HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

66 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Simplitate, [Jurnalul dascalitei]
LINICA
mesaj 21 Apr 2006, 12:48 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalito, ai dreptate. Pentru acest motiv trebuie sa fim veseli si sa-i bucuram pe altii cu viata noastra. Destul o sa-i intristam la moarte. Nu!?

Se zice ca e bine sa mori in Saptamana Mare. (cum suna wub.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Apr 2006, 02:31 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (dascalita @ 18 Apr 2006, 10:04 PM)


thumb_yello.gif Astept intalnirea regatenilor!

Pai regateni suntem si astia de la capitala,nu?
Si care-i orasul tau tau de pe coline?


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Apr 2006, 09:52 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



mwah1.gif Michelule,regateni suntem cei din vechiul regat tongue.gif normal ca si voi,bucurestenii thumb_yello.gif nu-i rau sa ne-ntalnim mai multi...din pacate in zona Galati -Braila nu prea sunt musterii ai Hanului sad.gif Pana la urma ne vedem io si Contraste si cine-o mai pica!
Orasul meu e Galati,nu e pe coline,e chiar pe malul Dunarii dar se pare ca nu suntem amenintati de apa,orasul(cu exceptii...)se afla mai sus decat navalnica Dunare.
hh.gif Astazi a plouat torential la Galati...mi-era teama sa nu umfle si mai tare fluviul...Of,pericolul nu a trecut!
devil.gif Asaaaa...n-am avut vreme sa stau prea mult in butoiul ala cu melancolie blink.gif Astazi am copt cozonaci si pasca!Au iesit frumosi si dupa ce-i gust va spun daca sunt si gustosi!Maine gatesc bucate traditionale(fara miel! mad.gif )drob si racitura de cocos tongue.gif ,friptura si...cam atat.Mai vedem noi ce dorinte mai apar la orizont...Tot maine vopsesc si ouale.Voi avea ajutoare care sa ma incurce nu sa ma ajute,dar vom depasi si acest impediment!
Paste fericit va doresc si voua,celor ce-mi calcati pragul case virtuale!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Apr 2006, 09:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 21 Apr 2006, 10:01 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



uau,racitura de cocos!! drool.gif trebuie sa fie tare buuna ohyeah.gif

Paste fericit si tie dascalito! mwah1.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Apr 2006, 10:04 PM
Mesaj #40


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Paste fericit si linistit! hug.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 22 Apr 2006, 09:41 AM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Dascalita, in fiecare primavara e doar o Noapte Sfanta. Iti doresc ca din aceasta Noapte, impreuna cu familia ta, sa primiti sanatatea, linistea si frumusetea, care sa alimenteze armonia si intelegerea cu toti cei din jurul vostru in anotimurile ce vor veni.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 22 Apr 2006, 07:34 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



wub.gif Multumesc,Linica!Sper sa te auda Dumnezeu si sa avem toti Lumina in inima si pacea in suflet!
......Am terminat cu bucatareala... blink.gif sunt obosita si ma gandesc deja cum voi petrece cateva zile de lene tongue.gif In vacanta asta am obosit!Deja mi-e dor de scoala(sper ca nu ma aude un elev,ca ma spurca! laugh.gif )
Am facut drob si friptura,ciorba de perisoare(la comanda-rugaminte wub.gif a fiului meu)oua umplute la santajul fiicei mele wub.gif care s-a chinuit o zi sa instaleze imprimanta primita de la Iepuras,si n-a reusit! cry.gif Racitura de cocos a iesit "ca la mamica mea'(asta a fost doleata sotului... cry.gif )A!Am uitat sa dau raportul,oole le-am vopsit in patru culori,rosu,galben,verde si alalbastru.Bine ca am terminat!Pisica mea se tot da pe langa cosul in care le-am asezat io frumos,precis imi sparge vreunul,in fiecare an se joaca cu oole de Pasti! laugh.gif
Vreau sa ma duc la biserica sa iau lumina si...mai vedem!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 24 Apr 2006, 07:51 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Daaa!A trecut si vacanta,si Pastele... sad.gif Am fost o fuga la parinti si la fratele meu (e Gheorghe wink.gif ),azi am lenevit putin mai mult si am iesit la o plimbare de seara...
De maine intram iar in ritm...Am inca o stare de oboseala,n-am reusit sa ma odihnesc.Drept e ca n-am prea stat locului! wink.gif
Am avut musafiri,am plecat si noi in vizite...Nici de scris in jurnal n-am chef... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 25 Apr 2006, 12:20 PM
Mesaj #44


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Hristos a inviat!

Ce mai faci draga mea? Ai reusit sa te odihnesti?


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Apr 2006, 04:26 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



user posted image


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 28 Apr 2006, 08:13 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Ce gingasi sunt! :wub:Multumesc ,Felina!
Adevarat a Inviat!Am reusit sa...incerc sa ma odihnesc!Cred ca e astenie de primvara... sad.gif si babele fac astenie,nu? blink.gif Nu pot dormi desi sunt obosita,am mult de lucru la scoala,stiu ce sa fac,cum sa fac...dar nu-mi ajunge timpul,mai am nevoie de cateva ore alaturi de cele 24... cry.gif Eh,trece...toate trec...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 May 2006, 07:17 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cu cafeaua pe birou si pisica pe genunchi wub.gif am parte de o dimineata frumoasa!Soarele straluceste,florile din balcon mi-au zambit,in casa toti dorm si e liniste...Ieri am fost la plimbare si am stat cateva ore la o terasa pe malul Dunarii,mangaiata de soarele bland si...timid!N-a fost prea cald,a fost placut insa...Mi-am scos "mosul"la o pizza si o bere,a fost placut,ne-am intalnit cu prieteni vechi,am impartasit aceleasi impresii devil.gif copiii au plecat la padure sau la mare,noi am ramas pe langa casa,e prea rece pentru oasele noastre batrane! blink.gif
Ma asteapta o saptamana de foc,avem cerc pedagogic la scoala,o activitate stresanta...Azi ne intalnim sa punem la punct detaliile !Oricum,simt ca m-am odihnit,ca lucrurile pentru care nu-mi ajungea timpul incep sa se contureaza si...sper sa nu ma apuce prea repede starea aceea de ..."nu mai poooot"!Mai este putin din acest an scolar si sper sa reusesc sa termin la timp si revista,sa se descurce bine si elevii mei la testarea finala si mai ales sa am putere sa fac ceea ce mi-am propus.Daca avem sanatate si inima buna,va fi bine!Ma rog si pentru sanatatea alor mei si pentru realizarile lor...tot timpul avem cate un hop de sarit!Important e sa fim impreuna,sa ne sprijinim unde ne mai greu,nu?
Fiica mea frumoasa si nebunatica s-a captusit cu o raceala de mai mare dragul ieri la padure!Bine ca nu are febra,dar are ochii umflati si-i curge nasul...Of!Bine ca s-a distrat,a fost cu colegii si a fost minunat,mi-a aratat poze!Cu anii acestia nu se va mai intalni,acum are doar grija scolii,a hainelor si...a flirturilor! tongue.gif Grijile mari vor veni si ele,nu iarta pe nimeni... cry.gif
Destul pentru o dimineata frumoasa ca asta,cred!Ce bine cand totul e bine!Simplitate....

Acest topic a fost editat de dascalita: 1 May 2006, 07:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 2 May 2006, 01:15 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Frumos mai povestesti doamna! wub.gif

A fost si la noi frumos ieri. Aici, pentru ca nu-s munti, cand privesti spre orizont, pamantul ramane o fasie ingusta de verde si case, iar restul imaginii se umple de cer si nori. Norii astia fiind foarte grabiti si asemanatori cu vata de zahar, dar fara bat, ofera un spectacol minunat. Cerul e de un albastru puternic si clar, in timp ce norii danseaza, pufosi, albi si gri.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 7 May 2006, 09:22 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



A trecut si saptamana de foc,urmeaza alta... wink.gif Tot timpul urmeaza ceva,nu?E bine sa fim mereu in priza,cu mintea ocupata,fugim de moartea spiritului! laugh.gif Fac si eu haz de necaz aici!
Deci,saptamana s-a incheiat bine,lucrurile au iesit asa cum ne asteptam,m-am intalnit cu colegele mele din liceu wub.gif moama blink.gif toate eram frumoase,faine si tinereeeee!(nu atunci,sambata eram noi asa! devil.gif )
Pentru marti am programat o activitate speciala despre traditii pe cale de disparitie:Caloianul!In copilaria mea l-am facut de multe ori si elevii mei nu stiu ce-i ala...Pacat sa se piarda aceste lucruri,ii vor intreba copiii lor despre asta si nu vor sti ce sa le spuna... sad.gif
Obiceiul Caloianului are loc in martea a treia dupa Pastele ortodox. Inca din zori, fetele de la 5-6 ani in sus se strang la un loc si se impart, dupa varsta, in doua sau mai multe cete. Fiecare ceata isi alege o conducatoare. Fetele fac o papusa de lut, un om mic, pe care il impodobesc cu panglici, carpe colorate si flori, iar pe cap ii pun drept caciula o coaja de ou rosu. Papusa se numeste Caloian, Calian sau Scaloian. Fetele pun caloianul intr-un cosciug mic, bine incleiat - ca sa pluteasca pe apa - sau pe o scandura, il inconjoara cu coji de oua rosii, pastrate de la Paste, precum si fel de fel de flori, printre care predomina busuiocul, apoi il ingroapa pe camp, printre bucate, prin bozii sau maracini, pe malul vreunei ape ori intr-alt loc ascuns. Inainte de inmormantare, una dintre fete se face preot, alta dascal, a treia duce steagul, adica o trestie cu o batista alba in varf, inaintea popii, si iarasi una sau doua fete duc sicriul ori scandura cu Caloianul.

In urma cortegiului vin celelalte fete, bocind:
Ene,Ene,Caloiene
Deschide portitele,
Sa curga ploitele,
Ca de cand n-a mai plouat
Holda toata s-a uscat.
O sa organizez sarbatoarea asta cu elevii mei,il vom ingropa in gradina de flori a scolii si vom face "pomana" cu gogosi si suc. Pe vremea copilariei mele pomana asta se organiza la una dintre fete acasa si ne faceau mamele cate un lighean de gogosi si scrob de oua cu multa verdeata... tongue.gif Niciodata n-am mai regasit gustul acelor gogosi si scrobului mancat atunci...Se lasa cu multe rasete si intrau si mamele in jocul nostru... rolleyes.gif Joi trebuie sa-l dezgropam si sa-i dam drumul pe o apa sau sa-l arucam intr-o fantana.Noi o sa-l ducem la Dunare...Sper sa le ramana si lor in memorie asa cum mi-a ramas mie dupa atata timp aceasta traditie!Atat pe azi...O saptamana buna sa aveti si voi,vizitatorii mei virtuali! mwah1.gif

Acest topic a fost editat de dascalita: 8 May 2006, 06:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 8 May 2006, 09:17 AM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu zic sa nu mai chemati ploaia cu Caloianul asta ca si-asa e pamintul imbibat de apa! unsure.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 8 May 2006, 10:20 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Buna, dascalita.

Am ceva pentru tine. Sper sa-ti placa.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  14c5e792ae4655ae51838e1fbd5ffa64.gif ( 10.9K ) Numar descarcari: 33
 


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 8 May 2006, 06:10 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc pentru vizita si pentru dar,punctt!
Michelule,sper sa nu ploua mai mult decat trebuie hh.gif Caloianul invoca divinitatea pentru ploaie benefica holdelor,nu pentru potop,asa sper!Culmea e ca acum sta sa ploua la noi...Daca vine potopul,nu spuneti nimanui ca noi am facut Cloian,da? hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 13 May 2006, 09:37 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



thumb_yello.gif Caloianul meu a adus ploaieeeeeee,cat cuprinde!Joi nu l-am putut dezgropa sa-l ducem la Dunare cum ne-am propus pentru ca a plouat torential! laugh.gif Nu au fost inundatii din cauza Caloianului meu,asa ca sa nu ne auzim vorbe! :PCopiilor le-a placut activitatea si alaturi de noi au venit si alte clase sa participe la "eveniment"!Am avut si "popa" ce cadelnita si canta pe nas,si dascal ce mormaia cu ochii in sus"aleluiaaaaaa" si bocitoare talentate,asa ca am varsat si lacrimi(de ras,e drept!) thumb_yello.gif Pomana a fost bogata,toata lumea a fost bine venita la gogosile,branzoaicele si sucul cu care au contribuit parintii!Cam asta a fost!
Azi cica ne intalnim la Galati,cei cativa forumisti din Galati si Braila.Abia astept !E o zi frumoasa,soarele straluceste dupa multe zile cand a fost acoperit de nori grosi si a plouat ,tunat ,fulgerat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 17 May 2006, 03:13 PM
Mesaj #54


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Helou! Ce mai zici doamna? smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 18 May 2006, 06:00 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Felinutza! mwah1.gif Eu nu mai zic nimic nou,mai doamna mica!Toate vechi si toate noi,la mine...Nu ma plictisesc,har Domnului,dar ...nimic nou!Munca la scoala cu greutatile dar si cu satisfactiile ei,tezele fiicei mele wub.gif draga de ea,ma tin cu sufletul la gura,dar ma bucur ca pana acum a fost OK,mai are DOAR 3,asa ca in curand scapam si de grija asta!Asteptam vacanta!!!
Ieri a fost prima zi de vara pe care am simtit-o anul acesta...Azi a fost cam racoare dar pentru week-end se anunta iar caldura!Abia astept sa ies la padure,n-am iesit inca anul acesta!
Multa caldura va doresc si voua,vizitatorii mei virtuali! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 18 May 2006, 06:37 PM
Mesaj #56


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Mai ales pe aici pe insula e nevoie de ceva caldura. smile.gif
Eu inca n-am renuntat la o haina cu gluga, in fiecare zi ne trece aici prin toate anotimpurile.
Dunarea s-a mai linistit? Sau voi, cei de pe deal o ignorati elegant? biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 18 May 2006, 07:06 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Dunarea nu poate fi igorata,ii acordam atentia pe care o merita!!!N-am mai scris despre ea,pentru ca n-am mai ajuns s-o vad,din lipsa de timp... sad.gif Stiu ca s-a retras, e mai potolita, si a facut ravagii pe frumoasa noastra faleza.Daca ajung duminica pe malul ei, promit sa descriu situatia!
Sunt inca nepriceputa taaare la comp,ma chinui sa fac niste materiale didactice si imi ia mult timp... cry.gif Pana am invatat sa micsorez niste poze,am capatat o multime de peri albi devil.gif Sper sa ma descurc mai bine in viitorul deceniu,dupa cat de rapid asimilez rofl.gif
Sa v-o arat pe Catitza,care vrea sa se urce pe tastatura!Cum sa mai faci progrese in cazul asta? devil.gif

Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  pisicalenesa_web.jpg ( 137.18K ) Numar descarcari: 37
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 18 May 2006, 07:12 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Pai mai dascalito, asa o frumusete merita orice compromis! hug.gif Eu as lasa-o sa danseze pe tastatura poate iese cine stie ce mesaj intelijent! Stie ea ceva de se da asa tare la tastatura! thumb_yello.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 19 May 2006, 06:18 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Asa este Flori wub.gif ,merita s-o las sa faca ce vrea si cred ca si la tastatura ar face niscaiva minuni!Numai cine are pisica poate intelege cum jivinele aste te "traduc" definitiv si dai in mintea copiilor de dragul lor!Multumesc pentru vizita si pentru complimentele adresate frumoasei mele! mwah1.gif
E o dimineata minunata,insorita si ma pregatesc sa plec la lucru.Azi avem teza la chimieeee!(adica fiica-mea,dar compatimim impreuna wink.gif ).In fiecare zi cand pleaca la scoala ii zic:"Sa fii destepta,ca-i plina lumea de prosti!"si ea rade si ma asigura ca se straduieste! thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 May 2006, 02:11 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



sad.gif Azi am o zi dintre acelea.... hh.gif Nu stiu ce se intampla,visez tot mai des la anii copilariei.Visez in somn si apoi cu ochii deschisi.M-am gandit sa apelez la terapia "jurnal" si sa va povestesc si despre anii aceea care sunt refugiul meu,perna mea de vreme rea!
Am avut o copilarie frumoasa si am vrut sa le ofer si copiilor mei de acasa si celor de la scoala clipe de acelea...Nu stiu daca am reusit,stiu ca m-am straduit.Parintii nostri sunt niste oameni minunati si au reusit in simplitatea lor sa fie atat de buni incat n-am nici o amintire care sa doara atat de rau,incat sa spun ca m-a marcat.A!Am luat nuieluse la fundulet,am plans ca nu m-a lasat in tabara...Pe astea mi le amintesc acum cu amuzament! smile.gif In casa noastra era pace si armonie,nu ne-am temut niciodata de tata,el era salvarea noastra din calea amintitei nuieluse cu care ne mai atingea mama...Il asteptam sa vina de la munca la poarta,venea cu bicicleta si-l vedeam de departe.Fugeam amandoi in calea lui si el ne urca pe bicicleta,unul pe ghidon si altul pe porbagaj... smile.gif Acasa venea alta bucurie,eugenia de la magazin se impartea la amandoi.Pana pe la 5 ani,acel magazin era in imaginatia mea un copac in care cresteau bomboane,ciocolata cu rom ,covrigi si multe eugenii! laugh.gif Ce dezamagire am avut cand am vazut magazinul satesc de unde veneau dulciurile noastre!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 May 2006, 02:21 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



38.gif Azi e o zi torida,o zi de vara adevarata!E sfarsit de mai si e (era)vremea cireselor de mai!In curtea noastra crestea un cires care a stiut ca va avea doi stapani si si-a croit trunchiul in doua ramuri groase,cate una pentru fiecare copil.Vai si amar era daca urca fratele meu pe creanga mea sau invers! hh.gif Dar...ciresele de pe creanga cealalta pareau mai gustoase si mai ochioase! laugh.gif Cand coboram din cires eram numai buni de dus la "bal mascat",zice mama,minunile acelea dulci si negre patau ingrozitor iar mainile si obrajii nostri ar fi ramas de culoare visinie daca nu eram frecati si spalati(cu tipetele de rigoare!) de buna noastra mama cu sare de lamaie!Cu hainele cred ca era mai greu,pe vremea aceea nu erau inalbitori! devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 May 2006, 02:36 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



devil.gif Or fi fost gustoase ciresele noastre,nu zic nu,dar cele mai bune cirese din lume erau cele furate din ciresul vecinilor,identic cu al nostru.Baiatul vecinilor nu avea acces nelimitat ca noi la cirese,era fugarit de bunica lui de acolo pe motiv ca rupe lastarii.An de an pandeam baba cand se culca la pranz si...tusti in cires!Impreuna cu Nelutu,nepotul nedreptatit de bunica,furam si mai mult stricam ciresele babei rofl.gif Mai mereu ne trezeam cu ea la poalele copacului,inarmata cu o jordie,tipand si blestemand!Dupa ce scapam ca prin urechile acului de tzatza Maritza,furam cu coada ochilor zambetul sugubat al tatalui meu,amuzat de vesnica noastra lupta cu cerberul ciresului,incingeam cate un joc prin praful ulitei de ... tongue.gif nu ne mai primea seara mama acasa,zicea ca nu suntem copiii ei,atat eram de prafuiti!
Cred ca ...am ochii in lacrimi,pe alta data!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 May 2006, 08:31 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



tongue.gif Felinaaaaaaaa!Am vazut Dunarea,micaaa si nu prea,faleaza aproape uscata cu baltoace pe ici colo,terasele deschise unele-in curatenie \ renovare altele,tantari cat cuprinde si miroooos urat! Primarul promite ca pana week-endul urmator omoara tantarii si da cu parfum.Asteptam si noi sa vedem asta!
Mosu' meu m-a scos la plimbare sa-mi treaca supararea... sad.gif Nu mi-a trecut,nu-s suparata numai pe el,sunt ...si pe mine!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 May 2006, 02:01 PM
Mesaj #64


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Da ce atata suparare draga?! Daca si Dunarea s-a imblanzit si s-a retras nitel... smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 May 2006, 02:10 PM
Mesaj #65


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dascalita @ 21 May 2006, 01:36 PM)
devil.gif Or fi fost gustoase ciresele noastre,nu zic nu,dar cele mai bune cirese din lume erau cele furate din ciresul vecinilor,identic cu al nostru.Baiatul vecinilor nu avea acces nelimitat ca noi la cirese,era fugarit de bunica lui de acolo pe motiv ca rupe lastarii.An de an pandeam baba cand se culca la pranz si...tusti in cires!Impreuna cu Nelutu,nepotul nedreptatit de bunica,furam si mai mult stricam ciresele babei rofl.gif Mai mereu ne trezeam cu ea la poalele copacului,inarmata cu o jordie,tipand si blestemand!Dupa ce scapam ca prin urechile acului de tzatza Maritza,furam cu coada ochilor zambetul sugubat al tatalui meu,amuzat de vesnica noastra lupta cu cerberul ciresului,incingeam cate un joc prin praful ulitei de ... tongue.gif nu ne mai primea seara mama acasa,zicea ca nu suntem copiii ei,atat eram de prafuiti!
Cred ca ...am ochii in lacrimi,pe alta data!

Si noi mergeam la furat de cirese! Dar banatzenii erau strasnici... ulul a infipt furcoiul intr-un copil si la autopsie au gasit trei cirese in burta copilului.

Odata ne-a prins si pe noi o 'baba', dar s-a apucat sa strige de departe, asa ca am avut timp sa fugim, cu sanul plin de cirese si cu inima ticaind mai ceva ca un ceas stricat. Zicea baba 'Trazni-v-ar giala oasali voastre!' (Trazni-v-ar dracu oasele voastre!), dar asa cu foc mai zicea ca ni se ridica parul pe spate!


Cred ca de aia n u-mi mai plac mie ciresele acum, n-au nici un farmec cumparate din piata, n-au adrenalina!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 22 May 2006, 07:38 PM
Mesaj #66


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



user posted image


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 24 May 2006, 10:50 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Ce pisoi alintat! wub.gif
Florile mele au avut azi sedinta foto!!! laugh.gif
Nu stiu cum se numeste floarea asta,eu ii zic muscata creatza! tongue.gif
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  img_0216_web.jpg ( 115.79K ) Numar descarcari: 36
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 24 May 2006, 10:54 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Aici am o garofita care e inflorita de dinainte de Paste , wub.gif draga de ea!
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  img_0215_web.jpg ( 96.63K ) Numar descarcari: 35
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 29 May 2006, 08:03 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am avut o saptamana agitata,plina de drumuri si alte alea... hh.gif
Vineri am fost la parintii mei,sambata am fost in Bucuresti de mi-am sustinut moral fetitza la un concurs...Am avut o zi de hoinareala prin magazine si parcuri pana a terminat.A fost frumos dar...greu pentru oasele mele batrane. cry.gif
Luni dimineata am aflat ca ni s-a schimbat sefa,imi pare rau ca era desteapta si dreapta.Nici cel numit azi nu e rau,numai ca nu-mi place rocada asta politica...
Saptamana acesta avem nunta in familie,o nepoata e mireasa si la mine in casa e un vartej de ...toalete,fitze,etc.Fiica-mea participa pentru prima data la o nunta si e tare preocupata de tinuta iar eu tare scuturata de bani! cry.gif A!Si nu numai...fac supa de varza(pentru dieta) tongue.gif rochia trebuie sa pice impecabil,fac rezervari la coafor si cosmetica pentru rudele din alte localitati,confectionez "marturii" si...ma simt totusi in forma!Ma intreb pana cand...
cry.gif N-am mai avut vizitatori in casa mea virtuala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 29 May 2006, 10:37 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



rolleyes.gif hug.gif flowers.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

66 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:58 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman