HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Turcia In UE?, pareri
Vrem Turcia în UE?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 20
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
March
mesaj 9 Jun 2010, 05:22 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 9 Jun 2010, 06:04 PM) *
Posibil dar nu cred, armata turca este de fapt garantul laicitatii statului turc si a intervenit ori de cate ori a fost nevoita sa o faca pentru acest scop. Sa vedem cum va evolua situatia si care va fi reactia militarilor.

Asta am vrut sa zic si io.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Jun 2010, 05:54 PM
Mesaj #72


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(March @ 9 Jun 2010, 04:43 PM) *
Justitia din Turcia ( care nu raspunde la nicio comanda politica ) a condamnat la 15 ani puscarie un ziarist care facea propaganda terorista !

A fost odata un turist german în Turcia.
A luat o piatra de la strand si a fost suspectat ca a furat-o, fiind (cica) ceva antic.
S-a pricopsit cu 20 de ani puscarie rofl.gif
Si asa ceva sa ne luam în Europa?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Jun 2010, 07:52 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 9 Jun 2010, 06:54 PM) *
A luat o piatra de la strand si a fost suspectat ca a furat-o, fiind (cica) ceva antic.
S-a pricopsit cu 20 de ani puscarie

Nu te cred nici daca mi-arati stirea, doar daca chiar era ceva antic iar neamtul stia si a luat cu buna stiinta. 20 de ani? blink.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jun 2010, 07:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 9 Jun 2010, 08:26 PM
Mesaj #74


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 9 Jun 2010, 07:52 PM) *
Nu te cred nici daca mi-arati stirea, doar daca chiar era ceva antic iar neamtul stia si a luat cu buna stiinta. 20 de ani? blink.gif

Ba poti sa ma crezi, Marduk. Si eu mi-am luat din Grecia o piatra de la strand, Grecia fiind plina de marmore.
Si în ce priveste turcii: Cumperi THC, Crack sau LSD nu-i bai, scapi cu 1 an, dar daca-ti atingi nevasta ca are gura mare se poate sa te pricopsesti cu 50 ani pârnaie.
Si te rog frumos, nu ma mai întreba de stiri sau linkuri, niciodata nu te-am mintit.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Jun 2010, 08:56 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 9 Jun 2010, 08:52 PM) *
Nu te cred nici daca mi-arati stirea, doar daca chiar era ceva antic iar neamtul stia si a luat cu buna stiinta. 20 de ani? blink.gif

O fi fost vreo piatra sfanta din geamia bazarului biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2010, 09:23 AM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cla @ 9 Jun 2010, 09:26 PM) *
daca-ti atingi nevasta ca are gura mare se poate sa te pricopsesti cu 50 ani pârnaie

Pai asta nu mi se pare deloc deplasat, dimpotriva, bravo lor pentru chestia asta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jun 2010, 09:44 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cred ca a glumit, or poate daca o lovesti in public, dar totusi 50 de ani?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 10 Jun 2010, 10:05 AM
Mesaj #78


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Niciodata n-as lovi o femeie, dar chiar 50 de ani... ??
Sa nu uitam de închisorile turcesti, unde esti f.utut chiar fara vina.
Cine naiba reuseste sa reziste 50 de ani?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jun 2010, 10:09 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 09:23 AM) *
Pai asta nu mi se pare deloc deplasat, dimpotriva, bravo lor pentru chestia asta.

daca te atinge nevasta-ta ca nu duci gunoiul, tot 50 de ani ii da? sau ti da tie cadou?

hai sa vorbim sa ne aflam in treaba.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2010, 10:20 AM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ca sa nu vorbim doar ca sa ne aflam in treaba, hai sa o luam in cazul asta sistematic.

Intai, hai sa verificam daca informatia este reala sau nu. Am cautat cu Google "turkey 50 years prison" si inteleg ca pedepse atat de drastice pot incasa cei care au legaturi cu grupari teroriste gen PKK. Nu am gasit nicaieri o astfel de pedeapsa aplicata pentru "atingerea" sotiei. Probabil ca ai inteles tu gresit. Daca nu am informatii corecte, te rog sa-mi tu un articol in engleza sau romana unde sa pot afla care este adevarul.

Referitor la celalalt caz, al turistului condamnat la 20 de ani inchisoare pentru ca a luat o piatra de la strand (strand? sau ce vrei sa zici?), din nou am cautat informatia pe Google dupa "german tourist turkey 20 years prison". Din nou, nu am gasit nimic. Este posibil, din nou, sa fi inteles tu ceva gresit... Pot citi undeva un articol in engleza sau romana despre acest caz?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Jun 2010, 10:28 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cenzureaza-i daca nu-s pe placul tau !

Poate a fost o chestie metaforica ... care-i deranjul pentru Han ca a zis omu' 50 de ani ! Sa stii ca e periculos sa ai obsesii !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2010, 10:32 AM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 10 Jun 2010, 11:28 AM) *
care-i deranjul pentru Han ca a zis omu' 50 de ani !

Pentru han nu-i niciun deranj, e vreo problema daca am intrebat cum pot verifica daca cele doua informatii sunt reale? E vreo problema daca iau in calcul varianta ca prietenul nostru Cla sa fi inteles sau interpretat gresit vreu articol? Nu te ambala cand nu e cazul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jun 2010, 10:39 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 10:20 AM) *
Ca sa nu vorbim doar ca sa ne aflam in treaba, hai sa o luam in cazul asta sistematic.

Referitor la celalalt caz, al turistului condamnat la 20 de ani inchisoare pentru ca a luat o piatra de la strand (strand? sau ce vrei sa zici?), din nou am cautat informatia pe Google dupa "german tourist turkey 20 years prison". Din nou, nu am gasit nimic. Este posibil, din nou, sa fi inteles tu ceva gresit... Pot citi undeva un articol in engleza sau romana despre acest caz?

cred ca ai uitat: CLA stie germana si citeste stirile in germana. ca urmare nu e obligat nimeni sa citeze stiri in engleza daca ele nu au aparut in engleza.

http://www.shortnews.de/id/478304/Tuerkei-...Steine-sammelte

succesuri cu goagal translate! mwah1.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jun 2010, 10:40 AM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 10:20 AM) *
Ca sa nu vorbim doar ca sa ne aflam in treaba, hai sa o luam in cazul asta sistematic.

Referitor la celalalt caz, al turistului condamnat la 20 de ani inchisoare pentru ca a luat o piatra de la strand (strand? sau ce vrei sa zici?), din nou am cautat informatia pe Google dupa "german tourist turkey 20 years prison". Din nou, nu am gasit nimic. Este posibil, din nou, sa fi inteles tu ceva gresit... Pot citi undeva un articol in engleza sau romana despre acest caz?

cred ca ai uitat: CLA stie germana si citeste stirile in germana. ca urmare nu e obligat nimeni sa citeze stiri in engleza daca ele nu au aparut in engleza.

http://www.shortnews.de/id/478304/Tuerkei-...Steine-sammelte

succesuri cu goagal translate! mwah1.gif



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Jun 2010, 10:41 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Da bre t-t , dar lipseste o virgula acolo in text biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jun 2010, 10:53 AM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 10 Jun 2010, 11:39 AM) *
succesuri cu goagal translate!

Ti-am urmat sfatul:

Pentru unsprezece zile, cotele de Stefan G. (34), împreună cu 14 criminali într-o celulă de închisoare turcească unul. Der Mann aus Münster machte mit seiner Familie Urlaub in der Türkei. Omul de la Munster vacanţă cu familia sa în Turcia.

Sein neunjähriger Sohn sammelte am Strand Steine, die er für die Schule mit nach Deutschland nehmen wollte. Fiul lui de nouă ani s-au adunat pe plaja de pietre a vrut să ia cu ei la şcoală în Germania. Als die Familie abreisen wollte, entdeckte das Sicherheitspersonal vom Flughafen die Steine. Cand familia a vrut să plece, personalul de securitate au descoperit pietre de la aeroport. Daraufhin wurde der Familienvater festgenommen. Apoi, tatăl a fost arestat.

Schmuggeln von archäologisch wertvollem Kulturgut, lautet nun der Vorwurf. Contrabanda patrimoniului arheologic este valoros, atunci acuzaţie. Dem Familienvater droht nach türkischem Gesetz eine Gefängnisstrafe von bis zu zehn Jahren. Tatăl a ameninţat în conformitate cu legislaţia turcă, o pedeapsă cu închisoarea de până la zece ani.


Deci nu e vorba de 20 de ani, ci de maxim 10. Daca cei de la aeroport s-au sesizat pentru "contrabanda cu patrimoniu arheologic" inteleg ca nu erau niste simple pietre, ci erau sculptate sau inscriptionate (ori ceva de genul asta). Caz in care parintii copilului ar fi trebuit sa realizeze ca nu pot sa le ia pur si simplu. Daca vreun turist se plimba pe plaja de la Mangalia si gaseste "pietre" care au valoare arheologica pentru Callatis, crezi ca poate sa le scoata pur si simplu din tara, dpdv legal? Ma indoiesc.

Pe scurt, nu mi se pare un caz care ar reprezenta o incompatibilitate pentru aderarea Turciei la UE.

Acest topic a fost editat de abis: 10 Jun 2010, 10:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 10 Jun 2010, 11:06 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 10:53 AM) *
Pe scurt, nu mi se pare un caz care ar reprezenta o incompatibilitate pentru aderarea Turciei la UE.

sau mai pe scurt: ciubuc, bacsis. ohyeah.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Jun 2010, 11:23 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 10 Jun 2010, 11:53 AM) *
Pe scurt, nu mi se pare un caz care ar reprezenta o incompatibilitate pentru aderarea Turciei la UE.

Daca neamtu a luat pietrele alea premeditat stiind despre ce este vorba, atunci nu ar reprezenta nicio incompatibilitate dar daca neamtu a luat pietrele fara sa stie si e posibil sa ia pana la 10 de parnaie atunci avem o mare incompatibilitate, unde mai pui ca trebuie sa faca parnaie in Turcia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Apr 2011, 08:58 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Turcia si-a intetit in ultima vreme atacurile la "poarta" Europei. Premierul Erdogan ii ia intrebari pe europeni despre democratie secularism si religie, sfatul sau catre turcii din Germania "să se integreze în societăţile care i-au adoptat, dar să-şi păstreze în acelaşi timp cultura" turcilor din Franta le-a transmis „să înveţe foarte bine limba franceză, să participe la viaţa politică şi socială din Franţa, să fie mai activi în consiliile municipale", încheind cu sloganul „Turcia este mândră de tine!" Aceasta ofensiva turceasca mi se pare a fi o ultima incercare in a forta UE sa accepte Turcia ca membru cu drepturi depline, momentul ales este unul cat se poate de propice, revoltele din lumea araba, fie se vor inceia cu modificari ale constitutiilor din tariele respective, aducand o nota de democratie in cadrul acestor schimbar fie vor deveni mai teocratice. In acest contecst Erdogan si-a gasit momentul sa decida pentru turci de ce parte se situeaza Turcia, fie ramane sa ocupe rolul de putere in lumea islamica fie devine un stat laic, democrat in cadrul UE. Voi ce parere aveti?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2011, 03:03 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Turcia pare sa-si joace ultima carte pe care o mai are in mana, Cypru. Nu-i inteleg pe turci, nu inteleg infoiala asta in penele unui cocos regional, pe ce se sprijina Turcia cand face astfel de afirmatii? Ce poate insemna pentru UE inghetarea relatiilor dintre Turcia si UE? Cine depinde mai mult de aceasta relatie? UE? Turcia? Inainte de a discuta pe aceasta tema ar trebui sa stabilim cine a fost agresor in conflictul din Cypru, au fost "coloneii greci" sau armata turca? Ce vrea de fapt Turcia sa transmita prin acest mesaj? ca o parte din Cypru ii apartine de facto, ca vrea sa joace un rol mai pregnant in Mediterana? Turcia uita cand formuleaza aceste cereri ca un popor, o tara de 23 de milioane de oameni a fost desfiintat, impartit ca o felie de tort de o fosta putere regionala care se intampla sa fi fost tot Turcia. Turcia nu vrea ca genocidul armean sa fie recunoscut ca atare pe plan international, Turcia nu vrea sa recunoasca ca a desfiintat o tara, Kurdistanul, un popor care traia, traieste in zona. Ce vrea Turcia? vrea sa fie cea fost si mai mult decat atat? Este turcia pregatita sa faca fata unei reactii grecesti, care are multe revendicari fata de Turcia. Lumea vorbeste de genocidul armean, dar nimeni nu vorbeste de pierderile suferite de greci in timpul parasirii zonei asiatice pe care grecii, ca populatie, o ocupau de sute de ani. Vrea Turcia sa fie recunoscuta Republica Turca a Cyprului? de ce ar face asta ONU, UE, USA, Rusia? Ce are Turcia, pe ce mizeaza ea in cererile ei? Sa fie vorba de emigratia turca din UE, o forta daca e sa ne gandim la cati turci traiesc in UE, sa mizeze Turcia pe terorism? chiar daca nu este sustinut de guvernul de la Ankara? In orice caz turci par, cel putin d.p.d.v a guvernatilor, sa se fi saturat sa faca temenele la usa Europei. Incearca oare Turcia sa-si revendice, cel putin d.p.d.v. econoimc si politic, imperiul pe care l-a stapanit odata? Investitiile sauditilor in Turcia sunt foarte mari, sauditii detin controlul asupra locurilor sfinte, sauditii sunt oamenii americanilor, Turcia este membra a NATO, Iranul isi revendica pozitia de lider spiritual asupra unei parti din lumea islamica, unde s-ar afla Turcia in acesta proiectie? Un jucator care mizeaza pe cacialma, asa imi pare Turcia din ziua de azi, un jucator imbatat de succesul sau, uitand de debitorii sai care ii pandesc orice miscare pentru asi recupera banii. Nu vreau sa fac nici un scenariu asupra Turciei, eu inca ma astept la o reactie a armatei turce, familia Erdogan este azi cineva in Turcia, dar Turcia nu este familia Erdogan.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 18 Sep 2011, 03:19 PM
Mesaj #91


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402








La aproape 100 de ani de la colapsul Imperiului Otoman, Turcia revine puternic pe arena internaţională, intenţionând să-şi recâştige influenţa pierdută în secolele XIX şi XX. Iar acest lucru stârneşte deja îngrijorare la Israel, Siria, Iran sau UE.

Primele semne ale nerăbdării turceşti de a reveni la gloria de altădată ar putea fi fricţiunile cu Israelul, deşi cele două ţări sunt într-o alianţă. Mai nou, de câţiva ani, Turcia oferă un sprijin masiv Palestinei, ameninţă că vor cere monitorizarea programului nuclear israelian şi promit că se vor opune oricărei încercări a Israelului de a exploata gazele naturale din Mediterana. Pe data de 7 septembrie, Turcia a mai făcut un pas în direcţia opusă Israelului, anunţând intenţia de a semna un tratat militar cu Egiptul. În general, notează ziariştii ruşi de la Pravda, sentimentele anti-israeliene sunt în creştere în Egipt, Turcia şi recent “eliberatele” ţări arabe din nordul Africii. Acestea s-ar putea coaliza din nou împotriva Israelului, cum au făcut-o în anii ’60 şi 70, într-un scenariu pesimist. Doar că de data asta, Turcia nu va mai fi de partea Israelului. Iar Turcia, nu mai este cea din urmă cu 50 de ani, fiind astăzi cea mai puternică decât toate ţările arabe la un loc. Unii experţi consideră că activitatea militară intensă din ultima vreme din Turcia ar trebui să îngrijoreze. Turcii vor să trimită o nouă “flotilă a libertăţii”, vase cu provizii pentru Palestina, însă de data asta sub protecţia Marinei turce.

Răceala dintre Turcia şi Israel a devenit evidentă mai ales după 2008, în paralel cu eforturile de politică externă depuse de guvernarea islamistă a premierului Recep Tayyp Erdogan.


sursa: Capital


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 18 Sep 2011, 03:33 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Michelle @ 18 Sep 2011, 04:19 PM) *
... Unii experţi consideră că activitatea militară intensă din ultima vreme din Turcia ar trebui să îngrijoreze. Turcii vor să trimită o nouă “flotilă a libertăţii”, vase cu provizii pentru Palestina, însă de data asta sub protecţia Marinei turce......

Eu nu cred ca ar trebui sa ne ingrijoreze, "flotila a libertatii" este de fapt o provocare ca si celelalte. Turcia se supraestimeaza, azi aceasta tara este condusa de cateva familii bogate, care in opinia mea sunt lasate sa gresasca voit. Cei ce stiu cine a fost Ataturk, ce a creat el, ce viziune a avut asupta Turciei ar trebui sa inteleaga ce se va intampla cu Turcia in viitor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2011, 04:21 PM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu are legatura cu UE

Nu are legatura cu politica

Insa are legatura cu Turcia si este pur si simplu fantastic

Un meci al lui Fenerbahce de pe teren propriu disputat fara barbati in tribune - doar femeile si pustii pana in 12 ani au putut intra:




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 21 Sep 2011, 05:39 PM
Mesaj #94


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(abis @ 21 Sep 2011, 04:21 PM) *
Nu are legatura cu UE

Nu are legatura cu politica

Insa are legatura cu Turcia si este pur si simplu fantastic

Un meci al lui Fenerbahce de pe teren propriu disputat fara barbati in tribune - doar femeile si pustii pana in 12 ani au putut intra:

Fenerbahce


clapping.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Feb 2012, 10:02 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



@ Cla si alti vorbitori de germana ! Ascultati aceasta cuvantare din parlamentul austriac :

http://www.youtube.com/watch?v=jmkO7IY4vVM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jul 2013, 12:15 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Nu mi-aduc aminte pe ce topic am discutat despre o reactie a kurzilor fata de evenimentele din piata Taksim, dar nu mai conteaza, kurzii au raspuns atat la slabiciunile din Turcia cat si din Siria Sa vedem ce va urma, isi va asuma Turcia riscul unui conflict cu militantii kurzi? va permite Siria infiintarea unei enclave kurde pe teritoriul sau?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2013, 09:02 AM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un partid al kurzilor din Siria a preluat controlul unui oraş sirian de la graniţa cu Turcia

Nu prea are legatura cu Turcia chestia asta... smile.gif




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2013, 12:40 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Crezi ca nu are legatura cu Turcia? orice enclava kurda ce se formeaza la granita Turciei este o amenintare pentru Turcia. Nu trebuie sa uitam, nu avem dreptul sa uitam, ca acest popor a avut o patrie, o tara cu peste 20 de milioane de locuitori, cam ca Romania care a disparut "peste noapte" din istorie, geografie, cultura etc.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2013, 12:52 PM
Mesaj #99


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Jul 2013, 01:40 PM) *
Crezi ca nu are legatura cu Turcia?

Da, asa cred.
QUOTE
Nu trebuie sa uitam, nu avem dreptul sa uitam, ca acest popor a avut o patrie, o tara cu peste 20 de milioane de locuitori

Cand s-a intamplat asta? Cum se numea tara aia?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jul 2013, 02:18 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Kurdistan. Restul poti sa-l afli de pe net sau din cartile de istorie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jul 2013, 08:54 PM
Mesaj #101


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu a existat niciodata o tara numita asa si care sa aiba 20 de milioane de locuitori


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jul 2013, 09:43 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Corect, o tara recunoscuta de marile puteri din vremea respectiva, n-a existat de jure, dar asta nu inseamna ca n-a existat de facto. Ca si Romania, Kurdistanul a fost o "regiune" controlata de Imperiului otoman, cand s-a pus problema ca aceasta regiune sa devina independenta, mai marii acestei lumi s-au opus iar tara n-a mai aparut pe harta lumii fiind impartita intre Turcia, Iran, Irak si Siria. Daca Kosove nu era recunoscuta de marile puteri occidentale exista azi? de unde acest drept al natiunilor de a recunoaste alte natiuni, tari, cata vreme democratic, doar popoarele din zonele respective pot decide acest lucru.

Acesta este Kurdistanul




Acest topic a fost editat de Marduk: 23 Jul 2013, 09:45 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Mar 2014, 01:57 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca Turcia va aproba o astfel de lege, sansele sale de a deveni membru al UE,se vor diminua, daca nu cumva Turcia a renuntat la acest proiect.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Oct 2014, 05:22 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Turcia refuza sa permita inarmarea militiilor kurde, invocand faptul ca aceste militii apartin PKK, o grupare terorista. Chiar sa fi uitat turcii cum e cu politica sau chiar le este frica de kurzi?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Jan 2015, 04:15 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai poate Turcia sa spere ca va deveni membra a UE dupa declaratia primului ministru turc Ahmet Davutoglu?

“Aflat în fruntea unui guvern care bombardează copii jucându-se pe o plajă din Gaza, care a transformat uciderea de palestinieni în ceva firesc, care ucide cetăţeni ai noştri în apele internaţionale la bordul unei nave umanitare, Netanyahu comite o crimă împotriva umanităţii echivalentă masacrului comis de terorişti la Paris

Prin aceasta declaratie Turcia arata clar ca se opune dublului standard, si se declara aparatoarea islamului, chiar daca organizatile palestiniene au fost recunoscute international ca fiind teroriste. Cum crede Turcia ca va rezolva problema terorismului, cata vreme Turcia are probleme la granitele sale cu Irakul si Siria (ISIS)? Este simplu dar totodata periculos sa aduci acuzatii, unui fost "partener", Israelul, cand Turcia nu si-a rezolvat problemele interne, radicalizarea, presiunile ISIS, militiile kurde etc. Poate ca Turcia chiar crede in statutul sau de putere regionala, membru al NATO, dar prin aceste declaratii cat si prin bunele relatii pe care le are cu Rusia, Turcia nu face decat sa se departeze de telul sau european, or poate ca Turcia a renuntat sa mai astepte la portile Europei, preferand sa-si reconstruiasca propria "poarta".


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 08:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman