HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Negociati La Magazin ?
mutulica
mesaj 3 Oct 2007, 04:54 AM
Mesaj #71


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Afrodita, exemplul cu ursuleti e misto. ideea e ca poti vinde 50 de ursuleti cu 90 de centi ca sa ajungi la break even, poti decide sa incerci sa ii vinzi cu 95 de centi ca sa ajungi mai repede la point zero, sau sa ii vinzi cu 70 ... caz in care va trebui sa muncesti mai mult pt aceeasi suma
diferenta o da piata... degeaba ai vrea sa ii vinzi cu 95 daca in piata, acelasi ursulet se gaseste deja cu 75.

mergand mai departe cu exemplul tau, vine un moment in care ai reusit sa scoti chiria pe taraba, si ai vandut deja destui ursuleti ca sa iti scoti banii investiti in achizitionarea lor - sa spunem ca ai avut 1000 a 50 de centi, deci daca ai vandut 600 cu 90 de centi ai platit deja chiria si pretul celor 1000 de ursuleti, si ai trecut de break even, dar ai ramas cu 400 de ursuleti... problema ca deja in jur toata lumea are ursulet...
e momentul in care iti poti permite sa vinzi restul stocului la orice pret care sa ii faca vandabili, deci poti sa incepi sa te joci cu disconturi

evident, exemplul este foarte simplist si nu ia in considerare decit costul marfii si o chirie .. in realitate sunt multe alte elemente de costuri operationale. astfel poti avea un gross margin lejer de 25% si sa ai un PBT pe minus... dar asta nu mai are legatura cu negocierea la magazin


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 3 Oct 2007, 07:54 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Daca magazinul e foarte select si foarte scump se poate negocia, la fel si daca este foarte saracacios si vai de capul lui, aflat pe o straduta infundata din cine stie ce oras estic...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 3 Oct 2007, 01:25 PM
Mesaj #73





Guests






Dap, asa e mutulica smile.gif

Numai ca vezi tu? Daca sunt altii care vand exact aceeiasi ursuleti - deja e concurenta si treaba se complica. Si daca sunt altii care vand alt fel de ursuleti, treaba se complica si mai mult, ca tre' sa convingi clientu ca ursuletu tau e mai frumos si merita banii mai mult decat merita ai vecinului biggrin.gif

Oricum, eu tot timpul m-am gandit ca 50 ursuleti pe zi e a naibii de mult de vandut si nu cred ca reuseste cineva performanta asta rofl.gif Da' la cum is englezii, tot ce e posibil totusi biggrin.gif

Blakut, n-ai priceput ideea harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Oct 2007, 01:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman