HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 06:22 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (IoanV @ 13 Sep 2006, 07:39 PM)
Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?


Dupa socoteala lui ne spune si Ziua cand va veni Apocalipsa. Daca stai sa te gandesti si Diavolul voia sa fie tot Dumnezeu...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 06:23 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 13 Sep 2006, 08:07 PM)

Ca DOVADA a inchinarii tale la spurcaciunile diavolesti, idoli ciopliti de om si degete moarte, fara viata, te mai intreb:

Apropo ai auzit de iconoclasti, asa ca idee?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 06:33 PM
Mesaj #73


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Cred ca e cazul sa ne mutam pe alt topic, caci aici suntem offtopic...
Deschide tu unul si numeste-l cum vrei, sau spune-mi si-l redeschid pe cel facut de Abureala, dar nu se poate sa faci afirmatii puerile de genul:
Singurul meu argument este Luca, pentru ca Luca afirma ca ce spune este adevarat si de la Dumnezeu si eu trebuie sa-l cred pe cuvant...
Foarte bine faci ca il crezi pe Luca... Eu te intrebam de ce-L crezi tu pe Luca pe cuvant cand iti spune ca e insuflat de Dumnezeu?...
Il crezi si pe Vasile pe cuvant daca iti spune ce-ti spune Luca???

Cand tu afirmi:
QUOTE
Eu nu cred nici un om.
, atunci inseamna ca nu-l crezi nici pe Luca si nici pe Vasile, caci si ei sunt oameni...Deci nu crezi nici in adevarul Bibliei, poate de aceea si sustii ca este toata o metafora...

Deschide topicul acela si spune ce sustine dogma ta, daca sustine ceva... Daca nu esti in stare sa raspunzi la intrebari banale, si intri prin balarii cu morti si degete, total fara legatura cu subiectul, e clar de unde vine dogma ta...
Acolo vom lamuri si alte lucruri care vad ca te obsedeaza..

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 09:03 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2006, 06:33 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 06:57 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Bine, omule. Imi cerscuze pt. tonul avut cu tine, dar nu suport alta autoritate decit Biblia. In momentul in care vii cu citate din altceva reactionez asa.
Hai sa revenim la o discutie normala care aduce slava lui Dumnezeu.

Banuiesti tu ceva ca are legatura cu miile de ani. Dar trebuie legate cu versuri. Iar miile de ani de aici sunt trei categorii diferite de mii de ani.
Iar Dumnezeu ne arata clar ca foloseste numere pentru a evidentia un adevar spiritual. Trebuie doar gasite versurile definitie care sa probeze numerele. De ex. 7X7X10 este folosit cind Isus ii zice lui Petrede cite ori trebuie sa ne iertam dusmanii.
Sunt acuma acei care iti numara 490 de greseli si dupa aceea zic "gata, nu trebuie sa te mai iert".
Dar daca folosim Biblia ca sa ne explice Biblia vedem din alte pasaje ca trebuie sa-i iertam pe vrajmasii nostrii precum Dumnezeu ne-a iertat noua, adica (,) TOATE greselile (Col. 2:13).
Deci 7X7X10=..........

Un exemplu.
Si atunci trebuie cautat 1290 in Biblie unde a mai fost folosit. Iar Biblia interpreteaza Biblia. Trebuie doar sa gasesti versurile.
Eu zic a incepi cu 1335, ca e mai usor.

QUOTE
  Oricum ai confirmat ca doar pe studiu iti intemeiezi presupunerea si nu printr-o talmacire a Duhului Sfint.

Corect.
Am respectat Biblia: 1 Cor. 2:13, Is. 28:9, 13 si Evrei 6:1, 2.
Nu am alta metoda decit studiul si NUMAI STUDIUL.

QUOTE
inclusiv sfintii din Biblie,

Incepem sa vorbim cum trebuie. Bravo.

QUOTE
Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?


Hai sa vedem despre ce este vorba.

Marcu 13:32" Cīt despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici īngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Daca studiezi cu o interliniara, vei observa ca in greceste "uios" "fiul" nu este cu litera mare. Nu scrie "fiul omului".

Hai sa studiem fiecare element:
"ziua aceea"
ingerii (anggulos) care inseamna de fapt "mesageri"-malak in ebraica=mesageri, la fel ;
fiul

Fiul: de cite feluri este fiul?
Scriptura foloseste fiul ca referinta la Hristos (Fiul omului) sau Satan (fiul pierzarii).

Daca versul se refera la Hristos => Hristos nu este omnistient. Dar Isaia 9:6 "Căci un Copil ni s'a născut, un Fiu ni s'a dat, şi domnia va fi pe umărul Lui; Īl vor numi: ,,Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele veciniciilor, Domn al păcii."
Cuvintul "Dumnezeu" din acest vers este "Elohim" acelasi folosit in Facerea 1:1"La īnceput, Dumnezeu a făcut cerurile şi pămīntul." Deci Hristos ESTE DUMNEZEU. (1 Ioan 5:7,8), este parte a Sfintei Treimi, deci ESTE OMNISCIENT.
Deci versul NU ARE CUM SASE REFERE LA FIUL OMULUI, prin eliminare.
Altfel ar contrazice celelalte versuri care spun ca Hristos ESTE DUMNEZEU.
Deci, singurul ramas este Satan, ca "FIUL PIERZARII" si despre care Biblia spune clar ca NU STIE intelesurile tainice:
1 Cor 2:7,8 " 7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,
8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei."

Poate incerci singur sa afli care sunt "mesagerii" la care se refera. Prin Apocalipsa vezi ca sunt unii care nu stiu de vremuri...

Succes.









--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 07:26 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu am alta metoda decit studiul si NUMAI STUDIUL.
Marcu:
32 Iar despre ziua aceea şi despre ceasul acela nimeni nu ştie, nici īngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.
33 Luaţi aminte, privegheaţi şi vă rugaţi, că nu ştiţi cānd va fi acea vreme.
..
35 Vegheaţi, dar, că nu ştiţi cānd va veni stăpānul casei: sau seara, sau la miezul nopţii, sau la cāntatul cocoşilor, sau dimineaţa.

Iisus nu vorbeste despre satana ca despre Fiul, la mine scris cu litere mari. Dar iata ca si versurile urmatoare mai dau indicii ca nu stim ziua aceea, ca sa mu mai mergem in alta parte.
Tu zici ca o cunosti, dar eu nu pot trece peste aceste versuri si sa ma apuc de interpretat dupa studiul meu, cind mi se spune ca nu o stiu dinainte. Ce mi se ingaduie este sa inteleg semnele vremurilor, si Iisus este foarte clar in aceasta privinta. Nu se stie ziua dinainte dar cei care vor trai aproape de ea vor putea vedea semnele si daca sunt in adevar vor intelege. Eu asa inteleg luate global informatiile care ni se dau.

Tu incerci sa imi spui ca semnele se arata deja si ca trebuie sa fim mai atenti la ele? Ca deja au inceput acele zile din urma? Nu incerc sa te trag de limba (daca trebuie sa stiu, voi intelege cu ajutorul Domnului), doar sa clarificam cadrul general in care ne miscam.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 07:29 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 10:50 PM
Mesaj #76


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV


QUOTE
Tu zici ca o cunosti


Nu.
Am o banuiala.
Stiind ca legile ceremoniale sunt "umbre" ale unor adevaruri spirituale si ca "anul" poate reprezenta perioada de la creatie pina la ultima zi [argument:
Luca 4:18,19 " ,,Duhul Domnului este peste Mine, pentrucă M'a uns să vestesc săracilor Evanghelia; M'a trimes să tămăduiesc pe cei cu inima zdrobită, să propovăduiesc robilor de război slobozirea, şi orbilor căpătarea vederii; să dau drumul celor apăsaţi, şi să vestesc anul de īndurare al Domnului.``=limbajul salvarii,

iar salvarea este disponibila de la creatie -
Apoc 13:8 "Şi toţi locuitorii pămīntului i se vor īnchina, toţi aceia al căror nume n'a fost scris, dela īntemeierea lumii, īn cartea vieţii Mielului, care a fost jungheat."]

deci este evidenta biblica (,) ca anul poate reprezenta perioada de la creatie pina la sfirsit.

Stim din Deut 16:16 "De trei ori pe an, toţi bărbaţii să se īnfăţişeze īnaintea Domnului, Dumnezeului tău, īn locul pe care -l va alege El: la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămīnilor, şi la sărbătoarea corturilor. Să nu se īnfăţişeze cu mīnile goale īnaintea Domnului."

Deci sunt trei sarbatori/an.
Sa urmarim o "coincidenta":
Azimele au fost implinite la data exacta (Hristos la cruce in exact aceeasi zi stabilita in legea ceremoniala)

Cincizecimea(sarb. sapt.) citim in Fapte 2:1 "Īn ziua Cincizecimii, erau toţi īmpreună īn acelaş loc." desi o traducere exacta ar fi "cind Pentecostul in intregime a venit...".

Putem vedea aceasta "coincidenta" in care "umbrele" legii ceremoniale s-au implinit la fix data stabilita in VT.

Sarbatoarea corturilor este numita "ultima sarbatoare a anului" in multe pasaje.
Nu spun ca stiu ultima zi cindeste, dar evidenta biblica ne obliga sa luam toate aspectele in considerare.

In Marcu 13, daca fiul n-ar fi "fiul pierzarii" am intra intr-o contradictie biblica a conceptului si adevarului cum (,) ca Hristos este Dumnezeu.

Mai mult, Dumnezeu ne informeaza in 1Tes. 5:1, 2, 4:
"1Cīt despre vremi şi soroace, n'aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor
2Pentrucă voi īnşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.
3Cīnd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia īnsărcinată; şi nu va fi chip de scăpare.
4Dar voi, fraţilor, nu sīnteţi īn īntunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.
5Voi toţi sīnteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sīntem ai nopţii, nici ai īntunerecului"

Amos 3:7 "Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci."

Deci cei salvati, cel putin au o idee de cind va fi sfirsitul.
Chiar zicind ca nimeni nu poate sa stie ziua, nu gasesti nimic care sa contrazica faptul ca pot sa aflu secolul, decada, anul sau luna.

QUOTE
Ca deja au inceput acele zile din urma? Nu incerc sa te trag de limba (daca trebuie sa stiu, voi intelege cu ajutorul Domnului), doar sa clarificam cadrul general in care ne miscam.


De unde stim cind este sfirsitul?
Mast. 24:29"Īndată după acele zile de necaz, ,soarele se va īntuneca, luna nu-şi va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, şi puterile cerurilor vor fi clătinate.`"
Deci stiu 100% ca sfirsitul este IMEDIAT dupa zilele de strimtorare.
Cind incep acestea?

Matei 24:15"De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -"

Deci netrimite clar la Daniel 12:11, limbaj paralel, iar acolo nu este o data cindva, asa... Ci sunt 1290 de zile. Deci referire la o data exacta.
Acum depinde cit vor dura ZILELE ACELEA.
Deci Biblia nu inchide usa cunoasterii cel putin al perioadei de sfirsit.
Iar prin rezolvarea Daniel 9:24-27 se poate obtine o a doua cale de confirmare a calendarului celui de-al doilea jubileu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 13 Sep 2006, 10:53 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2006, 01:51 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
In Marcu 13, daca fiul n-ar fi "fiul pierzarii" am intra intr-o contradictie biblica a conceptului si adevarului cum (,) ca Hristos este Dumnezeu.
Nu e nicio contradictie. Iisus se delimiteaza in toate afirmatiile sale de Dumnezeu Tatal. El este Dumnezeu Fiul si spune ca tot ce stie tot a invatat (vazut) de la Tatal.
QUOTE
Nu.
Am o banuiala.
Asa raminem in adevar. Eu nu am studiat si acum nici nu am timp sa studiez toate corelatiile, etc. Se poate ca tu sa fi descoperit adevarul pe o cale a intelpciunii omenesti. Nu ma pot pronunta, in atentia mea sunt acum alte probleme. Subiectul ramine deschis.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Sep 2006, 01:56 PM
Mesaj #78


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Se poate ca tu sa fi descoperit adevarul pe o cale a intelpciunii omenesti.


Nu exista. E imposibil. Nu poti spune de o femeie ca e "putin gravida". Ori e, ori nu e.
1Corinteni 2:

6Totuş ceeace propovăduim noi printre cei desăvīrşiţi, este o īnţelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaşilor veacului acestuia, cari vor fi nimiciţi.

7Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din fruntaşii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei

11Īn adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este īn el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.

14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.

Mi-am amintit de un alt vers und spune ca cei intelepti au idee despre timpul judecatii

Eclesiast 8:5 "Pe cine păzeşte porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima īnţeleptului cunoaşte şi vremea şi judecata."

Iar 1Petre 4:17:
Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?"
(clipa= timpul=gr. kairos )

Acest topic a fost editat de zexelica: 14 Sep 2006, 02:01 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 14 Sep 2006, 02:51 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu exista. E imposibil. Nu poti spune de o femeie ca e "putin gravida". Ori e, ori nu e.
QUOTE
Nu.
Am o banuiala.
Acum eu ce sa inteleg, esti sigur sau ai o banuiala?
Iar siguranta ai spus ca iti vine din studiu, deci nu din descoperire directa, a Duhului.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Sep 2006, 03:24 PM
Mesaj #80


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Acum eu ce sa inteleg, esti sigur sau ai o banuiala?


Nu stiu ziua sau ora.

Dar ce vreau sa subliniez este ca posibilitatea de a sti la un moment dat nu este exclusa.

De exemplu in Daniel 12:9 "El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pīnă la vremea sfīrşitului."
Dumnezeu stabileste un principiu important: Biblia este o revelatie PROGRESIVA.
Daniel era salvat, dar cunoasterea nu era pentru acea vreme.
Dumnezeru are un calendar precis. Isus care le spunea despre faptul ca va fi crucificat, iar ucenicii nu intelegeau, desi le vorbea deschis. Ochii lor erau tinuti.
La fel in 2Corinteni 4:3 si Evrei 6:3, Dumnezeu specifica faptul ca "tine" cunoasterea.

Tot ce vreau sa punctez este ca nu este imposibil ca intr-o buna zi sa vina cineva cu evidenta Biblica (versuri) din care putem intelege ceva mai mult despre ULTIMA ZI.
Din Daniel 12 nu putem sti decit cind incep ZILELE ACELEA. Cu ajutorul Daniel 8:14 (2300) putem sti ziua cind incep ZILELE ACELEA.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 11:09 AM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Am observat si eu ca in Daniel s-ar putea gasi indicii pe baza carora s-ar putea face un calcul estimativ macar al perioadei pina la zilele acelea. De fapt e chiar aritmetica simpla dar nu stiu daca termenii utilizati de el au aceleasi semnificatii in tot textul, ex. cuvintul zile, pt. saptamini (la care e destul de clar ca are 2 semnificatii diferite). Pt. a "decodifica" informatiile poti sa nici nu fii crestin, deoarece sunt destul de clare.

Ceea ce m-ar interesa este daca ai gasit si confimari in alta parte pt. unitatile de masura a timpului calculate pe baza textului lui Daniel.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 12:34 PM
Mesaj #82


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
cuvintul zile, pt. saptamini


Cuvintul in sine care este tradus "saptamini" nu este de fapt saptamini, este "şeptime".
Dar nu are legatura directa cu Daniel 12 decit ca principiu, respectiv este o a doua cale de a demonstra Daniel 12:11 intr-un mod cu totul separat, fara nicio legatura.

QUOTE
cuvintul zile, pt. saptamini


Nu am gasit niciun vers care sa-mi permita echivalarea zi-saptamina. Poate ai tu.
Am gasit enorm de multe versuri care sa-mi permita schimbul zi-an, in acelasi context spiritual judecata-judecata.
Nu pot compara un context de ex. Daniel 12:12"Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!" unde cheia este "ferice" care ne arata ca are legatura cu salvarea, deci trebuie cautat in contextul salvarii o data care sa uneasca doua elemente temporale in cadrul aceluiasi subiect.

QUOTE
Pt. a "decodifica" informatiile poti sa nici nu fii crestin, deoarece sunt destul de clare


Gresit.
In Evrei 6:1,2 Dumnezeu afirma: "De aceea, să lăsăm adevărurile īncepătoare ale discursului lui Hristos, şi să mergem spre cele desăvīrşite, fără să mai punem din nou temelia pocăinţei de faptele moarte, şi a credinţei īn Dumnezeu, īnvăţătura despre botezuri, despre punerea mīnilor, despre īnvierea morţilor şi despre judecata vecinică."
Aici se vede clar ca DUPA ce avem temelia celor 6 principii, care sunt PRINCIPIILE SALVARII, putem merge spre ceea ce este desavirsit.
Fara a avea principiile salvarii clare, nu se poate, deci trebuie sa fii crestin.

Iar in Fapte 1:7, 8
"7El le -a răspuns: ,,Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le -a păstrat supt stăpīnirea Sa.
8Ci voi veţi primi o putere, cīnd Se va pogorī Duhul Sfīnt peste voi, şi-Mi veţi fi martori īn Ierusalim, īn toată Iudea, īn Samaria, şi pīnă la marginile pămīntului.``

Din principiul ca salvarea nu se pierde pt. ca Dumnezeu este garantul, autorul si plinitorul credintei noastre, se poate vedea conceptul de reprezentare externa a imparatiei lui Dumnezeu (Biserica vazuta) si reprezentarea eterna a imparatiei lui Dumnezeu (Biserica nevazuta), iar cind El vorbeste "iesiti din Iudeea, Ierusalim" nu poate vorbi de cel ceresc. Acolo toti sunt in siguranta.
Ierusalimul simbolizeaza imparatia lui Dumnezeu:
Gal. 4:26"Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, şi el este mama noastră"
Evrei 12:22,23"Ci v'aţi apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea īn sărbătoare a īngerilor,
23de Biserica celor īntīi născuţi, cari sīnt scrişi īn ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniţi, făcuţi desăvīrşiţi,
Apocalipsa 21:2" Şi eu am văzut coborīndu-se din cer dela Dumnezeu, cetatea sfīntă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă īmpodobită pentru bărbatul ei."
De ex., in Fapte 1:7 Dumnezeu le spune celor care le-a poruncit sa-L astepte "in Ierusalim" ca nu este pentru ei de a sti vremuri sau soroace.
La fel ca si Daniel, cei salvati din cadrul Bisericilor nu au stiut semnificatia versurilor care se refera la calendar.
Ca dovada, nimeni din cadrul Bisericilor nu a calculat exact anul creatiei, potopului, etc....
Cei mai apreciati in descoperirea calendarului au fost arhiepiscopul USHER si adventistul Theli, care au pareri diferite si nu au proba biblica completa referitor la calendar, au multe din teorii bazate pe descoperiri arheologice.

De aceea, calendarul nu a fost pentru perioada in care Dumnezeu a folosit biserica (,) ca vas sfintit prin care a evanghelizat lumea (perioada PLOII TIMPURII-ploaie def. Deut. 32:2"2Ca ploaia să curgă īnvăţăturile mele, Ca roua să cadă cuvīntul meu, Ca ploaia repede pe verdeaţă, Ca picăturile de ploaie pe iarbă!").

De aceea, comanda din Matei 24:15,16 " De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -atunci, cei ce vor fi īn Iudea, să fugă la munţi;" se refera la ZILELE ACELEA.
Iar cei din biserici NU POT SA STIE cind incep ZILELE ACELEA, pentru ca Dumnezeu le spune in 1 tes. 5:3"Cīnd vor zice: ,,Pace şi linişte!`` atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia īnsărcinată; şi nu va fi chip de scăpare".
Se vede din faptul ca nicio biserica nu-si corecteaza doctrina pe masura ce studiaza Scripturile, nu sunt sensibili la descoperirile lasate de Dumnezeu. La seminar se invata "noi, CATOLICII, LUTERANII, ADVENTISTII,...., credem ca:...."
Nici vorba de studiu si DUPA studiu tragerea concluziilor. Direct la doctrina fiecaruia si se invata si studiaza versurile care adeveresc doctrina fiecarei confesiuni. Nu e corect, nici biblic.
Iar daca (,) cutezi de ex. sa zici "Hristos ESTE DUMNEZEU si uitati versurile care adeveresc asta.." intr-un seminar al Martorilor lui Iehova, imediat esti interpelat ca eretic si dat afara "domne, noi aici credem asa si asa, daca nu-ti convine, pleaca". Si tot asa. Si Dumnezeu a stiut asta de la inceput.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 06:02 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu am gasit niciun vers care sa-mi permita echivalarea zi-saptamina. Poate ai tu
Nu am sugerat echivalarea, era virgula intre ele. Zile-ani am vazut si eu ca merge.
QUOTE
Fara a avea principiile salvarii clare, nu se poate
Daca citesti atent toata cartea lui Daniel ai dezlegarea pentru calculul de care vorbesti. Am spus ca poti intui semnificatia zilelor, saptaminilor fara a fi nevoie de cele 6 principii ale salvarii de care spui tu. Nu m-am rederit la salvare, asta e deja alta poveste.
QUOTE
La fel ca si Daniel, cei salvati din cadrul Bisericilor nu au stiut semnificatia versurilor care se refera la calendar.
Ca dovada, nimeni din cadrul Bisericilor nu a calculat exact anul creatiei, potopului, etc....
Cei mai apreciati in descoperirea calendarului au fost arhiepiscopul USHER si adventistul Theli, care au pareri diferite si nu au proba biblica completa referitor la calendar, au multe din teorii bazate pe descoperiri arheologice.
Timp sa studiez cronologia Biblica nu am avut (nu prea am) sau nu mi-am facut. Dar daca tu ai facut asta poti sa ne spui si noua, cu argumente, care ar fi ea dupa tine.
Eu cred ca Daniel stia foarte bine semnificatiile si timpurile dar a primit porunca sa pecetluiasca acele informatii.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 06:39 PM
Mesaj #84


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Nu am sugerat echivalarea, era virgula intre ele. Zile-ani am vazut si eu ca merge.

Chiar m-ai pus pe jar. Am crezut ca am pirdut din vedere citeva versuri.

Da' cel mai bine este sa verifici cu cautarea automata pe calculator, insa trebuie sa stii care este cuvintul evreiesc/grecesc original si care este echivalentul evreiesc/grecesc.

Ex.: cuvintul "trompeta" le place asa de mult traducatorilor: "chatsetsorah", "shofar" in evr. iar in greceste este doar unul: "salpigx". Acum care este echivalentul lui "salpigx" in evreieste? Te uiti in Evrei 12:19 si vezi ca Dumnezeu te trimite cu referinta in Iesirea 20:18. Si atunci poti zice 100% ca shofar<=>salpigx. Iar cind te uiti la context, vezi ca "salpigx" este folosit NUMAI in contextul ZILELOR ACELEA. Deci cind te duci inapoi in VT observi ca unde este folosit, spiritual se refera la sfirsit.

QUOTE
Nu m-am rederit la salvare, asta e deja alta poveste.

Nici eu.

QUOTE
Am spus ca poti intui semnificatia zilelor, saptaminilor fara a fi nevoie de cele 6 principii ale salvarii de care spui tu.

Nu se poate.
Nu poti intelege "iesiti din Iudeea". Nu se poate intelege ca din Iudeea eterna NU POTI iesi decit daca intelegi ca Dumnezeu a platit pentru TOATE pacatele. Sunt toate legate si ai vazut si tu in Evrei 6 ca "DUPA cele 6 principii mergem spre ce este perfect".
Cum sa intelegi Ierusalim devine Babilon/Sodoma/Egipt ?
Cum sa intelegi ca "Domnul va judeca poporul Sau"?

QUOTE
Eu cred ca Daniel stia foarte bine semnificatiile si timpurile dar a primit porunca sa pecetluiasca acele informatii

Daniel 12:4 "Tu, īnsă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte, şi pecetluieşte cartea, pīnă la vremea sfīrşitului.... Atunci mulţi o vor citi, şi cunoştinţa va creşte.``
Asa pare din versul 4.
Insa Dumnezeu ne lamureste in versul 8 si 9 "
Eu am auzit, dar n'am īnţeles; şi am zis: ,,Domnul meu, care va fi sfīrşitul acestor lucruri?``El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pīnă la vremea sfīrşitului

QUOTE
Timp sa studiez cronologia Biblica nu am avut (nu prea am) sau nu mi-am facut. Dar daca tu ai facut asta poti sa ne spui si noua, cu argumente, care ar fi ea dupa tine.

Am mai scris despre "qara shem" din Facerea 5 si 11 si Exod 2.
Pune si tu mina pe studiu. Ia-ti interliniara si da-i drumul!
Fara interliniara nu faci nimic, ca teologii astia au alte treburi decit sa traduca mai bine Biblia. Pai de aproape 2000 de ani si ei n-au verificat in Facerea 5 ca Adam nu avea 230 de ani ci 130 de ani. Si alte si alte....
Nu conteaza, de fapt: cine vrea sa stie se duce la original.

Acest topic a fost editat de zexelica: 15 Sep 2006, 06:41 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 07:06 PM
Mesaj #85


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

Uite, gresala mea ca am uitat sa-ti dau un exemplu.
Inearca sa studiezi "eu sunt" care in greceste este "ego eimi".
Verbul "a fi" este foarte des folosit in Biblie (cca. 6000 ori), iar in greaca tot de un numar mare de ori.
Dar in fraza exacta"ego eimi" este folosit NUMAI de 47 de ori.
Curios, de 45 de ori este folosit de Hristos, iar din Iesirea 3:14, 15 se vede ca "eu sunt" este numele Domnului.
Nu este o coincidenta. "ego eimi" este fraza prin care se refera la El sau (de doua ori la Petre, ca reprezentant al Sau) la cei salvati, care, spiritual sunt identificati cu imparatia lui Dumnezeu care este tot Hristos.
Nu uita ca simbolistica aplicata de Dumnezeu este complexa. Hristos a venit ca Dumnezeu, Judecator, Mare Preot, "miel", etcc
Dumnezeu se prezinta pe Sine ca Unul, iar in acelasi timp iti spune ca sunt trei, care toti sunt Dumnezeu.
Si atunci regula este ca sa gasesti un adevar care nu se contrazice cu nimic din Biblie, cu nici un vers.

Gindeste-te la un sistem de ecuatii de grad 1: propozitii legate intre ele prin "si".
Daca ai o propozitie x=5 si alta x=7, tot sistemul devine fals.
La fel si cu doctrina.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 08:11 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Pune si tu mina pe studiu. Ia-ti interliniara si da-i drumul!
Fara interliniara nu faci nimic, ca teologii astia au alte treburi decit sa traduca mai bine Biblia. Pai de aproape 2000 de ani si ei n-au verificat in Facerea 5 ca Adam nu avea 230 de ani ci 130 de ani. Si alte si alte....
Nu conteaza, de fapt: cine vrea sa stie se duce la original.
E normal sa gasesti semnificatiile mai corect dupa textul original. Parintele Rafail Noica se plinge si el de faptul ca multe semnificatii se pierd la traducerea in limba romana. Eu insa cred ca si din aceasta versiune poti intelege suficient de bine ce ai de facut pt. a te invrednici de Duhul Sfint. Iar daca ai fost invrednicit sa il primesti te invata El ce ai nevoie, incet, pe rind.
Totusi, pentru o analiza nuantata, cind se cere, ce versiune electronica recomanzi pt. download? Si ceva dictionare, cum altfel sa intelgem daca e limba straina?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 08:45 PM
Mesaj #87


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Totusi, pentru o analiza nuantata, cind se cere, ce versiune electronica recomanzi pt. download? Si ceva dictionare, cum altfel sa intelgem daca e limba straina?


Eu m-am apucat in engleza, ca aveam unu' in America (,) care ma batea la cap sa citesc. Iar eu ii ziceam sa-si ia vrajeala de la mine ca nu vreau sa ma fac popa. Da' mi-a ramas Biblia si am inceput s-o citesc.

Ma rog, pina la urma eu folosesc King James Version care este cea mai exacta versiune in engleza. Celelalte, de ex. NIV au schimbat 70.000 de cuvinte, Martorii lui Iehova, la fel, etc...
Concordante biblice folosesc "Young's Analytical Concordance to the Bible" si "Strong's Concordance to the Bible" care se gasesc pe Net gratis sa le folosesti on-line.
Interliniara este J.P. Green "Interliniar Bible English/Hebrew/Greek".
In romana nu stiu nimic.
Oricum, e interesant sa vezi cum "au gresit" cu traducerea chiar la fix: in loc de sintem mintuiti "prin credinta LUI Hristos" ei traduc "prin credinta IN Hristos".
La fel, M.l.Iehova in 1Tim3:15, in loc de "Dumnezeu s-a manifestat in carne" au "tradus" "el s-a manifestat in carne".
O "coincidenta"?
Oricum, un vers iti ia cam mult, cel putin 2 sapt. Da' asa se face treaba serioasa.
Iar ca raspuns la vers, lasa Biblia sa defineasca termenii. Nu lua un vers asa cum este, ci studiaza TOATA Biblia despre subiect, iar daca nu gasesti NICIUN vers sa contrazica, atunci ai dreptate.
Daca Biblia nu contrazice, ai gasit adevarul.
Bafta, nenicule. per sa mai fac si eu misto de cineva care sta 10 ore la studiu...
Ca pe mine ma cam ia lumea la misto...
Welome to the club, Jack!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 15 Sep 2006, 09:16 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Puteai sa dai si tu niste linkuri, mai ales la interliniara.
QUOTE
Bafta, nenicule. per sa mai fac si eu misto de cineva care sta 10 ore la studiu...
Ca pe mine ma cam ia lumea la misto...
Welome to the club, Jack!
Nu te grabi cu concluziile. Mie imi place sa merg la surse dar asta nu inseamna ca abandonez perspectiva pe care am adoptat-o inainte de a incepe dialogul cu tine. Am citit cu mai multa atentie anumite versete sau carti insa ramin ortodox. Imi place aceasta perspectiva pe care, fiind intemeiata si pe experienta, nu o pot parasi decit daca Dumnezeu o sa imi ceara asta, ceea ce e putin probabil. Insa precum vezi sunt foarte deschis si nu ma inchid in "dogme" (invatatura goala, lipsita de continut, traire).

Metoda ta de studiu are si dezavantaje. Mergind pe cautari de cuvinte poti scapa contextul in care se afirma acestea. Ca sa intelegi un verset trebuie uneori de ex. sa analizezi si contextul in care Iisus sau apostolii fac anumite afirmatii. La un studiu fragmentar (incercari de definire) acesta se pierde. De fapt de aici si pleaca acest studiu imens. In loc sa incerci sa pui in aplicare ce se cere, sa faci faptele dragostei, te pierzi in analize riscante. Nu cred ca asa te intinesti cu Duhul Sfint.

Tu ai oricum o idee gresita despre ortodoxie.
Ea ne vindeca nu prin fapte ci prin taine. Este o impreuna lucrare cu Duhul Sfint. Ea nu adauga nimic la Biblie dar arata clar unde si cum putem sa cadem, sau cum trebuie sa ne indepartam de cadere.
O carte foarte interesanta este in acest sens Terapeutica bolilor spirituale, audio, partial, se gaseste pe net. O sa te convingi ca nu e nimic rau in ea. Link spre carte audio.

Acest topic a fost editat de IoanV: 15 Sep 2006, 09:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Sep 2006, 11:07 PM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

[QUOTE]Tu ai oricum o idee gresita despre ortodoxie.[/QUOTE]
Cred ca am discutat destul pe aceasta tema. Nu mai continui.

QUOTE]Mie imi place sa merg la surse dar asta nu inseamna ca abandonez perspectiva pe care am adoptat-o inainte de a incepe dialogul cu tine.[/QUOTE]
Stai linistit! E mult de mers si n-ar fi decizia ta oricum. Ioan 6:44

[QUOTE] La un studiu fragmentar (incercari de definire) acesta se pierde.[/QUOTE]
Nu fac un studiu fragmentar, ca de exemplu in Fapte 1:7 a trebuit sa iau contextul cu Ierusalimul ca sa stiu la cine se refera.
Nu este simplu, dar principiul ramine.
La un caz concret se poate arata.

[QUOTE]In loc sa incerci sa pui in aplicare ce se cere, sa faci faptele dragostei, te pierzi in analize riscante.[/QUOTE]
Sa-ti iubesti aproapele inseamna sa stii care-i raul cel mai mare care-l paste si sa incerci sa-l ajuti sa-l evite.
Cel mai rau cesepoate intimpla unui om este sa ajunga in iad.
Stiind ca (,) credinta vine din auzire si auzirea din Cuvintul lui Dumnezeu, am deci comanda sa propovaduiesc.
Citeste Psalmul 118.
Mai sunt si alte fapte, insa creditul pt. ele il ia NUMAI Dumnezeu. Fil. 2:13, + etc....




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 07:28 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Mai sunt si alte fapte, insa creditul pt. ele il ia NUMAI Dumnezeu
Daca asculti ce se spune in cartea pe care ti-am recomandat-o despre chenodoxie (slava desarta) si mindrie vei auzi aceleasi lucruri. Mindria tocmai in asta consta, a ne lua noi meritul pentru faptele din binecuvintarea Duhului. Ramine de vazut cit de tare e credinta ta, poti sa o incerci confruntind-o sincer cu alte interpretari sau nu.
QUOTE
Sa-ti iubesti aproapele inseamna sa stii care-i raul cel mai mare care-l paste si sa incerci sa-l ajuti sa-l evite.
Tu eviti sa te impartasesti cu trupul si singele lui Iisus desi El ne lasa explicit cel putin acest indemn dar si avertismentul: "Cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu are parte de mine". La cina cea de taina a aratat chiar El si a explicat inainte ca nu sunt simboluri. Apostolii, la fel, insista pe apropierea curata de cina sfinta. Tu le-ai eliminat. Vrei sa renunt si eu la ele si spui ca imi vrei binele. Te miri ca ma indoiesc?
QUOTE
Stai linistit! E mult de mers si n-ar fi decizia ta oricum.
Am uitat ca suntem predestinati. Si Adam a fost predestinat sa cada? De ce a pus Dumnezeu caderea in el? Ca apoi sa ii reproseze de ce nu l-a ascultat? Chiar asa meschin sa fie Dumnezeu? Nu pe baza faptului ca aveau libertatea alegerii au cazut unii ingeri?
Pt. noi la fel. Ne cere sa il urmam dar deja suntem impartiti. Atunci indiferent ce facem, unii suntem ai Lui, altii nu, sunt condamnati chiar de catre Dumnezeu, ei nu mai pot face nimic. Asta e dreptate divina? Sau suntem doar niste pioni cu care oricum Dumnezeu face ce vrea, nu il intereseaza vointa noastra? De acest Dumnezeu al tau, pe care nu il intereseaza ce vreau eu, nici pe mine nu ma intereseza. Daca el m-a facut pt. iad, acolo sa ma trimita! E ca o tragi-comedie, cu un singur actor care nici nu stiu pt. ce isi rastigneste fiul.

Al meu e mult mai atent la mine (chiar s-a lasat rastignit pt. mine!), de aceea imi si place de El. Daca eu vreau sa ma mintuiesc, ma ajuta, daca nu, sta la usa si bate asteptind toata viata mea sa ii deschid inima.

Acest topic a fost editat de IoanV: 16 Sep 2006, 08:08 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 04:25 PM
Mesaj #91


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Ramine de vazut cit de tare e credinta ta,

Credinta mea este 0, 000000xx.
Efeseni 2:8
"Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu"

Galateni 2:16
"Totuş, fiindcă ştim că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credinţa lui Isus Hristos, am crezut şi noi īn Hristos Isus, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţa lui Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentrucă nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii."

De cite feluri este CREDINTA in Biblie? De trei feluri:
a) credinta demonilor (Iacob 2:19) care-l marturiseau pe Hristos si credeau in El. Nu poate fi credinta aducatoare de mintuire
b)credinta oamenilor care de ex. in Matei 13 este descrisa catine pina la un timp, pina intervin grijile lumii acestea. Aceasta nu poate aduce mintuire.
c)credinta lui Hristos (ascultator pina la moarte, a implinit Legea perfect) iar aplicarea ei este rezultatul lucrarii Tatalui: Ioan 6:29:
" Isus le -a răspuns: ,,Lucrarea pe care o face Dumnezeu este aceasta: să credeţi īn Acela, pe care L -a trimes El.``
(nu o vezi fara interliniara)
Si de aceea avem sarcina sa propovaduim Evanghelia:"Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos." (Romani 10:17)

QUOTE
Tu eviti sa te impartasesti cu trupul si singele lui Iisus desi El ne lasa explicit cel putin acest indemn dar si avertismentul: "Cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu are parte de mine". La cina cea de taina a aratat chiar El si a explicat inainte ca nu sunt simboluri. Apostolii, la fel, insista pe apropierea curata de cina sfinta. Tu le-ai eliminat. Vrei sa renunt si eu la ele si spui ca imi vrei binele. Te miri ca ma indoiesc?

Bineinteles ca te indoiesti. Daca nu realizezi metafora n-ai cum.

Hai sa analizam alta lege ceremoniala echivalenta: CIRCUMCIZIA.
Israel=cei salvati/custodienii Bibliei (Gal. 3:27-29, Rom. 3:2)
Circumcis=apartii poporului Israel
Circumcizia fizica ~ circumcizia spirituala (salvarea)
nu toti cei circumcisi=salvati

Israel ~ biserica
impartasirea=apartii lui Hristos=salvat
nu toti cei impartasiti sunt salvati (1 Cor. 3:12)
Impartasirea este un SEMN ca apartii imparatiei lui Dumnezeu
este o lege ceremoniala care impreuna cu cealalta lege ceremoniala (botezul cu apa) si legea morala a duminicii sfinte (Is. 58:13) trebuiesc indeplinite in orice biserica.
Biserica (vazuta) esteinstitutia divina aleasa deDumnezeu in planul Sau de a evangheliza lumea cu reguli stricte de functionare: supervizarea spirituala, episcopii, diaconii, etc... Nu a fost doar o joaca. Paralela a fost Israelul care a avut custodia Bibliei 1500 de ani si avea o groaza de reguli care erau SEMNE si UMBRE ale salvarii.
Si biserica vazuta la fel.

Dar cind Dumnezeu a terminat cu Israelul legile acelea nu se mai respecta, desi Hristos a spus ca El n-a venit sa schimbe o iota din Lege.
La fel si cind Dumnezeu termina cu bisericile ca vas ales al Sau pentru evanghelizarea lumii (din cauza apostasiei), legile ceremoniale CERUTE strict in desfasurarea activitatilor nu se mai cer.
1Ioan 1:3"deci, ce am văzut şi am auzit, aceea vă vestim şi vouă, ca şi voi să aveţi părtăşie cu noi. Şi părtăşia noastră este cu Tatăl şi cu Fiul Său, Isus Hristos"
Exista impartasire si DUPA era bisericilor, numai ca este cea adevarata, in Duh.

QUOTE
De ce a pus Dumnezeu caderea in el?

Incorect. "Dumnezeu NU POATE sa pacatuiasca."

Iacov 1:13"Nimeni, cīnd este ispitit, să nu zică: ,,Sīnt ispitit de Dumnezeu``. Căci Dumnezeu nu poate fi ispitit ca să facă rău, şi El īnsuş nu ispiteşte pe nimeni."

QUOTE
Si Adam a fost predestinat sa cada?

Nu.
A fost creat perfect si obligat sa respecte Legea. A cazut datorita lui insusi.
Sa se intoarca la Dumnezeu nu mai poate, datorita imposibilitatii de plata: infinit.

QUOTE
Nu pe baza faptului ca aveau libertatea alegerii au cazut unii ingeri?

Evrei 1:14 "Nu sīnt oare toţi duhuri slujitoare trimese să īndeplinească o slujbă pentru cei ce vor moşteni mīntuirea?"
Ingerii sunt un alt fel de creatie. Ei nu au parte de salvare.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Sep 2006, 04:53 PM
Mesaj #92


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Acum cand am revenit aici, constat ca tu nu numai ca nu ai habar de ce tot intrebai, dar metoda ta aritmetica de interpretare a Biblei nu are nimic de-a face cu Duhul Sfant... Te aceea te intreb pe ce baza ai sustinut ca esti salvat si ca ai Duhul Sfant? Doar pentru ca atunci cand Biblia spune:
22 Zis-a lui Iisus: Nu zic ţie pānă de şapte ori, ci pānă de şaptezeci de ori cāte şapte. (Mt 18) Tu interpretezi astfel:
QUOTE

Deci 7X7X10=..........
Un exemplu.
Si atunci trebuie cautat 1290 in Biblie unde a mai fost folosit. Iar Biblia interpreteaza Biblia. Trebuie doar sa gasesti versurile.
Eu zic a incepi cu 1335, ca e mai usor.
rofl.gif
Adica nimic... hh.gif
Vestea trista pentru tine este ca altii inaintea ta, s-au apucat de calcule si de scrabble biblic mult mai serios decat tine... De ex. unii chiar au scris o carte:Codul Bibliei, si au folosit computerul care sa le dea toate acele proorociri codificate in Biblie... Posibil, deoarece PC-ul a reusit asta, o sa zici ca e si el salvat, caci autorii s-au declarat atei de fapt...

Iar la textul din Daniel, cu care ai facut atat tam tam... vad ca nu poti sa spui decat atat:
QUOTE
De unde stim cind este sfirsitul?
Mast. 24:29"Īndată după acele zile de necaz, ,soarele se va īntuneca, luna nu-şi va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer, şi puterile cerurilor vor fi clătinate.`"
Deci stiu 100% ca sfirsitul este IMEDIAT dupa zilele de strimtorare.
Cind incep acestea?
Matei 24:15"De aceea, cīnd veţi vedea ,urīciunea pustiirii`, despre care a vorbit proorocul Daniel, ,aşezată īn locul sfīnt` -cine citeşte să īnţeleagă! -"
Deci netrimite clar la Daniel 12:11, limbaj paralel, iar acolo nu este o data cindva, asa... Ci sunt 1290 de zile. Deci referire la o data exacta.
Acum depinde cit vor dura ZILELE ACELEA.

Adica tot nimic... hh.gif De fapt eu ti-am spus mult mai multe, desi nu tot, dar tu, normal la tine, nu l-ai luat inseamna...Probabil pt. ca nu continea ecuatii...
Deci l-a textul din Daniel, pana la urma esti in stare sa raspunzi concret la intrebarile ce tu singur le-ai pus:
1. Cand incepe sfarsitul? (an, luna, zi)
2. Cat timp va dura? (ani)

Esti in stare sa raspunzi: da sau nu? Daca e nu, atunci pe ce baza ne-ai contrazis pe noi zicand ca tu stii exact?

Dar daca vrei sa dezbatem serios Biblia, eu iti propun sa o facem, numai ca inainte trebuie sa stabilim niste criterii:
1. Tu ai facut afirmatiile :
QUOTE
Ai vazut tu faptele lu' Baba Sisoe? Nu. Le-ai citit de la cineva ...

Iar eu te intreb: ai vazut tu faptele lui Stefan de ex.? Nu... Le-ai citit de la cineva... Nu-i asa?
QUOTE
Fa tu dovada ca este sau nu este asa...

Ok... Daca tu crezi faptele lui Stefan, fa si tu dovada ca este asa sau nu...
QUOTE
M-as bucura sincer ca autoritatea ta sa fie NUMAI Biblia.

Exact... Si pentru mine este autoritatea NUMAI Biblia... In Vietile Sfintilor nu gasim porunci pentru crestini, doar in Biblie... Deci Vietile Sfintilor nu pot inlocui, si nici completa in nici un fel Biblia... Astea au fost doar sminteli de-ale tale... Dar acum ca ti-am spus, sper ca ti-ai revenit...
Deci noi discutam NUMAI din si despre Biblie... Nu VS... Asa ca poti sa-i dai cu babe si mos pana cand ceri apa...
QUOTE
In momentul in care vii cu oameni, intimplari dinafara Scripturii ai schimbat autoritatea ca fiind Biblia+X, Y, Z...
Este adevarat ca Vietile Sfintilor nu contin ecuatii si fractii, ci doar fapte de credinta adevarata, dar ce nu realizezi tu, si e foarte grav asta, este ca fapte si oameni avem si acum, si ele nu sunt trecute in Biblie... Oare sa negam aceste realitati pentru ca nu sunt trecute in Biblie? Faptul ca tu scrii aici, este o fapta care nu este trecuta in Biblie... Eu ar trebui sa neg aceasta realitate pt. ca nu e trecuta acolo? Tu asa faci?
Deci, daca vrei sa dezbatem, hai sa o luam cu inceputul: pe ce baza, dogma ta, stabileste:
1. ca Biblia nu este roman SF, ca doar asa cum ai spus: nu ai fost acolo?
2. ca Biblia este insuflata de Dumnezeu?
3. ca Biblia cuprinde toate acele Evanghelii si Fapte ? De ex. Epistola Sfantului Apostol Pavel catre Filimon, cum a constatat dogma ta ca e reala?
A facut vreun test grafologic dupa manuscris?
Dupa aceea, trebuie sa ne explici, pe ce baza sustine dogma ta ca faptele intru Duhul Sfant au incetat odata cu ultimul punct al Biblei, asa cum sustii tu?

Intrebarile ti le-am scos in evidenta ca sa le observi mai usor...
Dar cunoscandu-ti tehnica (deloc originala ca au mai fost si altii inaintea ta), o sa incerci iarasi perdele de fum fara sa raspunzi concret la vreuna din intrebari... De ce oare????

PS...daca totusi, vei raspunde sincer la aceste intrebari (asa sunt eu...optimist smile.gif ), dupa aceea poate vom incerca sa le lamurim, sa vedem ce sustine dogma ta, ce sustine dogma ortodoxa (pe cat ma pricep eu, sau ceilalti colegi de forum) si poate, tragem vreo concluzie corecta... Dar asta presupune curaj din partea ta sa recunosti acolo unde dogma ta nu poate raspunde, sau chiar da raspunsuri eronate... Poti sa faci asta?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 08:35 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu.
A fost creat perfect si obligat sa respecte Legea. A cazut datorita lui insusi.
Deci a putut sa cada ca urmare a unei alegeri proprii. Noi nu putem cadea, pacatui, dupa ce ne botezam si acceptam pe Iisus ca mintuitor? Mai putem fi apoi salvati?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 08:46 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

Nu mai are rost sa raspund la eucubratiile tale.

Te-am intrebat daca stii sau nu cele 1290 de zile sau cele 1335 de zile din Daniel 12:11, 12.
Stii, continuam.
Nu stii, fii cinstit si spune ca nu.
Da' tu stai la pinda sa vezi daca iti dau eu vreo indicatie ca s-o furi si sa zici "am stiut si eu, da' n-am vrut sa-ti spun..."
Iar ma iei cu babele tale nementionate in Biblie.
Venereaza-ti mortii si degetele de morti in linistea ta, cu ai tai. Ca de Biblie nu-ti arde.
Tu cu vietile martalogilor o duci bine.
Martalogu care spune despre alt martalog.
Ca PSD-istii de avva Iliescu.Pai dupa PSD-isti avva Iliescu este "un om sarac si cinstit, care facea fapte bune".
Dupa aia de la contraspionaj care-l urmareau era doar un agent KGB.
Om despre om sa nu crezi.
Biblia este Biblia.

Acest topic a fost editat de zexelica: 16 Sep 2006, 08:48 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 09:12 PM
Mesaj #95


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Deci a putut sa cada ca urmare a unei alegeri proprii. Noi nu putem cadea, pacatui, dupa ce ne
botezam si
acceptam
pe Iisus ca mintuitor? Mai putem fi apoi salvati?


Adam a fost creat perfect, cu Duhul in el.
Nu a avut niciun pacat platit. A fost creat fara pacat si cu obligatia de a respecta Legea.
Noi ne nastem deja MORTI spiritual. Noi nu pornim cu Duhul si-L pierdem. Noi ne nastem fara Duhul lui Dumnezeu si cei ALESI iL primesc in momentul salvarii.

Botezam: cuvintul botez este "baptizo" sau "baptismos" care inseamna "spalare".
Care spalare? Cu apa? Putem sa facem 30.000 de dusuri cu apa. Daca Dumnezeu nu ne "spala pacatele" cu spalarea focului degeaba.
Iar asa, toti cei care se spala cu apa in biserica ar insemna ca sunt salvati.
Dar este spalarea prin scufundare sau stropire? La ce virsta?

Acceptam
Asta cam suna a "free will" Gospel.
Ioan 15:16
"Nu voi M'aţi ales pe Mine; ci Eu v'am ales pe voi; şi v'am rīnduit să mergeţi şi să aduceţi roadă, şi roada voastră să rămīnă, pentru ca orice veţi cere dela Tatăl, īn Numele Meu, să vă dea.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 16 Sep 2006, 09:24 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



vad ca raspunzi cu intrebari. Spune cum intelegi tu lucrurile dupa ce le-ai inghesuit in predestinare.
Citatul pe care il dai arata ceea ce s-a si intimplat, intr-adevar Iisus si-a ales discipolii.
QUOTE
cei ALESI iL primesc in momentul salvarii

Ioan 15:
3. Acum voi sunteti curati, pentru cuvantul pe care vi l-am spus.
4. Ramaneti in Mine si Eu in voi. Precum mladita nu poate sa aduca roada de la sine, daca nu ramane in vita, tot asa nici voi, daca nu ramaneti in Mine.
5. Eu sunt vita, voi sunteti mladitele. Cel ce ramane intru Mine si Eu in el, acela aduce roada multa, caci fara Mine nu puteti face nimic.
6. Daca cineva nu ramane in Mine se arunca afara ca mladita si se usuca; si le aduna si le arunca in foc si ard.
7. Daca ramaneti intru Mine si cuvintele Mele raman in voi, cereti ceea ce voiti si se va da voua.

Ai inteles de aici cum e cu salvarea de care vorbesti tu? Ca e relativa? Ca dupa ce esti curatat poti sa nu mai ramii in Iisus?

QUOTE
Acceptam
Asta cam suna a "free will" Gospel.
Incerc sa inteleg cum crezi tu ca are loc primirea lui Iisus daca oricum omul este predestinat, de aceea am formulat astfel. Lamureste-ma tu ce rol mai are Iisus si omul daca toate faptele omului si viata lui sunt predestinate.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Sep 2006, 11:57 PM
Mesaj #97


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Ai inteles de aici cum e cu salvarea de care vorbesti tu? Ca e relativa? Ca dupa ce esti curatat poti sa nu mai ramii in Iisus?

Inteleg problema.
Nu esti singurul care a fost invastat asa.

Singura solutie este discutia pe intrebari la obiect, raspunsul cu DA sau NU.

1) A platit Hristos pentru TOATE pacatele?

2)Romani 7 ne spuneca dupa salvare inca vom mai pacatui 100%.
Mai pacatuim DUPA salvare?(dupa ce primim Duhul)




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Sep 2006, 07:08 AM
Mesaj #98


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu mai are rost sa raspund la eucubratiile tale.

rofl.gif Noi doi stim de ce...Dar ai vrea sa poti raspunde nu-i asa?
QUOTE
Te-am intrebat daca stii sau nu cele 1290 de zile sau cele 1335 de zile din Daniel 12:11, 12.

Eu ti-am raspuns asa cum este corect... Tu insa am vazut ca habat nu ai ...
QUOTE
Stii, continuam.
Nu stii, fii cinstit si spune ca nu.

Eu am aratat, cel putin in citatul cerut de tine, ca am mai mult habar decat tine...
Tu mai mult decat: sapte = 7 nu poti sa spui ... eventual 7x7x10=... iar nu poti sa spui...

QUOTE
Da' tu stai la pinda sa vezi daca iti dau eu vreo indicatie ca s-o furi si sa zici "am stiut si eu, da' n-am vrut sa-ti spun..."
Ce fac?!! Stau la panda? Pai nu ti-am spus ca sunt ortodox... Acolo se explica totul, numai eu sa fiu in stare sa cuprind... Ce sa fur eu de la sectari ca tine? Pai tu Biblia de unde ai luat-o? Nu de la Biserica? Apoi, nu ai venit tu aici doar cu critici si intrebari, si cand e vorba de raspunsuri... pauza....Auzi intelegere biblica: sapte = 7... Bravo Zexelica... ai fost bun la matematici...
Cum ziceai tu: tot ce spuneti voi nu e corect, numai ce spun eu e bine caci sunt gata mantuit... De ex. sapte =7 ...iata adevarata intelegere in duh...care duh?
QUOTE
Iar ma iei cu babele tale nementionate in Biblie.

Vad ca esti tare obsedat de babe...
QUOTE
Ca PSD-istii de avva Iliescu.

Si de Iliescu...
Dar chiar nu esti in stare sa raspunzi la intrebari simple?...
Ai sustinut ca singura autoritate este Biblia... De acord... Si eu sustin acest lucru...
Dar eu te-am intrebat care sunt argumentele dogmei tale pentru care:
1. Considera Biblia autoritate si nu Ramayana de ex.?
2. Considera ca este singura autoritate, si ca dupa ultimul punct din Biblie au incetat lucrarile Duhului Sfant???
Intrebari simple, care se pun inainte de orice...Vad ca dogma ta nu numai ca habar nu are despre asta, dar nici macar nu s-a gandit la ele... Le-a luat gata rumegate de la altii...
Dogma ta, explica cum a fost alcatuita Biblia??? Cine a hotarat care lucrare sa ramana si care nu??? Si pe la cati ani dupa Hristos???
Ok... Normal ca nici la astea nu o sa raspunzi din motive usor de inteles hh.gif ...Somn usor in continuare!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 17 Sep 2006, 07:55 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Inteleg problema.
Nu esti singurul care a fost invastat asa.
Normal ca nu, doar ca am priceput singur sau sub altfel de indrumare decit crezi tu. Eu nu am luat de buna o anumita interpretare ci am constatat ca inteleg scriptura precum o inteleg ortodocsii. Daca Iisus o spune clar, toti cei care citesc cu atentie Biblia pricep acelasi lucru. Cind vii cu interpretari metaforice e firesc sa iti iasa o ciudatenie care contrazice in sute de locuri ce a spus Iisus.
QUOTE
Singura solutie este discutia pe intrebari la obiect, raspunsul cu DA sau NU.

1) A platit Hristos pentru TOATE pacatele?
Chiar asa e de greu, am ajuns la logica binara? Bine, Iisus nu a platit pt. toate pacatele noastre. Pentru cele viitoare nu a platit ci doar pentru cele trecute. Ne curata prin pocainta noastra si ne spune sa avem grija sa nu mai pacatuim, "ca sa nu ni se intimple ceva si mai rau"(!). Dupa cum zici tu e ca si cum cineva ti-ar da tie un credit nelimitat fara sa il intereseze ce faci cu el. Dar Dumnezeu nu face asta. Ne sterge datoria si apoi asteapta ca si noi sa fim la fel de generosi (pilda celui cu mari datorii care, iertat fiind, nu a iertat pe altul). E absurda perspectiva ta, arata un Dumnezeu iresponsabil nu generos cum vrei tu sa il arati.
QUOTE
2)Romani 7 ne spuneca dupa salvare inca vom mai pacatui 100%.
Mai pacatuim DUPA salvare?(dupa ce primim Duhul)
Da, din cauza ignorantei noastre, desi sunt si texte care spun contrariul. Insa e usor de inteles. Cind ascultam de Duhul Sfint nu putem pacatui ca el nu ne invata rau. Problema este ca uneori (de fapt deseori!) nu il auzim si actionam dupa mintea noastra sau dupa alte tendinte. Iar sfintul Pavel o spune clar:
Romani 7:23. Dar vad in madularele mele o alta lege, luptandu-se impotriva legii mintii mele si facandu-ma rob legii pacatului, care este in madularele mele.

Nu stiu de fapt ce inseamna salvarea asta de la tine. Daca poti sa ramii in Duhul Sfint esti "salvat". Insa noi adesea cadem din aceasta "auzire" a Lui si atunci iar trebuie sa ne pocaim si sa nu mai pacatuim sa auzim iar glasul Duhului. E o dinamica continua in care omului i se cere sa ramina treaz. Cum adoarme, cum calca strimb. De aceea se si spune ca scopul vietii crestine e dobindirea Duhului Sfint. Il ai pe El sfatuitor, esti in Adevar, la-i pierdut din cauza pacatelor, esti pierdut, si trebuie sa il cauti iar. El vine peste noi ca Iisus e foarte generos, sta la usa si bate. Dar pune niste conditii care trebuie indeplinite si respectate permanent. Astea sunt faptele noastre, pocainta si respectarea conditiilor cerute - iubire, dezpatimire (sa nu mai iubi cele lumesti), etc..

Acest topic a fost editat de IoanV: 17 Sep 2006, 07:57 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 17 Sep 2006, 12:30 PM
Mesaj #100


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Bine, Iisus nu a platit pt. toate pacatele noastre

Daca este asa ai versurile acesta directe in:
Coloseni 2:13
"Pe voi, cari eraţi morţi īn greşelile voastre şi īn firea voastră pămīntească netăiată īmprejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă īmpreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele."
si Romani 8:1
"Acum dar nu este nici o osīndire pentru ceice sīnt īn Hristos Isus, cari nu trăiesc după īndemnurile firii pămīnteşti, ci după īndemnurile Duhului."
1 Ioan3:9
"Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu"

Ce facem cu versurile acestea? Ca majoritatea doctrinelor asta fac: aleg citeva versuri si le izoleaza de restul Bibliei.
Nu le putem lasa asa.
Cum le explici? Cu Scriptura, desigur.
Unde scrie ca "Hristos nu a platit pt. TOATE pacatele"?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 17 Sep 2006, 02:14 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu le putem lasa asa.
Cum le explici? Cu Scriptura, desigur.

Pai le-am explicat deja caci am anticipat intrebarea. Ti-am aratat cum le explica sfintul Pavel, citeste mai mult din Romani 7. Daca gasesti nesatisfacatoare explicatia mai cautam...
QUOTE
Unde scrie ca "Hristos nu a platit pt. TOATE pacatele"?
A platit toate pacatele trecute, nu insa pe cele viitoare. Spune celor vindecati: Du-te, dar sa nu pacatuiesti, ca sa nu ti se intimple ceva mai rau. Este clar ca asupra viitorului omului nu actioneaza, nu-i ia nici responsabilitatea, nici liberul arbitru.
Ai vazut si in textul din Ioan 15, spune ca ne curata, dar trebuie sa raminem in El. Cel ce nu ramine pateste ca mladitele care se taie si se arunca in foc.

Acest topic a fost editat de IoanV: 17 Sep 2006, 02:16 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Sep 2006, 08:36 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 16 Sep 2006, 11:12 PM)
Adam a fost creat perfect, cu Duhul in el.
Nu a avut niciun pacat platit. A fost creat fara pacat si cu obligatia de a respecta Legea.

zexelica,

iti place sa iti dai cu ciocanul peste picioare? Chiar stii ce vorbesti? Sincer.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 18 Sep 2006, 01:43 PM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
A platit toate pacatele trecute, nu insa pe cele viitoare


Pai, aici e problema.

Avem 2 afirmatii aparent contradictorii.
Versul din Coloseni 2:13 este direct si spune clar ca "ne-a iertat TOATE greselile".
Versul tau si multe altele par sa invete contrariul.
Cum facem sa obtinem armonie? Caci neaparat trebuie armonie. Iar Coloseni 2:13 nu putem sa ignoram.
Hai sa vedem.
Astept propuneri.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 Sep 2006, 09:18 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Nu vad nici o contradictie. Ni se iarta TOATE pacatele savirsite. Spune clar stergind zapisul ce era asupra noastra (trecut) nu care este si va fi... Cum ni se pot ierta pacatele nesavirsite inca?
Tot in Coloseni 3: 24 se spune ca: "Bine stiind ca de la Domnul veti primi rasplata mostenirii: caci Domnului Hristos slujiti. 25 Iar cel ce face nedreptatea isi va lua plata nedreptatii , intrucit la Dumnezeu nu este partinire." Daca citesti bine epistola mai vezi ca in 2.18 se arata ca biruinta poate fi smulsa daca nu se tine capul prin care trupul tot sporeste in cresterea lui Dumnezeu. 3.5 ...

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 Sep 2006, 09:20 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Sep 2006, 08:58 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Cum ni se pot ierta pacatele nesavirsite inca?

Daca pe tine te salveaza miine, mai vine Hristos odata?
A platit odata pentru toate si pentru toti.
Evrei 9:26 " fiindcă atunci ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori dela īntemeierea lumii; pe cīnd acum, la sfīrşitul veacurilor, S'a arătat o singură dată, ca să şteargă păcatul prin jertfa Sa."
Iar dupa salvare noi mai pacatuim 100%. Ca orice pacat, daca este neplatit, Legea cere satisfactie, adica judecata si condamnare.
Deci odata suntem judecati (prin Hristos, "..cu botezul cu care ma botez eu si voi veti fi botezati..") si urmeaza, pentru pacatele de "dupa salvare" sa mai fim judecati inca odata la sfirsitul lumii.

Evrei 9:27 " Şi, după cum oamenilor le este rīnduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata,"

Sa fim judecati de doua ori? Pai asta nu zice in Biblie nicaieri. Trebuie armonizate lucrurile ca sa nu avem nicio contradictie.

Iar Legea are putere asupra noastra atita timp cit traim. Deci daca pacatuim "DUPA salvare" suntem datori Legii, iar Legea spune ca "..plata pacatului este moartea" (Rom. 6:23).
Ce salvare mai este asta in care ramii dator Legii? Ca Dumnezeu ne spune ca DUPA salvare VOM MAI PACATUI cu trupul garantat, 100%.
Deci, daca nu ar fi platite, noi nu avem putere sa le platim. Este o situatie imposibila.

QUOTE
Spune clar stergind zapisul ce era asupra noastra (trecut) nu care este si va fi...

Cu ce Scriptura dovedesti? Mai ai alt vers care spune de zapis? N-am gasit. Poate ai tu.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 08:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman