HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am O Cucuvea In Curte
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 10:52 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Pai de vreo cateva zile, s-a aciuit in curtea din spatele casei o bufnita. Daca ar si canta, as pune asta in legatura cu o veche zicala romaneasca si mi-as face ceva griji. Dar nu canta. Dimineata cand plec la munca o surprind inca pe o creaca mai inalta, dar cum se lumineaza de-a binele dispare de acolo. E un pui din cate am putut sa observ.
Gard in gard cu mine e o casa locuita de doua femei foarte batrane, la noi sunt numai tineri...o fi gresit adresa ??


Fara gluma stie cineva ce semnifica asta ?? Stie cineva ce pot face ca sa o alung ?? Stie cineva vreun descantec, o incantatie, vreo formula magica ceva care sa alunge piaza rea ??


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Sep 2006, 10:54 AM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Poate te împrieteneşti cu ea şi scapi de superstiţie. jamie.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 11:03 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



E foarte salbatica si are niste simturi extrem de dezvoltate...Cum ma simte cum dispare...In plus e clar ca vede noaptea mai bine ca mine. Asa am descoperito, cand treceam pe intuneric prin dreptul copacului se speria si auzeam falfairea


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2006, 11:03 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 13 Sep 2006, 11:27 AM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Pai de ce sa o alungi? Sunt simpatice foc. Aveam si noi una in gradina la bunica. Era tare sperioasa.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 11:36 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mai, zice ca aduc numai belele....ca asa ma gandeam si eu s-o imblanzesc si sa defilez cu ea pe umar...i-as rupe pe toti


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 13 Sep 2006, 11:36 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



Bufnitele nu sunt sperietori...superstitiile sunt o aiureala. Mai mult ca sigur ai si soareci prin curte (bufnita aceea trebuie sa si manace...si nu se stabileste acolo unde nu prea e zona de vantoare). Cat despre "cantat"... e un aspect foarte interesant pe care oamenii il neglijeaza, preferand sa urmeze calea superstitiei, dar are o explicatie logica : sunetele pe care le scot muribunzii seamana cu sunetele pe care femela bufnita le scoate in perioada de imperechere...drept pentru care "piaza rea", care se nimereste sa fie prin apropiere, raspunde...nimeni nu se gandeste cu compasiune la saracu bufnitoi pacalit nonono.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Sep 2006, 11:44 AM
Mesaj #7


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Daca crezi in superstitii n-am ce-ti face. laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Sep 2006, 11:57 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



In familia lor sunt de 4 feluri: unele sunt bufnite, cucuvele, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 12:10 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Maaannn, sigur ca sunt superstitios...cum dumnezeu poti fi altfel ?? Pentru mine pisica neagra, zilele de treisprezece, si trecutul pe sub scara sunt cele mai serioase amenintari (de aia azi 13.09 in mod special, am ales sa tin capul la cutie in loc sa umblu frunza).

Cand crezi in chestii din astea o bufnita in curte e echivalent cu o adevarata catastrofa...

Cei mai multi din zgarie norii americani nu au etajul 13, multe companii aviatice nu au in navele lor locul 13...si in sfarsit in a 13-a ora, in a 13-a misiune Gemeni, in al 13-lea minut nava aia Apollo era sa dea de dracu...Astea nu sunt simple coincidente, iar daca pun alaturi si lucruri care mi s-au intamplat personal ele devin chiar mesaje directe.



Dar hai sa nu vorbim despre asta...voi sunteti mai liberi decat mine, nu credeti in astfel de prostii...eu asta sunt. Luati-ma de aici incolo...ajutati-ma sa scap de ea...Stie cineva cum...asta era mesajul meu..


Sa ma duc in curtea vecina si sa fac ca bufnitoiu ???


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 13 Sep 2006, 12:50 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



Daca e sa o luam pe superstitii, se spune ca nu e bine sa gonesti bufnita. Si atata timp cat nu canta, n-ar trebui sa te sperie.

M-am mirat sa gasesc topicul asta. Chiar aseara stateam afara si in spatele meu un bloc. Nu stiu cui, dar ii canta cucuveaua la geam de mi s-a zburlit parul pe mine.



--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Sep 2006, 01:03 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Pai hotarastete, e bufnita sau e cucuvea? Bufnita arata in felul asta:

user posted image

Ma rog toate sunt numite generic bufnite dar sunt de mai multe feluri

Uite, am gasit un link unde sunt prezentate toate

Cucuveaua ar arata cam asa:

user posted image

Nu are acele sprancene prelungite cum le are bufnita (buha)


Iar asta e un huhurez mic, eu zic ca e cel mai simpatic:

user posted image




--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Sep 2006, 01:07 PM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Deci la bunici aveam huhurez. Mersi de poze Actionmedia.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Sep 2006, 01:34 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Felina @ 13 Sep 2006, 02:07 PM)
Deci la bunici aveam huhurez. Mersi de poze Actionmedia.

Cu placere smile.gif

Cred ca numele lor vine de la felul in care canta.
Bufnita (buha) face "buhuhu"
Cucuveaua face "cucuveau"
Huhurezul face "huhuhu"
laugh.gif

Am avut si eu acasa un astfel de specimen. Cred ca tot huhurez era si statea mai mereu in nucul vecinilor. Din cand in cand mai si canta. Din cate imi amintesc nu a murit nimeni in perioada aia, in zona respectiva.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 01:49 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 13 Sep 2006, 02:34 PM)
. Din cate imi amintesc nu a murit nimeni in perioada aia, in zona respectiva.

Ei bine odata, demult, la mine a murit cineva. Tot asa a cantat in spatele blocului mai multe nopti. Noi eram copii, si am fost rugatii de vecinii aia (unii in varsta care se simteau cu musca pe caciula) sa le stricam cuibul. Am negociat un pret corect si am evacuat puii, doi la numar, pe care am incercat apoi fara succes sa ii comercializam. Imi amintesc ca se prindeau de gheare unul de altul si ca ii desparteam cu mare greutate.

Oricum la doua zile dupa incident a murit chiar in apartamentul cel mai apropiat de copac o doamna de 33 de ani.


actionmedia, stiu sa le deosebesc ca m-a interesat subiectul. E cucuvea cum am zis prima data...in goana scrisului mi-a scapat confuzia, insa din cate stiu prorocirea e valabila pentru intreaga familie.

Tyra postul tau m-a linistit in mare masura. Si eu stiam cam la fel, ai vreo confirmare ??. Eu totusi m-as simti mai in largul meu sa o stiu plecata.

Pana una alta ma gandesc sa ii pun o tigaita cu apa plina cu superglue...in felul asta sigur nu va canta o vreme...

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2006, 01:49 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 13 Sep 2006, 01:50 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Pisica mea se spală
Cu laba stângă,
Iar o să avem un război.

Fiindcă, am observat,
De câte ori se spală
Cu laba stângă,
Creşte considerabil încordarea
Internaţională.

Cum vede ea
Cele cinci continente?
S-a mutat cumva
În pupilele sale
Pitia, cea care ştie să-ţi spună dinainte
Toată istoria
Fără punctuaţie?

Îmi vine să plâng
Când mă gândesc că eu
Şi cerul cu suflete pe care mi l-am legat
În spate
Depind, în ultimă instanţă,
De toanele unei pisici!

Fugi de prinde şoareci,
Nu mai dezlănţui
Războaie mondiale,
Fire-ai a dracului
De putoare!


Superstitie - Marin Sorescu

Acest topic a fost editat de abureala: 13 Sep 2006, 01:51 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Sep 2006, 01:53 PM
Mesaj #16


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (The Dude @ 13 Sep 2006, 12:49 PM)
Pana una alta ma gandesc sa ii pun o tigaita cu apa plina cu superglue...in felul asta sigur nu va canta o vreme...

Domne, eu zic sa nu chinui biata pasare degeaba. Daca e sa moara cineva, tot va muri, fie ca va canta, fie ca nu va canta cucuvaua. Zau asa! Ca doar cel ce moare, nu moare din cauza ca-i canta cucuveaua, ci cucuveaua canta ca-i miroase a moarte. Zic si eu...


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 01:56 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mersi de incurajari Felina...Mi-ai fost de un mare ajutor.. trebuie asadar sa imi fac curaj si sa plec dupa giulgiu, coparseu, prosoape, vata de bagat in nas alea, alea....

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2006, 01:57 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 13 Sep 2006, 02:10 PM
Mesaj #18


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Deci tu crezi ca moare cineva PENTRU ca o cucuvea se apuca sa cante?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 02:19 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ei bine Felina, pentru ca ai atata intelegere si o asa de dezinhibata atitudine, tare mult mi-as dori sa pot sa iti incredintez tie "bietul animal"....sa te vad atunci cum ai posta.


Ideea e ca si daca nu moare nimeni pana la urma situatia asta e una inconfortabila si neplacuta, si as dori sa o curm cat mai repede. Iar daca e sa moara careva, ei bine n-are decat sa se intample asta, dar cred ca se poate si fara calvarul prorocirii cucuvelei..


Daca intradevar cucuveaua aia a "mirosit" ceva, n-ar fi mai bine sa isi caute pe altul ??... ca doar n-oi fi sigurul care urmeaza sa crap. Or mai fi si altii, prin alte parti, sa mearga sa le cante si la aia...poate ei apreciaza gestul, sau poate il minimalizeaza asa cum faci si tu...sa ma lase in pace pe mine...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 13 Sep 2006, 02:40 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



imi plac foarte mult bufnitele. eu as primi-o in curtea mea, dar din pacate stau intr-un apartament de bloc. in unele tari sint simbolul intelepciunii, stiai? smile.gif

imi plac si superstitiile, fiecare in parte are o poveste fascinanta. daca vrei sa afli mai multe despre cum s-au format ele citeste cartea asta

iti mai transcriu doua citate, poate te ajuta sa-ti invingi frica, amandoua apartin preotului Iulian Nistea

Substratul superstiţiei, ori în ce formă s-ar prezenta ea, este o combinaţie de frică şi credinţă în ceva ireal, imaginar. Un imaginar subiectiv sau/şi colectiv de tipul arhetipurilor culturale de care vorbea Jung şi o frică la fel de imaginară, care nu are nimic de-a face cu iubirea pe care ne-a aratat-o Mântuitorul nostru: „Să vă iubiţi unii pe alţii precum Eu v-am iubit pe voi”.

Credinţa creştină nu este o superstiţie, nu este credinţa ceva imaginar, ci credinţa într-un Dumnezeu personal, care este Iubire (ne spune Ioan, ucenicul iubit). Credinţa este participarea la această Iubire, sau, cum spune un mare scriitor creştin din secolul al V-lea, Diadoh al Foticeii „gustarea precisă a realităţilor distincte din lumea nevăzută”[3], a cărora arvună ne-a fost dată deja de Dumnezeu Tatăl, prin Fiul, în Duhul Sfânt.

„Gustaţi, zice, şi vedeţi că e bun Domnul” – şi păstrând amintirea acestei gustări neuitate prin lucrarea dragostei înţelegem toate, după cuvântul Apostolului: „Şi aceasta mă rog, ca dragostea voastră să prisosească tot mai mult şi mai mult, în cunostinţă şi simţire, ca să pretuiţi cele ce sunt de folos”.


[COLOR=purple]Desigur, superstitiile le dispretuim si le combatem. Pentru ca ele nu au nimic de-a face cu credinta, care e legata de iubirea lui Dumnezeu (care e „bun si iubitor de oameni”) si a semenilor („Sa va iubiti unii pe altii precum Eu v-am iubit pe voi”). Din contra, superstitiile sunt legate de frica si de frici, si de imaginarul individual si popular pe care aceste frici il genereaza, foarte diferit de la un loc la altul.

De exemplu: la români „pisica neagra” e un fel de imagine populara a „celui rau” - in Egipt ea este admirata. Bestiarul (adica viziunea personificata asupra animalelor) variaza mult de la o regiune la alta, si aceasta dovedeste ca ne aflam in plin imaginar colectiv, si care trebuie tratat ca atare, oricat de puternic ar fi el intr-o anumita societate la un anumit moment.

La fel, cele mai multe din superstitiile legate de morti sunt reziduuri ale vechilor credinta pagâne de altadata, care au supravietuit pâna azi sub aceasta forma (ca si in vrajitorie).

Inca o data: aceste lucruri nu au, de cele mai multe ori, nimic de-a face cu credinta crestina! Deci aceste superstitii sunt intotdeauna de dispretuit. Ceea ce nu este de dispretuit niciodata, este omul! Pentru diferit motive (slaba credinta, nestiinta etc.) multi oameni „cred” unor superstitii. Iar noi nu trebuie sa-i dispretuim, ci sa-i ajutam, cu tact, sa inteleaga ca acele superstitii nu le folosesc la nimic. Uneori argumentele noastre nu sunt vorbele, ci faptele, actiunile sau atitudinile noastre detasate fata de aceste lucruri…






--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 13 Sep 2006, 03:05 PM
Mesaj #21


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (actionmedia @ 13 Sep 2006, 02:34 PM)


Cred ca numele lor vine de la felul in care canta.
Bufnita (buha) face "buhuhu"
Cucuveaua face "cucuveau"
Huhurezul face "huhuhu"
laugh.gif

rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 13 Sep 2006, 03:05 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 13 Sep 2006, 03:34 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



yeahrite.gif

Si eu cred la fel tongue.gif : cucuveaua e o... cucuvea. Atat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 13 Sep 2006, 07:13 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



The Dude smile.gif

Cand am avut 10-11 ani am fost cu parintii la Vama Veche si seara s-a auzit o cucuvea pe casa unde inchiriasem camera!

Tot auzind "batranii" soptind intre ei de belele, i-am lasat sa se culce si in miezul noptii am iesit tiptil din casa sa prind cucuveaua.

Pe la 3.00 s-a trezit mama si nu-si gaseste puiu de oltean.....si a inceput sa strige prin curte pana a trezit toata strada.....si eu in cuibar pitit incercam sa ajung la cucuvea care era pe antena pusa pe cuibar......

Bataie sora cu moartea am luat...dar tot nu m-am lasat de cucuvele!

Cu timpul am ajuns la facultate si ca asistent universitar, am lucrat mai multi ani in domeniul razatoarelor de teren.....si culmea ca am ajuns sa dresez un soi de bufnite, numite Tyto Alba, cu ajutorul carora prindeam noaptea rozatoarele, le indetificam si le dadeam drumu inapoi!!

Totul e vrajeala bagata in cap de mici......al de faze ca: daca nu esti cuminte te iau la doctor, sau vezi ca ce ia militianu!

Si cu asa educatie, nu e de mirare ca superstiile sau frica de un anumit lucru sunt sapate adanc in suflet!

Regards...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 13 Sep 2006, 07:27 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.371
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Desi poate repet ce au spus altii, nu cucuveaua aduce moarte cuiva ,e o intamplare ca moare cineva cand canta cucuveaua! Lumea moare si fara sa-i cante ea, fii fara grija! Totul se trage de la faptul ca este pasare de noapte si in linistea noptii cantecul ei este ...straniu! Bu-hu-huu! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 13 Sep 2006, 09:20 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



E trist ca din cauza unor "credinte de baba superstitioasa" multe animale au de suferit doar pt ca oamenii nu vor sa se informeze mai mult inainte de a ataca un animal. Cum spunea si passenger , ar trebui sa te bucure prezenta ei, este cea mai eficienta pasare de prada , decimand populatiile de rozatoare. S-a observat ca, in zonele in care bufnitele au disparut, populatiile de soareci de camp s-au inmultit f mult si au scapat de sub control.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 13 Sep 2006, 11:56 PM
Mesaj #26


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Dude,
Solutia e simpla....cui pe cui se scoate, asa ca uite ce trebuie sa faci.Noaptea ea zboara sa manince, asa ca descintecu trebuie sa se faca intre orele 7-8 dimineata....Sari intr-un picior in jurul pomului unde sade bufnita sau pterodactilu ala , da trebuie sa fii dezbracat complet si sa-ti infigi niste pene de cocos in fund(merg si alea de paun ca au balans mai mare)... si spui urmatorul descintec, in timp ce sari intr-un picior:
bu-hu-huuuuu
bu-hu-huuuuu
pleaca firea-dracu tu
pleaca ca m-ai speriat
si pe loc m-am constipat
du-te fa la parlament
buhuie-l pe prezident
buhuie-l si pe vadim
ca oricum ala-i cretin
du-te fa si la bordel
speriel pe irinel

refren
bu-hu-huuuuuuu
bu-hu-huuuuu

Garantat pleaca oratania....tu daca ai vedea pe cineva facind asa in jurul tau nu ai pleca?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tyra
mesaj 14 Sep 2006, 03:21 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.951
Inscris: 19 October 03
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 1.018



QUOTE (The Dude @ 13 Sep 2006, 02:56 PM)
Mersi de incurajari Felina...Mi-ai fost de un mare ajutor.. trebuie asadar sa imi fac curaj si sa plec dupa giulgiu, coparseu, prosoape, vata de bagat in nas alea, alea....

Nu sunteti normaaaaaaaali rofl.gif rofl.gif rofl.gif Dude, esti demential, pe cuvant mwah1.gif

Iar asta mi-a pus capac:
QUOTE
sa-ti infigi niste pene de cocos in fund(merg si alea de paun ca au balans mai mare)...


rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Mi-am luat portia de ras in seara asta! laugh.gif

Serios vorbind, o sa plece singura in mod sigur. Nu incerca s-o gonesti, mai ales cu paine sau paine inmuiata in apa cum se spune uneori prin batrani. Dupa ce pleaca si te mai linistesti, o sa-ti spun si de ce smile.gif

Pana atunci fii fara grija ca nu va sta prea mult.

Apropo, de cate nopti ai inceput sa vezi ca apare prin preajma?


--------------------
Welcome to the jungle
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Sep 2006, 03:34 AM
Mesaj #28


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hai serios: ai nevoie de o mâţă. spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 14 Sep 2006, 06:00 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



O mâtza, dar nu orice fel de mâtza, ci una neagra evil.gif
O alta solutie ar fi imbatarea unor soricei ( sa ii imbibi bine in alcool) iar apoi sa ii lasi praba monstrului. Buhahahahaha respectiva ii va papa, se va imbata, iar tu o vei putea prinde linistit. Si vei scapa si de bagatul penelor in cur. Si daca totusi te tenteaza ideea penelor, foloseste pene de strut. Au efect garantat.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Sep 2006, 06:37 AM
Mesaj #30


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ca zici asa, aly, am o idee:
Pe când faceau parintii mei visinata, ne-a prins maica-mea ca eram veseli.
Noi mâncam visinele de la fund rofl.gif
Ce-a facut? a luat tot blidul si l-a aruncat la gunoi.
Rezultat: Gainile, cocosul si câinele erau turta rofl.gif
Si asa se pot domestici animalele. Dar si copiii roflmao.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2006, 07:39 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (n'ai-b'ai @ 13 Sep 2006, 03:40 PM)
imi plac foarte mult bufnitele. eu as primi-o in curtea mea

...iar eu ti-as daruio cu multa placere. Iti multumesc foarte mult de sfaturi si de trimiteri, dar da-mi voie sa pun langa ele si un citat din Nichita Stanescu : "...nu-mi vorbi de moarte prietene, tu nu stii ca intotdeauna cuvintele invoca ???"

E posibil ca credinta mea in superstitii sa aiba o astfel de explicatie...Poate ca in mod inconstient invoc o situatie neplacuta atunci cand ma intersectez cu pisica neagra...ce stiu eu. Asa cum am declarat eu sunt superstitios...m-au facut asa mai multe experiente din trecut si credinta ferma ca nimic din ceea ce se petrece in lume si in istorie nu este intamplator.

Apoi, asa cum observai si tu superstitia este frumoasa, are mister, are magie...in orice caz este net superioara din toate punctele de vedere unei explicatii stiintifice placide.

Dar noi nu vorbim aici de superstiti, poate ar fi bun un topic sui generis, vorbim de nenorocita aia de cucuvea si de evacuarea ei cat mai rapida dintrun spatiu pe care il ocupa abuziv..


Ieri am facut un studiu mai aprofundat si i-am gasit locul de odihna. Nu a cuibarit..se ascunde insa in partea cea mai infrunzita a unui copac. Excrementele i-au tradat locul de siesta.

Am constatat cu multa bucurie ca daca aplic o mica corectie (cam 85%) se poate spune ca acel copac este mult mai aproape de casa vecinului decat de a mea. Gandul asta mi-a dat multa liniste.

Pe seara, m-am si intalnit cu vecinul si l-am intrebat daca a auzit peste zi oratania cantand (eu si ai mei fiind plecati la munci). S-a inverzit cand a aflat de prezenta ei, si apoi s-a facut curcubeu la fata cand l-am intrebat daca la el e cineva prea batran sau prea bolnav...La urma am convenit amandoi ca cele doua babe care au casa spate in spate cu a noastra trebuie sa fie cele vizate. Ele nici nu au copaci prin curte desi ar fi fost normal ca pasarii sa i se asigure niste conditii minimale ca sa isi poata face treaba, de catre cel ce a trimiso...In lipsa lor s-a descurcat si ea cum a putut


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2006, 07:43 AM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (SORIN @ 13 Sep 2006, 08:13 PM)
Totul e vrajeala bagata in cap de mici......al de faze ca: daca nu esti cuminte te iau la doctor, sau vezi ca ce ia militianu!

Si cu asa educatie, nu e de mirare ca superstiile sau frica de un anumit lucru sunt sapate adanc in suflet!


yes man, poate ca e asa cum spui...poate ca sunt "sub vraja" poate ca m-au educat fricos...dar asta sunt si nu pot face altfel...nu ca as vrea sa fiu altfel...i'm the dude man, you got the wrong guy...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2006, 07:55 AM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (dascalita @ 13 Sep 2006, 08:27 PM)
Desi poate repet ce au spus altii, nu cucuveaua aduce moarte cuiva ,e o intamplare ca moare cineva cand canta cucuveaua! Lumea moare si fara sa-i cante ea, fii fara grija!

Da, se moare pe capete iar numarul cucuvelelor este ridicol de mic. Fac si ele ce pot...E o rautate din partea celor ce speculeaza ca isi aleg clientii "pe spranceana" si numai contra unor mici atentii.....

Acest topic a fost editat de The Dude: 14 Sep 2006, 07:56 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Sep 2006, 07:59 AM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Daca chiar te deranjeaza asa de tare, as prinde un soarec, l-as indopa cu otrava pt sobolani si... sa-l ia cucuveaua evil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 14 Sep 2006, 08:01 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mariusc2 @ 13 Sep 2006, 10:20 PM)
ar trebui sa te bucure prezenta ei, este cea mai eficienta pasare de prada

Ei bine nu ma bucura de fel. Cum zice si vorba aia latina, de gusturi nu se discuta...sau gusturile nu se discuta, se iau ca atare. Cunosc foarte bine pasaretul asta, obiceiurile, naravurile...Te asigur ca nu este cea mai eficienta pasare de prada...Poate pentru Europa sa fie...In padure sunt in stare sa le recunosc numai dupa falfaitul aripilor, iar intro vreme, pe cand era la moda Twin Peaks chiar le-am studiat comportamentul.

Sa traiasca toate si sa fie sanatoase (soareci au sa ma blesteme pentru urarea asta)...dar sa isi vada de drum !


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman