HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Un Nou Fel De Stiinta
Erwin
mesaj 29 Mar 2007, 09:26 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Cine are timp sa faca mii de incercari la intamplare sa vada ce-o iesi? Nu e mai simplu sa gandesti si sa iti vina o idee bazata pe niste deductii, inductii sau alte metode rationale? Inspiratia nu vine la intamplare, ci in urma unor analize efectuate asupra lucrurilor necunoscute, studiindu-le proprietatile in conditii controlate si pe baze riguroase, intamplarea nu este si nu poate fi un factor hotarator, ci doar sa grabeasca procesul uneori, iar alteori sa-l intarzie. Nu este sigur ca intamplarea grabeste procesul cunoasterii, ba dimpotriva, induce erori si poticneli in demersul cercetatorilor...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 29 Mar 2007, 11:55 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



QUOTE (Erwin @ 29 Mar 2007, 09:26 PM)
Cine are timp sa faca mii de incercari la intamplare sa vada ce-o iesi? Nu e mai simplu sa gandesti si sa iti vina o idee bazata pe niste deductii, inductii sau alte metode rationale? Inspiratia nu vine la intamplare, ci in urma unor analize efectuate asupra lucrurilor necunoscute, studiindu-le proprietatile in conditii controlate si pe baze riguroase, intamplarea nu este si nu poate fi un factor hotarator, ci doar sa grabeasca procesul uneori, iar alteori sa-l intarzie. Nu este sigur ca intamplarea grabeste procesul cunoasterii, ba dimpotriva, induce erori si poticneli in demersul cercetatorilor...

Esti sigur ?
Un accident a dus la inventarea penicilinei.
Intamplarea e foarte buna, cel mai rau lucru pe care poti sa il faci, fiind cercetator e sa zici "asta nu se poate, toti o sa imi zica nebun daca le spun", in loc sa ai o minte deschisa si sa investighezi orice. Cei de la Princeton au demonstrat : mintea omului influenteaza acele generatoare de numere.
Cred ca toti putem sa o facem dar nu suntem antrenati, si ne impiedica indoiala. In Biblie scrie "daca ati avea credinta, puteti spune muntelui acela , muta-te mai incolo si se va muta". Relitatea fizica e creata de noi, prin felul cum o vedem

Acest topic a fost editat de jet li: 29 Mar 2007, 11:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 30 Mar 2007, 04:04 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Cei de la Princeton au demonstrat : mintea omului influenteaza acele generatoare de numere.


da, poate, dar efectul e atata de mic incat nu poate avea o aplicatie practica, bazata pe ceva concret, iar scepticii pun rezultatul pozitiv pe seama unor erori in metodele de analiza si culegere a rezultatelor, asa ca asta nu poate sta in picioare ca argument serios la ceea ce propui tu...

intotdeauna am avut mintea deschisa la nou si am incercat sa-mi explic eu insumi ce e cu aceste fenomene aflate la marginea cunoasterii... am fost chiar criticat pentru unele idei de acest gen... totusi nu pot fi de acord cu metoda propusa de tine, chiar daca multe descoperiri s-au facut prin accident, pana a se ajunge la ele a existat o suita de experimente si teorii cladite pe baze stiintifice, altfel nu vad cum acei cercetatori ar putea identifica proprietatile vreunui lucru nou sau cauzele si efectele vreunui fenomen oarecare daca nu au studiat inainte respectivul domeniu si nu stapanesc cunoasterea lui cel putin la nivelul existent...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Mar 2007, 04:04 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
andra_v
mesaj 30 Mar 2007, 04:37 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE (Erwin @ 29 Mar 2007, 08:26 PM)
Nu e mai simplu sa gandesti si sa iti vina o idee bazata pe niste deductii, inductii sau alte metode rationale? Inspiratia nu vine la intamplare

Gravitatia?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Mar 2007, 04:40 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



blink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 31 Mar 2007, 01:17 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



andra_v:
QUOTE
Gravitatia?

exemplu eronat, pentru ca inainte de a se intampla anecdota cu marul, Newton i-a studiat cu precadere pe Galilei, Copernic si Kepler, a dezvoltat metode matematice de calcul, nu marul i-a cazut dintr-o data in cap si s-a gandit la gravitatie rofl.gif ci s-a gandit ca Luna trebuie sa se supuna aceleiasi forte in miscarea ei orbitala ca si marul care cade din pom, ca aceasta forta este universala, ca se extinde pe distante mai mari decat inaltimea pomului... Ori, el avea deja idee despre fortele de atractie si despre legile lui Kepler, doar ca a gasit legea de legatura dintre ele.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 10 Apr 2007, 09:36 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Un accident a dus la inventarea penicilinei.


Dacanu exista un om de stiinta care sa observe efectul mucegaiului respectiv (altul poate arunca lamelele mucegaite) si care sa cerceteze mai departe efectele sale, nu aveam penicilina atunci.

Acest topic a fost editat de Blakut: 10 Apr 2007, 09:37 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 17 Sep 2007, 12:43 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



If we knew what we were doing, it wouldn't be called research. ~A. Einstein


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 17 Sep 2007, 01:27 PM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(jet li @ 1 Jun 2006, 06:31 PM) *
Asta vreau sa spun prin "un nou fel de stiinta". Ai cauza si rezultatul, nu conteaza continutul, repeti experimentul si daca functioneaza e foarte bine, nu ai nevoie de mai mult. Sa-l descifreze cine stie


Hehe..ce descrii tu aici e arta nu stiinta.
Stiinta inseamna sa gasesti legi obiective. Si daca ai gasit legea poti sa si explici....
Iar genul asta de atitudine "utilitarista" deja functioneaza. Nu degeaba s'au creat atatea masini.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jan 2008, 01:06 AM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Un nou fel de ştiinţă este dezvoltat de Stephen Wolfram în cartea sa A New Kind of Science, în acest articol sunt comentate câteva elemente ale lucrării sale de către Ray Kurzweil.

Wolfram arată că operaţiile cu automate celulare stau la baza unei mari părţi din realitate. Merge chiar mai departe şi afirmă că întreg Universul nu este altceva decât un mare computer de automate celulare şi încearcă să redefinească fundamentele fizice şi filosofice pe baza acestui concept. Implicaţiile sunt foarte interesante, chiar dacă nu se va dovedi generalitatea teoriei lui, cel puţin asupra unei bune părţi din ştiinţă aruncă o nouă lumină şi se dezvoltă o paradigmă diferită.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 27 Apr 2008, 09:56 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



SCIENCE 2.0 - un nou fel de ştiinţă, colaborare WEB2.0, open (ca şi în wikipedia) are succes în cadrul unor proiecte cum e www.openwetware.org şi ar putea revoluţiona modul în care ştiinţa va evolua în următorii ani.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mafalda
mesaj 17 Sep 2008, 12:30 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 25
Inscris: 11 February 04
Forumist Nr.: 2.191



<<" Stii cum s-a descoperit penicilina ? Printr-un accident, nimeni nu se gandise sa foloseasca mocrobi care sa manance alti microbi."">>
Penicilina este din regnul vegetal, dintro planta care sta plantata.(Si isi asteapta pasivi hrana sa le vina)..Mucigaiurile mai exact, sunt "niste alge evoluate"...Seamana cu ala de e in branzeturi Rockfort-Rochefort pt. nobilii si burghezii rafinati.
Branza este facuta din lapte prins cu multi microbi selectat parca, apoi opariti pt a ramane asa, a nu se imputi, nu ?
Microbii fac parte din regnul animal, sunt liberi sa se deplaseze, sa atace ei pe altii.
Microbii si mucigaiurile antagoniste isi impart teritoriul, care de care sa-l cucereasca pe bietul om din talpi pana-n crestet..Mai sunt si virusurile, si viermii, dar asta e alta poveste.
Ca microb la microb nu-si scoate ochii este stiut..Numai om la om..De, astea sunt mijloace de cercetare de electie, de cand omenirea, de a vedea ce-a vazut semenul si nu vrea sa spuie.
Si eu propun, pt. a impulsiona "cercetarea stiintifica", sa prindem cativa extra-terestrii (care misuna deghizati printre noi) si sa scoatem prin tortura totul dela ei..asa cum am vazut in "Independence Day" 1996.. Se ofera cineva voluntar ?
Sa faca pe cercetatorul, bineinteles, benevol, nu pe bani....Eu va pot indica cativa ET..Sunt cam suspecti, atipici pt un pamantean...GeorgicaDablaiuBush, de exemplu.

Acest topic a fost editat de mafalda: 17 Sep 2008, 01:31 PM


--------------------
""Cine nu ma poate intelege sa se considere fericit.""
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Sep 2008, 12:54 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(mafalda @ 17 Sep 2008, 01:30 PM) *
Penicilina este dintro planta..

Fals ohyeah.gif

QUOTE
Mucigai mai exact...

Mucegaiul nu este planta. Este ciuperca microscopica jamie.gif

QUOTE
Seamana cu ala de e in branzeturi pt. nobilii rafinati.

Nu stiam ca eu sint nobil rafinat din cauza ca mananc bleu jamie.gif

QUOTE
Branza este facuta de microbi parca, apoi opariti, nu ?

Opariti? blink.gif

QUOTE
Microbii si mucigaiurile isi impart teritoriul, care de care sa-l cucereasca pe bietul om din talpi pana-n crestet.

Oi fi tu mucegait, ca eu nu-s mwah1.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 17 Sep 2008, 02:30 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Sa faca pe cercetatorul, bineinteles, benevol, nu pe bani....Eu va pot indica cativa ET..Sunt cam suspecti, atipici pt un pamantean...GeorgicaDablaiuBush, de exemplu.


Eu cred ca tu esti de fapt un extraterestru.Daca te lasi torturat primul, dupa aia prindem pe cine vrei... thumb_yello.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Sep 2008, 05:28 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(mafalda @ 17 Sep 2008, 01:30 PM) *
<<" Stii cum s-a descoperit penicilina ? Printr-un accident, nimeni nu se gandise sa foloseasca mocrobi care sa manance alti microbi."">>
Penicilina este din regnul vegetal, dintro planta care sta plantata.(Si isi asteapta pasivi hrana sa le vina)..Mucigaiurile mai exact, sunt "niste alge evoluate"...Seamana cu ala de e in branzeturi Rockfort-Rochefort pt. nobilii si burghezii rafinati.
Branza este facuta din lapte prins cu multi microbi selectat parca, apoi opariti pt a ramane asa, a nu se imputi, nu ?
Microbii fac parte din regnul animal, sunt liberi sa se deplaseze, sa atace ei pe altii.
Microbii si mucigaiurile antagoniste isi impart teritoriul, care de care sa-l cucereasca pe bietul om din talpi pana-n crestet..Mai sunt si virusurile, si viermii, dar asta e alta poveste.
Ca microb la microb nu-si scoate ochii este stiut..Numai om la om..De, astea sunt mijloace de cercetare de electie, de cand omenirea, de a vedea ce-a vazut semenul si nu vrea sa spuie.
Si eu propun, pt. a impulsiona "cercetarea stiintifica", sa prindem cativa extra-terestrii (care misuna deghizati printre noi) si sa scoatem prin tortura totul dela ei..asa cum am vazut in "Independence Day" 1996.. Se ofera cineva voluntar ?
Sa faca pe cercetatorul, bineinteles, benevol, nu pe bani....Eu va pot indica cativa ET..Sunt cam suspecti, atipici pt un pamantean...GeorgicaDablaiuBush, de exemplu.

Asta nu este un topic de bancuri sau comedie, ai reusit sa scri ceva comic intr-un loc in care se presupune ca se discuta chestii stiintifice. Poate si comedia este un nou fel de stiinta woot_jump.gif roflmao.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 17 Sep 2008, 05:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 18 Sep 2008, 10:09 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ştiinţa poate fi învăţată şi pricepută mai lesne dacă e "tradusă" un pic mai în glumă-mai în serios. smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman