HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Microbuzele Mortii
SORIN
mesaj 11 Sep 2006, 12:53 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (mutulica @ 11 Sep 2006, 09:31 AM)

intr-o tara civilizata, organizatorii nu primeau ok de la autoritati (primarie, politie, etc) daca nu faceau dovada ca se pricep, si ca au luat toate masurile de siguranta..

Si intr-o tara civilizata nu participa la asemenea concurs unul cu permisul suspendat blink.gif

Da la noi ca nicaieri.....

Sorin.

ps. copila aia n-a avut nici o vina...pacat!


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Sep 2006, 12:55 PM
Mesaj #37


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



comisioanele nu influenteaza siguranta in trafic, atit cat o poate influenta factorul uman...
in accidentul de la birlad, soferul de la microbuz nu a dat prioritate, nici nu mai conteaza cit avea la ora.. iar autobuzul .. chiar si limitat la 90km/h facea aceeasi paguba

ce conteaza e ca factorul uman sa fie corect motivat sa conduca cum trebuie, si in acelasi timp autoritatile, si mai ales politia rutiera sa vegheze la respectarea unor minime reguli
- starea de sanatate a soferului,
- verificarea psiho periodica,
- starea de fapt a masinii,
- reglementarea traficului dupa analize atente si nu dupa ureche (in timisoara e plin de semne de cedeaza trecerea fortate, pe care nu le prea respecta nimeni - multi soferi trec in acele intersectii mai degraba la intelegere mutuala decit dupa semne)

firmele straine trebe sa supravietuiasca in mediul de afaceri creat de romani. nu au nici o sansa sa cistige vreo licitatie impotriva localnicului care "stie regulile". cu atit mai mult, cu cit asteptarile sunt mai mari, ca deh... astia sunt corporate, au de unde


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 11 Sep 2006, 02:09 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Felina @ 11 Sep 2006, 01:08 PM)
Corect, in Romania? laugh.gif


yap ! Eu cred in asa ceva, pentru ca asa ceva exista: decizia aderararii la uniunea europeana este o decizie corecta, revolutia din 89 (sa ce-a fost) a fost un raspuns corect, programul SPARD este o actiune corecta....

Sigur exista si multa impostura, dar defineste te rog mai exact sintagma "cunosc din surse sigure". Ai fost cumva de fata la organizarea si sustinerea concursului ?? Sau poate cand a fost inmanat plicul ce continea "recunostinta" societatii care a dotat spitalul ala ?? Nu prea cred, desi sunt la fel de convins ca si tine ca banii pentru masina fiului nu puteau venii doar din retributie. In cazul relatat de mine acolo eu nu excludeam frauda ci doar incercam sa arat ca ea este mult mai subtila, ca nu se mai fura la licitatii acolo unde toata lumea se asteapta la asa ceva, ca se fura cu stil...elegant, elaborat.


Un accident mortal se poate intampla si la 30 de km la ora, insa sansele ca el sa devina mortal cresc direct proportional cu viteza de deplasare a autoturismului din momentul impactului.
Ca si in cazul ramei de metrou care a zburat peste sinele din depou pentru ca cel care o conducea abia venit de la vizita medicala a avut o clipa de ratacire, toate masurile de protectie reduc riscul si nu il inlatura


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Sep 2006, 02:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 11 Sep 2006, 02:20 PM
Mesaj #39


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Dude, cineva din famile a fost 'acolo' la mai multe genuri de licitatii.

Sigur ca se poate si corect in Romania. Acolo unde e vorba de bani putini sigur se mai intampla si pe corecte.

"decizia aderararii la uniunea europeana este o decizie corecta"
Mi se pare mai degraba o decizie inteleapta. Nu prea vad ce are a face corectitudinea in cazul aderarii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Sep 2006, 02:38 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (The Dude @ 11 Sep 2006, 03:09 PM)
Un accident mortal se poate intampla si la 30 de km la ora, insa sansele ca el sa devina mortal cresc direct proportional cu viteza de deplasare a autoturismului din momentul impactului.

Asa e...

Procentul accidentelor provocate din cauza viteza, in vest e sub 15%!

Dar procentul mortilor in asemenea accidente, e peste 90%! sad.gif

Asta e.....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 11 Sep 2006, 02:59 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE (SORIN @ 11 Sep 2006, 01:53 PM)
Si intr-o tara civilizata nu participa la asemenea concurs unul cu permisul suspendat blink.gif

informatia ta e falsa.

pentru inregistrarea la concursuri e nevoie de permis...


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Sep 2006, 05:38 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Informatia mea nu e falsa......presa din care am luat-o e falsa, dar nu-i de mirare...tipic Mioritic!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 11 Sep 2006, 05:39 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Sep 2006, 05:16 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Maestre, omul avea permis, cel putin temporar, pentru perioada 1 septembrie - 30 septembrie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Sep 2006, 05:53 AM
Mesaj #44


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cum adica, permis pt o luna? huh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 12 Sep 2006, 06:08 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Vroaiu sa i-l suspende, dar a facut recurs, si avea dreptul sa conduca cel putin pe luna septembrie (asta in caz ca chiar i l-ar fi suspendat)


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Sep 2006, 08:04 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



recursul putea fi cistigat...

pe de alta parte, ceea ce s-a intimplat la galati are doua componente. una legata de faptul ca motociclistul a fost idiot la ghidon, si pentru asta a fost ranit si si-a distrus motocicleta,
si alta, faptul ca organizatorii nu au reusit sa impuna niste norme de siguranta minimale, si aici includ autoritatile statului mai ales pt ca politia era de fata, deci si-a dat avizul, si mai mult supraveghea desfasurarea competitiei
mi se pare absurd ca politia sa stea toata ziua la pinda in radare, dar sa nu fie in stare sa dea niste sfaturi minime de siguranta in trafic sau in cazul respectiv de siguranta a competitiei! la naiba, politia facea acelasi lucru pe care il face in fiecare zi, urmarea pe astia care alergau cu radarul

la fel si cu celebrul microbuz de la care a plecat acest post!!!! acolo este vorba de neacordare de prioritate, poate ca ceva in intersectia aia nu este bine facut, din moment ce soferul pe microbuz nu a vazut ditai autobuzul!!!!!

stiu citeva treceri de cale ferata fara bariera, in apropiere de timisoara, in doua cazuri poti sa te uiti pina iti vine rau, ca n-ai nici o sansa sa vezi trenul din cauza balariilor crescute pe tapsanul de linga sosea. opresti degeaba sa te asiguri, ca nu vezi nimic... si atunci? la ce e buna legea ? la ce sa te mai opresti?

in schimb, citiva km mai incolo te asteapta politia cu radarul... daca ratezi accidentul cu trenul te prin ei


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 12 Sep 2006, 01:21 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mutulica @ 12 Sep 2006, 09:04 AM)
... faptul ca organizatorii nu au reusit sa impuna niste norme de siguranta minimale, si aici includ autoritatile statului mai ales pt ca politia era de fata, deci si-a dat avizul, si mai mult supraveghea desfasurarea competitiei

E usor sa ii condamni in grup....Din cate cunosc eu zonele "alocate" concursurilor astora se delimiteaza cu banda (si din ce am vazut la tv. cerinta asta era respectata), panouri avertizoare si anunturi la megafon. Curiosii se apropie de pista atat cat le permite inima si sistemul nervos fiecaruia dintre ei, pentru ca la randul lor vin la astfel de competitii din aceleasi motive ca si paerticipantii: ceva adrenalina in plus.


Din cate accidente de curse auto sau moto imi amintesc, toate s-au petrecut cam la fel, masina sau motorul iesit in decor si acrosand ceva gura-casca de pe margine...vina ??? undeva la mijloc intre nepriceperea conducatorului si nesabuinta spectatorilor


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Sep 2006, 08:11 AM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai ... nu e de condamnat in grup, ca pestele de la cap se impute...

la noi e o vorba, ca mortii se acopera cu pamint si vii cu hirtii...

organizatorii de la galati vor arata ca au toate avizele, si ca au respectat ceea ce le-au cerut autoritatile, autoritatile vor scoate din sertar procedurile si legile, si vor arata ca au respectat litera legii... comisia indrituita sa ancheteze va decide ca mortul e de vina, si ne intilnim la urmatoarul accident

ce as vrea eu sa vad e o ancheta, care sa aiba niste concluzii, si care sa se termine cu o procedura de organizare pentru astfel de evenimente, procedura care sa defineasca anume cadre si limite ce trebuiesc indeplinite pentru a asigura siguranta minimala a celor ce participa

orice s-ar comenta, nu mi se pare normal ca o fetita de 12 ani sa fie mult prea aproape de pista, sub ochii politiei care filma evenimentul si nimeni sa nu se sesizeze...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 09:11 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Sigur ca mortul e intotdeauna devina..de aia se si numesc accidente. Un om e calcat de masina la o traversare. A mai facut traversarea aia de o suta de mii de ori pana atunci fara nici un eveniment, dar in ziua respectiva ceva nu a mers.


Pe cel accidentat nu il calca masina in fiecare zi, ci doar intruna singura...Momentul fatidic


Si apoi cui ii mai foloseste la ceva...A vrut motociclistul ala sa ucida pe careva ?? Nu, el a vrut doar sa se dea mare...Trimiterea lui la temnita pentru urmatori 20 de ani nu are sa le aduca parintilor fetita inapoi...Doar se mai nenoroceste un destin (daca nu cumva lucrul asta s-a si facut deja caci auzeam ca poate ramane paralizat).

Sa taresti prin judecati politisti, organizatori, participanti, mecanici... Un gest revansard, gratuit si reprobabil....Cred ca toti au primit deja o lectie extrem de dura pe care nu o vor uita usor...


Cat despre fetita ?? Dumnezeu sa o odihneasca....nu a fost decat fatalitatea, destinul, soarta, ce i-a fost scris....etc, etc, etc...Secolul asta trebuie sa fie un secol al tolerantei.

Acest topic a fost editat de The Dude: 13 Sep 2006, 09:12 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Sep 2006, 11:25 AM
Mesaj #50


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



the dude... nu cred ca ai inteles mesajul meu, si nu cred ca neamurile fetitei ar fi de acord cu tine
la fel cum nici neamurile celor din microbuz ar accepta la fel de usor ideea ca ... deh... asa a fost soarta

eu spuneam ca ar fi normal ca din aceste intimplari cu final ucigas sa se traga niste invataminte si sa raminem macar cu un sistem de protectie pentru viitor
ideea e ca daca ar fi existat un sistem care sa avertizeze pe soferul microbuzului, sau sa ii deschida ochii... poate nu se baga in intersectie fara sa se asigure
la fel.. daca ar fi fost respectate niste reguli minimale, nici fetita aceea nu murea la galati...

daca acceptam soarta asa cum e fara sa invatam din greseli... e o prostie zic eu


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 13 Sep 2006, 11:59 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Ba am inteles prietene, numai ca asa e la chestiile astea, exista riscuri mai mari de accidente decat la mersul pe strada.
Ce vreau eu sa spun este ca am vazut la tv. o sumedenie de asemenea accidente si nu sunt convins ca peste tot organizatorii erau singuri culpabili sau chiar ca puteau fi culpabilizati cumva.

Daca e sa o iei asa si parintii au vina lor...nu detaliez.

Parintii fetitei, rudele celor pierduti in accidentul de microbuz au sa trebuiasca mai devreme sau mai tarziu sa acepte ca asta a fost voia sortii. Si eu zic ca e mai bine sa faca asta mai repede decat mai tarziu.

Conditii minimale au fost asigurate la Galati...Pare sdestul de clar ca principalul vinovat e motoristul ala tembel, dar cum puteai sa afli mai devreme ca e tembel. Cei mai multi cretini reusesc sa ascunda boala asta a lor nemaipomenit de bine. sau poate ca nici nu era tembel, poate ca era un mare meserias in moto si a avut un moment gresit...un singur moment.


Ce vreau e sa zic este ca atunci cand vine vorba de greseli si mai ales de greselile cu consecinte fatale oamenii nu sunt deloc simplu de judecat, iar riscul unor concluzii pripite e foarte mare.

Omul ala n-a vazut o masina venind...Nu ti s-a intamplat niciodata ??? nu neaparat sa faci buba din asta, dar pur si simplu sa o observi greu, sau tarziu, sau deloc...Nu ti s-a intamplat ?? Eu cred ca da, insa ai avut norocul sa nu se intample nici o tragedie.

Ce stim noi, poate chiar atunci cineva a tipat in masina si soferul a intors instinctiv capul...sau poate domnisoara din stanga s-a aplecat si soferul a calculat ca nu are decat o secunda ca sa ii cuprinda cu privirea adancimea decolteului.


Si eu cred ca statul cu mainile in san, sau "acceptarea" destinului ca pe ceva implacabil sunt prostii, dar nici nu cred ca pot fi ignorate...si mai cred ca dupa ce tragedii ca astea se intampla, acceptarea asta e foarte linistitoare si in acelasi timp o solutie excelenta.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 13 Sep 2006, 02:51 PM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ei bine... hai sa iti spun o poveste...
undeva, intr-o tara, un tip intra cu golfu in intersectie... si este lovit de un bmw
nassol.. din prima expertiza a politiei reiese ca soferul golfului nu s-a asigurat si tre sa plateasca daunele... daune mari de altfel
vine firma asiguratoare, si cere expertiza, si apoi demonstreaza ca ... daca BMW-ul avea peste 30km/h, se intruneau conditiile de accident chiar daca soferul golfului s-a asigurat... mai mult la contra expertiza reiese ca bmw a circulat cu 50 km/h (legal de altfel) si ca in pozitia in care se afla golful la momentul impactului, soferul acestuia nu putea sa fereasca de accident...
din asta... firma asiguratoare si-a recuperat banii pt reparatia masinilor de la autoritatea responsabila cu drumurile, iar ... primaria a pus limitare de viteza pe drumul principal...

evident ca povestea de mai sus nu are legatura cu romania, si pt noi e doar o povete aiurita, care poate nici nu s-a intamplat


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Sep 2006, 09:10 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



ei bine am si eu una pe masura....
Undeva in alta tara...nu zic care pentru ca e vorba de Romania si de orasul Bucuresti. Intr-alta intersectie o Dacia tip "zabetul lui Iliescu" loveste cu sete un Matiz care i-a luat fata. Lovitura e din spate lateral, iar botul Daciei este facut varza. Din Matiz spoilerul e acum pe jos, fagurele protector din spatele lui e mototolit integral, iar tabla usor indoita intrun loc.

Cei doi soferi coboara sa constate daunele...Se masoara reciproc din ochi, apoi dupa o prima evaluare succinta si un mic schimb de amabilitati (cuvinte calde de tipul: mortii, cretin, chior, idiot si nelipsitul "ba-pa-mati") cei doi se reantorc in habitate pentru a se inarma cu ceva argumente "mai convingatoare". Acum unul are o bata, iar celalat o bara de blocaj antifurt pedala-volan...le tot rotesc prin aer si incearca sa isi explice unul altuia cam cum ar putea fi folosite.

Curiosii nu intarzie sa apara...Toti isi dau cu presupusul, atii isi freaca ingandurati barba...cei mai multi asteapta incaierarea propriu-zisa care tot amana sa se produca. Cativa "meseriasi" au trecut deja la treaba. Pipaie partile lovite ale masinilor, ingenunchiaza pe langa ele, constata, propun, masoara...

La un moment dat lucrurile se precipita. Un tuciuriu strecurat prin multime folosind deruta generala ia spolilerul Matizului sub brat si incearca sa paraseasca locul. Soferul proprietar il vede si din cativa pasi il ajunge din urma si il si altoieste cu bata...pustiul se indoaie spre inainte, dar in timpul asta, profitand de situatie proprrietarul daciei vine din spate si zbang una in capatana matizantului. Iures general populatia intervine, brate peste brate incolacite prin aer, altele abile controland buzunare, cativa pumni vreo doua suturi si cam atat..Apare politia, multimea se risipeste, soferii cu hainele sfasiate si tinandu-se de cucuie dau declaratii..masinile sunt trase din drum...


Oamenii astia, toti laolalta, au trait intens un eveniment de care au sa isi aminteasca multa vreme...Putea fi un banal accident intre un bmw si un golf rezolvat in interesul amandouara prin ceva chchite avocatesti, dar nu...el a devenit istorie...el a marcat profund cateva existente si i-a facut pe toti participantii sa se simta "in viata"...adica traind

evident ca povestea de mai sus are legatura cu Romania, si ca pt noi e nu e doar o povete aiurita, dar e una frumoasa, palpitanta, plina de spectacol care poate nici nu s-a intamplat dar care se poate intampla oricand.
Asa stim noi sa facem din orice un eveniment deosebit..e harul nostru.


Dumnezeu sa ocroteasca Romania si latinitatea !!

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Sep 2006, 11:38 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Sep 2006, 02:20 PM
Mesaj #54


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



adica... tu sugerezi ca aia de au murit in accidentul dintre microbuz si autobuz .. sunt de fapt victimele bataii de dupa accident?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 15 Sep 2006, 06:03 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



sigur ca la un moment dat, traind in urma victimei, trebuie sa te impaci cu faptul ca asa i-a fost soarta.
dar acolo unde exista o culpabilitate, ea nu trebuie ascunsa sub ideea ca "au suferit unii destul, de ce sa sufere si altii".
nu vorbesc despre cautat insistent vinovati. insa un lucru pe care il poti face dupa un incident nefericit este sa incerci sa faci in asa fel incat sa reduci sansele ca el sa se repete.
vorbind despre accidentul de la galati, de exemplu, o concluzie este ca astfel de evenimente sportive nu trebuie sa se desfasoare fara ca publicul sa fie protejat. clubul moto de la Galati a facut, sigur, eforturi pentru ca evenimentul sa se poata desfasura (concursul era doar o parte din intalnirea moto ce se desfasura in oras), insa eforturile lor nu au fost suficiente. trebuie sa recunoastem chestia asta. "drumul spre rai e pavat cu bune intentii", spune o vorba. intentiile lor au fost onorabile, insa nu au fost suficiente. ale lor si ale celor care au dat aprobarile, care au supravegheat concursul din partea autoritatilor. poate ca legea a fost respectata - sincer nu stiu in baza a ce se dau aprobarile - atunci trebuie schimbata legea.
in cazul accidentului de microbuz poate ca, asa cum spunea cineva, e ceva in neregula cu intersectia aia; nu ar fi primul loc in care semnele de circulatie au fost furate sau nu sunt vizibile (e o banuiala, nu stiu locul). si atunci chestia asta a contribuit la accident; si trebuie rezolvata. in rest - soferul microbuzului este vinovat de neacordare de prioritate. si pentru ca nu e, de departe, singurul sofer de microbuz care face probleme in trafic, am ajuns la discutii despre ce s-a putea face pentru ca transportul cu microbuzul sa fie mai sigur, sa nu fie o ruleta ruseasca.
PREVENIRE. este un concept din codul rutier pe care multi nu il baga in seama.
iar daca "intamplarea s-a intamplat" nu vad de ce nu am discuta despre ce se poate face ca "intamplarea sa nu se mai intample".



--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Sep 2006, 05:11 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



N-ar trebui sa mearga cu mai mult de 70 pe ora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Sep 2006, 10:17 AM
Mesaj #57


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (The Dude @ 15 Sep 2006, 10:10 AM)
Intr-alta intersectie o Dacia tip "zabetul lui Iliescu" loveste cu sete un Matiz care i-a luat fata. Lovitura e din spate lateral, iar botul Daciei este facut varza. Din Matiz spoilerul e acum pe jos, fagurele protector din spatele lui e mototolit integral, iar tabla usor indoita intrun loc.

Poi daca matizul a fost lovit lateral spate, de ce era mototolit integral? blink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Sep 2006, 06:42 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Mariusc2, pai daca iti scapa din mana o sticla si ea atinge pamantul cu fundul...lateral stanga... ??? Ai vazut cum arata un fagure din ala ??

Oricum.... PREVENIRE mDA ??... dar desigur se fac atatea in numele chestiei asteia...chiar codul rutier este o astfel de initiativa. E laudabil sa vrei totdeauna mai mult, si o mai mare siguranta in trafic nu ar trebui sa nelinisteasca pe nimeni insa accidente vor fi mereu, si atat vreme cat vor fi accidente vor fi si persoane vinovate de ele. Eu cred ca in fata unui accident atitudinea corecta este sa acorzi primul ajutor, apoi sa constati cauzele in scopul de a le inlatura (daca e posibil) si apoi de a judeca vinovatii....Intre toate actiunile astea judecata si pedepsirea imi par minore, revansarde si lipsite de utilitate...Autorul unui accident grav e deja pedepsit exemplar.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 18 Sep 2006, 08:23 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



The Dude, incep sa cred ca nu discutam acelasi subiect. zau.
fireste ca ajutorul este primul lucru pe care il faci in cazul unui accident: este la mintea.. oricui. lucrurile sunt ordonate in primul rand cronologic. cand poti inca salva o viata nu stai sa te intrebi cum s-a ajuns in situatia aia.
dar nu sunt de acord cu logica ta de "suficient ca a suferit mortul (ca sa zic asa) sa nu mai sufere si altii in urma lui".
pai de ce sa nu sufere, mai, daca altii aia sunt vinovati de "moartea mortului"?! cred ca am eu o viziune asupra dreptatii ceva mai speciala, zau asa.
in alta ordine de idei: nu ma poate obliga nimeni sa cred in mustrarile de constiinta pe care le are un sofer care a cauzat un accident, in care cineva a fost ranit sau si-a pierdut viata. Si nici in faptul ca, la un moment dat, viata va plati aceasta datorie.
in a doua ordine de idei, nu sunt dispusa sa cred ca un sofer care a cauzat un accident se va speria atat de tare de consecintele greselii sale (alcool, viteza, oboseala, neatentie... etc) incat va renunta la volan sau va deveni brusc un membru de exceptie al societatii si un participant la trafic cum nici nu visau realizatorii codului rutier. in consecinta, mi se pare normal sa i se aplice o pedeapsa - pe masura gravitatii accidentului. pedeapsa este inca din frageda pruncie semnul ca ceva-ul ala pe care l-ai facut nu este bine.

mai sus vorbeam despre situatia soferilor care cauzeaza accidente carora le supravietuiesc (acuma, na, nu poti sa nu-i mai faci mortului pomana, daca a mai luat cu el si alti nevinovati. sau.. cine stie?!).
in aceeasi masura, in cazul unui eveniment rutier nefericit, trebuie sa te uiti dupa CAUZE. cauzele pot fi si de alta natura decat umana - de exemplu drum prost; indicatoare lipsa. sau poate fi vorba deja de un fenomen - cum este cel al soferilor de microbuze de transport persoane. pentru ca nu poti sa nu observi ca soferii de microbuze de transport interurban merg literlamente ca nebunii. si atunci, pun intrebarea marlaneasca: la ce numar de microbuze rasturnate sau de morti rezultati din astfel de accidente se va face un proiect de lege / ordonanta / amendament al Codului Rutier si lista cred ca e deschisa, pentru PREVENIREA unor astfel de accidente?
acuma, daca e sa ma iau dupa tine, mai bine aprind o lumanare pentru mort, il plang un pic si eventual ma rog sa nu li se intample si altora..


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Sep 2006, 08:52 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



mDA, tu vorbesti ca si cum nu s-ar fi facut niciodata nimic in directia prevenirii. Sigur ca un alcoolist notoriu, un imbogatit peste noapte trufas si fara nici un respect fata de lege, un psihopat, sau un tembel nu ar trebui sa ajunga niciodata in spatele unui volan in primul rand, si sigur ca daca ei ajung acolo si din pacate ajung in numar mare, atunci cand gresesc trebuie pedepsiti.
Ce vreau eu sa spun este ca nu e simplu deloc sa te lansezi in acuze grave, ca omul care face un accident poate fi unul din cazurile de mai sus, dar poate foarte bine sa fie si un caz altfel...poate fi si un om perfect corect intrun moment de neatentie...daca ai sa imi revezi posturile ai sa poti sa iti dai seama ca eu la el ma refeream.

In alta ordine de ideei nu pot sa nu observ cat de "justitiara" si cat de insetatata de dreptate esti. Poate ca nu e rau, insa da-mi voie sa iti spun ca legea talionului e revoluta. Ca mai in toate tarile civilizate pedeapsa cu moartea a fost abolita si ca lumea intreaga isi leaga sperantele de toleranta ci nu de practicile evului mediu care si-au dovedit deja barbaria si inutilitatea.


Sunt de acord cu tine ca soferii aia merg ca nebunii si ca invita accidentele sa li se intample...am si facut aici mai multe propuneri pe care le vad eficace si care aplicate ar putea reduce considerabil pericolul pe care ei il reprezinta.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 18 Sep 2006, 09:04 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE (The Dude @ 18 Sep 2006, 09:52 AM)
tu vorbesti ca si cum nu s-ar fi facut niciodata nimic in directia prevenirii.



nu. vorbesc ca si cum nu vad sensul in a nu mai cauta cauzele unui accident din moment ce el s-a intamplat. pe de alta parte, legal,
QUOTE
alcoolist notoriu, un imbogatit peste noapte trufas si fara nici un respect fata de lege, un psihopat, sau un tembel
si
QUOTE
un om perfect corect intrun moment de neatentie
au aceleasi responsabilitati la volan, aceleasi drepturi, au acelasi statut in fata legii.
sigur ca, pana la urma, trebuie analizat fiecare caz in parte. dar in codul rutier nu cred sa fie specificata vreo diferenta de sanctiune intre cele doua categorii.

QUOTE
In alta ordine de ideei nu pot sa nu observ cat de "justitiara" si cat de insetatata de dreptate esti. Poate ca nu e rau, insa da-mi voie sa iti spun ca legea talionului e revoluta. Ca mai in toate tarile civilizate pedeapsa cu moartea a fost abolita si ca lumea intreaga isi leaga sperantele de toleranta ci nu de practicile evului mediu care si-au dovedit deja barbaria si inutilitatea.

nu despre asta era vorba. nu vreau pe nimeni spanzurat. nu cred in pedeapsa capitala - mi se pare ca nu rezolva nimic: il prefer pe vinovat gandind dupa gratii la ce sa intamplat decat "scapand" de toate prin moarte.
vehementa mea in privinta stabilirii culpei vine in raport cu pozitia ta, la un moment dat, in aceasta discutie, ca mortul e bun mort si nu mai e nimic de facut.

cam atat.

Acest topic a fost editat de mdA!: 18 Sep 2006, 09:09 AM


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 Sep 2006, 11:43 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (mdA! @ 18 Sep 2006, 10:04 AM)
au aceleasi responsabilitati la volan, aceleasi drepturi, au acelasi statut in fata legii.

In litera nu si in spiriul legii....Omul ala corect beneficiaza de circumstante atenuante. Mortul este "bun mort" si nimic nu il mai poate readuce inapoi..in directia asta chiar "nu mai e nimic de facut".


Cat despre vina si vinovati, ei bine sunt teritorii ce trebuiesc investigate de la caz la caz. Ce e sigur este ca nici soferul microbuzului, nici motociclistul ala nu au vrut sa ucida pe cineva. Ca intotdeauna in cazul accidentelor nu exista o singura cauza, ci un cumul de cauze. Omul ingandurat de dupa gratii nu e de folos nimanui acolo. Un om care a comis o crima este fie un nebun, fie un om care doar a gresit, in ambele situatii societatea trebuie sa ii arate intelegere si bunavointa in primul caz inlesnindui accesul la tratament in al doilea oferindui posibilitatea sa se indrepte.

Parerea mea......toleranta.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 18 Sep 2006, 04:41 PM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cea mai importanta cauza a deceselor despre care vorbiti o reprezinta acordarea licentelor pt. firmele transporatatoare care, intr-o tara civilizata ar zbura de pe piata. Si stim pe ce criterii. In U.E. functionarul care a dat/mentinut licenta ar fi deja la puscarie.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 20 Sep 2006, 07:23 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



andra_v, in ciuda mai multor lucruri incompatibile cu perioada istorica in care evoluam cu totii (iata inca ceva care ne apropie: suntem contemporani) Romania este o tara civilizata. Sigur daca e sa o compari cu Burkina Faso, sau cu America de Nord rezultatele nu sunt la fel, insa trebuie tot timpul sa credem ca ea e mai aproape de America decat de Burkina...Asta daca o iubim cu adevarat...(si mie imi place tare mult de ea wub.gif ).

Nu ii dam chiar nici o sansa daca o jignim la fiecare colt de strada, si pentru cea mai neinsemnata nerealizare...Hai sa cerdem in ea, si poate ca si ea are sa inceapa sa creada in noi.


Licentele cumparate pe sub masa nu fac din Romania Republica Congo, sunt ferm convins ca ele se pot cumpara la fel de oneros si in Anglia, dar mai cred ca acolo nimeni nu e dornic sa incerce asta pentru ca pe dinauntru ei sunt altfel. Acolo inauntrul nostru trebuie sa lucram si noi ca sa putem deveni ca ei...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Sep 2006, 04:12 PM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cati ani ai stat in Anglia pt. a vedea cum se obtin licentele pt. transport?
Problema principala nu era coruptia, cat lipsa de preocupare pt. securitatea si comfortul pasagerilor.
De acord, trebuie sa lucram pt. a ajunge la nivelul lor, dar nu ca pana acum, munca multa pe nimic, ci pt. profit. Trebuie sa capatam mentalitatea lucrativa occidentala, adica nici un minut de munca in plus fara bani. Daca noi nu ne respectam, nu ne respecta nimeni.
Revenind la microbuzele mortii, e si vina noastra ca ne urcam in ele, ca nu depunem plangeri la politia rutiera pt. incalcarea regulilor in domeniul transporturilor de pasageri si, in primul rand, pt. ca nu avem habar de drepturile nostre. Chiar suntem o tara civilizata? Nu vezi si tu ca toti romanii educati, cu o cultura civica minimala parasesc tara?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 20 Sep 2006, 04:24 PM
Mesaj #66


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu vezi si tu ca toti romanii educati, cu o cultura civica minimala parasesc tara?
Mai sa fie, cineva generalizeaza la greu pe-aici.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Sep 2006, 05:27 PM
Mesaj #67


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bdl- drept ii ... dar si cetatenii aia civilizati tot sunt in pericol sa moara pe strazile patriei cind vin in vizita


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 Sep 2006, 06:57 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (andra_v @ 20 Sep 2006, 05:12 PM)
Chiar suntem o tara civilizata? Nu vezi si tu ca toti romanii educati, cu o cultura civica minimala parasesc tara?

Ar trebui sa fi un picutz mai atenta...Observatia asta superflua ne jigneste in bloc pe toti cei care am ales sa ramanem...

Incearca macar sa iti imaginezi, daca sa crezi nu iti sta in putere, ca unii n-au ramas doar din comoditate, ca unii cei drept foarte putini la numar au ramas si pentru ca au crezut ca pot schimba ceva ..


QUOTE
Cati ani ai stat in Anglia pt. a vedea cum se obtin licentele pt. transport?


Sincer ??? Nici o secunda ! Dar nici astronomii n-au vazut cu ochii lor satelitul Europa al planetei Jupiter cand i-au descoperit existenta...Sau poate ca tu nu sti ca focul provoaca arsura si ca sa afli asta il incerci de fiecare data cu mana.
Suntem in anii 2000....mileniul trei....multe lucruri s-au schimbat. Experienta nemijlocita nu mai este singura cale de dezvoltare a cunoasterii...Judecand dupa ultimele succese ale stiintei nu mai e nici macar printre cele mai importante.


Oricum treaba cu munca neplatita si cu "mentalitaea lucrativa" e un concept interesant...e posibil ca si din directia asta sa porneasca adevarata schimbare, eu insa sunt mai tentat sa cred ca ea a pornit deja si ca nu a venit dintro directie precisa.


QUOTE
Revenind la microbuzele mortii, e si vina noastra ca ne urcam in ele



Ne urcam in ele pentru ca de multe ori nu avem de ales. Odata am fost cu treaba la Piatra Neamt. Am mers cu trenul. Am terminat mai repede si am vrut sa plec imediat, dar n-aveam tren decat dupa masa tarziu. Nu exista decat un singur mod sa ajung la Bucuresti..."Microbuzele Mortii" si inca asta abia din Bacau.

Am vazut odata la tv un reportaj din Angola cred...Era un fel de WV microbuz...din ala de pe vremea hippy...Era in ultimul hal, si pe el ciorchine de calatori atarnati in cele mai bizare pozitii..Gonea ca la balamuc..cerd ca avea 80 sau 100 ceea ce pentru el probabil ca era o viteza astronomica...E stupid sa te intrebi ce ii facea pe oamneii aia sa supuna unor asemenea riscuri insa sunt convins ca aveau cele mai intemeiate motive. La fel am avut si eu atunci la Piatra Neamt.


QUOTE
..si ca nu depunem plangeri la politia rutiera pt. incalcarea regulilor in domeniul transporturilor de pasageri



..esti plecata de mult din tara ?? Noi astia care suntem pe aici de mai multa vreme avem un fel de greata cand vine vorba de delatiune, turnatorie, sesizari si reclamatii. Nu zic ca e bine asa, dar pentru toate prin cate a trecut saracul roman in ultimi 60 de ani fa-i hatarul asta si ia-l asa cum este.


QUOTE
Chiar suntem o tara civilizata?



In sensul DEX DA !!! Eu stau acum in fata unui PC, intrun birou destul de bine dotat...telefoane, fax, cafetiera, dispenser, aer conditionat, alea, alea...Nu sunt pe creaca unui copac, nu trebuie sa imi culeg singur micul dejun din bananier, si am ceva mai multe haine pe mine decat o pana in par si un cornet pe....mana. Cei mai multi in tara asta sunt cam la fel.

Acest topic a fost editat de The Dude: 21 Sep 2006, 07:25 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Sep 2006, 08:13 AM
Mesaj #69


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (andra_v @ 20 Sep 2006, 05:12 PM)
De acord, trebuie sa lucram pt. a ajunge la nivelul lor, dar nu ca pana acum, munca multa pe nimic, ci pt. profit. Trebuie sa capatam mentalitatea lucrativa occidentala, adica nici un minut de munca in plus fara bani. Daca noi nu ne respectam, nu ne respecta nimeni.

roflmao.gif roflmao.gif Ce mai mentalitate lucrativa! Cred ca romanii ar trebui sa se apuce de munca pe bune, nu cum au facut-o in ultimii 70 de ani - "timpu' trece leafa merge".


QUOTE
Nu vezi si tu ca toti romanii educati, cu o cultura civica minimala parasesc tara?


Haules, baules, si aia care este la ciordales pe la semafoare in Spania, Italia, Anglia, Germania(mai putin), etc tot in categoria de "cultura civica minimala" intra?

Acest topic a fost editat de mariusc2: 21 Sep 2006, 08:15 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Sep 2006, 12:38 PM
Mesaj #70


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (andra_v @ 18 Sep 2006, 06:41 PM)
Cea mai importanta cauza a deceselor despre care vorbiti o reprezinta acordarea licentelor pt. firmele transporatatoare care, intr-o tara civilizata ar zbura de pe piata. Si stim pe ce criterii. In U.E. functionarul care a dat/mentinut licenta ar fi deja la puscarie.

da ce frumos le visezi mataluta...
iti dai seama ca UE da licente de transport de persoane si romanilor?
si ca autobuzul care a intrat in microbuzu se indrepta spre UE cu licenta cu tot?

si apoi... ce are a face licenta cu prostia soferului care a uitat putin sa se asigure?
si sa stii ca si pentru zbor e nevoie de licenta, chiar mai greu de obtinut
iar functionarul din UE nu pateste nimic, pt ca se acopera cu o tona de hirtii semnate si contra-semnate, cf cu procedura


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:13 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman