HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ce A Reprezentat Maria Magdalena?, cine a fost de fapt???
edinide
mesaj 14 Apr 2006, 06:50 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Roua,
Ce ti-am spus eu nu este spre judecarea ta, ci am constatat-o cu durere. Nu conteza atit faptul ca esti pierduta, deoarece cu toti suntem mai mult sau mai putin, ci conteaza sa-ti dai seama unde te afli in raport cu Adevarul, ca sa-l poti cel putin cauta... Iar Adevarul nu este in acele Curiozitati Rationale, care sunt de fapt Caderea, ci Adevarul este Dumnezeu, si se manifesta prin Iubire, nu Cea Lumeasca, pe care o imparti conditionat si exclusiv, ci Iubirea Spirituala, de Sapte Ori mai adinca si mai inalta, care e nu numai Simtire, precum Cea Lumeasca, ci mai este si Lumina, este si Cunoastere. Acolo este ceea ce tu cauti, cum Isus o spune: "veti cunoaste adevarul, si adevarul va va face slobozi." Adevarul lui Isus nu vine prin Cuvint, nimeni nu ti-l poate spune, ci vine numai prin Ciakra Inimii, pe care de o poti deschide, cum o vezi in Picturile Ortodoxe, atunci vei primi de Sus tot ceea ce tu cauti de jos... Daca vrei sa stii tot ceea ce-ti chinuie Mintea, cauta in Sine si vei afla prin Inima... Abia asa nu vei mai face Jocul Necuratului, ci vei face Legea Luminii care-ti va aduce tot ceea ce acum iti lipseste.
Primul Pas, inceteaza Cautarea Lumeasca in care esti acum pierduta. Al Doilea Pas, cauta Cunoasterea de Sine, poruncita de Isus Cristos, caut-o cu evlavie si smerenie, cu Iubire cita poti da si primi, cu cumpatare in Gind, Vorba si Fapta ca sa poti scapa de trivial si apropia de Dumnezeiesc, cu Rugaciune si Meditatie Crestina, si va veni la tine in cu pasi mici la inceput, apoi tot mai mari, iar in final, ti se vor deschide Ochii si ti se va lumina Mintea. Atunci, vei sti, si nu vei mai cauta...
Nu lasa pe Cel Rau sa te tina in Robia Ratiunii!
Infringe-l, prin Libertatea Iubirii!
Dumnezeu sa-ti ajute!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Apr 2006, 08:29 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Cla @ 14 Apr 2006, 12:35 AM)
@bdl: Thx wink.gif
@ abureala: bdl a observat-o bine.
Da, cred în D-zeu, dar în oamenii de pe sol n-am încredere.
The "Road Crew" din biserici m-au dezamagit.

Edit... Draga Cla....te rog sa nu generalizezi mai ales cand faci asemenea afirmatii denigratoare... Please...

Atunci inseamna ca nu crezi in Dumnezeu. Fiindca da ca i cred in Dumnezeu ai sti ca este spus "Nu judeca ca sa nu fii judecat". Dar fiindca nu crezi, nu stii. Ceea ce spui tu ca este Dumnezeu, nu este Dumnezeu, este ceea ce iti inchipui tu despre Dumnezeu. Si cum mintea omului se poate insela de multe ori, aici nu este nici o exceptie. Te-au dezamagit preotii? Te-au dezamagit fiindca nu ai cunoscut preoti. Nu ai cunsocut personal , ci doar ceea ce ai auzit la televizor. Daca ai fi cunoscut personal, sigur nu te-ar fi dezamagit.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Apr 2006, 09:05 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



pt Cla,

si ca sa nu spui ca iti zic de capul meu uite:

QUOTE

In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune :

- Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in aceIasi cantar pe toti preotii !

- Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ?

- Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar.

- Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.


- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Apr 2006, 09:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cla
mesaj 14 Apr 2006, 09:05 AM
Mesaj #39


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Eu nu am auzit la televizor, am vazut
De unde vrei sa stii tu mai bine decât mine ce gândesc?? huh.gif
N-as fi zis nimic daca ai fi femeie, asta ar fi normal... tongue.gif
Singurul preot in care as fi avut incredere a fost cel de pe Han, care din pacate nu mai apare... Tri cry.gif

Nu te supara, incerc sa te inteleg. Dar, te rog, incearca si tu sa intelegi un dezamagit.
Dar fara pledoarii, de astea am avut destule... am fost casatorit spoton.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 14 Apr 2006, 09:15 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Apr 2006, 09:10 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Cla @ 14 Apr 2006, 11:05 AM)
De unde vrei sa stii tu mai bine decât mine ce gândesc?? huh.gif

Ti-am dat mai multe detalii in postul de mai sus. Eu nu stiu ce gandesti, insa sunt altii care stiu ce gandesti, si aceia sunt ucenicii lui Hristos , dupa cum este spus "Cine crede in mine lucruri ca acestea va savarsi, ba chiar mai mari ". Iar Mantuitorul citea gandurile oamenilor. Parintele Cleopa este ucenicul Lui Hristos.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 14 Apr 2006, 09:23 AM
Mesaj #41


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mhm. Adica ori esti, ori te crezi preot.
Sper sa nu te simti atacat, dar in fiecare spate al bisericii (catolice, de ex.) sunt sugari ingropati.
Halal preoti, si la aia sa te mai si duci la spovedanie... dry.gif
Stiu, adevarul doare.
Crezi tu mai departe... so long...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 14 Apr 2006, 09:28 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Cla @ 14 Apr 2006, 11:23 AM)
Mhm. Adica ori esti, ori te crezi preot.
Sper sa nu te simti atacat, dar in fiecare spate al bisericii (catolice, de ex.) sunt sugari ingropati.
Halal preoti, si la aia sa te mai si duci la spovedanie... dry.gif
Stiu, adevarul doare.
Crezi tu mai departe... so long...

Fiecare om face fapte care le considera de cuvinta, insa suntem datori cu totii sa facem faptele Lui Dumnezeu. Nu m-am simtit atacat de orice ai spus despre mine. Insa nu lasa lucruri marunte sa te impiedice sa primesti aurul Lui Dumnezeu. Numai bine.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 15 May 2006, 01:33 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (roua @ 9 Apr 2006, 04:30 PM)
As dori sa va adresez o intrebare care pe mine ma macina sufleteste: Cine a fost Maria Magadalena??? s-au scris in ultima vreme atatea lucruri despre presupusa ei legatura amoroasa cu Mantuitorul...

- si aceasta "descoperire" a "doctorilor" de la NationalGeo face parte din acelasi scenariu amintit aici. Se urmareste demitizarea sacralitatii lui Iisus si transformarea Lui in ochii oamenilor intr-un banal om de rind, sau un mic profet si el pe acolo. Pe scurt, se urmareste distrugerea spiritualitatii la nivelul intregii planete. Ia sa ne gindim, cum poate sa fie un spirit atit de inalt, Fiul lui Dumnezeu sau insusi Dumnezeu daca are nevoie de o "iuda tradatoare" pt. ca El sa-si indeplineasca misiunea divina ? "Hai sa-ti dau tie, cea mai stralucitoare stea dintre toti apostolii Mei, invatatura aia inalta, dar fa-mi si Mie un serviciu. Vinde-ma la iudei/farisei ca sa-mi indeplinesc si eu menirea spirituala in viata asta." Cam cum suna asta in ochii celor care cred o asemenea baliverna ?

- acum, nici mai mult nici mai putin, Iisus s-a pus pe facut amor, nu stim daca si inainte sau doar dupa asa zisa "casatorie" cu Magdalena, dar ce scenariu pervers ... inventeaza astia un nou "graal" si-l numesc Magdalena, dupa care se naste "dinastia" merovingienilor, adica urmasii lui Iisus, care, ca sa vezi, colac peste pupza, nu sint decit nici mai mult nici mai putin, actualii dusmani ai lui Dumnezeu, cei care au in mina mass media nationala si internationala, inclusiv acest national geografic, adica francmasonii. Asta da TUPEU !!! Si-au masluit fratii din loji originea si si-au fabricat una cu adevarat "divina": "urmasii lui Iisus". Chiar sint curios care sint "agentii" lor pe acest forum si pe altele, pt. ca in majoritatea locurilor "publice" trebuie sa fie cel putin un astfel de agent, sub acoperire, sau sub forma mai multor clone, fiecare du diferite roluri. Una joaca rolul de "fanatic crestin", alta de "ateu", alta de "intelectual", alta de "nevinovat" care pune intrebari la fel de "nevinovate" etc.

QUOTE
despre rolul ei care nu este cel care ni-l vinde noua Biserica, despre faptul ca francmasoneria detine toate secretele si umareste in continuare cultul pe care doar ei il cunosc

- exact ce spuneam. Asta e o aberatie cit casa poporului de mare. francmasoneria este o grupare oculta sectanta de factura satanica si care face jocurile unor grupuri de interese mult mai inalte decit prezinta ea public dar chiar si masonilor de rind.

QUOTE
despre faptul ca picturile lui Da Vinci contin coduri foarte greu de decodificat si prin urmare inaccesibile, despre faptul ca se pare ca, Cantarea Cantarilor i-a fost dedicata ei??? Voi ce parere aveti???

- minciuni sfruntate. Ai citit Cintarea Cintarilor ? E cineva amator de a citi si comenta impreuna, public, acest text ? smile.gif

QUOTE
Mie una imi este dificil sa-l alatur pe Mantuitor Mariei Magadalena sub aceasta forma de iubita sau ma rog...nici nu vreau sa ma gandesc la o presupusa relatie sexuala

- sexualitatea nu e ceva rau sau malefic sau injositor, insa pusa in acest context se urmareste doar denigrarea misiunii spirituale a lui Iisus si a Sa persoanal.



--------------------
"De fiecare dată când Legea decade, când dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din când în când trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 May 2006, 06:24 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
sexualitatea nu e ceva rau sau malefic sau injositor,


Vrei sa spui, "nu numai"... Sexualitatea nu este decit Animalitate, altfel este ok... Omul facind ceea ce Porcul face... si inca Porcul o face natural... pare totusi destul de injositor... Omul simtind ceea ce Porcul simte, cind copuleaza... Omul Spiritual ajuns, din curiozitate, Porc Somatic...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 May 2006, 06:27 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Chiar sint curios care sint "agentii" lor pe acest forum si pe altele, pt. ca in majoritatea locurilor "publice" trebuie sa fie cel putin un astfel de agent, sub acoperire, sau sub forma mai multor clone, fiecare du diferite roluri. Una joaca rolul de "fanatic crestin", alta de "ateu", alta de "intelectual", alta de "nevinovat" care pune intrebari la fel de "nevinovate" etc


Dupa descrierea ta, musai sa fie Roua...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 16 May 2006, 12:35 PM
Mesaj #46


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Stai linistita ca nici tu nu esti departe....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 16 May 2006, 03:00 PM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



QUOTE (edinide @ 16 May 2006, 07:27 AM)
QUOTE
Chiar sint curios care sint "agentii" lor pe acest forum si pe altele, pt. ca in majoritatea locurilor "publice" trebuie sa fie cel putin un astfel de agent, sub acoperire, sau sub forma mai multor clone, fiecare du diferite roluri. Una joaca rolul de "fanatic crestin", alta de "ateu", alta de "intelectual", alta de "nevinovat" care pune intrebari la fel de "nevinovate" etc


Dupa descrierea ta, musai sa fie Roua...

Sa fiu eu ce???? Edinide mai ai multe pana sa devii intradevar un mare filozof asa cum de fapt iti doresti si sa te apuci de criticat ratiunea pura, e un forum liber din cate stiu eu si fiecare poate sa adreseze intrebari mai mult sau mai putin documentate, eu nu sunt cu "jugul" pe mine dar cel putin am bun simt!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 May 2006, 01:44 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Roua,

Sa admitem ca nu am dreptate... In acest caz, este o noua ocazie pentru tine, desi au mai fost ocazii precedente, de a realiza unde duce aceasta linie de discutie Anti-Crestina. Chiar daca nu esti rau intentionata din start, daca o continui, vei deveni rau intentionata de-facto, deci am avut dreptate oricum...

Sa nu crezi ca numai Faptele Rele lasa loc la regrete ulterioare. Gindurile Pacatoase sint precum Faptele Rele cind vine la a le balansa. Indoiala despre Puritatea Mintuitorului este mai rea decit omuciderea...

Acest topic a fost editat de edinide: 17 May 2006, 01:48 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 17 May 2006, 12:32 PM
Mesaj #49


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Roua,

Sa admitem ca nu am dreptate... In acest caz, este o noua ocazie pentru tine, desi au mai fost ocazii precedente, de a realiza unde duce aceasta linie de discutie Anti-Crestina. Chiar daca nu esti rau intentionata din start, daca o continui, vei deveni rau intentionata de-facto, deci am avut dreptate oricum...



Edinide bati campii! Nu inteleg ce treaba ai tu cu mine si cu ceea ce postez eu???? Te-as ruga sa iti vezi de jugul tau si sa nu mai expui etichetari despre o persoana pe care nu o cunosti si de al carui suflet nu ai habar!

Sa nu crezi ca numai Faptele Rele lasa loc la regrete ulterioare. Gindurile Pacatoase sint precum Faptele Rele cind vine la a le balansa. Indoiala despre Puritatea Mintuitorului este mai rea decit omuciderea...


hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 18 May 2006, 03:27 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Te-as ruga sa iti vezi de jugul tau


Nu asta fac...?

QUOTE
sa nu mai expui etichetari despre o persoana pe care nu o cunosti


Daca etichetarea este rea, meritarea echiterii nu este si mai rea? Si apoi cunoasterea vine din ceea ce scrii, si eu citesc, deci cum adica nu te cunosc...?! Nu te cunosc dincolo de aceste rinduri? Poate... Dar te cunosc din rindurile tale, si nu am vorbit despre altceva... deci, te cunosc...

QUOTE
si de al carui (carei?) suflet nu ai habar


Ba am, mai mult decit iti poti imagina...

La bine nu poti ajunge cu fapte altfel decit bune. Deci faptele vorbesc mai multe decit vorbele. Nu tine suparare, tine luarea de aminte. Iar despre Maria Magdalena ti-am raspuns aici


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 18 May 2006, 01:32 PM
Mesaj #51


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Edinide eu nu am de gand sa polemizez cu tine la nesfarsit pe forum, nu impartasesc ideea ta ,si ceea ce ai scris si prefer sa nu argumentez de ce pentru ca iar ne intindem la dicutii nesfarsite care nu imi aduc nici un folos, ar trebui sa nu mai judeci atata si sa nu te crezi atat de initiat incat sa dai sfaturi si mai ales verdicte, daca ar fi sa te cunosc asa cum afirmi tu despre mine, numai dupa ceea ce scrii cred ca ar fi superficial in primul rand si in al 2 lea rand nejustificat, e ultima postare de acest gen pe care o voi scrie, eu sunt satula de filozofie si criticism care in realitate se sprijina pe bule de aer!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 18 May 2006, 03:03 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (roua)
Edinide eu nu am de gand sa polemizez cu tine la nesfarsit pe forum, nu impartasesc ideea ta ,si ceea ce ai scris si prefer sa nu argumentez de ce pentru ca iar ne intindem la dicutii nesfarsite care nu imi aduc nici un folos, ar trebui sa nu mai judeci atata si sa nu te crezi atat de initiat incat sa dai sfaturi si mai ales verdicte,
Ai dreptate roua, unii uita ca aici pe forum se discuta si analizeaza diverse opinii, nu persoane. Subscriu la ideea ca edinide (si altii, dar el a inceput!) ar trebui sa renunte la a emite aprecieri asupra oamenilor si il invit si eu sa prezinte opiniile sale inspirate la subiect, nu despre persoane.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 May 2006, 08:14 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Uita lucrurile neplacute in viata, nu merita efortul de a cara bagajul... iar daca-ti amintesti, inseamna ca nu ai uitat...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 19 May 2006, 09:53 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Se spune ca oamenii uita repede ce le spui dar uita greu cum i-ai facut sa se simta.
Si cui i se iarta mult, mult iubeste. Pt. ca daca celui socotit nevrednic (si de semeni si in sinea lui) il socotesti vrednic ii faci o mare favoare care arata puterea iubirii tale de a trece peste nimicuri, sau chiar peste prapastii ce despart oamenii. Il ridici iar la demnitatea umana, cu o mina intinsa...

Asta este lectia cea mai importanta pe care cred ca o primim prin aceasta Maria, sa nu judecam pe altii oricit de pacatosi ii credem, caci judecarea are la baza mindria noastra, autoindreptatirea, care tot pacat este. Unul mult mai rafinat, mai ascuns si mai periculos decit altele.

Acest topic a fost editat de IoanV: 19 May 2006, 09:55 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roua
mesaj 19 May 2006, 09:59 AM
Mesaj #55


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 66
Inscris: 11 January 06
Forumist Nr.: 7.641



Asa este IoanV....

Acest topic a fost editat de roua: 19 May 2006, 09:59 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 May 2006, 12:31 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Asta este lectia cea mai importanta pe care cred ca o primim prin aceasta Maria, sa nu judecam pe altii oricit de pacatosi ii credem, caci judecarea are la baza mindria noastra, autoindreptatirea, care tot pacat este. Unul mult mai rafinat, mai ascuns si mai periculos decit altele.


Este chiar mai mult decit atit: sa nu simti nici macar pornirea de a judeca! Sa nu ai Gindul de a judeca! Nu respingind Judecata pa Modul Rational, ca sa respecti Legea, ci extirpind Judecata din Inima ta. Aceasta se mai numeste Iubirea Aproapelui ca pe Sine... Legea Umana o infaptuiesti respectind-o. Legea Spirituala n-o infaptuiesti respectind litera, ci numai avind-o in tine... nu plecind de la Litera Legii, ci ajungind la Litera Legii...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 21 May 2006, 07:51 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



Cea ce a zisa Maria referiti voi si la atei? cititnd asa pe sub-forumuri am impresia ca sunt judecati de voi mai aspru decat la Judecata cea de pe urma.

Acest topic a fost editat de Endgegner: 21 May 2006, 07:53 AM


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 21 May 2006, 03:36 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Este chiar mai mult decit atit: sa nu simti nici macar pornirea de a judeca! Sa nu ai Gindul de a judeca! Nu respingind Judecata pa Modul Rational, ca sa respecti Legea, ci extirpind Judecata din Inima ta.
Teotia ca teoria, practica ne omoara! Si se vede asta si din aprecierile noastre pe forum. Nu e pacat sa gindesti despre anumite fapte ca nu sunt bune, sau nu merita interes deoarece mai mult iti iau decit iti dau, problema este daca faci din ele un cap de acuzare a unui om. El are lucrarea si ispitele lui, tu pe ale tale. Iesind din ele poate ajunge mult mai departe decit cei care nu sunt ispititi cu ele. Imi aduc aminte de Sfinta Maria Egipteanca care, la fel, fiind oprita sa intre intr-o biserica, a realizat pacatele ei si in desert si-a trait restul existentei, ajungind o sfinta care a mers apoi pe apa etc.
Cita vreme mai traim ispite nu putem sa nu judecam faptele ca fiindu-ne bune sau rele. Dar daca intr-adevar avem credinta stim ca un om poate fi scos din cele mai adinci rele si ridicat la lumina, de aceea nu socotim oamenii cu pacate ca fiind condamnati si nu ne purtam in consecinta cu ei ca si cum nu ar mai fi vrednici de iubire. Extirparea judecatii din inima ne-ar face ca pe ingeri, citi pot face asta? Nici nu stiu daca e de folos pt. ca noi trebuie sa facem uz de judecata, atit pt. indreptarea inteleapta si cu dragoste a noastra cit si a semenilor cita vreme suntem pe calea desavirsirii.
QUOTE
Aceasta se mai numeste Iubirea Aproapelui ca pe Sine... Legea Umana o infaptuiesti respectind-o. Legea Spirituala n-o infaptuiesti respectind litera, ci numai avind-o in tine... nu plecind de la Litera Legii, ci ajungind la Litera Legii...
Problema este ce te faci daca de tine insuti nu iti place si urasti unele ale tale? De ex. iti urasti slabiciunile prostesti si cind le vezi la altii parca ura impotriva lor iti da prilej de actiune! Asa cum lupti cu ele in tine poti fi tentat sa lupti cu ele in altii! Si poti face asta nu plecind de la litera legii ci dintr-o ferma convingere interioara...

Oricum, chiar daca nu ne putem abtine de la judecata, nu trebuie sa facem din ea un prilej de fapta rea. Pacatele apar cind te invoiesti cu rautatea asupra aproapelui si actionezi in virtutea ei.

@ Endgegner

Nu inteleg intrebarea. Iar despre impresie, din perspectiva mea este doar o impresie. Eu incerc sa nu judec pe nimeni. Analizez faptele, ideile, daca vad ceva bun preiau ideea daca vad ceva nefolositor sau rau, trec mai departe.. sau fac observatii cind raul e indreptat asupra altora sau pot fi de folos cu o idee. Unde Dumnezeu nu a judecat, cine sunt eu sa judec?
In privinta judecatii de pe urma, ai o perspectiva foarte optimista asupa ei.... Imagineaza-ti doar ca acolo iti lipseste trupul material. Daca ai nevoie de el aici (sa iti satisfaci sa zicem pofta de a minca bunatati etc.) vei avea nevoie de el si dincolo, insa iti va lipsi. Cum te mai poti bucura acolo daca nu mai ai cu ce? Cum scapi de cerea launtrica daca acolo nu mai ai mijloc de evoluare? Asa ca omul arde in suc propriu....Vrei la nesfirsit si nu poti implini.

Acest topic a fost editat de IoanV: 21 May 2006, 03:51 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 21 May 2006, 11:27 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Este chiar mai mult decit atit: sa nu simti nici macar pornirea de a judeca! Sa nu ai Gindul de a judeca! Nu respingind Judecata pa Modul Rational, ca sa respecti Legea, ci extirpind Judecata din Inima ta.

Nu e pacat sa gindesti despre anumite fapte ca nu sunt bune, sau nu merita interes deoarece mai mult iti iau decit iti dau, problema este daca faci din ele un cap de acuzare a unui om.


Extirparea Judecatii din Inima nu este lipsa discernamintului din Ratiune! Daca vezi ca unul tocmai da in cap cuiva, lipsa Judecatii nu este nerealizarea crimei facute!

Sa-ti dau un exemplu pentru edificare. Iudeii au venit la Isus cu o femeie prinsa in curvie. Isus stia prea bine ca este un Pacat acea fapta, nu a ignorat Pacatul, dar ce a simtit Isus a fost Mila instantanee pentru acea femeie. Isus a vazut Pacatul pe loc, dar nu l-a judecat cum cereau Iudeii, nu pentru ca implinea o Porunca de Sus, ci pentru ca ce simtea Isus nu era spre Judecata, ci ce simtea Isus era Mila. Aceasta inseamna ca Isus nu aplica Litera Legii Iubiri in Mod Rational, ci Isus era Iubirea in sine. Isus nu aplica Litera Legii ci Litera Legii izvora din Isus.

Aceasta este Esenta Crestinismului: nu aplicarea Legii, cum este scrisa, ci simtirea Legii! Problema nu este sa nu judeci, problema este sa nu simti dorinta de a judeca in prima instanta. Nu numai ca Judecata ta catre altul se manifesta in exterior, ci ca s-a manifestat deja in interior, inainte sa o faci! Aceasta este Elevare Spirituala, prin care nu simti catre Lume, care este Judecata in mod firesc, ci simti dinspre Ceruri. Scopul nu este sa nu judeci, desi se manifesta prin a nu judeca, ci scopul este sa nu simti spre judecata in prima instanta, droarece aceasta poate veni numai de la D-zeu, daca te invrednicesti de Iubirea Spirituala. A nu simti catre judecata altuia, este a avea pe D-zeu in sine...

Scopul nu este a nu judeca, ci scopul este Injugarea Spirituala cu D-zeu, care se manifesta prin ne-judecare... Scopul nu este a-ti iubi Aproapele, ci este Jugul Tatalui prin care se manifesta iubirea Aproapelui... Scopul nu este a-ti intoarce obrazul, ci este Jugul Spiritual cu D-zeu, care se manifesta prin intoarcerea obrazului... etc. Isus o spune asa: "(Pirma porunca este) sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, si cu tot cugetul tau." De aici rezulta restul Crestinismului.

QUOTE
Asa cum lupti cu ele in tine poti fi tentat sa lupti cu ele in altii! Si poti face asta nu plecind de la litera legii ci dintr-o ferma convingere interioara...


Trebuie sa fie mai mult decit convingere, deoarece Convingerea presupune Ratiune, iar Ratiunea este catre Creatie, nu catre Creator. Mai mult decit convingere, este Simtirea, cum am descris mai sus. Crestinismul nu este complicat, ci este direct si firesc: trebuie sa izvorasca din tine, si o face numai daca te invrednicesti de Jugul Spiritual al Tatalui. Daca dobindesti Jugul Crestin, nu te mai ghidezi dupa Evanghelie, ci Evanghelia rezulta din tine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 09:16 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman