HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Am Intrat In Uniunea Europeana, Descrieti ce aveti de gand sa faceti
Blakut
mesaj 9 Sep 2006, 03:15 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
romanizam in spirit propriu pana la nivelul in care valoarea noastra sa ne propulseze la standardele ideale de progres.


Pana acuma ne-am tot romanizat, si uite ce bine o ducem. Vorba aia, si Carol I unul din top 10 al romanilor, e neamt...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Sep 2006, 03:26 PM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (dificila @ 9 Sep 2006, 02:08 PM)
sintem pe drumul de a ne pierde si ultima ramasita de identitate.

De-aia mi-e frica...
QUOTE
Parerea mea ar fi ca pana la europenizare sa incercam sa ne romanizam in spirit propriu pana la nivelul in care valoarea noastra sa ne propulseze la standardele ideale de progres.

Si a mea flowers.gif

Blakut, nu pierde speranta... wink.gif
In afara de asta, v-au facut rau nemtii, cat au trait pe teritoriul României?
Eu cred ca nu, ci dimpotriva... multi regreta ca au plecat, dar asta-i alta poveste...

Acest topic a fost editat de Cla: 9 Sep 2006, 03:29 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Sep 2006, 03:46 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Cla @ 9 Sep 2006, 05:26 PM)
QUOTE (dificila @ 9 Sep 2006, 02:08 PM)
sintem pe drumul de a ne pierde si ultima ramasita de identitate.

De-aia mi-e frica...

Care-i aia ? Ca pana acum ne considera tigani !! tongue.gif Da' n-o spun cu voce tare ptr ca UE ar zice ca-i , sanchi, discriminare !

Acest topic a fost editat de March: 9 Sep 2006, 06:52 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Sep 2006, 03:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 9 Sep 2006, 04:14 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Stiu, stiu si e trist... Însa s-a schimbat treaba (o fi un vis de-al meu, dar cred in asta)
Dar, dupa cum sunt raspânditi românii, sunt stiuti.
Nu ca tigani sau infractori, ca oameni culti.
Chestia aia care cum s-au fi mâncat niste lebede din parc in Austria sau s-au furat niste automate bancare, neah, s-a dus...
Cel mai mult rau la imagine ne-au facut tiganii. Din principiu nu zic rromi, pentru ca si ei insisi se intituleaza ca tigani.
Asa. Dar oamenii au ajuns in Germania pe candva la concluzia ca oamenii cred ca Romii (asa-s intitulati aici), vin din România.
Habar aveti voi cât inseamna sa-i convingi pe astia ca nu-i adevarat, sa le explici ca de fapt de unde vin... de parca n-as avea altceva de facut toata ziua... dry.gif
Si asta numai pt. ca sa-mi salvez originea...
Dar asta numai daca ma intreaba, din cauza numelui.
In rest, dupa cum vorbesc, nimeni nu-si da seama ca nu-s de-aici.

Dar ce sa-i fac. Sunt doar jumate, dar in inima mea român. wink.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 9 Sep 2006, 07:25 PM
Mesaj #40


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Cla ai dreptate, eu am locuit intr-un loc cu populatie preponderent germana.Tot respectul.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 11 Sep 2006, 12:45 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



se spune de pastrarea identitatii si a romanismului. Poate cineva sa defineasca treaba asta?
Mai concret: ce avem noi asa de bun si e in pericol de a fi pierdut prin integrare?

nu inteleg de ce ne plangem de mila ca vin reglementari ce in alte parti tin de firesc si civilizatie (norme ecologice, carute brambura pe strazi ce vor fi interzise etc.)? Sigur ca va fi dureros, admitand ca le vom si aplica, dar parca e o durere dulce cand te gandesti ca putem sa ne civilizam in ritm accelerat.

cat despre cum suntem vazuti afara...ce povesteste Cla de rromi si Romania nu e o convingere germana, am patit-o personal si in Anglia si in alte parti. Si nu cu oameni simpli. dar aici e atat vina propagandei din presa externa cat si vina noastra pentru ca nu stim sa ne promovam cum trebuie. Si pentru ca e un fapt real ca prin Italia, prin Franta, prin Brussels te impiedici de destui rromi ce sunt de la noi. Dar sunt si foarte multi romani de valoare. Ambasadele Romaniei ar trebui sa fie ceva mai active la luari de pozitie atunci cand Romania sau romanii sunt prezentati deformat; apare un articol calomnios, a doua zi trebuie sa apara replica civilizata a noastra. Chiar daca e cazul sa plateasca asta. O pagina in care sa se combata articolul defaimator.
Si vesti despre Romania sunt putine in afara tarii. Pentru ca nu se intampla nimic deosebit, nu contam prea tare in nimic. Asta e realitatea. Apar cand se intampla Dosariada, cand presedintele acuza premierul ca e sub influenta grupurilor de interese, cand se vinde cava banca romaneasca etc. Nimic 'de bine' in mod deosebit: ca a crescut spectaculos nivelul de trai ca asistam la un boom economic, ca a mai aparut o cursa aeriana spre Romania, ca in Bucuresti s-a facut un centru de afaceri etc.


De ex. despre Bulgaria am vazut un supliment intreg Financial Times cu vreun an in urma (leisure, turism), despre noi...e un promo despre Romania de-l dau pe TVRi (a fost si pe Discovery, Euronews) care-mi placea cand a aparut acum vreo 2 ani. Tot ala e si azi (Discover Romania) si daca-l analizezi atent realizezi ca nu prea iti transmite nimic concret: gimnaste, unul ce se vrea Dracula intr-un castel, pescari cu navodul si ciobanasi ce trag cu arcul de pe munti, un popa ce bate toaca avand in fundal manastiri si o gagiga dragutica, ce se vrea a fi un fel de prezentatoare a promoului, te imbie in final sa descoperi Romania. Totul e frumos dar daca nu stii locurile habar n-ai ca pescarii sunt in Delta, ca 'dracula' e la castelul Bran, ca popa toaca la manastirile din Moldova etc.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 Sep 2006, 10:41 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Exista nenumarate metode prin care un individ poate propasi in UE fara sa depuna nici cel mai mic efort de a se civiliza.
Asta e teoria. Rumanii se vor ingriji sa demonstreze si practic acest aspect in urmatorii ani. Si s-ar putea sa fie mai avantajoasa UE pentru ghiolbani decat pentru 'civilizati'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 12 Sep 2006, 11:58 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



si pentru cei civilizati care ar fi solutia optima?


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 Sep 2006, 12:54 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Sa se ghiolbanizeze urgent.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Sep 2006, 02:10 PM
Mesaj #45


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Achernar @ 12 Sep 2006, 12:54 PM)
Sa se ghiolbanizeze urgent.

Da' la fix!! rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 12 Sep 2006, 03:14 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Avantajele integrarii in U.E.: libera circulatie a persoanelor, a serviciilor si a capitalurilor . Te poti angaja in Comunitatea Europeana in aceleasi conditii ca cetatenii statului de rezidenta, beneficiezi de aceleasi drepturi economico-sociale, ai dreptul sa-ti deschizi o firma/afacere in U.E., sa achizitionezi terenuri/imobile in toate statele membre. Intr-un cuvant, oamenii civilizati si seriosi vor avea mult de castigat.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Sep 2006, 03:18 PM
Mesaj #47


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mda. Ai dreptate, nefe, sorry.

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Sep 2006, 05:47 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Sep 2006, 03:20 PM
Mesaj #48


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



han.gif , andra_v

Cla, şezi blând.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 12 Sep 2006, 03:20 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Sep 2006, 03:54 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dau o bere europeana spoton.gif

user posted image

Acest topic a fost editat de Cla: 12 Sep 2006, 05:50 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 12 Sep 2006, 05:55 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE (Achernar @ 12 Sep 2006, 01:54 PM)
Sa se ghiolbanizeze urgent.

ar fi misto gluma daca nu ne-ar privi pe toti. smile.gif
dar asta reflecta si o stare de fapt de la noi: totul ne pute, nimic nu e bine, o sa fie rau si colo si dincolo etc. Nici o solutie alternativa, ceva constructiv. In UE e nasol, singuri batem pasul pe loc, cu altii nu ne putem alia pentru ca nu ne vor ei...Stam si asteptam sa se aleaga praful ca sa putem spune mai apoi: 'ti-am spus eu ca e gresit?' Ne complacem sa fim impartiti doar in: hoti, incompetenti, smecheri, murdari si criticii celor enumerati anterior.

e simplu sa stai pe tusa si sa injuri jucatorii de pe teren, sa dai vina pe arbitru, sa arunci cu oua in conducere. E cu mult mai greu sa faci parte din joc, sa suporti spectatorii de mai sus, sa te lupti pentru victorie, sa ramai titular, sa intelegi ce spune antrenorul, sa muncesti in orice conditii ca sa traiesti si sa castigi mai bine cu alte cuvinte.



--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 12 Sep 2006, 10:47 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Citeste asta

Telegraph

Sigur, se poate spune ca existe anumite interese la mijloc. Cu toate astea modul in care sunt priviti cei ce pleaca sa munceasca in occident nu mi se pare prea civilizat. Si vrei sa spui ca englezii astia si altii ca ei vor ajuta la 'civilizarea Romaniei' ? Tare ma indoiesc.

p.s : interesant este faptul ca posibilitatea de a lucra in occident e unul din argumentele forte ale partizanilor aderarii. Iata insa ca englezii ne prezinta si reversul medaliei. Romanii ce lucreaza in occident isi abuzeaza si tortureaza astfel copii. In spirit clasic romanesc, desigur.

ps2 : cand ma gandesc ca taica-miu m-a trimis 4 ani sa locuiesc la ai batrani ma ia groza. Abuz clar. Norocul lui ca nu eram in UE pe vremea aia, ca cine stie ce i se putea intampla. Mai ales ca batranii nu ma puteau supraveghea.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 Sep 2006, 11:06 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Si uite vezi ca ai supravietuit, cu toate ca ai picat din dud. La fel ca mine.
Restul e doar o farsa ieftina wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 13 Sep 2006, 08:32 AM
Mesaj #53


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu vreţi să vorbim de migraţia forţei de muncă aici? Nu e musai, dar...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Sep 2006, 04:04 PM
Mesaj #54


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (dificila @ 9 Sep 2006, 03:08 PM)
Parerea mea ar fi ca pana la europenizare sa incercam sa ne romanizam in spirit propriu pana la nivelul in care valoarea noastra sa ne propulseze la standardele ideale de progres.

Bineinteles, nu putem fi europeni fara sa fim romani. Asa cum francezii sunt europeni pt. ca sunt francezi, germanii sunt europeni pt. ca sunt germani, iar italienii...ati ghicit, tocmai pt. ca sunt italieni. Englezii au intrat in U.E. si nu au incetat sa fie englezi. Numai de noi depinde sa ne pastram mandria nationala, precum grecii, maghiarii, irlandezii, bascii, corsicanii, francezii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Sep 2006, 04:08 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (nefertiti @ 13 Sep 2006, 09:32 AM)
Nu vreţi să vorbim de migraţia forţei de muncă aici? Nu e musai, dar...

Ai dreptate, dar eu nu am facut decat sa pun in evidenta avantajele integrarii in U.E. pt. cei care nu mizeaza pe relatii/pile, pt. romanii educati, civilizati.
Nu le convine patronilor ca le pleaca sclavii? Splendid, sa ofere atunci conditii europene! Iata un beneficiu al integrarii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Sep 2006, 05:10 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Asa e, vor fi mai multe oportunintati. Pentru cei ce stiu sa fructifice e ok, pentru restul ... ii gasim carcotind pe aici si peste 5 ani wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Sep 2006, 01:01 AM
Mesaj #57


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (andra_v @ 13 Sep 2006, 05:08 PM)
Nu le convine patronilor ca le pleaca sclavii?

Detaliaza. Ce intelegi prin "patroni"?Dar prin "sclavi"?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Sep 2006, 02:18 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Quantum @ 16 Sep 2006, 06:10 AM)
Asa e, vor fi mai multe oportunintati. Pentru cei ce stiu sa fructifice e ok, pentru restul ... ii gasim carcotind pe aici si peste 5 ani wink.gif

1. Oho, unii se pricep sa fructifice foarte bine diverse avantaje cum ar fi un tatic sau un unchiulet ciumec, tartor in administratie sau (fost) calugar la manastirea Secu. Altii fructifica foarte frumos avantajul de a cunoaste pe cine trebuie atunci cand trebuie stabiliti beneficiarii micilor avantaje ale integrarii.
Cat despre cei plecati in vest ... acestia ar fi fructificat la fel de bine oportunitatile europene, nord americane sau australiene indiferent daca Romania se integra in UE, in CSI sau in Comunitatea Centrafricana.

2. E foarte probabil ca in maxim 6 luni sa apara pe scena romaneasca primul grup precis delimitat de eurocarcotasi respectabili. E obligatoriu, deoarece euroscepticismul va trebui directionat intr-un fel si asta e cea mai simpla metoda.
Diferenta dintre un eurocarcotas amator si unul respectabil consta in faptul ca respectabilul beneficiaza de un grup mai mult sau mai putin public de sustinatori care au grija sa-i popularizeze ideile si sa-i justifice punctele de vedere.

Spune acum ce ai de spus, man. In curand nu va mai fi atat de simplu sa dai cu barda.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Sep 2006, 02:40 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 17 Sep 2006, 03:18 PM)
Spune acum ce ai de spus, man. In curand nu va mai fi atat de simplu sa dai cu barda.

Adica?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Sep 2006, 05:24 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Adica treaba va fi preluata de profesionisti.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 20 Sep 2006, 04:23 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Nu cred ca o sa-ti puna cineva dop la gura sau capac la tastatura.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Sep 2006, 10:26 AM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu, va fi ceva mult mai pervers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Sep 2006, 01:10 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Va place circul de la Budapesta ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 20 Sep 2006, 03:34 PM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Please, on topic. tongue.gif
Bun, am intrat in Uniunea Europeana. Haideti sa nu ne mai lamentam si sa ne concentram exclusiv pe interesele noastre personale: cum fructificam la maximum posibilitatile de accesare a fondurilor comunitare, de a munci in U.E., de a investi in Occident, de ce nu de a candida la alegerile locale din Franta, Germania, Olanda (in cazul in care suntem rezidenti ai statelor respective)?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Sep 2006, 04:38 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Aia era o intrebare on-topic.

Nu se lamenteaza nimeni. Eu cel putin imi dau seama ca aderarea nu va aduce mare lucru in plus, ba poate chiar se va dovedi ca prezinta o multime de dezavantaje. Dar sunt curios ce vor face cei care ori de cate ori au o problema o 'rezolva' spunand 'las' ca intram noi in UE si aia ne vor rezolva toate problemele'. Nu-i invidiez deloc pe naivii astia.

Concentrarea pe interesele personale se practica de la omul ce Cro-Magnon incoace. Nu-i ceva legat de aderarea Romaniei la UE

Cat despre accesarea fondurilor si investitiile in vest, as zice ca astea nu-s de nasul prea multor romani. Iar aia care chiar sunt implicati prctica de mult sporturile respective.
Candidatura ? Da, dom-le ! Ii si vad pe aia votand un roman. Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania.

Acest topic a fost editat de Achernar: 20 Sep 2006, 04:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Sep 2006, 09:59 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania.


ASta da gandire de roman. Vezi tu, un 'roman' ar gandi asa, nu un european...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Sep 2006, 10:42 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Ei, in scurt timp vom vedea 'live' cum e cu romanii si europenii.
Apropo, europenii nu asteapta sa vina UE sa le rezolve problemele. Si nici nu s-au 'civilizat' in UE. Erau deja civilizati inainte de a adera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 21 Sep 2006, 07:25 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Si asta ramane de vazut...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Sep 2006, 08:21 AM
Mesaj #69


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 20 Sep 2006, 05:38 PM)
sunt curios ce vor face cei care ori de cate ori au o problema o 'rezolva' spunand 'las' ca intram noi in UE si aia ne vor rezolva toate problemele'. Nu-i invidiez deloc pe naivii astia.

Nici eu! Cei despre care spui vor fi primii care vor ingrosa randul euroscepticilor. Dar pariez ca nu vor fi prea multi.
QUOTE
Ii si vad pe aia votand un roman. Cred ca orice cariera politica poate fi iremediabil compromisa doar afirmand ca ala de candideaza s-a nascut in Romania

Ia vezi: "Sunt absolut convinsa ca toate partidele politice spaniole vor avea candidati romani pe listele lor dupa ce Romania va intra in UE", a declarat ieri Lucia Figar, reprezentanta Ministerului Imigratiei din Madrid.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 21 Sep 2006, 12:40 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Hehe ar fi bine sa fie asa. Ce te faci daca vor pastra icoana UE pe perete si vor da vina pentru toate nerealizarile pe guvernarea DA-ista ?

2. Foarte bine, sa candideze. Dar chiar as vrea sa vad si cati vor fi alesi. Si nu in comunitatile cu majoritate romaneasca ci in cele unde bastinasii sunt majoritari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 08:19 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman