HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Negociati La Magazin ?
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 05:03 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 5 Nov 2006, 10:32 PM)

Cu tigancile din Eroilor tot timpul negociez. Pentru ca stiu ca cer de cel putin 2-3 ori mai mult decat ar fi multumite sa vanda. In plus am mai remarcat ca isi adapteaza pretul in functie de diversi factori: masina din care cobori, cat de formal esti imbracat, etc biggrin.gif

Deci am avut dreptate cand am spus ca te-ai intors in Romania.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 05:07 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Deci nu, n-ai dreptate.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 05:16 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Atunci cum e posibil sa traiesti in SUA si sa n-ai idee de ce se intampla in jurul tau ? Sa nu stii ca poti sa negociezi fara sa aduci dovada din flyer ? Stai inchis in casa? Sau nu ai cumparat mobila sau alte lucruri mai scumpe?

Acest topic a fost editat de toxic: 6 Nov 2006, 05:18 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2006, 05:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 05:22 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dar poate ca nu ma intereseaza sa negociez si fara ad. wink.gif

Sincer, n-am auzit decat de un singur caz practic in care cineva chiar a beneficiat de astfel de "lowest price guarantee"-uri. Era superoferta la Fry's (parca la camere foto), numai ca aveau f. putine in stoc la oferta (scopul era sa aduca clienti la magazin, chiar daca o vindeau sub pretul de cumparare). Persoana X s-a dus cu reclama la Office Depot parca si a cerut, conform "lowest price guarantee", sa i se dea camera foto respectiva la pretul din reclama lui Fry's. Efectul: managerul, nervos, i-a dat camera foto la pretul cerut si a luat restul camerelor foto de pe raft.

P.S.: mobila n-am cumparat decat o singura data. Si n-am simtit nevoia sa negociez wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 6 Nov 2006, 05:22 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 05:34 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Si daca nu scrie " lowerst price guaranteed", magazinele care au in loc de vanzatori, agenti , iti vor da pretul cel mai bun . Agentul nu lucreaza pe 7 $ /ora ci are un procent din vanzare , ca la Future Shop, Leons , Sleep Country , etc .
Din motivul asta la Ikea de exemplu, nu ai ce si cum sa negociezi.
Lucrurile astea sunt chestiuni elementare pt cineva care a trait pe meleagurile astea macar cativa ani .

Acest topic a fost editat de toxic: 6 Nov 2006, 05:35 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 05:41 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Felicitari din nou ca stii lucruri pe care pe mine nu ma intereseaza!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 05:51 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Daca socializezi cat de cat , astea sunt lucruri pe care le afli vrand-nevrand , si daca te intereseaza si daca nu . Probabil ca traiesti in solitudine


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 05:56 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 05:58 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



ras voios de om nervos biggrin.gif

Tu niciodata nu spui, " m-am intalnit cu ala ", 'am fost acolo". Cred ca toata viata ta se deruleaza pe calculator .

Acest topic a fost editat de toxic: 6 Nov 2006, 06:00 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 06:00 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



rofl.gif
Esti tragi-comica, toxico.
Nu pricepi cand omul iti explica ca nu il intereseaza sa negocieze mobila, electronica, toale, parfumuri, mancare sau ce mai negociaza toxica.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 06:04 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 6 Nov 2006, 07:58 PM)
Tu niciodata nu spui, " m-am intalnit cu ala ", 'am fost acolo".

Nu stiam ca te intereseaza chiar atat de mult viata mea rolleyes.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Nov 2006, 08:11 PM
Mesaj #47


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Felina @ 6 Nov 2006, 02:07 PM)
QUOTE (mariusc2 @ 6 Nov 2006, 07:34 AM)
Cum negociezi ratele de schimb valutar cu bancile? Dar cu casele de schimb?

Casele de schimb au diverse reduceri pentru diverse sume, trebuie doar sa intrebi 'nu-mi faceti o reducere?'.

In Ro? Adevarul este ca nu am mai schimbat valuta la casele de schimb de ani buni. Schimb numai la banci, dar din comoditate, nu pentru ca ar da nu stiu ce rabaturi, reduceri, bonusuri. smile.gif

QUOTE (toxic)
Sa nu stii ca poti sa negociezi fara sa aduci dovada din flyer ?


Sa inteleg si eu: deci daca ma duc la un magazin si vad ceva la " lowerst price guaranteed", ca sa il iau la pretul ala nu trebuie decat sa ii spun sefului ca am vazut produsul in alta parte si ala ma crede pe cuvant?! blink.gif Ce gaste is canadienii atunci... si d-aia se egzplica de ce cred romanii ca in Canada e taramul fagaduintei !


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 6 Nov 2006, 09:58 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mariusc2 @ 6 Nov 2006, 10:11 PM)
Ce gaste is canadienii atunci... si d-aia se egzplica de ce cred romanii ca in Canada e taramul fagaduintei !

Atac la persoana .

[Editat de calfa: sunt de acceasi parere.

Din pacate frecventa lor este prea mare, iar experienta voastra (a celor cu muuulte muste pe caciula) a crescut, asa incat ati ajuns sa practicati mult mai mult "impunsatura subtila", "provocarea finuta" si "victimizarea" si mai putin atacul clar si provocarea pe fata (cum s-ar zice: atacurile mici si dese, cheia marilor succese).

Oricum, primii si cel mai des sar in sus tocmai cei practica ei insisi atacul, provocarea, etc. (in forme "finute", dupa cum am spus).

Va reamintesc, pentru orice obiectii fata de actiunile moderatorilor, luati legatura cu "Dictatorul Hanului". spoton.gif ]




Acest topic a fost editat de calfa: 7 Nov 2006, 08:24 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Nov 2006, 10:25 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



La persona cui? Prostului de la magazin?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Nov 2006, 10:52 PM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Mariusc2,
QUOTE
@ 6 Nov 2006, 07:34 AM)
Cum negociezi ratele de schimb valutar cu bancile? Dar cu casele de schimb?

Cu bancile, negociez transferul valutar, numai pentru firma, si depinde de urmatoarele:
- de banca
- de cat de bun client esti considerat de acea banca
- de suma schimbata... recunosc ca pentru sume mai mici de 40000 Euro nu am incercat, dar ma gandesc sa incerc...smile.gif
Cu casele de schimb e altceva... Despre asta, pot sa-ti spun urmatoarele:
- negociez numai pentru valuta personala... Pentru firma nu se poate
-depinde si aici de casa de schimb si de cat de bun client esti
- de regula incep sa negociez de la 2000 Euro in sus devil.gif (2000 Euro sunt putini pentru un castig care sa merite negociat, dar incercarea moarte n-are, si oricum nu trebuie sa-ti pierzi indemanarea de a negocia smile.gif )
- in orice caz, fiind client fidel, beneficiezi atat de cursuri mai bune decat cele afisate si daca schimb 500Euro, dar si de o servire mai prompta, si de bani mai "frumosi" laugh.gif

Draga Felina,
QUOTE
Casele de schimb au diverse reduceri pentru diverse sume, trebuie doar sa intrebi 'nu-mi faceti o reducere?'. Probabil se pot obtine reduceri si mai mari decat cele 'standard', si aici vine partea cu negociatul.

Exact, despre asta este vorba...
Insa eu nu obisnuiesc sa spun:
QUOTE
'nu-mi faceti o reducere?'
ci de regula zic: "Am 8500Euro. Vreau sa-i schimb la xxxxxlei ( sau alta moneda)... Aveti atatia bani in casierie sau sa incerc la Ahmed?" laugh.gif De multe ori, mi se raspunde: "Stiti, nu va putem schimba la acel curs... Am putea sa incercam la xxxxx" Si deja te afli in mijlocul negocierii spoton.gif , dar de regula, daca nu ai timp sau chef de negocieri, ii propui din prima un curs acceptabil pentru el, si va accepta, nedorind sa te piarda de client... Oricum treaba e un pic mai complexa, dupa cum bine poate stii, caci in fixarea cursului intrevin o multime de factori, de informatii pe care trebuie sa le ai...
La o chestie de genul: 'nu-mi faceti o reducere?' , primesti ori un NU se poate! sec, ori ca: 'nu se poate pentru ca ......, si oricum patronul e plecat si nu avem pe cine sa intrebam' rofl.gif

Gata... ma retrag din discutia asta, ca nu vreau sa invat oamenii prostii, iar eu vreau sa ma las de ele .... hh.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 Nov 2006, 10:56 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Nov 2006, 08:31 AM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Clopotel @ 6 Nov 2006, 11:52 PM)
Cu bancile, negociez transferul valutar, numai pentru firma, si depinde de urmatoarele:
- de banca
- de cat de bun client esti considerat de acea banca
- de suma schimbata... recunosc ca pentru sume mai mici de 40000 Euro nu am incercat, dar ma gandesc sa incerc...smile.gif

Adica tu le ceri un curs si ei iti ofera ceea ce le ceri, sau ma rog, ceva pe aproape?

E faina chestia cu casele, e buna de stiut. Nu ca m-as rupe eu schimband valuta, dar cine stie?! smile.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Sep 2007, 09:59 AM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e bine sa negociezi oriunde te-ai afla... intotdeauna e loc de un mic discount,
chiar si in supermarket... daca nu iti face reducere, poate e loc de vreun cadou sau promotie, dar nu o primesti decit daca intrebi. altfel ramine sa se imparta intre angajati
edit: si prietenii lor

Acest topic a fost editat de mutulica: 30 Sep 2007, 09:59 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Sep 2007, 04:07 PM
Mesaj #53





Guests






Am oPservat ca si pe la engleji se practica rau de tot negocierea si zgarcenia - adica a tine cu dintii de ultimu penny si unii chiar se iau la cearta pentru ca nu pot oPtine pretul dorit de ei - daaaaar....

Eu nu pricep ceva: magazinul A are marfa la pretul x.
Magazinul B are marfa la pretul y, unde y este mai mic decat x.
De ce este nevoie sa ma duc la magazinul A sa le explic ca magazinul B vinde mai ieftin acelasi produs, cand pot sa ma duc direct la B sa cumpar la pretul ala mai mic, fara sa ma mai iau la discutii cu vanzatorii, managerii si alte alea? Daca tot am vazut diferentele, daca produsul e tot ala, de ce sa ma plimb de colo colo si sa pierd timpul, plus ca-l pierzi si cu discutii si alte alea, cand salvez timp si nervi daca ma duc unde stiu ca e ieftin, cumpar si ma duc acasa. Si iau bere de restul banilor harhar.gif

Plus ca cine a trebuit sa faca preturi pentru marfa/servicii la viata lor, sunt constienti ca intr-un pret intra mult mai multe chestii, nu doar marfa bruta + adaosul comercial. Iar banii luati pe marfa/serviciu de catre acea firma/companie nu sunt profit, ci sunt venit! Care iarasi inseamna o diferenta mare.

E drept ca sunt unii care exagereaza cu preturile, dar daca ai cat de cat o idee - macar vaga - despre cat ar trebui sa coste un produs/serviciu, atunci poti linistit sa cauti pe unii care vand produsul/serviciul la pretul acceptabil pentru buzunarul tau si mai aproape de ceea ce consideri tu ca ar fi un pret corect. La urma urmei, traim intr-o societate libera, nu se mai exista monopol decat la firmele de electrica sau gaze sau apa. In rest, ai de unde alege fara jena.

Deci, dupa cum v-ati dat seama deja, eu NU negociez. Nu-mi convine pretul, ma duc in alta parte unde au mai ieftin si basta! Simplu ca buna ziua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Sep 2007, 04:47 PM
Mesaj #54


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Corect Afro... de exemplu eu am gasit Canon-u' in magazine la 6 milioane si ceva, cand pe net, peste tot e de 4 mil. 700 la 5 milioane cu tot cu card de 1 GB inclus. Pai ce fac, ma apuc sa ma tiganesc cu vanzatorii? Nu stabilesc ei preturile, adaosul magazinului, deci nu cred ca sunt in masura sa-mi faca vreo reducere. Care reducere, si de mi-ar face-o, nu s-ar ridica la un milion + cardu de memorie.

QUOTE
e bine sa negociezi oriunde te-ai afla... intotdeauna e loc de un mic discount,
chiar si in supermarket... daca nu iti face reducere, poate e loc de vreun cadou sau promotie, dar nu o primesti decit daca intrebi. altfel ramine sa se imparta intre angajati
edit: si prietenii lor


In Romania, mutu? Pe dincolo stiu ca asa se procedeaza, dar in Ro n-am prea observat....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Sep 2007, 07:27 PM
Mesaj #55





Guests






Sere, nici pe "dincolo" nu sta treaba asa de roz cum o descrie mutu harhar.gif Aici au perioade specifice de discounturi si doar aia mai babani is permit sa bage sales intre acele perioade.

Cat despre promotii, aia inseamna ca abia a aparut produsul pe piata si s-au bagat bani multi in publicitate, de aceea se da la un pret mai mic, pentru a atrage cumparatorii si a-si vinde cat mai multe produse, spre a-si scoate banii cheltuiti cu fabricarea produsului si publicitatea. In general promotiile tin cateva zile - o saptamana, in cazuri exceptionale tin mai mult de atat.

Dar in viata de zi cu zi nu-ti da nimeni cadouri, pentru simplu motiv ca nu se exista politica asta in magazine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Sep 2007, 07:31 PM
Mesaj #56


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Eh, oricum, pe dincolo daca cumperi produsul expus iti fac reducere, daca are vreun defect, la fel... din ce am inteles eu. Aici nici macar atat.... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Oct 2007, 04:54 AM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Afro, poti sa negociezi chiar si cu cei de la magazinul B care are deja preturi mai mici, si poti sa ceri discount sau cadou oriunde te-ai afla, mai ales in UK.
de ex... mi-am luat odata un sacou si niste camasi la mark&spencer am reusit sa o conving pe aia sa imi dea pe moca o cravata. la fel si in ASDA, i-am zis la casiera de la obraz ca la cite am cumparat putea sa imi ramina si mie de-o ciocolata acolo, si am primit o masinuta (aveau pentru dat la copii, si s-a prins ea ca nu sunt prea departe)
exemple mai pot fi
iar la buticari la ei... poti incerca orice varianta de negociere. sa nu te astepti insa la superdisconturi, dar de niste butoni acolo, o husa de pantofi, sau cite un euro/quid tot iese.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 1 Oct 2007, 06:50 AM
Mesaj #58


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE(mutulica @ 30 Sep 2007, 09:59 AM) *
poate e loc de vreun cadou sau promotie, dar nu o primesti decit daca intrebi. altfel ramine sa se imparta intre angajati
edit: si prietenii lor



Da , este adevarat.Numai ca eu nu prea am curaj sa intreb.Am asistat o data la o faza din sta si parca nu arata frumos.
In schimb daca ma cunoaste vanzatoarea-torul, capat si fara sa cer.
De negociat am negociat doar la Flohmarkt adica acolo unde si asa sunt lucruri vechi .In general cartile le cumparam de acolo ca noi din magazin nu te poti apropia de ele foarte des.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Oct 2007, 09:18 PM
Mesaj #59





Guests






Mutule, Marks and Spencers e din aia babanii de care ziceam eu. La ce vanzari si profituri au aia, pai isi permit orice! Ca nu saracesc, ba nici nu simt la buzunar! Si sincera sa fiu, eu nu am bani sa cumpar nimic de la M&S, chiar sunt scumpi comparativi cu altii de marimea lor.

ASDA e la fel: super imensa, multinationala - nu stiu daca a ajuns si international, da' aflu' eu pe la cursuri rofl.gif Si mi-am luat de la ASDA un dosar mare, un caiet si inca vreo 2 maruntisuri pentru faculta - 15 lire!! O caruta de bani, da' chiar nu am gasit alt shop - abia dupa aia am aflat de shopul de la faculta, unde tot marfa de la ASDA au, dar luata pe discount si cu preturi speciale - deci o pot da mai ieftin.

Insa cand cumpar mancare sau pentru casa, eu cumpar de la Tesco sau de la Co-op - si crede-ma ca nu am cumparat in veci ceva mai scump de 80 lire o data! Ei bine, ce discount sa-mi faca la suma aia? Plus ca au deja discounturile gen: cumperi una, iei una la juma de pret sau free. Asa ca nu mai merge faza cu tiganitul la casa, cand altii asteapta.

Daca e de mobila - nu-mi tre' sa cumpar, pot sa-mi fac singura harhar.gif

Daca e de electronice si electrice - iarasi pot gasi magazine cu marfa buna si ieftina.

Deci, pe langa faptul ca arata aiurea sa ma tiganesc pentru un quid (pound) nici nu cumpar de sume exorbitante - ca n-am sumele alea, la dracu rofl.gif - si nici nu cumpar din locuri unde poate ar face un discount.

Da' de la magazinu' polonez am primit o acadea ca am zambit frumos biggrin.gif rofl.gif Si cumparasem "numai" de 15 lire - adik 3 plase de mancare biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2007, 02:53 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Serenity @ 30 Sep 2007, 05:47 PM) *
Corect Afro... de exemplu eu am gasit Canon-u' in magazine la 6 milioane si ceva, cand pe net, peste tot e de 4 mil. 700 la 5 milioane cu tot cu card de 1 GB inclus. Pai ce fac, ma apuc sa ma tiganesc cu vanzatorii? Nu stabilesc ei preturile, adaosul magazinului, deci nu cred ca sunt in masura sa-mi faca vreo reducere. Care reducere, si de mi-ar face-o, nu s-ar ridica la un milion + cardu de memorie.

Ba poate ca ti-ar da-o si cu 4 mil. 700 sau 5 milioane cu tot cu card de 1GB inclus. Presupunand ca vanzatorul merge ori per comision ori este proprietarul/coproprietarul magazinului. Pentru ca probabil magazinul o cumpara de la distribuitor cu 3 milioane (sau mai putin) si e fericit sa obtina ceva profit decat deloc, pentru ca tu te duci si o cumperi de pe net. In schimb, daca ar da-o la toti cu 4.7 milioane sau 5 in loc de cele 6 milioane cat cere, probabil ca magazinul iese in pierdere.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 2 Oct 2007, 03:41 AM
Mesaj #61


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, e logic ce spui doar ca 1. nu sunt vanzatorii patronii si 2. sunt multi care o cumpara la 6 milioane, nu raman cu marfa pe raft...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2007, 05:47 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Serenity @ 2 Oct 2007, 04:41 AM) *
Da, e logic ce spui doar ca 1. nu sunt vanzatorii patronii si 2. sunt multi care o cumpara la 6 milioane, nu raman cu marfa pe raft...

1. da, stiu ca sectorul de retail merge [inca] defectuos in Romania
2. n-are nici o legatura...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 2 Oct 2007, 06:06 AM
Mesaj #63


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai cum n-are legatura? Daca patronul/vanzatorul stie ca dupa mine (care fac figuri si i-o cer mai ieftin) vine imediat altul care o ia la pretul afisat, nu crezi ca ma trimite la plimbare?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2007, 06:24 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cum ziceam, retail-ul in romania este deficient.
Evident ca nu te trimite la plimbare (daca interesul magazinului este si interesul lui). Pentru ca Canonurile nu-s o resursa limitata. Daca vrei 10 bucati, u got it! Daca vrei 1 milion, asteapta cateva luni, sa le fabricam, but u got it! Asa ca nu le dai in sistem de licitatie - care da mai mult. Le dai astfel incat sa scoti profit. Ce e rau daca scoate ceva profit si de pe tine, vanzand la discount (price match cu alt magazin, de fapt), si scoate si dupa cel care vine dupa tine, care e dispus sa plateasca pret intreg? Nu ti se pare ca in final e mai mult profit pentru magazin?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 2 Oct 2007, 06:39 AM
Mesaj #65


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Hmmm... you got a point there my brother! laugh.gif ... eu cu mentalitatea de roman nu am gandit asa tongue.gif Si tocmai de-aia, desi in teorie e logic ce spui tu, in practica n-ai sa prea vezi in Romania, pentru ca si vanzatorii au mentalitatea de roman, adica nici ei nu gandesc asa. biggrin.gif

De-acu' il rog pe vanzator sa-l cheme pe patron, ii explic cum mi-ai explicat tu si sa vezi ce discaunturi imi scot peste tot laugh.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 2 Oct 2007, 06:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2007, 07:11 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Retailul e o chestie foarte complicata. Nici nu trebuie sa faci scoala de business (pe care n-am facut-o) ca sa iti dai seama de asta laugh.gif

Scopul este simplu: sa scoti cati mai multi bani profit (adica cati mai multi bani din vanzari minus cheltuieli), eventual investind cati mai putini bani (ca sa ai return on investment/return on assets cat mai bun).
In general, ai doua tipuri de costuri: costuri fixe - pentru dimensiunea/felul de business, sunt aceleasi, indiferent daca vinzi 10 produse sau 1000 de produse, si costuri variabile - cost per produs.
Cel mai simplu model este: vinzi un produs; stabilesti un pret fix ca sa maximizezi profitul. Consumatorii reactioneaza diferit in functie de pret. In general daca vinzi mai ieftin, vinzi la mai multi oameni, deci ai oportunitatea sa scoti profit de pe mai multe tranzactii comerciale. Trebuie sa alegi pretul optim ca sa maximizezi profitul (tinand cont de responsivitatea clientilor la pret, de costurile tale fixe si de costurile variabile). O nota interesanta: micsorand pretul prea mult, pierzi anumiti clienti - cei care se intreaba de ce ai pretul atat de mic; e ceva gresit cu produsul? Preturile pot avea si rolul de a semnaliza.
Mai ai variabilitate la tip de afaceri: vinzi online - ai costuri fixe foarte mici fata de cel care vinde in Brick and Mortar store - platesti chirie pe un depozit la cucuietii din deal, pe cand celalalt plateste chirie pe Magheru. Apoi, trebuie sa ai fler cand iti alegi vadul comercial. Nu degeaba se zice ca in retail totul este legat de location, location, location.
Mai trebuie sa tii cont si de concurenta - nu intrii din price wars, ca nu-ti faci bine nici tie...
Apoi... mai apare un factor. Tu, cumparand in cantitati mai mari de la distribuitor/producator, poti obtine discount, deci costuri variabile mai mici per produs. Deci graficul acela cu pret, clienti, costuri fixe.
Dar modelul e prea simplu, daca vrei sa optimizezi profitul.
Prima schimbare - oferi o gama de produse. Astfel incat poti sa vinzi la o paleta mult mai mare de preferinte. De ex. oferi servetele cu un singur strat, dar mai oferi si servetele cu 3 straturi, pentru cei care sunt dispusi sa dea mai mult pentru un produs de calitate mai ridicata.
A doua schimbare - oferi discounturi ocazionale (sales, coupons, mail-in rebates, etc), ca sa prinzi pe oamenii care sunt mai price-conscious. Ai dublu avantaj: le dai senzatia la toti ca vai ce pret mic este acum, trebuie cumparat produsul (chiar daca clientul n-are nevoie de produs), si, in plus, ai prins mai devreme (si mai tarziu) clientii care sunt dispusi sa dea mai mult, dar sa obtina produsul instantaneu (sa nu astepte dupa sale-uri, sa nu caute in disperare prin 30 de magazine, sa nu astepte pana i se livreaza prin posta ce a comandat pe internet, etc). Ce a spus afro mai sus este o simplificare al intregului sistem cu sale-uri.
A treia schimbare - oferi discounturi in conditii speciale (lowest prices guarantee, price match, negociere, etc) - chiar daca nu ti-ai permite sa vinzi la toti oamenii cu preturi din acestea (adica nu-ti acopera si costurile fixe si cele variabile), totusi scoti un profit (raportat la costurile variabile) unui client care altfel s-ar duce la concurenta. Astfel prinzi si clientii care sunt foarte price-conscious. Clienti pe care altfel i-ai pierde.
Pun pariu ca mai sint si alte metode prin care poti stoarce si mai multi bani de la oameni, dar dupa cum spuneam, n-am facut niciodata scoala de business biggrin.gif


Ca sa iti faci idee de adaosuri comerciale si profitabilitate in retail in SUA: profitul e in general intre 3% si 10%. Cel mai des pe langa 3% (mai ales supermarketurile care vand mancare). Mark and Spencers (amintit mai sus; magazin englez) a scos anul trecut profit (dupa taxe) de aproape 8%. Adaosurile comerciale am estimat eu ca se cam invart in jurul a 100% pentru electronice (poate mai putin pentru produse de baza si pentru produse de la producatori mai dati dracului, gen Apple; mult mai mult la accesorii) si in jurul a 1000%-3000% la tzoale. De asta a-ti da o cravata gratis la un costum e o nimica toata: cravata oricum are costuri fixe extrem de mici. Poate 50 de centi... Diferenta atat de mare intre adaos comercial si profit e data in mare parte de costurile fixe.



Romanii inca se mai joaca cu modelul acela cu un singur pret... si inca nu-l stapanesc nici pe acela bine.
Cel putin asta e senzatia din cate am vazut pe-acolo (ce-i drept, n-am trait acolo decat in vacanta in ultimii aproape 5 ani).





P.S.: modelul pe care l-ai descris tu mai sus ("Daca patronul/vanzatorul stie ca dupa mine (care fac figuri si i-o cer mai ieftin) vine imediat altul care o ia la pretul afisat, nu crezi ca ma trimite la plimbare?") este modelul in care clientul este o resursa cvasi-nelimitata si produsul este o sursa limitata (ca pe vremea lu' nea nicu'). Modelul pe care l-am descris eu (cand am zis "n-are nici o legatura...") este modelul in care produsul este o resursa cvasi-nelimitata si clientul este o resursa limitata. Care crezi ca e mai aproape de adevar? jamie.gif

Acest topic a fost editat de axel: 2 Oct 2007, 07:16 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Oct 2007, 11:04 AM
Mesaj #67


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



@Afrodita - la supermarket ideea e sa nu astepti pina ajungi la casa, acolo deja jocurile sunt facute, ci sa intrebi ep cel de pe raion. daca e ceva sa se poata, ala stie si iti pune in punga cu eticheta de cadou cu tot. la casa primesti in genere "pixe, basti si plase"

@Axel - nu stiu cit costa pretul de productie al cravatei, dar sunt sigur ca prefer sa o primesc in loc sa platesc pretul de magazin pentru ea


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TheK
mesaj 2 Oct 2007, 11:24 AM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 527
Inscris: 18 December 05
Din: Constanta
Forumist Nr.: 7.493



axel poate nu stii dar majoritatea magazinelor de la noi sunt impozitate la profitul declarat in urma adaosului comercial
deci daca am adaos 25% , cumpar produs cu 20 lei si il vand cu 25, care este si pretul afisat. eu o sa platesc impozit pt aia 5 lei adaos chit ca ai vrea tu sa il cumperi cu 4l ei adaos, asa ca nu vad de ce e vorba de mentalitate comunista si nu de legi.

Acest topic a fost editat de TheK: 2 Oct 2007, 11:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Oct 2007, 05:51 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@mutulica: evident. Doar explicam de ce oamenii prefera sa faca clientul fericit (ca doar creste probabilitatea ca clientul sa revina) dandu-i o cravata gratis, fara sa ezite.

@TheK: care este legatura dintre ce am spus eu si ce ai spus tu? blink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Oct 2007, 07:33 PM
Mesaj #70





Guests






TheK - n-are nici o legatura ce a spus axel cu ce spui tu.

Intr-o afacere ideea este urmatoarea: am un produs/serviciu pe care-l vand cu un anumit pret. Fac afacerea ca doar vreau profit, nu? Si vreau profit cat mai mare. Insa cum a zis si axel: profit = venit - cheltuieli. Statul in Romania mai impozita si pe venit (nu stiu daca se mai face, da' e cam tampenie, parerea mea), insa in UK de exemplu - impoziteaza pe profit. Insa pentru a avea profit orice afacere are nevoie sa treaca de un break even point - adica punctul in care nu are profit, da' nici pierdere, un fel de punct zero. Ei bine, ca sa ajunga in punctul ala, trebuie sa se vanda un anumit numar de produse/servicii.

Exemplu: Am o taraba in piatza. Vand ursuleti la un targ. Cumpar ursuletul cu 50 centi (care este costul "fabricarii" sau in acest caz al achizitionarii marfii ) si mai am si chirie de 20£ pe zi pe taraba de platit (care e cost fix. Chiria trebuie platita si daca eu vand ursuletii si daca nu vand nici unul). Fiind targ si avand ursuletii ca marfa de vanzare, nu poti cere un pret astronomic, asa ca decid sa-i vand la 90 centi bucata. Deci am 90 - 50 = 40 de centi venit pe bucata de ursulet. Ca sa pot plati chiria care e 20 lire trebuie sa vand 20/0.4 = 50 de ursuleti - care este break even point. Adica abia dupa ce am vandut 50 de ursuleti intr-o zi, eu am banii sa platesc chiria. Daca vand zilnic doar 50 ursuleti inseamna ca nu am nici un profit. Pentru a avea profit trebuie sa vand macar 51 de ursuleti - in felul asta am profit de 40 de centi pe ziua respectiva.
Evident ca tu cand te duci la magazin si ceri discount nu stai sa calculezi cate produse/servicii are nevoie sa vanda firma respectiva pe o perioada de x ca sa-si plateasca toate cheltuielile. Insa daca omul nu-si permite sa-ti vanda ursuletul cu 80 de centi in loc de 90, stie el de ce.

Sunt extrem de multi factori ce trebuiesc luati in considerare cand e vorba de retail. Ce a zis Axel e foarte bine, insa e doar ceea ce vezi la suprafata, ca si consumator de produse si servicii. Din spatele usilor inchise nu se vede in afara. Si crede-ma ca stiu ce zic, ca doar asta studiez, plus ca am avut si firma mea pentru doi ani de zile si cand am deschis-o n-aveam habar decat despre ce-a zis axel mai sus si n-a fost de-ajuns ca s-o fac sa mearga pe profit in primele luni de zile.

Stiati ca Amazon a avut nevoie de 8 ani ca sa ajunga in break even point? Adica 8 ani de zile au tot investit bani - si ce e interesant e faptul ca sunt doar online, nu au trebuit sa dea bani pe chirii, sa cumpere spatii, sa intretina magazine si asa mai departe. Si totusi le-au trebuit 8 ani ca sa ajunga pe zero si abia de curand merg pe profit.

Nu e asa de usor sa conduci o afacere, cu atat mai mult cu cat e vorba de magazinul din colt! Cu cat e afacerea mai la inceput sau mai mica, cu atat e mai greu. E drept ca tu ca si consumator iti doresti cat mai multe lucruri, cat mai ieftin sau gratis. Insa nu se poate oriunde. Si asta ar trebui sa priceapa consumatorul: ca nu orice magazin isi permite sa-ti faca reduceri, discounturi si cadouri. Teoretic orice profit e bun, chit ca e mic. Dar practic, ceea ce tie ca si consumator ti se pare a fi profit, poate sa nu acopere nici macar cheltuielile de productie sau achizitionare a marfii. - asta fiind inca un motiv pentru care nu ma tiganesc ca la piata sa cer discount. (de fapt nici la piata nu ma mai tiganesc, ca si aia au destui bani investiti ca sa aiba rosiile pe taraba).

PeSe: exemplul cu ursuletii l-am avut zilele astea la faculta, de aia mi-a fost mai usor sa-l dau - ca e proaspat in minte. Dar cazul oricum e unul extrem de simplu - nici nu cred ca poate fi ceva mai simplu de atat - iar noi nu vorbeam de tarabe din piata, ci de magazine - unde treaba se complica de cel putin 10 ori!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 05:46 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman