HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Survival Kit
SORIN
mesaj 17 Apr 2008, 07:19 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude...la Arme de foc fantazia e mai misto...nu??? ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Apr 2008, 03:16 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Arde rau de tot buddy.... sorry.gif sorry.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 28 Apr 2008, 12:01 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



am găsit nişte articole de bază pentru supravieţuire, iată cum putem să găsim apă în sălbăticie şi metode de a o colecta şi purifica. Sunt link-uri şi pentru alte tehnici de supravieţuire, pe ultima pagină din articol.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Apr 2008, 12:01 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 05:37 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Cu multa vreme inainte ca supravietuitorii de pe Discovery sa ne invete ce si cum, existau persoane care alegeau un weekend in salbaticie in detrimentul altor alternative mult mai domestice. Recent, m-am lasat cuprins de nostalgie si am decis sa fac un rezumat al lucrurilor, care de-a lungul timpului s-au dovedit utile si pe care le cred necesare in orice incursiune din natura.

Pe vremea mea, printre montaniarzi, circula sfatul potrivit caruia tot ce nu ti-a fost de folos intr-o excursie la capatul ei, va lipsi din rucsac la urmatoarea.
Iata circa 20 de kilograme de echipament, ce iti pot face sederea placuta in orice imprejurare..



Si avem:

1. captator solar
2. GPS
3. charger acumulatori
4. cutit
5. baterii de acumulatori
6. laptop
7. rucsac
8. baioneta
9. mobil

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jul 2011, 03:40 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 05:41 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Captator solar tip servieta. Contine doua panouri fotovoltaice, ce in anumite conditii pot alimenta si un electromotor.
Indispensabil pentru laptop, telefoane mobile, GPS, iluminat, etc...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:11 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





grupul de acumulatori...strict necesar pentru o functionare corecta..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:17 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





despre asta am mai vb. pe aici....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:20 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:31 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





You don't want to get mixed up with a guy like this one...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:34 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595






See What I Mean...???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:38 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Asta e ...de baza.
E un GPS mai vechi, dar are avantajul ca rezista la socuri e water proof, pluteste chiar, are barometru cu alarma si tine minte un jurnal.
Ii dai "start" si oriunde ajungi el te va ajuta sa revi la punctul de plecare.
Pentru activitatile mele in munte e o scula de nepretuit....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:41 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Radeti sau nu si astea fac parte dintr-o trusa de supravietuire..
Reteta pe care o folosesc eu si pe care o recomand tuturor, implica toate ingredientele din poza..e infailibila..... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 10 Jul 2011, 07:42 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:43 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 10 Jul 2011, 07:52 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:30 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Acest device este un charger solar pentru mobil si acumulatori. Pe el ma bazez cel mai tare.
Bateriile de la GPS si cele ale lanternei ii datoreaza foarte multe....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:38 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Mobilul....Modelul asta are avantajul ca include un GPS (aditional).
In periodicele mele incursiuni in natura telefonul functioneaza aproape in continuu pe radio.
Nu numai ca alunga posibilele atacuri ale solitudini, dar imi tradeaza pozitia fata de salbaticiuni.
Niciuna nu se da in vant sa aiba de a face cu omul, asa ca ori de cate ori il pot repera de la distanta, il ocolesc cu grija...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:43 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Cea mai importanta piesa: un amnar.
Cu el se poate face focul in orice conditie.
Pana acum am avut 5 bucati. Unul s-a consumat (era prin 1980), altul l-am ratacit ...unul l-am facut cadou, altele mi-au fost furate.
Asta e si el destul de obosit. Intre cele care se gasesc azi pe piata recomand cu toata caldura amnarele elvetiene.

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jul 2011, 07:44 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:47 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Igena este extrem de importanta in salbaticie. Chestia asta, care a costat ceva sub 5 euro, este fantastica.
Trebuie doar sa fi atent ca apa sa nu se incalzeasca prea tare...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:52 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





...ma rog...Am unul mai micut pe care il car dupa mine de regula.
In excursia asta insa, aveam de lucru cu pozele si acest laptop este mai potrivit pentru prelucrat fotografii.

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jul 2011, 07:54 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 07:57 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





In expeditiile mele extreme eu nu mananc gandaci, serpi, insecte, scoarta de copac, etc.
Mananc normal, iar pentru doua zile cantitatea de mancare necesara nu depaseste 2,5 kg.
Desigur, incerc sa mai completez cu cate-o vietate neatenta (iepuri cel mai ades)


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 08:07 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





Asta e mai mult pentru moral. E o baioneta...Nu foloseste la mai nimic.
Am si doua macheta cu care poti face multe lucruri...
Teoretic, intr-o lupta corp la corp, ai putea injunghia un urs cu asta...Desigur, trebuie sa iti dea si el sprijinul..
Cert e ca revolverul nu il poate opri...Nu imediat.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 08:12 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





O noapte aici e ceva care merita tot efortul...Pentru situatii meteorologice deosebite car dupa mine si o prelata:



...iar pentru insecte un tiul..(plasa de tantari)



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jul 2011, 09:58 AM
Mesaj #93


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



The Dude, câte kg are echipamentul şi pe ce distanţe îl cari? Unele lucruri sunt inutile pentru supravieţuire, aduc doar un plus de confort, cu condiţia să merite efortul de a le căra şi de a le purta de grijă... rolleyes.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 11:53 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Am spus deja...circa 20 de kg. In debutul acestui topic am explicat si ca survival e un termen pe care eu il inteleg putin diferit...Nu prea au mai ramas nici prin tara , nici prin lume locuri in care eu sa ajung in situatia extrema de a avea strictul necesar pentru adevarata supravietuire.

Ma deplasez pe distante relativ mici, circa 10km, fara tinta precisa si durata excursiei nu e niciodata mai mare de trei zile (doua nopti). Uneori nu iau laptopul si nici panourile solare. De cele mai multe ori nu iau aparatul foto, care din cauza pasiunii e privit cu multa retinere cand vine vorba de divertisment. Alteori iau pusca ...

Din echipament mai fac parte si doua oale de aluminiu. Mai iau cu mine si un dispozitiv cu senzori perimetrali. O sa ii pun si lui o poza...
Se monteaza in colturile unui perimetru care are in centru tabara si emite alarme sonore si vizuale la patrunderea in interior a animalelor de orie fel.

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jul 2011, 03:27 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 11 Jul 2011, 12:14 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Ce distante si arie pot cuprinde senzorii perimetrali?

Acest topic a fost editat de freeman: 11 Jul 2011, 12:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 12:22 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ai mei sunt cam de jucarie....Pot acoperi o arie de de forma unui patrat cu latura de 40-50 de metrii. Merge si mai mult, dar e functie de gradul de incarcare al acumulatorilor si de topografia locului. Statia are un ecran, iar senzorii dupa plantare se deseneaza pe acel ecran cu ajutorul unui creion special.
Cand perimetrul e penetrat pe ecran se aprinde si un beculet care iti indica zona aproximativa in care s-a produs evenimentul....

Acest topic a fost editat de The Dude: 11 Jul 2011, 01:19 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 01:26 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Unele lucruri sunt inutile pentru supravieţuire, aduc doar un plus de confort, cu condiţia să merite efortul de a le căra şi de a le purta de grijă..


Sigur ca da...Pana la urma sunt suficiente numai astea doua:



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 02:56 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595





--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Jul 2011, 03:36 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Uitam..Lanterna cu led. Am vb. si despre ea pe aici:



Are o autonomie de 40 de ore si mai multe moduri de a lumina.
E submersibila si partea din spate poate fi utilizata ca ciocan.
Sigur ca n-am facut niciodata probele astea...a costat 100 de dolari, ce dracu...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 12 Jul 2011, 02:45 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



@The Dude

Ai de mine, cate poti cara dupa tine. Cred ca nici Ed Wardle, cel din Alone in the While, n-a avut atata echipament la el. Dar macar ala a stat o groaza in salbaticie. Eu mai mult de 10 kg n-am carat niciodata. Defapt, cred ca nici atat. Ce-i drept, am si ceva probleme cu spatele, asa ca nici n-ar fi prea indicat. Asa, acum despre echipament. Observ acolo un cutit Miguel Nieto. E simpatic, da' nu mai am incredere in marca asta si nici forma nu-i chiar cea mai fericita in ceea ce ma priveste. Am avut si eu unul si a cedat relativ usor. Bine, nu era full tang cum e al tau si l-am cam si abuzat, sa zic asa. Am reusit sa fac bucati si un Ka-Bar (varianta USMC), deci Nieto-ul ala n-ar fi nimic. Acum mai depinde si la ce obisnuiesti sa-l folosesti. Eu ma impac mai bine cu otelul-carbon, pentru ca folosesc mult cutitul la taiat si spart lemne. Mai vad acolo un amnar Light My Fire. Asta da, e super. Asta e printre cele mai destepte de pe piata daca nu ma insel. Eu in ultima vreme sunt maniac light-weight, asa ca modelul meu e cel mini, ala cel mai mic (cel portocaliu). Desi, sincer sa fiu, mai practic mi se pare cel care vine si cu bloc de magneziu, cum este cel de la Doan Machineri. Baioneta aia, scuze ca-ti zic, da-i naspa. Nu prea-i vad nici utilitatea. E o chinezarie pe care scrie CCCP daca nu ma insel, si vine in mai multe dimensiuni. Vrea sa para sovietica, dar nu-i. Lanterna aduce cu cele Maglite, dar presupun ca e ceva mai destept. Oricum, desi are o autonomie bunicica, e mult prea mare. De ce nu-ti iei o lanterna tactica, ceva? Un Fenix din seria LD sau TK atarna mult mai putin la bagaj si cred ca si la performante nu difera prea mult. Poate chiar din contra. Sunt atatea variante aici, chiar ai de unde alege. Fenix, Nitecore, 4Sevens, Surefire, Eagletac, etc. Cat despre mini-aragajul ala, si el mi se pare cam maricel. Mai fericita cred ca-i varianta cu o spirtiera Trangia sau, daca vrei ceva pe gaz, un MSR Pocket Rocket. E destul de micut.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Jul 2011, 07:37 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



mothman...incep cu baioneta care intr-adevar e de toata haznaua. Ziceam si cand am prezentat-o ca are pur un rol psihologic. Am vazut o data un om aparandu-se de caini cu o maceta..Nu vreau sa intru in detalii, insa injunghiatul e mult deasupra, iar baioneta aia la asa ceva e foarte buna. Atat despre ea: ofera un anume fel de confort spiritual..

Mai cutit ca ala am rupt si eu unul. Da s-a intamplat greu...L-am infipt intr-o crapatura si l-am folosit ca treapta pentru escalada. Dupa aia am luat unul identic, care s-a ratacit (pentru ca mai tarziu sa reapara) si un altul ca sa il inlocuiesc pe cel ratacit...Asa ca acum am doua la fel. Puncte forte ???... pai ai zis bine: depinde ce faci cu el. Eu fac mai mult lucruri casnice: preparatul hranei, actionarea amnarului, cioplitul cate unui fluierasi de soc (glumeam). Din aceste motive sunt foarte multumit de el: plaselele se tin bine la shoc, nu se degradeaza la stat in apa (ploaie), lama e durabila se ascute repede si bine, ascutisul "tine"...si nu in ultimul rand cutitul se aseaza bine in mana.

Pentru spart lemne car dupa mine o toporisca (care se si vede intr-una din poze) un ferastrau si/sau o macheta (am doua).
Secretul la toporisca e felul in care ea e ascutita...cand cumperi una ascutisul ei e facut ca la topor si nu functioneaza asa...Trebuie modificat.

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Jul 2011, 01:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Jul 2011, 07:49 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



20kg nu sunt foarte mult...daca respecti o lege nescrisa a carausului: felul in care e organizata incarcatura. Un rucsac echilibrat si cu toate bretelutele prinse asigura un transport mult mai bun decat aceiasi greutate repartizata in doua sacose purtate in maini, de exemplu. Distantele pe care le parcurg eu sunt relativ mici, cu denivelari modeste si rare, se strabat cu multe si prelungi pauze..

Tabara in schimb trebuie sa faca fata multor conditii, de aceea echipamentul pe care l-am prezentat e necesar in cea mai mare masura.
Desigur el nu e aproape niciodata la fel...cand iau pusca, dispar din ecuatie maceta, supraveghetorul perimetral, baioneta, revolverul etc.
Fiecare excursie are configuratia ei. Zilele astea de vara nu m-as pute lipsi de aragaz, insa adanc in toamna el nu e aproape niciodata participant.

Si inca...valoare de 20 kg este cred un pic exagerata si acopera cele mai grele situatii.

Lanterna e intr-adevar grea si poate Megalite...am sa verific, dar e super piesa. Pe cutie se numea "pompa de fotoni" iar felul in care spinteca intunericul pe unul din moduri este inegalabil. Si eu sunt simpatizant al modului light, dar la piesa asta nu m-as lasa convins sa renunt cu usurinta..

Cand am avut eu primul amnar prin tara aproape nimeni nu stia de ele..era in 1980.
....dar spre rusinea mea n-am auzit "de cel care vine insotit cu bloc de magneziu"...poti sa dezvolti un pic ???


PS. o sa mai pun poze cu hamacul alternativ (am trei) cu macetele (am doua) cu ascutitorul de cutit de la Victorinox (excelent)..pune si tu cu echipamentul tau..

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Jul 2011, 01:36 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Jul 2011, 01:43 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(mothman @ 12 Jul 2011, 02:45 PM) *
Cat despre mini-aragajul ala, si el mi se pare cam maricel. Mai fericita cred ca-i varianta cu o spirtiera Trangia sau, daca vrei ceva pe gaz, un MSR Pocket Rocket. E destul de micut.


Mai, pentru mine spirtiera iese din discutie din multe motive: primul ar fi ca eu mai si gatesc in tabara. Ultima data am facut ciuperci, ca am gasit foarte multe in urma ploilor. A doua, ca sunt foarte pretentios la gust, iar ceaiurile pe care le fac in natura si care nu se compara cu nimic, pot fi influentate de spirt, ori de spirt condensat, alcool, altea produse alternative.

Mie nu imi pare chiar atat de mare fata de ce spui tu (si am putut vedea cum sunt pe net).
In plus, capul arzator se poate demonta si in locul lui se poate monta un cap felinar foare interesant si el....


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 13 Jul 2011, 02:05 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE(The Dude)
Nu vreau sa intru in detalii, insa injunghiatul e mult deasupra, iar baioneta aia la asa ceva e foarte buna. Atat despre ea: ofera un anume fel de confort spiritual

Daca vrei confort psihologic iti recomand un Cold Steel Bushman, cu care poti improviza foarte usor o sulita de toata frumusetea. Cand ti asa ceva in mana sigur privesti altfel lucrurile. Bushman-ul este unul din cele mai reusite cutite de supravietuire existente pe piata, si vine si la un pret super accesibil. Cutitul ala e aproape indestructibil - vezi pe knifetests.com ce poate. Am si eu unul si am spart multe buturugi cu el.

QUOTE(The Dude)
depinde ce faci cu el. Eu fac mai mult lucruri casnice: preparatul hranei, actionarea amnarului

In cazul asta ar trebui sa fie suficient. Otelurile inoxidabile sunt de preferat daca ai de-a face mai mult cu prepararea hranei. Eu pentru asta am un briceag mic, cu plasele din aluminiu. E vorba de un Victorinox Soldier.

QUOTE(The Dude)
Pentru spart lemne car dupa mine o toporisca (care se si vede intr-una din poze) un ferastrau si/sau o macheta (am doua)

Daca ai un cutit zdravan, care sa fie un bun chopper si cu care poti face batoning fara grija, e de ajuns un fierastrau pliabil teapan si astfel te poti lipsi si de topor. Eu pentru procesarea lemnului folosesc doar Bushman-ul si un Supreme Pocket Chainsaw. Cu chainsaw-ul ala pot taia lemne desul de groase, pe care apoi le maruntesc cu cutitul. Cel mai bine merge in doua persoane.

QUOTE(The Dude)
Lanterna e intr-adevar grea si poate Megalite...am sa verific, dar e super piesa

Firma se numeste Maglite, nu Megalite, dar nu cred sa fie cazul aici. As zice mai degraba ca-i un model de Led Lenser, care e o firma destul de desteapta. Focalizarea se face tragand inainte-inapoi de capatana aia? Daca da, marca Led Lenser e sigur. Oricum, lanternele de mana nu sunt asa de grozave in salbaticie, unde ai nevoie sa ai mainile libere pentru una-alta. Cea mai practica tot frontala ramane. De la Led Lenser recomand H7.

QUOTE(The Dude)
dar spre rusinea mea n-am auzit "de cel care vine insotit cu bloc de magneziu"

E vorba de un bloc din magneziu ce arata ca o bucata de aluminiu, ce are incorporat si un o bara de amnar clasica pe lateral. Cu un cutit se racaie o cantitate anume din blocul acela, iar apoi aceasta este aprinsa printr-o scantaie produsa cu zona din lateral. Daca asezi cu grija pilitura respectiva sub un material inflamabil si-i dai scanteie, aprinde foarte frumos. E mai simplu de folosit decat un amnar suedez clasic, care necesita ceva indemnare.

QUOTE(The Dude)
pentru mine spirtiera iese din discutie din multe motive: primul ar fi ca eu mai si gatesc in tabara. Ultima data am facut ciuperci, ca am gasit foarte multe in urma ploilor. A doua, ca sunt foarte pretentios la gust, iar ceaiurile pe care le fac in natura si care nu se compara cu nimic, pot fi influentate de spirt, ori de spirt condensat, alcool, altea produse alternative

N-am gatit pana acum la spirtiera, dar sistemele de la Trangia pot fi folosite cu succes si la asa ceva. Unele vin cu tigai, oale, etc., si pot fi folosite cu succes pentru gatit tot ce-ti trece prin minte, ca poti regla si intensitatea flacarii. Cat despre schimbarea gustului, nu cred sa fie cazul. Eu am facut doar supe la plic si ceai cu spirtiera si gamela, dar n-am constata nimic de genul asta. Daca vrei sa fi si mai light-weight de atat, poti folosi arzatoare cu Esbit. Sunt unele extrem de mici si de compacte, iar tabletele de esbit ard destul de eficient.

Acest topic a fost editat de mothman: 13 Jul 2011, 02:11 PM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Jul 2011, 02:30 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(mothman @ 13 Jul 2011, 02:05 PM) *
Daca vrei confort psihologic iti recomand un Cold Steel Bushman, cu care poti improviza foarte usor o sulita de toata frumusetea. Cand ti asa ceva in mana sigur privesti altfel lucrurile. Bushman-ul este unul din cele mai reusite cutite de supravietuire existente pe piata, si vine si la un pret super accesibil. Cutitul ala e aproape indestructibil - vezi pe knifetests.com ce poate. Am si eu unul si am spart multe buturugi cu el.


Il stiu...L-am si vazut...Nu stiu cum m-as descurca cu o lance, dar merita incercat. Stiu si ca era ieftin..
Merci de sfat..

QUOTE
In cazul asta ar trebui sa fie suficient. Otelurile inoxidabile sunt de preferat daca ai de-a face mai mult cu prepararea hranei. Eu pentru asta am un briceag mic, cu plasele din aluminiu. E vorba de unVictorinox Soldier.


Am si eu unul din asta...dar e off-name. Adica a fost produs de Victor pentru material publicitar. O sa ii pun o poza..
Fiind pentru pub nu are trecuta pe el marca, dar e acelasi producator...taie al dracului, insa multe din accesorile alea sunt subrede..

QUOTE
folosesc doar Bushman-ul si un Supreme Pocket Chainsaw. Cu chainsaw-ul ala pot taia lemne desul de groase, pe care apoi le maruntesc cu cutitul. Cel mai bine merge in doua persoane.


Mai eu am rupt la d-astea ca m-am lasat...Ce-i drept nu stiu daca exact acelasi producator..

QUOTE
Oricum, lanternele de mana nu sunt asa de grozave in salbaticie, unde ai nevoie sa ai mainile libere pentru una-alta. Cea mai practica tot frontala ramane. De la Led Lenser recomand H7.


Folosesc si frontala, insa fiind un traditionalist utilizez mult felinarul. La el am parafina si merge cat e noaptea de lunga...in doua nopti consuma o incarcatura.
E o belea la transportat, dar noaptea, la citit si de veghe...Nu stiu, poate sunt subiectiv...sigur sunt...nici de el nu ma despart.
Lanterna insa nu se regleaza din cap..totul e electronic si e functie de numarul de apasari care are o ordine..e enervant pana la urma, insa un flux concentrat de lumina, la o intensitate maxima, poate avea efecte mai bune decat o arma de foc noaptea....o sa studiez propunerile tale.

QUOTE
E vorba de un bloc din magneziu ce arata ca o bucata de aluminiu, ce are incorporat si un o bara de amnar clasica pe lateral. Cu un cutit se racaie o cantitate anume din blocul acela, iar apoi aceasta este aprinsa printr-o scantaie produsa cu zona din lateral. Daca asezi cu grija pilitura respectiva sub un material inflamabil si-i dai scanteie, aprinde foarte frumos. E mai simplu de folosit decat un amnar suedez clasic, care necesita ceva indemnare.


Eu am o tehnica foarte buna cu amnarul...si da, ai dreptate, deprinderile sunt necesare. Sti pe unde s-ar putea gasi asa ceva pe la noi ...

QUOTE
N-am gatit pana acum la spirtiera, dar sistemele de la Trangia pot fi folosite cu succes si la asa ceva. Unele vin cu tigai, oale, etc., si pot fi folosite cu succes pentru gatit tot ce-ti trece prin minte, ca poti regla si intensitatea flacarii. Cat despre schimbarea gustului, nu cred sa fie cazul. Eu am facut doar supe la plic si ceai cu spirtiera si gamela, dar n-am constata nimic de genul asta. Daca vrei sa fi si mai light-weight de atat, poti folosi arzatoare cu Esbit. Sunt unele extrem de mici si de compacte, iar tabletele de esbit ard destul de eficient.


Mai, la gatit e vb de durate mari de functionare si putere calorica mare. butanul pare sa fie cel mai bun, insa oalele de aluminiu (pe care le folosesc si eu) nu sunt. Sunt sceptic aici in legatura cu variantele propuse de tine..insa nu le pot infirma calitatea sau proprietatile de vreme ce nu le-am probat. Spirtierele pe care le stiu eu introduc o aroma..(la fel vasele de al, nu si cele de inox)...In conditiile vitrege de salbaticie poate lesne trece neobservata, insa in linistea si confortul unei tabere cu 20 de kg de echipament nu poate scapa nesesizata... rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 10:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman