HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >  
Reply to this topicStart new topic
> Mitocani Si Derbedei In Politica Romanesca
Marduk
mesaj 2 Feb 2013, 07:45 PM
Mesaj #526


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Asta este politica actualului guvern, a mitocanilor si derbedeilor din politica romaneasca, denigrarea, calomnia, jignirile etc. asta va caracterizeaza pe toti cei care in lipsa de argumente, ii desconsiderati si denigrati pe cei care vi se opun. Poate ca mi-am pierdut mintile, dar prefer sa fiu considerat nebun, decat indoctrinat de manipularile USL-ului si ale justitiabililor care trebuie sa gaseasca o cale de a schimba realitatea, pentru a scapa de puscarie.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2013, 10:00 AM
Mesaj #527


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 2 Feb 2013, 11:15 AM) *
mitocani si derbedei basisti,au fost definitiv revocati din CSM

Dar au spus si care sunt motivele legale pentru acest lucru? smile.gif

QUOTE
Pentru a ramane in domenilu mitocanilor si derbedeilor,iata un articol publicat de AMPress:
rima pagina > Stiri > Importante > Mai eşti „sluga lui Băsescu”?

Ai dreptate - a fost o mitocanie din partea redactiei la adresa lui Turcescu


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Feb 2013, 10:15 AM
Mesaj #528


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 4 Feb 2013, 10:00 AM) *
Dar au spus si care sunt motivele legale pentru acest lucru? smile.gif
Ai dreptate - a fost o mitocanie din partea redactiei la adresa lui Turcescu

Cat de mitocani,de nesimtiti pot fi basistii,pedelistii! Dupa ce in toate alegerile partiale care au avut loc ieri, in zeci de localitati din tara,au ajuns de rasul curcilor(USL-peste 70%,PP-DD-20% si PDL-7-=12 %),in loc sa-si demita toti liderii incompetenti,sa se delimiteze de piaza rea,Basescu si sa recunoasca marile hotii si nenorociri aduse romanilor,ii ataca nerusinat pe toti romanii care nu ii mai vor! Am mai postat,pana nu se vor elibera de sub dictatura basescului,nu vor recunoaste jafurile comise,PDL-ul va ajunge,vertiginos,in afara parlamentului!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Feb 2013, 10:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 4 Feb 2013, 02:39 PM
Mesaj #529


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 4 Feb 2013, 10:15 AM) *
Cat de mitocani,de nesimtiti pot fi basistii,pedelistii!

Asta e reactia ta la ce te-am intrebat eu? unsure.gif

QUOTE
Dupa ce in toate alegerile partiale care au avut loc ieri, in zeci de localitati din tara,au ajuns de rasul curcilor(USL-peste 70%,PP-DD-20% si PDL-7-=12 %),in loc sa-si demita toti liderii incompetenti...

Blaga trebuie sa plece de urgenta.

Dar, totusi, ce legatura are cu ce vorbim noi aici...?

Apropo de ce-a fost ieri: domnul Prina, cel care a castigat la Slatina, a fost condamnat definitiv la 4 ani de inchisoare cu suspendare pentru abuz in serviciu contra intereselor publice. Si totusi a candidat. Si mai presus de toate, a castigat alegerile.

Au votat romanii un penal dovedit si condamnat? Da. Basescu e de vina pentru asta? Sau, vorba lui Fenechiu (spusa in alt context), "poporul a gresit"? Fireste, partial sunt de vina si pedelistii care nu au fost in stare sa convinga mai bine, dar totusi, trei sferturi din electorat sa aleaga un astfel de personaj vorbeste si despre calitatea electoratului de acolo.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 4 Feb 2013, 03:49 PM
Mesaj #530


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 4 Feb 2013, 02:39 PM) *
Asta e reactia ta la ce te-am intrebat eu? unsure.gif


Au votat romanii un penal dovedit si condamnat? Da. Basescu e de vina pentru asta? Sau, vorba lui Fenechiu (spusa in alt context), "poporul a gresit"? Fireste, partial sunt de vina si pedelistii care nu au fost in stare sa convinga mai bine, dar totusi, trei sferturi din electorat sa aleaga un astfel de personaj vorbeste si despre calitatea electoratului de acolo.

1-cand toti cei 1200 de judecatori care i-au ALES in CSM,voteaza la unison revocarea lor,numai niste nesimtiti ca ei si stapanul lor mai intreaba motivele! E clar ca ,pe principiul simetriei(in folclor"eu te-am facut,eu te omor") cel care alege ori numeste dispune demiterea ori revocarea! Motivul este unul singur:impreuna cu celelalte javre basiste,Danilet,ca judecator si Haineala,ca procuror,au tradat interesele judecatoriolr si au subordonat politic institutia,lui Basescu!
2-ce memorie scurta au unii?? Falca,finul nasului Basescu,primarii Craiovei si al orasului Ramnicu Valcea au cate 2-3 mandate dupa ce au fost condamnati DEFINITIV,pentru coruptie! Inclusiv in raportul MCV se precizeaza ca atunci cand persoana condamnata este aleasa democratic,isi exercita mandatul .Numai in cazul arestarii se dispune revocarea lui din functie! Asta ESTE CAND BASISTII NU VAD TONELE DE JEG DIN CASA LOR DAR SE LEAGA DE FIRICELELE DE PRAF DE PE GEAMUL ALTORA!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 5 Feb 2013, 11:26 AM
Mesaj #531


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 4 Feb 2013, 03:49 PM) *
numai niste nesimtiti ca ei si stapanul lor mai intreaba motivele!

Multumesc pentru compliment... Faptul ca "motivele" pentru revocare prevazute de lege nu exista, este un detaliu nesemnificativ, nu?

Spune-mi tu, te rog, daca poti: care este motivul legal pentru care Ghica trebuie revocata? Dar Danilet? Cu numar de lege si articol... Doar esti jurist, nu?

QUOTE
Falca,finul nasului Basescu,primarii Craiovei si al orasului Ramnicu Valcea au cate 2-3 mandate dupa ce au fost condamnati DEFINITIV,pentru coruptie!

Mai verifica, informatiile tale sunt eronate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2013, 02:26 PM
Mesaj #532


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Aseara mi-am controlat "mania proletara" si am ascultat un mitocan si un derbedeu discutand despre politica romaneasca. Cei doi interlocutori, domnul Gadea si domnul Frunzaverde, pareau ca stiu bine ce au de facut in aceasta tara, cu aceasta tara, cine ar trebui demis, cine ar trebui sa conduca, cum ar trebi sa ne comportam fata de UE, cum trebuie interpretat si de catre cine, celebrul raport MCV etc. Obisnuiesc sa fac acest lucru destul de des, ma uit mai mult la Antene decat la "presa libera" tocmai pentru a intelege miza jocului, pentru a analiza oamenii reprezentativi ai celor doi inamici, competitori ai scenei politice romanesti. Domnul Frunzaverde, fost presedinte al consiliului judetean Caras Severin, un judet asupra caruia domnia sa si-a pus amprenta, continua sa sustina ca Basescu trebuie suspendat, cei doi faceau si niste calcule, procentaje etc. fara sa se gandeasca catusi de putin la consecintele internationale ale unei a III-ia suspendari, referendum etc. Exista totusi o scuza ce aparea din cand in cand pe buzele celor doi "doar daca presedintele incalca constitutia". Atunci m-am intrebat daca nu cumva cei doi transmit un mesaj subliminal, si-am inceput sa numar de cate ori se face apel la acest aspect. Am concluzionat ca roamnii ar trebui sa inteleaga ca Basescu trebuie suspendat, ca trebuie actionat in acest sens doar in momentul in care "presedintele incalca constitutia". Domnul purtator de sort (cu ț ) Sorin Frunzaverde, care parea ca le stie pe toate, ce misca prin UE, cine face si desface, de ce face si desface, cum face si desface etc. mi-a parut a fi construit din aceias plamada ca si Victor Hrebenciuc, desi acesta nu si-a declarat apartenenta la nicio confrerie binefacatoare a romanilor. Omul raspundea intrebarilor puse de catre domnul Gadea, ca si cum construia ceva, un zid, caramida cu caramida, grinda cu grinda, pop cu pop etc. inlata viitorul de aur al Romaniei al romanilor, intorcandu-se din cand in cand la expresia :"daca presedintele incalca constitutia" si primind raspuns din partea domnului Gadea: " bineinteles daca presedintele incalca constitutia". Problema celor doi era cum sa-i faca pe romani sa inteleaga ca doar presedintele Basescu poate incalca constitutia, nu ofereau alta posibilitate, alternative, alti impostori etc. care ar putea incalca constitutia, cel vizat fiind doar presedintele Basescu, dictatorul, nenorocitul care ne-a adus in pragul foametei doar asa de dragul propriei vanitati, sa ne vaza cum ne chinuim. Nu m-am lasat amagit, tarat in deznadejde de aceste afirmatii, am intuit ca exista o solutie, iar aceasta se cheama USL, oamenii de bine, sortarii, facatorii de realitate, care ne vor salva atat pe noi cat si aceasta tarisoara care se chinuie de peste 65 de ani sa-si educe "copiii" zamisliti in urma "violurilor" succesive la care a fost supusa in tot acest timp. Astept doar un semn o "parola", "presedintele a incalcat constitutia" atunci voi sti ce am de facut.

Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Feb 2013, 03:55 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Feb 2013, 03:16 PM
Mesaj #533


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 5 Feb 2013, 11:26 AM) *
Multumesc pentru compliment... Faptul ca "motivele" pentru revocare prevazute de lege nu exista, este un detaliu nesemnificativ, nu?

Spune-mi tu, te rog, daca poti: care este motivul legal pentru care Ghica trebuie revocata? Dar Danilet? Cu numar de lege si articol... Doar esti jurist, nu?
Mai verifica, informatiile tale sunt eronate.

1-Am mai postat! Motivul revocarii golanilor basisti,Ghica si Danilet,e simplu! Nu au indeplinit mandatul dat de catre judecatori,acela de a le apara interesele in CSM! Pentru asta au fosti alesi,nu sa fie slugile lui Basescu! Cu teoria ta asupra motivelor ii faci tembeli pe TOTI judecatorii,indeosebi pe cei 12000 care AU VOTAT REVOCAREA lor! Numai niste tampiti ar vota,in unanimitate,revocarea derbedeilor astia,fara motiv si fara baza legala! Daca persisti in a-i crede tampiti pe TOTI judecatorii,ai o problema!
2-Eu,in privinta ungurilor nesimtiti din "Tinutul Secuiesc" nu tin cont de parerile celor de la Antena 3! Sunt in legatura directa,de prietenie,cu Dan Tanasa,singurul roman,neimplicat politic,care lupta cu sovinii unguri si ii apara pe romani de teroarea ungureasca! Suferi de o fobie ,molipsita de la multiubitul tau Basescu,antenita! Noi,romanii liberi,de basism ori voiculism,nu acordam nicio atentie unei televiziuni private! Nu ne intereseaza daca ei ori altii mint ori spun adevarul! E treaba lor! Ai totusi,o mare problema! Daca antenistii lui Voiculescu mint tot timpul,de ce nu au dat faliment iar emisiunile lor sunt urmarite de milioane de romani? Dupa parerea ta ,romanii care se uita la antene sunt masochisti ori tampiti? Eu sunt sigur ca nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2013, 03:29 PM
Mesaj #534


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 5 Feb 2013, 03:16 PM) *
... Dan Tanasa,singurul roman,neimplicat politic,care lupta cu sovinii unguri si ii apara pe romani de teroarea ungureasca! ...

Ma baieti aveti grija ce aparati voi pe acolo, sa nu ne trezim ca noi romanii am declansat primul razboi interetnic din istoria UE.

Acest topic a fost editat de Marduk: 5 Feb 2013, 03:29 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Feb 2013, 04:55 PM
Mesaj #535


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 5 Feb 2013, 03:29 PM) *
Ma baieti aveti grija ce aparati voi pe acolo, sa nu ne trezim ca noi romanii am declansat primul razboi interetnic din istoria UE.

Intra pe blogul lui Dan Tanasa si vezi despre ce e vorba! Omul e apolitic,nu a lucrat vreodata in serviciile secrete,este unul dintre cei mai cunoscuti lideri,din sfera civica,din domeniul apararii grepturile minoritarilor romani din zona maghiarimii! Iar bati campiile golase ale patrie! La varsta mea,pensionar fiind eu nu lupt cu nimeni! Stiu insa sa-i deosebesc pe mitocanii care in ultimii 3 ani au distrus Romania,i-au jefuit si umilit pe romani,de oamenii precum Dan Tanasa,un roman liber,cinstit si patriot!
PS:Despre leprele basiste din CSM,iata ce publ;ica Cotidianul.ro:

Un judecător CSM denunță politizarea Consiliului Superior al Magistraturii
Fotografia nu mai are nevoie de niciun comentariu

Adrian Neacșu, judecător ales în CSM din partea tribunalelor – devenit subit o țintă a DNA după ce a cerut alături de un alt judecător Horațius Dumbravă demisia de onoare a noii președinte a CSM Oana Schmidt Haineală, vorbește într-o scrisoare deschisă despre ce a ajuns să fie CSM.

"La momentul alegerii mele mizam pe presiunea și controlul instanțelor și adunărilor generale pentru a avea garanția unei activități mai eficientă, mai corectă și mai transparentă. De multă vreme însă, dar mai ales începând cu 2012, Consiliul evoluează pe trasee paralele cu interesele reale ale instanțelor judecătorești. Consiliul a devenit un jucător important în spațiul deciziilor politic, iar prețul platit a fost că a încetat să mai conteze în ce privește problematica de zi cu zi a funcționării sistemului judiciar. Consiliul veghează la echilibrul politic în stat, dar e dezinteresat de funcționarea curentă a justiției. Din administrator al justiției de zi cu zi, Consiliul a devenit gardian feroce al mișcarilor de pe scena politică, organ deontologic pentru presă sau cenzor necruțător al declarațiilor politicienilor. A devenit orice, mai puțin ce-ar trebui sa fie. Modul cum ne-a surprins intrarea in vigoare a codului de procedura civila (cu pantalonii in vine, pentru ca orice alta exprimare ar fi un eufesim) e cel mai bun exemplu", afirmă judecătorul.
Accesări: 1971
Alexandru Vişan
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 5 Feb 2013, 08:00 PM
Mesaj #536


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 5 Feb 2013, 04:55 PM) *
... La varsta mea,pensionar fiind eu nu lupt cu nimeni! Stiu insa sa-i deosebesc pe mitocanii care in ultimii 3 ani au distrus Romania....

Exista diferite moduri de a lupta, iar domnia ta isi face bine treaba. Afirmatii de genul: Romania a fost distrusa in ultimi 3 ani, au o tinta precisa, un scop bine definit acela de a demoniza in mintea unora, conducerea PDL si a lui Traian Basescu. Romania a inceput sa fie distrusa imediat dupa "revolutie" iar distrugerea continua si in prezent. Un exemplu: actuala guvernare a luat decizia de a vinde CFR-Marfa, cica se decide maine in CSAT, iar prin targ se zvoneste deja un pret 120 milioane de euro. Sindicalistii spun insa ca doar valoarea vagoanelor si locomotivelor vandute la fier vechi valoreaza 200 de miloane de euro. De ce n-o vinde actualul guvern direct la fier vechi? dac-mi raspunzi la intrebarea asta o sa-ti povestesc cum s-a vandut, cu 1,2 milioane de dolari, o fabrica celebra din Bucuresti ce se intindea pe 27 de hectare.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 5 Feb 2013, 11:00 PM
Mesaj #537


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='5 Feb 2013, 08:00 PM' post='745254']
Raspunsul e simplu:
1-vor fi vandute numai 51% din active,nu toata avutia CFR-marfa!
2-hotararea a fost luata in CSAT-ul lui Basescu! Daca nu esti multumit de hotararea lui,posteaza asta pe forum!
3-se face prin licitatie(cu 10 milioane de euro,drept taxa de participare) pentru a nu mai apare vreun mincinos ca DD!
4-una dintre conditiile de participare este ca participantii sa fie investitori strategigi,cu experienta in domeniu!
5-privatizarea a fost discutata si cu FMI-ul fiind o conditie ceruta de catre ei.
Inca odata postezi aiurea,despre orice si oricine,fara sa ai habar despre ce e vorba!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2013, 09:19 AM
Mesaj #538


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 5 Feb 2013, 11:00 PM) *
Raspunsul e simplu:...

1- Nu este nimic oficial, daca vor fi 51% cu atat mai rau, se va infiinta o alta strutocamila ca si TAROM-ul, ca sa dau un exemplu. Eu cred ca in aceste cazuri n-ar trebui sa gandesti prea mult, ori vinzi tot ori te apuci si administrezi bine, daca intreprinderea poate aduce profit, sau vinzi totul pe 1 leu, dar cu conditia ca investitorul sa mentina salariatii, sa continue productia, si sa plateasca datoriile restante la stat.
2- CSAT-ul este un organism de decizie colectiv, acolo nu decide Basescu de unul singur, am mai discutat despre asta dar se pare ca nu intelegi.
3- Daca DD sau bulibasa din Cocarlati platesc 10 milioane de euo taxa, nu avem dreptul sa-i numim mincinosi. Mincinosi sunt aceia care dupa adjudecarea unei licitatii schimba regulile jocului pentru ca au pierdut comisioanele.
4- Sunt curios ce investitor strategic va fi de acord sa pateasca o taxa de 10 milioane de euro, suma pe care ar putea sa o piarda, or poate crede cineva ca 10 milioane de euro se gasesc asa la toate colturile de strada, sau ca CFR-Marfa este Amtrak.
5- Eu cred ca discutia cu FMI-ul si conditia cu privatizarea este doar o alta gogorita a guvernului Ponta. FMI-ul iti spune de ce ar trebui sa scapi ca sa reduci gaurile negre din buget, nu-ti spune cum sa scapi de gaurile respective, nu-ti impune nimic, doar iti atrage atentia ca ai o problema, modul de rezolvare iti apartine ca guvern, stat etc. In aceasta afacere ca si in cea de la Oltchim guvernul Ponta nu stie cum sa rezolva problema sociala, pentru ca este prins la mijloc de populismul afisat in campania electorala si nevoia de a scapa de activele neperformante, adica de a lasa oamenii pe drumuri, asta indiferent ca vinde sau administreaza pe mai departe intreprinderile respective. Guvernele postdecembriste nu si-au pus niciodata serios problema, oamenilor ramasi fara locurile de munca, a supravietuirii acestora, tocmai de aceea am si avut aceasta migratie a fortei de munca. Reconversia profesionala a fost doar o alta metoda, suveica, de a fura banii de la UE, nu au existat planuri de perspectiva si inca sunt locuri in care exista bombe sociale care stau sa explodeze, chiar in timpul guvernarii USL. Au dezamorsat doar una, cea a functionarilor publici, dar mai au o multime.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Feb 2013, 10:58 AM
Mesaj #539


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 5 Feb 2013, 03:16 PM) *
Motivul revocarii golanilor basisti,Ghica si Danilet,e simplu! Nu au indeplinit mandatul dat de catre judecatori,acela de a le apara interesele in CSM!

Concret, te rog: care anume fapte li se imputa? Nu poti acuza pe cineva fara a preciza ce anume a facut si ce prejudiciu a creat. Doar esti militian si stii foarte bine ca o acuzatie trebuie sa fie concreta. Nu poti spune "il arestez ca a incalcat legea" - trebuie sa spui "il arestez pentru ca in data cutare a furat un sac de cartofi de la vecinul lui cutare". Concret, nu generalitati. Ce mandat au avut si cum l-au incalcat?! Au fost alesi pe baza unui program; ar trebui precizat ce anume din acel program au incalcat sau nu au indeplinit corespunzator. Nu merge sa spui ca ii revoci "uite-asa ca vreau eu", daca legea prevede ca revocarea se face doar cu anumite motive

QUOTE
Cu teoria ta asupra motivelor ii faci tembeli pe TOTI judecatorii,indeosebi pe cei 12000 care AU VOTAT REVOCAREA lor! Numai niste tampiti ar vota,in unanimitate,revocarea derbedeilor astia,fara motiv si fara baza legala!

Nu e teoria mea, este o prevedere legala: revocarea unui membru CSM se poate face pentru cateva motive clar prevazute de lege. Doar esti jurist, nu trebuie sa iti spun eu asta. Revocarea unui membru CSM se face pentru incalcarea uneia sau a mai multor atributii specific enumerate in legea 317/2004, sau pentru ne-exercitarea in conformitate cu legea a atributiilor inscrise, nu pentru motivul “uite-asa vrem noi”!

Argumentul ca asa au vrut majoritatea (vorbim despre majoritate, nu despre unanimitate cum gresit ai retinut) nu poate fi invocat: daca la un viol participa tot satul, tot viol se cheama si nu "nunta cu strigaturi"

QUOTE
Daca antenistii lui Voiculescu mint tot timpul,de ce nu au dat faliment iar emisiunile lor sunt urmarite de milioane de romani? Dupa parerea ta ,romanii care se uita la antene sunt masochisti ori tampiti?

Nu stiu daca mint tot timpul, stiu ca au mintit in acea emisiune si ca au facut-o cu buna stiinta. Si au facut-o si in alte ocazii. Daca o fac chiar tot timpul sau doar de obicei, nu stiu. Da, dupa parerea mea cei care iau de bun tot ce da pe post trustul Intact fara sa verifice ei insisi ori fara sa-si puna intrebari, sunt fie naivi, fie tampiti, fie masochisti, fie cum mai vrei tu sa le spui. Cand cineva te minte o data, e clar ca sunt sanse mari sa o mai faca si altadata


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Feb 2013, 11:06 AM
Mesaj #540


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 5 Feb 2013, 08:00 PM) *
Romania a inceput sa fie distrusa imediat dupa "revolutie" iar distrugerea continua si in prezent. Un exemplu: actuala guvernare a luat decizia de a vinde CFR-Marfa, cica se decide maine in CSAT, iar prin targ se zvoneste deja un pret 120 milioane de euro. Sindicalistii spun insa ca doar valoarea vagoanelor si locomotivelor vandute la fier vechi valoreaza 200 de miloane de euro.

Ca se privatizeaza, nu-i rau. Din partea mea, pot sa o vanda cu totul, economia trebuie sa fie privata, nu de stat. Pretul nu-l pot comenta, insa nu stiu daca sindicalistii sunt evaluatori priceputi si dezinteresati. smile.gif

QUOTE
Eu cred ca discutia cu FMI-ul si conditia cu privatizarea este doar o alta gogorita a guvernului Ponta. FMI-ul iti spune de ce ar trebui sa scapi ca sa reduci gaurile negre din buget, nu-ti spune cum sa scapi de gaurile respective, nu-ti impune nimic, doar iti atrage atentia ca ai o problema, modul de rezolvare iti apartine ca guvern, stat etc.

Bineinteles. FMI spune doar "aici aveti pierderi, rezolvati" - si guvernul decide modul in care rezolva, prin privatizare sau prin alta metoda.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Feb 2013, 01:51 PM
Mesaj #541


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='6 Feb 2013, 09:19 AM' post='745264']

2- CSAT-ul este un organism de decizie colectiv, acolo nu decide Basescu de unul singur, am mai discutat despre asta dar se pare ca nu intelegi.
3- Daca DD sau bulibasa din Cocarlati platesc 10 milioane de euo taxa, nu avem dreptul sa-i numim mincinosi. Mincinosi sunt aceia care dupa adjudecarea unei licitatii schimba regulile jocului pentru ca au pierdut comisioanele.
4- Sunt curios ce investitor strategic va fi de acord sa pateasca o taxa de 10 milioane de euro, suma pe care ar putea sa o piarda, or poate crede cineva ca 10 milioane de euro se gasesc asa la toate colturile de strada, sau ca CFR-Marfa este Amtrak.
Bati,cu seninatate,campiile patriei noastre dragi! O decizie in CSAT se ia in unanimitate deci inclusiv,si cu votul lui Basescu! Daca s-a hotarat in CSAT-ul lui Basescu,e clar ca este cu ACORDUL LUI! Daca nu vroia asta,nu o introducea pe ordinea de zi!
Taxa aia de participare de 10 milioane de euro,se restituie integral celor care au pierdut licitatia! Castigatorului i se scade din pretul de cumparare! Numai niste idioti pot crede ca paqrticipantii la licitatie sunt "praduiti" de suma asta imensa! Confunzi taxa de participare,de verificare a bonitaqtii cu taxa de cumparare a caietului de sarcini(care este mult mai mica,de obicei modica si nu se restituie)! Cu regret cfonstat ca ramai,mere4u,penibilul Hanului!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2013, 02:20 PM
Mesaj #542


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 6 Feb 2013, 01:51 PM) *
.... O decizie in CSAT se ia in unanimitate deci inclusiv,si cu votul lui Basescu! Daca s-a hotarat in CSAT-ul lui Basescu
...Taxa aia de participare de 10 milioane de euro,se restituie integral celor care au pierdut licitatia!


... suma pe care ar putea sa o piarda...
No comment


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Feb 2013, 02:54 PM
Mesaj #543


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 6 Feb 2013, 01:51 PM) *
O decizie in CSAT se ia in unanimitate deci inclusiv,si cu votul lui Basescu! Daca s-a hotarat in CSAT-ul lui Basescu,e clar ca este cu ACORDUL LUI!

Din CSAT fac parte, pe langa Basescu: premierul (USL), ministrul apărării (USL), ministrul internelor (USL), ministrul afacerilor externe (USL), ministrul justiţiei (USL), ministrul economiei (USL), ministrul finanţelor (USL), directorul Serviciului Roman de Informaţii (USL), directorul Serviciului de Informaţii Externe (Melescanu), şeful Statului Major General şi consilierul prezidenţial pentru securitate naţională. Daca ia CSAT o decizie controversata insa, Basescu este singurul de vina. Nu? rofl.gif

Ah, si daca CSAT face ceva bun, sigur o sa fie meritul majoritatii useliste... Cum altfel...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Feb 2013, 03:05 PM
Mesaj #544


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 6 Feb 2013, 02:54 PM) *
Din CSAT fac parte, pe langa Basescu: premierul (USL), ministrul apărării (USL), ministrul internelor (USL), ministrul afacerilor externe (USL), ministrul justiţiei (USL), ministrul economiei (USL), ministrul finanţelor (USL), directorul Serviciului Roman de Informaţii (USL), directorul Serviciului de Informaţii Externe (Melescanu), şeful Statului Major General şi consilierul prezidenţial pentru securitate naţională. Daca ia CSAT o decizie controversata insa, Basescu este singurul de vina. Nu? rofl.gif

Ah, si daca CSAT face ceva bun, sigur o sa fie meritul majoritatii useliste... Cum altfel...

Am postat eu asa ceva? Ii explicam penibilului numarul 1 de pe forum ca decizia nu a fost a guvernului ,ci, a CSAT! Din pacate,efortul meu este ,ca intotdeauna,inutil! Omul nu intelege nimic! Repeta ca un papagal dejectiile gandirii Demisului ,fara a gandi macar ce si despre ce posteaza!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 6 Feb 2013, 03:10 PM
Mesaj #545


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 6 Feb 2013, 02:20 PM) *
... suma pe care ar putea sa o piarda...
No comment

TU ai postat tampenia asta,nu eu! Vezi postarea ta la care m-am referit! Nimeni nu pierde niciun euro! Cei care pierd licitatia isi primesc banii inapoi iar castigatorului i se scade din pretul de adjudecare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 6 Feb 2013, 04:03 PM
Mesaj #546


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 6 Feb 2013, 03:05 PM) *
... Ii explicam penibilului numarul 1 de pe forum ca decizia nu a fost a guvernului ,ci, a CSAT!


QUOTE(gigip @ 6 Feb 2013, 03:10 PM) *
TU ai postat tampenia asta,nu eu! ...

Mon general, incep sa ma indoiesc ca ai o varsta respectabila, asa cum te lauzi, pentru ca raspunsurile domniei tale sunt pur si simplu puerile si lipsite de logica. Am folosit cuvantul pueril pentru ca nu vreau sa te jignesc, dar exista si alte cuvinte in DEX care exprima comportamentul dumitale. Unde a scris "penibilul numarul 1 de pe forum" ca decizia a fost a guvernului? Un investitor poate pierde banii depusi ca si garantie, exista nenumarate forme de a pierde banii in Romania USL-ista, dar n-o sa stau acum sa-ti tin lectii despre licitatii. Aurevoire


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2013, 10:51 AM
Mesaj #547


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 6 Feb 2013, 03:05 PM) *
Ii explicam penibilului numarul 1 de pe forum ...

Vorbeai singur?!!!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2013, 02:38 PM
Mesaj #548


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 7 Feb 2013, 10:51 AM) *
Vorbeai singur?!!!

Eu nu! Tu ,dupa ce romanii au urinat pe multiubitul tau conducator si pe banda de hoti numita PDL,sigur,vorbesti singur! Si Demisul tot singur vorbeste la televizor ! Nimeni nu-l mai baga in seama! Chiar si pe forumul asta ,tu si cu penibilul ati ramas ultimii basisti! Va sustineti unul pe altul si repetati mecanic ineptiile Intaiului Demis al tarii!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Feb 2013, 02:59 PM
Mesaj #549


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 7 Feb 2013, 02:38 PM) *
Eu nu! Tu .... Chiar si pe forumul asta ,tu si cu penibilul ati ramas ultimii basisti!...

Mon general, se intampla ca pe acest forum mie sa-mi placa politica, asta nu inseamna ca sunt basist, nici ca de dragul dialogului cu domnia ta, nu mai intru sa discut si prin alte odai ale hanului. Am declarat ca sunt liberal, regalist si apicultor. mwah1.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Feb 2013, 03:00 PM
Mesaj #550


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 7 Feb 2013, 02:38 PM) *
Chiar si pe forumul asta ,tu si cu penibilul ati ramas ultimii basisti!

Iar tu esti singurul care sustine pe aici USL-ul, nu mai vad pe nimeni in afara de tine... Deci suntem doi la unul?!

Da, eu unul recunosc, sunt "basist": il apreciez pe Basescu mai mult decat pe oricare dintre liderii USL. Ai vreo problema cu asta? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2013, 04:45 PM
Mesaj #551


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 7 Feb 2013, 02:59 PM) *
Mon general, se intampla ca pe acest forum mie sa-mi placa politica, asta nu inseamna ca sunt basist, nici ca de dragul dialogului cu domnia ta, nu mai intru sa discut si prin alte odai ale hanului. Am declarat ca sunt liberal, regalist si apicultor. mwah1.gif

Sa fi sanatos!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2013, 05:06 PM
Mesaj #552


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(abis @ 7 Feb 2013, 03:00 PM) *
Iar tu esti singurul care sustine pe aici USL-ul, nu mai vad pe nimeni in afara de tine... Deci suntem doi la unul?!

Da, eu unul recunosc, sunt "basist": il apreciez pe Basescu mai mult decat pe oricare dintre liderii USL. Ai vreo problema cu asta? smile.gif

Precum alte bune milioane de romani antibasisti,si eu,sprijin TOATE formatiunile politice,toate asociatiile ,ziarele si televiziunile care il demasca pe Demisul ca fiind un antidemocrat,un om ranchiunos,mincinos si corupt! Inclusiv pe regalisti,pe cei din PP-DD,pe orice roman ori formatiune ,liberi de ciuma basista! Normal ca sustin USL-ul,ca i-am votat la locale si la parlamentare! Nu am negat vreodata simpatia mea pentru ei! Daca din sutele de basisti care postau la Han ode si imnuri de slava basiste ,au ramas numai doi,o mica parte din meritul acesta ne revine si noua,lui march si mie! Mi-am realizat proiectul de a vindeca acest forum(inteligent,valoros,cu abordari stiintifice ,in domenii variate) de stigmatul de oficina basista,in domeniul politic! Daca ar fi continuat sa verse dejectiile basiste,sa-i cenzureze pe romanii liberi,sa-i alunge de pe forum,Hanul ar fi dat faliment,la fel ca PDL-ul ori ARD-ul lui Basescu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 7 Feb 2013, 06:35 PM
Mesaj #553


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 7 Feb 2013, 05:06 PM) *
... Mi-am realizat proiectul de a vindeca acest forum(inteligent,valoros,cu abordari stiintifice ,in domenii variate) de stigmatul de oficina basista,in domeniul politic!

rofl.gif Gura mitocantosului adevar graieste. Desi nu cred ca ti-ai realizat proiectul, nu pot sa nu remarc sinceritatea de care dai dovada. Felicitari mwah1.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 7 Feb 2013, 06:35 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 7 Feb 2013, 10:40 PM
Mesaj #554


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



QUOTE(Marduk @ 7 Feb 2013, 06:35 PM) *
rofl.gif Gura mitocantosului adevar graieste. Desi nu cred ca ti-ai realizat proiectul, nu pot sa nu remarc sinceritatea de care dai dovada. Felicitari mwah1.gif

Decat tembel si nesimtit,mai bine mitocantos!!!! Asa sunteti voi ,limbricii basisti! Daca nu preluati ca papagalii dejectiile stapanului vostru,neavand ce spune,insultati,ca nesimtitii ce sunteti,pe cei care va arata cat de prosti si dobitoci sunteti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Feb 2013, 11:12 AM
Mesaj #555


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gigip @ 7 Feb 2013, 05:06 PM) *
Daca din sutele de basisti care postau la Han ode si imnuri de slava basiste ,au ramas numai doi,o mica parte din meritul acesta ne revine si noua,lui march si mie!

Pe bune, chiar erau sute de oameni aici care postau imnuri si ode?! rofl.gif

Vad ca ai ramas singur, March a disparut. Si dupa cum vorbesti, s-ar putea sa ne parasesti si tu, daca mai jignesti pe cineva - ne-ai parasit temporar anul trecut, de data asta va fi definitiv. Asa ca te rog controleaza-ti limbajul. E inadmisibil sa spui cuiva ceva genul Asa sunteti voi ,limbricii basisti! La urmatoarea exprimare de acest gen, voi face toate demersurile pentru a fi eliminat definitv de aici. Ce zici? Esti in stare sa discuti civilizat, nu ca la sectia de militie, sau preferi sa ne luam definitiv "la revedere"? jamie.gif

QUOTE
Hanul ar fi dat faliment

Majoritatea ne-am mutat pe Facebook... Nu are cum sa dea faliment ca nu e societate comerciala rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 9 Feb 2013, 08:43 AM
Mesaj #556


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='gigip' date='7 Feb 2013, 10:40 PM' post='745311']

Misteriosul tata al lui Traian Basescu. Si o posibila bomba
Scris de Bogdan Tiberiu Iacob in 05 februarie 2013 la 13:37, in Politics. 992 vizualizari 1 comentariu Tagurimisterios, tata, Traian Basescu shortlinkhttp://crct.ro/nisT


Biografia actualului presedinte este extrem de controversata si a facut sa curga tone de cerneala dupa revolutie, pentru ca ea ascunde suspect de multe ”gauri”.
Sursa imagine: inpolitics.ro

Nu ne referim doar la colaborarea cu Securitatea ori la evenimente nici pana azi elucidate precum incendiul din portul Anvers, sau la originea sa etnica, tatarasca dupa Adrian Severin, evreiasca dupa alte surse. De-a lungul anilor, au aparut multe alte semne de intrebare legate de trecutul presedintelui si prea putine raspunsuri.

Abia anul trecut, spre exemplu, s-a aflat din relatari ale presei, dar si dintr-o declaratie ”scapata” de presedinte faptul ca el ar fi lucrat dupa liceu, timp de vreo patru ani, intre 1969-1973, ca profesor suplinitor intr-o comuna bacauana, Cleja. Un amanunt care nu apare in nicio biografie oficiala ori interviu al sefului statului.

Un alt element tinut sub tacere de presedinte a fost dezvaluit acum cativa ani de un alt presedinte, Emil Constantinescu, anume ca, la revolutie, Traian Basescu figura scriptic pe lista restransa a nomenclaturistilor Romaniei, statut care le conferea numeroase privilegii.

Iata, insa, ca, in ultimele zile, e aruncata pe piata media o veritabila bomba, una care, daca e reala, va rasturna, practic, intreaga biografie, in special profesionala, a presedintelui.

Potrivit celebrului Calin Marinescu zis Shogunul, unul dintre protagonistii scandalului Flota de acum multi ani, apropiat, candva, al lui Traian Basescu, tatal actualului presedinte, Dumitru Basescu, a fost nici mai mult, nici mai putin decat unul dintre comandantii politici ai armatei romane, pe vremea regimului comunist.

Intr-un interviu acordat canalului tv on-line Nautica, preluat de ziarul Puterea, Marinescu dezvaluie ca Dumitru Basescu era comandant politic al Armatei a doua (armata era impartita atunci in patru corpuri distincte), ca si un apropiat al legendarului general Ion Dinca, zis Teleaga, unul dintre cei mai feroci lideri comunisti, ori Vasile Milea. Acelasi Dinca l-ar fi salvat, de altfel, pe Basescu dintr-un scandal la Anvers, in care era anchetat de Securitate. „Era innebunit atunci, stiu ca venise in tara, trecuse si prin port, pe la mine, la NAVROM, unde eram sef de Sectie a III-a - la petroliere si mineraliere - si m-a intrebat daca nu-l primesc comandant pe o nava. N-a mai fost nevoie pentru ca a fost numit imediat sef la Inspectoratul de Stat al Navigatiei Civile si a scapat de povestea de la Anvers” – afirma Calin Marinescu.

Revenind la tatal lui Basescu, este pentru prima oara cand se afirma despre el ca ar fi avut o functie atat de importanta pe vremea comunistilor, pentru ca ofiterii politici din fruntea armatei erau, de fapt, adevaratii lideri si nu generalii pur-sange. Se stie ca in sistemul comunist functiona, dintotdeauna, metoda dublarii marilor functii militare cu politruci care ii monitorizau atent in contul partidului.

Or, daca Dumitru Basescu a fost, intr-adevar, un lider politic de prim rang al armatei, numirea fiului sau, la doar 31 de ani, la carma unui mare petrolier, sarind peste etapa celor opt ani de pregatire prealabila, asa cum era procedura obisnuita, e proiectata, brusc, intr-o cu totul alta lumina. Din postura de beizadea a unui tata extrem de puternic si influent, o asemenea ascensiune se plaseaza, e de la sine inteles, pe cu totul alte coordonate.

Iar faptul ca la o varsta frageda a fost numit comandat de mare nava este, reamintim, punctul de maxima mandrie din biografia ne-politica a actualului presedinte.

Nici nu e de mirare, in aceste conditii, ca Traian Basescu a fost atat de laconic de-a lungul timpului in ceea ce il priveste pe tatal sau, decedat in 2002.

Reamintim ca acum trei ani, intr-un interviu acordat Inpolitics, regretatul Sergiu Nicolaescu facea o alta dezvaluire in premiera, niciodata contrazisa de cineva, aceea ca, in tinerete, fusese coleg de scoala de ofiteri cu tatal lui Basescu, iar acesta se numara nu printre tinerii interesati realmente de o cariera militara, ci printre politrucii trimisi de partid la scoala dintre muncitori, cei mai multi cu doar patru clase la baza.

”Unii nu aveau nici macar liceul, iar altii facusera vreo patru clase, dar au iesit ofiteri. Ei ma cunosc, dar eu nu-i cunosc pe toti. Erau unii cu care faceam cursuri noi, dupa-amiaza si seara. Facusera cateva clase si au iesit ofiteri. Partidul a vrut sa bage cat mai multi muncitori. Erau si elevi foarte buni, dar au bagat multa muncitorime. Tatal lui Basescu era unul dintre ei” afirma Sergiu Nicolescu. „La acea vreme ni se spunea ca suntem promotia rosie”, mai dezvaluia regizorul, adaugand ca alte nume celebre ale respectivei generatii fusesera Victor Stanculescu si Vasile Milea, ulterior sef direct al lui Dumitru Basescu.

Istoricul si cercetatorul Marius Oprea, autorul unei ample biografii neoficiale a lui Traian Basescu, afirma azi, pentru Inpolitics, ca si pentru el informatia lansata de Calin Marinescu este noua: ”Nu stiam decat ca a activat in cadrul armatei, nu si faptul ca ar fi fost chiar unul dintre sefii mari ai ei, pentru ca, intr-adevar, ofiterii politicii erau adevaratii conducatori pe atunci. Functia exacta detinuta de Dumitru Basescu poate fi aflata lesne cercetand dosarul lui de cadre, care se afla in acest moment in arhivele militare de la Pitesti. Dar ma indoiesc sincer ca cineva ar putea scoate respectivul dosar de acolo” afirma Oprea.

Ce se mai stie, tot neoficial, despre Dumitru Basescu, este faptul ca, la un moment dat, in mod neuzual, el s-ar fi retras din armata, cu cativa ani inainte de revolutie.

Ceea ce trimite spre un alt episod plin de mister, petrecut in 17 august 2006. Atunci, Dan Voiculescu lansa o provocare stranie ziaristilor prezenti la o conferinta de presa: ”Aflati de ce s-a retras tatal lui Basescu din armata!”.

Singurul element oferit atunci de liderul conservator a fost sugestia ca intre aceasta retragere si colaborarea lui Traian Basescu cu directia de contrainformatii militare ar fi existat o stransa legatura.

Au trecut aproape sapte ani de la enigmaticul mesaj voiculescian, fara ca adevarul sa fi iesit la iveala, dar si fara ca magnatul Intact sa mai fi revenit vreodata asupra subiectului in cauza. Un puzzle interesant, in care e posibil ca cea mai spectaculoasa bucatica sa fi fost plasata in aceste zile de catre amicul de odinioara al presedintelui, l-am numit pe Calin Marinescu.


PS:Basescu este un cameleon inascut! De la securisto-comunist s-a transformat rapid in socialist-democrat iar apoi in democrat-liberal si popular! A trecut,fara mustrari de constiinta,prin TOATE doctrinele politice,functie de propriul interes!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 9 Feb 2013, 10:59 AM
Mesaj #557


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(gigip @ 9 Feb 2013, 08:43 AM) *
PS:Basescu este un cameleon inascut! De la securisto-comunist s-a transformat rapid in socialist-democrat iar apoi in democrat-liberal si popular! A trecut,fara mustrari de constiinta,prin TOATE doctrinele politice,functie de propriul interes!

Mon general, nu este singurul ca el sunt aproape toti cei care azi conduc Romania, politicieni, moguli, milionari, judecatori, functionari etc. Adevrata problema consta in faptul ca tinerii trebuie sa astepte cateva generatii pentru a scapa natural de profitorii "revolutiei" din '89.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gigip
mesaj 15 Feb 2013, 07:02 PM
Mesaj #558


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.873
Inscris: 30 March 10
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 16.402



[quote name='Marduk' date='9 Feb 2013, 10:59 AM' post='745331']
Cotidianul.ro publica actiunea Asociatiei magistratilor contra golanilor si derbedeilor din CSM:

Asociaţia Magistraţilor din România, proces la Curtea de Apel împotriva CSM

După refuzul prin amânarea repetată de a pronunţa o hotărâre de revocare din Consiliul Superior al Magistraturii a judecătorilor Alina Ghica şi Cristi Danileţ, Asociaţia Magistraţilor din România vrea sa impuna respectarea legii si deschide proces la Curtea de Apel Bucureşti solicitand judecătorilor să oblige CSM să îi revoce pe cei doi.

"Având în vedere sfidarea dispoziţiilor legale şi nesocotirea votului exprimat de peste 1.600 de judecători de către Consiliul Superior al Magistraturii, (...) AMR a îregistrat vineri, pe rolul Curţii de Apel Bucureşti, sub nr. 1309/2/2013, o acţiune prin care solicită obligarea CSM să pronunţe de îndată o hotărâre de revocare din funcţie a celor doi membri", se arată într-un comunicat al AMR remis vineri AGERPRES.

AMR transmite că, separat, s-a formulat o altă solicitare, în temeiul dispoziţiilor art. 7 din Legea nr. 554/2004, adresată Consiliul Superior al Magistraturii, reprezentând procedura prealabilă.

"Asociaţia Magistraţilor din România, prin demersurile menţionate mai sus, înţelege să fie alături de toate adunările generale de la nivelul instanţelor care au declanşat şi continuat procedura de revocare a celor doi membri CSM şi să acţioneze, în numele membrilor săi, pentru reintrarea în legalitate şi respectarea legii de către Consiliul Superior al Magistraturii", mai declară AMR.

Asociaţia Magistraţilor din România cere Consiliul Superior al Magistraturii să pună capăt "încercărilor de tergiversare" a finalizării procedurii de revocare a membrilor aleşi Alina Ghica şi Cristi Danileţ, "întrucât nu este în puterea acestei instituţii să cenzureze votul exprimat de judecători".

Consiliul Superior al Magistraturii a amânat pe 13 februarie discutarea solicitărilor venite din partea adunărilor generale ale instanţelor privind revocarea din funcţia de membru al CSM a judecătorilor Alina Ghica şi Cristi Danileţ.

Prin intermediul unui comunicat remis presei pe data de 5 februarie, Asociaţia Magistraţilor din România (AMR) si Uniunea Naţională a Judecătorilor din România (UNJR) atrageau atentia CSM cu privire la faptul ca acesta nu se poate pune în postura de a cenzura voinţa democratică cerand ferm CSM să respecte voinţa magistraţilor care au votat pentru revocarea membrilor CSM Cristi Danileţ şi Alina Ghica.

In comunicat se preciza ca este pentru prima dată în istoria CSM cand o procedură de revocare a unor membri aleşi a fost parcursă până la capăt şi în condiţii de legalitate deplină, iar Consiliul nu se poate pune în postura de a cenzura voinţa democratică a 1.196 de magistraţi de la judecătorii şi a 424 judecători de la curţile de apel care au votat pentru revocarea a doi membri aleşi - Cristi-Vasilică Danileţ şi Alina-Nicoleta Ghica.

Potrivit UNJR și AMR, CSM trebuie este să manifeste respect faţă de voinţa legal exprimată a judecătorilor, constatând legitimitatea acţiunii acestora de a revoca reprezentanţii pe care i-au votat şi dispunând revocarea membrilor în cauză.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Feb 2013, 10:23 PM
Mesaj #559


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu se schimba niciodata nimic


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Jun 2013, 11:03 AM
Mesaj #560


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Derbedeul de astazi, Zgonea:

"Fata de 2004 Băsescu şi-a dublat bugetul şi angajaţii, să nu se mai uite în curtea Parlamentului."

In primul rand, poporul a votat printr-un referendum validat pentru reducerea numarului de parlamentari. Noi am aprobat prin referendum maxim 300, ei s-au facut aproape 600. Nu imi aduc aminte de vreun referendum cu privire la numarul de angajati si bugetul Administratiei Prezidentiale.

Pe de alta parte, hai sa vedem daca dl. Zgonea a spus adevarul:

Nr. salariati si bugetul 2004-2013 Administratia Prezidentiala

2004-230 de salariati, 2013 - 203 salariati, sold: deci, mai putin cu 17 salariati
2004-6,3 milioane euro, 2013-5,9 milioane euro, sold: deci, mai putin cu 0,4 milioane euro

Prin urmare, se vede ca Adminstratia Prezidentiala a "strans cureaua". Asa ca Zgonea sa faca bine sa puna in practica ceea ce au votat romanii la referendum si sa lase minciunile deoparte.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

17 Pagini V  « < 14 15 16 17 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 2 May 2024 - 07:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman