HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fumatul In Locurile Publice
Cla
mesaj 20 Dec 2006, 06:47 PM
Mesaj #71


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (mutulica @ 20 Dec 2006, 05:29 PM)
si atunci drepturile mele de majoritar care naiba mai sunt?

...ai dreptul sa nu te legi de tigani fumatori rofl.gif

Dar chiar asa, calfa are dreptate, chestia cu alta poluare: esapamente, industrie, ar merita un alt topic.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 20 Dec 2006, 06:55 PM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 20 Dec 2006, 06:29 PM)
si atunci drepturile mele de majoritar care naiba mai sunt?

Poti fuma linisitit acolo unde nu-i deranjezi pe altii. Cum la intrare nu scrie "interzis nefumatorilor"...
QUOTE
mi se pare o crima antidemocratie, ca minoritatile sa ingradeasca drepturi ale majoritatilor

Care drepturi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 Dec 2006, 06:56 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Cla @ 20 Dec 2006, 07:39 PM)
Dar chiar asa, calfa are dreptate, chestia cu alta poluare: esapamente, industrie, ar merita un alt topic.

Sunt de acord . Deschizi tu ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2006, 06:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2006, 06:59 PM
Mesaj #74


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (abis @ 20 Dec 2006, 07:47 PM)

Care drepturi?

dreptul de a fuma!
sa vedem ... daca ma apuc sa trag pirturi ma interzice cineva?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 20 Dec 2006, 07:02 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 20 Dec 2006, 07:51 PM)
QUOTE (abis @ 20 Dec 2006, 07:47 PM)

Care drepturi?

dreptul de a fuma!
sa vedem ... daca ma apuc sa trag pirturi ma interzice cineva?

Ti-as raspunde , dar as fi offtopic , asa ca te rog sa deschizi topic nou smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2006, 09:24 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mutulica @ 20 Dec 2006, 06:51 PM)
QUOTE (abis @ 20 Dec 2006, 07:47 PM)

Care drepturi?

dreptul de a fuma!

Pai ai dreptul sa fumezi acolo unde nu exista nefumatori! Stii cum se spune, libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea altuia. Daca fumul tau ii lipseste altuia libertatea de a respira aer fara fum de tigara, nu fumezi acolo, ci in alt loc. Simplu!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 21 Dec 2006, 12:30 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Toate bune si frumoase, dar eu cred ca asta ar trebui sa tina de bunul simt al fiecaruia, si de al fumatorului sa se abtina, si de al nefumatorului de a protesta cand e deranjat.

Asta e metoda care nu imi convine: in loc sa rezolv problema, plecand din locurile unde vin multi fumatori, spunandu-i celui de langa mine sa nu mai fumeze, dau o lege care sa interzica fumatul, las statul sa se ocupe... chiar daca legea depaseste ceea ce doream eu, incalcand libertatea altuia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Dec 2006, 02:05 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Blakut @ 21 Dec 2006, 12:22 PM)
Asta e metoda care nu imi convine: in loc sa rezolv problema, plecand din locurile unde vin multi fumatori, spunandu-i celui de langa mine sa nu mai fumeze, dau o lege care sa interzica fumatul, las statul sa se ocupe... chiar daca legea depaseste ceea ce doream eu, incalcand libertatea altuia.

Nu cred ca poate fi vorba de incalcarea unei libertati in sensul strict juridic al termenului...Nu ii este interzis omului fumatul, asa cum ii este interzisa posibiltatea de a utiliza drogurile. I se interzice omului sa fumeze in locurile publice, ceea ce este cam cu totul altceva...
Nici daca i s-ar interzice fumatul nu i-ar fi incalcata libertatea despre care vorbesti tu...adica cea cetateneasca.
Numai incalcarea unui drept inalienabil poate conduce la ingradirea unei libertati cetatenesti, iar drepturile inalienabile fundamentale sunt definte in declaratia universala a drepturilor omului...Intre ele e si un punct privind libera exprimare si cenzura pe care unii moderatori de pe aici ar trebui sa il mai reciteasca din cand in cand atunci cand ii apuca zelul si initiativa, sau cand raman fara argumente intrun dialog....

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Dec 2006, 02:09 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Dec 2006, 02:25 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (The Dude @ 21 Dec 2006, 01:57 PM)
I se interzice omului sa fumeze in locurile publice, ceea ce este cam cu totul altceva...

Ca si cu sexul: nu iti interzice nimeni sa faci sex, dar ti se interzice sa faci in locurile publice... Si nu este o ingradire a libertatii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Dec 2006, 06:31 AM
Mesaj #80


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



na na ... si atunci se presupune ca fumatorii s-o faca mai pe sub cearsafuri asa....

nu e nici corect, nici intelept, atita timp cit fumatorii sunt majoritari in tara asta... ar fi inca o lege care sa nu fie respectata


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2006, 06:45 AM
Mesaj #81


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



mutulica: biggrin.gif
1- esti fumator si nu vrei sa zici
2- esti nefumator sub papuc de fumatoare spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2006, 07:52 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Cla @ 22 Dec 2006, 06:37 AM)

1- esti fumator si nu vrei sa zici
2- esti nefumator sub papuc de fumatoare spoton.gif

Subscriu...si mai e si agent undercover, ca l-am demascat pe alt topic rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Dec 2006, 09:23 AM
Mesaj #83


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Cla
3 - am fost fumator. m-am lasat de vreo doi ani.

a fost alegerea mea sa fumez, si tot alegerea mea sa ma opresc. am prieteni care nu fumeaza deloc, si prieteni care fumeaza si pentru ceilalti. mi se pare normal sa fie alegerea fiecaruia ce face cu viata lui.

la birou consider nepoliticos sa fumezi in camera unde stau toti, dar mi se pare normal ca fumatorii sa aibe spatiul lor, unde ma alatur de multe ori desi nu mai fumez (ca acolo afli tot ce e interesant in firma)

nu sunt insa de acord saa se interzica fumatul in pub-uri, restaurante, sau alte chestii din astea cu caracter public. as fi de acord sa li se impuna acelora un anume grad de ventilare, dar nu interdictie


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2006, 09:40 AM
Mesaj #84


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



OK mutulica. Cum ai reusit sa te lasi? de azi pe mâine sau cum?
As vrea si io, dar mental cred ca inca nu prea... carnea mea-i slaba...
Desi, n-am incercat vreodata cu adevarat. Stiu ca merge, dar stiu si ca merge sa bagi niste bani in automat... sorry.gif
Uite vezi, alta problema: Sa lase oamenii in pace la birt, dar sa scoata dracului automatele de pe strazi, unde fiecare pusti/pustoaica cu bani poate sa traga un pachet.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Dec 2006, 10:31 AM
Mesaj #85


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mda... asta deja e altceva... lasi oamenii sa fumeze daca au chef dar limitezi accesul la viciu


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2006, 10:47 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Cla @ 22 Dec 2006, 09:32 AM)
OK mutulica. Cum ai reusit sa te lasi? de azi pe mâine sau cum?
As vrea si io, dar mental cred ca inca nu prea... carnea mea-i slaba...

Te pot ajuta determinant....daca esti din Bucuresti...Coordonatoarea programului antifumat din Romania, dna Dr. Magda Ciobanu este o prietena buna de a mea..Ea deruleaza un program combinat de combatere a fumatului dupa o schema de ultima ora din America cu rezultate incredibile...Trebuie doar sa urmezi cateva sedinte unde vei primi informatii utile si la capatul carora vei scapa de acest obicei urat...Am fost si eu la cateva sedinte desi nu sunt fumator si le-am gasit extrem de interesante...Te invata si ce sa faci cu minile cand nu ai nimic de facut cu ele, pentru ca asta e o situatie care poate declansa nevoia de tigara...iti dau si cateva medicamente care sa evite sevrajul...e foarte interesant


E si o linie telefonica de consiliere gratuita...am se revin cu numarul..



Aceasta oferta este valabila pentru orice user...nu si pentru moderatori care cenzureaza posturi mad.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2006, 12:10 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (The Dude @ 22 Dec 2006, 10:39 AM)
E si o linie telefonica de consiliere gratuita...am se revin cu numarul..




Numarul de telefon este 08008 STOP FUMAT...adica 0800 87867 38628...succese


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Dec 2006, 02:34 PM
Mesaj #88


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



aiurea.. ca sa te lasi de fumat tre sa fii sigur ca asta vrei!
si daca pe bune asta ti-ai dorit, nu vad ce te opreste sa o faci
daca nu vrei cu adevarat, poti sa primesti oricata consiliere, automotivarea nu va functiona, si tot degeaba...
ar mai fi varianta ca te lasi de fumat de doua ori pe zi, dimineata, la prinz si seara


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Dec 2006, 02:54 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 22 Dec 2006, 02:26 PM)
si daca pe bune asta ti-ai dorit, nu vad ce te opreste sa o faci
daca nu vrei cu adevarat, poti sa primesti oricata consiliere, automotivarea nu va functiona, si tot degeaba...

sunt multe lucruri....dependenta scoate de multe ori din ecuatie vointa, si pentru asta celor care vor sa se lase li se da un substitut care pacaleste sevrajul lipsei de nicotina, de asemenea substante fara gust si miros dar care in contact cu fumul de tigara dau imediat o senzatie organoleptica profund dezagreabila ce induce starea de dezgust...componenta majora a curei de dezgust..Nu vorbesc pe nas...cursul este foarte misto constituit si l-am vazut functionand


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Dec 2006, 03:04 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (The Dude @ 22 Dec 2006, 02:46 PM)
sunt multe lucruri....dependenta scoate de multe ori din ecuatie vointa, si pentru asta celor care vor sa se lase li se da un substitut care pacaleste sevrajul lipsei de nicotina, de asemenea substante fara gust si miros dar care in contact cu fumul de tigara dau imediat o senzatie organoleptica profund dezagreabila ce induce starea de dezgust...componenta majora a curei de dezgust..Nu vorbesc pe nas...cursul este foarte misto constituit si l-am vazut functionand

Suna foarte bine - din Timisoara nu putem cumva sa avem acces la asa ceva, doar din Bucuresti ? unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 22 Dec 2006, 03:38 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (The Dude @ 22 Dec 2006, 11:39 AM)
Aceasta oferta este valabila pentru orice user...nu si pentru moderatori care cenzureaza posturi mad.gif

biggrin.gif The Dude, cine te-a cenzurat si cand, ultima oara ? smile.gif Te referi cumva la mesajele altor musterii ?

In tot cazul, frumos din partea ta ca incerci sa le usurezi fumatorilor care doresc posibilitatea de a renunta la fumat (parca asta am inteles ca faci pe acest subiect).

Ma mira insa ca nu iti doresti ca moderatorii fumatori (nu ma numar printre ei) daca ar exista la Han, sa fie ajutati sa renunte si ei la fumat. Poate asta i-ar face mai putin ... cenzori. laugh.gif

Sarbatori Fericite tuturor wink.gif fumatori sau nefumatori ! thumb_yello.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Dec 2006, 08:09 PM
Mesaj #92


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@Dude: mersi, dar eu stau fooaaarte departe de Bucuresti... smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Dec 2006, 09:47 PM
Mesaj #93


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cred ca unii fumeaza totusi prea mult... pentru ca nu vad diferenta intre bucuresti si timisoara daca tot e de vorbit la telefon


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Dec 2006, 07:50 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (MIA @ 22 Dec 2006, 02:56 PM)
Suna foarte bine - din Timisoara nu putem cumva sa avem acces la asa ceva, doar din Bucuresti ?  unsure.gif

i don't know MIA...i really don't...dar vorba lui mutulica poti incerca un telefon


calfa
QUOTE
The Dude, cine te-a cenzurat si cand, ultima oara ?


...e mult de atunci, dar e vorba aici de un principiu. Si cand am fost cenzurat m-au facut pe chestii total lipsite de importanta.
Ingrijorarea mea este sa nu mi se intample asa ceva atunci cand chiar am ceva de spus..Pentru asta militez..
Vezi tu calfa ceausismul nu a existat...ceausismul ca atare e doar un concept. Au existat insa o suma de metode dictatoriale care aplicate au facut ca acel fenomen sa fie posibil...Nu coteaza nici cauzele nici motivatiile acelor metode..important este ca daca revenim la ele ceausismul poate reveni si el..Imi pare cel putin bizar ca pe un site care proclama si promoveaza "arta de a conversa" astfel de mijloace sa fie utilizate..


Ma rog...sunt sarbatori...trebuie sa fim mai buni...Anuntul meu devine valabil si pentru moderatorii cu obiceiuri urate..La Anul si la Multi Ani...sarbatori fericite...

Acest topic a fost editat de The Dude: 27 Dec 2006, 07:51 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Feb 2007, 05:17 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O firma din Austria ofera angajatilor care se lasa de fumat mariri de salariu de 100 de euro

O firma austriaca a decis sa ofere o marire de salariu de 100 de euro pe luna si cate doua cosuri de fructe pe saptamana fiecarui angajat care se lasa de fumat, informeaza AFP.

"Fiecare fumator petrece, in medie, 20 de ore pe luna pentru a fuma la serviciu. Salariatii sanatosi contribuie si la marirea capacitatii de productie", a indicat un purtator de cuvant al companiei Dolphin Technologies, Susanne Trautsch.

Cei noua salariati ai firmei, dintre care doar doi erau nefumatori, au subscris la aceasta initiativa si au dezafectat fumoarul.

Toti angajatii au semnat o intelegere conform careia daca recidiveaza trebuie sa doneze cate 600 de euro organizatiei Medici fara frontiere.Angajatii care erau deja nefumatori au beneficiat de o prima
. ( Mediafax citata de "Gandul" )


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 14 Jul 2007, 08:10 PM
Mesaj #96


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Sint fumator si nu am nimic impotriva interdictiei fumatului in spatiile publice inchise, indiferent de ventilatie.....Asa e in america si consider ca e just.
In schimb in canada nici pe terase nu poti fuma la restaurante...asta deja e prostie . Nu stiu daca in toata canada e asa, dar la niagara asa e. Daca aflu ca asta e legea in toata canada, din pacate o sa evit sa mai merg pe acolo. Accept protectia nefumatorilor in spatiile inchise, dar pe terase, e deja prea mult.Urmatorul pas logic e...strada.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 17 Jul 2007, 02:18 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE (mutulica @ 22 Dec 2006, 10:23 AM)
mi se pare normal sa fie alegerea fiecaruia ce face cu viata lui.

la birou consider nepoliticos sa fumezi in camera unde stau toti, dar mi se pare normal ca fumatorii sa aibe spatiul lor, unde ma alatur de multe ori desi nu mai fumez (ca acolo afli tot ce e interesant in firma)

nu sunt insa de acord saa se interzica fumatul in pub-uri, restaurante, sau alte chestii din astea cu caracter public. as fi de acord sa li se impuna acelora un anume grad de ventilare, dar nu interdictie

Corect!!!

Eu sunt fumatoare...de amorul artei.Nu stiu cum si in ce fel, desi fumez de 20 de ani, zilnic cate 3-4 tigari, nu sunt dependenta, fumez tigara cu cafeaua asa cum mananci prajitura cu...suc sa zicem, "da" mai bine una cu alta...Daca nu am cafea, nu fumez.

Insa nu sunt de acord cu interzicerea totala a fumatului in pub-uri si restaurante.Mai ales in pub-uri, unde se mai bea ceva, o cafea...si nu merge fara o tigara tongue.gif

Din care cauza eu voi evita respectivele localuri.

Si acum cred ca dau in off-topic, insa parerea mea e ca alcoolul si drogurile provoaca daune mai mari neconsumatorilor din jurul celor care consuma( caci aici nu e cazul de consumatori pasivi) decat tutunul.Nu a abuzat, violat, facut accidente(si alte nenorociri) nimeni de la o tigara in plus, da de la droguri sau alcool, da.Si totusi, tutunul se interzice total, chiar si in pub-uri, dar excesul de alcool, nu.Poti sa intri in pub si sa bei pana crapi, nu are nimeni nimik cu tine...

Veritas


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amon
mesaj 22 Aug 2007, 12:47 PM
Mesaj #98


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 8
Inscris: 12 August 07
Din: Aikaterine, grecescul pentru numele Catalin, care insemneaza "pur".
Forumist Nr.: 10.276



Eu nu sunt deloc de acord cu fumatul asta pe oriunde-ti vine! Loc public inseamna pentru mine in primul rand pe strada si sincer cand imi vine fumul in nas de la o persoana care o pufaie tantos 2 metri inaintea mea, zau ca-mi vine sa i-o bag pe gat! mai ganditi-va si voi fumatorii pe unde o aprindeti! Dar....sunt mult prea putine persoane CIVILIZATE, care sa stie ce inseamna bunul simt, nu mai zic bunele maniere! Aviz femeilor care fumeaza pe strada si se intreaba de ce sunt fluierate de golani! Brrr! sa se interzica!!!!!...dar ce ma intereseaza pe mine ce fac cei din Germania, cand eu locuiesc pana una alta, in Romania!?


La noi in tara care sunt demersurile in acest sens?


--------------------
Aikaterine, grecescul pentru numele Catalin, care insemneaza "pur".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 22 Aug 2007, 02:56 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Nici nu se punea problema interzicerii fumatului pe strada, in parcuri, etc.
Se facea referire la locurile publice inchise precum restaurante, cafenele, etc.
Daca ar fi asa restrictiva treaba cu "pufaitul in nas" atunci eu sunt pentru interzicerea umblatului nespalat prin oras, banarea tuturor celor care put a transpiratie la marginea orasului si evident scaparile de "gaz metan uman" sa fie supravegheate de Greenpeace.

A nonsmoker is forced to find food, but for a smoker breakfast can be a cigarette and a cup of bad coffee. ~Brock Fiant


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 22 Aug 2007, 03:36 PM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



QUOTE(Endgegner @ 22 Aug 2007, 03:56 PM) *
Daca ar fi asa restrictiva treaba cu "pufaitul in nas" atunci eu sunt pentru interzicerea umblatului nespalat prin oras, banarea tuturor celor care put a transpiratie la marginea orasului si evident scaparile de "gaz metan uman" sa fie supravegheate de Greenpeace.


thumb_yello.gif

Cine nu a mers cu autobuzul 139 pana in Rahova, nu a avut parte de un "sumum" al tuturor acestor mirosuri.Sincer, as fi preferat sa fumeze, dar sa fie spalati si..nebalonati rofl.gif


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 22 Aug 2007, 07:03 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Vezi??? De aia a vrut ardeleanul sa aiba tramvaiul lui personal! rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 23 Aug 2007, 09:52 AM
Mesaj #102


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



De unde stii ca-s ardeleanca? ohyeah.gif In BV parca nu mirosea asa in transportu' in comun...da' dau on off-topic, scuze...

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 23 Aug 2007, 10:05 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Am rude si prieteni care fumeaza. Inainte nu ma deranja, de la o vreme insa, pe fondul unor probleme de sanatate, ma deranjeaza foarte rau. In general ma feresc singura de fumatori, dar sunt locuri unde nu reusesc, asta apropo de interzisul fumatului pe strada.
Ce fac, daca sunt in statie? Oricat m-as retrage, tot nu scap de fum.
Pe terase nu ma mai duc din cauza fumatorilor, pentru ca si eu vreau sa ma simt bine, nu numai ei.
Ce fac pe scara de la metrou, cand nesimtitul cu doua trepte mai sus nu are rabdare 2 secunde sa iasa din metrou sa - si aprinda tigara? Unde sa ma duc? Ce fac la trecerea de pietoni, ca pana se face verde, poti sa si mori dintr-o criza de astm? Iar la trecerea de pietoni, pe scara metroului, in statie, sunt si copii. Cand sunt copii prin preajma eu chiar mi-am facut obiceiul sa-l balacaresc pe respectivul, nu mai tac ( rofl.gif am deja o colectie bogata de remarci).
Ideea e ca e dreptul lor sa fumeze, dar e si dreptul meu sa respir. Nu ma pot feri de ei in spatiile publice. Prin urmare da, sunt de acord cu interzicerea fumatului chiar si pe strada. Strada e si a nefumatorilor. Cu atat mai mult statiile de tramvai, de masina, unde tai fumul cu cutitul. Stiu ca tine de educatie, ca unii se abtin si nu fumeaza acolo, dar uite ca nu functioneaza pentru cei mai multi. Asa ca tot legea e solutia.
Cum o solutie pentru 'viciosi' ar fi sa li se amenajeze locuri speciale, chiar si pe strada. Dar nu in statii ...

Acest topic a fost editat de denise: 23 Aug 2007, 10:07 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Sep 2007, 06:27 AM
Mesaj #104


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(mutulica @ 22 Dec 2006, 07:31 AM) *
nu e nici corect, nici intelept, atita timp cit fumatorii sunt majoritari in tara asta... ar fi inca o lege care sa nu fie respectata

dupa cum spuneam... s-a dat legea, au tinut controalele si amenzile 3 zile, si acum se fumeaza peste tot la fel ca inainte
e o tampenie fara seaman sa dai o lege doar asa ca sa fie...
cele mai multe legi din tara asta vin in contradictie cu majoritatea si de aia nici nu sunt respectate. legea asta e un alt exemplu de "bah guys, a zis UE sa dam legea, asta e... am dat-o.. acuma na, nu e chiar musai sa o si respectam"
ce intelege poporeanul? lasa-le bah incolo de legi, azi le da, maine le trece


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 19 Sep 2007, 09:11 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



QUOTE(denise @ 23 Aug 2007, 11:05 AM) *
Ce fac pe scara de la metrou, cand nesimtitul cu doua trepte mai sus nu are rabdare 2 secunde sa iasa din metrou sa - si aprinda tigara?


Sau cand nesimtitul isi aprinde tigara pe scara blocului, probabil pentru ca in casa ii urla nevasta? Exista balcon, fratilor! Chiar nu tin ca primul lucru pe care-l simt cand ies din dormitor sa fie fumul de tigara! Sau, si mai tare, deoarece de la 10 pana la parter e cale lungaaa, isi aprind unii tigara in lift, de ma ia pe mine greata daca ma nimeresc atunci sa urc. mad.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman