HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

66 Pagini V  « < 61 62 63 64 65 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Simplitate, [Jurnalul dascalitei]
Marduk
mesaj 16 Jan 2014, 03:20 PM
Mesaj #2171


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(dascalita @ 15 Jan 2014, 02:12 PM) *
... Pana la urma abia acum se observa ca scoala romaneasca e subfinantata si, daca n-ar fi fost fondurile donate de parinti ,clasele ar fi aratat ca niste grajduri! Nu mai vorbesc de dotari...

Subfinantarea asta le da dreptul profesorilor sa stranga bani pentru cadouri? De ce nu strange bani scoala, cu chitantier, pentru dotari? Nu-i permite legea? Exista o lege a asocierii, parintii pot forma asociatii care sa doneze scolii, bani, mobilier, consumabile etc. nu bijuteri, parfumuri, cafea etc. Ajuta cu ceva scoala, elevii, astfel de donatii? Cunosc problema direct nu pe "surse", n-am fost niciodata de acord cu fondul clasei al scolii, n-am fost de acord ca acest fond sa fie la dispozitia educatorului, al scolii, aceste fonduri trebuiesc administrate de parinti.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 22 Jan 2014, 05:02 PM
Mesaj #2172


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Marduk,
regret ca n-am fost pe faza sa-ti raspund...Am fost ocupata sa ...urlu ca lupii, ca tot se poarta la han. Acum sunt bine. M-a vindecat ninsoarea de aseara.

Deci, Marduk, ai dreptate sa fii revoltat, mai ales ca...nu stii toate astea de pe surse. sorry.gif Scolile, speram eu ca toate, au asociatii ale parintilor care gestioneaza fondul scolii. Fondul acesta este singura finantare pentru modernizarea scolilor. Tot ce inseamna aparatura video, IT, table , mobilier, materiale igienico-sanitare, reparatii curente, se fac din contributia parintilor, cu stiinta Ministerului care acum da din colt in colt, incurajati de ISJ-uri in Olimpiada aceasta de "Cea mai cea scoala"! Toate astea pe cale legala, cu conturi, contabil, plati bancare, nu cu banii la profesori! Ceea ce s-a cumparat e in inventarul scolii. Nu inteleg de ce acum toti spun ca n-au stiut, ca ministrul Pricopie e uimit...Lucrez de-o viata in sistem, si stiu ce spun. Nu s-au mai varuit scolile cu banii primariei din cretacic.Stii ca eu imi platesc singura cheltuielile de birotica pentru hartiile multe si aberante ce ni se cer? Onor ministrii au pe birou ceea ce le trebuie, mie nu mi-a dat statul roman niciun pix rosu, sa corectez dictarile! devil.gif Ceea ce am facut eu incorect e ca i-am incurajat pe parinti sa doteze clasa in care vor invata copiii lor...Altfel, si-ar fi rupt hainele in bancile facute praf, le-as fi arat vegetatia de munte in plansele de pe vremea Anei Pauker, nu un filmulet atractiv, as fi facut si eu si Cosmin( elevul meu astmatic) crize repetate de astm din pricina prafului de creta... mad.gif
Despre banii de cadouri sa stii ca sunt cu totul de acord. E o plaga, o uratenie si-o practica umilitoare. Eu sunt o ciudata, nu primesc daruri, decat simbolice. Pare o scuza, dar asta e...Mi-a fost mereu jena de situatiile acestea, iar mamele cu intiativa au trebuit sa se cuminteasca. Stii ca mie mi se pare o risipa enorma si maldarul acela de flori de la inceput si sfarsit de an? Nici nu-mi face placere sa le primesc, le ofera toti ca asa se face... Se bucura vecinele mele de ele. mad.gif
Sper sa apuc sa vad ca lucrurile iau o alta turnura. Uscaturi sunt peste tot, iar in invatamant tot mai intra putini oameni valorosi...atat am fost de umiliti, incat nu e vreo fala sa spui ca esti profesor, e similar cu un "coate goale" sau un spagar.

Toate cele bune, dragilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 25 Jan 2014, 06:21 PM
Mesaj #2173


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



"Ninge ca-n Esenin, ca-n poema rusa..."
Am tras perdelele si urmaresc viscolul pe geam. Ciudat, furia naturii imi da o senzatie de bine, de lucru facut la timpul lui. Un ceainic alb cu floricele albastre isi revarsa licoarea fierbinte si parfumata in cani, sorbim si privim ninsoarea. N-am aprins lumina, doar nu renuntam la spectacolul feeric al iernii, nu?

Ei, bine ca-i sambata si maine ies din casa doar daca vreau sa ma plimb. Azi am iesit si mi-a placut.
Ceea ce va doresc si voua, sa va bucurati de lucrurile mici, sa traiti clipe care va plac!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jan 2014, 06:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(kikki dee)
mesaj 25 Jan 2014, 08:27 PM
Mesaj #2174





Guests







nu stiu cum e la tine , dar la mine .... este al treilea an in care iarna vine pe 25 ianuarie . rolleyes.gif thumb_yello.gif

sa-ti spun ceva amuzant legat de scoala a meu pitic este clasa I iar eu am invatat in ianuarie poezia lui Eminescu " O ramai " si cantecul "Ninge iar"
plus ca am citit o carte absolut senzationala pentru pitici " Miraculoasa calatorie a lui Eduard Tulane " - Kate DiCamillo ilustratii de Bagram Ibatoulline .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 25 Jan 2014, 08:56 PM
Mesaj #2175


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Kiki, mi-era dor si ma gandeam ce-o fi cu tine. Acum am inteles ca, datorita scolii piciului, iti diversifici lecturile. Daca esti alaturi de el, scoala va fi frumoasa pentru amandoi! Va imbratisez cu drag pa amandoi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 27 Jan 2014, 09:31 AM
Mesaj #2176





Guests






Multumesc de gandurile bune - eu sunt ok , am scapat si n-am murit .... fix pe data de 1 ianuarie la ora 6 dimineata am reusit si am facut sport extrem pe lungul drum de la baie la sifonier . Am zis sa fiu si eu ordonata sa nu-mi las haine in baie sa le pun "mumos" pe umeras in sifonier si uite asa mandra nevoie mare de mine cu picioarele ude am alunecat pe gresie fix in cap , mana dreapta a fost si ea implicata . Tocmai ce fusesem cu piticul la munte in Busteni si nu ma suisem pe schiuri sau pe sanie ca eu am nevoie in principiu de mine intreaga si nu-mi permit luxul de a-mi rupe maini sau picioare .
ca de obicei am avut noroc si in afara de cucui si mana luxata plus soc nu am avut mari pagube . Ma gandeam numa ca tata nu m-ar fi iertat de muream fix de ziua lui de nume rofl.gif . Deja eram pe amoxicilina si pe aulin din cauza unei dragute dureri de dinti asa ca nici durere nu am simtit doar o atela la mana dreapta si fond de ten la greu . Stiam exact de trebuie sa fac de acum cativa ani cand m-a lovit o masina ! Gheata la locurile cu pricina si apa multa plus furosemind ....la spital am ajuns de abia dupa pranz cand am vazut ca nu e ok cu mana .



si eu te imbratisez cu drag si stiu sigur ca ceva rau nu s-a intamplat si pentru ca sunt multe ganduri bune si de la tine !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 27 Jan 2014, 11:16 AM
Mesaj #2177


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Kiki, asta da patanie! Bine ca esti bine. Aulin? M-as feri...
hug.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 27 Jan 2014, 06:24 PM
Mesaj #2178


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Vaaai, kiki! Mare ghinion ai avut...Of, bine ca n-a fost mai rau si...sa stii ca acolo, sus, Cineva te iubeste! Oricum, multa treaba mai ai pe lumea asta, asa ca ai mai multa grija de tine. Te imbratisez, cu mare drag!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 Feb 2014, 05:59 PM
Mesaj #2179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Iarna, vacanta inzapezita, raceala, lectura, lectura, lectura.
E sumarul vacantei mele. Doar dorinta de a citi mi s-a implinit, in rest amigdalele m-au pus la pamant si am bolit, m-am revoltat si am iesit prin zapada ( ca-mi place cand e imaculata...), gatul rosu m-a trantit iar, iar antibiotic, uf, acum sunt bine, mai am si pentru maine tratament si mi s-a urat de stat, noroc cu Orhan Pamuk asta ca m-a plimbat prin Instanbul. Continui cu Pamuk, citesc "Ma numesc Rosu", mai frunzaresc netul si cam atat.
Splendoarea aia de iarna ce-am admirat-o de la fereastra si dintr-o plimbare cu ghinion s-a jigarit urat de tot...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Feb 2014, 06:12 PM
Mesaj #2180


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Vit C zilnic si in doza mai mare cand e semn de ceva mai serios - gripa, amigdale, tuse etc. Incearca, n-ai ce pierde. Te imbratisez si sa te faci bine repede.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 3 Mar 2014, 10:01 PM
Mesaj #2181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multam fain, Felina! Vitamina C mi-a fost de folos, sa stii! Am luat efervescenta si am stors zilnic lamaie si am combinat-o cu miere. Alaturi de tratamentu specific a dat rezultate! Oricum, am bolit urat de tot, n-am avut chef de nimic, abia mi-am revenit.
Am citit la tine despre flacaul tau, ce istet este. Mi-e dor de etapa aceea de mama de copii mici, a fost cu greutatile ei, dar si cu bucurii...

Am dat in dependenta de citit, e deja compulsiv...Am insomnie iar si din nou, asa ca dupa 1-2 ore de somn aprind veioza si citesc...macar nu ma enervez ca nu mai adorm.

Primavara asta mohorata m-a secat de tot. Vreau soare si lumina!


Ma tot gandesc la kiki...Doamne, da-i putere!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Mar 2014, 09:18 PM
Mesaj #2182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



A venit primavara, e soare! ...cu diinti, e drept, dar e lumina si am prins puteri!
Omul meu a cules urzici, am gatit cu orez si o tarta. Ne-a placut...
B. e in Thailanda in vacanta, la capatul pamantului...Stau cu inima cat un puricel...prea departe-i de mine!
Mi-e dor de la tara, mi-e dor de acel acasa, mi-e dor de cei ce nu mai sunt...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 Apr 2014, 08:10 PM
Mesaj #2183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Iaca vine acum Pastele, dupa aia Craciunul si tot asa...
Am intrat sa ma aflu-n treaba, n-am nimic de spus, dar...no, daca nimic si nimeni nu mai misca pe aici, vorba Felinei sa mai dau eu o raita.
Sa aveti sarbatori cu bine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 17 May 2014, 09:10 PM
Mesaj #2184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Update dupa o luna...
Nimic nou, cred ca hanul si-a inchis portile, numai eu mai bantui pe aici ca un musteriu aiurit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 18 May 2014, 09:37 AM
Mesaj #2185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



...nu le-a inchis....dimpotriva.
Sunt semne tot mai clare ca isi revine.

Se intorc si din vechii musterii...din pacate cu plevusca cu tot.

....dar ce ar fi lumea fara lepadaturi ???



Rata vizualizarilor e in crestere, si de ceva vreme avem si vreo zece noi musafiri care asteapta timid sa debuteze.


.....viitorul ???...Suna bine !!!

Acest topic a fost editat de The Dude: 18 May 2014, 10:57 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 May 2014, 11:29 AM
Mesaj #2186


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(dascalita @ 17 May 2014, 08:10 PM) *
Update dupa o luna...
Nimic nou, cred ca hanul si-a inchis portile, numai eu mai bantui pe aici ca un musteriu aiurit...



Cum asa, s-a inchis fara sa ma anunte nimeni?? tongue.gif
hug.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 19 May 2014, 02:19 PM
Mesaj #2187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Pai...cine sa ne anunte?
Macar The Dude se straduieste sa tine focul aprins in vatra, dar daca mai atipeste si el...e gata hanul.


Imi placea odinioara sa haladuiesc pe aici, existau subiecte de discutie diverse, accesibile mie...acum, sincer...nu-mi mai gasesc locul aici. Uneori e pustiu si nu-mi mai vine sa mai scriu nimic prin odaita mea, doar ca n-as parasi-o inca, avand aici inscrise bucurii, tristeti, sperante, dezamagiri, impliniri si banalitatile de zi cu zi ale unui om simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 21 May 2014, 12:35 PM
Mesaj #2188


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



Saru' mana...dar nu sunt chiar singurul...face fiecare ce poate...si cum poate.
E nedrept fata de fiecare din ei, din noi, ca s-a ajuns aici..Dar trecem noi si peste astea..

am avut un moment de glorie cu vreo 600 de persoane online...am avut si unul de prabusire...

e vremea sa ne revenim.... thumb_yello.gif


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 29 May 2014, 06:45 PM
Mesaj #2189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



The Dude...nu stiu daca ne-om mai reveni, suntem o mana de oameni aici si pare ca ne stim de-o viata...

Ma intreb uneori: ce-o mai fi facand X sau Y si ma bucur cand ii regasesc in oceanul internetului !
Acum, daca s-o mai intreba cineva ce-oi mai fi facand eu....nu stiu!

Ce fac? Ca de obicei ma lupt cu viata, cu greutati, cu deziluzii, am bucurii si realizari, deci nimic nou...Deja la munca sunt la finalul unei alte serii de prichindei, terminam in curand clasa a IV-a si...la toamna va voi povesti de ceilalti, daca supravietuiesc grupei pregatitoare! Copiii de-acasa au zburat din cuib, sunt pe valul vietii, luptandu-se si ei, ca noi toti, cu binele si raul oamenilor...
Parinti nu mai am pe pamant, dar ii am in gand si-i pomenesc mereu, mai des decat atunci cand erau in viata.

Am mult timp liber acum, desi mai sunt zile de hei-rup la job cu hartogaraia nesuferita, dar nu mai am drumuri de facut acasa la tara, nu mai fac pachete cu mancare sa le pun la tren pentru caminista de Ralu, in casa noastra nu mai face nimeni dezordine...Citesc, mai vad filme, ne plimbam uneori ore in sir si simt un gol in suflet...E amestecat cu satisfactii, dar e totusi un gol...Am imbatranit pe aici, oameni buni!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 May 2014, 06:52 PM
Mesaj #2190


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Uite cine nu ne-a uitat smile.gif Dar nici si noi pe tine, dascalito sorry.gif mwah1.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 30 May 2014, 09:26 AM
Mesaj #2191





Guests






Eu ma intreb ce faci..... din cand in cand mai vad si poze . O imbratisare de la mine pentru tine si un gand bun pentru piticii tai.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 30 May 2014, 10:28 AM
Mesaj #2192


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Eu ma intreb ce faci. Ne mai ciocnim pe facebook si e fain sa te vad in carne si oase smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 31 May 2014, 06:03 AM
Mesaj #2193


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



He,he! Ma bucur sa se mai gandste lumea la mine.

M-am eliberat de un mare stres la scoala, a trecut si controlul aracip ce ne-a terorizat . A fost bine pana la urma, doar ca eu consider ca n-a meritat munca si stresul enorm de a pune in fata lor gramezi de dosare care sa demonstreze munca noastra...Dar, ce e corect si drept pe lumea asta??

Sunt treaza demult si am dormit pe sponci, a plouat toata noaptea si m-au trezit fulgerele...Ma duc sa-mi fac o cafea.
Buna dimineata si voaua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(kikki dee)
mesaj 31 May 2014, 10:40 AM
Mesaj #2194





Guests






Buna dimineata dasca flowers.gif !
Bine ca au plecat .... ARACIP ... ma lovesc si eu de ei .... vor dosare stufoase si aberanta ... niste oameni care trebui sa-si justifice existenta /nu le vad rostul .
Nu-ti face probleme cu clasa pregatitoare nu-i atat de stresant precum povesteste gura targului .

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 2 Jun 2014, 05:52 PM
Mesaj #2195


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



mwah1.gif Kiki!
Zici tu ca sa nu-mi fac probleme cu clasa pregatitoare? Sunt 30 de copii si i-am vazut extrem de agitati la ziua portilor deschise...Mereu ma doare sufletul ca dau drumul unei serii crescute de mine 4 ani si trebuie s-o iau de la capat cu alta serie...Primele luni sunt ca in cusca cu lei, stiu asta...iar astia-s miiiiiici! Uf, vor creste si ei pana la urma!

Am avut un week end de odihna si program liber de orice stres. A fost bine ca a plouat si am citit, am mai baut cafeaua de dimi si ceaiul de la ora 5 cu o colega/vecina, am analizat comportamente si reactii ( sa nu zic ca am barfit jamie.gif ), am facut dulceata de capsuni si m-am conversat cu copiii la telefon. Sotul? El e lipit de tv pe astfel de intemperii, iar la meciuri a fost inflatie. Asta seara mergem sa vedem cat a mai crescut Dunarea si sa ne plimbam un pic uncile inainte de somn. Monoton, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 3 Jun 2014, 09:18 AM
Mesaj #2196


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE(dascalita @ 31 May 2014, 05:03 AM) *
...Dar, ce e corect si drept pe lumea asta??



smile.gif cam asta e si concluzia mea.
te imbratisez de dimineata (irlandeza)


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Jun 2014, 06:03 PM
Mesaj #2197


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Azi, banchetul fostilor mei elevi, ajunsi la sfarsitul clasei a 8 a...Ieri, intalnire cu cei de la pregatitoare. Peste vreo cateva zile, serbarea de sfarsit de clasa a iV-a...Bilanturi si inceput de drum...

Maine sunt Mosii de vara. Voi duce o coliva pentru mosii nostri ce vor fi pomeniti si-mi amintesc cu drag anii copilariei...Bunica impartea de Mosi ulcele si strachini de lut, linguri de lemn...Nu-mi amintesc bucatele ce ni le aducea, dar imi amintesc ulcelele impodobite cu trandafir, bomboane si cirese...Venea mamaia mea incarcata, avea un paner din papura plin ( caci avea 12 fini si nenumarati nepoti) din care ne lasa sa ne alegem ce cana si stacrhina vrem...In caruta erau inca alte cosuri cu pomeni. Dupa amiaza mergeam la balci, Targul Mosilor, unde ne dadeam in lanturi si ne cumparam floricele de porumb si limonada. Pe mamaia mea o chema Stanca...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 6 Jun 2014, 08:31 PM
Mesaj #2198


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



....daaaa...si la mine....imi amintesc vag...la vremea aia traia strabunica ...locuia in mahalaua ferentarilor, caci se separase de sot...care traia si el, dar pe la Cismigiu....anyway, facea ulcele cu sarmai (!), si tot asa, asezate intr-un cos, cu cozonac si alte alea (fructe stiu sigur) impartea la vecini...

cosul nu il lasa....

La targ in Obor mergeam numai de ziua celuilalt bunic care locuia pe acolo...nu stiu peste ce se suprapunea, sau daca balciul ala era permanent, dar acolo erau si lanturi si tir si scene pe care se intamplau lucruri, ca in filme.....


doamne ce vremuri...par de pe alta planeta, nu din alt timp..


dasca thumb_yello.gif


PS...pe strabunica mea o chema Irina, pe mamaie Maria, pe mama Valeria, pe fiica ei Mihaela..si pe fiica Mihaelei: Olivia...pe mine...The Dude... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de The Dude: 7 Jun 2014, 09:15 AM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 9 Jun 2014, 06:00 PM
Mesaj #2199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



The Dude,
se vede ca suntem leat, avem nostalgii asemanatoare, bunici cu nume romanesti, frumoase si amintiri ce altora li se par SF-uri. Sa-ti traiasca sora, inteleg ca va bucurati de o vacanta impreuna!

Mosii de vara au trecut, am beneficiat de minivacanta asta calduroasa, a venit Ralu acasa si timpul a zburat, nu alta! Ma simt bine, multumesc Domnului si astept vacanta de vara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 24 Jun 2014, 07:03 PM
Mesaj #2200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Punct si de la capat!
Am mai dus o serie de elevi pana la finalul claselor primare, inca o provocare a vietii ma asteapta...
A fost greu si frumos, a fost mullt, iar acum...mi-e dor de ei. Plec cu 18 dintre ei in tabara si dupa aceea...intra in vartejul vietii. M-am straduit sa fiu echilibrata la festivitatea de sfarsit de an si mi-a reusit, dar ei...mititeii au plans. Normal, se tem de necunoscut acum, asa cum s-au temut si in urma cu patru ani. Le-am multumit elevilor mei pentru clipele frumoase si le-am urat zbor spre inalt si intelepciune...chiar daca asta , se zice, ca vine cu varsta.
Sunt nostalgica pentu ca asa mi se intampla mereu, nu vreau sa ma atasez prea tare de piticii mei si ajung sa-i iubesc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 Aug 2014, 04:02 PM
Mesaj #2201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc, kiki!
Vorbesc si eu asa, de teama de nou, de emotia unui nou inceputsi de dor de cei mari ce tocmai au zburat de langa mine...Am fost in tabara cu ei la Bicaz si a fost super, o sa-i tot intalnesc prin scoala, dar n-o sa mai fie la fel, incet, incet se vor desprinde de mine, asa e firesc!

Tocmai m-am intors aseara de la mare si azi tanjesc dupa mangaierea apei si a soarelui...Am ales anul acesta Eforie Sud si n-am gresit,ne-am cazat la o vila draguta aproape de mare si am trait sapte zile pe plaja, cu exceptia noptilor si a orelor arzatoare 12-16...Am fost doar noi doi, copiii mei au viata lor dupa cum e si normal. Anul trecut Ralu a venit un week end la noi, anul acesta a plecat cu prietenii la Nisipuri in Bulgaria. Noua ne-a fost excelent, program de voie, plimbare pe faleza pana seara, tarziu, dimneata la plaja de la 7, 30-8,00. N-am iesit la niciun rasarit, am fost lenesi.

Cam atat despre vacanta de pana acum. Voi mai merge la tara, dar nu stiu cand...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Aug 2014, 09:49 PM
Mesaj #2202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



M-am intristat sa aud ca unu dintre noi este suferind...Sanatate, Cla!

Hanul acesta a fost pentru mine o experienta grozava, am cunoscut oameni deosebiti , din 2006 si pana acum v-ati lipit de sufletul meu si nu trece mult timp si mi-e dor sa vad ce mai fac oamenii din comunitatea mea de suflet... Nu uit nicicand ca alaturi de voi am reusit sa-l ajutam pe Florin, elevul meu cu handicap, ca datorita voua are acum mai mare mobilitate...Oamenii necunoscuti care au sarit in ajutorul lui nu erau niste nababi, dar din putinul lor au daruit cu drag. Oameni ce mi-au fost alaturi cu vorba si nu numai, atunci cand mie mi-a fost greu. Stiu ca prin multe am trecut mai usor impartasind cu voi ingrijorari, tristeti, drame, bucurii... Ma bucur si ma intristez pentru fiecare, stiu ca oamenii trec prin bucurii si necazuri, dar daca nu trec singuri, parca e mai ...altfel.
Sanatate, Cla! Ma rog pentru tine si Dumnezeu sa te ajute!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 6 Aug 2014, 03:09 PM
Mesaj #2203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sunt in vacanta, numar zilele deja pe sistem AMR laugh.gif si ma tem ca acus-acus se termina vara. Astazi plecam pentru cateva zile la tara, nu-mi surade...fratele meu va pleca la mare si-i tinem noi locul sa hranim gainusele, cainii, pisicie si purceii. El si-a incropit o gospodarie grozava acolo, dar eu nu ma mai simt deloc acasa in curtea aceea. Am tot incercat...abia astept sa ma intorc la mine acasa.

In week end a fost Ralu acolo cu prietenii la un gratar si a fost foarte incantata de racoarea de sub bolta, de ospitalitatea matusicii si a unchiului ei, de catei si pisici.

Ma intreb de ce mai scriu aici? Am explicat mai sus, cred...e ca o rutina...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 8 Aug 2014, 08:10 PM
Mesaj #2204


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Sunt la sat, casa parinteasca, cu o gospodarie pe cap si cu omu' pe post de "cap limpede" ca eu deja le-as tot lasa... ohyeah.gif E cald, si...ploua zilnic, avem niste curci nauce care sar gardul dupa ce te-ai chinuit sa le bagi in tarc, o multime de gaini, dar astea-s ok, ca intra singure la culcare, doua pisici si doi caini! blink.gif Tilica, cainele batran al parintilor mei are frica de tunete si cand se apropie ploaia se framanta si cauta sa se ascunda pe undeva, dar nu in cusca lui...Aseara a intrat in crama, pe sub butoaie, azi...am inchis usa acolo si a stat in foisor cu noi, pe sub masa de s-ar fi urcat in bratele mele, sa facem schimb de ...purici! Tilica e mare, ceva de genul ciobanesc romanesc, asa... rofl.gif
Fratiorul e ok, la mare e vremea super si sper sa treaca mai repede saptamana sa predau stafeta cu toate in regula. sorry.gif

Ce e bine de tot aici: fructele sunt la discretie, avem niste minunatii de legume si am gatit azi fasole noua cu ciolan, ardei copti pe plita si salata de vinete, toate din gradina noastra! mwah1.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 20 Aug 2014, 08:38 PM
Mesaj #2205


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Ajutooor!
Nu mai pot frunzari hanul. Nu pot dechide topicurile decat la primul comentariu din pag 1, apoi nu se poate trece la alta pagina,in niciun fel. Aici am ajuns cu clik pe Add reply...
Strig si eu aici in pustiu...ma aude cineva?


Go to the top of the page
 
+Quote Post

66 Pagini V  « < 61 62 63 64 65 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 09:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman