HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Romi
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:41 PM
Mesaj #36


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (flori @ 17 Jun 2006, 01:08 PM)
Dar pamant este destul in Ro si sta parloaga plin de buruieni...de ce nu s-au asezat pe undeva pe acolo sa curete buruienile si sa lucreze pamintul sa creasca animale si sa vina la Bucuresti in piata sa-si vinda produsele agricole iar apoi sa se plimbe si prin parc daca au chef, ca nu-i opreste nimeni...eeeei da pentru asta trebuie sa munceasca! De munca este slava Domnului in Romania dar e greu de muncit!

Flori, ma dezamagesti cumplit. Pai ca sa cultivi un pamant, presupunand prin absurd ca cineva te-ar lasa sa stai acolo si sa-l si cultivi, iti cam trebuie ceva luni bune pana culegi rodul (nu mai vb de restul ce-ti trebuie ca sa poti cultiva). pana atunci ce mananci? Ei ce usor e sa vorbesti! Cine n-a fost sarac nu poate pricepe, asta e.

Nu zic ca nu-s tigani care nu muncesc si cersesc, fura samd, dar sunt si o gramada de romani care fac lafel. Am cunoscut in pitesti doi copilasi sub 8 ani care erau trimisi de parinti la cersit. si erau romani. ca or fi tiganii mai multi, e altceva.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 12:44 PM
Mesaj #37


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Erwin @ 18 Jun 2006, 07:36 PM)
... in copilarie am trait o experienta care m-a facut sa ma feresc de tigani sau cum le zice mai nou: rromi. eram elev si in pauza am mers cu un coleg, bun amic, la o alimentara din apropierea scolii sa-si ia el niste biscuiti. un puradeu a venit la noi si i-a cersit biscuiti, el l-a trimis la plimbare, eu l-am ignorat complet... pana in clipa in care m-am trezit pocnit in nas miseleste, din spate, era sa cad lat, n-am apucat sa schitez nici un gest, eram complet naucit, sangele a tasnit cu putere, tiganusul a fugit departe... amicul meu m-a ajutat sa ajung la scoala, sangele nu s-a oprit decat dupa vreun sfert de ora in care am injurat si bodoganit de ciuda... ce-a avut cu mine?! nu-i zisesem absolut nimic, nici macar o privire nu i-am aruncat!
nu pot sa ma impac cu legea lor tiganeasca, incultura si cersitul, dar ma pot impaca cu cei care sunt oameni ca toti oamenii, in contrast cu aceasta intamplare, am avut un sef tigan la origine dar un om adevarat, de la care am invatat multe lucruri, un sef care stia sa fie sef si pe care il stimez si acum amintindu-mi de zilele acelea...

Ei, eu am patit-o cu romani care au dat in mine pe strada fara motiv, doar ca asa a vrut muschiu lor. Si? Dovedeste asta ca romanii sun nu stiu cum?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eu_si_tu
mesaj 19 Jun 2006, 01:32 PM
Mesaj #38


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 152
Inscris: 30 April 06
Forumist Nr.: 8.183



Tiganii sau rromii vorbesc limba Romany . Asa este ea trecuta pe lista limbilor vorbite in Europa . Romanii vorbesc Romanian , adica romaneste .
Credeti ca cineva din vest se chinuie sa-si bata capul ca sa priceapa care e diferenta dintre aceste doua cuvinte ? laugh.gif
Suntem confundati cu ceea ce deocamdata nu suntem . cry.gif


--------------------
Sunt lucruri care nu se spun şi, dacă am formula totul numai prin cuvinte , valoarea cuvintelor ar scădea.

Marin Preda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Jun 2006, 01:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 04:02 PM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (eu_si_tu @ 19 Jun 2006, 01:32 PM)
Credeti ca cineva din vest  se chinuie sa-si bata capul ca sa priceapa care e diferenta dintre aceste doua cuvinte  ?

Ba mai mult: oamenii chiar vor sa stie care e diferenta dintre limbile romani, sinti, jenisch... fara s-o incurce cu limba româna wink.gif
http://www.zigeuner.de/
Daca ati observat, tiganii din vest se si numesc tigani si sânt mândri de asta.
E la fel ca in "alte tari", nu-i voie sa le zici (ca alb) "negro" la negri, din cauza de "politically correctness", ar fi "afroamericani".
Dar ei intre ei se numesc altcumva, "God damn' motherf... nigger". Daca un alb zice asa ceva, e in mod automat rasist.
Traiasca ipocrizia! spoton.gif

Si eu am luat odata la buza de la un tigan. Altii insa mi-au fost simpatici. Si?

Înca un topic degeaba despre tigani...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 19 Jun 2006, 04:14 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Carmelita @ 19 Jun 2006, 08:39 AM)
Pina acuma cea data de flori mi s-a parut cea mai eficienta, sa li se dea niste pamint sa-l cultive si sa-si faca acolo corturile.

Ca sa isi faca macar o baza de atac bine organizata. Apoi trimit oamenii, dar Comandamerntul ramane pazit :lol Apropos, s-a descoperit pe luna pamant nelocuit laugh.gif Nu vreti sa incercam? rofl.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 05:10 PM
Mesaj #41


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (alysoft2003 @ 19 Jun 2006, 05:14 PM)
Apropos, s-a descoperit pe luna pamant nelocuit laugh.gif Nu vreti sa incercam? rofl.gif

Propuna ca prima serie de rachete cu coviltir pline cu... colonisti sa plece din Rimnicu Sarat. Pliiiiiizzz!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 05:12 PM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Felina @ 19 Jun 2006, 01:33 PM)
Pe ce te bazezi cand spui majoritatea?

Daca din 547 (am aflat cifre ezacte laugh.gif ) someri tigani doar DOI vin sa se angajeze, nu ti se pare ca e majoritate???

Edit: esplicatie - nici aia doi nu s-au angajat ca doreau posturi de...deee... deeeee paznici. roflmao.gif roflmao.gif

Acest topic a fost editat de mariusc2: 19 Jun 2006, 05:13 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2006, 05:18 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Cla
QUOTE

Înca un topic degeaba despre tigani...

De acord , doar partial , cu tine .

PS. Avatarul meu l-am luat de pe un site 'tiganesc' in limba franceza ... adica despre tigani/gitanes laugh.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 05:23 PM
Mesaj #44


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (exergy33 @ 19 Jun 2006, 06:18 PM)
PS. Avatarul meu l-am luat de pe un site 'tiganesc' in limba franceza ... adica despre tigani/gitanes laugh.gif

Hauleu, gadjico, ai inima de tiganca! ohmy.gif Pai tu ciordesti da la jitani, haules baules?!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 19 Jun 2006, 07:10 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Felina @ 19 Jun 2006, 01:24 PM)

si la noi trebuie, ca orice alt cetatean roman, sa se supuna legilor. atat doar ca la noi nu se aplica legea, din motive greu de imaginat unsure.gif


... da-mi voie sa-ti spun un motiv: discreditarea poporului roman ! ... daca la noi s-ar aplica legea, in primul rand ar avea de "patimit" conducatorii de ieri/astazi/maine ai acestei tari


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 19 Jun 2006, 07:14 PM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (eu_si_tu @ 19 Jun 2006, 02:32 PM)
Tiganii sau rromii vorbesc limba Romany . Asa este ea trecuta pe lista limbilor vorbite in Europa . Romanii vorbesc Romanian , adica romaneste .
Credeti ca cineva din vest se chinuie sa-si bata capul ca sa priceapa care e diferenta dintre aceste doua cuvinte ? laugh.gif
Suntem confundati cu ceea ce deocamdata nu suntem . cry.gif


... nu nici vorba ... cineva (care ne "iubeste", desigur) se chinuie sa la dea acelasi inteles ... thumb_yello.gif


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Jun 2006, 07:15 PM
Mesaj #47


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (ZAMOLXE @ 19 Jun 2006, 06:10 PM)
QUOTE (Felina @ 19 Jun 2006, 01:24 PM)

si la noi trebuie, ca orice alt cetatean roman, sa se supuna legilor. atat doar ca la noi nu se aplica legea, din motive greu de imaginat unsure.gif


... da-mi voie sa-ti spun un motiv: discreditarea poporului roman ! ... daca la noi s-ar aplica legea, in primul rand ar avea de "patimit" conducatorii de ieri/astazi/maine ai acestei tari

in ce fel?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 07:45 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Mai, eu totusi cred ca Antonescu ala nu a fost chiar imbecil, in extremismul lui absurd cateodata....


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 08:01 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pai nu... a avut chiar dascali mult mai imbecili, in extremismul lor absurd.

wasp, asa o replica dezgustatoare aud de multe ori pe la noi:
"Maa, am avea nevoie de un Hitler miiic, mic, mic"...
Cei mai multi nu stiu despre ce vorbesc, dar o striga in gura mare.
La asa ceva mi-as dori o Catiuşa care baga pumni in gura devil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 19 Jun 2006, 08:06 PM
Mesaj #50


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (Felina @ 19 Jun 2006, 08:15 PM)
QUOTE (ZAMOLXE @ 19 Jun 2006, 06:10 PM)
QUOTE (Felina @ 19 Jun 2006, 01:24 PM)

si la noi trebuie, ca orice alt cetatean roman, sa se supuna legilor. atat doar ca la noi nu se aplica legea, din motive greu de imaginat unsure.gif


... da-mi voie sa-ti spun un motiv: discreditarea poporului roman ! ... daca la noi s-ar aplica legea, in primul rand ar avea de "patimit" conducatorii de ieri/astazi/maine ai acestei tari

in ce fel?


... simplu, ar ajunge, LEJER, dupa gratii ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 08:19 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



OK, Cla....fara Antonescu.... dar o sterilizare colectiva crezi ca merge ???? Ca in cateva zeci de ani or sa ajunga mai numerosi decat romanii..... Sincer, m-am saturat sa-i vad peste tot, m-am saturat de mirosul lor nenorocit, m-am saturat de tiganii bogati care-ti dau claxoane sa traversezi mai repede, ca ei au Porsche si lant de aur la gat, m-am saturat de manele si...in general, m-am saturat de tot ce inseamna etnia lor !!!!! You've got my point ? Aaaa....si am uitat sa spun ca m-am saturat ca occidentalii sa planga de mila tiganoilor, care - vezi Doamne - sunt persecutati de romani. Si daca mai aud pareri pro-tigani, ma inscriu in Noua Dreapta si macar atunci stim una si buna ! Si in conditiile astea putem discuta si despre Katiusa, ca vad ca ti-e drag de arme. Chit ca baga gloante sau pumni in gura !


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 08:44 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



wasp, calm... wink.gif
Clar ca te enerveaza, doar ai in fiecare zi de-a face cu ei.
Si pe mine ma enerveaza turcii. Dar nu toti. Cu unii ma inteleg bine, cu altii deloc.
Ce sa-ti spun? ca cu aia din Istanbul sau macar din partea mai vestica ma inteleg mai bine decat cu kurzii din Anatolia? Pai e normal, pt ca aia din Anatolia nu-s "normali". Si daca stai de vorba cu un turc "normal", ala zice: "Pai de ce sa le dam teritoriu? Unde mai ramane Turcia??"
Acum zi si tu care-i normal si care nu... biggrin.gif

Tiganii de la noi... s-au acomodat, s-au asimilat. Fara insa sa-si nege radacinile.
Mi-a fost zis si mie cand am fost la o nunta de-a lor (vazându-mi mustata): "Ma, tu esti de-al nostru" Eu doar am zâmbit, sub mustata biggrin.gif
Sunt curios cum va fi cu UE, tiganii vostri se vor muta in vest (aia fara palate), cei ca mine acasa in RO, voi ramâneti linistiti acasa fara ei...*

*frumos vis, asa-i? wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 08:50 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cla, acum ca ne indepartaram de tara.... Kurzii din Anatolia sunt cam blonzi, cu ochi deschisi la culoare ? Nu pun intrebarea asta de aiurea, doar ca un director de banca turceasca mi-a spus cu nostalgie: Ai ochii fetelor noastre din Antalya... Mentionez ca am ochii aproape galbeni. Si mai mentionez ca turcaletele era cu nevasta, care a confirmat ce a spus sotul ei. Deci nu se punea problema de vrajeala ieftina, de tip: "Iete blonda, poate pica la asternut, la drum de seara !". Pai in cazul asta, anatolienii se pupa ca natie cu turcaletii pe care ii stim noi ???? Bruneti, cu ochii negri, cu mustata...

Acest topic a fost editat de wasp: 19 Jun 2006, 08:51 PM


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 09:14 PM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (wasp @ 19 Jun 2006, 08:50 PM)
Cla, acum ca ne indepartaram de tara.... Kurzii din Anatolia sunt cam blonzi, cu ochi deschisi la culoare ? Nu pun intrebarea asta de aiurea, doar ca un director de banca turceasca mi-a spus cu nostalgie: Ai ochii fetelor noastre din Antalya...

rofl.gif Cred c-o incurcat-o cu Atlantida laugh.gif Antalya nu-i Kurdistan, ar avea culoarea caprelor biggrin.gif
Turcoaicele "facute" in Antalya sunt doar 50%, datorita turistilor biggrin.gif ...blonde superbe cu mustata neagra si par negru pe picioare rofl.gif
Stii cum se zice despre anatolienii roscati? "Ma-sa s-o culcat cu un motan"
Este o rasa de pisici de pe lânga lacul Van (Anatolia), roscate... rofl.gif
QUOTE
Si mai mentionez ca turcaletele era cu nevasta, care a confirmat ce a spus sotul ei.

Na si... pe cand eram in Algeria cu prietena mea, afirma si ea ce ziceam eu: "Mai baieti, nu-i asa de grasa precum pare..." rofl.gif

Si acum ontopic: Ce mai e nou despre romi?


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 09:16 PM
Mesaj #55


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bre, nu va mai tiganiti atat pentru rromi. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2006, 09:20 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE
Kurzii din Anatolia sunt cam blonzi, cu ochi deschisi la culoare ?


Wasp , nu chiar toti si nu chiar blonzi .
Multi dintre kurzi , din Turcia , Irak , Iran , Siria ... , au parul castaniu deschis si ochii verzi , caprui sau chiar albastri . Femeile mai mult decit barbatii .

Cla
, ai vazut filmul Yol/Drumuri ?
Despre fuga kurzilor din fata autoritatilor turcesti ?
Kurzii au trait pe teritoriile pe care se gasesc si azi cu mult inainte de invazia araba sau de cea a neamurilor turcice din inima Asiei .
Nu se poate face o comparatie intre ei si tigani .
Nici ca origine etnica , nici ca istorie . Stramosii kurzilor sint mezii , cei care au contribuit la formarea imperiului persan. smile.gif
Am locuit aproape doi ani intr-o regiune in care kurzii erau majoritari . smile.gif
Asa am ajuns sa mai invat cite ceva legat de limba si istoria lor . smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 09:23 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cla, oi fi incurcat-o, nu zic nu.... tocmai de aia ma intrebam si eu.... Iar daca erai in Algeria cu prietena si ai spus ca nu-i tocmai grasa, inseamna ca ai ruinat o afacere de zile mari ! tongue.gif

Iar despre tigani, ce sa mai fie nou... Afara e cald, ei put, cersesc in mijloacele de transport in comun, umbla in haite si fac tot felul de comentarii despre femeile imbracate lejer.. Cum stii si tu.... Si off-topic, tu ce naiba faci tocmai la Turkye ?


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 19 Jun 2006, 09:27 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



chiar asa, nu exista padure fara uscaturi, nu poti judeca un popor doar prin extreme, in orice tara s-ar afla orice etnie aflata in minoritate are tendinta de a-si apara identitatea, de a-si pastra cultura si legile proprii, ei se lupta pentru asta in timp ce noi aflati in tara noastra n-o facem mai deloc... ba dimpotriva, in ultima vreme incepem sa ne luptam intre noi, solidaritatea pe care o aveam inainte de '89 si catva timp dupa revolutie a disparut cu totul, acum incepe sa domine banul, goana dupa avere, oamenii se izoleaza, prieteniile se rup, ne apropiem incet-incet de o stratificare sociala, o adancire a saraciei si o escaladare a puterii catorva miliardari aparuti peste noapte... dar asta e alta poveste...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 09:43 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Era o solidaritate fortata, sub imperiul unei unice presiuni. Odata disparuta presiunea, oamenii se dezvolta in propriile directii. Neexistand constrangerile, nu mai exista nici nevoia de turma la scara mare. Exista, acum, turma la scara redusa. Mondenii cu mondenii, bogati cu bogatii, amaratii cu amaratii... Dom' doctor de la 2 nu mai are nimic in comun nea Mitica, zugravul de la 5.... Poate nici nu se mai saluta, pentru ca s-au stratificat deja clasele sociale.


--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 09:55 PM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (wasp @ 19 Jun 2006, 09:23 PM)
Iar daca erai in Algeria cu prietena si ai spus ca nu-i tocmai grasa, inseamna ca ai ruinat o afacere de zile mari !  tongue.gif

...mi-am dat păstă gură... am pierdut o caravana întreaga... rofl.gif
QUOTE
Si off-topic, tu ce naiba faci tocmai la Turkye ?

Baie spoton.gif
QUOTE (exergy)
Cla , ai vazut filmul Yol/Drumuri ?
Despre fuga kurzilor din fata autoritatilor turcesti ?
Kurzii au trait pe teritoriile pe care se gasesc si azi cu mult inainte de invazia araba sau de cea a neamurilor turcice din inima Asiei .
Nu se poate face o comparatie intre ei si tigani .
Nici ca origine etnica , nici ca istorie . Stramosii kurzilor sint mezii , cei care au contribuit la formarea imperiului persan.

Asta e ala cu cei doi care se plimba cu motoru plin lanuri de grâu?
Comparatia pe care o fac intre ei, e cand vad in ce mizerie traiesc.
Ca nu-s binevazuti de turci, iranieni, irakieni, sirieni, aia-i altceva. De ce oare sa-i dai unui popor spatiu de trai daca poti sa tragi de pe spatele lui?
Ce frumos ar fi sa existe un Kurdistan adevarat, dar au altii ceva impotriva. Si o parte din aia care au ceva impotriva vor sa intre in UE. yeahrite.gif
Nu avem nevoie de asa ceva (Türkyie). devil.gif

Si, (ontopic), ce-i mai nou despre romi? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Jun 2006, 10:13 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wasp
mesaj 19 Jun 2006, 10:00 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 681
Inscris: 29 November 05
Forumist Nr.: 7.367



Cla, lasa camilele....de sonda de petrol ce poti sa spui ?! Si cand faci baie, o faci potrivit Coranului ? Stai frumos pe partea dreapta, lasi sa cada nisipul cum trebuie....privirea spre Mecca.... Alea-alea, stii tu cum, in conditii de desert ! Sau de bagi precum ghiauru' cu dusche-gel-ul in credinta oamenilor ?!



--------------------
Sa ai incredere doar in umbra ta, dar numai atunci cand iti cade in fata !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 10:23 PM
Mesaj #62


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Nuuu, au 8X4 si Benny la ALDI rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Jun 2006, 10:24 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 10:26 PM
Mesaj #63


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Bre, nu rade de 8x4, ca, dupa rivulutie ala a fost primu sprai dupa atatia ani de farmec Cluj cu care m-am dat! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 10:34 PM
Mesaj #64


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marius, nu râd, nu uit FAUN-ul românesc... wub.gif
Dar ce fain era daca puteai sa cumperi un Rexona sau 8X4 de la SHOP... sorry.gif ... sau de la sârbi biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 10:37 PM
Mesaj #65


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, da, da si mai era si sapunul ala de la polonezi, nu stiu cum ii zicea....


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jun 2006, 11:10 PM
Mesaj #66


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Polonic? rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Jun 2006, 11:11 PM
Mesaj #67


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sau sapolon... nu mai stiu...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Jun 2006, 12:16 AM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Era o solidaritate fortata, sub imperiul unei unice presiuni. Odata disparuta presiunea, oamenii se dezvolta in propriile directii. Neexistand constrangerile, nu mai exista nici nevoia de turma la scara mare


de acord cu tine, wasp in privinta asta, ca nici turma nu e buna la scara mare, nici comunismul/socialismul nu mi-e dor de el, ce e trist e ca oamenii se dezvolta si in directii neplacute, adica prietenul din liceu uita ca ai mancat cu el din acelasi blid sau vecinul isi doreste sa-ti moara capra in loc sa-si vada de capra lui.

acuma on topic, pe drumurile pe care merg frecvent am intalnit sate in care exista multi tigani, se vad cateva palate imense, unele terminate si presupun locuite (au mercedesuri lustruite la poarta) iar altele doar "in rosu" cu locurile de geam inchise cu scanduri sau caramizi si care stau asa de multi ani caci familiile respective au dat faliment. nu stiu daca e asa sau nu, dar mi-a povestit cineva ca la tigani exista o mandrie absurda de a arata care e mai grozav, de aici necesitatea de a construi palate cat mai impresionante pe dinafara (chiar daca inauntru bate vantul si famelia traieste tot ca in cort), de a umbla in masini de lux (am vazut o tiganca in portul lor tiganesc alaptand intr-un jeep in plin centru, e drept ca avea geamuri fumurii) sau de a purta lanturi de aur de 2 kile si altele...

user posted image


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 20 Jun 2006, 03:47 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



In poza de mai sus ne sunt prezentate grajdurile cailor. Ei oricum, tot in cort isi fac veacul.Deh, chestiune de traditie. Si inca ceva : lipsesc pagodele si turnurile laugh.gif , sarea si piperul arhitecturii tiganesti, care mai nou impanzesc orasele.
Io-te aci

Acest topic a fost editat de alysoft2003: 20 Jun 2006, 05:50 AM


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 20 Jun 2006, 10:29 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



QUOTE (Erwin @ 20 Jun 2006, 01:16 AM)
(...) mi-a povestit cineva ca la tigani exista o mandrie absurda de a arata care e mai grozav (...)

Si la romani e la fel.

Exista totusi o diferenta. Romii isi subliniaza astfel statutul grupului in cadrul comunitatii (de-aia se si ajuta intre ei, apara onoarea si pozitia grupului). Romanii in schimb incearca sa-si precizeze statutul personal. Paregzample in unele cazuri romanii refuza sa se afiseze impreuna cu o ruda apropiata pentru ca prezenta acesteia le-ar afecta statutul social. Asa ceva nu exista in cazul romilor. Ma rog, nu exista. In ultima vreme ambele comunitati incep sa imprumute putin cate putin comportamente specifice 'celorlalti'.



Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 06:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman