HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

53 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > »   
Reply to this topicStart new topic
> -X-
exergy33
mesaj 4 May 2007, 01:16 PM
Mesaj #386


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Armistiţiu

user posted image

Un pictor fără nume
a desenat cīndva o casă,
apoi, cu vīrful cărbunelui,
a schiţat o privire īntunecată
şi un zīmbet īntrebător,
pe care l-a aşezat cu tandreţe īn spatele ferestrelor.

Dar īntr-o zi
īntr-un acces de gelozie,
de furie,
de nebunie,
şi-a pus viziera pe suflet
şi īnarmat cu o radieră
a trecut nebuneşte, īn toate direcţiile, pe coala de carton,
pīnă cīnd, istovit, s-a lovit de rama tabloului.

Iar atunci cīnd bătălia a luat sfīrşit,
a văzut că īi este imposibil să se bucure
smile.gif ... sentimentele-i de o viaţă
au rămăs lipite pe bucata aceea moale de gumă īnnegrită
pe care şi acum o frămīntă neputincios īntre degete.


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 May 2007, 02:04 PM
Mesaj #387


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Paso Doble

user posted image

Incerc sa fac abstractie de ploaia care bate in surdina . Imi da senzatia ca dincolo , de cealalta parte a geamului de sticla , se produce o purificare la scara microscopica.
Pe orizontul ud imbibat de apa si de sperante solubile privirea alearga mirata ... neputind sa inteleaga de ce fiecare cuvint spus , odata spus , nu mai inseamna nimic .
Nu spatiul este cel care desparte . Departarea e doar o forma prin care se pot aproxima dimensiunile , iar dimensiunea sentimentelor nu face exceptie de la regula.
Daca ar fi sa-mi doresc ceva pentru ziua de azi , atunci mi-as dori sa pot sa te vad asa cum te-am vazut atunci.
Si ce trist ar fi ca dorinta sa mi se indeplineasca.

( Imagine de Waldman )



--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 6 May 2007, 03:53 PM
Mesaj #388


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



O zi buna, Trecatorule! smile.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 May 2007, 03:53 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 8 May 2007, 10:49 AM
Mesaj #389


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Echilibru de marţi

user posted image


Trăim īntr-o lume deformată de sentimente ambigue. Un amalgam de dorinţe şi de neputinţe , de realizări şi de frustrări, de griuri amestecate cu alte griuri. Griuri terne amestecate cu griuri strălucitoare , griuri de scrum amestecate cu griuri de ceaţă , un ocean de griuri la marginea unui deşert gri pe ţărmul căruia făpturi ciudate, cu numele de oameni, īşi trăiesc viaţa īn alb şi negru. Contrastul le provoacă plăcere dīndu-le senzaţia că ei nu sunt gri.
Dincolo de lumea aceasta echilibrată şi gri s-au refugiat visătorii ... cei pentru care trăirile au nuanţe şi tonuri, au căldură şi culoare.
Visele lor nu pot fi anihilate de superficialităţi de duzină.
E ciudat ... dar mai există oameni care nu s-au transformat īn sclavii reclamelor, oameni pe care parbrizul unui Lamborghini sau profilul Angelinei Jolie īi lasă rece, la fel cum īi lasa rece o croazieră īn insulele Baleare sau un fotoliu īntr-un birou de pe Wall Street.
Există oameni care au avut toate acestea şi care au renunţat de bună voie la ele.

Li s-a spus nebuni - īn timp ce ei erau singurii care au refuzat să mai alerge īn demenţiala cursă a profiturilor generatoare de derizoriu.
Li s-a spus inconştienţi - īn timp ce ei erau singurii conştienţi de faptul că nu acumularea īnseamnă īmplinire .
Li s-a spus dezechilibraţi - īn timp ce ei erau singurii stăpīni al unui invizibil punct de echilibru.

Nu are rost să mai adaugi nimic smile.gif. Ştiu ... tristeţea mea e o formă disimulată a unui dezechilibru īntre Eu şi Mine .

( Imagine de Bernarda Ber )

PS. Buna TH smile.gif .


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 9 May 2007, 02:24 PM
Mesaj #390


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Şcolăriţele ... smile.gif

user posted image


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 May 2007, 10:17 AM
Mesaj #391


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Banalităţi de joi

user posted image


[...]

Īn orele īntemniţate-n vid
nu e loc de nimeni.
Īn acelaşi pretutindeni fără de coordonate
paşii calcă apăsat pe norii grei de apă
iar de sus plouă cu ţărīnă mirosind a flori de cīmp.

Treci intermitent pe līngă tine īnsuţi
īnghiontind singurătatea pe care o ţii de mīnă,
şi deşi ţi-ai lăsat deschisă colivia sufletului
cuvintele au uitat să zboare,
iar tentativa de a te sinucide pe coala de hīrtie
nu mai poate impresiona
nici măcar un banal semn de exclamaţie.

Sensibilitatea e ca rugina de pe vapoarele ancorate prea mult timp
prin porturi ,
stīrneşte milă nu unui adevărat lup de mare
ci numai acelora ce niciodată
nu au navigat debusolaţi
pe meridianul imposibilului.

Īn orele īntemniţate-n vid
treci intermitent pe līngă tine īnsuţi,
cu busola īn mīnă,
călcīnd anapoda prin bruma de viaţă
ce ţi-a mai rămas de trăit.

Nu te speria , nu te vei īntīlni prea curīnd ... smile.gif
căci bătrīnului lup de mare din tine
īi e īncă frică de pīnzele umflate de vīnt.


( Imagine de Viktor Bregeda )


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 May 2007, 01:30 PM
Mesaj #392


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Holograma de vineri

... un lan de grīu verde , abia īncolţit , mirosind a pămīnt reavan şi a fericire copilărească ♪
... liniştea aerului tulburată de trilurile păsărilor care se agitau īntr-un mod molipsitor de optimist , vrīnd parcă să-ţi spună că nimeni nu ţi-a dat dreptul să fii nefericit ♪
... buburuzele, furnicile, albinele, libelulele, greierii , fluturii albi sau cei cu aripile colorate ... o adevărată infanterie a Primăverii echipată pentru lungul marş către Toamnă ♪
... lăcrămioarele de padure , toporaşii , brīnduşele, ciuboţica cucului , păpădiile, lalele pestriţe , margaretele si rozmarinul , florile care şi-au lăsat culorile princiare si parfumul subtil la poarta de rămas bun a copilăriei mele ... dincolo de ea totul a devenit polimerizat, sintetizat, miniaturizat , nanotehnologizat , virtualizat ♪
... pădurea de fagi prin care se rătăceau cīţiva paltini şi mai mulţi mesteceni ... alunişul des prin care cu greu puteam strabate, merii şi cireşii sălbatici de la liziera de apus a padurii , care atunci cīnd īnfloreau īţi īnnebuneau simţurile ♪
... cerul de deasupra , albastru cobalt , albastru de Voroneţ , albastru de Isfahan ... albastru ca tristeţea nevazută ascunsă īn faldurile unui zīmbet de desparţire ♪
... vīntul călduţ care ne īnvăluia din cap şi pīnă īn picioare dīnd senzaţia de trup lipsit de veşminte ... şi impulsul nebunesc de a ne arunca īn gol , de acolo de sus , de acolo de unde oraşul se īntindea la picioarele noastre, străjuit de rīul clipocind molcom şi pe malul căruia pescarii īşi leneveau sīmbetele şi duminicile la umbra pīlcurilor de sălcii ♪
... drumul īn pantă , mereu acelaşi , dar de fiecare dată altul , de la poalele pădurii , de la cel mai inalt punct al oraşului , pīna acolo jos , la străzile cu pavaj de bazalt acoperite protector de coroana castanilor ♪
... pulberea fină de polen auriu pe care o puteai simţi īn adīncul plămīnilor atunci cīnd īnchideai uşa dupa ce ai intrat īn casă ♪

Din suprapunerea haotică de imagini şi aglomerarea precipitată de senzaţii s-a născut o hologramă , o incizie definitivă pe partea de dinăuntru a sufletului.
Ceva ce īmi va aparţine īnsă definitiv .
Un fel de Identity Card īn care-mi pot vedea amprentele sufletului.
Un Password , o parolă cu ajutorul căreia pot intra fără părere de rău īn toate zilele ce mă despart pe mine de Moarte.
Un ecran de protecţie suspendat parcă īn spatele pleoapelor deschise , un filtru invizibil prin care am īnvăţat să privesc viaţa , să te intuiesc pe tine , să te văd - exact aşa cum eşti , aşa cum poate că nu ai vrea ca altcineva , sau cineva , să te vadă .
Ataşez fiecărei secunde trecute sau viitoare emoţia acestei holograme, singurul loc īn care mă simt cu adevărat acasă .
smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 11 May 2007, 01:33 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 May 2007, 05:10 AM
Mesaj #393


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Şaptezeci minus şapte

user posted image


Īn memoria noastra sunt ascunse imagini care ne pot trage spre adīncul trecutului , aşa pe nesimţite . Īntr-o fracţiune de secundă ele ne fac să parcurgem zeci de ani şi ne reaşează pe noi , cei de azi , īn matricea īntīmplărilor de ieri .

Cerul roşiatic al unui apus de primăvară acoperit de nori parcă de jar ...
Stau rezemată de gard şi privesc atentă nişte mīţişori ... acele crengi de salcie īmbobocite . Am cīteva īn mīnă şi le privesc īndeaproape .
E ziua păcălelilor, adică 1 Aprilie ... şi mi se pare ciudat să existe o zi specială pentru a păcăli pe cineva .

Norii se mişcă īncet pe cer , şi deşi e destul de rece afară īmi place să-i urmăresc cum se prind din urmă unul pe celălalt, cum se destramă, sau cum se īndepărtează, alungindu-se parcă .
Dar eu aştept să īnflorească copacii.
E prima oară īn viaţa mea cīnd aştept aşa ceva.
La toamnă voi merge la şcoală , şi acest cuvīnt , şcoală , pune parcă o barieră īntre Acum si De Acum Īncolo .
De Acum Īncolo oare de cīte ori voi putea să văd īnflorind copacii?
Socoteala mea e simplă ... dacă voi trăi o sută de ani ... dar mă opresc ... ei bine, dacă voi trăi şaptezeci de ani , atunci voi putea vedea de şaptezeci minus şapte ori copacii īnflorind.
Nu ştiu dacă e mult sau dacă e puţin ... cantităţile nu-mi spuneau nimic la acea vīrstă .
Bunicul iese din casă , probabil ca să meargă undeva . Eu īi tai drumul . Vreau să vorbesc cu el . Īl īntreb cīt face şaptezeci minus şapte .
El se uită lung la mine ... nu-mi răspunde, dar mă īntreabă cīt face zece minus şapte
Ştiu răspunsul ... īi zic că , trei .
Şi dacă din şapte de zece ai luat un zece ... ce ţi-a rămas ? ... mă īntrebă el .
Ce simplu e ! ... spun īn gīnd , iar cu voce tare adaug , şase de zece . Iar īn total ... şase de zece plus trei , adică şaizeci si trei !
Bunicul se īndepartează oarecum grăbit spunīnd din mers ... vezi că nu a fost chiar atīt de greu ! ... se opreşte o secundă şi mă īntrebă ... de ce ai vrut să ştii ?

Īi povestesc la ce mă gīndisem mai īnainte .
Văd ca se īntoarce din drum şi se uită fix la mine ... nu spune nimic , doar se uită . Pluteşte īn aer o tensiune ... aud cum īmi zvīcneşte inima ...
Nu mai suport să mă privească īn felul ăsta ... sparg tăcerea cu o īntrebare fără sens ... nu-i aşa ? Iar apoi adaug ... poate chiar mai puţin , mai puţin de şaizeci şi trei de ori ... şi las vorbele suspendate īn aerul răcoros de aprilie .

Bunicul era singura persoană care se străduia să-mi răspundă la īntrebări , singurul care lua īn serios vorbele mele ... fără să le considere nişte copilării . A fost prima persoană care m-a tratat ca pe un om mare .
Mi se spunea că eu eram preferata lui , că niciodată nu a ţipat la mine , indiferent de orice prostie aş fi făcut ...

Īn acea zi de 1 Aprilie am descoperit că tot ceea ve voi vedea De Acum Īncolo ... va fi limitat ca număr : copacii care vor īnflori , fructele care se vor coace , frunzele care vor cădea , zăpada care va veni ... şi pe zi ce trece , acest număr se va īmpuţina.
Īi explicam toate acestea bunicului meu ... iar el mă asculta , de parcă nu ar fi ştiut nimic din toate acestea ...
Ţin minte foarte bine tot ce s-a īntimplat atunci ... uimirea de pe chipul lui ... neputinţa de a mă īntrerupe din vorba ... mīna ridicată īn aer , plecată īntr-un gest care niciodată nu a ajuns la destinaţie .
Ştiam că vrea să-mi treacă mīinile prin păr , aşa cum o făcea de obicei ... aşteptam ca distanţa să se micşoreze . Dar secundele treceau iar bunicul stătea aşa nemişcat , uităndu-de parcă intr-un gol ce se īntindea dincolo de mine.
Aş fi vrut să mă apropii , să mă lipesc de el ... am făcut un pas şi am īntins mīna ... A rămas suspendată īn aer ... la fel ca şi mīna lui.
Pentru cīteva secunde privirea mea a inotat īn privirea lui, un verde care se revărsa īn alt verde ... nu sīnt sigură ce a văzut el atunci ... dar cu o voce rece , străină chiar , mai mult ca pentru sine a zis ... cine ţi-a dat ţie darul ca numai cu doua cuvinte să faci ţăndări sufletul omului ?
De multe ori am visat această zi ... şi vorbele spuse atunci .
Mi-aş fi dorit ca măcar īn vis gesturile noastre să fie duse pīnă la capăt ... dar niciodată nu s-a īntimplat asta .

Bunicul a murit īn primele zile ale lunii august , chiar īn acel an.
Īn septembrie eu am mers la şcoală .

Īn acea zi am īnvaţat un lucru.
Dacă-ţi doreşti cu adevărat ceva , īnchide larg ochii , deschide-ţi adīnc sufletul , şi nu ezita să mergi pīnă la capăt .
Chiar cu riscul de a şti că la acel capăt nu există nimic din ceea ce aşteptai .
smile.gif

(text scris in original pe 14 ianuarie 2007)

Imaginea - o fotografie facuta din avion de un prieten smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 13 May 2007, 06:14 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 15 May 2007, 11:50 AM
Mesaj #394


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Arta nu cunoaste limite smile.gif .

user posted image

Omagiu lui van Gogh ...o lucrare dintr-un concurs de sculptura si gravura mai ciudat ... melon encarving care se desfasoara in Japonia smile.gif

user posted image

Acest topic a fost editat de exergy33: 15 May 2007, 11:51 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 May 2007, 06:15 PM
Mesaj #395


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Decebal Bulmeza

user posted image

Din multe puncte de vedere ma consider o persoana fericita , pentru ca de-a lungul vietii am avut sansa sa cunosc oameni interesanti, unii chiar deosebiti ... si am avut ocazia sa vad locuri pe care in copilarie le admiram doar in reviste , albume , ilustrate sau carti.
Azi navigind pe net gindul m-a dus la un baiat pe care l-am cunoscut intr-o tabara. Ultima mea tabara din ultimul meu an de liceu.

Nu stiu de unde ar trebui sa incep sa povestesc astfel incit povestea sa capete fluiditate.
Daca ar fi sa respect cronologia atunci ar trebui sa incep cu prima seara in care s-a tinut cenaclul literar al taberei.
Un baiat potrivit de statura, saten spre blond, cu ochii verzi , imbracat in blugi si cu o camasa cadrilata in nuante de gri si albastru a citit o poezie. Avea un usor accent maghiar.
Pe mine m-a facut sa zimbesc, cu atit mai mult cu cit imi dadeam seama ca respectivul se straduise din rasputeri sa semene la scris cu Adrian Paunescu.
Cei care au ascultat si-au dat cu parerea ... eu m-am abtinut.
Seara, la cina, am vazut ca vine la masa noastra si cere voie sa se aseze. Noi eram la masa trei fete si tocmai comentam asiduu toaleta unei profesoare care ne placuse .
Dupa citeva replici obisnuite de genul ... cum te cheama? ... de unde esti ?... etc el m-a intrebat direct de ma umfla risul la cenaclu ascultindu-i poezia.
Adevarul e ca doar zimbisem si m-am abtinut sa nu rid ... desi as fi vrut sa o fac.
I-am zis motivul si am adaugat ca nu-mi plac epigonii lui Paunescu.
El nu a ripostat in nici un fel .
Am uitat sa spun ca numele lui de familie era unguresc , insa un nume usor de retinut ... iar prenumele era latin , nume de imparat roman.
Locuia intr-un oras din Ardeal si tocmai trecea in clasa a IX-a .

A doua zi , a treia zi , ... adica toata saptamina am vorbit despre diferite lucruri. Am observat ca mereu incerca sa canalizeze discutiile spre istorie , si mai ales spre istoria Daciei.
Pe mine m-a frapat si m-a impresionat placut sa vad ca un maghiar stie atitea amanunte despre istoria dacilor ; unele dintre ele mi-erau necunoscute mie . In gluma i-am zis ca s-ar putea sa aiba suflet romanesc , fara sa o stie.
Nu a comentat in nici un fel.
Seara nu a venit ca de obicei sa manince cu noi , iar fetele chiar ii regretau absenta. Era un pusti simpatic care stia cind trebuie sa taca si cind trebuie sa vorbeasca , desi nu avea decit 14-15 ani.
M-am gindit ca poate am zis ceva care l-a suparat , ceva referitor la maghiari si la romani ... nu-mi puteam aminti toate lucrurile discutate.
Pe la noua seara a venit la noi in camera si m-a intrebat daca am ceva de facut. Faceam parte din comandamentul taberei si aproape in fiecare seara aveam o mica sedinta de comandament. Dar in acea seara nu se anuntase nici o sedinta.
Am iesit afara ... eu aveam de gind sa joc volei. Pe teren nu era nimeni cunoscut , asa ca ne-am asezat pe o banca in speranta ca isi vor face aparitia si cei de la liceul meu.
Surpriza a venit atunci cind el m-a intrebat daca am rabdare sa ascult o poveste autobiografica , timp in care el va sta cu spatele la mine ... pentru ca altfel nu e in stare sa povesteasca. Am raspuns afirmativ.
A inceput cam asa :

- Stii ? ... intr-o zi am sa-mi schimb numele . Mi-ar place sa ma cheme Decebal Bulmeza.
- De ce?
- E un nume suta la suta dacic. Stiu ca Bulmeza suna caraghios , dar mie imi place. Daca nu Bulmeza , atunci Matula . Decebal Matula.
... la faza asta eu am ris , si desi incercam sa ma opresc nu puteam ...
- Poate faci efortul sa explici cum de ti-a venit gindul asta ... iar aici am facut o incrucisare de cuvinte intre numele lui real unguresc si numele dacic.
- Cum te-ai simti daca intr-o zi cineva ti-ar spune ca nu esti persoana care esti ?
- Nu inteleg , am raspuns eu. Vorbeste mai clar sa te pot intelege.
- Nu sunt ungur chiar daca am nume unguresc . Limba mea materna este limba maghiara . Primul cuvint pe care l-am rostit a fost 'alma' , care inseamna 'mar' .
- Bun , continua ...
- Sunt un copil infiat , parintii mei adoptivi sint unguri.
- Cum s-a intimplat asta? De ce nu au infiat un copil ungur?
- Intr-o dimineata tatal meu , atunci insa nu stiam ca este adoptiv , mi-a zis ca vrea sa vorbeasca ceva important cu mine. M-a luat cu masina in afara orasului , si acolo , in liniste , in citeva propozitii simple mi-a zis totul. Ei nu puteau avea copii. Mama mea era colega de servici cu ei , si erau oarecum in relatii bune.
Nesansa face ca parintii mei naturali sa plece pe timp de noapte in concediu. Accident de circulatie. Ei morti , eu scapat ca prin minune.
Atunci parintii mei adoptivi o conving pe singura mea bunica sa renunte la dreptul de tutore asupra mea , spunindu-i ca nu-mi va lipsi nimic , niciodata. Ei isi doreau foarte mult un copil, dar nu infiasera pe nimeni pentru ca se temeau sa ia un copil fara sa stie ce fel de parinti poate avea el. Dupa doua luni de gindire bunica isi da acordul legal .
Cind m-au luat acasa la ei eu aveam sapte luni.
- Zi mai departe . Credeam ca evenimente din astea se intimpla numai in filme.
- Ce sa zic? L-am ascultat pe tatal meu pina la capat . Cind a terminat de povestit m-a cuprins de umeri si mi-a zis zimbind ca acum se simte cu sufletul usurat ca mi-a spus adevarul . Ca e mai bine sa aflu de la el decit sa-l aflu de la altcineva. Ca intotdeauna el m-a considerat baiatul lui ...
- Tu cum ai reactionat?
- In acel moment mi-am amintit ca intr-o zi m-am intrebat de ce eu sint blond desi nimeni din familia parintilor mei nu este. Aflasem raspunsul.
- Deci esti moldovean? ...
- Asta cum ai dedus-o?
- Presupun..
- Da, moldovean .. Sa-ti zic si restul. Ne-am intors acasa ... si atunci cind am intrat in bucatarie mama tocmai toca niste varza pentru salata. M-am apropiat de ea , am luat-o in brate ... ea nu stia ce se se intimpla ... de unde efuziunea de sentimente .
Tata i-a zis sec ca mi-a spus cine sunt de fapt. Atunci ea cu miinile tremurind si-a scos manusile de plastic , si in propozitii neterminate il tot intreba de ce a facut asta. Nu suportam sa o vad ca plinge .
- S-a schimbat ceva in viata ta dupa ziua aceea ?
- Nu in sensul in care presupui tu. Eu tin la parintii mei adoptivi , si ei tin la mine. Cind eram copil m-au trimis la gradinita in limba romana , desi eu plingeam si ceream sa merg la cea maghiara. Atunci nu stiam sa vorbesc romaneste... daca poti sa-ti inchipui asa ceva ?!
Scoala am inceput-o in limba maghiara , iar la obiectul de limba si literatura romana aveam printre cele mai mici note din clasa.
Din clasa a cincea, imediat dupa ce am aflat cine sunt, am mers la o scoala cu predare in limba romana. Stii ...? Chiar si dupa aceste evenimente eu continui sa vorbesc acasa in maghiara ... nu as putea altfel , m-as simti strain fata de parintii mei daca nu as face-o.
Nu am spus nimanui dintre prietenii mei ce e cu mine ... nu ar fi avut nici un rost. Nu stiu daca m-ar fi putut intelege.
- Dupa aceea nu te-ai simtit stingher acasa la tine?
- Nu. Intotdeauna am simtit ca acolo e casa mea ... afectiunea lor este una adevarata. In fiecare seara ma suna aici in tabara ... si indiferent de ce cred eu , ei ma considera copilul lor. Chiar si dupa ce le-am spus ca la 18 ani , la majorat , imi voi schimba numele in Decebal Bulmeza.
- Totusi , in biografia ta nu s-a schimbat chiar nimic? Totul s-a desfasurat liniar ... pe un drum tot inainte?
- La citeva zile dupa acea discutia , intr-o noapte ... am visat romaneste. In visele mele anterioare nu mi s-a intimplat sa visez pre romaneste ... desi vorbeam destul de bine romana, intelegeam aproape totul la televizor ... dar aveam unele probleme cu ortografia. In acea noapte am visat ca m-am ratacit pe un deal la poala unei paduri. Era iarna si zapada era mare. Vroiam sa ma intorc in oras dar oricit mergeam in sus si in jos nu intilneam pe cineva care sa ma indrume. Atunci , de undeva , a aparut un lup argintiu care cu glas de om mi-a zis : " Nu te teme Bulmeza . Asta e doar un vis ."
- Povestea ta e atit de neverosimila ca ma intreb daca cineva ar putea sa o creada !
- Nu e nevoie sa ma creada cineva.

La sfirsitul taberei , chiar in ziua in care urma sa mergem la gara, parintii lui Decebal Bulmeza au venit cu masina ca sa-l ia acasa.
Atunci el mi-a facut cunostinta cu ei si i-a atentionat, in romaneste, ca mi-a zis povestea lui. Aveau o anume austeritate dar si distinctie. Privindu-i pe ei trei impreuna mi-am dat seama ca formeaza intr-adevar o familie. La despartire , mama lui , mai in gluma mai in serios a spus : grabeste-te moldovene... ca ne prinde noaptea pe drum.
Nu am dat numele real , desi mi-l amintesc perfect.
O perioada ne sunam reciproc ... dupa care eu am mers la facultate si am dat uitarii pustiul cu ochii verzi cu nelipsita camasa cadrilata.
As vrea sa stiu ce mai face ... si daca si-a schimbat numele in Decebal Bulmeza , sau Decebal Matula ...
Daca ar citi acest text s-ar recunoste imediat .
Mi-ar place sa cred ca visele i-au devenit realitate.smile.gif

(Imagine de pe columna lui Traian - casa dacica cu prispa )


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 16 May 2007, 11:35 PM
Mesaj #396


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Superb smile.gif

Regards....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aplauze
mesaj 17 May 2007, 12:32 AM
Mesaj #397


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 176
Inscris: 2 March 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 9.518



unsure.gif sper sa citeasca, mi-ar placea...

Te-ntrebi uneori ce s-ar fi putut intampla oamenilor pe care i-ai cunoscut mai demult, de cand nu v-ati mai vazut.
Si ... trebuie sa ramai demn si sa accepti ca e posibil sa i se fi intamplat orice. Poate are familie - s-a insurat si are copii... E profesor de romana... Are gradina cu flori.
Poate nu..
Orice! glases.gif

E frumoasa povestea rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 17 May 2007, 08:47 AM
Mesaj #398


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Salut exergy33,

cred ca e pentru prima oara cand postez in jurnalul tau, desi de citit il citesc cu regularitate. Iti admir fascinatia ce o ai pentru tot ceea ce inseamna copilarie si felul in care povestesti, cu sentimentele pe fata. hug.gif
Apropo de povestea de mai sus, mi-am amintit de un banc ce mie imi place mult:
Intrebare: Cum te cheama pui de dac?
Raspuns: Pishti, sa traiti!


O poveste de genul asteia are si nevasta-mea, al carei bunic nativ este moldovean, iar cel adoptiv e ungur..... iar eu is ardelean laugh.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 May 2007, 11:08 AM
Mesaj #399


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



aplauze, Sorin & Ovidius hug.gif

Nu stiu cit adevar si cita fictiune cuprinde articolul publicat in Ziua , articol pe care m-am gindit sa-l pun azi in acest jurnal.
Initial m-am gindit sa-l postez la subiectul deschis de mariusc2, Tara Luanei ... insa acolo e vorba de muntii Buzaului ... asa ca m-am razgindit. smile.gif
... totusi , cred ca la baza se afla unele fenomene stiintifice , nicidecum paranormale , fenomene care deocamdata nu pot fi explicate ... smile.gif

Gura de Rai

-- In muntii Bucegi exista o zona de un kilometru patrat in care organismul nu oboseste, iar functiile fizico-chimice se revigoreaza brusc * Specialistii spun ca avem de-a face cu legendarul loc dintre cer si pamant

In 1999, un institut de cercetari particular din Bucuresti, angajat de o firma straina pentru a studia subteranul unei zone din Bucegi, a gasit ceva care poate fi asimilat cu legendara "Gura de Rai". E vorba despre o panta cu o suprafata de aproximativ un kilometru patrat, unde se manifesta o anomalie magnetica atipica, dupa cum o definesc specialistii, zona care are efecte benefice uluitoare asupra organismului uman. Este, foarte probabil, cea mai ciudata descoperire facuta vreodata in Romania.

In traditia populara romaneasca, Gura de Rai este un mediu intre cer si pamant cu un caracter sacru, un drum spre Rai, un loc benefic. Ca pozitionare geografica, Gura de Rai este situata pe un picior de munte si se deschide intr-o pajiste inalta sau un gol de munte. Conform "Mitologiei Romane", cartea lui Romulus Vulcanescu, Gura de Rai este sinonima cu "plaiul", iar autorul considera ca acestor zone mirifice li se releva caracterul sacru si prin titulatura mitropolitilor romani, denumiti "exarhi ai plaiurilor". Romulus Vulcanescu subliniaza ca in zona Gurilor de Rai s-au incuibat cu timpul Nedeiele, sarbatori populare si institutii complexe etnoculturale satesti cu implicatii mitologice.

Sabina Ispas, cercetator la Institutul de Etnografie si Folclor, considera ca termenul de "Gura de Rai" exprima o realitate simbolica a sacrului si una metaforica, in poezia populara, ca imagine artistica a atingerii armoniei absolute. Cu alte cuvinte este vorba doar despre o traditie populara, fara o baza in realitatea concreta, palpabila.

Locul in care organismul nu oboseste

Acestor date li s-a adaugat insa si o imagine fizica, concreta, a unei "Guri de Rai", un loc cu o suprafata de aproximativ un kilometru patrat, care are efecte terapeutice exceptionale asupra organismului uman. In 1999, Institutul particular de cercetare "Terra" a fost angajat de o firma romano-franceza sa studieze o zona din Bucegi, situata in apropierea Pesterii Ialomicioara. Societatea era interesata de stabilirea detaliilor din subsolul acestei zone si a oportunitatii de a construi un complex hotelier. La studiu au participat specialisti din mai multe domenii, in special fizicieni si geofizicieni. Cercetarile s-au facut cu aparatura de geodetectie.

Dupa mai multe zile de urcat si coborat pe acele coclauri pentru sondaje, geofizicianul Dumitru Stanica, unul dintre membrii echipei, a descoperit ceva senzational in preajma varfului Doamnei: ajuns intr-un anume loc, i-a disparut oboseala. "Ne-am speriat cand ne-a strigat alertat, nu stiam ce s-a intamplat. Evident ca am privit cu neincredere fenomenul, la inceput. In timp insa am constatat, pe propria noastra piele, ca el este real. Abia apoi am demarat investigatiile asupra acestui loc", spune Vasile Rudan, coordonatorul echipei.

Primul stadiu al investigatiilor a constat in verificarea tuturor versantilor din zona. "Am constatat ca oricat ai urca, oricat de obosit ai fi dupa mers, in momentul in care ai ajuns in zona respectiva dispare oboseala, lucru care nu se manifesta pe alti versanti. Este vorba de o revigorare a functiilor fizico-chimice cu o rapiditate iesita din comun", declara Dumitru Stanica.

O anomalie geomagnetica atipica

A doua faza a constat in testarea medicala. A fost adus un medic, care a verificat tensiunea fiecarui subiect care urca panta cu "ciudatenii". Testele medicale au fost reluate si pe o alta culme din apropiere, cu o inaltime aproximativ similara. Rezultatele au condus catre o singura concluzie: in zona cu pricina, exclusiv, se intampla ceva deosebit. Nu numai ca ritmul cardiac isi revine uluitor de repede, desi urcusul se face pe o panta abrupta, dar oamenii in varsta care au fost supusi testelor au declarat o stare de bine general cand stau in acel loc.

S-a trecut apoi la testarea zonei prin magnetometrie diferentiala, respectiv radiografierea subsolului cu aparate de tip Partington, care pot masura, printre altele, magnetismul Pamantului. Asa a fost depistata o anomalie magnetica atipica, pe o suprafata de aproximativ un kilometru patrat. "Anomaliile geomagnetice cunoscute de specialistii din domeniu apar in rupturile de falii, in reflexii ale scoartei terestre sau in alte asemenea fenomene geologice care se inregistreaza intr-o forma atipica pe diagrame. Aici e vorba insa despre ceva necunoscut, un profil al diagramelor pe care nici profesorul Stanica, unul dintre cei mai buni geofizicieni de la noi, nu a stiut sa-l interpreteze. In acel moment am facut legatura cu alt gen de anomalii atipice, pe care le cercetam de mai mult timp si care se manifesta printr-o emisie de radiatii patogene, inca ramase cu o origine necunoscuta", ne-a spus Vasile Rudan.

De la coltii dragonului la retelele malefice Hartmann

Problema zonelor geopatogene - sau a anomaliilor magnetice atipice malefice - a fost ridicata de Institutul "Terra" cu mai multi ani in urma. Un nod geopatogen inseamna un loc in care se manifesta fenomene de natura necunoscuta care sunt ostile vietii.

Trebuie mentionat insa ca existenta acestor zone "rele" este cunoscuta de societatea omeneasca de foarte mult timp.

In China antica, spre exemplu, nimeni nu avea voie sa construiasca o locuinta pana ce zona nu era testata de specialistii imperiali, oameni inzestrati cu capacitati paranormale, pentru a vedea daca subsolul are sau nu are "coltii dragonului". Daca acesti "colti" subpamanteni erau detectati de functionarii imperiali, locul respectiv era etichetat malefic, pe el nu se putea construi nici o casa.

Pornind de la aceeasi idee, in perioada interbelica, o serie de experiente dintr-un orasel din Elvetia au condus la teoria "Retelelor Hartmann". Doctorul Ernst Hartmann a observat ca soarecii aflati intr-o anumita incapere stateau grupati dupa directia liniilor si nodurilor unei retele invizibile. Aceiasi soareci se comportau insa normal intr-o incapere diferita. Acest tip de reactie al animalelor i-a dat de gandit si astfel a inceput sa studieze fenomenul si sa traga concluzii interesante. Conform teoriei Hartmann, interiorul scoartei terestre ascunde retele longitudinale si latitudinale malefice. Fenomenul se manifesta insa ca atare doar in nodurile de la intretaierea acestor retele.

Armata este interesata de subiect

"Descoperirea absolut intamplatoare a zonei benefice din Bucegi, "Gura de Rai" in traditie populara, vine sa rotunjeasca ceea ce stiam pana acum despre anomaliile magnetice atipice. In primul rand ne intareste ideea ca nimic din ceea ce avem lasat ca memorie colectiva prin folclor nu este gratuit, are cel putin un sambure de adevar", declara Vasile Rudan.

"Ceea ce am gasit noi in Bucegi are o dispozitie geografica identica cu cea descrisa in folclor. In al doilea rand, stim acum ce si cum sa cautam. Pe diagrame, harti ale subsolului, profilele micromagnetice ale zonelor malefice, despre care avem mai multe date, sunt ascutite, pe cand cele ale zonei benefice sunt liniare, aproape drepte. Timp de mai multi ani am fost ocupati cu alte proiecte de cercetare si am suspendat investigatiile din Bucegi, dar intentionam sa reluam cercetarile si sa facem chiar o demonstratie publica. Apoi vom largi zona investigatiilor, deoarece avem semnale ca asemenea locuri deosebite se mai gasesc, cel putin in zona Masivului Retezat. Interesant este faptul ca din informatiile de pana acum rezulta ca fiecarei zone malefice trebuie sa ii corespunda, undeva in apropiere, o zona benefica, la o distanta de cel mult cateva sute de metri. Deocamdata nu vom divulga locatia exacta", spune Rudan.

Acesta mai sustine ca, pe tema cercetarii anomaliilor magnetice atipice din Romania, bune sau rele, urmeaza sa apara o carte si ca Ministerul Apararii se arata foarte interesat de acest domeniu. Cercetatorii de la Institutul "Terra" spera sa se realizeze, cu concursul Armatei, o harta a Romaniei care sa puna in evidenta aceste zone iesite din comun.

Proiectul Constiintei Globale


In ideea existentei unor legaturi de natura spirituala foarte putin cunoscuta intre om si Pamant se inscrie si proiectul Constiintei Globale. Proiectul Constiintei Globale a luat fiinta in anul 1998, fiind instalate, cu o dispersie mondiala, echipamente electronice interconectate in retea, cu centrul la Princeton, SUA. Reteaua de generatoare aleatorii arata aparitia unor anomalii in functionare in timpul unor evenimente ce afecteaza milioane de persoane. In general, aceasta constiinta globala a omenirii comunica cu Terra. Planeta anunta din timp orice catastrofa care urmeaza sa se produca. Acest comportament nu poate fi atribuit fizicii clasice. Pana in prezent, au fost amplasate 65 de generatoare numerice aleatoare in intreaga lume.

Anticiparea evenimentelor

Cercetatorii au observat ca in timpul unor evenimente la nivel global, diagramele sunt deviate de la pozitia normala, iar schimbarile apar uneori chiar inainte de producerea evenimentelor. In cazul cutremurului si valurilor uriase din Asia, in 2005, deviatiile au fost anticipate cu peste 20 de ore inaintea producerii tragicului eveniment. "Initiatorii proiectului spun ca este prematur sa se discute despre o aplicatie practica a acestui fenomen. Chiar daca se stie ca ceva grav se va intampla, nu se stie ce anume se va intampla, unde si cand. Probabil ca dupa ce vor fi instalate mai multe sisteme, in jur de 100, se va putea identifica si zona expusa. Vom analiza toate inregistrarile, pentru a vedea cum s-a propagat unda emotionala", a spus Adrian Patrut, cel care supravegheaza singura unitate de acest fel din Romania.

Potrivit cercetatorului clujean, acest fenomen este recunoscut de peste 40 de ani, dar acum s-a incercat verificarea acestei teorii la o scara mai mare, cu mai multe persoane. Ideea a fost verificata pe teritoriul SUA, iar din 1998, prin proiectul psihologului Roger Nelson, s-a trecut la montarea de echipamente pe toate continentele. In prezent, proiectul este coordonat la Centrul PCG, desprins din Universitatea din Princeton. "Este clar ca lumea fizicii si cea a spiritului uman sunt legate, aceste experimente o dovedesc, dar inca nu putem sti cum se intampla aceasta", a mai spus Adrain Patrut.

Zonele geopatogene genereaza cancer

In Romania, aceste lucruri se studiaza inca de la sfarsitul anilor '80, adica de peste 20 de ani. Experientele romanesti au condus catre ideea ca zonele geopatogene sunt reale, focarele geopatogene emit radiatii de alta natura decat cele cunoscute, daunatoare organismelor vii, dar ca aceste focare nu sunt constituite in nodurile retelelor Hartmann, adica nu au o dispunere geometrica, regulata in structura scoartei. In urma experientelor din Romania, s-a tras concluzia ca un om care locuieste intr-o asemenea zona timp de zece luni este predispus, in faza incipienta, la insomnie, apoi apare starea de greata, cefaleea, disfunctii ale muschilor inimii, puls aritmic, fibrilatie, contractii musculare dese si intense. In ultima faza apare cancerul. Chirurgul Nicolae Constantinescu a identificat chiar familii intregi bolnave de cancer, ale caror locuinte au fost construite pe asemenea locuri geopatogene.

I. GOLEA






--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 May 2007, 06:15 AM
Mesaj #400


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



... de multe ori

user posted image

de multe ori am avut senzatia ca imi este ingaduit orice , ca pot gindi fara sa-mi fie rusine de ceea ce gindesc , ca pot spune exact ceea ce simt si ca intotdeauna se va gasi undeva cineva care sa ma inteleaga .

de multe ori mi s-a parut normal sa vreau orice , si chiar si atunci cind nu m-am putut exprima prin cuvinte , esenta lor se stringea in mine , picatura cu picatura , si stiam ca va veni o zi in care cerneala invizibila cu care au fost scrise toate acolo , inlauntru , va deveni vizibila .

de multe ori am trait cu impresia ca pe mine clipele nu ma parasesc niciodata definitiv ... ca ele se invalmasesc in suflet in cautarea a ceva ... a ceva care s-ar putea nici sa nu existe .

de multe ori mi-am zis ca libertatea se intinde exact pina acolo unde ii fixez eu granitele .
Ca in mine exista un EU pe care nu am dreptul , si nici nu vreau , sa-l fac robul cuiva , fiinta sau nefiinta .

(prelucrare proprie a unei imagini gasita pe net)


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 May 2007, 02:56 PM
Mesaj #401


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Rezonanţe de marţi

Nu ştiu dacă v-aţi gīndit vreodata ce īnseamnă gīndul. De unde vine , unde pleacă ... cum călătoreşte ... unsure.gif

Pentru mine gīndul reprezintă o īnsumare de forţe dinamice , o vibraţie care nu moare niciodată , chiar după ce trupul ce găzduieşte mintea ce l-a generat se īntoarce īn pămīnt.
Probabil că cei care ne seamănă ne pot intercepta gīndurile, şi noi la rīndul nostru putem descīlci o parte din gīndurile lor.
La fel cum nu putem găsi doi oameni care să aibă amprente digitale identice , nu putem găsi doi oameni care să gīndească la fel.

Gīndul este īn primul rīnd informaţie ... şi aici toată lumea cade de acord.
Bun ... dacă e aşa , atunci pe ce suport este el imprimat ?
Informaţiile pot fi tipărite pe coli de hīrtie, imprimate pe benzi magnetice, stocate pe CD-uri sau transmise īn eter prin intermediul undelor electromagnetice.
Făcīnd o paralelă cu legile fizicii mi se pare firesc să afirm că şi gīndurile reprezintă nişte vibraţii , şi asemenea tuturor celorlalte vibraţii ele posedă energie , frecvenţă , lungime de undă ... pot interfera , se pot amplifica şi amortiza .
Privind lucrurile din această perspectivă a legilor fizicii avem tot dreptul să spunem că ele se deplasează īn fronturi de unde , cīmpuri de unde ...

Gīndul este un impuls al minţii care se manifestă atīt asupra lumii noastre interioare ... asupra celulelor care ne compun corpul , a enzimelor care ne controlează metabolismul , asupra terminaţiilor nervoase care ne coordonează integrarea īn realitatea īnconjurătoare īn care suntem nevoiţi să trăim , dar şi asupra lumii exterioare ... făcīndu-ne să ne apropiem sufleteşte de unii oameni, şi să ne īndepărtăm de alţii ...

Un copil gīndeşte cu mult īnainte să poată vorbi. Īnainte de a se putea exprima el percepe lumea īnconjurătoare şi gīndeşte asupra ei.

Ca produs al minţii , odata emis , gīndul nu mai poate fi retras . Chiar dacă este un rebut el va ieşi pe 'piaţă'. Un astfel de gīnd rebut , mai repede sau mai tīrziu, va produce suferinţă.

Gīndurile pot schimba fizionomia cuiva şi aproape īntotdeauna ele acţionează ca un periscop invers , reflectīnd īn afară peisajul de dinăuntru.
Chipul pe care īl avem la un moment dat este īn mare măsură cioplit de cīmpurilor mentale pe care le emitem.

Cred ca fizionomia noastră este o matriţă a gīndurilor , şi aşa cum un metalurgist ştie ce formă va lua metalul topit după ce īl va turna īn matriţă , tot aşa sunt oameni care privind fizionomia cuiva pot citi gīndurile turnate īn matriţa sufletului celui care le stă īn faţă.

Gīndurile asemănătoare vor intra īn rezonanţă , iar cei ce le emit vor fi atraşi implacabil unul de celălalt. Legile fizicii actionează şi la acest nivel . Rezonanţa nu poate fi īmpiedicată. Putem rezona conştient sau inconştient ; de fiecare dată acest tip de rezonanţă se va răsfrīnge pozitiv asupra noastră.

Cu ajutorul gīndului putem spulbera imposibilul care ni se aşterne īn faţă. La concluzia asta am ajuns de nenumărate ori.

Cred in efectul de bumerang al gīndului , şi de aceea, atunci cīnd cineva a incercat să mă rănească in vreun fel ... aproape că nu am reacţionat , pentru că nu mi-a produs nici cea mai mică suferinţă.
Īntotdeauna am avut certitudinea că efectul lui negativ se va īntoarce amplificat asupra celui care l-a emis , rănindu-l īnzecit.
Atitudinea mea nu a fost īnţeleasă de cei din jur ... poate şi de aceea , de mai multe ori , am fost acuzată de incapacitatea de a suferi.

Gīndurile ne reflectă īn primul rīnd slăbiciunile.
Poate părea absurd ce voi spune acum ... dar eu cred ca puterea omului stă ascunsă tocmai īn slabiciunile sale ... şi cu cīt el are mai multe slăbiciuni , cu atīt mai mult are şansa de a deveni mai puternic. smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 22 May 2007, 09:58 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 May 2007, 01:38 PM
Mesaj #402


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Castelul cu nebănuite odăi

user posted image
...
Nu stiu de unde ar trebui sa incep ... azi nu ma pot concentra , iar ideile par sa-mi alunece printre cuvinte .

Am sa incep asa : exista o distinctie majora intre capacitatea de memorare si stocare a informatiilor - pe de o parte , si capacitatea totala de lucru a creierului - pe de alta parte.

Sa presupunem urmatoarea situatie.
Cineva locuieste intr-un castel cu 100 de camere , insa nu are acces decit la 10 din ele ; ba mai mult , habar nu are ca exista si alte spatii in afara de cele la care are el acces. smile.gif
In timpul vietii acest castelan va cumpara zeci de piese de mobilier , covoare , oglinzi , statuete , carti , tablouri , panoplii cu arme , candelabre , sfesnice , etc ... pe care va incerca sa le aranjeze cit mai bine in spatiul lui , evitind supra-aglomerarea.
Va face schimbari de succesive de decor pina va ajunge la o formula care din punctul lui de vedere va fi considerata optima.

Acum sa ne inchipuim ca vine cineva care ii deschide si celelalte camere incuiate.
In acel moment castelanul va realiza ca obiectele pe care le-a strins timp de o viata nu-i mai sint suficiente pentru a decora toate camerele.
Daca in prima situatie (10 camere) el ajunsese la suprasaturare ... in cea de-a doua (100 camere) el se va gasi intr-un spatiu aproape gol.

Dupa parerea mea aceasta analogie se poate aplica si creierului.
Nu folosim decit acea parte care ni s-a dat spre folosire , ... si tocmai aceasta partitie o utilizam aproape in totalitate.
Daca nu ar fi asa , atunci cum se pot explica in mod logic perceptiile extrasenzoriale pe care le au unii indivizi , sau puterea supraomeneasca de abstractizare a altora , sau alte asemenea lucruri , inclusiv starea de fericire ...?!
Imi vine in minte cazul micutei coreence de 9 ani care extragea radicali si facea operatii algebrice de inmultire si impartire a unor numere de ordinul milioanelor cu o viteza mai mare decit viteza de lucru a unui program de calculator.

Si de aici pina la a defini fericirea si nefericirea nu este decit un pas . Pentru ca eu vad fericirea ca pe ceva care depinde de interior , de strafundurile sufletului , de acele nebanuite odai la care prin accident avem acces pe o perioada limitata ... fericirea depinde prea putin de lumea materiala ce ne inconjoara . Nu riscam un plonjon in strafundurile fiintei noastre pentru a aduce la suprafata ceea ce zace acolo , temindu-se parca de faptul ca nu ne-am mai putea intoarce la suprafata.

Preferam sa ne deplasam obsesiv , uneori fara sens , alteori fara nici un scop , prin cele 10 binecunoscute odai ... nebanuind ca dincolo de peretii pe care ne atirnam iluziile zilnice se intinde o alta lume ; alte 90 de camere , 90 de misterioase odai . Poate ca fericirea s-a ratacit undeva in una din ele .

Nu-mi cere sa intru in labirintul unei banale realitati ; in vacuumul de acolo orice gind va ramine mut ... iar eu nu pot trai decit prin cuvinte . smile.gif

(Imagine - radiografie a unei picturi de van Gogh )


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 May 2007, 04:26 PM
Mesaj #403


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Azi dimineaţa la ora şapte ...

user posted image

... unul din copăceii din faţa biroului meu.
L-am pus acolo anul trecut avīnd īn gīnd o dorinţă. smile.gif
Am īnrădăcinat īn el o dorinţa ce am convingerea ca va ramīne vie chiar şi după ce voi pleca din acest loc, poate chiar şi după ce voi pleca definitiv ... din orice loc. smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 24 May 2007, 08:00 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 May 2007, 12:37 AM
Mesaj #404


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Proiectii neconventionale

Tu esti paravanul pe care-mi proiectez sentimentele ... si pentru aceasta trei lucruri imi sint necesare : intunericul din jur , lumina din suflet ... si distanta. smile.gif

user posted image

suficient smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 25 May 2007, 08:22 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 May 2007, 06:56 AM
Mesaj #405


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



covor de brinduse ... mai frumos decit orice covor persan smile.gif

user posted image

... "Unde esti copilarie, cu padurea ta cu tot?"


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 29 May 2007, 03:17 PM
Mesaj #406


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Covor de maci ... poate rivaliza cu succes covoarele de Kashan sau cele de Kerman. smile.gif

user posted image

Alaltaieri dimineata, la prima ora, in spatele unuia din laboratoarele pe care le vizitez saptaminal.

user posted image
... iar aici o vedere mai de aproape.

Nu degeaba in vechime Iranului i s-a spus Persia-Tara Opiumului.
In orice zona te-ai duce este imposibil sa nu dai de dealuri sau de cimpii acoperite cu maci. Ii poti gasi crescind printre stincile unei prapastii sau pe un pamint semiarid plin de nisip si pietre.
Vintul duce in aer semintele ... asa cred eu. smile.gif
Anul trecut aici nu se putea vedea nici un mac ... si nici alte flori. Nici saptamina trecuta nu am vazut nimic.
In limba persana florea de mac se numeste gol-e shaqayeq , semintele de mac se cheama hash-hash , onomatopee care imita zgomotul semintelor atunci cind se agita o caciulie de mac uscata , hasisul se cheama hashish ... iar opiumului i se spune teryak.
In paranteza fie spus smile.gif , hasisul se extrage dintr-o specie de cinepa , Cannabis indica, iar opiumul se extrage din laptisorul obtinut prin scrijelirea maciuliilor verzi ale unei anume specii de mac , nu orice fel de mac . smile.gif

Pamintul din zona este nisipos si sarat . In jurul cladirilor s-au facut ronduri de flori , covoare de iarba si mici parculete cu fintini arteziene in miniatura, insa pentru aceasta s-a adus cernoziom din alta parte ... si a durat 2-3 ani ca sa se obtina un spatiu verde.

Cimpul cu maci este in afara incintei ... e plin de nisip si pietris.
Cind masina a trecut de zona in panta si am ajuns aproape de virful dealului nu mi-am putut putut crede ochilor. Totul in jur era punctat de matasea rosie a macilor. Vintul batea incet facind sa le tremure usor petalele . Din loc in loc puteam zari niste flori galbene marunte dar si niste clopotei mov.
Cred ca am facut vreo 20 de fotografii fara sa mai tin cont de sopirlele care misunau prin nisip si prin putinul de iarba crescut printre maci.smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 29 May 2007, 05:53 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 31 May 2007, 05:28 PM
Mesaj #407


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Comparatii (in)utile

Necunoscutul ne atrage intr-un mod caruia cu greu ii putem rezista. Dincolo de cortina cunoscutului se intinde un tarim neexplorat, un tarim care de multe ori nu admite comparatii.
Insa noi, prin firea noastra, suntem mereu tentati sa comparam.
Comparam peisaje, lucruri, oameni, evenimente , stari ... comparam chiar si incomparabilul!

Comparatia aceasta ne distruge puterea de a a accepta si de a intelege . Ne atrofiaza capacitatea de a simti. Ne transforma in simple ordinatoare prin care pulseaza milioane de biti , informatii imperceptibile inecate in plasma si singe.
Dar nu cred ca intelegi pina la capat ce vreau sa spun. Poate doar, daca si tu, la rindul tau, ai simtit asta.smile.gif

Pentru citeva clipe am incercat sa-mi imaginez orizontul unei insecte deplasindu-se de zor prin iarba. Cred ca ar arata cam asa :

user posted image

Pentru acea insecta papadiile capata proportiile unor arbori inalti, iar firele de iarba tes o adevarata padure tropicala.
Dar comparatia mea se opreste in mod firesc aici. Pentru ca eu nu am capacitatea de a vedea lumea asa cum o are o libelula, o buburuza sau o furnica. smile.gif
Putem compara la nesfirsit aceste doua lumi, a noastra cu a lor, insa taina celei de a doua ne va fi intotdeauna refuzata.

Cind duci cu succes o comparatie pina la capat traiesti sentimentul ca ai pierdut ceva ce nu ai avut cu adevarat vreodata. Ceva ce nu vei putea avea altadata. Niciodata.
La acel punct terminus sau la acel capat, magia decade in cotidian, taina in derizoriu, misterul in ... banalitate.

Recunosc, de nenumarate ori am incercat ... dar imunitatea ta (la comparatii) m-a tinut mereu aproape. Periculos de aproape smile.gif.

( Fotografie facuta intr-un original spatiu verde in apropierea biroului meu )

Acest topic a fost editat de exergy33: 31 May 2007, 09:22 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 May 2007, 11:38 PM
Mesaj #408


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



smile.gif Īmi plac mai mult pozele tale decāt cele gćsite pe net wub.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Jun 2007, 04:59 PM
Mesaj #409


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



... īn pulbere de stele

Pe pīnza alba-a zilei poţi scrie şi rescrie
cu tuşul negru-al nopţii, fiece nebunie.
Poţi preschimba īn bine oricare dintre rele
Şi praful de pe suflet, īn pulbere de stele.

Poţi zăvorī iubirea la porţi de infinit
Poţi să te ierţi pe tine, īntīiului greşit
Poţi cere chiar Uitarea, spre a putea uita
Dar asta, niciodată, ţie nu ţi se va da.


@Erwin
QUOTE
  smile.gif Īmi plac mai mult pozele tale decāt cele gćsite pe net   wub.gif

Ma mir.
Daca s-ar da calificative pentru amatorism, cred ca fotografiile facute de mine ar obtine nota maxima ... eventual si un 'magna cum laude'. smile.gif
Niciodata nu mi-a iesit o fotografie asa cum as fi vrut.
M-am obisnuit deja cu aceasta idee ... norocul meu ca soarta a fost darnica cu mine smile.gif, mi-a dat o memorie buna, un negativ care reuseste sa imprime, si mai apoi sa redea in detaliu toate lucrurile frumoase pe care am avut sansa sa le vad.

Acest topic a fost editat de exergy33: 2 Jun 2007, 07:26 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Jun 2007, 10:52 PM
Mesaj #410


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Daca s-ar da calificative pentru amatorism, cred ca fotografiile facute de mine ar obtine nota maxima ... eventual si un 'magna cum laude'. smile.gif
Niciodata nu mi-a iesit o fotografie asa cum as fi vrut.


poate cć te strćduieŗti prea mult... esti perfecžionistć? unsure.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 3 Jun 2007, 08:15 PM
Mesaj #411


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



user posted image

uite niŗte maci rćzleži pe un cāmp, seara smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 4 Jun 2007, 05:04 PM
Mesaj #412


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Nu Erwin, nu cred ca sunt o perfectionista. Dar mi-ar placea sa (cu)prind in pixeli ceea ce poate sa (cu)prinda retina ochiului.
Multumesc pentru maci . smile.gif

M-am gindit ca pe parcursul acestei saptamini sa postez citeva imagini din incinta institutiei unde lucrez.
Voi incepe azi cu spatiul verde din fata bibliotecii tehnice . Cind nu am ce face ma plimb pe aici.
... peisajul ma face sa ma gindesc la o melodie compusa de Thong.M.Do ... si anume, Within a Dream smile.gif.

user posted image

Din rondul de flori care se vede in fundal am ales niste panselute. Nu stiu daca puteti sa va dati seama din fotografii , insa petalele celor de culoare rosie sunt mult mai pline la pipait decit cele ale panselele pe care le-am vazut in Romania.user posted image
... iar acestea de culoare vinetie sunt extrem de catifelate si matasoase. user posted image


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Jun 2007, 05:23 PM
Mesaj #413


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



continui seria de imagini ...

Azi voi continua cu un pin pitic, sper sa nu ma insel. smile.gif
Botanica nu e tocmai domeniul in care excelez. laugh.gif E (relativ) putin mai inalt decit mine ... ajunge maximum la 2.5 m.
Fotografiile sunt facute simbata trecuta. La prima ora era cam innorat.


user posted image

Iar aici o imagine captata citeva ore mai tirziu, pe la prinz, cind si-a facut aparitia si soarele .

user posted image

E singurul arbore de genul acesta din toata incinta. Nu pot sa-mi explic de ce, de cite ori trec pe linga el, si trec in fiecare dimineata smile.gif , imi aduce o adiere de ciudat amestecata cu liniste. La fel ca si melodia pe care o ascult acum , Won't Last Long cintata de Elu.

Trec in fiecare dimineata pe linga copacul asta pentru ca se afla exact pe aleea dintre parcare si birou.
Iarna crengile sunt infasurate pur si simplu in zapada. De la distanta fiecare creanga seamana cu o vata pe bat smile.gif.

Acest topic a fost editat de exergy33: 7 Jun 2007, 03:45 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Jun 2007, 08:23 PM
Mesaj #414


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Impalpabilitate

user posted image

De multe ori te īntrebi cum ai ajuns aici, īn acest punct al vieţii tale, sau īn acest loc, nu atīt departe geografic de locul īn care te-ai născut, cīt īndepărtat de felul īn care sufletul tău percepe nuanţele substantivului comun viaţă .
Nu e neapărat nevoie ca acest loc să fie pe un alt continent sau īntr-o alta ţară , el poate fi chiar şi īn oraşul īn care te-ai născut.
Te poţi trezi dimineaţa cu sentimentul că eşti un străin acolo, pentru că tot ceea ce era legat de EUL tău s-a dizolvat īn timpuri, īn oameni şi īn evenimente pe care nu le mai recunoşti.
[...]
Simţi că pierzi ceva ce ai crezut că īţi va aparţine pentru totdeauna, şi te īntrebi dacă nu cumva tot ceea ce ţi se perindă prin spatele pleoapelor īnchise nu este decīt o halucinaţie ... ceva ce niciodată nu ai trăit cu adevărat.
Nimic din acele scene nu mai este palpabil ... şi ce ciudat că tocmai aceasta impalpabilitate face ca acolo, īnăuntru, pīnă şi respiraţia să doară.
Vara aceasta am fost un copil al nimănui.

( Rhythm of the Sea , pictura de Victoria Brooks )



--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Jun 2007, 08:30 PM
Mesaj #415


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



sad.gif
Cuvintele astea... parca eu le-as fi scris. Multumesc. smile.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Jun 2007, 02:19 PM
Mesaj #416


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (Eclectic @ 8 Jun 2007, 12:00 AM)
sad.gif
Cuvintele astea... parca eu le-as fi scris. Multumesc. smile.gif

Ai un sentiment placut cind afli ca si altcineva cunoaste in detaliu aceasta suma de senzatii pe care eu am numit-o, impropriu poate, impalpabilitate. smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Jun 2007, 07:04 AM
Mesaj #417


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Stiati ca ? ...

Each King on playing cards represent a King in real history:

Diamonds: Julius Cesar
♠ Spades: King David
♣ Clubs: Alexander The Great
Hearts: Charlemagne

آيا ميدانستيد که: هر کدام از شاه هاي ورقهاي بازي نشانگر شاهي در واقعيت است؟

خشت: ژوليوس سزار
♠ پيک: شاه ديويد
♣ خاج: اسکندر کبير
دل: شارلماني
...............................................................................

In ancient England, people could not have sex without consent from the King.
When people wanted to have a child, they had to solicit a permission to the monarchy, in turn they would supply a plaque to hang on their door when they had sexual relations.
The plaque read … "Fornication Under Consent of the King" (F.U.C.K).
This is the origin of the word.

آيا ميدانستيد که: در انگلستان باستان روابط جنسي بدون اجازه پادشاه قدغن بود است. کساني که تصميم به بچه دار شدن داشتند بايد درخواست رسمي خود را به دولت پادشاهي عرضه ميداشتند و به آنها لوحي داده ميشده که هنگام برقراري روابط جنسي بر در خانه خود آويزان کنند که بر روي آن اين جمله حک شده بوده است:
Fornication Under Consent of the King (F.U.C.K)
...............................................................................

During historic civil wars, when troops returned without any casualties, a writing was put up so all can see, which read
"0 Killed".
From here we get the expression "O.K." which means all is good.

آيا ميدانستيد که: در زمان جنگهاي باستاني هنگامي که سپاهيان بدون تلفات از جنگ بر ميگشته اند پلاکاردي حمل ميکردند که روي آن نوشته بود:
(تعداد تلفات 0)
ريشه OK از اين اصطلاح است.
...............................................................................
All polar bears are left handed laugh.gif

آيا ميدانستيد که: خرسهاي قطبي چپ دست هستند؟
...............................................................................

A duck’s quack has no echo, and nobody knows why

آيا ميدانستيد که: صداي اردک اکو ندارد وهيچکس هم دليل آنرا نميداند؟ wub.gif
...............................................................................

Multiplying 111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321

آيا مي‌دانستيد که: 111،111،111 × 111،111،111 = 12،345،678،987،654،321
...............................................................................
smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 10 Jun 2007, 09:00 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 12 Jun 2007, 07:58 AM
Mesaj #418


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




♥ & ♥


user posted image

Nu ştiu ce anume mi-a declanşat acum amintirea asta smile.gif ? ... cum de se face că după atīta amar de ani să-mi amintesc de ea?
Să simt cum se opreşte timpul īn loc şi să īnţeleg cum poate fi veşnicia mai scurtă decīt o secundă.

... casa bunicilor mei era aşezată īntre o livadă şi o grădină mai mică. Īn acea grădiniţă erau doi cireşi mici, care la vremea aceea nu făceau cireşe, şi trei salcīmi, din care unul foarte īnalt.
De cīţiva ani buni berzele īşi făceau cuib acolo. Era vorba de două berze.
Īmi aduc aminte ca prin vis de acele vremuri ... de clămpanitul puilor care īmi spărgeau somnul de sīmbata , odată cu răsăritul soarelui.
Bunicul susţinea că e vorba de una şi aceeaşi pereche de berze care revin anual, īnsă bunica īl contrazicea spunīnd ca nu.
Barbaţii cu greu se lasă convinşi de o femeie iar bunicul nu vroia să īncalce regula. Aşa că i-a trecut prin cap un gīnd. Avea nişte monezi mici de argint de pe timpul imperiului austro-ungar. A luat una din ele şi l-a rugat pe un prieten care era ceasornicar să facă un inel de recunoaştere , o veriga mai lată, cu laturile rotunjite , după dimensiunile pe care le scrisese pe hīrtie.

Bunica avea un dar neobişnuit de a atrage păsările şi animalele ... īn fiecare dimineaţă punea boabe de grīu si crupe īn curte şi aştepta să vină berzele la masă... ele veneau cu regularitate, iar atunci bunica turna apă intr-o ulcică īnaltă de lut şi le dădea să bea.
Īn una din acele dimineţi bunicul i-a cerut să măsoare cu un şiret grosimea piciorului berzei care stătea pe ouă.

A doua zi bunicul a prins acel inel de argint pe piciorul berzei. L-a potrivit īn aşa fel īncīt să nu o incomodeze ... iar mai apoi , la cīteva zile după, a verificat să vadă dacă inelul īi lăsase urme sau zgīrieturi. Inelul se potrivea de minune pe picior aşa că bunicul l-a lasat acolo şi i-a zis bunicii că la anul viitor se va vedea cine a avut dreptate.

Dar pentru bunicul meu anul viitor nu avea sa vină niciodată.
Ultimele zile pe care le-a trăit au fost primele zile de august , luna lui preferată ...

Timpul trece iar lucrurile care trebuiesc dovedite vor fi īntotdeauna dovedite, căci legea firii e mai presus de legea oamenilor.

O noua primăvară a venit şi odată cu ea perechea de berze călătoare.
Bunicul avusese dreptate. Inelul de la picior era dovada.
Respectiva barză a mai venit şi īn anii următori ... īmi dădeam seama ca ea reprezenta o legătură nefiresc de vie cu bunicul meu, dar cred ca bunica simţea cel mai bine asta.
Ţin minte că patru ani la rīnd am aşteptat primăvara , am aşteptat ca să vină ea , barza călătoare , pe care eu mi-o īnchipuiam cum planează peste dealuri aurii, peste munţii īngropaţi īn ceaţă, peste rīurile de-a lungul cărora se īntindeau sate şi oraşe pline de oameni care rătăceau īn căutarea fericirii ...
Nu ştiu de unde căpătasem convingerea ca ea pleca īn China !!!

Īn cel de-al patrulea an unchiul meu i-a spus bunicii că vrea să scoată inelul şi să-l dea ei īn păstrare , ca o ultimă amintire de-a bunicului.

Deci īntr-o dimineaţă, după ce barza īşi scosese puii, unchiul meu i-a desprins inelul.
Cīnd l-a desfacut bunica a rămas cīteva secunde cu răsuflarea īntretăiată ... după care s-a ridicat brusc fără să ştie īncotro vrea să meargă.
Unchiul meu şi-a dat seama că se īntīmplă ceva ... a luat inelul şi cu mirare a văzut că īn interior era gravat un nume ... numele bunicii.
Iar sub numele ei mai era gravat ceva ... Ich Liebe Dich. smile.gif

PS.
Imagine - covor de plante necunoscute (mie) intins pe un colt de pamint intre doua cladiri. In el am regasit ceva din spiritul si cromatica lui van Gogh, ceva din ceea ce ma atinge, fara sa pot explica in mod logic, de ce . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Jun 2007, 02:13 PM
Mesaj #419


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Ce poveste minunata! wub.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 13 Jun 2007, 05:28 PM
Mesaj #420


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



La vamile copilariei

user posted image

Daca ar fi sa asociez copilaria cu mirosul unei flori, atunci as asocia-o cu cel de crizanteme ... miros care ma urmareste de multe ori si in vis.

Daca ar fi sa-i atasez o culoare, fara ezitare, as alege negrul ... culoarea interzisa a hainelor mele. Intr-un final parintii mei au fost nevoiti sa capituleze si sa se obisnuiasca cu fustele mele negre si lungi, din stofa, catifea, matase, sau chiar pinza simpla.
De puloverele negre si largi in care ma pierdeam cu totul, ... de tricourile negre, de costumele de baie cu predilectie spre negru sau combinatii de negru ... de posetele mele, invariabil negre.
De obicei asortam negrul cu nuantele peisajelor de toamna ... zahar ars, caramiziu, ocru stins, maro deschis, crem , galben pal, indigo , gri stralucitor, olive sau chiar verde inchis.
Am ramas surprinsa cind am auzit ca la facultate colegii mei imi ziceau , pe ascuns, calugarita. smile.gif

Daca ar fi sa dau o aroma acelei perioade, atunci i-as da aroma murelor negre si brumate pe care in asfintit le culegeam cu bagare de seama, sa nu se scuture de pe crengi. Simt si acum in cerul gurii gustul lor acrisor . Aroma aceea nu am regasit-o in alta parte.

Pentru simtul tactil cred ca as alege nisipul grunjos amestecat cu pietris pe care alergam desculta sau pe care ma intindeam dupa ce ieseam din apa. Nu-mi placea sa simt cum mi se lipeste nisipul pe pielea uda si de aceea cautam un loc cu pietris.
In apropiere , pe malul apei, crestea menta salbatica, pelin, ruguri de mure , coada soricelului ... iar din loc in loc tufe de macies si malaies.

In mod intentionat am lasat la sfirsit senzatiile legate de auditiv.
Pentru ca mereu aveam impresia ca aud niste ritmuri muzicale pe care nu-mi aminteam sa le fi auzit undeva, vreodata.
Fiind afona, nu puteam sa le reproduc ... iar lucrul acesta ma facea sa ma simt neputincioasa in dorinta de a ma exprima. sad.gif
Mult mai tirziu am recunoscut exact despre ce instrument era vorba.
Inainte de a ma naste parintii mei au locuit intr-o casa inchiriata care se invecina cu locuinta unui lipovean, mos Vania-Lipoveanul.
El avea obiceiul ca sa iasa serile in curte si sa cinte la garmoşcă ... acea armonica sau acel mic acordeon rusesc.
Parintii mei ieseau si ei afara ca sa-l asculte ... iar mama era insarcinata cu mine.
Ritmurile acelea mi-au intrat pentru totdeauna in memorie, in singe chiar ... si nu exagerez cind spun asta.
Pentru ca muzica ruseasca este SINGURA muzica care imi da senzatia ca cineva, cu o lama extrem de bine ascutita, imi taie incet venele.

Inchei cu al sasea simt , care dupa parerea unora nici nu ar exista.
E vorba de acel simt sau de acea voce interioara care iti spune ce ar trebui sa faci, cum ar trebui sa actionezi, ce sa alegi, ... daca sa continui , sau sa te opresti.
Toata copilaria mea a stat sub zodia celui de-al saselea simt.
Viata mea cu toate deciziile ei, care nu de putine ori a socat pe cei din jurul meu, ii este tributara. smile.gif
Intotdeauna am ascultat de acel impuls interior, si niciodata, dar absolut niciodata pina acum , nu am regretat ca am facut-o.

Sub nucul de linga casa bunicilor te poti regasi pe tine, asa cum ai fost odinioara. Fiorul pe care ti-l da copacul acela nu ti-l va putea da nici un copac din lume . Niciodata. smile.gif

flori hug.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 14 Jun 2007, 05:45 AM


--------------------
*_*_*

Pierdut Ʈn Geometria Uitării
CăutĆ¢nd Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

53 Pagini V  « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman