HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Condamnarea Dictaturii Comuniste Si A Crimelor Ei
March
mesaj 12 Aug 2009, 06:36 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 12 Aug 2009, 07:33 PM) *
Istoria ne arata ca cei mai inversunati reformatori provin chiar din interiorul sistemului pe care doresc sa-l reformeze, transforme. Nici acest tovaras, Tismaneanu, nu face exceptie de la aceasta regula. Ceea ce conteaza este reusita demersului respectiv.

Ia zi tu, care-i reusita sau rezultatul acelei condamnari facuta cu atat tam-tam ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 12 Aug 2009, 06:42 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Pai eu am zis ca reusita conteaza nu ca demersul respectiv ar fi o reusita. Daca ar fi fost o reusita aveam acum pct-ul 8 din declaratia de la Timisoara scris clar in constitutie, consecintele cred ca le intrezaresti si singur.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Sep 2009, 10:05 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din maretele realizari ale cincinalului basescian :

Era Băsescu: Torţionarii comunişti şi securişti, condamnaţi la bunastare pe viaţă devil.gif

Traian Băsescu a ajuns să înfiinţeze Comisia Tismăneanu după ce la început nici nu voia să audă de condamnarea comunismului.
Când elita intelectuală îi cerea, în România, condamnarea comunismului, era într-o vizită oficială în China comunistă. Întrebat de un ziarist ce părere are despre Apel, preşedintele României a avut, la reşedinţa sa oficială de la Beijing, o ieşire nervoasă: l-a apostrofat serios pe jurnalist, s-a ridicat şi a plecat de la întâlnirea cu presa română. A continuat să-l apostrofeze pe jurnalist şi la bordul aeronavei oficiale, la întoarcerea spre Bucureşti, spunându-i că e nătâng şi apoi nerod.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Sep 2009, 10:05 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 24 Sep 2009, 10:51 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Din nefericire "era Basescu" a inceput in urma cu 20 de ani iar cel care a initiat-o a fost tovarasul Ion Iliescu.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Oct 2009, 02:05 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Demascarea în Germania a comediei băsesciene cu Raportul Tismăneanu

Preşedintele a evitat anumite recomandări ale Comisiei prezidenţiale Tismăneanu

Mai întîi s-a remarcat că preşedintele nu a preluat în discursul său din Parlament toate recomandările Comisiei prezidenţiale. Nici nu era obligat să o facă, dar omisiunile sînt semnificative. Una dintre acestea se referă la desfiinţarea pensiilor uriaşe ale foştilor ofiţeri ai Securităţii comuniste. Comisia prezidenţială recomanda în finalul Raportului ca „foştii activişti şi comunişti de frunte, foştii conducători ai Securităţii, ai Miliţiei şi ai Ministerului de Interne, ai « Justiţiei » comuniste, foştii torţionari să nu poată beneficia de pensii peste nivelul minim al populaţiei“.
(...)
Preşedintele a evitat însă subiectul acesta şi mai tîrziu. Recent, PD-L şi deopotrivă preşedintele Traian Băsescu au declanşat o campanie politică pe tema „pensiilor nesimţite“, dar nici de data aceasta nu a fost vorba de veteranii fostei Securităţi, ci de membrii corpurilor legislative. Raportul Comisiei prezidenţiale spunea totuşi la un moment dat că „în cazul Securităţii a fost vorba de o instituţie criminală şi teroristă de la început şi pînă la sfîrşit“.

Preşedintele a dinamizat în mod real predarea arhivelor fostei Securtăţi către CNSAS, dar s-a reţinut faptul că mai multe zeci de mii de dosare, aşa numite de „securitate naţională“ au rămas pe mai departe în custodia serviciilor secrete şi că nu există nici o garanţie cu privire la corectitudinea acestui proces.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2009, 03:35 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Iar Basescu, mai March nu stiu cum faci, dar insistenta ta de a arunca toata vina in capul lui Basescu, aduce din ce in ce mai mult cu paranoia.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Oct 2009, 04:25 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(marduk @ 29 Oct 2009, 05:35 PM) *
Iar Basescu, mai March nu stiu cum faci, dar insistenta ta de a arunca toata vina in capul lui Basescu, aduce din ce in ce mai mult cu paranoia.

Bai Arasel ! Comenteaza ce scrie acolo si nu face referiri la persoana mea. Sau te-a intepat vreo albina ?!


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Nov 2009, 06:43 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In timp ce Basescu se bate cu caramida electorala in piept ca a condamnat comunismul, tortionarii "ciumei rosii" se plimba bine-mersi prin tara primind si pensii nesimtite ( vorba lui )

''Numitorul comun: moartea'': Peste 10.000 de oameni au fost executati de Securitate. Acum incepem sa-i dezgropam. Degeaba insa, calaii lor scapa nepedepsiti

Piedici puse de Parchetul General si DIICOT, intr-o tara in care Traian Basescu a condamnat comunismului

- Presedintele Basescu si-a trecut la capitolul realizari faptul ca a condamnat comunismul. In Parlament. In Romania, tortionarii celor care au luptat impotriva "ciumei rosii" traiesc linistiti. Parchetul spune ca faptele au fost prescrise. Poate si Institutul condus de Marius Oprea, care tot dezgroapa trecutul, va fi desfiintat, ca tot a intrat in vigoare Legea de reorganizare a agentiilor. Doamna Elena Udrea oricum i-a taiat din buget. De adevarul despre comunism ne arde noua pe vremuri de criza?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jan 2011, 05:57 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Inca o victorie a lui Basea & BUBA & alte lepre fruntase portocalii in lupta lor pentru condamnarea comunismului si a crimelor lui :

Pe 1 ianuarie 2011 a expirat termenul până la care Legea 221/2009 trebuia refăcută în urma unor decizii ale CCR. Din 2 ianuarie a.c., foştii persecutaţi ai regimului comunist nu mai pot cere despăgubiri prin intermediul justiţiei pentru anii de puşcărie politică, deportare şi prizoneriat făcuţi între 1945 şi 1989.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 13 Feb 2011, 05:42 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Centrul de Investigare a Crimelor Comunismului

Ne-agreat de Basea si ai lui, acest Centru nu primeste niciun ban de la Guvern !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2011, 04:23 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



O poveste interesanta, despre care aflu prima data :

50 de ani de la prima mare evadare din lagarul comunist - balerinul Gelu Barbu


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 5 Jul 2011, 05:20 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Basea a citit raportul ala in parlament dupa care ura si la gara ! jamie.gif


Din ciclul : " Romanii putini care n-au plecat capul " :

Baietii partizanului Teodor Susman au preferat sa arda de vii decat sa se predea Securitatii

Acest topic a fost editat de March: 5 Jul 2011, 05:20 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Nov 2011, 01:19 PM
Mesaj #83


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Voi stiati chestia asta? ? Cat cinism, frate, sa pui sa condamne comunismul pe fiul unuia dintre promotorii lui de seama! Ce circ, ce prosteala, ce personaje abjecte ne conduc!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 12 Nov 2011, 01:33 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Nov 2011, 01:19 PM) *
Voi stiati chestia asta? ? Cat cinism, frate, sa pui sa condamne comunismul pe fiul unuia dintre promotorii lui de seama! Ce circ, ce prosteala, ce personaje abjecte ne conduc!

Stiam de asta! Nu il condamn pe Vladimir de ce a facut tatal lui! Chiar nici pe tatal sau,asa erau vremurile! Ce il descalifica insa pe Vladimir este ca a acceptat sa "condamne"comunismul,el ,fiul unui lider comunist! Ar fi crescut in ochii opiniei publice daca se autorevoca!
PS:condamnarea unei perioade de peste 50 de ani din viata romanilor,cu bunele si relele ei,este oun demers ieftin,demagogic si neproductiv! Numai noi romanii am facut asta,ungurii,de exemplu,nu au blamat istoria lor,nu au deconspirat securistii lor ori informatorii acestora,dimpotriva,ii folosesc si acum pentru a le apara interesele nationale! In plus,ei nu au retrocedat imensele averi ale profitorilor si afaceristilor verosi antebelici ci,au stabilit un numar mic de case ori terenuri care sa fie retrocedate,impiedicand astfel reaparitia bogatanil;or latifundiari,pe de o parte si a milioane de saraci,de partea cealalta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 12 Nov 2011, 01:38 PM
Mesaj #85


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(gigip @ 12 Nov 2011, 01:33 PM) *
PS:condamnarea unei perioade de peste 50 de ani din viata romanilor,cu bunele si relele ei,este oun demers ieftin,demagogic si neproductiv! Numai noi romanii am facut asta,ungurii,de exemplu,nu au blamat istoria lor,nu au deconspirat securistii lor ori informatorii acestora,dimpotriva,ii folosesc si acum pentru a le apara interesele nationale! In plus,ei nu au retrocedat imensele averi ale profitorilor si afaceristilor verosi antebelici ci,au stabilit un numar mic de case ori terenuri care sa fie retrocedate,impiedicand astfel reaparitia bogatanil;or latifundiari,pe de o parte si a milioane de saraci,de partea cealalta!


Curat mudar! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Nov 2011, 02:21 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Cucu Mucu @ 12 Nov 2011, 02:19 PM) *
Voi stiati chestia asta? ? Cat cinism, frate, sa pui sa condamne comunismul pe fiul unuia dintre promotorii lui de seama! Ce circ, ce prosteala, ce personaje abjecte ne conduc!


Tocmai acum ai descoperit America ? biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 May 2012, 11:12 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



A mai auzit cineva despre aceasta mascarada ?



Dau aici un interesant articol scris de o cercetatoare din Bulgaria . Incep cu sfarsitul :

(...) Pentru că doar atâta cât s-a spus și cât s-a înțeles până acum din istoria comunismului e prea puțin și prea pasiv, e doar o poveste despre “cum am stat noi, așa, la barieră”. Și toate aceste discuții și povești au un public la fel de restrâns precum cel de acum 50 de ani, care ar fi putut citi o notă informativă precum că:

“Numita Gortcheva Daniela, de naționalitate bulgară, împreună cu numiții Doina Jela, Stanciu Teodora, Oprea Marius, Budeancă Cosmin, Orășianu Theodor și Pătrașcu Alexandru, cetățeni români, s-au întâlnit în perioada 17-20 mai în diverse localuri din municipiul București pentru a comenta dușmănos împotriva regimului de democrație populară din perioada 1945-1989, din RSR și din țara vecină și prietenă RP Bulgară.”



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2012, 06:24 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Cam tarziu, dar daca au trezit mai mult interes decat ICC-ul lui Tismaneanu & Co tot e ceva.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 24 May 2012, 07:49 PM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



Marius Oprea la raport



--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 12:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman