HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Imprumuturi, pentru nevoi personale, imobiliare
Felina
mesaj 12 Oct 2006, 01:00 PM
Mesaj #1


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dau bancile din Romania credite pentru romanii care lucreaza in strainatate? Aveti detalii?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 14 Oct 2006, 07:31 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Si eu ma gandeam la chestia asta , parca nu mi-ar ajunge creditul pt casa , la care oricum trebuie sa muncesc 20 de ani sa-l platesc devil.gif
Dar adevarul e ca daca nu iti iei credit banii iti zboara printre degete si pana la urma ramai cu zero .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Oct 2006, 07:33 PM
Mesaj #3


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si de ce preferati credite din .ro? Ca dobinzile sint mari si clauzele din contracte... vai de ele!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Oct 2006, 07:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 14 Oct 2006, 07:37 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Cred ca se gandea sa-si cumpere ceva in Ro . Eu asa m-am gandit .
Aici eu platesc 4.2 % ( fix pe 5 ani) dobanda ceea ce mi se pare bun . In Ro cred ca e mai mult . Insa nu primesti rata atat de buna aici decat daca cumperi casa aici . Daca vrei sa cumperi altceva , sau in alta parte , iti dau alte rate .

Acest topic a fost editat de toxic: 14 Oct 2006, 07:38 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Oct 2006, 11:15 PM
Mesaj #5


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ce bine ca n-am datorii... îi pun la ciorap, nu la banca lu' oarecare devil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 15 Oct 2006, 02:26 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Cla @ 15 Oct 2006, 01:15 AM)
Ce bine ca n-am datorii... îi pun la ciorap, nu la banca lu' oarecare  devil.gif

Eu cred ca e bine sa ai datorii , atata timp cat iti permiti sa ai. Intr-un oras mare ( nu vorbesc de suburbii),cam peste tot in lumea asta, daca vrei sa locuiesti intr-o casa cu gradina , intr-o zona buna , nu ai cum sa o cumperi cu banii jos. Si atunci ai de ales intre a locui la bloc timp de 20 de ani sau in a locui in casa pe care o platesti in 20 de ani . De ce sa nu te bucuri de casa in timpul asta? Sigur ca pt cineva care nu doreste casa si gradina , nu exista diferenta , dar pt o familie cu copii , cred ca se merita.
Eu cunosc oameni care au posibilitatea sa-si plateasca casa mai repede dar nu vor , prefera sa aiba datorii la banca fiindca deocamdata dobanda e mica si se gandesc ca cu banii pe care ii au ca surplus pot sa-si satisfaca alte placeri .

Acest topic a fost editat de toxic: 15 Oct 2006, 02:29 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2006, 12:19 PM
Mesaj #7


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (toxic @ 15 Oct 2006, 02:26 AM)
Eu cred ca e bine sa ai datorii

Eu nu; bine ca am scapat de ele, pot sa dorm linistit.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 12:43 PM
Mesaj #8


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Oct 2006, 06:33 PM)
Si de ce preferati credite din .ro? Ca dobinzile sint mari si clauzele din contracte... vai de ele!

Nu stiu daca prefer. Incerc sa tatonez piata. Ideea e ca, asa cum zice si Toxic, banii se duc repede. De strans... greu. Oricum nu ajungi sa strangi bani de o locuinta, cat te-ai stradui. Tot la credit ajungi, daca nu vrei sa platesti chirie o viata. Societatea in care traim se bazeaza pe credite si asigurari. Nu stiu cum va fi peste doua trei generatii, dar acum asta e situatia. Buna sau rea, e totusi o varianta. Pe vremea lui Ceausescu te casatoreai si statul iti repartiza un apartament pentru care plateai o chirie modica. Acum sunt creditele.

Am inteles ca a aparut un nou produs - creditele imobiliare pentru romanii care lucreaza in strainatate. La un moment dat e de preferat un asemenea credit. De ce? Pentru ca poate fi avantajos. In cazul meu Irlanda nu imi permite credit imobiliar pentru investitie in afara Irlandei, pentru ca nu sunt cetatean irlandez. Imi permite in schimb un credit imobiliar pentru o locuinta aici. Din pacate aici preturile la locuinte au intrecut orice imaginatie si de aceea iau in considerare o locuinta in Romania.

@Cla, ciorapul nu-ti da dobanda. tongue.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 12:45 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



depinde de datorii.

la unele produse e mai ieftin sa iei bani imprumut decit sa platesti pe loc si-ti imbunatatesti rating-ul cu un credit platit la timp inapoi.

oricum, e bine numai in cazul in care deja ai banii aia si nu vrei sa-i dai pe toti deodata.
QUOTE

Si atunci ai de ales intre a locui la bloc timp de 20 de ani sau in a locui in casa pe care o platesti in 20 de ani . De ce sa nu te bucuri de casa in timpul asta? Sigur ca pt cineva care nu doreste casa si gradina , nu exista diferenta , dar pt o familie cu copii , cred ca se merita.

as vrea io sa vad cine ofera un credit cu o dobinda fixa pe 20 de anisori.
daca mere bine e ok. dar risti ca dupa 5-10 ani banca sa vinda datoria la vreun fond care-ti vira pe git o dobinda ce n-o poti plati inapoi. si atunci ai pus-o.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 12:56 PM
Mesaj #10


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 11:45 AM)
daca mere bine e ok. dar risti ca dupa 5-10 ani banca sa vinda datoria la vreun fond care-ti vira pe git o dobinda ce n-o poti plati inapoi. si atunci ai pus-o.

N-ai pus-o. Daca nu-ti mai convine, scoti casa in vanzare.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 01:05 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



si daca n-o vinzi la un pret acceptabil in timp util ce faci?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 01:14 PM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 12:05 PM)
si daca n-o vinzi la un pret acceptabil in timp util ce faci?

O vinzi mai ieftin. Tot ramai cu ceva sau macar ramai fara datorii. Dar sincer eu n-am auzit de asemenea cazuri. Nu zic ca n-ar exista, dar sunt exceptii. vad o emisiune de la englezi in care urmaresc cazurile unora care nu mai reusesc sa-si plateasca ratele la casa. Cazul extrem e cand datornicul nu reuseste sa-si vanda casa si atunci banca scoate casa la vanzare.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 01:20 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



cind iei un credit, trebuie sa oferi o garantie. in cazul creditelor imobiliare, garantia e, de regula imobilul respectiv. asta inseamna ca ai o ipoteca pe imobil in care primul creditor este banca. good luck la a gasi un credit fara conditiile de mai sus.

amu, daca vrei sa vinzi un imobil cu o ipoteca, tre' sa fie de accord creditorul. pe linga asta, de asemenea good luck in a gasi un cumparator care-i de accord sa cumpere cu banii jos un imobil cu o ipoteca. iar chiar daca cumpara, tot tu va trebui sa platesti in plus pentru a sterge ipoteca.

cu alte cuvinte, in conditii din alea ai probleme sa vinzi casa in timp util, daca n-ai nimerit chiar intr-o perioada de boom imobiliar, lucru care la luarea creditului n-ai de unde sa stii, daca nu esti mama omida.
d-aia majoritatea, in situatia aia sunt disperati sa gaseasca un alt credit, pentru a-l plati pe asta. si asa intrii la probleme.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Oct 2006, 01:29 PM
Mesaj #14


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Felina @ 16 Oct 2006, 12:43 PM)
@Cla, ciorapul nu-ti da dobanda. tongue.gif

Eu nu vreau dobânda, ci liniste harhar.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 01:34 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 12:20 PM)
amu, daca vrei sa vinzi un imobil cu o ipoteca, tre' sa fie de accord creditorul. pe linga asta, de asemenea good luck in a gasi un cumparator care-i de accord sa cumpere cu banii jos un imobil cu o ipoteca. iar chiar daca cumpara, tot tu va trebui sa platesti in plus pentru a sterge ipoteca.

Nu cred ca ai inteles prea bine fenomenul.

In general putine imobile se vand cu banii jos. Eventualul cumparator (in cazul nostru) cel mai probabil va apela tot la credit. Sigur ca trebuie anuntata banca in cazul in care imobilul se scoate la vnazare. Si tranzactia se va face prin intermediul bancii: banca va primi banii de la cumparator (prin intermediul altei banci eventual); cu suma primita va acoperii creditul ramas al celui ce vinde casa; Suma ramasa = suma primita - creditul ramas = suma pe care banca o va inapoia celui ce vinde casa.

Acest topic a fost editat de Felina: 16 Oct 2006, 01:43 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 01:36 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



la banci germane, ai liniste pina-n 10 millioane depuse parca. in rest, 20.000€ max is garantati in EU.
deocamdata, diba da undeva pe la 3% la vedere. la cortal consors e mai mult dar in alte conditii.
macar sa-ti compensezi inflatia.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 01:51 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (Felina @ 16 Oct 2006, 01:34 PM)
In general putine imobile se vand cu banii jos. Eventualul cumparator (in cazul nostru) cel mai probabil va apela tot la credit. Sigur ca trebuie anuntata banca in cazul in care imobilul se scoate la vnazare. Si tranzactia se va face prin intermediul bancii: banca va primi banii de la cumparator (prin intermediul altei banci eventual); cu cuma primita va acoperii creditul ramas al celui ce vinde casa; Suma ramasa din suma primita - creditul ramas = suma pe care banca o va inapoia celui ce vinde casa.

asta in cazul in care banca e nice and everything.
mai nou exista trendul de "minimizarea riscului" la banci care se transpune in a vinde datoria altcuiva. iar acest altcuiva nu-i interesat neaparat intr-o relatie de termen lung.

otoh daca tu vrei sa scoti casa la vinzare inainte de terminarea creditului, iar sa zicem banca e de accord, tot tu trebuie sa platesti lichidarea ipotecii. cu asta era sa ia tzeapa recent un amic de-al meu la cumpararea unui imobil.

iar daca tu vinzi, tu vinzi sa iei banii jos deodata, altfel nu scapi de creditul respectiv. ala care cumpara probabil nu-ti da banii lui ci pe cei ai creditorului lui. nu-ti plateste ratele tie si nici nu preia ratele tale, ci plateste agreementul cu ala ce i-a dat bani.

tu cind cumperi un imobil, il iei cu pretul X (care-i pretul pe piata daca n-ai o bafta rara), la care se adauga Y care-i dobinda totala. deci tu platesti X+ Y tu platesti mai mult decit pretul pietii cu alte cuvinte.

amu, dupa un timp t esti obligata sa vinzi. lucru care se va intimpla la pretul pietii la momentul respectiv. cu cit mai devreme in durata creditului, cu atit mai naspa de tine, deoarece cu atit mai putin ai achitat.

iti poti calcula diverse scenarii pentru monentul si pretul vinzarii ca sa ajungi la un break even, dar avind in vedere ca dobinda la inceput e mare si se micsoareaza cu timpul in functie de cit ai dat inapoi.

bineinteles, daca ai un credit pe 30 de ani si intrii la probleme dupa 25 de ani, nu mai iesi in pierdere, dar la faza respectiva oricum n-ai avea probleme sa gasesti un alt credit de refinantare ca sa te lase in pace.



--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 02:10 PM
Mesaj #18


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Da, acum inteleg unde bati. Pe ideea riscului destul de mare zici tu, destul de mic zic eu. E o chestiune de perspectiva. Eu insist pe ideea ca majoritatea oamenilor din occident se bazeaza pe si folosesc aceste credite imobiliare. Sistemul functioneaza bine.

Daca faci comparatie intre cat platesti in 20-30 de ani la chirie si cat platesti la rata o sa vezi o diferenta mare. Respectiv: chiria te duce la 4ori pretul locuintei (la sfarsitul perioadei ramai cu 0lei), rata te duce la 2-3ori pretul locuintei (la sfarsitul perioadei ramai cu locuinta). (calcului il poti face si singur)

Sigur ca exista riscuri la un credit imobiliar, asa cum exista riscul la chirie sa fii nevoit sa te muti cand ti-e lumea mai draga (si multe alte neplaceri pe care le ai in chirie). Ramane o chestiune de alegere. Important e ca avem o alternativa.


QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 12:51 PM)
cu asta era sa ia tzeapa recent un amic de-al meu la cumpararea unui imobil.


Cum anume era sa ia teapa? Da-ne niste detalii, pls.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 02:36 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



io pt. locuinta in care stau, platesc lunar 435€ fara cheltuieli secundare (care le-as avea si ca proprietar).
asta face pe an 5220€.

proprietarul a vrut sa mi-o vinda pe 100.000. asta reprezinta 19.15 ani chirii fara inflatie dobinda etc.
mi-e lene sa calculez exact evolutia dobinzii in aia 20 de ani, dar, aproximind la un 2.5% mediu anual (pleci de la 4.5% deocamdata) s-ar adauga cca 48000€ dobinzi in cei 19.15 ani,de unde ajung in total la chiria pe 28,33 ani.
adica mi-am amortizat locuinta in 28+ de ani, daca totul merge bine.
so, nici vorba de 3-4x ori pretul locuintei.

asta in idea ca am zero finantare initiala si ca as gasi o banca suficient de idioata sa-mi dea un credit in conditiile astea.

amu, daca tii cont, ca-i apartament si asociatia proprietariilor ma obliga din 10 in 10 ani la reinoirea sistemului de incalzire+ reparatii etc. ajung la peste 30 de ani de chirie.

mie unul nu mi se merita riscul in conditiile astea, mai ales ca ma leaga de un anumit loc.

QUOTE

Cum anume era sa ia teapa? Da-ne niste detalii, pls.

era sa cumpere un imobil ipotecat (in conditiile care le-am descris mai sus). daca nu era atent avocatul, s-ar fi trezit ca tot el trebuie sa plateasca taxele de scoaterea bancii din lista creditoriilor.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 16 Oct 2006, 02:38 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 02:50 PM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 01:36 PM)
[...]
mie unul nu mi se merita riscul in conditiile astea, mai ales ca ma leaga de un anumit loc.
[..]

Nu ai pus la socoteala ca dupa plata ratelor (in valoare a 30ani chirie in cazul tau), locuinta va ramane a ta.

Si da, in cazul tau, din moment ce preferi sa nu fii 'legat de un anumit loc', e clar ca un credit imobiliar nu e o varianta prea buna. (In plus chiria pe care o platesti este mica in raport cu valoarea locuintei inchiriate, ceea ce mi se pare destul de ciudat.)

Totusi, vine un moment in viata in care iti intemeiezi o familie si atunci ai nevoie de stabilitate, altfel iti pui problema si chiria nu mai e o varianta avantajoasa. (Evident nu toata lumea isi doreste familie&copii.)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 02:52 PM
Mesaj #21


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 01:36 PM)
QUOTE

Cum anume era sa ia teapa? Da-ne niste detalii, pls.

era sa cumpere un imobil ipotecat (in conditiile care le-am descris mai sus). daca nu era atent avocatul, s-ar fi trezit ca tot el trebuie sa plateasca taxele de scoaterea bancii din lista creditoriilor.

Asta imi da impresia ca bancile in Germania nu-s prea serioase.
In plus, intotdeauna cand lucrezi cu banci/bani multi, e intelept sa fii cu ochii in 14mii. E clar, riscuri exista.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 03:04 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Nu ai pus la socoteala ca dupa plata ratelor (in valoare a 30ani chirie in cazul tau), locuinta va ramane a ta.

io zisei ca ma costa undeva pe la 30 de ani de chirie sa achit pretul locuintei in care stau.
sau altfel zis, in nici un caz, in 30 de ani nu platesti chirie sa ajungi la o suma de 3-4 ori cit costa locuinta.
nimic altceva.
QUOTE

Si da, in cazul tau, din moment ce preferi sa nu fii 'legat de un anumit loc', e clar ca un credit imobiliar nu e o varianta prea buna. (In plus chiria pe care o platesti este mica in raport cu valoarea locuintei inchiriate, ceea ce mi se pare destul de ciudat.)

nu. e pretul pietii. cam atita costa peste tot, exceptind "oaze" ca München unde si chiria si pretul sunt mai mari, dar raportul e tot p-acolo, give or take a few %.

un amic a luat o casa la 350 000€ pe care ar putea lua cam 1500 chirie lunar. cam tot p-acolo e si el.
QUOTE

Asta imi da impresia ca bancile in Germania nu-s prea serioase.

asta nu tine de banca. banca ramine pe locul 1 in lista creditorilor pina-i achitat creditul si nici nu-i jobul ei sa se scoata de acolo. e treaba celui care a luat creditul. in cazul povestit de mine, ala a vrut sa fie smecher si sa-i paseze cumparatorului costurile. banca n-are nici un fel de amestec in situatia asta.

la modul general, cind iei un credit, banca nu-i prietenul ci inamicul de la care trebuie sa te astepti la orice.

QUOTE

Totusi, vine un moment in viata in care iti intemeiezi o familie si atunci ai nevoie de stabilitate, altfel iti pui problema si chiria nu mai e o varianta avantajoasa. (Evident nu toata lumea isi doreste familie&copii.)

o fi, dar eu unul mi-as lega decizia de a achizitiona un imobil strict de probabilitatea de a-l putea plati inapoi cu success. iar pentru ca de vreo 5 ani nimeni nu mai pare sa gindeasca pe termen lung ci toata managerimea gifiie de la un cvartal la altul, responsabilitati financiare de lunga durata au devenit mai riscante ca in ultimii 10-20 de ani, chit ca-s mai mici dobinzile fata de, sa zicem 2000.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Oct 2006, 03:31 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Mda, un imprumut imobiliar pentru o investitie imobiliara este rentabil atunci cand simti, cand intuiesti ca in zona respectiva va creste binisor valoarea imobilelor in cativa ani. Daca in cel mult 5 ani valoarea imobilului ajunge sa egaleze valoarea cumulata a ratelor pe care le ai de platit atunci te-ai scos. O valoare mai mare a imobilului inseamna si o crestere a chiriei, cand chiria devine dublul ratelor pe care le ai de platit la banca abia atunci poti spune ca ai facut o afacere buna.

In rest... Ori cumperi cu banii jos, ori mai bine platesti chirie toata viata. 30 de ani sunt asa de multi incat ai 30% pana la 50% sanse sa nici nu mai apuci sa te mai bucuri de casa aia care ar deveni teoretic a ta. Adica ai sanse sa mori inainte sa devina a ta.

Felina, la intrebarea ta nu stiu sa raspund, dar cred ca de la 1 ianuarie 2007 nu ar mai fi nici o problema din acest punct de vedere, cel putin pentru oamenii care lucreaza in UE.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 03:35 PM
Mesaj #24


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 02:04 PM)
io zisei ca ma costa undeva pe la 30 de ani de chirie sa achit pretul locuintei in care stau.
sau altfel zis, in nici un caz, in 30 de ani nu platesti chirie sa ajungi la o suma de 3-4 ori cit costa locuinta.
nimic altceva.
[...]
nu. e pretul pietii. cam atita costa peste tot, exceptind "oaze" ca München unde si chiria si pretul sunt mai mari, dar raportul e tot p-acolo, give or take a few %.

un amic a luat o casa la 350 000€ pe care ar putea lua cam 1500 chirie lunar. cam tot p-acolo e si el.

Ok, eu am citit studiul respectiv intr-un ziar financiar in Romania acum vreo doi ani. Se pare ca nu se aplica in Germania. Si cred ca nici in Irlanda nu se aplica. laugh.gif

Oricum, ideea e ca la capat chirie platesti mult si bine, dar nu ramai cu nimic la sfarsit, pe cand in cazul ratelor e diferit.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 03:38 PM
Mesaj #25


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dead-cat @ 16 Oct 2006, 02:04 PM)
QUOTE

Totusi, vine un moment in viata in care iti intemeiezi o familie si atunci ai nevoie de stabilitate, altfel iti pui problema si chiria nu mai e o varianta avantajoasa. (Evident nu toata lumea isi doreste familie&copii.)

o fi, dar eu unul mi-as lega decizia de a achizitiona un imobil strict de probabilitatea de a-l putea plati inapoi cu success. iar pentru ca de vreo 5 ani nimeni nu mai pare sa gindeasca pe termen lung ci toata managerimea gifiie de la un cvartal la altul, responsabilitati financiare de lunga durata au devenit mai riscante ca in ultimii 10-20 de ani, chit ca-s mai mici dobinzile fata de, sa zicem 2000.

Mda, pe ideea asta ma gandesc si eu sa investesc in Romania, unde preturile sunt mult mai mici decat aici. Nici mie n u mi se pare o investitie prea buna aici, in irlanda, unde preturile sunt enorme si imi pare mult mai riscant ca in ro.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 Oct 2006, 03:43 PM
Mesaj #26


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (actionmedia @ 16 Oct 2006, 02:31 PM)
In rest... Ori cumperi cu banii jos, ori mai bine platesti chirie toata viata. 30 de ani sunt asa de multi incat ai 30% pana la 50% sanse sa nici nu mai apuci sa te mai bucuri de casa aia care ar deveni teoretic a ta. Adica ai sanse sa mori inainte sa devina a ta.

Poate e mai bine sa platesti chirie toata viata, dar te asteapta: mutari cand ti-e lumea mai draga, varsta pensionarii in care cine mai stie ce venituri vei avea (vei putea sau nu plati chiria, sau va trebui sa cobori standardul...)

Pe de alta parte tocmai asta e avantajul unui credit imobiliar: de locuinta te bucuri din ziua in care te-ai mutat in ea.
E adevarat ca ai sanse sa mori pana sa devina a ta, dar va ramane urmasilor, daca nu toata, macar o parte din ea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 16 Oct 2006, 09:50 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Dead cat , nu stiu cum e in Germania , dar in Canada bancile se intrec in a-ti oferi dobanzi si conditii cat mai avantajaose ca sa te atraga . Nu e poate intampla ceea ce spuneai tu si anume ca sa-mi ridice dobanda mult peste pretul petei fiindca eu pot sa ma mut la alta banca , nu ma obliga nimeni sa stau cu o banca care nu-mi convine .

Eu cred ca daca nu iti iei credit si nu investesti in ceva , banii ti se scurg printre degete , preturile la imobile oricum cresc si peste 20-30 de ani nici nu o sa poti sa visezi sa cumperi ce ai fi putut azi .
Eu sincer sper ca valoarea casei mele sa se dubleze in 25 de ani . Intr-un oras mare ca Toronto pretul il platesti de fapt pt pamant , nu pt casa ( casele sunt vechi ) . Daca stai intr-o zona buna , si ai ceva pamant cred ca valoarea imobilului poate numai sa creasca fiindca orasul asta se mareste si se dezvolta continuu ...
Felina , chiar daca preturile in Irlanda sunt exagerate , parerea mea e ca nu trebuie sa-ti fie frica sa investesti intr-o zona care are potential . Chiar intr-o suburbie de pe langa un oras care se dezvolta puternic , in 10-15 ani ai sa vezi ca preturile cresc enorm .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Oct 2006, 10:15 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Dead cat , nu stiu cum e in Germania , dar in Canada bancile se intrec in a-ti oferi dobanzi si conditii cat mai avantajaose ca sa te atraga . Nu e poate intampla ceea ce spuneai tu si anume ca sa-mi ridice dobanda mult peste pretul petei fiindca eu pot sa ma mut la alta banca , nu ma obliga nimeni sa stau cu o banca care nu-mi convine .

vezi ca faza cu revindutul datoriilor vine de fapt din USA.
daca ai un credit la banca A nu te poti muta nicaieri pina nu l-ai achitat. poti sa iei bani de la B si sa achiti creditul de la A, dar atunci datorezi bani lu B.

iar, dupa cum am mai zis, creditele de lunga durata se dau cu dobinda variabila. daca gasesti credit cu dobinda fixa pe 25-30 ani, saru-mana boieru, ai prins o castana de care n-o mai vazut parisu.
daca la un moment tzî, banca vinde creditul altei banci (si ai fi surprinsa sa stii cit de des se face treaba asta) iar aceasta iti vira pe git o dobinda naspa, pentru ca-i interesata sa vinda imobilul pe termen scurt si nu intr-o relatie de lunga durata, n-ai decit sa cauti o alta banca de la care iei un credit in conditii, speram mai avantajoase, ca sa-i platesti pe hapsani. avind in vedere ca ai deja un imobil ipotecat, good luck in gasirea acelei banci salvatoare, daca ai un rating altul decit stelar.
d-aia se merita cu adevarat numai daca ai bani suficienti de downpayment, pentru ca durata sa fie de maxim 15 ani. primii 10 ani is cu dobinda fixa iar apoi mai ai de supravietuit numai 5 ani in conditii naspa, daca ai ghinion, in loc de 10-20, ceea ce nu prea e posibil.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 16 Oct 2006, 11:51 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (dead-cat @ 17 Oct 2006, 12:15 AM)
QUOTE

Dead cat , nu stiu cum e in Germania , dar in Canada bancile se intrec in a-ti oferi dobanzi si conditii cat mai avantajaose ca sa te atraga . Nu e poate intampla ceea ce spuneai tu si anume ca sa-mi ridice dobanda mult peste pretul petei fiindca eu pot sa ma mut la alta banca , nu ma obliga nimeni sa stau cu o banca care nu-mi convine .

vezi ca faza cu revindutul datoriilor vine de fapt din USA.
daca ai un credit la banca A nu te poti muta nicaieri pina nu l-ai achitat. poti sa iei bani de la B si sa achiti creditul de la A, dar atunci datorezi bani lu B.

iar, dupa cum am mai zis, creditele de lunga durata se dau cu dobinda variabila. Daca gasesti credit cu dobinda fixa pe 25-30 ani, saru-mana boieru, ai prins o castana de care n-o mai vazut parisu.
daca la un moment tzî, banca vinde creditul altei banci (si ai fi surprinsa sa stii cit de des se face treaba asta) iar aceasta iti vira pe git o dobinda naspa, pentru ca-i interesata sa vinda imobilul pe termen scurt si nu intr-o relatie de lunga durata, n-ai decit sa cauti o alta banca de la care iei un credit in conditii, speram mai avantajoase, ca sa-i platesti pe hapsani. avind in vedere ca ai deja un imobil ipotecat, good luck in gasirea acelei banci salvatoare, daca ai un rating altul decit stelar.
d-aia se merita cu adevarat numai daca ai bani suficienti de downpayment, pentru ca durata sa fie de maxim 15 ani. primii 10 ani is cu dobinda fixa iar apoi mai ai de supravietuit numai 5 ani in conditii naspa, daca ai ghinion, in loc de 10-20, ceea ce nu prea e posibil.

Scuza-ma , nu ti-o spun cu rautate dar e evident ca n-ai luat in viata ta un credit fiindca informatiile tale nu sunt corecte.

Exista 2 tipuri de dobanda , variabila si fixa . E optiunea fiecaruia ce fel de dobanda vrea . De obicei dobanda e fixa pe 5 , eventual 10 ani, dar se poate si pe mai mult , insa nu se merita fiindca cu cat termenul fix e mai mare cu atat dobanda e mai mare . Bancile au planuri extrem de flexibile, pot sa acomodeze aproape orice varianta imaginabila ( deci ceea ce spunei tu ca primii 10 ani e dobanda fixa nu e adevarat .Tu spui daca vrei fixa sau variabila si pe cat timp. Tu esti cumparatorul . E ca si cum ai spune ca obligi toti cumparatorii de pantofi sa-si ia numarul 42, indiferent de cat poarta la pantofi . Ar mai cumpara cineva ?) .

Un exemplu concret : X isi ia 400K de la banca la dobanda 4% , fixa pe 5 ani .As putea sa-si ia si variabila, insa se gandeste ca a primit o rata buna si vrea sa o inchida pe 5 ani . Peste 5 ani , cand se inchide termenul, poate sa ia credit de la alta banca . De fapt cu vreo 6 luni inainte de a ti se expira termenul e bine sa shop around pt cea mai buna rata . It's that easy biggrin.gif

Daca in cei 5 ani de zile , te superi si n-ai chef sa ramai cu banca respectiva , poti sa iti iei credit de la alta si sa inchei afacerile cu prima, insa trebuie sa platesti penalitati ( fiindca creditul era inchis pe 5 ani si tu iesi din contract )
care sunt cam in jur de3- 5 mii de dolari , daca retin bine .

Acest topic a fost editat de toxic: 17 Oct 2006, 12:04 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Oct 2006, 12:18 AM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Poor people... rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Oct 2006, 12:39 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Cla @ 17 Oct 2006, 02:18 AM)
Poor people... rofl.gif

Faptul ca am datorii nu ma face mai stresata sau mai putin stresata atata timp cat imi permit sa le platesc si sa traiesc decent . Daca , Doamne Fereste , nu mai pot sa muncesc , fie ca am datorii fie ca nu am , tot o sa fiu stresata .
Nici cand locuiam in chirie nu plateam putin ( 1200/luna) si crede- ma ca nu puneam deoparte diferenta intre cheltuielile de acum cu creditul bancar si cheltuielile de atunci cu chiria .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Oct 2006, 01:12 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Si intre timp ce ai facut de te costa locuinta mai putin? Te-ai maritat?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Oct 2006, 01:29 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 17 Oct 2006, 03:12 AM)
Si intre timp ce ai facut de te costa locuinta mai putin? Te-ai maritat?

Am spus eu ca costa mai putin ? rata la casa e mai mare decat chiria pe care o plateam .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Oct 2006, 02:00 AM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Da, am inteles eu gresit.


Dead-cat, nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar nu seamana deloc lumea aia cu SUA.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Oct 2006, 02:52 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 17 Oct 2006, 04:00 AM)

Dead-cat, nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar nu seamana deloc lumea aia cu SUA.

Eu cred ca pur si simplu nu s-a informat direct la banca ci stie cateva franturi de lucruri din auzite de pe la prieteni . Pentru romani poate fi intimidant sa te bagi la sute de mii datorie, dar trebuie sa stii ca bancile nu iti dau un credit mai mare decat poti tu sa platesti si sa traiesti confortabil . Eu sincer m-am speriat cand am luat creditul desi nici macar n-am mers la maximum cat imi dadea banca . Am intrebat alti romani care erau cam la acelasi nivel cu noi cum se descurca cu banii , le raman bani de un concediu, de un restaurant desi mortgage specialistul ma linistise ca totul va fi ok .
In fond, ce ai de pierdut?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 08:54 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman