HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Va Temeti De "e"-uri?
Carmi
mesaj 12 Jun 2003, 08:04 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Am gasit azi o lista cu euri.....voi ce parere aveti de aceste substante...."nenaturale"?
iata cum se prezinta...
E-urile considerate de oncologi drept "criminale"

Suspecte:

E 125, E 141,
E 150, E 171,
E 172, E 173,
E 240, E 241,
E 477;


Periculoase:

E 102 (extrem de nociv), E 110, E 120, E 124 (colorant alimentar roz, care produce tumori pe glanda tiroida);


Toxice:

E 220, E 221, E 222, E 224 (produc boli intestinale); E 338,
E 339, E 340, E 341, E 407, E 450, E 461, E 463, E 465,
E 466 (afecteaza tubul digestiv); E 230, E 231, E 232, E 233 (produc boli de piele); E 200 (suprima vitamina B12); E 320,
E 321 - antioxidanti din margarina (cresc colesterolul); E311, E 312 (ataca sistemul nervos); E 330 - acidul citric sau sarea de lamâie, cel mai periculos adaos cancerigen (produce boli ale aparatului bucal)


Cancerigene:

E 123, E 131, E 142, E 211, E 213, E 214, E 215, E 217, E230, E 631 - interzisi în SUA, Comunitatea Europeana si tarile din fosta URSS.


E-urile bune:

vitamina E naturala E 306, antioxidant puternic (prezent în ficat, oua, peste, soia);
vitamina C naturala - acidul scorbic - E 300 antioxidant puternic
clorofila E 140 - colorant natural
lecitina E 322 - antioxidant natural
pectina E 440 - gelifiant natural
caragenon natural E 407, emulsifiant extras dintr-o alga marina.


Cum va hraniti? Care e legislatia in alte tari?


Sursa: DespreCopii.com


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Jun 2003, 08:38 PM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu tin cont de e-uri ca nu cred ca sunt pe lista de ingrediente. In SUA exista o agentie (FDA) Food and Drug Administration, care reglementeaza tot ce poate fi desfacut pe piata de consum. Si care nu stiu ce branza face - probabil ca ne fereste de multe, dar si multe cretinitati decide (in cazul branzei de ex., ca tot veni vorba de branza - trebuie sa fie "aged" (invechita) timp de 60 de zile...)

Legislatia aici e foarte severa, si un produs nou trece prin ani de testari pana sa fie permis pe piata. In fiecare saptamana/luna auzi ca ce era declarat sanatos in trecut e acum descoperit a nu fi sanatos. Ex. clasice: untul versus margarina, fundul de taiat din lemn versus cel din plastic...

Dar incerc sa mananc mai "naturist", atat cat e posibil. Nu-mi permit totul organic, sunt prea scumpe pentru buzunarul nostru, dar unde pot...
Ma uit in special la carne (pui in special) si oua sa fie "fara antibiotice si hormoni". Am prins gust pentru laptele de soia, care la inceput nu mi-a placut deloc. (Laptele aici, daca nu e organic, e de la vaci injectate cu hormoni). Imi plac la nebunie boabele de soia fierte (sunt ca boabele de fasole verde dar mai mari) si date cu sare si piper.

Prefer un unt adevarat (70% grasimi) margarinei. Cred eu ca e mai sanatos decat "plastice" daca e consumat in moderatie. Uleiul de masline il folosesc la orice aproape, cel vegetal doar la prajeli (care sunt rare in bucataria mea) dar si pe asta vreau sa-l inlocuiesc cu ulei de arahide care cica are "punctul de fum" mai ridicat si cica e mai bun.

Ma uit la lista de ingrediente si evit produsele cu liste lungi, care includ multi termeni chimici si prezervanti. Ma feresc cat pot de MSG (monosodium glutamat) care imi da stari de somnolenta si dureri de cap.
La chinezi asta e folosit in loc de sare, si si-a facut loc in multe produse.

Cam asta...

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 12 Jun 2003, 08:40 PM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Jun 2003, 12:40 PM
Mesaj #3





Guests






Pai la noi atatea e-uri sunt pe produse ca, oricat as vrea, nu prea am cum sa ma feresc de ele...Insa incerc s-o tin pe legume, fructe si ceaiuri, ca astea-s naturale si mai purifica organismul biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Jun 2003, 12:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
necromanc
mesaj 15 Jun 2003, 02:37 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



De mult timp tot vroiam sa ma documentez in legatura cu Eurile , dar ba nu aveam timp, ba ma prindea o stare de "puturosenie".Acum uite ca gasesc subiect interesant pe forum.Cum am vazut subiectul am si copiat totul pe calculator ca sa am sa citesc mai atent.Am citit si m-am dus la frigider si am scos ce aveam pe acolo sa vad ce Euri din lista am pe produsele din frigider.Am scos o ruda de salam nou-nouta , care nu era inceputa inca si am gasit pe ea E452, care nu e in lista si E300, care deasemenea nu e pe lista.Am gasit si niste pateu pe care era E250 si E300 care iarasi nu i-am gasit.Am inceput sa fiu dezamagit deoarece nu gaseam Eurile de pe produse in lista.Daca nu sunt in lista inseamna ca nu ataca organismul ?
Am mai cautat si am gasit un Iaurt Milli Fruita de capsuni , pe care am gasit E440 si E120 pe care le-am gasit in lista.

Pe produsele asteam am gasit Euri la mine in frigider.Am cautat si pe o sticla de Mirinda de struguri produsa de PEPSI si nu am gasit nici un E. Asa sa fie oare ?

Poate gaseste cineva o lista cu mai multe informatii despre Euri.

Sunt interesat ... de ceea ce mananc ! Foarte bun subiect Carmi !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 15 Jun 2003, 03:23 PM
Mesaj #5


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Iata o lista pe care o scrisesem mai de mult pe unul dintre site-urile mele (momentan off-line):

QUOTE (E-uri Periculoase)
E122 (azoburina)

descriere: colorant rosu, obtinut din gudron, care se adauga la dulciuri, martipan, cristale pentru jeleuri, peltea
de ce e periculos: poate produce reactii adverse grave la persoanele astmatice si la cele alergice la aspirina
observatii: interzis in Japonia, Suedia, SUA, Austria si Norvegia;

E 123 (anaranthul)

descriere: folosit in amestecuri pentru prajituri, umpluturi cu aroma de fructe, cristale pentru jeleuri
de ce e periculos: provoaca astm si hiperaciditate
observatii: in testele pe animale a provocat afectiuni la nasterea puilor si chiar moartea

E 132 (indigotina)

descriere: colorant care se adauga in tablete si capsule, inghetata, dulciuri, produse de patiserie, biscuiti
de ce e periculos: poate crea voma, greata, hipertensiune arteriala, urticarie, probleme de respiratie si alte reactii alergice

E 155 (brun HT)

descriere: utilizat la ciocolata si prajituri
de ce e periculos: reactii alergice la aspirina si astmatice; poate produce o accentuata sensibilitate dermica
observatii: interzis in Danemarca, Belgia, Franta, Germania, Elvetia, Suedia, Austria, SUA, Norvegia

E 210 (acidul benzoic)

descriere: se adauga la bauturi alcoolice, produse de bucatarie, branzeturi, condimente, dulciuri, medicamente
de ce e periculos: crize de astm, hiperaciditate la copii
observatii: in urma testarii pe animale in laborator a fost asociat cu cancerul

E 211 (benzoatul de sodiu)

descriere: folosit ca antiseptic, conservant alimentar si pentru a masca gustul unor alimente de calitate slaba; bauturile racoritoare cu aroma de citrice contin o cantitate mare de benzoat de sodiu; se mai adauga in lapte, produse de brutarie si dulciuri; prezent in multe medicamente;
de ce e periculos: provoaca urticarie si agraveaza astmul
observatii: Asociatia Consumatorilor din Piata Comuna Europeana il considera cancerigen

E 250 (nitrit de sodiu)

descriere: utilizat in stabilizarea culorii rosietice a carnii separate industrial (fara el hot-dog-ul si bacon-ul ar avea culoarea gri inchis)
de ce e periculos: produce cantitati mici de substante cu potential cangerigen
observatii: companiile care proceseaza carnea adauga acum, pe langa nitrit, acid ascorbic sau izoascorbic pentru a impiedica formarea de nitrozamine; industria carnii justifica utilizarea nitritilor pentru efectul lor inhibitor asupra dezvoltarii bacteriilor producatoare de toxina botulica

E 312 (galat de dodecil)

descriere: folosit pentru a preveni rancezirea alimentelor grase; utilizat in uleiuri, margarina, untura, sosuri de plante
de ce e periculos: iritatie gastrica sau cutanata; nu este permis in alimente pentru sugari si cei mici, deoarece provoaca tulburari hematologice

E 420 (sorbitol)

descriere: indulcitor artificial si umectant care se obtine din glucoza; folosit in dulciuri, fructe uscate, hrana saraca in calorii, siropuri farmaceutice; utilizat la produsele cosmetice
de ce e periculos: tulburari gastrice

E 555 (silicatul de aluminiu si potasiu)

descriere: folosit in sare, lapte praf si faina
de ce e periculos: probleme placentare in timpul sarcinii; boala Alzheimer

E 952 ( ciclamat)

descriere: indulcitor artificial
de ce e periculos: cancerigen
observatii: interzis in SUA (inca din 1970!!!) si Anglia


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 15 Jun 2003, 07:17 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Va doresc o saptamana buna tutoror.

Draga Misti...din toate ce spuse mai sus, ma pricep doar la uleiuri si mai ales la cel de masline.

Cel mai bun ulei e cel nerafinat ce contine mai putin de 1% acid. Din pacate majoritatea uleiurilor de masline vandute in state sant rafinate.

De paradoxul Frantuzesc toata lumea stie...mananca gras dar din cauza vinului rosu nu prea au probleme de inima.

La fel exista paradoxul Grecesc....cei mai mari consumatori de ulei de masline din lume...23 de litrii de cap de persoana pe an. Daca luam cosumul mediu de ulei pe cap de persoana ( 70 miligrame pe zi ) si facem un calcul ai sa vezi ca grecii nu prea cunosc alte uleiuri.

Pot discuta aici o saptamana, asa ca inchei aici...ultimul sfat: Cel mai bun ulei de prajit in el e cel de canepa. Totul e functie de gust.

Sorin.

ps. nici un medicament impotriva colesterolului nu da rezultate mai bune ca o lingura de ulei de masline nerafinat pe zi.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 16 Jun 2003, 09:42 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



"Va Temeti De "e"-uri?" > Nu. La cate noxe inghit zilnic din atmosfera, de cand deschid gemul dimineata ca sa "aerisesc" camera, si pana ma bag la nani... ceva E-uri in plus nu ma mai afecteaza; este absurd sa incerc sa ma hranesc... ecologic cand totul in jur e poluat; daca as schimba mediul, poate ar avea o logica, dar asa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 16 Jun 2003, 11:41 AM
Mesaj #8


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



De temut nu ma tem, dar incerc sa le evit pe cit posibil (in sensul ca decit sa cumpar suc "natural" de portocale mai bine iau un kil de portocale, sau in loc de salam iau carne si-o fac snitel). De fapt la cite E-uri am bagat in mine pina acum nu se prea mai cunoaste efectul evitarii lor.

Pe linga E-uri mai avem si inlocuitori bagati in hrana. Asa imi explic de ce parizerul pe care-l mincam acu' 4-5 ani nu avea aproape nici un gust si nu era deloc hranitor --> era facut din resturi de pui de la dezosarea mecanica (sau ceva de genul asta). Dupa aia, cind au inceput scandalurile cu aditivii si inlocuitorii m-am prins si eu cum devine cazul.

(Ca fapt divers, din cind in cind mai cumpar cite un suc si ma uit cu atentie la eticheta: daca n-are nitzel benzoat de sodiu parca nu-i suc adevarat, n-are feeling smile.gif ).


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 16 Jun 2003, 05:51 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Am auzit astazi ca in America absolut toate vacile sunt injectate cu hormoni de crestere care ar afecta si consistenta laptelui. E adevarat din cate stiti? sau ati mai auzit undeva asta?
Altii au lansat zvonul ca boala vacii nebune ar fi sabotaj impotriva industriei britanice pentru a "anihila" productia locala si de-a incuraja importurile de carne din alte tari.....
ce parere aveti?


ah sa va mai sperii nitel si cu fructele....

Conservanţii sunt substanţe chimice care împiedică dezvoltarea microorganismelor prin blocarea unor enzime vitale a acestora sau prin distrugerea membranei lor celulare. Nu avem nici o garanţie că aceste fenomene, chiar dacă nu sunt sesizabile prin mijloacele actuale de investigare, nu au loc şi în organismul nostru, undeva la scară moleculară, dar cu efecte grave în timp. În ultima perioadă, pieţele noastre au fost invadate de tot felul de fructe a căror perioadă de coacere este în cu totul alt sezon al anului. În mod normal fructele, în special cele de toamnă, se pot păstra o perioadă de timp, dar semnele îmbătrânirii şi degradării lor vor deveni evidente. Cum de totuşi cele din comerţ arată de parcă tocmai ar fi fost luate din pom? Nimic mai simplu: după recoltare, ele sunt tratate cu nişte substanţe care împiedică degradarea lor fizică. Dar ceasul biologic al fructului lucrează în continuare, energiile degradându-se şi fructul devenind o masă vegetală moartă, pe care îmi vine să o asemuiesc cu o bucată de plastic gustos. Dacă aceste substanţe ar rămâne doar pe coaja fructului, nu ar fi nici o problemă, dar ele se absorb în interior, de aici rămânând doar un pas până la pătrunderea lor în organismul nostru. Ştim despre aceste substanţe că în doze rezonabile nu au efect toxic vizibil şi imediat asupra organismului uman, dar nu ştim ce efecte pot avea în timp la scară moleculară şi ce boli ascunse ar mai putea favoriza.

sursa:
http://terapiicomplementare.fidelia.ro/hrana.shtml

Acest topic a fost editat de Carmi: 16 Jun 2003, 05:59 PM


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 16 Jun 2003, 05:56 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Special pentru Necro (tanx)

Coloranti (E100-E181)

E102 - tartrazina are culoarea galbena si se stie ca provoaca crize de stm si urticatie la copii, tumori ale tiroidei, tulburari in cromazomi, eczeme si hiperactivitate. Este interzis in Norvegia, austria si Finlanda
E107 - galben 7G nerecomandabil persoanelor suferinde de astma, provoaca alergii. Interzis in Franta, Norvegia, SUA, Japonia si Elvetia
E124 - rosu aprins 4R este interzis in SUA si Norvegia
E133 - albastrul stralucitor FCF, colorant albastru folosit la produsele lactate, sinteti, interzis in Belgia, Franta, Germania, Elvetia, Suedia, Austria, Norvegia, Danemarca, Grecia, Italia, Spania
E150 - caramel simplu
E155 - maro ciocolatiu HT provenit din gudronul de huila, folosit in cremele de ciocolata interzis in SUA, Australia, Austria, Belgia, Danemarca, Franta, Germania, Norvegia
E173 - aluminiul
E175 - aur , interzis in Australia


Conservanti (E200 - E290)

E200 - acid sorbic ce se poate obtine din fructe de padure sau sintetic , poate provoca iritatii
E211 - benzoatul de sodiu este folosit ca antiseptic, conservant pentru bauturi racoritoare, produse lactate si din carne condimente produse de patiserie, poate provoca urticaria sau agrava astmul


Acizi antiozidanti (E269 - E385)

E320 - BHA este un derivat din titei, care intarzie alterarea datorita oxidarii, si se foloseste in uleiurile comestibile, guma de mestecat, margarina, arahide, produse instant din cartofi. Este interzis in alimentatia sugarilor iar restaurantele Mc'Donalds din Sua au eliminat acest aditiv din produsele lor din 1986


Saruri minerale (E500-E585)

E510 - clorura de amoniu
E514 - sulfatul de amoniu
E554 - Sodiu aluminiul silicatul este folosit in sare, substitute de lapte praf si faina. Aluminiul cauzeaza probleme ale placentei la femeile gravide si este legat de cresterea riscului de boala lui Alzheimer


Intensificatori de aroma (E620 - E640)
E622- monopotasiu glutamat poate provoca greata , varsaturi , diaree crampe abdominale si se gaseste in substitute de sare, sarace in sodiu
E631- disodiu inosat poate fi produs din carne sau sardine , poate provoca guta nu este permis in alimentatia sugarilor si copiilor mici


Diverse (E900 - E1520)

E925 - clorul distruge substantele nutritive, este cancerigen
E954 - zaharina de calciu & sodiu, indulcitori artificiali, cancerigeni, interzis in SUA si Marea Britanie

Voi reveni....


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 Jun 2003, 08:54 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Mai usurel Carmiiiiiiiiiii...m-a luat ameteala 40.gif

Folositi uleiul de masline cat mai mult !!

Si daca aveti intrebari...va stau la dispozitie.

Cred ca de acum o sa mananc doar varza ca iepurii.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Jun 2003, 10:02 AM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Carmi @ Jun 16 2003, 12:26 PM)
Am auzit astazi ca in America absolut toate vacile sunt injectate cu hormoni de crestere care ar afecta si consistenta laptelui. E adevarat din cate stiti? sau ati mai auzit undeva asta?

Carmi, nu absolut toate dar marea majoritate a fermelor folosesc injectiile cu hormoni. Si nu numai la vaci ci si la pui si porci. Asta duce la cresterea rapida a animalului (cat si a celui care il consuma laugh.gif ). Eu deja mi-am format parerea ca asta nu este o natie de obezi numai din cauza junk food-ului, ci mai ales din cauza compozitiei junk-food-ului.

Apoi mai sunt fermele organice. Ca-s de animale sau de legume si fructe - e o renastere a produselor ne-fortate cu hormoni si chimicale, desi sunt inca rare. Costa mai mult, nu arata ca de expozitie (in cazul fructelor si legumelor) dar poate or fi mai sanatoase. Nu s-a dovedit inca nici ca produsele ne-organice fac rau, dar nici ca cele organice sunt mai sanatoase. Exista insa legi clare in privinta drepturilor de a cataloga un produs ca fiind organic.

Si ca veni vorba de legume si fructe ne-organice - aici sunt date cu o ceara, care este imposibil de spalat cu apa (drept urmare a iesit pe piata o solutie de apa cu otet si nu stiu mai ce, speciala pentru spalarea fructelor si legumelor - vezi ce inseamna nisa comerciala? ) - este indicat sa fie consumate fara coaja daca este posibil. Si stiati ca din cauza tratarii plantelor/pomilor cu chimicale fructele aici nu fac viermi? Se strica, fac musculite "betive", dar nu fac viermi. Cine-ar fi crezut ca vederea lor intr-un fruct ar fi un lucru bun?

Sorin, eu acum folosesc un unt care e facut din ulei de masline care reduce colesterolul cica. Doar cand am chef de unt adevarat folosesc unul frantuz.

Dar cand zici de ulei de canepa... scuze, trebuie sa trag o linie undeva, am o limita. Ma face sa ma gandesc la femeile alea "naturale" care nu se rad pe picioare si nu-si vopsesc parul cand albesc, ele ar folosi asa ceva. Probabil ca si drept crema de fata.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 17 Jun 2003, 10:04 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Jun 2003, 01:50 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Misti...nu fac misto cu uluieui de canepa. Totul e vorba de gusturi. Si nici nu are mirosul ala nasol ca cel de soi.

Eu folosesc Canola.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 17 Jun 2003, 03:45 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Sorine, cand e prea stransa... folosim si uleiul... Nu inteleg de ce il recomanzi atata, doar nu e panaceu.... Ma rog, fiecare cu punctul lui de vedere.

Misti, viermele ala amarat intra in fruct... de fapt mai bine zis intra in floare, si deja EXISTA in fruct, la formarea lui. Ceea ce inseamna ca in loc de vierme, inauntru are un pumn de substante nocive... bleah ! Prefer viermele wink.gif

"decit sa cumpar suc "natural" de portocale mai bine iau un kil de portocale" > Eu mai bine iau o bere. E si satioasa, trece si setea... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 17 Jun 2003, 04:42 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Una din multele mele magarii... Scuze. Dar totusi nu inteleg dece recomanzi atata uleiul respectiv. Ai citit ceva despre el, cum ca ar avea proprietati de, cum sa zic, curatare interna? Sau tie ti-a dovedit utilitatea? Pentru ca mie mi se pare un ulei .. greu. In cantitati ceva mai mari, este chiar gretos, ceea ce nu pot sa spun despre un ulei normal de floarea-soarelui, scapat peste o salata de rosii. A, maslinele alea dau un gust aparte, placut de cele mai multe ori... totusi ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 17 Jun 2003, 06:08 PM
Mesaj #16


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cain, in caz ca vorbesti de uleiul de masline (ca eu sunt confuza, nu mi-e clar daca te referi la cel de masline sau cel de canepa), da, a fost dovedit ca uleiul de masline are o influenta buna asupra organismului. Reduce riscul bolilor de inima, si chiar al cancerului (colon si altele) - contine colesterol "bun". Nu trebuie folosit in cantitati mari, de multe ori o lingura este de ajuns pentru o salata. NU este un ulei de prajit, dar poate fi folosit in rest la orice alta mancare. Este delicios si se serveste des la restaurante amestecat cu un pic de sare, piper, patrunjel si usturoi zdrobit intr-o farfuriuta sa inmoi painea in el ca gustare inainte de aperitiv.

Cat de gretos - daca e gretos e vechi. Uleiul de masline trebuie consumat la un an de la imbuteliere (recolta din octombrie 2002 este pe piata acum, si este bun pana in 2004). Regulile de etichetare devin din ce in ce mai stricte - exista o comisie internationala de care e musai sa asculte toti producatorii de ulei din lume. Sunt insa calitati si calitati de ulei de masline. Cel mai comun este uleiul "extra virgin" care este prima presa - este cel mai aromat si fin.

Te-am convins sa-l incerci? biggrin.gif

Sorin, canola e de rapita. Canepa e altceva cred.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 17 Jun 2003, 10:12 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Buna Misti...stiu din ce e facut canola si doar am spus ca-l folosesc la prajit. Canepa nu-l folosesc din cauza pretului piperat. smile.gif

Poti folosi doar ulei de masline ( ca Grecii ) si in orice cantitate...daca te lasa buzunarul. Uleiul de masline incins isi pierde calitatile exact ca si cel rafinat. ( tot proces de incalzire )

Gretos?? Am sa-ti trimit un clip in care ai sa vezi cum beau un paharel de ulei de parca zici ca e vodca. 40.gif

Comisia internationala e compusa din cateva zeci de " gustatori de meserie " exact ca la vinuri. Daca nu gresesc sant 8 sau 9 teste de gust facute. Gata nu vreau sa " fac pe nebunu" ...cine e interesat ...stau la dispoziteie.

Sfaturi utile:

Folositi cat mai mult ulei de masline.
Folositi virgin si extra virgin.
Nu se tine mai mult de doi ani.
A se pastra la intuneric si racoare.
Dupa deschiderea ambalajului a se pastra in vase de sticla, nu de plastic sau de metal.
Incercati sa evitati cat mai mult contactul cu aerul.
Puteti prajii...dar pierde din calitati.
Daca scoate fum ca uleiul obisnuit....e de proasta calitate.
Folositi uleiul dim masline Siriene..e cel mai bun.....si Kalamata din Grecia.
Sant peste 40 de soiuri de masline, cu diferite calitati si gusturi...alegeti cel preferat.

Cam atat...sper sa nu se supere prietena mea Misti tongue.gif

Sorin.

ps. folosesc peste 20 de litrii anual.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 18 Jun 2003, 09:32 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Mda, m-ati convins, o sa iau o sticluta, sa fac testul. Mama a luat, si a folosit o vreme, dar numai la salate.

" Am sa-ti trimit un clip in care ai sa vezi cum beau un paharel de ulei de parca zici ca e vodca. " > Nuuuu... Omule, vrei sa lesin ? laugh.gif

"Este delicios si se serveste des la restaurante amestecat cu un pic de sare, piper, patrunjel si usturoi zdrobit intr-o farfuriuta sa inmoi painea in el ca gustare inainte de aperitiv." > A inceput deja sa-mi ploua in gura. Incerc cu proxima ocazie !

Deci treaba e ca imi plac maslinele la nebunie, pot sa mananc un kil lejer, uitandu-ma la tv. Masline marinate, caci crude nu am vazut nicaieri in bucale... desi sint dispus sa le incerc si crude. Cand eram mic ma omoram dupa alea verzi, dar acum parca s-au prostit, nu mai imi place ce aduc negustorii nostri. Sper ca pasiunea pentru fruct sa mi se transfere si spre ulei, ca tot spuneti voi ca este benefic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 Jun 2003, 01:26 AM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ma bucur ca ai decis sa incerci uleiul de masline 40.gif Lucru bun. Vezi daca-l faci cu usturoi sa pui suficient ulei, patrunjelui si usturoiul doar sa-i dea gust, si sa ai o paine proaspata si cu coaja crocanta, yummm...

Tine minte, cand cumperi uleiul, uita-te pe etichete si vezi daca scrie anul recoltei si aciditatea. Deci recolta 2002 ar trebui sa fie acum pe piata, aciditatea sub 1%. Eu am acum un Kalamata, firma ILIADA - bun rau, foarte aromat.

Cu maslinele, am o pasiune noua: masline italienesti, verzi (un verde mai aprins decat la maslinele verzi marinate) - sunt aproape crude, doar un pic marinate, sunt mai tarisoare... le mananc in nestire, ca pe fructe.

Mi-aduc aminte cu drag pe vremea copilariei mele, pe Martisor era inca o bacanie a unui grec, ce bunatati avea - unde-s bacaniile de altadata?

Suntem asa OFF TOPIC ca trebuie sa zic ceva de e-uri: Uleiul de masline n-are E-uri care fac rau laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 19 Jun 2003, 07:56 AM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



Nu am citit cu atentie , recunosc , dar ma surprinde plasarea benzoatului in clasa aditivilor periculosi. Poi ala e prezent in orice aliment care necesita conservare. Si cum zicea cine va mai sus , se foloseste ca si conservant pentru medicamente.
Credeti ca aia nu au studiat influenta "excipientilor" (ca asa se numesc sunstantele auxiliare din medicamente) asupra organismului uman ??
Foarte important : nu zic ca nu ar dauna. Dar ca in orice domeniu , exista limite de folosire intr-un produs. Daca e in limite , problemele nu sunt asa de grave.
Iar acesta consideratie se poate extrapola si altor produse , adica E-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Jun 2003, 09:11 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Tin sa mentionez ca am introdus o oroare in mesajele mele de aici.

Am scris de cateva ori de ulei de canepa....dar am gresit cu traducerea. M-am referit la cotton ( bumbac ) si nu la canepa.

Misti..astept sa ma tragi iar de urechi laugh.gif laugh.gif

Scuze...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 1 Jul 2003, 02:56 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



QUOTE (SORIN @ Jun 29 2003, 09:11 PM)
Am scris de cateva ori de ulei de canepa....dar am gresit cu traducerea. M-am referit la cotton ( bumbac ) si nu la canepa.

Misti..astept sa ma tragi iar de urechi laugh.gif laugh.gif

laugh.gif !!! Te-ai tras singur... laugh.gif
Of-off... canepa, da ? Mai, pana la urma esti sigur ca e vorba de bumbac ? Chiar nu am vazut ulei din asta... Desi te cred ca e un ulei minune... dar parca am retineri in a-l incerca...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 1 Jul 2003, 02:59 PM
Mesaj #23


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nici eu nu am auzit inca de ulei de bumbac. Suna a ceva care s-ar folosi la ungerea agregatelor. laugh.gif
Dar nu ma mai mira nimic.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Jul 2003, 11:20 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Gataaaaaaaa...m-am sucarit biggrin.gif Ma duc sa caut prin rafturi si am sa va ung putin laugh.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 Jul 2003, 02:24 AM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Intrebare despre E-uri:
E407 am inteles ca e toxic
ce stim despre: E 471, 472 (emulgatori) E1412 (amidon modificat) E340 (ortofosfat de sodiu), E412, 466 (stabilizatori) E160a (colorant).

M-am uitat pe listele de mai jos, dar nu le-am vazut.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 25 Aug 2003, 11:43 AM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Am citit tot threadul din scoarta in scoarta cu jumatate din alimentele din frigider in brate "perchezitionandu-le" de E.Am incercat sa vad ce are fiecare.Toate erau impostoare .. fiecare detinea cate un E.Vai de mine .. si de frigiderul meu.

Acum parca ma obsedeaza ideea asta de a manca cat mai natural , dar nu stiu ce sa mai mananc.

De exemplu mananc ceva care stiu sigur ca e natural: Omleta facuta din gaini care nu au fel si fel de "injectii" cu produse chimice .. sunt gaini 100% made in romania .. sunt rustice , la fel ca si laptele pe care il beau .. e 100% natural din tzatza vaci.Si mai cateva alimente aduse de la tara.

Dar mancand zi de zi aceleasi alimente m-am cam plictisit si mai vreau si altceva.A am uitat sa precizez ca mai mananc si ceva rosi,castraveti,ardei, ... astia toti de la mine din gradina (tot naturali,fara a fi afectati de ceva chimice).

Acum am mai vazut pe aici ca lumea zice sa tot mananc ulei de masline , dar cum sa tot mananc la ulei ? 6.gif si in plus nici nu prea imi plac maslinele.. nu le mananc biggrin.gif .

Ce mai mananca lumea , ca sa zica ca mananca natural ? Cei de aici de pe forum care au grija de ei ce mananca dimineata la pranz si seara ? Sa mai schimb si eu ...

Apropo de sucuri m-am uitat pe ele .. pe mai toate chiar si pe cappy & prigat .. si ele au acizi .. etc ..ce sucuri mai bea lumea ( cu conditia sa fie naturale).

Apropo de E am mai gasit o pagina interesanta http://www.codexalimentarius.net/

Acest topic a fost editat de necromanc: 25 Aug 2003, 11:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 25 Aug 2003, 12:01 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Nu ma tem, ma ingrozesc, mai ales sint mai " sensibiloasa" din fire si de la ele am facut o data o alergie urita, cu edem...adica m-am umflat ca o perna pneumatica... si m-am chinuit o saptamina sa-mi revin! Unde mai pui ca se manifesta si cu un prurit puternic si-mi venea sa ma scarpin ca ursul Baloo....


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 26 Aug 2003, 04:26 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Revin la uleiul de masline: am cumparat asa ceva, si m-a dezamagit profund: salata mea... nu are gust de masline sad.gif E doar mai .. grasa ! E clar: in uleiul ala o sa tin si vreo 4-5 masline, eventual le storc putin inauntru !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 04:32 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Cain, iti recomand cu toata inima uleiul de masline care poarta numele de "Minerva" . E grecesc si sticlele sint paralelipipedice. Si o sa vezi ca nu e chiar asa. smile.gif
Daca nu gasesti, fii atenta: uleiul de masline bun este verde-inchis spre kaki.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 26 Aug 2003, 05:00 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Pai asta era galbui-spre-verde ... O sa caut Minerva. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 26 Aug 2003, 06:29 PM
Mesaj #31


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cain, vezi ca uleiul de masline este intr-adevar mai "uleios" decat cel vegetal/floarea soarelui/etc. Si nu te astepta sa se umple salata de masline, ca nu o sa se-ntample laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cain
mesaj 27 Aug 2003, 12:00 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.533
Inscris: 18 March 03
Forumist Nr.: 93



Nuuu??? Nici macar o frunzulita, acolo, ceva? biggrin.gif Nu puiule, ziceam ca nu are gust de .. masline. Bine, nici ala de floarea-soarelui nu are gust de seminte laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 25 Apr 2004, 05:10 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Ma tem de "E"-uri, de aceea am lipita pe frigider o lista cu cateva din cele nocive. Sincera sa fiu, nu consult aproape niciodata lista. Sper insa ca poate se mai uita mama pe ea din cand in cand.


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
^Anne^
mesaj 26 Apr 2004, 10:38 AM
Mesaj #34


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 139
Inscris: 4 March 04
Forumist Nr.: 2.453



sincer nici nu ma mai gandeam de mult la "e"-uri (pana cand am gasit topicul asta din intamplare). In ziua de azi aprope tot ceea ce mancam contine "e"-uri si deja nu mai tin cont de ele. In general in sezon incerc sa mananc mai multe fructe decat chestii cu "e"-uri. Nu de alta dar ajuta si la slabit.


--------------------
Remember that as a teenager you are in the last stage of your life when you will be happy to hear that the phone is for you.--Fran Lebowitz
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Feb 2006, 06:43 AM
Mesaj #35


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



nu toate e-urile sunt la fel de pacatoase, dar... am nimerit o prajiturica ce continea vreo 22 de e-uri... cum basca mea au reusit sa combine atitea pe o chestie asa de mica...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 06:05 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman