HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Gen / Genuri De Muzica NU Ascultati?
Blakut
mesaj 14 Feb 2007, 10:26 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Damn, everybody hates heavy metal... cry.gif

Eu nu ascult manele,hip-hop, house-whatever-computer-generated-crap, muzica usoara si poate inca niste chestii de care nu imi amintesc, mi-e greu sa le mentionez pe toate.

Acest topic a fost editat de Blakut: 14 Feb 2007, 10:35 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 17 May 2007, 11:33 AM
Mesaj #37





Guests






Din toate cate putin, adica ce-i mai bun. Chiar si manele si muzica lautareasca ascult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 18 Jul 2007, 12:41 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Mi-e scarba de manele, le evit chiar cu riscul de a avea( si am avut) certuri/discutii.La fel, lautareasca gen Katanga&co...

Si tare mult m-a chinuit un fel de muzica pe care nu stiu s-o caracterizez( o punea la maxx pustiul din apartamentul de dedesubt, din care cauza ne-am si mutat de la bloc): asa, se facea ca pe un drum de tzara cineva taraie de lantzuri nejte butoaie ruginite, iar pe acest fundal un om este torturat...cu tipetele de rigoare...daca cineva recunoaste genul, sa ma lamureasca si pe mine....

Suport greu romantzele, la fel cum cineva zicea mai sus, imi dau o stare de deprimare....Si, desi imi place mult muzica clasica, nu-mi place sa ascult opera/opereta.

Si, desi nu au nici o vina bietii oameni, au voce si fac un ban cinstit, ma innegurez cand aud melodiile pe care le ascultam des - ca altele nu erau - la radio, inainte de Revolutie.Mi-am petrecut adolescenta cu "ani de liceu", "magistrala albastra", ceva cu "gara noastra mica", si amintirea acelor vremuri imi taie maioneza.

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Jul 2007, 12:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bobo66
mesaj 18 Jul 2007, 02:00 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063





Nu-mi place muzica ce n-o inteleg. Si cea cu care nu intru in rezonanta. E posibil ca o melodie,interpret,gen care inainte imi placeau, in acel moment sa nu-mi placa. Nu sunt pe aceeasi lungime de unda cu ea(melodia). Desi voi fi huiduit copios, trebuie sa recunosc ca manelele au ritm, ceea ce nu intalnesti la multe piese simfonice moderne de ex. Hai sa ne gandim putin daca criteriul de judecare a manelelor este cel muzical,estetic sau este altul!?... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 Jul 2007, 04:23 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sunt scarboase, punct. Ca un parazit care incearca sa distruga gazda. Nici nu mai trebuie discutata chestia asta.

QUOTE
Desi voi fi huiduit copios, trebuie sa recunosc ca manelele au ritm, ceea ce nu intalnesti la multe piese simfonice moderne de ex.


Si pickhammerul are ritm. Ce piese simfonice moderne ai ascultat tu, de ti s-au parut mai frumoase manelele?

Acest topic a fost editat de Blakut: 18 Jul 2007, 04:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 22 Jul 2007, 05:16 PM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(Blakut @ 18 Jul 2007, 05:23 PM) *
Sunt scarboase, punct. Ca un parazit care incearca sa distruga gazda. Nici nu mai trebuie discutata chestia asta.
Si pickhammerul are ritm. Ce piese simfonice moderne ai ascultat tu, de ti s-au parut mai frumoase manelele?



Exact , in curand vom avea pickhammere in salile de concert. Asa cum avem expozitii in care exponatele(sic) sunt conserve aranjate in felurite chipuri, in care picturile sunt executate de maimute(si se vand pe bani grei) etc.
Sesisez o tenta de-a ma lua "in balon". Spre surprinderea ta am ascultat si piese moderne. N-am afirmat decat ca au ritm(manelele). Si stii foarte bine ce vreau sa spun. N-am spus ca un gen este mai frumos decat altul. Am impresia ca unii vor sa para mai"intelectuali" punand accentul pe nimicnicia unei creatii artistice(chiar daca tine de cultura suburbana). Pe de alta parte ai ocolit comentariul la intrebarea mea daca criteriul de judecare este cel estetic sau tine de aversiunea fata de cei care interpreteaza acele melodii(mai exact de etnia lor).

Acest topic a fost editat de bobo66: 22 Jul 2007, 05:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jul 2007, 06:06 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@bobo66: privat (deprived) rau de muzica trebuie sa fii tu ca sa asculti manele pentru ca au ceva ritm... hh.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jul 2007, 06:10 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(bobo66 @ 22 Jul 2007, 06:16 PM) *
Asa cum avem expozitii in care exponatele(sic) sunt conserve aranjate in felurite chipuri, in care picturile sunt executate de maimute(si se vand pe bani grei) etc.

Daca comparatia ta la misto era in contextul muzicii, sa stii ca nu esti departe de adevar jamie.gif Manelele sunt executate de niste maimute, cu nume cum ar fi: Adrian Minune, Adi de la Valcea, Vali Vijelie, etc ohyeah.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 23 Jul 2007, 08:56 AM
Mesaj #44


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 07:06 AM) *
@bobo66: privat (deprived) rau de muzica trebuie sa fii tu ca sa asculti manele pentru ca au ceva ritm... hh.gif
Ai pretentia ca esti atat de perspicace incat stii ce-mi place mie si ce nu? Sunt de cateva zile pe site respectiv pe forum , am postat doar catevamesaje si tu ai pretentia ca ma cunosti ?! Sau vei fi niscai psiholog paranormal gen Frank Black!...
QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 07:10 AM) *
Daca comparatia ta la misto era in contextul muzicii, sa stii ca nu esti departe de adevar jamie.gif Manelele sunt executate de niste maimute, cu nume cum ar fi: Adrian Minune, Adi de la Valcea, Vali Vijelie, etc ohyeah.gif
Tot maimute ii considerau si albii pe Nat King Cole, Louis Armstrong... Unii ii mai considera asa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jul 2007, 09:51 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(bobo66 @ 23 Jul 2007, 09:56 AM) *
Tot maimute ii considerau si albii pe Nat King Cole, Louis Armstrong... Unii ii mai considera asa...

Compari pe Louis Armstrong cu Vali Vijelie, Adrian Minune & Co.? rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 23 Jul 2007, 02:08 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063





Eu nu-i compar. Persoanele cu inclinatii spre discriminare rasiala,da. Daca tot suntem pe un topic cu titlul de mai sus va voi spune cu adevarat ce nu-mi place: extremismul de tot felul. Nu mi-a placut cand un prieten mi-a spus ca heavy-metal este muzica satanica, nu mi-a placut cand un oarecare se hlizea in timpul unui fragment din Lacul lebedelor, sau cand am aflat ca in Germania nazista singurul compozitor valabil era considerat Wagner ceilalti fiind categorisiti jidani, sau cand cineva facea misto de Herbert von Karajan care dirija cu ochii inchisi... E bine sa fim critici dar sa avem si logica in ce afirmam si,mai ales, sa nu incercam sa impunem altora "dreptatea"noastra.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jul 2007, 02:40 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Stai tu linistit ca nu pe motive rasiale am judecat calitatea manelelor wink.gif
As spune ca am mai putin respect pentru cei care asculta si sunt de etnie majoritara decat cei care canta si sunt de etnie minoritara! Stii, desi expresia exista din cate stiu eu doar in SUA, white trash n-au doar americanii...

Acest topic a fost editat de axel: 23 Jul 2007, 02:42 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 23 Jul 2007, 03:56 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



QUOTE(axel @ 23 Jul 2007, 03:40 PM) *
Stai tu linistit ca nu pe motive rasiale am judecat calitatea manelelor wink.gif
As spune ca am mai putin respect pentru cei care asculta si sunt de etnie majoritara decat cei care canta si sunt de etnie minoritara!



Nu sunt lingvist dar vad o contradictie flagranta intre continutul primei fraze si celei de-a doua.
Sa inteleg ca dac-as fi tigan si as asculta manele ar fi totul ok?!... Era o vreme cand americanii spuneau :"muzica neagra" cu alta conotatie decat astazi.


Intrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jul 2007, 08:11 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Nu imi plac manelele. Punct. Ce mai e de discutat? Aia nu e muzica, e kitsch; sunt trantite niste chestii la plezneala, muzica orientala amestecata cu tiganeasca amestecata cu mai stiu eu ce... cu niste versuri infecte. Nu imi place nici de cine le canta, nici de cine le asculta, nu imi place mesajul lor, nu imi place influenta pe care o au asupra culturii si tineretului romanesc. Consider ca manelele si tot ce tine de ele sunt cele mai periculoase lucruri pentru mintea si cultura unui roman, dupa droguri.

QUOTE
ntrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.


Ai deschis cutia, acuma asta este. Nu e peste tot asa, dar spiritele se mai incing.

Acest topic a fost editat de Blakut: 23 Jul 2007, 08:16 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Jul 2007, 11:51 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(bobo66 @ 23 Jul 2007, 04:56 PM) *
Nu sunt lingvist dar vad o contradictie flagranta intre continutul primei fraze si celei de-a doua.
Sa inteleg ca dac-as fi tigan si as asculta manele ar fi totul ok?!... Era o vreme cand americanii spuneau :"muzica neagra" cu alta conotatie decat astazi.
Intrand pe site am revazut un subtitlu: Arta de a conversa. Incep sa cred ca este de fapt:Arta de a conversa agresiv.

Era complicat de priceput ce am zis?
Am zis ca consider ca manelele = muzica foarte proasta indiferent de cine o canta. Am zis ca am respect mai putin pentru ascultatorii de manele, chiar daca sint de aceeasi etnie cu mine, fata de cantaretii de manele, chiar daca in mare parte sint mai ciocolatii, pentru ca macar pe astia ii inteleg: fac si ei un ban gramada. Adica vroiam sa-ti explic ca etnia nu ma face sa apreciez mai bine pe unii sau pe altii.
Si apropos, manelele nu sunt cantate numai de ciocolatii. Doar vroiam sa-ti dau exemplu opus celui sugerat de ideea de rasism in aprecierea calitatii manelor.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 24 Jul 2007, 12:32 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063



Ai dreptate! Si eu am dreptate cand spun : cel mai destept cedeaza!... Ai dreptate!

Acest topic a fost editat de bobo66: 24 Jul 2007, 12:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 24 Jul 2007, 03:53 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



bobo66, daca nu te-ai prins inca, axel al nostru e un fel de cerber la poarta hanului, si pune la incercare psihicul fiecarui nou-venit.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 24 Jul 2007, 06:17 PM
Mesaj #53


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pe mine inca nu m-a incercat. Sau o fi incercat degeaba spoton.gif
bobo, sa-ti spun ceva: cunosc si alte forumuri, dar comparate cu ele, hanul e ok wink.gif thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bobo66
mesaj 24 Jul 2007, 06:59 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 163
Inscris: 12 July 07
Din: Sibiu
Forumist Nr.: 10.063





N-am spus nimic de Han. Dac-as avea o parere proasta despre forumuri n-as participa la discutii. Unde nu intru inseamna ca nu ma pricep, nu ca am o parere proasta. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de bobo66: 24 Jul 2007, 07:00 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Jul 2007, 02:42 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(bobo66 @ 24 Jul 2007, 01:32 PM) *
Ai dreptate! Si eu am dreptate cand spun : cel mai destept cedeaza!... Ai dreptate!

Cedeaza, domne, daca asta te face sa te simti destept! Te opreste cineva?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 25 Jul 2007, 07:04 AM
Mesaj #56


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Si ce ar fi sa te opresti si tu? Am inteles toti, cine nu e de aceeasi parere cu tine e pus la zid. Ok, ajunge.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 25 Jul 2007, 07:57 AM
Mesaj #57


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Omu' asta n-are nevasta, ar sti cine are ultimul cuvânt biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman