HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Despre Doctrine
IoanV
mesaj 11 Sep 2006, 07:39 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Zexelica,
corecteaza-ti mesajul si nu imi pune in circa afirmatii pe care nu le-am facut!
QUOTE
NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie. NU EXISTA.
Adica daca Biblia spune ca Iisus a spus una sau alta, ca a facut minuni, ca a inviat, toate acestea sunt metafore, nu descrieri ale celor intimplate?
QUOTE
Si daca nu stii, cum ai Duhul? Ca Dumnezeu zice ca daca-l ai, stii.
Ai auzit tu cind a spus asta? Te-am intrebat despre darurile oferite de Duhul Sfint. Te faci ca ploua, cred ca nu stii. Daca ai sti nu ai fi scris ce ai scris.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 11:32 AM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Adica daca Biblia spune ca Iisus a spus una sau alta, ca a facut minuni, ca a inviat, toate acestea sunt metafore, nu descrieri ale celor intimplate?


Ma mai repet o data, pentru ca vad ca nu stii sa citesti: se intimpla fizic si are un inteles spiritual.... Circumcizia fizica este SEMN pentru cea spirituala.....

QUOTE
Ai auzit tu cind a spus asta?


Nu. Dar chiar asa tratezi tu Biblia? Cum poti sa-mi spui daca am auzit ce a spus Dumnezeu in Daniel 12:10 ?
In v. 10 si 11 zice:
"Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei inţelepţi vor īnţelege. Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile."

Tot incerci pe linga doar, doar, vei putea evita sa dai raspunsul care va arata exact cine esti.
N-am facut aia, n-am zis aia.....Motive de gradinita. Recunoaste ca nu stii si gata. Fii cinstit.
Tu si toti cei care aveti doctrina falsa NU PUTETI sti.
2 Ioan 9"Oricine greşeşte, şi nu rămīne īn doctrina lui Hristos, n'are pe Dumnezeu.. Cine rămīne īn doctrina aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul.

Cuvintul lui Dumnezeunu se leaga. Nu fac aceasta ca o demonstratie ca eu sunt mai destept sau orice altceva. O fac spre slava si gloria lui Dumnezeu, incercind sa va atrag atentia ca aveti o doctrina falsa, iar rezultatul se vede: NU PUTETI patrunde intelesurile tainice ale Bibliei.
Ca DOVADA CLARA este ca NICIUNUL din cei care au aceasta doctrina NU POATE gasi raspunsul din Biblie pentru cele 1290 de zile.
Eschive, eschive.....






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 11:50 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.


Ma asteptam la eschive.

QUOTE
Asa cum am banuit, nu poti intelege de ce te-am intrebat asta... Avea legatura cu cifra de care vad ca esti obsedat...

Nu ma mai intreba.
Nu sunt obsedat.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Sep 2006, 11:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 01:06 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
NU POTI sa adeveresti interpretarea literal-istorica pe care toate bisericile o folosesc cu versuri din Biblie.
Pai ce inseamna adeverire a interpretarii literal-istorice? Eu nu am spus ca nu exista un inteles profund a celor spuse de Iisus sau chiar a celor petrecute. Doar se spune ca a vorbit in pilde si uneori nu untelegeau nici apostolii. Dar e foarte bine precizat si se intelege clar cind e descriere si cind e pilda.
QUOTE
Tot incerci pe linga doar, doar, vei putea evita sa dai raspunsul care va arata exact cine esti.
N-am facut aia, n-am zis aia.....Motive de gradinita. Recunoaste ca nu stii si gata. Fii cinstit.
Nici nu ma intereseaza acum raspunsul, nici nu am cercetat subiectul, nici nu am cerut ajutor de la Duhul Sfint pt. acestea. Eu sunt mult mai mic, inca ma mai lupt cu pacatele mele si pina la darul prorociei mai am. Si nici nu am in intentie sa cer acest dar Duhului, mai intii ii voi cere altele pe care le cred mai importante.

Dar legat de interpretarea ta, ti-am spus, cu temei in scriptura, ca nu cred ca ai interpretat bine si ca numaratoarea inversa a inceput din 1994. Eu cred ca ai dat o interpretare hermeneutica, contextuala nu una spirituala.
Daca iti face placere poti continua cu tehnica placii zgiriate, care nu merge decit pe un anumit fragment, repetat la nesfirsit. Eu ti-am precizat opinia mea, nu stiu, nu am cercetat si nici nu o sa cercetez curind si atita vreme cit tine aceste lucruri (legate de 1290 zile).


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 01:49 PM
Mesaj #40


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ma asteptam la eschive.

Pai atunci nu te mai eschiva si raspunde macar la o intrebare simpla, ca la restul am vazut ca nu poti...
Asta ti-am pus-o acum cateva mesaje in urma:
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea? 

Da.

Cu ce justificare? Argument??? Evident ca nu o sa raspunzi...

Am avut si atunci dreptate, ca nu o sa raspunzi...
QUOTE
Nu ma mai intreba.

Pai ce sa te mai intreb, daca singur arati ca nu sti???!!!
QUOTE
Nu sunt obsedat.

Desigur, desigur...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 01:57 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
ca nu cred ca ai interpretat bine si ca numaratoarea inversa a inceput din  ...........Eu cred ca ai dat o interpretare hermeneutica, contextuala nu una spirituala.......Eu ti-am precizat opinia mea


Gradinita inca o data.
Cind te pun fata in fata cu realitatea incepi ca sa te eschivezi si faci orice acuzatii ca sa nu recunosti pur si simplu, precum Clopotel, ca NU STII.
Asta adevereste cele scrise de Dumnezeu in versul 10 din Daniel 12 "şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei inţelepţi vor īnţelege".
Acestea nu sunt vorbele mele sau interpretarea mea.
Dar cind tratezi Biblia la modul "eu cred ca", "se spunea de baba cutare.." adica (,) cu lucruri dinafara Bibliei, este normal sa nu fii sub binecuvintarea Duhului Sfint.
Nu este vreun concurs aici. Ci doar un forum prin care (cel putin eu) incercam sa punem in evidenta singura AUTORITATE ca fiind Cuvintul lui Dumnezeu. In momentul in care vii cu oameni, intimplari dinafara Scripturii ai schimbat autoritatea ca fiind Biblia+X, Y, Z...
In acel moment se vorbesc doua limbi straine si nu exista posibilitatea dialogului.
Si aceasta rebeliune se poate constata NUMAI prin Scriptura, pentru caun copil al lui Dumnezeu nu are autoritate DECIT Biblia singura si in intregimea ei.
Iar cine se afla in eroare este orbit (2Cor. 4:4"a căror minte necredincioasă a orbit -o dumnezeul veacului acestuia, ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu").
Din vietile babelor, imediat imi dai citate...
Dar cind e vorba de adevarata Scriptura, nimic...
Poti sa intorci si sa interpretezi Scriptura ca safaca sens cu doctrina ta... Oricine si chiar foarte multi o fac..
Dar NICIUNUL nu POATE intelege. Asa zice Dumnezeu. Nu eu...



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 02:37 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



raspuns de gradinita:

Tilcuirea viselor pe care o facea Daniel se facea prin intelegerea scripturii sau prin vedenie de la Dumnezeu? Daca ai primit invatatura direct de la El, atunci e buna, dar eu sunt sigur ca te bazezi pe intelegerea ta. Si insusi Daniel spune ca ceea ce el tilcuieste nu e dupa intelepciunea lui.

Degeaba iti spun ca nu m-a interesat subiectul si nu l-am studiat nici nu am facut rugaciuni lui Dumnezeu sa ma lamureasca. Nu mi s-a parut si nu mi se pare cel mai important lucru tilcuirea aceasta, cind Duhul da si alte daruri care mi se par mai de pret.

Acest topic a fost editat de IoanV: 12 Sep 2006, 02:37 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 03:05 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel


QUOTE
Raspunde sincer daca poti:
1. Daca acolo nu scria fraza ca e insuflata de Dumnezeu mai credeai in ea? 


Este o ineptie si un non-sens intrebarea ta, de aceea nu i-am acordat atentie. Dar ca sa vada TOATA lumea ca eu iti raspund cu Scriptura si nu ma eschivez, Iti dau argumentul:

Ieremia 36:
2,,Ia un sul de carte, şi scrie īn ea toate cuvintele, pe cari ţi le-am spus cu privire la Israel şi cu privire la Iuda, şi cu privire la toate neamurile, din ziua cīnd ţi-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pīnă īn ziua de azi!

3Poate că dacă va auzi casa lui Iuda tot răul pe care am de gīnd să i -l fac, se vor īntoarce fiecare dela calea lor cea rea, şi le voi ierta astfel nelegiuirea şi păcatul.``

4Ieremia a chemat pe Baruc, fiul lui Neriia; şi Baruc a scris īntr'o carte dupăcum spunea Ieremia, toate cuvintele pe cari le spusese lui Ieremia Domnul.

Nici nu se poate raspunde la asa ceva: daca nu scria, mai credeai? Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp........

Incerci o NOUA ESCHIVA?
Ce motiv mai bagi?
Ca nu-mi dai raspunsul pentru ca......
Dar versul 12 din Daniel 12?
"Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!"

NUMAI cei intelepti inteleg.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 03:22 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Degeaba iti spun ca nu m-a interesat subiectul


Hai sa fim seriosi!
Ce coincidenta, auzi. Exact unde Dumnezeu zice ca daca stii ai Duhul, daca nu nu-L ai, tu esti ocupat!
Si nici nu vrei sa-mi spui ce zice versul 11.
Da' din gura, cu baba sisoe, nu-i problema, nu?
Unde nu mai merge cu deghizarea in haine de oi, gata! Esti ocupat! Sau gasesti motive, ca si Clopotel....
Hai sa vedem la ce rezultat v-a adus doctrina voastra. Destul cu cuvintele declarative. La concret. Singurul mod in care poti vedea cu cine esti. Dumnezeu iti spune cine esti. Nu eu sau orice alt om.
N-ai de unde SA COPIEZI acest raspuns si nu mai esti tare-n citate, nu?
Mai cauta-n vietile babelor tale... Poate stie.... Da' nu stie...Ca NU POATE.

Dumnezeu spune clar in 1Corinteni 2:13
"Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sīnt o nebunie; şi nici nu le poate īnţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte"

Deci nu raspunzi nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca NU POTI.

Retine alta porunca a lui Dumnezeu in 2 Corinteni 13:5
"Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi."




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 04:19 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Nu o mai da la intors acum cand esti incoltit...
Spune concret pe ce baza afirmi ca tu crezi ca Biblia este insuflata de Dumnezeu, caci orice cuvant ce este scris in Biblie este scris de om???... Care fraza din Biblie nu ar putea fi scrisa dupa mintea omului???

QUOTE
Este o ineptie si un non-sens intrebarea ta, de aceea nu i-am acordat atentie.
rofl.gif Am vazut ca tu nu dai atentie cam la jumatate din Biblie, dar asta nu e bai...

QUOTE
Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp

Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...
Poti sa spui sau nu poti? Daca nu poti las-o balta!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Sep 2006, 04:20 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Deturnezi subiectul, incercind sa ma infierezi cu altceva inafara de Biblie.
[QUOTE]Eu cred TOT ce scrie in Biblie si NUMAI ce scrie in Biblie.
Nu cred pe baba sisoe&comp[QUOTE]



Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...
Poti sa spui sau nu poti? Daca nu poti las-o balta! [/QUOTE]

baba sisoe&comp NU ESTE BIBLIA.
Apocalipsa 22:18, 19

Ti-am mai dat citatul, da' degeaba.

Da' cu 1290 de zile, pauza?
Se uita lumea si-si da seama ca eviti examinarea.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 04:51 PM
Mesaj #47


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Si nici nu vrei sa-mi spui ce zice versul 11.

Vad ca ii iei pe toti la intrebari ca de ce nu-ti raspund tie, dar de ce nu te iei si pe tine ca nu ai raspuns la nici o intrebare macar...
QUOTE
Deci nu raspunzi nu pentru ca nu vrei, ci pentru ca NU POTI.

De ce nu vrea, sau nu poate sa raspunda Ioan, sau oricare, nu sta in puterea ta de intelegere... Tu de ce nu poti sa raspunzi la nimic??? Aceasta intrebare de ce nu ti-ai pus-o inainte de a-i judeca pe altii????

Eu cand ti-am dat citatul:
5 Cercetaţi-vă pe voi īnşivă dacă sunteţi īn credinţă; īncercaţi-vă pe voi īnşivă. Sau nu vă cunoaşteţi voi singuri bine că Hristos Iisus este īntru voi? Afară numai dacă nu sunteţi netrebnici. (2 Corinteni 13)
Si tu ai vazut ca nu poti sa raspunzi nici macar la intrebari simple, nu ti-ai lepadat dogma care te tine in ratacire si care te face sa te crezi mantuit? Nu te intrebi cum poti fi mantuit si sa nu poti raspunde la intrebarile simple puse de pacatosi ca noi?

Pana nici Sfintii Apostoli nu au fost in stare sa inteleaga anumite pilde, si evident ca nu se credeau mantuiti ca tine...
Daca tu susti aici ca ai inteles toata Biblia si tainele lui Dumnezeu descrise in ea, nu vad de ce mai ai nevoie de raspunsurile noastre...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 04:52 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Deci eu ti-am raspuns cu un vers.

Acum raspunde-mi si tu cu unul care sa-mi arate cind incep cele 1290 de zile.
Hai, curaj....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:00 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Salut Clopotel.

QUOTE
Daca tu susti aici ca ai inteles toata Biblia si tainele lui Dumnezeu descrise in ea, nu vad de ce mai ai nevoie de raspunsurile noastre...


Este inca o ineptie veninoasa sa spui ca am afirmat ca stiu toata Biblia sau ca (,) chiar as sti toata Biblia.

Dar, bineinteles, stii foarte bine sa eviti raspunsul la versul 11.

Pentru ca NU POTI STII RASPUNSUL. Nu ca nu vrei.





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:10 PM
Mesaj #50


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Este inca o ineptie veninoasa sa spui ca am afirmat ca stiu toata Biblia sau ca (,) chiar as sti toata Biblia.

Adica vrei sa spui, ca desi esti mantuit, si ai pe Duhul Sfant, nu stii toata Biblia...????!!!
Pai si atunci de ce te legi de altii??? Eu, si altii, ti-am dat raspunsuri la toate intrebarile tale, iar tu pauza...Sau dogma ta nu are raspunsuri, doar intrebari??? Pai recunoaste daca e asa, ca incercam sa te lamurim...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:24 PM
Mesaj #51


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Deturnezi subiectul, incercind sa ma infierezi cu altceva inafara de Biblie.

Nu doresc nimic care sa fie contrazis de Biblie, nu mai incerca subterfugii...
QUOTE
Deci eu ti-am raspuns cu un vers.

Asta e parerea ta gresita ca ai raspuns...
Tu ai adus ca argument versurile de la Apocalipsa 22:18, 19, iar eu te-am intrebat daca tu crezi ca Biblia este insuflata de Dumnezeu doar ca are in cuprin saceste versuri, iar tu ai zis ca nu... Cu ce poti tu argumenta ca, chiar acele versuri sunt insuflate de Dumnezeu...
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...
Deci:
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...





--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:29 PM
Mesaj #52


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel.

QUOTE
Eu, si altii, ti-am dat raspunsuri la toate intrebarile tale, iar tu pauza...


Fii te rog bun si da-mi raspunsul pentru cele 1290 de zile.
Care este rspunsul tau?

sau e doar o declaratie ca mi-ai dat raspunsul.
Nu m-as mira sa-mi spui cum ca mi-ai dat raspunsul pe PM si n-a ajuns din cauza serverului.

QUOTE
ca incercam sa te lamurim...


Asta inseamna ca esti vreo gasca cu numele de Clopotel?

Catolicii, tot cu o doctrina asa buna daca nu mai buna decit a ta, puneau oamenii care contraziceau doctrina lor pe un rug.
Insulte, calomnii, minciuni sfruntate de Inchizitie: a zis, am auzit "noi", toate armele urmasilor de drept ai fariseilor.
Cind reformatorii veneau cu versuri care aratau ca au o doctrina falsa asa raspundeau ei.
Un fel de Clopotel fizic.
Ti-am pus o intrebare directa, iar Dumnezeu iti spune ca daca esti intelept vei intelege.
Vino si tu cu un raspuns biblic.
Da' NU POTI.
Si iti mai arat de ce:
1 Corinteni 2:
4 Şi īnvăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau īn vorbirile īnduplecătoare ale īnţelepciunii, ci īntr'o dovadă dată de Duhul şi de putere,

5 pentruca credinţa voastră să fie īntemeiată nu pe īnţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

6 Totuş ceeace propovăduim noi printre cei desăvīrşiţi, este o īnţelepciune; dar nu a veacului acestuia, nici a fruntaşilor veacului acestuia, cari vor fi nimiciţi.

7 Noi propovăduim īnţelepciunea lui Dumnezeu, cea tainică şi ţinută ascunsă, pe care o rīnduise Dumnezeu, spre slava noastră, mai īnainte de veci,

8 şi pe care n'a cunoscut -o niciunul din domnitorii veacului acestuia; căci, dacă ar fi cunoscut -o, n-ar fi răstignit pe Domnul slavei."







--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:32 PM
Mesaj #53


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Ok.. crezi ce vrei...
Sa revenim la subiectul despre minuni...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Sep 2006, 05:36 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 12 Sep 2006, 06:52 PM)
Acum raspunde-mi si tu cu unul care sa-mi arate cind incep cele 1290 de zile.
Hai, curaj....

laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zexelica, spune, a inceput Apocalipsa ?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 05:46 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Cu ce poti tu argumenta ca, chiar acele versuri sunt insuflate de Dumnezeu

Inafara de Biblie, n-am argumente. Eu ma bazez NUMAI pe Biblie.

QUOTE
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...


NUMAI BIBLIA. Intelegi romaneste sau nu?
Daca iti raspund de citeva ori si ma mai intrebi odata ce sa mai zic? Ca esti intreg?


QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...


Apoc. 22: 18, 19.
Dupa ce a fost completata Biblia Dumnezeu nu mai exista cei cu viziuni, miracole, vindecari, etc. Pentru ca (si iar ma repet pentru o b...) asa a scris Dumnezeu Biblia: semne miracole, vindecari, etc....
Daca a terminat de scris Biblia a terminat si cu acestea.
Da' asta v-ar taia pe voi si catolici si pe carismatici de la evanghelia voastra.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 05:53 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Tu nu intelegi romaneste???
QUOTE

QUOTE
Adica dupa dogma ta, trebuie sa crezi orice scriere care are in continut aceste versuri sau asemanatoare ca mesaj??? Asta te-am intrebat mai demult, dar nu ai fost in stare sa raspunzi...

NUMAI BIBLIA.

Adica daca un ateu scrie un roman SF, si baga acele versuri, si scrie la titlu Biblie, tu o iei de buna sa inteleg...
Ma rog, daca asa te invata dogma ta...
QUOTE
QUOTE
Pai eu asta iti tot cer sa argumentezi... Cu ce argument concret crezi o parte si negi alta???...

Apoc. 22: 18, 19.
Dupa ce a fost completata Biblia Dumnezeu nu mai exista cei cu viziuni, miracole, vindecari, etc. Pentru ca (si iar ma repet pentru o b...) asa a scris Dumnezeu Biblia: semne miracole, vindecari, etc....

Cuvintele de la Apocalipsa au fost scrie de un om... Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu??? Pentru ca asa ti-a scris acel om? Ce e asa de greu sa raspunzi? Stii sau nu? Ca sa nu ne mai pierdem vremea...
QUOTE
Da' asta v-ar taia pe voi si catolici si pe carismatici de la evanghelia voastra.

Biblia, in care crezi tu, de la care Biserica ai luat-o? Sau ai gasit-o printre alte carti si ti-au placut copertile mai mult?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Sep 2006, 06:19 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Adica daca un ateu scrie un roman SF, si baga acele versuri, si scrie la titlu Biblie, tu o iei de buna sa inteleg...
Ma rog, daca asa te invata dogma ta...


Rea credinta din partea ta sa-mi tot intorci cuvintele.
N-are rost sa mai comentez.
Iti repet inca o data si ultima data: CRED NUMAI IN BIBLIE.

QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???


Esti extrem de invederat pentru cineva care vrea sa schimbe centrul atentiei si sa se eschiveze prin manevre la care este extrem de bine pregatit.
Iti mai repet
2 Petre 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire"

Astea sunt AUTORITATEA mea. Numai Biblia.
La o intrebare ca a ta gen" daca n-ar fi fost versurile astea in Biblie?.." nu sunt calificat sa-ti raspund. Este o speculatie.
Dar, baba sisoaia sigur a mai zis ceva, nu?

QUOTE
Biblia, in care crezi tu, de la care Biserica ai luat-o? Sau ai gasit-o printre alte carti si ti-au placut copertile mai mult?


Ma lasi cu ineptiile tale?
Adica Biblia nu este demna de incredere, nu? Mai bine sa citez din idolii tai: baba sisoaia&comp? Niciodata.
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu.

Al tau sisoie, siminica&comp sunt niste inchipuiri demonice: oameni care au trait(probabil) si la care oamenii care se roaga pe la icoane si pe la miini si degete de oameni morti si incearca sa le bage pe git la lume ca sfinte, ii considera sfinti.
Degetu' lu' "siminica facatoru' da minuni" care daca-l rogi mult si bine, mai aprinzi o luminare, mai faci doua-trei cruci (cu mina dreapta, MARE GRIJA nu cumva sa-ti faci cruce cu mina stinga si NUMAI de la stinga la dreapta), iti mijloceste la Dumnezeu sa te faci sanatos.

Pai de asta nu stii tu Daniel 12:11. NU POTI STII.






--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Sep 2006, 06:26 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 12 Sep 2006, 08:19 PM)
iti mijloceste la Dumnezeu sa te faci sanatos.

Daca esti un om a Lui Dumnezeu de ce minti ?
link 1
link 2



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Sep 2006, 06:32 PM
Mesaj #59


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???

Esti extrem de invederat pentru cineva care vrea sa schimbe centrul atentiei si sa se eschiveze prin manevre la care este extrem de bine pregatit.
Iti mai repet
2 Petre 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire"
Astea sunt AUTORITATEA mea. Numai Biblia.
La o intrebare ca a ta gen" daca n-ar fi fost versurile astea in Biblie?.." nu sunt calificat sa-ti raspund. Este o speculatie.

Chiar nu-mi vine sa cred ca nu esti in stare sa raspunzi la intrebari banale, si faci caz de interpretari de vedenii... hh.gif
Dar macar recunoaste ca nu stii... Nu asta doresti tu de la altii sa-ti spuna??? Tie de ce-ti e rusine sa recunosti cand habar nu ai? Sau nu da bine la unul deja mantuit sa recunoasca ca habar n-are???

Deci dupa dogma ta, Biblia este insuflata de Dumnezeu doar pentru ca oamenii care au scris-o ti-au spus asta, fie si in versuri... Adica tu ii crezi pe acei oameni pe cuvant... Pai la inceput, cand ai intrat aici in forta, ziceai ca tu nu crezi nici un om... Acum.. o dai la intors...
Stai linistit... eretici ca tine, care viseaza noaptea dogme si a doua zi cred ca L-au apucat pe Dumnezeu de picior, au fost cu miile poate...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Sep 2006, 07:51 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,
Am spus ca daca nu iti aduci aminte unde se spune despre darurile duhului iti arat:

I Corinteni 12:

1. Iar cat priveste darurile duhovnicesti nu vreau, fratilor, sa fiti in necunostinta.
2. Stiti ca, pe cand erati pagani, va duceati la idolii cei muti, ca si cum erati manati.
3. De aceea, va fac cunoscut ca precum nimeni, graind in Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot asa nimeni nu poate sa zica: Domn este Iisus, - decat in Duhul Sfant.
4. Darurile sunt felurite, dar acelasi Duh.
5. Si felurite slujiri sunt, dar acelasi Domn.
6. Si lucrarile sunt felurite, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza toate in toti.
7. Si fiecaruia se da aratarea Duhului spre folos.
8. Ca unuia i se da prin Duhul Sfant cuvant de intelepciune, iar altuia, dupa acelasi Duh, cuvantul cunostintei.
9. Si unuia i se da intru acelasi Duh credinta, iar altuia, darurile vindecarilor, intru acelasi Duh;
10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi si altuia talmacirea limbilor.
11. Si toate acestea le lucreaza unul si acelasi Duh, impartind fiecaruia deosebi, dupa cum voieste.
12. Caci precum trupul unul este, si are madulare multe, iar toate madularele trupului, multe fiind, sunt un trup, asa si Hristos.
13. Pentru ca intr-un Duh ne-am botezat noi toti, ca sa fim un singur trup, fie iudei, fie elini, fie robi, fie liberi, si toti la un Duh ne-am adapat.
14. Caci si trupul nu este un madular, ci multe.
15. Daca piciorul ar zice: Fiindca nu sunt mana nu sunt din trup, pentru aceasta nu este el din trup?
16. Si urechea daca ar zice: Fiindca nu sunt ochi, nu fac parte din trup, - pentru aceasta nu este ea din trup?
17. Daca tot trupul ar fi ochi, unde ar fi auzul? Si daca ar fi tot auz, unde ar fi mirosul?
18. Dar acum Dumnezeu a pus madularele, pe fiecare din ele, in trup, cum a voit.
19. Daca toate ar fi un singur madular, unde ar fi trupul?
20. Dar acum sunt multe madulare, insa un singur trup.
21. Si nu poate ochiul sa zica mainii: N-am trebuinta de tine; sau, iarasi capul sa zica picioarelor: N-am trebuinta de voi.
22. Ci cu mult mai mult madularele trupului, care par a fi mai slabe, sunt mai trebuincioase.
23. Si pe cele ale trupului care ni se par ca sunt mai de necinste, pe acelea cu mai multa evlavie le imbracam; si cele necuviincioase ale noastre au mai multa cuviinta.
24. Iar cele cuviincioase ale noastre n-au nevoie de acoperamant. Dar Dumnezeu a intocmit astfel trupul, dand mai multa cinste celui caruia ii lipseste,
25. Ca sa nu fie dezbinare in trup, ci madularele sa se ingrijeasca deopotriva unele de altele.
26. Si daca un madular sufera, toate madularele sufera impreuna; si daca un madular este cinstit, toate madularele se bucura impreuna.
27. Iar voi sunteti trupul lui Hristos si madulare (fiecare) in parte.
28. Si pe unii i-a pus Dumnezeu, in Biserica: intai apostoli, al doilea prooroci, al treilea invatatori; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecarilor, ajutorarile, carmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toti sunt apostoli? Oare toti sunt prooroci? Oare toti invatatori? Oare toti au putere sa savarseasca minuni?
30. Oare toti au darurile vindecarilor? Oare toti vorbesc in limbi? Oare toti pot sa talmaceasca?
31. Ravniti insa la darurile cele mai bune. Si va arat inca o cale care le intrece pe toate:


CAPITOLUL 13
Dragostea si bunurile ei.

Si in dragoste poate omul sa se cerceteze daca este sau nu. Iar Iisus ne spune clar care este porunca lui cea noua.
QUOTE
Retine alta porunca a lui Dumnezeu in 2 Corinteni 13:5
"Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sīnteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă cercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sīnteţi lepădaţi."

Oare de ce sa ne mai incercam daca odata ce il recunoastem pe Iisus ca Mintuitor suntem mintuiti (conform opiniei tale)? Nu cumva faptele noastre rele ne pot indeparta de Harul sau? Iar daca il pierdem cum il dobindim iarasi? Sau nu il mai putem dobindi?
Ai grija: Apoc. 22.12. Iata, vin curand si plata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia, dupa cum este fapta lui.

Stii daca Iisus e in tine daca ai dragoste fata de semeni. Daca nu ai .... vezi capitolul 13.

Acest topic a fost editat de IoanV: 12 Sep 2006, 09:23 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 12:51 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

Ce vers ai tu care zice ca daca nu stiu
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu???
nu am Duhul Sfint?

Eu ti-am dat un vers care spune ca daca ai Duhul, stii. Nu ai Duhul, nu stii.
Da-mi versul care zice ca daca "nu stii care este baza inafara de Biblie ca Scriptura e insuflata de Dumnezeu nu ai Duh Sfint".
Eu te mai intreb (retoric): cind auinceput cele 1290 de zile?
Dar cele 1335 de zile?
N-ai nicio idee.
Daca aveai, prima data trebuia sa studiezi in limba originala si sa descoperi forma gramaticala corecta a versului.
Da' tu nu faci altceva decit sa copiezi de pe site-uri care au doctrina asta cu venerarea mortilor si a degetelor de morti copti si a diverselor babe preaviguroase.
Tu nu studiezi. Nu se vede ca stii.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 01:12 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Oare de ce sa ne mai incercam daca odata ce il recunoastem pe Iisus ca Mintuitor suntem mintuiti (conform opiniei tale)? Nu cumva faptele noastre rele ne pot indeparta de Harul sau? Iar daca il pierdem cum il dobindim iarasi? Sau nu il mai putem dobindi?


Salvarea nu se pierde. Ai viata eterna. Dumnezeu este garantul mintuirii.
Daca ai fapte, este rezultatul salvarii.

De aceea am dat exemplul versurilor din Daniel 12:11, 12, pt. ca Satan vine ca un mesager al Evangheliei, sunt apostoli mincinosi si invataturi demonice, iar cei nesalvati pot fi foarte usor pacaliti de diavol cum ca sunt salvati.
De aceea sunt citeva versuri in Biblie unde Dumnezeu iti spune clar: ai Duhul, stii ; n-ai Duhul, nu stii.
Daca Isus Hristos este Mintuitorul tau, atunci tu ai Duhul Sfint si El te invata TOATE.
Dar Satan, care orbeste mintile necredinciosilor, nu are acces la intelepciunea de taina a lui Dumnezeu. Si atunci nici oamenii lui NU POT SA INTELEAGA. Numai cine are Duhul poate.
Mindria (care vine de la Satan) nu te lasa sa recunosti conditia spirituala corecta si atunci oamenii lui se eschiveaza, insulta, fac tot ce este in putinta lor casa lucreze impotriva adevarului. Cum faceau fariseii cu Hristos. Fariseii simbolizeaza preotii de astazi, care au doctrina lor (se inchina si venereaza morti, degete de morti si imagini ale celor din cer) si nu accepta adevarul cum ca au gresit.
Nu.
Singurii care au dreptate sunt ei.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 01:37 PM
Mesaj #63


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Ce vers ai tu care zice ca daca nu stiu 
QUOTE
Pe ce baza afirmi tu ca au fost insuflate de Dumnezeu??? 

nu am Duhul Sfint?

rofl.gif Iarasi dai pe langa... doar doar... Aici nu merge pe nimerite Zexelica...
Tu te bateai cu pumnii in piept ca nu crezi nici un om... Pe ce baza atunci te contrazici singur si crezi pe cuvant pe oamenii care au scris Biblia... Doar pentru ca ei ti-au spus tie ca au fost inspirati de Duhul Sfant??? Pai oricine poate sa scrie asta... Tu ii crezi pe toti??? Sau, pe ce baza ii crezi doar pe unii???

Vad ca te chinui de doua zile sa dai un raspuns banal si nu poti... Chiar asa de in aer, fara pic de baza, e dogma asta a ta???
O dogma fara baza este buna de arungat la gunoi... O dogma fara nici o explicatie este clar lucrarea satanei... Scapa repede de ea ca va fi vai si amar de tine...

Degeaba incerci tu sa zici ca te pricepi la integrale daca dovedesti ca nu esti in stare sa faci nici adunari simple... hh.gif

Prin urmarea intrebarea ramane pentru tine:
Pe ce baza crezi pe cuvant pe oamenii care au scris Biblia???... Doar pentru ca ei ti-au spus tie, chiar in Biblie, ca au fost inspirati de Duhul Sfant???
Tot te faci ca nu pricepi intrebarea???? Esti in stare sa raspunzi clar si la obiect sau nu???...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 01:40 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 13 Sep 2006, 03:12 PM)
Mindria (care vine de la Satan) nu te lasa sa recunosti conditia spirituala corecta si atunci oamenii lui se eschiveaza, insulta, fac tot ce este in putinta lor casa lucreze impotriva adevarului.

Aici ai spus adevarul, dar la tine nu te-ai gandit in mod sigur, fiindca de fapt la tine se refera aceste cuvinte. Nu e nimic, fiindca ai implinit cuvintele "Scoate intai barna din ochiul tau, inainte sa vezi paiul din ochiul aproapelui". Exista ceva la tine, ceva ce ma face sa ma cutremur , si acest lucru este suprema nerusinare de a balacari numele sfintilor . Nu ai facut nici a 1000 parte din lucrarea lor, insa judecata ai emis-o. O asemenea nerusinare nu are decat origine satanica.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 03:20 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Salvarea nu se pierde. Ai viata eterna. Dumnezeu este garantul mintuirii.
Daca ai fapte, este rezultatul salvarii.
Daca ar fi asa nu s-ar fi spus "ca sa dau fiecaruia, dupa cum este fapta lui" ci "ca fapta fiecaruia e data de salvarea lui". Nu s-ar fi pus mai intii faptele si apoi plata dupa cum sunt ele. Nu ca mintuirea este cistigata direct prin fapta ci ca prin faptele noastre ne facem demni sau nedemni de a fi vase alese in care poate sta Duhul. Daca nu facem noi curat in noi, nu incape Duhul de plinatatea "desteptaciunii noastre" si alte pacate de care nu ne lepadam.

Aruncind o privire in Daniel am constatat si ce tare te amagesti. Cite zile se spune ca au fost date sub stapinirea diavolului? Dupa teoria ta acestea trebuiau sa fi trecut de mult iar acum sunt miile de ani care urmeaza dupa legarea diavolului. Ori nu cred ca el nu mai lucreaza in lume.
QUOTE
De aceea sunt citeva versuri in Biblie unde Dumnezeu iti spune clar: ai Duhul, stii ; n-ai Duhul, nu stii.
Fals. Afirmatiile la care faci referinta apar doar in Daniel, in Evanghelii doar ca ar fi mentionate de Iisus, si in apocalipsa. Dupa teoria ta toti cei din Noul Testament ar fi trebuit sa stie desi nimeni nu mai aduce aminte de ele. Dimpotriva, insusi Iisus spune ca nu stie ziua aceea, decit numai Tatal. A mintit Iisus cind a spus acestea?

Te amagesti cu tot felul de interpretari departe de Duhul Scripturii din moment ce si cuvintele spuse clar de n ori in Biblie nu le pricepi decit aiurea. Ca sa te dumiresti cum e cu Duhul Sfint asupra sfintilor arunca o privire aici daca ai citi de undeva tot textul ar fi si mai bine. Despre prezenta Duhului Sfint.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 03:39 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 04:37 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV

QUOTE
Aruncind o privire in Daniel am constatat si ce tare te amagesti. Cite zile se spune ca au fost date sub stapinirea diavolului?


Pai, daca eu ma amagesc, lumineaza-ne tu, IoanV...
Tocmai asta-ti cer.
Da' nu raspunzi. Numai declari CE CREZI TU.

Unde scrie in Daniel ca au fost date sub stapinirea diavolului?

QUOTE
Fals. Afirmatiile la care faci referinta apar doar in Daniel, in Evanghelii doar ca ar fi mentionate de Iisus, si in apocalipsa.


Mai scriu odata versurile, ca deja incepi sa pierzi sirul Daniel 12:10, 11, 12
" 10 Mulţi vor fi curăţiţi, albiţi şi lămuriţi; cei răi vor face răul, şi niciunul din cei răi nu va īnţelege, dar cei īnţelepţi vor īnţelege.

11 Dela vremea cīnd va īnceta jertfa necurmată, şi de cīnd se va aşeza urīciunea pustiitorului, vor mai fi o mie două sute nouăzeci de zile.

12 Ferice de cine va aştepta, şi va ajunge pīnă la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile!"

Fals, ce? Versul de mai sus (10)?
Daca afirmatia ca daca ai Duhul, stii, daca nu, nu este doar in Daniel si Evanghelii si Apoc., inseamna ca sunt minciuna?
Bineinteles ca nu!!
Doar incerci sa te eschivezi.
"Sa nu omori" in cite versuri este? Trebuie sa apara de 50 de ori ca sa fie adevarat?
Aici este dovada aprecierii Bibliei de catre congregatii....
La intors cuvintul ca sa demonstreze doctrina fiecaruia sunteti buni da' la un raspuns direct si care dovedeste ca ai intelepciune dumnezeiasca pauza... Eschive si iar eschive...

QUOTE
  Ca sa te dumiresti cum e cu Duhul Sfint asupra sfintilor arunca o privire aici daca ai citi de undeva tot textul ar fi si mai bine. Despre prezenta Duhului Sfint.


Asta-i cauza necredintei: ai ALTA AUTORITATE DECIT BIBLIA.
Ce-mi dai mie citate de genul asta cu baba sisoe jr.II. Eu din Biblie ma ghidez. Citeste Psalmul 118.
Asta este un idol murdar la care se roaga cei orbiti de diavol.

De aceea NU POTI PRICEPE Daniel 12:11, 12....



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 04:50 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel


QUOTE
Tu te bateai cu pumnii in piept ca nu crezi nici un om... 

Ii cred DOAR pe cei care au scris Biblia si pe cei despre care BIBLIA imi spune ca au fost sfinti.
Nu ma voi repeta.
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu. Dupa ce s-a completat Biblia nu semai aduc viziuni de catre Dumnezeu.

Si eu cred TOATA Biblia ca ESTE CUVINTUL LUI DUMNEZEU, si ca dovada, cei care nu sunt de la Dumnezeu NU POT sa inteleaga pasaje ca Daniel 12:11, 12.
Daca ar fi scrisa cu intelepciunea omeneasca ai putea avea acces la taine. Dar Dumnezeu ii lasa pe dinafara pe necredinciosi de la intelesurile spirituale.(1 Cor. 2:7, 8, 14)
De-aia cred: ca vad ca NICIUN NECREDINCIOS NU POATE INTELEGE.

In niciun caz nu cred vreunul despre care imi spune cineva care se roaga la morti si degete de morti....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 Sep 2006, 05:08 PM
Mesaj #68


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Las-o balta ca macane...
QUOTE
Ii cred DOAR pe cei care au scris Biblia

Pai pana acum sustineai ca dogma ta te invata sa nu crezi nici un om...
Iata ca peste noapte ai mai carpit-o... Sunt totusi cativa oameni pe care ii crezi pe cuvant...
Ok... cu ce argumente ii crezi pe cuvant? Ai vreunul? Pai asa, fara argumnte, orice autor care sustine ca spune adevarul, trebuie crezut...
QUOTE
Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu.

Evident ca este... Dar dogma ta habar nu are de ce... Aici e problema care arata inconsistenta si banalitatea dogmei tale... Ca nu e in stare sa dea nici o explicatie la ce sustine... Iar la aceste lucruri de baza e chiar jenant sa nu stii raspunsul...
Tot asa te-a invatat ca esti mantuit... Pai daca nu poti sa dai explicatii banale cum esti mantuit?
Da-mi un argument pentru care tu crezi ca Sfantul Evanghelist Luca a scris Evanghelia insuflat de Dumnezeu???
Evident ca asa e... Dar dogma ta cum justifica asta...
Stii ca exista si o evanghelie a lui Iuda (ala cu tradarea)? Si Iuda a zis ca a fost inspirat de Dumnezeu... Il crezi si pe el?
Ai habar sau nu? Daca nu, trebuie sa recunosti ca habar nu ai de nimic din Biblie, de altfel e clar asta daca ai sustinut ca Biblia toata este o metafora...
Argumente de genul: Ce a scris Luca, este de la Dumnezeu, pentru ca asa a zis Luca..., poate da masura logicii si adevarului dogmei tale...
In rest, vad ca urmandu-ti propriile rataciri dogmatice, repeti ca un robot: "Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu", un fel de autosugestie ...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 Sep 2006, 05:15 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 Sep 2006, 05:39 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Daniel 12:
11 Şi din vremea cānd va īnceta jertfa cea de-a pururi şi va īncepe urāciunea pustiirii vor fi o mie două sute nouăzeci de zile.
12 Fericit va fi cel ce va aştepta şi va ajunge la o mie trei sute treizeci şi cinci de zile.

Apocalipsa 20

1 Şi am văzut un īnger, pogorāndu-se din cer, avānd cheia adāncului şi un lanţ mare īn māna lui.
2 Şi a prins pe balaur, şarpele cel vechi, care este diavolul şi satana, şi l-a legat pe mii de ani,
3 Şi l-a aruncat īn adānc şi l-a īnchis şi a pecetluit deasupra lui, ca să nu mai amăgească neamurile, pānă ce se vor sfārşi miile de ani. După aceea, trebuie să fie dezlegat cātăva vreme.
4 Şi am văzut tronuri şi celor ce şedeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Şi am văzut sufletele celor tăiaţi pentru mărturia lui Iisus şi pentru cuvāntul lui Dumnezeu, care nu s-au īnchinat fiarei, nici chipului ei, şi nu au primit semnul ei pe fruntea şi pe māna lor. Şi ei au īnviat şi au īmpărăţit cu Hristos mii de ani.

Nu stiu daca are sens sa continui. Eu nu cred ca ma pot mintui ca nu stiu limba greaca veche sau cea care zici tu ca e originala a Bibliei ca sa aflu adevarul. Iar in versiunile romānesti nu am cum sa il gasesc, cred ca nici in cea din engleza franceza sau, hai, fie si rusa.
Acum am inteles care e conditia mintuirii pt. tine si nu are rost sa te mai straduiesti, eu sunt un pierdut. Ca multi alti crestini, inclusiv sfintii din Biblie, care traind inainte de constituirea Bibliei nu au avut acces la informatiile pretioase sau nu au avut cum sa ajunga la ele. Chiar crezi ca sta Sf. Petru la poarta raiului cu intrebari incuietoare? Oricum ai confirmat ca doar pe studiu iti intemeiezi presupunerea si nu printr-o talmacire a Duhului Sfint.

Vad ca raspunzi numai la ce iti place. A spus Iisus un nedevar cind a afirmat ca Fiul omului nu stie cind e ziua judecatii?

Sa fim seriosi. Noi nu ne intelegem si nu explici cum trebuie interpretate versuri simple si tu vrei sa dezlegi lucruri adinci.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Sep 2006, 05:40 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 13 Sep 2006, 06:07 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopotel

QUOTE
Ok... cu ce argumente ii crezi pe cuvant? Ai vreunul? Pai asa, fara argumnte, orice autor care sustine ca spune adevarul, trebuie crezut...


SINGURUL ARGUMENT AL MEU ESTE SCRIPTURA... Punct. Scrie in Scriptura, cred.
Alt motiv INAFARA DE SCRIPTURA nu am. Si iata versurile:

Ioan6:63" 63Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, sīnt duh şi viaţă.
2 Pet. 1:21 "Căci nici o proorocie n'a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit dela Dumnezeu, mīnaţi de Duhul Sfīnt."
2 Timotei 3:16"Toată Scriptura este īnsuflată de Dumnezeu şi de folos ca să īnveţe, să mustre, să īndrepte, să dea īnţelepciune īn neprihănire,"
Ieremia 36
1Īn al patrulea an al lui Ioiachim, fiul lui Iosia, īmpăratul lui Iuda, următorul cuvīnt a fost rostit către Ieremia din partea Domnului:
2,,Ia un sul de carte, şi scrie īn ea toate cuvintele, pe cari ţi le-am spus cu privire la Israel şi cu privire la Iuda, şi cu privire la toate neamurile, din ziua cīnd ţi-am vorbit, pe vremea lui Iosia, pīnă īn ziua de azi!

3Poate că dacă va auzi casa lui Iuda tot răul pe care am de gīnd să i -l fac, se vor īntoarce fiecare dela calea lor cea rea, şi le voi ierta astfel nelegiuirea şi păcatul.``

4Ieremia a chemat pe Baruc, fiul lui Neriia; şi Baruc a scris īntr'o carte dupăcum spunea Ieremia, toate cuvintele pe cari le spusese lui Ieremia Domnul.

Eu cred Scriptura.

QUOTE
  Aici e problema care arata inconsistenta si banalitatea dogmei tale... Ca nu e in stare sa dea nici o explicatie la ce sustine... Iar la aceste lucruri de baza e chiar jenant sa nu stii raspunsul... 


Explicatiile sunt mai sus, le mai repet pt. ultima data, iar lumea poate sa vada ca nu stii ce vorbesti. De ce cred eu Biblia este scris mai sus. Sa ma rog la vreo mina de mort ca sa-ti mai dau vreo explicatie, in niciun caz. Eu nu am idoli pe care sa-i venerez.
Ha, ha...
Auziti fratilor ce gaselnita mi-a spus un preot: "Noi nu ne inchinam la sfinti: noi ii VENERAM"!!!!!!!!!!!!!
INCREDIBIL!!!!!!!!!!!!
"si avva Iliescu era un om sarac si cinstit" ..........si baba sisoaia pe linga el cu moastele """"sfinte"""

QUOTE
repeti ca un robot: "Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu", un fel de autosugestie ... 

Da. Corect. Biblia este 100% Cuvintul lui Dumnezeu iar ce au scris babele sisoaiei sunt uriciuni.

Ca DOVADA a inchinarii tale la spurcaciunile diavolesti, idoli ciopliti de om si degete moarte, fara viata, te mai intreb:
Cind au inceput cele 1290 de zile?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

18 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 10:30 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman