HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

85 Pagini V  « < 41 42 43 44 45 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religia In Scoli, Sondaj + Discutii
Sunteti pentru predarea optionala a religiei ortodoxe in scoli?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 136
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Oiski-Poiski
mesaj 5 Mar 2007, 11:18 AM
Mesaj #1471


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Merlina, unde dai si unde crapa sad.gif
Insa cred ca ai priceput bine ce am vrut sa spun insa e mai usor sa spui ce tu ai spus smile.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 5 Mar 2007, 11:50 AM
Mesaj #1472


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Nu am vrut sa te supar, chiar vreau sa fim un pic mai relaxati... S-ar putea de altfel sa nu fi inteles totusi bine ce ai vrut sa spui.

Eu cred asa: copilul este asa cum invata de la parinte sa fie, stii vorba aia cu aschia care nu poate sari departe de pom... Abia dupa o anumita varsta (unii mai devreme, altii mai tarziu) pot depasi de unii singuri anumite stereotipuri si prejudecati mostenite din familie si care nu se suprapun in fapt realitatii. Pana atunci manifesta in buna parte ceea ce primesc din familia lor. De aceea am zambit la "Dupa cum se vede iarasi copilul nu are nimica de spus." , mi se pare o pseudodemocratie...

Eu una stiu ca am suferit neavand si o educatie religioasa pe langa celelalte, de aceea religia predata la scoala nu mi se pare o idee rea.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 5 Mar 2007, 04:49 PM
Mesaj #1473


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (Oiski-Poiski @ 5 Mar 2007, 09:02 AM)
Nu este rolul scolii sa dea raspunsuri la intrebarile copiilor? De ce ploua ? De ce ninge ? Ce este un curcubeu ? Cum functioneaza motorul masinii ? Cine suntem noi oamenii ? De unde provenim ?
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Insa ma intreb de multe ori ce este in capul saracilor copii cand trebuie la un moment dat sa aleaga ? Pentru cei cu parinti atei este clar .Conflictul este mai mic.Eu ii explic ca trebuie sa dea din cap pana paraseste ora de religie iar apoi sa asculte de la invatatorul lui cum s-a format pamantul.Insa ce fac cei cu parinti religiosi ? Adica la ora de biologie, anatomie ,fizica si ce mai este invata ceva ca apoi parintii sa-i povesteasca altceva iar ei trebuie sa aleaga intre scoala si parinte.Insa simte ca daca va alege scoala va cade in dizgratia parintelui." Nu am crezut ca cresc la piept asa un monstru care vorbeste de rau pe bunul Dumnezeu, atotputernic" .Nu incercati sa ma contraziceti pentru ca am auzit asa ceva.Desigur Clopotel ca de obicei nu va crede.
Nu pot sa-i povestesc copilului despre evolutia omenirii, nu pot sa-l tarasc prin muzeele naturii unde se explica atatea lucruri ca apoi sa-i zic ca pe noi toti ne-a facut Dumnezeu si ca nimica din ce invata la scoala nu e adevarat.Pai nu m-ar intreba atuncea de ce mai face scoala ? Ar mai gasi el sensul , rostul scolii ?
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.Insa nu la scoala.Pentru ca nu asta este rostul scolii.


Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .Adica pe intelesul tuturor .Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ? Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul pls.gif .

Esti cam sigura de teoria asta a evolutiei smile.gif


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Mar 2007, 04:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 05:22 PM
Mesaj #1474


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Oiski
QUOTE
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?

Va intelege ca are in fata doua teorii, predate de doi profesori diferiti, si pe masura ce inainteaza in varsta si va acumula cunostiinte noi, va putea decide singur pe care sa o adopte...
De exemplu eu, am fost lipsit de religie in scoala, si astfel, am stat pana la maturitate cu teoria gresita a lui Darwin sad.gif ... Am avut insa sansa sa cunosc crestinismul si implicit si creationismul, ca sa-mi formez o parere exacta, dar ... cam tarziu...
Iata deci, de ce doresc eu, ca odrasla mea sa invete ambele teorii in scoala si sa decida singur care este cea buna...
Faptul ca tu vrei sa impui evolutionismul lui Darwin ca ceva obligatoriu adevarat, te priveste numai pe tine si eventual pe copilul tau... Da-mi insa voie ca sa pot decide largirea orizontului de cunoastere pentru al meu... Ok?!
Vorba lui Dharmapurusha: esti sigura ca Darwin are dreptate? Sunt atatia oameni de stiinta care il contesta...
QUOTE
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.
Devreme ce nu vrei sa-i prezinti ambele teorii, nu vad despre ce conflict vorbesti la copilul tau...
QUOTE
Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.
Sa deduc ca ala micu al tau nu vrea sa se supuna sa invete teoriei evolutioniste si tu il obligi?! Personal il inteleg...
QUOTE
Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Tu nu-i vrei binele copilului tau, de ne intrebi pe noi?!
QUOTE
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.

Pai ce treaba are scoala cu Biserica? Cand copilul meu este la ora de religie si invata Creationismul, al tau este la ora de evolutionismul lui Darwin... Ce treaba ai tu cu copilul meu de vrei sa-i interzici ceva si il trimiti unde vrei tu? Eu ii interzic copilului tau sa invete teoria lui Darwin pentru ca eu o consider gresita? Daca tu vrei sa-l inveti pe copilul tau darwinismul de ce nu il trimiti la muzeu, unde zici tu ca se arata darwinismul, si il trimiti in scoala? Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?
QUOTE
Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .

Asta e... nu am de ce sa te scuz... Sunt parerile tale...
QUOTE
Adica pe intelesul tuturor .

Dar e bine sa fii realista... smile.gif Care tuturor?!...
QUOTE
Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ?

Pai... nu prea ai ce face, din cate vad...
QUOTE
Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul

Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 5 Mar 2007, 07:30 PM
Mesaj #1475


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Draga Oiski
QUOTE
Acuma ce va intelege un copil care intr-o zi la prima ora invata despre teoria lui Darwin si apoi la ora a doua are religie si afla ca Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea lui iar pamantul in sase zile ?

Va intelege ca are in fata doua teorii, predate de doi profesori diferiti, si pe masura ce inainteaza in varsta si va acumula cunostiinte noi, va putea decide singur pe care sa o adopte...
De exemplu eu, am fost lipsit de religie in scoala, si astfel, am stat pana la maturitate cu teoria gresita a lui Darwin sad.gif ... Am avut insa sansa sa cunosc crestinismul si implicit si creationismul, ca sa-mi formez o parere exacta, dar ... cam tarziu...
Iata deci, de ce doresc eu, ca odrasla mea sa invete ambele teorii in scoala si sa decida singur care este cea buna...
Faptul ca tu vrei sa impui evolutionismul lui Darwin ca ceva obligatoriu adevarat, te priveste numai pe tine si eventual pe copilul tau... Da-mi insa voie ca sa pot decide largirea orizontului de cunoastere pentru al meu... Ok?!
Vorba lui Dharmapurusha: esti sigura ca Darwin are dreptate? Sunt atatia oameni de stiinta care il contesta...
QUOTE
Adica voi nu intelegeti conflictul in care se gaseste copilul.Nu intelegeti pentru ca nu vreti sa va puneti in situatia lui.
Devreme ce nu vrei sa-i prezinti ambele teorii, nu vad despre ce conflict vorbesti la copilul tau...
QUOTE
Voi ca si adulti aveti dreptate iar ala micu nu are decat sa sa supuna.
Sa deduc ca ala micu al tau nu vrea sa se supuna sa invete teoriei evolutioniste si tu il obligi?! Personal il inteleg...
QUOTE
Ca voi oricum nu-i vreti decat binele.Nu ?
Tu nu-i vrei binele copilului tau, de ne intrebi pe noi?!
QUOTE
De aceea parintii care vor nu au decat sa-si oblige copiii sa faca ore de religie la biserica.

Pai ce treaba are scoala cu Biserica? Cand copilul meu este la ora de religie si invata Creationismul, al tau este la ora de evolutionismul lui Darwin... Ce treaba ai tu cu copilul meu de vrei sa-i interzici ceva si il trimiti unde vrei tu? Eu ii interzic copilului tau sa invete teoria lui Darwin pentru ca eu o consider gresita? Daca tu vrei sa-l inveti pe copilul tau darwinismul de ce nu il trimiti la muzeu, unde zici tu ca se arata darwinismul, si il trimiti in scoala? Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?
QUOTE
Scuze Clopotel , stiu ca sunt iara puerila .

Asta e... nu am de ce sa te scuz... Sunt parerile tale...
QUOTE
Adica pe intelesul tuturor .

Dar e bine sa fii realista... smile.gif Care tuturor?!...
QUOTE
Ce sa fac daca nu ma pricep la citate si zic ceea ce-mi trece MIE prin cap ?

Pai... nu prea ai ce face, din cate vad...
QUOTE
Insa repet trebuie sa ne iei si pe noi in seama, astia mai saraci cu duhul

Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif

Creationismul biblic nu este o teorie care poate sa faca pe cineva sa vada cum stau "exact" lucrurile. Daca il iei literal pamantul ar fi vechi de cateva mii de ani. Daca il iei simbolic e o speculatie. Nu prea poate face fata exigentelor unei teorii acest creationism de care vorbesti tu. Si chiar din aceasta cauza este atat de raspandit drawinismul, pentru ca varianta traditionala este prea naiva si nu poate explica multe lucruri.

Nici teoria evolutiei nu e prea serioasa caci se bazeaza pe retrodictii nu pe predictii. normal ca dupa ce ai toate speciile poti sa vii cu tot felul de speculatii, dar ia sa vad evolutionistii ca prezic ce specii se vor forma si apoi sa vad ca asa e si atunci mai vorbim.



--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 07:45 PM
Mesaj #1476


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Creationismul biblic nu este o teorie care poate sa faca pe cineva sa vada cum stau "exact" lucrurile.

Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact... Nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Eu nu-l interpretez nici logic si nici simbolic, ci duhovnicesc, si il vad foarte exact expus, asa cum Il vad exact expus si pe Dumnezeu. Mai mult nici ca nu era nevoie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 5 Mar 2007, 08:59 PM
Mesaj #1477


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut... smile.gif

E fantastic cum vreti voi credinciosii infocati sa-i ajutati pe ceilalti nefericiti laugh.gif .

Eu am dat teoria lui Darwin ca si exemplu insa desigur ca exista si alte teorii.Incepand cu cea a extraterestrilor si terminand cu lumea facuta in sase zile smile.gif .
Eu le iau pe toate in serios ca nu se stie niciodata cand se va dovedi ca una dintre ele este cea mai si cea mai adevarata.Si ma prinde atuncea nepregatita. rolleyes.gif
De fapt pe voi va deranjeaza ca noi ceilalti nu suntem impotriva religiei in general ci doar cerem sa lase copiii in pace la scoala.Ati vrea sa strigam sus si tare ca si voi , sa ne batem in piept cu teoriile noastre, sa facem campanie la coltul strazii , sa dam banii pe hartiute cu reclama pe care sa le imparta unul deghizat ca si Einstein in fata la Kaufland.


Daca m-as apuca sa tai din context si sa raspund pe bucatele la fiecare fraza spusa de cineva nu as mai avea timp pentru nimica altceva.
Insa uneori va invidiez cu adevarat.Vorba lui Carmelita , mi-ar place sa cred , sa fiu credincioasa ca atuncea nu ar trebui sa-mi pun prea multe intrebari si ce simpla ar fi lumea smile.gif .La fiecare intamplare as spune :Asa a vrut Dumnezeu sa fie.
Si gata.

Insa Clopotel tu zici la un moment dat asa " Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?"
De cand dai tu religiei numele de CEVA ? smile.gif Tu zici "sa invete ceva" .Te sfiesti sa-i zici pe nume ? Intr-adevar nu mi se pare constructiva o asemenea atitudine.Ca sa ma condamni pe mine ca vreau ca un copil sa inevet la scoala darwinismul iar cand ajungi tu la rand zici ca tu vrei sa invete ceva.Daca ai uitat iti amintesc eu, era vorba despre RELIGIE.Cu placere, nu trebuie sa-mi multumesti, ajut pe oricine cand e la nevoie smile.gif .

Si mai sunt si alte , hai sa le numim neintelegeri, in frazele tale.Insa nu vrem sa facem carne tocata din niste fraze asa de frumos construite.
Ma uimesti mereu cum poti sa te enervezi in halul asta cand trebuie sa-mi raspunzi mie.Uneori am mustrari de constiinta , ca sa parafrazez o hangita, ca poti sa te incarci cu energie negativa din cauza mea.





--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 09:39 PM
Mesaj #1478


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Oiski,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 5 Mar 2007, 04:22 PM)
Dar te iau in seama, draga mea, nu vezi ca vorbesc cu tine si incerc sa te ajut...  

E fantastic cum vreti voi credinciosii infocati sa-i ajutati pe ceilalti nefericiti .

Oh... n-am stiut ca esti nefericita...E adevarat ca e vizibil dar eu nu am crezut...Eu vreau ca toata lumea sa fie fericita...
QUOTE
Eu am dat teoria lui Darwin ca si exemplu insa desigur ca exista si alte teorii.Incepand cu cea a extraterestrilor si terminand cu lumea facuta in sase zile  .

Asa si?! Nu inteleg de ce vrei sa invete copilul tau despre darwinism si extraterestrii in scoala si nu la muzeu sau la cenaclu SF... Poate imi explici si mie...
QUOTE
Eu le iau pe toate in serios ca nu se stie niciodata cand se va dovedi ca una dintre ele este cea mai si cea mai adevarata.Si ma prinde atuncea nepregatita. 

Pai vezi! Atunci da-i aceasta sansa si copilului tau...
QUOTE
De fapt pe voi va deranjeaza ca noi ceilalti nu suntem impotriva religiei in general ci doar cerem sa lase copiii in pace la scoala.

Nu nicidecum... Asta iti place tie sa crezi... In fapt eu nu am nici o problema daca copilul tau afla de la scoala ca se trage din maimuta sau ca exista extraterestrii, in schimb nu ai explicat ce ai tu cu al meu daca afla despre Creationism... Aici nu reusesti tu sa legi frazele, ...altfel sunt convins ca ai putea sa ma lamuresti la o ecuatie de trei simple: daca omul se trage din maimuta, atunci extraterestrii din ce se trag?!
QUOTE
Ati vrea sa strigam sus si tare ca si voi , sa ne batem in piept cu teoriile noastre, sa facem campanie la coltul strazii , sa dam banii pe hartiute cu reclama pe care sa le imparta unul deghizat ca si Einstein in fata la Kaufland.

Eu nu as vrea nimic din ce crezi tu ca as vrea... Pana acum am vazut ca tu te-ai batut in piept cu teoria lui Darwin, nu eu...
QUOTE
Insa Clopotel tu zici la un moment dat asa " Daca tu nu vrei ca eu sa-mi dau copilul la scoala sa invete ceva, nici eu nu vreau ca tu sa-ti dai copilul la scoala sa invete darwinismul... Ti se pare corecta si constructiva o asemenea atitudine?"
De cand dai tu religiei numele de CEVA ?  Tu zici "sa invete ceva" .Te sfiesti sa-i zici pe nume ?
Am sperat ca daca pun un nume generic intelegi mai usor, dar, din nefericire, devreme ce nici asa nu ai raspuns, deduc ca si asa e complicat...
QUOTE
Intr-adevar nu mi se pare constructiva o asemenea atitudine.Ca sa ma condamni pe mine ca vreau ca un copil sa inevet la scoala darwinismul iar cand ajungi tu la rand zici ca tu vrei sa invete ceva.Daca ai uitat iti amintesc eu, era vorba despre RELIGIE.Cu placere, nu trebuie sa-mi multumesti, ajut pe oricine cand e la nevoie  .

E iata ca pana la urma ai ghicit... Deci zici ca nu ti se pare corect... Pai si atunci de ce te contrazici singura zicand odata ca nu esti de acord cu cei care vor sa invete religia in scoala si altadata ca nu ti se pare corecta aceasta atitudine?!
QUOTE
Ma uimesti mereu cum poti sa te enervezi in halul asta cand trebuie sa-mi raspunzi mie.

smile.gif A ... nu draga mea, cum as putea eu sa ma enervez cand vorbesc cu cineva pe care doresc sa-l ajut?! E doar o dorinta de-a ta neimplinita sa ma enervezi pe mine, insa daca vrei, de dragul tau, ma pot preface, dar mai mult nu pot... wub.gif
QUOTE
Uneori am mustrari de constiinta , ca sa parafrazez o hangita, ca poti sa te incarci cu energie negativa din cauza mea.
In nici un caz... Te rog sa te linistesti, crucea Domnului si cateva rugaciuni fac minuni, asa ca nu te ingrijora pentru mine, tu sa fii fericita!... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 5 Mar 2007, 09:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 5 Mar 2007, 09:50 PM
Mesaj #1479


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 06:45 PM)

QUOTE
Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact... Nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Eu nu-l interpretez nici logic si nici simbolic, ci duhovnicesc, si il vad foarte exact expus, asa cum Il vad exact expus si pe Dumnezeu. Mai mult nici ca nu era nevoie...



Si atunci, duhovniceste vorbind, ce varsta are Pamantul?


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 10:14 PM
Mesaj #1480


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Si atunci, duhovniceste vorbind, ce varsta are Pamantul?

Asa cum am spus, nici nu am nevoie de mai mult ca sa inteleg cum stau lucrurile... Nu am gasit vreo necesitate duhovniceasca in a cauta raspunsul la aceasta intrebare lumeasca...
Probabil intelegem diferit notiunea de duhovnicesc...
Ai putea sa ma lamuresti tu de ce crezi , ca duhovniceste este important de stiut ce varsta are pamantul? Dupa ce imi descoperi acest motiv, atunci o sa incercam sa-l gasim impreuna si o sa vezi ce usor e de aflat, evident daca motivul duhovnicesc este real, caci daca nu este real, atunci e ca si cum m-ai intreba: cate mere sunt egale cu o para? Cate?!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 5 Mar 2007, 10:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Mar 2007, 10:16 PM
Mesaj #1481


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dragusorule Clopotel, omul a pus o intrebare foarte simpla, care cerea un raspuns foarte simplu. Masurat in ani, sute de ani, milenii, milioane de ani sau miliarde de ani.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 10:26 PM
Mesaj #1482


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
Dar si eu i-am raspuns simplu ca nu am gasit vreun motiv duhovnicesc pentru a cauta un astfel de raspuns. Intrebarea lui este lumeasca, nu vad ce legatura are cu lucrurile duhovnicesti... De aceea, eu l-am rugat pe el, sau pe tine daca vrei, sa-mi dati motivul duhovnicesc pentru care este important raspunsul la aceasta intrebare lumeasca, si fara doar si poate il vom afla...
Insa pana vine Dharmapurusha, poate raspunzi tu la intrebarea aia si mai simpla, care nici nu necesita calcule cu zeci sau sute: cate mere fac o para? Nu cred ca ar trebui sa fie greu de raspuns exact daca ai terminat macar 5 clase...

Altfel, de ex., stim ca pamantul a fost facut in 6 zile... Dharmapurusha care zice ca gandeste fie logic, fie simbolic, nu are cum sa inteleaga, cu aceste notiuni, ce reprezinta aceste 6 zile...Intreaba-l, si vezi ce-ti spune...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Mar 2007, 10:29 PM
Mesaj #1483


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dragusorule Clopotel,
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern. Sau: duhovnicia nu raspunde la provocari.

Oricum, ceva scurt si la obiect.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 10:33 PM
Mesaj #1484


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern

Nu trebuia sa-i raspund asta caci duhovniceste pamantul nu este etern...

Dar tu daca ai ceva de spus la subiect, spune, nu te sfii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Mar 2007, 10:36 PM
Mesaj #1485


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Dragusorule Clopotel, deci poti sa raspunzi la intrebare simplu, fara bla bla, sau nu?

Acest topic a fost editat de axel: 5 Mar 2007, 10:36 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 5 Mar 2007, 10:50 PM
Mesaj #1486


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dar deja am facut-o, si cred ca Dharmapurusha a inteles raspunsul, daca nu, sunt sigur ca nu o sa-l lase nelamurit si o sa revina... Pana atunci, vad ca te feresti sa-mi raspunzi la o intrebare de clasa a 5-a... De ce oare? Esti cumva impotriva invatarii religiei optionale in scoli de catre elevii interesati de cunoastere, iar tu nu poti raspunde la lucruri banale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 5 Mar 2007, 11:16 PM
Mesaj #1487


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Despre ce intrebare vorbesti?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 6 Mar 2007, 12:30 AM
Mesaj #1488


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (Clopotel @ 5 Mar 2007, 09:33 PM)
Draga Axel,
QUOTE
Atunci trebuia sa-i raspunzi simplu, fara lugu-lugu: dpdv duhovnicesc, Pamantul este etern

Nu trebuia sa-i raspund asta caci duhovniceste pamantul nu este etern...

Dar tu daca ai ceva de spus la subiect, spune, nu te sfii...

QUOTE
Pentru mine Creationismul biblic este foarte exact


Nu stiu exact ce intelegi prin duhovniceste. Poate te referi din punct de vedere transcendental, adica dincolo de lucrurile lumesti si de materie. Dar te-ai exprimat totusi ca pe tine te convinge creationismul biblic care este un fel de teorie care se vrea coerenta. Ai zis ca subscri creationismului biblic, atunci trebuie sa stii ce zice si sa fii gata sa-ti aperi pozitia.

Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze. Eu reactionez cand se vorbeste despre astfel de speculatii (ca a pus Dumnezeu alea in pamant ca sa ne testeze) pentru ca Dumnezeu insusi in biblie, nici Iisus si nici sfintii parinti nu vorbesc de dinozaruri. Atunci de ce se gasesc astia sa speculeze acum.

Ca 5 zile ar fi insemnand o suta de mii de ani se prea poate. Dar e o speculatie. Eu pot zice ca inseamna 5 milioane de ani. Pe ce baza m-ai putea contrazice. Sincer teoria creationista daca ar sta numai in versiunea biblica atunci ar fi grav.


Poti ataca darwinismul si fara sa propui creationismul biblic in loc. Ca daca nu poti inlocui o teorie cu alta nu inseamna ca e buna. Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Plus ca mai sunt si alte variante de creationism (teoria devolutiei propusa de Michael Cremo care a scris Forbidden Archaeology si care se bazeaza pe informatia din Vede; cel putin vedicii au cifre precise: universul nostru este creat, se manifesta timp de 311.04 trilioane de ani dupa care este anihilat, apoi totul se ia de la capat). Acum suntem aproximativ la mijlocul varstei universului, dupa cum zice Veda.

pentru o schema detaliata a versiunii vedice vezi:
http://www.mcremo.com/vedic.htm


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2007, 04:16 AM
Mesaj #1489


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (dharmapurusha @ 6 Mar 2007, 12:30 AM)
Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Really? rolleyes.gif
N-am vazut nici unul pertinent pana acum.
Numai gangureala "uite, vezi ochiul? E prea complex sa apara prin evolutie"...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Mar 2007, 07:57 AM
Mesaj #1490


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
Nu stiu exact ce intelegi prin duhovniceste.

Mi-am dat seama smile.gif
QUOTE
Poate te referi din punct de vedere transcendental, adica dincolo de lucrurile lumesti si de materie.
Aceasta este evident...
QUOTE
Dar te-ai exprimat totusi ca pe tine te convinge creationismul biblic care este un fel de teorie care se vrea coerenta.
Asa este...
QUOTE
Ai zis ca subscri creationismului biblic, atunci trebuie sa stii ce zice si sa fii gata sa-ti aperi pozitia.
Stiu exact ceea ce trebuie... De aceea te-am rugat sa-mi dai un motiv duhovnicesc pentru ceea ce intrebi, si daca motivul e real, vom gasi imediat si raspunsul...
QUOTE
Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze.
Unde zice asta?! ohmy.gif Poti sa-mi indici vreun capitol, vers ceva?
QUOTE
Eu reactionez cand se vorbeste despre astfel de speculatii (ca a pus Dumnezeu alea in pamant ca sa ne testeze) pentru ca Dumnezeu insusi in biblie, nici Iisus si nici sfintii parinti nu vorbesc de dinozaruri. Atunci de ce se gasesc astia sa speculeze acum.
Pai poti sa inventezi scenarii si sa reactionezi singur la ele... Eu vorbeam de Biblie nu de speculatii...
QUOTE
Ca 5 zile ar fi insemnand o suta de mii de ani se prea poate. Dar e o speculatie. Eu pot zice ca inseamna 5 milioane de ani. Pe ce baza m-ai putea contrazice.
De ce te-ar contrazice cineva?! Care ar fi motivul duhovnicesc sa faca asta?
QUOTE
Sincer teoria creationista daca ar sta numai in versiunea biblica atunci ar fi grav.
Este doar parerea ta... Am vazut ca tu ai o parere buna, ca sa nu zic exagereat de buna, despre Vede... Si asta este foarte grav in opinia mea...
QUOTE
Poti ataca darwinismul si fara sa propui creationismul biblic in loc.
Pai vezi ca nu ai inteles miezul discutiei?!
Eu nu atac darwinismul, ci doar spun ca este o teorie inexacta. Din acest motiv eu doresc, ca la scoala, copilul meu sa invete si darwinismul si creationismul... Tu poti sa doresti pentru al tau sa invete vedele... Cine ce treaba o sa aiba cu tine, asa cum sunt destui care vad ca au treaba cu mine cand doresc pentru copilul meu o invatatura mai completa...
QUOTE
Ca daca nu poti inlocui o teorie cu alta nu inseamna ca e buna.

Eu nu vreau sa inlocuiesc nici o teorie cu alta ci vreau sa le faca pe ambele...
QUOTE
Plus ca mai sunt si alte variante de creationism (teoria devolutiei propusa de Michael Cremo care a scris Forbidden Archaeology si care se bazeaza pe informatia din Vede; cel putin vedicii au cifre precise: universul nostru este creat, se manifesta timp de 311.04 trilioane de ani dupa care este anihilat, apoi totul se ia de la capat). Acum suntem aproximativ la mijlocul varstei universului, dupa cum zice Veda.
Treaba lor... Eu nu am interes, pentru copilul meu, sa invete asa ceva... In schimb, daca tu esti interesat, esti liber sa propui ca sa invete asta la scoala, ca materie optionala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2007, 08:51 AM
Mesaj #1491


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 06:57 AM)
QUOTE
Creationsimul biblic zice clar ca pamantul e vechi de cateva mii de ani si ca Dumnezeu a pus dinozarurii in Pamant ca sa ne testeze.
Unde zice asta?! ohmy.gif Poti sa-mi indici vreun capitol, vers ceva?

Ca sa afli varsta Pamantului, conform bibliei, nu ai decat sa ii pui cap la cap pe toti cei care apar in genealogia lui Isus, incepand cu Adam. In VT se pare ca gasesti cat a trait fiecare si la ce varsta a procreat (n-am verificat pentru toti, am luat ca atare informatia de la creationisti). Insumand rezulta varsta Pamantului, care, potrivit lor, ar fi de cam sase-sapte mii de ani.

Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2007, 09:08 AM
Mesaj #1492


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abis @ 6 Mar 2007, 08:51 AM)
Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...

Filmuletul este in stilul lui "Jesus Camp" (care e lung metraj).


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Mar 2007, 09:36 AM
Mesaj #1493


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
Ca sa afli varsta Pamantului, conform bibliei, nu ai decat sa ii pui cap la cap pe toti cei care apar in genealogia lui Isus, incepand cu Adam. In VT se pare ca gasesti cat a trait fiecare si la ce varsta a procreat (n-am verificat pentru toti, am luat ca atare informatia de la creationisti). Insumand rezulta varsta Pamantului, care, potrivit lor, ar fi de cam sase-sapte mii de ani.
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam... Cine a sustinut asa ceva?!
QUOTE
Despre dinozauri nu stiu... Unii zic ca ar scrie...
Pai de asta m-am mirat si eu, ca in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile cu testarea oamenilor si alte filme de groaza ca Jurassik Park?! Ce treaba au toate acestea cu Biblia si mai ales cu invatatul religei in scoli? Iar la filmele acelea batjocoritoare de Dumnezeu sa te uiti tu... tongue.gif
Personal, mi se pare nebunie sa te apuci sa calculezi varsta pamantului dupa textele duhovnicesti...Nu zic ca nu se poate, caci la Dumnezeu orice este posibil, zic doar ca e nebunie lumeasca a face acest lucru...
20 Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În aceastã noapte vor cere de la tine sufletul tãu. ªi cele ce ai pregãtit ale cui vor fi? (Luca 12)
Cu alte cuvinte: tara arde si baba se piaptana!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2007, 10:09 AM
Mesaj #1494


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 09:36 AM)
Iar la filmele acelea batjocoritoare de Dumnezeu sa te uiti tu... tongue.gif

Filmul este despre evanghelicii din SUA, acea secta religioasa obsedata atat de tare de biblie si de iisus si de dumnezeu...
Ce-i drept, nu-i exclus ca filmul respectiv sa-l batjocoreasca pe dumnezeu wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2007, 11:41 AM
Mesaj #1495


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 08:36 AM)
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam

Dar cum?
QUOTE
in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile

In filmul pe care ti l-am recomandat se sugera ca in biblie este descris un dinozaur. unsure.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Mar 2007, 12:19 PM
Mesaj #1496


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 6 Mar 2007, 08:36 AM)
Bine dar varsta Pamantului nu o calculam de la facerea lui Adam 

Dar cum?

Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...
QUOTE
QUOTE
in Biblie nu am vazut nimic de dinozauri si atunci de unde scenariile

In filmul pe care ti l-am recomandat se sugera ca in biblie este descris un dinozaur.

Sincer n-am timp sa ma uit la aberatiile alea...Am vazut cateva secunde si am inteles ca aceia nu au nici o legatura cu crestinismul, doar isi bat joc de el... Ca sa fim mai practici, da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Mar 2007, 02:14 PM
Mesaj #1497


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...

Nu cu cateva zile inainte? unsure.gif
QUOTE
da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur

E opinia celor care tineau cursuri de creationism copiilor, nu a mea... Daca urmaresti filmul vei vedea. Spuneau de nu stiu ce namila (behemont?) descrisa in biblie, ca ar fi de fapt dinozaur... Deci dinozaurii au fost contemporani cu oamenii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 6 Mar 2007, 03:42 PM
Mesaj #1498


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



offtopic:
QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei...

Corect, dar totusi ce ne facem cu dovezile existentei civilizatiei umane cu mult inaintea celor 6-7 milenii care ar reiesi conform genealogiilor din Scriptura ?
/offtopic


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 6 Mar 2007, 07:17 PM
Mesaj #1499


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (axel @ 6 Mar 2007, 03:16 AM)
QUOTE (dharmapurusha @ 6 Mar 2007, 12:30 AM)
Sunt astia de la Intelligent Design care au destule argumente incat sa existe o dezbatere pe baze stiintifice (matematico-statistice, genetice).

Really? rolleyes.gif
N-am vazut nici unul pertinent pana acum.
Numai gangureala "uite, vezi ochiul? E prea complex sa apara prin evolutie"...

am citit documentul asta si am ajuns la concluzia ca nu e chiar o gangureala. e o articulare a teoriei cu subiect si predicat, daca ai rabdare sa-l citesti pana la capat:).

http://www.intelligentdesignnetwork.org/NC...rrisCalvert.pdf



--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Mar 2007, 07:31 PM
Mesaj #1500


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abis,
QUOTE
QUOTE
(Clopotel @ 6 Mar 2007, 11:19 AM)
Pamantul a fost facut cu mult inainte de Adam, conform Creatiei... 

Nu cu cateva zile inainte?

Ba da, cu vreo 5 zile ale Creatiei, dar care zi nu avea 24 ore, caci nu se refera la ziua terestra...Acolo cand zice " ziua intai" sau "ziua 5", nu se refera la o zi de 24 de ore... Am mai avut aceasta discutie si am lamurit acest aspect, pe un topic dedicat...
QUOTE
QUOTE
da citatul aici unde se vorbeste despre ceva ce ar fi dinozaur

E opinia celor care tineau cursuri de creationism copiilor, nu a mea... Daca urmaresti filmul vei vedea. Spuneau de nu stiu ce namila (behemont?) descrisa in biblie, ca ar fi de fapt dinozaur... Deci dinozaurii au fost contemporani cu oamenii...
Opinia acelor oameni este zero pentru mine, ba mai exact este negativa... Aceia incearca sa se prefaca crestini, adica, de fapt, sunt falsi crestini... Pentru tine conteaza opinia lor?! Daca da, intreaba-i pe ei de aberatiile ce le spun, nu pe mine...

Draga Artanis,
QUOTE
Corect, dar totusi ce ne facem cu dovezile existentei civilizatiei umane cu mult inaintea celor 6-7 milenii care ar reiesi conform genealogiilor din Scriptura ?

Noi stim exact cand S-a nascut Iisus? Cand incepe si cand se termina numaratoarea acelor ani, si care este reperul cu socoteala anilor de acum?

Poate ca intr-adevar, daca este cineva interesat de aceste aspecte, sa continuam discutiile pe un topic dedicat... Aici sa revenim la religia in scoli, cu voia voastra ... smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2007, 07:34 PM
Mesaj #1501


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@dharmapurusha:
Te invit sa selectezi cateva idei (macar una) din cartea cu pricina care nu e deja dezbatut aici: http://www.talkorigins.org/indexcc/list.html
Multa bafta wink.gif

Acest topic a fost editat de axel: 6 Mar 2007, 07:34 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 6 Mar 2007, 07:41 PM
Mesaj #1502


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



daca tu zici ca intelligent design e o gangureala si imi dai un exemplu de un site evolutionist nu ma poti convinge. tu ai zis primul, tu trebuie sa dovedesti(daca vrei) ca e o gangureala. daca tu zici ceva supergeneral si chiar derogatoriu de ce imi ceri mie sa fac un efort mai mare decat aruncarea ta cu prajina aprecierilor superficiale.

si in documentul respectiv sunt refutatii ale teoriei evolutiei...cu ce ar fi mai valoros linkul tau? as putea spune si eu sa-mi dai exemple de la talkorigins care nu au fost desfiintate de astia de la ID.

Dar sincer nu ma intereseaza detaliile acestor dezbateri prea mult pentru ca din punctul meu de vedere cunoasterea prin perceptie senzoriala este imperfecta oricum.



Acest topic a fost editat de dharmapurusha: 6 Mar 2007, 08:02 PM


--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Mar 2007, 07:44 PM
Mesaj #1503


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Eu am afirmat ca I.D. e gangureala si tu m-ai contrazis aruncandu-mi un PDF de 30-40 de pagini. Si eu ti-am cerut sa aduci argumente clare in contrazicerea ta, nu sa ma pui sa citesc floricele pe campii, hai sa le-adunam copii, sa aduci argumente care n-au fost deja contrazise in multe instante.


QUOTE
cum banuiesc ca nu ai citit asa rapid documentul nu cred ca e frumos sa te antepronunti sarcastic asupra informatiilor respective.

Evident ca nu l-am citit cap-coada (ci doar l-am scanat si am identificat aberatii frecvente mentionate de IDioti). De aceea te-am pus pe tine sa extragi ceva relevant pentru discutie. Ceva punctual, pe baza carui putem discuta. Si ceva care n-a fost deja infirmat de exemplu pe site-ul talkorigins.org.


QUOTE
oricum si intelligent design asta este numai o teorie .

Teorie, de acord, este. Dar nu teorie stiintifica rolleyes.gif


QUOTE
si evolutionismul este o teorie care se bazeaza in principal pe retrodictii si nu pe predictii

Evolutionismul face predictii. Si nu exista pana acum predictie infirmata de practica rolleyes.gif


QUOTE
e insa foarte populara nu din cauza marii capacitati de predictie ci din cauza ca gaseste o explicatie eleganta si naturalista asupra realitatii, ceea ce este foarte convenabil pentru cei care nu vor sa-si bata capul cu filozofia.

blink.gif
Este foarte populara pentru ca este singura explicatie stiintifica (neinfirmata de experimente/realitate)!!!
Si da, de acord, este o explicatie eleganta si naturalista asupra realitatii.


QUOTE
iti dai seama ca nu am nici un chef sa stau sa selectez din documentul respectiv ...de ce nu o faci tu daca te pasioneaza subiectul?

Deci iti retragi afirmatia ca "ID nu este doar o gangureala", sa inteleg rolleyes.gif


QUOTE
linkuri putem da pana maine, eu de la intelligent design, iar tu de la talkorigins...dar chestia asta nu are nici o valoare pentru ca argumentele nu sunt extraordinar de convingatoare din nici o parte...de-aia si sunt niste teorii

Dar tu macar ai citit explicatiile de la talkorigins? Intr-adevar, recunosc, unele sunt grele, cer un bagaj de cunostinte pe care nu-l are chiar oricine...

Acest topic a fost editat de axel: 6 Mar 2007, 07:54 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dharmapurusha
mesaj 6 Mar 2007, 07:49 PM
Mesaj #1504


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 88
Inscris: 3 January 07
Forumist Nr.: 9.162



QUOTE (Clopotel @ 6 Mar 2007, 06:31 PM)



Poate ca intr-adevar, daca este cineva interesat de aceste aspecte, sa continuam discutiile pe un topic dedicat... Aici sa revenim la religia in scoli, cu voia voastra ... smile.gif

QUOTE
Ba da, cu vreo 5 zile ale Creatiei, dar care zi nu avea 24 ore, caci nu se refera la ziua terestra...Acolo cand zice " ziua intai" sau "ziua 5", nu se refera la o zi de 24 de ore... Am mai avut aceasta discutie si am lamurit acest aspect, pe un topic dedicat...


Nu stiu pe cine ai lamurit dar eu daca eram pe topicul ala te intrebam de unde stii tu ca zilele alea nu au 24 de ore? unde scrie in biblie ca ziua avea mai multe ore? care iti sunt dovezile scripturale pentru afirmatia ta

QUOTE
Noi stim exact cand S-a nascut Iisus? Cand incepe si cand se termina numaratoarea acelor ani, si care este reperul cu socoteala anilor de acum?


destul de vag incat sa pari chiar convingator smile.gif




--------------------
Mintea poate fi cel mai bun prieten sau cel mai periculos dusman
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 Mar 2007, 08:00 PM
Mesaj #1505


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Dharmapurusha,
QUOTE
QUOTE
Ba da, cu vreo 5 zile ale Creatiei, dar care zi nu avea 24 ore, caci nu se refera la ziua terestra...Acolo cand zice " ziua intai" sau "ziua 5", nu se refera la o zi de 24 de ore... Am mai avut aceasta discutie si am lamurit acest aspect, pe un topic dedicat...

Nu stiu pe cine ai lamurit dar eu daca eram pe topicul ala te intrebam de unde stii tu ca zilele alea nu au 24 de ore? unde scrie in biblie ca ziua avea mai multe ore? care iti sunt dovezile scripturale pentru afirmatia ta

Pai daca vii la spartul targului, normal ca nu intelegi nimic din film... Mergi te rog la acel topic si vei vedea ca am adus cel putin vreo 10 argumente pentru aceasta, unul dintre ele, si nu cel mai important, fiind si acela ca Soarele a fost facut abia in ziua a 4-a... Ori notiunile de seara si de dimineata intelese uzual sunt date doar de lumina soarelui... Prin urmare, atunci neexistand soarele, notiunile de seara si dimineata isi schimba complet sensul...Si deci implicit si cea de zi...Dar, inainte citeste toate argumentele si pune acolo intrebari, te rog, caci aici discutam despre religia in scoli...
QUOTE
destul de vag incat sa pari chiar convingator

Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic... Tu incerci sa ma convingi pe mine de ceva?! Si reusesti?!



Prin urmare: se mai opune cineva ca eu sa-mi dau copilul sa invete optional religia in scoala, in timp ce eu nu ma opun pentru copilul lui ca acesta sa invete darwinismul? Exista argumente pentru asa ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

85 Pagini V  « < 41 42 43 44 45 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 June 2024 - 12:45 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman