HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cele Patru Legi Dupa Care Va Judeca Dumnezeu Lumea, Crestinii si Ne-Crestinii
zexelica
mesaj 10 Jan 2007, 12:11 PM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Marduk

QUOTE
Rugamintea me este sa lasi versurile


3Dacă īnvaţă cineva pe oameni īnvăţătură deosebită, şi nu se ţine de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos şi de īnvăţătura care duce la evlavie,

4este plin de mīndrie, şi nu ştie nimic: ba īncă are boala cercetărilor fără rost şi a certurilor de cuvinte, din cari se naşte pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele,

5zădarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricaţi la minte, lipsiţi de adevăr şi cari cred că evlavia este un izvor de cīştig. Fereşte-te de astfel de oameni.

Eu am porunca sa invat cuvintele lui Hristos, care este Biblia. Ceea ce simt sau cred eu este neimportant. Important este CE SCRIE, pt. ca dupa ce scrie vom fi judecati.

QUOTE
Pai cum poate cineva sa-L prezinte pe Dumnezeu ca fiind prost

Gresala mea de exprimare, sau a ta de interpretare: ei l-au prezentat necorespunzator pe Dumnezeu, caracterul Dumnezeului prezentat de ei nefiind cel al Bibliei, deci este un alt Dumnezeu, care, daca vrei, poti sa-l numesti prost, pt. ca este un idol, desi ei il numesc iehova, hristos, etc..., nu este Dumnezeul Bibliei, cel ce ne-a lasat Legea Sa.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 10 Jan 2007, 12:47 PM
Mesaj #107


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
Nu degeaba ca ti-am raspuns la ele, si nu odata. Dar ce sa iti fac daca nu iti place decit raspunsul tau?

Nu-mi placept. ca eu iti dau versuri si tu imi explici din capul tau "versul se refera la...". Nu. Vreau sa-mi dovedesti cu versuri in care scrie ca NU SUNTEM ALESI DINAINTE DE INTEMEIEREA LUMII. Vers care sa ne invete ca NU SUNTEM PREDESTINATI (eu pot sa-ti arat vers direct unde scrie negru/alb ca suntem predestinati).
Tu imi dai versuri care atesta OBLIGATIVITATEA PORUNCILOR: alege, crede, iubeste, fii perfect, etc... Nu le contest, pt. ca Legea este OBLIGATORIE.
Dar tu IGNORI versurile unde scrie ca NU PUTEM ALEGE si ca NU PUTEM ASCULTA PORUNCILE.
Imi tot dai inainte cu ceva care sunt deja de acord: Legea este OBLIGATORIE.
Eu nu te instig sa nu te rogi, sa nu iubesti, sa nu dai slava lui Dumnezeu, etc... Eu iti dau versuri unde scrie ca NU VINE DE LA TINE, este LUCRAREA TATALUI daca tu chiar le faci. Pt. ca SINGURA MANIERA in care aceste fapte au valoare inaintea Lui este daca le faci dintr-o inima de carne, cu toata inima si din tot sufletul.
Si asta nu se poate INAINTE DE SALVARE.
Iti da inima de carne si DUPA ACEEA faci ce spune Legea, CA REZULTAT AL SALVARII si al vointei lui Dumnezeu.
De aceea te-am intrebat si nu mi-ai raspuns, pt. ca nu ai versuri ca baza, unde este conditionarea in Ioan 6:

37 Tot ce-Mi dă Tatăl, va ajunge la Mine; şi pe cel ce vine la Mine, nu -l voi izgoni afară:
Dupa tine este o conditionare care este contrazisa in peste 300 de versuri pe care nicio biserica nu le include in doctrina si invatatura, pt. ca demonstreaza ca nu exista liber arbitru.

QUOTE
Cum au scapat cei din Ninive? S-au pocait dupa cuvintul trimis lor prin proroc. Au facut fapta ceruta. Tu ai fi zis ca esti oricum condamnat!

Iarasi nu-ti faci temele si iei de buna interpretarea gr-lit-ist si buna invatatura morala, necitind cu atentie.

5Oamenii din Ninive au crezut īn Dumnezeu, au vestit un post, şi s'au īmbrăcat cu saci, dela cei mai mari pīnă la cei mai mici.
Deci ei au auzit si DUPA ACEEA au crezut.
Conform Bibliei ei au fost salvati in momentul acela.

39Şi voia Celuice M'a trimes, este să nu pierd nimic din tot ce Mi -a dat El, ci să -l īnviez īn ziua de apoi.

40Voia Tatălui meu este ca oricine vede pe Fiul, şi crede īn El, să aibă viaţa vecinică; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi.``

13Şi voi, după ce aţi auzit cuvīntul adevărului (Evanghelia mīntuirii voastre), aţi crezut īn El, şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfīnt, care fusese făgăduit

DUPA ACEEA s-au POCAIT.

Nu merge cu mine cum merge cu cei care nu citesc cu atentie. Ai grija sa nu te gassesti lucrind IMPOTRIVA lui Dumnezeu. Eu iti arat CE SCRIE.

QUOTE
Ce e insa si mai tare este ca tu nu Il crezi, spui ca vorbeste in dodii invatindu-ne, noi fiind predestinati. Poate, ales esti si tu ca poporul lui Israel, cum i-a luat alegerea lui ti-o va lua si tie, caci Dumnezeu e drept.

Lipsa la inventar.... Ti-am dat versurile astea de citeva ori, le mai postez inca odata, no problem.
28De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează īmpreună spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu, şi anume, spre binele celorce sīnt chemaţi după planul Său.

29Căci pe aceia, pe cari i -a cunoscut mai dinainte, i -a şi hotărīt mai dinainte să fie asemenea chipului Fiului Său, pentruca El să fie cel īntīi născut dintre mai mulţi fraţi.

30Şi pe aceia pe cari i -a hotărīt mai dinainte, i -a şi chemat; şi pe aceia pe cari i -a chemat, i -a şi socotit neprihăniţi; iar pe aceia pe cari i -a socotit neprihăniţi, i -a şi proslăvit.

31Deci, ce vom zice noi īn faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi īmpotriva noastră?
Iti spun eu cine este impotriva noastra (a celor salvati): satan, care vine ca un mesager al Evangheliei, invatind lumea ca decizia le apartine si totul depinde de munca lor.

QUOTE
Ca faci exact ca sarpele in iad, ispitesti oameniii sa nu asculte de Dumnezeu

In iad vor merge numai cei ca n-asculta de Dumnezeu DUPA judecata.
Daca citeai cu atentie, sarpele a ispitit-o pe Eva (femeia=biserica Efeseni 5:23, Apoc. 19:7) in gradina, nu in iad.
Iti urez succes si multa rabdare la citirea Scripturii.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 10 Jan 2007, 09:29 PM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ti-am mai dat, negru pe alb:
Deuteronom, 30:
19 Ca martori īnaintea voastră iau astăzi cerul şi pămāntul: viaţă şi moarte Ti-am pus eu astăzi īnainte, şi binecuvāntare şi blestem. Alege viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi.
Si mai scrie in Biblie, dar spui ca o cunosti, insa nu se vede!

Promisiuni facute cu anumite conditii, ceea ce contrazice predestinarea:

"Cānd vor veni asupra ta toate cuvintele acestea, binecuvāntarea şi blestemul, pe care ti le-am spus eu şi le vei primi īn inima ta īn toate popoarele printre care te va īmprăştia Domnul Dumnezeul tău,
2 Şi te vei īntoarce la Domnul Dumnezeul tău şi, cum ti-am poruncit eu astăzi, vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău, tu şi fiii tăi, din toată inima ta şi din tot sufletul tău,
3 Atunci Domnul Dumnezeul tău va īntoarce pe robii tăi şi se va milostivi asupra ta şi iar te va aduna din toate popoarele printre care te-a īmprăştiat Domnul Dumnezeul tău.
Deut 6.
Ascultă dar, Israele, şi sileşte-te să īmplineşti acestea, ca să-ţi fie bine Şi să vă īnmulţiţi foarte, precum ţi-a grăit Domnul Dumnezeul părinţilor tăi
...........
si din astea iti dau cite vrei!

Nu, eu nu ignor, eu inteleg corect versurile pe care le dai si ti le tot explic. Stiu si versuri care sustin ce spun eu, practic toata Biblia este plina de oferta lui Dumnezeu pt. oameni, care isi da binecuvintarea celor ce indeplinesc anumite cereri ale sale. Daca ar fi predestinare ar mai cere Dumnezeu? Nu ar avea nici un motiv sa ceara ceva oamenilor.
Chiar asa greu e de inteles asta? Cred insa ca mai draga decit adevarul iti este propria interpretare a Bibliei.
QUOTE
Deci au auzit, apoi au crezut
Normal, intii auzui porunca, apoi crezi si faci ce ti se cere! Care e problema aici? Nu ai cum sa asculti de Dumnezeu daca nu auzi poruncile lui!
QUOTE
Iti spun eu cine este impotriva noastra (a celor salvati): satan, care vine ca un mesager al Evangheliei, invatind lumea ca decizia le apartine si totul depinde de munca lor.
De ce imi pui tu vorbe in gura? Asa ti se pare tie in ignoranta ta, da mai rau eu chiar am contrazis asta si tot nu bagi la cap. Unde am spus eu ca totul depinde de mine? Dimpotriva totul depinde de Dumnezeu, El hotaraste daca eu sunt un invatacel bun sau prost! Eu imi fac lectiile dar Dumnezeu da nota si rasplata! Tu spui ca nu are rost sa iti faci lectiile, ti se pare corect?
QUOTE
Daca citeai cu atentie, sarpele a ispitit-o pe Eva (femeia=biserica Efeseni 5:23, Apoc. 19:7) in gradina, nu in iad.
Stiam unde a ispitit-o, am scris astfel din gresala, coplesit de intelegerea a ceea ce faci tu! Ca vii si rastalmacesti toate sfaturile pe care le da Dumnezeu oamenilor cu teorii bazate pe proasta intelegere a citorva versuri din Biblie. Nu vezi ca ele, daca ar fi adevarata interpretarea ta, ar face inutila toata biblia si incercarile lui Dumnezeu de a invata oamenii cum sa fie oameni! Astea chiar nu le intelegi? Ce rost are sa ceara daca oricum nu conteaza ce fac cei carora li se cere! E o logica simpla, nu una complicata, fa un efort!
QUOTE
Nu le contest, pt. ca Legea este OBLIGATORIE.
Atit? Pai daca e obligatorie trebuie implinita. Unii aleg sa implineasca ce se cere, altii ba. Unii mor, altii sunt salvati! Ninive si Sodoma.

Acest topic a fost editat de IoanV: 10 Jan 2007, 10:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2007, 09:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 11 Jan 2007, 12:30 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Zexelica

QUOTE
Eu am porunca sa invat cuvintele lui Hristos, care este Biblia. Ceea ce simt sau cred eu este neimportant. Important este CE SCRIE, pt. ca dupa ce scrie vom fi judecati.


Cine ti-a poruncit ? De ce crezi tu ca ceea ce simti sau crezi este neimportant pentru Dumnezeu. Parerea mea este ca exagerezi, nu vom fi judecati dupa ceea ce scrie. Vom fi judecati dupa ceea ce facem, iar spusele Parintelui Cleopa mi se par indeajuns de elocvente.

QUOTE
Gresala mea de exprimare, sau a ta de interpretare: ei l-au prezentat necorespunzator pe Dumnezeu, caracterul Dumnezeului prezentat de ei nefiind cel al Bibliei, deci este un alt Dumnezeu, care, daca vrei, poti sa-l numesti prost, pt. ca este un idol, desi ei il numesc iehova, hristos, etc..., nu este Dumnezeul Bibliei, cel ce ne-a lasat Legea Sa.


"Ei", care ei ? De ce trebuie intodeauna sa dam vina pe altii, care alt Dumnezeu si de ce Dumnezeul lor nu poate fi acelasi cu Dumnezeul nostru. "desi ei il numesc iehova, hristos, etc" aceste nume apar in Biblie cu ce te-a deranjat ca "ei" pot interpreta Biblia asa cum si tu o interpretezi la randul tau. Am ajuns in situatia da a nu mai sti care interpreteaza mai bine si mai corect Biblia. Nu uita ca mai exista si alte carti sfinte care vorbesc de Dumnezeu, Coranul, Tora, etc. Ura ne macina si distruge toata frumusetea religiei, a credintei. Fie crestini fie musulmani cei care vor cu tot dinadinsul sa fie mai "catolici decat Papa" acestia ne vor duce la pierzanie, nu faptul ca unul sau altul intelege si interpreteaza Biblia sau alte carti religioase in felul sau.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Jan 2007, 09:59 PM
Mesaj #110


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



marduk

QUOTE
iar spusele Parintelui Cleopa mi se par indeajuns de elocvente

Nea cleopa a uitat versurile astea:
48Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osīndi: Cuvīntul, pe care l-am vestit Eu, acela īl va osīndi īn ziua de apoi.

Este adevarat ca scrie
10Căci toţi trebuie să ne īnfăţişăm īnaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul, pe care -l va fi făcut cīnd trăia īn trup.

Poate ai uitat sa citesti ca cei salvati DEJA au fost judecati si gasiti vinovati si au si platit, avind ca substitut pe Hristos, care a platit pt. ei.
38Isus le -a răspuns: ,,Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul, pe care am să -l beau Eu, sau să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?``

39,,Putem,`` au zis ei. Şi Isus le -a răspuns: ,,Este adevărat că paharul pe care -l voi bea Eu, īl veţi bea, şi cu botezul cu care voi fi botezat Eu, veţi fi botezaţi;

Deci de aceea scrie ca
1Acum dar nu este nici o osīndire pentru ceice sīnt īn Hristos Isus, cari nu trăiesc după īndemnurile firii pămīnteşti, ci după īndemnurile Duhului.

Cei nesalvati vor fi judecati drept, in ultima zi si vor fi gasiti vinovati si trimisi intr-un loc despre care Scriptura vorbeste ca este groaznic, de unde nu vor avea scapare niciodata.

QUOTE
Fie crestini fie musulmani cei care vor cu tot dinadinsul sa fie mai "catolici decat Papa" acestia ne vor duce la pierzanie, nu faptul ca unul sau altul intelege si interpreteaza Biblia sau alte carti religioase in felul sau.

Corect. Singura dovada daca au dreptate este daca doctrina lor nu contrazice Biblia. Si nu o sa gasesti niciuna....



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 11 Jan 2007, 10:26 PM
Mesaj #111


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



[B]IoanV
QUOTE
19 Ca martori īnaintea voastră iau astăzi cerul şi pămāntul: viaţă şi moarte Ti-am pus eu astăzi īnainte, şi binecuvāntare şi blestem. Alege viaţa ca să trăieşti tu şi urmaşii tăi.
Si mai scrie in Biblie, dar spui ca o cunosti, insa nu se vede!

La fel ca si porunca
37Isus i -a răspuns: ,,Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău.``

38,,Aceasta este cea dintīi, şi cea mai mare poruncă.

39Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine īnsuţi.`

40Īn aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii.``

Deci Scriptura zice ca se cuprinde TOATA LEGEA in aceste doua porunci. Legea mai porunceste sa nu ucizi, sa cauti pe Dumnezeu din tot sufletul, sa faci numai bine, sa fii perfect, care DACA LE FACI vei trai 100%.
Dar tot aceeasi Scriptura spune:
11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.

Scrie NICIUNUL. Acu' vii tu si spui ca, de fapt, sunt.... Si forma in care trebuie sa iubesti pe Dumnezeu este DIN TOATA INIMA.
INAINTE de salvare NU AI inima care sa fie pe placul Lui. Numai DUPA salvare ai, pt. ca ITI DA Dumnezeu
26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune īn voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu īn voi, şi vă voi faceurmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să īmpliniţi legile Mele.

Foloseste versurile din Ezechiel ca sa explici care este momentul in care respecti Legea acceptabil pt. El.

1Ce vom zice dar? Să păcătuim mereu, ca să se īnmulţească harul?
2Nicidecum! Noi, cari am murit faţă de păcat, cum să mai trăim īn păcat?

3Nu ştiţi că toţi cīţi am fost botezaţi īn Isus Hristos, am fost botezaţi īn moartea Lui?

4Noi deci, prin botezul īn moartea Lui, am fost īngropaţi īmpreună cu El, pentruca, după cum Hristos a īnviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă.

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

9Voi īnsă nu mai sīnteţi pămīnteşti, ci duhovniceşti, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte īn adevăr īn voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.

Cel salvat, ca rezulta al lucrarii Tatalui NU MAI TRAIESTE O VIATA IN PACAT, pt. ca NU MAI POATE.

9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Asta-i regula. N-ai INIMA DE CARNE, nu poti sa-L cauti, alegi, crezi, iubesti, etc..


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2007, 11:51 PM
Mesaj #112


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Nu sunt aici ca sa-mi fac prieteni sau sa impresionez pe nimeni sau sa fiu "agreeable". Scopul meu este propovaduirea Evangheliei,

Cine te-a pus pe tine sa propovaduiesti Evanghelia? Te-am intrebat odata ce Evanghelie propovaduiau Sfintii Apostoli si ucenicii lor, si ai tacut malc, pentru ca de fapt habar nu ai...
Propovaduirea Evangheliei nu poate sa o faca fitecine, ca a avut asa viziuni intr-o noapte... Ea se face cu randuiala...
1 Pavel, rob al lui Iisus Hristos, chemat de El apostol, rānduit pentru vestirea Evangheliei lui Dumnezeu, (Romani 1)
Ai vazut ca propovaduirea Evangheliei se face cu randuiala... Pe tine cine te-a randuit? Amandoi stim cine...
Nu poti asa sa propovaduiesti de capul tau...
4 Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron. (Evrei 5)
Ai vazut?! Deci tu nefiind chemat de Dumnezeu, ba mai mult, hulindu-I Biserica, ce evanghelie propovaduiesti? Cea inventata de tine?
Despre propovaduitori ca tine, ne atentioneaza si Biblia:
11 Şi mulţi prooroci mincinoşi se vor scula şi vor amăgi pe mulţi.
24 Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi
.(Matei 24)
1 Iubiţilor, nu daţi crezare oricărui duh, ci cercaţi duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulţi prooroci mincinoşi au ieşit īn lume. (1 Ioan 4)
QUOTE
QUOTE
De aceea ajuta pe unii mai mult decit pe altii. 

Fals.
34Atunci Petru a īnceput să vorbească, şi a zis: ,,Īn adevăr, văd că Dumnezeu nu este părtinitor,

Pai mincinosii normal ca zic ca adevarul e fals...Ioan nu a zis acolo ca Dumnezeu ar fi partinitor...
Dar de ce nu ai adus vorba de pilda talantilor? Nu cumva pentru ca nu intelegi?
QUOTE
Eu am porunca sa invat cuvintele lui Hristos, care este Biblia. Ceea ce simt sau cred eu este neimportant. Important este CE SCRIE, pt. ca dupa ce scrie vom fi judecati.
Unde scrie in Biblie ca Zexelica trebuie sa invete cuvintele lui Hristos?! ohmy.gif Iata ce zice Iisus in Luca 6: 39 Şi le-a spus şi pildă: Poate orb pe orb să călăuzească? Nu vor cădea amāndoi īn groapă?
QUOTE
Vreau sa-mi dovedesti cu versuri in care scrie ca NU SUNTEM ALESI DINAINTE DE INTEMEIEREA LUMII. Vers care sa ne invete ca NU SUNTEM PREDESTINATI
A fi ales dinainte e una si a fi predestinat este cu totul alta... A fi ales dinainte nu exclude liberul arbitru...
QUOTE
Tu imi dai versuri care atesta OBLIGATIVITATEA PORUNCILOR: alege, crede, iubeste, fii perfect, etc... Nu le contest, pt. ca Legea este OBLIGATORIE.
Dar tu IGNORI versurile unde scrie ca NU PUTEM ALEGE si ca NU PUTEM ASCULTA PORUNCILE.

rofl.gif Asta e chiar perla... Adica tu zici ca Dumnezeu da porunci unor oameni pe care El i-a facut special sa nu-I asculte poruncile?! ohmy.gif Nu vezi ilogicul afirmatiilor tale nici cand ti se arata clar?
Intelegi ceva din versul asta?:
30 Eu nu pot să fac de la Mine nimic; precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. (Ioan 5)De ce zice Iisus ca nu poate sa faca nimic de la El? Pentru ca a fost teleghidat zice dogma ta... Dar e fals, caci el nu poate sa faca nimic de la El, pentru ca nu face voia Lui, ci a Celui ce L-a trimis... Dar alegerea intre a face voia sa sau a lui Dumnezeu apartine omului... Acesta este liberul arbitru... Pentru acesta alegere raspunde omul si pentru aceasta va fi judecat... Altfel, daca omul este predestinat sa faca o greseala, el neputand interveni cu nimic, pentru ce sa mai fie judecat? E ca si cum as judeca un robot pe care l-am programat prost... Dar noi stim ca omul nu e programat prost, caci este dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, si atunci evident, pentru greselile lui, omul singur e vinovat, nici macar satana nu e, cel care l-a indus in eroare, pentru ca nu poti da vina pe el.
QUOTE
Deci ei au auzit si DUPA ACEEA au crezut.
Conform Bibliei ei au fost salvati in momentul acela.

Unde scrie in Biblie ca au fost salvati atunci? Pai si satana crede, si asta dupa tine inseamna ca e salvat?
QUOTE
Deci de aceea scrie ca
1Acum dar nu este nici o osīndire pentru ceice sīnt īn Hristos Isus, cari nu trăiesc după īndemnurile firii pămīnteşti, ci după īndemnurile Duhului.

rofl.gif Si de aici tu tragi concluzia ca versul te are pe tine in vedere?! Dreams... dreams... la ce afirmatii faci pe aici... hh.gif
QUOTE
Deci Scriptura zice ca se cuprinde TOATA LEGEA in aceste doua porunci. Legea mai porunceste sa nu ucizi, sa cauti pe Dumnezeu din tot sufletul, sa faci numai bine, sa fii perfect, care DACA LE FACI vei trai 100%.
Dar tot aceeasi Scriptura spune:
11Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar.
Scrie NICIUNUL. Acu' vii tu si spui ca, de fapt, sunt....

Pai nu intelegi pentru ca amesteci merele cu perele, desi tu nu vezi diferenta gandind ca toate cresc in pomi... Pai or fi citatele din Scriptura, dar se refera la lucruri cu totul si cu totul diferite... La ceva se referea Iisus, si la altceva se referea Pavel... Hai sa-ti dau putin si contextul ca sa te dumiresti, ca vad ca de cand ti-ai tras concordante si interliniare iti e lene sa te uiti si prin jurul acelor versuri ca sa vezi ca ai concordanta gresita.
9 Dar ce? Avem noi vreo precădere? Nicidecum. Căci am īnvinuit mai īnainte şi pe iudei, şi pe elini, că toţi sunt sub păcat,
10 După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11 Nu este cel ce īnţelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12 Toţi s-au abătut, īmpreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.
13 Mormānt deschis este gātlejul lor; viclenii vorbit-au cu limbile lor; venin de viperă este sub buzele lor
;
14 Gura lor e plină de blestem şi amărăciune;
(Romani 3)
De unde citeaza Pavel? Din Psalmii 13, 5, 9... Despre cine vorbeste el?, in special despre iudei cu care se certa prin sinagogi...
Pai daca nu te gandesti putin, eu nu am ce sa-ti fac... Ce zic acele versuri? De ex. "Nu este cel ce īnţelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu." Si tu, ca sa-ti autosatisfaci dogma, zici ca se refera la toti oamenii... Pai, de ex. Pavel nu intelegea? Nu cauta el pe Dumnezeu? Dupa dogma ta gatlejul lui Pavel era mormant deschis, ca sa sustii ca acolo este vorba de toti oamenii ca argument ca nu putem indeplini nici o porunca pentru ca am fi teleghidati?
Mai ai dubii acum despre cine te-a trimis sa propovaduiesti minciuni?

PS... Si ca o dovada in plus este chiar semnatura ta:
QUOTE
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.

Si subliniezi cu rosu numai lucrurile care sunt in ceruri, iar pe cele de pe pamant si pe celelalte le omiti... De ce oare? Nu pentru ca si tu ai un chip cioplit in buletinul tau sau pe acasa si ca prin acest vers, prin interpretarea ta gresita, te-ai autoacuza?
Si apoi cine crezi tu ca a facut vreun chip cioplit cu ceva care este sus in ceruri?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 11 Jan 2007, 11:57 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Jan 2007, 12:35 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Clopotel)
Asta e chiar perla... Adica tu zici ca Dumnezeu da porunci unor oameni pe care El i-a facut special sa nu-I asculte poruncile?!  Nu vezi ilogicul afirmatiilor tale nici cand ti se arata clar?
Nu vede, si eu am observat asta, nu stiu daca are logica. O pune mai sus pe a lui decit logica lui Dumnezeu care a trimis si pe fiul sau sa ne intoarca la ascultare, ca in pilda viei.
QUOTE
Asta-i regula. N-ai INIMA DE CARNE, nu poti sa-L cauti, alegi, crezi, iubesti, etc..
Transformarea inimii nu are loc repede, decit in cazuri foarte rare, ca in cazul lui Pavel. Pt. noi ceilalti e un proces lung de ascultare, prin care incet, incet facem loc Duhului sa intre in inima noastra. Nu creem, nu aducem Duhul ci este pus de Dumnezeu in cei ascultatori, care ii fac loc.
De ce tinarul bogat nu a primit salvarea pe loc ci a fost invitat sa il urmeze pe Iisus? De ce apostolii nu au fost invatati instantaneu ci au urmat o ucenicie destul de lunga? De ce se mai plingea Sf. Pavel ca inca face ce nu vrea si dupa convertire?

Noi facem loc Duhului fugind de pacat si incercind sa fim mai buni, dupa invatatura. Tu ce faci? Vii si faci fapte pe forum! Pentru ce, ce speri sa cistigi cu munca asta migaloasa cu scris mare, mic, colorat, ingrosat, etc.? Noua zici ca ni s-a stabilit verdictul inca inainte de a ne naste si indiferent de faptele tale sau ale noastre.
Muncesti degeaba frate, dupa propria ta doctrina!

Sau iti face placere sa te iei de oameni care gindesc altfel, sa faci bascalie de credintele lor? Ce mai conteaza ce cred ei sau biserica? Deja, dupa tine e stabilit cine e salvat si cine nu, de ce vrei sa schimbi viitorul altora cu invataturile tale? Cred ca nu poti raspunde la intrebarea asta. De ce propovaduiesti doctrina ta cu argumente din Biblie? E absurd sa faci ceva daca nu conteaza ce faci!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 02:29 AM
Mesaj #114


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
A fi ales dinainte e una si a fi predestinat este cu totul alta... A fi ales dinainte nu exclude liberul arbitru..

Ai si versuri sa dovedesti, sau, as usual, nu?

QUOTE
Asta e chiar perla... Adica tu zici ca Dumnezeu da porunci unor oameni pe care El i-a facut special sa nu-I asculte poruncile?!  Nu vezi ilogicul afirmatiilor tale nici cand ti se arata clar?

Te ratacesti, nestiind Scriptura.
Dumnezeu ne-a creat perfecti.
29Numai, iată ce am găsit: că Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe şiretenii.
Am avut toti liber arbitru.
Dupa ce am pacatuit toti in Adam, toti am murit spiritual. De atunci, numai prin plata pacatelor putem fii iarasi cu Dumnezeu.
Iar nimeni nu poate plati pt. un singur pacat. Nici macar tu...

QUOTE
Dar alegerea intre a face voia sa sau a lui Dumnezeu apartine omului... Acesta este liberul arbitru...

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Iar te-am prins cu sopirlica lu' nea Paraipan....Scrie ca NU POATE nu ca NU VREA. Vorbeste cu stilpu' si temelia adevarului (tau) poate le scot ei din Biblie, versurile care contrazic dogma lor.
QUOTE

Altfel, daca omul este predestinat sa faca o greseala, el neputand interveni cu nimic, pentru ce sa mai fie judecat? E ca si cum as judeca un robot pe care l-am programat prost...

Te-a anticipat Dumnezeu:
14Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate īn Dumnezeu? Nici de cum!
18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.
19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``

20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;

Sterge si versurile astea, repejor.... Nentu' Paraipan teologu' poate s-o faca: zice c-a avut o viziune casa scoata astea din Biblie, caci contrazic dogma bisericii adevarate, stilp si temelie a adevarului...

QUOTE
Si de aici tu tragi concluzia ca versul te are pe tine in vedere?! Dreams... dreams... la ce afirmatii faci pe aici...

Poate n-ai inteles: nu ma predic pe mine sau pe nea Paraipan, sa invat lumea cum sa gifiie cind se roaga si ce pozitie sa aiba. Nu ma duc repede la scrierile lu' Parpanel sa-l citez ca sfint si doctor in materie, ca deh, asa mi-a zis si mie unu'.

QUOTE
Si tu, ca sa-ti autosatisfaci dogma, zici ca se refera la toti oamenii...

Eu nu zic nimic.
Da' Biblia defineste TOTI. Sunt diferite categorii de TOTI
22Şi după cum toţi mor īn Adam, tot aşa, toţi vor īnvia īn Hristos;
Hopa! Stai asa ca nu-i asa! Toti care? Sunt doua categ. de TOTI in acest vers: toti oamenii si toti cei salvati.

1Īn vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se īnscrie toată lumea.
A fost Cezar in Japonia? Da' in America? Atunci toata lumea nu mai e toata lumea?

QUOTE
Si apoi cine crezi tu ca a facut vreun chip cioplit cu ceva care este sus in ceruri?

Paraipan si a sa gasca!
21fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gīndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a īntunecat.

22S'au fălit că sīnt īnţelepţi, şi au īnebunit;

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.

Maria este in cer. De ce ii faci asemanare? Stiu de ce, da' este retorica intrebarea.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 02:54 AM
Mesaj #115


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
QUOTE 
Asta-i regula. N-ai INIMA DE CARNE, nu poti sa-L cauti, alegi, crezi, iubesti, etc..

Transformarea inimii nu are loc repede, decit in cazuri foarte rare, ca in cazul lui Pavel

Stii ca nu poti dovedi cu versuri ca este diferenta intre cei salvati sau in maniera de salvare: este O SINGURA CALE-plata pacatelor de catre Isus Hristos.
Care sunt versurile care dovedesc DIFERENTA dintre salvarea lui Pavel si a oricarui altul mentionat in intreaga Scriptura? Nu ai proba biblica.

QUOTE
De ce tinarul bogat nu a primit salvarea pe loc ci a fost invitat sa il urmeze pe Iisus?

De ce sa primeasca salvarea? Unde scrie ca a fost salvat? Porunca sa-L urmezi nu e optionala. Dar scrie ca NU POTI sa-L urmezi cu o inima de piatra.
Tinarul a primit cunostinta Legii: urmeaza pe Hristos.
20Căci nimeni nu va fi socotit neprihănit īnaintea Lui, prin faptele Legii, deoarece prin Lege vine cunoştinţa deplină a păcatului.
Tinarul a fost informat, chemat la supunere. Multi chemati, putini alesi.

QUOTE
De ce se mai plingea Sf. Pavel ca inca face ce nu vrea si dupa convertire?

Pt. ca nu intelegi ce se intimpla la salvare: Dumnezeu iti schimba duhul si te pecetluieste cu Duhul Sfint. Dart noi suntem trup, suflet si spirit. Trupul ramine condamnat la moarte si are pacatele sale si dorintele sale. Duhul traieste dupa Legea lui Dumnezeu si pe masura ce crestem in har, duhul biruie trupul.

QUOTE
Noua zici ca ni s-a stabilit verdictul inca inainte de a ne naste si indiferent de faptele tale sau ale noastre.
Muncesti degeaba frate, dupa propria ta doctrina!

11Căci, măcar că cei doi gemeni nu se născuseră īncă, şi nu făcuseră nici bine nici rău, -ca să rămīnă īn picioare hotărīrea mai dinainte a lui Dumnezeu, prin care se făcea o alegere, nu prin fapte, ci prin Cel ce cheamă, -
14Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate īn Dumnezeu? Nici de cum!

16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``

20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

Comenteaza in continuare....



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2007, 09:14 AM
Mesaj #116


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
A fi ales dinainte e una si a fi predestinat este cu totul alta... A fi ales dinainte nu exclude liberul arbitru..
Ai si versuri sa dovedesti, sau, as usual, nu?

Evident ca Biblia este plina de astfel de dovezi, insa Jay & Co nu au bagat in concordantele lor asta pentru ca este o chestiune greu de priceput de ei... De ex. Petru cand s-a lepadat de 3 ori de Iisus a avut liber arbitru sau nu? Sau tu zici ca Dumnezeu l-a teleghidat sa se lepede?
QUOTE
QUOTE
Asta e chiar perla... Adica tu zici ca Dumnezeu da porunci unor oameni pe care El i-a facut special sa nu-I asculte poruncile?!  Nu vezi ilogicul afirmatiilor tale nici cand ti se arata clar?

Te ratacesti, nestiind Scriptura.
Dumnezeu ne-a creat perfecti.
29Numai, iată ce am găsit: că Dumnezeu a făcut pe oameni fără prihană, dar ei umblă cu multe şiretenii.
Am avut toti liber arbitru.

Acum ai vazut ca ti-ai dat cu dogma-n gard, si incepi cu filososfii...
Pai pana acum sustineai ca nu avem liber arbitru, acum zici ca am avut... Pai cine ni l-a luat intre timp... Daca Dumnezeu ne-a facut cu liber arbitru inseamna ca-l mai avem si acum... Nu zice niciunde ca ni l-a luat...
QUOTE
Dupa ce am pacatuit toti in Adam, toti am murit spiritual. De atunci, numai prin plata pacatelor putem fii iarasi cu Dumnezeu.
Iar nimeni nu poate plati pt. un singur pacat. Nici macar tu...
Asa si ce treaba are asta cu faptul ca nu am mai avea liber arbitru?!!
QUOTE
QUOTE
Dar alegerea intre a face voia sa sau a lui Dumnezeu apartine omului... Acesta este liberul arbitru... 

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Iar te-am prins cu sopirlica lu' nea Paraipan....Scrie ca NU POATE nu ca NU VREA. Vorbeste cu stilpu' si temelia adevarului (tau) poate le scot ei din Biblie, versurile care contrazic dogma lor.

Despre ce vorbesc eu si ce raspunzi tu...
Din toate citatele data de tine, chiar si pe langa, se confirma liberul arbitru, nu inexistenta lui... Degeaba te chinui tu cu Paraipan sau cu altcineva, caci toate citatele date de mine si toate explicatiile sunt numai din Biblie, pentru ca imi dau seama ca mai mult nu poti, si nu vreau sa te scot din teorie... Eu il citez mai mult pe Pavel, pe care vad ca tu il botezi Paraipan... Poate ca o incepe tot cu P... Da-mi si mie un exemplu de citat, in discutia cu tine, care nu e din Biblie?
QUOTE
QUOTE
Altfel, daca omul este predestinat sa faca o greseala, el neputand interveni cu nimic, pentru ce sa mai fie judecat? E ca si cum as judeca un robot pe care l-am programat prost... 

Te-a anticipat Dumnezeu:
14Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate īn Dumnezeu? Nici de cum!
18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.
19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``
20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``
22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;
Exact aceste versuri confirma de fapt ce sustin eu si te contrazic pe tine care sustii ca am fi teleghidati... De unde rezulta teleghidarea acolo?
QUOTE
Sterge si versurile astea, repejor.... Nentu' Paraipan teologu' poate s-o faca: zice c-a avut o viziune casa scoata astea din Biblie, caci contrazic dogma bisericii adevarate, stilp si temelie a adevarului...

Nu am ce sa sterg, caci chiar ce citezi tu din Biblie te contrazice... Vad ca iar revi cu Paraipan, probabil ai facut o obsesie pentru el... Insa eu zic sa te uiti in Biblie, nu la Paraipan asta sau la Gay...
QUOTE
QUOTE
Si de aici tu tragi concluzia ca versul te are pe tine in vedere?! Dreams... dreams... la ce afirmatii faci pe aici... 

Poate n-ai inteles: nu ma predic pe mine sau pe nea Paraipan, sa invat lumea cum sa gifiie cind se roaga si ce pozitie sa aiba. Nu ma duc repede la scrierile lu' Parpanel sa-l citez ca sfint si doctor in materie, ca deh, asa mi-a zis si mie unu'.
Pai din ce spui tu pe aici, eu vad ca il predici chiar pe Paraipan asta sau pe Gay sau cati or mai fi, caci ce zice Biblia este exact contrariul a ce sustii tu...
QUOTE
QUOTE
Si tu, ca sa-ti autosatisfaci dogma, zici ca se refera la toti oamenii...

Eu nu zic nimic.
Da' Biblia defineste TOTI. Sunt diferite categorii de TOTI
22Şi după cum toţi mor īn Adam, tot aşa, toţi vor īnvia īn Hristos;
Hopa! Stai asa ca nu-i asa! Toti care? Sunt doua categ. de TOTI in acest vers: toti oamenii si toti cei salvati.
1Īn vremea aceea a ieşit o poruncă de la Cezar August să se īnscrie toată lumea.
A fost Cezar in Japonia? Da' in America? Atunci toata lumea nu mai e toata lumea?

Pai acum vezi unde te-a bagat Paraipan si Gay?
Nu-l contraziceai tu aiurea pe Ioan cu:
QUOTE
Scrie NICIUNUL. Acu' vii tu si spui ca, de fapt, sunt....
dand citate fara legatura unul cu altul, ca asa scrie in concordanta ta? Acum dupa ce ai spus aberatiile alea zici ca nu ai spus nimic...
QUOTE
QUOTE
Si apoi cine crezi tu ca a facut vreun chip cioplit cu ceva care este sus in ceruri? 

Paraipan si a sa gasca!
Treaba lor, eu ti-am zis sa nu te iei dupa ei...
QUOTE

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor īntr'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tīrītoare.
Am observat ca in concordanta asta a lui Paraipan sau Gay din care tot citezi, apare obsesiv acest pasaj si-l bagi la intreval ori de cate ori nu ai replica... Macar stii la ce se refera el? La ce?
QUOTE
Maria este in cer. De ce ii faci asemanare? Stiu de ce, da' este retorica intrebarea.

What?! Aaa... asta era nedumerirea ta... Pai de ce nu spui ca nu intelegi.... Icoanele ortodoxe, cele care le infatiseaza pe Iisus, pe Maria, pe alti sfinti, ca sa spun pe intelesul tau, sunt ca niste poze, cum este a ta din buletin, cu portretele lor cu care au fost in trup pe pamant... Iisus S-a intrupat pe pamant si a avut un chip de om. Cu acel chip este el "pozat" in icoana... Maria si sfintii la fel... Nu cum sunt ei in ceruri... hh.gif Ele nu incalca nici o porunca biblica asa cum nu incalca nici poza ta din buletin sau atunci cand desenezi un copac sau o gaina, desi si acestea sunt reprezentari de pe pamant, sau un peste, desi acesta este o reprezentare din apa...Vezi ce inseamna sa nu-ti pui mintea ta la contributie si sa te iei dupa Paraipan asta? Acum ce-o sa faci, o sa muti sublinierea cu rosu mai la dreapta? hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Jan 2007, 09:49 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



zexelica,

tot nu ne-ai lamurit pentru ce faci tu fapte pe forum. Nu te ajuta, nu ne poti ajuta! Care-i logica?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 01:23 PM
Mesaj #118


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
De ex. Petru cand s-a lepadat de 3 ori de Iisus a avut liber arbitru sau nu? Sau tu zici ca Dumnezeu l-a teleghidat sa se lepede?

Era Petru salvat? Pacatul de a se lepada de Hristos a fost inclus pe lista cind Isus s-a dus sa plateasca pt. el? Cite pacate a platit Hristos in viata unui ales?
Dumnezeu nu te teleghideaza, ca nea Paraipan. El "te lasa" in voia mintii tale.

25Mulţămiri fie aduse lui Dumnezeu, prin Isus Hristos, Domnul nostru!... Astfel dar, cu mintea, eu slujesc legii lui Dumnezeu; dar cu firea pămīntească, slujesc legii păcatului.

QUOTE
Acum ai vazut ca ti-ai dat cu dogma-n gard, si incepi cu filososfii...
Pai pana acum sustineai ca nu avem liber arbitru, acum zici ca am avut... Pai cine ni l-a luat intre timp... Daca Dumnezeu ne-a facut cu liber arbitru inseamna ca-l mai avem si acum... Nu zice niciunde ca ni l-a luat...


Aici ai tu problema, ca nu intelegi ce inseamna MORT.
17dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănīnci, căci īn ziua īn care vei mīnca din el, vei muri negreşit.``
1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre
5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).
Inainte de salvare suntem MORTI.
Da' tu te rogi la morti, le pupi degetele, inveti pe altii sa se-nchine de trei ori, nu de 5 ori, treburi tari de tot...Nu poti intelege ca un om MORT spiritual NU POATE face nimic. Dumnezeu il invie si DUPA ACEEA face 100%.

QUOTE
Din toate citatele data de tine, chiar si pe langa, se confirma liberul arbitru, nu inexistenta lui... Degeaba te chinui tu cu Paraipan sau cu altcineva, caci toate citatele date de mine si toate explicatiile sunt numai din Biblie, pentru ca imi dau seama ca mai mult nu poti, si nu vreau sa te scot din teorie...

Iti mai dau odata versul:
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Cind nu te supui Legii, calci Legea=pacatuiesti (1Ioan 3:4"Oricine face păcat, face şi fărădelege; şi păcatul este fărădelege").
Si versul spune ca NU POTI SA TE SUPUI LEGII.
Care este liberul arbitru. Liberul arbitru presupune sa poti si sa alegi sa nu faci.
Versul spune NU POTI.
Nentu' Paraipan Teofil sau asa ceva, pe care ai afirmat pe forumul "Politica" ca-l citesti, n-are cum sa fie Pavel, desi in mintea ta tu pui egalitate. Nici macar: Pavel ar putea scrie de la el, da' Paraipan si biserica niciodata.

QUOTE
Nu am ce sa sterg, caci chiar ce citezi tu din Biblie te contrazice...

Uite cum te arati singur. Citeste mai sus versul. Scrie ca nu poti asculta Legea, nu ca nu vrei.

QUOTE
Da-mi si mie un exemplu de citat, in discutia cu tine, care nu e din Biblie?

Ia de aici:
QUOTE
Acum o sa-mi spun o parere despre intentia acestei afirmatii date de tine...
Aceasta rugaciune: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma!", Sau in alte doua forme: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!", sau "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preasfintei Maicii Tale, Pururea Fecioara Maria, miluieste-ma pe mine pacatosul!", cand se face cu repetitie, nu este o simpla repetitie verbala (ma rog, ea poate fi spusa in gand)... Aici, pentru inceput, as remarca doua aspecte la aceasta rugaciune:
- chemam numele Mantuitorului, despre care Apostolul spune:"Ca nici un alt nume nu este sub cer dat noua oamenilor, intru care sa ne mantuim" (Fapte 4,12)Deci numele Mantuitorului trebuie chemat neincetat
- aceasta rugaciune se lipeste de respiratie, astfel atunci cand respiri, te si rogi... Aici este un aspect foarte important, caci si respiratia este cu repetitie, insa nu remarci: "simpla repetare a respiratiei", asa cum remarci in cazul acestei rugaciuni... De ce? Pentru ca respiratia nu este simpla, ci este vitala... Chiar repetarea respiratiei este vitala, altfel, daca faci doua trei respiratii si dupa aceea te opresti, evident ca mori...Cu inima la fel... Cu rugaciunea treaba sta identic... De unde rezulta ca forta ei sta chiar in repetitie, dar o repetitie prezenta, o repetitie unica daca vrei, caci daca iti analizezi putin respiratia, vei observa ca fiecare respiratie este unica, desi seamana cu celelalte, numai ca simti ca fara fiecare in parte, nu ai mai putea trai...Adica fiecare respiratie, fiecare bataie de inima, si fiecare rugaciune, te mentine in viata si iti da viata...
Nu zic ca nu poti spune aceasta rugaciune si independent de respiratie, insa lipita de respiratie este de-a dreptul o minune... Practic ajungi sa o spui si cand dormi... Nu trebuie sa ma crezi pe cuvant... Incearca... (Eventual, daca esti interesat, poti sa-ti mai spun cateva lucruri interesante pe PM)
Exista o treapta mai inalta a acestei rugaciuni, la care ajung doar cei cu adevarat induhovniciti... Atunci cand deodata inima se incalzeste si rugaciunea coboara in inima...


Si din semnatura ta:
QUOTE
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.


Fara comentarii. Nu-ti place Biblia pt. ca te prinde cu minciuna repede. De Filica Paraipan nu mai zic nimic... Omu' tau.. Iti dau 5 lei...

QUOTE
QUOTE
Te-a anticipat Dumnezeu:
14Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate īn Dumnezeu? Nici de cum!
18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.
19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``
20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``
22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;


Exact aceste versuri confirma de fapt (Paraipane..)ce sustin eu si te contrazic pe tine care sustii ca am fi teleghidati... De unde rezulta teleghidarea acolo?

Nu este teleghidare ci har.
Confirma ca vasele au ales sa fie facute? Ia arata-mi: cum?

QUOTE
nu la Paraipan asta sau la Gay...

Woow!!
Filica Paraipan e gay? Foarte tare! De fapt nu ma mira ca sunt destui preoti in biserici asa. Si mai sunt si gay declarati si sinoadele au hotarit ca au dreptul sa predice. Bisericile tale, deh... Filica mic si ager... Omu' tau.. Iti dau 5 lei...



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 01:41 PM
Mesaj #119


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



IoanV
QUOTE
zexelica,

tot nu ne-ai lamurit pentru ce faci tu fapte pe forum. Nu te ajuta, nu ne poti ajuta! Care-i logica?

Nu pot ajuta pe nimeni. Dar am porunca sa-mi iubesc aproapele. Si daca-l iubesc, stiu ca cel mai mare rau care-l asteapta este judecata. Stiind ca " 8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu" si "17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos" atunci eu propovaduiesc Evanghelia, care este Biblia, nu cuvintele si filozofia vreunei biserici sau dogme.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2007, 02:51 PM
Mesaj #120


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Iti inteleg ofu si ca dai din colt in colt acum, dar nu dispera, noi ne rugam pentru tine la Dumnezeu... wub.gif
QUOTE
QUOTE
De ex. Petru cand s-a lepadat de 3 ori de Iisus a avut liber arbitru sau nu? Sau tu zici ca Dumnezeu l-a teleghidat sa se lepede?

Era Petru salvat?
Si tu esti mai salvat decat cum era Petru atunci? Asta da mandrie...
QUOTE
El "te lasa" in voia mintii tale.

Ei pai daca te lasa in voia mintii tale, inseamna ca ai liber arbitru...Poti sa alegi sa faci voia Lui sau voia ta...
QUOTE
QUOTE
Acum ai vazut ca ti-ai dat cu dogma-n gard, si incepi cu filososfii...
Pai pana acum sustineai ca nu avem liber arbitru, acum zici ca am avut... Pai cine ni l-a luat intre timp... Daca Dumnezeu ne-a facut cu liber arbitru inseamna ca-l mai avem si acum... Nu zice niciunde ca ni l-a luat...

Aici ai tu problema, ca nu intelegi ce inseamna MORT.
17dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănīnci, căci īn ziua īn care vei mīnca din el, vei muri negreşit.``
1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre
5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).
Inainte de salvare suntem MORTI.

Pai se vede treaba ca mai ai pana la salvare... Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort. (Apocalipsa 3,1)
QUOTE
QUOTE
Din toate citatele data de tine, chiar si pe langa, se confirma liberul arbitru, nu inexistenta lui... Degeaba te chinui tu cu Paraipan sau cu altcineva, caci toate citatele date de mine si toate explicatiile sunt numai din Biblie, pentru ca imi dau seama ca mai mult nu poti, si nu vreau sa te scot din teorie...

Iti mai dau odata versul:
7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.
Cind nu te supui Legii, calci Legea=pacatuiesti (1Ioan 3:4"Oricine face păcat, face şi fărădelege; şi păcatul este fărădelege").
Si versul spune ca NU POTI SA TE SUPUI LEGII.
Care este liberul arbitru. Liberul arbitru presupune sa poti si sa alegi sa nu faci.

Pai dovada existentei liberului arbitru o gasim chiar la tine... Nu esti tu oare cel ce a ales sa "nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună", de ce? "Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu" .... Dai citate dar vad ca nu le intelegi... hh.gif
QUOTE
Versul spune NU POTI.

Este adevarat ca exista acolo cuvantele "nu poti", insa aceste cuvinte trebuie si intelese de ce apar acolo... Zice clar de ce nu poti, pentru ca ai ales sa umblii dupa lucrurile firii pamantesti... Deci "neputinta" este rezultatul alegerii gresite a liberului tau arbitru... Nu mai da vina pe Dumnezeu pentru asta...
QUOTE
Nentu' Paraipan Teofil sau asa ceva, pe care ai afirmat pe forumul "Politica" ca-l citesti, n-are cum sa fie Pavel, desi in mintea ta tu pui egalitate. Nici macar: Pavel ar putea scrie de la el, da' Paraipan si biserica niciodata.

Ce legatura are ce scriu eu pe forumul de Politica cu Comunitatea Credintei sau cu discutia cu tine? Plus ca nu imi amintesc sa fi citit pe nimeni cu numele Paraipan Teofil... Dar chiar daca ar exista un om cu un astfel de nume, nu vad de ce nu as putea sa-l citesc...!!!! Asa cum citesc ce scriu si altii, inclusiv ce scrii tu aici, pot citi pe oricine... Care e problema? Esti tu mai destept decat Paraipan ala de vrei ca oamenii sa te citeasca numai pe tine? Tu nu citezi din Jay?
QUOTE
QUOTE
Nu am ce sa sterg, caci chiar ce citezi tu din Biblie te contrazice...

Uite cum te arati singur. Citeste mai sus versul. Scrie ca nu poti asculta Legea, nu ca nu vrei.

Pai versul zice tocmai ca nu poti pentru ca nu vrei sa faci voia lui Dumnezeu... De aceea nici nu ai cum sa intelegi ce scrie in Biblie, si intelegi totul pe dos, caci faci altceva decat voia lui Dumnezeu... Nici acum nu intelegi de ce le vezi pe dos?
QUOTE
QUOTE
Da-mi si mie un exemplu de citat, in discutia cu tine, care nu e din Biblie?
Ia de aici:
QUOTE
Acum o sa-mi spun o parere despre intentia acestei afirmatii date de tine...

Am precizat acolo: in discutia cu tine, dar nici ce e evident nu intelegi... Ti-am spus ca nu vreau sa te scot din teorie, de aceea acel text nu e pentru tine si nu ti se adreseaza tie...Nu ai cum sa-l intelegi...
Deci sa revenim, in discutia cu tine, am argumentat ceva cu vreun citat care nu este in Biblie? Daca nu, de ce bati campiii?
QUOTE
Si din semnatura ta:
QUOTE
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Exact, ce este in semnatura mea, nu-ti este inca dat tie sa pricepi...Asa ca nu te preocupa de lucruri ce te depasesc... Nu e pentru tine ce-i acolo...
De ce? Pentru ca Iisus ne-a poruncit: 6 Nu daţi cele sfinte cāinilor, nici nu aruncaţi mărgăritarele voastre īnaintea porcilor, ca nu cumva să le calce īn picioare şi, īntorcāndu-se, să vă sfāşie pe voi. (Matei 7)
De aceea, ce discut eu cu altii, nu e pentru tine, caci aceia inteleg prea bine despre ce vorbesc acolo...
Noi doi putem discuta la ceea ce ai putut parcurge tu, inclusiv Jay al tau cu interliniare si concordantele lui... Ok?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Jan 2007, 02:54 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 04:18 PM
Mesaj #121


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
Si tu esti mai salvat decat cum era Petru atunci? Asta da mandrie...

Nu exista mai salvat decit altcineva. Poate nea Filica te-a invatat asa. Ca-i poate pielea.

QUOTE
Ei pai daca te lasa in voia mintii tale, inseamna ca ai liber arbitru...Poti sa alegi sa faci voia Lui sau voia ta...

Multumesc lui Dumnezeu ca ne-a lasat Biblia, ca sa gasim imediat erorile:

6Dumnezeu i -a zis īn vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti īmpotriva Mea. Iată de ce n'am īngăduit să te atingi de ea.

Deci daca Petru s-a lepadat=pacatuit inseamna ca Dumnezeu l-a lasat prada mintii lui. Nu inseamna ca are liber arbitru.
Versul asta ne invata: Dumnezeu TE FERESTE/NU-TI INGADUIE sa pacatuiesti si nu pacatuiesti. Daca pacatuiesti, inseamna ca TI-A INGADUIT/NU TE-A FERIT. Simplu. Zii si lu' Filica...

QUOTE
Pai dovada existentei liberului arbitru o gasim chiar la tine... Nu esti tu oare cel ce a ales sa "nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună", de ce?

Da' da cind eu am ales asa, erai si tu cu mine si cu nentu' Filica. Eram in Adam toti (1Cor. 15:22).
23Căci toţi au păcătuit, şi sīnt lipsiţi de slava lui Dumnezeu.

24Şi sīnt socotiţi neprihăniţi, fără plată, prin harul Său, prin răscumpărarea, care este īn Hristos Isus.

27Unde este dar pricina de laudă? S'a dus. Prin ce fel de lege? A faptelor? Nu; ci prin legea credinţei.

28Pentrucă noi credem că omul este socotit neprihănit prin credinţă, fără faptele Legii.

QUOTE
Pai se vede treaba ca mai ai pana la salvare... Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort. (Apocalipsa 3,1)

Uite ce zice versul, pe care nepotu' lu' Filica il taie:
1,,Īngerului Bisericii din Sardes, scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are cele şapte Duhuri ale lui Dumnezeu şi cele şapte stele: ,,Ştiu faptele tale: că īţi merge numele că trăieşti, dar eşti mort.
Ce zici tu, Clopo? Ca eu sunt ingerul bisericii din Sardes?
Iarasi te prinde lumea cu ocaua mica de la nea Filica?

QUOTE
Zice clar de ce nu poti, pentru ca ai ales sa umblii dupa lucrurile firii pamantesti...Pai versul zice tocmai ca nu poti pentru ca nu vrei sa faci voia lui Dumnezeu... 

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

Iarasi minti? Unde scrie ca tu ai ales?
Vezi ca nu suntem la biserica, sa dam din barbi cind zice popa ceva. Aici se merge pe scris, nu pe vrajeala.

QUOTE
De aceea, ce discut eu cu altii, nu e pentru tine, caci aceia inteleg prea bine despre ce vorbesc acolo...
Noi doi putem discuta la ceea ce ai putut parcurge tu, inclusiv Jay al tau cu interliniare si concordantele lui... Ok?

Da, si iti sunt recunoscator ca nu ma inveti si pe mine sa gifii cind ma rog si sa stau in nu stiu ce pozitie...
La ce am parcurs eu nu putem INCA discuta... Din pacate...
Apropos, ai gasit cele 1335 de zile din Daniel 12:12?

Eu pot sa-ti dovedesc cu Scriptura ceea ce sustin. Tu, numai cu gifiiala si cuvintele unora care nu sunt in Biblie si pe care tu ii consideri sfinti.

Daca nu este asa, atunci intelepciunea pe care afirmi ca o ai se vede, ca nu tii luminarea sub obroc. Sau tu esti asa, mai discret, nu vrei sa deranjezi lumea cu detalii d'astea legate de versuri, nu?

Spune-ne si noua cind incep si cind se termina cele 1335 de zile. Cu versuri.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 12 Jan 2007, 05:07 PM
Mesaj #122


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Si tu esti mai salvat decat cum era Petru atunci? Asta da mandrie...

Nu exista mai salvat decit altcineva. Poate nea Filica te-a invatat asa. Ca-i poate pielea.

Pai nu intrebai tu:
QUOTE
Era Petru salvat?
adica ce vrei sa zici ca Petru era nesalvat si tu esti... Mai sa fie!... Mai zice Biblia de cineva care s-a crezut chiar mai sus decat Dumnezeu... Ingamfarea... bat-o vina...
QUOTE
QUOTE
Ei pai daca te lasa in voia mintii tale, inseamna ca ai liber arbitru...Poti sa alegi sa faci voia Lui sau voia ta...

Multumesc lui Dumnezeu ca ne-a lasat Biblia, ca sa gasim imediat erorile:
6Dumnezeu i -a zis īn vis: ,,Ştiu şi Eu că ai lucrat cu inimă curată: deaceea te-am şi ferit să păcătuieşti īmpotriva Mea. Iată de ce n'am īngăduit să te atingi de ea.
Si unde este pana la urma legatura cu ce ziceam eu? Citatul acela se refera la cel ce a lucrat cu inima curata, doar scrie acolo clar. De unde ai dedus tu ca e vorba de tine?
QUOTE
Deci daca Petru s-a lepadat=pacatuit inseamna ca Dumnezeu l-a lasat prada mintii lui. Nu inseamna ca are liber arbitru.
Adica dupa tine a face dupa mintea ta, adica voia ta, nu inseamna liber arbitru?! Pai atunci inseamna ca nu cunosti notiunea de liber arbitru... Daca e asa, consulta un dictionar...
QUOTE
Versul asta ne invata: Dumnezeu TE FERESTE/NU-TI INGADUIE sa pacatuiesti si nu pacatuiesti. Daca pacatuiesti, inseamna ca TI-A INGADUIT/NU TE-A FERIT. Simplu. Zii si lu' Filica...
Pai eu iti zic tie, ca vad ca nu pricepi: faptul ca ti-a ingaduit sa te iei dupa mintea ta, inseamna ca tu te-ai luat dupa mintea ta si in loc sa faci voia Lui (adica ceea ce e bine cu adevarat), ai ales sa faci voia ta, adica rau...
Pai asa, dupa dogma ta, si satana e mantuit, caci tot ce face el, face cu ingaduinta lui Dumnezeu, dar nu face voia lui Dumnezeu... oare poti intelege asta?
QUOTE
QUOTE
Pai dovada existentei liberului arbitru o gasim chiar la tine... Nu esti tu oare cel ce a ales sa "nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună", de ce?

Da' da cind eu am ales asa, erai si tu cu mine si cu nentu' Filica. Eram in Adam toti (1Cor. 15:22).

Da, numai ca acolo e vorba de toti cei din Biserica lui Hristos... Ori tu batjocorind aceasta Biserica, dovedesti ca nu faci parte din ea. Prin urmare, daca toti am murit in Adam, de inviat, invie numai cei ai lui Hristos, ceilalti raman cum i-a lasat Adam... Nu zice Biblia asa?
QUOTE
QUOTE
Pai se vede treaba ca mai ai pana la salvare... Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort. (Apocalipsa 3,1)

Uite ce zice versul, pe care nepotu' lu' Filica il taie:

Nu-l tai deloc... Am constatat doar asemanarea...
QUOTE
Iarasi minti? Unde scrie ca tu ai ales?
Vezi ca nu suntem la biserica, sa dam din barbi cind zice popa ceva. Aici se merge pe scris, nu pe vrajeala.

Nu mint deloc, versul zice clar, tu l-ai dat, desi fara legatura cu discutia, dar daca tot l-ai dat, macar sa-l intelegi: umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, ori umblarea dupa aceste lucruri nu poate fi alegerea lui Dumnezeu, caci zice ca este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu. Prin urmare, daca nu e alegerea lui Dumnezeu, e a ta...Ce nu pricepi aici?
QUOTE
La ce am parcurs eu nu putem INCA discuta... Din pacate...
Am vazut, devreme ce nu poti face inca o concordanta cu o intelegere corecta...
QUOTE
Apropos, ai gasit cele 1335 de zile din Daniel 12:12?

Ti-am raspuns de vreo cateva ori la chestiunea asta, dar vad ca inca nu te-ai lamurit... Mergi pe Discutii despre Doctrine si pe langa raspunsuri la asta, mai gasesti si cateva intrebari, pe care le-ai evitat, dar care te-ar putea ajuta...
QUOTE
Eu pot sa-ti dovedesc cu Scriptura ceea ce sustin.
Pai tot te lauzi ca poti, dar pana acum nimic...
QUOTE
Spune-ne si noua cind incep si cind se termina cele 1335 de zile. Cu versuri.
Ti-am spus, mergi pe topicul Discutii despre Doctrine si o sa gasesti acolo... Oricum dicutia de aici a deviat mult de la subiect...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 12 Jan 2007, 06:45 PM
Mesaj #123


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Clopo
QUOTE
Da, numai ca acolo e vorba de toti cei din Biserica lui Hristos... Ori tu batjocorind aceasta Biserica, dovedesti ca nu faci parte din ea.

Biserica lui Hristos in niciun caz nu este biserica ortodoxa din care faci tu parte si care te invta sa te-nchini la icoane, sa pupi morti sau miini de morti, care are lemne facatoare de minuni...
QUOTE

Apropos, ai gasit cele 1335 de zile din Daniel 12:12?

Ti-am raspuns de vreo cateva ori la chestiunea asta, dar vad ca inca nu te-ai lamurit... Mergi pe Discutii despre Doctrine si pe langa raspunsuri la asta, mai gasesti si cateva intrebari, pe care le-ai evitat, dar care te-ar putea ajuta...

Te fac mincinos si cu dovezi.
Nu mi-ai spus niciodata cind incep cele 1335 de zile. Data calendaristica si dovedita cu versuri. Nici tu si nimeni care are doctrina liberului arbitru NU POATE STI.
Am cauta in posturile vechi si n-am gasit data calendaristica si nici versurile care demonstreaza.
Esti un mincinos.

QUOTE
Oricum dicutia de aici a deviat mult de la subiect...

Mai deviaza, deh... Cind nu poti raspunde, raspunzi cu intrebari sau zici ca ai raspuns. Scoala bisericeasca.

Edit: ti-am raspuns aici

Acest topic a fost editat de Clopotel: 12 Jan 2007, 07:06 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juju
mesaj 12 Jan 2007, 09:07 PM
Mesaj #124


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 208
Inscris: 19 August 04
Din: Bucuresti - Canada
Forumist Nr.: 4.297



vedeti mai fratilor, asta-i pacatul forumurilor.
O luam razna, plecam de la o idee si se ajunge la "cutite" si ijurii si jigniri.

Si in loc sa discutam ceva interesant care sa ne ajute pe toti deviem si ii fugarim si pe ceilalti care ar avea ceva interesant de zis.

Nu vreau sa zic aici ca Satan ar avea vre-o influenta, dar ...

Xezelica imi pare rau attitudinea ta comuunista "cantitatea o noua calitate".Incearca sa privesti mai "capitalist":
Calitatea o noua cantitate.

E interesant ca nu-ti asumi si nu-ti recunosti nici-odata greaseala sau ignoranta.Si asta da de banuit ...

12. Iubiţilor, nu vă miraţi de focul aprins īntre voi spre ispitire, ca şi cum vi s-ar īntāmpla ceva străin,

17. Deci voi, iubiţilor, cunoscānd acestea de mai īnainte, păziţi-vă, ca nu cumva, lăsāndu-vă tārāţi de rătăcirea celor fără de lege, să cădeţi din īntărirea voastră,


thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Jan 2007, 11:58 PM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Biserica lui Hristos in niciun caz nu este biserica ortodoxa din care faci tu parte si care te invta sa te-nchini la icoane, sa pupi morti sau miini de morti, care are lemne facatoare de minuni...
QUOTE (zexelica)
Nu pot ajuta pe nimeni. Dar am porunca sa-mi iubesc aproapele. Si daca-l iubesc, stiu ca cel mai mare rau care-l asteapta este judecata. Stiind ca " 8Căci prin har aţi fost mīntuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine dela voi; ci este darul lui Dumnezeu" si "17Astfel, credinţa vine īn urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvīntul lui Hristos" atunci eu propovaduiesc Evanghelia, care este Biblia, nu cuvintele si filozofia vreunei biserici sau dogme.
Daca e un dat, o predestinare, credinta mai vine prin auzire? Cu alte cuvinte, modifici ceva in soarta omului, sau vorbesti degeaba? Inainte de auzire nu e salvat, dupa aceea este? Cum functioneaza sistemul, dupa logica ta?
Eu am convingerea ca tu vrei sa ajuti oamenii, dar la ce foloseste aceasta incercare a ta, mare consumatoare de timp si energie, daca suntem predestinati? Ce motive as avea eu sa continui dialogul cu tine daca nu ma ajuta la mintuire?
QUOTE
Biserica lui Hristos in niciun caz nu este biserica ortodoxa din care faci tu parte si care te invta sa te-nchini la icoane, sa pupi morti sau miini de morti, care are lemne facatoare de minuni...
Presupuneri... Si vad ca iti lipseste constiinta faptului ca unii dintre cei credinciosi, si alesi, daca iti place termenul, chiar daca au parasit aceasta lume, nu sunt morti ci sunt vii! Iti trebuie credinta ca sa crezi asta... Dupa tine nu e nimeni viu, toti sunt morti de la intocmirea Bibliei pina azi.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 Jan 2007, 12:04 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 13 Jan 2007, 04:55 AM
Mesaj #126


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (marduk)
Uite cum vad eu problema asta. La inceputurile precrestinismului au existat mai multe secte precrestine (cum sunt si azi, secte crestine si musulmane).
Teorie conspirationista ? impotriva cui, a lui Dumnezeu.

Originea lor nu e sigura. Unii atribuie gnosticismului o origine postcrestina; oricum, influentele grecesti, alaturi de unele evreiesti si a religiilor rasaritene sunt evidente.
Nu impotriva lui Dumnezeu, ci impotriva oponentilor crestinismului "ortodox".
QUOTE
Deoarece aceste carti au fost scrise inainte de '89, cand cum bine sti, comunismul nu permitea discutii despre Dumnezeu si religie prin carti sau studii care nu aveau legatura cu Biserica.

Nu cred ca e un punct valabil. Inainte de '89, comunismul nu perimitea discutii favorabile despre Dumnezeu si religie, crestinism in special. Dar erau mai mult decat incantati de discutii care sa scoata in evidenta miniciuna, falsul, copierea, influente altele decat divine, etc. Un subiect ca si acesta ar fi dat doar apa la moara "ateismului stiintific".

QUOTE
Te rog sa-mi permiti sa te corectez, Biserica a facut din credinta o afacere.

Iar eu te rog sa-mi permiti sa te corectez, la randul meu: Nu "Biserica", ci bisericile. La restul, subscriu. Cat despre combatere: nu descalifica mesajul pentru purtatorul lui. Un adevar e un adevar, indiferent daca cineva-l exploateaza sau nu.

QUOTE
Miscarea Lutherana, hughenotii, baptisti, iehovistii si toti ceilalti care au fost nemultumiti de Biserica, dar au ramas in credinta lui Dumnezeu.

Pai nu, ca toti de mai sus, poate mai putin martorii (ei sunt originali, nu au la ce sa se intoarca sau ce sa modernizeze, si mai apoi nu pot si nu vor), nu au vrut o "modernizare", ci o intoarcere la origini.

QUOTE
Deci legile au fost date de Dumnezeu, El fiind mai presus de lege, El ne judeca inca de la inceputuri, iar pedepsele tot El le aplica. Omul si ingerii, au libertate, pai daca este asa, ceva nu este in regula. Cum poti avea libertate cand nu poti sa depasesti un cadru legal.

Hai sa o luam invers. Presupun ca ultima e o intrebare. Sunt Romanii liberi acum? Dar Europa? Dar americanii? De ce nu au zis oricare din ei ca nu e nevoie de lege si constitutie daca e sa fim liberi? Legea este tocmai garantul libertatii. Mai apoi, oamenii nu sunt dumnezei, doar ca unii se cred. Oamenii au nevoie, nu pot trai, nu pot functiona fara lege si asta pentru ca sunt oameni, din cauza naturii noastre limitate si corupte (nimic nu este si nu poate fi absolut cand vine vorba de om, natura sa. Suntem limitati, iar adevarul acesta se aplica la orice tine de om. Libertate inclusiv). Nu asa este cu Dumnezeu. El este perfect in natura Sa si suveran, mai apoi. Prin urmare, are dreptul si trage la raspundere. Judecata e normal sa fie in functie ce exista, nu de ce crede omul ca este drept. Omul nu poate cunoaste justitia, dreptatea absoluta din cauza motivelor de mai sus.

QUOTE
Adica daca faci ceva, care poate nu este rau, nefiind cuprins in cadrul legal, esti in afara legii si vei fi judecat. Pai daca omul si ingerii au libertatea de a alege de ce trebuie sa mai dea ascultare.

Exemplu?
Tu nu pornesti de la premiza corecta. Premiza corecta, "cadrul legal", e ca toti omenii sunt vinovati si judecati. Unii insa accepta salvarea oferita. Subiectul se poate intinde, despre libertate si ascultare, zic. Libertatea de a alege nu indreptateste sau pozitioneaza binele si raul pe aceasi treapta, nici nu ofera variante care nu exista, adica e limitata de conditia in care ne aflam, adica (sa ma folosesc de o ilustratie) intr-un vapor pe cale de a se scufunda. Unii pot accepta salvarea oferita, considerand-o ca venind din dragoste, altii pot sa o refuze (nu le place planul de salvare, urasc pe salvator, vad salvarea ca impusa, din moment ce libertatea de a alege este limitata, sau nu vad nici un pericol, etc).
Cateva puncte suplimentare asociate subiectului (libertate- ascultare):

1.Dumnezeu este suveran (cu "regret", dar la El democratia nu functioneaza)! "La inceput Dumnezeu..." ne zice Genesa, iar Hristos ne invata "Vie Imparatia Ta..."
2. Raul este orice este nepotrivit naturii Lui , nu ceea ce noi consideram a fi (bunatatea si justitia Lui depasesc ceea ce noi intelegem prin respectivii termeni, nu invers!)
3. Unde este Dumnezeu raul nu poate exista, raul vine in conflict cu natura Lui (dupa cum apa si uleiul se separa automat, tot asa raul si binele se separa imediat)
4. Slujirea, ascultarea se bazeaza pe dragoste. Dragostea este o acceptare, nu o conditionare. Dumnezeu nu s-a schimbat, noi da, devenind rai (vezi punctele 2,3 de mai sus)
5. Pt. ca e suveran asupra tot ceea ce El a creat si pentru ca unde este El exista doar armonie, nu conflict (tot din cauza naturii Sale, vezi si pct3), trage la socoteala creatia Sa.

QUOTE
Deci in Biserica au existat o multime de oameni care si-au dat seama ca exista ceva in SS, care nu concorda cu logica. Ca textele acelea ca si multe altele au fost puse acolo pentru ingradirea libertatii oamenilor iar Bisrica le foloseste ca dogma.

Exemple pentru confictul cu logica? Exemple pentru libertatea ingradita?

QUOTE
Nu, nu ma insel, din pacate sunt mult prea multe voci care sustin ca in acele vremuri, Biblia a fost practic cenzurata. A fost ultima lovitura data perdantilor, gnosticii. Te rog sa enumeri macar una din falsificarle facute de gnostici. Demascare, pai tocmai ca in acea vreme se puteau face extrem de multe, Biserica era practic un concept, bazele au fost puse tocmai in acea perioada. Crede-ma istoria este chiar hoby-ul meu, as putea sa-ti recomand carti pe care nu ai ajunge sa le citesti in 10-20 de ani. Aici doar imi expun parerile, despre un subiect sau altul si ascult parerile celorlalti, incercand sa combat sau sa accept ceea se scrie aici.

Pareri de o parte si alta gasesti intotdeauna, indiferent de subiect. Schimbari au fost, dar nu poti sa le numesti cenzura, cu atat mai mult cu cat tocmai prin faptul ca au putut fi identificate ca atare (schimbari) au trebuit sa fie comparate cu ceva. Marcion este mai mult decat suficient pentru exemplificare pentru ce au facut gnosticii, si aceea poti sa o numesti cenzura sau selectare dupa bunul plac sau falsificare. Gnosticii au fost gresiti nu doar pentru ciuntirea NT, dar si a VT. Daca la ciuntirea NT s-ar putea raspunde ca nu exista un canon format, deci gnosticii aveau "dreptul" sa faca ce credeau ei ca le potriveste mai bine, apoi nu la fel a fost cazul VT, care a fost cunoscut si redat chiar si de Hristos in spusele si invataturile Sale. Pavel afirma ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, si sa dea intelepciune in neprihanire..." 2Timotei 3:16. Gnosticii au crezut altfel. Iar in momentul in care gnosticii s-au atins de integritatea VT, s-au atins implicit si de integritatea lui Hristos.
Mai apoi, faptul ca Biserica nu si-a organizat pentru multa vreme doctrinele nu inseamna ca nu le avea conturate. O falsificare nu putea sa se produca fara dificultate si opozitie din partea bisericilor independente si risipite la distante prea mari ca schimbarile radicale sau chiar tranzitorii facute de catre cineva sa poata prinde radacini.
Cum ar fi putut Irineu din Lyon intr-o perioada nesimnificativa ca lungime sa faca ce nu a reusit papa din Roma (si doar cine este papa!) in doua mii de ani, anume subordonarea tuturor bisericilor din Europa?!
Biserica a cautat dintoteauna, in principiu cel putin, sa tina de ce a primit de la apostoli, atitudine care si tu ai recunoscut-o, ca pe un defect cand reprosai lipsa de "modernizare" a Bisericii. Atunci hai sa fim consecventi pana la capat: Biserica nu a fost interesata la vremea lui Ioan, la vremea lui Irineu, pe vremea lui Luther -care a predicat tocmai intoarcerea la principiile Bisericii primare, nu o modernizare- nu a fost interesata, si nu este, de schimbari, ci doar de ceea "ce era de la inceput , ce am auzit, ce am vazut cu ochii nostri, ce am privit si ce am pipait cu mainile noastre cu privire la Cuvantul vietii- pentru ca viata a fost aratata si noi am vazut-o, si marturisim despre ea, viata care era in Tatal, si care ne-a fost aratata- deci ce am vazut si am auzit aceea va vestim si voua, ca si voi sa aveti partasie cu noi."1 Ioan 1-3
PS Nu am vrut sa sugerez ca nu esti citit.


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 13 Jan 2007, 05:13 AM
Mesaj #127


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (zexelica)
Nu-ti fa probleme cua nu sunt suparacios. Nu sunt aici ca sa-mi fac prieteni sau sa impresionez pe nimeni sau sa fiu "agreeable". Scopul meu este propovaduirea Evangheliei, nu a cunostintelor mele sau a vreunei doctrine. Scrie, discutam. Asa crezi tu, nu ma intereseaza. Ma intererseaza NUMAI Biblia, nu ce cred sau care este parerea oamenilor. Si spun asta nu ca sa jignesc pe cineva. Asta este maniera de abordare biblica. Sa vedem ce are Dumnezeu de spus, nu noi. Noi avem numai prostii in cap. Daca ar fi dupa noi....

Pai nici nu ai dreptul sa fii suparacios. Aia e bine.
Nu musai sa-ti faci prieteni sau sa impresionezi, dar poti incerca sa fii "agreeable".
O doctrina tot propovaduiesti, fie ca o recunosti sau nu.

QUOTE
Bineinteles ca vreau versuri. Nici nu se pune problema sa te cred pe cuvint.

Nici o problema, spune la ce anume.

QUOTE
Care este 100% Cuvintul lui Dumnezeu? Varianta originala, in limba evreiasca. Tu ii crezi pe traducatori? Multe sunt bune, dar cind chiar descoperim ca sunt eventuale greseli, trebuie sa mergem la original. Asa se face meserie.

Eu nu cunosc evreiste, asa ca trebie sa ma multumesc cu traduceri.
Cred pe traducator; am mai multi decat unul.
Cred ca am destule referinte, dar am sa mai adaug, dupa nevoie.
Am auzit si eu de Strong, multumesc frumos.
M-am uitat, ca d'aia vorbesc!
Nu inteleg la ce mi-ai dat citatul.

QUOTE
Acum daca ai apucat sa scoti porumbelu', nu pot sa nu te intreb: care este cuvintul evreiesc folosit in textul original din TANAH? Trebuie sa-l stii daca te-ai uitat si in dictionar.

Eu nu scot porumbei, ca nu sunt magician. Bine-nteles ca stiu despre ce vorbesc, doar d'aia am facut afirmtia despre traducerea lui Cornilescu. Dar tu?

QUOTE
Nu poti face afirmatia aceasta fara sa ai textul evreiesc in fata. Il ai sau nu? Daca nu il ai si gresesti te gasesti lucrind impotriva lui Dumnezeu. Cind ai textul evreiesc in fata, atunci poti si numai atunci trebuie sa faci aprecieri.

Da, am textul evreiesc
Usurel numa', nu te pripi la vale.
Si daca gresesc, eu nu pot sa ALEG sa gresesc, deci sunt fara vina. cool.gif

QUOTE
Astea sunt pt. cei care apartin unei anumite doctrine, biserici. Nu este important care este mai citit sau mai destept, ci numai dac ceea ce sustii poti proba cu versuri, fara a contrazice NIMIC din Biblie.
Nu vezi ca le dau versuri care sustin direct ca nu putem ALEGE si le trec pe linga urechi? Niciun impact. Ei trebuie sa justifice impotrivirea Scripturii la ideea omului ca el poate alege dupa ce a murit spiritual. Dar n-au cum si atunci IGNORA acele versuri.


Si tu nu apartii nici unei biserici? 43.gif
Despre alegere, poate vrei sa repeti pentru mine ce intelegi prin "ALEGE". Ca si in cazul sfinteniei, nu vad de ce sa pornim a discuta subiectul fara sa lamurim bazele inainte. Si nu imi da, te rog, doar citate, fie ele si cu cuvinte ingrosate, pentru ca nu stiu ce vrei sa spui cu aia intotdeauna. Daca iti place sa dai doar versete, exista un topic dedicat.


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 03:25 AM
Mesaj #128


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
QUOTE
QUOTE 
Nu mi-ai spus niciodata cind incep cele 1335 de zile. Data calendaristica si dovedita cu versuri.


QUOTE
Pe scurt, raspunsul il da chiar Biblia, numai ca trebuie inteleasa cu Duhul: 42 Privegheaţi deci, că nu ştiţi īn care zi vine Domnul vostru. (Matei 24) Chiar Iisus l-a dat...

Deci iarasi minti cu nerusinare.

Cind incep omule cele 1335 de zile?
Ai spus ca mi-ai raspuns cind. Unde? Imi dai un vers care imi spune ca nu stim cind vine Domnul. Da' dovada biblica (,) ca se aplica si la 1335 de zile o ai? Aici nu suntem la biserica, unde nu se pun intrebari.
Continui in minciuna in loc sa spui cinstit (sic!) ca nu stii.
Nicio biserica nu stie, ca scrie ca NU POT.


IoanV
Biserica lui Hristos in niciun caz nu este biserica ortodoxa din care faci tu parte si care te invta sa te-nchini la icoane, sa pupi
QUOTE
morti sau miini de morti, care are lemne facatoare de minuni...

Presupuneri... Si vad ca iti lipseste constiinta faptului ca unii dintre cei credinciosi, si alesi, daca iti place termenul, chiar daca au parasit aceasta lume, nu sunt morti ci sunt vii!

Uite ce SCRIE:
QUOTE
9Cīnd a rupt Mielul pecetea a cincea, am văzut supt altar sufletele celor ce fuseseră junghiaţi din pricina Cuvīntului lui Dumnezeu, şi din pricina mărturisirii, pe care o ţinuseră.

Scrie suflete, nu moaste.
De ce le pupi degetele corpului MORT.
Sau nici corpurile nu sunt moarte?
De ce inveti lumea sa pupe morti? Uite ce SCRIE de corpurile TUTUROR sfintilor:
QUOTE
  50Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sīngele să moştenească Īmpărăţia lui Dumnezeu; şi că, putrezirea nu poate moşteni neputrezirea.

    51Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,

Scrie PUTREZICIUNE si corpul in care au fost, nu va fi in cer. Tu il pupi?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 03:31 AM
Mesaj #129


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



getalife
QUOTE
Care este 100% Cuvintul lui Dumnezeu? Varianta originala, in limba evreiasca. Tu ii crezi pe traducatori? Multe sunt bune, dar cind chiar descoperim ca sunt eventuale greseli, trebuie sa mergem la original. Asa se face meserie.


Eu nu cunosc evreiste, asa ca trebie sa ma multumesc cu traduceri.
Cred pe traducator; am mai multi decat unul.
Cred ca am destule referinte, dar am sa mai adaug, dupa nevoie.
Am auzit si eu de Strong, multumesc frumos.
M-am uitat, ca d'aia vorbesc!
Nu inteleg la ce mi-ai dat citatul.


QUOTE 
Acum daca ai apucat sa scoti porumbelu', nu pot sa nu te intreb: care este cuvintul evreiesc folosit in textul original din TANAH? Trebuie sa-l stii daca te-ai uitat si in dictionar. 


Eu nu scot porumbei, ca nu sunt magician. Bine-nteles ca stiu despre ce vorbesc, doar d'aia am facut afirmtia despre traducerea lui Cornilescu. Dar tu?

Daca ai sti, ai scrie cuvintul evreiesc cu traducerea sau numerotarea Strong's.
Era simplu: stii, scrie cuvintul. Nu stii, stai linistit.



--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 14 Jan 2007, 04:43 AM
Mesaj #130


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (zexelica)
Daca ai sti, ai scrie cuvintul evreiesc cu traducerea sau numerotarea Strong's.
Era simplu: stii, scrie cuvintul. Nu stii, stai linistit.

Vezi, am stiut eu ca daca te stradui putin, poti sa fii "agreeable" spoton.gif
1696, 1697- dabar- word
8034 -shem- name
Dar tu? Tu te-ai uitat inainte de a da faimoasele echivalari?


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Jan 2007, 02:25 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Getalife

QUOTE
Originea lor nu e sigura. Unii atribuie gnosticismului o origine postcrestina; oricum, influentele grecesti, alaturi de unele evreiesti si a religiilor rasaritene sunt evidente.
Nu impotriva lui Dumnezeu, ci impotriva oponentilor crestinismului "ortodox".


Toate sectele mentionate in Biblie (gnosticii au fost exclusi intentionat) au fost precrestine si au participat activ la redactarea si screrea Bibliei (N.T.). De acord cu influentele rasritene, mai putin cu cele grecesti, grecii au aparut mai tarziu, cand au sesizat ca se forta aceste noi religii. Dupa cum realizezi, toate sectele indiferent de religie, nu au nimic cu Dumnezeu, ci mai degraba este un conflict de interese pur umane.

QUOTE
Nu cred ca e un punct valabil. Inainte de '89, comunismul nu perimitea discutii favorabile   despre Dumnezeu si religie, crestinism in special. Dar erau mai mult decat incantati de discutii care sa scoata in evidenta miniciuna, falsul, copierea, influente altele decat divine, etc. Un subiect ca si acesta ar fi dat doar apa la moara "ateismului stiintific".


Poate nu m-am facut bine inteles, tocmai de aceea multi istorici au scris carti in care dezvoltau cunoasterea crestinismului, printre randuri si in legatura cu alte aspecte istorice cercetate si scrise. Vezi C.tin. Daniel si toate cartile scrise in colectia "Bibliotheca Orientalis"

QUOTE
Iar eu te rog sa-mi permiti sa te corectez, la randul meu: Nu "Biserica",  ci bisericile. La restul, subscriu. Cat despre combatere: nu descalifica mesajul pentru purtatorul lui. Un adevar e un adevar, indiferent daca cineva-l exploateaza sau nu.



Cand scriu Biserica ma refer la institutia bisericeasca in ansamblui ei fie ea crestina sau islamista, nu fac distinctie intre ele. Din pacate mie nu mi se pare ca mesajul transmis este unul adevarat ci mai degraba un scenariu menit sa faca masele de crestini maleabile si supuse dogmei. Adevarul nu poate fi exploatat el este si atat. Poate fi denaturat, schimbat, dar purul adevar iese la lumina odata si odata.

QUOTE
Pai nu, ca toti de mai sus, poate mai putin martorii (ei sunt originali, nu au la ce sa se intoarca sau ce sa modernizeze, si mai apoi nu pot si nu vor), nu au vrut o "modernizare", ci o intoarcere  la origini.


Aici te contrazic, toti cei care au avut ceva impotriva Biserici au fost nevoiti sa o faca din cauza cercetarilor stiintifice care contraziceau cu argumente conceptul Bisericii despre crestinism. Dezvoltarea umanitatii a atras dupa sine si revolutionarea Bisericii, biserica sau cel putin o parte a ei nu putea ramane la nivelul indulgentelor, a cruciadelor copiilor, etc. Iehovistii dupa parerea mea sunt mai doctrinari decat multi altii, ei respecta cu strictete Biblia si interpreteaza stiinta prin prisma Bibliei. Desi ei mizeaza foarte mult pe construirea Bisericii sufletesti, totusi remarcam ca nimic din ce este legat de Biserica nu poate scapa de cladirea zidita de simboluri, grandoare, fast, etc.

QUOTE
Hai sa o luam invers. Presupun ca ultima e o intrebare. Sunt Romanii liberi acum? Dar Europa? Dar americanii? De ce nu au zis oricare din ei ca nu e nevoie de lege si constitutie daca e sa fim liberi? Legea este tocmai garantul libertatii. Mai apoi, oamenii nu sunt dumnezei, doar ca unii se cred. Oamenii au nevoie, nu pot trai, nu pot functiona fara lege si asta pentru ca sunt oameni, din cauza naturii noastre limitate si corupte (nimic nu este si nu poate fi absolut cand vine vorba de om, natura sa. Suntem limitati, iar adevarul acesta se aplica la orice tine de om. Libertate inclusiv). Nu asa este cu Dumnezeu. El este perfect in natura Sa si suveran, mai apoi. Prin urmare, are dreptul  si trage la raspundere. Judecata e normal sa fie in functie ce exista, nu de ce crede omul ca este drept. Omul nu poate cunoaste justitia, dreptatea absoluta din cauza motivelor de mai sus.


Exista oameni care cred ca pot traii fara legii, anarhistii. Eu nu fac parte dintre ei deci cred ca este nevoie de legi, dar de legi simple concise care sa limiteze latura animalica din individ. Omul este un animal evoluat, lucrarea lui Dumnezeu asupra sa nu s-a terminat. Poate va fi gata atunci cand educatia va fi obligatorie pentru toti copii si se va face in aceiasi limba si ceea ce este cel mai important se va renunta la dogme indiferent de religie. Cred ca numai asa vom ajunge sa-L intelegem pe Dumnezeu, mesajul sau. Sa intelegem ca vanitatea si mandria sunt cele mai mari rele lasate de Lucifer pe pamant, si nu in ultima instanta sa intelegem cuvantul lui Isus. Din pacate nu vom mai apuca sa vedem toate acestea. Nu ne va judeca nimeni, ne vom judeca singuri si pedeapsa tot singuri ne-o aplicam zi de zi din ce in ce mai dura este pedeapsa pe care increcam s-o suportam.


QUOTE
Tu nu pornesti de la premiza corecta. Premiza corecta, "cadrul legal", e ca toti omenii sunt vinovati si judecati. Unii insa accepta salvarea oferita. Subiectul se poate intinde, despre libertate si ascultare, zic. Libertatea de a alege nu indreptateste .......


Nu, nu toti oamenii sunt vinovati, acea vina primordiala, cu marul si Eva, eu nu pot fi de acord cu asa ceva. Oamenii se nasc nevinovati, vinovata este educatia pe care o primesc. Daca la asta se refera Biblia atunci sunt de acord, asa cum nu pot fi de acord ca sunt oameni care nu vor sa fie salvati. Exista in strafundul nostru un instinct primar de suparvietuire ei bine cineva sau ceva a impins acest instinct pana dincolo de moarte si asta este credinta, religia. oamenii nu vor sa creada ca dupa moarte corpul nu mai reprezinta nimic, spiritul, sufletul, in schimb poate face acest lucru dar din pacate stim prea putine despre suflet, si asta deoarece sunte inca tributari corpului. Exemple :
1. Eu cred ca Dumnezeu nu este un suveran, perceptia sa a fost denaturata de Biserica.
2. Raul este cateodata, generator de bine, vezi exemple in natura.
3. Cum spuneam si la pct. 2, binele iese in evidenta imediat ce am perceput intensitatea raului, iar apoi vedem ca binele invinge.
4. Slujirea si ascultarea nu se bazeaza pe iubire ci pe intelegere si respect. Nu poti sa fi ascultator daca iubesti pe cineva, trebuie sa-l intelegi, ca sa nu mai vorbim de slujire. Iubirea este un sentiment uman, dar nu putem fi sclavii iubirii.
5. Aici trebuie sa fac distinctie intre Creator si Dumnezeu, cel ce a creat materie, miscare, modelatorul, nu are legatura cu cel care a creat spiritul cu sufletul si poate tocmai de aceea Biblia spune " La inceput a fost cuvantul..." Creatorul poate sa strice totul maine, important este ca spiritul sa supravietuiasca si sa o ia de la inceput.


QUOTE
Exemple pentru confictul cu logica? Exemple pentru libertatea ingradita?


Nu pot si nici nu am avea timp pentru a dezvolta o asemenea discutie, totusi nu crezi ca macar, iluministii s-au gandit ca este ceva in S.S. care nu corspunde cu realitatea. Cat despre libertate, oare nu tocmai dogma a fost facuta sa nu ne lase sa gandim liberi, gandeste-te la cati au ars pe rug pentru faptul ca iubeau pisicile negre sau broastele. Pamantul este rotund doar de cateva sute de ani. Mai vrei exemple, cauta-le si le vei gasii la tot pasul.


QUOTE
Pareri de o parte si alta gasesti intotdeauna, indiferent de subiect. Schimbari au fost, dar nu poti sa le numesti cenzura, cu atat mai mult cu cat tocmai prin faptul ca au putut fi identificate ca atare (schimbari) au trebuit sa fie comparate cu ceva.


Cand scoti un text dintr-o lucrare fara voia realizatorului, nu se chiama cenzura ?

QUOTE
Marcion este mai mult decat suficient pentru exemplificare pentru ce au facut gnosticii, si aceea poti sa o numesti cenzura sau selectare dupa bunul plac sau falsificare.  Gnosticii au fost gresiti nu doar pentru ciuntirea NT, dar si a VT. Daca la ciuntirea NT s-ar putea raspunde ca nu exista un canon format, deci gnosticii aveau "dreptul" sa faca ce credeau ei ca le potriveste mai bine, apoi nu la fel a fost cazul VT, care a fost cunoscut si redat chiar si de Hristos in spusele si invataturile Sale. Pavel afirma ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, si sa dea intelepciune in neprihanire..." 2Timotei 3:16. Gnosticii au crezut altfel.   Iar in momentul in care gnosticii s-au atins de integritatea VT, s-au atins implicit si de integritatea lui Hristos.


Cel mai simplu cand esti vinovat si acuzat de cineva este sa dai vina pe cel ce te acuza si sa-i pui in carca acuzatiile aduse, mai ales daca nu are cine sa te contrazica. Avand in vedere ca Isus era esenian, cred ca este lesne de inteles actiunea gnosticilor. Pentru a fi bine inteles, in acea perioada existau mai multe secte precrestine, secte care dezbateau si se contraziceau in legatura cu doctrinele, cu bazele noii religii.

QUOTE
Mai apoi, faptul ca Biserica nu si-a organizat pentru multa vreme doctrinele nu inseamna ca nu le avea conturate. O falsificare nu putea sa se produca fara dificultate si opozitie din partea bisericilor independente si risipite la distante prea mari ca schimbarile radicale sau chiar tranzitorii facute de catre cineva sa poata prinde radacini.


Ai auzit de existenta conciliilor si de rolul lor, ca rezultatele s-au vazut de-a lungul istoriei.

QUOTE
Cum ar fi putut Irineu din Lyon intr-o perioada nesimnificativa ca lungime sa faca ce nu a reusit papa din Roma (si doar cine este papa!) in doua mii de ani, anume subordonarea tuturor bisericilor din Europa?!


Ai citit ceva despre papii de la Avignon, cum s-a ajuns la existenta mai multor papi in acelasi timp, Istoria Imperiului Roman, etc.
Din pacate trebuie sa fac apel la cunostintele tale, deoarece nu am timp sa stau sa explic de ce si cum. Aici discutam despre judecata de apoi, exista un topic despr gnostici unde in masura in care am sa pot voi raspunde acestor intrebari.

QUOTE
Biserica a cautat dintoteauna, in principiu cel putin, sa tina de ce a primit de la apostoli, atitudine care si tu ai recunoscut-o, ca pe un defect cand reprosai lipsa de "modernizare" a Bisericii. Atunci hai sa fim consecventi pana la capat: Biserica nu a fost interesata la vremea lui Ioan, la vremea lui Irineu, pe vremea lui Luther -care a predicat tocmai intoarcerea la principiile Bisericii primare, nu o modernizare- nu a fost interesata, si nu este, de schimbari, ci doar de ceea "ce era de la inceput , ce am auzit, ce am vazut cu ochii nostri, ce am privit si ce am pipait cu mainile noastre cu privire la Cuvantul vietii- pentru ca viata a fost aratata si noi am vazut-o, si marturisim despre ea, viata care era in Tatal, si care ne-a fost aratata- deci ce am vazut si am auzit aceea va vestim si voua, ca si voi sa aveti partasie cu noi."1 Ioan 1-3


Atentie ! nu poti pune in acelasi cos, pe Ioan, Irineu si Luther, faci o mare confuzie, ori eu nu inteleg. Care sunt principiile biserici primare si cine le-a definit? Sti ca miscarea lui Luther a inceput ca o reactie, fata de vanzarea indulgentelor, in vreme ce Ioan si Irineu nu au avut nicio initiativa de condamnare a actiunilor Bisericii ci dinpotriva i-au pus bazele. Trebuie sa ne punem de acord asupra unor aspecte comune, in ceea ce priveste comuniunea de opinii si idei, altfel riscam sa ne repetam si sa nu ne mai intelegem. Eu nu contest crestinismul sau invataturile lui Isus, mai mult nu am auzit, nu am vazut si nu am pipait personal, nimic din ceea ce sugerezi. Am citit Biblia, am citit Coranul si nu am contestat si nu voi contesta religia ca parte a vietii umane. Ceea ce contest sunt actiunile Bisericilor si ale conducatorilor acestora fie ei medievali sau moderni. Iar aici discut despre realitatea sau irealitatea celor patru legi dupa care Dumnezeu va judeca lumea. Ceea ce spuneam sau incercam sa spun era tocmai faptul, ca nu stim daca aceste legi sunt sau nu reale, deoarece Biblia a fost tradusa sub diverse forme si copiata la nesfarsit, pe langa faptul ca primii conducatori ai Bisericii au facut ce au crezut de cuvinta, cu toate scrierile apocrife.

Acest topic a fost editat de marduk: 14 Jan 2007, 04:33 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 Jan 2007, 03:40 PM
Mesaj #132


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
QUOTE
Pe scurt, raspunsul il da chiar Biblia, numai ca trebuie inteleasa cu Duhul: 42 Privegheaţi deci, că nu ştiţi īn care zi vine Domnul vostru. (Matei 24) Chiar Iisus l-a dat...

Deci iarasi minti cu nerusinare.

Dupa cum vezi, nu pe mine ma faci mincinos si nerusinat ci chiar pe Iisus... Eu nu am facut decat sa Il citez pe El...
Probabil zici asta gandindu-te ca ceilalti dumenezei s-au maniat pe El, insa cand vei trece de la politesism la monoteism, vei intelege... Ce zice Iisus, este porunca pentru noi, in fata oricarui alt text din VT... Esti pe varianta veche... Iti trebuie un update la crestinism...
QUOTE
Continui in minciuna in loc sa spui cinstit (sic!) ca nu stii.

Eu nu stiu si nici nu vreau sa stiu mai multe decat ce zice Iisus... Daca tu spui ca El minte, atunci mint si eu ca El... Tu sa fii sanatos...

QUOTE
Daca ai sti, ai scrie cuvintul evreiesc cu traducerea sau numerotarea Strong's.

pai si tu crezi Strongu' asta doar pentru ca-si zice strong? Nu vezi ca te-a impins la politesism, iar Biblia, pe care aia au pretentia ca au tradus-o, vorbeste despre un singur Dumnezeu? E doar UNUL... nu au cum sa fie doi sau mai multi separati...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 07:05 PM
Mesaj #133


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



getalife
QUOTE
Vezi, am stiut eu ca daca te stradui putin, poti sa fii "agreeable" 
1696, 1697- dabar- word
8034 -shem- name
Dar tu? Tu te-ai uitat inainte de a da faimoasele echivalari?

Foarte exact. Si ai studiat fraza si ai gasit cuvintul "gadyish"1430?
Daca ai textul in fata, nici nu te mai obosi sa-ti ceri scuze ca nu asta-i scopu'.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 14 Jan 2007, 07:18 PM
Mesaj #134


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



clopo
QUOTE
Deci iarasi minti cu nerusinare.

Ma refeream la minciuna ta ca ai afirmat ca mi-ai dat raspunsul CIND incep cele 1335 de zile si nu mi-l-ai dat, mi-ai dat doar un vers care ti-am aratat de atitea orica este pt. cei din biserici si cei nesalvati care nu stiu.
Care este dovada biblica, te-am mai intrebat sa conectezi 1335 de zile cu versul din Matei? N-ai voie, pt. ca sunt contexte diferite: unul este referitor la JUDECATA iar altul la salvare.

Ti-am dat citeva versuri care spun clar ca cei salvati vor sti. Le mai pun odata, desi incerci schimbarea subiectului.
4Dar voi, fraţilor, nu sīnteţi īn īntunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoţ.

5Voi toţi sīnteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu sīntem ai nopţii, nici ai īntunerecului.

6De aceea să nu dormim ca ceilalţi, ci să veghem şi să fim treji.

7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

5Pe cine păzeşte porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima īnţeleptului cunoaşte şi vremea şi judecata.

Dar eu iti dau versuri pe carte tu voit le ignori de luni de zile, iar biserica ta nici nu le studiaza.
Daca erau citate din Paraipan erai in al 9-lea cer....


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 14 Jan 2007, 11:37 PM
Mesaj #135


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (zexelica @ 14 Jan 2007, 06:05 PM)
getalife
QUOTE
Vezi, am stiut eu ca daca te stradui putin, poti sa fii "agreeable" 
1696, 1697- dabar- word
8034 -shem- name
Dar tu? Tu te-ai uitat inainte de a da faimoasele echivalari?

Foarte exact. Si ai studiat fraza si ai gasit cuvintul "gadyish"1430?
Daca ai textul in fata, nici nu te mai obosi sa-ti ceri scuze ca nu asta-i scopu'.

Nu am stiut ca trebuie sa-mi cer scuze daca am textul in fata. "Gadysh" nu are nimic de a face cu discutia noasta, nu a fost contestat; cuvintele cheie pentru discutia noastra sunt cele doua de mai sus. Le-ai cautat inainte de a intra in echivalari, sau nu? juggle.gif


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 14 Jan 2007, 11:44 PM
Mesaj #136


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



Marduk,
te rog primeste pentru acum doar... scuzele mele pentru ca nu pot sa stau pe forum. Nu stu cum se face, dar tocmai de cand m-am inscris la forumul acesta, am tot mai putin timp. Voi reveni insa, subiectele sunt interesante (cele legate de istorie cel putin), chiar daca ne-am intins putin. In general vreau sa raspund in ordinea in care primesc mesjele, dar astazi am avut doar un rand de scris fratelui meu zexelica, si de aceea am incalcat regula. Poate voi reusi sa revin in cateva (mai multe sau mai putine) ore. 44.gif


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 15 Jan 2007, 12:26 AM
Mesaj #137


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



getalife
QUOTE
"Gadysh" nu are nimic de a face cu discutia noasta, nu a fost contestat; cuvintele cheie pentru discutia noastra sunt cele doua de mai sus. Le-ai cautat inainte de a intra in echivalari, sau nu? 

Cum sa n-aiba de-a face cu discutia? "Shem" este "nume" si "dabar" "cuvint". Si "gadysh" este "ridicat".
Deci versul este "ti-ai ridicat cuvintul deasupra tot numelui".

Am textul in limba originala in fata, normal ca il caut inainte sa vorbesc. Ce, sunt clopotel sa vorbesc aiurea fara sa verific textul in limba originala?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 20 Jan 2007, 09:32 AM
Mesaj #138


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



QUOTE (marduk)

QUOTE (eu)
   
Originea lor nu e sigura. Unii atribuie gnosticismului o origine postcrestina; oricum, influentele grecesti, alaturi de unele evreiesti si a religiilor rasaritene sunt evidente.
Nu impotriva lui Dumnezeu, ci impotriva oponentilor crestinismului "ortodox".


Toate sectele mentionate in Biblie (gnosticii au fost exclusi intentionat) au fost precrestine si au participat activ la redactarea si screrea Bibliei (N.T.). De acord cu influentele rasritene, mai putin cu cele grecesti, grecii au aparut mai tarziu, cand au sesizat ca se forta aceste noi religii. Dupa cum realizezi, toate sectele indiferent de religie, nu au nimic cu Dumnezeu, ci mai degraba este un conflict de interese pur umane.

Nu inteleg: care secte precrestine sunt mentionate si au participat la formarea Bibliei?
Influentele grecesti sunt puternice. Nu am citit nimic din colectia "Bibliotheca Orientalis", nu stiu daca sunt carti desper gnostici/ism. Refernintele care eu le am toate sustin influente puternice grecesti si rasaritene.
Nu inteleg "grecii au aparut mai tarziu, cand au sesizat ca se forta aceste noi religii. "

QUOTE (marduk)
Cand scriu Biserica ma refer la institutia bisericeasca in ansamblui ei fie ea crestina sau islamista, nu fac distinctie intre ele. Din pacate mie nu mi se pare ca mesajul transmis este unul adevarat ci mai degraba un scenariu menit sa faca masele de crestini maleabile si supuse dogmei. Adevarul nu poate fi exploatat el este si atat. Poate fi denaturat, schimbat, dar purul adevar iese la lumina odata si odata.

Care este mesajul "adecvat" si care este "scenariul"?
Bine-nteles ca adevarul poate fi exploatat!

QUOTE (marduk)
Aici te contrazic, toti cei care au avut ceva impotriva Biserici au fost nevoiti sa o faca din cauza cercetarilor stiintifice care contraziceau cu argumente conceptul Bisericii despre crestinism. Dezvoltarea umanitatii a atras dupa sine si revolutionarea Bisericii, biserica sau cel putin o parte a ei nu putea ramane la nivelul indulgentelor, a cruciadelor copiilor, etc. Iehovistii dupa parerea mea sunt mai doctrinari decat multi altii, ei respecta cu strictete Biblia si interpreteaza stiinta prin prisma Bibliei. Desi ei mizeaza foarte mult pe construirea Bisericii sufletesti, totusi remarcam ca nimic din ce este legat de Biserica nu poate scapa de cladirea zidita de simboluri, grandoare, fast, etc.

Nu e adevarat in cazul lui Luther, ca sa dau doar un ex. Descoperirile stiintifice nu au avut nimic de a face cu pozitia lui fata de romano-catolicism.
"Dezvoltarea umanitatii" si "revolutionarea bisericii" este un subiect de genul oul si gaina. Poti la fel de bine sa pui problema invers, "revolutionarea bisericii" a dus la "dezvoltarea umanitatii". Miscarea protestanta a fost dinamizata de "ad fontes"!
Iehovistii sunt un ghiveci ce se vrea original, dar ramane doar atat, un ghiveci.

QUOTE (marduk)
Exista oameni care cred ca pot traii fara legii, anarhistii. Eu nu fac parte dintre ei deci cred ca este nevoie de legi, dar de legi simple concise care sa limiteze latura animalica din individ. Omul este un animal evoluat, lucrarea lui Dumnezeu asupra sa nu s-a terminat. Poate va fi gata atunci cand educatia va fi obligatorie pentru toti copii si se va face in aceiasi limba si ceea ce este cel mai important se va renunta la dogme indiferent de religie. Cred ca numai asa vom ajunge sa-L intelegem pe Dumnezeu, mesajul sau. Sa intelegem ca vanitatea si mandria sunt cele mai mari rele lasate de Lucifer pe pamant, si nu in ultima instanta sa intelegem cuvantul lui Isus. Din pacate nu vom mai apuca sa vedem toate acestea. Nu ne va judeca nimeni, ne vom judeca singuri si pedeapsa tot singuri ne-o aplicam zi de zi din ce in ce mai dura este pedeapsa pe care increcam s-o suportam.

Anarhistii sunt un moft. La fel ca si ateistii, verii lor, sunt lipsiti de consistenta si logica.
Nu vad cum legile ar putea sa fie "simple si concise".
Nu inteleg asta: "Poate va fi gata atunci cand educatia va fi obligatorie pentru toti copii si se va face in aceiasi limba si ceea ce este cel mai important se va renunta la dogme indiferent de religie." si asta: " ne vom judeca singuri si pedeapsa tot singuri ne-o aplicam zi de zi din ce in ce mai dura este pedeapsa pe care increcam s-o suportam."
De acord cu asta: "Sa intelegem ca vanitatea si mandria sunt cele mai mari rele lasate de Lucifer pe pamant"

QUOTE (marduk)
Nu, nu toti oamenii sunt vinovati, acea vina primordiala, cu marul si Eva, eu nu pot fi de acord cu asa ceva. Oamenii se nasc nevinovati, vinovata este educatia pe care o primesc. Daca la asta se refera Biblia atunci sunt de acord, asa cum nu pot fi de acord ca sunt oameni care nu vor sa fie salvati. Exista in strafundul nostru un instinct primar de suparvietuire ei bine cineva sau ceva a impins acest instinct pana dincolo de moarte si asta este credinta, religia. oamenii nu vor sa creada ca dupa moarte corpul nu mai reprezinta nimic, spiritul, sufletul, in schimb poate face acest lucru dar din pacate stim prea putine despre suflet, si asta deoarece sunte inca tributari corpului. Exemple :
1. Eu cred ca Dumnezeu nu este un suveran, perceptia sa a fost denaturata de Biserica.
2. Raul este cateodata, generator de bine, vezi exemple in natura.
3. Cum spuneam si la pct. 2, binele iese in evidenta imediat ce am perceput intensitatea raului, iar apoi vedem ca binele invinge.
4. Slujirea si ascultarea nu se bazeaza pe iubire ci pe intelegere si respect. Nu poti sa fi ascultator daca iubesti pe cineva, trebuie sa-l intelegi, ca sa nu mai vorbim de slujire. Iubirea este un sentiment uman, dar nu putem fi sclavii iubirii.
5. Aici trebuie sa fac distinctie intre Creator si Dumnezeu, cel ce a creat materie, miscare, modelatorul, nu are legatura cu cel care a creat spiritul cu sufletul si poate tocmai de aceea Biblia spune " La inceput a fost cuvantul..." Creatorul poate sa strice totul maine, important este ca spiritul sa supravietuiasca si sa o ia de la inceput

Atunci nu esti de acord cu Biblia, daca afirmi ca nu toti oamenii sunt vinovati. Nu educatia este raspunsul la toate problemele individului si societatii. Nici o educatie nu te invata sa poftesti ce nu e al tau sau sa furi de ex. si totusi astea sunt facute nu doar de oameni fara pregatire.
Bine-nteles ca sunt oameni care nu vor sa fie salvati, bunaoara cei care nu cred ca sunt in pericol. Si sunt si din cei care cred ca trebuie sa faca ceva, dar solutia nu este Hristos.
Despre exemple, lamureste-ma ceva in prealabil: pe ce este bazata credinta ta in Dumnezeu?
No acuma:
1. Daca Dumnezeu nu este atotputernic, eu nu am nevoie de El. De unde stiu eu ca poate face ceva pentru mine?
2. Exemple?
3. Cum definesti binele si raul, bazat pe ce?
4. Slujirea si ascultarea se pot baza si pe frica sau pe interes personal. Eu vorbeam din punctul crestin de vedere. Nu inteleg asta: "Nu poti sa fi ascultator daca iubesti pe cineva, trebuie sa-l intelegi, ca sa nu mai vorbim de slujire" si nici cea care urmeaza.
5. De unde stii?

QUOTE (marduk)
Nu pot si nici nu am avea timp pentru a dezvolta o asemenea discutie, totusi nu crezi ca macar, iluministii s-au gandit ca este ceva in S.S. care nu corspunde cu realitatea. Cat despre libertate, oare nu tocmai dogma a fost facuta sa nu ne lase sa gandim liberi, gandeste-te la cati au ars pe rug pentru faptul ca iubeau pisicile negre sau broastele. Pamantul este rotund doar de cateva sute de ani. Mai vrei exemple, cauta-le si le vei gasii la tot pasul.

Nu stiu despre ce iluministi vorbesti, nici la ce s-au gandit ei ca nu ar corespunde realitatii
Eu ma refeream la crestinismul "ad fontes" nu la catolicisme.

QUOTE (marduk)


QUOTE (eu )
   
Pareri de o parte si alta gasesti intotdeauna, indiferent de subiect. Schimbari au fost, dar nu poti sa le numesti cenzura, cu atat mai mult cu cat tocmai prin faptul ca au putut fi identificate ca atare (schimbari) au trebuit sa fie comparate cu ceva.

Cand scoti un text dintr-o lucrare fara voia realizatorului, nu se chiama cenzura ?

In cazul de fata se chiama zel. Si ce am afirmat mai sus ramane: Schimbari au fost, dar nu poti sa le numesti cenzura, cu atat mai mult cu cat tocmai prin faptul ca au putut fi identificate ca atare (schimbari) au trebuit sa fie comparate cu ceva .

QUOTE (marduk)
Cel mai simplu cand esti vinovat si acuzat de cineva este sa dai vina pe cel ce te acuza si sa-i pui in carca acuzatiile aduse, mai ales daca nu are cine sa te contrazica. Avand in vedere ca Isus era esenian, cred ca este lesne de inteles actiunea gnosticilor. Pentru a fi bine inteles, in acea perioada existau mai multe secte precrestine, secte care dezbateau si se contraziceau in legatura cu doctrinele, cu bazele noii religii.

Marcion a aparut mai tarziu decat Scripturile. Hristos nu a fost esenian, (uniil fac pe Ioan Botezatorul) mai degraba poti sa-l asociezi cu fariseii decat cu esenienii, si asta indiferent ce zice "Bibliotheca Orientalis". Mai citeste inca o data ce am afirmat mai sus: "Gnosticii au fost gresiti nu doar pentru ciuntirea NT, dar si a VT (Marcion nu l-a recunoscut deloc). Daca la ciuntirea NT s-ar putea raspunde ca nu exista un canon format, deci gnosticii aveau "dreptul" sa faca ce credeau ei ca le potriveste mai bine, apoi nu la fel a fost cazul VT, care a fost cunoscut si redat chiar si de Hristos in spusele si invataturile Sale. Pavel afirma ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, si sa dea intelepciune in neprihanire..." 2Timotei 3:16. Gnosticii au crezut altfel. Iar in momentul in care gnosticii s-au atins de integritatea VT, s-au atins implicit si de integritatea lui Hristos . "Scriptura" la care Pavel se referea a fost Vechiul Testament, evident!

QUOTE (marduk)

QUOTE (eu )
Mai apoi, faptul ca Biserica nu si-a organizat pentru multa vreme doctrinele nu inseamna ca nu le avea conturate. O falsificare nu putea sa se produca fara dificultate si opozitie din partea bisericilor independente si risipite la distante prea mari ca schimbarile radicale sau chiar tranzitorii facute de catre cineva sa poata prinde radacini. 

Ai auzit de existenta conciliilor si de rolul lor, ca rezultatele s-au vazut de-a lungul istoriei.

Primul conciliu al bisericilor a fost in 321 la Nicaea, daca nu luam in considerare Fapte cap.15. Deci la o suta de ani dupa Irineu. Tocmai prin faptul ca doar la 321 a avut loc primul conciliu (si aceea prin decret imperial) intareste ce am afirmat mai sus despre independenta bisericilor.

QUOTE (marduk)

QUOTE (eu )
Cum ar fi putut Irineu din Lyon intr-o perioada nesimnificativa ca lungime sa faca ce nu a reusit papa din Roma (si doar cine este papa!) in doua mii de ani, anume subordonarea tuturor bisericilor din Europa?!
Ai citit ceva despre papii de la Avignon, cum s-a ajuns la existenta mai multor papi in acelasi timp, Istoria Imperiului Roman, etc.
Din pacate trebuie sa fac apel la cunostintele tale, deoarece nu am timp sa stau sa explic de ce si cum. Aici discutam despre judecata de apoi, exista un topic despr gnostici unde in masura in care am sa pot voi raspunde acestor intrebari.

Mutarea sediului papei la Avignon a avut loc la 1308, deci mai bine de o mie de ani dupa Irineu. Nu vad legatura. Si subordonarea tutror bisericilor nu a avut loc atunci si nici cand dupa.

QUOTE (marduk)
Atentie ! nu poti pune in acelasi cos, pe Ioan, Irineu si Luther, faci o mare confuzie, ori eu nu inteleg. Care sunt principiile biserici primare si cine le-a definit? Sti ca miscarea lui Luther a inceput ca o reactie, fata de vanzarea indulgentelor, in vreme ce Ioan si Irineu nu au avut nicio initiativa de condamnare a actiunilor Bisericii ci dinpotriva i-au pus bazele. Trebuie sa ne punem de acord asupra unor aspecte comune, in ceea ce priveste comuniunea de opinii si idei, altfel riscam sa ne repetam si sa nu ne mai intelegem. Eu nu contest crestinismul sau invataturile lui Isus, mai mult nu am auzit, nu am vazut si nu am pipait personal, nimic din ceea ce sugerezi. Am citit Biblia, am citit Coranul si nu am contestat si nu voi contesta religia ca parte a vietii umane. Ceea ce contest sunt actiunile Bisericilor si ale conducatorilor acestora fie ei medievali sau moderni. Iar aici discut despre realitatea sau irealitatea celor patru legi dupa care Dumnezeu va judeca lumea. Ceea ce spuneam sau incercam sa spun era tocmai faptul, ca nu stim daca aceste legi sunt sau nu reale, deoarece Biblia a fost tradusa sub diverse forme si copiata la nesfarsit, pe langa faptul ca primii conducatori ai Bisericii au facut ce au crezut de cuvinta, cu toate scrierile apocrife.

Probabil ca nu ai citit atent ce am spus mai sus. Eu nu vorbeam de "principiile bisericii primare", ci doar de un principiu, o traditie anume si aceea a fost/ este " sa tina de ce a primit de la apostoli", "ce era de la inceput". Toti trei amintiti au aceasta motivatie in apararea crestinismului.
"Principiile Bisericii primare", pe scurt: "Cel ce a fost aratat in trup, a fost dovedit neprihanit in Duhul, a fost vazut de ingeri, a fost propovaduit printre neamuri, a fost crezut in lume, a fost inaltat in slava"!
Faptul ca a fost tradusa mult nu inseamna ca nu mai stim ce au spus originalele, dimpotriva. Doar prin simpla comparare a traducerilor, fara a avea un manuscris original, si tot se poate reconstitui originalul, bazandu-ne doar pe analiza diferentelor. Cu cat mai multe traduceri si copii, cu atat mai simpla sarcina!




--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
getalife
mesaj 20 Jan 2007, 09:40 AM
Mesaj #139


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 28
Inscris: 30 December 06
Forumist Nr.: 9.148



zexelica,
Am stiut eu ca e usor de vorbit cu tine, impotriva celor spuse de altii pe forum. smile.gif Uite, eu doar trebuie sa repet ce am afirmat inainte, puncte la care tu nu ai raspuns, doar mai trimis la... dictionar!
spoton.gif
Poate vrei sa o faci de data aceasta!
Psalmul 138:2 nu poate constitui un suport pentru cele afimate de tine.
a) Alte traduceri decat KJV, inclusiv Cornilescu, redau diferit versetul. Nu ai oferit nici un motiv pentru care KJV ar fi superioara altor traduceri. "Du-te si studiaza" sau "Tradu tu" nu sunt argumente.
b) "Cuvantul" nu este tradus cu "Legea". Nu ai oferit nici un argument pentru echivalarea facuta. Cuvantul poate fi generalizat cu "adevarul", dar nu "Legea". In Psalm, "cuvantul" este sinonim cu "promisiune". Contextul psalmului intareste traducerea ca atare. Dictionarul de asemenea.
c) "numele" nu este echivalent cu "persoana". Numele este asociat persoanei, nu este persoana, chiar daca numele este descriptiv. Echivalarea "numele"="ceea ce este D-zeu" este fals, prin urmare (D-zeu nu este un nume, fie el si "Eu sunt cel ce sunt"). Nu ai dat motive pe ce baza ai facut echivalarea (Ex 3:14 este aplicat fara discernamant, sau nu ai oferit motive pentru care ai ales versetul)
d) "numele" in psalm se traduce ca "renume", "faima" si poti sa verifici dictionarul. Adica este folosit ca si in expresia "I s-a dus numele peste mari si tari".
In concluzie, bazat pe cele de mai sus, cat si pe bazele studierii/ traducerii unui text, Cornilescu a tradus corect Psalmul 138:2

Acest topic a fost editat de getalife: 20 Jan 2007, 10:29 AM


--------------------
"Men stumble over the truth from time to time, but most pick themselves up and hurry off as if nothing happened" Winston Churchill
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 20 Jan 2007, 08:03 PM
Mesaj #140


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



getalife
Iti place sa te auzi vorbind singur si filozofic.
Este foarte simplu: autoritatea nu este nici KJV nici Cornilescu, in care ai tu o incredere speciala, ci textul in evreieste.
Fara proba biblica imi spui ca "dabar" nu simbolizeaza Legea. Ce versuri ai ca proba? Cuvintul lui Dumnezeu este si adevar si Lege si Hristos si piine si miere si.... Toate sunt sinonime. Citeste Ps. 119.

QUOTE
d) "numele" in psalm se traduce ca "renume", "faima" si poti sa verifici dictionarul. Adica este folosit ca si in expresia "I s-a dus numele peste mari si tari".

"Dabar" este folosit de 2489 de ori in VT.
Care este terminatia evreiasca pe care o sustii ca s-ar traduce "faima"?, desi se vede ca nu ai habar de aceasta gramatica.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman