HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
OMU'BUN
mesaj 16 Jul 2003, 07:53 PM
Mesaj #71


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Catalin, iarta-ma ca intervin... Noi nu ne "cunoastem" inca biggrin.gif Abia "am fugit" de la "religie". Daca ai bunavointa sa verifici in urma, s-a mai atras atentia in cateva randuri : aici nu dezbatem tema pacatului sau a religiei in esenta ei Daca vrei sa discuti pe acest subiect, esti bine venit, daca vrei religie nu e departe de aici. Personal, am ajuns de ieri la concluzia ca tema religiei e mult prea sensibila sa ne permitem luari de pozitie. Altii de pe acest forum au tras aceeasi concluzie cu mult inaintea mea. Imi pare rau. Eu il consider asa cum zici si tu
QUOTE
Daca imi permiteti sa fiu oarecum off-topic


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 16 Jul 2003, 09:03 PM
Mesaj #72


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240




Catalin, sincer, si eu ma intreb de ce crestinismul nu accepta ideea de reincarnare - si care este partea amenintatoare crestinismului. Dar asta intr-adevar este un subiect de religie sau dezbateri.

Figaro, eu cred in reincarnare, dar nu cred in healing, cristale sau nu, nici in magie si nici in vrajitorii. Cred insa in energia degajata de corpul uman, cred ca intre 2 corpuri exista schimburi de energie si cred ca aceasta poate fi negativa sau pozitiva. Si eu ma consider crestina, totusi. Crezi ca ma descalifica faptul ca eu cred in energie si reincarnare? Poate putem deschide un subiect la filozofie, cum spuneam mai devreme, unde sa putem dezbate intrebarile de genul asta.

QUOTE
Ceea ce e mai ciudat este ca acest fenomen apare intotdeauna doare celor care sunt permeabili, care accepta sau carora le place sau le-ar placea sa li se intample experiente neobisnuite, care sa ii scoate din cenusiul cotidian.


Acelasi lucru se poate spune si despre ceea ce tu numesti misticism, nu crezi?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 17 Jul 2003, 08:01 PM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Figaro
QUOTE
Ce tip de energie? E ciudat cum cei care au o credinta sunt acuzati intotdeauna de misticism, in timp ce amestecul modern al energiilor, aurelor, anselor, cristalelor, manualelor de magie, vrajitorilor de ocazie sunt luate in serios.


Salutare Figaro!

Energia era "calda" daca as putea-o descrie astfel, iar evenimentul chiar mi s-a intamplat. Mie nu-mi sta in obicei sa-mi bat gratuit joc de oameni, asadar cred ca la capitolul crdibilitate stau, sperabil, undeva mai sus decat pragul de mijloc.

Figaro
QUOTE
Ce anume sunt eonii? Poti dezvolta putin subiectul?


Afrodita mi-a luat vorbele de pe taste, ca sa zic asa. Intr-adevar, formularea de "eoni" se refera la perioada de timp indelungata, mare sau foarte mare, si ar putea fi incadrata, prin intermediul masurilor atare, in ani, zeci de ani, sute, mii s.a.m.d. Mirosul era unul puternic de praf in amestec cu mucegai, iar acest miros se ridica cumva in aer de-l puteam gusta. A fost ceva macabru si chiar si in ziua de azi ma uit in spetele meu, si nu spun acest lucru din puerilitate, ci din simplul fapt ca am fost partas la asa ceva. Cei care au avut asemenea experiente ori mai rau stiu la ce ma refer.

--------
AVE!
--------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jul 2003, 08:01 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Praetorian
mesaj 7 Oct 2003, 12:49 AM
Mesaj #74


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 144
Inscris: 17 September 03
Forumist Nr.: 786



Toti cei care posteaza pe topicul acesta sunt romani. Romanii in marea lor majoritate sunt CRESTINI ORTODOXI. Religia Crestina Ortodoxa respinge din start REINCARNAREA. Toti spuneti DOamne ajuta !! Toti spuneti Doamne fereste !! Pai daca toti il pomenim pe Dumnezeu, cum ramane cu reancarnarea ?
Am auzit si eu despre un copil din Anglia care s-a nascut cu un dinte de aur. Damn, ce ras m-a apucat cand i-am vazut poza in ziar...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 7 Oct 2003, 06:03 AM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Praetorian , ce legatura are ´´doamne ajuta ´´ cu reincarnarea ? Ce stii tu despre religiile care cred inreincarnare ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 7 Oct 2003, 07:34 AM
Mesaj #76


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Da religia ortodoxa RESPINGE reincarnarea,la fel cum respinge tot cee ce i-ar putea periclita pozitia.Aceasta religie ermetica,plafonata,uniteista,care ar mai fi puterea ei asupra oamenilor daca ar alimenta ideea reincarnarii?Credinta e una si religia e alta.Am mai spus-o si repet ,mi-e greu,mi-e imposibil sa subscriu acestei religii si povestilor biblice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Oct 2003, 10:08 AM
Mesaj #77





Guests






Si daca religia noastra nu are legatura cu reincarnarile si tot felul de chestii mistice "ciudate", atunci de ce Dumnezeu ne lasa sa avem asemenea trairi,nu? E o intrebare logica, zic eu rolleyes.gif Si cred ca multi ati uitat ca reincarnarea facea parte din religia noastra la un moment dat, dar a fost scos acest concept, caci altfel , banuiesc eu, nu puteau corela viata vesnica si pedepsele cu mai multe vieti ale aceluiasi suflet...
Si senzatiile de deja vu sunt totusi existente.Intamplari ca cele povestite de Copernic sau chiar de mine sunt reale...Oricum, am mai zis, exista ceva mai sus de intelegerea noastra...Nu stiu cat vom putea vreodata intelege ce se intampla de fapt si de ce avem aceste trairi.Iar eu una, cu atat mai putin imi pot explica unele chestii din ce in ce mai ciudate care mi se intampla...
Apropos Misti, cand ai senzatia ca simti trairile unei persoane e vorba tot de suflete , de reincarnari sau e cu totul altceva?
Dupa cum se vede nici macar nu pot gasi cuvinte sa numesc ceea ce simt sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 8 Oct 2003, 01:12 AM
Mesaj #78


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



dificila
QUOTE
Da, religia ortodoxa RESPINGE reincarnarea


Desi aici parca NU se vorbea de religie am sa vin si eu cu o adaugare: Religia ortodoxa nu accepta o multime de fapte mult prea evidente, de care Biserica este pe deplin constienta de saracia argumentelor refractare. Astfel , paranormalul este "veridic", doar atunci cand vine de la cei recunoscuti a fi inzestrati cu duh sfant (cu predilectie, fete bisericesti sau copii neprihaniti , dar este privit cu reticenta atunci cand vine de la un laic...
Fie ca accepta biserica, fie ca nu, reincarnarea vine din timpuri stravechi, iar faptul ca a supravietuit mai bine decat orice alta credinta, ar trebui sa puna un pic pe ganduri, clerul bisericesc. Daca lui Dumnezeu nu i-a convenit ceva, a lovit intr-un punct vulnerabil, iar acel ceva s-a naruit in propria exaltare...
Si-apoi, Iisus a venit pe pamant pentru oile ratacite. Deci trebuie sa concluzionam ca mai erau si oi care isi urmau turma si pastorul... Ei bine, acel pastor a fost , este si va ramane in veci adeptul reincarnarii ! Cine sunt cei care NU se mai reincarneaza? Dupa parerea mea sunt doar doua feluri de suflete, pozitionate la extreme: sfintii - pe care ii descoperim si dupa multe zeci de ani cu trupurile neintrate in putrefactie completa, iar in jur imprastie nu o duhoare respingatoare cum e firesc in asemenea cazuri, ci miros de mir de care nu te mai saturi sa tot stai sa-l simti! Iar celelalte sunt sufletele blestemate, care au savarsit in timpul vietii pacate strigatoare la cer (si-au batut, violat sau omorat parintii, au batjocorit copii, vaduve, oameni oropsiti, etc...) Si pe acestea ii descoperim dupa niste zeci de ani inca neintrati in putrefactie, dar asta fiindca pamantul nu-i accepta, iar mirosul pe care acestia il imprastie in jur, nu prea au de-a face cu ...mirul ! Daca primele suflete isi au in sfarsit odihna binemeritata undeva la Marea Lumina, cele de pe urma vor rataci vesnic , sau pana se va gasi cineva din neamul lui care sa faca ceva pentru iertarea stramosilor lui...
De altfel mie mi se pare ca aici biserica se contrazice vizibil ! Accepta slujbe de pomenire a celor "adormiti" , ba se fac adevarate ritualuri in miez de noapte pentru scoaterea celor plecati "dincolo" cu sufletele incarcate de pacate grele, pentru a se duce , unde? Printre sfinti? Woops ! E cam greu de crezut asa ceva!
Citeam candva ( cu vreo 15-20 de ani in urma) despre o familie a carui fiu disparuse brusc. Degeaba incercase politia sa-i dea de urma, ca nu au aflat nimic. Parintii il visau aproape noapte de noapte cerand un singur lucru: Va rog! Va implor, scoteti-ma de-aici ! (Actiunea se petrecea undeva in Italia, iar povestirea era scrisa de un medic, care adunase de-a lungul timpului tot felul de intamplari ciudate, pe care si le-a notat !) In zona exista o femeie handicapata, care avea darul de a lua contact cu spiritele celor plecati Dupa multe ezitari, parintii au acceptat si varianta de a merge la acea persoana care intra in transa numai in anumite perioade... Prin mijlocirea acelei femei, parintii si-au auzit fiul spunandu-le ca a fost jefuit si omorat de un grup de raufacatori si aruncat intr-un loc pe care l-a descris cu destula precizie. Disperarea lui nu era trupul abandonat acolo, ci sufletul care asteapta singur , si nu putea sa treaca dincolo catre Lumin fiindca nu i se permitea! E inutil sa mai adaug faptul ca parintii au gasit trupul fiului acolo unde se facuse descrierea, iar dupa mai multe slujbe - obisnuite pentru cei morti - aparitia in vis a fiului a mai fost o singura data, fara a mai spune nimic. Avea doar o expresie de deplina multumire pe chip!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Oct 2003, 03:12 AM
Mesaj #79


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (afrodita @ Oct 7 2003, 04:13 AM)

Apropos Misti, cand ai senzatia ca simti trairile unei persoane e vorba tot de suflete , de reincarnari sau e cu totul altceva?
Dupa cum se vede nici macar nu pot gasi cuvinte sa numesc ceea ce simt sad.gif

Cred ca are de-a face cu afinitatea dintre doua persoane. Umila mea parere - caci sunt departe de a intelege, cred ca uneori este suficient ca doar unul din suflete sa vrea sa primeasca, sa fie deschis. Uneori poate fi telepatie, uneori poate fi doar o conectie.

Eu cu sotul meu avem genul asta de afinitate - ne simtim starile chiar de la distanta. Verificat de n ori. Si sper ca nu ma repet daca spun ca eu de multe ori simt - de ex. cand plec de undeva, stiu daca se vorbeste de mine in urma mea si daca de bine sau de rau. Tot verificat de multe ori. Sunt senzatii, sentimente. Nu este usor de explicat sau de pus in cuvinte disparate macar, dar in mintea mea totul este foarte clar. Sunt sigura ca unii nu cred in asa ceva - dar eu cred, nu pot sa neg ce simt.

Ca intamplare ciudata cu sotul meu - poate momentul cand s-a convins (daca avea dubii) ca avem o relatie mai profunda decat aparentele.
Eram sub anestezie intr-o sala de operatie, cand am avut un moment de "alunecare" (eram de mult sub anestezie, imi aduc aminte momentul cand totul a devenit negru, alunecarea s-a produs mai tarziu si a fost mai mult o idee ca mor - evident, a fost doar o sperietura laugh.gif ) si l-am strigat. Imposibil, dat fiind ca anestezia implica "calusul" acela. El astepta in hol, la zeci de metri si cateva camere distanta de sala de operatie. In recuperare m-a intrebat daca l-am strigat cand eram in sala de operatie, si mi-a spus si cum l-am strigat.

Amandoi credem in reincarnare, si suntem convinsi ca exista un motiv pentru care a trebuit sa fim impreuna in viata asta. Putini dintre voi ne stiu povestea, dar pot sa va spun pe scurt ca am fost destinati sa fim impreuna.

Ideea de reincarnare spune ca inaintea vietii viitoare (cand esti un suflet) iti alegi ce lectii vrei sa inveti ca muritor, si la scurt timp dupa nasterea ta ca persoana uiti de unde vii si cu ce scop. Ramane in subconstient ideea ca trebuie sa ai anumite experiente in viata, si asta este poate ceea ce ne face ca uneori sa "le cautam cu lumanarea". biggrin.gif Eu una stiu pana acum ce a trebuit sa invat din relatia cu sotul meu. Poate e mai mult de-atat, sau poate restul trebuie sa invat doar de la alti oameni. Nu stiu.

In incheiere, as vrea sa va reamintesc rugamintea de la bun inceput: sa tinem subiectul asta detasat de religie. Am vrut sa se vrea doar ca o deschidere in probabilitatea unei imense necunostinte a creierului si sufletului nostru.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Oct 2003, 03:19 AM
Mesaj #80





Guests






Uhh, iubita..Poi daca e asa inseamna ca eu am vrut sa invat al naibii de multe in viata asta...Cel putin de o saptamana incoace tot invat si tot invat...
Hmm..ciudat, tocmai sambata noaptea, dupa ce am plecat de la intalnire, am auzit exact acelasi lucru:"E de ajuns ca din 2 persoane doar una sa fie receptiva ca restul vine de la sine"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 8 Oct 2003, 03:23 AM
Mesaj #81


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (afrodita @ Oct 7 2003, 09:24 PM)
Poi daca e asa inseamna ca eu am vrut sa invat al naibii de multe in viata asta...

Suna ca tine, nu? laugh.gif Nu te descrie si ca persoana si ca suflet?


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 8 Oct 2003, 03:29 AM
Mesaj #82





Guests






Ba ma descrie prea bine...Tot sunt eu dornica mereu de invatat rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 12 Oct 2003, 07:53 AM
Mesaj #83


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Misti ,am fost pe punctul de a afla un loc , o viata . Si nu am putut atunci ,m-am gandit ca nu mi-a fost `permis sa aflu . Si de atunci am tot cautat un timp . Apoi am renuntat . M-am gandit ca nu e bine sa scarm in trecut , ca nu-mi e permis sa aflu , ca poate asta m-ar fi tras inapoi in loc sa ma fi inaltat... Dupa 7 ani am inceput din nou sa caut . Dar inca ma intreb : e bine ce fac ?? E bine sa aflu ?
Deja mi se pare prea simplu sa spun ´´cred in reincarnare ´´ pt ca o simt asa cum simt ca respir .

Acest topic a fost editat de Lilith: 12 Oct 2003, 07:57 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 12 Oct 2003, 08:02 AM
Mesaj #84


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cred ca e bine sa afli daca poti. Nu are cum sa te traga inapoi, ci din contra, iti poate da o noua intelegere pentru ce ti se intampla in viata asta. Cred ca am scris pe la inceputul subiectului despre o carte care te poate ajuta - mie mi-a fost foarte de folos o caseta audio care m-a ghidat.

QUOTE
...pt ca o simt asa cum simt ca respir

M-a facut sa zambesc declaratia ta. Pentru ca asta ar insemna ca devii din ce in ce mai constienta, deci ai avut mai multe reincarnari.

Editat ca sa adaug titlul cartii, cred ca l-am scris pe la alt subiect, am verificat aici si nu e: "Discovering your past lifes" de Gloria Chadwick.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 12 Oct 2003, 08:19 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
champi
mesaj 12 Oct 2003, 12:40 PM
Mesaj #85


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 100
Inscris: 30 August 03
Forumist Nr.: 688



QUOTE (Lilith @ Oct 12 2003, 06:58 AM)
Misti ,am fost pe punctul de a afla un loc , o viata . Si nu am putut atunci ,m-am gandit ca nu mi-a fost `permis sa aflu . Si de atunci am tot cautat un timp . Apoi am renuntat . M-am gandit ca nu e bine sa scarm in trecut , ca nu-mi e permis sa aflu , ca poate asta m-ar fi tras inapoi in loc sa ma fi inaltat... Dupa 7 ani am inceput din nou sa caut . Dar inca ma intreb : e bine ce fac ?? E bine sa aflu ?
Deja mi se pare prea simplu sa spun ´´cred in reincarnare ´´ pt ca o simt asa cum simt ca respir .

Ahaaaa ... te-am prins wink.gif . Casa alba de linga mare ??? cool.gif wub.gif
Ti-am zis ca o s-o cautam impreuna 12.gif 31.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Roxana
mesaj 25 Oct 2003, 02:22 AM
Mesaj #86


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 July 03
Din: USA-PA state
Forumist Nr.: 478



Abia astazi am observat acest subiect de care sint mai mult decit interesata ( ce sa-i faci? greu cu timpul liber la net ) Ideea este ca eu nu sint religioasa deloc , asta in caz ca ar trebui sa fac vre-o conectie intre reincarnare si religie asa cum fac toti,si in alta ordine de ideei, nu cred in reincarnare. Insa............as vrea sa gasesc elemente care sa ma poata convinge ce exista. Sint foarte deschisa la a afla cit mai mult. Eu cred in ceea ce simt, si ceea ce simt eu , bazat pe viata mea de peste 30 si ceva de ani.......simt ca exista ceva pe care nu as defini intr-un mod anume......ci un fel de sa-i zicem "predestinare" unele lucruri par a fi "impinse" sa se intimple........eu asa am simtit in multe ocazii din viata.
As vrea sa cred ca exista reincarnare...asta si pentru ca ar fi foarte trist sa stim ca ne stingem si gata intram cu totii intr-un abis negru fara sfirsit si fara limita si ca pur si simplu nu mai existam. Insa trebuie sa simt eu ceea ce altii vorbesc referitor la reincarnare de exemplu.
Misti!!!---mi-sa parut foarte interesant primul tau mesaj d ela inceputul acestui thread de forum. Cum as putea sa gasesc si eu o ocazie sa pot practica aceasta regresie....mi-am dorit intotdeauna sa fac asa ceva...poate prin cineva care face hipnoza...si sa ma inregistreze.......nu stiu, dar cred ca ar fi extrem de iluminator in ceea ce ma priveste. Mi-ar place sa mai discutam in amanunt despre acest subiect.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Oct 2003, 07:37 AM
Mesaj #87


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Roxana, discutam cat si cand vrei tu. Nu ma consider o cunoscatoare, mai mult decat experientele mele si cateva carti citite. Si sentimentul ala ca e ceva care as putea sa inteleg daca as cauta mai mult... Senzatia ca stiu ceva dar nu pot sa scot la lumina din strafundurile mintii.
Cum spuneam, eu nu fac legatura intre religie si paranormal, pentru mine sunt 2 lucruri diferite. Religia e dictata de Biblie (Coran, Tora si ce-o mai fi) si paranormalul e dictat de simturile proprii.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 25 Oct 2003, 07:44 AM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Roxana @ Oct 25 2003, 03:27 AM)
Cum as putea sa gasesc si eu o ocazie sa pot practica aceasta regresie....mi-am dorit intotdeauna sa fac asa ceva...poate prin cineva care face hipnoza...si sa ma inregistreze...

Acest experiment poate fi realizat in orice birou al unui pshiholog profesionist. Cred ca poti apela si la alte 'surse' alternative insa gradul de pericol ar creste indubitabil. Siguranta creste atunci cand te stii aflat in mainile unui profesionist si nu doar al unui practicant al vreunei "stiinte" dubioase. Zic acestea din ratiunea ca nu as dori sa vad vreo stire de la ora 5 in acest sens. wink.gif

-------
AVE!
-------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 25 Oct 2003, 07:50 AM
Mesaj #89


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Opinia mea in ceea ce priveste reancarnarea cred ca este cunoscuta. Pentru siguranta ( tongue.gif ) am sa pledez in favoarea acestui fenomen absolut normal, si anume hipnoza. Acum depinde in mainile cui te afli in momentul inceperii experimentului si, poate ce este mai important, faptul daca ceea ce hipnotizatorul analizeaza din spusele subiectului vor fi in concordanta cu asteptarile fiecaruia...

------
AVE!
------
F.'.


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dificilaold
mesaj 25 Oct 2003, 08:16 AM
Mesaj #90


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



Asa cum zice si Misty,stiu "ceva"care mi se invarte prin cap dar nu pot defini.Cand prind ideea ...dispare.Am incercat pe cont propriu un experiment,trecand cu buna stiinta peste niste etape si ....nu invit pe nimeni sa faca asa ceva.era...era sa...aflu daca exista reincarnare...Eu as apela la un profesionist in regresie dar nu cunosc pe nimeni.In reincarnare cred sau mai bine zis intr-o migrare undeva...a spiritului...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Oct 2003, 09:15 AM
Mesaj #91


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu am gasit nimic periculos in regresia care am incercat-o cu ajutorul casetei. Este acelasi lucru cu meditatia (in care esti indrumat), doar ca dupa exercitiul de relaxare esti ajutat sa-ti indrepti gandurile spre o viata anterioara.
Copernic, de cite ori ai vazut la stirile de la ora 5 vreo mentiune la vreo tragedie cauzata de regresie? laugh.gif

Intamplator, am tradus pentru cineva in romana (scris) caseta de regresie care o am. Daca cineva e interesat, spuneti si va trimit in mail daca aici nu este considerat on topic.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 30 Oct 2003, 02:23 AM
Mesaj #92


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



In unele situatii, se pot obtine rezultate si fara folosirea unor suporturi exterioare, precum hipnoza sau casetele cu inducerea regresiei. Daca sunt urmate cu rigurozitate, rezultatele sund de cele mai multe ori mult mai clare decat cele obtinute prin intermediul hipnozei. De cele mai multe ori, informatia stocata in subconstient nu este in totalitate activata prin hipnoza, ramanand doar "fragmente" care aparent nu au nici un sens sau vreo legatura intre ele...

Cat despre existenta sau non-existenta reincarnarii, in viata nu poti decat sa experimentezi singur si tragi singur concluzia daca ce ti s-a spus de oricine, e sau nu adevarat (si experimentand vezi cu adevarat cum e acea realitate, nu numai prin vorbe). Orice om poate linistit sa nu creada in reincarnare, pana cand se va convinge atunci cand il va interesa aspectul, cum sta treaba... De fapt, necesitatea de a crede in reincarnare nu exista. Tehnicile in orice domeniu au acelasi efect, indiferent de credinta cuiva in ceva. Daca arzi hidrogen intr-o experienta chimica va rezulta apa si un efect termic prin degajarea de caldura, indiferent de credinta in reincarnare, sau in orice altceva. Ideea e ca noi sa experimentam, nu sa credem in ceva anume. Dupa ce ai experimentat chiar tu ceva, nu mai poate fi vorba de credinta, e mai mult: tu ai trait acel aspect, te-ai convins...

Eu unul pot doar sa afirm ca, pentru mine, existenta reincarnarii este in afara oricarui dubiu. Ea este parte integranta a intregii Manifestari.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 30 Oct 2003, 10:18 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Tudy @ Oct 30 2003, 02:28 AM)
Ideea e ca noi sa experimentam, nu sa credem in ceva anume. Dupa ce ai experimentat chiar tu ceva, nu mai poate fi vorba de credinta, e mai mult: tu ai trait acel aspect, te-ai convins...

Eu unul pot doar sa afirm ca, pentru mine, existenta reincarnarii este in afara oricarui dubiu. Ea este parte integranta a intregii Manifestari.

Un om poate avea un crez fundamentat pe un temei realizabil care nu trebuie neaparat sa fie de ordin religios. Acest crez poate sa se materializeze si sub forma unor trairi preexistentiale, asa cum bine ai sugerat, cat si sub forme viitoare de existenta. Intr-adevar, reancarnarea reprezinta o punte a prezentului cu ceilalti 'eu', comuniune ce nu isi poate regasi armonia universala decat in momentul in care s-a realizat faptul ca suma energetica se regaseste in sine. Sinele prezent se constituie a fi momentul existential echivalent cu o viata, iar trecutul, sirul real al unor momente acum pasive, deoarece amintirile ne insotesc intotdeauna alaturi de timpul imuabil si etern. Schimbat energetic si, totusi, mereu acelasi se prezinta a fi schitarea unui om incercat de alegorii existentiale, trecute si viitoare.

------
AVE!
------
.'.



--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Dec 2003, 01:41 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Mistinguett @ Jun 5 2003, 11:34 PM)

Pentru ca un alt subiect incepuse sa devieze spre ideea de reincarnare, am decis sa fac un loc unde sa poata fi dezbatuta (caci sunt convinsa ca-s multi care nu cred, dar uite ca mai sunt si din cei ca mine). Ca intotdeauna, va rog cu tot respectul sa nu faceti din asta un subiect religios.


Dar religia ce are ? Nu cumva e vorba de modul "personalizat" in care "vede" fiecare in parte "religia" ?

QUOTE
uBineinteles ca am incercat si eu caseta (si eram o mare sceptica pe vremea aia). Regresia respectiva (prin stare meditativa) te duce la un punct in copilarie si apoi te "trasfera" la acelasi punct de copilarie intr-o viata anterioara. Dupa o observare a momentului respectiv (sunele, culori, simtaminte, etc) te duce 10 ani mai tarziu si apoi inca 20 si la momentul mortii... In fine. Nu vreau sa plictisesc pe nimeni cu vietile mele anterioare, dar trairile din regresie au fost atat de puternice incat nu pot sa le contestez pana la proba contrarie.


Acea caseta ... se poate intra in posesia ei ? Cum, unde ... si cit ar costa ?



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 13 Dec 2003, 03:04 AM
Mesaj #95


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Thunder, Bine-ai venit la Han!
QUOTE
Dar religia ce are ?

Greu de explicat - incercam pe Han sa tinem subiectele religioase la Religie, altfel fiecare subiect ar putea deveni o discutie religioasa. Iti dai seama ce predici ar fi la Dragoste si Sex? laugh.gif

QUOTE
Acea caseta ... se poate intra in posesia ei ? Cum, unde ... si cit ar costa ?

Daca esti in Romania, nu stiu cum, unde si cat. Incearca sa faci un search pe "past life regression" si sunt singura ca vei da de un site care te va indruma spre o inregistrare, posibil si gratis, cine stie?



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 14 Dec 2003, 06:27 PM
Mesaj #96


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



...io daca-mi fac o regresie de asta unsure.gif , cred c-o sa aflu c-am fost vreun stripper sau gigolo prin Imperiul Roman...in compania lu' d'alde cezar, traian, caligula...si ceilalti poponauti. Sau poate c-am fost calugar catolic...coleg cu TriRegnum biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 14 Dec 2003, 11:41 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Nicodim, calugar te asigur ce nu ai fi fost smile.gif wink.gif nu cred ca te-ai fi abtinut tu de la alte "bunatati"

Eu personal nu cred in reincarnare, aceasta contravine credintei mele, deci avand o credinta nu pot sa cred in reincarnare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 14 Dec 2003, 11:53 PM
Mesaj #98


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nicodim, exista posibilitatea ca ai fost homofob inrait in alta viata - si ai ales viata asta ca sa intelegi... wink.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 15 Dec 2003, 10:55 AM
Mesaj #99


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



@TriRegnum: Reincarnarea nu contravine invataturilor crestine autentice, ea contravine doar interpretarilor ce i s-au acordat Bibliei de catre Biserica.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 15 Dec 2003, 12:12 PM
Mesaj #100


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



QUOTE
Nicodim, exista posibilitatea ca ai fost homofob inrait in alta viata - si ai ales viata asta ca sa intelegi... 


...atentie homofobi: intr-o viata urmatoare veti ajunge ca mine...atunci sa va vad... mwah1.gif rofl.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Dec 2003, 10:36 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



Am luat mesajul de la celalalt topic cu reincarnare si il voi pune si aici:

Eu nu cred in reincarnare cum nu ar trebui sa creada nici un crestin. Reincarnarea vine in contradictie cu religia noastra crestina deoarece sustine ca un suflet se reincarneaza in mai multe trupuri pana sa ajunga la nirvana. Noi crestinii spunem ca la Sfarsitul Lumii vor invia mortii cu trupul, ei bine daca sufletul s-ar fi reincarnat in vreo 5 trupuri, pe care l-ar alege? deci conforum doctrinei crestine, un suflet nu se mai reincarneaza.

Misti, eu ce crezi ca am fost?

Acest topic a fost editat de TriRegnum: 21 Dec 2003, 10:37 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Dec 2003, 10:52 AM
Mesaj #102


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Tri, nu stiu ce ai fost, ca nu sunt ghicitoare. laugh.gif
Ce i-am spus lui Nicodim a fost ca o idee - conforma principiului ca in viata actuala ne alegem viata de asa natura incat sa intelegem ceva ce nu am inteles in vietile anterioare (banuiesc ca ma repet... scuze).
Deci din punctul asta de vedere, poate ai fost vreun pacatos. Sau poate ca ai fost foarte credincios si ai vrut ca in viata asta sa-L slujesti si mai aproape... Cine poate spune decat tu, daca ti-ai aduce aminte?
QUOTE
Noi crestinii spunem ca la Sfarsitul Lumii vor invia mortii cu trupul, ei bine daca sufletul s-ar fi reincarnat in vreo 5 trupuri, pe care l-ar alege?

Am o intrebare, la modul cel mai serios, fara nici o umbra de ironie.
Care trupuri? cele din care au ramas doar oasele sau cele ce au fost arse? Invierea eu nu o vad ca pe o chestie de... abator, sau contabila - sufletul lui X isi reia trupul cel macinat de vreme...(care trup? asta intreb eu? daca ala a murit acum 2000 de ani?) - ci o vad ca un avatar al sufletului respectiv - acesta va avea puterea (data de Dumnezeu) sa isi creeze un trup nou, si astfel va fi din nou carne si oase. Asa vad eu invierea.

In care caz, nu are importanta de cate ori s-a reincarnat sufletul respectiv.

Spune-mi ca ai inteles ce vreau sa zic, macar un pic.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TriRegnum
mesaj 21 Dec 2003, 11:06 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.851
Inscris: 14 October 03
Forumist Nr.: 985



QUOTE
Tri, nu stiu ce ai fost, ca nu sunt ghicitoare.


Probabil am fost vreun prigonitor... tongue.gif wink.gif

Deci Misti, crestinii cred in Invierea de la Sfarsitul Lumii, deci atunci fiecare suflet va reveni in trupul sau in care a trait. Acel trup intr-adevar asa cum tu spui a putrezit sau a fost ars, dar Divinitatea are toata puterea pentru a-l reconsitui asa cum l-a facut pe Adam din pamant. Dumnezeu este cel care invie mortii prin puterea Lui, cei morti nu pot invia cu puterea lor, deci trebuie sa intervina Divinitatea. Omul care invie in zilele din urma nu trebuie vazut ca unul de acum, supus legilor naturale, gravitatii..., el va fi asemeni lui Isus Cristos cel Inviat, "material si totusi imaterial", va fi in mai multe locuri simultan, va putea pluti in aer, sa mearga pe apa, sa treaca prin ziduri, deci va sfida toate legile fizicii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 21 Dec 2003, 12:05 PM
Mesaj #104


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am inteles. Dar tot nu sunt convinsa.
QUOTE
Dumnezeu este cel care invie mortii prin puterea Lui, cei morti nu pot invia cu puterea lor, deci trebuie sa intervina Divinitatea

Acelasi lucru am spus si eu ca s-ar intampla - si sa zicem ca un suflet a trait mai multe vieti, in mai multe trupuri. Poate cand se intampla invierea, forta Divina il poate invia in ultimul trup. Celelalte oricum sunt tarana si cenusa.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 21 Dec 2003, 12:10 PM
Mesaj #105


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



TriRegnum
QUOTE
Divinitatea are toata puterea pentru a-l reconsitui asa cum l-a facut pe Adam din pamant.


Asa! Si ce te face sa crezi ca Dumnezeu nu cunoaste amanuntul ca sufletul este acelasi care a fost trimis pe pamant in fiecare dintre vietile traite? Fiindca dac-ar fi sa fie altfel (acum chiar ca vorbim sa ne aflam in treaba ca oricum nu pare sa aiba vreun sens clar ideea!), cam cum ar arata atatea 'jde'miliarde care vor invia, si care-au murit in decursul secolelor, daca pentru fiecare trup va exista un suflet ? Daca in schimb acceptam ideea ca acel suflet a mai salasluit anterior in cateva trupuri, mi se pare firesc sa-l recapete pe ultimul, dar deplin constient de aceasta data, si despre vietile traite anterior, cu pacatele de rigoare!
A, sa nu uit sa spun: Parerea mea!!!

Si, Misti, parca am mai spus-o, iar acum o repet: ideea de a ne fi noua la indemana sa ne alegem calea de urmat pare atat de putin probabila, incat nu inteleg de ce tu o adopti! Sunt enorm de multe suflete care-o duc groaznic pe acest pamant. Cum crezi ca ar alege de buna-voie, Purgatoriu la cel mai inalt nivel? A, daca ar fi sa nu uite aceasta alegere, odata cu intruparea, poate ar avea un sens, dar uitand, el ajunge sa-si blesteme propria viata! Deci totul pare absurd!
Bineinteles ca-i tot...parerea mea!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 21 Dec 2003, 07:13 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman