HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Credinta In Dragoste, cand crezi cu ochii larg deschisi
Rehael
mesaj 21 Dec 2006, 10:11 PM
Mesaj #36


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



@mariusc2
QUOTE
Dar e atat de frumos sa mori din dragoste...


Pai sunt doua moduri in care se poate muri din dragoste; moartea eroilor care se intampla sa moara salvand vietile altora si moartea indragostitilor care si-au pierdut speranta... Care ziceai ca e aia frumoasa? De fapt care e mai frumoasa... pe dinauntru?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 23 Dec 2006, 07:47 AM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Fără dragoste nu există nimic!


--------------------
ESTI CEEA CE LASI ÎN URMA TA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Dec 2006, 02:57 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
In ceea ce priveste relatia cu Hristos, El spune clar ca sta la usa inimii. Trebuie sa deschizi si sa te lasi cuprins de iubire. Daca nu iti place ce primesti, inchizi inima la loc, asa cum fata de anumite persoane iti retragi deschiderea sau simpatia.


20Iată Eu stau la uşă, şi bat. Dacă aude cineva glasul meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.
"Daca aude cineva" .... Asta uita toata lumea sa o citeze. Cum sa auzi daca esti MORT?

1Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre,

5măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne -a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sînteţi mîntuiţi).

6El ne -a înviat împreună, şi ne -a pus să şedem împreună în locurile cereşti, în Hristos Isus,

Cum poate un mort sa auda?
Ca Lazar in Ioan 11. Era mort si Isus i-a poruncit sa iasa. Daca nu-l invia Isus, mai auzea el?
Asa ca intii te salveaza si dupa aceea auzi bataia la usa.
Nu mai incercati sa furati dinslava lui Dumnezeu.
Salvare este 100% lucrarea Sa.

Sarbatori fericite la toti participantii de pe forum!!!!!!!!!



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Dec 2006, 02:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 26 Dec 2006, 04:47 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu mai incercati sa furati dinslava lui Dumnezeu.
Salvare este 100% lucrarea Sa.
Stai linistit frate. Nu de asta ii e frica lui Dumnezeu, slava lui este nemarginita, are de unde sa dea si la altii. Ba chiar ne cheama sa participam la ea. "Atunci cei drepţi vor străluci ca soarele în împărăţia Tatălui lor. Cel ce are urechi de auzit să audă."
Dar nu asta incercam noi, caci cine se ridica pe sine va fi coborit, vrem doar sa urmam si textul urmator din Biblie, Matei, 11:
12 Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Ne intelegi gresit. Atit de inversunat esti incit nu observi ca si noi dam toata slava lui Dumnezeu pentru mintuirea noastra. Deosebirea este ca noi ne simtim responsabili pentru destinul nostru (incercam al conduce dupa invatatura primita, si stim ca ne ajuta si Dumnezeu in asta), pe cind tu atribui toata raspunderea lui Dumnezeu, omului nimic, caci ne-a predestinat.

Tu, la cuvintele lui Iisus, vii si spui ca nu are rost sa facem nimic. Si mai vrei sa te si credem. Te contrazici si singur, dai citatul dar ai uitat sa accetuezi pe "şi deschide uşa". Daca nu o deschide, chiar daca aude glasul....
Mai spune Iisus ca nu a venit pentru cei sanatosi ci pentru cei bolnavi, deci nu pentru toti, numai pt. cei care au nevoie de El.
Stiu ca tu esti sanatos si daca iti spune cineva ca ai doctrina falsa tu il crezi, nu ca noi, care nu te credem.

Lucrarea asta a mintuirii seamana cumva cu ceea ce fac invatatorii si profesorii la scoala, te pot duce intr-o lume deosebita a culturii si cunoasterii (chiar daca te mai pun sa lucrezi si singur!), dar numai daca vrei, cu forta nu pot. Asa si noi, trebuie, musai, sa deschidem usa. Asta e prima fapta importanta ce o avem de facut daca vrem sa ne mintuim. Peste voia omului Dumnezeu nu face nimic. Exceptie poate invierea, dar nici aici nu stim daca nu exista o intelegere cu sufletul celui inviat.

Revenind la subiect, dragostea lui Dumnezeu e mare, dar trebuie sa ii deschidem usa si s-o tinem deschisa....

Acest topic a fost editat de IoanV: 26 Dec 2006, 04:50 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 26 Dec 2006, 06:45 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Atit de inversunat esti incit nu observi ca si noi dam toata slava lui Dumnezeu pentru mintuirea noastra... Revenind la subiect, dragostea lui Dumnezeu e mare, dar trebuie sa ii deschidem usa si s-o tinem deschisa....

Trebuie sa te hotarasti: ori este TOATA slava la Dumnezeu ori ai si tu, sau voi, ma rog, o parte in aceasta lucrare.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor cari sînt sus în ceruri, sau jos pe pămînt, sau în ape supt pămînt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Dec 2006, 09:27 PM
Mesaj #41


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Pai eu cred ca odata ce ai deschis usa iubirii lui Dumnezeu, I-ai si dat slava iar aceasta nu poti sa o faci fara sa fii plin de umilinta; de Dumnezeu nu te poti apropia cu mandrie, deci singur nu o sa te imbraci in slava asa cum insinuezi tu ca s-ar intampla. Dar eu cred ca Dumnezeu ii poate imbraca pe cei iubiti ai lui in slava chiar daca acestia nu slava au cautat/cauta (vezi citatul dat de IoanV).


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 26 Dec 2006, 09:37 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Emil Condor @ 23 Dec 2006, 08:39 AM)
Fără dragoste nu există nimic!

blink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 26 Dec 2006, 10:01 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



axel, unde ti-e spiritu' craciunului ? tongue.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Dec 2006, 08:56 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Trebuie sa te hotarasti: ori este TOATA slava la Dumnezeu ori ai si tu, sau voi, ma rog, o parte in aceasta lucrare.
Ai raspunsul la doctrine... Dar completez, este dat si de Iisus in Biblie, daca nu il stii inseamna ca nu ai inteles Noul Testament. Mai studiaza, lasa VT si anii si incearca sa intelegi NT. Ca prin el a venit invatatura deplina.

Daca te dai batut wink.gif , iti voi da eu raspunsul, din biblie, bineinteles.

Dragostea corecta (ca a lui Iisus) a omului e ca un magnet care atrage dragostea lui Dumnezeu.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 07:54 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman