HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 12:16 PM
Mesaj #36


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (abureala @ Jun 14 2003, 01:40 PM)
Cred ca iarasi te inseli. Budda spune ca nu avem timp in viata asta sa aflam raspunsuri, nici timp pentru intrebari. Exista Dumnezeu? Nu are rost sa ne intrebam, asa ca abandoneaza intrebarea, nedand nici un rapuns. Exact ce era subliniat in acea comparatie. Nici nu-l neaga, nici nu il afirma, (pe Dumnezeu).

Dar asta nu implică sub nici o formă negarea lui Dumnezeu... Dimpotrivă, acea afirmație indică inutilitatea întrebărilor de genul "Există Dumnezeu?" tocmai pentru că Dumnezeu există. Orice întrebare are originea și se manifestă la nivel rațional. Dumnezeu transcende Rațiunea, iar Buddha asta transmite lumii: doar trecând dincolo de Rațiune poți ajunge să-L cunoști pe Dumnezeu.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 01:13 PM
Mesaj #37


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



abureala, buddhismul face referire la cele trei legi Divine: Iubirea, Karma și Dharma. Practic le include în doctrina sa.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Jun 2003, 01:30 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Tudy, ce crezi ca este mai important pentru Dumnezeu?Capacitatea omului de a iubi sau de a gindi?Ca sa previn un raspuns al tau reformulez.Crezi ca se poate iubire fara gindire si invers in lumea lui Dumnezeu?
Aici vreau sa amintesc cuvintele lui Isus care spunea"deschideti inima si nu mintea...deschideti inima si nu mintea..."...ca sa il poti vedea pe Dumnezeu.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jun 2003, 01:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 01:41 PM
Mesaj #39


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



bubu, răspunsul meu este simplu: Iubirea. Dumnezeu ne învăluie în permanență cu Iubirea sa Divină, iar odată ce noi ajungem să-L cunoaștem cu adevărat, ajungem să-L și iubim mai mult decât pe noi înșine... E adevărat, gândirea e un instrument util omului, dar asta până la un punct. Nu putem avea pretenția să încercăm să-L cunoaștem pe Dumnezeu doar la nivel rațional. Când înțelegem asta, Rațiunea "se transformă" într-un fel de jucărie, pe care o privim la fel ca un "fost" copil: jucăria era foarte interesantă în "copilăria" noastră, dar acum e doar o simplă jucărie... În acest moment, ajungem să ne preocupăm de alte aspecte ale existenței, neîngorând însă nici o clipă Rațiunea, ci folosind-o ca pe un instrument, și nu lăsând-o pe ea să ne folosească, transformându-ne în sclavii ei...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 14 Jun 2003, 01:48 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Tudy @ Jun 14 2003, 01:48 PM)
abureala, buddhismul face referire la cele trei legi Divine: Iubirea, Karma și Dharma. Practic le include în doctrina sa.

Tudy, sincer eu am crezut ca pot sa discut cu tine, dar imi dau seama ca pierd timpul. Pentru tine nu numai crestinismul, dar si buddismul nu ofera o imagine completa divinitatii, pe care l-ai impodobit cu pareri personale, afara din invatatura lui initiala, un amalgam de concepte, deci avea dreptate Figaro, e new age. Daca vrei sa iti inchipui ce vrei si asta te face sa te simti bine, esti liber, ca nu am ce sa iti fac. Ai facut din credinta ta un pom de craciun in care ai pus ce vrei, devenind propriul mantuiror si eliberator al sufletului tau. Pnetru mine a fost destul. Evanghelia modificata si rastalmacita anapoda, afirmatii de genul ca buddismul afirma ca exista Dumnezeu, nu ma fac decat sa imi dau seama ca nu am cu cine vorbi. Legi divine? Dharma lui Budda e umana de dimineata pana seara, sincer nu stiu de unde le scoti.

".

Principiul fundamental al Dharmei lui Buddha se poate astfel spune ca este continut in urmatoarele trei formulari care reflecta conceptele despre originea dependenta si adevaratul aspect al vietii:

&#8220;Toate lucrurile conditionate sunt impremanente.'' Toate lucrurile se schimba In functie de cauze si conditii.

&#8220;Fenomenele exista doar datorita conditiilor; prin urmare, ele nu au substanta proprie.'' Nimic nu exista independent sau static.

&#8220;Nirvana inseamna pacea.'' Daca putem transcede suferinta, suntem capabili sa traim in pacea netulburata a mintii.

Cele trei formulari de mai sus, cunoscute sub numele de ''sigiliul celor trei legi'' fac din Dharma lui Buddha ceea ce este. Daca o invatatura nu exprima aceste trei legi, ea nu este Dharma lui Buddha.

"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Jun 2003, 03:13 PM
Mesaj #41





Guests






QUOTE (Mistinguett @ Jun 5 2003, 11:59 PM)
Ca intotdeauna, va rog cu tot respectul sa nu faceti din asta un subiect religios.




Astept comentarii si povestile altora.

Tudy, cu tot respectul, dupa cum se observa in citatul de mai sus si dupa cum ea v-a zis in pagina a 3-a , acest subiect nu se vrea dezbatut din punct de vedere religios, chiar daca are sau nu legatura cu asta.Acest subiect se voia o impartasire de experiente si ganduri proprii, nu ale altora, cu explicatii de ce se crede in reincarnare sau de ce nu.Dar nu explicatii legate de karma, ci de experienta personala...Voi ati inceput sa dezbateti acest subiect ciondanindu-va iar si luand in considerare doar aspectele bisericesti sau religioase.Sincera sa fiu, in afara de primul post al lui Tudy in care zicea ceva de experientele sale, nu prea am mai vazut pe nimeni care sa explice asa ca Misti care e treaba cu ce crede el...Lasati religiile deoparte si spuneti intamplari ale voastre, nu ce zice buddha sau dumnezeu...Ca deja la forumul de religie suntem sufocati de discutiile aprinse si contradictorii.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Jun 2003, 10:21 PM
Mesaj #42


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



de acord cu afrodita si Misti. lasati, oameni buni, religia putin la o parte. eu unul dupa ce am tras cateva "sperieturi" pe forumul "religie" mi-am dat ban si mi-am promis sa nu mai intru acolo, pentru binele meu. nu sunt chiar atat de masochist. va rog, nu ma faceti sa ma banez si de pe acest forum.

sunt tolerant, accept multe, nu dau cu parul, dar ce e prea mult nu-i sanatos. daca vreti sa vorbiti despre religie sau sa faceti referire la religie in orice problema filozofica mergeti pe alte forumuri cu specific religios. va rog, fiti si voi la randul vostru toleranti si acceptati-ne si pe noi. nu ne intoxicati cu invataturile din biblie sau de oricunde altundeva. nu faceti decat opusul a ceea ce ar fi trebuit sa faceti: ne alungati.

va rog, pentru a nu stiu cata oara, lasati-l pe D-zeu acolo unde....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Jun 2003, 10:31 PM
Mesaj #43


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Forumul de religie e "peste gard", ca tot veni vorba - un click-doua departare.
Tot cu respect.



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 09:58 AM
Mesaj #44


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Sincer, eu unul nu spun niciodată lucruri pe care să nu le fi simțit înainte, lucruri care să nu-mi fi fost "confirmate". Tot ceea ce eu afirm e rezultatul "experienței" mele spirituale. E, dacă vreți, o modalitate de a evidenția concluziile la care eu am ajuns (e drept, nu e o modalitate prea eficientă, deoarce trebuie să mă folosesc doar de Rațiune, apelând la conceptualizări, teoretizări și abstractizări ale unor expereințe ce nu pot fi înțelese doar prin intermediul Rațiunii). Dacă ceilalți binevoiesc să mă includă în tot felul de categorii, să mă supună comparației cu anumite tipologii comportamentale, e treaba lor... Pentru că tot ceea ce se observă nu e decât efectul manifestării Sinelui. Eu "aleg" să mă comport în acest fel. Dar asta nu înseamnă că așa sunt. Ego-ul nu mai e de mult punctul central al existenței mele... Intenția mea era ca discuțiile să aibă o latură "spirituală", și nu una "religioasă". Alții sunt cei care confundă Spiritualitatea cu Religia. Iar dacă modul în care eu îmi prezint ideile duce la discuții de natură "religioasă" care deranjează, permiteți-mi să îmi cer scuze. De asemenea, o să încetez cu postările, pentru a nu perturba bunul mers al dezbaterilor. Vă mulțumesc.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:10 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

Tot ceea ce eu afirm e rezultatul "experienței" mele spirituale.


Experienta personala si experienta colectiva, iata un subiect care merita discutat. Tudy, n-am negat ca nu ai fi avut o experienta personala, dar in partea teoretica a problemei dai dovada de o gandire comuna. Ceea ce crezi tu si ceea ce experimentezi tu nu este nicidecum complet nou si original. Reincarneare e un exemplu bun.

Cu siguranta ca nu singur ai auzit de reincarnare. Ai citit de undeva, ti s-a spus. Ai experimentat si ai gasit optiunea corecta, dar baza teoretica a venit pe cale comuna.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:23 AM
Mesaj #46


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Pare a fi o "gândire comună", pentru simplul fapt că a mai fost "întâlnită" (și deci "confirmată") și de alții...

Cât despre reîncarnare... Ce te face pe tine să fii așa de "sigur" că am citit undeva despre ea sau că mi s-a spus? Asta nu e decât o prejudecată, și tot ce faci tu e ceea ce face majoritatea: mă privești prin prisma unor concepții despre viață inoculate în subconștient de societatea în care trăim...

Poate că eu sunt "altfel" decât tot ce-ai întâlnit tu până acum... Te-ai gândit vreodată la asta?! Sau ai exclus această posibilitate din start?... Eu unul am "aflat" despre reîncarnare în urma acelor "experiențe spirituale" despre care vorbeam. Informația respectivă mi-a fost "comunicată", dacă vrei... Abia apoi am început să citesc și să aflu care anume era "baza teoretică" a aspectului care îl întâlnisem. Și cam asta e în mare metoda în care eu mi-am desfășurat viața până acum: întâi simțeam ceva, și abia apoi mă documentam, ca să aflu exact ce am simțit. Ca să-i pot da un nume... Ca să le pot spune și celorlalți... Mie oricum îmi era indiferent, deoarece eu "trecusem" deja prin acea experiență.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:35 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

Pare a fi o "gândire comună", pentru simplul fapt că a mai fost "întâlnită" (și deci "confirmată") și de alții...


N-am spus "comuna" in sens de "intalnita", ci doar ca exista un sistem cu care poti lua contact. Probabil ca in urma cu 3000 de ani sistemul s-a format pe baza unor experiente personale, dar in prezent el este gata pregatit sa se raspnadeasca intr-o forma clara.

QUOTE ("Tudy")

Poate că eu sunt "altfel" decât tot ce-ai întâlnit tu până acum...


Nu sunt convins, dar imi poti dovedi. Ce anume pot auzi nou de la tine, atat de nou incat sa nu fi citit sau auzit in alta parte?

QUOTE ("Tudy")

: întâi simțeam ceva, și abia apoi mă documentam, ca să aflu exact ce am simțit. Ca să-i pot da un nume...


Si cu documentarea asta e o poveste. Eu inclin sa cred ca erai cam plictisit de crestinism si cautai ceva nou si interesant. De fapt sentimentul cred ca a fost mai intai de plictiseala si apoi de noutate. Cu siguranta ca ai devorat literatura orientala cu frenezeia unui arheolog vrajit de cine stie ce cetate descoperita.

In urma cu aproape doi ani am avut o corespondeta cu un stundent din India. Tipul era cool si haios. Ca sa fiu politicos mi-am etalat cateva din anemicele mele cunostinte in religiile orientale. Mi-a raspuns: "Wow! Voi, europenii, stiti mai multe despre religia si cultura noastra decat stim noi!". Explicatia era simpla: crescuse in acel mediu si era plictisit. Cauta altceva.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jun 2003, 10:44 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:41 AM
Mesaj #48


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu știu în ce măsură ar fi relevantă această metodă. Eu ar trebui să apelez la concepte raționale pentru a-ți putea transmite ție acea informație "nouă"... Dar dacă tu preferi să "accepți" doar partea rațională a mesajului, atunci nu ai cum să "afli" nimic nou. Trebuie să fii capabil să simți dacă eu sunt sau nu "alftel", fără să îmi ceri argumentări, dovezi, exemple...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:43 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nimeni nu "simte" reincarnarea, Tudy, decat daca i se spune ca exista asa ceva, si decat daca este interesat, adica suficient de plictisit ca sa incerce si ceva nou.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:45 AM
Mesaj #50


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



...cât despre ceea ce "înclini" tu să crezi, asta e problema ta. Astea sunt capacitățile tale comprehensive...

Pot doar să-ți spun și ție, ca și lui abureală, că nu mă cunoști. Îți faci o iluzie despre finețea și acuratețea analizelor tale psihologice, considerând că dacă ele au funcționat până acum, ele TREBUIE să funcționeze și în cazul meu...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:54 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

considerând că dacă ele au funcționat până acum, ele TREBUIE să funcționeze și în cazul meu...


De ce, tu nu esti om? Cumva sofezi? Examenul psihologic pentru carnet sau orice alt examen psihologic e complet atipic in cazul tau? Eu cred ca "aura" ta e conjuncturala. Sa nu-mi spui ca mergi pe strada cu o esrfa alba in loc de pantaloni si cu talpile unse cu miere. Sa nu-mi spui ca nu iesi cu prietenii in oras sau cu iubita la un film.

QUOTE ("Tudy")

Astea sunt capacitățile tale comprehensive...


Poate ca astea sunt capacitatile mele comprehensive, dar cu singuranta ca cei de pe lista pot intelege.

Ne poti spune cum ai ajuns la concluziile acestea si ce sentimente ai avut? Dupa cum vezi si Bubu si Abureala au vorbit liber despre experientele lor religoase, fara sa puna problema unei "elite", cum vad ca faci tu.

Poti impartasi aceste exeperiente si cu colegii de forum sau preferi sa le pastrezi departe de gloata?

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jun 2003, 11:02 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 12:02 PM
Mesaj #52


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



În primul rând, sarcasmul nu-și are locul într-o discuție care se vrea a fi "productivă"...

QUOTE ("Figaro")
Examenul psihologic pentru carnet sau orice alt examen psihologic e complet atipic in cazul tau?


Află că până și psihanaliza freudiană nu e relevantă decât pentru a descrie manifestarea primilor doi dintre cei 7 centri de forță descriși în tradiția hindusă... Orice e dincolo nu poate fi "cuprins" în științele umane existente...

QUOTE ("Figaro")
Ne poti spune cum ai ajuns la concluziile acestea si ce sentimente ai avut? Dupa cum vezi si Bubu si Abureala au vorbit liber despre experientele lor religoase, fara sa puna problema unei "elite", cum vad ca faci tu.

Poti impartasi aceste exeperiente si cu colegii de forum sau preferi sa le pastrezi departe de gloata?


Am mai încercat și cu alte ocazii, dar am întâmplinat aceleași reacții... De aceea, prefer să nu discut despre unele aspecte ale existenței mele decât în particular.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 12:13 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Tudy, nu eu m-am inchis in Turnul de Fildes. In mod normal ar fi trebuit sa fie o discutie libera, in care toti sa ne exprimam sentimentele fara chestii de genul: "tu esti redus, nu pricepi". Abureala si Bubu au facut acest lucru fara nici o retinere.

QUOTE ("Tudy")

Află că până și psihanaliza freudiană nu e relevantă decât pentru a descrie manifestarea primilor doi dintre cei 7 centri de forță descriși în tradiția hindusă... Orice e dincolo nu poate fi "cuprins" în științele umane existente...


N-am vorbit de "psihanaliza", Tudy, ci de un banal examen psihologic. Atat.

QUOTE ("Tudy")

cei 7 centri de forță descriși în tradiția hindusă...


Traditie insemnand cumva invatatura care se transmite din generatie in generatie? Aici am vrut sa ajung. Ai argumentat cele spuse de mine. Multumesc.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 12:31 PM
Mesaj #54


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Eu nu am afirmat sub nici o formă acele lucruri, și nu te-am făcut nici pe tine nici pe oricine altcineva "reduși". Dimpotrivă, crezi că dacă asta ar fi fost concepția mea despre membrii forumului, eu mi-aș mai fi petrecut timpul pe-aici?!...

Cât despre folosirea termenului "tradiție", poate că nu a fost cea mai inspirată alegere, mai ales într-o discuție cu tine. Sau poate că trebuia să folosesc o formulare de genul "întâlniți și în tradiția hindusă". Dar, dacă nici asta nu e satisfăcător, o să reformulez: "psihanaliza freudiană nu e relevantă decât pentru a descrie manifestarea primilor doi dintre cei 7 centri de forță întâlniți, de exemplu, în cunoștințele de proveniență orientală..." Un "banal" examen psihologic e, după cum ai spus și tu, un "banal" examen psihologic.

"Argumentarea celor spuse de tine" s-a petrecut datorită fenomenului cunoscut generic sub denumirea de "percepție selectivă". Adică, probabil, undeva în subconștient, tu îți doreai să ai dreptate, așteptai un "element" care să-ți confirme perspectiva, "vânai" orice detaliu care să-ți susțină concepțiile. Iar în momentul în care ai "întrezărit" unul, l-ai reinterpretat, l-ai "transformat" în ceva util ție. În ceva util "supunerii" interlocutorului tău...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 12:38 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



"Perceptia selectiva" nu e un argument concludent. Si cred ca in ar trebui sa luam in calcul si latura sociologica a fenomenului.

Ti-am povestit de o experienta avuta cu un prieten - cred ca pot sa-l numesc asa, ca am discutat multe lucruri interesante - din India. Ce nu ti-am spus e ca am facut un schimb cultural, si ca a fost fascinat de spiritualitatea ortodoxa.

Cum crezi ca o persoana crescuta in India, obisnuita cu spiritualitatea hindusa, poate avea o "perceptie selectiva" care sa il duca spre ortodoxie, in timp ce o persoana crescuta in mediu crestin poate avea o "perceptie selectiva" care sa-l duca spre religiile orientale?


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 12:45 PM
Mesaj #56


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



O să închei cu postările pe o perioadă nedeterminată, deoarece nu am nici starea adecvată și nici timpul necesar unei detalieri eficiente și complete a experiențelor personale, cel puțin în viitorul apropiat...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 12:46 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

1. Nu am nici starea adecvată și nici timpul necesar unei detalieri eficiente și complete a experiențelor personale, cel puțin în viitorul apropiat...


Nu doream detalieri, ci un rezumat. La fel cum au facut Abureala si Bubu. Si timpul lor e pretios

Ok, sa zicem ca o sa explici cate ceva in... urmatorii 4 ani?


Nu suntem off-topic. Tema topicului e credinta in reincarnare.

Nu mi-ai raspuns inca la intrebare. Imi poti raspunde?

P.S. Nu ai timp in general sau nu ai timp doar pentru o discutie cu mine? Daca te retragi un timp de pe forum pot astepta... Desi cand intru pe forum te intalnesc si pe tine navigand...

2 User(s) are browsing this forum: Figaro, Tudy

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jun 2003, 12:54 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 14 Jul 2003, 09:01 PM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



QUOTE (Tudy @ Jun 12 2003, 12:52 PM)
(...) Astfel, o explica&#254;ie relevant&#227; a ceea ce înseamn&#227; reîncarnarea o po&#254;i g&#227;si aici, cu referiri la legea cauzei ºi a efectului, &#186;i la legea Karmei (de fapt legea Karmei este cea care implic&#227; reîncarnarea)...

In primul site afisat de tine mi se pare ca toate notiunile de simbolistica veche si esoterism sunt continute armonic in cele ce urmeaza (extras de pe site):

“Nimic în univers nu se pierde, totul se transformă; sufletul transmigrează și, trăgând în jurul său atom cu atom, el își reconstruiește un nou trup.”

Eu unul am convingerea (retineti!) si nu simplul crez, in reancarnarea spirituala a omului, in varii alte trupuri-carcera ce i se ofera, lasand in urma adevarate siruri de peregrini prin istorie, sub forma inconfundabila a trupurilor omenesti.

---------
AVE!
---------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 14 Jul 2003, 09:04 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Figaro si Tudy,

retineti ca "din contradictii se naste Adevarul", in aprecierea veritabilului om al cetatii -Blaise Pascal.

---------
AVE!
---------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 15 Jul 2003, 12:48 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE (Copernic @ Jul 14 2003, 09:01 PM)
Eu unul am convingerea (retineti!) si nu simplul crez, in reancarnarea spirituala a omului, in varii alte trupuri-carcera ce i se ofera, lasand in urma adevarate siruri de peregrini prin istorie, sub forma inconfundabila a trupurilor omenesti.

Ideile circula liber si au chiar o dinamica proprie, dar asta nu are legatura cu reincarnarea sufletului.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Jul 2003, 03:36 PM
Mesaj #61





Guests






O, Doamne! Vad ca sunteti porniti rau de tot!!
Uite de asta nu-mi place mie sa filozofez decat cu femei: ca ele trec direct la simtaminte proprii, la exemple, la cazuri prin care au trecut, la povestiri personale.Voi? Voi ce faceti? Va certati in cuvinte mari si total pe langa subiect. EXPERIENTE PERSONALE, asta a spus Misti ca asteapta! Si , saraca de ea, a avut o experienta personala: a vazut cum subiectul ei, deschis cu intentia de a mai invata ceva, de a mai intalni oameni care cred in reincarnare sau care au avut experiente asemanatoare, deschis cu intentia de a intelege mai bine sau a vedea si alte puncte de vedere, acest subiect ce se voia constructiv, S-A DUS DRACULUI!!! Puteti sa ma injurati, sa ma banati, sa-mi faceti ce vreti, dar asta e adevarul.Va certati ca 2 babe in fata tarabei cu zarzavaturi, care are cea mai frumoasa legatura de patrunjel? Ei bine, nici una nu aveti!! Ma simt a dracului de aiurea citind cum va impungeti..Peste tot, la orice forum...Ma doare sufletu' sa vad ca nici aici nu voi mai putea intra sa citesc, macar, daca nu sa-mi dau cu parerea...Ca nu va faceti prosti sau incompetenti unul pe altul in fata nu inseamna ca va agreeati sau ca discutati civilizat...Va rog mult, MATURIZATI-VA!!! Ca nu dati semne de asa ceva....
P.S.: Nu-mi place sa fac morala, dar chiar ati intrecut , cel putin, masura mea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Jul 2003, 08:11 PM
Mesaj #62


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Afrodita, iti multumesc pentru interventie, dar cred ca este inutil.
Da, mi-ar fi placut sa-mi fi fost respectata rugamintea ca subiectul sa nu fie transformat intr-unul religios (asa cum cred ca am spus la inceput) dar stii tu cum e cu rugamintile unei muieri: sunt vorbe-n vant...

Si Figaro, "credinta (in reincarnare)" nu inseamna ca este o religie. E doar ceva ce crezi, nu ceva la care te inchini.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Copernic
mesaj 15 Jul 2003, 08:27 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 669
Inscris: 13 July 03
Din: Romania, Galatz -anul 6003
Forumist Nr.: 455



Vedeti...din acest motiv am ajuns sa cred, de-alungul timpului, ca femeia tot ea este cea care are dreptate, finalmente. Nu stiu exact ce este, ce fenomen bizar ori inca neelucidat de creierul barbatilor se petrece incat aproape cu fiecare dialog al ideilor se ajunge la un "turnir" al ideilor.
Ai dreptate draga Afrodita, insa Figaro si cu subsemnatul nu ne certam catusi de putin. Doar purtam o discutie <<rooster a rooster>>. wink.gif

Ca experienta personala de (re)incarnare pot afirma cu tarie ca am perceput-o prin doua evenimente: prima data intr-o calatorie de placere catre Italia acum cca. 3 ani, si a doua oara cand ma aflam in biblioteca orasului. Experientele cumulau un fel de retraire a anumitor evenimente, lucru destul de neobisnuit pentru mine, coroborate cu insasi simtirea gustativa a anumitor fructe ori vizualizarea anumitor portrete, desi eu, cu certitudine nu am fost in acele locuri, medievale cum imi apar in unele vise, decat poate intr-o alta ...viata. Bizar dar va asigur ca este adevarat.
-----------------------------------------------------O_F_F T_O_P_I_C-----------------------------------------------------------------
Am mai avut o alta simtire destul de infricosatoare, legata de spirite/ori neobositele fantome, insa nu am sa vorbesc off-topic pe aceasta tema. Ultima experienta este reala si poate fi dovedita prin intermediul camerei de filmat si a reportofonului pe care le-am pornit imediat dupa care am rupt-o, efectiv, la fuga din camera casei particulare unde neobisnuitul eveniment se petrecuse. Pot sa va dau anumite detalii, totusim ca sa nu va las cu ochii in Soare. Camera s-a umplut de un iz de vechi, de parca nu se mai facuse curat in camera de eoni; era un miros de mucegai oarecum. Imdeiat dupa miros am simtit cum camera se umplea de o energie care nu provenea din corpul meu, si nicidecum nu aveam alte instrumente pornite care sa-mi fi dat acea impresie. Camera se incalzise usor. AM facut o somatie destul de speriat, de ceea ce se intampla in jurul meu; pur si simplu nu-mi venea sa cred ca ceea ce se petrece chiar exista cu adevarat. Deodata dupa somatie s-a lasat un frig aidoma noptilor din Soveja, iar cine a mers prin aceasta statiune stie ce vorbesc. Cand spun frig ma refer la un veritabil "cancer", ca sa fiu colocvial. Am pornit aparatele de inregistrat, si p-aci ti-e drumul. Vorbind serios nu cred ca as mai fi fost in viata daca as mai fi zabovit chiar si cateva minute, datorita conditiei mele cardiace. Evenimentul s-a petrecut chiar in capitala.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------
AVE!
------------


--------------------
Citeste Regulamentul Hanului!
Sprijiniti emanciparea Femeii!
<Iubirea este singurul act rational. Las-o sa intre in tine.>
.'.Animus In Consulendo Liber.'.
.'.Deus Meumque Jus.'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Jul 2003, 08:44 PM
Mesaj #64


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Copernic @ Jul 15 2003, 02:27 PM)
Experientele cumulau un fel de retraire a anumitor evenimente, lucru destul de neobisnuit pentru mine, coroborate cu insasi simtirea gustativa a anumitor fructe ori vizualizarea anumitor portrete, desi eu, cu certitudine nu am fost in acele locuri, medievale cum imi apar in unele vise, decat poate intr-o alta ...viata. Bizar dar va asigur ca este adevarat.

Copernic, despre asta este subiectul. Vrei sa dezvolti?

Despre partea a 2-a a mesajului tau poate ar trebui sa deschidem alt subiect despre fantome, ingeri si intamplari supranaturale...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 15 Jul 2003, 09:35 PM
Mesaj #65


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Copernic, cred ca exact asta este ceea ce ne place sa discutam. Pe mine ma... fascineaza. Nu lua in tragic refularea Afroditei. Ea stie perfect ce vrea sa spuna si de ce.
Referitor la reincarnare, chiar astazi mi-am reamintit ceva destul de interesant din "Delirul" lui Marin Preda, si care acum vreo 20 de ani ma pusese tare pe ganduri. Era vorba acolo de o persoana care , sub efectul hipnotic, reda imagini "traite", nu in viata ei de pana atunci, ci de-alungul altor vieti parcurse anterior. La prima vedere pare o biata fantezie a unui scriitor cu imaginatia bogata, dar se pare ca treaba asta chiar se petrece in realitate. Intr-un jurnal al acelor ani, am facut o remarca pe care imi permit acum s-o transcriu "Pastram in subconstient imagini apocaliptice pe care le-am primit, supravietuind peste timp. Se pare ca ceea ce stramosii nostri au simtit si trait, ni s-a transmis noua, involuntar si independent de trairile noastre. De aceea copii ni se par adesea geniali, cand ii vedem punand intrebari pe care noi la vremea lor nu le puteam concepe. "
Nu stiu cam dupa cat timp am inceput sa-mi schimb oarecum parerile, dar in general ideea e aceeasi; se pare ca putem avea amintiri ce... nu ne apartin noua , celor din viata actuala...
Cum credeti ca poate fi comentata o asemenea ipoteza?
PS- Cunosc frigul Sovejei. Am radacini in preajma ei!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 15 Jul 2003, 09:39 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Jul 2003, 10:44 PM
Mesaj #66


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Unele idei redate de Copernic m-au facut sa-mi aduc aminte de unele experiente proprii: de multe ori am avut un inexplicabil sentiment de deja-vu. Aceste senzatii le-am trait in cele mai ciudate locuri: in timp ce vizitam un castel din Franta, in timp ce citeam o carte, in timp ce treceam strada in orasul natal, in timp ce ma priveam in oglinda (asta chiar a fost ciudata) sau chiar in timp ce eram la un suc cu niste prieteni. Aceste senzatii le am deja de aproape 10 ani, motiv pentru care acum m-am obisnuit cu ele, aproape ca nici nu le mai percep. In ultima vreme chiar demult nu am mai avut o astfel de senzatie....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Jul 2003, 10:51 PM
Mesaj #67


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ca a venit vorba de carti (romane) in care este dezbatut subiectul: una din cartile mele preferate este "Pontiful" de Henriette Yvonne Stahl. A citit-o cineva?
Carte care nu stiu cum a trecut de cenzura comunista, a fost publicata in colectia "Romanul de dragoste".


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jul 2003, 10:35 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Copernic")

Imdeiat dupa miros am simtit cum camera se umplea de o energie care nu provenea din corpul meu,


Ce tip de energie? E ciudat cum cei care au o credinta sunt acuzati intotdeauna de misticism, in timp ce amestecul modern al energiilor, aurelor, anselor, cristalelor, manualelor de magie, vrajitorilor de ocazie sunt luate in serios.

Ceea ce e mai ciudat este ca acest fenomen apare intotdeauna doare celor care sunt permeabili, care accepta sau carora le place sau le-ar placea sa li se intample experiente neobisnuite, care sa ii scoate din cenusiul cotidian.

QUOTE ("Copernic")

Camera s-a umplut de un iz de vechi, de parca nu se mai facuse curat in camera de eoni;


Ce anume sunt eonii? Poti dezvolta putin subiectul?

====================================

Crystal Healing

user posted image

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jul 2003, 10:36 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 16 Jul 2003, 02:38 PM
Mesaj #69





Guests






Cred ca a vrut sa zica :"nu se facuse curat in camera de ani de zile"...Parerea mea...Ma bucur ca am revenit la subiect si va citesc cu mare placere!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 16 Jul 2003, 07:38 PM
Mesaj #70


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Salutari tutror!

Daca imi permiteti sa fiu oarecum off-topic, observ un lucru foarte interesant pe acest thread. Unii dintre cei care se autointituleaza crestini aduc urmatorul argument impotriva reincarnarii: "Nu e normal sa platesc eu pentru ce a facut X acum 500 de ani". Trecind peste discutia "Sunt eu acelasi cu X sau nu" am un comentariu: crestinismul se bazeaza pe ideea ca omul se naste sub stigmatul pacatului initial. Si atunci vin si eu cu intrebarea: de ce sunt eu vinovat pentru pacatul originar comis de Adam si Eva? Pentru ce a fost nevoie ca Iisus sa vina sa ma salveze? De ce este botezul necesar?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:31 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman