HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

16 Pagini V  < 1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Reincarnari, Credeti Sau Nu, hai sa dezbatem
Tudy
mesaj 12 Jun 2003, 12:52 PM
Mesaj #17


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Figaro @ Jun 12 2003, 02:08 PM)
Tudy, tu vii cu o scenariu absolut ilogic si imi spui ca e singurul care poate explica nedreptatile existente. Dar nu iti pui problema ca miza acestui scenariu e totusi o nedreptate, din moment ce sunt obligat sa suport greselile altora, pentru care nu am nici o vina.

Pai cum poti cladi un sistem drept pe o temelie stramba?

Nu sunt greșelile altora. Sunt tot greșelile tale...

Cât despre întrebarea din final, cred că ar trebui să ți-o adresezi întâi ție, și apoi celor din jur...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 12 Jun 2003, 01:16 PM
Mesaj #18


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Link-uri legate de Legea KARMA-ei:

* Depășind limitările karma-ice
* Să înțelegem mai bine efectele karma-ei
* Cum acționează karma
* Există o memorie karmică
* Test sau pedeapsă?
* Cum se creează karma
* Ne putem transcende karma?
* Cât și cum ne influențează trecutul?
* Spiritul nu experimentează niciodată karma
* Cauză și efect

După cum am mai menționat, reîncarnarea este "cuprinsă" în legea Karma-ei. Lecturarea atentă a acestor link-uri va duce la o imagine mult mai clară asupra fenomenului reîncarnării.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 12 Jun 2003, 01:27 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Ai uitat sa precizezi ca e vorba de siteul MISA a lui Gregorian Bivolaru.

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?i...em=1160&lang=RO

Tudy, siteul care il dai ca exemplu este unul de tip New Age, in care tehncile Yoga sunt amestecate cu elemente teiste (folosesc sintagma de Dumnezeu, pe care religiile orientale nu o folosesc).

Tot pe site apare un link catere Editura Sophia. Sophia este un simbol preferat la gnosticismuli si New Age-ului. Cunosti probabil semnificatia lui in cultul masonic sau in apocrifele gnostice.

Intersant este ca pe coperta unei din aceste publicatii il gasim pe.... Hristos!!!!

http://www.editurasophia.ro/

=========================================================

Pentru mai multe informatii ar trebui sa discutam mai pe larg despre fenomenul New Age, insemnand un amestec religios pe un schelet al religiilor orientale, in care Hristos devine un fel de rotita alaturi de Budha sau Mahomed.

In principiu, New Age-ul reprezinta un amestec de credinte diverse, un rezervor in care gasim procedee cat mai ciudate cu putinta.

Iata un exemplu de site New Age, cam acelasi cu siteurile promovate de tine:

http://www.newage.com.au/



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jun 2003, 01:27 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
aburealaold
mesaj 12 Jun 2003, 03:39 PM
Mesaj #20


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Tudy @ Jun 12 2003, 01:51 PM)
Link-uri legate de Legea KARMA-ei:

* Depășind limitările karma-ice
* Să înțelegem mai bine efectele karma-ei
* Cum acționează karma
* Există o memorie karmică
* Test sau pedeapsă?
* Cum se creează karma
* Ne putem transcende karma?
* Cât și cum ne influențează trecutul?
* Spiritul nu experimentează niciodată karma
* Cauză și efect

După cum am mai menționat, reîncarnarea este "cuprinsă" în legea Karma-ei. Lecturarea atentă a acestor link-uri va duce la o imagine mult mai clară asupra fenomenului reîncarnării.

Tudy, daca sunteti oameni din Adevar, de ce pe site-ul vostru cuvintele Evangheliei sunt modificate? Voi stiti ca este mare pacat sa modifici, sa adaugi sau sa scazi din Biblie? Eu nu cred ca sunteti din Adevar, fiindca spuneti minciuni si nu s-a intamplat odata, caci a gresi e omenesc, ci repetat .

"Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cite ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii" (Ioan 8:44).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 12 Jun 2003, 03:49 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Tudy.... ori te prefaci ori nu ai inteles ce am vrut sa spun, adica faptul ca toate imperfectiunile vor fi pur si simplu sterse si o sa aratam ca si cum nu ar fi existat rau, urat si pacat, ca si cum toti ne-am fi nascut intr-o lume perfecta. Ma exprim chiar asa ambiguu, sau ai chef de luat peste picior? biggrin.gif


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 12 Jun 2003, 05:18 PM
Mesaj #22


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Figaro, fii atent! Din nou ești "pe lângă" subiect, profitând de moment pentru a-ți etala propriile cunoștințe în materie de New Age...

Eu ți-am dat link-urile respective pentru a le lectura, și nu pentru a face filosofia New Age. Link-urile conțin informația strict necesară pentru desfășurarea ulterioară a discuției. Am considerat că ar fi optim să le citești de-acolo doar pentru că sunt în limba română. Dacă te deranjează că informațiile sunt pe site-ul MISA, și dacă ții neapărat, îți pot oferi și link-uri în engleză sau sanscrită. biggrin.gif

Nu are absolut nici o relevanță pe ce site e informația. Importantă pentru discuție era informația în sine. Dar cum se pare că ție îți plac enorm divagațiile de la subiect, mai ales cele care ajung într-un final la New Age, am ajuns din nou la discuții redundante. Aspectele discutate erau altele, și eu te rugasem doar să te documentezi mai eficient în problema dezbătută, pentru a putea atinge ulterior un nivel "productiv" al discuției...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 13 Jun 2003, 08:34 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Era de preferat un material autentic, in care sa nu il intalnesti pe Iisus pe coperta unei reviste de yoga.

QUOTE ("Tudy")

îți pot oferi și link-uri în engleză sau sanscrită.


Hai sa facem in felul urmator. Fiecare religie are un grup de teologi, care se ocupa de religia in cauza. Eu, de pilda, daca imi ceri un material pe teme ortodoxe, iti voi da un material autorizat, nu unul de pe siteul Miscarii Yogine Ortodoxo-musulmane din Romania (daca exista asa ceva).

Pana si un copil stie ca Hritstos tine de crestinism, iar Budha de budism. Ce incredere sa ai in niste materiale in care apar Iisusi, Mahomezi, Budha, cristale, paranormale, martieni ect?

Ofera-mi un material in care sa pot avea incredere. Fie si in sanscrita daca preferi! Dar e imposibil sa nu existe si materiale autorizate in limba engleza. Nu-mi da siteul lui Bivolaru!!!!!!!!

Da, le-am citit, si nu mi se par nici plauzibile si nici corecte. Tot nu inteleg de ce trebuie sa platesti oalele sparte de altul.
Sunt absolut sigur ca tu, in viata de zi cu zi, nu esti dispus sa platesti pentru prostiile altora. Nu-mi spune ca vecinul iti bate la usa si-ti zice: Am luat amenda ca am parcat aiurea. O platesti tu, ca e vina ta. E doar sufletul tau in corpul meu!

E absurd!




=============================================================

Vin si eu cu niste linkuri:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/cap4.htm

Acum astept parerea ta.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 13 Jun 2003, 05:53 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



Pt Tudy,

te-am intrebat mai devreme ceva, te mai intreb inca odata :

Tudy, daca sunteti oameni din Adevar, de ce pe site-ul vostru cuvintele Evangheliei sunt modificate? Voi stiti ca este mare pacat sa modifici, sa adaugi sau sa scazi din Biblie? Eu nu cred ca sunteti din Adevar, fiindca spuneti minciuni si nu s-a intamplat odata, caci a gresi e omenesc, ci repetat .

"Voi aveti de tata pe diavolul; si vreti sa impliniti poftele tatalui vostru. El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar, pentru ca in el nu este adevar. Ori de cite ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii" (Ioan 8:44).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 13 Jun 2003, 08:27 PM
Mesaj #25


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (Mistinguett @ Jun 5 2003, 05:59 PM)
... va rog cu tot respectul sa nu faceti din asta un subiect religios.

OFF TOPIC - si sper ca Tudy sa nu-mi editeze postul pentru ca e foarte important pentru mine, si pentru ca eu am initiat subiectul.

Dedic mesajul asta celor care nu se pot abtine de la comentarii religioase, desi in postul initial am facut o referire la asta - vezi quote.

Am fost nascuta si crescuta in timpuri atee. Am avut dispret pentru tot ce era constrangere religioasa, dar in timp mi-am format propriile pareri si in ziua de astazi ma consider o persoana credincioasa. Cred in Isus si cred in Dumnezeu, dar foarte probabil ca eu interpretez Biblia in felul meu. Deasemeni cred ca Dumnezeu e dragoste si cred ca trebuie sa iti iubesti aproapele cu toate bunele si relele.

Ma uimeste atitudinea celor care din orice subiect fac tema religioasa pentru ca daca nu va dati seama, va spun eu: nici un pic de dragoste nu razbate din posturile voastre. Printre randurile voastre scrise e numai venin si inversunare impotriva celor care nu gandesc ca voi. Nu respectati nici o alta religie sau concept - in vocabularul meu asta se cheama extremism. As vrea sa intelegeti ca asa cum voi nu va lasati convinsi de alte percepte, nici cei pe care incercati sa-i convingeti voi de ale voastre nu se vor lasa convinsi.

Cand ma duc la biserica eu aud preotul rugandu-se la slujba pentru pace si intelegere - si niciodata nu am auzit un preot propavaduind ura sau dispretul pentru cei care nu ne impartasesc credinta. Poate ar trebui sa ascultati o slujba mai indeaproape.

Demonstrati faptele lui Isus in viata voastra de zi cu zi si veti avea mai multi adepti (si prieteni). Intre timp pe mine m-ati convins doar sa-mi schimb semnatura.

"... si Iarta-ne noua gresalile, precum si noi iertam gresitilor nostri..."

ON TOPIC

Figaro, din posturile tale mi-am format parerea ca esti un tip foarte inteligent si nu stiu de ce nu intelegi (sau cel putin te prefaci ca nu intelegi) conceptul de reincarnare. Caci e un concept, nu o sa-ti schimbe religia. Nu vecinul te invinovateste de amenzile lui - si nu e vorba de amenzi si nimic ce are de a face cu constrangerile sociale. E vorba de fapte, de bunatatea sau rautatea care ai aratat-o in viata anterioara si felul in care incerci sa iti imbogatesti sufletul in viata prezenta.

Sufletul tau e al tau si al vecinului e al vecinului. Sunteti 2 entitati diferite in 2 corpuri diferite.

Am fost tentata sa iti caut si eu un link unde poate sa fie prezentata simplist ideea de reincarnare - dar stiu ca si tu poti sa faci un google.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 08:14 AM
Mesaj #26


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Iarina @ Jun 12 2003, 05:24 PM)
Tudy.... ori te prefaci ori nu ai inteles ce am vrut sa spun, adica faptul ca toate imperfectiunile vor fi pur si simplu sterse si o sa aratam ca si cum nu ar fi existat rau, urat si pacat, ca si cum toti ne-am fi nascut intr-o lume perfecta. Ma exprim chiar asa ambiguu, sau ai chef de luat peste picior? biggrin.gif

Chiar ne-am născut într-o lume perfectă! Dar perfecțiunea nu este echivalenta cu aspectul fizic al manifestării...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 08:30 AM
Mesaj #27


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (Figaro @ Jun 13 2003, 10:09 AM)
Vin si eu cu niste linkuri:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/yoga/cap4.htm

Acum astept parerea ta.

În primul rând, link-ul respectiv e puțin cam one-sided, și nu e nicidecum unul care să ofere o perspectivă obiectivă asupra problemei. Acela e un site de propovăduire a ortodoxismului, iar aceasta are loc prin denigrarea tuturor celorlalte religii, de cele mai multe ori în necunoștință de cauză...

În al doilea rând, nu prea are legătură cu tema dezbătută. Acolo este făcută o așa-zisă "paralelă" între Creștinism și Budhism, cu tente evidente înspre "Creștinismul e bun pentru că așa e și budhismul e rău din același motiv..." Argumentele folosite acolo sunt complet irelevante, constituind niște "interpretări" (poate un termen mai potrivit ar fi "răstălmăciri") ale unor informații eronat percepute încă din faza incipientă.

Astfel, aflăm că "învătătura lui Budha si a ucenicilor lui, cuprinsă în Trodipika, este plină de elemente fantastice, de povestiri mitologice, cu neputintă de a satisface exigentele unei critici istorice si criteriile unei revelatii adevărate", "Budhismul nu are în crezul său pe Dumnezeu; nu-L neagă si nu-L afirmă în locul hazardului orb", "budhismul a înlocuit rugâciunea cu meditatia si cerul cu nirvana", "pentru budhism lumea e vesnică, un lant nesfârsit de mizerii si dureri de care trebuie să scăpam cât mai degrabă", "Budhismul nu stie nimic nici despre creatia omului, nici despre nemurirea sufletului.", "In budhism omul e cu totul singur în lume si singur la mântuire.", "In budhism tinta vietii e nimicirea existentei;", "Crestinismul are o învătătură despre nemurirea sufletului (eshatologie) si despre viata vesnică; budhismul nu are.", "Crestinismul e divin; budhismul e uman.", "Budhismul are o latură filosofică, serioasă si sinceră, care se rezumă la: ateism, metempsihoză, pesimism, celibat, sărăcie si renuntare (la pofte, plăceri, căsătorie si avere; cu alte cuvinte la moartea civilizatiei si a progresului).", sau că "Budha vrea să mântuiască lumea de boală, suferintă, bătrânete si moarte, adică de răul fizic, nu de răul etic, din care se naste cel fizic; el vrea sa scape lumea de existentă, nu de impuritatea păcatului.".

Pentru un cunoscător avizat al filosofiei și doctrinei budhiste, acestea nu sunt decât niște inepții crase. Pentru un necunoscător, ele sunt luate de bune și acceptate ca atare, ducând la formarea unor prejudecăți nocive.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 08:33 AM
Mesaj #28


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Figaro, uite aici un link de pe un site "autorizat": http://www.veda.harekrsna.cz/encyclopedia/dharma.htm


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 14 Jun 2003, 11:18 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE

Budhismul nu are în crezul său pe Dumnezeu; nu-L neagă si nu-L afirmă în locul hazardului orb"


Aici cred ca te inseli, caci chiar Budda, spune "Omul ranit de o sageata otravita nu are timp sa raspunda la toate intrebarile..." . Asa ca nu e chiar cum spui tu. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca revelatiile lui Budda, le-am avut in epoca de ateism, si din cauza lor am luat-o extrem prin balarii, asa ca daca vrei sa faci propaganda printre profani ai toate sansele, dar cu maestrul tau nu iti merge.:-)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 11:27 AM
Mesaj #30


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



abureala, vreau doar să te informez că acele citate făceau parte din articolul de pe www.sfaturiortodoxe.ro pe care mi-l recomandase Figaro, și nu erau idei proprii. Faptul că ai menționat că acea afirmație e greșită, constituie o dovadă în plus că acuratețea articolului respectiv e îndoielnică... Precum multe alte articole prezente pe acel site care fac referiri la tradițiile și religiile de proveniență orientală...

Acest topic a fost editat de Tudy: 14 Jun 2003, 12:11 PM


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 14 Jun 2003, 11:34 AM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Tudy @ Jun 14 2003, 12:02 PM)
Mulțumesc pentru intervenție, abureala. Vreau doar să te informez că acele citate făceau parte din articolul de pe www.sfaturiortodoxe.ro pe care mi-l recomandase Figaro, și nu erau idei proprii. Faptul că ai menționat că acea afirmație e greșită, constituie o dovadă în plus că acuratețea articolului respectiv e îndoielnică... Precum multe alte articole prezente pe acel site care fac referiri la tradițiile și religiile de proveniență orientală...

Era una din afirmatiile pe care ai spus chiar tu ca este gresita. Care e e adevarul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 11:44 AM
Mesaj #32


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Dacă tu te bazezi pe propriile "revelații" ale lui Buddha în afirmațiile tale, atunci eu nu pot face altceva decât să consider argumentele tale ca fiind irelevante. Eu nu am nici o garanție că tu ai reușit într-adevăr să atingi esența învățăturii buddhiste... La fel de bine poți doar trăiești cu iluzia că ai făcut-o. Pe lângă asta, cuvintele lui Buddha pe care le-ai citat nu au nici o legătură cu problema pe care încerci s-o atingi.

Adevărul e că, sincer, eu unul încă întâmpin dificultăți în a-mi explica cum anume ai reușit tu să ai "revelațiile lui Buddha" în "epoca de ateism"...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Jun 2003, 11:50 AM
Mesaj #33





Guests






Oare chiar nu puteti ramane departe de religie? Chiar daca incarnarea tine si ea de religie totusi, va rog frumos..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 11:53 AM
Mesaj #34


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



afrodita: Reîncarnarea ține de legea Karma-ei... rolleyes.gif


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 14 Jun 2003, 12:05 PM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Tudy @ Jun 14 2003, 12:19 PM)
Dacă tu te bazezi pe propriile "revelații" ale lui Buddha în afirmațiile tale, atunci eu nu pot face altceva decât să consider argumentele tale ca fiind irelevante. Eu nu am nici o garanție că tu ai reușit într-adevăr să atingi esența învățăturii buddhiste... La fel de bine poți doar trăiești cu iluzia că ai făcut-o. Pe lângă asta, cuvintele lui Buddha pe care le-ai citat nu au nici o legătură cu problema pe care încerci s-o atingi.

Adevărul e că, sincer, eu unul încă întâmpin dificultăți în a-mi explica cum anume ai reușit tu să ai "revelațiile lui Buddha" în "epoca de ateism"...

Cred ca iarasi te inseli. Budda spune ca nu avem timp in viata asta sa aflam raspunsuri, nici timp pentru intrebari. Exista Dumnezeu? Nu are rost sa ne intrebam, asa ca abandoneaza intrebarea, nedand nici un rapuns. Exact ce era subliniat in acea comparatie. Nici nu-l neaga, nici nu il afirma, (pe Dumnezeu). Din cate stiu invaturile lui Budda sunt in numar de 4, sau cum se spun e cele 4 reguli de aur, daca nu ma insel. Nu el stiu ordinea, insa una era , ca orice dorinta neindeplinita duce la nefericire. Daca vrem sa gasim fericirea, si odata cu ea eliberarea, atunci nu trebuie sa dorim nimic. Celelalte vaeau tot acelasi lucru la baza. Retragerea din lume, izolarea si toate celelate sfaturi, pastreaza echilibrul in tot erau de fapt incercari de gasire a unei fericiri pamantesti, prin omorarea dorintelor nascute in inima omului. Buddismul incearca o eliberea lumeasca, exact cum spunea si acea comparatie, fara avea legatura cu lumea nevazuta. Cum am ajuns la acele revelatii?:-) La acela revelatii ajungi can ai ajuns la captul fiintei tale umane. Incercand din rasputeri sa te cunosti pe tine, care este cel mai greu lucru, si sper ca esti de acord, ajungi la capat. Si cand ai ajus la capat atunci vezi cum toate actiuneile tale, orice gest orice miscare orice fapta, insasi viata ta e dictata de trei izvoare. Patima, orgoliul si constiinta. Acestia sunt cei trei zei, care determina orice gest al nostru. "Cunoaste-te pe tine insuti si vei cunoaste zeii", asa cum spun misterele grecesti. Cunoscandu-ma pe mine, am cunsocut de unde imi veneau actiunile. Nu te puteai impotrivi lor. Dupa 2 luni mi-a cazut in mana o carte de buddism, si am vazut ca cea ce gandisem eu, era deja descoperit, ba chiar se facuse o religie din asta. Dar ce gasisem eu, nu ceva nimic divin, caci atunci eram ateu. Buddismul e doar o filosofie, o incercare cumplita umana de ajaunge la capatul fiintei umane si de comtemplare acolo izvorul actiunilor umane si de ale intrupe, doar in speranta unei fericiri vremelnice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 12:16 PM
Mesaj #36


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



QUOTE (abureala @ Jun 14 2003, 01:40 PM)
Cred ca iarasi te inseli. Budda spune ca nu avem timp in viata asta sa aflam raspunsuri, nici timp pentru intrebari. Exista Dumnezeu? Nu are rost sa ne intrebam, asa ca abandoneaza intrebarea, nedand nici un rapuns. Exact ce era subliniat in acea comparatie. Nici nu-l neaga, nici nu il afirma, (pe Dumnezeu).

Dar asta nu implică sub nici o formă negarea lui Dumnezeu... Dimpotrivă, acea afirmație indică inutilitatea întrebărilor de genul "Există Dumnezeu?" tocmai pentru că Dumnezeu există. Orice întrebare are originea și se manifestă la nivel rațional. Dumnezeu transcende Rațiunea, iar Buddha asta transmite lumii: doar trecând dincolo de Rațiune poți ajunge să-L cunoști pe Dumnezeu.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 01:13 PM
Mesaj #37


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



abureala, buddhismul face referire la cele trei legi Divine: Iubirea, Karma și Dharma. Practic le include în doctrina sa.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 14 Jun 2003, 01:30 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



Tudy, ce crezi ca este mai important pentru Dumnezeu?Capacitatea omului de a iubi sau de a gindi?Ca sa previn un raspuns al tau reformulez.Crezi ca se poate iubire fara gindire si invers in lumea lui Dumnezeu?
Aici vreau sa amintesc cuvintele lui Isus care spunea"deschideti inima si nu mintea...deschideti inima si nu mintea..."...ca sa il poti vedea pe Dumnezeu.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 Jun 2003, 01:41 PM
Mesaj #39


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



bubu, răspunsul meu este simplu: Iubirea. Dumnezeu ne învăluie în permanență cu Iubirea sa Divină, iar odată ce noi ajungem să-L cunoaștem cu adevărat, ajungem să-L și iubim mai mult decât pe noi înșine... E adevărat, gândirea e un instrument util omului, dar asta până la un punct. Nu putem avea pretenția să încercăm să-L cunoaștem pe Dumnezeu doar la nivel rațional. Când înțelegem asta, Rațiunea "se transformă" într-un fel de jucărie, pe care o privim la fel ca un "fost" copil: jucăria era foarte interesantă în "copilăria" noastră, dar acum e doar o simplă jucărie... În acest moment, ajungem să ne preocupăm de alte aspecte ale existenței, neîngorând însă nici o clipă Rațiunea, ci folosind-o ca pe un instrument, și nu lăsând-o pe ea să ne folosească, transformându-ne în sclavii ei...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburealaold
mesaj 14 Jun 2003, 01:48 PM
Mesaj #40


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 19 March 03
Forumist Nr.: 95



QUOTE (Tudy @ Jun 14 2003, 01:48 PM)
abureala, buddhismul face referire la cele trei legi Divine: Iubirea, Karma și Dharma. Practic le include în doctrina sa.

Tudy, sincer eu am crezut ca pot sa discut cu tine, dar imi dau seama ca pierd timpul. Pentru tine nu numai crestinismul, dar si buddismul nu ofera o imagine completa divinitatii, pe care l-ai impodobit cu pareri personale, afara din invatatura lui initiala, un amalgam de concepte, deci avea dreptate Figaro, e new age. Daca vrei sa iti inchipui ce vrei si asta te face sa te simti bine, esti liber, ca nu am ce sa iti fac. Ai facut din credinta ta un pom de craciun in care ai pus ce vrei, devenind propriul mantuiror si eliberator al sufletului tau. Pnetru mine a fost destul. Evanghelia modificata si rastalmacita anapoda, afirmatii de genul ca buddismul afirma ca exista Dumnezeu, nu ma fac decat sa imi dau seama ca nu am cu cine vorbi. Legi divine? Dharma lui Budda e umana de dimineata pana seara, sincer nu stiu de unde le scoti.

".

Principiul fundamental al Dharmei lui Buddha se poate astfel spune ca este continut in urmatoarele trei formulari care reflecta conceptele despre originea dependenta si adevaratul aspect al vietii:

&#8220;Toate lucrurile conditionate sunt impremanente.'' Toate lucrurile se schimba In functie de cauze si conditii.

&#8220;Fenomenele exista doar datorita conditiilor; prin urmare, ele nu au substanta proprie.'' Nimic nu exista independent sau static.

&#8220;Nirvana inseamna pacea.'' Daca putem transcede suferinta, suntem capabili sa traim in pacea netulburata a mintii.

Cele trei formulari de mai sus, cunoscute sub numele de ''sigiliul celor trei legi'' fac din Dharma lui Buddha ceea ce este. Daca o invatatura nu exprima aceste trei legi, ea nu este Dharma lui Buddha.

"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Jun 2003, 03:13 PM
Mesaj #41





Guests






QUOTE (Mistinguett @ Jun 5 2003, 11:59 PM)
Ca intotdeauna, va rog cu tot respectul sa nu faceti din asta un subiect religios.




Astept comentarii si povestile altora.

Tudy, cu tot respectul, dupa cum se observa in citatul de mai sus si dupa cum ea v-a zis in pagina a 3-a , acest subiect nu se vrea dezbatut din punct de vedere religios, chiar daca are sau nu legatura cu asta.Acest subiect se voia o impartasire de experiente si ganduri proprii, nu ale altora, cu explicatii de ce se crede in reincarnare sau de ce nu.Dar nu explicatii legate de karma, ci de experienta personala...Voi ati inceput sa dezbateti acest subiect ciondanindu-va iar si luand in considerare doar aspectele bisericesti sau religioase.Sincera sa fiu, in afara de primul post al lui Tudy in care zicea ceva de experientele sale, nu prea am mai vazut pe nimeni care sa explice asa ca Misti care e treaba cu ce crede el...Lasati religiile deoparte si spuneti intamplari ale voastre, nu ce zice buddha sau dumnezeu...Ca deja la forumul de religie suntem sufocati de discutiile aprinse si contradictorii.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 15 Jun 2003, 10:21 PM
Mesaj #42


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



de acord cu afrodita si Misti. lasati, oameni buni, religia putin la o parte. eu unul dupa ce am tras cateva "sperieturi" pe forumul "religie" mi-am dat ban si mi-am promis sa nu mai intru acolo, pentru binele meu. nu sunt chiar atat de masochist. va rog, nu ma faceti sa ma banez si de pe acest forum.

sunt tolerant, accept multe, nu dau cu parul, dar ce e prea mult nu-i sanatos. daca vreti sa vorbiti despre religie sau sa faceti referire la religie in orice problema filozofica mergeti pe alte forumuri cu specific religios. va rog, fiti si voi la randul vostru toleranti si acceptati-ne si pe noi. nu ne intoxicati cu invataturile din biblie sau de oricunde altundeva. nu faceti decat opusul a ceea ce ar fi trebuit sa faceti: ne alungati.

va rog, pentru a nu stiu cata oara, lasati-l pe D-zeu acolo unde....


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 Jun 2003, 10:31 PM
Mesaj #43


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Forumul de religie e "peste gard", ca tot veni vorba - un click-doua departare.
Tot cu respect.



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 09:58 AM
Mesaj #44


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Sincer, eu unul nu spun niciodată lucruri pe care să nu le fi simțit înainte, lucruri care să nu-mi fi fost "confirmate". Tot ceea ce eu afirm e rezultatul "experienței" mele spirituale. E, dacă vreți, o modalitate de a evidenția concluziile la care eu am ajuns (e drept, nu e o modalitate prea eficientă, deoarce trebuie să mă folosesc doar de Rațiune, apelând la conceptualizări, teoretizări și abstractizări ale unor expereințe ce nu pot fi înțelese doar prin intermediul Rațiunii). Dacă ceilalți binevoiesc să mă includă în tot felul de categorii, să mă supună comparației cu anumite tipologii comportamentale, e treaba lor... Pentru că tot ceea ce se observă nu e decât efectul manifestării Sinelui. Eu "aleg" să mă comport în acest fel. Dar asta nu înseamnă că așa sunt. Ego-ul nu mai e de mult punctul central al existenței mele... Intenția mea era ca discuțiile să aibă o latură "spirituală", și nu una "religioasă". Alții sunt cei care confundă Spiritualitatea cu Religia. Iar dacă modul în care eu îmi prezint ideile duce la discuții de natură "religioasă" care deranjează, permiteți-mi să îmi cer scuze. De asemenea, o să încetez cu postările, pentru a nu perturba bunul mers al dezbaterilor. Vă mulțumesc.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:10 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

Tot ceea ce eu afirm e rezultatul "experienței" mele spirituale.


Experienta personala si experienta colectiva, iata un subiect care merita discutat. Tudy, n-am negat ca nu ai fi avut o experienta personala, dar in partea teoretica a problemei dai dovada de o gandire comuna. Ceea ce crezi tu si ceea ce experimentezi tu nu este nicidecum complet nou si original. Reincarneare e un exemplu bun.

Cu siguranta ca nu singur ai auzit de reincarnare. Ai citit de undeva, ti s-a spus. Ai experimentat si ai gasit optiunea corecta, dar baza teoretica a venit pe cale comuna.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:23 AM
Mesaj #46


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Pare a fi o "gândire comună", pentru simplul fapt că a mai fost "întâlnită" (și deci "confirmată") și de alții...

Cât despre reîncarnare... Ce te face pe tine să fii așa de "sigur" că am citit undeva despre ea sau că mi s-a spus? Asta nu e decât o prejudecată, și tot ce faci tu e ceea ce face majoritatea: mă privești prin prisma unor concepții despre viață inoculate în subconștient de societatea în care trăim...

Poate că eu sunt "altfel" decât tot ce-ai întâlnit tu până acum... Te-ai gândit vreodată la asta?! Sau ai exclus această posibilitate din start?... Eu unul am "aflat" despre reîncarnare în urma acelor "experiențe spirituale" despre care vorbeam. Informația respectivă mi-a fost "comunicată", dacă vrei... Abia apoi am început să citesc și să aflu care anume era "baza teoretică" a aspectului care îl întâlnisem. Și cam asta e în mare metoda în care eu mi-am desfășurat viața până acum: întâi simțeam ceva, și abia apoi mă documentam, ca să aflu exact ce am simțit. Ca să-i pot da un nume... Ca să le pot spune și celorlalți... Mie oricum îmi era indiferent, deoarece eu "trecusem" deja prin acea experiență.


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:35 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

Pare a fi o "gândire comună", pentru simplul fapt că a mai fost "întâlnită" (și deci "confirmată") și de alții...


N-am spus "comuna" in sens de "intalnita", ci doar ca exista un sistem cu care poti lua contact. Probabil ca in urma cu 3000 de ani sistemul s-a format pe baza unor experiente personale, dar in prezent el este gata pregatit sa se raspnadeasca intr-o forma clara.

QUOTE ("Tudy")

Poate că eu sunt "altfel" decât tot ce-ai întâlnit tu până acum...


Nu sunt convins, dar imi poti dovedi. Ce anume pot auzi nou de la tine, atat de nou incat sa nu fi citit sau auzit in alta parte?

QUOTE ("Tudy")

: întâi simțeam ceva, și abia apoi mă documentam, ca să aflu exact ce am simțit. Ca să-i pot da un nume...


Si cu documentarea asta e o poveste. Eu inclin sa cred ca erai cam plictisit de crestinism si cautai ceva nou si interesant. De fapt sentimentul cred ca a fost mai intai de plictiseala si apoi de noutate. Cu siguranta ca ai devorat literatura orientala cu frenezeia unui arheolog vrajit de cine stie ce cetate descoperita.

In urma cu aproape doi ani am avut o corespondeta cu un stundent din India. Tipul era cool si haios. Ca sa fiu politicos mi-am etalat cateva din anemicele mele cunostinte in religiile orientale. Mi-a raspuns: "Wow! Voi, europenii, stiti mai multe despre religia si cultura noastra decat stim noi!". Explicatia era simpla: crescuse in acel mediu si era plictisit. Cauta altceva.

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jun 2003, 10:44 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:41 AM
Mesaj #48


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Nu știu în ce măsură ar fi relevantă această metodă. Eu ar trebui să apelez la concepte raționale pentru a-ți putea transmite ție acea informație "nouă"... Dar dacă tu preferi să "accepți" doar partea rațională a mesajului, atunci nu ai cum să "afli" nimic nou. Trebuie să fii capabil să simți dacă eu sunt sau nu "alftel", fără să îmi ceri argumentări, dovezi, exemple...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:43 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Nimeni nu "simte" reincarnarea, Tudy, decat daca i se spune ca exista asa ceva, si decat daca este interesat, adica suficient de plictisit ca sa incerce si ceva nou.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 16 Jun 2003, 10:45 AM
Mesaj #50


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



...cât despre ceea ce "înclini" tu să crezi, asta e problema ta. Astea sunt capacitățile tale comprehensive...

Pot doar să-ți spun și ție, ca și lui abureală, că nu mă cunoști. Îți faci o iluzie despre finețea și acuratețea analizelor tale psihologice, considerând că dacă ele au funcționat până acum, ele TREBUIE să funcționeze și în cazul meu...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 16 Jun 2003, 10:54 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Tudy")

considerând că dacă ele au funcționat până acum, ele TREBUIE să funcționeze și în cazul meu...


De ce, tu nu esti om? Cumva sofezi? Examenul psihologic pentru carnet sau orice alt examen psihologic e complet atipic in cazul tau? Eu cred ca "aura" ta e conjuncturala. Sa nu-mi spui ca mergi pe strada cu o esrfa alba in loc de pantaloni si cu talpile unse cu miere. Sa nu-mi spui ca nu iesi cu prietenii in oras sau cu iubita la un film.

QUOTE ("Tudy")

Astea sunt capacitățile tale comprehensive...


Poate ca astea sunt capacitatile mele comprehensive, dar cu singuranta ca cei de pe lista pot intelege.

Ne poti spune cum ai ajuns la concluziile acestea si ce sentimente ai avut? Dupa cum vezi si Bubu si Abureala au vorbit liber despre experientele lor religoase, fara sa puna problema unei "elite", cum vad ca faci tu.

Poti impartasi aceste exeperiente si cu colegii de forum sau preferi sa le pastrezi departe de gloata?

Acest topic a fost editat de Figaro: 16 Jun 2003, 11:02 AM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

16 Pagini V  < 1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 07:39 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman