HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

17 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Rosia Montana, ...muntii nostri aur poarta?!
Sunteti de acord cu proiectul "Rosia Montana"?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 61
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Marduk
mesaj 5 Sep 2011, 02:14 PM
Mesaj #141


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



@Erwin
"Astazi se vorbeste doar despre investitii, si despre PIB, dar nimeni nu spune ca si prin investitii proaste pot fi irosite fondurile, ca investitile au un randament si ca este o eroare sa apelezi la credite pe care sa le “ingropi” in investitii nerentabile sau cu o rentabilitate mai mica decat dobanda.
Nu am invatat nimic din investitia in Casa Poporului. In periada de criza se investeste in sali de sport, “Catedrala Mantuirii Neamului”, se asfalteaza sosele pe care circula carute si se neglijeaza soselele intens circulate, toate astea pentru ca nu exista o societate civila care sa pretinda performanta, politici rationale si responsabile.
Afirmatia “nu ma intereseaza politica” este etalata cu mandrie, de cei care vor sa demonstreze superioritatea morala, dar afirmatia demonstreaza infantilitatea culturala, sau ascunde o ipocrita manipulare daca este promovata prin media."
Primo, (vorba unui clasic in viata) investitia este privata, nu cunosc in acest moment care este participarea statului roman. vorbim despre un profit care ar putea sa apara peste 5 (cinci) ani. Nu cred ca proiectul apeleaza la fonduri UE, creditele sunt facute de fondurile de investitii de mare risc. Comparatia intre Casa Poporului si Rosia Montana nu mi se pare corecta, Tetio (..... in viata) Casa Poporului a fost construita in vremea unei economii centralizate, cand nu se punea problema randamentului, profitului, etc. desi ceva, ceva, tot era in mintea economistilor, dar nu se discuta cu microfonul in gura. C.M.N. este o actiune a BOR care in opinia mea are mai degraba legatura cu mandria, trufia, decat cu simplitatea, smerenia, modestia, ce ar trebui sa stea la baza ortodoxiei romanesti si nu numai. Rosia Montana este un proiect privat, haideti sa-l convingem pe investitor ca este mai rentabil sa faca acolo partii de schii, turism, parapanta, cresterea caprelor cu lapte aurifer, etc. Daca reusim ne putem declara, verzi, ecologisti, eroi ai neamului romanesc, poate primim si ceva medalii, scutiri de taxe, etc. Ce sanse are in acest moment zona respectiva? stationarea in ancestral, reantoarcerea la ocupatiile traditionale (poate cu ceva ajutor de la UE), depopularea, disparitia structurii etnice romanesti (desi unii zic ca in zona sunt foarte multi tigani), infiintarea unui parc national care presupune existenta unei infrastructuri pentru al face sustenabil, profitabil, ce alte optiuni am mai avea? preluarea de catre statul roman a exploatarilor resurselor naturale, rascumpararea lor, poate ca asta se si doreste, se scot bani frumosi din aceste rascumparari, depinde de contractele ce le-au semnat romanii care ne-au condus in trecut, un cataclism natural, sfarsitul pamantului, mai sunt alternative?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Sep 2011, 07:06 PM
Mesaj #142


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 5 Sep 2011, 03:14 PM) *
Casa Poporului a fost construita in vremea unei economii centralizate, cand nu se punea problema randamentului, profitului, etc.


Vorbesti aiurea, se punea problema randamentului, dar a economiei nationale, adica trebuia sa vindem mai mult decat cumparam. Ceea ce era o conceptie sanatoasa. jamie.gif

QUOTE
Rosia Montana este un proiect privat, haideti sa-l convingem pe investitor ca este mai rentabil sa faca acolo partii de schii, turism, parapanta, cresterea caprelor cu lapte aurifer, etc


Delta Dunarii este un mare rezervor de resurse, peste in primul rand, Hai sa facem un proiect sa adunam tot pestele, sa taiem tot stuful din Delta, da-o la dracu de mlastina nenorocita, noua ne trebuie bani. Dar stai, sa nu o facem noi, angajam o firma straina, care sa ne dea 5% din profit. ohyeah.gif


Avea bunicul meu niste vecini, betivani mari, care beau toti banii. Aia in fiecare iarna bagau in sobe ce lemn mai gaseau prin curte, pomii, gardul, apoi au inceput sa bage din lemnaria casei, numai sa le ramana bani de bautura. Asta pana cand, intr-o zi, a cazut casa pe ei la propriu, unul a murit iar altul a ramas fara o mana. Cam ca betivanii aia incercati sa va comportati voi, vindeti tot, distrugeti tot, de dragul profitului.


Va placea tara in care ati copilarit?

Cine sunteti voi sa decideti ca nepotii vostri sa se joace printre halde de steril?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Sep 2011, 07:45 PM
Mesaj #143


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Sep 2011, 08:06 PM) *
QUOTE
Vorbesti aiurea, se punea problema randamentului....ceea ce era o conceptie sanatoasa.

"desi ceva, ceva, tot era in mintea economistilor, dar nu se discuta cu microfonul in gura." asta am zis, ti se pare ca vorbesc aiurea?
QUOTE
Delta Dunarii este un mare rezervor de resurse....

Si Delta Dunarii este o problema ce are oarecum legatura cu Rosia Montana, OAMENII, nici in Delta Dunarii nu se tine cont de oameni, nu sunt proiecte destinate oamenilor care locuiesc acolo, care au nevoi normale, firesti, care vor sa vada un viitor in viata lor si a familiilor lor. Se fura mult, se pescuieste haotic, fara discernamant, exista cumetrii care au interese care nu tin cont de interesele comunitatii.
QUOTE
Cine sunteti voi sa decideti ca nepotii vostri sa se joace printre halde de steril?

NEPOTII NOSTRII. Trebuie sa fim destepti, mai destepti decat se asteapta multi dintre investitorii (care cred ca in tara asta se poate face orice cu o mica spaga, o influenta politica, etc.) pentru ca NEPOTII NOSTRII, sa nu se joace printre halde de steril, DAR INAINTE DE ASTA TREBUIE SA CONSTRUIM CONDITII CA NEPOTII NOSTRI SA SE NASCA ACOLO UNDE NE-AM NASCUT SI NOI.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Sep 2011, 07:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
decan
mesaj 5 Sep 2011, 09:46 PM
Mesaj #144


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 82
Inscris: 25 April 07
Din: Carpati
Forumist Nr.: 9.756



QUOTE(Marduk @ 5 Sep 2011, 03:14 PM) *
Primo, (vorba unui clasic in viata) investitia este privata, nu cunosc in acest moment care este participarea statului roman. vorbim despre un profit care ar putea sa apara peste 5 (cinci) ani.

Orice investitie privata produce venituri si costuri asupra zonei.
In cazul de Rosia Monana se produc costuri de mediu si distruge vestigii arheologice care pot fi valorificate turistic in urmatorii 500 de ani, daca vestigile sunt conservate si intretinute.
Materialul la care s-a dat link-ul nu se refera la Rosia Montana, se refera la eficienta investitilor in general si a fost preluat o parte dintr-un articolul Un argument economic împotriva exploatării aurului de la Roşia Montană

QUOTE(Marduk @ 5 Sep 2011, 03:14 PM) *
Nu cred ca proiectul apeleaza la fonduri UE, creditele sunt facute de fondurile de investitii de mare risc. Comparatia intre Casa Poporului si Rosia Montana nu mi se pare corecta, Tetio (..... in viata) Casa Poporului a fost construita in vremea unei economii centralizate, cand nu se punea problema randamentului, profitului, etc. desi ceva, ceva, tot era in mintea economistilor, dar nu se discuta cu microfonul in gura. C.M.N. este o actiune a BOR care in opinia mea are mai degraba legatura cu mandria, trufia, decat cu simplitatea, smerenia, modestia, ce ar trebui sa stea la baza ortodoxiei romanesti si nu numai.

C.M.N benficiaza de fonduri de la buget, si comparatia cu Casa Poporului este corecta.

QUOTE(Marduk @ 5 Sep 2011, 03:14 PM) *
Ce sanse are in acest moment zona respectiva?

Vezi link-ul de mai sus!
In conditile in care lumea este desertificata, o oaza de verdeata poate atrage turism in toate cele patru anotimpuri.
Aurul cel mai de pret, il constituie padurile si pasunile in zona respectiva.
Daca vor fi cianuri, in urmatorii 100 de ani zona nu va mai avea nici o sansa.
Altii se chinuie sa extinda zona verde si noi o distrugem.


--------------------
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, mintile reduse discuta persoane! (Eleanor Roosevelt)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 5 Sep 2011, 11:21 PM
Mesaj #145


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Corect, decan! Marduk, prietene, nu ai citit cu atenţie ce scria acolo în link. NU este indicat nici din punct de vedere economic să dăm aurul spre exploatare unei companii străine, respectiv RMGC, din cauza efectului maladiei olandeze asupra economiei. Se arată cu argumente că economiile bazate doar pe exploatarea resurselor naturale şi pe consum nu au o evoluţie constantă ci haotică. Nici ceea ce controlam cât de cât nu vom mai putea controla. Nu avem nevoie acum de asta ci de refacerea sectoarelor distruse de inepţia guvernelor post-decembriste! Inclusiv cu companii româneşti în industria extractivă.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 09:22 AM
Mesaj #146


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Sep 2011, 08:06 PM) *
Va placea tara in care ati copilarit?

Mie nu. smile.gif

Imi placeau prietenii mei de atunci, imi placea ca familia era inca intreaga, imi placea ca eu eram la cea mai frumoasa varsta, insa tara nu era una care sa iti placa ori una in care sa fie placut sa traiesti. Nu aveam noi atunci termen de comparatie... Nu intru in detalii legate de statul la cozi, de penuria de alimente, de frigul din case; nu intru in detalii legate de hiatusul imens dintre "tara frumoasa si bogata" din propaganda oficiala si realitate; nu intru in detalii legate de ceea ce tine de politica, de conservarea oraselor de patrimoniu (un drum pana la Praga, Budapesta, Veliko Tarnovo ori Nessebar, ca sa ma rezum la orase din tarile "fratesti", ar fi fost edificator; dar majoritatea nici macar acolo nu puteau ajunge). Sa ma refer strict la protectia mediului, asa cum era inteles in acele vremuri. Iar exemplul suprem de protectie a mediului in acea perioada este Copsa Mica.

Nu, nu cred ca este corect sa luam ca punct de reper Romania anilor in care noi am copilarit. Realitatea acelor vremuri era mult mai crunta decat in ziua de astazi, Romania nu era nici pe departe cea prezentata in propaganda, romanii nu sunt si nu erau nici pe departe asa cum erau prezentati. Traiam intr-o lume mistificata si profund ideologizata. Doar noi eram mult mai tineri, mult mai naivi - daca imi este dor de ceva din vremea aia, imi este dor doar de cel care eram atunci.

QUOTE
Cine sunteti voi sa decideti ca nepotii vostri sa se joace printre halde de steril?

Desi sunt impotriva proiectului, da-mi voie sa-ti spun ca nu se va juca nimeni printre halde de steril; proiectul prevede ca depozitele de steril sa fie acoperite cu pamant fertil, iar acolo sa fie plantati copaci.

Am vazut dezbaterea de aici si cu regret trebuie sa o spun, Cernea din alta lume, argumentele lui sunt cele ale unui om nepregatit, care nu cunoaste subiectul, si este contra doar asa, din principiu...

Argumentele din linkul lui decan, desi fac referire doar la aspectul economic, nu si la cel ecologic, care nu este deloc de neglijat, mi se par mult mai solide decat cele ale lui Cernea...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Sep 2011, 10:02 AM
Mesaj #147


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 5 Sep 2011, 07:06 PM) *
Vorbesti aiurea, se punea problema randamentului, dar a economiei nationale, adica trebuia sa vindem mai mult decat cumparam. Ceea ce era o conceptie sanatoasa. jamie.gif
Delta Dunarii este un mare rezervor de resurse, peste in primul rand, Hai sa facem un proiect sa adunam tot pestele, sa taiem tot stuful din Delta, da-o la dracu de mlastina nenorocita, noua ne trebuie bani. Dar stai, sa nu o facem noi, angajam o firma straina, care sa ne dea 5% din profit. ohyeah.gif
Avea bunicul meu niste vecini, betivani mari, care beau toti banii. Aia in fiecare iarna bagau in sobe ce lemn mai gaseau prin curte, pomii, gardul, apoi au inceput sa bage din lemnaria casei, numai sa le ramana bani de bautura. Asta pana cand, intr-o zi, a cazut casa pe ei la propriu, unul a murit iar altul a ramas fara o mana. Cam ca betivanii aia incercati sa va comportati voi, vindeti tot, distrugeti tot, de dragul profitului.ize=4] Va placea tara in care ati copilarit?

Cine sunteti voi sa decideti ca nepotii vostri sa se joace printre halde de steril?
[/size]

In tara in care am copilarit nu puteai respira seara din cauza schimbului trei din fabricile nebunului, copsa mica duduia cand mergeai la marea neagra si patriotica inotai printre rrziduurile de la petromidia etc etc. Acu vine unu si rade 2 munti si toti filfizonii sew dau cu curu verde de pamant in timp ce regreta iepoca de haur.

2. Daca nu va spus nimeni va zic eu: in alte tari cu halde de steril e un mare hit vizitarea noaptea a haldelor. Turisti garla, de ce oare, poate pentru peisajul nocturn? Dar asta nu ar fi prima si ultima oportunitate pierduta de rrromania tara preocupata de taiatul frunzei din brand.

Iar pentru cine nu stie, chiar acum in judetul alba sunt niste oameni care impadurewsc halde de steril comunist pe banii ue.


Asa ca ecologistii de dambovita mananca steril smile.gif.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 10:20 AM
Mesaj #148


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Sep 2011, 11:02 AM) *
Daca nu va spus nimeni va zic eu: in alte tari cu halde de steril e un mare hit vizitarea noaptea a haldelor. Turisti garla, de ce oare, poate pentru peisajul nocturn?

In care tari? Unde se intampla chestia asta?

Da si tu detalii mai multe ca sa putem vedea cu ochii nostri unde scrie despre genul asta de turism. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Sep 2011, 10:38 AM
Mesaj #149


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 6 Sep 2011, 10:20 AM) *
In care tari? Unde se intampla chestia asta?

Da si tu detalii mai multe ca sa putem vedea cu ochii nostri unde scrie despre genul asta de turism. smile.gif

In fostele bazine miniere din europa. Valea ruhrului de exemplu.

Nu pot sa pun link dar cauta cu goagal" halden ruhr tourism" ar trebui sa aiba si ceva rezultate in engleza. Biletul pe cap de turist era cam vreo 20 de euro parca, cu ghid si masina inchiriata.

Ecologistii de dambovita sunt doar niste luzari.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 12:37 PM
Mesaj #150


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(turbo trabant @ 6 Sep 2011, 11:38 AM) *
cauta cu goagal" halden ruhr tourism" ar trebui sa aiba si ceva rezultate in engleza

Am cautat

Nu m-am lamurit cate miliarde de euro se castiga din turismul asta...


QUOTE
Ecologistii de dambovita sunt doar niste luzari

Oricine este "de Dambovita" este looser, nu? In afara de mistocarii de Dambovita, care sunt niste genii - din pacate, genii neintelese de contemporanii care nu se ridica la valoarea lor. Ah, valoarea mea, nu o are nimenea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2011, 01:00 PM
Mesaj #151


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In privinta acestei afaceri eu nu eram decis in care parte sa inclin balanta. Dar dupa interventia pe fata, porceasca , a "Jupanului" in favoarea afaceristilor de la Gold , mi-am zis... categoric aici pute ceva !

Si auzi... cica peste steril or sa planteze iarba si copaci.... jamie.gif

Acest topic a fost editat de March: 6 Sep 2011, 01:01 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Sep 2011, 01:01 PM
Mesaj #152


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(abis @ 6 Sep 2011, 10:22 AM) *
Mie nu. smile.gif

Imi placeau prietenii mei de atunci, imi placea ca familia era inca intreaga, imi placea ca eu eram la cea mai frumoasa varsta, insa tara nu era una care sa iti placa ori una in care sa fie placut sa traiesti. Nu aveam noi atunci termen de comparatie... Nu intru in detalii legate de statul la cozi, de penuria de alimente, de frigul din case; nu intru in detalii legate de hiatusul imens dintre "tara frumoasa si bogata" din propaganda oficiala si realitate; nu intru in detalii legate de ceea ce tine de politica, de conservarea oraselor de patrimoniu (un drum pana la Praga, Budapesta, Veliko Tarnovo ori Nessebar, ca sa ma rezum la orase din tarile "fratesti", ar fi fost edificator; dar majoritatea nici macar acolo nu puteau ajunge). Sa ma refer strict la protectia mediului, asa cum era inteles in acele vremuri. Iar exemplul suprem de protectie a mediului in acea perioada este Copsa Mica.

Nu, nu cred ca este corect sa luam ca punct de reper Romania anilor in care noi am copilarit. Realitatea acelor vremuri era mult mai crunta decat in ziua de astazi, Romania nu era nici pe departe cea prezentata in propaganda, romanii nu sunt si nu erau nici pe departe asa cum erau prezentati. Traiam intr-o lume mistificata si profund ideologizata. Doar noi eram mult mai tineri, mult mai naivi - daca imi este dor de ceva din vremea aia, imi este dor doar de cel care eram atunci.



Mie da.Cucu se referea la altceva.
Hai sa nu facem confuzie intre tara ca loc geografic si societatea stramba de-atunci.

Eu nu inteleg de ce trebuie comparata Romania ca sa fie apreciata?? Eu nici acum nu o compar cu nimic din lumea asta, desi in unele aspecte, care nu privesc economia, arata mult mai rau decit in copilaria mea. Si nu idilizez copilaria.

Cind eram mica nu exista an sa nu vad un alt coltisor de tara pe care il planuiau parintii mei ca loc de vacanta. In unele locuri ,cum sunt Cheile Bicazului , au ramas aceleasi sosele de pe vremea lui Ceasca.Dar atunci erau bune.

Si acum mai tanjesc dupa padurile de-atunci,traseele prin padure-astazi ocolite-, dupa taberele de-atunci, dupa marea de-atunci.Ma mir ca tu nu!

Acest topic a fost editat de Michelle: 6 Sep 2011, 01:04 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 6 Sep 2011, 01:03 PM
Mesaj #153


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Miliarde de euro, de unde visezi asa ceva din niste obiective turistice? La 20 de euro intrarea ar trebui sa fie toata populatia ioropii trimisa la turism obligatoriu smile.gif

Ecolostii de dambovita ca toti politicienii de dambovita sunt niste luzari care nu fac decat scandal.ala cu valoarea este ditamai consilirer pesede in ilfov deci valoarea sa i-o cauti matale.

Oricum va agitati degeaba nu se va face nici o exploatare la rosia montana si pentru asta trebuie sa multumiti mentalitatii de dambovita

Contractul cu timis dateaza de 14 ani (!) si va mai dura inca paispe ani pana se decide vreun govern sa faca ceva. Acum toti au sarit de fundul lor verde pt ca base a zis ceva pro si ei trebuie sa zica si ei invers de cum zice base. Ca asa I in dambovita, nu conteaza interesul national ci doar ratingu'


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 01:21 PM
Mesaj #154


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 6 Sep 2011, 02:00 PM) *
In privinta acestei afaceri eu nu eram decis in care parte sa inclin balanta. Dar dupa interventia pe fata, porceasca , a "Jupanului" in favoarea afaceristilor de la Gold , mi-am zis... categoric aici pute ceva !

Optiunile tale se schimba dupa Basescu? Daca maine e contra proiectului, tu o sa fii pro? smile.gif

QUOTE(Michelle)
Si acum mai tanjesc dupa padurile de-atunci,traseele prin padure-astazi ocolite-, dupa taberele de-atunci, dupa marea de-atunci.Ma mir ca tu nu!

In Fagaras ori Piatra Craiului am mers dupa Revolutie si mi-a placut; cu parintii mergeam cand eram copil pe Valea Prahovei, la Cheia, in Cheile Bicazului, la manastirile din Moldova samd; la mare, cu parintii mergeam in Mamaia de obicei, dupa Revolutie m-am orientat catre 2 Mai, Vama Veche, Sfantu Gheorghe (in Delta). Asadar nu pot sa spun ca am regrete, din punctul asta de vedere... Pur si simplu am schimbat locurile in care ma duceam in vacanta. Si nu am regretat.

QUOTE(turbo trabant)
Ecolostii de dambovita ca toti politicienii de dambovita sunt niste luzari

Exact.

Acest topic a fost editat de abis: 6 Sep 2011, 01:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2011, 01:25 PM
Mesaj #155


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 6 Sep 2011, 02:03 PM) *
Acum toti au sarit de fundul lor verde pt ca base a zis ceva pro si ei trebuie sa zica si ei invers de cum zice base.

Declaraţie-şoc în Parlamentul României:
Traian Băsescu - agent de influenţă?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2011, 01:29 PM
Mesaj #156


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 6 Sep 2011, 02:21 PM) *
Optiunile tale se schimba dupa Basescu? Daca maine e contra proiectului, tu o sa fii pro? smile.gif

Mai bine vezi de pozitia ta imbalmajita asupra acestei chestiuni. Pe
deoparte , sanchi, o faci pe ecologistul iar pe de alta parte nu stii cum s-o pui ca sa fii in acord cu "Jupanul".

Contra proiectului maine ? Cine il mai crede dupa tot lantul de minciuni debitate de-a lungul mandatelor sale !

Acest topic a fost editat de March: 6 Sep 2011, 01:31 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 01:53 PM
Mesaj #157


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 6 Sep 2011, 02:29 PM) *
Mai bine vezi de pozitia ta imbalmajita asupra acestei chestiuni.

rofl.gif

Ce e imbalmajit? Am spus clar ca ma numar printre opozantii proiectului.
rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Sep 2011, 02:20 PM
Mesaj #158


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Nu stiu ce sa zic, abis, dar tie-ti place Mamaia lui Mazare?acest kitsch horror rezultat in urma manelizarii-mazarizarii acestei statiuni?

Este clar pentru mine ca noi nu avem cum sa facem milioanele /miliardele de euro din turism cum fac italienii spre exemplu in Toscana,oricat am prezerva muntii de la Rosia Montana.Dar in Toscana ai toate la un loc: ai cultura, ai istorie, ai peisaj, ai gastronomie,ai tot...Turistii straini sunt interesati de noi,oricat de saracie ar fi in tara...numa sa vada la noi ce avem specific,nu chestii imprumutate din occident.Deci mai bine am prezerva casele,traditiile, facutul painii,branzei,cresterea oilor...asta avem ,astea trebuie sa le aratam ...si vor plati sa vada asta,nu miliarde dar vor plati...


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Sep 2011, 02:33 PM
Mesaj #159


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(decan @ 5 Sep 2011, 10:46 PM) *
QUOTE
In cazul de Rosia Monana se produc costuri de mediu si distruge vestigii arheologice care pot fi valorificate turistic in urmatorii 500 de ani, daca vestigile sunt conservate si intretinute.

Nu stiu ce vestigii arheologice atat de importante sunt acolo, la capitolul asta oricum stam prost, nu stim macar sa conservam ceea ce avem dar sa le mai si exploatam.
QUOTE
.... comparatia cu Casa Poporului este corecta.

in ce sens? Casa Poporului a fost construita intr-o economie centralizata !
QUOTE
In conditile in care lumea este desertificata, o oaza de verdeata poate atrage turism in toate cele patru anotimpuri.

Lumea se desertifica din alte cauze iar pentru oaze de verdeata destinate turismului e nevoie de infrastructura, pentru care nu sunt bani, etc. este un cerc vicios pe care doar o decizie politica poate sa-l sparga.
QUOTE
Aurul cel mai de pret, il constituie padurile si pasunile in zona respectiva.

De acord, dar oamenii trebuie sa beneficieze de programe pentru a exploata corect acest "aur".
QUOTE
Daca vor fi cianuri, in urmatorii 100 de ani zona nu va mai avea nici o sansa.

Parca la unguri a fost o catastrofa cu cianuri, am vazut un documentar despre cum arata zona in prezent, incredibil cat de multe pot face oamenii daca exista initiative si decizii politice.



QUOTE(Erwin @ 6 Sep 2011, 12:21 AM) *
.... NU este indicat nici din punct de vedere economic să dăm aurul spre exploatare unei companii străine, respectiv RMGC, din cauza efectului maladiei olandeze asupra economiei....

Ce sa inteleg ca economia Romaniei sta in exploatarea aurului de RM? maladia olandeza a aparut atunci cand Olanda avea colonii si era preocupata doar de exploatarile din zona respectiva, Olanda nu are cine stie ce resurse. Asa este aceasta maladie poate dauna unei economii care exte axata doar pe exploatarea resurselor, dar nu cred ca este cazul RM.

QUOTE(Michelle @ 6 Sep 2011, 02:01 PM) *
Hai sa nu facem confuzie intre tara ca loc geografic si societatea stramba de-atunci. Eu nu inteleg de ce trebuie comparata Romania ca sa fie apreciata??

Asta mi-a placut, am avut o disputa cu un amic pe tema asta, diferenta intre tara ca loc geografic si zona locuita de romani, de societatea stramba a acestora.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 02:45 PM
Mesaj #160


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 6 Sep 2011, 03:20 PM) *
Nu stiu ce sa zic, abis, dar tie-ti place Mamaia lui Mazare?

Nu stiu, nu am mai fost la Mamaia de prin '92. Si nici nu o sa mai ajung prea curand. De ce sa ma duc la Mamaia, daca pot sa merg inca putin in plus si sa ajung in locuri mult mai interesante?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Sep 2011, 02:58 PM
Mesaj #161


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Politica strutului...N-am vazut,nu vreau sa vad ,dar stiu eu mai bine...Pai du-te intr-un loc unde-ai fost cind erai copil si vezi transformarile.
Ideea mea e ca nu stim sa ne vindem marfa ,marfa care era de calitate pina acum 2 decenii

Eu n-am nimic cu bulgarii ,in general n-am idei preconcepute, am fost si la ei cit sa ma lamuresc, dar nu-i mai ridicati atata in slavi ca nu e chiar asa...

Am vazut Sofia si am vazut Belgradul in vara asta, care e cazut in dizgratie pe plan european...Nu exista termen de comparatie,Belgradul a fost si e de 1000 de ori mai sus.Sub toate aspectele.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 03:32 PM
Mesaj #162


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 6 Sep 2011, 03:58 PM) *
Politica strutului...N-am vazut,nu vreau sa vad ,dar stiu eu mai bine...Pai du-te intr-un loc unde-ai fost cind erai copil si vezi transformarile.

Le vad in Bucuresti.

QUOTE
Am vazut Sofia si am vazut Belgradul in vara asta, care e cazut in dizgratie pe plan european...Nu exista termen de comparatie,Belgradul a fost si e de 1000 de ori mai sus.

Tot ce se poate. Inseamna ca Belgradul o fi de 10.000 ori peste Bucuresti...? smile.gif

Nu i-am ridicat in slavi pe bulgari, doar i-am apreciat ca stiu sa-si puna mai bine in valoare ceea ce au si, mai ales, au reusit sa pastreze nealterate orase vechi ca cele pe care le-am dat ca exemplu. Comunistii romani au fost mai prosti decat ai altora: cei unguri de ce nu au mutilat Budapesta, ori cehii Praga, asa cum au mutilat ai nostri Bucurestiul?

Ne tot laudam ca avem o tara asa si pe dincolo; dar poti compara litoralul romanesc, ca peisaj vorbesc, cu cel din Croatia, Grecia, Muntenegru? Despre munti e mai greu de discutat, pentru ca fiecare munte este unic, insa pana si amaratii de bulgari au munti mai inalti decat noi, cu partii de schi mai multe, cu tot ce vrei... Pe bune, nu vad motivul pentru care am declara ca Romania este mai nu stiu cum, este o tara la fel ca oricare alta (in cel mai bun caz), in care s-a intamplat sa ne nastem. Nu vad de ce ar trebui sa fiu atasat de Mamaia ori de vreun alt loc in mod special. Am fost la Mamaia cand eram mic, mi-a ajuns, nu imi doresc sa ajung acolo din nou, nici daca ar fi ramas "ca pe vremuri", nici daca s-a manelizat cum spui sub "domnia" lui Mazare. Nu tin mortis sa vad toata viata aceleasi locuri in vacante (exceptand poate Sfantu Gheorghe, unde m-as mai duce, si muntii - acolo niciodata nu poti sa vezi totul).

Daca sunt strut din cauza asta, asta e, imi asum conditia...
smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 6 Sep 2011, 04:59 PM
Mesaj #163


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



"poti compara litoralul romanesc?"-Deci nu vreau sa compar, fiecare litoral are un fel al lui , date naturale vorbesc

Acuma, hai sa-ti zic...acum 3 ani am dus un australian nascut in Brisbane, cu casuta de lemn pe plaja la oceanul Indian , la o oarescare distanta de Marea Bariera de Corali pe litoralul romanesc...am avut grija sa-i arat numai partea frumoasa a lucrurilor,am filtrat putin, ca el saracu' n-avea de unde sa stie cum sunt unele lucruri cu adevarat...I-a placut de murea ,a stat la soare si-n apa nonstop , era asa curios de tot ...nu vazuse in viata lui oameni dati cu namol (o fi crezut ca avem si noi aborigeni!),i-au placut pestele, scoicile de la Popasul Pescarului,marea,plaja larga de nisip de la Mamaia, Constanta-cazinoul,esplanada...tot.Deci nu fi tu asa categoric,poate n-ai fost in prea multe locuri care sa te faca sa te atasezi de tara asta...dar lucruri frumoase sunt,slava domnului! Mai fa sapaturi si-ai sa aflii si alte locuri care merita vizitate, nu numai litoralul bulgaresc


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Sep 2011, 05:10 PM
Mesaj #164


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Michelle @ 6 Sep 2011, 05:59 PM) *
Mai fa sapaturi si-ai sa aflii si alte locuri care merita vizitate, nu numai litoralul bulgaresc

Pai am zis eu asa ceva???

Nu am zis cateva randuri mai sus ca m-as mai duce la Sfantu Gheorghe???

Pe litoralul bulgaresc ma duc daca am ceva de vizitat - de ex. la Nessebar sau la Balcic, nu ma duc la "fabricile de bani" gen Sunny Beach...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2011, 05:12 PM
Mesaj #165


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 6 Sep 2011, 03:45 PM) *
Nu stiu, nu am mai fost la Mamaia de prin '92. Si nici nu o sa mai ajung prea curand. De ce sa ma duc la Mamaia, daca pot sa merg inca putin in plus si sa ajung in locuri mult mai interesante?

Aoileuuu... Te lepezi de "frunza" ? unsure.gif tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 6 Sep 2011, 06:20 PM
Mesaj #166


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din 300 tone de aur si 1600 tone de argint luam ciuciu !

Extras din contractul semnat intre statul roman si RMGC, desecretizat si publicat pe site-ul Ministerului Economiei :“Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) poate vinde în avans aurul şi argintul pe care le va extrage, pentru finanţarea operaţiunilor companiei, iar statul nu va încasa dividende atât timp cât Minvest Deva, acţionar minoritar, va avea datorii faţă de Gabriel Resources rezultate din majorări de capital”. Daca mai era vreo indoiala, va e clar ca nu vom pupa nici un leu din zecile de miliarde de dolari rezultate din vinzarea aurului si argintului de la Rosia Montana?


Radu Tudor


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Sep 2011, 07:46 PM
Mesaj #167


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



N-am avut rabdare sa citesc tot contractul dar daca este vorba de doar 300 tone de aur si 1600 tone argint, pe toata exploatarea, e putin, foarte putin. Acum am inteles de ce proiectul asta nu este chiar asa cum vor sa-l prezinte cei care-l considera benefic pentru zona. Ramane totusi o intrebare, ce facem cu oamenii care locuiesc acolo si au nevoie de locuri de munca, de bani sa-si creasca copiii.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 Sep 2011, 09:57 PM
Mesaj #168


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Nu e numai aur şi argint acolo! Astea-s datele oficiale. Însă în acei munţi există şi metale mai rare şi mult mai scumpe. Nu-mi mai amintesc din păcate unde am citit, dar în acel articol sau blog se spunea că este vorba de pământuri rare inclusiv radioactive, care acum sunt intens folosite în industria de vârf sau nucleară şi că de fapt astea ar fi scopul principal (şi secret) al exploatării. Undeva în contract scrie că vor fi exploatate şi altele fără a se menţiona explicit cantităţi sau elementele respective sau cât i-ar reveni statului din vânzarea lor.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Sep 2011, 11:13 AM
Mesaj #169


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Erwin exista vreun studiu oficial sau independent care sa arate ce zici tu ca e acolo? Sau sunt doar zvonuri pe net?

Banuiala mea e ca Gold corporation intrertine special zvonurile cu privirea la bogatioa exploatarii ca sa investeasca investitorii in actiunile acestui miraj balcanic.

By the way, daca s-ar da drumul la exploatare pe ce drum s-as aduce agabariticele pana la exploatare? Sigur pe niste drumuri la fel de fata morgana ca si exploatarea asta smile.gif pana si pe vremea romanilor erau maibune drumurile prin judetul ala uitat de lume.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Sep 2011, 02:08 PM
Mesaj #170


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(turbo trabant @ 7 Sep 2011, 12:13 PM) *
By the way, daca s-ar da drumul la exploatare pe ce drum s-as aduce agabariticele pana la exploatare? Sigur pe niste drumuri la fel de fata morgana ca si exploatarea asta smile.gif pana si pe vremea romanilor erau maibune drumurile prin judetul ala uitat de lume.

Nicio problema. Sa se dea drumul si Cocos & asfaltistii vor primi comanda imediat pentru drumuri .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Sep 2011, 03:19 PM
Mesaj #171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(turbo trabant @ 7 Sep 2011, 12:13 PM) *
... Banuiala mea e ca Gold corporation intrertine special zvonurile cu privirea la bogatioa exploatarii ca sa investeasca investitorii in actiunile acestui miraj balcanic......

s-ar putea sa ai dreptate avand in vedere ce s-a auzit, cum ca in aceasta afacere ar fi implicate mai multe fonduri de risc.

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Sep 2011, 03:24 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2011, 09:47 PM
Mesaj #172


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Marduk @ 6 Sep 2011, 03:33 PM) *
Nu stiu ce vestigii arheologice atat de importante sunt acolo, la capitolul asta oricum stam prost, nu stim macar sa conservam ceea ce avem dar sa le mai si exploatam.


Sunt nspe linkuri in topic si in majoritatea sunt metionate "minele romane" de la Rosia Montana. Sa aduc niste planse colorate? ohyeah.gif Ma bucura faptul ca habar nu ai ce e in zona dar ii dai zor nevoie cu viitorul nostru luminos cu prostia de bani incasata de la RMGC, de parca salvarea Romaniei ar sta in niste amarate de sute de milioane, pe care, nota bene, daca Mininvest (aka Statul) are datorii catre RMGC, Romania nu va vedea o letcaie din dividende.


Michelle a tradus bine, m-am referit la locurile patriei, nu la oameni, nu la societate.

PS Pe terenul cu cianura nu mai creste nimic pt un minim de 100 de ani, zic unii specialisti. jamie.gif


Trabantele, ca de obicei, te aberezi copios cu Ruhr-ul tau, aia nu a fost exploatare cu cianura, doar niste carbune si fier.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 7 Sep 2011, 09:54 PM
Mesaj #173


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 6 Sep 2011, 04:32 PM) *
dar poti compara litoralul romanesc, ca peisaj vorbesc, cu cel din Croatia, Grecia, Muntenegru?



Ai fost la Gura Portitei sa vezi rasaritul sau apusul? rolleyes.gif Daca nu, cu toata inima te sfatuiesc sa mergi , cat mai repede, pana nu navalesc neamurile proaste si acolo.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 7 Sep 2011, 11:41 PM
Mesaj #174


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



Mai cucule daca tu spui ca ruhru a fost numai carbune si otel cine este trabantu' sa te contrazica?

E drept ca nemtii sunt tampiti ca se plimba pe halde de steril dar poate au nevoie de putina consiliere de la ecologistii romani care sunt mai verzi ca ecologistii lor.


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 8 Sep 2011, 11:33 AM
Mesaj #175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cucu Mucu @ 7 Sep 2011, 10:47 PM) *
QUOTE
Sunt nspe linkuri in topic si in majoritatea sunt metionate "minele romane" de la Rosia Montana......

si altceva mai este pe acolo, vestigii arheologice, mozaicuri, bai romane, etc. pentru a fi exploatate? in minele alea cine sa intre? turistii? nu intra specialistii de frica sa nu se probuseasca peste ei dar sa le mai si exploatezi turistic asa cum sunt
QUOTE
....cu prostia de bani incasata de la RMGC, de parca salvarea Romaniei ar sta in niste amarate de sute de milioane...

in privinta asta mi-am schimbat parerea, am constatat ca nu se merita. personal as concesiona pamantul celor care vor sa-l exploateze traditional si pe aceasta idee as face o zona turistica, un loc in care turistul sa vada istoria exploatarii aurului in zona din trecut si pana in prezent, am mai descris ideea asta, doar ca trebuiesc bani pentru asa ceva, nu stiu cum s-ar putea pune in practica dar sunt convins ca daca ar exista infrastructura si interes din partea localnicilor, proiectul ar fi bun.
QUOTE
.... Ruhr-ul tau, aia nu a fost exploatare cu cianura, doar niste carbune si fier.

Dar a fost extrem de poluat, nemtii au bagat bani nu gluma in zona sa scape de poluare, am trecut prin zona, inainte si dupa, e o mare diferenta intre ce era acum 30 de ani si ceea ce este acum.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman