HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau Sa Castig Bani Exclusiv Din Scris, Am 25 de ani si vreau sa devin scriitor.
calfa
mesaj 8 Dec 2006, 11:43 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ma gandeam ca in forumul "De la om la om" am putea pune in discutie povestile mai semnificative ale unor romani nu atat de succes cat de actiune.

Concret, va semnalez apartia intr-un ziar de azi a unui interviu cu ... "Dragos Bucurenci, reprezentant al noilor elite romanesti" ("Implicat activ in spatiul cultural de la noi, Dragos Bucurenci povesteste cum poti deveni scriitor.").

In articolul intitulat "Vreau sa castig bani exclusiv din scris" printre altele, Dragos spune:

QUOTE
Am 25 de ani si vreau sa devin scriitor. Am decis ca, la 40 de ani, voi trai castigand bani exclusiv din scris.


QUOTE
[Q: Cum devine cineva scriitor?] Prin educatie. Trebuie sa ne indepartam de imaginea scriitorului nascut si sa intelegem ca marii literati intotdeauna sunt cei "facuti". Daca te uiti la biografiile scriitorilor de succes - vezi modelul Llosa - observi ca vorbim despre oameni care au investit enorm in propria educatie.

Nu poti deveni scriitor fara un background cultural solid. Chiar daca ulterior va trebui sa uiti acest background cultural si sa scrii pentru publicul larg. Exista scriitori care dobandesc un bagaj cultural si apoi nu stiu ce sa faca cu el. In schimb, daca te apuci direct de scris, literatura va fi una perisabila.


QUOTE
[Q: Cum te "alimentezi" cultural?] Citind si incercand sa raman conectat la cultura spectacolului din Romania: merg la teatru, la concerte. Multi confunda cultura spectacolului cu mondenitatea. Si atunci, unii prefera numai lucrurile mondene si cred ca e suficient sa fii prezent la lansari de carte, petreceri cu lumea mondena din cultura etc.

La extrema cealalta exista alti scriitori care refuza orice forma de sociabilitate... chiar sa mearga la teatru. Timpul generatiei mele este foarte redus. Tinerii nu trebuie sa se descurajeze ca in perioada tineretii au doua slujbe.

In acest fel sunt condamnati sa valorifice la maximum timpul dedicat culturii. Cel mai bun model de lectura l-a dat Arghezi, caruia daca nu-i placea o carte o arunca pe geam. Mi-am luat libertatea de a citi numai ce-mi place.


Despre el, in finalul articolului se spune ...
QUOTE
Dragos Bucurenci s-a nascut pe 30 august 1981. A studiat filosofia si stiintele politice la Bucuresti. In anul II si-a intrerupt studiile pentru a accepta o oferta de munca la British Council. A invatat doi ani la distanta (tot filosofie) la Universitatea din Londra.

Din acest an este student la zi la Istoria Artei. In 2004 publica un roman, "RealK", foarte bine primit de critica si de cititori. A prezentat talkshow-ul "Dependente" pe TVR Cultural si magazinul "Puncte pe arta lumii" pe TVR 1.


Ce pareri aveti despre cele spuse de Dragos ? Despre ideile lui ?

L-ati vazut la TV, l-ati citit cumva ?

Ce sanse dati generatiei lui ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 8 Dec 2006, 11:55 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



Ma bucur ca in sfarsit cineva observa si elita intelectuala, pentru ca de obicei referintele la elite se indreapta spre unii care-si masoara puterea in numarul de masini si vile.Dar nu despre asta e vorba aici, asa ca sa revin on-topic:
Nu prea sunt de acord cu ideile lui.Dupa mine, un scriitor e nascut, nu facut.Sigur, cineva care "se naste scriitor" va acumula in timp si cultura de care vorbeste Dragos Bucurenci, dar nu si invers.Adica, poti sa fi oricat de cult, dar daca nu ai "scanteia", atunci nu poti fi un scriitor reusit.Vei reusi sa ajungi cel mult un scriitor artificial.Nu unul care permite ideilor sa curga din el asterandu-le pe hartie(sau pe monitor), ci unul care incearca sa le contruiasca artificial pe baza cunostintelor sale.
Nu stiu daca Dragos Bucurenci va reusi sa castige bani exclusiv din scris.E un vis frumos, dar depine si de talentul personal.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Dec 2006, 11:56 AM
Mesaj #3


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



E un tip "ok". Mie īmi place, deşi pe alocuri e un pic prea "preţios".

Generaţia lui s-ar putea să aducă ceva nou şi bun īn literatura de la noi. Īn sensul că sīnt mai dezinhibaţi şi nu văd lucrurile doar īn tonuri de gri, aşa cum o fac cei cu 10-20 de ani mai īn vīrstă ca ei.
Īntru totul de acord cu ideea de a citi doar ce īţi place şi nu să devorezi orice doar ca să fii īn rīnd cu lumea.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Dec 2006, 11:56 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 8 Dec 2006, 01:19 PM
Mesaj #4


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Am fost colegi de liceu. Am petrecut multe ore discutand, cantand la chitara, ce fac liceenii... am incredere in generatia lui dar sunt subiectiv pentru ca si eu fac parte din ea.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 8 Dec 2006, 03:20 PM
Mesaj #5


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (Gothmog @ 8 Dec 2006, 11:47 AM)
Dupa mine, un scriitor e nascut, nu facut.Sigur, cineva care "se naste scriitor" va acumula in timp si cultura de care vorbeste Dragos Bucurenci, dar nu si invers.Adica, poti sa fi oricat de cult, dar daca nu ai "scanteia", atunci nu poti fi un scriitor reusit.Vei reusi sa ajungi cel mult un scriitor artificial.

Aici sīnt de aceeaşi părere.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 8 Dec 2006, 06:37 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Da, un scriitor trebuie sa aiba talent, altfel opera lui e probabil banala. Dar in acelasi timp si Dragos are dreptate: o expresie artistica e 99% munca si 1% talent. (unde acel 1% are drept de veto biggrin.gif )

Acest topic a fost editat de axel: 8 Dec 2006, 06:38 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Dec 2006, 11:41 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



corect cu 99%.

eu cred ca se poate face prin educatie + munca multa (as fi in stare sa demonstrez...ha ha).
talentul doar iti face munca mai facila.

sunt momente ca atunci cand vezi pagina alba te apuca nebunia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Dec 2007, 09:42 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eh, cat ai castigat din scris anul asta?

QUOTE(freeman @ 8 Dec 2006, 11:41 PM) *
corect cu 99%.

eu cred ca se poate face prin educatie + munca multa (as fi in stare sa demonstrez...ha ha).
talentul doar iti face munca mai facila.

sunt momente ca atunci cand vezi pagina alba te apuca nebunia...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2007, 10:43 AM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu vad de ce nu ar putea sa castige din scris...
la ora asta sunt multi oameni, care traiesc, si as spune ca destul de bine din scris. omul poate sa fac jurnalism, poate sa scrie un compendiu de matematica... sau de fizica... sau scenarii... sau romane...
nu stiu cine este Bucurenci, si nici ce opera are pina acum, dar stiu ca in urma cu ceva timp... imi faceam bonusul din scris...
am remarcat doua chestii... ca bonusul putea fi destul de substantial... si ca atita timp cat scriam de dragul de a spune ce avioane am eu in cap totul era ok si ce scriam se lasa cu feedback pozitiv, dar cand trebuia sa scriu "la comanda" imi trecea tot cheful...
asa ca trebuie sa admit ca azi... mi-am pierdut si amicitia cu editorul care s-a plictisit sa astepte un semn de la mine... apropo de cartea pe care ma apucasem sa o scriu cu ceva timp in urma

ca sa revin... daca omul vrea sa scrie... si are un editor si un marketer bun... ar putea deveni o alta sandra brown


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Dec 2007, 11:38 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(mutulica @ 10 Dec 2007, 10:43 AM) *
nu vad de ce nu ar putea sa castige din scris...


Ma sa castige ar putea, dar vorba e daca ar putea trai din scris. Si aici as mai adauga ce fel de standard si-ar putea permite.
Mie nu imi place ce scrie si cum scrie tipul ala. Nu e decat un alt produs fabricat in limitele unor reguli stricte. N-are scanteie. E parerea mea.

Acuma scriitura si inavutirea sunt lucruri total diferite ce nu se pot combina niciodata direct. E nevoie de un liant care se numeste investitor.

La acest moment in lume se scrie mai mult decat oricand. Se si publica mult mai mult decat s-a publicat vreodata, iar de citit se citeste tot mai putin.
Eu imi aleg lecturile dintre lucrarile premiate sau remarcate deja de altii. Nu mai am timp nici pentru debutanti, nici pentru literatura nationala "contemporana". Ca editor public orice pe banii autorului, sau reiau lucrari din literatura clasica pe banii mei. Sunt scheme care functioneaza de fiecare data. Experimente nu mai fac.

Sunt cel putin patru sau cinci aspiranti la Nobel in fiecare an. Macar lucrarile lor trebuie parcurse, nu mai zic de recuperarile din patrimoniu mondial care nu au fost cunoscute la vremea lor. Daca mai iei in calcul si nominalizarile de la celelalte mari premii literare termini repede cu timpul alocat cititului pe un an.

Revenind, cei care scriu bine nu ajung niciodata bogati. Nu in mod direct si nu din prima. Trebuie un investitor puternic care sa ii introduca intr-o ecuatie din care nu lipsesc reclama desantata, publicitatea in toate formele ei, studiile de impactul pentru imagine, critica pozitiva si mai nou ecranizarile si benzile desenate.
Reteta e simpla: una bucata scriitor (nu conteaza cat de bun; poate fi si mediocru dar sa aiba charisma), multi, foarte multi bani, vanzare, reusita financiara si doar colateral impunerea pe piata a unui nou nume.

Asadar si in scriitura, ca si in mai toate celelalte domenii numai banii investiti sunt capabili sa aduca inapoi bani.
Munca, timpul, talentul nu aduc decat firimituri.

S-a intamplat in showbitz cu Michael Jackson. Era mezinul trupei Jackson Five, care mergea destul de binisor. Il bagau la misto in spectacole pentru ca era un pustiulica haios. Cineva l-a luat la geana. I-a cuparat coregrafi, designeri vestimentari, instructori de tot felul. In paralel i-a construit un mod de viata artificial si chiar o legenda. Au redus un om la doar o imagine construita dupa un tipar. Au fost cumparati in egala masura cei mai buni muzicieni care sa ii scrie cantecele, cei mai buni regizori care sa ii gandeasca spectacolele, cele mai tari efecte scenice disponibile....Apoi acel cineva si-a recuperat inzecit investitia si a plecat lasand in urma lui o tinichea golita de continut, un psihopat bun de nimic..

Domnul Bucurenci ar trebui sa inceapa sa investeasca in propria imagine (ceea ce imi pare ca si face) foarte multi bani pantru a isi intetii aparitiile prin presa, pe sticla, in comentariile criticii. Sa publice cat mai mult si indiferent cum si in general sa nu isi faca prea mari probleme in legatura cu cat de bine sau cu cat de prost scrie (imi pare ca si asta face deja). Sa isi cumpere pentru asta cei mai buni corectori. Un corector adevarat poate face dintrun gunoi o mica bijuterieLa capatul acestui drum va ajunge cu siguranta sa traiasca din scriitura la standarde peste medie.

Te contrazic mutulica. La ora asta numai jurnalistii si cei care intr-un fel sau altul si-au facut o imagine pot trai din scris. Si daca e sa despicam firul chiar pe de patru nici astia nu traiesc din scris propriu zis, ci din influenta pe care o pot propaga. De altfel, printr-un acces de onestitate multi dintre ei si-au si luat numele de "formatori de opinie"
Ai sa fi probabil foarte surprins insa daca o iei numai dupa banii pe care ii incaseaza din scris pana si Liiceanu ar muri de foame




--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2007, 11:58 AM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@the dude - pai... omul zicea ca sa castige exclusiv din scris, nu sa si traiasca ...

acuma pe bune... am remarcat ca atunci cand ai din ce trai, si poti trai bine din ce ai... iti permiti sa faci ce si cum iti place, si daca asta place si la altii poti avea succes

din scris... voi vorbiti doar de literatura publicata, sau publicabila... scrisul insa... este o meserie si pentru scribii de profesie sau cei ce fac din asta core business - corectorul de care spuneai tu de ex, traieste din scris, editorul... traieste din scris

cand spui scriitori buni.. tre sa spui si de ce. eu am dat o data banii pe ce scrie Gainusa de la carcotasi... a doua oara nu ma mai prinde...
la fel si in alte cazuri
cumva tu confirmi ce spuneam eu... ca daac ai un sablon ok, un pic de nerv, un marketer si un editor care sa te poata sustine... devii bogat. vezi cazul Dan Brown, care mie mi se pare un scriitor mediocru, si pe alocuri incoerent dar foarte bine exploatat


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 10 Dec 2007, 12:02 PM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Mediocru, dar cu charismă? Interesant. Să-nţeleg că mediocritatea poate avea charismă? Şi cui foloseşte? Mai ales că cititori sunt din ce īn ce mai puţini... Presupun că cei care citesc au pretenţii şi nu pot gusta o charismă mediocră oricāt... farmec ar avea ea, nu? unsure.gif
Nu cred īn scriitorii fără har, dar nici īn cei care au har, dar n-au capacitatea de a-l cultiva.


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Dec 2007, 12:57 PM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Un topic despre Bucurenci...nu vi se pare cam mult?
Un enfant terrible,nimic de substanta...da bine insa la muieri cu hormonii in fierbere! probabil tot datorita lor beneficiaza de publicitatea asta acerba...in orice caz nu mediatizarea este ceea ce-i lipseste, The Dude.

O viitoare Sandra Brown???Asta chiar imi place rofl.gif

Acest topic a fost editat de Michelle: 10 Dec 2007, 01:00 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Dec 2007, 01:06 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(coconut @ 10 Dec 2007, 12:02 PM) *
Mediocru, dar cu charismă? Interesant. Să-nţeleg că mediocritatea poate avea charismă?


Poate si chiar si are. Mai grav este ca si nulitatea poate avea...Amintesteti de Petre Roman si de fetele de la Apaca.


QUOTE
Şi cui foloseşte?



Spunea mai devreme mutulica: marketingului !


QUOTE
Presupun că cei care citesc au pretenţii şi nu pot gusta o charismă mediocră ...



Presupunerea e gresita. Cei care citesc sunt in intregime manipulati de un sistem sau de altul. Pantru care motiv din lume ar fi cumparat mutulica o carte scrisa de unul ca gainusa ??? Pretentiile cititorului il privesc prea putin sau chiar deloc pe editor. El are un sigur scop: acela de a isi vinde cat mai repede si cat mai bine marfa si pentru a atinge acest deziderat exista cai mai simple, mai directe si mai eficiente decat aceea care urmeaza pretentiile cititorului: cea care urmeaza nevoile sale ar fi doar una din ele !!


QUOTE
Nu cred īn scriitorii fără har, dar nici īn cei care au har, dar n-au capacitatea de a-l cultiva.



Si totusi ei exista (scriitorii fără har) si ating mult mai usor notorietatea. As spune chiar ca ei exista in proportie covarsitoare.
S-a dat aici exemplul cu Dan Brown, dar eu as merge mai departe si as spune ca har nu au nici cei care au scris povestea vrajitorasului, cea a celor trei lumi suprapuse ori altele asemanatoare.

Marea literatura face parte din arta. E un pic altceva.
Arta nu urmareste un scop, si nu se impaca deloc cu comertul ori cu iarmarocul.
Arta nu se cultiva...ea se intampla

Acest topic a fost editat de The Dude: 10 Dec 2007, 01:08 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 Dec 2007, 01:11 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2007, 11:06 AM) *
Arta nu se cultiva...ea se intampla



Ce frumos ai spus-o!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Dec 2007, 01:42 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Felina @ 10 Dec 2007, 01:11 PM) *
Ce frumos ai spus-o!


Mi-a scapat...dar daca iti place ti-o daruiesc thumb_yello.gif
Ce mai faci ??? Sper ca esti bine si sanatoasa....


QUOTE
acuma pe bune... am remarcat ca atunci cand ai din ce trai, si poti trai bine din ce ai... iti permiti sa faci ce si cum iti place, si daca asta place si la altii poti avea succes


Sunt foarte putini cei care pot ajunge in situatia asta, si in ziua de azi eu cred ca pe astia ii mai poti gasi doar in underground, nicidecum in top.

Dar pana la urma ce inseamna succesul ???
Eu am avut mai devreme succes cu o replica ce i-a placut Felinei. Dan Brown a avut succes cu cartile sale.
Amandoi am avut acelasi lucru si totusi ...De ce nu e succesul lui la fel ca al meu ???

Sa fie pentru ca atunci cand il quantifici in bani apare o diferenta uriasa ???
Dar gestul insusi de a quantifica succesul, de a il ierarhiza, de a il contabiliza, de a il supune unor reguli nu este in sine un gest condamnabil ???

Concluzia este ca dintrun act artistic nu pot iesi decat ocazional si nefiresc bani, dupa cum dintro afacere nu poate iesi decat rar si accidental un act artistic.

Asadar domnul Bucurenci este bine orientat in ceea ce si-a propus: investeste in imaginea sa pentru a putea prospera mai tarziu de pe urma ei.
E pacat ca si-a ales scriitura ca taram investitional. pentru ca mai suntem inca cativa pe aici care credem ca literatura ar putea sa continue relatia cu arta pe care a avut-o si in trecut si care a si consacrat-o...

Poate ar fi fost mai corect din partea domniei sale sa se incerce in industria de rulmenti, in cea a placilor ceramice glazurate sau poate in imbunatatirea tehnologiilor de decorticat...





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 Dec 2007, 02:28 PM
Mesaj #17


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(The Dude @ 10 Dec 2007, 11:42 AM) *
Mi-a scapat...dar daca iti place ti-o daruiesc thumb_yello.gif

Multumesc smile.gif

QUOTE
Ce mai faci ??? Sper ca esti bine si sanatoasa....

Binisor, multumesc. Putin mai bine ca unii si nitel mai prost ca altii. wink.gif

QUOTE
Poate ar fi fost mai corect din partea domniei sale sa se incerce in industria de rulmenti, in cea a placilor ceramice glazurate sau poate in imbunatatirea tehnologiilor de decorticat...


De acord.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2007, 04:26 PM
Mesaj #18


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



intre timp.. .am intrat pe blogul omului, ca m-ati facut curios...
rezultatul... e acelasi ca la gainusa... daca in primul caz nu ma prea mai uit la cronica.. in cel de-al doilea... sigur va muri de foame daca se bazeaza pe mine sa cumpar ce scrie el

The Dude... nu ma 'nerva ca m-apuc iara de scris. Numa asa ... ca sa iti arat ca se poate


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 10 Dec 2007, 05:19 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Hai sa gandim si altfel...Cati tineri de 25 de ani, cu facultatea neterminata, cunoasteti? Dintre ei, cati scriu, vorbesc, activeaza si actioneaza cel putin cat Bucurenci? Eu am citit RealK ( nu mi-a placut deloc, din nici un punct de vedere...).Ii admir insa activitatea din "Salvati Delta.." , "Romania verde..."si alte proiecte ecologiste.
Omul spune cinstit ca invata cat poate si se straduie...cati din astia cunoasteti?


V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Dec 2007, 06:24 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Felina @ 10 Dec 2007, 02:11 PM) *
QUOTE(dudu)
Arta nu se cultiva...ea se intampla

Ce frumos ai spus-o!

Excuse me, Felina, dar afirmatia lui Duda e de o naivitate extrema!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 Dec 2007, 06:33 PM
Mesaj #21


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(axel @ 10 Dec 2007, 04:24 PM) *
Ce frumos ai spus-o!

Excuse me, Felina, dar afirmatia lui Duda e de o naivitate extrema!


Eu zic ca e de o simplitate extrema. Se intampla sa fiu de acord cu ce spune el acolo. Nu am nici timp si nici chef sa dezvolt aici ideile care se ascund sub simplitatea de care vorbeam.

Crezi ca opera de arta apartine autorului ei, odata terminata?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Dec 2007, 10:52 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



In mod sigur nu.
As spune chiar ca nu ii mai apartine autorului inca din momentul in care acesta se aseaza la masa de scris. Sau poate chiar mai devreme, din clipa in care el se decide sa scrie.
Exact din momentul in care incredintam hartiei un text facem asta cu scopul, declarat sau ascuns, ca acel text sa ajunga si sub alte priviri. Cu scopul de a impartasi ce avem de spus....
Altfel de ce am mai scrie ???
De ce nu am folosi pentru izolarea fata de uitare metoda memorarii de pilda ???

Am observat asta chiar la mine.
De multe ori apelam la scris pentru a restitui prezentului intamplari sau evenimente care ne-au marcat.
De alte multe ori scriem ca sa ne facem auziti intr-o chestiune in care credem cu tarie ca avem ceva important de spus.
Mai scriem ca sa devenim cunoscuti, sau ca sa incercam sa impunem un crez ori o teorie pe care o credem eficienta si/sau infailibila.
Dar de fiecare data insa, chiar absolut de fiecare data scriem pentru a ne elibera...

"Pe mine mie rede-ma" zice poetul implorand muza. Eu zic ca asta se poate cere si de la scriitura, pentru ca asta poate veni si din aceea directie...

Asadar mutulica, apucate iar de scris...Nu sunt atat de convins ca ai sa poti prospera din asta, nu stiu nici daca are sa iti iasa macar de o ciunga, dar sunt foarte sigur ca ai sa retraiesti un sentiment de inaltare sufleteasca bine venit oricand....dar mai ales in preajma sarbatorilor ce ne asteapta thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Dec 2007, 02:36 PM
Mesaj #23


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pe vremea cand imi faceam bonusul din scris.. imi dublam salariul... e drept ca acum ar fi mai greu

cert este ca manusa e aruncata, si ca printre picaturi si probleme de timp o sa o fac din nou. acuma chiar ca m-ai enervat...


si apropo, cat timp exista drepturi de autor... scrisul e la fel ca si la muzica... costa
ar trebui sa stii, ca doar esti editor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Dec 2007, 03:02 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



stiuuuuuuu...si e exact ca la muzica: te fura cine vrea.

Am vesti ingrozitoare pentru tine. Daca iti public cartea fara vrerea ta, si daca din drepturile tale de autor imi ofer un mic sejur in Franta, tie o sa iti trebuiasca cativa ani buni, multi nervi si niste avocati beton ca sa poti macar spera ca ai sa apuci sa vezi vreodata o particica din suma aia. Daca vrei, te invat cum sa face...

Trebuie ca cineva sa faca o mare pasiune impotriva unui plagiator ca sa il poata pune pe acesta intr-o situatie cat de cat dificila.

Si asta nu numai aici..


Asa ca hai sa o dam la pace. Vino cu lucrarea, negociem un pret corect si mancam amandoi o painica.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Dec 2007, 03:32 PM
Mesaj #25


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Şi cum faci? Accepţi orice carte dacă eşti plătit s-o editezi? Indiferent despre ce este vorba?


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Dec 2007, 03:49 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



E o intreaga poveste.
Am mai zis-o pe aici pe undeva.
Ii las pe corectori sa duca tot razboiul.

Treaba e ca din toti cei care au venit sa publice la mine numai unul singur mi-a parut sanatos la cap. Nu toti au scris prost, insa sanatos la minte numai unul mi-a parut. Cei care publica pe banii lor o fac din doua motive: fie au nevoie de lucrari de specialitate publicate pentru a accede la titluri stintifice, fie o fac pentru ca vor sa isi dovedeasca lor insile, sau anturajului lor, ceva.

Cu mare greutate poti face un nebun din asta sa inteleaga ca scriitura lui n-are nici cap nici coada. Omul sta cu banii in mana si nu-i usor deloc sa ii intorci spatele. Sunt mereu facturi de platit, materiale, taxe, comisioane, salarii...Pe de alta parte pe lucrarea lui va aparea numele editurii tale, si asta nu e deloc bine pentru afaceri daca ea e mizerabila.

Dar se rezolva cu un corector priceput. El poate face dintr-o mizerie de text o carte acceptabila. Daca e si putin psiholog e de-a dreptul minunat. S-a intamplat de curand cu o carte publicata de Cornel Dinu. Un gunoi de text scris de un analfabet cu pretentii de filozof: "Zambind in iarba" a fost literalmente rescris de corectori de la "Minerva" si transformat intr-o carticica chiar intersanta, care oricum a facut critica bunicica


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Dec 2007, 03:57 PM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Foarte interesant! Şi corectorii ce au cāştigat? Doar banii?... sad.gif


Şi dacă, să zicem, cineva vrea doar o editare "restrānsă", fără tam-tam şi alte giumbuşlucuri, care-s pretenţiile? hh.gif

Acest topic a fost editat de coconut: 11 Dec 2007, 03:58 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Dec 2007, 04:30 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Corectorii adevarati sunt niste oameni cu totul deosebiti.
Dar mai intai ei sunt de mai multe feluri, asa ca acum iti vorbesc numai de cei care corecteaza stilul si veridicitatea, sau ma rog fluenta textului.
Mai pe sleau, ei urmaresc sa nu apara contradictii flagrante in text, inadvertente istorice, ruperi de ritm care plictisesc cititorul, alternante suparatoare ale stilului, ale imaginilor, ale coerentei...Pentru ca sa poata face asta eficient e nevoie de multa atentie, de mult calm si de multa cultura.

Pentru cei avizati corectura e o parte importanta din reusita unei carti.

E aproape ca la film: exista un scenariu, exista un regizor, exista decoruri, exista imagine...si exista cate un Oscar pentru fiecare dintre ele.
E nedrept ca in cazul cartii nu se intampla la fel.

Cunosc cel putin cazul unui mare scriitor modernist considerat de multi genial, dar care ar fi murit inainte sa se nasca in literatura daca nu ar fi avut corectorii potriviti.


Mai, o editare restransa se poate face fara probleme.
Sunt niste reguli ale cartii care trebuiesc intotdeauna urmate.
Obtinem un ISBN de la Biblioteca Nationala, aduci manuscrisul, stabilim conditiile (cine face coperta, cine cuvantul inainte, cine face distributia, cine reclama si ca de departe mergem cu ea etc.) si apoi tirajul.

El poate incepe si cu 5 exemplare, dar va fi foarte scump.
Pentru tirajul de 300 de exemplare conditiile de pret sunt cele mai bune.
O carte de 200 de pagini format A5, numai text fara imagini, in 300 de exemplare inregistrata ISBN, te poate costa circa 50 000 lei/exemplar, adica 15 000 000 lei, dar in banii astia e numai productia; iti pun exemplarele in brate si te descurci cu distributia, reclama si celelalte


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2007, 04:31 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Hey Dude,
Ce se mai aude cu lansarea cartii tale ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Dec 2007, 04:33 PM
Mesaj #30


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Gii, thanks, Dude... O să revin pe mesageria privată, dacă se poate... unsure.gif

Acest topic a fost editat de coconut: 11 Dec 2007, 04:33 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Dec 2007, 04:50 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



intrebarea era pusa la un an pentru a vedea progresul in scris si nu in bani.

the dude, vaz' ca intelegi fenomenul sciitoricesc bine, probabil esti de peste 5 ani in domeniu. asa e in arta in general, in toata lumea.

ce ziceti de a inchiria un scriitor (ii dai subiectul, el scrie si tu platesti): in america sunt cu miile la niste preturi de 2 bani ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Dec 2007, 05:14 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Si in Romania...tot la 2 bani bucata...sunt si la un leu cincizeci, si nu de lepadat. Nu i-am inteles niciodata.

March: se lanseaza pe 20 Decembrie. Personaje din carte vin la eveniment din 8 tari. Va fi cu ceva tamtam, iar autografele se vor da cu un Mont Blanc - Humboldt Limited Edition cu cerneala speciala Dark Sepia. Am mari emotii..

Pentru reprezentantii acestei comunitati sunt disponibile exemplarele de la 30 la 100 in conditii deosebite de tipar. Asta pentru ca aceea carte s-a nascut aici.

Afisul a iesit foarte misto. Am sa il public si aici ca mi-a placut tare mult.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Dec 2007, 06:10 PM
Mesaj #33


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai.. .pune-ma pe lista cu exemplarul 31 (iti dau pe privat datele de contact, unde sa trimiti factura si celelalte)
si sa stii ca 15 milioane pentru 300 de exemplare pare chiar ok la prima editie...

cat despre plagiat... as putea spune ca acum cativa ani de aia m-am oprit... asa zisul corector sau ce era el pe acolo a schimbat pe ici pe colo textul si l-a publicat sub numele lui... fara nici o jena



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2007, 06:25 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2007, 07:14 PM) *
March: se lanseaza pe 20 Decembrie. Personaje din carte vin la eveniment din 8 tari. Va fi cu ceva tamtam, iar autografele se vor da cu un Mont Blanc - Humboldt Limited Edition cu cerneala speciala Dark Sepia. Am mari emotii..


Si io vreau o bucata. Carte, nu stilou ! biggrin.gif

p.s. sa-mi zici prin p.m. ce "frati" au participat

Acest topic a fost editat de March: 11 Dec 2007, 06:27 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Dec 2007, 08:19 PM
Mesaj #35


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE(The Dude @ 11 Dec 2007, 05:14 PM) *
Si in Romania...tot la 2 bani bucata...sunt si la un leu cincizeci, si nu de lepadat. Nu i-am inteles niciodata.

March: se lanseaza pe 20 Decembrie. Personaje din carte vin la eveniment din 8 tari. Va fi cu ceva tamtam, iar autografele se vor da cu un Mont Blanc - Humboldt Limited Edition cu cerneala speciala Dark Sepia. Am mari emotii..

Pentru reprezentantii acestei comunitati sunt disponibile exemplarele de la 30 la 100 in conditii deosebite de tipar. Asta pentru ca aceea carte s-a nascut aici.

Afisul a iesit foarte misto. Am sa il public si aici ca mi-a placut tare mult.



Unde?


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:19 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman