HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Intrat In Uniunea Europeana, Descrieti ce aveti de gand sa faceti
bishop
mesaj 21 Oct 2006, 02:24 AM
Mesaj #141


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



@Leonardo
QUOTE
aveai n-aveai nevoie trebuia sa comanzi astfel incat toti sa aiba o ratiune de a exista.

Si acum ai nevoie de toate? Sau sunt create false nevoi sa te indemne sa achizitionezi? Ex. cel mai la indemana: super(hiper)marketurile: te duci cu ideile tale si te intorci cu ideile lor (vezi, auzi, te intoxica reclama pana cumperi desi nu aveai in plan initial). Cumperi in plus tot felul de inutilitati - lucruri de nimic. Caci, in esenta, omul are aceleasi nevoi ca in trecut.

QUOTE
Untul de pe piata era intr-un ambalaj absolut mizer, grasimea iesea prin el, textul imprimat pe el era cu strictul necesar fara excese de policromie sau desin ca sa faci produsul atractiv.

Asta conteaza in ziua de azi: poleiala stralucitoare - policromie si design. Ce este inauntru, acceptam senini, daca poleiala e frumoasa (gardul si leopardul). Prin USA - zona Los Angeles sa zicem - ca sa gasesti un farmer adevarat (d-ala cu pamant sub unghii si maini crapate de munca) mergi cacalau in afara orasului ptr. a cumpara de la el legume d-alea cu pamant pe ele (desi ramane intrebarea de unde si-a procurat semintele) si oua naturale (ca altfel n-am cum sa le zic). Si farmerii astia sunt o specie pe cale de disparitie.

QUOTE
Nu era nevoie de asta, piata nu era concurentiala, firmele nu erau interesate in promotion pentru ca era sigur ca se acopera productia la final de an.

Decat asa o concurenta - cu preponderenta pe ambalaj - mai bine lipsa. Eu zic ca mersul lumii ne intoarce de unde am plecat, invatand din greseli. Viitorul sper ca va fi eliminarea fireasca - a bullshitului advertorial in detrimentul esentei - si lumea se va reintoarce la a trai mai simplu (cu mai putine false nevoi, create si intretinute), chiar daca asta va insemna stoparea unei anumite dezvoltari nesanatoase - si evident scaderea profitului anumitor agenti economici. devil.gif
Daca nu va fi asa, alternativa e sa facem odata "bum!" si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 21 Oct 2006, 04:41 AM
Mesaj #142


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



A reduce costurile de productie e ok, nu trebuie redusa calitatea, dar produsele Renault nu sunt cel mai bun exemplu, calitatea/fiabilitatea nu e punctul lor forte, e bine sa nu faceti accidente tari spre foarte tari cu aceste produse.

Cand gaseai unt (era rar...) era in acel ambalaj soios (igiena nu era punctul lui forte), asa e. In momentul in care taiai o bucata din el, iesea apa...daca ar fi acum in raft nu ar fi cumparat decat de cei mai saraci 2-3% din populatie, cel mult.

Daca cumperi din magazin ce NU vrei, mergi la psiholog sa te opreasca din febra cumparaturilor... rofl.gif
Romania a devenit o societate de consum, cum sunt toate societatile capitaliste din ziua de azi. Dar se poate trai si in stil naturist, sau arhaic (fara net, tel, tv, dvd, etc); asta insa presupune o anumita auto-izolare (cum sunt ciobanii, fermierii, pescarii, etc).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 21 Oct 2006, 02:25 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Quantum @ 21 Oct 2006, 05:41 AM)
Romania a devenit o societate de consum, cum sunt toate societatile capitaliste din ziua de azi. {...}

Mă cam îndoiesc de asta - cred că suntem oarecum încă la stadiul de societate ... de "abţinere" ( voluntară de data asta ). sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Oct 2006, 02:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bishop
mesaj 21 Oct 2006, 03:33 PM
Mesaj #144


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



@Quantum
QUOTE
Cand gaseai unt (era rar...) era in acel ambalaj soios (igiena nu era punctul lui forte), asa e. In momentul in care taiai o bucata din el, iesea apa...daca ar fi acum in raft nu ar fi cumparat decat de cei mai saraci 2-3% din populatie, cel mult.

Si untura de peste, ceaiul de pelin sau siropul de tuse sunt nasoale (aspect,gust, miros) dar sanatoase - fac bine. Dam banii pe ambalaj, forma si eventual gust, dar esenta - ce contin, din ce sunt facute - o stim prea putin. Si in goana dupa marirea profitului (lacomia specifica naturii umane, lacomie ce astazi este ridicata la rang de virtute si de exemplu de conduita benefica - model de reusita) nimeni nu se da in laturi de la a eluda anumite conditii de baza ptr. sanatatea alimentatiei (OMGurile de exemplu).

QUOTE
Daca cumperi din magazin ce NU vrei, mergi la psiholog sa te opreasca din febra cumparaturilor... rofl.gif

La psiholog cu toata lumea! Mai dau si astuia o gramada bani dupa ce m-a falimentat hipermarketul, creindu-mi dependenta prin tonele de reclame. Si apoi angajez si un avocat sa dea in judecata magazinul. Fac si un credit la banca sa-l platesc pe musiu avocatelul. Si in final sunt si nebun si falit.
Te faci ca nu intelegi. Ajungi sa crezi ca vrei si ca ai nevoie - asta e mecanismul.

Acest topic a fost editat de bishop: 21 Oct 2006, 03:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 22 Oct 2006, 07:56 AM
Mesaj #145


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Daca esti asa influentat de bombardamentul reclamelor, iar asta iti cauzeaza cheltuieli in exces de produse de care constati apoi ca nu ai nevoie ...- nu te mai uita la reclame, nu mai asculta in momentul respectiv, iar cand intri in supermarket, cumpara numai ce ai pe lista si pleaca, esti baiat mare, nu? Planificati bugetul si respecta asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 22 Oct 2006, 08:09 AM
Mesaj #146


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multi oameni au avut nevoie de un impuls de afara ca sa-si dea seama de ce au nevoie cu adevarat.
Fie prin catastrofe, fie prin boli, care te schimba.
Gânditi-va la asta.
Niciun iacht fain, niciun job barosan, niciun SUV, Armani sau Prada nu-ti pot înlocui locul linistit, sub un pom, lânga un izvor curat si limpede... wub.gif
Chiar daca-ti pica un mar în cap biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 22 Oct 2006, 08:12 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Oct 2006, 07:19 AM
Mesaj #147


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (bishop @ 21 Oct 2006, 04:33 PM)
Dam banii pe ambalaj, forma si eventual gust, dar esenta - ce contin, din ce sunt facute - o stim prea putin.

Intoarce produsul si citeste pe verso lista ingredientelor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Oct 2006, 08:04 PM
Mesaj #148


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Ajungi sa crezi ca vrei si ca ai nevoie - asta e mecanismul.


Asta tine de fiecare in parte... si de mecanismele advertisingului...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 11:25 AM
Mesaj #149


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



Ne-a aratat Europa o buca pe webcam si ne-am imprastiat samanta pe tot covorul. Ar fi o vaca cu lapte dar tre` sa stii s-o tragi de tzatza. Altfel ajungi la capsuni.


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 25 Oct 2006, 02:58 PM
Mesaj #150


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 12:25 PM)
Ne-a aratat Europa o buca pe webcam si ne-am imprastiat samanta pe tot covorul. Ar fi o vaca cu lapte dar tre` sa stii s-o tragi de tzatza. Altfel ajungi la capsuni.

...si cum nici nu stim si nici nu ne dorim sa o tragem de tzatze ne multumim cu vazutul si cu criticatul bucii...la capsuni am ajuns oricum, scopul a fost atins.
'r-ar ai dreaq de capitalisti vin sa ne fure tarisoara cea buna si frumoasa ca fara ea ar muri de foame...si ne si prostesc cu ambalaje colorate si produse cu mult mai proaste decat alea produse in Romania...mi s-a facut brusc dor de creveti vietnamezi la cutie udati din belsug cu sampanie romaneasca, produsele ce dominau peisajul 'alimentaristic' autohton in vremurile bune... biggrin.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 03:56 PM
Mesaj #151


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



QUOTE
...si cum nici nu stim si nici nu ne dorim sa o tragem de tzatze ne multumim cu vazutul si cu criticatul bucii...la capsuni am ajuns oricum, scopul a fost atins.


laugh.gif
Atat mai pot sa spun... Absolut Adevarat !!!
rofl.gif


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Oct 2006, 04:08 PM
Mesaj #152


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (abis @ 23 Oct 2006, 07:19 AM)
QUOTE (bishop @ 21 Oct 2006, 04:33 PM)
Dam banii pe ambalaj, forma si eventual gust, dar esenta - ce contin, din ce sunt facute - o stim prea putin.

Intoarce produsul si citeste pe verso lista ingredientelor.

Ca o sa mai ai ce citi, daca rosia nu mai e ca rosia de-acasa... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 04:19 PM
Mesaj #153


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



Leonardo,

Inlocuieste iluzia cu realitatea, imaginea cu carnea si ti se vor goli brusc buzunarele. Vezi tu preturi de la 1 Ianuarie... hh.gif
Nu se lasa mulsa usor. devil.gif Grecii si portughezii, ca tot se face mereu referire la ei, au munte si soare. Noi ce oferim ? Nimic. Crezi ca se marita de placere ? Nooo, are nevoie si de gunoieri. Ungurii o duc mai bine dupa integrare ?


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 25 Oct 2006, 04:59 PM
Mesaj #154


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Plictisitoru: ai fost la unguri? daca nu merita sa mergi si sa vezi. Eu am fost. E greu de spus daca o duc ceva mai rau sau mai bine decat inainte de integrare, e cert insa faptul ca la ei se vad realizari de la un an la altul. Si in orice caz stiu sa foloseasca fondurile europene. La noi e un mare semn de intrebare. Si intr-adevar va fi nasol daca vom continua in acelasi mod si dupa integrare si in loc sa folosim la maxim avantajele ce ni se ofera. Nu ca ne va scade nivelul de trai, ne vom tara ca si pana acum si vom creste in ritmul nostru de melc. Dar nu vom reusi sa acceleram ritmul de dezvoltare si vom ramane cu adevarat codasii Europei. Inclusiv bulgarii incep sa se miste mai bine decat noi si nu sunt mai pricopsiti. Deocamdata.
In loc sa ne lamentam de eventualele dezavantaje mai bine ne-am sufleca manecile sa putem profita de avantaje si sa atenuam socurile acolo unde pot apare. Sunt vreo 30 de miliarde de euro ce ne stau la dispozitie in caz ca dorim sa facem ceva util pentru noi. Ca e in interesul nostru si nimeni nu va sta sa astepte sa ne hotaram si noi sa ne dezvoltam.

Buzunarele in Romania se golesc nepermis de mult de pe acum. Preturile de consum nu sunt cu mult diferite de cele 'vest'. Oferta in schimb e mai saraca. Si pentru saracii din vest se mai gaseste un Aldi, un Lidle de unde poti sa cumperi la preturi bune chiar si pentru Romania. La noi avem deocamdata economate, putine si cu o imagine ce inca iti aduce aminte de alimentarele din anii '90.

Si apropo de rosia de acasa: din pacate pe la noi in afara de vreo 2-3 luni pe an nu prea gasesti rosii 'de acasa'. Sunt cam tot de import si au aproximativ acealasi gust fad precum si in alte tari europene. Si pretul nu difera. Si la urma urmei in afara de rosii si alte caeva produse (putine) restul sunt la fel si chiar din aceleasi surse precum in UE. Gustul rosiei mi se pare un pret ce merita platit pentru a putea spera si lupta cu sanse pentru a ne dezvolta mai rapid. Sa nu mai spun ca daca rosia noastra e asa de buna exista deja un potential de afacere inclusiv pe piata vest pentru acest produs. ramane de vazut cat de competitiv e in realitate.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 05:20 PM
Mesaj #155


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



QUOTE
Plictisitoru: ai fost la unguri? daca nu merita sa mergi si sa vezi.


Si sa tac probabil. biggrin.gif

QUOTE
Eu am fost. E greu de spus daca o duc ceva mai rau sau mai bine decat inainte de integrare, e cert insa faptul ca la ei se vad realizari de la un an la altul.


Daca tot ai fost enumera cateva dintre realizari si piedicile care nu le-au facut posibile inainte de integrare.

QUOTE
avantajele ce ni se ofera


Ce avantaje ?

QUOTE
Sunt vreo 30 de miliarde de euro ce ne stau la dispozitie


Juma` intra in buzunarul celor care le gestioneaza si juma` se duc la firme care exectua lucrari cu termen de garantie deja expirat sa mai prinda un contract si luna viitoare. Leonardo, suntem in Romania...biggrin.gif

QUOTE
Buzunarele in Romania se golesc nepermis de mult de pe acum. Preturile de consum nu sunt cu mult diferite de cele 'vest'.


Adevarat, cu precizarea importanta ca se vor goli si mai mult. Cei cu venituri foarte mici si cei fara venituri vor fi loviti crunt. Stai sa vezi cand se va scumpi energia si va fi eliminata subventia cati nemancati vor tremura...sad.gif





--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 25 Oct 2006, 05:54 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Plictisitoru: sa-nteleg ca ne invartim cu discutia in acelasi cerc blestemat: de unii singuri am dovedit destul de clar ca evoluam la ralanti, nu cred ca are rost sa mai argumentez ca...suntem din Romania si vedem ce e prin jur si cum stau treburile. In UE iarasi e rau ca totul e sortit pieirii de la inceput, inclusiv eventualele fonduri structurale sunt deja antamate de smecheri. Pai in atari conditii singurul lucru care ne mai ramane de facut este funia si o bucatica de sapun.
Sincer nu pot sa cred ca putem fi atat de pesimisti. Cum sa te resemnezi inainte de a incerca atunci cand e vorba de soarta ta? Intrarea in UE e deja un fapt real, ar fi normal ca acum sa ne punem la valorificat vantajele pe care le putem avea. Noi in schimb le aruncam la cos din prima si incepem sa ne lamentam ca va fi mai rau...misto.

Nu am vrut sa te pun la punct cu exemplul unguresc, imi pare rau daca a sunat astfel. Spuneam doar ca la ei se vede ceva, se intampla ceva, de ex. se reabiliteaza blocuri cu finantare de la buget (la noi nu functioneaza treaba desi avem un program similar), economia merge, bancile au personal destupat si cauta investitii in afaceri cu insistenta pe care le si realizeaza. Avantajele integrarii: ei utilizeaza fondurile structurale si de coeziune, inclusiv in programele de reabilitare pomenite mai sus. Nu e o problema sa le acceseze, cauta cu disperare sa faca asta. E un mod firesc de abordare a problemei. In plus situatiile sunt diferite, e greu sa compari doua tari intre ele. Ungurii sunt din start mai destupati decat noi dar pe de alta parte deficitul lor bugetar era imens inainte de integrare iar acum trebuie sa-l limiteze. La noi deficitul bugetar e ok, nu vom fi siliti sa adoptam masuri restrictive. Portugalia si Spania au crescut imens de cand au intrat in UE. N-am datele la indemana dar poti sa le gasesti pe net. Depinde de fiecare cat de mult vrea sa obtina, cat de dispus e sa faca ceva. Sigur ca daca stam linistiti la locurile noastre noi tot prost o sa o ducem.

Cat despre modul in care se vor cheltui banii UE la noi eu n-as fi chiar asa de pesimist, vom fi mai atent controlati decat ceilalti deci posibilitatile de furt vor fi mai mici sensibil. Inclusiv buna executie va fi mai atent supravegheata, nu cred ca vom mai asista la lucruri revoltatoare precum se intampla acum cu 'autostrada' Bucuresti-Pitesti.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 06:35 PM
Mesaj #157


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



QUOTE
  de unii singuri 


La munca vom fi "de unii singuri" si-n U.E. ca doar n-o sa foloseasca altii sculele in locul nostru.

QUOTE
Pai in atari conditii singurul lucru care ne mai ramane de facut este funia si o bucatica de sapun.


Eu aleg scaunul electric si sper sa nu functioneze.

QUOTE
Sincer nu pot sa cred ca putem fi atat de pesimisti.


Daca tu esti pesimist, eu nu sunt plicti, bufonul hanului, singurul care rade la "glumele" lui.

QUOTE
Cum sa te resemnezi inainte de a incerca atunci cand e vorba de soarta ta?


In caz ca realismul obliga la resemnare, asta se numeste acceptarea senina a destinului. Te joci cu ursita ? biggrin.gif

QUOTE
se reabiliteaza blocuri cu finantare de la buget, bancile au personal destupat si cauta investitii in afaceri cu insistenta pe care le si realizeaza.


Aha, deci se reabiliteaza blocuri si au personal destupat in banci pentru ca s-au integrat in U.E. biggrin.gif

QUOTE
Avantajele integrarii: ei utilizeaza fondurile structurale si de coeziune, inclusiv in programele de reabilitare pomenite mai sus.


In programul de destupare a personalului din banci si consolidare antiseismica a blocurilor. Cati bolovani au bagat in ziduri si scanduri de la integrare ?

QUOTE
Portugalia si Spania au crescut imens de cand au intrat in UE.


Cu soare si plaja. Noi ?

QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.

Acest topic a fost editat de plictisitoru: 25 Oct 2006, 06:48 PM


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Oct 2006, 06:59 PM
Mesaj #158


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 06:35 PM)
La munca vom fi "de unii singuri" si-n U.E.

rofl.gif pune-o la "bancuri" rofl.gif ohyeah.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 25 Oct 2006, 07:03 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 07:35 PM)
QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.

Ai vostri erau aia care se ocupau cu "munci" din astea?

Acest topic a fost editat de Uncle Sam: 25 Oct 2006, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
plictisitoru
mesaj 25 Oct 2006, 07:09 PM
Mesaj #160


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 121
Inscris: 3 January 06
Forumist Nr.: 7.582



QUOTE (Uncle Sam @ 25 Oct 2006, 08:03 PM)
QUOTE (plictisitoru @ 25 Oct 2006, 07:35 PM)
QUOTE
posibilitatile de furt vor fi mai mici


E posibil. Daca mai pleaca dintr-ai nostri la "munca" prin Paris sau pe la Viena.

Ai vostri erau aia care se ocupau cu "munci" din astea?

Unchiule, vei reusi sa ma lovesti la meninge cu deductii cand ti se va mai ingrosa neuronul.
p.s. Ai nostri bre, ai Nostri !

Acest topic a fost editat de plictisitoru: 25 Oct 2006, 07:11 PM


--------------------
Pauza
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 25 Oct 2006, 10:06 PM
Mesaj #161


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Leonardo @ 25 Oct 2006, 06:54 PM)
ar fi normal ca acum sa ne punem la valorificat vantajele pe care le putem avea. Noi in schimb le aruncam la cos din prima si incepem sa ne lamentam ca va fi mai rau...misto.

Mde, boierule, asta-i efectul contactului prelungit cu rumanii. Inveti ce-i pace si ce nu-i place bastinasului si cam stii cum va reactiona in anumite situatii. Poate matale ai de-a face numai cu ingleji, nemti si talieni, adicatelea nu ai cum percepe pulsul natiunii (si grosimea pielii - factor foarte important) ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Oct 2006, 07:51 AM
Mesaj #162


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Aici binenanteles ca ne-am separat rapid in sustinatorii UE (aici intru si eu) si oponentii integrarii.

Topicul a fost deschis pentru a vedea ce are de gand fiecare sa faca pentru el sau acolo unde lucreaza imediat dupa 01.01.
N-ar fi rau sa mergem pe calea asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Oct 2006, 04:45 PM
Mesaj #163


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Quantum @ 26 Oct 2006, 08:51 AM)
Topicul a fost deschis pentru a vedea ce are de gand fiecare sa faca pentru el sau acolo unde lucreaza imediat dupa 01.01.
N-ar fi rau sa mergem pe calea asta.

Pai ce palaria mea poti sa spui ca faci in plus fata de ce faci acuma ??? blink.gif

Ca de gargara gen "vom munci si vom lupta/Uniunea o vom apara" nu cred ca e cazul ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 26 Oct 2006, 04:59 PM
Mesaj #164


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Chiar, ce se face începând cu 01.01.07?
Se numara gramele miciilor sau tuicii altcumva?
Se saluta politistii altcumva?
E pe strada mai putini prosti? rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 26 Oct 2006, 05:02 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Leonardo @ 18 Oct 2006, 08:16 PM)
Mia e in mare parte gresit ceea ce spui. Afirmatiile tale sunt valabile pentru economia romaneasca de pana in '82.

Offf - de mult am vrut sa raspund la mesajul asta ( care contine citeva greseli tipice si rasintilnite ) dar nu am avut timp. Nici acuma nu prea am - dar asa ... pe scurt :

E o greseala de perceptie faza cu "economia de pina in '82". Adica mai exact e vorba de amestecarea unor realitati politice cu cele economice. sorry.gif
Momentul '82 ( sau '81 ) nu marcheaza in mare nici o diferenta - si in general la aspectele mentionate de mine pina in '89 nu s-a inregistrat nimic spectaculos. Fabricile romanesti care produceau "pentru export in Vest" mobila, subansamble pentru masini unelte, profile metalice etc., produse ale industriei chimice, produse agro-alimentare au continuat sa produca pe tot parcursul perioade de la "deschiderea comerciala" initiata de Ceasca ( sub guvernul Maurer daca nu ma insel, dar probabil imi joaca memoria o festa ) si pina cind a cazut comunismul in '89 - ba in unele cazuri si dup-aia. Pur si simplu pentru ca erau contracte cit se poate de avantajoase pentru respectivii. Si in multe cazuri si pentru noi, dar asta e alta discutie. rolleyes.gif

QUOTE

Se lucra in principal in circuit inchis iar exporturile noastre erau dominate de semifabricate si nu de produse finite.


Bine - azi e si mai rau. Se exporta cel mai adesea materii prime sau materiale prelucrate primar/lucrate in lohn.
Asta doar asa ca idee la faptul ca dihotomia "inainte-acuma/rau-bine" e foarte ... cu cintec. tongue.gif

QUOTE

Nu mai spun ca unele erau date chiar la pret de dumping din nevoia de a obtine valuta necesara pentru alte schimburi.


Nu stiu daca erau date chiar la pret de dumping - costurile cred ca si le acopereau.
Dar, si la acest aspect, revenim la o paralela cu situatia actuala : pentru producerea modelului Logan firma Renault nu a adus la Colibasi cine stie ce tehnologie avansata/automatizata ci a preferat sa mentina muncitori pentru ca acestia sunt platiti asa de prost incit sunt net mai rentabili.
Unde e schimbare majora si chestia la care nu am dreptate ? wink.gif

QUOTE

Asta a fost si principala hiba a industriei romanesti de dupa '90: depasita moral si incapabila  sa devina concurentiala.


Hopa ! Am sarit subtil de la pre-'89 la '90 !! laugh.gif
Pe scurt - nu aia a fost problema majora. Citiva ani buni dupa o mare parte a industriei a continuat sa functioneze in limite daca nu acceptabile, macar la limita.
"Sabotarea" a venit prin acte si mecanisme extraeconomice.

QUOTE

Nici vopseluri nu se mai importau, am mai pomenit de aspectul hepatic al transportului in comun.


Se taiasera de la cheltuielile publice eventual la minim - ca Romania nu avea si nu are nici acuma nevoie sa importe vopseluri. smile.gif

QUOTE

E o aiureala sa consideri economia romaneasca din anii '90 una deschisa si sanatoasa.


Nici nu am spus asta - afirmatiile imi sunt rastalmacite !! mad.gif

Primo - nici o economie nu e "deschisa" cum ar trebui. Astea sunt - cel putin deocamdata - vise utopice. Cel mai simplu contraexemplu - libera circulatie a fortei de munca.
Secundo - economia romaneasca era "inchisa" dar pe cu totul alte coordonate de cit cele sugerate de tine.
Tertio - normal ca nu era sanatoasa, boala ei s-a declansat ( dincolo de aspectul foarte important de a fi fost construita si pe pasarici de ideologie comunista nerealiste ) odata cu criza petroliera si mai ales cu criza euro-dolarilor. Insa daca in '90 suferea de bronsita spre pneumonie, acuma are deja TBC dacă nu cumva a şi crăpat între timp şi acuma se încearcă reîntoarcere din morţi . sad.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 26 Oct 2006, 06:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Oct 2006, 05:40 AM
Mesaj #166


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



vad ca nu prea se inghesuie unii sa ratifice tratatul... oare chiar am intrat in UE ? sau... iese alta chestie pe baza de ..ue


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Nov 2006, 08:26 AM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



lasa ca ratifica ei tot ce trebuie.

vazand ca lumea nu se agita sa spuna ce are de gand sa faca dupa 01:01 mi-au rasarit doua incretituri:
a. nu aveti de gand sa faceti nimic (asa ca lasa pe altii sa faca...)
b. e un secret asa mare ca nu poate fi divulgat (putin probabil...)

somn usor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Nov 2006, 08:46 AM
Mesaj #168


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Quantum @ 7 Nov 2006, 09:26 AM)
vazand ca lumea nu se agita sa spuna ce are de gand sa faca dupa 01:01 ...

Eu am sa lichidez facilitatile de productie, in ce maniera nu stiu exact, inca mai calculez, apoi ma orientez spre servicii, probabil in turism sau consultanta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Nov 2006, 09:59 AM
Mesaj #169


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (mariusc2 @ 7 Nov 2006, 08:46 AM)
Eu am sa lichidez facilitatile de productie

Ce definitie misto pt. divort laugh.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 Nov 2006, 12:02 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



mariusc2:
succes, lichideaza cat de repede si cat mai bine thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 10 Nov 2006, 02:41 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (mariusc2 @ 7 Nov 2006, 09:46 AM)

Eu am sa lichidez facilitatile de productie, in ce maniera nu stiu exact

ohmy.gif

Nu pot fi lichidate decat in maniera europeana, cu respectarea normelor UE. Altfel ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 10 Nov 2006, 05:01 PM
Mesaj #172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Stie cineva daca va trebui sa mai platim vama pentru bunurile aduse in tara dupa ce vom intra in UE? Si daca vom putea aduce si masini mai vechi de 2-4 ani?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 10 Nov 2006, 07:15 PM
Mesaj #173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Flori: din cate stiu dupa 1 ianuarie automat vei putea introduce masi second-hand in Romania fara taxe vamale conform regulilor europene. dar functie de masina vei plati o taxa de mediu la inmatriculare, care va fi functie de gradul de poluare al autovehicului. au zis si la teve.

Pentru bunuri nu, iarasi din cate stiu. S-ar putea sa existe taxe pentru cele produse in afara UE (chiar daca sunt aduse din UE. tot ce e EUR0, adica produs in ue va fi aproape sigur scutit de taxe), dar nu sunt extrem de sigur.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 13 Nov 2006, 08:01 AM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



ce se aduce deja e scutit de taxe vamale (de 8-9 ani...).
poti aduce orice masina, mai trebuiesc stabilite taxele de poluare, tva-ul e situt wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Nov 2006, 01:50 PM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vom circula numai cu buletinul în 22 de state UE

De la 1 ianuarie 2007, românii vor putea pleca la plimbare sau la muncă în 22 de state ale Europei doar cu cartea de identitate, fără grija de a-şi face paşaport sau de a-i urmări valabilitatea. Intrarea şi şederea cu ajutorul cărţii de identitate vor fi posibile, cu certitudine, în Austria, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Germania, Grecia, Irlanda, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovenia, Spania şi Ungaria, state care au implementată deja directiva Uniunii Europene. Pe acestă listă se vor adăuga Belgia şi Slovacia, care se află în proceduri pentru adoptarea directivei, şi Bulgaria, aflată în aceeaşi situaţie ca şi România
("Adevarul")


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 09:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman