HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Lista Bancilor

Top 10 Banci: BCR - Banca Comerciala Romana | BRD - Groupe Societe Generale | Raiffeisen Bank | ING Bank | HVB Tiriac Bank | Bancpost | CEC - Casa de Economii si Consemnatiuni | Banca Transilvania | Alpha Bank | ABN Amro
Banci 11-36: Citibank | Banca Romaneasca | Eximbank | UniCredit | Volksbank | Banca Italo-Romena | Finansbank | Piraeus Bank | Romexterra | Banca Comerciala Carpatica | OTP Bank | SanPaolo IMI | Anglo-Romanian Bank | GarantiBank | ProCredit | Bank Leumi (Eurom Bank) | Egnatia Bank | Libra Bank | Mindbank | Romanian International Bank RIB | Emporiki Bank (Daewoo Bank) | Bloom Bank | Banca di Roma | Raiffeisen Banca Pentru Locuinte | Porsche Bank | HVB - Banca Pentru Locuinte

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Discutii Generale Despre Bancile Din Romania, Serviciile carei banci le folositi
gabitza ^
mesaj 28 Jul 2006, 10:11 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



dar in Bucale in Herastrau ce are? facem o sucursala langa zona de fitze si le dam credite pt masini basinoase... wink.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Jul 2006, 10:38 PM
Mesaj #37


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



N-as avea nimic, nimic, nimic împotriva smile.gif
Dar te rog sa nu ma cari in Drumul Taberei, amintirile nu-s prea faine...

edit: chiar ca as vrea sa vad Herastraul odata "live" smile.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 28 Jul 2006, 10:40 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 28 Jul 2006, 11:16 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



pai daca vii prin bucale, it will be my pleasure sa te scot la o plimbare prin herastrau...wink.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jul 2006, 11:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidius
mesaj 31 Jul 2006, 09:23 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
faptul ca se percepe inca taxa pentru asa chestii triviale ca vizualizarea balantei, chiar ma surprinde

La ING nu se percepe taxa de vizualizare. In momentul in care bagi cardul, vezi imediat contul si soldul.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 1 Aug 2006, 08:33 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



Pentru interogarea soldului unele banci iau o taxa de vreo 0,2 RON adica vreo 2,000 lei. Nu mi se pare mult....poate pt noi ca si clienti nu are nici o relevanta, dar consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.
Banca isi recupereaza si ea investitia de unde poate... tongue.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 1 Aug 2006, 09:28 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



io n-am inteles de ce se tipareste o tzedula la fiecare tranzactie. mai ales la chestii ca afisatul soldului.
afiseaza cifra pe ecran si gata.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 2 Aug 2006, 09:47 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.

Ahh gabitzo, deja a si inceput sa mi se faca mila de saracii bancari care ies in pierdere pentru ca noi sa avem ce ne trebuie biggrin.gif

PS: ING Romania a avut anul trecut vreo 17 mil de $ profit...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Aug 2006, 10:12 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ING merge bine, desi, din cite stiu eu, cam 60% din profit(?) e facut de DiBa.
cel putin in Germany au "procese" bine puse la punct si datorita faptului ca n-au filiale, economisesc bani in mod stufos.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 2 Aug 2006, 10:22 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Eu la Bank of America (banca mare, fee-uri mari, cand le platesti) n-am platit nici un fee pana acum. Cum de BofA e multumita cu mine, si un bedereu sau becereu vrea taxa ca sa imi afiseze pe ecran cat am in cont? Se uzeaza ecranul cumva?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Aug 2006, 11:07 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE (gabitza ^ @ 1 Aug 2006, 08:33 PM)
Nu mi se pare mult....poate pt noi ca si clienti nu are nici o relevanta, dar consumabilele pentru ATM sunt extrem de scumpe (rola hartie, ribon cerneala)...ca sa nu mai vb de ATM-ul in sine.

inca ceva. ATM-ul parca e un cost-saving measure ca functioneaza (daca-i aprovizionat) 24/7, nu cere de mancare, salar, marire, concediu ca ala de la "ghiseu".
stau si ma-ntreb daca utilizarea ghiseului costa hmm.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 2 Aug 2006, 12:47 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Din cate imi amintesc, daca scoti bani de la ghiseu, te taxeaza mai mult ca si la bancomat (parca e un 0,5% sau asa ceva).


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 3 Aug 2006, 08:29 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



deadcat
QUOTE
inca ceva. ATM-ul parca e un cost-saving measure ca functioneaza

un ATM costa in medie 20,000 - 40,000 mii euro (si asta ca sa nu vb de modele mai avansate). amortizarea cheltuielii se face in mult timp. un amarat de POS prin care tragem noi cardul la cumparaturi e cam 500 de euro.
Sa facem aritmetica unei retele de acceptare OK (adica vreo 200 de ATM-uri si vreo 3,000 - 4,000 POS-uri). Vi se pare putin?
In primul rand banca trebuie sa isi acopere cheltuiala si dupa aia daca iese pe profit...e ok.

deadcat
QUOTE
io n-am inteles de ce se tipareste o tzedula la fiecare tranzactie. mai ales la chestii ca afisatul soldului.
afiseaza cifra pe ecran si gata.

nu ti se tipareste automat o hartie pt fiecare tranzactie...aia o scoti daca vrei, si atunci la unii costa..la altii nu.
In spate oricum ATM-ul isi tine pe jurnalul lui (tot rola hartie) toate miscarile care s-au facut (retrageri numerar, alimentari, carduri blocate, erori...etc) deci tot papa hartie, chiar daca noi nu vedem.

si nici macar nu am inceput discutia despre costuri de intretinere si service... unsure.gif

ovidius
QUOTE
Ahh gabitzo, deja a si inceput sa mi se faca mila de saracii bancari care ies in pierdere pentru ca noi sa avem ce ne trebuie

biggrin.gif banca e si ea pana la urma un business. si ca orice business, trebuie sa fie profitabil. nu? tongue.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 3 Aug 2006, 09:28 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

un ATM costa in medie 20,000 - 40,000 mii euro (si asta ca sa nu vb de modele mai avansate).

depinde de criptarea folosita. sunt si la 3000 deja.
dar nu prea conteaza, daca compari costurile cu cele de personal pentru a deservi o caseria 24 ore/zi, 7 zile pe sapt., 365 zile pe an, pentru care-ti trebuie minim 6 oameni (concedii, boala) la care le platesti sporuri de noapte/zi de sarbatoare.
daca ATM-urile s-ar amortiza dupa "mult timp" nu prea s-ar pune.
dar toate bancile incearca sa renunte le ghisee in favoarea ATM-urilor.

io nu stiu cit iau casierii in RO dar p-aci un salariu anual (plus costurile angajatorului pentru 1 persoana) deja trece de cit costa un ATM.

QUOTE

nu ti se tipareste automat o hartie pt fiecare tranzactie...aia o scoti daca vrei, si atunci la unii costa..la altii nu.
In spate oricum ATM-ul isi tine pe jurnalul lui (tot rola hartie) toate miscarile care s-au facut (retrageri numerar, alimentari, carduri blocate, erori...etc) deci tot papa hartie, chiar daca noi nu vedem.

aia-i treaba bancii. io unul n-as fi de acord sa particip la maintenance-ul utilajelor unei banci. treaba lor cum isi fac loggingul.
p-acia, *toate* tranzactiile prin ATM (includ aici terminalele cu poti executa virari de sume) sunt gratis. singurul lucru ce costa beni e, cind iau de la automatul retelei de banci Y, eu fiind la banca X.
nu-ti tipareste (exceptind poate Sparkasse Stuttgart) nimeni vreo chitanta.
exista un automat dedicat pentru tiparire de extrase de cont (tine minte ultima pozitie care ti-ai tiparit-o), care iara costa zero.

amu s-ar putea zice, ioc, chestiile alea-s acoperite de taxa lunara pe cont.
da' si aia e zero. (atita timp cit ai intrari lunare de o suma minima)

QUOTE

si nici macar nu am inceput discutia despre costuri de intretinere si service

compara asta cu costurile unui safe in filiala, oamenii de paza si in mediu 1 atac cu arma pe an. cam asta era media la f. multe filiale p-aci, pin' sa s-apuce sa desfiinteze cit se poate din ghisee ca s-a convins lumea cit de comod e onlinebanking.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 4 Aug 2006, 07:59 AM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



QUOTE
depinde de criptarea folosita. sunt si la 3000 deja.

ATM de 3,000 de EUR nu am auzit sa fie, nici macar refurbished. sau poate nu au ajuns aici la noi in RO.
normal ca nu se compara cu costurile de salarii, training, pe care le-ai avea cu oamenii. dar la noi inca sistemul bancar nu a ajuns atat de dezvoltat incat sa se puna accentu pe e-banking si d-astea. procentul de utilizatori de internet este foarte redus, iar increderea in e-banking este foarte scazuta.
QUOTE
dar toate bancile incearca sa renunte le ghisee in favoarea ATM-urilor.

nici asta nu se intampla, acum de fapt la noi poti asista la o explozie a dezvoltarii sucursalelor, fiecare banca incearca sa isi extinda reteaua de acoperire la nivel de sucursala.


QUOTE
aia-i treaba bancii. io unul n-as fi de acord sa particip la maintenance-ul utilajelor unei banci. treaba lor cum isi fac loggingul.

eu nu am zis asta, incercam sa subliniez doar faptul ca sunt multe alte costuri pe care un client nu le stie (si nici nu are de ce) dar care dpdv al bancii exista, si trebuiesc acoperite.
QUOTE
io nu stiu cit iau casierii in RO dar p-aci un salariu anual (plus costurile angajatorului pentru 1 persoana) deja trece de cit costa un ATM.

in media salariul unui teller (casier bancar) e cam de 12-15 milioane lei vechi (asta la banci ceva mai rasarite). daca sunt cam 3 casieri intr-o sucursala + bonuri, CAS, somaj si toate prostiile...si cred ca intr-un an se jung cam la aceleasi costuri ca ale unui ATM.

in plus...resursa umana e cea mai scumpa, consuma cei mai multi bani, dar noi nu suntem inca la stadiul eliminarii ei.
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 4 Aug 2006, 10:10 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



apropos, pe cartile de debit (nu la toate) exista un chip reincarcabil care poate functiona in regim de "electronic wallet". adica, il incarci cu suma maxima de 200€ (cred ca ala-i maximul) si poti plati la automate etc (McDonalds oferea un terminal care niciodata nu functiona, io cred ca-i un dummy) fara sa uitilizezi PIN-ul, deci terminalul nu-i legat la reteaua bancii.
s-aude de geva de genul asta in RO? ca-i o chestie faina pentru automate de bilete, cola.
alta chestie ce ma intereseaza-i mobile payment. adica vendorul initiaza tranzactia, primesti un SMS cu care o confirmi, te autentifici prin SMS cu PIN/whatever iar vendorul primeste o confirmare ca plata s-a facut (tot prin SMS). chestia asta-i la moda in Finlanda.
io lucrai amu ceva ani la un proiect de implementare a unei solutii din asta, dar pin' la urma nu stiu sa se fi mers "live". unsure.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Aug 2006, 11:04 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (dead-cat @ 4 Aug 2006, 11:10 AM)
s-aude de geva de genul asta in RO? ca-i o chestie faina pentru automate de bilete, cola.

Eheheee, mai e de curs multa apa pe Dambovitza pana vom vedea asa ceva macar in Bucuresti. Sunt inca prea putine automate de vanzre in Ro. Iar despre automate de bilete... cred ca fosilele de la regiile de transport inca nu vor sa auda.

Este o chestie misto, dar mai e pana atunci.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 4 Aug 2006, 04:15 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



In Oradea sunt automate de bilete dar cred ca se poate plati doar cu bani.
In Arad sunt automate pt. bilete de parcare la care platesti cu un card dar cumperi cardul de la ei. Cred ca s-a renuntat deja la sistem ca au protestat cetatenii ca f. multe strazi erau cu parcare cu plata.
Actualul primar Falca PD a promis in campanie ca desfinteaza sistemul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marian M
mesaj 4 Aug 2006, 04:28 PM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 377
Inscris: 24 July 04
Forumist Nr.: 4.131



Ce parere aveti despre invazia de unitati bancare ?
In Tm in ultimul timp s-au deschis f. multe. Cred ca BRD are vreo 10.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 4 Aug 2006, 10:15 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



deadcat
QUOTE
apropos, pe cartile de debit (nu la toate) exista un chip reincarcabil care poate functiona in regim de "electronic wallet".

la noi nu au aparut inca cardurile cu chip, de fapt stadiul este incipient. sunt doar 2 banci care emit carduri cu chip si una a carei sistem de acceptare permite cardurile de acest fel. chestia de care spui tu este deja o finetze, un instrument pe care noi o sa il avem cam peste 5-6 ani. implementarea tehnologiei chip este extrem de costisitoare, de aceea bancile nu s-au bagat. poate din 2007 cand vom fi ( unsure.gif ) in UE, vor fi niste standarde pe care va trebui sa le atingem....

Tehnologia de care spui tu se cheama "Tap and Go" si autorizeaza tranzactii de valoare mica (pana in 20 EUR parca) fara PIN. stiu ca in Turcia de exemplu se poate folosi acest card la Mc'D, Burger King si alte cateva locatii de genul...

marian m
QUOTE
Ce parere aveti despre invazia de unitati bancare ?

cum ii ziceam si lui dead cat...sunt diverse stadii de dezvoltare ale unei banci. noi suntem inca la ala la care se pune foarte mult accentul pe reteaua de sucursale, sa fii aproape de oameni. nimeni nu vrea sa fie clientul unei banci care are o sucursala la mama naibii, sa nu gaseasca un ATM prin zona, sa schimbe 5 tramvaie ca sa plateasca extrase de cont si asa mai departe.
acum vorbind de bucuresti...sdupa studiile care s-au facut, s-au identificat zone cu potential si sa vezi acolo...cum stau sucursalele una langa alta...of course in functie de profilul lor (retail/corporate).

abia cand numarul de sucursale va fi ok, atunci se va trece la pasul urmator: automatizarea, reducerea factorului uman, informatizare...bla bla. dar si pentru asta vor ma trece muuulti ani.
ING a facut niste pazi cu ING Office-urile lor dar am citit multe feed-backuri naspa de la cei care isi prindeau urechile in Multimatele lor. ohmy.gif biggrin.gif
la noi inca e preferat ghiseul...acolo macar daca nu sti, ai pe cine intreba.
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 5 Aug 2006, 11:26 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Tehnologia de care spui tu se cheama "Tap and Go" si autorizeaza tranzactii de valoare mica (pana in 20 EUR parca) fara PIN. stiu ca in Turcia de exemplu se poate folosi acest card la Mc'D, Burger King si alte cateva locatii de genul...

p-aci ii zice "electronic wallet" si are limita de incarcare 200€ (m-am uitat aseara). daca vrei poti sa-i cheltui pe toti la un automat daca ai ce cumpara biggrin.gif.
mie-mi convine pentru bilete ca-i enervant sa tot tastezi PIN-urila automat pentru sume de 3-5€ mad.gif
o aplicatie perfecta e automatul de timbre, ca afurisitii aia de la posta platesc restul tot in timbre. si nu ne dorim cu totii timbre de 3 si 4 centi? mad.gif

da' si chestia cu chipu nu stiu sa fie standard EU. chip este mai nou pe toate cardurile ca nici nu se mai fac fara (exceptie credit-carduri), dar functionalitatea nu-i oferita de toate bancile.
QUOTE

sunt diverse stadii de dezvoltare ale unei banci. noi suntem inca la ala la care se pune foarte mult accentul pe reteaua de sucursale, sa fii aproape de oameni. nimeni nu vrea sa fie clientul unei banci care are o sucursala la mama naibii, sa nu gaseasca un ATM prin zona

solutia la asta e "federatia de automate" rofl.gif .
mai multe banci se "unesc" logistic si clientii pot utiliza automatele bancilor respective fara taxe. banca pierde comisionul (care oricum il primeste degeaba) prin folosirea ATM-urilor straine, dar scapa de gura clientului ca nu-s destule automate si el se muta la concurenta daca nu se mai pun.

mie unu nu-mi trebuie sucursala. n-am mai calcat in sucursala din 2002, de cind mi-am deschis contu. onlinebanking si un hotline la care poti suna sa intrebi una-alta mi-e suficient.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 5 Aug 2006, 07:18 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



PJ : Raiffeisen Bank , BRD

PF : ING , BCR


Concluzie: BRD cea mai nashpa banca.


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Aug 2006, 09:27 PM
Mesaj #57


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cea mai faina banca gasita in RO a fost in Parcul Botanic, Timisoara.
Dupa un pui de somn am fost si eu banker.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Aug 2006, 08:32 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am un imprumut pentru nevoi personale la BRD si as face o ...refinantare,dobanda pe care o am,(cam mare)e fixa, e de 15%,de acum un an si jumatate.Platesc ceva comisioane daca fac treaba asta,ies in pierdere?Pana acum nu m-am prea lamurit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 6 Aug 2006, 11:57 AM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



dead cat
QUOTE
da' si chestia cu chipu nu stiu sa fie standard EU. chip este mai nou pe toate cardurile ca nici nu se mai fac fara (exceptie credit-carduri), dar functionalitatea nu-i oferita de toate bancile.

chipul nu e standard UE, speram si eu sa fie, astfel pe principiul "sutu' in fund, pasu' inainte" am fi adoptat si noi o tehnica mai noua.
daca e sa fim fair, totusi nimeni nu poate impune unei banci sa adopte obligatoriu acest standard pentru ca este extrem de scump...si nu m-ar mira sa nu fie multe banci care nu pot sustine acest tip de investitie.

QUOTE
solutia la asta e "federatia de automate"

chestia asta s-a intamplat si la noi, din pacate cele care au facut-o sunt banci relativ mici (banca transilvana - exceptie, volksbank - banca mica, banca romaneasca - banca mica). dar nici ele nu au facut aceasta "uniune" ca sa scuteasca clientii de costuri ci pentru ca fiecare banca in parte avea reteaua de acceptare foarte mica. asa ca tot interesul poarta fesul ca sa zic asa.... biggrin.gif

dascalita
QUOTE
Am un imprumut pentru nevoi personale la BRD si as face o ...refinantare,dobanda pe care o am,(cam mare)e fixa, e de 15%,de acum un an si jumatate.Platesc ceva comisioane daca fac treaba asta,ies in pierdere?Pana acum nu m-am prea lamurit...

la noi creditele de refinantare abia acum au inceput sa se dezvolte. stiu sigur ca la BCR gasesti, la Tiriac...si inca cateva.
sfatul care ti-l sugerez eu este urmatorul: tinand cont ca tu ai deja un credit pentru care ai platit deja o parte mare de comisioane, fee-uri si asa mai departe...ai grija la contractarea noului credit.
nu te lua numai dupa dobanda (de ex. tu ai acum credit cu 17% si te duci la o banca care iti da cu 10%), cere-le sa iti spuna absolut toate comisioanele, incepand cu comision analiza dosar, comision retragere (desi la tine nu cred ca se va aplica pentru ca tu practic nu o sa vezi banii...banca plateste direct la banca unde ai tu creditul), comision rambursare anticipata (poate ai odata mai multi bani si vrei sa platesti in avans)...mai nou este un comision super imputit, care ti se calculeaza un 0,2% pe luna la sold...practic tu intr-un an dai la bani de iti dau lacrimile.
cu toate aceste comisioane ascunse, s-ar putea sa ai o surpriza neplacuta.
de gasit vei gasi credit, trebuie doar sa cauti cu foarte mare atentie si sa nu pici in capcana dobanzilor mici.
G.

Acest topic a fost editat de gabitza ^: 6 Aug 2006, 11:59 AM


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Aug 2006, 12:30 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Refinantarea as face-o tot la BRD...si asa se platesc aceste comisioane?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 6 Aug 2006, 01:11 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



da, atata timp cat contractezi un nou credit te afli sub "regulile lui" ca sa zic asa. practic esti analizata de la zero, ca un client nou pentru ca intre timp situatia ta financiara s-a schimbat, etc.
de ce tot la BRD? ai gasit un produs nou care iti convine mai mult?
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Aug 2006, 04:40 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pentru ca numai cu banca asta am lucrat pana acum, nu prea cunosc care sunt diferentele, mie mi se par toate la fel...Daca vrei, recomanda-mi alta banca, unde am mai multe avantaje...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gabitza ^
mesaj 6 Aug 2006, 06:49 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 925
Inscris: 24 May 04
Din: Bucale
Forumist Nr.: 3.623



ideea unui credit de refinantare este de a schimba un produs care nu te mai multumeste.
in primul rand trebuie sa te asiguri de faptul ca BRD are un produs de genul asta in portofoliu si ca intr-adevar conditiile sunt mai bune.
pe partea de credite, eu am de la banca la care lucrez si la cei de la ABN. am fost foarte multumita de ei, de conditiile pe care le-au avut (mi-am luat credit de nevoi personale), dobanda, profesionalism...un pic scumpi la comisioane dar in 5 zile am avut banii in cont.
da-mi mai multe detalii despre creditul pe care vrei sa il faci, perioada de timp, suma...etc.
incerc sa ma uit si pe la alte banci si sa iti recomand un credit ok...ti-am zis, refinantarile la noi sunt ceva mai noi dar poti sa incerci altceva:
daca dpdv financiar esti ok, poti face un nou credit de nevoi personale la alta banca, in valoare de cat vrei tu si sa stingi creditul de la BRD. dobanda de 17% care o platesti tu e cam mare...iar in continuare sa ai de plata noul credit
mai bine vorbim pe PM, ca sunt multe variabile de luat in calcul smile.gif
G.


--------------------
Nu refuza niciodata placerea doar pentru ca iti este frica de ceea ce ar putea spune ceilalti despre tine...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Aug 2006, 09:23 AM
Mesaj #64


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Raiffeisen Bank a facut un profit net de 17,5 mil. euro

Raiffeisen, a treia banca din sistem, a obtinut in primul semestru un profit net de 17,5 milioane de euro, cu mai putin de 1% peste rezultatul obtinut in aceeasi perioada a anului trecut.

Profitul inainte de impozitare a fost de 21 mil. euro, marcand o crestere cu 28% comparativ cu iunie anul trecut.

Raiffeisen a reusit sa-si majoreze activele cu 25% in perioada iunie 2005- iunie curent, acestea urcand pana la 3,2 miliarde de euro. Banca a crescut insa mai incet decat piata, iar in aceste conditii, cota sa a coborat la jumatatea anului la 7,9% din activele din sistem, fata de 8,8%, in urma cu un an.


Sursa: ZF.ro


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Aug 2006, 04:42 PM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (cipdecip @ 5 Aug 2006, 09:18 PM)

Concluzie: BRD cea mai nashpa banca.

incep sa devina jenanti, mai ales in relatia cu clientii


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Aug 2006, 09:04 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (gabitza ^ @ 3 Aug 2006, 10:29 PM)
deadcat
QUOTE
inca ceva. ATM-ul parca e un cost-saving measure ca functioneaza

un ATM costa in medie 20,000 - 40,000 mii euro (si asta ca sa nu vb de modele mai avansate). amortizarea cheltuielii se face in mult timp. un amarat de POS prin care tragem noi cardul la cumparaturi e cam 500 de euro.
Sa facem aritmetica unei retele de acceptare OK (adica vreo 200 de ATM-uri si vreo 3,000 - 4,000 POS-uri). Vi se pare putin?
In primul rand banca trebuie sa isi acopere cheltuiala si dupa aia daca iese pe profit...e ok.

deadcat
QUOTE
io n-am inteles de ce se tipareste o tzedula la fiecare tranzactie. mai ales la chestii ca afisatul soldului.
afiseaza cifra pe ecran si gata.

nu ti se tipareste automat o hartie pt fiecare tranzactie...aia o scoti daca vrei, si atunci la unii costa..la altii nu.
In spate oricum ATM-ul isi tine pe jurnalul lui (tot rola hartie) toate miscarile care s-au facut (retrageri numerar, alimentari, carduri blocate, erori...etc) deci tot papa hartie, chiar daca noi nu vedem.

si nici macar nu am inceput discutia despre costuri de intretinere si service... unsure.gif

ovidius
QUOTE
Ahh gabitzo, deja a si inceput sa mi se faca mila de saracii bancari care ies in pierdere pentru ca noi sa avem ce ne trebuie

biggrin.gif banca e si ea pana la urma un business. si ca orice business, trebuie sa fie profitabil. nu? tongue.gif
G.

Gabitza, tu traiesti prea mult in Romania ca vad ca intelegi foarte bine durerile bancilor, dureri pe care altii ca dead-cat nu le pricep.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Aug 2006, 08:46 AM
Mesaj #67


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (dascalita @ 6 Aug 2006, 02:30 PM)
Refinantarea as face-o tot la BRD...si asa se platesc aceste comisioane?

he he.. comisioanele se platesc oricum o dai... de acolo scot copii banii, si tot comisioanele sunt ca sa ascunda un pret la dobanda mai mare...
ca cica platesti comision x parai, si scade dobanda cu valoarea aia


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 15 Aug 2006, 05:57 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



Companiile - cu ochii pe opiniile forumiştilor


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 16 Aug 2006, 05:10 PM
Mesaj #69


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Interesant material, multumesc pentru link, tikky! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 2 Sep 2006, 06:27 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Lucrez cu bancile din Romania de peste 10 ani, ca firma. Sunt scumpi, au personal slab pregatit (care de 4 ani a inceput sa se roteasca de la o banca la alta foarte frecvent), serviciile sunt medii, se misca mediu. BNR-ul ii tine prea din scurt si pe bancheri si pe altii, asta chiar cred ca a franat dezvoltarea Romaniei in cei 16 ani, in schimbul unui control "mai catolic decat Papa" al inflatiei, rezervelor, dobanzii, etc.
BNR a preferat sa tina toti acei indicatori starans in pumn, fortand o stabilitate macro, in detrimentul unei dezvoltari economice de 10 ori mai mari, dar insotita de falimente reale (ale firmelor, bancilor) si de sincope.

Poate , daca ca tara ai bani putini si nu ai sprijin extern real, asa trebuia procedat. Sau poate ca nu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 11:35 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman