HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

12 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Moartea
The_Kid
mesaj 13 May 2004, 09:07 PM
Mesaj #141


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



NU cred ca mori, si gata s-a sfarsit totul. Eu cred ca mai urmeaza o noua faza de existenta, un nivel superior, daca vrei sa ii spui asa. Cred ca viata intr-un corp fizic asa cum este ea acuma este doar un nivel existential. Un ex. ar fi credinta budhista, cei ce traiesc doar pt. a muri si a ajunge in Nirvana. NU zic ca e intr-adevar asa, dar oricum cred ca o samanta de adevar exista in toata chestia asta.


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decât un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 May 2004, 09:11 PM
Mesaj #142


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Corect The Kid...
Si drumul ala spre Nirvana intimplator trece si prin stomacul viermilor?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YOo
mesaj 17 May 2004, 05:51 PM
Mesaj #143


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 696
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.376



Prima data cand m-am gandit la moarte aveam cca 5 ani ... m-am imaginat intr-o negura absoluta ... in neant ... stiti ce senzatie am avut ... FRICA ... mai tarziu ... peste ani ... am adugat NEPUTINTA si NULITATEA

De mult timp nu m-am mai gandit la Moarte ... Iar acum cand revin la asta, gandurile se succed astfel:

1. "... mai este mult pana atunci..."
2. "... si totusi ... daca ar fi maine? ... "
Acum rulez in cap toate definitziile, teoriile si conceptiile legate de marea problema : AFTER... si iar gandesc:
3. "... poate ma reincarnez ... poate ma duc in Rai/Iad ... poate sufletul meu va intregi Totul Absolut ... sau poate nu va fi NIMIC"
4. "... sunt varza! ... cum pot sti eu in mod cert ce va fi AFTER ... daca exista un AFTER? ..."

Cam asa s-ar rezuma gandurile mele de acum atunci cand ma gandesc la Moarte... Acum, la 22 de ani, nu ma mai sperie moartea ... ma sperie doar posibila infinitate a ei ...
Si atunci un singur lucru am in gand .... orice ar fi numai sa fie CEVA! Ma demoralizeaza gandul ca ma voi stinge si ATAT ... tot ce-am simtit, tot ce-am gandit, tot ce-am invatat, tot ce-am iubit, tot ce se afla inca in creierul si inima mea si n-am putut da si la altii, ... TOTUL se va pierde ... Pai si atunci nu este firesc sa cred si sa sper intr-o continuitate???

Oricine spune ca nu crede/spera intr-o continuitate, de orice fel ar fi ea, MINTE ... sau braveaza sau ...
Este cat se poate de logica ultima mea afirmatie ... daca esti convins ca nu este nimic DUPA ... atunci ... de ce mai esti printre noi? Mai merita efortul? Toti stim / simtim ca viata nu e "dreapta" ... pai si atunci .... daca tot nu mai este nimic ...

Noroc ca am gandire pozitiva si ca sunt un optimist prin excelenta ... ca altfel ...


--------------------
"Ce te-ai face, da, ce ai face tu? Ce te-ai face tu, daca ai fi ca mine? Ce ai face, da, ce ai face tu? Ce ai face tu?"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 May 2004, 05:51 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 17 May 2004, 06:02 PM
Mesaj #144


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Omul este un sistem: reguli si forte ce actioneaza impreuna. Cand acest sistem devine dezordonat, se strica, inseamna ca omul se transforma dintr-o adunatura de organe ce actioneaza sincron intr-o adunatura de materie dezorganizata.

Moartea insaemna anularea totala, cam ca atunci cand inchid calculatorul. Nu cred ca ar trebui sa ne temem: ne vom simti la fel cum ne simteam inainte sa ne nastem.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 17 May 2004, 06:17 PM
Mesaj #145


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Sincer mie mi se zburleste parul cand ma gandesc ca o sa dispar, pur si simplu. Mi se face frica sa ma gandesc ca nu o sa mai exist, ca firul gandurilor mele se va rupe....
Poate de asta prefer sa cred in existenta vietii de dupa moarte.
Blakut, multumesc pentru incurajare thumb_yello.gif


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maniac1ni
mesaj 17 May 2004, 10:48 PM
Mesaj #146


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 13 May 04
Forumist Nr.: 3.486



Cred ca pe acest subiect nimeni nu poate afirma ceva argumentat solid (deocamdata).Eu tind sa cred
ca nu vom mai exista dupa moarte, adica nu cred ca ne vom reincarna sau ca spititul nostru va supravietui
de exemplu pentru ca am nopti cand nu visez si dimineata ma trezesc simt ca in timpul cat am dormit nu as fi existat
. Se zice ca sufletul este imaterial, dar cred ca asta doar din lipsa cunoasterii si cred ca in curand se vor putea face roboti
care sa poata gandi asemanator oamenilor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 21 May 2004, 04:52 PM
Mesaj #147


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



QUOTE
Judecata si apoi reincarnare, in functie de ceea ce MERITI?

In functie de ceea ce MERITI dupa ce standard?


Mie unul imi e greu sa definesc standardul, nu sunt Dumnezeu, dar pot sa iti spun ca Cineva sigur stie ce trebuie pastrat in cer... si ce trebuie aruncat inapoi pe pamant.


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 23 May 2004, 12:43 AM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Inainte de nastere eram morti deci moartea nu e mare lucru


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 23 May 2004, 07:53 AM
Mesaj #149


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



sincera sa fiu pe mine nu am afecteaza gandul ca NU ar exista viata dupa moarte. Oricum o sa fiu moarta si deci nu o sa stau pe undeva, in intuneric, gandindu-ma: "fir-ar sa fie. Nu exista viata dupa moarte. vreau banii inapoi!!!"
Cred ca fiecare are timpul lui aici pe pamant si acesta trebuie folosit cat mai bine. Cine nu vrea nu dispare de tot. va fi tinut minte de cei care l-au iubit.

Astea fiind spuse, Einstein a spus ca energia nu se pierde, se transforma. Si cine stie... poate exista ceva si dupa moarte.
rolleyes.gif

poate ma reincarnez in ceva interesant... un melc. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de ComicDiva: 23 May 2004, 07:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 23 May 2004, 09:47 AM
Mesaj #150


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE (ComicDiva @ 23 May 2004, 09:55 AM)
sincera sa fiu pe mine nu am afecteaza gandul ca NU ar exista viata dupa moarte. Oricum o sa fiu moarta si deci nu o sa stau pe undeva, in intuneric, gandindu-ma: "fir-ar sa fie. Nu exista viata dupa moarte. vreau banii inapoi!!!"
Cred ca fiecare are timpul lui aici pe pamant si acesta trebuie folosit cat mai bine. Cine nu vrea nu dispare de tot. va fi tinut minte de cei care l-au iubit.

Astea fiind spuse, Einstein a spus ca energia nu se pierde, se transforma. Si cine stie... poate exista ceva si dupa moarte.
rolleyes.gif

poate ma reincarnez in ceva interesant... un melc. biggrin.gif

Astea fiind spuse, Einstein a spus ca energia nu se pierde, se transforma. Si cine stie... poate exista ceva si dupa moarte.

[B]bingoooo spoton.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 23 May 2004, 10:38 AM
Mesaj #151


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Cand spun "Exista viata dupa moarte" este cam acelasi lucru cu "Exista viata dupa viata"?
Asa pare la prima vedere.Shi atunci, logic, cei doi termeni sunt echivalenti. Nu e asa?
Spus-a cineva care se juca cu un carabus: "Nu exista Moarte. Noi nu murim. Ne prefacem, precum acest carabus pe care ori de cate ori il ating, se stringe si ramane nemiscat o vreme, prefacandu-se."


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 23 May 2004, 10:40 AM
Mesaj #152


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Mie mi-e greu sa accept faptul ca va trebui sa incep o noua viata(hai sa spunem reincarnare, desi termenul e prea "dur"). De fapt ma bucur, dar mi-e greu sa concep faptul ca nu voi mai tine minte nimic din acesta viata.Si imi pare extrem de rau, zau.


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mature_Mind
mesaj 23 May 2004, 03:45 PM
Mesaj #153


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 23 May 04
Forumist Nr.: 3.613



Stiam ca nu trebuie sa dau click pe topicul asta huh.gif


Penru a putea vorbi despre moarte trebuie mai întâi sa o întelegem, iar pentru a o intelege trebuie neaparat sa discutam despre suflet ... so!

21 de grame...

Yap, se pare ca este ceea ce pierdem toti fara exceptie în momentul cu pricina (cautati pe net, veti gasi referete medicale cu tona care vorbesc depre acest lucru).
Speculatii sunt cu galeata însa explicatia cea mai serioasa ar fi ca este vorba de o disociere (separarea) dintre trup si suflet.
Ce este exact sufletul?!
Filosofii greci l-au numit psuche, in ebraica este vorba de nephesh iar latinii îl numesc anima. Toata lumea este în general de acord ca este principiul care anima trupul, suflul de viata.
Pentru a întelege mai bine, iau exemplul unui bec care fara curent electric este incapabil sa dea lumina. Este vorba despre imagine si trebuie tratata ca atare. Principiul trebuie retinut. Corpul fara suflu este materie inanimata.
La acestea as mai adauga ultima suflare care niciodata nu este o inspiratie ci o EXPIRATIE. Mai ca am putea crede ca trupul libereaza sufletul in momentul respectiv. Este doar o speculatie.
Biuuun.

Acum despre moarte.

Înainte de orice as dori sa felicit pe toti cei ce au adus o contributie pe aces topic deoarece pâna la proba contrarie toti aveti dreptate. Se disting totusi (în linii mari) doua categorii. Prima care accepta o anumita continuitate si cea de-a doua care refuza-n bloc orice "dupa" moarte.
Personal ma plasez în prima categorie si ma explic de ce:
Citind cele amintite de voi nu am vazut referiri la cele ce urmeaza, poate doar mici aluzii.
Eu nu pun în opozitie viata si moartea pentru nu consider ca între cele doua ar avea loc o ruptura brutala ca o lovitura de ghilotina care ar separa sec cele doua concepte ci din contra, cred ca este vorba de o completare, continuitate.
De ce? Pentru simplul fapt ca nu consider corecta ideea de a-si procura cât mai multe placeri cu putinta si de a profita de viata la maxim înainte ca moartea sa ne asepare de ceea ce noi consideram adevarata existenta. Nu numai ca nu o consider corecta, este în plus un fals remediu în fata mortii.
Întradevar, cred ca a traii înseamna a merge catre moarte, deci a muri!. Altfel spus, viata este moarte. Pentru ca sunt deosebit de modest rolleyes.gif precizez ca aveam deja aceasta conceptie despre viata înainte de a citi Platon.
Daca acceptam aceasta afirmatie atunci va fi mult mai usor sa acceptam si moartea ca pe o tranzitie spre ceva ce fiecare este liber sa-l numeasca cum vrea dar pe care eu îl numesc Hristos (va rog sa nu faceti comentarii inutile referitore la aceasta ultima afirmatie deoarece nu suntem pe topicul potrivit si nu voi raspunde).
Cineva spunea ca trebuie sa învatam sa murim ... ma înclin în fata acestei afimatii si ader din toata fiinta pentru ca momentul de care-mi este frica cel mai tare este când te uiti în urma si vezi ce ai lasat.
Ar mai fi multe de spus însa cred ca deja rari sunt cei ce vor citi tot (stiu pt. si eu citesc în diagonala sorry.gif )

bye

Acest topic a fost editat de Mature_Mind: 23 May 2004, 03:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 24 May 2004, 11:26 AM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Cum sa spui ca nu ti-e frica de sfarsit? Cum sa spui ca nu ti-e frica de moarte? Spui asta daca nu esti sincer. Nu exista om in lumea asta caruia sa nu-i fie frica de moarte. E normal sa fie asa - si exista si o reactie fiziologica la asta care se numeste "instinct de conservare" - deci ne e frica de moarte instinctiv.

Toti cei care spun (si aproape toata lumea spune, cu exceptia copiilor) "Doamne cum trece vremea...." au o frica implicita de moarte si se gandesc implicit la moarte. Este un alt fel de-a spune "Doamne, cat m-am apropiat de sfarsit..."

Nu vorbesti cu adevarat despre moarte pana nu ai 50 de ani. Sau pana nu esti diagnosticat cu un cancer simpatic biggrin.gif Si in consecinta nu poti spune la 25 de ani ca "Nu ma tem de moarte". E ca si cum ai spune "Nu ma tem de bunjee jumping" fara a te fi urcat niciodata pe o macara ca sa poti simiti efectiv de ce te pregatesti smile.gif Sunt multe amanunte pe care le inveti in timp si care te fac tot mai constient de ceea ce te asteapta....


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tony Almeda
mesaj 24 May 2004, 01:24 PM
Mesaj #155


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 173
Inscris: 24 May 04
Forumist Nr.: 3.618



Eu nu sunt de acord.
Cred ca poti sa "vizualizezi" moartea chiar daca nu te aflii într-o postura disperata.
Adu-ti aminte de primul moment (al copilariei) când ai înteles si ai constientizat cu adevarat ce este moartea.
Nimeni nu poate sa se debaraseze de acest gând cumplit asa cum bine ai spus-o prin exemplul pe care l-ai dat.
Si faptul ca noi ne interesam este o dovada-n plus vis-ŕ-vis de popularitatea de care se bucura.
Cât despre frica de moarte ... cred ca sunt oameni care nu se tem (citeste putin despre sublimare) dar asta nu înseamna ca au o doaga lipsa... (vb de o "doaga principala" pentru ca de astea mai mici ne lipsesc tuturor laugh.gif ).
Sincer pe mine ma cam strânge-n spate subiectu' cry.gif

Acest topic a fost editat de Tony Almeda: 24 May 2004, 01:30 PM


--------------------
Notre plus grande gloire n'est pas de ne jamais tomber,
mais de nous relever chaque fois que nous tombons.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 24 May 2004, 02:16 PM
Mesaj #156


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Vorba lui Robbie Williams: "Nu mi-e frica sa mor, doar ca nu vreau. "



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inceputul Vietii
mesaj 24 May 2004, 10:46 PM
Mesaj #157


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 29 April 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 3.301



spoton.gif Mature_Mind
Da, sunt perfect de acord ca nu exista ruptura intre viata si moarte, ca cele 2 urmeaza una alteia, dar nu sunt de acord ca viata este moarte.
Nichita Stanescu spunea ceva foarte interesant, cu o oarecare legatura, imi vine acum in minte, dar stiu numai aproximativ. "A nu fi, chiar si aceasta inexistenta, poate fi pedepsita prin existenta, adica prin viata, adica prin moarte" Repet este ceea ce am inteles eu, nu ce a zis autorul deci e aproximativ. Cam pesimist, dar interesant. Totusi a fi nu trebuie sa fie o pedeapsa...

21 de grame... fantastic... daca ar fi adevarat, ar fi fantastic, dar nu stiu cat de sigura e informatia. Am auzit foarte rar de acest lucru...


--------------------

-----------------

Sunt un OM viu.
Nimic din ce-i omenesc nu-mi este strain.
Abia am timp sa ma mir ca exist,
dar ma bucur totdeauna ca sunt. -N.Stanescu


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Predatoru
mesaj 25 May 2004, 12:26 PM
Mesaj #158


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 890
Inscris: 5 May 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.372



Cumva-cumva aveti toti dreptate, desi nu cred ca tocmai eu sunt cel indreptatit sa stabilesc asta. Oricum, sustin si ideea lui Lucian Blaga, care spunea :"Faptul ca orice existenta se termina prin moarte nu inseamna ca moartea este scopul vietii."
Ok, oricum sunt total impotriva afirmatiei ca dupa moarte nu ar mai fi Nimic. Am aflat chiar azi la religie ca religia crestina nu este de acord cu reincarnarea, stiu ca nu este topicul potrivit, dar trebuie sa aduc vorba si de subiectul asta in cadrul subiectului reprezentat de moarte.Si nu este de acord tocmai pt ca spune ca omul are dreptul la o singura existenta in care sa incerce sa atinga perfectiunea pentru ca altfel gasim justificari nejustificate pentru faptele noastre:de genul, adica, "Nu am reusit viata asta, nu-i nimic, voi reusi in viata viitoare...sau poate urmatoarea...si apoi", ce o vrea Dumnezeu"...hmm... cam asta-i faza...


--------------------
[ Cad in notiunea de genunchi
si ma rog de voi
nu ma lasati singur si prada ...]

My DeviantArt Gallery
My ElfWood Gallery
My Hi5 Profile
My 360 Blog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SRN
mesaj 4 Jun 2004, 04:27 PM
Mesaj #159


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 20 May 04
Forumist Nr.: 3.577



Mie mi-e frica. Ma gandesc ca, asa cum spune religia crestina, dincolo o sa fie liniste si calm si armonie...Sigur o sa ma plictisesc..biggrin.gif


--------------------
user posted image
whatever.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 11 Jun 2004, 08:18 PM
Mesaj #160


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Mature MIND , curat domnule.Cand ne nastem incepem sa murim iar moartea este lucratura vietii. Moartea .... la inceputul vietii o desconsideri pe parcurs te intereseaza iar la sfarsit o doresti.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Jun 2004, 10:44 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma tem.. da.

Oricum o sa muriti cu totii, asa ca va va fi satisfacuta curiozitatea, fiti rabdatori si asteptati...

Nu conteaza ce e dupa aia, ideea e ca nu va mai intoarceti.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 14 Jun 2004, 11:43 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Ba da conteaza Blakut. Nu zi ca nu conteaza! Gandul asta este singurul care ma ajuta sa nu MOR de frica! rofl.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 14 Jun 2004, 11:54 AM
Mesaj #163


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Nu-mi e frica de Moarte cum nu-mi este frica de nimic din ceea ce o sa mi se intample in existenta asta, orice experienta are un "mesaj", un rost, un scop, altfel nu ne-am mai intalni cu experientele respective...
M-am intalnit cu Dumneaei(Moartea) si nu mi-a fost frica deloc( era sa mor innecata de vreo trei ori, am incercat sa ma sinucid o data...).
O data, intr-o vara am mers la Snagov in timpul saptamanii, era liber, numai ca doua familii cautau disperate trupurile copiilor lor de 18 ani care se innecasera in week-end. Si am vazut cand i-au scos din apa, si am auzit urletele de disperare ale parintilor...in vara aia n-am mai putut sa merg la plaja, nu suportam sa vad luciul apei, mi se facea fizic rau.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 15 Jun 2004, 10:53 PM
Mesaj #164


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



De unde stii ca te-ai intilnit cu moartea? Probabil ca ai simtit o senzatie fizica neplacuta (in cazul inecului, de sufocare) si pina la urma ai lesinat. Din moment ce traiesti, n-ai murit. Ce altceva ti-a dat impresia ca te-ai intilnit cu moartea? De fapt, ce ai simtit?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Jun 2004, 11:00 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Cine spune ca nu se teme de moarte... biggrin.gif laugh.gif sa moara... sa vedem daca in fata mortii isi pastreaza curajul.

Simti cand te intalnesti cu moartea. Secundele trec ca orele - asa simteam cand m-am trezit din somn si luase foc bucataria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 16 Jun 2004, 12:32 AM
Mesaj #166


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



"I'm not scared of dying, I just don't want to..." Nu stiu daca poate sa-ti fie teama de moarte. Teama de ce lasi in urma ta, teama ca vei muri inainte sa-ti fi implinit misiunea pe acest pamant, teama de reactia celor dragi, si in final teama de Dumnezeu... teama de acel ultim moment, de ultima suflare nu o inteleg. Evident ca in acele momente cand sentimentele se incalcesc si te coplesesc, cand gandurile se invalmasesc nu poti sa faci deosebirea.

Edit: Ha! Acum am vazut ca si ComicDiva a scirs "vorba lu` Williams" wink.gif thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 16 Jun 2004, 12:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 16 Jun 2004, 08:07 AM
Mesaj #167


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



QUOTE
Cine spune ca nu se teme de moarte...  sa moara... sa vedem daca in fata mortii isi pastreaza curajul.


Oau! Mighty God adresses himself to mortals....Get real!

@MonicaV: n-am lesinat, eram cu ochii deschisi sub apa, mergeam si stiam ca nu mai am nici o sansa...nu stiu sa inot...nu m-am agitat deloc. Ma observase de pe mal un coleg, a vazut ca am disparut sub apa, cei din jur n-au observat. A venit si m-a scos.Am simtit ceva de genul high adrenaline, ca atunci cand practici un sport extrem, chiar eram curioasa ce se va intampla, doar atat.



--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Jun 2004, 12:54 AM
Mesaj #168


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Nu imi e frica de moarte, nu eu am cerut sa ma nasc (?), deci ar trebuii sa fiu multumit ca traiesc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 17 Jun 2004, 01:34 AM
Mesaj #169


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



@ Jack:

Poate vrei sa zici ca nu ai cine stie ce merit in aceea ca te-ai nascut, deci ar trebui sa fii multumit ca traiesti.
Ca doar nu spunem: "nu eu am cerut sa stau in inchisoare (ipoteza in general adevarata), ar trebui sa fiu multumit ca am ajuns dupa gratii (concluzie in general falsa)".

Admitem asta si plecam de la ideea ca viata e un dar, nu un bun dobandit de noi prin efort propriu. De aici pana la a nu te teme de pierderea darului e cale lunga. Cu atat mai mult cu cat e greu sa concepi ceva in afara acestui dar. Acest dar iti ingaduie sa ai parte de alte lucruri pe care le meriti, pe care le-ai dobandit prin efort propriu. Odata cu el e foarte probabil sa le pierzi si pe acelea.

Multi spun ca nu se tem de moarte, bazandu-se pe faptul ca s-au obisnuit cu ideea. Ca e ceva firesc, acceptat, inevitabil. Daca moartea ar fi optionala, cred ca am muri de frica toti. Ei, cam toti, fie smile.gif. Cat timp viata are ce sa ne ofere (mie mi se pare ca are, si-nca destule smile.gif!), teama este o teama perfect normala. Nu discut aici despre teama exagerata, irationala (desi cand eram mica mancam la pranz de frica sa nu mor in somnul de dupa-amiaza laugh.gif).


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Jun 2004, 01:49 AM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (colectionara @ 17 Jun 2004, 02:36 AM)
Cat timp viata are ce sa ne ofere (mie mi se pare ca are, si-nca destule smile.gif!)....

Hopa, s-a umplut borcanul! 6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
colectionara
mesaj 17 Jun 2004, 02:07 AM
Mesaj #171


open minded
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 1.049
Inscris: 25 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 840



gio, nu toata lumea mi-a citit jurnalul; e o poanta destul de exclusivista, nu crezi smile.gif?

Oricum, cand spun ca viata are multe de oferit nu inseamna neaparat ca mie acum mi s-a umplut borcanul smile.gif. Chiar cand borcanul meu pare gol, sunt constienta ca viata este un dar grozav si are multe de oferit. Si chiar in aceste momente, teama de moarte nu dispare.


--------------------
Simplitatea se invata greu.
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 17 Jun 2004, 12:13 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (colectionara @ 17 Jun 2004, 03:09 AM)
gio, nu toata lumea mi-a citit jurnalul; e o poanta destul de exclusivista, nu crezi smile.gif?


Asa esta, dar acum sunt invitati, toti cei care intra pe aici, sa ti-l citeasca. cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 14 May 2005, 11:45 PM
Mesaj #173


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



figaro a scris:
QUOTE
Se vehiculeaza termenul de natura cu conotatie de in regula, ok. Nu e in regula. Moartea o fi un fenomen natural, insa e clar unul negativ. Totul e infricosator in ce priveste moartea. Absolut totul.


Subscriu.
Moartea este infricosatoare. Mai devreme sau mai tarziu, toti ajung la concluzia asta.
Spaima cumplita a inexorabilului...Miliardele de resturi de oase stau marturie: nimeni nu scapa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 15 May 2005, 12:13 AM
Mesaj #174


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



depinde cu ce te identifici mai mult: cu carnea si oasele sau cu spiritul... wink.gif

unii spun ca spiritul continua sa existe si dupa acest inevitabil eveniment... si am tendinta sa-i cred smile.gif

si chiar daca nu ar fi asa si moartea ar fi sfarsitul jocului, imi pare a fi ceva firesc... nu stiu cati dintre oameni nu s-ar plictisi de la o vreme de repetitia zilelor, oricat de spectaculoase si iesite din comun ar fi ele (nu e cazul la prea multi dintre noi). Oamenii trecuti de 70 si de ani cu care am discutat erau cam satui de viata... Si mi se pare ca acea parte care se infricoseaza este partea de natura animala...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 15 May 2005, 12:34 AM
Mesaj #175


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



Se vehiculeaza termenul de natura cu conotatie de in regula, ok. Nu e in regula. Moartea o fi un fenomen natural, insa e clar unul negativ. Totul e infricosator in ce priveste moartea. Absolut totul.

Si eu subscriu, ca si cel care scria mai sus. In plus, resping ideea cu plictiseala; a te "plictisi" ca existi, nu e totuna cu a te plictisi ca mergi prea mult dimineata cu masina pe autostrada, ca stai prea mult la coada la bilete pentru spectacolul de manele, ca citesti, ca muncesti, ca te uiti la TV, ca faci sex, etc. Alternativa nu este a nu face aceste lucruri, dar a continua sa existi totusi, ci a nu exista deloc. Asta nu pare a fi, dupa mine, o rezolvare a plictiselii. E ca si cum ai vedea o solutie de alinare a unui picior care te doare, in amputarea lui: e doar o alternativa in cazul insuportabilitatii, insa chiar la o persoana normala, devine vreodata plictiseala insuportabila?
Moartea e adevaratul "aliat" al religiei si cat timp ea va plana asupra omului (sper ca nu prea mult), aceasta ne va otravi npua ca bieti muritori, mintea si viata. A fi firesc, natural, nu inseamna a fi si pozitiv. In fapt, personal regret ca religiosii nu au dreptate cand sustin existenta dumnezeilor religiilor primitive. As fi preferat ca eu sa ma insel si ei sa aiba dreptate: nu pierdeam absolut nimic; as fi castigat totul, in masura in care viata este cu adevarat totul, mai ales daca e eterna.

Moartea este un fenomen natural si nu are nimic infricosator asa cum incearca unii sa prolifereze.
Nu exista nimic dupa acest proces firesc de regenare naturala iar viata dupa moarte este o speculatie.


Citind aceste randuri, ma inspaimant, asa cum ma inspaimant cand citesc si afirmatiile pline de siguranta ale religiosilor in materie de cunoastere a faptului ca exista "viata dupa viata". Cine zicea ca nu exista orbire ideologica la atei? sad.gif

Dar in ciuda faptului ca moartea pt. unii pare un somn fara vise cred ca in nici un caz nu este mai placuta

Asa e: somnul poate fi placut prin si cat timp exista o trezire, altfel . . . .

"MOARTEA" este in general, considerata un tabu cand e vorba sa ne includa pe noi insine sau pe cei foarte dragi noua. Din ceea ce simt eu, personal ma inspaimant infinit mai mult cand ma gandesc la copii mei, fata de propria mea perspectiva. Pentru copii spunem hotarat "Nu! Nu se poate!! " si trecem rapid la decizii care ne dau sperante. Cand e vorba de noi : " Ooops! Chiar asa ? Poate-ar trebui sa fac aia sau aialalta... Daca nu...asta e!"
Ce ne aduce ea ? In nici un caz NIMIC!!! E cu totul absurd sa credem ca fiecare dintre noi avem destine atat de diferite fara un motiv anume, si ca indiferent daca am fost in decursul vietii niste criminali sau niste umili prelati, ne va astepta "dincolo" acelasi "NIMIC". Cine-o spune astazi, va veni cu siguranta un "maine" cand se va...trezi. (sau va fi trezit!!!)


Iata siguranta aceea inspaimantatoare si ridicula in acelasi timp, in masura in care nu se sprijina pe nimic ce inseamna cunoastere, fiind totul doar credinta.

Nu intentionez sa impun convingerile mele cuiva, dar daca tot am o parere sau alta, incerc sa ma si explic. In ciuda faptului ca educatia mea religioasa este una crestin-ortodoxa, si ma mai si vreau a fi "un bun crestin", sunt convins ca vin in contradictie cu biserica intrucat nici eu nu prea cred in Iadul si Raiul infatisat in Sfanta Scriptura. Nu cred ca Ratiunea (atat cata este ea la Omul Pamantean) poate accepta ideea de "foc",de "smoala" sau alte pedepse care par a inspaimanta doar pe cei care cred orbeste, fara a privi in jur si fara a-si mai pune intrebari. Fara discutie, "pedeapsa" sau "recompensa", exista !

De ce "fara discutie"? Ai scos o axioma, ceva?

Fara discutie exista 7 nivele de decorporalizare, care pot fi numite si cele 7 vami, daca tinem cu tot dinadinsul.

Exact 7! Nici 6, nici 5, nici 7 juma'; sapte si atat: "axioma omului bun", sau "axioma crestinismului naiv". Nici asta "nu se discuta", evident . . .

Dar ce se intampla cu sufletul dupa acele 40 de zile de "asteptare" , sunt doar speculatii, presupuneri sau -de ce nu? - revelatii menite sa convinga un anume gen de auditoriu.

Inainte sa vorbim ce se intampla cu sufletul, mai intai sa dovedim ca exista; stiinta nu a reusit inca. Ce nu poate stiinta, poate insa nestiinta, adica credinta; opinia pura, imaginatia, minciuna. Misto!

Oricum, pentru cine doreste cu adevarat sa se edifice, exinta enorm de multa literatura de specialitate in acest sens (si nu ma refer la idei fanteziste, ci la cazuri inregistrate in istoria de specialitate, avand la baza cazuri reale).

"De specialitate" Care specialitate? Povestile despre viziuni ale "lumii de dincolo", sau de perceptie extracorporala ale comatosilor, se pot explica usor in mod natural, aceste explicatii avand si meritul de a fi dovedibile.

Ideea este ca nu poti spune "NU EXISTA" sau "NU SE POATE", fara a incerca macar sa verifici , nu unde stii sigur ca nu te convinge, ci acolo unde cei care au editat acele idei, au o mare probitate morala si poate stiintifica!!!

Ca de exemplu (Da un exemplu macar de manual/compendiu/vademecum universitar sau un articol stiintific in care sunt sustinute astfel de idei)?

In sfarsit, parerea mea ar fi ca atat Iadul cat si Raiul, sunt aici, in jurul nostru.

Aici ai dreptate. Doar aici se afla, din pacate, si raiul si iadul nostru.

Tocmai de aceea nici un destin nu se identifica cu altul:

In ce sens intelegi termenul “destin”? Doar ca un curs al unei vieti traite, sau cu iz de prestabilire si alte frectii nesustenibile rational?

pentru ca fiecare avem un trecut personal. Poate e ciudat si total inexplicabil de ce unii par sa fie "copiii dezmierdati ai destinului", in timp ce altii fac eforturi uriase pentru o viata cat de cat satisfacatoare.

Hazardul mosule! Poti gasi vreun criteriu rational in aceste diferente si astfel sa deduci vreo potentiala zeitate (la care rationalitate, sper, e unul din primele atribute, daca nu cumva primul)?

Dar oare norocosii au avut sansa de a opta pentru destinele lor? Fiecare dintre noi "am fost trimisi" la un anumit moment dat si intr-un anumit loc, dupa judecata Adevarului Absolut,

Desigur, sutele de mii de bebelusi si copii ai Asiei de sud-est au fost ”trimisi” de absolutu’ matale ca sa fie ”rasi” fara vina, morala si logica (cum numai o natura oarba si tembela ar putea) de tzunami . . . . perfect adulta viziunea matale!

Poate intr-o viata viitoare vom fi mai privilegiati (daca am inteles cumva notiunea de OM in viata actuala!) , sau poate ne vor plange altii de mila...

Frate intru natura, ce inspaimanta un om matur, istet si cult, nu poate fi Iadul inchipuit de primitivii epocii bronzului (iudaismul), ci realitatea cruda a naturii pentru care nu suntem cu nimic mai ”importanti” decat ultimul vierme balos, orb si descreierat.

Acest topic a fost editat de Octavi: 15 May 2005, 01:43 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 11:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman