HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

29 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Closed TopicStart new topic
> Extreme, [Jurnalul lui Oiski-Poiski]
Oiski-Poiski
mesaj 4 Jan 2007, 09:26 PM
Mesaj #141


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Sa vedem ce chestii extreme s-au mai intamplat prin lume de cand nu am mai fost pe aici.
Deci o duduie bine imbracata a intrebat-o zilele trecute pe o colega daca clientii nu au primit nimica cadou de Craciun , ca ea si nici macar maica-sa nu au capatat nimica.
Ma intreb cat de nesimtita poti fii ca sa intrebi asa o tampenie.Pentru un rahatel de cadou, o nimica, te faci de mirul lumii.
Si inca o data multumesc cerului ca prostia si nesimtirea nu dor .Nu as suporta urletele unora de atata durere.


In 2 ianuarie am avut programare la doctorita de ochi.Cladire noua, cabinet nou , ustensile noi .Problema era ca s-au mutat intr-o cladire neterminata , constructorii umblau de colo-colo.Doctorita total enervata.Intram in cabinet si cum statea fiu-miu pe scaun la fereastra mare de tot pe dinafara urca un constructor cu un lift si se holba inauntru.La care sotu zice " ce bine ca sunteti doctor de ochi si nu ginecolog".

Acest topic a fost editat de Oiski-Poiski: 4 Jan 2007, 09:26 PM


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 5 Jan 2007, 10:46 AM
Mesaj #142


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



laugh.gif rofl.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 5 Jan 2007, 08:59 PM
Mesaj #143


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Anul acesta nu ne-au ajuns banii decat pentru un brad mai mic laugh.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC08874.JPG ( 34.37K ) Numar descarcari: 30
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jan 2007, 08:59 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 8 Jan 2007, 09:28 AM
Mesaj #144


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Azi incepe iara scoala .Ce bine ne-au prins insa cele doua saptamani .Si mi-e groaza de urmatoarele saptamani .
Apropo scoala .S-a mai intamplat o chestie extrema .Avem primul doctor in familie , pe deasupra cu distinctia Magna Cum Laude .As vrea sa stiu de ce ii zice doctorat daca nu are nimica de-a face cu un doctor ?In fine, sunt mandra de fratelo.

Am fost iara la patinoar si gratila ca un hipopotam m-am invartit in jurul salii pana am ametit.As venii cu propunerea ca tot la un sfert de ora sa schimbe lumea directia.Adica ne oprim cu totii si in loc sa ne invartim de la dreapta la stanga ne invartim de la stanga la dreapta .Logic .

Sa vedem cu ce m-am mai enervat in ultimele zile.Cu vaca (muuuuuuuuu) de D. care m-a lasat sa-i trimit invitatie pentru Kommunion ca sa ne sune si sa ne zica ca nu poate veni.Asta dupa ce inainte la telefon stabilisem totul si trebuia sa o ia si pe H. cu ea. Motivul este ca cica poate nu se va simti bine in mai.
In ultimul timp am maaaaaaare intelegere pentru oamenii cu probleme insa ea nici nu se lasa terapata.Dracu stie cum o suporta barbatu-su.Unii barbati imi provoaca uneori sincera compasiune.

A trebuit sa cumparam cartea de cantece bisericesti care a costat 20 Euro. blink.gif



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 01:06 PM
Mesaj #145


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Din seria "Visuri tampite a la Oiski-Poiski"

Deci, intr-una din noptile trecute am visat ca faceam cumparaturile intr-un magazin din apropiere dar care arata in interior un pic altfel .In orice caz eram la raionul cu zarzavaturi si legume si pe un regal am vazut o chestie ciudata, ca un morcov rosu sau mai bine zis ridichea uriasa si ma pune naiba sa pun mana pe ea.O voce disperata din spate striga la mine si cand ma intorc era o vanzatoare care nici nu mai lucreaza acolo dar pe care o cunosc si care zice: " Nu pune mana , asta este lumanarea pentru Papa de la Roma si nu era gata " .Eu indrept chestia aia care parca era de plastelina , a revenit cat de cat la forma initiala si facandu-ma ca ploua plec repede de acolo.
Sa ma ierte cuviosia sa Papa dar asa o lumanare oribila nu am mai vazut.


In reclama de la Aldi de saptamana viitoare este printre altele " Indonesische Bihunsuppe".Eu il intreb pe sotul ce-o mai fi si asta , ce sa fac sunt tare curioasa.La care el zice : " Supa de cocos bisexual" . Pe germana la cocos ii zice Huhn .
Apropo , in Europa exista 180 de rase de gaini , wouuuuu, te dai pe spate !








--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 01:11 PM
Mesaj #146


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Felinule, asta este Raclette, ce am facut de Craciun

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC08816.JPG ( 68.76K ) Numar descarcari: 25
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 01:13 PM
Mesaj #147


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Si astia sunt carnatii productie proprie

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC08790.JPG ( 56.25K ) Numar descarcari: 23
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 9 Jan 2007, 01:14 PM
Mesaj #148


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



LA MULTI ANI, duoamna de pe luna, si un an plin de impliniri ! Sa ne mai arunci cate o privire de sus, de acolo, si sa organizezi la anul un Targ de Craciun pe luna, poate venim si noi ! smile.gif

Mi-era dor de umorul tau ! smile.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 01:17 PM
Mesaj #149


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am avut totusi si un brad mai mare unde a lasat Mosul cadourile.
Ei, aici apare o poveste draguta.Baiatul nostru stie ca noi suntem mosul si cauta cadourile deja cu zile inainte.In 24 dimineata a venit peste noi in pat si a topait sus -jos si cum se uita in oglinda de pe dulap zice : puteati si voi sa gasiti un loc mai ascuns.El a vazut in oglinda cadourile ascunse sub pat laugh.gif .Asa ca a avut voie sa le scoata si sa le transporte sub brad .

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC08803.JPG ( 81.43K ) Numar descarcari: 29
 


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 01:20 PM
Mesaj #150


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Kristin , ce idee, un targ de Craciun pe luna , iti dai seama cati dintre bogatanii lumii se vor imbulzi la targul meu ? Ca ar fi ceva nou.
Da pe voi va iau gratis biggrin.gif cu mine.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 9 Jan 2007, 01:44 PM
Mesaj #151


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Problema cu cadourile a fost ca au fost cam mari, unde naiba sa le bagi asa mari? laugh.gif

Super cool raclettele ala, mama ce-mi ploua in gura. Ideea e, unde il mai depozitezi si pe asta? Presupun ca nu-l folosesti chiar in fiecare zi, nu?

Carnati de casa?? ohmy.gif cheese1.gif

Esti de coma cu lumanarea Papei!! laugh.gif rofl.gif Eu de ce trebuie sa visez cum scot rahati de la unii din congelator, ca sa se poata praji carnea mai bine (in congelator!!!) ?? Vreau si eu sa visez la Papa! laugh.gif rofl.gif


"Supa de cocos bisexual" roflmao.gif



Acest topic a fost editat de Felina: 9 Jan 2007, 01:46 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 9 Jan 2007, 02:08 PM
Mesaj #152


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Felinule, Raclette folosim doar din cand in cand.Face mare placere cand e lume mai multa ca stai si prajesti si povestesti si mai prajesti si iar mai barfesti.

Fotografiile lui Kristin mi-au amintit ca intre Craciun si revelion a trebuit sa mergem cu copilul la medicul de ochi , avea o infectie si nu am vrut sa asteptam pana in 2 ianuarie.Insa doctorita lui nu era la cabinet ca se mutau asa ca ne-am dus la alta unde nu am mai fost niciodata.Un cabinet vechi intr-o cladire veche .Cand am intrat inauntru te-a izbit de-a dreptul mirosul acela un pic statut un pic de molii , un pic vechi.
Doctorita o tanti destul de in varsta foarte , foarte aranjata , genul doamnelor de prin anii 50 .Cu un coc stilizat , un costum elegant si papuci cu un pic de toc , in fata patrati.Cabinetul era in acelasi stil.Insa ce ne-a sarit in ochi imediat era o cana de ceai pe masa.Din portelan , cu un picior fin , un model filigran , o burtica labartata , in ea o licoare verzuie de ceai , si langa ceasca o cana de ceai sub forma de pisica .
M-am uitat la cele doua obiecte cu pretentii de antichitate si parca am fost cu viteza unei secunde transportata intr-o alta lume.Poate pare ciudat si nelalocul lui insa mi-ar face placere sa ma transform intr-o albina (musca nu mi-o place deloc ) si sa vizitez doctorita la ea acasa.




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 10 Jan 2007, 12:54 PM
Mesaj #153


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Ma saturasem sa-mi curga balele de cate ori imi zicea careva ca a mancat piftii .Asa ca mi-am facut si eu si al lasat dieta la o parte.Sunt delicioase, grase, gelatinoase cu niste picioare de porc de o delicatete neobisnuita, total mirositoare de usturoi .Presupun ca dupa ce lumea ma va ocoli cateva zile voi constata in final ca nu sunt urata ci doar put oribil a usturoi.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 10 Jan 2007, 12:57 PM
Mesaj #154


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



laugh.gif

Acum mor eu de pofta cheese1.gif



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 11 Jan 2007, 02:27 PM
Mesaj #155


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Problema EXTREMA
vine primavara
in 11 ianuarie blink.gif
e soare, cald
umbla fluturasii ... prin burta
ma gandesc sa-mi seduc barbatu diseara
am inceput iara la sala, tzopai de zor
si Oiski
bop.gif bop.gif
nu uita
NU cere de la oameni ceea ce nu pot sa-ti dea

Acest topic a fost editat de Oiski-Poiski: 11 Jan 2007, 02:31 PM


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 11 Jan 2007, 02:28 PM
Mesaj #156


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Iti doresc o primavara plina de antrenament ! laugh.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Jan 2007, 12:17 PM
Mesaj #157


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am vazut acu doua seri un reportaj.Despre o familie care avea datorii de 300 000 si ceva de euro .Ea lucra ca si postarita , cei doi copii destul de mari la scoala si barbatu era tipul de macho, somer de cam multisor si cu o poveste de hotie in spate .La vremea cand i-a imprumutat banca el nu era somer.Insa au mintit la primitul creditului .Ca el are cazier juridic, ca avea de platit pedeapsa de nu stiu cati euro, ca avea un copil de la o casatorie dinainte pentru care trebuia sa plateasca intretinere, toate astea nu le-au zis.
Cu toate ca nu aveau nici un ban strans au gasit banca tampita care sa le dea bani sa construiasca o casa.Casa era insa in interior neterminata ca din banii cu care ar fi trebuit sa faca asta au platit alte datorii , masinile si stilul de viata.
Barbatul era de o nesimtire crasa.Toata ziua in fata computerului ,nu o ajuta pe femeie cu nimica, doua mobile .Cica unul ii trebuia ca sa telefoneze sa-si caute de lucru si celalalt ca jucarie blink.gif .Insa sa-si caute cu adevarat un job nu facea.
In final pierd casa si se muta intr-o locuinta inchiriata.Dupa un timp el isi gaseste in sfarsit un job.Impins de la spate de nevasta si de consilierul pentru datorii.
Acuma ce m-a frapat pe mine era ca femeia a ramas in continuare cu el.Este adevarat ca ea nu era o frumusete si pe deasupra bine cladita.Iar el cum am zis , macho boy, intretinut de nevasta .
Insa chiar daca si-ar fi gasit unul care sa nu arate bine ar fi respectat-o poate mai mult.
Pentru ca el nu era in stare de nimica ea si-a pierdut caminul si daca vor fi disciplinati vor reusi in 6-8 ani sa termine datoriile de platit .
Imi venea mie sa-i dau palme individului .



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 12 Jan 2007, 12:25 PM
Mesaj #158


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Oiski, se pare ca ne-am uitat la aceleasi emisiuni alaltaseara, ti-am spus ca ma uit rar, dar uite ca ma mai uit. Nu am vazut povestea pana la sfarsit, insa am ramas si eu socata de cat de iresponsabili pot fi unii oameni. Pai, cu 300 si ceva de mii de euro isi faceau aia o casa de lux... de ea imi era mila, e clar ca era bolnava sau ceva, dar conducea 150 de km pe zi pana la serviciu si inapoi ca sa aduca singurul salariu din casa. Totusi, vina ei este ca nu a reactionat cand era cazul. Parerea mea...

Plus ca eu nu imi dau seama cum a fost posibil sa primeasca atatia bani de la banca. Eu cu al meu ne faceam calcule ca la aceiasi bani pe care ii aveau astia cand si-au cumparat casa, nu cred ca am obtine atatia bani de la banca...

Apoi, cum poti trai lunar stiind ca esti in deficit de 800 de euro, linistit, jucandu-te pe mobil ?

Fara cuvinte. Sunt curioasa ce vor face de acum incolo. Daca ea nu mai poate lucra, au cam incurcat-o.

In alta ordine de idei, aseara m-am uitat la "Mein Neues Leben", pe Kabel, parca. Era un cuplu de nemti care s-au mutat in Texas, nu ca aici ar fi murit de foame, dar ea castigase Loteria Vizelor si s-au dus acolo sa experimenteze. Nu am vazut-o pana la sfarsit nici pe asta laugh.gif , dar mi-a placut ca m-am cam identificat cu ei. De la impachetat si trimis bagajele prin firma de curierat (si ajuns in 3 saptamani!)smile.gif pana la mersul la Ikea.

Incep sa ma uit la TV. O fi bine, o fi rau `? Oricum, important e ca incep sa inteleg si eu cate ceva din ce spun astia smile.gif

Scuze ca m-am intins atat.


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 12 Jan 2007, 12:32 PM
Mesaj #159


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Dragele mele, aici in tara a fost de Craciun o emisiune de " facere de bine " si a prezentat o familie in care fetita de vreo 7-8 ani nu a avut niciodata un bradutz. Asa. Mama era cat casa , zacea in pat de ceva vreme, ofta acolo la camere de vai lume, DAR, avea un bebe. Cum naiba l-a facut daca zacea de atatia ani, nu ne-a spus nimeni. Tatal spunea ca el face totul in casa, el cu fetita. Ce concluzii se pot trage de aici ?


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Jan 2007, 12:33 PM
Mesaj #160


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Kristin @ 12 Jan 2007, 11:25 AM)

In alta ordine de idei, aseara m-am uitat la "Mein Neues Leben", pe Kabel, parca.

Uite ca pe asta am pierdut-o ca m-am uitat la comedia romantica din Bella Italia rolleyes.gif .
Insa am vazut alte episoade din reportaj.Unii o fac cu cap altii se duc de dragul dusului, altii de nevoie.
Insa cu greutatile lor de inceput ma identific si eu.Doar ca primul nostru drum nu a fost la Ikea ci la primit cadou mobilele.Deci cu o treapta si mai jos.Insa cu atat mai mare e bucuria reusitei.
Saptamana trecuta ne-am cumparat patru scaune noi la bucatarie.A doua tura.Si primele au fost noi.Si m-a cuprins emotia.Habar nu am de ce.Deodata am priceput, poate pentru ca am avut vreme de data asta, cate lucruri ne-am cumparat cu banii nostri munciti din greu .Si poate pentru ca mi-am dat seama ce multi ani au trecut daca a fost nevoie sa ne luam tura a doua de scaune la bucatarie.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Jan 2007, 12:34 PM
Mesaj #161


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Don Quijote @ 12 Jan 2007, 11:32 AM)
Dragele mele, aici in tara a fost de Craciun o emisiune de " facere de bine " si a prezentat o familie in care fetita de vreo 7-8 ani nu a avut niciodata un bradutz. Asa. Mama era cat casa , zacea in pat de ceva vreme, ofta acolo la camere de vai lume, DAR, avea un bebe. Cum naiba l-a facut daca zacea de atatia ani, nu ne-a spus nimeni. Tatal spunea ca el face totul in casa, el cu fetita. Ce concluzii se pot trage de aici ?

ca femeia mintea ? unsure.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 12 Jan 2007, 12:40 PM
Mesaj #162


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



De unde sa stiu, da spune tu, se dadea mare suferinda, ca de ani de zile statea numai in pat, atunci cum a mai facut un copil, ca ma gandesc ca starea sanatatii nu-i permitea asta. Sau era doar o mare lene de toate.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Jan 2007, 12:44 PM
Mesaj #163


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Don Quijote @ 12 Jan 2007, 11:40 AM)
De unde sa stiu, da spune tu, se dadea mare suferinda, ca de ani de zile statea numai in pat, atunci cum a mai facut un copil, ca ma gandesc ca starea sanatatii nu-i permitea asta. Sau era doar o mare lene de toate.

Ai dreptate.
Uitase-ra sa ascunda copilul cel mic hh.gif .

Numa ca in povestea noastra cu reportajul nu era ca sa capete familia respectiva bani de mila ci ca sa dea exemplu cat de mare poate fi prostia si lenea .Imi era mila de bietul consilier , era un om mai in varsta si cred ca mai rar are ghinionul sa dea peste asa tampiti.Sau poate ma insel iara si sunt destui de multi unsure.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 12 Jan 2007, 12:59 PM
Mesaj #164


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Exemplul pe care il dadea emisiunea de la nemti (si-a pus mainile-n cap saracul consilier, iar eu calculam cam ce casa si ce dotari mi-as fi luat cu banii aia !) e chiar exceptia care confirma regula de care vorbeam in jurnalul meu - ca totusi, per ansamblu, nemtii isi planifica existenta si nu prea o dau in bara. Acum, evident ca din 80 de milioane mai sunt cativa ca mr. Macho din reportaj. Insa, pe mine m-a surprins placut ca aici exista o astfel de emisiune (si in RO nu, adica in RO am vazut numai emisiuni in care erau prezentati "saracii, n-au din ce trai!", fara solutii concrete). Si e clar mesajul: "fiti responsabili, daca nu vreti sa ajungeti ca ei".

Insa am inceput si eu, ca si ei, sa stau la casa la supermarket sa imi iau 1 cent rest (ca e al meu si ca nu vreau sa vina vanzatoarea dupa mine pe strada sa mi-l dea!), am inteles si ca nu sunt eu bancherul omenirii sa sponsorizez afacerile altora, decat daca am cu ce si am chef, am inceput sa inteleg utilitatea listei la magazin si sa nu imi cada ochii si banii pe toate prostiile (dar mai am de lucrat, aici ! smile.gif), am inteles de ce oameni ce lucreaza la banci, in costume de j de mii de euro, duc sticla inapoi la magazin sa isi recupereze garantia de 0.25 centi si de ce sunt toate astea importante: pentru ca, daca aduni 25 de centi pe zi pe care ii dai aiurea, sunt 7.5 euro pe luna aruncati aiurea si deci 90 de euro pe an aruncati aiurea, pe care i-ai putea da ca avans pentru o vacanta.

Sper ca nu s-a inteles ca am luat-o razna cu calculele si ca numai asa traiesc. Nu, pentru ca la un moment dat iti intra in sange chestia asta, cand vezi ca iti iese ceva pana la urma. In plus, nu respect planurile mereu 100%. Dar e important sa ai o linie dupa care sa te ghidezi.

In rest, Oiski, te inteleg la faza cu scaunele. Fara parinti "de parinti" si fara ajutor din afara, adica numai cu fortele proprii 100%, nu ai cum sa ai totul deodata. Si eu am prieteni care au deja 3 case in RO si vreo 2 apt. Dar i-au ajutat parintii. Si eu am prieteni care mai stau in chirii, fiindca nu are cine sa ii ajute.

Si nu pot decat sa ma bucur ca tot ce avem e facut exclusiv cu eforturile noastre si, deci, are o valoare mult mai mare decat daca le-am fi primit de-a gata.

Gata. Ma opresc. Mai puneti-mi piedica ! smile.gif)


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 12 Jan 2007, 01:06 PM
Mesaj #165


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Kristin @ 12 Jan 2007, 11:59 AM)
Si nu pot decat sa ma bucur ca tot ce avem e facut exclusiv cu eforturile noastre si, deci, are o valoare mult mai mare decat daca le-am fi primit de-a gata.

Gata. Ma opresc. Mai puneti-mi piedica ! smile.gif)

Si mai ales nu-ti poate scoate ochii nimeni ca ti-a dat si dres si pieptanat spoton.gif

Si nu-ti fa griji Kristin , nu esti singura.Fara planuri nu am fi facut nimica in viata pana acuma.
Desi vin acuma si ma contrazic.Copilul l-am facut fara plan si e "das beste was uns passieren konnte" wub.gif ca sa parafrazez o melodie la moda.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 12 Jan 2007, 01:09 PM
Mesaj #166


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Nu ma refeream la copii... desi multi si-i planifica si pe astia.

Adica, sa nu cadem intr-o extrema sau alta... smile.gif

Bafta !


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 14 Jan 2007, 10:22 AM
Mesaj #167


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Apropo filme.De Craciun am imprumutat de la videoteca niste filme.Am avut grija sa fie adecvate si pentru copii.Sau cel putin credeam ca ne putem lua dupa ce scrie pe ele: libere de la 6 ani.Acuma poate sunt eu demodata dar se aratau si scene mai libere.Si ne-am intrebat daca cumva am pierdut trenul cu explicatiile .Adica cum este cu albinutele si florile si etc.
Sotului i-am zis ca e treaba lui ohyeah.gif , e vremea de o explicatie tata-fiu .

Ieri seara am vazut Nachts ins Museum , foarte vesel.Nu pricep de ce a primit critici .Ma rog, gusturile nu se discuta. O poveste plina de fantazie.Despre barbati mari si barbati mai mici.Despre prietenie si relatia tata-fiu.Despre istorie si evolutia umana.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 14 Jan 2007, 10:50 AM
Mesaj #168


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Foarte controversata problema daca profesoarele musulmane au dreptul sa poarte capul acoperit asa cum le cere religia.Ca sa dam o sansa dreptatii am putea spune ca au dreptul atata timp cat calugaritele care predau prin scoli trebuie sa poarte hainele bisericesti.Ca altfel ne conducem dupa principiul pentru unii muma pentru altii ciuma.
Pe de alta parte Bayern este plin de traditii bisericesti si prin asta explica ei portul calugaritelor .
Sincera sa fiu nu am o parere deja betonata .
Scoala e scoala si biserica e biserica.Sunt ca doua paralele.
Insa aici avem foarte multe gradinite si scoli patronate de biserica prin urmare nu poate nimeni sa impuna ceva celei de a doua puteri in stat.


In 22 ianuarie trebuie sa merg la biserica si sa basteln lumanarea pentru Kommunion a copilului.Asta dureaza cam doua ore jumate, zic ei.Costa insa 25 de euro , cu tot angajamentul meu.
La inceputul lui februarie merge la spovedanie.Iara va trebui sa-i explic ca precis nu i se intampla nimica si daca a gresit cu ceva asa ca sa nu ia prea in serios ce i se va zice pe acolo.Habar nu am cum functioneaza asa o chestie.Nu am fost in viata mea la spovedanie.Nu vad de ce ar trebui sa ma umilesc eu in fata unui angajat al bisericii care s-ar putea sa fie mai pacatos decat mine.Daca cred in Dumnezeu asta este o treaba intre mine si el.Altora li se inchide usa in nas.
Am primit o lista intreaga cu termine , cred ca urmatoarele saptamani le vom petrece la biserica.






--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Jan 2007, 11:11 AM
Mesaj #169


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Am vazut "Das Haus am See" (Casa de la lac ). Poate sunt eu mai grea de cap insa povestea m-a derutat foarte mult.Probabil ar fi trebuit sa ma concentrez mai mult pe jocul actorilor , pe romanta decat sa incerc sa gasesc logica.Oricum e o placere sa-i vezi pe Keanu Reeves si Sandra Bulock impreuna.

Cu totul altfel de tonuri pot sa povestesc despre celalalt film vazut : Dragostea nu are nevoie de vacanta.Cu toate ca nu sunt un fan Cameron Diaz.Insa o comedie romantica e bine primita intr-o zi de iarna.Iar ideea filmului e chiar draguta.Doua femei isi schimba locuintele pentru doua saptamani in speranta ca vor uita ca au fost inselate.Fara sa stie ca la sfarsitul celor doua saptamani vor regasi din nou iubirea.




--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 15 Jan 2007, 02:34 PM
Mesaj #170


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



EXTREME

la mine in sufragerie sunt 20 grade fara sa fi dat drumul la caldura
Afara e soare , un cer fara nori.
Unde si unde se vede cate o urma de avion.


VREAU ZAPADA ranting.gif pls.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 16 Jan 2007, 08:57 PM
Mesaj #171


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Astazi ar fi implinit tata 57 de ani.
M-a apucat sughitul si parca nu ma mai opream si mi-am adus aminte ca pe el il apuca asa.Si apoi mi-am adus aminte ca uitasem ca azi ar fi fost ziua lui.Ma gandesc ca daca din cauza atator ganduri uit lucruri importante inseamna ca e de rau.
Maine am sa ma gandesc la ceva vesel si am sa rad cinci minute fara sa ma opresc.
Maine.
Azi e azi.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 18 Jan 2007, 10:35 AM
Mesaj #172


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Bate un vant extrem de puternic.Sper sa nu ma ia pe sus cand ma duc acuma la topait.
De fapt au anuntat stare de alerta sau asa ceva pentru ziua de azi.Pe la ora 16 cica va fi vantul cel mai puternic.
Si copilul meu are dupa amiaza ora de sport la scoala. hmm.gif yeahrite.gif
Poate le trece prin cap sa anuleze programul de ore de dupa masa.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 18 Jan 2007, 11:19 AM
Mesaj #173


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Oiski, se pare ca va fi destul de naspa cu vantul. Take care ! wink.gif Se recomanda dupa masa sa nu iesim din casa... eu zic sa iti iei piticotul de la scoala...

Desi nu stiu cat de intregi la minte sunt nemtii astia. Unul spunea ca el tot va merge cu bicicleta la lucru, ce daca e uragan ? Ca doar asta face de 30 de ani....smile.gif

Una peste alta, te mai ajuta si vantul sa tzopai laugh.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 Jan 2007, 12:09 PM
Mesaj #174


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Fetelor, aveti grija de voi. hug.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 18 Jan 2007, 01:19 PM
Mesaj #175


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



M-am intors cu bine de la sala .Insa e vijelios afara.Ma duc sa-mi recuperez copilul si sperante nu am ca au renuntat la orele de dupa amaiaza .Asta pentru ca m-am obisnuit ca multi pe aici nu gandesc singuri trebuie sa le dai mura in gura.Deci daca acuma as suna si as intreba daca nu cumva a cazut Unterricht de dupa masa din cauza vijeliei poate ca le-as da ideea.

Din cauza ca suntem prea multi la cursurile de topait se pare ca vor mai infinta un curs dimineata .Cred ca ma hotarasc sa merg de doua ori pe saptamana ca ar fi la distanta de doua zile unul de altul si merge.
Sa vedeti ce body imi trag , numai muschi .Desi undeva pe aici este parca o poza hazlie cu una numai muschi dar care incet incet seamana cu o maimuta.

Uitandu-ma ieri seara la DSDSS m-am gandit sa particip si eu data viitoare .Ca stiu pe de rost Alle meine Entchen , Häschen in die Grube si alte cantece grozave.Si nici nu ma incurc la melodie sau cuvinte. Si acuma ca voi fi asa sportiva fac si coreografie la nevoie.Numa la faza cu Schwänzchen in die Höh' trebuie sa ma mai gandesc ca daca nu am codita trebe sa improvizez.


Imi plac anunturile de pe porti unde nu scrie pur si simplu Atentie caine rau ci per exemple "Eu ajung in trei secunde pana la poarta.Dar tu ?"



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

29 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 10:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman