HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Imprumuturi, pentru nevoi personale, imobiliare
MIA
mesaj 20 Oct 2006, 01:39 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mutulica @ 20 Oct 2006, 09:07 AM)
- si sa poti justifica un anumit venit, banca prin lege nu iti poate calcula o dobanda mai mare de 30% din venitul total pe familie. ideea e ca daca ai deja un credit care te duce la o rata lunara echivalenta a 20% din venitul lunar al familiei, nu mai poti urca mai mult de 10% fata de acel venit
{...}

Ai vrut sa zici o rata mai mare - nu ? unsure.gif

Parca se poate totusi - dar singura derogare e la creditul imobiliar unde poti urca pina la 40% ( nu sunt sigur - acum citiva ani cind mi-am luat eu apartamentul asa era ). smile.gif Bine - aici erau unele diferente - ca unele banci iti calculau inclusiv bonurile de masa la venit sa poata sa dea credit intre timp, dar parca in ultima vreme nu mai e voie ca cica nu e o sursa sigura ...

Si ar mai fi si conditia (c) :

- pentru un imprumut foarte mare ( peste 50.000 de euroi parca ) pentru ne-imobiliar trebuie sa ai si ceva de pus gaj. rolleyes.gif

P.S. : Domeniul asigurarilor in Romania din pacate eu unul inca il consider complet neprofesionist si predispus la tepe urite. Inclusiv de la firmele mari. sorry.gif Nevasta-mea a lucrat cu asa ceva- pina sa-si schimbe slujba cu ceva mai sigur&banos - si pina una alta nu m-a convins nimeni de contrarul unor povesti pe care mi le-a spus ... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Oct 2006, 02:04 PM
Mesaj #72


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Ai vrut sa zici o rata mai mare - nu ?
da hh.gif
auch... ce gandeam si ce spuneam.... la rata ma gindeam si nu la dobanda. nu mai editez ca pare aiurea comentariul tau

la imobiliar parca sunt inca ceva concesii cu acest 40%
iar despre cum calculeaza astia venitul, sunt in stare sa caute si in gunoi dupa ultimii doi centi ca sa poata sa iti dea imprumutul. partea ciudata e ca ar trebui mai degraba sa se asigure ca ii poti returna...

de asigurari... doar de tepe pe la noi. din pacate am si eu povesti girla


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 20 Oct 2006, 03:20 PM
Mesaj #73


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



Un imprumut sa nu-l mai rambursez niciodata. Asta caut io. De ce n-am prins vremurile devalizarilor, de ce n-am prins macar un credit preferential. Totusi este trist in lume. sad.gif
Iarna ma descurc cu balconul da` vara e mai greu. Mi-ar trebui un frigider. hmm.gif Fusei sa iau un credit moca, da-i naspa ca nu stiu ce si nu stiu cum cu venitul.
Care te pricepi frate la facut credite nerambursabile pe net? biggrin.gif Adica sa-i vinzi cuiva ce n-ai , faze d-astea... Presteaza aici idei, ca daca merg te recompensez. Facem 50-50. biggrin.gif


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Oct 2006, 03:20 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 21 Oct 2006, 01:52 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



E simplu si la indemana (aproape) oricui acel imprumut nerambursabil. Tot ce trebuie sa faci e sa te imprumuti si apoi sa te sinucizi wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2006, 12:20 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asa e, rata sa nu depaseasca 30 si 40% din venit, inclusvi toate comisioanele (ta-na-naaa!). Acum vedeti si voi comisioanele adevarat practicate de banci (ca ei practica multe comisioane ascunse, ceapa lor!).

Partea proasta e ca acum si leasingul financiar intra in aceeasi oala de calcul, iar firmele de leasing IFN, precum si cele cu credit cu buletinul trebuie sa raporteze in aceleasi baze de date creditele date si restantierii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 25 Jan 2007, 02:44 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



As dori si eu sa imi recomandati un credit de nevoi personale fara ipoteca, fara girant si cu comisioane cat mai mici. tongue.gif

Vad ca la toate bancile exista acel comision de administrare care mie mi se pare enorm.

Are cineva vreun credit de care e multumit ca si taxe/comisioane etc.?

Merci.


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 25 Jan 2007, 03:32 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
credit de nevoi personale fara ipoteca, fara girant si cu comisioane cat mai mici

Daca fara ipoteca si fara girant nu e mare problema sa gasesti, comisioane mici nu gasesti cu una cu doua. Cam peste tot au comisioane mici, dar multeee. Vezi ca acu cateva luni, HVB-ul avea credit pentru nevoi personale cu dobanda foarte buna de aprox 12% (fara ipoteca si girant). Sa ai grija la dobanda, sa ceri sa ti se spuna DAE-ul si nu dobanda. Diferenta poate fi si de peste 10 procente!


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 25 Jan 2007, 03:49 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Da, stiu, DAE e important. Pe mine ma intriga comisioanele alea lunare la sold, care, dupa calculele mele, pot ajunge, cu tot cu asigurare, la 30 de euro pe luna la o suma de 9-10 000 de euro. Si vreau sa stiu daca exista banci care iau acest comision de administrare "flat" sau cum i-o spune, adica o singura data, la inceput.



--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 25 Jan 2007, 05:08 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Din ce am umblat eu dupa credite, nu am dat de nimeni care sa ia comisionul de administrare la inceput.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kristin
mesaj 25 Jan 2007, 05:36 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 979
Inscris: 29 August 06
Forumist Nr.: 8.611



Ovidius, eu am dat de ofertele OTP Bank (ce ia comisionul la inceput) si Piraeus (care il include in credit, dar e procent din suma totala, nu e la sold). Cand va fi nevoie, ii voi contacta sa vad ce si cum.

Oricum, la unele credite, dupa ce mi-am facut simulare, ajung sa platesc exact dublu fata de cat am imprumutat, pe durata mai lunga.

Mai bine nu imi mai fac credit laugh.gif .

In fine, m-am convins ca un credit nu se ia dupa renumele bancii. Ba chiar, daca asta ar fi singurul criteriu, te-ar usura tare la buzunar.

Abia am inceput "studiul". Am timp sa studiez ofertele. Cred ca in scurt timp ma angajeaza astia, la cate voi sti laugh.gif


--------------------
Oamenii se impart in doua categorii: cei care impart oamenii in doua categorii si cei care n-o fac.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabici
mesaj 9 Jul 2007, 02:41 PM
Mesaj #81


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 178
Inscris: 22 April 04
Forumist Nr.: 3.205



Referitor la cele intrebate la inceput aveti aici un link:

http://www.ghiseulbancar.ro/articole/17/57...lucreaza_in.htm

Iar in ce rpiveste bancile ce nu te ametesc cu atatea comisionae pot sa va spun ca asunt dupa doua saptamanide cautari pentru credit ipotecar; am fost pe la toate bancile care nu pot fi considerate de cartier, am avut intrebari standard, am notat raspunsurile, am cerut scadentare si concluzia este: OTP! Ma refer aici la credit ipotecar in Euro! Se spune ca ar fi foarte avantajos si in franci dar nu vreau sa mai intru in detalii. Nu pot sa ma bazez nici eu decat pe ceea ce mi s-a spus deocamdata. La ei sunt vreo 3-4 comisioane (nu ma retin ) care sunt retinute doar la inceput si in rest doar dobanda si eventual, daca e cazul, comisionul de rambursare in avans.

Dar poate e cineva cine are si vreo experienta... rolleyes.gif


--------------------
Don't breed and buy while homless pets die![/B]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Jul 2007, 10:03 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



toate bancile sunt la fel percepand comisioane si dobanzi netrasparente sau foarte mari pentru ziua de azi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman