HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ninge Albastru, [Jurnalul lui black ice]
(Afrodita)
mesaj 13 Sep 2003, 01:59 PM
Mesaj #71





Guests






Uhh, Blacky, ce superb ai iesit in a doua poza 30.gif Si ce oki ai 30.gif blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 14 Sep 2003, 10:21 PM
Mesaj #72


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Mersi Misti, le-am citit pe nerasuflate si-mi dau seama ca sunt in urma rau cu "firul epic". Lestat e sef, are consiliu, Merick....ce sa zic, n-am nici cea mai mica idee despre ce e vorba. Oricum, din cate am vazut incepe destul de promitator. Totusi, am avut o senzatie de deja-vu. Poate de la asemanarea cu "Interviu cu un vampir" si "Povestea hotului de trupuri". Deja aberez tongue.gif

ps: afro, thx blush.gif
aia cred ca e singura poza in care imi place si mie cum am iesit smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Sep 2003, 10:30 PM
Mesaj #73





Guests






Hehe, lasa mai ca ai iesit bine si in celelalte poze, dar a doua e mai "artistica"...Si cum eu am un fix foarte mare cu pozele artistice, adik imi plac la nebunie, e normal sa-mi placa aia mai mult decat restul...Imi plac pozele artistice si instantaneele...Din pacate , nimeni nu mi-a mai facut vreo poza instantanee de mult timp biggrin.gif Sunt curioasa in ce ipostaze m-ar prinde...Cand o sa am aparat foto(o sa-mi iau unul digital) o sa ies de nebuna pe strada sa prind cat mai multe instantanee din viata orasului...Abia astept!! biggrin.gif
Pup iu Blacky 31.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Sep 2003, 10:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 17 Sep 2003, 09:41 PM
Mesaj #74


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



interesant cum o mica dezamagire te poate intrista, poate, la fel de mult precum una mare.

stiti ce sentiment aveti cand priviti niste ochi frumosi stiind ca in curand ii veti dezamagii? vezi iubire in acei ochi, si ai vrea sa ii poti iubi cu aceeasi intensitate si putere precum te iubesc si ei...dar stii ca nu esti capabil de acest lucru. stii ca in curand vei pleca...

nici sa scriu nu mai pot....

ma gandesc la acea zicatoare: "in dragoste si razboi totul e permis". nu stiu ce sa cred: e adevarata sau nu?

principii, idealuri, etica sau morala, bine sau rau, egoism sau altruism...constiinta...rautate...

sunt doar o insiruire de cuvinte ce pur si simplu de o vreme sunt lipsite de orice semnificatie pentru mine.
am invatat sa mint frumos, cu zambetul pe buze chiar, am invatat cum sa insel, am invatat cum sa fiu egoist....

o intrebare m-a pus pe ganduri: "tu chiar nu ai constiinta?"
mai am? nu mai am?
am avut...si pot sa spun ca am invatat de la cel mai bun profesor cum sa scap de ea.

ce e mai ciudat e ca imi era dor de starea acesta. imi era dor de singuratatea mea...de clipele acestea in care ascult o melodie trista si incerc sa scriu doua-trei cuvinte nevinovate...dar ce pretz trebuie sa platesti, oare, pentru acesta stare? parca e prea mare....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 21 Sep 2003, 03:56 PM
Mesaj #75


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Iarasi, fata in fata cu notepad-ul...
Ma plictisesc. Nu pentru ca nu as avea ce face ci pentru ca nu am chef de nimic. Nu vreau sa citesc o carte, nu vreau sa scriu - desi asta fac acum - nu vreau sa ies afara sau sa stau in casa, nu vreau nimic din toate acestea. nici cum nu mi-e bine.
Nu mai am rabdare.
Vreau...ceva. mai bine zis, tanjesc dupa acel lucru. Dupa acel nou inceput pe care il astept. M-am saturat de starea aceasta de "stat degeaba"...

Aseara dupa ce am iesit de pe net am stat o vreme in pat, gandindu-ma la...cat de importanta e speranta pentru om. As merge chiar mai departe si as afirma ca speranta este cel mai important sentiment pentru om. Speranta da nastere vointei, motivatiei, ea este cea care pune lucrurile in miscare. ea este promontoriul dragostei, al iubirii.

As asemana speranta cu fumul unei tigari. iar viata omului cu acea tigara. i-a nastere cand o aprinzi, cand expiri pentru prima data fumul ei din plamani.
Ne nastem din speranta, traim cu speranta si murim la fel, sperand.
La fel si eu, in aceste momente, sper la niste lucruri pe care, din pacate, nu le pot scrie aici, sper doar ca le voi putea scrie peste ceva timp. Sper sa se intample...sper sa fie.
Dar speranta e precum o ceata, pe alocuri mai densa, iar pe alocuri mai subtire. Niciodata n-am sa pot sa prind speranta in mana, n-am sa pot sa am certitudinea ei. E doar o iluzie ce ne va urmari toata viata si pe care n-o vom putea niciodata atinge. Dar e cea mai mareata iluzie dintotdeauna. Eu, in acest moment, datorita ei pot sa trec mult mai usor peste niste lucruri ce in alte conditii m-ar fi afectat mult mai mult.
E un vis fragil ceea ce traiesc eu acum. E cladit pe o speranta destul de puternica si ar vrea sa devina realitate.
Ar putea, oare, sa devina realitate visul meu? Ar fi...posibil?
Nu e pentru prima data cand visez astfel, cu ochii deschisi, sub influenta sperantei, la un viitor iluzoriu...mi s-a intamplat de mai multe ori sa am acest vis. Sub multe alte forme mi s-a aratat si de fiecare data am incercat sa'l materializez, sa'l traiesc aievea...dar s-a evaporat, cateodata pe nesimtite, cateodata smulgandu-se brutal din mine. Si totusi, de fiecare data l-am primit inapoi in suflet, ca pe un copil capricios. De fiecare data, am sperat, l-am imbogatit cu ce aveam mai bun in mine, l-am imbracat in dragoste iar la gat i-am atarnat iubirea.
Cu toate acestea, continua sa fuga de mine impreuna cu tot ceea ce i-am dat. Fuge de mine, ma lasa dezgolit, singur, izolat. Ia tot ce am si ma paraseste.
Acelea sunt momentele in care imi spun ca speranta nu e decat o amagire, ca suflete pereche nu exista, si ca fericirea e un cuvant ce nu ar fi trebuit inventat. Dar la scurt timp ciclul se reia, iar si iar...
Acum sunt la sfarsitul acelui vis sau la inceputul unei amagiri.
Oare de aceasta data voi reusii sa prind in spectrul realitatii acel vis fragil, numit fericire?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Sep 2003, 10:09 PM
Mesaj #76


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Fericirea este un sentiment prea puternic ca sa o putem simti, noi cei muritori, altfel decat in momente. Iar intre momentele de fericire, traim cu speranta. Speranta ca un nou moment de fericire va veni, atat de dorit si atat de asteptat, atat de iluzoriu incat pare imposibil. Dar fericirea e un drog fara de care nu putem trai - si facem noi ce facem sa avem momentele noastre de fericire.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
the_penguin_cons...
mesaj 25 Sep 2003, 12:49 AM
Mesaj #77


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 25 September 03
Forumist Nr.: 839



One by one the penguins stole my sanity
QUOTE


smile.gif salutari voua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 25 Sep 2003, 07:43 AM
Mesaj #78


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Bine ai venit la Han, the_penguin_conspiracy_ ! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 25 Sep 2003, 09:55 PM
Mesaj #79


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
smile.gif salutari voua


salutari si tie smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 30 Sep 2003, 03:25 AM
Mesaj #80


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Off , ICE , ai intrat si tu pe cararile astea , incepi sa iei si tu labirintul la picior ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 30 Sep 2003, 09:13 PM
Mesaj #81


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Da, dar sper ca iesirea sa fie pe aproape....cel putin asa sper. smile.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Oct 2003, 10:36 AM
Mesaj #82





Guests






Blaky, mai da si tu un semn de viata, mami, mi-e dor sa te citesc 30.gif 31.gif wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 7 Oct 2003, 02:08 PM
Mesaj #83


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Am dat, am dat smile.gif
Dar pentru "citiri" ceva mai interesante, prea curand nu veti avea parte...chiar imi e dor sa scriu...Cred ca voi lua traditionalul stilou si un caiet si voi scrie acolo. Apoi, poate, cand voi avea si eu un calc si net imi le voi pune si pe net...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Oct 2003, 02:11 PM
Mesaj #84





Guests






Aham..Ok atunci, am sa ma rog sa-ti pui cat mai repede net si sa-ti poti lua cat mai repde un comp...Vrei sa ti-l dau pe al meu? laugh.gif
Bafta la faculta!! wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 25 Oct 2003, 01:45 AM
Mesaj #85


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Eu


- Vreau sa scriu ceva, am incercat sa raspund privirii uimite a chelnerului.
Am incercat sa gust cafeaua insa nu m-am ales decat cu o arsura. Am pus-o deoparte si am inceput sa ma uit prin bar. Nu era nimic special, doar o bodega obisnuita, pe jumatate plina cu betivani si pe jumatate...cu mine. Speram sa nu ma deranjeze vreunul dintre ei.

“Imi place sa ma consider o enigma. Multi ma intreaba cine sunt, multi ma caracterizeaza in fel si chip insa foarte putini se apropie cat de cat de realitate. Mie, o enigma imi place sa ma consider. Pe de o parte pentru ca ma ascund permanent sub o masca si pe de alta parte pentru ca altfel nu as putea trai. Intr-o lume salbatica, in care cel mai puternic, cel mai insensibil castiga mai mereu nu poti trai fara sa porti o masca.

Merg pe strada si privesc la oamenii din jur: niste robotei. Roboti care alearga de dimineata pana seara dupa ceva absurd, roboti ce ascund dupa un aparent dinamism o riguroasa rutina, roboti ce nu au timp sa gandeasca, sa viseze, intr-un cuvant: sa traiasca. Merg pe strada si vad oameni morti.
Masca purtata, din pacate, nu poate sa ne ascunda si ochii. Acolo gasesti totul. Priveste o persoana in ochi si vei stii daca e trista sau fericita, daca viseaza sau nu, daca iubeste sau nu. Ochii ii dau de gol pe multi.

Intr-o lume dominata de ura, ipocrizie, egoism si implicit materialism care sa fie motivele care sa te indemne sa continui drumul?
Pentru mine, literatura a fost raspunsul - literatura in sensul larg si poate nu tocmai corect al cuvantului.

Imi amintesc ca acum ceva timp un cunoscut m-a intrebat “ce este totul?” oferindu-mi totodata si cateva raspunsuri: totul e iubire, totul e intr-unul, totul e frica, totul e economic, totul e relativ. Invatatura lui Hristos ne invata ca totul ar trebui sa fie iubire. Abraham Lincoln si inaintea lui, Plotin spune ca totul e intr-unul. Totul e frica deoarece frica naste lupta, competitie. Marx spunea ca totul este economic in timp ce Einstein ca totul e relativ. Aparent, Einstein este cel care are dreptate. Totul e relativ deoarece daca ne raportam la situatii diferite din viata cotidiana a oamenilor oricare din definitiile “totului” pot fi adevarate. Am spus aparent deoarece acest mod de gandire trebuie sa fie eminamente obiectiv, lipsit de orice influenta de orice fel. Iar acest lucru - desi este calea catre Adevarul Suprem – face ca adevarul respectiv sa fie inutil oamenilor si situatiilor intalnite in viata de zi cu zi. Adevarul Suprem este perfect, este adevarul ultim, in timp ce oamenii sunt fiinte imperfecte motiv pentru care ei au nevoie de un adevar asemeni lor, imperfect.
Pentru ca adevarul gasit sa ofere totodata si o solutie utila in rezolvarea unei situatii practice, judecata trebuie efectuata subiectiv.
Oamenii sunt fiinte subiective, fiinte care se ghideaza dupa propriul interes. Ei se lasa condusi de instincte si mai mult de atat, se lasa condusi de egoism. Insa, sunt totodata rationali – urmeaza cea mai scurta cale spre a-si atinge obiectivul.

Concluzionand, oamenii sunt niste fiinte rationale si egoiste – implicit subiective – pentru care o actiune are valoare doar daca este utila, aplicabila unei situatii practice. Eu, ghidandu-ma dupa aceasta concluzie, si poate dintr-un exces de originalitate am raspuns ca totul e intr-unul, argumentand ca, din motive necunoscute – spun necunoscute insa, in functie de conceptiile fiecaruia acestea ar putea fi mistice, speculative sau din contra pur rationale, fizicaliste – acest Unu a inceput sa se divida, sa se multiplice pastrandu-si in esenta aceleasi caracteristice generale si particulare din care era format initial. Cu alte cuvinte, Totul a inceput sa se extinda, Unul s-a multiplicat, urmand ca fiecare noua multiplicare sa sporeasca extensiunea ratiunii sau a spiritului, sa adauge o noua caracteristica – ce poate deveni universala si necesara – la acel Unu initial. Important insa, e faptul ca la inceput totul era intr-unul.

Multi, incepand de la varste foarte fragede si pana in prezent, ma intreabau ce vreau sa fac in viata. Pana acum un an pentru toti aveam acelasi raspuns: “nu stiu”. Acum exact un an, cand am scris primul meu articol, am realizat ca in sfarsit am descoperit ce vreau sa fac: sa scriu. De atunci, acel “nu stiu”, arhicunoscut deja, s-a transformat in, “sa scriu”.

Literatura, inteleasa in sensul larg al cuvantului, mi-a oferit o lume de vis, o lume in care sa pot trai ceea ce au scris altii dar in acelasi timp o lume ale carei limite sunt date doar de propriile-mi cuvinte. Aceasta lume utopica despre care vorbesc s-a format datorita autorilor pe care i-am citit. De la ei am luat vise, idei, sentimente si ganduri, care, poate, odata erau ale lor. De oferit inapoi ceva, n-am oferit iar acest lucru, in conceptia mea, se numeste egoism. Acum, consider ca a venit timpul sa ofer si eu ceva: un gand, o idee, un sentiment, sau pur si simplu un articol informational. Nu conteaza ce, deoarece actul de a creea e minunat Sa scrii un articol neinsemnat sau o poveste, iar acestea sa fie placute de cineva e o senzatie unica. Te simti eliberat, bucuros, simti ca plutesti. Te simti implinit. Faptul ca ai reusit sa creezi ceva care sa placa unor persoane, ca ai reusit sa ajuti sau sa schimbi o persoana, iti confera un sentiment deosebit. Iar eu asta vreau sa fac: ceea ce scriu sa determine schimbari in bine, indiferent in ce domeniu.

Sunt un visator. De-a lungul timpului multe vise am ingropat in mine, insa, doua au reusit sa se ridice, sa se detaseze de celelalte si sa ajunga intr-un tarziu in fruntea lor. Ele, impreuna cu incapatanarea mea pentru implinirea lor, ambitia, ma dermina sa lupt. Acele vise sunt sursa vointei mele.

Sa-ti doresti sa zbori poate fi un lucru normal daca ai doar 4-5 anisori si te uiti toata ziua la desene animate, insa, daca la 18 ani inca iti doresti acelasi lucru s-ar putea spune ca ai o problema.
Eu, insa, imi doresc sa zbor – la figurat, desigur – si in prezent. Zborul semnifica libertate, putiinta de a face orice in conditiile date. Oare o pasare in zborul ei spre inaltul cerului albastru, se gandeste la cat este de libera?

Ma intreb daca sa vrei sa schimbi lumea este un scop atat de infam incat sa nu-l mai intalnesti decat la foarte putini oameni? Pentru mine nu este. Intotdeauna am incercat sa respect si sa ma ghidez dupa niste norme morale si de bun simt bine stabilite. Dar in acelasi timp mi-am dat seama ca singur nu poti realiza nimic. Era doar o furtuna intr-un pahar ceea ce incercam eu sa fac.

Daca ies afara si ma plimb putin prin centrul orasului voi vedea numai drumuri stricate, mizerie aproape peste tot, oameni tristi, mohorati, sau din contra, peste masura de veseli. Iar daca se intampla intr-o zi sa ploua, peisajul zilnic e cu adevarat deprimant. Demult n-am mai vazut un zambet sincer, izvorat dintr-o stare de fericire sau pur si simplu din bunatate. Numai fete triste, suparate, incruntate si prefacute vad peste tot. De ce?

Referitor la acest subiect este si citatul pe care mi l-am adus aminte:
“Pusa in fata unui obstacol o fiinta omeneasca are ca prim reflex intrebarea "De ce a aparut problema asta si din vina cui?". Ea cauta vinovatii si pedeapsa care trebuie sa le fie administrata pentru ca asa ceva sa nu se mai intample.
Pusa in aceeasi situatie, o furnica se intreaba inainte de toate "Cum si cu ajutorul cui pot sa rezolv problema?".
Va ramane totdeauna o mare diferenta intre cei care se intreaba "De ce nu merg lucrurile cum trebuie?" si cei care se intreaba "Cum sa facem ca ele sa mearga cum trebuie?".
In momentul de fata lumea oamenilor apartine celor care se intreaba "De ce?" dar va veni o zi in care cei care se intreaba "Cum?" vor prelua puterea.“
( Bernard Werber - Ziua Furnicilor ).

Desi consider citatul excelent, am urmatoarea obiectie: pentru a putea
gasi solutia unei probleme trebuie sa-i cunoastem cauzele, sursele. La fel si eu, inainte sa ma intreb “Cum rezolv problema?” ma intreb “Cum s-a ajuns aici?”. Sa fie oare invidia, ura sau egoismul, cauzele acestei “tristeti” generale? Mizeria, drumurile stricate, proastele servicii oferite, ignoranta, indiferenta, sau.... mentalitatea omului? Oare cauza acestei vesnice “suparari”, nu este o consecinta a educatiei si mentalitatii omului de rand conform careia nimic nu merge bine, nimic nu e bine, prin urmare, nu am de ce sa fiu bucuros sau fericit?

Ma intreb, cati dintre acesti “oameni de rand” isi pun vreuna din aceste intrebari? Probabil ca prea putini din moment ce lucrurile inca sunt asa cum sunt.
Problema nu o constituie mizeria sau gropile, ci mentalitatea majoritatii oamenilor conform careia ei, chiar daca ar actiona pentru a schimba ceva, nu ar reusi nimic datorita ignorantei si indiferentei celor din jur. Astfel, se scuza, dau din mana a lehamite, intrebandu-te parca sarcastic cum de indraznesti tu, “un pusti”, sa mergi la ei cu asemenea probleme de “oameni mari”, iti spun pe un ton cat se poate de trist ca “timpul le va rezolva pe toate”, si se vor ingroapa la loc, in aceeasi ignoranta si indiferenta pomenita chiar de ei mai sus. “Odata porc, mocirla te va inghite”, spune un citat tocmai amintit.

Daca se va reusi schimbarea mentalitatii sau educarea copiilor (caci a celor deja adulti nu mai prea poate fi vorba, desi, daca ne gandim bine, practiv ei sunt cei care ar trebui sa-i educe pe copii) dupa niste valori morale si de bun simt, totul se va schimba: societatea va urma un curs ascensiv, traiul in Romania va deveni mai putin aspru, drumurile odata reparate voi ramane astfel, gunoaiele adunate nu se vor mai imprastia din nou peste tot si poate, oamenii vor zambi mai mult pe strada. Aproximativ, aceasta este esenta a ceea ce vroiam sa spun in randurile anterioare. Gradul de civilizatie al unei tari se reflecta aproape in fiecare cetatean al ei, insa, nu statul, inteles ca organism de conducere, determina acea "civilizare" a omului ci insasi societatea. Oamenii determina gradul de civilizatie al unui stat si nu invers.

Acum cateva zile, chiar despre aceasta chestiune ii povesteam unui amic:
“- La noi in tara, oamenii, in prezent, trebuie sa invete unul de la altul, trebuie sa se educe singuri. Daca oamenii isi vor schimba mentalitatea, daca tu, iar prin tine inca vreo doi-trei oameni care la randul lor vor mai determina inca doi-trei, s.a.m.d., vei reusi sa schimbi sau macar sa mentii, in conditiile in care exista, mentalitatea unor oameni, se va schimba si viata in Romania.”

Spuneam mai sus ca singur nimeni nu va reusi sa schimbe nimic, dar mai trebuie sa mentionez ca, in mediul in care sper sa ajung voi gasi oameni cu idei apropiate de ale mele, impreuna cu ajutorul carora voi putea schimba ceva.”

Obosit, am ridicat capul pentru prima data de cand am inceput sa scriu si m-am uitat in jur. Eram singur. Cafeaua, rece deja, statea cuminte intr-un colt al mesei. M-am ridicat incet, mi-am adunat foile si am mers sa platesc. Apoi, m-am indreptat spre iesire, cu o noua speranta in minte.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 25 Oct 2003, 03:01 AM
Mesaj #86





Guests






Ce ciudat...Exact la chestiile astea ma gandesc si eu cand stau pe cate-o banca in parc si de asta si voiam sa dau la jurnalism, dar mi-a trecut, de cand m-am certat cu inspiratia biggrin.gif Poate revin mai tarziu cu mai multe comentarii, acum nu am timpul necesar sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 25 Oct 2003, 01:39 PM
Mesaj #87


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Multe framintari ai! Dar nu esti singurul..fiecare OM le are pe ale lui,sub alte forme poate si expresii...
Daca vei citi prima pagina din jurnalul ce azi l-am deschis--nu am mai avut jurnal de mult timp--(daca vrei si ai timp si daca iti va face placere-se subintelege) fiecare are indoieli si tristeti inexplicabile, dar si sperante si fericiri,mult mai putine,din pacate!
Ma regasesc mai mult sau mai putin in fiecare noua poveste ce o citesc aici.
Imi suride sufletul ca am gasit Hanul! poate imi va da dependenta...si ar fi asa de dulce!


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 26 Oct 2003, 01:10 AM
Mesaj #88


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Bine ai venit la Han bufnitza!
In legatura cu dependenta, nu-ti fa griji, Hanul are aceasta calitate smile.gif

afro, ziceai ca la asemenea chestii te gandeai pe cand vroiai sa dai la jurnalism...ce ciudat. desi nu ti-am mai spus aseara, chestia de mai sus este eseul meu pentru admiterea la jurnalism. acum iata-ma student nemultumit la jurnalism. ironic? trist? aiurea? poate cate putin din fiecare. niciodata n-am stiu ce vreau, niciodata n-am fost multumit cu ce aveam...acum am "asta", am facultatea de jurnalism dar nu sunt multumit. iar asta pentru ca eu vroiam cu totul si cu totul altceva. acum ceva timp vroiam sa schimb lumea, vroiam sa scriu lucruri care sa-i ajute pe oameni, sa-i determine sa deschida ochii, sa se lepede de rigoare si ignoranta, sa viseze putin mai mult, mai idealist. acum nu mai vreau asa ceva. nu mai vreau sa schimb lumea. iar asta dintr-un motiv destul de simplu: pentru ca nu pot. intotdeauna am fost un singuratic. un tip caruia nu prea i-a placut lucrul in echipa. poate si din acest motiv am renuntat...
cred ca sunt singurul care nu mai vrea sa schimbe lumea...
in atatia mii de ani au fost atatea miliarde de oameni care au incercat sa schimbe lumea incat imaginatia mea nu poate sa-i cuprinda. cu toate acestea, uitati unde am ajuns. bine, rau - nu sunt eu cel in masura sa decid. stiu doar ca nu voi fi eu cel care sa schimbe ceea ce n-au schimbat altii in mii de ani...

egoismul si lasitatea sunt edificatoare aici, nu?

acum imi aduc aminte de citatul lui Cioran din jurnalul lui vermeer. ma gandesc ca daca oamenii ar stii adevarul - iar cand spun oameni ma gandesc la cei din jurul meu - ar fi cu totii dezamagiti de mine.
e o certitudine deloc incurajatoare...si nici macar nu sunt pesimist acum...

cineva, mai demult, m-a intrebat intr-un sms de ce nu putem sa ramanem intr-o camera in care, drogati cu muzica, sa scriem incontinuu...?
un loc care sa-mi satisfaca dependentele - dupa asta tanjesc. renuntz la fericire, la iubire si la dragoste pentru un loc in care sa citesc, sa ascult muzica si sa scriu...atunci voi iubi lectura, ma voi indragosti de muzica si voi fi fericit cand voi scrie, chiar daca foile vor pastra petele lacrimilor dupa acel paradis pierdut...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Oct 2003, 03:02 AM
Mesaj #89





Guests






Uhh, Blacky, eu nu as fi dezamagita de tine, mami...Nu am cum sa fiu dezamagita sorry.gif ....Si da, mi-ar place si mie sa stau intr-o camera sa ascult muzica, sa fumez si sa citesc...Eventual sa mai si scriu din cand in cand...Dar nu stiu cat as rezista asa...Sau daca as fi in stare sa renunt la acel paradis de care vorbesti sau la dragoste...Mi-ar fi prea greu ...Cred ca as muri de inima albastra rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Dec 2003, 08:18 AM
Mesaj #90





Guests






Blackyyyyy, rusinicaaaa...Ai fost acasa si nu ai mai scris nimic aici?? sad.gif Las' ca-ti gasesc eu caietul ala unde ai scris cu stiloul si iti "fur" gandurile si le pun la tine in jurnal, ca tu ai fost prea ocupat cu mancatul tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 1 Dec 2003, 03:42 PM
Mesaj #91


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Ti-am zis doar smile.gif
Jurnalul meu are nevoie de o schimbare...
O vreme nu voi mai scrie aici...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 2 Dec 2003, 12:53 AM
Mesaj #92


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



De ce trebuie sa te opresti din scris pentru a face o schinbare in jurnal? Prin tacere nu se schimba nimic, din contra... Un jurnal este ca si o carte... ai inceput sa citesti si ajungi pe unde pe la jumatatea cartii cand iti dai seama ca de fapt nu ai vrea sa o citesti mai departe dar totusi o citesti caci te intereseaza finalul...


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 2 Dec 2003, 01:24 AM
Mesaj #93





Guests






Pai Smarandita draga , poate s-a oprit din scris ca sa-si puna ordine in ganduri, ca sa isi dea seama cum vrea sa-i arate jurnalul de acum inainte....Marile opere necesita timp wink.gif Asa si cu jurnalele noastre, caci ele sunt operele sufletului nostru....
Blacky draga, ce sa-ti fac mama daca mi-ai zis chestiile astea cand eram beuta, hac!?? Am uitat de asta, sorry sorry.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elena Z
mesaj 2 Dec 2003, 01:38 AM
Mesaj #94


[Ileana]
*****

Grup: Membri
Mesaje: 963
Inscris: 19 November 03
Din: Cuba
Forumist Nr.: 1.242



Da ai pe undeva dreptate afrodita desi in acelasi timp ma gandesc la vremea cand tineam si eu jurnal... atata timp cat l-am avut nu am facut niciodata pauza, din contra cu cat scriam mai mult cu atat incepeam sa imi pun mai bine gandurile in ordine... acu fiecare om are felul lui de a fi trebuie sa rescunosc si lucrul acesta.


--------------------
Power is the ultimate aphrodisiac ! - Henry Kissinger
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 22 Dec 2003, 02:55 AM
Mesaj #95


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Se deschide, incet, o noua pagina si chiar sub titlu, cu litere de'o schioapa, putin cam inclinate, sta Tacerea in loc de cinste....

Tacerea e ca o ninsoare in albastru.
Imagineaza-ti ca ninge albastru si ca un fulg se opreste pe obrazul tau. Se topeste aproape instantaneu. Curand il mai urmeaza cativa...
Plange.

Tacerea e lacrima ce curge pe obrazul persoanei iubite. E lacrima provocata de un sarut, de dragostea ce apasa buzele tremurande.

Tacere - Lacrimi - Liniste: ordinea fireasca a lumii.

Acest topic a fost editat de black ice: 22 Dec 2003, 02:56 AM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Dec 2003, 11:35 AM
Mesaj #96





Guests






WOW!! (mai mult de atat nici nu are rost sa zic, superb! te invit si pe la mine la jurnal sa citesti ceva wink.gif ) mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rose
mesaj 22 Dec 2003, 10:20 PM
Mesaj #97


child in time
*****

Grup: Membri
Mesaje: 551
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 590



Recunosc ca am asteptat cu multa curiozitate schimbarea pe care ai vestit-o in jurnalul tau...nu pot decat sa te felicit si sa zic: tot asa smile.gif Ferice de inspiratia ta smile.gif


--------------------
"In fapta, lumea-i visul sufletului nostru..."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 27 Dec 2003, 03:21 AM
Mesaj #98


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Revin la tacere.

Un moment, doar atat. O clipa de uitare vreau sa-mi umple privirile. O secunda sa las sa treaca peste tine. Peste mine. Peste noi doi amandoi.

Incredibil cata tacere poate sa fie intr-o melodie. Sa asculti tacerea si sa-ti placa. Sa te simti atras de ea. Sa te lasi sedus de ea. Sa o vezi imbracata in haine de zapada, invaluita intr-un albastru misterios si sa o gasesti irezistibila. O privesti fascinat cand deodata iti intinde mana. Uimit, accepti invitatia tacerii si te lasi pierdut in linistea ei...



--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Dec 2003, 04:31 AM
Mesaj #99





Guests






...Si-i descoperi zbuciumul , si-i descoperi durerile , ii descoperi lacrimile si suferinta...Ii vezi zambetul trist, ii afli sperantele ce-au murit de mult si cele ce nasc in ea....Ii afli singuratatea...Si durerea...Si esti uimit de cate poate ascunde tacerea in linistea ei....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Dec 2003, 07:22 AM
Mesaj #100





Guests






"Poate mi-ar zambi, mi-ar prinde mana si m-ar face...luceafar.
Da...luceafar. Sa rasar in fiecare noapte in dreptul ei, sa domnesc in fiecare noapte alaturi de ea, sa ne contopim cu intunericul, sa disparem sub nori, sa ne iubim si sa plangem impreuna...."
Sa iubim si sa plangem impreuna--tii minte, luceafarul meu? wink.gif mwah1.gif



Acum e timpul sa apun...Lumina palida a diminetii se face vazuta prin ferestrele odaii...Luceafarul e langa mine si inca sclipeste...Dar zorii zilei ne zoresc si ne trimit la somn, la odihna....Am sa apun acum si am sa te iau cu mine...Sa mergem amandoi pe cararile visurilor, sa ne minunam de frumusetea si indrazneala lor...Sa ne intindem unul langa altul pe norii sperantelor si sa visam impreuna...Pe curand , luceafar drag! Vom rasari din nou , alaturi, la noapte! mwah1.gif


Acest topic a fost editat de afrodita: 27 Dec 2003, 07:25 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 30 Dec 2003, 03:51 PM
Mesaj #101


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cateodata ploua

Cateodata tacerea pare a fi tulburata de aceste mici picaturi de ploaie ce cad in jurul tau...se sparg una cate una aproape fara nici un zgomot...mai mult le simti decat le auzi. Privesti in jos si cazi. Lasi acele mici picaturi sa-ti inunde fata. Le simti pe ochi, pe buze, prin par...Simti o usoara raceala, placuta si zambesti usor. Iti imaginezi ca se intind in jurul tau, ca te ridica si te poarta spre un loc doar de ele stiu. Iti inchizi ochii in care se reflecta cerul albastru si te lasi purtata de aripa visului ce-ti sopteste tandru la ureche o poveste: stai intinsa pe spate in mijlocul unui lac. Apa acestuia de abia te atinge. Iti intinzi mainile in lateral si mangai picaturile de ploaia din jurul tau cu palma. Abia le atingi, nici nu stii daca tu le mangai pe ele sau ele pe tine. Zambesti, iar. Eu privesc de undeva de sus, de pe un nor de pene poate. Vad cum te lasi purtata de valurile unei adiere de fantasma trecuta. Urmezi un drum al carui sfarsit sau inceput nu-l cunosti dar stii cu siguranta ca la un moment dat, cand vei obosii inotand, te poti intoarce cu fata spre cer si poate, niste pene te vor mangaia plangand peste tine o ninsoare albastra.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Dec 2003, 05:16 PM
Mesaj #102





Guests






mwah1.gif Superb!! mwah1.gif
Am raspuns aici http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...pic=970&st=300& se pare ca am mai multa inspiratie pe paginile alea biggrin.gif mwah1.gif

Acest topic a fost editat de afrodita: 30 Dec 2003, 05:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chatonel
mesaj 31 Dec 2003, 01:44 PM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 382
Inscris: 14 May 03
Forumist Nr.: 298



La multi ani si numai bucurii!!!!!! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 31 Dec 2003, 10:43 PM
Mesaj #104


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Multumesc de urari, La multi ani si tie (zic acum si pt ziua ta ca poate uit pana atunci biggrin.gif ), sa fii fericita si iubita si bafta in tot ce-ti propui pe noul an! mwah1.gif

Acest topic a fost editat de black ice: 31 Dec 2003, 10:44 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 13 Feb 2004, 09:39 PM
Mesaj #105





Guests






Departe de tine


Departe de tine singuratatea e apasatoare.Departe de tine linistea e sufocanta. Departe de tine eu nu mai sunt eu.Departe de tine ma transform intr-un imens dor, un dor nestavilit, un dor crunt, arzator.
Te vad aievea, de parca ai fi langa mine.Intind mana sa te ating si dispari.Imi retrag mana, ca arsa de cel mai aprig foc si te vad iar.Te vad zambindu-mi, te vad dormind, te vad razand cu pofta, te vad tinandu-ma in brate si soptindu-mi ce mult ma iubesti.
Zambesc, cu gandul la tine.Ii zambesc zambetului tau, de parca ai fi langa mine si m-ai putea imbratisa.

Ninge. Ninge atat de frumos, atat de linistit. Stau la fereastra si privesc jocul fulgilor.Esti departe.As vrea sa fii langa mine , sa-mi imbratisezi umerii si sa privim amandoi la ninsoare.Ma cuprinde dorul si mai aprig ca inainte.Ma doare.Doare cand nu esti langa mine...In asteptarea ta imi cuprind umerii cu mainile,ca intr-o imbratisare invizibila si inexistenta.Deja te simt...Esti aici, ma saruti lin pe obraz si eu ma intorc catre tine...Deschid ochii..Ah, a fost doar o inchipuire...

Ma uit in oglinda.Iti vad ochii privindu-ma cu drag.Vad dragostea din ei si dorul ce-i mistuie.Iti zambesc iar."Ce e?" ma intrebi."Nimic, imi esti drag"..Si ma imbratisezi cu ninsoarea albastra cu pene...

Ma trezesc.Patul e gol, doar eu si cu plapuma...Privesc spre locul unde stai tu cand esti cu mine...E atat de gol..Si doare...Dar, deodata te intorci spre mine si ma imbratisezi. Ma saruti de "buna dimineata" si-mi zambesti atat de dulce, ma privesti cu atata drag, incat ma topesc in privirile si imbratisarile tale. Deschid ochii si vad locul gol...Zambesc si o lacrima se scurge incet pe obraz...Mi-e dor de tine!

Sunt la servici.In fata mea e monitorul...Din el imi zambeste imaginea ta surprinsa intr-o fotografie...Ma cuprinde iarasi dorul si ma pierd in visarea amintirilor. Tu vii si ma saruti delicat, soptindu-mi ce dor ti-a fost de mine...Ma surprind zambind fotografiei..Alta lacrima se scurge incet pe obraz...Te iubesc!!

Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman