HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

85 Pagini V  « < 82 83 84 85 >  
Reply to this topicStart new topic
> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
March
mesaj 29 May 2010, 03:50 PM
Mesaj #2906


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Abis ! Pe unde umbli ?

Iata ce zice chiar site-ul tau preferat Oficina :

Cum sunt obligati elevii sa studieze religia in scoli



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jun 2010, 03:34 PM
Mesaj #2907


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 29 May 2010, 04:50 PM) *
Pe unde umbli ?

Prin Delta am fost... wub.gif
Acum am vazut mesajul tau.
QUOTE
Iata ce zice chiar site-ul tau preferat

Nu ziceam si eu acelasi lucru pe pagina anterioara?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Jun 2010, 04:42 PM
Mesaj #2908


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Bine ca cel putin au lasat art. asta.
(2) La solicitarea scrisa a elevului major, respectiv a parintilor sau a tutorelui legal instituit, pentru elevul minor, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie. In acest caz, situatia scolara se incheie fara disciplina Religie.
Parca le vad pe unele toape dintre profesoare cum or sa sara ca arse cand vor auzi ca un parinte a facut o cerere pentru ca elevul sa nu frecventeze ora de religie. Da ce m-a enervat cel mai mult a fost chestia ca schimbare asta s-a facut la cererea BOR. Adica BOR se simte cumva amenintata de islamism, , catolicism, ateism sau nu mai are priza la crestini din cauza "problemelor" interne.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Jun 2010, 04:42 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 1 Jun 2010, 05:00 PM
Mesaj #2909


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2010, 05:42 PM) *
Da ce m-a enervat cel mai mult a fost chestia ca schimbare asta s-a facut la cererea BOR. Adica BOR se simte cumva amenintata de islamism, , catolicism, ateism sau nu mai are priza la crestini din cauza "problemelor" interne.

Cat il are in frunte pe IPF-ul "Tzantzareanu" nu simte nici o amenintare.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Jun 2010, 05:39 PM
Mesaj #2910


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 1 Jun 2010, 05:42 PM) *
Parca le vad pe unele toape dintre profesoare cum or sa sara ca arse cand vor auzi ca un parinte a facut o cerere pentru ca elevul sa nu frecventeze ora de religie.

Ori sa vezi "distractie" cand ora de religie nu va fi nici prima, nici ultima, astfel incat cei care nu vor sa o faca sa poata veni la scoala mai tarziu ori pleca mai devreme, iar singura optiune va fi sa stea pe holuri...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2010, 10:25 AM
Mesaj #2911


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Religia ar trebui să fie în şcolile publice o materie de prezentare a marilor religii, a conexiunilor lor culturale, a istoriei religiilor, a diversităţii religioase şi nu o oră de îndoctrinare. O materie care să ofere elevilor cunoaştere şi informaţii veritabile, prezentate într-o manieră irenică, fără încercarea de catehizare. Asta prevede Recomandarea nr. 1720 (2005) a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, pe care modul in care este organizat invatamantul religios din Romania o incalca flagrant:

Adunarea recomandă Comitetului de Miniştri să încurajeze guvernele statelor membre să asigure studierea religiilor la nivelul învăţământului primar şi secundar, pe baza următoarelor criterii:

- scopul acestei educaţii să fie acela de a le permite elevilor să descopere religiile practicate în ţările lor şi în cele învecinate, de a-i face să înţeleagă că fiecare are acelaşi drept de a crede că religia lui reprezintă „adevărata credinţă” şi că alţi oameni nu sunt altfel de fiinţe umane datorită faptului că au o altă religie sau nu au nici una;

- să includă, cu totală imparţialitate, istoria principalelor religii, precum şi opţiunea de a nu avea nici o religie;

- să le ofere elevilor cunoştinţe care să le permită să fie în siguranţă faţă de susţinătorii unei practici religioase fanatice;

- să nu treacă dincolo de graniţa dintre cultură şi practicare a unei religii, chiar şi în situaţia unei ţări în care există o religie de stat. Scopul nu este acela de a inocula o credinţă anume, ci acela de a îi face pe copii să înţeleagă de ce religiile sunt surse de credinţă pentru milioane de oameni;

- profesorii de religie trebuie să fie anume pregătiţi. Ar trebui să fie profesori în domeniul cultural sau literar. Ar putea fi totuşi acceptaţi ca profesori şi specialiştii într-o altă disciplină;

- autorităţile statale ar trebui să se implice în formarea profesorilor şi să conceapă programele de învăţământ care să fie adaptate specificului fiecărei ţări şi vârstelor elevilor. În realizarea acestor programe, Consiliul Europei va consulta toţi partenerii implicaţi, inclusiv reprezentanţi ai credinţelor religioase.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Sep 2010, 11:23 AM
Mesaj #2912


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(milimetru @ 6 May 2010, 03:24 PM) *
De ce au donat romanii 2% bisericii...

Marduk zice ca din ipocrizie si dualism
abis zice ca din mercantilism religios
kumarbi zice ca din prostie; pardon, dobitocie

Sigur ca nu detin eu adevarul, n-am acces la statistici. Ca o alternativa la opiniile de mai sus pot sa spun varianta auzita de la un cunoscut: "nu vreau sa-i las statului dar nici n-am cui sa-i dau; oricui dau am banuieli ca vor folosi banii nostri pt capatuirea proprie sau ii vor risipi; acolo cel putin, dincolo de preotime, exista Dumnezeu, e casa Lui, acolo e prezent mai mult si mai tare decit in alte locuri."

Deci, in esenta e vorba ca "acolo" au unii cea mai mare incredere sa dea cite ceva. Ca asta e ipocrizie, dualism, mercantilim sau dobitocie... ... foarte posibil!... smile.gif


Exact!... Si eu am incredere mult mai multa in preotul de la parohia mea, despre care stiu ca este implicat in multe actiuni de binefacere cu rezultate care se observa, decat in alti banditi.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 16 Sep 2010, 11:41 AM
Mesaj #2913


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Rehael @ 16 Sep 2010, 11:23 AM) *
Exact!... Si eu am incredere mult mai multa in preotul de la parohia mea, despre care stiu ca este implicat in multe actiuni de binefacere cu rezultate care se observa, decat in alti banditi.

omul sfinteste locul. donatia nu se face neaparat pentru Biserica ci prin gradul de incredere pe care il prezinta omul respectiv si istoria lui in activitati de binefacere.

contraexemplu: au venit niste pulifrici de la un ONG mare si celebru sa imi ceara bani, unul avea ochii injectati, altul avea niste ochisori "zburdalnici" dupa ce era de valoare. cum au venit , asa au plecat.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Sep 2010, 12:19 PM
Mesaj #2914


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 16 Sep 2010, 12:23 PM) *
eu am incredere mult mai multa in preotul de la parohia mea ... decat in alti banditi.

Aici mi-a placut de tine.
rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 16 Sep 2010, 02:37 PM
Mesaj #2915


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 16 Sep 2010, 01:19 PM) *
Aici mi-a placut de tine.
rofl.gif


Ma asteptam sa-ti placa...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 16 Oct 2010, 10:27 AM
Mesaj #2916


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 16 Sep 2010, 11:25 AM) *
Religia ar trebui să fie în şcolile publice o materie de prezentare a marilor religii, a conexiunilor lor culturale, a istoriei religiilor, a diversităţii religioase şi nu o oră de îndoctrinare. O materie care să ofere elevilor cunoaştere şi informaţii veritabile, prezentate într-o manieră irenică, fără încercarea de catehizare. Asta prevede Recomandarea nr. 1720 (2005) a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei, pe care modul in care este organizat invatamantul religios din Romania o incalca flagrant:

Adunarea recomandă Comitetului de Miniştri să încurajeze guvernele statelor membre să asigure studierea religiilor la nivelul învăţământului primar şi secundar, pe baza următoarelor criterii:

- scopul acestei educaţii să fie acela de a le permite elevilor să descopere religiile practicate în ţările lor şi în cele învecinate, de a-i face să înţeleagă că fiecare are acelaşi drept de a crede că religia lui reprezintă „adevărata credinţă” şi că alţi oameni nu sunt altfel de fiinţe umane datorită faptului că au o altă religie sau nu au nici una;

- să includă, cu totală imparţialitate, istoria principalelor religii, precum şi opţiunea de a nu avea nici o religie;

- să le ofere elevilor cunoştinţe care să le permită să fie în siguranţă faţă de susţinătorii unei practici religioase fanatice;

- să nu treacă dincolo de graniţa dintre cultură şi practicare a unei religii, chiar şi în situaţia unei ţări în care există o religie de stat. Scopul nu este acela de a inocula o credinţă anume, ci acela de a îi face pe copii să înţeleagă de ce religiile sunt surse de credinţă pentru milioane de oameni;

- profesorii de religie trebuie să fie anume pregătiţi. Ar trebui să fie profesori în domeniul cultural sau literar. Ar putea fi totuşi acceptaţi ca profesori şi specialiştii într-o altă disciplină;

- autorităţile statale ar trebui să se implice în formarea profesorilor şi să conceapă programele de învăţământ care să fie adaptate specificului fiecărei ţări şi vârstelor elevilor. În realizarea acestor programe, Consiliul Europei va consulta toţi partenerii implicaţi, inclusiv reprezentanţi ai credinţelor religioase.

abisule,
Apreciez acuratetea bgandurilor tale.Ma numesc Gheorghe,parintii si fratii au nume de sfinti,sunt crestin ortodox.
Cu toate astea nu sunt de acord ca ,anumite interese sa duca la impunerea unei discipline scolare.
Viata a demonstrat ca orice lucru impus are efecte contrarii. Selectia celor care doresc religia in scoli sa se faca optional,dupa dorinta liber exprimata.
Desi,43 de ani am facut parte din structuri militare,nu m-am impacat,niciodata cu impunerea unor conduite,sentimente,trairi..
Inca odata rezonez cu gandurile tale si te salut,
gigip
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 20 Oct 2010, 08:49 PM
Mesaj #2917


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(gigip @ 16 Oct 2010, 11:27 AM) *
Ma numesc Gheorghe,parintii si fratii au nume de sfinti,sunt crestin ortodox.


Si crezi ca e relevant asta? Daca nu ai fi avut nume "de sfant", ai fi fost altul? Ai fost un ucigas, un hot, un violator?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 19 Nov 2010, 12:50 PM
Mesaj #2918


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



Recomand cu caldura documentarul THE ROOT OF ALL EVIL - Richard Dawkins . E exact ceea ce gandesc si eu in legatura cu religia . E si o mica parte despre religie si invatamant , indoctrinare , lipsa de dovezi stiintifice , interzicerea teoriei lui Darwin , implicit a profesorilor de biologie . Un documentar despre putere si manipularea maselor , despre inocularea unor adevaruri transmise din generatie in generatie prin simplul mesaj sa nu gandesti sau crede si nu cerceta .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 Mar 2011, 07:09 PM
Mesaj #2919


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



CEDO respectă tradiţia spirituală a Statelor Europene; despre decizia CEDO din 18 martie 2011 a Marii Camere a CEDO prin care a fost admis, cu 15 voturi contra 2, recursul Italiei în binecunoscuta cauză Lautsi contra Italia privind prezenţa însemnelor religioase în şcolile publice.

http://www.ziarullumina.ro/articole;1550;1...r-Europene.html


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Sep 2011, 03:11 PM
Mesaj #2920


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Un articol de pe Realitatea:

In cinci ani numărul celor ce sunt de acord cu religia obligatorie în învăţământul public a scăzut de la 71% în 2006 la 50% în 2011, o tendinţă confirmată de procentul de 64% înregistrat în 2007. În acelaşi timp, ponderea celor ce nu sunt de acord cu obligativitatea religiei practic s-a dublat, de la 22% la 40% în acelaşi interval de timp. Se poate spune că înregistrăm o schimbare semnificativă a opinie publice şi nu avem motive să ne îndoim
că tendinţa va continua în aceeaşi direcţie, se arată în studiul "Religie şi comportament religios".

Cu toate acestea, în România există încă un procent covârşitor de oameni care cred că elevii ar trebui să studieze religia. Astfel, 50% dintre români sunt de părere că religia trebuie să fie o materie obligatorie, faţă de 40% care cred că ar trebui să fie opţională; 52% spun că elevii să participe la cursuri care prezintă doar religia lor şi doar 32% preferă cursurile la care sunt prezentate mai multe religii; în fine, pe a treia dimensiune, 38% dintre respondenţi cred că religia ar trebui să fie predată de preoţi, iar 46% sunt de părere că ar trebui predată de profesori specializaţi în istoria religiilor.

În acelaşi timp, procentul persoanelor cu varsta până în 30 de ani care spun să nu se predea religia la şcoală este de 16%, dublu faţă de media naţională. Mai mult, în rândul celor ce la momentul sondajului erau elevi sau studenţi, procentul creşte la 24%.


Suporterii predarii religiei in scoala sunt inca numerosi, dar trendul e bun. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Sep 2011, 11:15 AM
Mesaj #2921


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 9 Sep 2011, 04:11 PM) *
In cinci ani numărul celor ce sunt de acord cu religia obligatorie în învăţământul public a scăzut de la 71% în 2006 la 50% în 2011, o tendinţă confirmată de procentul de 64% înregistrat în 2007. În acelaşi timp, ponderea celor ce nu sunt de acord cu obligativitatea religiei practic s-a dublat, de la 22% la 40% în acelaşi interval de timp. Se poate spune că înregistrăm o schimbare semnificativă a opinie publice şi nu avem motive să ne îndoim
că tendinţa va continua în aceeaşi direcţie, se arată în studiul "Religie şi comportament religios".

Cu toate acestea, în România există încă un procent covârşitor de oameni care cred că elevii ar trebui să studieze religia. Astfel, 50% dintre români sunt de părere că religia trebuie să fie o materie obligatorie, faţă de 40% care cred că ar

Le comentezi numai pe cele care te incanta. Uite aici unul care cred ca te va "descanta" putin :

[i]Predarea religiei în şcoli, susţinută de 86% dintre români. 50% vor să fie materie obligatorie.


Acest topic a fost editat de March: 11 Sep 2011, 11:16 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Sep 2011, 11:56 AM
Mesaj #2922


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE
în România există încă un procent covârşitor de oameni care cred că elevii ar trebui să studieze religia.


Ar trebui studiata etica pentru a fi om, nu religia.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Sep 2011, 12:02 PM
Mesaj #2923


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Cla @ 11 Sep 2011, 12:56 PM) *
Ar trebui studiata etica pentru a fi om, nu religia.


Jos palaria! Foarte bine spus!

Mi se pare destul de comic cum scoala indruma copiii sa aiba prieteni imaginari - din cate stiu asta era o problema psihica! rofl.gif



--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Sep 2011, 12:18 PM
Mesaj #2924


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Poate că în general religia nu strică de aceea e acceptată de majoritatea. Dar ceea ce strică enorm este lipsa unor materii esenţiale pentru formarea unei gândiri corecte, care să distingă binele de rău pe baze fundamentate ştiinţific. Reducerea orelor de fizică, matematică, chimie, biologie sau tratarea lor cu neseriozitate de profesori, de programă (la liceele "umane") sau desfiinţarea unor întregi capitole din ele, nu mai vorbesc de eliminarea totală a orelor de astronomie din toate şcolile, aduce mult mai grave atingeri educaţiei tinerei generaţii. Aceşti copii sunt masa de manevră pentru politicienii din viitor, cotizanţi pentru construirea bisericilor (fără număr, fără număr), manipulaţi de tembeliziuni ca Zero-TV. Care aveţi copii, aveţi grijă să înveţe la toate materiile. Să aibe cu ce cântări afirmaţiile (mai bine zis bazaconiile) debitate de unii "profesori" de religie inculţi şi înguşti la minte, care nici măcar nu citează din Biblie şi dau un înţeles învăţăturii respective ca şi când s-ar afla în plin ev-mediu întunecat! Aceşti aşa zis "profesori" de religie ar trebui desfiinţaţi, nu materia ca atare. Îi controlează cineva?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Sep 2011, 12:26 PM
Mesaj #2925


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Erwin @ 11 Sep 2011, 01:18 PM) *
Îi controlează cineva?



Dumnezeu! ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Sep 2011, 12:28 PM
Mesaj #2926


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Cucu Mucu @ 11 Sep 2011, 12:02 PM) *
Mi se pare destul de comic cum scoala indruma copiii sa aiba prieteni imaginari - din cate stiu asta era o problema psihica! rofl.gif


Hihi... asta mi-a adus aminte de Zburatori laugh.gif

Fata verde



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Sep 2011, 05:41 PM
Mesaj #2927


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE
gigip @ 16 Oct 2010, 11:27 AM) Ma numesc Gheorghe,parintii si fratii au nume de sfinti,sunt crestin ortodox.

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Auzi Gheorghita, Gheorghe, Giorgi... Ma numesc Marius, la fel ca tatal vitreg al lui Iulius Cezar, dar nu ma falesc cu asta.

O...!! Sfinti? Huiuiui... si crestin ortodox, aiaiaiai... nu râd, doar ma crap rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Sep 2011, 09:43 AM
Mesaj #2928


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 11 Sep 2011, 12:15 PM) *
Le comentezi numai pe cele care te incanta. Uite aici unul care cred ca te va "descanta" putin

Dimpotriva - mai important decat procentul in sine este trendul. Iti poate spune asta orice sociolog. Iar trendul arata o tendinta catre secularizare aproape incredibila in Romania. BOR nu intelege fenomenul (marturisesc ca si eu unul sunt surprins, pentru ca o scadere atat de brusca nu este naturala)

Dar explicatii pot fi gasite: simbioza dintre puterea politica si biserica ortodoxa, care este colpesita cu atentii, privilegii, alocari bugetare, nu poate scapa nepenalizata. Ceea ce castiga BOR sub aspect material din partea statului, pierde pe de alta parte din "inima" credinciosilor. Categoriile dinamice care au urcat in ultimii 20 de ani treptele clasei mijlocii, asa anemica cum este inca, vad în BOR, in mod corect, un cenzor de constiinta retrograd si un aspirator lacom de resurse publice.

Pe de alta parte, cei din clasa defavorizata, care ar avea nevoie de ajutor, vad acelasi lucru, ca BOR nu prea are timp de asta: asistenta sociala a BOR e mai mica decat cea a Bisericii Catolice, care reprezintă o minoritate infima fata de majoritatea ortodoxa.

Cei care citesc comentariile la articolele despre BOR, cam indiferent de subiect si cam din orice publicatie, vad aceeasi avalansa impresionanta de furie fata de egoismul bisericii nationale, fata de izolarea ei in propriile interese.

Orice lider responsabil ar tine cont de această reacţie evidenta de respingere, care este in crestere permanenta. Insa cu tara (aparent) la picioare, cu toti liderii politici care se inghesuie frenetic la picioarele sale, BOR pierde contactul cu realitatea si ignoră complet tsunami-ul care o paste in anii urmatori; ascunde capul in nisip si acuza manipularile “agenturilor straine”.

Intre timp, insa, secularizarea infloreste peste tot. Internetul e plin de grupuri de ganditori liberi romani, care incetul cu incetul se organizeaza si in grupuri de actiune sociala, reactiile spontane la comunicatele de presa ale BOR ori articolele de presa care trateaza religia sunt furibunde, creste rezistenta pasiva si, in masura din ce in ce mai mare, activa... BOR continua insa sa mearga spre prapastie, ametita de banii care ii vin fara numar de la buget si de osanalele puternicilor vremii - uitand ca exact in aceasta pozitie era vechea religie a Romei, acum 2000 de ani, si nici banii, nici puterea politica, nici armata, nici legile nu au ajutat-o. Pierderea "inimilor" este primul pas, va pierde incetul cu incetul totul, va deveni, ca si religiile pe care le-a inlocuit, istorie... Nu stiu ce va fi dupa crestinism, insa imi este clar ca religia crestina, cel putin cea crestin-ortodoxa, se indreapta spre colaps. Intrebarea nu este "daca", ci "cand" - iar raspunsul este, probabil, "in cel mult 100-200 de ani"

Ironia crestinismului (ca de altfel si a tuturor celorlalte religii monoteiste) e ca a ajuns sa fie inteles tot mai putin chiar de catre cei care se proclama vajnici aparatori ai lui. Fenomenul e acelasi, si usor de observat, in mijlocul oricarei dezbateri dintre credinciosi si sceptici, agnostici sau atei. Violenta verbala va fi intotdeauna de partea celor care, culmea, se declara cei mai mari iubitori ai lui Dumnezeu si ai bunatatii Sale. Este violenta celor care, fara a realiza in mod constient, realizeaza instinctiv ca pierd lupta, ca epoca lor este pe cale sa se incheie. Ca nu mai au nicio sansa, iar violenta este ultima carte pe care o pot juca. Dar care, inevitabil, va si si ea tot una pierzatoare.

Acest topic a fost editat de abis: 12 Sep 2011, 09:47 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 12 Sep 2011, 10:07 AM
Mesaj #2929


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mda din nou in bara cu argumentele: sistemul de invatamant e praf din cauza nepotismului, coruptiei reformei geniale din menester de 20 de ani si nunumai precum si genialului conducator care a zis ca e nevoie si de chelneri si de mateloti.

Ma indoiesc ca ora de religie e mai influenta decat cele mai de sus.

Erwin, elevii sunt mai interesati de astrologie decat de astronomie.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 13 Sep 2011, 12:31 AM
Mesaj #2930


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Mda! Vorba ceea: "Până la Dumnezeu, ne mănâncă sfinţii!"


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 13 Sep 2011, 10:51 AM
Mesaj #2931


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 12 Sep 2011, 11:07 AM) *
Erwin, elevii sunt mai interesati de astrologie decat de astronomie.

In cazul asta ar trebui sa fie predata astrologia in scoli. Nu? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Sep 2011, 02:06 PM
Mesaj #2932


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cum se face religia in scoli: un elev, umilit in fata colegilor pe motiv ca este ateu

"Nu putrezesc, miros foarte frumos şi fac minuni", sună ghicitoarea cu care profesorul de religie îşi stimulează elevul de clasa a III-a. Cei care răspund corect, adică "moaştele", vor primi probabil un zece.

Mai târziu, în clasa a IV-a, elevul va învăţa să se ferească de atei sau neoprotestanţi. Se porneşte de la prima dintre poruncile din Biblie: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alţi Dumnezei în afară de Mine".

După care profesorul le explică elevilor: "Împotriva acestei porunci greşesc mai întâi ateii, adică cei care cred că nu există Dumnezeu, apoi cei care se închină la zei mincinoşi (la idoli); cei care cred altfel decât ne învaţă Biserica Ortodoxă; cei care iubesc altceva mai mult decât Dumnezeu".

"Nu putrezesc, miros foarte frumos şi fac minuni", sună ghicitoarea cu care profesorul de religie îşi stimulează elevul de clasa a III-a. Cei care răspund corect, adică "moaştele", vor primi probabil un zece.

Copiii, învăţaţi să se ferească de atei şi neoprotestanţi

Mai târziu, în clasa a IV-a, elevul va învăţa să se ferească de atei sau neoprotestanţi. Se porneşte de la prima dintre poruncile din Biblie: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, să nu ai alţi Dumnezei în afară de Mine".

După care profesorul le explică elevilor: "Împotriva acestei porunci greşesc mai întâi ateii, adică cei care cred că nu există Dumnezeu, apoi cei care se închină la zei mincinoşi (la idoli); cei care cred altfel decât ne învaţă Biserica Ortodoxă; cei care iubesc altceva mai mult decât Dumnezeu".

Când păşeşte în clasa a VI-a, profesorul îl învaţă pe şcolar păcatele "strigătoare la cer", printre care se regăsesc crima, răpirea şi necinstirea aproapelui, dar şi "sodomia".

Anul următor, învăţăcelul este sfătuit să îşi facă "numai prieteni credincioşi"

.............

George are 17 ani şi este elev în clasa a XI-a la un colegiu naţional din Piteşti. Este tot ce ne poate spune, îi este teamă să nu aibă de suferit în urma dezvăluirilor sale.

La sfârşitul anului şcolar trecut, băiatul a fost aspru criticat pentru că este ateu şi "îndrăzneşte" să participe la ora de religie.

"Mi s-a atras atenţia că sunt purtător al celui mai grav păcat pentru o persoană, ateismul. Profesorul mi-a spus chiar că se va ruga pentru mine, în speranţa că îmi va veni mintea la cap şi mă voi îndrepta", ne spune el.

Primea atenţionarea chiar în faţa clasei, de faţă cu ceilalţi colegi. Deşi, spune el, "nu am deranjat ora în vreun fel, aşa cum fac alţi colegi".

Pentru George a fost un şoc, mai ales că profesorul de religie era un "tip calm". Însă în ora care a aflat că unul dintre elevii săi este ateu, s-a dezlănţuit pur şi simplu. Cadrul didactic şi-a dat seama că ceva nu e în regulă la sfârşitul unui curs, la momentul rugăciunii. Andrei s-a ridicat în picioare alături de colegii săi, dar nu şi-a împreunat mâinile pentru rugăciune. "Fiind ateu, eu nu mă rog şi nu mă închin, dar am bunul simţ să stau în picioare alături de colegi", ne explică el.

În acest an, a ales să meargă în continuare la ora de religie, în speranţa că profesorul nu va răbufni din nou. Elevii se pot retrage de la ora de religie, printr-o simplă cerere pe care o înaintează directorului şcolii, însă mulţi ezită să o facă deoarece media de la religie o "saltă" pe cea generală. Aceasta din urmă poate face diferenţa între un candidat admis sau respins la facultate.





--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Sep 2011, 03:24 PM
Mesaj #2933


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am o nedumerire, ce cauta un elev ateu la ora de religie? Elevul ar fi trebuit sa fie acasa sa la o ora alternativa. Ora de religie nu este obligatorie iar profesorul, daca poate fi numit asa, n-ar mai trebui sa predea religia in nicio scoala din Romania.

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Sep 2011, 03:27 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Sep 2011, 03:34 PM
Mesaj #2934


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Din acelasi articol:

"Este o presiune a sistemului pe aceşti elevi. Plus că sunt sigur că mulţi nu ştiu că îşi pot retrage copiii de la disciplina religie", consideră Pătraşcu. El se bazează pe un sondaj recent, care arată că doar 8% dintre elevii români ştiu că au opţiunea de a se retrage de la religie.


In plus:

Elevii se pot retrage de la ora de religie, printr-o simplă cerere pe care o înaintează directorului şcolii, însă mulţi ezită să o facă deoarece media de la religie o "saltă" pe cea generală. Aceasta din urmă poate face diferenţa între un candidat admis sau respins la facultate.

Această metodă de predare închide copiii noştri în triburi. Pentru ei adventistul e duşmanul, ateul la fel. Îşi fac duşmani artificiali




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Sep 2011, 03:47 PM
Mesaj #2935


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mai este si problema parintilor, vor parintii ca elevii, copiii lor, sa participe la aceste ore? Ma gandesc ca acasa in fmilie discuta, un copil ateu intr-o familie de credinciosi trebuie sa fie cosmarul acelor parinti. Problema nu este atat de simpla pe cat pare, daca parintii insista ca elevul sa participe la ora de religie sau poate ca chiar elevul are un interes sa participe la aceasta ora tinand cont sa : "media de la religie o "saltă" pe cea generală". Nu mi se pare corect ca un elev sa fie obligat sa participe la ora de religie, s-ar putea obtine o atitudine contrara oricarui scenariu. Eu sunt impotriva botezului ortodox la 6 luni, este o aberatie sa creezi ortodoxi, desi s-ar pute ca acestia sa nu fie niciodata credinciosi dar BOR considera ca toti romanii trebuie sa fie ortodoxi daca s-au nascut romani, ceea ce este o mare aberatie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Sep 2011, 03:57 PM
Mesaj #2936


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 19 Sep 2011, 04:47 PM) *
un copil ateu intr-o familie de credinciosi trebuie sa fie cosmarul acelor parinti

Si invers, probabil. laugh.gif

Nu neaparat, eu am avut parinti credinciosi, de exemplu, si nu au avut cosmaruri din cauza ca nu le-am impartasit credinta. M-au lasat in pace sa fac si sa cred ce vreau.
QUOTE
Nu mi se pare corect ca un elev sa fie obligat sa participe la ora de religie, s-ar putea obtine o atitudine contrara oricarui scenariu

Exact asta se si intampla. Din cauza ca sunt obligati, multi urasc religia. In timp, atitudinea asta sfidatoare si dictatoriala a BOR o sa-i coste. Dar, deh, ce-si face BOR cu mana lui...
QUOTE
Eu sunt impotriva botezului ortodox la 6 luni

Si eu sunt de parere ca botezul ar trebui sa fie un act de vointa al celui botezat, deci ar trebui facut doar cand omul respectiv este capabil sa-si exercite discernamantul...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 30 Sep 2011, 12:49 PM
Mesaj #2937


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473





--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Sep 2011, 01:42 PM
Mesaj #2938


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



E tare, daca este reala, pe unde o fi afisata chestia asta?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Sep 2011, 01:54 PM
Mesaj #2939


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Marduk @ 30 Sep 2011, 01:42 PM) *
E tare, daca este reala, pe unde o fi afisata chestia asta?

În Salt Lake City, la mormoni rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Nov 2014, 04:46 PM
Mesaj #2940


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In fine, o veste buna despre acest subiect! thumb_yello.gif

Curtea Constitutionala a decis astazi ca este neconstitutional articolul din legea educatiei care spune ca "La solicitarea scrisa a elevului major, respectiv a parintilor sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor, elevul poate sa nu frecventeze orele de religie".

Judecatorii CCR au apreciat ca cei care trebuie sa faca o solicitare sunt parintii care doresc ca aceste cursuri de Religie in scoala sa fie urmate de copiii lor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V  « < 82 83 84 85 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman