HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Sinuciderea, Dreptul de a muri
abis
mesaj 14 Dec 2007, 04:33 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(SORIN @ 14 Dec 2007, 02:04 PM) *
Vrei sa te sinucizi, culcate pe calea ferata...nimeni nu vede si simte.

Mecanicul de locomotiva... Ala nu o sa mai fie om intreg...

Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 14 Dec 2007, 04:35 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 04:33 PM) *
Mecanicul de locomotiva... Ala nu o sa mai fie om intreg...

Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.


sau............. frusty.gif frusty.gif poate va vine mintea la loc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 14 Dec 2007, 05:11 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



S-a dezbatut din punct de vedere al familiei, al religiei, al martorilor ...

Mai ramane cadrul legal.

Din cate stiu, Uniunea Europeana garanteaza dreptul la viata. Atat.

Dar nu si dreptul la sinucidere intrucat daca incerci sa te sinucizi autoritatile vor face tot posibilul sa te impiedice ...

Asadar, sinuciderea este "ilegala" ...


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2007, 05:11 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 14 Dec 2007, 06:07 PM
Mesaj #74


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Dualist @ 14 Dec 2007, 05:11 PM) *
Din cate stiu, Uniunea Europeana garanteaza dreptul la viata. Atat.

Deci legea instituie obligativitatea de a trai? Garantarea dreptului la proprietate nu implica obligativitatea de a avea proprietati; garantarea dreptului la viata, in mod analog, nu implica obligativitatea de a-ti pastra viata in orice conditii.

In unele tari eutanasia este legala.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Dec 2007, 07:27 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 06:33 PM) *
Pentru amatori, mai bine sa gaseasca o solutie care nu implica prezenta altcuiva: pastile, taiat vene in baie, spanzurat in pivnita etc.

Ei bravos domn' moderator pentru asemenea sugestii/indemnuri ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 14 Dec 2007, 07:32 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai da... Daca tot o face, macar sa o faca in asa fel incat sa-i afecteze cat mai putin pe ceilalti...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Dec 2007, 08:40 PM
Mesaj #77





Guests






Din cate stiu, undeva in America, este o lege care interzice sinuciderea. Nu mai stiu cum suna, dar stiu ca pedeapsa e - pe langa absurda, ca deh!, cine dreq sa mai fie pedepsit? rofl.gif - destul de grea si costisitoare biggrin.gif Dar asta e una din legile alea comice, ramasa din vremurile cand oamenii inca descopereau facutul de legi biggrin.gif

Acum serios vorbind: constitutia, legea, moralitatea, religiile, etc - toate iti dau si accepta dreptul la viata. Nu se vorbeste nicaieri despre dreptul sau libertatea de-a iti lua viata.

Unii numesc sinuciderea un act de lasitate. Altii zic ca e curaj. Eu inca sunt nehotarata unde s-o incadrez.

Un amic bun de-al meu, om ce-mi era drag, copil - doar 23 ani - s-a sinucis anul asta in urma unei divergente cu iubita. Era putin abtiguit si s-a aruncat de la etajul hotelului. Si dus a fost. Sincer? N-am apucat sa-l cunosc live pe om, doar pe net. Dar m-a durut sufletul rau de tot ca s-a dus si "am timp sa-l vizitez" s-a transformat in "poate ne-om intalni pe lumea ailalta".

Oricum ar face-o cineva, momentul in care sinucigasul este gasit e un soc pentru oricine il gaseste - ruda sau nu. Si oricum ar face-o, oricine lasa in urma familie, prieteni cu suflete indurerate, care nu pricep nici in ruptul capului "de ce!???!"...

Consider ca site-uri de genul, care iti explica detaliat ce si cum, metode, asteptari, bla bla bla - ar trebui nu numai interzise, dar cine le face ar trebui pedepsit rau! Un om ce contempleaza sinuciderea e ajuns la capatul puterilor si doar frica de moarte il mai tine in viata. Insa daca moartea e descrica feeric, atunci nimic nu-l va mai convinge sa incerce sa traiasca.

Da, viata ESTE de o mie de ori mai dificila ca moartea. O data mort, aia e, nu mai esti! Nu te mai chinui cu chirii, cumparat de casa, mancare, supravietuirea pentru ziua de maine, iubitu/iubita nu e happy sau nu te mai vrea si tot asa. Moartea e nimic si nimicul va fi intotdeauna mai usor decat ceva. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa alegem nimicul.

Ciudat cum in Uk - de exemplu - rata sinuciderilor e grav de mare, mai ales in randul masculilor intre 20 si 30 ani, iar in Africa oamenii se chinuie si traiesc de azi pe maine, in locuri uitate de lume si de Dumnezeu...

Ca si concluzie - ca mi-a intrerupt propitaru gandurile biggrin.gif - consider ca site-uri de genul nu-s benefice si n-ar fi bine sa existe. Un site cu informatii generale - da, dar nu cu explicatii despre cum si ce metode si care is mai bune dry.gif nonono.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 14 Dec 2007, 09:08 PM
Mesaj #78


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



in elvetia se acorda ajutor in sinucidere, in cazul persoanelor bolnave incurabil.
Societatile DIGNITAS si EXIT ofera asistenta si ajutor efectiv.
Am vazut un reportaj intr-una din serile trecute, o doamna in varsta de aproximativ 80 de ani povestea despre decizia sotului ei de a muri asistat. Suferea de diverse boli dar nu era in stadiul terminal. La 9 luni de la prima luare de contact cu asociatia, persoana care urma sa asiste a venit acasa si i-a dat sa bea o solutie de otrava - nu stiu exact despre ce era vorba - conditia la a fi asistat este sa te mai poti misca atat incat sa bei bautura singur. In momentul in care suferi de paralizie sau orice altceva si nu poti sa bei singur nimeni nu are voie sa-ti toarne pe gat.
Mie ideea imi place. Murirea umana ii spun ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 14 Dec 2007, 09:29 PM
Mesaj #79


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE(abis @ 14 Dec 2007, 06:07 PM) *
Deci legea instituie obligativitatea de a trai? Garantarea dreptului la proprietate nu implica obligativitatea de a avea proprietati; garantarea dreptului la viata, in mod analog, nu implica obligativitatea de a-ti pastra viata in orice conditii.

In unele tari eutanasia este legala.


Draga abis,

Eu as spune ca proprietatea si viata sunt doua lucruri chiar incomparabile. Daca pe o bucata de teren poti sa il revednici, poti face procese, cadastre si vinde dupa ce i-ai pus un pret, cu viata nu stau lucrurile asa. Spun doar atat: viata nu poate fi comparata cu o suma de bani ... este de nepretuit. Si oricum cu taxele si impozitele din Europa nu prea ti se mai garanteaza dreptul la proprietate din moment ce iti ia cel putin 69%

Dreptul la moarte nu este inclus in Declaratia Drepturilor Omului si nici nu l-am intalnit in orice act juridic. O sa rog si juristii sa confirme sau infirme.

Cu stima,

D.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 14 Dec 2007, 10:27 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE(Afrodita @ 14 Dec 2007, 09:40 PM) *
Din cate stiu, undeva in America, este o lege care interzice sinuciderea. Nu mai stiu cum suna, dar stiu ca pedeapsa e - pe langa absurda, ca deh!, cine dreq sa mai fie pedepsit? rofl.gif - destul de grea si costisitoare biggrin.gif Dar asta e una din legile alea comice, ramasa din vremurile cand oamenii inca descopereau facutul de legi biggrin.gif

Nu e atat de absurda legea pe cat pare. Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei... Pentru ca in multe cazuri, dorinta de sinucidere e un impuls de moment.


Domnu' Dualist, matale aberezi cu spor. Printre altele, insinuezi ca oamenii nu au ca drepturi decat cele stipulate explicit in Declaratia Universala a Drepturilor Omului! Nici macar afirmatia muuult mai generala cum ca drepturile pe care le are un individ se rezuma la drepturile specificate explicit in constitutie, legi si regulamente nu este adevarata intr-o societate normala (care nu e totalitara)!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 14 Dec 2007, 10:46 PM
Mesaj #81





Guests






Uhmm, multumesc de completari Axel hug.gif Totusi am vaga impresie ca nu vorbim de aceeasi lege sau am inteles-o eu gresit cand am citit-o prima data - ceea ce era cam acum 2 ani si de atunci pana acum am invatat sa citesc legile sorry.gif

Si asa e, de multe ori dorinta de sinucidere e o chestie de moment. Banuiesc ca cei care "reusesc" isi pun planul in aplicare fix cand ii apuca disperarea si nu mai stau sa se gandeasca prea mult, caci o data ce incepi sa gandesti mai profund, iti cam dispare cheful de suicid... Desi sunt unii care pun la cale planuri destul de elaborate hmm.gif

Si da, nu e nici o lege care sa spuna ca ai dreptul sa te omori daca vrei, insa eu una consider ca nu e cazul de asa ceva. Viata e frumoasa, cu toate greutatile si necazurile ei. Pana si a te plange de ea/ele e mai placut decat sa mori biggrin.gif Parerea mea biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 14 Dec 2007, 11:17 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Draga Axel,

Eu vroiam sa subliniez faptul ca nu am intalnit o lege care sa garanteze dreptul de a muri; cu exceptia Olandei si a Elvetiei institutiile statului fac tot posibilul sa te "salveze" : te impiedica sa te sinucizi, te hranesc fortat, ba chiar au eliminat pedeapsa capitala.

Nu ti se pare ca ridica discret niste semne de intrebare ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 15 Dec 2007, 12:49 AM
Mesaj #83


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE
Nu e atat de absurda legea pe cat pare. Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei... Pentru ca in multe cazuri, dorinta de sinucidere e un impuls de moment.


Eu zic ca la spitalul de psihiatrie ar trebui internati, ca sigur nu esti zdravan daca incerci sa te sinucizi tongue.gif

Am facut eforturi sa citesc in intregime ce s-a scris pe topic (nu stiu daca am reusit laugh.gif ) si, ca si completare, vreau sa spun ca exista studii stiintifice care dovedesc ca atunci cand o sinucidere e mediatizata (tv, ziare, site-uri, etc.) numarul de cazuri creste. Explicatiile ar fi multiple, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva.

Asta cu dreptul la informare mi se pare un argument stupid.... chiar daca intentiile celor care iti livreaza informatia sunt absolut pozitive, binele tau fiind singurul scop (ceea ce, evident, nu e cazul), nu vom putea stii niciodata TOTUL, nu? Vom fi mereu constienti de realitate doar partial. In concluzie, e foarte important, dupa parerea mea, care sunt informatiile furnizate (si mai ales cum iti sunt prezentate)... pentru ca ele iti influenteaza judecata intr-un mod sau altul, garantat.

Informatia e o arma foarte puternica, si trebuie avut grija cum e folosita. Iar omul, desi vorbeste de libertate si traieste cu sentimentul ei... nu e si nu va fi niciodata cu adevarat liber. Parerea mea (eu prin libertate nu inteleg drepturile legale). Oricum, deja o iau pe aratura si ma indepartez de subiect... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 15 Dec 2007, 11:26 PM
Mesaj #84





Guests






De acord cu tine la faza cu libertatea.

Pe mine ma intereseaza explicatiile, ai timp sa le scrii? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2007, 09:58 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(axel @ 14 Dec 2007, 10:27 PM) *
Rolul acelei legi este ca daca esti prins cand incerci sa te sinucizi, te baga un pic la zdup, ca sa ai timp sa meditezi daca chiar asta vrei...

Cam subtire pedeapsa pentru cei care incearca sa se sinucida... Mai bine i-ar condamna la moarte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 17 Dec 2007, 11:02 AM
Mesaj #86


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



QUOTE(abis @ 17 Dec 2007, 09:58 AM) *
Cam subtire pedeapsa pentru cei care incearca sa se sinucida... Mai bine i-ar condamna la moarte.


huh.gif sunt putin nedumerita.......daca omul vrea sa se omoare tu zici ca pedeapsa ce-a mai bune ar fi sa fie condamnat la moarte???? blink.gif pai......i-ai face si un serviciu in felul asta, si daca tot il condamni la moarte..........pt ce sa te mai chinui sa-l prinzi in fapt si sa-l opresti? ca sa-l omori tu? blink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2007, 11:43 AM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Anca_M. @ 17 Dec 2007, 11:02 AM) *
sunt putin nedumerita

Data viitoare cand fac o gluma, pun zambareti, special pentru tine. mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 17 Dec 2007, 12:13 PM
Mesaj #88


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



cam macabra gluma, e un fel de gluma neagra. rolleyes.gif mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 31 Mar 2008, 07:11 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Dualist @ 15 Dec 2007, 12:47 AM) *
Draga Axel,

Eu vroiam sa subliniez faptul ca nu am intalnit o lege care sa garanteze dreptul de a muri;

dreptul acesta exista, chiar daca nu e cuprins in vreo lege.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Apr 2008, 10:51 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



sinuciederea e o prostie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
annacrin
mesaj 5 Apr 2008, 08:11 PM
Mesaj #91


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 125
Inscris: 29 January 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.201



Nimeni nu se mantuieste fara voia lui. Omul e spirit si libertate; nu e supus unor legi implacabile ca celelalte regnuri care-si urmeaza cursul, randuiala, potrivit Cuvantului: "Hotar ai pus peste care nu vor trece". Omul e liber sa zica "nu" chiar Ziditorului si sa cada; dar si sa se ridice si chiar sa se depaseasca. Insa nu se ridica singur. Libertatea nu e un "cadou fatal" cum se spune. Libertatea e dar divin si se implineste in spiritul luminat Har, in "Duhul Adevarului".


--------------------
Hannah


In cautarea Adevarului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
terraneus
mesaj 16 May 2008, 11:53 AM
Mesaj #92


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 16 May 08
Forumist Nr.: 11.606



eu sunt de acord cu dreptul la suicid. omul este singurul care ar trebui sa decida asupra lui in orice privinta.

se pare ca nu sunt singurul care crede asta. sunt dezbateri acum in europa pentru acordarea dreptului la suicid.

momentan sunt anumite tari in care este permisa in cazul unor boli grave, cum s-a specificat si mai sus.



--------------------
www.landsinromania.com/phorum
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 May 2008, 03:31 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



han.gif terraneus

Cred ca in tarile de care spui tu se vorbeste de eutanasiere, care e un pic diferita de sinucidere.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 20 May 2008, 05:02 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



sinuciderea e o solutie,
sa indemni pe altul sa se sinucida insa, nu e bine. Nu stiu daca toti vor avea umorul francezilor care i-au spus lui Cioran dupa ce a scris indemnurile alea la sinucidere, "Dati-ne dumneavoastra mai intai exemplul

Iar Romania am vazut ca se află in 2007 pe locul 24 într-o statistică a OMS si pe locul 17 intr-o statistica a japonezilor. Nu ne lasam.
Si cred ca nu de bine ne sinucidem noi.

Acest topic a fost editat de yuanescu: 20 May 2008, 05:03 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 20 May 2008, 08:00 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE(yuanescu @ 20 May 2008, 06:02 PM) *
Si cred ca nu de bine ne sinucidem noi.


Nici sa ne sinucide altii nu e bine Coane.......

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Oct 2008, 07:58 PM
Mesaj #96


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Serenity @ 15 Dec 2007, 01:49 AM) *
Am facut eforturi sa citesc in intregime ce s-a scris pe topic (nu stiu daca am reusit laugh.gif ) si, ca si completare, vreau sa spun ca exista studii stiintifice care dovedesc ca atunci cand o sinucidere e mediatizata (tv, ziare, site-uri, etc.) numarul de cazuri creste. Explicatiile ar fi multiple, dar nu stiu daca intereseaza pe cineva.


Pe mine ma intereseaza. rolleyes.gif
In cazul in care e adevarat acest lucru as vrea sa-i cunosc cauzele.

Recent am urmarit o emisiune despre rata sinuciderilor din Japonia. Unele corelatii mi s-au parut de-a dreptul absurde.



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 9 Oct 2008, 08:35 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Unele corelatii mi s-au parut de-a dreptul absurde.


Daca erau doar corelatii, e normal sa ti se para absurde. Poti sa corelezi orice. Asta nu implica si cauzalitate biggrin.gif.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Oct 2008, 11:13 AM
Mesaj #98


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Serenity @ 15 Dec 2007, 01:49 AM) *
Asta cu dreptul la informare mi se pare un argument stupid....

asa e! mai ales ca daca vrei sa te informezi experimentand nu merge decat o data... ultima data
si nu cred ca pe cercetatorii fenomenului ii poate impiedica cineva sa experimenteze, si nici constrangerea nu pare a fi o solutie, pentru ca o data lasati liber o sa incerce din nou

sunt insa impotriva pedepsei cu moartea.. costa prea mult ca sa isi faca ei distractia ohyeah.gif




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Oct 2008, 07:50 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Blakut @ 9 Oct 2008, 09:35 PM) *
Daca erau doar corelatii, e normal sa ti se para absurde. Poti sa corelezi orice. Asta nu implica si cauzalitate biggrin.gif.

Bineinteles smile.gif.
Insa si corelatiile trebuie sa aiba o logica, un procent de credibilitate ...

In acea emisiune se analiza rata sinuciderilor din Japonia, in raport cu alte tari, si se mergea pe ideea ca tofu si produsele fermentate din lapte de soia ar provoca depresie, depresie care in unele cazuri poate duce la sinucidere.

Nu cred ca e credibil.
Oare japonezii nu consuma acest tip de produse de secole? Oare cu 40-50 de ani in urma sinuciderile atingeau cota din ziua de azi?

Lista cu rata sinuciderilor in diverse tari.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...by_suicide_rate

Am ramas surprinsa sa vad cine e in capul listei si cine pe la sfirsitul ei.
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.

Acest topic a fost editat de exergy33: 10 Oct 2008, 07:51 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tikky
mesaj 10 Oct 2008, 08:09 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.330
Inscris: 16 September 05
Forumist Nr.: 6.952



QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2008, 09:50 PM) *
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.



presiunea competitiei nu este atat de mare.


--------------------
I'm a superbutterfly, and superbutterflies don't cry!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 10 Oct 2008, 08:17 PM
Mesaj #101


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2008, 08:50 PM) *
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.



Aia, saracii, sunt prea ocupati cu gasirea potolului zilnic, nu mai au timp de prostii d-astea, filozofice! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Oct 2008, 06:55 AM
Mesaj #102


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2008, 08:50 PM) *
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.


aia sunt ocupati sa supravietuiasca, nu au timp de prostii
probabil ca tre sa ajungi sa te plictisesti rau ca sa ai timp de gandeala si sa iti mai vina si curaju'



--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Oct 2008, 05:46 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Cucu Mucu @ 10 Oct 2008, 09:17 PM) *
Aia, saracii, sunt prea ocupati cu gasirea potolului zilnic, nu mai au timp de prostii d-astea, filozofice! rofl.gif


Mi-ai adus aminte de profesorul nostru de filozofie din facultate care obisnuia sa ne spuna ca saracii au mintea mai sanatoasa. smile.gif
... nu degeaba era profesor de filozofie.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Oct 2008, 06:25 PM
Mesaj #104


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Pe români îi înțeleg! ohyeah.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 13 Oct 2008, 11:36 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE(exergy33 @ 10 Oct 2008, 07:50 PM) *
Lista cu rata sinuciderilor in diverse tari.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_count...by_suicide_rate

Am ramas surprinsa sa vad cine e in capul listei si cine pe la sfirsitul ei.
Multe tari cu economia pe butuci, cum ar fi Azerbaijan, Gruzia, Siria, Peru, Macedonia, Albania... au printre cele mai mici rate.


...si rata sinuciderilor in randul barbatilor este considerabil mai ridicata decat a femeilor. Fara exceptie, pentru fiecare tara in parte.
Inca o dovada ca argumentele legate de hrana si alte motive superficiale sunt false.
Sinuciderea ca fenomen este rezultatul societatii patriarhale materialiste moderne, a modului in care este interpretat 'insuccesul' social.
Femeile sunt mai realiste, au valori mai puternice sau se adapteaza mai bine conditiilor date. smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 12:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman