HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Craciunul: Nasterea Domnului Sau Nu?, ce are BIBLIA de spus despre nasterea SA
Cind este nasterea Domnului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 18
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
zexelica
mesaj 11 Dec 2006, 06:34 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Am deschis acest topic pentru a gasi impreuna, indiferent de doctrina individuala a fiecareuia, CE ARE BIBLIA DE SPUS CU PRIVIRE LA NASTEREA DOMNULUI ISUS HRISTOS.

Nu este un topic dedicat studierii izvoarelor arheologice sau a opiniilor teologilor, istoricilor sau filozofilor. Este pentru gasirea versurilor care ne pot arata anul, luna si ziua nasterii Domnului.

Rog pe cei interesati sa posteze versurile gasite ca proba pentru identificarea nasterii Domnului.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Dec 2006, 04:05 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Vad ca atunci cind este vorba de studiu, asa-zisii crestini de pe forum nu se-ncumeta sa scrie, decit daca au informatia aceasta undeva s-o poata copia.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 13 Dec 2006, 04:11 PM
Mesaj #3


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 04:57 PM)
Vad ca atunci cind este vorba de studiu, asa-zisii crestini de pe forum nu se-ncumeta sa scrie, decit daca au informatia aceasta undeva s-o poata copia.

Nu vreau sa " cobor la izvoare" . Vreau sa ma bucur de Sarbatoarea asta pentru ca este frumoasa, pentru ca aduce bucurie in case si in suflete. Nu vreau sa ma impiedic in citate si studii. Poate cel ce a consemnat candva a gresit. Ai aruncat o piatra, lasa-ma sa stau pe mal.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Dec 2006, 04:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 13 Dec 2006, 04:17 PM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



dona quijote
QUOTE
Vreau sa ma bucur de Sarbatoarea asta pentru ca este frumoasa, pentru ca aduce bucurie in case si in suflete.

Foarte bine. Si eu la fel. Nu contest sarbatoarea, ci doar sa stabilesc adevarul.
Nu este nimic rau sa sarbatoresti nasterea Domnului.

QUOTE
Poate cel ce a consemnat candva a gresit

Ai urmat vreun seminar teologic? Ca numai ei considera Biblia ca avind greseli si erori.
No offence.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 13 Dec 2006, 04:18 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



@Zexelica
QUOTE
Este pentru gasirea versurilor care ne pot arata anul, luna si ziua nasterii Domnului.


Dupa parerea mea, nu vor fi decit speculatii, caci 'versuri' in Biblie care sa arate clar acest lucru, nu se vor gasi. smile.gif

Dar oricum interesant topilcul... tongue.gif

Acest topic a fost editat de Noa: 13 Dec 2006, 04:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 13 Dec 2006, 04:21 PM
Mesaj #6


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 05:09 PM)

Ai urmat vreun seminar teologic? Ca numai ei considera Biblia ca avind greseli si erori.
No offence.

Nu, din fericire sint un biet mirean fara pretentii si efervescente de atoate stiutor.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Dec 2006, 04:32 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Noa
QUOTE
Dupa parerea mea, nu vor fi decit speculatii, caci 'versuri' in Biblie care sa arate clar acest lucru, nu se vor gasi.

Dar oricum interesant topilcul... 


Vei fi uimit de cit de multe referinte sunt in Biblie. Da' eu ii asteptam pe altii care se dau cu cei care nu stiu Biblia sa zica ceva despre subiect.
Daca ma apuc eu sa scriu versurile unde scrie, vin si ei repede la placinte: "stiam si noi".


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 13 Dec 2006, 04:36 PM
Mesaj #8


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 05:24 PM)
Daca ma apuc eu sa scriu versurile unde scrie, vin si ei repede la placinte: "stiam si noi".

Venin in stare pura.
Vrei sa demonstrezi o teorie sau vrei sa ne arati cat esti de destept ?
Dumnezeu nu inlatura pe nimeni. Nu stiu citatul din Biblie, dar e o idee care o domina.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Dec 2006, 04:37 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



don quijote
Nu am intentia sa te fac sa te simti ca tu nu stii da' io stiu sau d'astea.

Da' sunt altii care se dau ca stiu si Biblia spune nu-ti fa si ei isi fac. Astia sunt periculosi. Necunostinta nu. Daca e vreodata sa stii, fii sigur(a) ca vei stii. Credinta nu este ceva care ai tu, ci este un dar:

Efeseni 2
8 Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 13 Dec 2006, 04:40 PM
Mesaj #10


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 05:29 PM)
Efeseni 2
8 Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9 Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.

Exact asta am spus " la religia in scoli ". Bravo mie.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Dec 2006, 04:58 PM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



don quijote

Am uitat sa te felicit pt. bunul simt (biblic) de care ai dat dovada FARA SA CUNOSTI BIBLIA. My bad!!!
Da' cu erorile in Scriptura nu te pot lasa sa treci. Asta-i scoala lor: discrediteaza Scriptura ca sa nu mai ai incredere totala in Biblie si sa crezi ce-ti spun ei in doctrina lor.
De ce crezi ca este o singura Biblie si 150 de biserici? Chiar adevarul este cind asa cind altfel?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 14 Dec 2006, 09:14 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE (zexelica @ 13 Dec 2006, 04:24 PM)
Vei fi uimit de cit de multe referinte sunt in Biblie. Da' eu ii asteptam pe altii care se dau cu cei care nu stiu Biblia sa zica ceva despre subiect.
Daca ma apuc eu sa scriu versurile unde scrie, vin si ei repede la placinte: "stiam si noi".

hmm.gif mai sa fie, si eu nu am dat de ele !!...
No, dar o sa imi mai arunc si eu ochiu' pe aici din cind in cind blink.gif sa vad cine va fi in stare sa aduca acele versuri, din care sa reiasa data exacta a nasterii Cristosului...
Consider ca niste calcule pe baza unor informatii din Biblie, da, se pot face si care sa indice perioada, dar nu exista o data fixa, asa cum e 25 decembrie.
rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Dec 2006, 10:13 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



In Bisericile mari se recunoaste oficial faptul ca data de 25 decembrie este data la care sarbatorim Nasterea Domnului dar nu asta e neaparat data de nastere a mintuitorului.
Din punctul de vedere a traditiei nu stiu care ar fi data. In Biblie sunt referinte dar relativ sumare, date dupa calendarul evreiesc.
Personal nu am studiat astfel de detalii, daca ajung prin rugaciune, etc. sa treaca Duhul Sfint pe aproape sunt mult mai multumit decit daca stiu orice altceva.

Dar ce ma distreaza pe mine este fariseismul cu care te afisezi si chiar sa te lauzi cu el. Ti-am spus de n ori mesajul lui Iisus e clar, reforma noastra interna, tu ai ramas la ghicitori din biblie. In rest pe toate topicurile iti arati coltii si in loc de dragoste plasezi cite o sicana (din perspectiva oprimatului wink.gif ) in fiecare post.

Ai uitat, Sf. Pavel spune ca darurile sunt diferite? De ce vrei sa fie toti ca tine?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Dec 2006, 03:07 PM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Din punctul de vedere a traditiei nu stiu care ar fi data.

Asta este exact ce nu este interesant: traditia.
Cu traditia asta, cu increderea in oameni (" 5,,Aşa vorbeşte Domnul: blestemat să fie omul care se īncrede īn om, care se sprijineşte pe un muritor şi īşi abate inima dela Domnul!") se ajunge ca dintr-o singura biblie sa existe 100 de biserici care se contrazic unele cu altele si fiecare se considera ADEVARATA.

Aici este ideea gasirii raspunsului la ce are BIBLIA de zis cu privire la nasterea Domnului.
Foarte interesant cum de se preocupa cineva de cite ori sa-ti faci cruce si cum sa respiri cind te rogi (care nici macar nu sunt scrise in Biblie) si nu se preocupa DELOC de aflarea DATEI de nastere a Mintuitorului.

QUOTE
Personal nu am studiat astfel de detalii, daca ajung prin rugaciune, etc. sa treaca Duhul Sfint pe aproape sunt mult mai multumit decit daca stiu orice altceva.

Asta da, ar trebui sa fie intiia preocupare, da' nu pt. ca sa "treaca" pe linga tine ci sa ramina in tine.
"13Şi voi, după ce aţi auzit cuvīntul adevărului (Evanghelia mīntuirii voastre), aţi crezut īn El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfīnt, care fusese făgăduit,"

QUOTE
Dar ce ma distreaza pe mine este fariseismul cu care te afisezi si chiar sa te lauzi cu el. Ti-am spus de n ori mesajul lui Iisus e clar, reforma noastra interna, tu ai ramas la ghicitori din biblie.

Sunt de acord ca salvarea (soteria) trebuie propovaduita intii (Evr. 6:1,2) dar nu vad problema deschiderii unor discutii si despre alte adevaruri interesante din Biblie.
Sau poate asta deranjeaza si-mi spui ca-mi arat coltii: pe mine ma intereseaza BIBLIA nu traditia bisericeasca, care este o minciuna.
Despre colti, mai bine vezi posturile lui clopotica mica. Ma face in toate felurile bisericesti: eretic, sectar, dogmatic, satanist, etc...
Asta-i educatia de dragoste invatata in biserica "adevarata", nu?

QUOTE
Ai uitat, Sf. Pavel spune ca darurile sunt diferite? De ce vrei sa fie toti ca tine?

As vrea macar ca sa studieze Biblia comparind "spiritual cu spiritual" (1 Cor. 2:13) cum scrie, nu cu hermenutica gramatical-literal-istorica.
D-aia va si dau probleme, ca "Doamne ajuta!" poate sa zica oricine, da' sa stii versurile unde scrie ca cine are intelepciune va intelege, acolo e dovada. La "Doamne ajuta!" si copiat scrierile postate pe net, toti sunt buni, da' la dovedit mai putin.
Si uite cum va dovedesc ca sunteti mincinosi, cu Biblia:

3Şi prin aceasta ştim că Īl cunoaştem, dacă păzim poruncile Lui.

4Cine zice: ,,Īl cunosc``, şi nu păzeşte poruncile Lui, este un mincinos, şi adevărul nu este īn el.

Scrie: 4Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn apele mai de jos de cīt pămīntul.

Maria, Hristos, toti sfintii sunt in cer. Scrie "sa nu-ti faci". Tu de ce iti faci?
Eu te condamn? Biblia.
9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

De aceea nu am primit de cind am venit pe forum (si nici n-am sa primesc vreodata) DOVADA BIBLICA A METODEI VOASTRE DE INTERPRETARE.

Daca esti copilul lui Dumnezeu ai PORUNCA sa propovaduiesti. Este normal ca Dumnezeu sa-ti dea inteleptciune sa cunosti Biblia, pt. ca ea devine o necesitate in sarcina pe care EL ti-o da.
Si cind nu stii, OK, nu stii o perioada, pina inveti. Da' cu rugaciune si studiu, DACA esti al LUI, iti deschide ochii.
Nu merge DOAR sa AFIRMI ca esti omul LUI, poti si DOVEDI.
Dar, tocmai asta este: cind vine vorba de PROBE, fugiti ca mai stiu eu cine de tamiie. La vorbe, extraordinari. La probe, nexam.

Nu este nici macar ca n-ati studiat, ci CA NICI NU VA INTERESEAZA.
Asa ceva nu merge cind este al LUI.
Poate va cred cei de pe forum care nu citesc Biblia. Daca scrie "nu-ti fa" si tu iti faci si te mai dai si mare, atunci e clar cu cine vorbesti.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 14 Dec 2006, 08:25 PM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



salutare,
din intimplare cautind un forum despre "Craciunul: Nasterea Domnului Sau Ce? " am dat peste asta care aduce mult cu ideea.

xezelica, in primul rind o sugestie : incerca sa scrii cu caratere uniforme dsau macar sa nu fie contrastul asa de mare (nu de-alta da-mi faci probleme la serviciu)

la punctu' 9 faci o afirmatie foarte dubioasa:
QUOTE

9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

ce intelegi tu prin "īnvăţătura lui Hristos" ?

apoi:
QUOTE
Aici este ideea gasirii raspunsului la ce are BIBLIA de zis cu privire la nasterea Domnului.


Pai ce sa aiba, ca Cristos s-a nascut cind era mic, dintr-o mama virgina cu ajutorul spiritului sfint ca fiind Fiul cel mai iubit a <l lui Dumnezeu,(normal ca e fratele cel mai mare) si asta s-a petrecut undeva prin ceea ce acum se scheama Izrael si locu ar fi Betlehem.
Despre data de nastere nu prea se precizeaza nimic, nu de-alta dar pe atunci doar romanii isi sarbatoreau ziua.
Ce e asa de complicat?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Dec 2006, 10:47 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (zexelica)
Foarte interesant cum de se preocupa cineva de cite ori sa-ti faci cruce si cum sa respiri cind te rogi (care nici macar nu sunt scrise in Biblie) si nu se preocupa DELOC de aflarea DATEI de nastere a Mintuitorului.
Pui de la tine frate! Eu ti-am indicat clar ce ma preocupa mai mult si ti-am dat linkul catre terapeutica spirituala. Cu de cite ori, etc, e chestie de incepatori. Cei care o poresc pe cale se lupta cu pacatele, ca doar nu suntem fara ele. Cer ajutor sa fie scapati de ele dupa ce le identifica. In ceea ce priveste data de nastere, e doar o curiozitate, o ghicitoare. Relevante sunt invataturile Lui, scopul nasterii, moartea si invierea, trimiterea Duhului Sfint. Oricum stiu pe unde sunt indiciile dar nu ma intereseaza sa fac atita "munca de cercetare". Oricum mi-e frica sa nu fac din intelegerea "spiritual cu spiritual" a Bibliei un idol. Asta cind aceasta intelegere e blocata in lucruri simple. Sa ti le repet? Mie imi tot repeti afirmatiile de mai sus de parca nu as fi inteles de prima data. Ti-am dat si raspunsuri dar tu nu ai pt. ce te-am tot intrebat eu.
In primul rind doctrina predestinarii face inutila jertfa lui Iisus. Aproape ca ai contestat si rastignirea si invierea.
In al 2-lea rind ce importanta au faptele mele? Doar ale tale au probabil, ca asa te-ai laudat, ca prin munca ai descoperit interpretarea corecta. De ce te bazezi pe munca si de unde stii ca nu intri tot mai tare sub incidenta blestemului in cei care cred in oameni? De ce sa studiez oricum lui Dumnezeu nu ii pasa ce fac? De fapt nu ii pasa deloc de noi, din perspectiva ta, pune ce vrea ia cind vrea, noi nu trebuie sa inmultim talantii, ca faptele noastre nu conteaza.
Chiar afirmatiile despre judecata ale lui Iisus te lasa rece, le rastalmacesti s-s si tot tu stii mai bine. Daca pe El il contrazici, iti dai seama ca noi nu prea mai avem sperante sa ne crezi.
Iti mai dau cite un reply ca sa nu creada ceilalti forumisti ca ne-ai speriat si nu mai stim pe unde sa o dam cind pui tu ghicitori din Biblie.

Toata constructia ta e mare dar nu are fundatie. Intr-o zi se va prabusi. Sa de-a Domnul sa nu fii prins dedesubt sau macar sa poti iesi.

Acest topic a fost editat de IoanV: 14 Dec 2006, 10:52 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Dec 2006, 02:24 PM
Mesaj #17


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



juju

QUOTE
la punctu' 9 faci o afirmatie foarte dubioasa:

QUOTE 

9Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn īnvăţătura lui Hristos, n'are pe Dumnezeu. Cine rămīne īn īnvăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.



ce intelegi tu prin "īnvăţătura lui Hristos" ?


Nu e punctu' 9, ci este versul 9.
2 Ioan 9. Trebuie sa dai referinte biblice, ca altfel faci o afirmatie ca sa crezi tu si nu e OK in domeniul teologic.

QUOTE
Pai ce sa aiba, ca Cristos s-a nascut cind era mic, dintr-o mama virgina cu ajutorul spiritului sfint ca fiind Fiul cel mai iubit a <l lui Dumnezeu,(normal ca e fratele cel mai mare) si asta s-a petrecut undeva prin ceea ce acum se scheama Izrael si locu ar fi Betlehem.

Este un exercitiu propus de mine in scopul indemnarii la studiu a Bibliei. Eu am studiat subiectul si mi s-a parut extraordinar de interesant.

Toata lumea vuieste despre nasterea Domnului si totusi nimeni nu spune: "uite, domne, in Biblie scrie ca Isus s-a nascut in 7 i.e.n. in luna octomabrie, deoarece avem versurile cutare si cutare".

Mai interesant este ca desi despre sarbatoarea propriu-zisa se face o propaganda teribila si se discuta la nesfirsit, totusi cind este vorba de data, nimeni nu este interesat sa stie.

Si pe forum, sa vezi cite subiecte si ce mai discutii despre lucruri lumesti si cu argumente numai lumesti, da cind e vorba de probe biblice sau subiecte legate de corectitudinea interpretarii, zero...

Ce este mai straniu este ca asa-zisii atei de pe forum au o viziune mult mai biblica vis-a-vis de intelegerea Scripturii decit cei indoctrinati gresit de pe forum.

In legatura cu nasterea Domnului, poti sa incerci sa cauti si in izvoarele istorice, de ex. regele Herod care a murit in anul 4 i.e.n. si ar fi interesant ce link ai gasit.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 15 Dec 2006, 03:59 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



QUOTE
Nu e punctu' 9, ci este versul 9.
2 Ioan 9. Trebuie sa dai referinte biblice, ca altfel faci o afirmatie ca sa crezi tu si nu e OK in domeniul teologic.


m-am uita inca o data si nu reiese de nicaieri ca ar fi vorba de "2 Ioan 9 ".
E bine si chiar perfect sa dai referinte biblice
De aceea, aşa zice Domnul Savaot: Pentru că n-aţi ascultat cuvintele Mele,
si n-ai cum sa te prinzi de unde vin versetele (ca cel scris de mine aici,te las sa-l gasesti) laugh.gif

Deci pt. mine e punctul 9.

Data n-ai s-o gasesti absolut nicaieri si credca nici in registrele de nastere de la matermitatea din Betlehem...

De fapt nici data mortii Sale n-ai s-o gasesti dar o poti calcula (sau deduce).

M-am nascut si trait intr-un mediu ortodox dar intotdeauna am fost revoltat de faptul ca se sarbatoreste data de 25 decembri eca data de nastere a lui Isus neexistind nici o dovada clara iar pastele nu coincide nici-odata (sau aproape) la catolici si ortodocsi de ex. desi avem indicii foarte clare.

QUOTE
In legatura cu nasterea Domnului, poti sa incerci sa cauti si in izvoarele istorice, de ex. regele Herod care a murit in anul 4 i.e.n. si ar fi interesant ce link ai gasit.


sincer n-am timp dar sint sigur ca nu voi gasi nimic cit despre Herod, pe ce data s-antimplat asta? smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Dec 2006, 05:18 PM
Mesaj #19


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



juju
QUOTE
Deci pt. mine e punctul 9.

Nicio problma.

QUOTE
Data n-ai s-o gasesti absolut nicaieri si credca nici in registrele de nastere de la matermitatea din Betlehem...

Da nici n-o cautam in datele din maternitate. In legatura cu HEROD sunt izvoare arheologice, asta ca un exercitiu. Eu imi bazez calculele NUMAI pe Biblie.

QUOTE
De fapt nici data mortii Sale n-ai s-o gasesti dar o poti calcula (sau deduce).

Tocmai aici e frumusetea. Multe din adevarurile biblice, ca sa le descoperi trebuie sa cercetezi foarte atent Scriptura.
Anul este dat in Daniel 9: 24-27 iar luna si ziua in legea ceremoniala evreiasca (Pastele).

QUOTE
M-am nascut si trait intr-un mediu ortodox dar intotdeauna am fost revoltat de faptul ca se sarbatoreste data de 25 decembri eca data de nastere a lui Isus neexistind nici o dovada clara iar pastele nu coincide nici-odata (sau aproape) la catolici si ortodocsi de ex. desi avem indicii foarte clare.

Pastele care nu are o data fixa este datorat faptulu ca anul evreiesc odata la citiva ani adauga a 13-a lna, pt. ca este tinut dupa LUNI care au 28 de zile.
Deci anul evreiesc are 354 de zile. De aceea nu este sarbatorit la o data fixa.
Acum, cind sarbatoresc ortodocsii sau catolicii fata de calendarul evreiesc nu stiu. Dar ca se schimba este biblic corect.

Cu nasterea este o treaba interesanta.

Ni se da indiciul ca Ioan Botezatorul era cu 5-6 luni mai mare decit Isus. Data conceptiei lui Ioan este indicata dupa calendarul ceremonial evreiesc in Luca 1.
Deci daca putem calcula nasterea lui Ioan, suntem pe calea cea buna.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 15 Dec 2006, 05:33 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



QUOTE
Deci daca putem calcula nasterea lui Ioan, suntem pe calea cea buna.


pai tot ramine o luna diferenta...

pastele de atunci a cazut pe 14 luna evreiasca a lui Nissan (sau Mazda, nu-mi aduc aminte bine) biggrin.gif
si e legata de ciclul lunii parca....

(Noa help-me! sad.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 17 Dec 2006, 09:46 AM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



QUOTE
Ai urmat vreun seminar teologic? Ca numai ei considera Biblia ca avind greseli si erori.

Nu as vrea sa cred lucrul asta, ca cineva sa invete ca Biblia are greseli, poate ca se ataca doar doctrina altora insa nu 'greselile' care exista in Biblie, caci ele NU exista. smile.gif

QUOTE
Vad ca atunci cind este vorba de studiu, asa-zisii crestini de pe forum nu se-ncumeta sa scrie, decit daca au informatia aceasta undeva s-o poata copia.

Ce te face sa crezi lucrul asta si cu ce dovedesti ca tu nu faci acelasi lucru, te vede vreunul de pe aici ? Nu! Si tu poti copia informatii la greu si sa la postezi aici dindu-ne pe spate. tongue.gif Si la urma urmei ce e asa gresit in a copia unele informatii ?, poate ca nu le tinem minte pe dinafara, dar sint lucruri cu care sintem de acord. smile.gif

QUOTE
Nu e punctu' 9, ci este versul 9.

Si de ce vers si nu verset ? wink.gif


QUOTE
Ai uitat, Sf. Pavel spune ca darurile sunt diferite? De ce vrei sa fie toti ca tine?

De acord cu tine, Ioan V thumb_yello.gif


QUOTE
In legatura cu nasterea Domnului, poti sa incerci sa cauti si in izvoarele istorice, de ex. regele Herod care a murit in anul 4 i.e.n. si ar fi interesant ce link ai gasit.

Pai spuneai la inceputul topicului ca, fara izvoare arheologice, istorice sau filosofice... hmmm, de ce mentionezi acum de unele izvoare istorice cu privire la moartea lui Irod ? Incalci regulile jocului impuse chiar de tine. happy.gif
Deci, Zexelica,
Pina la urma pt a stabili unele date avem nevoie si de sprijinul izvoarelor istorice... is this right ? smile.gif
Si pt ca tot am prins momentul, vin si eu cu un argument 'din afara' si spun ca Data nasterii lui Cristos NU este cunoscuta. Evangheliile NU indica nici luna si nici ziua nasterii lui Cristos (asa zice dl. H. Usener tongue.gif ), iar pina acum, Zexelica nu ai venit cu prea multe versete din care sa se vada clar ziua nasterii lui Cristos.
Insa istoria poate demonstra ce sta la baza alegerii zilei de 25 dec. ca zi a nasterii lui Cristos.
O sa ma dau pe net sa caut un link despre moartea lui Irod, pina atunci.
Toate bune!
rolleyes.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Dec 2006, 03:21 PM
Mesaj #22


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Noa
QUOTE
Deci, Zexelica,
Pina la urma pt a stabili unele date avem nevoie si de sprijinul izvoarelor istorice... is this right ?

Nu. Am pus-o la misto.

Ce este inafara Bibliei nu e treaba mea.

QUOTE
Si pt ca tot am prins momentul, vin si eu cu un argument 'din afara' si spun ca Data nasterii lui Cristos NU este cunoscuta. Evangheliile NU indica nici luna si nici ziua nasterii lui Cristos (asa zice dl. H. Usener  ), iar pina acum, Zexelica nu ai venit cu prea multe versete din care sa se vada clar ziua nasterii lui Cristos.


36Iată că Elisaveta, rudenia ta, a zămislit, şi ea, un fiu la bătrīneţe; şi ea, căreia i se zicea stearpă, este acum īn a şasea lună.
57Elisavetei i s'a īmplinit vremea să nască; şi a născut un fiu.
Diferenta intre Ioan si Hristos este de 5-6 luni.

5Īn zilele lui Irod, īmpăratul Iudeii, era un preot, numit Zaharia, din ceata lui Abia. Nevasta lui era din fetele lui Aaron, şi se chema Elisaveta.

8Dar, pe cīnd slujea Zaharia īnaintea lui Dumnezeu, la rīndul cetei lui,

9după obiceiul preoţiei, a ieşit la sorţi să intre să tămīieze īn Templul Domnului.

Ceata lui Abia: 1 Cronici 24: 10al şaptelea, pentru Hacoţ; al optulea, pentru Abia;
Deci 24 de cete/12 luni => 2 cete/luna
=> Abia care este #8 ii revine luna 4

Deci putem stabili ca intre Hristos si Ioan sunt 5-6 luni diferenta.

Hai sa vedem impreuna cam in ce luna ar fi trebuit Hristos sa se nasca, daca Ioan era cu 5-6 luni mai mare si el a fost conceput in luna 5-a a calendarului evreiesc?

Daca dau direct raspunsul ii creez clopoticei celei mici prilejul sa arunce cu invectivele sale dupa ce vede problema rezolvata. Ca la scoala, daca mai tineti minte.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Noa
mesaj 19 Dec 2006, 03:31 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 250
Inscris: 23 December 04
Forumist Nr.: 5.278



He he he ! Zexelica, pare-se ca nu m-ai inteles bine. smile.gif

Daca tu imi arati unde am zis eu ca nu se poate stabili o perioada pt nasterea Domnului, eu maninca cuvintele alea tongue.gif
Nu asta am zis, am fost de acord cu faptul, ca, DA, putem stabili o perioada pe baza unor evenimente din Biblie care ne pot duce la perioada cind s-a nascut Mintuitorul, dar NU o data exacta, o ZI. Eu vreau sa imi aduci argumente din care sa reiasa o data fixa, nu stiu... 10, 15, 25 oct, nov, dec... etc.

QUOTE
Am pus-o la misto.

Pai rau ai facut... daca tot le pui la misto iti vei si pierde din credibilitate wink.gif

QUOTE
Daca dau direct raspunsul ii creez clopoticei celei mici prilejul sa arunce cu invectivele sale dupa ce vede problema rezolvata.

blink.gif Adica ?

Acest topic a fost editat de Noa: 19 Dec 2006, 03:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Dec 2006, 03:56 PM
Mesaj #24


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Noa
QUOTE
Pai rau ai facut... daca tot le pui la misto iti vei si pierde din credibilitate


Nu am intentia sa fiu credibil.
Scopul meu este sa indemn la citirea Bibliei. Biblia are INTOTDEAUNA dreptate si credibilitate. De aceea dau versuri.

QUOTE
Nu asta am zis, am fost de acord cu faptul, ca, DA, putem stabili o perioada pe baza unor evenimente din Biblie care ne pot duce la perioada cind s-a nascut Mintuitorul, dar NU o data exacta, o ZI. Eu vreau sa imi aduci argumente din care sa reiasa o data fixa, nu stiu... 10, 15, 25 oct, nov, dec... etc.

Bineinteles ca se poate stabili si ziua si anul si luna.
Dumnezeu este foarte exact.

Singura problema este HERMENUTICA. Cum interpretezi Biblia este cheia.

Pt. aflarea zilei de nastere trebuie sa gasim legea ceremoniala care simboliza nasterea Domnului si atunci avem ziua de nastere.
Stim ca legile ceremoniale sunt o "umbra", "tupos", "alegoria", etc... si ca SE IMPLINESC in Hristos.
De ex. Pastele: sarbatoare ceremoniala care era pusa ca sa indice plata pacatelor de catre Hristos. A fost implinita EXACT la data ceremoniala stabilita in calendarul evreiesc.
Sarbatoarea CINZECIMII: simboliza evanghelizarea lumii prin intermediul bisericilor (ploaia timpurie). In Fapte 2:1 ne arata ca a venit EXACT la data stabilita prin calendarul ceremonial evreiesc.

Acum prin hermenutica gr-lit-ist NU ESTE POSIBIL sa gasesti metoda de studiu care sa descopere calendarul care este inchis in simboluri care nu pot fi traduse prin metoda aceasta.
Iti dau un exemplu concret: daca legile ceremoniale se implinesc in Hristos (seminariile afirma aceasta cu glas tare) atunci cum se implineste legea ceremoniala descrisa in Lev. 25:31?

Cind poti da raspunsul la aceasta intrebare, atunci ai metoda sa gasesti legea ceremoniala care simbolizeaza nasterea Domnului.

Anul nasterii este mai usor. In Daniel 9:24-27 gasesti raspunsul.

Luna se stabileste dupa diferenta dintre Ioan si Hristos.

Studiaza si tu ca sa vezi. Nu ma crede pe mine.

Acest topic a fost editat de zexelica: 19 Dec 2006, 03:57 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 19 Dec 2006, 04:11 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



cred ca anul nasterii este cel mai usor de stabilit!
ramine de vazut daca d.p.d.v. al VT sau al NT? ohmy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 19 Dec 2006, 04:14 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
cred ca anul nasterii este cel mai usor de stabilit!

Bravo, jujule!!!!!
Show me the money!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 19 Dec 2006, 08:05 PM
Mesaj #27


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



0 (zero).
ce-i asa de greu ... rofl.gif

de fapt e "unul" laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Dec 2006, 12:58 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



juju

QUOTE
0 (zero).
ce-i asa de greu ... 
de fapt e "unul" 


N-are kum, jujule...
25Să ştii dar, şi să īnţelelgi, că dela darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului, pīnă la Unsul (Mesia), la Cīrmuitorul, vor trece şapte săptămīni; apoi timp de şasezeci şi două de săptămīni, pieţele şi gropile vor fi zidite din nou, şi anume īn vremuri de strīmtorare.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 20 Dec 2006, 04:16 PM
Mesaj #29


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



pai conteaza de unde incepi numaratoarea:
-daca incepi de la nasterea lui Isus evident ca-i anul 1
-daca incepi de la Adam si Eva e anul 4300 si ceva parca...
Alt criteriu care?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Dec 2006, 04:33 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



juju
QUOTE
pai conteaza de unde incepi numaratoarea:

Daca stii sfirsitul poti sa in cepi de la sfirsit. Eu nu-l stiu.
Daca stii inceputul poti incepe de la creatie.

Ideea era ca trebuie sa stii cind a inceput darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului.

QUOTE
-daca incepi de la Adam si Eva e anul 4300 si ceva parca...

Daca te iei dupa Usher, da.
Dar ai contradictie in Facerea 11 cu metoda asta. Nu se poate.

Datele din calendarul evreiesc au fost transpuse in calendarul nostru.
Iti dau citeva sugestii ca sa te orientezi: 1447 bc au iesit evreii din Egipt, 1047 bc Saul rege, 1007 bc David rege, 967 bc Solomon incepe constructia templului, 587 bc au fost luati in Babilon....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 20 Dec 2006, 08:14 PM
Mesaj #31


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



QUOTE
Daca stii sfirsitul poti sa in cepi de la sfirsit. Eu nu-l stiu.
Daca stii inceputul poti incepe de la creatie.


nu-i mai logic sa incepi de la inceput si sfirsesti la ... sfirsit ? wink.gif
mie mi se pare mai normal
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 21 Dec 2006, 04:45 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



juju
Anul poate fi calculat de la data cind a fost data porunca de a reconstrui Ierusalimul. Dar sunt probleme, pt. ca Dumnezeu a folosit regi care au si 4 nume, dar sunt aceiasi. Trebuie atentie mare. Iti trebuie versul cu "construirea din nou" si atunci acolo iti da numele unui rege si faci calculul in functie de anul domniei lui.
E complikt, da' e frumos. munca de detectiv.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 21 Dec 2006, 06:19 PM
Mesaj #33


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Rusii si alte popoarea ...sarbatoresc Nasterea si Anul Nou dupa calendarul vechi parca la BOBOTEAZA ...ce sa mai intelegem motiv de drujbareala laugh.gif

Acest topic a fost editat de Colimator: 21 Dec 2006, 06:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 21 Dec 2006, 10:01 PM
Mesaj #34


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



colimator
QUOTE
Rusii si alte popoarea ...sarbatoresc Nasterea si Anul Nou dupa calendarul vechi parca la BOBOTEAZA ...ce sa mai intelegem motiv de drujbareala
.
Da, cam mare incurcatura. De aceea eu ma raportez la calendarul ceremonial evreiesc.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Emil Condor
mesaj 23 Dec 2006, 07:27 AM
Mesaj #35


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 183
Inscris: 21 December 06
Forumist Nr.: 9.115



Fćcānd diferite calcule, luna īn care S-a nćscut Isus a fost/este Septembrie, sfārŗitul lunii iar ziua exactć nu se cunoaŗte.

Salutare tuturor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 02:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman