HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Survival Kit
The Dude
mesaj 26 Sep 2006, 12:02 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Poate e cam mult spus...Mie imi place sa fac excursii lungi de cateva zile prin salbaticii. desi au ramas putine locuri "salbatice" in Romania, ele continua sa existe. De regula imi stbilesc punctul de plecare si pe cel de venire..traseul e la improvizatii.


De-a lungul anilor, prin selectie am invatat sa car cu mine doar acele lucruri care imi sunt cu adevarat eficiente, si strict necesare. As vrea sa le discutam aici, pentru ca sunt convins ca unele din lucrurile astea ar putea interesa pe multi indragostiti de natura, si pentru ca cred ca in egala masura eu as putea afla lucruri noi si importante.


asadar echipamentul meu de baza se compune din:

1. rucsac mediu, bine asezat pe sapte, cu posibilitati de fixare, impermeabil si cat mai simplu. In prezent folosesc un model mai vechi de la firma Bivuac-Franta, pe care sunt pe cale sa il inlocuiesc.

2. cutit cu lama scurta shumo C440 cu maner din lemn de maslin, si teaca de piele. E usor de purtat teaca putandu-se inclina pe curea, are lama potrivita ca grosime pentru mai multe tipuri de utilizari, otelul este foarte bun si se reascute usor cu

3. o piatra de ascutit Victor Inox, cu forma de pix. usor de transportat, cu patru posibilitati de ascutire in mai multe grade de rugozitate

4. o lanterna pompa de fotoni V3 cu 40 de ore autonomie, cu led de 1,5kw, si inca una backup cu doua baterii R6 cu 9 leduri tip stilou cu 12 ore autonomie dar la care folosesc acumulatori ce se pot reancarca cu

5. kit mignion de reancarcare acumulatori si telefoane mobile cu panouri solare

6. doua telefoane mobile, unul in reteaua zapp, altul in reteaua connex

7.hamac brazilian cu suport complet (adica nu din plasa) cu dispozitive de prindere universal;e

8. prelata de campare dual texino, care se face un fel de cort peste hamac, si are si plasa antiinsecte.

9. amnar swiss army...excelenta piesa pentru aprinderea focului in orice pozitie

10 aparat GSM Magellan, cu barometru, busola Nord geografic, altimetru, faze ale lunii etc...etc..

11 gamela cu corp dublu


12 minitrusa cu pila, forfecuta ace de cusut ale, alea...


Echipamentul asta, completat ocazional cu o trusa de tacamuri si vesela, o toporisca si un fierastrau briceag cu lama dubla nu m-a dezamagit de multe ori...ceva comentarii ????


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Sep 2006, 01:28 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu iau asa:

Rucsac, haine groase, sac de dormit, izopren, cort, cutit cu desfacator de conserva+conserva, lanterna, telefon, bricheta.

ASta consider strict necesar, mai multe m-ar incurca cred.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Sep 2006, 02:29 PM
Mesaj #3


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



laugh.gif Acum doua saptamani am fost pe munte....cu o cutie de batoane...energie (un fel de piure pentru copii)o pelerina de ploaie un panalon lung si o bluza groasa...mancarea nu prea mi-am luat decat ciocolata neagra ....pe munte am gasit fructe si am mers cu un baiat care cunostea muntele si evident cunoastea si toate speciile de ciuperci comestibile..... licklips.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Sep 2006, 02:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Olaf
mesaj 26 Sep 2006, 02:58 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



@The DUde: am si eu niste nelamuriri:

1) ce inseamna "cu led de 1,5kw" blink.gif
2) cred ca "GSM Magellan" inseamna, de fapt, "GPS Magellan", dar nu ti se pare ca ia din farmecul calatoriei? wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 26 Sep 2006, 04:38 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Dude lista ta seamana mai mult cu o lista complecta de echipament de multe!


Survival Kit e o trusa cat mai mica, uitata in rucsac dar necesara in caz de impas.

Am sa-ti fac o poza cu trusa mea....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 26 Sep 2006, 07:38 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (The Dude @ 26 Sep 2006, 01:02 PM)
...ceva comentarii ????

Da. Unde-i bautura ?? tongue.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 26 Sep 2006, 08:08 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



phai de shpritz... ah ...shpirit...hac... shpirt! shpirt medishinal nu ai auzjit???!? laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Sep 2006, 08:12 PM
Mesaj #8


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Da. Unde-i bautura ??

E plin de rauri cu ape limpede in varful muntelui....faza tare e ca atunci cand il cauti nu-l gasesti si cand ai rezerva de apa iti apare in fata rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 26 Sep 2006, 09:23 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (Colimator @ 26 Sep 2006, 08:12 PM)
E plin de rauri cu ape limpede in varful muntelui

Deci, daca toate apele e limpede, inteleg ca tot ce ne mai trebuie ar fi niste saci cu grane, drojdie, un cazan in care sa punem totul la fermentat si un alambic laugh.gif
Si cand ma gandesc la faptul ca eu consideram idealul de bagaj numai o umatate de porc afumat cu bretele... laugh.gif

Serios vorbind acum, "kitul de supravietuire" trebuie sa fie adaptat locului si vremii, nu? De exemplu, nu cred ca o sa vezi prea multe grupuri luand aparate ARVA cu ele in timpul verii. laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 09:24 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Olaf @ 26 Sep 2006, 03:58 PM)
1) ce inseamna "cu led de 1,5kw" blink.gif

O inventie pentru care as capata premiul Nobel imediat...Desigur e o greseala 1,5W



QUOTE
2) cred ca "GSM Magellan" inseamna, de fapt, "GPS Magellan", dar nu ti se pare ca ia din farmecul calatoriei? wub.gif



ba da...ii ia mult din farmec, dar odata in Parang m-am ratacit intrun mod extrem de periculos...iar alta data pe vifor si pe ninsoare, am ratat cabana si am trecut pe langa ea...as fi putut sa o sfarsesc congelat, asa ca mi-am zis ca trebuie sa am si asa ceva...desigur GPS-Magellan..scuze si pentru greseala asta


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 09:29 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (SORIN @ 26 Sep 2006, 05:38 PM)
Dude lista ta seamana mai mult cu o lista complecta de echipament de multe!


Survival Kit e o trusa cat mai mica, uitata in rucsac dar necesara in caz de impas.

Am sa-ti fac o poza cu trusa mea....

Sorin.

da Sorin...ai dreptate, este in exces folosit termenul...Pe de alta parte o situatie foarte stricta de supravietuire nu prea mai exista...insule pustii, desert...nu prea gasesti prin Romania. Eu fac eforturi imense ca sa gasesc cateva hectare ici si colo pe care sa nu dau de asezari..(odata am dat de belea si am ajuns in mijlocul unei unitati militare camuflate..una de rachete...m-au intergat ca'n filme)..asadar hai sa ii zicem echipament de munte


abia astept poza promisa..


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 09:32 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (alysoft2003 @ 26 Sep 2006, 08:38 PM)
Da. Unde-i bautura ?? tongue.gif

La punctul 11 prietene....de ce crezi ca gamela e cu doua compartimente.....in unul tin apa de baut, iar in altul ...apa sfintita.


In plus gasesti multe izvoare, sau copaci care te pot ajuta sa rezolvi problema asta


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 09:38 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Blakut @ 26 Sep 2006, 02:28 PM)
lanterna, telefon, bricheta.


Lanterna sa fie cu LED, consuma putin, are autonomie mare, "becul" nu prea se arde si are mii de ore de functionare


Telefonul sa fie Vodafone...ca imi iau comision de la ei pentru reclama mascata devil.gif


Iar in loc de bricheta cumpara un Amnar...e super calitate..functioneaza de fiecare data, nu e inutilzabil cand e ud..uite il gasesti aici: <http://www.outdoor-adventure.ro/amnar_army.htm>


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Sep 2006, 09:54 AM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu am o modalitate si mai "dasteapta" de carat: un rucsac, tilifonul, ceva de vreme rea, conserva minune (lichide+proteine= bere, bre). Si cam gata... smile.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 10:08 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 10:54 AM)
Eu am o modalitate si mai "dasteapta" de carat: un rucsac, tilifonul, ceva de vreme rea, conserva minune (lichide+proteine= bere, bre). Si cam gata... smile.gif

da ma....da ce te faci daca........alea, alea...Pune si tu raul mai in fata


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Sep 2006, 10:46 AM
Mesaj #16


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (The Dude @ 27 Sep 2006, 11:08 AM)
QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 10:54 AM)
Eu am o modalitate si mai "dasteapta" de carat: un rucsac, tilifonul, ceva de vreme rea, conserva minune (lichide+proteine= bere, bre). Si cam gata... smile.gif

da ma....da ce te faci daca........alea, alea...Pune si tu raul mai in fata

Da, bre, alea-alea, nu am conserva?! Beau pana uit in ce situatie sunt... laugh.gif In Romania, mai mult de 48 de ore nu prea ai pe unde sa ratacesti fara sa dai de civilizatie (fie ea cat de mica). In caz de accidente sau daca se ingroasa gluma, e tilifonul.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 27 Sep 2006, 10:46 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Sep 2006, 11:11 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 11:46 AM)
In Romania, mai mult de 48 de ore nu prea ai pe unde sa ratacesti fara sa dai de civilizatie (fie ea cat de mica)

Incearca zona Fetesti-Marsilieni, apoi pe la Muntele Mic pe acolo...astea-s care imi vin in minte acum...Pe la Fetsti dupa al doilea bac inspre Cercuzi sunt inca zone care n-au mai fost calcate de om de zeci de ani...nu degeaba se ascundea Terente prin balti...i-am gasit si urma...a lui sau a lui Yeti...un prezervativ de vreo jumatate de metru din matz de bou rofl.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 27 Sep 2006, 01:13 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE (mariusc2 @ 27 Sep 2006, 10:46 AM)
In caz de accidente sau daca se ingroasa gluma, e tilifonul.

Mda, imi amintesc de vara asta in Retezat, unde la Gentiana scria "mergi in siguranta, Connex e cu tine", sau asa ceva, si dupa o ora nu mai aveam semnal nici pe Connex nici pe Orange. Am reusit sa prindem un semnal Orange slab de tot in creasta, si atat. Deci telefonul nu este prea des o optiune: de cele mai multe ori nu merge. Unde mai pui ca iarna, daca-i frig, acumulatorii se cam duc de rapa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 27 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Pai luati si voi Thuraya ca mere oriunde..vorba aia...Satellite.GPS.GPRS...all made possible by American Express Platinum spoton.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 27 Sep 2006, 06:22 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@The Dude: te contrazici, maestre. Ba te plangi ca e greu sa gasesti zone salbatice in Romania ("Eu fac eforturi imense ca sa gasesc cateva hectare ici si colo pe care sa nu dau de asezari.."), ba ca te ratacesti in pustietate si ai nevoie de GPS(" Incearca zona Fetesti-Marsilieni, apoi pe la Muntele Mic pe acolo...astea-s care imi vin in minte acum...Pe la Fetsti dupa al doilea bac inspre Cercuzi sunt inca zone care n-au mai fost calcate de om de zeci de ani..")


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 2 Oct 2006, 10:37 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (axel @ 27 Sep 2006, 07:22 PM)
@The Dude: te contrazici, maestre. Ba te plangi ca e greu sa gasesti zone salbatice in Romania,  ba ca te ratacesti in pustietate si ai nevoie de GPS

Nu ma contrazic de fel fratioare...le gasesti greu, dar ele exista. Capisci... thumb_yello.gif

Si pe mine m-a lasat Connexul la greu chiar in acest weekend. In zona Brasov a fost cazut aproape o zi...E intolerabil mad.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 2 Oct 2006, 10:37 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 18 Nov 2007, 12:12 PM
Mesaj #22


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Sorin are dreptate, survival kit ar fi o cutie destul de rezistenta, de exemplu cea de "str8" in care ar merge puse cateva obiecte mici indispensabile:

guta, carlige, o busola, un briceag multifunctional, cateva ustensile de aprins focul, o folie de supravietuire, restul in functie de imaginatia celui care o face.

Vreau sa mentionez ca amnarul swiss army nu este asa de grozav precum pare; este bun daca bate vantul dar nu este bun pe ploaie de exemplu. Ca sa poti face focul cu ei ai nevoie de vata sau canepa - obligatoriu uscate + vreascuri uscate.

P.S. Sorin, vreau si eu sa vad poza sau sa stiu macar descrierea ei.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 18 Nov 2007, 02:37 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Am uitat ca am promis.....ma duc s-o caut cu toate e mai usor sa ma orientez dupa stele decat s-o gasesc in balamucul meu din magazie!

Am s-o arat.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 25 Nov 2007, 06:20 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Am atasat eu un exemplu de trusa de supravietuire.

Pe de o parte produsele specializate nu pot fi cumparate de catre civili din cate am inteles. Pe de cealalta parte, au fost oameni pregatiti si echipati care nu au supravietuit.

Diferenta dintre a supravietui si a muri este facuta intotdeauna de atitudine, nu de cantitatea de obiecte din ghiozdan. Panica, stresul, anxietatea, furia si frustrarea, depresia, singuratatea influenteaza decisiv sansele de a supravietui.

Asta nu inseamna ca o astfel de trusa este mai putin importanta.

Daca stie cineva de unde pot sa cumpar astfel de produse rare, as fi recunoscator.

Acest topic a fost editat de Dualist: 25 Nov 2007, 06:21 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  altoids_462.jpg ( 44.52K ) Numar descarcari: 20
 


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Nov 2007, 06:45 PM
Mesaj #25


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



N-ai nevoie de trusa sofisticata, ci de sange rece si cunostinte.
Am vazut acum cateva luni o emisiune pe Discovery unde erau multe lucruri interesante despre cum sa supravietuiesti daca ramai de unul singur la Polul Nord. Pe langa echilibru, gandire pozitiva, sa nu intri in panica, trebuie sa stii cum sa te comporti cand traversezi o apa inghetata, ce sa faci cand esti ud din cap pana in picioare, cum sa-ti construiesti adapost cand esti inconjurat numai de zapezi, cum sa-ti cauti de mancare. N-am notat, stiind ca reaiu emisiunile uneori saptamanal, dar mi s-a parut deosebit de utila.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 25 Nov 2007, 09:54 PM
Mesaj #26


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



pai trusa de supravietuire este esentiala in astfel de situatii: sa faci focul in orice conditii meteorologice, cateva instrumente cu care sa iti faci un adapost, sa faci apa potabila, sa improvizezi cateva capcane, etc.

Daca ramai singur in mijlocul naturii ai nevoie si de unelte, nu doar de atitudine optimista thumb_yello.gif


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Nov 2007, 11:17 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Prieteni....nici o caruta de instrumente nu te ajuta daca nu stii ce sa faci cu ele!

Pe alta parte, poti fii Ramba, dar fara scule de baza nu faci nimic!

Trusa trebuie sa nu fie povara, dar sa aiba strictul necesar si mai ales sa fie potrivita regiunii in care te aflii!!

Una e in desert la canicule si alta in munti pe zapada!

Nu e asa de simplu cum se pare....e o intreaga poveste ce se poate invata doar din practica!

Dualist,...inca n-am gasit trusa, dar am sa ma infig in fimea....ea probabil i-a facut de hac ohyeah.gif

Oricum....aici cu placere daca aveti intrebari!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 25 Nov 2007, 11:40 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cel putin trusa medicala::

http://i50.photobucket.com/albums/f329/justwdw/DSC03576.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f329/justwdw/DSC03577.jpg
Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 26 Nov 2007, 09:09 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Prietene Sorin

Multumesc pentru fotografii ... daca ai putea face o fotografie la lista de sus ar fi perfect.

Avand in vedere ca:

1.omul nu poate supravietui fara apa mai mult de trei zile

2. omul nu poate supravietui mai mult de cateva zile in temperaturi foarte scazute

3. in desert mor mai multi oameni de frig decat de cald

ma gandesc ca sunt unele obiecte care sunt valabile pentru toate tipurile de clima.

Tu ce ai include in trusa de supravietuire (nu cea de prim ajutor) ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 27 Nov 2007, 02:35 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Dualist @ 18 Nov 2007, 12:12 PM) *
Vreau sa mentionez ca amnarul swiss army nu este asa de grozav precum pare; este bun daca bate vantul dar nu este bun pe ploaie de exemplu. Ca sa poti face focul cu ei ai nevoie de vata sau canepa - obligatoriu uscate + vreascuri uscate.


Ba dimpotriva. Marele avantaj al amnarului suedez este tocmai acela ca se comporta excelent si in aceleasi conditii atunci cand este ud.
Daca te aflii in padurile patriei iti recomand sa cauti scoarta exfoliata de mesteacan. E buna pentru ca nu se uda. Ca sa fi mai sigur de succes poti sa o si scamoshezi cu o piatra sau cu un cutit. Fibrele se vor aprinde mult mai usor.

Pe sub copaci, cu cat acestia sunt mai mari, se pot gasi, chiar si sub zapada, vreascuri in conditii bune de foc.
La fel de bine e si cu crecile cazute, dar acestea ar trebui sparte si/sau despicate; se rezolva si cu un cutit.
Dupa ce l-ai ridicat cat de cat focul e mai putin mofturos.

Oricum, pentru cei comozi, acolo de unde se cumpara amnare se pot cumpara si niste cutitue metalice, ca de crema de ghete, pline cu un rumegus special care se aprinde de la amnar in orice conditie...Are doar 50 de grame, asa ca nu-i mare scofala daca vrei sa fi 100% sigur ca poti avea foc oricand vrea muschiul tau...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Nov 2007, 05:37 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



O trusa buna ar trebuii sa aiba:

Jumatate de parasuta impaturita bine.
Plasa de pescar de 1.20x1.20
Chibituri ce se aprind pe orice.
Lanterna fara baterii rezistenta la apa.
Cateva lumanari.
Cateva cubulete de aprins carbuni.
Sun mirror.....recomand Gerber.
Busola plata de orientare turistica.
Eu tub fumogen pe o parte iar pe cealalta pirotehnic.
Un multi tools bun.
Un briceag de armata.
Un cutit rezistent.
Sarma de otel cu dinti!
Pastile de apa potabila.
Carlige de toate marimile.
O cordelina de 3 mm' lungime de 15.
Coarda 8mm' lungime 25m'.
Ace si ata de cusut tari.
Folie de aluminium.
Folie transparenta de plastic 1.5x1.5 m'.
Pila.
Tuburi de lapte concentrat.
Plicuri cu supa.
Cana mare din metal.
Extractor de venin.
Un caietel si creion.
Ochelari de soare.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 27 Nov 2007, 07:22 PM
Mesaj #32


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



ce faci cu:

1. jumatatea de parasuta
2."Eu tub fumogen pe o parte iar pe cealalta pirotehnic" (asta ce o fi ?)
3.Sarma de otel cu dinti! - guta ar fi mai usoara si mai mica pentru transport.

Extractorul de venin trebuie sa mearga la trusa medicala.

Eu nu inteleg scopul celor trei obiecte din lista.

unsure.gif

Acest topic a fost editat de Dualist: 27 Nov 2007, 07:23 PM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 Nov 2007, 08:12 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Jumatatea de parasuta te poate folosi la facut adaposturi, un hamac ( recomandat in zonele tropice ), capcane si multe altele!
E recomandata pt. rezistenta ei, volumul si greutatea mica!

Tub e ce vezi mai jos in mana mea...partea rosie e pirotehnica de un minut si cea verde fum de un minut. Sunt folosite in marina si ca marcante la aterizarea elicopterelor...mai jos:


Sarma aia e ca un fierastrau...are in capate doua inele de tinut si taie exact ca un fierastrau...in armata e folosita in alte scopuri mai naspa.

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 27 Nov 2007, 08:34 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 27 Nov 2007, 08:49 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



genial ! nota 10 ! thumb_yello.gif


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Nov 2007, 03:23 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Salut prieteni!!

Sa deschidem putin "parantezele" si sa vedem ce si cum!

Signal mirror...recomand doar cele de tip Star Flash si nu cele simple sau cele cu coerdelina de indicatie.

Commando Saw....cele mai bune sunt cele de la Pro Force din Anglia....e si firma care doteaza Grupul SAS renumit ca cel mai bun commando din lume.

In legatura cu aprins focul....nu e nevoie de amnare si al de astea.....tablete de Esbit si chibrite de survival fac treaba mult mai bine si mai repede!

Firme renumite gen Coghlans, Salewa si altele, au mare rating, dar sunt multe firme mai putin stiute la care poti gasi lucruri de inalta calitate. Personal, eu prefer si achizitionez doar ce e de marca Gerber americana, ce doteaza fortele Marines.

Busole??? Recomand cu caldura Silva cele stil compas...

Aveti intrebari??? Aici cu placere.....

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 28 Nov 2007, 03:32 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 08:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman