HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Imparatia Cerurilor, in cer sau pe pamant???
edinide
mesaj 27 Apr 2006, 03:43 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@bol
QUOTE
QUOTE
Altfel, acolo nu va mai fi gluma sau teribilism...

Acolo unde, Edinide ?


Este Valea Mortii, este Lumea Dintre, este Lumea Umbrei, este Vamile Vazduhului, este Purgatoriul, este cum vrei sa-i spui, este Realitatea Spirituala pe care Sufletul Omului o gaseste dupa ce se desprinde de Corpul Somatic.

Acolo, daca nu ajungi din timpul vietii la Cunoastere Spirituala, vei trai cel mai adinc si indelung Cosmar pe care nu-l poti acum nici macar imagina, doar citeste-l pe Ioan.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Apr 2006, 07:14 AM
Mesaj #37


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua,
Nu zic ca e rau sa te uiti pe National Geografic, insa avand in vedere ce fel de doctori in teologie fac comentariile si interpretarile, si apoi ce interese exista pe plan mondial, acord acestor emisiuni cam intre 5 - 10 % adevar...
Cand ma uit la ele, ma uit doar ca sa vad pana unde poate merge manipularea, ca sa stiu la ce sa ma astept...
Tu faci cum vrei, dar nu cred ca e bine sa te indoiesti, la fiecare cuvant al unuia sau al altuia... Daca tu simti ca esti pe calea cea buna, atunci ramai neclintita in credinta...


Edinide
Sunt lucrari tiparite... Le-am indicat titlul si autorul la inceputul fiecareia... Eu nu am facut decat sa le scanez si sa le public aici in forma lor originala....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 27 Apr 2006, 06:54 PM
Mesaj #38


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Stii cum e Clopotel, nu e vorba in sine de acest post tv...ceea ce ma framanta pe mine este daca noi suntem in posesia macar a catorva cuvinte realmente spuse de Mantuitor, pentru ca pe mine una m-a facut sa ma gandesc putin faptul ca nici evangheliile canonice nu sunt scrise de cei carora le sunt atribuite adica nu sunt scrise de catre cei 4 apostoli...asta ma apasa...cat oare din ceea ce a predicat Isus poate ajunge la urechile noastre si cat oare nu este doar poezie, avand in vedere vremurile respective...intelegi tu la ce ma refer nu are sens sa ma intind acuma cu explicatii si specificari...! Imi este frica ca in atatia ani sa nu se fi masluit tot ce mai continea macar un sambure de adevar...si apoi preotii cu interesele de rigoare au mai intervenit probabil si ei la ceea ce nu "convenea functiei"....deci pe mine veridicitatea acestor manuscrise fie ele canonice sau apocrife ma chinuie mental...acu descopar ca nici apocalipsa nu se stie cu exactitate cine a scris-o si nici ce semnifica ea de fapt...de aici si intrebarea mea de la inceput in privinta Imparatiei!


P.S. sper la noapte sa pot sta sa citesc tot ceea ce ai scris! ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Apr 2006, 06:54 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Apr 2006, 10:20 PM
Mesaj #39


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua,
QUOTE
ceea ce ma framanta pe mine este daca noi suntem in posesia macar a catorva cuvinte realmente spuse de Mantuitor, pentru ca pe mine una m-a facut sa ma gandesc putin faptul ca nici evangheliile canonice nu sunt scrise de cei carora le sunt atribuite adica nu sunt scrise de catre cei 4 apostoli...asta ma apasa...

Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu mai demult, si cred ca majoritatea credinciosilor... Eu inainte de a ma intoarce cu adevarat spre ortodoxie, eram orientat spre religiile si practicile orientale, parandu-mi-se chiar infantile practicile ortodoxe...
Nu intelegeam nimic din ortodoxie, iar Biblia mi se parea o carte mai putin reusita decat Ramayana sau Mahabharata...
Cred ca orice ateu asa gandeste...
Dar, eu fiind ca Toma necredinciosu, pana nu m-am convins fizic ca ce spune Biblia e adevarat, eu nu am crezut... Apoi am inceput sa studiez ortodoxia cu mai mare atentie, verificand pas cu pas in practica daca ce se spune acolo e adevarat...
Practicata cu credinta, dar mai ales cu mila de la Dumnezeu, credinta ortodoxa te duce rapid catre Dumnezeu, iar fericirea traita este mult deasupra oricarei fericiri pamantesti...
Nu stiu in ce religie esti, nici nu incerc sa te conving de ortodoxie , in cazul in care nu esti ortodoxa..., dar daca incerci sa practici cu credinta religia, vei reusi sa atragi mila si harul lui Dumnezeu...Este nevoie, e adevarat si de un anumit mod de viata intru Hristos, pe care eu l-am invatat de la calugari, si din anumite lucrari ortodoxe care trateaza in amanunt viata intru Hristos... Dar poate fi practicat cu succes de oricine, daca face ascultare intru Domnul, pentru ca mantuirea este potential pentru toti... wub.gif
PS...acum eu nu mai am nici un fel de dubiu aspra adevarului biblic, asupra efectelor benefice ale credintei ortodoxe, asupra harului deosebit al preotilor ce vine de la Dumnezeu, si asupra milei Mantuitorului si a Maicii Sale, grabnica ajutatoare pacatosilor spre indreptare...
Harul preotilor, pentru cine ar mai avea dubii, se poate verifica relativ usor, pentru cine are credinta si vrea sa vada...
Asa ca de ce ar putea sa ma convinga pe mine 1000 de reportaje pe NG sau pe Discovery sau nu mai stiu eu de unde...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Apr 2006, 10:23 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 28 Apr 2006, 01:18 PM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Am citit...e intru-catva relevant...adica "exista o explicatie"...in privinta religiei mele...eu sunt botezata la ortodocsi dar nu sunt o prcaticanta ferventa a acestei religii...as vrea sa ma intelegi bine...as vrea sa stiu (se prea poate sa vreau luna de pe cer wub.gif ) care au fost Cuvintele Mantuitorului si din ceea ce cunoastem noi care sunt realmente spusele lui, lucru care e imposibil de verificat, din pacate...ei bine..pe mine ceea ce ma opreste in a fi o prcaticanta ferventa a acesti religii e tocmai dogma...traditia...care nu este altceva decat cuvantul oamenilor, muritori ca si noi...asta mi se pare mie ca este biserica ....o mana de traditiii insuflate din generatie in generatie...eu inteleg ca "sfintii parinti" si "parintii pustiei" or fi avand si ei trairile lor, viziunile lor si au scris despre asta insa pentru mine nu este suficient pentru ca pana la urma sunt experiente personale mai mult sau mai putin veridice....si evident contribuie si faptul ca biserica astazi este o institutie cu propriile interese etc etc...si nu este ceea ce ar trebui sa fie iar eu nu pot sa ma fac ca nu stiu...ai sa spui probabil ca, confund ortodoxia cu biserica de azi....ca nu sunt acelasi lucru...dar din paacte eu observ ca se cam "contopesc"...cel mai frumos aspect de aici mi se pare rugaciunea inimii..dar Isus conform bibliei ne-a aratat cum sa ne rugam si atunci de ce mai e nevoie si de altele??? as vrea sa spun multe dar cred ca in acest moment nu le pot asterne in casuta aceasta de scris....mi-e teama ca toate generatiile care au trecut de 2000 de ani incoace au mai adaugat cate ceva la ceea ce era "autentic" si mi-e teama ca "autenticul" s-a pierdut sau daca nu s-a pierdut (cele scrise in biblie!) sunt foarte indoilenice privind veridicitatea spuselor Mantuitorului! in privinta credintelor orientale ...nu am absolut nici o treaba...nu am practicat nimic de acest gen insa am citit cate ceva despre...mi-a placut mult siddha yoga (yoga perfectiunii) e interesant de parcurs cateva idei...dar in rest nu m-a impresionat nimic si nu am prcaticat nimic in acest sens...simt ca sunt fara radacini...asta simt...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Apr 2006, 01:48 PM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua,
QUOTE
pe mine ceea ce ma opreste in a fi o prcaticanta ferventa a acesti religii e tocmai dogma...traditia...care nu este altceva decat cuvantul oamenilor, muritori ca si noi...asta mi se pare mie ca este biserica ....o mana de traditiii insuflate din generatie in generatie...eu inteleg ca "sfintii parinti" si "parintii pustiei" or fi avand si ei trairile lor, viziunile lor si au scris despre asta insa pentru mine nu este suficient pentru ca pana la urma sunt experiente personale mai mult sau mai putin veridice....si evident contribuie si faptul ca biserica astazi este o institutie cu propriile interese etc etc...

Te inteleg, ca si eu gandeam la fel....Dupa ce preotul ortodox m-a tamaduit trupeste si sufleteste, m-am convins ca Dumnezeu e cu el, lucru pe care nu reusise sa-l faca nici o tehnica orientala in care eu aveam mare incredere si cu care ma mandream... Atunci, am incercat sa aflu mai multe despre dogma ortodoxa, ca sa inteleg "mecanismul"...
Am inceput cu recitirea Bibliei, evident, dar nu-mi erau clare multe lucruri, ba am gasit pe la diversi "crestini", tot felul de interpretari care se bat cap in cap... Atunci, am realizat ca daca Dumnezeu a vrut sa ne comunice ceva, atunci acel ceva trebuie sa aibe o singura interpretare buna, restul sunt ganduri de la "ucigasul de suflete" ca sa ne tina departe de Dumnezeu... Dupa rugaminti la Dumnezeu sa-mi lumineze mintea mea proasta, am ajuns sa citesc Vietile Sfintilor Parinti, si Filocalia si Patericul... Pe masura ce le citeam, simteam cum mi se limpezesc gandurile pur si simplu, cum Biblia, care pana atunci era o carte neinteleasa pentru mine, se deschide in intelesurile ei cele mai ascunse si cum se simte vointa lui Dumnezeu in ea, catre oameni....
"Traditia" aceasta, inseamna aceasta invatatura nepretuita pentru ortodocsi, caci ea este cheia intelegerii gandului si voii lui Dumnezeu... Ai vazut ca sectarii zic ca doar Biblia e de ajuns? Pai daca doar Biblia e de ajuns, atunci cum de sunt 1000 de secte, cu pareri diferite despre acelasi lucru?... Ori toti au dreptate, ori doar unul sau niciunul.... Dar eu iti spun ca nu au cum sa aibe dreptate toti, caci voia lui Dumnezeu este numai una... De aceea, Sfintii Parinti, vazatori cu duhul, au spus ca exista acei diavoli numiti arhiconi, care indeamna omul sa se mandreasca cu puterea lui de intelegere si sa gandeasca ca el poate pricepe singur ce scrie in Biblie... Noi ortodocsi ne ferim sa cadem prada acestor diavoli arhiconi, si sa interpretam Biblia cum ne taie capul, si cum sectarii chiar se mandresc ca fac...
Biserica ortodoxa, este formata din dogma si partea administrativa, asa grosier vorbind... Tu nu te uita la cei ce se cocoata in varful ierarhiei si care vor functii si care merg pe interese, ci priveste la vietile Sfintilor... Acestia l-au urmat pe Iisus si noi trebuie sa facem ca ei...
QUOTE
simt ca sunt fara radacini...asta simt...

Daca ai spus ca ai primit Sfantul Botez ortodox, atunci nu esti deloc fara radacini... Nici eu nu realizasem importanta acestui Botez, dar are o importanta covarsitoare...
O sa mai discutam despre asta daca doresti...
In cateva minute o sa postez cateva lucruri interesante pe topicul Ortodoxia, asa ca daca esti interesata, poti sa treci pe acolo... Poate te va ajuta la ceva...
Doamne ajuta!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 28 Apr 2006, 01:57 PM
Mesaj #42


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Multumesc Clopotel hug.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 28 Apr 2006, 06:22 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Sper sa fiu la subiect..."Imparatia cerurilor" DECI

@ TriRegnum si altora care se pricep la problemele teologice - poate cineva sa explice ce se petrece in noaptea de Inviere - dupa rit ortodox - respectiv apartitia sfintei lumini la Mormantul Sfant din Ierusalim. Eu am un material cu extensia pps pe care vi l-as putea trimite daca da cineva o adresa de mail si stie cum sa-l posteze. Pe vremuri, Mihai a mai facut asa ceva pentru mine, dar au trecut ani...Mi se pare interesant si nu am alta explicatie decat ce scrie acolo; e in lb. romana. Daca considerati ca merita, trimiteti-mi cineva o adresa de mail si dupa aia il puneti voi aici pe forum... Danke.. flowers.gif

Acest topic a fost editat de cactus: 28 Apr 2006, 06:23 PM


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 28 Apr 2006, 06:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



S-a rezolvat; multzam Clopotzelius..user posted image


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Apr 2006, 07:43 PM
Mesaj #45


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Materialul trimis de Cactus in format pps:
SfantulMormantLaInviere


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Apr 2006, 06:52 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
...as vrea sa stiu (se prea poate sa vreau luna de pe cer  ) care au fost Cuvintele Mantuitorului si din ceea ce cunoastem noi care sunt realmente spusele lui, lucru care e imposibil de verificat, din pacate...


Roua,

Lipsa Credintei este un Cerc Vicios: nu crezi pentru ca nu ai Credinta, si nu ai Credinta pemtru ca nu crezi. Ti-am spus mai sus ca te pierzi in detalii nesemnificative, scapind astfel esenta.

Ce spui tu, ca spusele lui Isus ar fi imposibil de verificat, este lipsa de Credinta, este Necunoastere Spirituala si este Anti-Crestinism, pentru ca in Evanghelie se afirma contrariul. Ce spui tu este contrar la ce a spus Isus si este astfel un mare Pacat, pentru tine in primul rind, si apoi pentru cei din jur care pot asculta la Pacatele tale.

Tu cauti la Virful Piramidei fara a te deranja a escala Prima Treapta macar. Este un fel de Lene Spirituala in care tare bine ti-ar prinde o portie gratuita de Credinta, de culci seara fara, si te trezesti dimineata cu Credinta sporita. Cunoasterea de care te impiedici nu vine fara perseverenta si fara Sacrificii Lumesti, si bine face asa.

Culmea ironiei, verificare spuselor lui Isus nici nu este departe de tine... tu o cauti in "documente", ceea ce pentru mine este clar ca lumina zilei, n-o vei gasi niciodata... desi o ai deja... raspunsul este cu un rind mai jos...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 29 Apr 2006, 09:05 AM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (edinide @ 29 Apr 2006, 07:52 AM)
Roua,

Lipsa Credintei este un Cerc Vicios: nu crezi pentru ca nu ai Credinta, si nu ai Credinta pemtru ca nu crezi. Ti-am spus mai sus ca te pierzi in detalii nesemnificative, scapind astfel esenta.


Edinide ai dreptate dar se poate sa scrii totusi posturi in care sa nu mai specifici ca ma pierd in detalii...acest lucru nu ma ajuta, as prefera sa raspunzi daca raspunzi la ceea ce am scris eu acolo si sa pricepi bine ce am vrut sa spun...faptul ca ma pui la punct nu face decat rau!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 May 2006, 05:05 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
acest lucru nu ma ajuta, as prefera sa raspunzi daca raspunzi la ceea ce am scris eu acolo si sa pricepi bine ce am vrut sa spun...faptul ca ma pui la punct nu face decat rau!

Nu este punere la punct, si nu ar fi Crestineste a o face... Daca citesti cu atentie, nu este numai evidentierea Caderii in care te gasesti ci si o posibila solutie la aceasta, ceea ce contituie un Raspuns, chiar daca nu l-ai sesizat. Eu nu am dorit sa-ti inchid gura ci sa-ti deschid ochii...
- pentru ca in Evanghelie se afirma contrariul, deci ai si locul raspunsului
- verificare spuselor lui Isus nici nu este departe de tine, deci ai o directie indicata
- raspunsul este cu un rind mai jos, deci ai o sugestie facuta

Sa spunem ca eu asi veni si ti-as raspunde deslusit la indoielile tale. Pentru ca te indoiesti deja, nu vei primi spusele mele oricum. De aceea, nu ti-am indicat Raspunsul (tu nefiind gata pentru un Raspuns ci pentru o Indoiala), ci locul unde Raspunsul se gaseste. Cind, si daca, va veni vremea potrivita, il vei gasi.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 1 May 2006, 12:21 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Felul in care pui tu problema nu e deloc edificator ba dimpotriva..eu am pus o intrebare sau ma rog am adresat ceva spre dezbatere spune-i cum doresti, nu am nevoie de consideratii filozofice despre indoiala mea ...tocmai de aceea am si pus intrebarea pentru ca ma aflu in impas cu privire la anumite aspecte, si mai exista inca ceva nelamuriri dar nu am sa le postez pentru ca ma trezesc iarasi cu admonestari filozofice care practic si in fond nu imi explica nimic ba din contra! as prefera sa nu mai discutam in contradictoriu pentru ca suntem off topic si nici nu ne ajuta la nimic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 1 May 2006, 08:38 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ moderator - n-am stiut unde sa postez. Uite ce am gasit pe un forum crestin (adventist) - o intrebare incitanta si am postat-o fara nici o intentie de ironie sau malitiozitate. Oricum, nu-mi apartine...
"Deci:"ce s-ar fi intamplat cu jertfa lui Isus, cu planul de mantuire, daca Adam nu pacatuia???"

Chiar ca am ramas masca cand am citit....


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 1 May 2006, 09:24 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (cactus @ 1 May 2006, 09:38 PM)
"Deci:"ce s-ar fi intamplat cu jertfa lui Isus, cu planul de mantuire, daca Adam nu pacatuia???"

Chiar ca am ramas masca cand am citit....

pai in aceasta ordine de idei jertfa era un non sens...nu mai avea ce sa mantuie...daca mantuirea inseamna rascumpararea din pacatul stramosesc...


gresesc? hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 09:56 PM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Roua eu cred ca nu gresesti...

Draga Cactus, intrebarea nu prea inteleg de ce a fost pusa acolo, caci raspunsul este evident, asa cum l-a dat si Roua...
Daca Adam nu pacatuia, atunci omul era in Rai, langa Dumnezeu, si acum..., acolo unde il asezase chiar Dumnezeu... Ori Iisus a venit tocmai ca prin jertfa Sa, sa ridice pacatul lumii, ca sa aduca din nou omul unde a fost candva Adam... E logic ca daca omul nu cadea in pacat, Iisus nu mai avea ce ridica, si normal ca nu mai trebuia nici o jertfa din partea lui Dumnezeu...
Dupa mine cel ce a pus intrebarea arata clar ca nu a inteles de ce a venit Iisus printre oameni...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2006, 05:45 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
QUOTE
"Deci:"ce s-ar fi intamplat cu jertfa lui Isus, cu planul de mantuire, daca Adam nu pacatuia???"

pai in aceasta ordine de idei jertfa era un non sens...nu mai avea ce sa mantuie...daca mantuirea inseamna rascumpararea din pacatul stramosesc...

Daca Adam nu pacatuia, atunci omul era in Rai, langa Dumnezeu, si acum...,


Intrebarea originala pare fara sens, cum a evidentiat Roua si Clopotel. Dar, la o a doua privire, are ceva sens dincolo de aparente.

Daca Adam nu pacatuia, Jertfa lui Isus nu ar mai fi avut loc, intr-adevar, sensul Jertfei Lui fiind Ridicarea Omului din Caderea in care se gaseste. Pina aici, lipsa de sens a intrebarii. Acum, inceputul sensului intrebarii, fara de Pacatul Original, nu numai ca Jertfa lui Isus nu ar fi avut loc, Isus nu ar fi avut loc niciodata... Aceasta este echivalent cu "daca Adam nu cadea, Adam nu trebuia sa se ridice".

Mai mult chiar, singurul Om care s-a intrupat vre-o data de la Dumnezeu, nu s-ar fi intrupat niciodata. Mai mult chiar, prin Pacatul lui Adam, Dumnezeu a ajuns a face ceva ce n-ar fi facut in absenta Pacatului Omului.

Cred ca mai sunt si alte sensuri ale acelei intrebari lipsite de sens...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 May 2006, 06:02 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



@ edinide - Danke; vezi... de aia am postat chestia asta. Daca as fi sigur ca nu exprim o erezie as merge mai departe si m-as gandi care a fost rostul avertismentului dat lui Adam ? Inseamna ca Dumnezeu a stiut dinainte ca Adam va pacatui ? Sau a vrut sa vada ce se intampla...DACA ar fi vrut sa-l apere, NU sa-l pedepseasca pe Adam, de ce a pus copacul acela in gradina Edenului ? Am mai zis - eu nu sunt teolog...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 2 May 2006, 06:54 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
m-as gandi care a fost rostul avertismentului dat lui Adam ? Inseamna ca Dumnezeu a stiut dinainte ca Adam va pacatui?


Este greu de imaginat ca D-zeu, care este totul, nu a stiut ce va veni... cel putin ca o potentialitate... Dar nu asa se pune problema. D-zeu stia ce va urma daca Adama pacatuieste, motiv pentru care i-a spus sa n-o faca. De exemplu, daca ai un copil mic, ii spui "nu te apropia de soba ca arde". Daca copilul te asculta, nu se va arde, daca nu te asculta, se va arde. Este acelasi lucru "Daca vei gusta din el (Pomul Cunoasterii) vei muri negresit". Aici nu mai exista sub-conditii, daca gusti din Pom, vei trece prin experienta dramatica a Mortii, este in Legea Firii, si Isus a trecut prin Moarte. Atentionarea a fost facuta, Omul avea acum liberul arbitru, sa asculte sau nu. Restul il stii, priveste in jurul tau.

QUOTE
DACA ar fi vrut sa-l apere, NU sa-l pedepseasca pe Adam, de ce a pus copacul acela in gradina Edenului ?


Pomul Binelui si Raului n-a fost pus acolo pentru ispitirea lui Adam, Pomul este piatra de capatii a Creatiei, pe acesta se bazeaza intreaga Creatie, este acolo pentru ca Creatia a fost facuta inainte de Adam. Pomul a fost acolo pentru ca acolo era locul lui, si este inca, si va fi acolo in toti vecii. Adam doar, si apoi tu si eu, si noi toti, trebuia sa nu-l fi gustat.

QUOTE
Am mai zis - eu nu sunt teolog...


Nu-ti fa ginduri rele, tu stii ca nu esti teolog, ei doar se cred teologi dar nu sunt mai breji decit tine, decit in inchipuirea lor. Calitatea de Teolog este in tine in momentul in care cauti Cunoasterea. Atunci, esti deja la fel de teolog ca si ei... Cunoasterea este in tine, si este intre tine si Dumnezeu, nu in scriptele lor. Scriptele lor sunt litera moarta, in tine este un Suflet Viu, deci esti mai teolog decit ei...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 2 May 2006, 07:15 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



[QUOTE=edinide,2 May 2006, 07:54 AM][QUOTE]
Nu-ti fa ginduri rele, tu stii ca nu esti teolog, ei doar se cred teologi dar nu sunt mai breji decit tine, decit in inchipuirea lor. Calitatea de Teolog este in tine in momentul in care cauti Cunoasterea. Atunci, esti deja la fel de teolog ca si ei... Cunoasterea este in tine, si este intre tine si Dumnezeu, nu in scriptele lor. Scriptele lor sunt litera moarta, in tine este un Suflet Viu, deci esti mai teolog decit ei...[/QUOTE]
user posted image


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 4 May 2006, 03:45 PM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



QUOTE
"Deci:"ce s-ar fi intamplat cu jertfa lui Isus, cu planul de mantuire, daca Adam nu pacatuia???"


Ştiu eu răspunsul precis la întrebarea asta ambiguă şi vi-l spun ca să-l ştiţi şi voi! ( rolleyes.gif )

Mai întai o precizare s-ar cuveni, anume că păcatul de la Eva s-a pornit în lucrare , Adam a fost al doilea abia ca la chestia aia, femeia lui chiar "i-a luat faţa"! cum de fapt şi-a dorit ea...dar n-a ieşit chiar aşa de bine cum a sperat ea săraca... nu că ar avea vreo importanţă lucrul ăsta, dar aşa...pentru respectarea "adevărului istoric" şi pentru exactitate ca premisă a valabilităţii învăţăturii!

Răspunsul este:
"Deci" "jertfa" şi "planul" tot s-ar fi ţinut, că dacă nu le aluneca piciorul perechii respective, se găseau curând alţii care să calce în străchini neîndoielnic şi negreşit, iar dacă se întâmpla să zicem aşa, astăzi, după atâta timp, pentru noi lumea arăta exact aşa cum arată acuma, doar că în loc de numele "Adam" sau "Eva" aveam altele, mai difereau câteva detalii epice ale "începuturilor", dar esenţa păcatului tot aia era şi noi eram aceleaşi persoane care suntem = fiecare conform alegerilor sale!


Legatură cu subiectul,cu Împărăţia Cerurilor nu ştiu dacă întrebarea asta are, da uite că-i fac eu acuma o legătură la repezeală să nu fiu admonestat că aşa şi pe dincolo:
- tocmai datorită "jertfei" şi "planului", introducerea păcatului în lume n-a închis definitiv şi irevocabil Împărăţia pentru alde noi, ci încă este accesibilă...în anumite condiţii desigur!


Hai spor la treaba! santa1.gif


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 May 2006, 05:32 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



@geriA3e

Pentru ca vorbesti in dodii este greu de aflat un sens, dar pari a sugera ca Pacatul Evei ar fi fost Sexualitatea, care apoi s-ar fi propagat prin generatii pina la noi. Am mai intilnit niste Lucrari Popesti, de factura Ortodoxa, conform carora Eva si-ar fi pierdut virginitatea in relatia su "Sarpele"... oricine o fi fost si acel Sarpe... dupa care l-ar fi ademenit si pe Adam... Daca pe ideea asta pedalezi, esti departe de Adevar, deoarece Pacatul Ancestral nu este un contact sexual...

Sexualitatea Proto-Parintilor nostri este urmarea Pacatului Ancestral, a caderii in Animalitate si a pierderii Dumnezeirii Omului.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 5 May 2006, 10:00 PM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Bună dimineaţa Edinide!
(e aproape 11 noaptea acum când scriu, dar îţi zic ca mai sus!)

Vorbim despre Împărăţia Cerurilor.
Eu...bietul de mine wub.gif vorbesc cum ştiu şi cum mă aflu, dar caut tocmai despre Împărăţia Cerurilor să 'vorbesc' ca şi cum din Împărăţia Cerurilor aş răspunde sau ca şi cum Împărăţia Cerurilor ar fi în mine!
TU nu la fel procedezi oare? Arată-mi te rog frumos Împărăţia Cerurilor din tine! Nu-mi căuta ceartă, că nu am vreme şi nici dispoziţie ( şi îmi mai interzice şi religia mea rolleyes.gif ) !

Te informez aşadar prin acest mesaj că nu am încercat să "sugerez" absolut nimic altceva peste ce am scris mai sus şi nu văd ce se poate înţelege altceva decât am scris acolo...o fi, dar nu de la mine, mă creditezi poate cu mai multe parale decât preţuiesc!
NU, păcatul Evei nu a fost ăla cu ssssssssssssss.... de care ai pomenit, îţi dau pe deplin dreptate în privinţa asta, întăresc afirmaţia ta că nu ăla a fost păcatul ei.
(Sa şti Edinide că îţi dau dreptate pentru că ai, pentru că... şi lucrul ăsta îl ştiu "precis", adică ştiu la fel de "precis" în ce a constat păcatul Evei, dar lucrul ăsta nu-l voi spune - nu mă întrebaţi careva degeaba , vă rog eu! asta n-o pot spune.)

Este bine aşa? Eşti mulţumit?
De fapt...noi nici n-am făcut cunoştinţă; dă-mi voie să mă prezint: mă arăt pe aici sub numele alăturat şi cred in EL. Atât. Din partea mea sunt incântat de cunoştinţă şi îţi urez Edinide toate cele bune acum şi mereu !
39.gif

Acest topic a fost editat de geriA3e: 5 May 2006, 10:01 PM


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 6 May 2006, 03:31 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
"Deci" "jertfa" şi "planul" tot s-ar fi ţinut, că dacă nu le aluneca piciorul perechii respective, se găseau curând alţii care să calce în străchini neîndoielnic şi negreşit,


Deci, Adam si Eva sunt in Gredina Paradisului si calca in strachini. Acum, te rog sa elaborezi, daca ei nu ar fi calcat strachinile, cine sunt altii care ar fi facut-o? Rude de ale lor? Prieteni? Vecini?

QUOTE
după atâta timp, pentru noi lumea arăta exact aşa cum arată acuma, doar că în loc de numele "Adam" sau "Eva" aveam altele


Suna ca in poezia lui Vacarescu, "S-o iau se strica, s-o las mi-e frica, ca vine altul..." In primul rind cine sunt "altii", ca mai sus: erau si alti Adami, si alte Eve, doar sa ne alegem perechea potrivita pentru Pacatuirea Optima? Si apoi, oare ce religie este aceea care propovaduieste Fatalismul? Daca nu era Eva Unu, ar fi venit Eva Doi, sau una dintre ele tot venea... noi, tot noi suntem...

Nu cumva Omul a devenit propria lui victima?

QUOTE
De fapt...noi nici n-am făcut cunoştinţă; dă-mi voie să mă prezint: mă arăt pe aici sub numele alăturat şi cred in EL


Doamne ajuta-ti!
Pronumele "El" are mai multe sensuri in Romana. In care dintre ei?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 May 2006, 05:21 PM
Mesaj #61


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Pe ce principii palpabile imi puteti spune ca exista imparatia cerurilor , rog tare mult ca acest mesaj sa nu fie sters .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 6 May 2006, 08:02 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Ce intelegi prin imparatia cerurilor ? Nu orice expectativa poate primi un raspuns. Intai trebuie sa te asiguri ca stii exact la ce se refera termenul.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 6 May 2006, 10:57 PM
Mesaj #63


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Bolt religia cand spune imparatia cerului se refera la ingeri , rai , iad , Dumnezeu si totii sfintii care sunt in biblie , poate gresesc sau sunt confuz .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 7 May 2006, 11:01 AM
Mesaj #64


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (Plutarh @ 6 May 2006, 06:21 PM)
Pe ce principii palpabile imi puteti spune ca exista imparatia cerurilor , rog tare mult ca acest mesaj sa nu fie sters .

@Plutarh
Interesanta intrebare ...insa ma tot intreb cum am putea raspunde la aceasta...si cat de obiectiv ar putea fi raspunsul...

@Bolt
Pentru tine exista aceasta Imparatie? Am observat ca tu te ghidezi exclusiv dupa cuvantul Bibliei, te-as ruga mult sa imi explici cum vede Biblia aceasta Imparatie? eu una nu am inteles, desigur nici nu am studiat in profunzime cum o faci tu! dar exista aceste principii palpabile de care amintea plutarh???



p.s. pe de alta parte ma intreb: isi are vreun sens aceasta intrebare? blink.gif

Acest topic a fost editat de roua: 7 May 2006, 11:46 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 7 May 2006, 11:31 AM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Răspundu-ţi Edinide:

DA.



(Existenţa Împărăţiei Cerurilor cu stabilitatea/durabiliatea/veşnicia ei specifică, se reflectă cumva în stabilitatea legilor care guvernează acest univers material, această lume a noastră, chiar şi lumea asta a oamenilor.)


--------------------
" 'Mai bine' decât bine, înseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine încercă să îmbunătăţească încă ce deja este bine, practic îl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se întâmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vârf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 7 May 2006, 02:02 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@plutarh :
QUOTE
Bolt religia cand spune imparatia cerului se refera la ingeri , rai , iad , Dumnezeu si totii sfintii care sunt in biblie ,

Raspuns evaziv. Nu orice amestec de cuvinte comune limbajului religios inseamna imparatia cerului.


@roua :
QUOTE
Pentru tine exista aceasta Imparatie?

Da.
QUOTE
Am observat ca tu te ghidezi exclusiv dupa cuvantul Bibliei, te-as ruga mult sa imi explici cum vede Biblia aceasta Imparatie?

Sintagma comporta o dubla semnificatie :
1. O natura cu o legitate si o viata anume.
2. Un spatiu anume.
Citeste pildele si comentariile lui Isus din Matei capitolele 13, 18, 20, 22, 25 privind imparatia cerurilor.
QUOTE
dar exista aceste principii palpabile de care amintea plutarh???

Daca prin palpabil intelegem masurabil, nu. Daca prin palpabil intelegem observabil, da. Ce intelegem prin observabil ? Trebuie citit cu atentie Isus. El traseaza coordonatele.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 7 May 2006, 03:22 PM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (edinide @ 2 May 2006, 07:54 AM)
Pomul Binelui si Raului n-a fost pus acolo pentru ispitirea lui Adam, Pomul este piatra de capatii a Creatiei, pe acesta se bazeaza intreaga Creatie, este acolo pentru ca Creatia a fost facuta inainte de Adam. Pomul a fost acolo pentru ca acolo era locul lui, si este inca, si va fi acolo in toti vecii. Adam doar, si apoi tu si eu, si noi toti, trebuia sa nu-l fi gustat.


... si atunci cum ar fi putut omul, creatia Domnului, sa evolueze daca nu ar fi cunoscut (faimoasa si mult pomenita) dualitate Bine-Rau ? ... sau, poate, omul nu TREBUIA (NU ERA NECESAR) sa evolueze... ca atare astazi, nu am fi putut discuta despre acest subiect...

...Imparatia Cerurilor nu se refera cumva, in termeni ceva mai exacti, la o ordine fireasca, bazata pe legi imuabile, universale, care ar fi de dorit (?) sa fie si pe Pamant ?

Pt. Edinide
"Lipsa Credintei este un Cerc Vicios: nu crezi pentru ca nu ai Credinta, si nu ai Credinta pemtru ca nu crezi. Ti-am spus mai sus ca te pierzi in detalii nesemnificative, scapind astfel esenta."

... care este esenta ? (dar te rog, in termeni exacti, nu religiosi) ... Domnul, parca asa spune in Biblie, si-a iubit creatia... si atunci de ce o lasa sa se/sa fie chinuie (ita) ? ... apropo de Biblie ... nu inteleg de ce e de referinta pt. crestini daca e cartea evreilor ...

... undeva pe acest topic, cineva, parca Mutulica, spunea, cu citat din ... Biblie (?) de ce a aparut NT: ca sa intareasca VT ! ... ia vedeti (si recunoasteti), macar din curiozitate, CE contine VT...

... n-ai credinta pt. ca nu crezi...Domnul (Entitatea Spirituala) care a creat VIATA (chiar de ce a creat-o?) nu cred ca vrea ca Omul, una din creatiile sale, sa-si bata joc de VIATA, dar permite ... oare de ce?


--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 7 May 2006, 03:51 PM
Mesaj #68


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Rezulta ca evitatii un raspuns la-ntrebarea mea , rezulta ca "imparatia cerului"e o utopie , pentru ca nu ne putem lua dupa biblie , pentru ca ea a avut de suferit modificarii in acestii mii de anii , asfel tot ce exista in aceea carte e just sau nejust .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 7 May 2006, 05:25 PM
Mesaj #69


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



@plutarh

adicatelea daca noi evitam sa iti dam un raspuns inseamna ca Imparatia e o utopie???? mi se pare simplista deductia....

Uita-te putin la ceea ce a scris Bolt in legatura cu palpabilitatea Imparatiei si ai sa pricepi mai bine...


Acum imi aduc aminte ca El a spus : "Imparatia mea nu e din lumea aceasta!" sigur ca pe marginea acestei fraze se poate discuta foarte mult....insa cred ca spune multe indiferent daca biblia a fost modificata sau nu...(lucru care ma preocupa si pe mine) insa ma gandesc ca acest termen a fost utilizat in repetate randuri cu siguranta l-a marturist Mantuitorul oricate modificari s-ar fi facut! iar pe de alta parte m-am gandit ca e greu sa raspunzi la aceasta intrebare in termeni de "da" sau "ba"...e ca si cand un om vede o floare superba....si incepe sa o disece sa ii caute frumusetea....intelegi aluzia...

@bolt

multumesc...am sa trec la studiu ohyeah.gif !

Acest topic a fost editat de roua: 7 May 2006, 05:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 7 May 2006, 05:37 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@plutarh :
QUOTE
Rezulta ca evitatii un raspuns la-ntrebarea mea

Intrebarea ta are o premisa gresita. Nu se poate raspunde la orice intrebare. Informeaza-te corect, pune intrebari corecte si ai sa gasesti si raspunsurile cuvenite.
QUOTE
rezulta ca "imparatia cerului"e o utopie

Pt. majoritatea, da.
QUOTE
pentru ca ea a avut de suferit modificarii in acestii mii de anii

Care sunt acele modificari ?
QUOTE
asfel tot ce exista in aceea carte e just sau nejust .

Adica ?



@roua :
QUOTE
multumesc...am sa trec la studiu

Ma indoiesc ca acum ar fi o idee buna.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman