HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Dumnezeu
Ovidiu Bufnila
mesaj 9 Apr 2006, 08:01 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Uuuups, acu sa va vad, iubitii mei forumisti, incantatori si daruiti.
DUMNEZEU?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 Apr 2006, 08:27 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



O adresa de e-mail, ceva ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 9 Apr 2006, 08:37 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (Bolt @ 9 Apr 2006, 09:27 PM)
O adresa de e-mail, ceva ?

www.dumnezeu.ro unsure.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Apr 2006, 08:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 9 Apr 2006, 08:59 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 9 Apr 2006, 09:01 PM)
Uuuups, acu sa va vad, iubitii mei forumisti, incantatori si daruiti.
DUMNEZEU?

DUMNEZEU este IUBIRE! La inceput a fost singur si era prea plin de iubire pe care nu avea cui sa o daruiasca...asa ca ne-a creat pe noi...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 9 Apr 2006, 10:33 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (flori @ 9 Apr 2006, 09:59 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 9 Apr 2006, 09:01 PM)
Uuuups, acu sa va vad, iubitii mei forumisti, incantatori si daruiti.
DUMNEZEU?

DUMNEZEU este IUBIRE! La inceput a fost singur si era prea plin de iubire pe care nu avea cui sa o daruiasca...asa ca ne-a creat pe noi...

Mda, frumoasă iluzie... Numai că noi l-am cam trădat... de unde şi titlul trădaţi īn dragoste! cry.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 10 Apr 2006, 06:45 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@coconut :
QUOTE
www.dumnezeu.ro

Cerusem una de e-mail iar aceea trebuia sa fie a lui Ovidiu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 10 Apr 2006, 08:32 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (coconut @ 9 Apr 2006, 10:37 PM)
QUOTE (Bolt @ 9 Apr 2006, 09:27 PM)
O adresa de e-mail, ceva ?

www.dumnezeu.ro unsure.gif

ovidiu_bufnila@yahoo.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 11 Apr 2006, 09:03 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (coconut @ 9 Apr 2006, 10:37 PM)
QUOTE (Bolt @ 9 Apr 2006, 09:27 PM)
O adresa de e-mail, ceva ?

www.dumnezeu.ro unsure.gif

Nu esti departe de adevar. De ADEVAR!
E si putin Matrix in chestia asta si un pic de Magie.
Si Eros.

Ovidiu Bufnila
cu eseul MAGIC publicat in:
http://www.boheme-magazine.net/php/modules...showpage&pid=42
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 11 Apr 2006, 02:10 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Magicianul exista, dar s-a facut invizibil pentru o vreme... nu raspunde nici la mail, nici pe chat, nici la altar si nici pe varful muntelui... am impresia ca i s-a virusat laptopul... wink.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 11 Apr 2006, 04:00 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (Erwin @ 11 Apr 2006, 03:10 PM)
Magicianul exista, dar s-a facut invizibil pentru o vreme... nu raspunde nici la mail, nici pe chat, nici la altar si nici pe varful muntelui... am impresia ca i s-a virusat laptopul... wink.gif

ohmy.gif rofl.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 12 Nov 2013, 02:11 AM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Era o vorba-ntr-un cantec:

Ba! nu exista Dumnezeu. Te-nchini la pietre.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 17 Jan 2014, 12:27 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(Erwin @ 11 Apr 2006, 02:10 PM) *
Magicianul exista, dar s-a facut invizibil pentru o vreme... nu raspunde nici la mail, nici pe chat, nici la altar si nici pe varful muntelui... am impresia ca i s-a virusat laptopul... wink.gif


Problema nu este ca nu raspunde.
Adevarata problema este ca unii zic ca le-a raspuns!!! smile.gif


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 09:43 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....nu numai ca raspunde si se afla in cea mai eficienta comunicare ever cu discipolii lui (una in care efectiv lucrurile pot fi spuse pe numele lor), dar de cel putin trei decade s-a si implicat activ in chestiunile majore ale omenirii

...dar tu, care nu le stii pe toate, esti intotdeauna grabit in afirmatii



Ateismul a devenit a treia "religie" a lumii, dupa crestinism si islamism, conform unor studii recente. Crestinii sunt in numar de 2,2 miliarde, islamistii 1,6 miliarde, iar ateii au ajuns la 1,1 miliarde de persoane, la nivelul intregi planete. Studiul realizat de Pew Forum on Religion and Public Life s-a bazat pe datele statistice din anul 2010, potrivit Daily Mail. Crestinismul este credinta cea mai raspandita in lume, avand un procent de 31,5% din populatia lumii sau 2,2 miliarde de credinciosi. Islamismul este imbratisat de 23% din populatia globului, adica 1,6 miliarde de persoane, iar ateismul a ajuns la 1,1 miliarde de adepti.


In general, un procent de 84% din cei 6,9 miliarde de locuitori ai Pamantului se identifica cu o religie.


"problema" cui e ca un Dumnezeu le vorbeste credinciosilor lui ??...a unei minoritati ridicole din procentul de 16% ramas ???


bwahahahaha... :rofl:


ps..nu eu sunt cel care stie prea multe...altii cunosc prea putin...

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2014, 09:45 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 10:08 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Dintre toti credinciosii pe care ii cunosc eu, nici unul nu mi-a confirmat ca Dzeu le-ar fi vorbit.

Poti sa faci un studiu chiar tu. Intreaba orice credincios daca Dzeu i-a vorbit si sunt sanse foarte mici sa primesti un raspuns afirmativ.
Daca nu gasesti chiar nici unul, te pot ajuta eu. Iti pot da o adresa unde ai sanse mari sa-i gasesti. Doar ca e mai greu sa intri acolo. Au garduri mari si gratii la geam si sunt paziti de niste persoane in halate albe.

Este o mare diferenta in a crede in Dzeu si a avea pretentia ca ai avut un dialog cu el.

Dar acum, eu nu am de unde sa stiu, poate ti-a vorbit tie si te bazezi pe ceva.
Poate te afli printre acei 0,00001% care au avut norocul de a fi comunicat direct cu Dzeu.



--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 10:17 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 22 Jan 2014, 10:08 AM) *
Dintre toti credinciosii pe care ii cunosc eu, nici unul nu mi-a confirmat ca Dzeu le-ar fi vorbit.


Cune stie intre ce credinciosi evoluezi tu ??...ori cat de deschisi pot sa fie ei cu tine ?

QUOTE
Intreaba orice credincios daca Dzeu i-a vorbit si sunt sanse foarte mici sa primesti un raspuns afirmativ.


..cred ca glumesti..Daca vorbim, si imi pare ca asta facem acum, de Dumnezeul biblic, ei afla atunci ca el are un mod diversificat de comunicare..ca intra in contact cu fiecare dintre credinciosii in El si le transmite simbolic permanent mesaje, instructiuni si indicatii....

....caile Domnului sunt misterioase si functioneaza in multe feluri...


QUOTE
Daca nu gasesti chiar nici unul, te pot ajuta eu. Iti pot da o adresa unde ai sanse mari sa-i gasesti. Doar ca e mai greu sa intri acolo. Au garduri mari si gratii la geam si sunt paziti de niste persoane in halate albe.


pa bune...asta ce a fost...o incercare de afi nostim ??

iti dau eu cateva adrese mult mai bune: vaticanul, orice biserica, catedrala, manastire, abatie..de oriunde din lume..

n-ai de unde sa stii tu, dar crede-ma pe cuvant: credinciosii se roaga zilnic, sau aproape zilnic...iar asta e un mod de a comunica cu divinitatea..

tu cauta-i pe unde te pricepi mai bine, dar daca chiar vrei sa ii aflii: utilizeaza mijloace mai simple si mai directe.. thumb_yello.gif

QUOTE
Dar acum, eu nu am de unde sa stiu, poate ti-a vorbit tie si te bazezi pe ceva.
Poate te afli printre acei 0,00001% care au avut norocul de a fi comunicat direct cu Dzeu.



sigur ca mi-a vorbit si sigur ca stam la taclale cat e ziua de lunga...iar procentul ala e ceva mai mare...taman ti-am vorbit de el pe alt topic..e cam 84%...ti-am dat si sursa...

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2014, 10:19 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 10:28 AM
Mesaj #16


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2014, 10:17 AM) *
n-ai de unde sa stii tu, dar crede-ma pe cuvant: credinciosii se roaga zilnic, sau aproape zilnic...iar asta e un mod de a comunica cu divinitatea..


Tocmai am spus:
Una este sa te rogi si alta este sa vorbesti cu Dzeu si sa primesti si un raspuns.
Despre dialogul strict vorbesc, nu despre metafore.
Despre asta am vb si in primul meu post din topicul asta.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 03:08 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Buuuun...Le-am amestecat...

Vom continua discutia aici, si numai aici, caci acesta imi pare cel mai potrivit loc.

QUOTE
Comunicarea dintre zei si oameni, dialogul.


Asadar, ea exista, se desfasoara intr-un mod particular fiecarei perechi credincios/zeu si are loc permanent.
Nici cel mai habotnic neofit nu ar accepta sa vorbeasca de unul singur cu divinitatea lui...daca aceasta nu l-ar incuraja prin tot felul de mijloace.
Diferenta care nu iti permite sa intelegi felul in care au loc comunicarile religioase, este aceiasi care exista intre sacru si profan.

Sistemul in care functioneaza credinta e cel bazat pe tehnica initierii, adica instalarea in complexul aspirantului la sacaralitate a unei interfete care sa ii permita transferul anumitor informatii specializate. Numai asa el poate accesa datele de care are nevoie in luarea unei decizii competente privind calea pe care ar fi bine sa o urmeze in chestiunea spiritualitatii

In absenta initierii toate alegerile sunt lovite de superficialitate si incompetenta, si chiar prezenta ei nu este suficienta fara ca ea sa nu fie dublata de un minim interes (la crestinii ortodoxi botezul este, in mod iresponsabil, echivalentul actului de initiere; in vreme ce la catolici el este cel al comuniunii, care se petrece la o varsta la care petentul este biologic cat de cat constient)

QUOTE
As putea fi de acord cu "Cel in care tu crezi", dar sa nu-i spui Parintele Divin. Crezi in El sub un alt nume, dar trebuie sa ai mare grija ce nume ii dai.


Cred ca n-are nicio insemnatate ce nume ii dai (daca te ajuta cu ceva pe al meu il cheama Marele Arhitect al Universului).
Parintele Divin e un principiu etern. Un ansamblu de reguli si o forma energetica ce nu poate influenta in mod direct destine.
Este un cumul de participari a emanatiilor tuturor credinciosilor ce formeaza un fond comun al binelui..
Sunt multe de spus, si eu le-am enumerat deja pe acest site prin multe alte parti si in multe alte dati...

...ideea e ca Parintele Divin nu este un batranel cu barba, ce tine in traista o carte cu toate intamplarile si si in mana un toiag cu rol de bagheta magica multifunctionala

QUOTE
Personal, nu cred ca ii poate fi dat vre-un nume si nici nu cred ca are vre-o legatura cu ideea de Dzeu pe care o accepta oamenii in general... orice Dzeu.


Gresesti desigur, dupa cum iarasi te pripesti imaginandu-ti ca ai stii cum accepta fiecare individ, sau "toti in general" ideea de Dumnezeu.
Fiecare om e unic, definitiv si irevocabil. Fiecare om e un centru al lumii: un axis mundi. Universul are tot atatea centre cate fiinte exista, iar fiintele sunt complexe, impredictibile si multilaterale....chiar si cel care matura strada..Nu minimaliza pe niciuna dintre ele, oricat de imbietoare ar fi aparentele..

QUOTE
As fi curios sa stiu nu despre credinta ta in Dzeu, ci mai degraba despre credinta ta intr-un Creator a tot si toate!


Vezi de ce te-am suspendat deja intr-unul dintre dialoguri ??...Te joci nepermis de mult cu termenii...
Intr-o discutie din asta, daca o vrei continuata, trebuie sa dai mai multa atentie cuvintelor.

Cine a pomenit ceva de vreun "Creator" ?
Cine a sugerat macar ca "tot si toate" ar fi opera unui singur zeu ?

De ce imi pui vorbe in gura ?


Marele Arhitect al Universului (unul si acelasi cu Zeus, Dumnezeu, Buddha, Zoroastru, Mahomed, Isus, Allah, etc.) nu este un creator.
El este un fabricant. Pricepi ?...prea greu ?...uite, firma X a fabricat monitorul de pe care citesti acum mesajul meu.
Nu a creat nimic. A preluat un screen de la firma Y, o carcasa de la firma Z si alte componente de la firma N...
Dupa o idee proprie le-a asamblat intr-un produs unic pe care l-a numit monitorul firmei X...


*scuze pentru utilizarea comparatilor cu mediul IT..m-am gandit ca ar putea fi un mediu in care sa ne intelegem ceva mai bine

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2014, 04:01 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 22 Jan 2014, 03:55 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE
Una este sa te rogi si alta este sa vorbesti cu Dzeu si sa primesti si un raspuns.



E exact/fix unul si acelasi lucru.

sa vorbesti, in cazul in care nu balmajesti vreo injuratura cum ca ti s-a rupt siretul, dar chiar si atunci, este un mod de comunicare..
cel mai frecvent.

in exemplul dat pantoful nu iti poate replica pe masura, ca ii lipseste instrumentul adecvat, dar te face cumva sa afli ca e nemultumit de admonestarile tale, si te pedepseste facandu-te sa intelegi ca in replica lor va trebui sa faci tot drumul pana acasa cu o incaltare ce iti poate cadea din picior la fiecare pas, te impiedica si te face de ras...toate, chestiuni teribil de neplacute..


*********


credinciosul se roaga, iar Zeul lui ii trimite permanent semne si semnale in legatura cu solicitarile transmise. Unele primesc chiar si rezolvari imediate...altele doar explicatia respingerii, cele mai multe doar amanari....insa in adevar: niciuna nu ramane fara raspuns..deci comunicarea are loc...se intampla....


modul asta de a pastra legatura cu divinul e mult mai putin iluzoriu decat ar putea parea, si poarta in el o serie de avantaje uriase: intre ele, simplul fapt ca ai o cale in plus de a solutiona probleme grave, din care nu vezi nicio alta iesire, este unul nemasurat si extrem de folositor

Acest topic a fost editat de The Dude: 22 Jan 2014, 04:07 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2014, 04:36 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Maharajah @ 22 Jan 2014, 10:08 AM) *
Dintre toti credinciosii pe care ii cunosc eu, nici unul nu mi-a confirmat ca Dzeu le-ar fi vorbit....

Nici nu cred c-ar fi avut curajul sa-ti spuna. Dumnezeu le cere tuturor celor cu care vorbeste sa fie discreti, El nu suporta lauda, mandria etc. dar adora smerenia si supunerea neconditionata. Imagineaza-ti cum ar fi intr-o dimineata sa intri pe usa biroului si dupa ce dai buna dimineata sa le zici colegilor: "stiti azi noapte am avut o discutie cu Dumnezeu" in cel mai bun caz ai fi luat in gluma dar daca insisti s-ar putea sa creada altceva despre tine.


QUOTE(Maharajah @ 22 Jan 2014, 10:28 AM) *
...Una este sa te rogi si alta este sa vorbesti cu Dzeu si sa primesti si un raspuns.

Nu exista un dialog intre oameni si Dumnezeu, nici n-ar avea ce dialog sa fie, exista si in Rai o ierarhie, nu te poti adresa direct lui Dumnezeu, de unde si proverbul "pana la Dumnezeu te mananca sfintii". Eu cred ca religia, asa cum o cunoastem este o intreprindere profitabila pusa pe picioare acum cateva mii de ani, oferta principala fiind SPERANTA, un loc in Rai, o viata mai usoara pe pamant, relatii pe care le faci la biserica pentru a-ti dezvolta afacerile pe pamant, vanzarea de lumanari, odajdii, artefacte fabricate din oasele unor morti celebrii etc. Dumnezeu asa cum il imaginez si-l percep eu ar fi oripilat de astfel de activitati, dar sa mai si stea de vorba cu credniciosii respectivi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Jan 2014, 05:27 PM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 22 Jan 2014, 04:36 PM) *
Imagineaza-ti cum ar fi intr-o dimineata sa intri pe usa biroului si dupa ce dai buna dimineata sa le zici colegilor: "stiti azi noapte am avut o discutie cu Dumnezeu" in cel mai bun caz ai fi luat in gluma dar daca insisti s-ar putea sa creada altceva despre tine.

De ce? Asa necredinciosi sunt colegii de birou?! rofl.gif
QUOTE
Nu exista un dialog intre oameni si Dumnezeu, nici n-ar avea ce dialog sa fie, exista si in Rai o ierarhie, nu te poti adresa direct lui Dumnezeu

De ce sa nu poti?! Conform bibliei, se poate. Nu doar ca se poate, dar chiar trebuie sa o faci. Ce fel de crestin esti tu de nu-ti cunosti biblia? hmm.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 06:58 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(The Dude @ 22 Jan 2014, 03:08 PM) *
Cine a pomenit ceva de vreun "Creator" ?
Cine a sugerat macar ca "tot si toate" ar fi opera unui singur zeu ?

De ce imi pui vorbe in gura ?


Ma faci sa zambesc.
Unde ti-am pus eu vorbe in gura?
A fost pur si simplu o nedumerire, nu o afirmatie.
Intr-un fel, te-am intrebat daca tu crezi intr-un creator.
Ai fi putut pur si simplu sa raspunzi, NU. Fara prea multa tevatura.

QUOTE
Nici cel mai habotnic neofit nu ar accepta sa vorbeasca de unul singur cu divinitatea lui...daca aceasta nu l-ar incuraja prin tot felul de mijloace.


Chiar nu te-ai intrebat niciodata daca toate acestea nu sunt cumva simple fantasme ale unor minti bolnave?

QUOTE
Cred ca n-are nicio insemnatate ce nume ii dai (daca te ajuta cu ceva pe al meu il cheama Marele Arhitect al Universului).
Parintele Divin e un principiu etern. Un ansamblu de reguli si o forma energetica ce nu poate influenta in mod direct destine.
Este un cumul de participari a emanatiilor tuturor credinciosilor ce formeaza un fond comun al binelui..
Sunt multe de spus, si eu le-am enumerat deja pe acest site prin multe alte parti si in multe alte dati...

...ideea e ca Parintele Divin nu este un batranel cu barba, ce tine in traista o carte cu toate intamplarile si si in mana un toiag cu rol de bagheta magica
multifunctionala


Nu exista nici cea mai mica dovada care sa-ti sustina toate aceste afirmatii.
De asemenea nu vad clar sensul si menirea existentei unui astfel de principiu. Ce este binele si ce este raul si cine le stabileste calitatea?
Nu are cum sa fie etern acest principiu din moment ce este definit ca un cumul de participari a emanatiilor tuturor credinciosilor, credinciosi care nu au cum sa fie ei insisi eterni.
O forta eterna de genul asta, ar trebui sa-si faca simtita prezenta neconditionat. Daca este etern este si nesfarsit, este peste tot si in toate.
Tot ce este limitat in spatiu are un inceput si inevitabil un sfarsit.

QUOTE
Gresesti desigur, dupa cum iarasi te pripesti imaginandu-ti ca ai stii cum accepta fiecare individ, sau "toti in general" ideea de Dumnezeu.
Fiecare om e unic, definitiv si irevocabil. Fiecare om e un centru al lumii: un axis mundi. Universul are tot atatea centre cate fiinte exista, iar fiintele sunt complexe, impredictibile si multilaterale....chiar si cel care matura strada..Nu minimaliza pe niciuna dintre ele, oricat de imbietoare ar fi aparentele..


Nu gresec si nici nu este prea important sa stiu cum accepta fiecare individ ideea de dumnezeu, din moment ce existenta lui este o simpla fabricatie a mintii.
Totul pana la urma este o creatie a mintii. Daca o parte din creierul tau se deterioreaza, nu numai ca s-ar putea sa uiti limba romana, dar chiar si ideea de dumnezeu s-ar pierde in cine stie ce tenebre ale gandurilor.

Fabricantul de care vorbesti, daca exista cu adevarat si-a gresit cariera. Si se pare ca-i lipseste competitia, altfel nu vad cum de produsul finit este atat de jalnic.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2014, 07:28 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 22 Jan 2014, 05:27 PM) *
.....Ce fel de crestin esti tu de nu-ti cunosti biblia?

Ortodox nepracticant. cool.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 07:37 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(Marduk @ 22 Jan 2014, 07:28 PM) *
Ortodox nepracticant. cool.gif

Dar de ce nu esti Jainist? Spune-mi un singur motiv cu adevarat intemeiat! 😊😊☺:-)


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 22 Jan 2014, 08:29 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pentru ca tata si cu mama, impreuna cu nasu, nasa, bunica si bunicul, m-au botezat ca ortodox, fara sa-mi ceara parerea.

Acest topic a fost editat de Marduk: 22 Jan 2014, 08:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 22 Jan 2014, 09:18 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE(Marduk @ 22 Jan 2014, 08:29 PM) *
Pentru ca tata si cu mama, impreuna cu nasu, nasa, bunica si bunicul, m-au botezat ca ortodox, fara sa-mi ceara parerea.


Este doar o eticheta.
Din punctul asta de vedere n-ai de ce sa-ti faci griji, dar nici prea multe sperante!
Depinde doar de tine.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dandanescu
mesaj 22 Jan 2014, 11:20 PM
Mesaj #26


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 900
Inscris: 10 July 04
Din: Canada West Coast
Forumist Nr.: 4.053



Apropo de budhism, amestecat la intimplare cu alte religii intr-un mesaj anterior,

in budhism nu se accepta nimic supranatural, nu exista nici o divinitate, nici un creator divin.
Intrebarile despre creatia universului sunt considerate contra-productive in budhism,
care se concentreaza pe relatiile cauza-efect, in scopul de a scapa de suferinta.

Budhismul este aparent practicat de cel putin 350 de milioane de persoane,
dar are in prezent cresterea cea mai mare in societatile vestice, dintre toate religiile.

Budhismul tolereaza orice alte credinte, sau ateismul.
De asemenea e interesant de comparat budhismul cu
singura (pina acum) psiho-terapie moderna bazata pe evidenta,
denumita Cognitive Behavior Therapy;
se pot observa multe asemanari semnificative.

...deci e cam greu de justificat sa amesteci budhismul printre crestinism, islam, etc. cind vine vorba de dumnezei.

Acest topic a fost editat de dandanescu: 22 Jan 2014, 11:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 23 Jan 2014, 08:09 AM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Buna interventie.

Din cate stiu eu, chiar Dalai Lama a spus la un moment dat ca nu considera Buddhismul o religie, ci mai degraba o stiinta a mintii.

Si sa nu ne legam de ramuri ale buddhismului, cum ar fi cel tibetan, unde in Vajrayana zeitatile tutelare joaca un rol important.
Chiar si acestea sunt privite ca simple proiectii ale mintii, dar un ajutor pe cale atata timp cat traim adevaruri relative.

WHAT THE BUDDHA TAUGHT
de Dr. Walpola Rahula
Este o carte de baza in care se explica foarte clar care sunt invataturile adevarate ale lui Buddha. Nu dumnezeu, nu misticism ieftin, etc.

Dar poate ca nu este locul potrivit aici pentru toate astea.


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 08:23 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



cut the bullshitt danee..lasa ca budismul are o palarie de curente, insa niciunul dintre ele, nici macar cel mai prapadit adept nu il percepe pe Buddha ca pe o fiinta umana.....aaaaa, dar chiar el insusi isi declina simultan si calitatea de om si pe cea de zeu (ceea ce il aduce surprinzator de aproape de divinitatea propusa de mine), iar discipoli il descriu ca in posesia celor 40 de insemne (32 majore+8 minore) mahapurusa (superfiinta) corespondente ale unui idol consacrat reconvertit, respectiv echivalentul unui inger cazut, din crestinism.

Despre Buddha, buddism, devenire, Gautama Buddha si Zen, pe acest site s-au purtat discutii de un inalt nivel pe care iti recomand sa le cauti si sa le citesti, intrucat au o valoare si o documentare cu totul deosebite. thumb_yello.gif

QUOTE
Apropo de budhism, amestecat la intimplare cu alte religii intr-un mesaj anterior


Invoci tot timpul in interventiile tale o superioritate distanta si absoluta.
Ea ar putea sa existe (in acest caz particular e nula), dar ca sa poti convinge ca te afli in posesia ei, aici cel putin, nu e suficient sa o anunti. E necesar sa o probezi.

Asocierea nu e "la intamplare". Ea pune in rand divinitati pe care le numeste distinct ca reprezentand fatete deosebite ale unui singur zeu. Tu insuti, daca ai reveni in tara, ai fi o persoana perceputa diferit la Zabrauti, La Cazinoul din Sinaia, La Muzeul National, ori in parlamentul Romaniei...desi ai fi mereu acelasi.

Fateta Buddha a Parintelui Etern e, in speta, acea latura a fiintei absolute care se crede om, o latura fericita cu aceasta calitate si care are incredere in posibilitatile ei.

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2014, 06:44 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 08:54 AM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 22 Jan 2014, 06:58 PM) *
Ma faci sa zambesc.
Unde ti-am pus eu vorbe in gura?


..acolo unde, plin de indignare, la vremea respectiva ti-am indicat locul..



QUOTE
Intr-un fel, te-am intrebat daca tu crezi intr-un creator.


de ce n-ai intrebat direct ?...de ce a fost necesar un artificiu care utiliza o cu totul alta interogarea ???

QUOTE
Ai fi putut pur si simplu sa raspunzi, NU. Fara prea multa tevatura
.

Unele intrebari, cele fundamentale in special, nu pot primi raspunsuri care sa incapa in Da si in Nu, decat din partea unor naturi simple.
La fel sunt si cele care se multumesc cu asa ceva....

QUOTE
Chiar nu te-ai intrebat niciodata daca toate acestea nu sunt cumva simple fantasme ale unor minti bolnave?



siguuuuuur ca da...Sunt un intelect ce functioneaza preponderent speculativ (daca inca nu ti-ai dat singur seama de asta). Am cantarit indelung toate variantele.


Insa prietene Mahara, sa suspectezi de "minte bolnava" 84% din populatia globului si de clar viziune un grup neansemnat (ceva mult sub cele 16 procente ramase), indica un rationament pe care nu ma incumet sa il cataloghez. Voi adauga doar, ca dupa un principiu simplu si onest, majoritatile stabilesc regulile si punctele de reper, cele in care tu nu crezi, si in absenta carora te simti (nejustificat) indreptatit sa construiesti sisteme si tesaturi de ipoteze.

QUOTE
Nu exista nici cea mai mica dovada care sa-ti sustina toate aceste afirmatii.


Desigur...la fel de adevarat dupa cum nu exista prea multe care sa le contrazica...

QUOTE
Ce este binele si ce este raul si cine le stabileste calitatea?


Reperele pe care tu le ignori (de aia te afli in confuzie)...Raportul dintre ele, extrem de important si singurul in masura sa sustina eticul (conditie de baza a functionarii societatii umane) Se cheama echilibru. Parintele etern, cumul al unor emanatii de tip energetic-pozitiv, ce la un loc constituie binele, ramane opus restului de energii concentrate in zone neutre si in zone negative. Important insa intre ele e doar echilibrul...iar in ecuatia asta tot nu apare niciun batran, nicio carte a cartilor, niciun toiag...


QUOTE
Nu are cum sa fie etern acest principiu din moment ce este definit ca un cumul de participari a emanatiilor tuturor credinciosilor, credinciosi care nu au cum sa fie ei insisi eterni.


Credinciosii ?...nu, ei nu in niciun caz. Credinta lor insa DA..ea chiar este un principiu etern..

QUOTE
O forta eterna de genul asta, ar trebui sa-si faca simtita prezenta neconditionat.


Dar ea este perceputa brutal de toti cei care si-au deschis disponibilitatile perceptiei spre ea (84% remember ?).
Insa logica asta, a ta personala, care sustine ca "ar trebui", alaturi de restrictia "neconditionat" imi scapa, desi daca urmarim scorul de pe tabela de marcaj...ea pare sa fie operationala......

Ca sa poti vedea lumina, e necesar prima data sa iti dai jos gluga de pe cap, si apoi sa accepti ca stralucirea pe care o vezi, are un sens, incape intr-o norma, si corespunde unei semnatici ce a stabilit sa o denumeasca conventional "lumina"...



QUOTE
Daca este etern este si nesfarsit, este peste tot si in toate.
Tot ce este limitat in spatiu are un inceput si inevitabil un sfarsit.


iaca si sofismul...care se dezvolta guguloi si mai departe in peroratia ta, insa ipoteza este gresita inca de aici. Amesteci iar termenii.
Eternitatea este o dimensiune (profund si unic umana) ce se masoara in timp, iar "nesfarsit" "tot si toate" se refera la spatiu.
De pilda, spatiul este nesfarsit iar timpul continuu...

In nicio teorie cunoscuta pana acum spatiul si timpul nu se confunda, chiar daca prin unele parti se pot suprapune...



QUOTE
Fabricantul de care vorbesti, daca exista cu adevarat si-a gresit cariera. Si se pare ca-i lipseste competitia, altfel nu vad cum de produsul finit este atat de jalnic.


Cel de care vorbesc e magnific, sublim si complet...cuvintele nu il pot definii..pot cel mult sa faca aluzie la el.

Produsul finit e o opera de arta dincolo de canoanele capodoperei.
Regret ca din scaunul pe care te-ai asezat nu poti nici macar identifica limitele scenei.


Si inca, cel care evolueaza acum, e doar un prototip....

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2014, 12:17 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 Jan 2014, 10:40 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Maharajah @ 22 Jan 2014, 09:18 PM) *
Este doar o eticheta.....

unsure.gif Despre ce eticheta e vorba? Normal ca depinde de mine, la varsta asta nu mai poate nimeni sa-mi vare in teasta prosti, despre religie despre CREDINTA.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 23 Jan 2014, 01:47 PM
Mesaj #31


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



De fapt esenta naturii credintei este o zamislire a fricii de moarte. Frica de moarte genereaza procentul credinciosilor.
Printre ei mai sunt unii care au nevoie si de magie, mister, etc., dar piatra de temelie ramane frica de moarte si o asigurare parafata pentru lumea de dincolo.

Comunicarea cu divinitatea, semnele divine, sunt simple scuze imaginare incarcate de auto iluzionare si angoase.
Speranta intr-un ipotetic candva in care sa vina Zeus si sa ne salveze, intuneca ratiunea. Sunt sanse mai mari sa ne viziteze extraterestrii.
Daca nu ne salveaza el "fauritorul", care mai este rostul lui?

Toate tiparele morale ale umanitatii isi gasesc locul in cel mai natural mod si in lipsa Zeului care are nevoie in mod egoist de credinta si adulatia noastra.
Iisus (si multi altii ca el), daca ar fi fost macar vizionar, nu neaparat fiul lui dumnezeu, ar fi putut sa prevada cata ura, nedreptate, cruzime, crime, teroare, etc, va aduce religia si asa zisa credinta de-alungul istoriei omenirii.

Mintea umana este singura care stabileste granitele binelui sau ale raului.
Orice zeitate nu are nici macar forta de a exista si manifesta fara acceptul mintii umane.

Eu nu sunt impotriva credinciosilor. Sunt impotriva dogmatismului si prozelitismului necontrolat.
Pana la urma credinta este tot un proces mental, care de-a lungul timpului a generat si opere de arta si alte lucruri bune.

Acest topic a fost editat de Maharajah: 23 Jan 2014, 01:56 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 02:05 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 23 Jan 2014, 01:47 PM) *
De fapt esenta naturii credintei este o zamislire a fricii de moarte. Frica de moarte genereaza procentul credinciosilor.
Printre ei mai sunt unii care au nevoie si de magie, mister, etc., dar piatra de temelie ramane frica de moarte si o asigurare parafata pentru lumea de dincolo.



Se numeste condtie umana sau ontologie..si in acest dialog este gresit invocata...as spune "infantil" invocata, si as dezvolta un pic, dar exista riscul sa ma intelegi gresit si sa o iei ca pe o jignire. Nu, natura credintei nu pleaca de acolo si ea nu ofera niciun fel de garantie pentru o continuare a vietii in alta forma...poate pentru habotnici..despre ei nu stiu...despre cei care o aleg insa, te asigur ca ei afla in credinta o liniste sufleteasca, o impacare cu sinele, si un accept neconflictual cu regulile existentei..


prin credinta se poate atinge echilibrul...cel de care spuneam mai sus...n-are a face cu frica, cu vremelnicia, sau cu alte tampenii de gen afterlife...

QUOTE
Comunicarea cu divinitatea, semnele divine, sunt simple scuze imaginare incarcate de auto iluzionare si angoase.


Deci 84% dintre noi traim in visare ?...in autoiluzie si angoasa ?...statisticile pshiatrice zic ca dimpotriva, acolo s-ar afla segmentul celalat (sub 5% din 16%..si asta e un procent ingrijorator pentru sanatatea planetei)

QUOTE
Speranta intr-un ipotetic canda in care sa vine Zeus si sa ne salveze, intuneca ratiunea.



...poate pe a ta ??...nu stiu daca asta, insa ceva sigur e responsabil de ce ti se intampla.
Nu, cei mai multi dintre credinciosi nu asteapta asa ceva...Esti defazat cu circa 1000 de ani...atunci se intampla asta...acum se cauta doar echilibrul, armonia si impacarea...Magnificul din Aquino...Iti spune ceva ??

QUOTE
Iisus (si multi altii ca el), daca ar fi fost macar vizionar, nu neaparat fiul lui dumnezeu, ar fi putut sa prevada cata ura, nedreptate, cruzime, crime, teroare, etc, va aduce religia si asa zisa credinta de-alungul istoriei omenirii.


Ha, ha, ha....dar El taman astea le-a facut pe toate...Niet Kultur ma friend...niet kultur...

...omul (fiul omului) s-a si sacrificat pentru ele in patru evanghelii...ce naiba... mad.gif



--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 02:27 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 23 Jan 2014, 01:47 PM) *
Mintea umana este singura care stabileste granitele binelui sau ale raului.
Orice zeitate nu are nici macar forta de a exista si manifesta fara acceptul mintii umane.

Eu nu sunt impotriva credinciosilor. Sunt impotriva dogmatismului si prozelitismului necontrolat.
Pana la urma credinta este tot un proces mental, care de-a lungul timpului a generat si opere de arta si alte lucruri bune.



asa este....insa mintea omeneasca e un hard, care opereaza dupa softuri instalate prin educatie, ereditar si prin instructie..
toate aceste procese sunt functionale numai in ansambluri denumite sistem..sistemele au nevoie de norme, reguli, algoritmi, repere..

nu "alte lucruri bune"...ci "doar lucruri bune"..



nu poti face nimic valoros in afara credintei...fie ea religioasa sau altfel cum (adica pana la urma ...tot religioasa, ca si ateismul este tot o religie...una cumplit de grea...)

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2014, 02:28 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 23 Jan 2014, 03:10 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE
Se numeste condtie umana sau ontologie..si in acest dialog este gresit invocata...as spune "infantil" invocata, si as dezvolta un pic, dar exista riscul sa ma intelegi gresit si sa o iei ca pe o jignire. Nu, natura credintei nu pleaca de acolo si ea nu ofera niciun fel de garantie pentru o continuare a vietii in alta forma...poate pentru habotnici..despre ei nu stiu...despre cei care o aleg insa, te asigur ca ei afla in credinta o liniste sufleteasca, o impacare cu sinele, si un accept neconflictual cu regulile existentei..



Nu mi-ai spus de unde pleaca natura credintei?
Frica de moarte este de ajuns, nu este nevoie de mai mult!
Ontologie?... este prea mult spus. Oamenii nu au nevoie de o teorie speculativă despre esențele sau principiile ultime ale tuturor lucrurilor ca sa ajunga la credinta.
Totul se intampla mult mai simplu si in mintea filosofului si in cea a taranului needucat.
....
Cum ma asiguri?
Linistea sufleteasca si impacarea cu sinele se poate obtine si fara acceptul sau existenta unui "Fauritor Suprem".

QUOTE
Deci 84% dintre noi traim in visare ?...in autoiluzie si angoasa ?...statisticile pshiatrice zic ca dimpotriva, acolo s-ar afla segmentul celalat (sub 5% din 16%..si asta e un procent ingrijorator pentru sanatatea planetei)


Te legi de procente fara pic de discernamant.
Acei 84% sau cati or fi, nu sunt un tot unitar, nu au sange albastru si aurere in jurul capului.
Probabil ca nu exista nici macar doi dintre ei care sa aiba exact aceeasi parere despre Dumnezeu, creatie sau altele de genul asta. Multi dintre ei nu dau 2 bani pe pe o viata traita in spiritul credintei.
Crestini sunt convinsi ca adevarul este numai la ei, iar toti ceilalti vor avea parte de iad. De fapt fiecare isi vopseste propria realitate dupa cum ii convine.
Asa ca cei 84% formeaza o lume mult mai pestrita decat crezi si in general credinta lor este atat de diluata incat nu sunt sperante sa se imbete de fericire.
In acelasi procent sunt si fanaticii, cei ce "respecta" intocmai cuvantul Domnului. Iar parintii lor gasesc motiv de sarbatoare cand aud ca fiul lor s-a aruncat in aer intr-un autobuz din Telaviv. Si nu numai atat, dar sunt convinsi ca vor ajunge in paradis impreuna cu fiul lor pentru o asa fapta.
Asta inseamna cel ma adesea credinta.

QUOTE
Nu, cei mai multi dintre credinciosi nu asteapta asa ceva...Esti defazat cu circa 1000 de ani...atunci se intampla asta... acum se cauta doar echilibrul, armonia si impacarea


Care este rostul acestei armonii fara o continuare, eventual eterna?
Cateva milioane de copii sub varsta de 5 ani mor in fiecare an."Fauritorul" asta se pare ca nu are inventarul prea bine pus la punct.
Totul este impermanent pe lumea asta, pana si echilibrul de care vorbesti. Nimic nu dureaza etern. Armonia si impacarea inevitabil sunt urmate de anarhie si durere.
Despre ce vorbesti tu acolo?

QUOTE
Ha, ha, ha....dar El taman astea le-a facut pe toate...Niet Kultur ma friend...niet kultur...
...omul (fiul omului) s-a si sacrificat pentru ele in patru evanghelii...ce naiba... mad.gif


Daca cineva spune ca Elvis nu a murit, este imediat clasificat ca a luat-o razna, dar atunci cand se spune ca Isus a inviat din morti totul pare perfect normal.
Nu mai pun la socoteala ca s-a nascut si din fecioara. Noroc ca tatal lui nu a fost gelos ca cine stie daca se mai nastea. Oricum probabil ca a avut nevoie tot de 9 luni sa fie conceput.

Daca am aduce un om din secolul XIV in zilele noastre, pana si un copil ar rade de cunstintele lui in astronomie, fizica, chimie, medicina, etc. In schimb ar fi egalul nostru in ceea ce priveste religia.
Invatatura religioasa nu a mai primit un update de mii de ani. Ma intreb ce s-ar fi intamplat daca am fi pus stop si celorlalte domenii.

Se pare ca tu esti defazat cu mai multe mii de ani, luind in considerare faptele.
Prin lumea asta au trecut Isus si toti ceilalti din lista ta si nici unul nu a mantuit lumea, nu a adus nici macar echilibrul de care vorbesti. De fapt, dupa cum mai spuneam, nu exista coltisor in lumea asta unde sa nu dai de mila si lumina divinitatii - saracie, teroare, mizerie, suferinta, neputinta, etc, etc.





--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 23 Jan 2014, 03:55 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE(Maharajah @ 23 Jan 2014, 03:10 PM) *
Nu mi-ai spus de unde pleaca natura credintei?



Psihologie abisala.

QUOTE
Frica de moarte este de ajuns, nu este nevoie de mai mult!


Fals, imatur si pueril. Afirmatia asta a ta, superflua, unde ii aseaza ea pe credinciosii nihilisti, de exemplu?
Pe cei sinucigasi, in dezacord poate cu propria credinta (crestinii), dar tot sinucigasi ?

Intelegand lucrurile de maniera asta simplista este absolut natural ca sa ti se para ca:

QUOTE
Ontologie?... este prea mult spus. Oamenii nu au nevoie de o teorie speculativă despre esențele sau principiile ultime ale tuturor lucrurilor ca sa ajunga la credinta.
Totul se intampla mult mai simplu si in mintea filosofului si in cea a taranului needucat.


La niciunul dintre ei nu e atat de simplu....nu-i judeca dupa superficialitatea ta pe ceilalti..
...si in general, nu te mai substitui instantelor care ii cern pe oameni...
ei, oamenii, sunt mecanisme complexe prin care divinitatea simte universul..
sunt prelungiri ale ei...si tu vi cu speculatii din astea de bodega ?..cu clasificari in limita categoriei "gigi becali" ?

QUOTE
Te legi de procente fara pic de discernamant.
Acei 84% sau cati or fi, nu sunt un tot unitar, nu au sange albastru si aurere in jurul capului.


Sunt uniti in diversitate...nu-i lipsa de discernamant, ci doar o constatare solida si bazata, care te jeneaza rau de tot..
Sunt toti in aria credintei...si taman ce ti-am spus ca nici ateii nu-s departe de credinta...asa ca..

Da stai un pic..daca facem un calcul simplu..ramaneti doar voi, aia sub 5% din 16%...cei cu probleme...

QUOTE
Probabil ca nu exista nici macar doi dintre ei care sa aiba exact aceeasi parere despre Dumnezeu, creatie sau altele de genul asta.
Multi dintre ei nu dau 2 bani pe pe o viata traita in spiritul credintei.


De unde sti tu ??

Ce anume crezi tu ca te-ar putea califica in cineva competent sa dea asemenea verdicte ?

Eu vad in fata monitorului, in textul tau, o persoana firava, cu argumente lipsite de continut (doar in forma) care bate apa'n piua pe o tema tocita de circa 800 de ani, atunci cand o revoltie religioasa majora a schimbat esential directiile de dezvoltare ale credintei, snsul, rostul si semnificatiile ei.

Desigur..n-ai auzit de el...e evident asta...asa ca uite, ma invrednicesc si fac un cadou ignorantei tale: Toma de Aquino


QUOTE
Crestini sunt convinsi ca adevarul este numai la ei, iar toti ceilalti vor avea parte de iad.


Dar de unde o mai stii tu si pe asta ? ..Cum se face ca ai ajuns taman tu in posesia unei concluzii atat de adanci ca asta ??
Sa iti spun eu: pentru ca e una gresita, arhaica si tributara unor concepte apuse chiar si in ultima fundatura de tara...upgrade your info mafriend, caci esti in ridicol si penibil deopotriva (remarcabila performanta) cu texte de asemena factura, invocate intr-o discutia ca asta...

QUOTE
De fapt fiecare isi vopseste propria realitate dupa cum ii convine.



In sfarsit si o observatie corecta (formulata in termeni de sant, dar tot corecta) ...Si ce-i rau in asta...sau: cand vreodata a fost altfel ?

Hellllooooo !!!, e conditia umana de care iti spuneam cea care ne tine prizonieri in astfel de reactii...pen ca...ma friend...realitatea nu exista..e doar o iluzie..un model, o proiectie confectionata de fiecare dupa propriile nevoi si posibilitati...dar in interiorul si in limitele unui sistem numit cadru social..

...realitatea construita in afara acestui sistem este una patologica, care reclama tratamente imediate intrucat afecteaza grav fiinta si o pot impinge spre autodistrugere

Acest topic a fost editat de The Dude: 23 Jan 2014, 04:00 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:00 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman