HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Mintea Tanara, despre capacitatea mintii tinere
Mistinguett
mesaj 6 May 2006, 10:23 PM
Mesaj #36


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE
viziunea asta este polarizata de experienta, dar poti avea oricand in timpul vietii revelatia ca esti parte din lume, unii sunt mai precoci in a observa asta... inainte de 20 de ani...


Cred ei ca-s mai precoci. Si asta zic tot polarizat de experienta. laugh.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 6 May 2006, 10:24 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



@bishop:
QUOTE
Cand esti tanar, moartea pare departe, toate graviteaza in jurul tau. Esti centrul. Apoi descoperi ca nu e chiar asa. Cu durere si suspin. Pilonii se naruie. Pe ce te mai poti baza?


n-aş zice ca lucrul asta il descoperi abia la maturitate, sunt o multime de motive ca sa nu cred ca moartea are neaparat legatura cu revelatia ca nu esti centrul. Asta e pesimism, iar aici e vorba de intelepciune.

@Mistinguett:
Iniya a descris un principiu de elocventa, am citit "Arta de a reusi in viata" de Dale Carnegie in liceu si mi-am insusit multe invataminte de acolo...

QUOTE
Cum are insa asta legatura cu teribilismul unui tanar care se prezinta lumii ca altceva decat ceeea ce este ca sa fie unic, deosebit?
Ce spui mai sus se aplica mult mai bine daca ma prezint lumii cum sunt cu adevarat, nu daca ma dau mai destept/cocos/poet/sportiv/etc decat sunt.


trebuie sa gasesti un echilibru intre increderea in propriile forte si mandrie, lucru dependent de personalitatea fiecaruia


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 8 May 2006, 06:57 PM
Mesaj #38


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE
n-aş zice ca lucrul asta il descoperi abia la maturitate, sunt o multime de motive ca sa nu cred ca moartea are neaparat legatura cu revelatia ca nu esti centrul. Asta e pesimism, iar aici e vorba de intelepciune.

Am spus mai devreme: constientizare profunda a efemerului. Sunt o multime de motive aparente care sa ne faca sa credem ca intelegerea trecatorului/efemerului nu are legatura cu revelatia ca nu esti centrul in lume. Insa o singura cauza reala declanseaza acest efect.
Intelepciunea incepe acolo unde incepe asumarea realitatii - faptul ca esti o etapa din fluxul universal. Ca te nasti, cresti, descresti si mori. Spune-i pesimism sau cum vrei. Eu ii zic realism. Cand incepe cautarea sincera de adevar si refuzul de a mai accepta basmul.

Acest topic a fost editat de bishop: 8 May 2006, 09:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 May 2006, 06:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 8 May 2006, 10:35 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Eu ii zic realism. Cand incepe cautarea sincera de adevar si refuzul de a mai accepta basmul.


Ok, cu asta sunt de acord! smile.gif

mai un lucru: muzica, moda, stilul anilor de liceu ne plac cel mai mult oricaruia dintre noi, chiar daca intre timp am ajuns sa cunoastem adevaruri si realitati, ne-am asumat realitatile si ne-am adaptat necesitatilor maturitatii... smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bishop
mesaj 21 May 2006, 07:47 PM
Mesaj #40


Cronicar
****

Grup: Moderator
Mesaje: 460
Inscris: 28 November 04
Forumist Nr.: 5.003



QUOTE (Erwin @ 8 May 2006, 11:35 PM)
QUOTE
Eu ii zic realism. Cand incepe cautarea sincera de adevar si refuzul de a mai accepta basmul.


Ok, cu asta sunt de acord! smile.gif

mai un lucru: muzica, moda, stilul anilor de liceu ne plac cel mai mult oricaruia dintre noi, chiar daca intre timp am ajuns sa cunoastem adevaruri si realitati, ne-am asumat realitatile si ne-am adaptat necesitatilor maturitatii... smile.gif

De ce oare ramanem cu nostalgii juvenile? Pentru ca nu prea ne place ceea ce aflam ulterior si am dori sa ne reintoarcem la taiat frunza la caini - e in natura omului asta.
Daca nu stii, doresti sa afli, sa intelegi. Dupa ce ai inteles, ai fi vrut sa nu stii. Parerea mea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 May 2006, 11:51 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



bishop:
QUOTE
Daca nu stii, doresti sa afli, sa intelegi. Dupa ce ai inteles, ai fi vrut sa nu stii. Parerea mea.


sunt trist după aşa o părere... mie todeauna îmi apare ceva nou de cercetat în vreme ce înteleg ce căutasem mai înainte... aşa că mă bucur că ştiu! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 04:07 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman