HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ultimul Topic Bufnilian In Hanu Ancutei
ausländer
mesaj 10 Jun 2006, 11:25 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



Ultimul topic ca ultimul, da' parca vad ca domnul OB scrie la asta in urmatorii 3-4 ani, de o sa intreaca lungimea topicului "Zi-ne ce ai in cap".

Si ca sa fiu in ton cu oamenii de pe aici, sa zic si eu respectuos: Ciao, OB!


--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fis_tic
mesaj 11 Jun 2006, 01:19 AM
Mesaj #72


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 324
Inscris: 3 December 05
Forumist Nr.: 7.389



Da, ai dreptate, de aceea ziceam stafeta sau ii pot spune mostenire. Pari suparat, mai unduie cate ceva, dar parca nu sunt valurile tale. Suparat, mirat, cam asa ceva, sunt usor surprins ca si tine, doar stim ca uneori oamenii se ataseaza de propria lor utopie. Cat crezi ca mai tinea? Toata sarbatoarea aceasta imi lasa impresia taierii porcului, oamenii te-au sacrificat si acum fiecare roade o bucata de sorici, face glume, intretine atmosfera cam anosta. Cred ca nu te surprinde atat de mult faptul ca "ti-au facut-o" cat satisfactia nedisimulata cu care te consoleaza. Incepuse sa le placa basculanta de nimicuri care se revarsa zi de zi la fereastra lor si urau faptul ca erau atrasi sa cotrobaie prin gramada de second hand, dar nu isi urau superioritatea cu care te besteleau, zilnic. Este exact imaginea inlacrimata cu care taranul isi taie porcul, deh, lacrimi de fericire. Probabil n-au vazut clipul de promovare care era la MTV cu porcul scapat de un stapan "luminat". Dupa ce-am gandit eu profund mi-am dat seama ca orice fiinta poate fi dresata, doar are simturi, poate chiar si meduzele. Dar este mai usor cu cele salbatice, pentru ca instinctele lor sunt mai bine definite, dresorul cam stie la ce sa se astepte, pe cand cu cele domestice, degenerarile aparute in captivitate pot provoca surprize. Oricum, dupa cum bag de seama, forumistii sunt pe punctul sa-ti manance din palma, ce se vor face ca n-are cine sa le mai primeasca suturile zambind? Ofera-le o conventie, pas de defilare, promite-le ca esti baiat bun, sa-ti dea drumul din nou pe imas.

Acest topic a fost editat de fis_tic: 11 Jun 2006, 01:20 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 11 Jun 2006, 03:55 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



1.Cuvinte mari
2. Prea mult fatalism
3. Furtuna intr-un pahar cu apa
4. Oare nu sunt lucruri mai importante in viata?
5. Motto : "Life is short, play more"


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jun 2006, 03:55 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 09:57 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (ausländer @ 11 Jun 2006, 01:25 AM)
Ultimul topic ca ultimul, da' parca vad ca domnul OB scrie la asta in urmatorii 3-4 ani, de o sa intreaca lungimea topicului "Zi-ne ce ai in cap".

Si ca sa fiu in ton cu oamenii de pe aici, sa zic si eu respectuos: Ciao, OB!

Esti pe aproapeeee!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 10:40 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Carmelita @ 11 Jun 2006, 12:39 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Jun 2006, 09:50 PM)
Nu era vorba de avatar ci de acel paaa! Ai trei de a! De ce? E o chestie de ritm! Triadele ritmice sunt specifice anumitor fiinte umane. Triadele ritmice pot fi identificate in felurite feluri.



Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/

amu imi faci profilul prishologic dupa citi "a" puna in "pa"? rofl.gif

Starea de insurgenţă, aducătoare de sens, este înlocuită în epoca imperială cu starea de beligeranţă continuă. Vor fi avut loc toate războaiele informaţionale posibile în lumile cognoscibile. Dar în lumile vălurite, bănuite şi închipuite?
Să fie ele acel enigmatic Celălalt al nostru?
Celălalt ar putea fi eternul duşman în timp ce marile armate de astronomi se preschimbă în gărzi imperiale specializate şi înarmate până-n dinţi. Ele sunt trimise să restabilească ordinea prin edict imperial şi prin manipulări. Ele sunt trimise, mesianic, să aducă fie pacea, fie sabia mulţimilor care se vânzolesc în vecinătatea oraşelor care se devoră devorându-şi sângeros periferiile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 11 Jun 2006, 10:43 AM
Mesaj #76


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 10:40 AM)
QUOTE (Carmelita @ 11 Jun 2006, 12:39 AM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Jun 2006, 09:50 PM)
Nu era vorba de avatar ci de acel paaa! Ai trei de a! De ce? E o chestie de ritm! Triadele ritmice sunt specifice anumitor fiinte umane. Triadele ritmice pot fi identificate in felurite feluri.



Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/

amu imi faci profilul prishologic dupa citi "a" puna in "pa"? rofl.gif

Starea de insurgenţă, aducătoare de sens, este înlocuită în epoca imperială cu starea de beligeranţă continuă. Vor fi avut loc toate războaiele informaţionale posibile în lumile cognoscibile. Dar în lumile vălurite, bănuite şi închipuite?
Să fie ele acel enigmatic Celălalt al nostru?
Celălalt ar putea fi eternul duşman în timp ce marile armate de astronomi se preschimbă în gărzi imperiale specializate şi înarmate până-n dinţi. Ele sunt trimise să restabilească ordinea prin edict imperial şi prin manipulări. Ele sunt trimise, mesianic, să aducă fie pacea, fie sabia mulţimilor care se vânzolesc în vecinătatea oraşelor care se devoră devorându-şi sângeros periferiile.

wow ce rea is! devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 Jun 2006, 12:12 PM
Mesaj #77


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Am gasit azi dovada ca Mos Craciun exista ... incep sa trag speranta ca va veni si ziua in care Ovidiu va pricepe faramiturile care i-au fost presarate prin Han. rolleyes.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 01:11 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (fis_tic @ 11 Jun 2006, 03:19 AM)
Da, ai dreptate, de aceea ziceam stafeta sau ii pot spune mostenire. Pari suparat, mai unduie cate ceva, dar parca nu sunt valurile tale. Suparat, mirat, cam asa ceva, sunt usor surprins ca si tine, doar stim ca uneori oamenii se ataseaza de propria lor utopie. Cat crezi ca mai tinea? Toata sarbatoarea aceasta imi lasa impresia taierii porcului, oamenii te-au sacrificat si acum fiecare roade o bucata de sorici, face glume, intretine atmosfera cam anosta. Cred ca nu te surprinde atat de mult faptul ca "ti-au facut-o" cat satisfactia nedisimulata cu care te consoleaza. Incepuse sa le placa basculanta de nimicuri care se revarsa zi de zi la fereastra lor si urau faptul ca erau atrasi sa cotrobaie prin gramada de second hand, dar nu isi urau superioritatea cu care te besteleau, zilnic. Este exact imaginea inlacrimata cu care taranul isi taie porcul, deh, lacrimi de fericire. Probabil n-au vazut clipul de promovare care era la MTV cu porcul scapat de un stapan "luminat". Dupa ce-am gandit eu profund mi-am dat seama ca orice fiinta poate fi dresata, doar are simturi, poate chiar si meduzele. Dar este mai usor cu cele salbatice, pentru ca instinctele lor sunt mai bine definite, dresorul cam stie la ce sa se astepte, pe cand cu cele domestice, degenerarile aparute in captivitate pot provoca surprize. Oricum, dupa cum bag de seama, forumistii sunt pe punctul sa-ti manance din palma, ce se vor face ca n-are cine sa le mai primeasca suturile zambind? Ofera-le o conventie, pas de defilare, promite-le ca esti baiat bun, sa-ti dea drumul din nou pe imas.

Hei, man, cam gresesti. Nu eşti un punct în spaţiu. Eşti o fiinţă vie. Te poţi defini printr-un raport. Te raportezi lumii înconjurătoare. Te raportezi ţie însuţi. Te raportezi celorlalţi. Ai stabilit până acum felurite conexiuni. Unele dintre ele sunt temporare. In noua lume în care ai intrat, legăturile sunt efemere. In fiecare clipă trebuie să te schimbi. Uneori nu-ţi dai seama. Te trezeşti în iureşul evenimentelor. Şi atunci trebuie să iei o decizie în funcţie de conexiunile anterioare. Cât de repede poţi stabili noi conexiuni? Cum le abordezi? Eşti o fiinţă lentă sau rapidă? Să ne gândim la propria ta istorie. Să inventariem biografia ta. Care conexiuni trecute te-au influenţat? Să le definim. Apoi vei analiza comportamentele tale. Poţi recupera ceva? Orice fiinţă vie se poziţionează pe potriva conexiunilor trecute. Măreşte-ţi disponibilitatea de a realiza noi conexiuni. Foloseşte-le pe cele trecute în mod constructiv.

rofl.gif spoton.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 01:18 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Fantasee @ 11 Jun 2006, 02:12 PM)
Am gasit azi dovada ca Mos Craciun exista ... incep sa trag speranta ca va veni si ziua in care Ovidiu va pricepe faramiturile care i-au fost presarate prin Han. rolleyes.gif

Vai, cata arogantaaaa! Loool!
spoton.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 01:18 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (alysoft2003 @ 11 Jun 2006, 05:55 AM)
1.Cuvinte mari
2. Prea mult fatalism
3. Furtuna intr-un pahar cu apa
4. Oare nu sunt lucruri mai importante in viata?
5. Motto : "Life is short, play more"

Aflându-ne în zona predicţiei sau a profeţiei, ne putem înşela asupra termenilor. Dar nu o fac oare inspiraţii din astronomia magică atunci când duc spre eşafod femeile slute, tocmai fiind acestea convingerile şi prejudecăţile noastre ştiinţifice?
Dar imperfecţiunea e tocmai superbia gândirii. Lipsirea de mari armate aflate în încleştări sângeroase şi pline de tragic şi grandoare anunţă un construct imperial.
Diferenţa este pregătită.

ohyeah.gif ohyeah.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jun 2006, 04:00 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Jun 2006, 11:26 PM)
Intre Noduri, tot atatea idei fascinante despre Orgasmul Magic. Cu atat mai mult, cravata si mai ales nodul la cravata au interpretari stranii si profunde. Una dintre ele ne duce catre Orgasmul Magic! De ce spun lucrurile astea? Sau ce vreau sa spun de fapt?
Ovidiu Bufnila
consilier de imagine

Ca ai cumva un orgasmotron in nadragi ? unsure.gif laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jun 2006, 04:05 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



"v-ati ars tigrilor!" rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:16 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Daca ati ajuns in Arhipelag aveti grija de voi. Invatati sa ganditi ceva mai rapid. Puteti dezvolta ideea de rapid dar nu in sensul clasic. Daca ati ajuns in Arhipelag nu va imaginati stiutori pentru ca nu mai sunteti odata ce ati intrat aici. Aici e un Mare Razboi.
Hei, atentie, vine o torpilaaa!


OK, sa va vad cat de LENTI sau cat de RAPIZI sunteti.
Lasati tampeniile cu spamurile si trolurile si nu va mai agatati de manualele de scoala. Aici e razboi de imagine pana cand administratorul o sa-mi taie microfonul.
Nu ma impresioneaza cartile pe care le-ati citit, nu ma intereseaza bibliotecile cu care v-ati giugiulit sau ce vesti povesti ati mai vazut la Discovery.
Nu exista TIMP, nu exista DEMOCRATIE si nici eu nu exist. Si nici voi. E doar un PROCES MIRACULOS!
Acum sa va vad.
Nu ma impresioneaza si nu ma tem de nimic.

Fiti mai rapizi pentru ca de fapt sunt groaznic de LENTI.
Orice furtuna v-ar da la fund imediat!


OK, sa va vad cat sunteti de buni.


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine



LOOOOOOL, administratoruuul mi-a taiaaat deja juma de microfooon!
Oricum va iubesc pentru ca sunteti niste copii minunati si habar n-aveti ca Revolutia din 1989 nu are nici o legatura cu Ceausescu Ceasca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:18 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Nu am clone in Han. Vreti sa-mi fac? Imi fac. dar la ce bun? Repet, eu nu sunt important. Impotrivitorilor le spun, din dragoste, hei, impotrivitori de toate spetele nu va lasati prada manipularilor Meduzei. Celor anti le spun, hei anti- nu va lasati prada manipularilor. Istoriile incep sa guverneze pervers. Nu e nici joaca, nici ratacire ci JOC. Cand incepe Jocul Istoriilor, sa te tii. Imi sunteti dragi. Foarte dragi. Daca vreti sa ma clonez, ma clonez. Dar la ce bun? Voi sunteti importanti, nu eu. Ingerul mi-a zis dimineata ca am o gramada de anti- pe Han. Hai sa fim seriosi, nu ma las eu manipulat cu una cu doua de INGER. La ce sa fiti impotriva lui bufnila daca el nu e important? Da copy/paste pe Net, incurca lumea, face pe savantul, mai baga si el un fitil din alea de-ale lui, jucause. Pentru atat lucru sa-l luati la buleala? Pardon, sa polemizati? Polemica e iluzorie, nu e nici Zidar, Constructor, Arhitect.
Vad ca multi dintre voi sunt subsumati pasionant codului ZCA.
OK, e frumos, de ce nu. Stiti, mie nu-mi trebuie Ingeri Soptitori la ureche. Nu-mi trebuie avertismente soptite, nu in asta sta prietenia. Daca mi-am asumat ce mi-am asumat si imi asum ce imi asum la ce sa-mi trebuiasca sfatuitori? SA CE? Sa nu-mi rup gatul? Daca va iau la bani marunti nu stiti raspunsul. Meduzele NU LASA URME din astea lumesti. Cum sa lase daca ele nu se exista adica se cheama ca nu sunt FISATE nicaieri? Nici la Starea Civila, nici la CNSAS, nici la mama dreak. Meduzele sunt parelnice. Sunt infinite. Sunt discutabile. Sunt fandacsii de fandacsii. Uuuups.


Problema adevarata e sa NU VA FIE FRICA!
Sunt multi oameni pe sticla de la televizie care se bat cu caramida-n piept, sunt multi la bara parlamentara, sunt multi neinfricati chipurile pe lume. Hai sa fim seriosi, le tremura soriciul! Looool!

Daca ar fi sa deschidem Marile Secrete ar fi nashpa, ar fi nasol de tot. Marile Secrete nu sunt la CNSAS nici in sertarele parlamentarilor si nici in poeziile poetilor neprihaniti.

Cred ca or sa ma baneze dupa topicul asta PENTRU CA NU SE MAI POATE!

PCNSMP? Ce-o fi si mascarada asta codificata ca trebuie sa fie un COD.
Este.

Va iubesc foarte mult indiferent ce sunteti, cum sunteti, indiferent ca sunteti Pro sau Anti.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 11 Jun 2006, 06:20 PM
Mesaj #85


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 06:18 PM)
Impotrivitorilor le spun, din dragoste, hei, impotrivitori de toate spetele nu va lasati prada manipularilor Meduzei. Celor anti le spun, hei anti- nu va lasati prada manipularilor.

si care e diferenta dintre impotriva si anti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:20 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Magicienii Secretului si Secretul Imaginii: Magicienii sunt pretutindeni. Sunt fiinte fabuloase. I-ati vazut? Eu i-am vazut la varsta de cinci ani. pe cuvantul meu.
Va iubesc.

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 Jun 2006, 06:32 PM
Mesaj #87


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 02:18 PM)
Vai, cata arogantaaaa! Loool!
spoton.gif

Multumesc smile.gif . Dar sa nu ma rasfeti, Ovidiu, mai ales ca magicianul s-ar putea supara daca ii tocesti jucaria preferata. ohyeah.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:33 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Uuups, sunteti dezamagitor de lenti. Foarte lenti. In schimb sunteti mistocari, gretosi, sictiristi, aroganti, increzuti si infumurati, fara vreun crez anume, cartitori si needucati, naivi, simpatici, haiosi si obraznici asa cum, de altfel sunt si eu, autoironic vorbind. Alegeti-va un minut de tacere pe zi. Priviti in voi insiva. Incercati sa va ascultati inima. Traiti ca si cum n-ati avea inima. E demosntrabil, toate posturile voastre vorbes despre asta. Va uitati inima in sertar. Luati-o cu voi. Nu stiti si ingenuncheati evlaviosi dar va dati mari ca l-ati cunoaste pe Dumnezeu. Nu cunoasteti pentru ca muriti de frica. Dar va punei tot felul de intrebari si asta e frumos. Si oarecum inaltator. Sigur, faceti exces de zel cu cunostintele voastre livresti, cu ce ati mai prizat savant pe la scoala sau cu ati adunat din experienta de viata sau din ce ati mai vazut pe la televizor sau in fugare calatorii dincolo de granitele sufletelor voastre. Ma intreb, ce sa fac oare cu voi? Sa va las sa va destrabalati digital? Sa va las sa va incredeti in ideile voastre prafuite desprelume si viata? Sa va las pe mai departe sa va credeti cineva cand de fapt sunt niste doar sclipiri in genunea universal a careia nu-i pasa de noi? Sau sa va spun Intreg Adevarul? Da cine sunt eu sa ma cred ca as detine tot adevarul? OK, vreti sa va trageti din mamute? Din maimute sa va fi tras pana la pastele calor. OK, vreti sa fiti mai intelepti decat biata meduza? Fiti voi mai destepti! Si la ce va ajuta? La ce va ajuta SA VA ASCUNDETI, sa va prostiti ci nicuri idioate si cu avataruri prostesti? Uite ca m-am luat dupa voi, sa fiu in rand cu lumea. Habar n-aveti ce e cu voi! Habar n-aveti ce inseamna ca un om sa faca ceea ce face pentru ca vrea sa faca ceea ce face. Cum sa va explic eu ca bannarile sunt de fapt Inchideri ale Secretului? Cum sa va siluesc eu pe voi care nu aveti nici cat negru sub unghie nici un fel de idee despre macelurile informationale care se produc in penumbra lumii! Pueti sa fiti voi cei mai mari agenti secreti ca tot n-aveti habar! N-a avut habar nici Pacepa, nici Miron Cozama. nici Ilici kaghebist de kaghebisti. Si nici diriginta aia cu mustati care se defula urechiindu-va. Sinici simpaticii Rudan, Corut, Tugui sau care o mai fi si dspre care nu stiu care mi-a referentialiat aici. Va este frica saa imaginati ALTFEL. Va este frica sa va dati demisia din tampitele voastre de servicii, sa nu mai stati smirna in fata sefilor idioti. Jumatate din voi aveti asa ceva. Asa reiese din analizele noastre. Va este frica sa ganditi cu adevarat romaneste. Ganditi dupa scheme prauite farar a avea gandurile voastre esentiale. Dar sunteti talentati si daruiti. Poate ca o sa va eliberati. Merita sa incercati.


Acum, poftim, astept noi sicturi, noi tampenii de mesaje, noi arogante si cretinatati. Spuneti voi ce teribili suntem. Sa va vedem.

Cu iubire suparata,
un roi de meduze mici
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:35 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Fantasee @ 11 Jun 2006, 08:32 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 02:18 PM)
Vai, cata arogantaaaa! Loool!
spoton.gif

Multumesc smile.gif . Dar sa nu ma rasfeti, Ovidiu, mai ales ca magicianul s-ar putea supara daca ii tocesti jucaria preferata. ohyeah.gif

DA! Asta e un dezvoltator de bifurcatii. OK, bravo. Sa vedem cum construiesti mai departe. Fara nervi. Cu IUBIRE.
hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:36 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Imaginea Vrajitoarelor si Imaginea Vrajita. Cred ca va mai aduceti aminte, de pe vremea cand traiati in Evul Mediu ca vrajitoarele erau de fapt moasele. Dar Imaginea Vrajita ce poate fi?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:38 PM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Carmelita @ 11 Jun 2006, 08:20 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 06:18 PM)
Impotrivitorilor le spun, din dragoste, hei, impotrivitori de toate spetele nu va lasati prada manipularilor Meduzei. Celor anti le spun, hei anti- nu va lasati prada manipularilor.

si care e diferenta dintre impotriva si anti?

Cand spui anti, Carmelita, e zevzec, rigid si periculos, devii groaznic de vlnerabil, devii partizant vulgar si ingalat. Cand folosesti IMPOTRIVITOR o faci cu duiosie, cu IUBIRE! Nu poti fi luptator fara sa IUBESTI. Nu poti sa fii cruciat fara IUBIRE MAGICA.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:40 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Parca ar pluti prin vazduh, uneori. Parca auzi ropotul cailor focosi. Parca zaresti scanteierea spadelor. Unde i-am pierdut, pe unde i-am ratacit, pe unde am strivit oare miracolul cavaleresc? Si iata-ne bicisnici si chinuiti, si iata-ne perversi si ticalosi, indepartandu-ne de lumina. dar poate ca noi suntem Cavalerii Ordinului. Poate ca flecareala e o aparenta, poate ca lipsa de actiune e o aparenta, poate ca inmuierea spiritului e doar o aparenta. Poate ca suntem Cavalerii popositi vremelnic in putin plictis, in niste intrigi de marketing si managemnet, poate ca suntem Cavalerii tintuiti in afaceri media, digitalizati, striviti de Miracolul Lumii.
Femeia Magica nu e literatura, nu e nici fantasmagorie, nu e nici filosofie. Nimic din toate astea. Este o Mare Cheie de Cod care organizat Spiritul Cavalerilor Templieri. Istoria Lumii, evenimentele ei, oamenii acestei Istorii stranii,zbuciumate, innebunitoare sunt de citit intr-un alt mod. Sunt texte interzise care pot fi descifrate. Imi pare rau ca nu pot deschide niste topicuri usoare, cu o anecdota buna si spumoasa. Poate ca intr-adevar dupa iuresul zilei aveti nevoie de o bucurie lumeasca, clara, cristalina, zambitoare. Sunt de acord ca topicurile mele sunt ca niste bolovani care cad peste toata lumea de aici in momente neprielnice. Dar, in inima bolovanilor sunt minuni care de fapt se afla in acelasi timp in inima voastra. Cheile sunt la voi. Voi sunteti sarea si piperul lumii. Asta e adevarul cel tainic si il stiti. Viata aia adevarata va arunca de coclo, colo, e ciudata si surprinzatoare. Poate ca nu e timp de profunzimi. Dar aceste profunzimi sunt tot timpul cu voi. le aveti la purtator. O ceasca de cafea, dimineata, e doar o ceasca de cafea. Daca o intorci, poti citi viitorul in zat. Sau iti poti imagina ca e un ascunzis. O coliba. Un castel. Lumea are lucruri frumoase de facut cu noi. Ma intlnesc cu o multime de barbati si femei de dimineata si pana seara. Incerc sa-i surprind, sa-i muncesc nitel inspre fundament. Conturile, rufele, vecinii, sefii, partenerii de afaceri, copii toate sunt lucruri reale. Dar pe undeva e si putina culoare si fantezie. In fond nu e rau. daca imaginatia si legatura profunda si tainica a fiecaruia cu Universul dispare atunci nu ne-am pierde sensul cu adevarat

Templierii sunt o legatura magica intre civilizatii. Civilizatiile NU SE CIOCNESC ci se valuresc unele in altele. Templierii sunt o astfel de valurire.
Viziunea are in instructiunile ei o Femeie Magica. Orice viziune are o astfel de Femeie Magica. Nu o fiinta feminina anume ci un cumul, o totalitate, o enciclopedie de trairi, de obsesii, de cautari, de reveniri. Chiar si actele stiintifice, cercetarea stiintifica au in fundamentul lor incastrata o Femeie Magica. Chiar si actele politicienilor au o astfel de Femeie Magica ascunsa in fundament. Si cautarea astronomilor si cautarea navigatorilor, si tenisul de camp si golful! De exemplu Golful este DESCRIPTIV direct! Pretutindeni pe terenul de golf sunt Femei Magice.
Femeia Magica este O IPOSTAZA delicata, simbolica, stranie, plina de fervoare, O REUNIUNE sau o Unire, o penetrare, o aruncare in fundament, o cadere sau o decadere.
LUMEA VIULUI sub toate formele sale are in instructiunile sale fundamentale o Femeie Magica.
Nu e splendoarea feminismului si nici matriarhat si nici ropotul amazoanelor. E ceva dincolo de fiinta. Femeia Magica expliciteaza felul de a se valuri a Spatiului Ultim. Stiinta Fractalilor si a Atractorilor are si ea, la fundament un snop de femei magice. Aruncarea in piscina are si ea o femeie magica atasata. Cand deschidem portiera unei masini de fapt descoperim o femeie magica.
Constructia de Taina a Universului e povestea magica a acestei unice si teribile Femei Magice.
Astronomii, biologii, geneticienii, generalii si ofiterii serviciilor secrete, preotii, artistii, marketerii, publicitarii si agentii de Public Relation, profesorii si groparii, soldatii si subretele, dansatorii si muzicienii, femeile de serviciu si jurnalistii si multi, multi altii, TOTI sunt in cautarea Femeii Magice. Cand imi pun ochelarii caut Femeia Magica, intru in corpul ei magic. Cand urc muntii, cand ma arunc in valuri, e tot Femeie Magica. Cand trag cu arcul, cand aruncam o fuzee in spatiu, la fel.

Templierii sunt fiinte fabuloase. Spada si Lumina sunt doua simboluri de exceptie pe care le-au cultivat dincolo de institutionalizari, legende si mistrie. Ovidiu Bufnila a vorbit, vorbeste si va vorbi toata viata despre Spiritul Templierilor!
Pentru ca de templieri este legata una dintre cele mai extraordinare IPOSTAZE ale lumii noastre din toate timpurile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 Jun 2006, 06:46 PM
Mesaj #93


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 07:36 PM)
Imaginea Vrajitoarelor si Imaginea Vrajita. Cred ca va mai aduceti aminte, de pe vremea cand traiati in Evul Mediu ca vrajitoarele erau de fapt moasele. Dar Imaginea Vrajita ce poate fi?

Din ce imi amintesc, vrajitoare erau considerate a fi femeile liber-cugetatoare. Si cum inca ne aflam in plin Ev Mediu, vrajitoare sunt femeile care nu se enerveaza.
Imaginea vrajita este proiectia unei povesti care strabate retina copilariei, fara sa lezeze cristalinul, pentru a se cuibari apoi in constiinta colectiva. Intr-o zi devine vis sau etica. thumb_yello.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 06:47 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Fantasee @ 11 Jun 2006, 08:46 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 11 Jun 2006, 07:36 PM)
Imaginea Vrajitoarelor si Imaginea Vrajita. Cred ca va mai aduceti aminte, de pe vremea cand traiati in Evul Mediu ca vrajitoarele erau de fapt moasele. Dar Imaginea Vrajita ce poate fi?

Din ce imi amintesc, vrajitoare erau considerate a fi femeile liber-cugetatoare. Si cum inca ne aflam in plin Ev Mediu, vrajitoare sunt femeile care nu se enerveaza.
Imaginea vrajita este proiectia unei povesti care strabate retina copilariei, fara sa lezeze cristalinul, pentru a se cuibari apoi in constiinta colectiva. Intr-o zi devine vis sau etica. thumb_yello.gif

Excelent, Fantasee! Poti oare sa dezvolti Motivul Feminin de-a lungul Istoriei Vizibile si Invizibile?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 11 Jun 2006, 06:57 PM
Mesaj #95


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Femininul, spui ... Este joc de cuvinte intre "leagan" si "cutit", toate etapele intermediare sunt mutabile, probabil indescriptibile.
Cred ca nu-l pot dezvolta, imi este interzis prin apartenenta la ginta feminina. Sper ca tu poti, in schimb.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Jun 2006, 07:36 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Fantasee, il poti rezolva. Hai sa pornim de la bifurcatia fundamentalaaaaaa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Jun 2006, 11:42 PM
Mesaj #97


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



bifurcatia fundamentala, dupa umila mea parere e insasi nasterea iar femeia e detinatoarea secretului vietii prin misterul nasterii, mister care n-a fost niciodata dezlegat oricat si-ar inchipui geneticienii sau altii ca ei... dar femeia este cauza si efectul, este Procesul Magic prin care ia fiinta Omul, din taina necuprinsa a Iubirii... nu poti privi indiferent si nu poti sta deoparte cand tu insuti devii parte din Marea Fiinta numita Omenire.

Ov, unii isi inteleg rostul pe lume doar ca rotite intr-un angrenaj iar tulburarea apelor in care se scalda ii poate face sa se piarda cu firea, altii in schimb se simt imbolditi sa schimbe ceva si incep sa inoate impotriva curentului... te poti chinui o viata sa-i aduni la un loc, sa-i faci sa iasa din miscarea Browniana in care sunt incorporati, sa-i faci sa mearga pe idei coerente. Dar tu ne zapacesti facand exact contrariul si te mai miri ca esti ingradit in propriul tau Arhipelag?


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Jun 2006, 07:37 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Noi, navigatorii secretului, nu facem o delimitare intre fiinta si artefact, ele fiind unul si acelasi obiect al viului acvatic si, in ultima instanta, a ultimului sens, fiind al profunzimii fundamentale care se revendica a fi ocean digital sau, dupa caz, ocean virtual. Arestarea artefactului, proasta lui folosire si gresita interpretare a functiilor sale, reduc fiinta fabuloasa la acte vulgare, la un pragmatism minor si la sfârsitul istoriei ca desfasurare iluzorie pe marea inspumata.
Motorul unei fregate va fi strivit de gravitatie in timp ce un motor virtual va scapa controlului, el manifestându-se nu atât liber cât condus de forte subtile catre executarea unor sarcini cuprinse in registrul de navigatie.
Toate acestea nu pot impiedica revolutia tehnologica acvatica sa se desfasoare in mod aparent catre un ultim sens. Fiind acesta sfârsitul registrului de navigatie sau desecretizarea universului acvatic.


Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 12 Jun 2006, 08:32 AM
Mesaj #99


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Erwin @ 11 Jun 2006, 11:42 PM)
bifurcatia fundamentala, dupa umila mea parere e insasi nasterea iar femeia e detinatoarea secretului vietii prin misterul nasterii, mister care n-a fost niciodata dezlegat oricat si-ar inchipui geneticienii sau altii ca ei... dar femeia este cauza si efectul, este Procesul Magic prin care ia fiinta Omul, din taina necuprinsa a Iubirii... nu poti privi indiferent si nu poti sta deoparte cand tu insuti devii parte din Marea Fiinta numita Omenire.

Nasterea este un proces biologic si "secretul" nu apartine doar femeii, pentru ca miracolul nu s-ar putea produce fara o mina de ajutor din partea barbatului.
Asa ca nu stiu sincer care din cei doi merita laurii ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 12 Jun 2006, 09:14 AM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 10 Jun 2006, 10:19 PM)
Mi s-a interzis accesul in celelalte sectiuni ale Hanului! De aceea nu mai postez. Am acces doar in Arhipelag. In alta ordine de idei, Arhipelagul este si el restrictionat, nu mai poate fi vizitat de non-forumisti. Asta e.
rofl.gif

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/

Era de asteptat. biggrin.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 12 Jun 2006, 09:36 AM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Pe alte forumuri cei care n-au alta treaba biggrin.gif decat sa-l injure pe scriitorul Bufnila din mitocanie au dat-o in paranoia. Un citat:

QUOTE
alta treaba n-ai decat sa umpli forumu asta cu prostii copiate din fel si fel de documente gasite pe net ?


...cu referire la fictiuni.

Acest topic a fost editat de alfa: 12 Jun 2006, 09:48 AM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jun 2006, 11:13 AM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu cumva titlul topicului n-ar trebui citit " Ultimul topic..." ci " Ultimul tupeu...." ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 12 Jun 2006, 11:29 AM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Daca s-ar fi numit altfel, n-ar fi apucat pagina 7.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Jun 2006, 12:42 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Vaticanul a considerat intotdeauna ca practica spiritistismului, de exemplu, este periculoasa si ca o asemenea infruntare a Divinitatii merita amendata foarte energic. O asemenea pozitie a luat Sfantul Scaun in 1898. Mai mult, DomeniileInvizibilului, atrag mii de suflete din zorii civilizatiei pana astazi. Ce sunt Domeniile Invizibilului si cum poti s-o iei razna cu usurinta cand te aventurezi total neinstruit in asemenea calatorie sau supliciu? Ce e cu Simbolistica, ce e cu Intierile, cu Societatile Secrete cu toata aceasta frumoasa, perversa, draconica sin superba indeletnicire a fiintelor umane legate de Domeniile inizibilului? De unde frica de intuneric? De unde popularea Interioarelor cu spirite, fantome, conspiratii si buleli din cele mai fantasmagorice?
smile.gif
Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
http://finance.groups.yahoo.com/group/Imaginea/


Acest topic a fost editat de Ovidiu Bufnila: 12 Jun 2006, 12:43 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Jun 2006, 12:54 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (Erwin @ 12 Jun 2006, 01:42 AM)
bifurcatia fundamentala, dupa umila mea parere e insasi nasterea iar femeia e detinatoarea secretului vietii prin misterul nasterii, mister care n-a fost niciodata dezlegat oricat si-ar inchipui geneticienii sau altii ca ei... dar femeia este cauza si efectul, este Procesul Magic prin care ia fiinta Omul, din taina necuprinsa a Iubirii... nu poti privi indiferent si nu poti sta deoparte cand tu insuti devii parte din Marea Fiinta numita Omenire.

Ov, unii isi inteleg rostul pe lume doar ca rotite intr-un angrenaj iar tulburarea apelor in care se scalda ii poate face sa se piarda cu firea, altii in schimb se simt imbolditi sa schimbe ceva si incep sa inoate impotriva curentului... te poti chinui o viata sa-i aduni la un loc, sa-i faci sa iasa din miscarea Browniana in care sunt incorporati, sa-i faci sa mearga pe idei coerente. Dar tu ne zapacesti facand exact contrariul si te mai miri ca esti ingradit in propriul tau Arhipelag?

Daca ISTORIA ar fi o reala epifanie a Creatorului asa cum sustine viziunea iudaica, in ce masura am fi noi liberi sa construim Istoria? E un dat? E o isiune? E pur si simplu bunul plac al Creatorului? Suntem condamnati sa indeplinim un anume Plan Ascuns al Lumii? Religiile omenirii sunt frumoase, pure si inaltatoare. Au si penumbre. Oare ne putem pune intrebari incomode? Oare putem fi intr-adevar navigatori? Erwin, sunteti obisnuiti cu un sistem de invatamant de tip fabrica. Nimeni, niciodata nu v-a pornit spre larg, acolo unde teoriile rigide, euclidiene, referentiale, etc. nu au prea multa valoare. Ce poate fi Aentura Cunoasterii? E nevoie de curaj, de viziune de ambitie! Aveti din toate! Trebuie poate sa va gasiti acel LARG unde sa navigati. De cand am intrat pe Net nu mi-am propus sa o lalai in dulcele stil scriitoricesc mioritic si nici sa caut cumva prozeliti, invatacei, urmasi. Nu asta trebuie sa facem noi cei care avem curajul de a porni spre Larg. E posibil ca toate gandurile mele sa fie gresit instructionate. OK. NU e o poblema a nimanui, poate doar a mea. Ceea ce e important, poate, e ca voi PUTETI sa porniti spre LARG. Asta e important. Asta e VITAL. E magie si stiinta deopotriva.


Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 06:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman