HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine Conduce Lumea? Planul Ascuns!
March
mesaj 23 Jun 2006, 06:47 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Zamolxe,
Unde-ai fost ? Nu te-am vazut la vreo demonstratie de protest la deschiderea azi la Peris a primului Templu masonic din Romania !
Sau acolo ai fi fost la vedere, adica fara nick ?!? tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 23 Jun 2006, 08:47 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Jun 2006, 07:47 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (ZAMOLXE @ 22 Jun 2006, 12:53 AM)


... in aceste vremuri ? ... cand Masoneria se declara organizatie semi-secreta; cand presedintii FMI si BM sunt evrei (de origine); cand SUA desfide pe fata ONU si UE;

desfide ?!
... sfideaza ai vrut sa spui , sau ce ? ! unsure.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 23 Jun 2006, 08:30 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (exergy33 @ 23 Jun 2006, 08:47 PM)
QUOTE (ZAMOLXE @ 22 Jun 2006, 12:53 AM)


... in aceste vremuri ? ... cand Masoneria se declara organizatie semi-secreta; cand presedintii FMI si BM sunt evrei (de origine); cand SUA desfide pe fata ONU si UE;

desfide ?!
... sfideaza ai vrut sa spui , sau ce ? ! unsure.gif


... asa e, sfideaza, imi cer scuze ...


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Jun 2006, 08:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Minerval
mesaj 6 Oct 2007, 04:52 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



QUOTE(ZAMOLXE @ 20 Jun 2006, 08:25 PM) *
puterea pe care o au in fata celorlalti ...

... si ciudata obsesie de a conduce lumea ? wink.gif


Lumea este 'condusa' de cine trebuie, intotdeauna cei cu putere vor conduce mai departe asa cum este si normal, trebuie sa existe o traditie si in plan politic, cultural, medical, militar etc. nu numai in cel ideatic. Dar, totodata, lumea fara idei dar tinuta in frau doar de o bariera invizibila de bani nu valoreaza nimic. De aceea spun ca trebuie sa existe un echilibru. Echilibrul este dat de traditia conducatorilor. Ar fi chestiuni de dezbatut dar nu acesta este locul si nici candidatii la discutie nu sunt din categorie.. Oricum, va respect eforturile de a cunoaste.

Numai bine.

Acest topic a fost editat de Minerval: 6 Oct 2007, 04:53 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 13 Oct 2007, 11:55 AM
Mesaj #75


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



Minerval,
zici: "... dar nu acesta este locul si nici candidatii la discutie nu sunt din categorie..."

dai impresia ca vrei sa faci pe desteptul.

am tot citit despre masonerie si singura concluzie plauzibila este ca la noi nu are cum sa existe masonerie, doar organizatii (fo 9....) care se declara in fel si chip.

eu nu cred ca in scumpa noastra patrie exista altceva decit persoane care au fost acceptate intr-o organizatie despre care nu prea stiu decit ce se vede: face bine, libertate, egalitate,....finanteaza opere de binefacere,....)

asa ca minerval, daca esti cinstit vino si declara tot....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2007, 12:38 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Lumea in ansamblul ei nu este condusa de nimeni, exista mecanisme economice si diplomatice care actioneaza. Lojile masonice si celelalte organizatii secrete nu fac decat sa incerce, sa rezolve situatiile de criza aparute la niveluri inalte. O "criza" pe care aceste organizatii incearca sa o rezolve in acest moment, este evitarea unui razboi cu tenta religioasa.

Acest topic a fost editat de marduk: 13 Oct 2007, 12:39 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 13 Oct 2007, 02:25 PM
Mesaj #77


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici: " Lumea in ansamblul ei nu este condusa de nimeni, exista mecanisme economice si diplomatice care actioneaza. Lojile masonice si celelalte organizatii secrete nu fac decat sa incerce, sa rezolve situatiile de criza aparute la niveluri inalte. O "criza" pe care aceste organizatii incearca sa o rezolve in acest moment, este evitarea unui razboi cu tenta religioasa."

daca vrei sa spui ca nu exista un centru unic de putere, atunci ai dreptate. dar daca vrei sa spui ca mecanismele de piata si sistemele se legi ar fi suficiente, atunci nu ai dreptate. gindeste-te de exemplu la stabilizarea pretului petrolului. daca ar exista numai legea cererii si ofertei, pretul ar putea evolua necontrolat iar economia mondiala ar avea perturbatii foarte periculoase. aici cred ca sint implicate extrem de multe forte si de multe ori se fac razboaie si ilegalitati pentru a pastra cit de cit stabil pretul petrolului.

sa ne gindim si la functii care dau unei persoane puteri imense: de la presedinti de companii multinationale la presedintele sua. cineva trebuie sa dea ok-ul pentru ei si chiar atunci exista fel de fel de organizatii (masoneria, cfr, trilaterala, bilderberg,....) care au un cuvint greu de spus pentru ca acea persoana investita cu puteri asa de mari sa nu devieze. am citit, de exemplu, pe cfr, interviul cu cel care atunci era doar candidat la pozitia de secretar gen onu. asta a fost posibil deoarece pentru acea functie, in mod exceptional, cfr-ul nu a declarat sedinta secreta. oricum, din trei candidati numai ban ki moon a fost interviewat de cfr si el a iesit.

sa vedem si alt aspect: sistemul democratic. este cel mai ne-natural sistem care poate exista si zi de zi apropape fiecare dintre noi lupta (constient sau nu, in masura mai mica sau mai mare) contra sistemului democratic.

cineva trebuie sa contracareze incercarile de destabilizare a sistemului democratic si aceia sin si ei o parte din cei care conduc lumea. asta e varianta ultrascurta si super-simplificata a problemei....

idea ta cu razboiul religios nu tine. nu avem o problema intre crestini si musulmani ci o problema intre lumea civilizata-democratica si lumea fanaticilor care folosesc religia pentru a-si atinge scopurile. de fapt se poate spune ca europa este in epoca post-crestina in care crestinismul este doar o curiozitate istorica (daca mergi in anglia, trage la un hotel amenajat intr-o biserica,...sint destule). statisticile arata ca in europa vor fi mai multi musulmani decit crestini (adica cei care se declara crestini). europa nu este neaparat atee dar este pur si simplu indiferenta la crestinism. sorry, nu este un punct de vedere....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 13 Oct 2007, 03:29 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 13 Oct 2007, 03:25 PM) *
QUOTE
daca vrei sa spui ca nu exista un centru unic de putere, atunci ai dreptate. dar daca vrei sa spui ca mecanismele de piata si sistemele se legi ar fi suficiente, atunci nu ai dreptate. gindeste-te de exemplu la stabilizarea pretului petrolului. daca ar exista numai legea cererii si ofertei, pretul ar putea evolua necontrolat iar economia mondiala ar avea perturbatii foarte periculoase. aici cred ca sint implicate extrem de multe forte si de multe ori se fac razboaie si ilegalitati pentru a pastra cit de cit stabil pretul petrolului.

Eu ma refeream la chestii serioase, nu la pretul petrolului. Dar daca vrei sa abordam subiectul din acest punct de vedere, pune-ti doar o intrebare, ce s-ar intampla d.p.d.v. social daca in aceasta luna intr-o zi, la o oarecare ora, petrolul ar disparea sau cineva ar inventa (sa sti ca chiar s-a inventat) o solutie energetica fiabila, ieftina, la indemana tuturor. Este o intrebare la care sigur o sa gasesti raspuns. jamie.gif

QUOTE
sa ne gindim si la functii care dau unei persoane puteri imense: de la presedinti de companii multinationale la presedintele sua. cineva trebuie sa dea ok-ul pentru ei si chiar atunci exista fel de fel de organizatii (masoneria, cfr, trilaterala, bilderberg,....) care au un cuvint greu de spus pentru ca acea persoana investita cu puteri asa de mari sa nu devieze. am citit, de exemplu, pe cfr, interviul cu cel care atunci era doar candidat la pozitia de secretar gen onu. asta a fost posibil deoarece pentru acea functie, in mod exceptional, cfr-ul nu a declarat sedinta secreta. oricum, din trei candidati numai ban ki moon a fost interviewat de cfr si el a iesit.

Succesul speciei umane a avut la baza coalitia indivizilor mai slab dotati d.p.d.v. fizic, dar inzestrati cu o memorie extraordinara. Indivizii care manifestau un comportament tiranic au fost in cele din urma eliminati. Intodeauna in jurul tiranilor, dictatorilor s-au aflat indivizi frustrati de atitudinea celui pe care il serveau. Reactia acestora a fost una cat se poate de normala pentru umani, coalitia. Tocmai de aceea din afara acestor societati, indivizii nu inteleg cateodata, de ce se fac unele alegeri ciudate.

QUOTE
sa vedem si alt aspect: sistemul democratic. este cel mai ne-natural sistem care poate exista si zi de zi apropape fiecare dintre noi lupta (constient sau nu, in masura mai mica sau mai mare) contra sistemului democratic.

Indivizi au frustrari, atunci cand o decizie este adoptata cu larga majoritata, iar ei nu sunt de acord cu decizia respectiva. Manifestarea frustrarii difera de la o specie la alta. Un individ normal nu se poate opune majoritatii mai ales in democratie. El va fi repede marginalizat, desconsiderat de catre ceilalti indivizi. Este o manifestare a interesului, fata de beneficiile pe care un individ le poate obtine, sustinand ideea respectiva. Urat, dar asta este democratia, cel putin pentru mine. Acest comportament a inceput cu zeci de mii de ani in urma, la impartirea hranei, in luptele intertribale si nu in ultima instanta beneficiile sexuale. Umanii sunt oportunisti ei profita de orice moment spre a ajunge in avantaj fata de un alt uman. De aici o serie intreaga de comportamente, fite, apartenente la cluburi, etc.

QUOTE
cineva trebuie sa contracareze incercarile de destabilizare a sistemului democratic si aceia sin si ei o parte din cei care conduc lumea. asta e varianta ultrascurta si super-simplificata a problemei....

Nu, sistemul democratic este unul foarte bun. Acest sistem lasa timp celor care "vegheaza" ca sistemul sa nu fie distrus. Ce ar fi daca aceste organizatii ar supraveghea fiecare potentat in actiunile sale? Nu ar avea timp pentru asa ceva, sistemul care s-ar ocupa de aceasta ar fi o monstruozitate. In general se merge pe ideia ca fiecare individ va primi mai devreme s-au mai tarziu replica celor slabi. "Cei care conduc lumea" intervin doar pentru a dezamorsa o situatie de criza, nu se implica in procesul democratic, ar fi o gresala catastrofala sa nu lasi un sistem sa se autoechilibreze. Intr-un astfel de sistem trebuie sa umblii cand si cand la "supape", sa fi un bun scenarist si un excelent regizor.

QUOTE
idea ta cu razboiul religios nu tine. nu avem o problema intre crestini si musulmani ci o problema intre lumea civilizata-democratica si lumea fanaticilor care folosesc religia pentru a-si atinge scopurile. de fapt se poate spune ca europa este in epoca post-crestina in care crestinismul este doar o curiozitate istorica (daca mergi in anglia, trage la un hotel amenajat intr-o biserica,...sint destule). statisticile arata ca in europa vor fi mai multi musulmani decit crestini (adica cei care se declara crestini). europa nu este neaparat atee dar este pur si simplu indiferenta la crestinism. sorry, nu este un punct de vedere....

A considera doar lumea musulmana ca fiind fanatica este o mare gresala. Fanatismul este o stare care se manifesta atat la crestini cat si la musulmani. Spre deosebire de musulmani, si din fericire bisericile crestine nu propovaduiesc fanatismul pentru cauza crestina. Corecta afirmatia ta referitoare la crestinism, dar tocmai de aceea lumea crestina ar trebui sa fie ingrijorata. In vreme ce in lumea musulmana, credinta, genereaza MARTIRI in lumea crestina genereaza CONSUMATORI. Este o mare diferenta care poate fi fatala echilibrului mondial. Spre deosebire de crestini care au parcurs anumite etape istorico-sociale, razboaie, revolutii, dispute doctrinare, etc. Lumea musulmana este o civilizatie relativ tanara, care nu a avut un parcurs lin spre cunoastere spre stiinta. Musulmanii au intrat in contact cu lumea civilizata (China, India) insusindu-si cuostinte pe care nu a stiut sa le gestioneze ci le-a tratat ca pe o marfa oarecare. Religia musulmana opunandu-se categoric interferentelor dintre dogma si stiinta. Tocmai de acea in lumea musulmana gasim cativa mari oamenii de stiinta, filozofi si poeti, multi fiind de fapt persani. Arabii au profitat comercial de relatia lor cu lumea asiatica, spre norocul crestinilor. Dorinta musulmaniilor a religiei lor, de a fi religie universala, este o etapa pe care religia crestina a parcurs-o si pentru care si-a luat lectia de istorie.




--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Oct 2007, 05:26 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Domn' Bufnila,
Pe unde esti ? Zi-ne ceva despre acel "planul ascuns" la momentul actual !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 13 Oct 2007, 07:53 PM
Mesaj #80


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

nu cred ca exista pe lumea asta o problema mai importanta decit pretul petrolului...
inlocuirea petrolului cu altceva este o utopie cel putin in viitorii 20 de ani. studiile americane arata ca din punct de vedere tehnologic nu se vor putea construi si pune in functiune in conditii de siguranta citeva mii de centrale nucleare pentru a avea un cit de cit concurent pentru petrol. asa ca treaba, deocamdata, este lata. poate doar descoperirea de noi rezerve de petrol...

cei care urmeaza sa ocupe functii foarte inalte de conducere, nu se selecteaza dupa ce credem sau banuim noi si nici nu stim cine-i selecteaza. ti-am dat exemplu cu secretarul general onu a carui interviu (interogatoriu) a fost, in mod exceptional public. despre interviurile lui bush nici nu o sa aflam vreodata ca au avut loc.

democratia nu mai exista de la un anumit nivel in sus si este normal sa fie asa. uite, o chestie simpla cu aberatia de la noi cu "votul uninominal". cica alegem oameni nu liste deci totul o sa fie bine.

dar de unde mama dracului o sa stiu care este mai bun intre ion ionescu si petre popescu. poate ca stiu ceva despre ion de la televizor. pe asta ma pot baza? sint eu competent sa stabilesc cine este competent si cine nu? prostie curata de care s-au prins si ai nostri dupa citiva ani de fantezii uninominale...

cei care conduc lumea nu intervin in situatii de criza decit cu totul si cu totul exceptional. cind apare criza este cam tirziu sa mai rezolvi ceva.

astia anticipeaza ce ar putea sa se intimple in viitor (o luna, un an, 10 ani, 50 ani....) si actioneaza pentru a preveni. daca n-ar face asa am trece din criza in criza.

ca exemplu de actiune in situatie de criza, avem exemplu de la inundatii. acum vreo 10 ani au fost inundatii pe valea siretului. oamenii s-au miscat remarcabil de bine pentru tara noastra iar cind au aparut inundatii catastrofale acum 2 ani, cei de pe valea siretului au scapat relativ ieftin. iresponsabilii din braila au incasat-o (adica saracii oameni) pentru ca nimeni nu a anticipat revarsarea prin siret si prut inapoi a dunarii).

eu m-am legat de musulmani (necontrolati de "stapinii din umbra") deoarece ei sint singurii care fac atentate si numai datorita lor avem masuri de securitate si frica.

in legatura cu arabii, ai intors problema cu capul in jos. faimosul otel "de toledo" a fost adus de arabi din india. din india prin nord a ajuns la mongoli si asta a facut posibila invazia europei de popoarele migratoare care aveau sabii care taiau scutul roman..

de la indieni au luat arabii si "cifrele arabe". chiar arabii le numesc cifre indiene.

nu vreau in nici un caz sa minimalizez contributia araba la lumea civilizata dar majoritatea marilor descoperiri arabe au fost inainte de anul 600 dc, daca intelegi ce vreau sa spun. in zilele noastre, arabii nu mai aduc nici o contributie importanta la dezvoltarea civilizatiei in schimb se folosesc din greu de ce au creat "crestinii": vehicole, nave avioane, telecomunicatii (gsm, telefoane prin satelit, internetul, televiziunea, calculatoarele....) iar cultura europeana si americana le invadeaza lumea (de la filme la muzica...) dorinteodor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2007, 02:25 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
name='dorinteodor' date='13 Oct 2007, 08:53 PM' post='591411'

"nu cred ca exista pe lumea asta o problema mai importanta decit pretul petrolului...inlocuirea petrolului cu altceva este o utopie cel putin in viitorii 20 de ani. studiile americane arata ca din punct de vedere tehnologic nu se vor putea construi si pune in functiune in conditii de siguranta citeva mii de centrale nucleare pentru a avea un cit de cit concurent pentru petrol. asa ca treaba, deocamdata, este lata. poate doar descoperirea de noi rezerve de petrol..."

Exista, petrol si s-ar putea sa ramana destul dupa disparitia umanilor.

"cei care urmeaza sa ocupe functii foarte inalte de conducere, nu se selecteaza dupa ce credem sau banuim noi si nici nu stim cine-i selecteaza. ti-am dat exemplu cu secretarul general onu a carui interviu (interogatoriu) a fost, in mod exceptional public. despre interviurile lui bush nici nu o sa aflam vreodata ca au avut loc."

Functia de secretar ONU este o functie simbolica.

"democratia nu mai exista de la un anumit nivel in sus si este normal sa fie asa. uite, o chestie simpla cu aberatia de la noi cu "votul uninominal". cica alegem oameni nu liste deci totul o sa fie bine."

Chiar si la cel mai inalt nivel exista democratie, mai ales acolo, unde banii nu mai au valoare.

"dar de unde mama dracului o sa stiu care este mai bun intre ion ionescu si petre popescu. poate ca stiu ceva despre ion de la televizor. pe asta ma pot baza? sint eu competent sa stabilesc cine este competent si cine nu? prostie curata de care s-au prins si ai nostri dupa citiva ani de fantezii uninominale..."

In asta consta democratia sa-ti exprimi votul pentru o persoana care crezi ca ti-ar reprezenta cel mai bine interesele. Nu conteaza cine este, Ionescu, Popescu, important este ca programul sau sa-ti satisfaca interesele.

QUOTE
cei care conduc lumea nu intervin in situatii de criza decit cu totul si cu totul exceptional. cind apare criza este cam tirziu sa mai rezolvi ceva.

Cei care conduc lumea incearca sa rezolve orice criza, daca este prea tarziu evalueaza pagubele si intervin doar daca societatea, civilizatia este in pericol altfel lasa lucrurile sa se rezolve de la sine.

QUOTE
astia anticipeaza ce ar putea sa se intimple in viitor (o luna, un an, 10 ani, 50 ani....) si actioneaza pentru a preveni. daca n-ar face asa am trece din criza in criza.

Corect.

QUOTE
ca exemplu de actiune in situatie de criza, avem exemplu de la inundatii. acum vreo 10 ani au fost inundatii pe valea siretului. oamenii s-au miscat remarcabil de bine pentru tara noastra iar cind au aparut inundatii catastrofale acum 2 ani, cei de pe valea siretului au scapat relativ ieftin. iresponsabilii din braila au incasat-o (adica saracii oameni) pentru ca nimeni nu a anticipat revarsarea prin siret si prut inapoi a dunarii).

N-am prea inteles dar aici discutam de criza la nivel mondial nu de pe valea Siretului desi acolo tot o criza este. Guvernantii reprezinta poporul respectiv nu pe cei care conduc lumea.

QUOTE
eu m-am legat de musulmani (necontrolati de "stapinii din umbra") deoarece ei sint singurii care fac atentate si numai datorita lor avem masuri de securitate si frica.

Musulmanii au o conducere care doreste mai mult decat poate gestiona, mai ales d.p.d.v. religios.

QUOTE
in legatura cu arabii, ai intors problema cu capul in jos. faimosul otel "de toledo" a fost adus de arabi din india. din india prin nord a ajuns la mongoli si asta a facut posibila invazia europei de popoarele migratoare care aveau sabii care taiau scutul roman..

Scutul roman si mongolii, otelul de toledo, hrisca si mamaliga unsure.gif

QUOTE
de la indieni au luat arabii si "cifrele arabe". chiar arabii le numesc cifre indiene.

Cifrele erau folosite de evrei mai inaintea arabilor, erau considerate sacre, secrete.

QUOTE
nu vreau in nici un caz sa minimalizez contributia araba la lumea civilizata dar majoritatea marilor descoperiri arabe au fost inainte de anul 600 dc, daca intelegi ce vreau sa spun. in zilele noastre, arabii nu mai aduc nici o contributie importanta la dezvoltarea civilizatiei in schimb se folosesc din greu de ce au creat "crestinii": vehicole, nave avioane, telecomunicatii (gsm, telefoane prin satelit, internetul, televiziunea, calculatoarele) iar cultura europeana si americana le invadeaza lumea (de la filme la muzica)

Dupa cum am spus arabi au imbunatatit ceea ce au preluat de la chinezi si indieni, nu au facut descoperiri majore. Asta nu inseamna ca nu si-au adus o contributie la dezvoltarea lumii in care traim. Problema lor este ca nu au evoluat religios, sunt habotnici iar cultura lor tine individul sechestrat in interiorul credintei sale.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 14 Oct 2007, 09:11 PM
Mesaj #82


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici: "Exista, petrol si s-ar putea sa ramana destul dupa disparitia umanilor."

maestre, esti de o candoare debordanta...

zici: "Functia de secretar ONU este o functie simbolica."
asa este si d'aia, cu totul exceptional, interviul de la cfr nu a fost secret. pricepi?

zici: "Chiar si la cel mai inalt nivel exista democratie, mai ales acolo, unde banii nu mai au valoare."
acolo nu mai e "democratie". acolo ori indeplinesti criterii obiective ori nici nu apuci sa ajungi sa fi luat in consideratie. nu vad unde este democratia? nici macar in scumpa noastra patrie, ministrii si primul ministru nu se aleg. daca are majoritate in parlament, primul ministru hotareste singur si parlamentul voteaza disciplinat. poporul nici macar nu este luat in consideratie. chiar in cazul basescu, poporul i-a dat legitimitate dar nici un pic de putere. tariceanu si ai lui sint bine mersi...


zici: "In asta consta democratia sa-ti exprimi votul pentru o persoana care crezi ca ti-ar reprezenta cel mai bine interesele. Nu conteaza cine este, Ionescu, Popescu, important este ca programul sau sa-ti satisfaca interesele."

marduk, tu intelegi ce citesti? bineinteles ca asa este dar problema este de unde sti tu care este si care nu este competent? tu nu poti baga mina in foc nici pentru prietena/amanta/sotia ta...

zici: "Cei care conduc lumea incearca sa rezolve orice criza, daca este prea tarziu evalueaza pagubele si intervin doar daca societatea, civilizatia este in pericol altfel lasa lucrurile sa se rezolve de la sine."

inteleg ca daca-ti picura ciuvata astepti sa se rezolve lucrurile de la sine pina odata cind vi acasa si vecinul de jos, inundat de robinetul tau, te asteapta cu ciomagul....

nimic nu se rezolva de la sine desi exista aceasta impresie datorita muncii "stapinilor din umbra". vad ca te-au educat fara sa-ti dai seama.

zici: "Musulmanii au o conducere care doreste mai mult decat poate gestiona, mai ales d.p.d.v. religios. "

fie si asa dar de ce nu fac asta acolo la ei. de ce vin la noi, de ce ne folosesc facilitatile obtinute cu intelegenta si munca grea a necredinciosilor (daca nu esti musulman inseamna ca esti necredincios si ei sint indrepatiti sa te omoare....)

am citit cu foarte multi ani in urma o carte a unui francez care arata ca formidabilul otel indian a ajuns in europa prin sud, pe linia arabilor (otelul de damasc, otelul de toledo,...) si prin nord, pe linia invaziei mongole. in timp ce otelul roman era rudimentar, otelul original indian (care a ajuns si in japonia) era in stare sa taie chiar otelul. armata imperiala romana a suferit infringeri rusinoase si singeroase datorita acestor sabii ale migratorilor, lucru care a schimbat configuratia de populatie a intregii europe. studierea acestui otel formidabil a fost punctul de plecare a stiintei metalurgiei (rezumat din cartea francezului...). dorinteodor

zici: "Cifrele erau folosite de evrei mai inaintea arabilor, erau considerate sacre, secrete."

marduk, evreii nu aveau cifre. pentru cifre foloseau literele alfabetului lor. toata kabala se bazeaza pe asta...

zici: "Dupa cum am spus arabi au imbunatatit ceea ce au preluat de la chinezi si indieni, nu au facut descoperiri majore. Asta nu inseamna ca nu si-au adus o contributie la dezvoltarea lumii in care traim. Problema lor este ca nu au evoluat religios, sunt habotnici iar cultura lor tine individul sechestrat in interiorul credintei sale."

relativ corect dar, mai pe sleau, odata aparitia religiei lor, in jurul anului 600dc (vad ca nu te-ai prins), evolutia lor in plan stiintific, s-a blocat desi a inceput asa frumos, cu contributii la algebra, de exemplu. dorinteodor

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Oct 2007, 10:21 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 14 Oct 2007, 10:11 PM) *

QUOTE
acolo nu mai e "democratie". acolo ori indeplinesti criterii obiective ori nici nu apuci sa ajungi sa fi luat in consideratie. nu vad unde este democratia?

Democratia.
QUOTE
bineinteles ca asa este dar problema este de unde sti tu care este si care nu este competent? tu nu poti baga mina in foc nici pentru prietena/amanta/sotia ta...

E vorba de programe nu de a baga mana in foc pentru cineva.
QUOTE
inteleg ca daca-ti picura ciuvata astepti sa se rezolve lucrurile de la sine pina odata cind vi acasa si vecinul de jos, inundat de robinetul tau, te asteapta cu ciomagul....

Astea sunt probleme legate de viata de zi cu zi, acolo individul trebuie sa faca fata situatiilor.
QUOTE
nimic nu se rezolva de la sine desi exista aceasta impresie datorita muncii "stapinilor din umbra". vad ca te-au educat fara sa-ti dai seama.

Si tu esti unul dintre soldati, dar poate nu sti.
QUOTE
fie si asa dar de ce nu fac asta acolo la ei. de ce vin la noi, de ce ne folosesc facilitatile obtinute cu intelegenta si munca grea a necredinciosilor (daca nu esti musulman inseamna ca esti necredincios si ei sint indrepatiti sa te omoare....)

este mai usor sa profiti de munca altora decat sa muncesti tu insuti.
QUOTE
am citit cu foarte multi ani in urma o carte a unui francez care arata ca formidabilul otel indian a ajuns in europa prin sud, pe linia arabilor (otelul de damasc, otelul de toledo,...) si prin nord, pe linia invaziei mongole. in timp ce otelul roman era rudimentar, otelul original indian (care a ajuns si in japonia) era in stare sa taie chiar otelul. armata imperiala romana a suferit infringeri rusinoase si singeroase datorita acestor sabii ale migratorilor, lucru care a schimbat configuratia de populatie a intregii europe. studierea acestui otel formidabil a fost punctul de plecare a stiintei metalurgiei

Romanii nu au fost invadati de mongoli, daca imi aduc aminte triburile germanice au cucerit Roma, mongolii au ajuns in Europa mult mai tarziu.
QUOTE
marduk, evreii nu aveau cifre. pentru cifre foloseau literele alfabetului lor. toata kabala se bazeaza pe asta...

m-am referit la faptul ca foloseau cifre nu neaparat arabe, indiene, latine, toate pana la urma erau considerate cifre.

QUOTE
relativ corect dar, mai pe sleau, odata aparitia religiei lor, in jurul anului 600dc (vad ca nu te-ai prins), evolutia lor in plan stiintific, s-a blocat desi a inceput asa frumos, cu contributii la algebra, de exemplu.

Religia bat-o vina.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 15 Oct 2007, 06:41 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici despre uninominale: "E vorba de programe nu de a baga mana in foc pentru cineva."

adica tu o sa-i alegi dupa ce promit ei ca o sa faca si o sa dreaga? candidez si eu. va promit la toti un castel in spania....
programele nu au cum sa fie facute si realizate de un singur om. partidele, care acum dau liste, au oameni si au posibilitati. astia uninominalii n-au nici o sansa decit daca se ataseaza de un partid si asa ne-am intors de unde am plecat...

zici, referitor la metodele "stapinilor din umbra": Si tu esti unul dintre soldati, dar poate nu sti."
probabil ca asa este dar ma stadui sa-mi dau seama de situatie...

zici, referitor la musulmani: "este mai usor sa profiti de munca altora decat sa muncesti tu insuti."
nimeni n-are nimic cu ei daca realizarile noastre n-ar fi folosite contra noastra. la 9/11 totul a fost produs in lumea civilizata: si avioanele, si cladirile,....

zici: "Romanii nu au fost invadati de mongoli, daca imi aduc aminte triburile germanice au cucerit Roma, mongolii au ajuns in Europa mult mai tarziu."
eu m-am referit la faptul ca mongolii n-ar fi ajuns in europa daca nu ar fi avut sabii mai bune decit cele romane. nici arabii nu ar fi ajuns in spania din acelasi motiv. cartea de unde am aflat asta se refera tocmai la inventii care au schimbat fata lumii si una este acel otel extraordinar care asigurau acelor hoarde neorganizate o superioritate in fata unei armate organizate, condusa de ofiteri capabili dar dotata cu armament inferior. dorinteodor

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 15 Oct 2007, 07:11 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 15 Oct 2007, 07:41 PM) *

QUOTE
adica tu o sa-i alegi dupa ce promit ei ca o sa faca si o sa dreaga? candidez si eu. va promit la toti un castel in spania....
programele nu au cum sa fie facute si realizate de un singur om. partidele, care acum dau liste, au oameni si au posibilitati. astia uninominalii n-au nici o sansa decit daca se ataseaza de un partid si asa ne-am intors de unde am plecat...

Alegatorii trebuie sa fi atenti la ce spun programele respective, la ceea ce au realizat partidele de-a lungul timpului. Vei vedea ce se va intampla la europarlamentare cu PNL-Caltabos. Eu am incredere in alegatori, asa cum sunt ei, umanii stiu sa urmeze o cale pe care o urmeaza "majoritatea". Cate odata se insala, dar odata intrat in gura lumii ca politician, esti pierdut mai devreme sau mai tarziu

QUOTE
probabil ca asa este dar ma stadui sa-mi dau seama de situatie...

Nu te straduii, lasa lucrurile asa cum sunt, dar incearca mereu sa-ti ridici nivelul spiritual, fara sa te intereseze de ceilalti.

QUOTE
nimeni n-are nimic cu ei daca realizarile noastre n-ar fi folosite contra noastra. la 9/11 totul a fost produs in lumea civilizata: si avioanele, si cladirile,....

In orice infruntare exista pierderi. Daca nu ar fi fost avioanele ar fi gasit o alta cale pentru a transforma ura in razbunare. Ura religioasa este groaznica iar intretinerea ei este extrem de usor de realizat.

QUOTE
eu m-am referit la faptul ca mongolii n-ar fi ajuns in europa daca nu ar fi avut sabii mai bune decit cele romane. nici arabii nu ar fi ajuns in spania din acelasi motiv.

Mongolii nu au invadat Europa dintr-un motiv mult mai simplu. Dupa batalia de langa Ankara, batalie la care au participat aprox. 1 milion de combatanti. Baiazid a fost infrant de Tamerlan, acesta savurandu-si victoria se pregatea sa cucereasca Europa. Din fericire pentru civilizatia europei Tamerlan primeste un mesaj din stepele mongole, se hotaraste sa se intoarca in Mongolia, pentru a pedepsi o ruda a sa care incalcase o frontiera, un rau. Apoi Tamerlan insusi s-a pierdut in negura timpului.
QUOTE
hoarde neorganizate o superioritate in fata unei armate organizate, condusa de ofiteri capabili dar dotata cu armament inferior.

Te inseli, "hoardele mongole" erau foarte organizate si extrem de mobile, celebra cavalerie usoara mongola era de departe un corp de oaste pe care si l-ar fi dorit orice general. jamie.gif

Acest topic a fost editat de marduk: 15 Oct 2007, 07:14 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 16 Oct 2007, 06:58 PM
Mesaj #86


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici: "Alegatorii trebuie sa fi atenti la ce spun programele respective, la ceea ce au realizat partidele de-a lungul timpului."

nu stiu citi ani ai dar daca te vei duce la vot o sa ai in fata o lista de cel putin 90% nume total necunoscute. chiar daca sti de unii, nu ai cum sa-i judeci pentru ca tehnic vorbind nu ai de unde sa obti informatii reale. singurul tau criteriu va fi, pina la urma, partidul din care provin si asa s-a terminat cu uninominalu...

zici: "... dar odata intrat in gura lumii ca politician, esti pierdut mai devreme sau mai tarziu..."

corect, dar asta se poate intimpla si deoarece cineva te manipuleaza. de exemplu, in ziua alegerilor se spune ceva de rau despre un politician. ala pierde si dupa citeva luni se constata ca totul a fost o calomnie...

tu chiar crezi ca specialistii in manipulare sint ageamii? si aici ti-am dat o chestie brutala. dar gindeste-te ca stolojan care a fost un functionar comunist, care a avut in grija conturile din bancile straine ale lui ceausescu, care a facut imens rau tarii prin "nationalizarea valutei", acest om se bucura de o imensa popularitate. ghici de ce?...

sau uita-te la pd. absolut toti sint curati ca lacrima, in frunte cu base. in dosarul "flota" prejudiciul a scazut de la 300 milioane euro in 2005 la ZERO in 2007. nu este extraordinar....tocmai acum s-a dat verdictul in pragul alegerilor ....ca tara minunata avem si ce bine isi face treaba justitia noastra curata....daca ar dispare peneleul ar disparea si coruptia....asta au vrut manipulatorii si asta au obtinut....iar poporul va reactiona cu "inteligenta" si "maturitate" la alegeri...(ma rog, vorba ta, mai poate sa si greseasca...)

zici, despre teroristi: "In orice infruntare exista pierderi."

marduk, tu ai ceva cu capul? adica avem o infruntare intre lumea civilizata si teroristi?????? ce vorbe aberante sint acestea?????

zici: "Mongolii nu au invadat Europa dintr-un motiv mult mai simplu. Dupa batalia de langa Ankara, batalie la care au participat aprox. 1 milion de combatanti. Baiazid a fost infrant de Tamerlan, acesta savurandu-si victoria se pregatea sa cucereasca Europa. Din fericire pentru civilizatia europei Tamerlan primeste un mesaj din stepele mongole, se hotaraste sa se intoarca in Mongolia, pentru a pedepsi o ruda a sa care incalcase o frontiera, un rau. Apoi Tamerlan insusi s-a pierdut in negura timpului."

probabil ca ai dreptate dar detaliile astea sint fara legatura cu problema. din cartea francezului rezulta cum sabiile facute din acel otel minunat au permis migratorilor sa ajunga pina in centrul europei. una este circulatia armatelor si altceva este circulatia armelor.

zici: "Te inseli, "hoardele mongole" erau foarte organizate si extrem de mobile, celebra cavalerie usoara mongola era de departe un corp de oaste pe care si l-ar fi dorit orice general. "

principial asa este dar mai si exagerezi: aceste hoarde erau extrem de mobile, erau orientate exclusiv pe atac si aveau un singur scop: sa fure, sa fure, sa fure....

in plus, fiecare fura pentru el (evident sa dadea ceva si in sus, pe scara ierarhica dar in mod esential, furau pentru ei). chiar mai mult, aceasta armata avea exclusiv cavalerie. fara cal si sabie nu puteai decit sa stai cu caruta in spate ca sa incarci ce s-a furat. nu este de mirare ca cu aceasta "strategie" armata imperiala romana a fost spulberata. dorinteodor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 16 Oct 2007, 08:25 PM
Mesaj #87


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE(dorinteodor @ 14 Oct 2007, 10:11 PM) *
relativ corect dar, mai pe sleau, odata aparitia religiei lor, in jurul anului 600dc (vad ca nu te-ai prins), evolutia lor in plan stiintific, s-a blocat desi a inceput asa frumos, cu contributii la algebra, de exemplu. dorinteodor


Dimpotrivă, ştiinţa arabă (ca şi cultura, arta etc.) s-a dezvoltat şi şi-a atins apogeul după secolul al optulea pînă spre secolul al doisprezecelea (odată cu maximă expansiune teritorială, aşa cume şi firesc într-un fel).


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 16 Oct 2007, 10:15 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 16 Oct 2007, 07:58 PM) *


QUOTE
nu stiu citi ani ai dar daca te vei duce la vot o sa ai in fata o lista de cel putin 90% nume total necunoscute.

Ca orice individ care traieste in cetate si are drept de vot, este interesat de starea cetatii si de cei care conduc cetatea. Te asigur ca voi fi atent pe cine voi vota, mai corect voi cauta ca cei care sunt pe liste sa reprezinte interesele mele.

QUOTE
corect, dar asta se poate intimpla si deoarece cineva te manipuleaza. de exemplu, in ziua alegerilor se spune ceva de rau despre un politician.

Trebuie sa fi consecvent in deciziile pe care le iei chia si pe termen lung. O echipa se formeaza greu, un partid si mai greu. Important este daca pe ansamblu partidul respectiv si-a mentinut linia politica, membri sai sunt pana la urma oameni si pot face greseli.

QUOTE
tu chiar crezi ca specialistii in manipulare sint ageamii? si aici ti-am dat o chestie brutala. dar gindeste-te ca stolojan care a fost un functionar comunist, care a avut in grija conturile din bancile straine ale lui ceausescu, care a facut imens rau tarii prin "nationalizarea valutei", acest om se bucura de o imensa popularitate. ghici de ce?...

Sa sti ca in vremea lui Ceausescu au existat oamenii educati si dotati. De obicei acesti oameni erau racolati (ca si azi) de cele mai puternice departamente ale sistemului social. Stolojan dupa parerea mea este un economist bun cu o imagine buna datorita activitatii sale la Banca Mondiala. Nu stiu cat rau a facut tarii prin "nationalizarea valutei" poate unor comercianti dar pe ansamblu tara a avut de castigat prin acest sacrificiu. Isarescu, Daianu, etc. sunt economisti fara de cate Romania ar fi fost azi d.p.d.v. economic mai rau ca Bulgaria (daca te multumeste aceasta comparatie).

QUOTE
sau uita-te la pd. absolut toti sint curati ca lacrima, in frunte cu base. in dosarul "flota" prejudiciul a scazut de la 300 milioane euro in 2005 la ZERO in 2007.

nu exista politicieni incoruptibili, poate ai sa gasesti politisti, procurori, judecatori, etc. dar politicieni!!! In U.E. exista coruptie, numai ca acolo exista alte grade de comparatie.

QUOTE
marduk, tu ai ceva cu capul? adica avem o infruntare intre lumea civilizata si teroristi?????? ce vorbe aberante sint acestea?????

Nu, nu am nimic cu capul si repet raspunsul meu. In orice confruntare exista victime si de-o parte si de cealalta. Trebuie sa ne asumam aceste pierderi da vrem sa castigam o batalie, sau altele mai mari daca vrem sa castigam un razboi. In tot acest conflict regret victimele colaterale, civilii, copii, femeile (necombatanti).

QUOTE
probabil ca ai dreptate dar detaliile astea sint fara legatura cu problema.

Armele nu au nicio legatura cu "Cine conduce lumea? Planul Ascuns!

QUOTE
principial asa este dar mai si exagerezi: aceste hoarde erau extrem de mobile, erau orientate exclusiv pe atac si aveau un singur scop: sa fure, sa fure, sa fure....

Nici eu nu stiu ce varsta ai, dar constat ca istoria nu este o materie care te-a atras. Daca vrei sa intelegi cine conduce lumea, trebuie sa citesti mult, mult mai mult decat iti inchipui. Hoardele astea nu furau decat la ordin si o perioada bine definita. Cand cruciatii au cucerit Constantinopolul au facut mai mult rau decat turcii.

QUOTE
in plus, fiecare fura pentru el (evident sa dadea ceva si in sus, pe scara ierarhica dar in mod esential, furau pentru ei). chiar mai mult, aceasta armata avea exclusiv cavalerie. fara cal si sabie nu puteai decit sa stai cu caruta in spate ca sa incarci ce s-a furat. nu este de mirare ca cu aceasta "strategie" armata imperiala romana a fost spulberata. dorinteodor

Roma a fost cucerita de goti in anul de gratie 410. Pana la arabi, turci, mongoli mai sunt cateva sute de ani. Eu nu stiu daca gotii aveau otelul de care vorbesti, cert este ca imperiul roman era slabit din multe puncte de vedere si de asta a cazut prada gotilor. jamie.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 17 Oct 2007, 06:34 PM
Mesaj #89


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici: "Te asigur ca voi fi atent pe cine voi vota, mai corect voi cauta ca cei care sunt pe liste sa reprezinte interesele mele."

eu sint sigur ca asa o sa faci dar tu tot nu pricepi ca n-ai cum sa sti care sint buni si care sint rai pentru ca aceste informatii nu exista. uita-te pe cv-uri: toti sint perfecti....

zici: "... O echipa se formeaza greu, un partid si mai greu. Important este daca pe ansamblu partidul respectiv si-a mentinut linia politica,..."

acum ce faci? votezi oameni sau votezi oameni dupa apartenenta politica?

zici: "Sa sti ca in vremea lui Ceausescu au existat oamenii educati si dotati. De obicei acesti oameni erau racolati (ca si azi) de cele mai puternice departamente ale sistemului social."

exact asa este, erau multi foarte buni si capabili dar odata intrati in masinaria securitatii erau deformati, personalitatea le era distrusa si asta s-a vazut. sint santajabili, stiu de frica securitatii (frica le-a fost inculcata inca de la inceput....) si ascultau de ordin. stolojan prin nationalizarea valutei a discreditat statul romin ca garant al proprietatii. erau citeva sute se milioane de dolari in bancile rominesti si acestia au devenit peste noapte lei-tramvai (cum se spunea atunci...). dupa asta, foarte multi ani nimeni nu a mai depus valuta in bancile rominesti si chiar firmele DE STAT din tara isi tineau valuta in banci straine. dezastrul a fost foarte mare si ne-a costat, printre altele, intrarea in ue in primul val (au fost si alte cauze...) stolojan insusi a zis cu gura lui ca a fost o masura gresita dar ca a fost fortat. daca n-ar fi avut (si are) in singe scoala securisto-comunista, si-ar fi dat demisia...

isarescu este o surpriza placuta dar nu cred ca a fost supus la presiuni. in plus, el a fost aparat de toti guvernatorii de banci nationale din europa. schimbarea guvernatorului unei benci nationale este un lucru extrem de periculos pentru credibilitatea unui stat si din cauza asta isarescu a reusit sa-si mentina politica corecta. a fost si el presat de demisioneze dar datorita presiunii internationale, a rezista si inca o sa reziste.

zici: "nu exista politicieni incoruptibili, poate ai sa gasesti politisti, procurori, judecatori, etc. dar politicieni!!! In U.E. exista coruptie, numai ca acolo exista alte grade de comparatie."

este corect dar eu ma refeream la faptul ca nici un pedist nu este macar suspectat in timp ce penelistii stau la rind desi pesedistii sint de departe cei mai corupti. cui foloseste aceasta "politica" prosteasca?

noi nu avem "razboi" cu teroristii. daca ar fi razboi ar fi exterminati toti cei care poarta arme in mod neautorizat, impreuna cu rudele lor. toti copiii nevinovati din palestina si alte tari musulmane sint educati in spiritul luptei contra lumii civilizate. am nenumarate fotografii cu copii care calca in picioare steagul israelian, care poarta arme adevarate. teroristii de azi au fost acum 10 ani copii nevinovati...deci daca ar fi razboi ar fi contra tuturor dusmanilor sistemului democrat. ce avem este un razboi cu persoane individuale dintr-o masa de oameni care nu au ajuns inca sa-si manifeste inclinatiile razboinice...

zici: "Armele nu au nicio legatura cu "Cine conduce lumea? Planul Ascuns!"

asta n-am inteles-o...

zici: "Nici eu nu stiu ce varsta ai, dar constat ca istoria nu este o materie care te-a atras."

asa si este dar noi nu discutam aici istorie. am dat doar un rezumat dintr-o carte care arata cum realizarile tehnice au influientat decisiv soarta lumii. era dat acolo otelul indian (de damasc, de toledo, a mongolilor, a cazacilor,...) dar si caravella (corabia de cursa lunga cu care a fost cucerita lumea...)

zici: " Daca vrei sa intelegi cine conduce lumea, trebuie sa citesti mult, mult mai mult decat iti inchipui"

marduk, informatia reala nu se afla niciodata in surse publice. daca-ti inchipui ca pot fi pacalit cu fraze de tipul "citeste mai mult", te inseli. citesti ce ar vrea unii sa-ti transmita iar eu vreau sa stiu ce vor unii sa ascunda deci nu citirea este solutia ci analiza logica incrucisata pe domenii diverse....

zici: ".... Hoardele astea nu furau decat la ordin si o perioada bine definita. Cand cruciatii au cucerit Constantinopolul au facut mai mult rau decat turcii."

cruciatii au devastat un oras, turcii au distrus o cultura...daca te duci la constantinopol nu uita sa treci pe la catedrala lui bartolomeu (seful ecumenic al bisericii ortodoxe din toata lumea). nu o sa fie usor de gasit; catedrala arata la exterior ca o cladire de locuit, ceva mai mare, pentru ca sa nu atraga atentia....si au trecut ceva ani de cind turcii au luat constantinopolul...dorinteodor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2007, 07:23 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 17 Oct 2007, 07:34 PM) *

QUOTE
uita-te pe cv-uri: toti sint perfecti....

Eu nu judec oamenii dupa C.V.-uri
"acum ce faci? votezi oameni sau votezi oameni dupa apartenenta politica?"
Societatea are la baza familia, succesul societatii este asigurat de ECHIPA. Ai destule exemple despre echipa, indivizii care fac parte din echipa sunt si trebuie sa fie uniti sa creada in ceea ce fac, chiar daca cateodata este gresit. Individul nu poate exista fara echipa (haita) este atat de simplu dar ne place sa complicam lucrurile.
"exact asa este, erau multi foarte buni si capabili dar odata intrati in masinaria securitatii erau deformati"
Nu, nici pe departe, securitatea, militia, era structurata pe mai multe nivele. Fiecare individ in functie de capacitatile sale se integra sau nu unui nivel. Totul depindea de individ, nu te putea deforma nimeni daca nu acceptai acest lucru.
QUOTE
stolojan insusi a zis cu gura lui ca a fost o masura gresita dar ca a fost fortat.

cand esti fortat sa aplici masuri pe care nu vrei sa le aplici dar totusi o faci iti asumi niste responsabilitati.
QUOTE
isarescu este o surpriza placuta

Isarescu nu este o surpriza desi pentru unii asta pare. rolleyes.gif
QUOTE
este corect dar eu ma refeream la faptul ca nici un pedist nu este macar suspectat in timp ce penelistii stau la rind desi pesedistii sint de departe cei mai corupti. cui foloseste aceasta "politica" prosteasca?

In fond cui ii pasa ca sunt din PD, PNL, PSD, CD, ETC. Pentru mine ca cetatean este important ca toti sa ajunga in fata unei justitii corecte, care sa tina cont de dorinta cetateanului, de democratie.
QUOTE
noi nu avem "razboi" cu teroristii. daca ar fi razboi ar fi exterminati toti cei care poarta arme in mod neautorizat, impreuna cu rudele lor. toti copiii nevinovati din palestina si alte tari musulmane sint educati in spiritul luptei contra lumii civilizate. am nenumarate fotografii cu copii care calca in picioare steagul israelian, care poarta arme adevarate. teroristii de azi au fost acum 10 ani copii nevinovati...deci daca ar fi razboi ar fi contra tuturor dusmanilor sistemului democrat. ce avem este un razboi cu persoane individuale dintr-o masa de oameni care nu au ajuns inca sa-si manifeste inclinatiile razboinice...

Individul, poporul nu au nicio vina. Vina apartine celor care ii instiga la acest comportament. Presiunea trebuie pusa pe acesti conducatori.
QUOTE
asta n-am inteles-o...

Armele sunt o parte a industriei a comertului. Conducerea lumii nu se bazeaza pe arme, ca atare, desi are armele ei. Comertul cu arme are in spate o industrie, o stare sociala si trebuie sa ne gandim si la asta. In fond umanii chiar adora sa-si asume riscuri jucandu-se cu aceste arme. Asta este de admirat, de blamat?
QUOTE
asa si este dar noi nu discutam aici istorie.

Fara istorie nu cunosti trecutul si nu poti prezice viitorul.
QUOTE
analiza logica incrucisata pe domenii diverse....

No comment.
QUOTE
cruciatii au devastat un oras, turcii au distrus o cultura...daca te duci la constantinopol

Turcii au distrus o cultura si au pus in loc o alta cultura tot la fel de interesanta. Asa este ciclicitatea la umani. Unii vin altii pleaca. Umanitatea ramane indiferent sub ce forma.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 17 Oct 2007, 10:06 PM
Mesaj #91


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



marduk,

zici: "Societatea are la baza familia, succesul societatii este asigurat de ECHIPA. Ai destule exemple despre echipa, indivizii care fac parte din echipa sunt si trebuie sa fie uniti sa creada in ceea ce fac, chiar daca cateodata este gresit. Individul nu poate exista fara echipa (haita) este atat de simplu dar ne place sa complicam lucrurile. "

cind o sa ai de gind sa te intorci in lumea reala, sa-mi spui ca sa continuam discutia....

zici: "Nu, nici pe departe, securitatea, militia, era structurata pe mai multe nivele. Fiecare individ in functie de capacitatile sale se integra sau nu unui nivel. Totul depindea de individ, nu te putea deforma nimeni daca nu acceptai acest lucru."

dupa cum spui, sistemul comunist era asa frumos de ma dau lacrimile cind ma gindesc ca a disparut. si in germania de azi unii cred ca hitler era un sef de gara...

zici: "cand esti fortat sa aplici masuri pe care nu vrei sa le aplici dar totusi o faci iti asumi niste responsabilitati."
cind esti fortat si sti ca vei face rau daca cedezi, iti ramine solutia demisiei. cedind santajului (stia caface rau ca a si recunoscut) faci un mare rau tarii si chiar asta a facut: a intirziat evolutia tarii cu cel putin un an...

zici: "In fond cui ii pasa ca sunt din PD, PNL, PSD, CD, ETC. Pentru mine ca cetatean este important ca toti sa ajunga in fata unei justitii corecte, care sa tina cont de dorinta cetateanului, de democratie."

marduk, tu poat trebuia sa te faci ca le zici asa frumos....cind justitia este indreptata numai catre unii si=i protejeaza pe altii, nu mai avem justitie; avem praf in ochii lumii...

zici: "Individul, poporul nu au nicio vina. Vina apartine celor care ii instiga la acest comportament. Presiunea trebuie pusa pe acesti conducatori."

asta ar fi in mediul cultural european. in lumea aia a muri ca martir este o cinste si o onoare iar familia se mindreste ca copilul lor tembel a luat viata unor evrei pasnici care calatoreau cu autobuzul la servici...nu e nici o instigare, este un alt mediu cultural, incompatibil cu mediul cultural european...

zici: "Turcii au distrus o cultura si au pus in loc o alta cultura tot la fel de interesanta."

turcii au distrus o parte din cultura NOASTRA europeana. daca nu erau ei, toata istoria crestinismului din zona unde locuim ar fi fost alta....acum turcii, cu o cultura incompatibila cu cea europeana, fac eforturi mari pentru a deveni compatibili cu cultura noastra europeana (din fericire, cu succes; turcii nu se sinucid cu bombe in mijlocul crestinilor si in turcia exista destule biserici spre deosebire de alte tari islamice...)

zici: " Asa este ciclicitatea la umani. Unii vin altii pleaca. Umanitatea ramane indiferent sub ce forma."

iar vorbesti in stil propagandistic. in afara de cultura noastra (europa, america) nici o alta cultura nu a fost in stare sa produca atitea progrese. gindeste-te ca tot ce fac chinezii este sa foloseasca tehnologii de tip occidental ca sa produca lucruri cerute in occident si pe care le adopta si ei. poate nu sti, dar toate calculatoarele sint proiectate de occidentali, cu programe de proiectare/simulare occidentale iar chinezii doar le reproduc. toate constructiile nemaivazute din asia, inclusiv cela de la olimpiada sint proiectate de occidentali. nici macar marea cultura chineza nu a fost in stare sa vina cu nimic nou. superioritatea culturii occidentale este imensa. numai cind te gindesti ca toata muzica (de la muzica simfonica la rap si rock,,,) este adoptata in toata lumea, inclusiv in asia si tarile musulmane. musulmanii nu au mai adus de sute de ani nici o contributie la progresul civilizatiei.

asa ca afirmatia ta ca unele culturi dispar si vin altele noi, nu se sustine. si ma mir ca nu ti cu lumea care te-a facut om asa cum esti....dorinteodor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 17 Oct 2007, 10:41 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dorinteodor @ 17 Oct 2007, 11:06 PM) *

QUOTE
cind o sa ai de gind sa te intorci in lumea reala, sa-mi spui ca sa continuam discutia....

Real, ireal. Tu sti in ce stare te gasesti?
QUOTE
dupa cum spui, sistemul comunist era asa frumos de ma dau lacrimile cind ma gindesc ca a disparut. si in germania de azi unii cred ca hitler era un sef de gara...

Comparatia este buna in ceea ce priveste sistemul politic. In ceea ce ma priveste nu regret comunismul ca sistem politic.
QUOTE
cind esti fortat si sti ca vei face rau daca cedezi, iti ramine solutia demisiei. cedind santajului (stia caface rau ca a si recunoscut) faci un mare rau tarii si chiar asta a facut: a intirziat evolutia tarii cu cel putin un an...

Asa cum spunea-i, ca incerci sa afli unde te gasesti. Este dificil pentru un soldat sa inteleaga rostul ordinelor primite.
QUOTE
marduk, tu poat trebuia sa te faci ca le zici asa frumos....cind justitia este indreptata numai catre unii si=i protejeaza pe altii, nu mai avem justitie; avem praf in ochii lumii...

Justitia trebuie sa fie oarba, din pacate cei ce judeca sunt oameni, care vad foarte bine, aud foarte bine, miros foarte bine, asta este justitia.
QUOTE
asta ar fi in mediul cultural european. in lumea aia a muri ca martir este o cinste si o onoare iar familia se mindreste ca copilul lor tembel a luat viata unor evrei pasnici care calatoreau cu autobuzul la servici...nu e nici o instigare, este un alt mediu cultural, incompatibil cu mediul cultural european...

No comment.
QUOTE
turcii au distrus o parte din cultura NOASTRA europeana. daca nu erau ei

Nu exista persoana, individ, din aceasta lume care sa ne spune cum ar fi fost Europa fara amenintarea musulmana (turceasca).
QUOTE
iar vorbesti in stil propagandistic.

Stimabile, nu sunt de acord cu dezvoltarea unei civilizatii din "NIMIC". O civilizatie are la baza cunostintele acumulate de la alta civilizatie. Europenii au preluat de la evreii din Califatul arab din peninsula spaniola toata stiinta pe care au imbunatatit-o si au adus-o la un alt nivel. Mai mult ca sa-ti dau tema de gandire am sa-ti spun ca eu nu cred ca grecii antici au dezvoltat civilizatia lor asa peste noapte, ci au preluat-o de la sumerieni pe care i-au distrus.Acum te intreb, daca maine americanii ar disparea, chinezii ar fi cei care vor profita de pe urma cunostintelor acumulate si dezvoltate.
Poate, arhitectii lumii antice au avut profesori pe care i-au depasit (natural si firesc). Crezi ca in acest secol XXI chinezii vor mai avea nevoie de occidentali in dezvoltarea lor?
QUOTE
asa ca afirmatia ta ca unele culturi dispar si vin altele noi, nu se sustine. si ma mir ca nu ti cu lumea care te-a facut om asa cum esti....dorinteodor

Mon cher, uitate prin istorie si vei gasi o multime de civilizatii cer au disparut si in locul lor au aparut altele, mai puternice sau mai slabe.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 18 Oct 2007, 09:37 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Seara buna.

Draga Teodor, expunerea mea nu trebuie luata ca un afront, mai degraba ea se apleaca asupra unui anume segment de persoane cu care pot purta discutii in extenso, confrati, aspiranti etcetera.

Cum bine a subliniat si Marduk, lumea nu este condusa de masonerie si chiar as dori sa se intipareasca aceasta chestiune in gandurile celor care intra pe comunitatea Hanului. Masoneria asigura, sa zicem, in ansamblul ei, mijloacele dupa care sa fie ghidate anumite decizii la nivel planetar, insa, cum este si normal, pentru bunul mers al speciei umane.

La chestiunea cu lumea care nu e condusa de nimeni este clar ca nu pot sa fiu de acord pentru ca reprezinta o ineptie, nu numai politica, privind ideea de stat ca atare acceptat de un intreg gen Uniunea Europeana sau poate in viitor SUE, ci ca logica faptica a evolutiei ca atare a lucrurilor. Exista mecanisme statale universal valabile, presedinti de stat care sa reprezinte aceste mecanisme si o infrastructura elaborata special pentru a organiza tot ceea ce tine de o natiune, in plan intern si extern. Asa intr-o exprimare simplista..

Salutari.'.

Acest topic a fost editat de Minerval: 18 Oct 2007, 09:39 PM


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 20 Oct 2007, 09:56 AM
Mesaj #94


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



Minerval,

zici: "unui anume segment de persoane cu care pot purta discutii in extenso, confrati, aspiranti etcetera."
nu prea vad cum poti avea discutii cu oameni care au acelasi punct de vedere ca al tau ..."confrati..."

zici: "Cum bine a subliniat si Marduk, lumea nu este condusa de masonerie si chiar as dori sa se intipareasca aceasta chestiune in gandurile celor care intra pe comunitatea Hanului."

inteleg ca esti platit ca sa faci ca oamenii sa-si intipareasca in minte nu stiu ce....poti sa te exprimi mai precis?

zici: " Masoneria asigura, sa zicem, in ansamblul ei, mijloacele dupa care sa fie ghidate anumite decizii la nivel planetar, insa, cum este si normal, pentru bunul mers al speciei umane. "

asa cum vad eu masoneria, nu sint mai mult de 100 de masoni in toata lumea. restul, fara de numar, sint membrii intr-o organizatie numita masonerie....oricum, remarc aroganta permanenta din replici "...."sa zicem"... adica pentru voi prostii, asta trebuie sa stiti,..... asta rezulta din context, indiferent ce intentii ai avea....

zici: "La chestiunea cu lumea care nu e condusa de nimeni este clar ca nu pot sa fiu de acord pentru ca reprezinta o ineptie, nu numai politica, privind ideea de stat ca atare acceptat de un intreg gen Uniunea Europeana sau poate in viitor SUE, ci ca logica faptica a evolutiei ca atare a lucrurilor. Exista mecanisme statale universal valabile, presedinti de stat care sa reprezinte aceste mecanisme si o infrastructura elaborata special pentru a organiza tot ceea ce tine de o natiune, in plan intern si extern. Asa intr-o exprimare simplista.."

este clar ca, desi mesajul este corect, textul reprezinta o recitare scolareasca a unor lectii invatate anterior....scuze dar asta se vede.....dorinteodor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Minerval
mesaj 20 Nov 2007, 08:41 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.238
Inscris: 3 January 04
Din: Romania
Forumist Nr.: 1.683



Domnule, daca dumneata crezi si pentru o secunda ca eu am timpul de a scrie doar de dragul scrisului, cu recitari si nu mai stiu eu ce, va inselati. Exprimarea a fost simpla spre a fi inteleasa de toti. Dixit!

p.s.: nu am adoptat o postura aroganta, este doar o opinie si prin urmare pot fi acuzat doar de subiectivism, desi de unde privesc eu nu poate fi vorba de subiectual sau subiectivism..


--------------------
NON NOBIS DOMINE, NON NOBIS, SED NOMINI TUO DA GLORIAM!
PATRONATUL ROMAN GALATI - federatie patronala galateana membra Consiliul de Dialog Economic si Social (Prefectura Galati)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Nov 2007, 09:13 AM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(March @ 13 Oct 2007, 07:26 PM) *
Domn' Bufnila,
Pe unde esti ? Zi-ne ceva despre acel "planul ascuns" la momentul actual !


smile.gif Vrei sa spui ca nu stii ... ca ca urmare a atitudinii prea valuritoare Ovidiu a ajuns "Robinsonu Hanuluuui!" ?

Cum sa il mai intalnesti aici, la Stirile zilei ? Cum sa mai poti afla de la sursa ceva despre acel "plan ascuns" la momentul actual ? hh.gif




rofl.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 20 Nov 2007, 09:18 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 20 Nov 2007, 07:02 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



Minerval,

zici: "Domnule, daca dumneata crezi si pentru o secunda ca eu am timpul de a scrie doar de dragul scrisului, cu recitari si nu mai stiu eu ce, va inselati. Exprimarea a fost simpla spre a fi inteleasa de toti. Dixit!"

nu stiu de ce persisti in tonul asta arogant. nu te-am suspectat in nici un moment ca ai fi trol, din contra, vrei sa trimiti mesaje. ok, dar exista o problema: vrei sa trimiti mesajele tale bazate pe ideile tale care, in principiu mai pot fi si modificate in dialog real sau trimiti mesaje pe baza unui plan de inculcare de idei unor oameni de pe forum. am mai intilnit un forumist care in mod clar avea sarcina sa transmita mesaje. astfel de oameni se recunosc usor: au idei dar n-au argumentatie iar in loc de argumentatie dau linkuri...de la ei nu o sa obti niciodata nimic, doar lucruri care trebuie "intiparite" in minte de altii...

zici: "... desi de unde privesc eu nu poate fi vorba de subiectual sau subiectivism.." ok, am inteles: faci parte din sri, cia, mossad, cfr, bilderberg, trilaterala, hoover, rand,.....sau ceva de acest tip. pai spune asa omule ca sa stim ce spunem mai departe....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Nov 2007, 07:16 PM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Minerval @ 20 Nov 2007, 10:41 AM) *
Domnule, daca dumneata crezi si pentru o secunda ca eu am timpul de a scrie doar de dragul scrisului, cu recitari si nu mai stiu eu ce, va inselati. Exprimarea a fost simpla spre a fi inteleasa de toti. Dixit!

p.s.: nu am adoptat o postura aroganta, este doar o opinie si prin urmare pot fi acuzat doar de subiectivism, desi de unde privesc eu nu poate fi vorba de subiectual sau subiectivism..


Ce faci maistre ? Te-ai refugiat in cotlonul lui domn' Bufnila ? Nu zici nimic la " desteptaciunile" unui
" frate" aparut recent aici la HA ?

Acest topic a fost editat de March: 20 Nov 2007, 07:17 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 21 Nov 2007, 02:46 PM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE(Minerval @ 6 Oct 2007, 04:52 PM) *
Lumea este 'condusa' de cine trebuie


Eroare fatala !

Lumea este condusa de cine NU trebuie. Gloata a daramat unsul lui Dumnezeu si a instaurat in locul ei domnia multimii.

Iar domnia cantitatii reprezinta semnele timpurilor (Rene Guenon)

revolta impotriva lumii moderne


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Nov 2007, 06:11 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Dualist @ 21 Nov 2007, 02:46 PM) *
Eroare fatala !
Lumea este condusa de cine NU trebuie. Gloata a daramat unsul lui Dumnezeu si a instaurat in locul ei domnia multimii.

Si cine conduce lumea? Cine este "unsul lui Dumnezeu"? Ce inseamn "domnia" multimii? Daca tot vrei sa dialogam hai sa plecam de la ceva concret, sa vedem ce intelegi tu prin tot ce ai afirmat tu aici, daca vrei daca nu, asta este. "Lumea este condusa de cine NU trebuie. Gloata a daramat unsul lui Dumnezeu si a instaurat in locul ei domnia multimii." rofl.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 21 Nov 2007, 07:12 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Regele ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Nov 2007, 07:20 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 21 Nov 2007, 08:11 PM) *
Si cine conduce lumea? Cine este "unsul lui Dumnezeu"? Ce inseamn "domnia" multimii?

Ce-i de lamurit aici ? E un eufemism pentru dictatura proletariatului !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 21 Nov 2007, 09:10 PM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Ok, declar manusa ridicata, prietene Marduk

De milenii, omenirea s-a impartit in trei clase: clasa de jos, clasa de mijloc si clasa de sus. In Occident, in Egiptul Antic faraonul era considerat "fiul zeilor". In Japonia, in Orient, imparatul era considerat la origini divin. De asemeni, amandoua societatiile aveau o ierarhie. Aveau un conducator de origine divina si o clasa sociala conducatoare - nobilimea. Tot in trecut, existau clase muncitoresti, clase religioase (clerul), etc.

Ideea de alianta intre puterea temporara si spirituala insemna de fapt alianta intre regi (conducatorii de moment) si Dumnezeu.
Urmand aceasta logica, imparatul devenea "unsul lui Dumnezeu" ...

Insa in 1789 a inceput un eveniment care a schimbat cu desavarsire aceasta ierarhie: Revolutia Franceza.

Revolutia Franceza a insemnat printre altele decapitarea regelui si masacrarea nobilimii. Iar in locul lor s-a instaurat suveranitatea poporului. Nobilul educat a fost executat si in locul sau s-a ridicat un burghez, un negustor care nu stia sa vada altceva decat profit din orice ...

In locul "unsului lui Dumnezeu" s-a instaurat in cele din urma un presedinte ales ... prostimea, taranii, ultimii oameni au ajuns sa conduca prin reprezentanti.

De exemplu pe 25 noiembrie noiembrie ultimii oameni din societate o vor conduce prin modul in care isi vor exercita "cel mai important drept" : dreptul la vot.

Asadar, prostimea a decapitat legatura cu Divinitatea si a ales sa se auto-guverneze.

Duminica, 25 noiembrie toti taranii talibani-ortodocsi il vor vota pe Becali drept "uns al lui D-zeu" (doar a declarat ca ii vorbeste). Intelegi acum ce anume s-a schimbat ?

Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ...

Acest topic a fost editat de Dualist: 21 Nov 2007, 09:12 PM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 21 Nov 2007, 10:14 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Dualist @ 21 Nov 2007, 09:10 PM) *

QUOTE
De milenii, omenirea s-a impartit in trei clase: clasa de jos, clasa de mijloc si clasa de sus. In Occident, in Egiptul Antic faraonul era considerat "fiul zeilor". In Japonia, in Orient, imparatul era considerat la origini divin. De asemeni, amandoua societatiile aveau o ierarhie. Aveau un conducator de origine divina si o clasa sociala conducatoare - nobilimea. Tot in trecut, existau clase muncitoresti, clase religioase (clerul), etc.

Mai mult sau mai putin, dar in mare este corect ca a existat, exista si va exista o ierahie printre umani. Ierahie stabilita de interese, dorinte, oportunitati si nu in ultima instanta de noroc sau sansa.
QUOTE
Ideea de alianta intre puterea temporara si spirituala insemna de fapt alianta intre regi (conducatorii de moment) si Dumnezeu.
Urmand aceasta logica, imparatul devenea "unsul lui Dumnezeu" ...

Eu nu pot fi de acord cu acest principiu. Mai degraba regii si clerul s-au folosit de Dumnezeu spre a conduce societatea umana.
QUOTE
Insa in 1789 a inceput un eveniment care a schimbat cu desavarsire aceasta ierarhie: Revolutia Franceza.

Prima revolutie consemnata a avut loc acum cateva mii de ani in Egipt, iar inainte de revolutia franceza a avut loc revolutia burgheza din Anglia, revolutia americana. Oricum schimbarile majore in cadrul ierarhiilor stabilite de mii de ani au fost facute de revolutii.
QUOTE
Revolutia Franceza a insemnat printre altele decapitarea regelui si masacrarea nobilimii. Iar in locul lor s-a instaurat suveranitatea poporului. Nobilul educat a fost executat si in locul sau s-a ridicat un burghez, un negustor care nu stia sa vada altceva decat profit din orice ...

Da, din aceasta suveranitate a poporului s-a nascut un imparat, Napoleon, apoi restauratia, dupa care???
QUOTE
In locul "unsului lui Dumnezeu" s-a instaurat in cele din urma un presedinte ales ... prostimea, taranii, ultimii oameni au ajuns sa conduca prin reprezentanti.

Eu zic ca pui prea mare accent pe "unsul lui Dumnezeu" Regele poate juca un rol de mediator pe scena politica a unei tari, dar in momentul in care in tara apar oameni mai bogati ca regele acesta poate pierde statutul de mediator al intereselor politico economice. Regele devenind exponentul unei camarlii, la fel ca si un presedinte. Nu exista legatura spirituala intre "unsul" si Dumnezeu totul are la baza puterea financiara a unui individ sau familii la un moment dat.
QUOTE
De exemplu pe 25 noiembrie noiembrie ultimii oameni din societate o vor conduce prin modul in care isi vor exercita "cel mai important drept" : dreptul la vot.

Vrei ca "ultimii oameni din societate" sa nu aiba drept la vot? Toate natiunile au trecut prin acest stadiu, votul poporului, fie el prost sau bun poporul si-a exprimat votul, importatnti in tot acest angrenaj sunt politicienii. Ei trebuie sa invete poporul sa deoasebeasca binele de rau sa-si cunoasca interesele ca indivizi membrii ai unei societati. In ceea ce priveste Romania din nefericire s-a aflat la locul nepotrivit in timpul nepotrivit si pe deasupra a fost dezavantajata si de pozitia geografica.
QUOTE
Asadar, prostimea a decapitat legatura cu Divinitatea si a ales sa se auto-guverneze.

"Prostimea" asa cum o numesti nu a rupt niciodata legatura cu Divinitatea, nu poate face asta deoarece "divinul" este ultimul sprijin al acestor oameni simplii. Ei sunt doar folositi de catre conducatori, care-si aroga si postura "divinitatii" sau a relatiei cu divinitatea.
QUOTE
Duminica, 25 noiembrie toti taranii talibani-ortodocsi il vor vota pe Becali drept "uns al lui D-zeu" (doar a declarat ca ii vorbeste). Intelegi acum ce anume s-a schimbat ?

Ti-e frica sa nu iasa Becali castigator? Am si eu temeri in acest sens, dar daca este sa se intample atunci poate ca chiar trebuie sa se intample iar noi suntem prea mici ca sa putem face ceva.
QUOTE
Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ...

Cantitatea nu este importanta, calitatea celor putini este mult mai importanta. Conducatorii, creatorii de opinie, intelectualii acestia sunt importanti ei trebuie sa aiba calitati chiar daca par a nu avea, exista ceva care face ca masele sa urmeze un conducator, pana la un punct. Cei multi au un mecanism extraordinar, mecanismul turmei, acesta regleaza miscarile multimii si chiar daca multimea face o gresala, desi pot aparea pierderi, incet dar sigur, echilibrul este restabilit.

Acest topic a fost editat de marduk: 22 Nov 2007, 08:09 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorinteodor
mesaj 21 Nov 2007, 11:29 PM
Mesaj #105


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 237
Inscris: 25 March 06
Forumist Nr.: 8.030



Dualist,

vorbesti ca la carte dar istoria din carte este falsa....

zici: "Eu asta inteleg prin domnia cantitatii ... o societate condusa de cei multi ..."
asta este foarte fals. societatea omeneasca, dintotdeauna a fost condusa de cei care platesc salarii.

jiji este un platitor de salarii (desi unul marunt de tot) si deci si el participa ca conducerea societatii. in rest toti, de la cel mai umil zilier si pina la seful statului, sintem salariati.

de ce platitorii de salarii conduc societatea? pai pentru ca ei stabilesc ce se munceste, cu ce scop, cit de eficient, cu cit va fi platit fiecare,....din impozitele platite de ei traieste "statul" care le este subordonat....

cu scumpa noastra patrie se intimpla un proces absolut fascinant pe care-l urmaresc de multa vreme: tranzitia de la gindirea fals-democratica ("democratia" comunista adaptata dupa ureche) la sistemul democratic de tip occidental.

pentru retrograzi, avem "oligarhi" care falsifica vointa poporului iar pentru cei care stiu catre ce mergem avem mediul economico-financiar care controleaza politicul....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 01:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman