HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziua Domnului
Care este Ziua Domnului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 37
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 06:53 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Nu chiar acolo, dar credeam ca stii, uita-te in Evrei, 4 (probabil ca ti s-a mai aratat asta)

Cu siguranta ca am mai raspuns.Hai sa ne laudam singuri,
QUOTE
1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduinţa să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.

Versetul 1 traseaza subiectul : intrarea in odihna lui D-zeu.
QUOTE
2. Pentru că şi nouă ni s-a binevestit ca şi acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credinţa la cei care l-au auzit.

Deci invitatia lui D-zeu a fost vestita crestinilor ca si celor din vechime.
QUOTE
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârşite de la întemeierea lumii.

Prin urmare crestinul, prin credinta intra in odihna lui D-zeu.
QUOTE
4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".

Amintirea poruncii 4.
QUOTE
5. Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".

D-zeu nu da o porunca ici si o contrazice colo. Cu siguranta ca de alta invitatie la odihna este vorba.
QUOTE
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,

Care odihna ? Alta decat cea a poruncii 4. Mai exact ? Scrie in verset - aceea in care intri prin supunerea (ascultarea) in fata lui D-zeu.
QUOTE
7. Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".

D-zeu a rostit prin gura lui David porunca 4 ? In nici un caz. De fapt David spune si el despre ce odihna e vorba - cea a ascultarii de D-zeu, cea a increderii in El si in Fiul Sau trimis. Absolut nici o legatura cu porunca 4 care are cu totul alta semnificatie.
QUOTE
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.

Pai a dat Iosua Decalogul cu porunca 4 ? Bineinteles ca nu. Nu la aceasta odihna se refera Pavel ci la acest tip de odihna cunoscuta evreilor de altfel :

2Cronici 14.6,7 : "A zidit cetăţi întărite în Iuda; căci ţara a fost liniştită, şi împotriva lui n-a fost război în anii aceia, pentru că Domnul i-a dat odihnă. El a zis lui Iuda: "Să zidim aceste cetăţi, şi să le înconjurăm cu ziduri, cu turnuri, cu porţi şi cu zăvoare; ţara este încă a noastră, căci am căutat pe Domnul, Dumnezeul nostru. L-am căutat, şi El ne-a dat odihnă din toate părţile."

2Cronici 15.1-7 : "Duhul lui Dumnezeu a venit peste Azaria, fiul lui Oded, şi Azaria s-a dus înaintea lui Asa, şi i-a zis: "Ascultaţi-mă, Asa, şi tot Iuda şi Beniamin! Domnul este cu voi când sunteţi cu El; dacă-L căutaţi, Îl veţi găsi; iar dacă-L părăsiţi, şi El vă va părăsi. Multă vreme Israel a fost fără Dumnezeul cel adevărat, fără preot care să înveţe pe oameni, şi fără lege. Dar în mijlocul strâmtorării lor s-au întors la Domnul, Dumnezeul lui Israel, L-au căutat, şi L-au găsit. În vremurile acelea, nu era linişte pentru cei ce se duceau şi veneau, căci erau mari tulburări printre toţi locuitorii ţării; un popor se bătea împotriva altui popor, o cetate împotriva altei cetăţi, pentru că Dumnezeu le tulbura cu tot felul de strâmtorări: voi dar, întăriţi-vă, şi nu lăsaţi să vă slăbească mâinile, căci faptele voastre vor avea o răsplată."

2Cronici 15.15 : "tot Iuda s-a bucurat de jurământul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bună voia lor, şi-L găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur."

La acest tip de odihna se refera Pavel catre conationalii lui.
QUOTE
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Alta zi, alta zi dar ce fel de odihna ? Cea de care se vorbeste pana acum. Si anume a ascultarii de D-zeu. Nu odihna poruncii 4 e problema evreilor. Pavel nu le vorbea despre ce nu era cazul ca doar erau cu totii tinatori ai zilei 7 si nu avea rost.
QUOTE
10. Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.

Aha, deci odihna lui D-zeu care o da prin ascultarea de El.
QUOTE
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeaşi pildă a neascultării,

Care odihna ? Cea care vine prin ascultare. Versetul e extrem de clar. Doua cuvinte constituie laitmotivul acestui pasaj : odihna si ascultarea. Nici o legatura cu schimbarea zilei poruncii 4 a carei semnificatie e memorialul creatiei si odihna saptamanala.
QUOTE
Clar ca buna ziua.

Ca nu e vorba de odihna saptamanala.
QUOTE
Posibil, ceea ce conteaza si sustine parerea ta.

Pe care o regasesti si la Isus.
QUOTE
Eu vorbeam de oameni care au stiut sau stiu tot ce scrie in Biblie.

Lipsa ta de cultura biblica elementara te determina sa-i investesti pe altii cu ceea ce-ti lipseste tie. E specific oricarui amator. Nu asta e problema ci faptul ca n-ai nici cea mai mica urma de incredere in ceea ce vezi cu ochii tai si speri la explicatii lamuritoare de acolo de unde nu vor veni niciodata. Creezi mituri savante in speranta ca misticul din ele va suplini golul de notiuni biblice fundamentale de la tine. Nu-i o idee buna. Nu lasa pe altul ceea ce te responsabilizeaza direct pe tine. Eroarea altuia nu o vei putea invoca atunci cand va trebui sa dai socoteala in fata Cui dam cu totii.
QUOTE
Ei, na, vezi mai sus.

Incetul cu incetul insisti sa ma convingi ca nu stii sa citesti.
QUOTE
Cred ca Sf. Pavel merita incredere, nu?

Exact, tine ziua pe care a tinut-o si el. thumb_yello.gif
QUOTE
Nu a schimbat porunca ci numai ziua de odihna.

Care odihna ? He he, vezi ce simplu e ? thumb_yello.gif
QUOTE
Vorbe goale.

Dar cuvinte pline.
QUOTE
Hai sa ne laudam singuri,

N-o face nimeni. Mie imi place lauda paulina. Chiar, o stii care e ?
QUOTE
Citesc destul de usor printre rinduri si stiu ce, de unde pleaca

Stii in functie de ce ai invatat, de ce vrei si ce astepti. E clar ca la lectiile de Biblie nu ai fost prezent iar de vrut, vrei cu orice pret confortul gregar. De asteptat ? O himera.
QUOTE
Asa-i mai Bolt, nu stiam de ce te vad asa mic in ultima vreme.

Ca sa vezi cat de mult ti-ai irosit vremea pe topic privind unde nu trebuie. Si cand ma gandesc ca ti-am atras atentia. D'aia inca nu vezi ce scrie intr-un banal text biblic, pt. ca nu privesti la faptele si vorbele Cui trebuie.
QUOTE
Dar lasind gluma la o parte, sa stii ca e foarte important sa ai incredere in semeni si sa tii la ei.

E noul subiect al topicului ?
QUOTE
Altfel esti ca fariseii, un mormint varuit, nu un crestin demn de Iisus care spune sa ne iubim unii pe altii asa cum El ne-a iubit.

Un crestin demn de Isus e cel care-I tine poruncile pt. ca-L iubeste.
QUOTE
Ai grija deci, sa nu cazi in pilda neascultarii!

Nu eu incalc porunca Lui ci duminicalistii.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 30 Apr 2006, 07:58 PM
Mesaj #332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Invierea neavand loc pe vremea lui Moise, cand s-a dat Decalogul, este evident...



Deci D-zeu nu-i omniscient.

Non sequitur, ilogic. Logica asta e un mister pt. tine...
QUOTE
Deductiile matale le tii la ora de beletristica.

Si ale tale la ora de aberatii fabulante...
QUOTE
QUOTE
Dar a "voastra" cu sambata conteaza, sau cum ?


Mancate-ar mama de studios ce esti, ia uite ce scrie in Biblia editata de BOR :
Luca 4.16 : "Şi a venit în Nazaret, unde fusese crescut, şi, după obiceiul Său, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogă şi S-a sculat să citească."

So ? Sambata erau iudeii adunati in sinagoga. Doar nu voiai sa vina marti noaptea...Relevanta duminicii rasare din multe pasaje aduse aici, si mai ales pt. ca e ziua Invierii Domnului.
QUOTE
QUOTE
Doar nu vrei sa scrie sambata ?


Pai scrie baby. Evreii ii spuneau shabbat iar noi ii spunem Sambata.

"Voi" ii puteti spune si joi, pt. ca shabbat (שבת) inseamna odihna, repaus, si nu sambata...Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt (السبت) biggrin.gif
QUOTE
Si pana una alta, arata lumii unde a tinut El Duminica.

Iisus nu a venit pt. a sarbatori nu vreo zi anume sau pt. a se odihni intr-o zi anume. Pt. cum precizeaza, El e Domnul tuturor zilelor, si al sambetei...Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.
QUOTE
QUOTE
Gogomanii de fata in primul rand ar trebui sa faca distinctia intre porunci si faptul ca D-zeu e Domnul tuturor zilelor.


Cine a zis altfel ? De ce tii Duminica si nu toate zilele, pe cale de consecinta ? Vai de capu' rationamentului tau.

Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...
QUOTE
Pai daca trupul Lui nu-i din carne atunci e din ce ?

Invierea este in trup si suflet, ai aflat ? Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.
QUOTE
QUOTE
Aham, si tu traduci dupa cum vrea muschiu' tau termenul "vesnic" din Biblie ba temporar ba vesnic..


Pai iti spun a mia oara - Biblia e pt. baieti destepti, ea are si interpretarea daca ai cap s-o intelegi.

Asa va maguliti voi in secta de la coltu' blocului, numindu-va de mii de ori "baieti destepti" ? Nici o problema, si aia de la BUG Mafia se autointituleaza la fel biggrin.gif
QUOTE
Au printre ei oameni sinceri care-L cauta pe D-zeu atat cat le permite cunostinta lor.
Sa fie clar - orice om care raspunde chemarii divine conform putinului sau multului pe care-l poate sti la un moment dat, e un om pus de o parte (sfant), adica diferit de cei care-L ignora pe D-zeu.

rofl.gif deci conditia pt. a fi sfant este sa nu-l ignori pe D-zeu...Pai nici Satana nu-l ignora... cry.gif
Eu cand ti-am spus ca a debita aberatii e putin spus la tine, tu nu ai vrut sa crezi...
Ideea nu e doar sa cauti sa sa nu ignori, ci sa fii in dreapta credinta...Cautarea asta la nesfarsit nu are nici o finalitate daca esti pe langa viata lui Hristos, ca nu vorbim aici de filozofia imaginata de fiecare nauc in cautarile sale...Viata vesnica nu o obtii doar cautand si negasind...sau respectand legea 4 din Decalog...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 08:38 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Caci ziua a saptea a fost egala ca durata ca ziua intai, iar in ziua intai nu era nici soare, iar despre pamant se spune ca era "netocmit si gol"... Cum ai ajuns tu la concluzia ca erau fix 24 de ore?

Printr-o banala deductie. Daca ziua 7 a avut si are 24 de ore iar D-zeu le numeste pe primele 3 la fel, e logic ca tot 24 de ore aveau si primele. Bah da' greu mai e.
QUOTE
A... cand nu stii, mai bine spui ca nu stii decat sa raspunzi cu alta intrebare...

Intrebarea mea a fost un raspuns rafinat la ineptia ta. Dar ca de obicei pricepi doar ce te tine cureaua.
QUOTE
Pai tocmai ca nu a numit nici Duminica si nici sambata si nici miercurea zi de odihna, ci ziua a saptea.... Unde se pomeneste la Facerea ca Dumnezeu si-a inceput lucrarea in zi de Duminica ca sa o termine in zi de sambata?

Pai nu era nevoie, bade. Doar D-zeu nu era imparat roman sa dea nume zilelor saptamanii dupa planete. Inteligenta divina a prevazut in mod expres ca zilele sa poarte denumirea ordinii lor. Aceasta inteligenta care perpetua ciclul saptamanal al creatiei si odihnei a fost transmisa si poporului Sau reprezentant tocmai pt. a nu crea dubii. 1, 2, 3, 4, 5, 6, shabbat (odihna).
QUOTE
Crestinilor care cred cu adevarat in Noul Testament..

Crestinilor care-i vai de mama lor de cultura biblica. Ce treaba are denumirea Duminicii cu respectarea poruncii 4 ? blink.gif
QUOTE
Nu este acum Duminica ziua a saptea?

Nu. E ziua 1. Eu discut aici ce scrie inBiblie si nu balivernele instituite peste secole. Biblia nu e moda Clopotel.
QUOTE
Nu a Inviat Domnul Duminica?

Si ? Unde scrie in porunca 4 de asta ?
QUOTE
Nu Domnul a hotarat sa Invie Duminica?

Si ? Unde a hotarat El Duminica in porunca 4 ?
QUOTE
Tu despre ce porunca vorbesti aici?

Aia pe care Isus a tinut-o si pe care tu o incalci.
QUOTE
Nu ai vazut ca nu ai fost in stare, desi te-am intrebat de doua ori, sa spui exact care este porunca a doua

Traiesti in lumi paralele. Cand m-ai intrebat tu pe mine ce scrie in porunca 2 ? Da o fuga in Exod 20 si citeste singur.
QUOTE
Doar Mantuitorul a spus-o cu gura Lui..

Mai mult, a scris-o cu mana Lui.
QUOTE
Nu faci decat sa o dai cotita cu legile morale si imorale, de parca a pomenit Dumnezeu vreodata de asa ceva.

Percepi lumea de dupa colt si de aia ti se pare ca altii o cotesc. Zi mai bine despre ce ai de gand sa vorbesti pana la urma.
QUOTE
Serios?

Ihmmm... Aaa nu, scuze, tu o ai de la C-tin incoace.
QUOTE
Se pare ca habar nu ai de Noul Testament.

Daa, s-a vazut pe ce lume traiesti. Via de mama ei.
QUOTE
14 Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viata

Pai bah, bade bah, de cand calea e totuna cu Facatorul ei ? laugh.gif
QUOTE
Daca o aveau deja viata de la Creator, atunci de care viata mai vorbeste insusi Creatorul, caci prin El s-au facut toate?

De viata pe care o da El. Vai de 'ntelectu' noastru de baieti dashteptzy ce suntem.
QUOTE
36 Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.

Pai si daca Fiul Creator are viata, pan' la urma de la cine o ai ?
QUOTE
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.

Amin ! Nu ai parte de Isus, nu ai parte de viata. Ce inseamna sa ai parte ? In nici un caz niscaiva pulpa. laugh.gif
QUOTE
Evident ca si porunca a patra, de vreme ce in Noul Testament gasim cuprinsa toata "Legea si proorocii".

hh.gif Imi arati si mie porunca aia din NT unde in loc de ziua 7 scrie ziua 1 ?
QUOTE
Trebuie numai sa iei in calcul NT si sa-L accepti pe Iisus ca Dumnezeu...

Bla bla bla, faptele Omului Isus cand le faci, coteala ? Te tot invarti in vorbe mari dar fapte ioc.
QUOTE
Iar intri in balarii.

Balarie a fost intrebarea ta. Eu te-am luat la remorca dar tu tot acolo te simti bine.
QUOTE
Despre ce planete vorbesti cand Duminica inseamna Ziua Domnului?

Habar nu ai de etimologia zilelor saptamanii. Mare rabdare trebuie sa mai am...
QUOTE
Tu crezi ca Domnul e vreo planeta ceva?

Dar tu crezi ca-i fiul lui Mithra ?
QUOTE
La ortodocsi zilele saptamanii sunt inca denumite tot dupa ordinea lor

Ai luat-o razna. In ce calendar citesti tu in loc de Marti, ziua 2 (sau 3) ?
QUOTE
iar ziua a saptea este Duminica, care este Invierea si odihna Domnului?

Lasa minciuna, Biblia o numeste ziua 1.
QUOTE
Pai poti sa repeti pana ramai fara curent, la Facerea, la care faci tu refereire, scrie clar ziua a saptea, nu scrie vreun nume de ziua.

Poti sa te urci pe pereti pana cade tencuiala, ce legatura are una cu alta ? Daca acolo nu scrie numele nici unei zile contemporane, tu cum stii ce zi e azi ?
QUOTE
Pe romaneste, noi sarbatorim odihna Domnului in ziua a 7-a, adica Duminica...

Pe dumnezeieste, crestinii biblici sarbatoresc odihna D-lui din porunca 4, adica Sambata si nu cea inventata de filoromanisti.
QUOTE
Pai si atunci, ce tot vociferezi pe aici, de vreme ce acum ziua a saprea e Duminica?

Unde spune D-zeu ca trebuie sa fie asa ?
QUOTE
Incepe cu ziua intai si se termina cu a saptea,

Conform Bibliei, cu Duminica (ziua 1) si Sambata (ziua 7).
QUOTE
Ce problema ai tu aici?

Pai tu ai. Tii o zi neporuncita.
QUOTE
Pai mai Bolt, nu contesta nimeni ca a fost seara si a fost dimineata, ci doar ca ziua aceea nu prea avea cum sa aibe 24 de ore.

De ce ?
QUOTE
Nu exista nici o referinta in Biblie ca acea zi avea 24 ore.

Ba da. E cuvantul folosit.
QUOTE
Eu am adus vorba despre asta, doar ca sa vezi ca te arunci cu capu' inainte fara sa discerni ce spui si ce citesti..

Iar eu ti-am raspuns doar ca sa vezi ca-ti pui galeata-n cap fara sa fie nevoie. Daca acele zile n-au tinut toate 24 de ore, cat au tinut ? Bun, de unde stii ? Bagatela ta de rationament mai mult complica lucrurile decat rezolva. Clopotele, esti penibil in materie de logica implicatiilor. Pe de o parte vii c-o sugestie tampita ca ziua din cadrul creatiei n-avea 24 de ore dar ignori faptul ca daca ar fi asa, si acum comentez doar un singur aspect din multimea care s-ar declansa - respectarea poruncii 4 de catre poporul reprezentant al lui D-zeu, s-a bazat pe o gogoasa tinuta ascunsa de D-zeu si descoperita acum in mod exceptional de tine. Tu cunosti macar punctul de vedere oficial al BOR ? Pai daca te-ar auzi oamenii aia de acolo ce nenorociri scrii, te-ar excomunica. Bisericile noastre cred ambele in zile literare de 24 de ore ale creatie. Daca ai chef de panarama, fa-o cu altii. Zi merci ca-ti scriu si mai inveti cateceva bun.
QUOTE
Si pe Saturn avem zi si noapte - cate ore are ziua? Asta ca sa vezi ca exista si zile de marimi diferite, care sunt date de viteza de rotatie in jurul axei acelei planete.

Si ? Ai dat-o-n truisme ?
QUOTE
Plus ca acolo, nu aveam de-a face inca cu Soarele caci acesta era facut abia in ziua a 4-a.

Pai asta I-o spui Creatorul bade, nu mie. Sau nu crezi in omnipotenta Lui ?
QUOTE
Asa ca afirmatia ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore, mi se par niste afirmatii hazardate si fara temei Biblic...

Hai ca te provoc la un expozeu al dementei acestei ipoteze. Asta ca sa vada toata lumea de ce esti in stare cu adevarat. Bun, cat a avut prima zi ? Spui dupa care zici de unde stii. Astept.
QUOTE
Daca intre primele 3 zile si urmatoarele 4, ale Creatiei, nu a fost nici o diferenta

Nici o diferenta cronologica.
QUOTE
Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?

La sfarsitul zilei 4.
QUOTE
Si care este sistemul de referinta?

Cel lasat de D-zeu.
QUOTE
Biblia nu pomenste nimic de vreun sistem de referinta

Poate cea citita de tine.
QUOTE
Face doar o enumerare de zile.

Pai si asta nu implica o ordine din moment ce zilele VT erau in ordinea creatiei, dom' logica.
QUOTE
Important e a cata zi e si nu cum se numeste ea.

Important e ce a hotarat D-zeu.
QUOTE
Ziua a 4-a este ziua a 4-a, indiferent ca se numeste Miercuri sau joi cum spui tu.

Miercuri sau Joi corespund la 2 sisteme diferite. Eu il aleg pe cel instituit de Creator.
QUOTE
Ziua a 7-a important e sa fie a 7-a si nu ca se numeste Sambata sau Duminica

A 7-a in succesiunea lasata de Creator si nu de imparatii romani.
QUOTE
Insa noi stim ca Invierea a fost facuta de ziua Domnului, si atunci am numit aceasta zi Duminica...

Care toata lumea, cu exceptia ta, stie ca e ziua 1 conform creatiei.
QUOTE
Asta este asa ca sa avem discutii mai simple cu tine

Suna a LSD colega.
QUOTE
In fapt de Inviere, in ziua Duminicii, noi suntem automat in odihna Domnului,

A d-lui fiul lui Mithra, nenea Dies Solis. Acolo esti tu de fapt.
QUOTE
Asta ca sa vezi orizontul mult mai larg pe care ni-l da noua crestinilor Noul Testament...

Asta-i orizontul negru botezat de romani in biserica lui Isus. Fiecare va da socoteala la vremea lui.
QUOTE
Iar o iei prin balarii cu constantinismul..

Sunteti pana-n gat in el.
QUOTE
Pai Invierea Domnului in zi de Duminica e o inventie constantinista, de aduci vorba de ea?

Bace, vorbim de porunca 4 nu de inviere. Scrie in ea asa ceva ?
QUOTE
Pai Dumnezeu, cand a vazut ca poruncile Sale nu sunt respectate de oameni, fie ca erau scrise, fie ca erau vorbite, atunci ne-a aratat si cu fapta Inviind a treia zi, in zi de Duminica, crezand ca poate de data asta Il vom asculta.

Buaahaahaa, cu alte cuvinte porunca sfanta, dreapta si buna a lui D-zeu depinde in valabilitatea ei, de cheful unora ca tine care se tot fac ca n-o inteleg ? Cu alte cuvinte, D-zeu mai lasa de la El, ai ? Tu-ti dai seama ca afirmi o nerozie ? Cum nu respectau oamenii aceia Sabatul ? Unde vezi tu sa le spuna D-zeu asa ceva ? El le-a atras atentia la cum il respectau si nu in ce zi.
QUOTE
Tu de ce crezi ca a Inviat a treia zi, in zi de Duminica?

Foarte simplu si biblic. Daca Vineri a murit, Sambata se odihnea conform poruncii iar Duminica (ziua 1) incepea lucrul din nou. thumb_yello.gif
QUOTE
Cand putea sa Invieze imediat sau in zi de sabat, ca doar la Dumnezeu orice era posibil?

Calcarea Legii morale e numai la voi posibil. D-zeu e consecvent poruncii Lui.
QUOTE
Mai bine ai visa tu Noul Tesatment, in care Dumnezeu spune clar ca sunt doar doua porunci care cuprind toata Legea Veche si proorocii...

Mai bine ai sta departe tu de toata Biblia ca mai rau iti faci. E de preferat sa nu stii nimic decat sa stii prost. Persisti in inepta confuzie dintre sinteza si detaliu.
QUOTE
Pai tocmai ca fiind Domn peste toate arata clar ca nu face deosebire intre ele, doar peste toate e Domn far deosebire.

Daca nu face deosebire cum caraghios afirmi, atunci de ce da in ziua 7 intalnire omului ? De ce Isus si apostolii fac deosebire ? Tu confunzi (ca de obicei) nedeosebirea de act creativ al unitatii de timp cu deosebirea semnificatiei.
QUOTE
In schimb, prin Inviere, ne-a aratat clar care e Ziua Lui.

Ziua Lui e in porunca. Unde zice El ca ar fi invierea ? De ce nu intruparea ?
QUOTE
Pai domn' profesor Bolt a dat faliment de la inceput, asa ca e cazu' sa-si schimbe meseria..

Pai "studentul" Clopotel a fost exmatriculat de mult asa ca e cazul s-o ia cu realfabetizarea.
QUOTE
Acolo zice ziua a 7-a nu zice Sambata..

Si cam care-i ziua 7 conform Bibliei, musiu ? laugh.gif
QUOTE
Noi ziua a 7-a, Duminica, o inchinam Domnului caci in aceasta zi a Inviat..

Tu chiar nu vezi ca nu contati si ca initiativele voastre perverse travestite-n piosenii de rigola, n-au nici o treaba cu precizia si claritatea poruncii implinite de milioane de oameni sub mandat divin ? Abramburismele voastre liber initiate bazate pe tot soiul de supozitii care mai de care neporuncite si selectiv demarate, nu preocupa pe nimeni dragul meu. Mie-mi vii cu dovezi irefutabile, mie-mi vii cu ce-a scris D-zeu, mie-mi vii cu faptele Modelului tuturor crestinilor si nu cu palavre de astea oxidate.
QUOTE
Unde vorbeste Dumnezeu de vreo lege morala sau imorala?

Nicaieri. Totul e un vid de morala rofl.gif
QUOTE
A dat Dumnezeu vreo Lege care nu e morala?

Pai si daca nu, de ce in mod imoral o incalci ?
QUOTE
Iar mai iei cu legile tale morale si cu clasificarile dupa ureche?

Nu, te iau cu clasificari dupa degetul lui D-zeu.
QUOTE
Toate legile lui Dumnezeu care sunt asezaminte vesnice fie le pastrezi pe toate fie nici una.

Pai trageti frate o circumcizie sau ia gatul la dusmani. thumb_yello.gif
QUOTE
Dar sa-mi spui mie acum ca pe unele le pastrezi si pe unele nu, dupa cum te taie pe tine capu' e vrajeala ieftina.

Pai mah vrajeala, iti spune D-ze care, cum si-n ce fel. Trebuie doar sa-L asculti. Altfel o s-o tot tii in zbuciumul asta de care le vorbea si Pavel evreilor in cap. 4.
QUOTE
Pe ce baza faci asta? Concret...

Vorba aia , doar am zis ca nu voi obosi postand :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
Ie-te pe baza d'alea. Acu e clar ?
QUOTE
Pai daca a facut cea mai mare fapta din toata istoria omenirii, dar ce spune eu a omenirii, a intregii Creatii, prin care ne da viata vesnica, in zi de Duminica, ce vrei mai mult?!

Sa-mi arati legatura dintre porunca 4 si Duminica.
QUOTE
Nu arata clar importanta lucrarii...

N-are absolut nici o legatura cu porunca 4.
QUOTE
Adica crearea lumii este mai importanta decat Invierea Domnului, care a facut lumea?

Nu crearea lumii ci Creatorul, bade. Confunzi a mia oara tema.
QUOTE
El tace si face cum bineb zici, si ce face El cu adevarat maret este in zi de Duminica...

Exact ceva ce n-are nici cea mai mica legatura cu ce zi trebuie sa tina omul ca zi de odihna a poruncii 4. Dovada o reprezinta tocmai faptele Celui in discutie. Aloo, vorbim de porunca 4.
QUOTE
Inca odata, nu ca mi-ar pasa, dar ce tot aberezi cu constantinismul in discutia asta?

Pai vezi ce inseamna sa nu ai habar de istorie sau sa ti-o spuna unii doar pe aia pe care considera ei ca trebuie s-o stii ?
QUOTE
A inviat cumva Iisus in alta zi si Constantin ne-a mintit?

Nu dragule, C-tin va mintit cand va spus ca trebuie sa tineti ziua invierii in locul celeia poruncite de D-zeu si tinute de Cel ce inviase si nu ceruse asa ceva in timp ce nimic nu-L putea impiedica s-o ceara.
QUOTE
Invierea Domnului este un adevar constantinist si nu biblic?

Subiectul e porunca 4.
QUOTE
Pai si atunci tu de ce sari in balarii?

Tu esti in balarii pt. ca vorbesti ceva ce nu te intreaba nimeni. Subiectul e simplu - ce zi tine crestinul conform poruncii 4 si de ce ?
QUOTE
Stai frumos pe drumul drept, ca noi de Biblie vorbim aici, nu de Constantin sau de Mitra al tau..., sau de nu mai stiu cine ti se nazare tie..

Esti depasit de vremuri Clopotel.
QUOTE
Chestia cu pulpa e bagata ca hula impotriva lui Dumnezeu de sectari si de eretici.

Nu nu. Blasfemia canibalica va apartine. Noi ne hranim sufletele cu Isus si nu burtile. El intra acolo unde trebuie si nu in pantece.
QUOTE
Auzi la el, cica nu mancam decat elemente simbolice

Razi de vidul tau de cunostinte biblice. Habar nu ai de simbolistica ei. Dupa tine, evreii de Paste Il mancau pe Isus ad literam si nu mielul simbolic. rofl.gif
QUOTE
Pai tu crezi ca vreun element de atsa simbolic, fie el inchipuit cu cea mai mare fantezie, iti va da vreodata viata vesnica.

Bineintels ca nu. Voi de ce credeti invers ?
QUOTE
E clar ce intelegi tu din crestinism...

Nu canibalism.
QUOTE
Unde scrie acolo legi morale si legi nemorale?

Cum bade, Decalogul scris de D-zeu nu-i lege morala ? rofl.gif
QUOTE
Toate au fost asezaminte vesnice,

Ti-am mai explicat cum e cu vesnicul biblic, e stabilit de contextul general.
QUOTE
si nu scrie ca unele ar fi morale si altele imorale.

Ia da mataluta definitia celor doua cuvinte ca vad ca esti pus pe fapte mari.
QUOTE
Tu esti cumva mason de o dai cu legea morala?

Oopaa, morala e apanajul masonilor ? Al ortodocsilor nu ?
QUOTE
Antisemitule.

Pai tu esti cel care nu distinge ce pica si ce ramane din VT.
QUOTE
Ai vazut?! Tu scrii si nu intelegi ce scrii.

Tu citesti si habar nu ai ce citesti.
QUOTE
Ai vazut ce s-a ales de zapisul cu poruncile lui?

Pai si cine a spus ca mai e valabil ?
QUOTE
Vreun numar de capitol, sau de verset ceva?

Deja ti-am dat mai mult decat poti duce.
QUOTE
Ramai la sambata pana o sa treci si tu in normalitate si sa sarbatoresti Ziua Invierii Domnului,

Ramai la porunca respectata de Isus si sarbatoreste ce a sarbatorit si El. Lasa inventiile acolo unde El tace.
QUOTE
caci Invierea te duce la viata

Eu zic ca moartea. Nu e biblic ?
QUOTE
caci daca Domnul nu a Inviat zadarnica e credinta ta, dupa cum spune Sfantul Apostol..

Ca sa fi inviat trebuie sa fi murit mai intai. Apostolul vorbeste in aceeasi masura si despre moartea salvatoare. Ce zi serbezi ca urmare a acestui lucru ? Vineri, ai ? Spor la serbari nebiblice.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Apr 2006, 08:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 30 Apr 2006, 08:58 PM
Mesaj #334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Mai Bolt, da prost ma mai crezi. Vine Sf. Pavel si spune clar ca se da alta zi de odihna, duminica, in care crestinii vor gasi odihna alaturi de Dumnezeu, si imi faci analiza de text, a se citi rastalmacire, ca si cum ar spune altceva. Mai insinuezi si ca Sf. Pavel nu stie ce spune. Eu cred ca tu ai mintea prea putin deschisa ca sa intelegi.
QUOTE
Lipsa ta de cultura biblica elementara te determina sa-i investesti pe altii cu ceea ce-ti lipseste tie. E specific oricarui amator. Nu asta e problema ci faptul ca n-ai nici cea mai mica urma de incredere in ceea ce vezi cu ochii tai si speri la explicatii lamuritoare de acolo de unde nu vor veni niciodata.
Las' ca nu-i chiar asa. Eu vad cu ochii mei ce spune apostolul, si nici nu sint asa prost sa nu inteleg.
Analiza pe text putem face cu totii, chiar sa ne si laudam singuri, asta nu garanteaza valabilitatea lor. Chiar sunt convins ca vei mai descoperi si alte lucruri, care iti vor schimba perspectiva. Dar pina una alta nu stii tu ce stiu eu sau altii. Si mai lasa-ma cu cultura ta biblica ca "lentilele" pe care le folosesti distorsioneaza intelegerea chiar si acolo unde negru pe alb scrie clar, nu vezi bine, dovada: recunosti ca e alta zi, dar nu e alta.
QUOTE
Alta zi, alta zi dar ce fel de odihna ?
Oricum, bine ca pina la urma ai inteles ca e alta zi. Dar cu ce fel de odihna deschidem alt topic, sau s-a schimbat subiectul?

Eu m-am plictisit iar de discutat (dau textul precis si tot o intorci ca la Paris), oricum ma bucur ca am aflat inca un temei al credintei mele, impartasita prin incredere de la cei mai destepti decit mine.


Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2006, 09:09 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 09:13 PM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Non sequitur, ilogic. Logica asta e un mister pt. tine...

Lasa fandoselile, se vede unde lipseste doaga. L-ai incapacitat pe D-zeu si acu o dai in vorbe mari.
QUOTE
Si ale tale la ora de aberatii fabulante.

La cursul tinut de tine ? Nu multumesc, nu te pot inlocui. Acolo esti meserias. laugh.gif
QUOTE
So ?

So ? S-o tii minte. Ai uitat ce-ai intrebat ?
QUOTE
Sambata erau iudeii adunati in sinagoga.

Corect si nu degeaba.
QUOTE
Doar nu voiai sa vina marti noaptea

Sau Duminica. Oare de ce veneau Sambata ?
QUOTE
Relevanta duminicii rasare din multe pasaje aduse aici, si mai ales pt. ca e ziua Invierii Domnului.

E o gogorita romanista si nimic mai mult. N-are nici o treaba mesajul si semnificatia poruncii 4 cu balivernele voastre pretins pioase. La fel faceau si parintii vostri de suflet - fariseii.
QUOTE
"Voi" ii puteti spune si joi, pt. ca shabbat (שבת) inseamna odihna, repaus, si nu sambata.

Si Sambata ce inseamna, luminate ? Stii etimologia cuvantului ? Nu inseamna nimic. Nu e nici o planeta cu nume similar pt. limba romana. Anglofonii ii zic Saturday de la Saturn dar e o diferenta fonica evidenta intre Sambata si Saturday. Sapa un pic la radacina si ai sa vezi ca ziua de odihna numita de evrei shabbat corespunde cu cea numita de noi Sambata, de italieni Sabato, de rusi Subota, de hispanici Sabado, de francezi Samedi etc. Deci pana la urma de la ce vine Sambata daca nu de la ebraicul shabbat care inseamna odihna si care desemneaza ziua cu acelasi nume (semnificatie) ? In romaneste vine de fapt de la o vulgarizare latina Sambata care initial era doar Sabata.
QUOTE
Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt

Ai vazut ca si ei denumesc ziua tot de la aceeasi radacina fonetica ?
QUOTE
Iisus nu a venit pt. a sarbatori nu vreo zi anume sau pt. a se odihni intr-o zi anume.

Minti brutal. Esti contrazis flagrant de afirmatiile Lui. El spune ca a venit sa faca voia Tatalui. Voia Tatalui nu inseamna orice dar fara Decalog.
QUOTE
Pt. cum precizeaza, El e Domnul tuturor zilelor, si al sambetei.

Daca asta e argumentul tau atunci ar trebui ca in virtutea acestei afirmatii, sa tii toate zilele saptamanii ca zi a poruncii 4. Numai o teribila debilitate mintala poate duce la un asemenea rationament si concluzie. Si al Sambetei nu inseamna Duminica. Si al Sambetei apare ca urmare a contextului biblic pe care-l ignori de mama focului si al autoritatii totale a lui Isus.
QUOTE
Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.

Eu am ca suport Decalogul scris de mana divina si faptele lui Isus. Tu pe ce te bazezi, ca porunca nu spune nimic de inviere si Duminica ?
QUOTE
Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...

Vai de pielea ta ce te vei mai ostoi tu sa explici gogosile astea Cui trebuie intr-o zi anume. Ca pilda si porunca de la Isus n-ai avut ci de conciliiele lui C-tin si a lui Teodosie. Arata tu tuturor unde scrie in porunca 4 ca ziua D-lui e cea a invierii si ca pe ea ti-o porunceste El.
QUOTE
Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.

Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.
QUOTE
Asa va maguliti voi in secta de la coltu' blocului, numindu-va de mii de ori "baieti destepti" ?

In partea 2 e un mare adevar.
QUOTE
Nici o problema, si aia de la BUG Mafia se autointituleaza la fel

Aia se dau tot ortodocsi. Deci sunt norma voastra.
QUOTE
deci conditia pt. a fi sfant este sa nu-l ignori pe D-zeu.

Ai inteles ce-ai vrut. Aaa nu, pardon, ce ai putut.
QUOTE
Eu cand ti-am spus ca a debita aberatii e putin spus la tine, tu nu ai vrut sa crezi.

Eu cand ti-am spus ca ochelarii sparti nu te duc mai departe de groapa...ai mers pana ai cazut in ea.
QUOTE
Ideea nu e doar sa cauti sa sa nu ignori, ci sa fii in dreapta credinta

Pustiu', vezi ca eu am scris asa : "ori ce om care RASPUNDE chemarii divine". A raspunde la asa ceva, inseamna ceva ce tu inca n-ai experimentat si de aia te feliciti in oglinda.
QUOTE
Cautarea asta la nesfarsit nu are nici o finalitate daca esti pe langa viata lui Hristos,

Cautare dupa cum ti-arata D-zeu nu implica un nesfarsit. Cine a raspuns, nu e pe langa.
QUOTE
ca nu vorbim aici de filozofia imaginata de fiecare nauc in cautarile sale.

Cu siguranta ca orbecaiala voastra romanisto-elenista n-are nici o treaba cu evanghelia.
QUOTE
Viata vesnica nu o obtii doar cautand si negasind

Viata vesnica n-o obtii cautand si gasind prost. O obtii urmand Modelul. Tine ziua pe care a tinut-o El si va fi bine. Nu ca asta ar fi singurul lucru de facut.
QUOTE
sau respectand legea 4 din Decalog..

Pai cin' te pune bade la parti din el ? Respecta-l pe tot cum a facut Isus.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 09:23 PM
Mesaj #336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Mai Bolt, da prost ma mai crezi. Vine Sf. Pavel si spune clar ca se da alta zi de odihna, duminica,

Evit ziua in care voi fi fortat s-o recunosc pe sleau. Nu ma obliga.
Unde vezi tu acolo ca D-zeu vorbeste de o alta zi din porunca 4 ? Unde vezi tu acolo ca El vorbeste de inviere ? Iti repet - Pavel vorbeste evreilor despre odihna ascultarii de D-zeu. Alta zi nu inseamna Duminica ci oricare alta zi.
QUOTE
si imi faci analiza de text, a se citi rastalmacire, ca si cum ar spune altceva.

Pana sa te citesc pe tine am crezut ca alde Clopotel si Artanis sunt cele mai mari nulitati in materie de logica, rationament si lectura biblica elementara. M-am inselat. Daca tu crezi ca Pavel vorbeste evreilor in cap. 4 de schimbarea zilei de odihna din porunca 4 cand e clar ca lumina zilei ca apostolul ii invita sa asculte de D-zeu prin evanghelie de fapt, atunci esti irecuperabil.
QUOTE
Mai insinuezi si ca Sf. Pavel nu stie ce spune.

Pavel stie, tu habar nu ai ca cel ce tinea Sambata nu avea cum sa le spuna tocmai evreilor o anomalie.
QUOTE
Eu cred ca tu ai mintea prea putin deschisa ca sa intelegi.

Eu cred ca de deschisa ce o ai, a intrat in ea orice numai ce e adevarat nu.
QUOTE
Eu vad cu ochii mei ce spune apostolul, si nici nu sint asa prost sa nu inteleg.

Din cele 2 o prefer pe prima - sigur nu vezi ce scrie apostolul.
QUOTE
Analiza pe text putem face cu totii, chiar sa ne si laudam singuri, asta nu garanteaza valabilitatea lor.

Atunci de ce preferi pseudoanaliza duminicalista ? De ce nu extinzi criteriul pana unde trebuie ?
QUOTE
Oricum, bine ca pina la urma ai inteles ca e alta zi.

Hm, care poate fi Marti sau Joi.
QUOTE
Dar cu ce fel de odihna deschidem alt topic, sau s-a schimbat subiectul?

Nu-i nevoie, scrie in epistola de ce fel de odiohna e vorba. De cea a ascultarii de D-zeu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Apr 2006, 11:59 PM
Mesaj #337


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Eu am adus vorba despre asta, doar ca sa vezi ca te arunci cu capu' inainte fara sa discerni ce spui si ce citesti..
Iar eu ti-am raspuns doar ca sa vezi ca-ti pui galeata-n cap fara sa fie nevoie. Daca acele zile n-au tinut toate 24 de ore, cat au tinut ? Bun, de unde stii ? Bagatela ta de rationament mai mult complica lucrurile decat rezolva. Clopotele, esti penibil in materie de logica implicatiilor. Pe de o parte vii c-o sugestie tampita ca ziua din cadrul creatiei n-avea 24 de ore dar ignori faptul ca daca ar fi asa, si acum comentez doar un singur aspect din multimea care s-ar declansa - respectarea poruncii 4 de catre poporul reprezentant al lui D-zeu, s-a bazat pe o gogoasa tinuta ascunsa de D-zeu si descoperita acum in mod exceptional de tine. Tu cunosti macar punctul de vedere oficial al BOR ? Pai daca te-ar auzi oamenii aia de acolo ce nenorociri scrii, te-ar excomunica. Bisericile noastre cred ambele in zile literare de 24 de ore ale creatie. Daca ai chef de panarama, fa-o cu altii. Zi merci ca-ti scriu si mai inveti cateceva bun.

Eu pana acum, nu am citit niciunde ca in ortodoxism se spune pe undeva ca zilele Creatiei ar fi avut 24 ore... La tine ma astept sa sustii chestia asta, pentru ca te-a luat gura pe dinainte si ai afirmat-o... Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile... Pai de ce sa se complice?! In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic... dar sa afirmi sa ar fi 24 de ore pe baza de speculatii, ca si acum sunt 24 de ore dar asta datorita Soarelui care in ziua intai nu exista, e absurd...E spre compromiterea Sfineti Scripturi si nu spre intarirea adevarului ei ce afirmi tu...
Apoi... a invatat cineva ceva bun de la tine de te lauzi singur mintind?
QUOTE
QUOTE
Plus ca acolo, nu aveam de-a face inca cu Soarele caci acesta era facut abia in ziua a 4-a.

Pai asta I-o spui Creatorul bade, nu mie. Sau nu crezi in omnipotenta Lui ?
Eu vorbesc de una, tu intelegi alta... Nimic de mirare aici... Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu? 24 de ore este dupa logica ta norma dupa care Dumnezeu este omnipotent?!
QUOTE
QUOTE
Daca intre primele 3 zile si urmatoarele 4, ale Creatiei, nu a fost nici o diferenta

Nici o diferenta cronologica.

Vorbesti fara noima, fara nici un inteles... Eu nu contestam cronologia, mai ales ca asta este evidenta si din ce am enuntat eu... Eu spuneam ca intre primele 3 zile si urmatoarele 4 nu a fost nici o diferenta ca durata...
QUOTE
QUOTE
Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?

La sfarsitul zilei 4.

Iara te-a mintit Luther... In care verset se spune asta?! Citeaza-l aici...
QUOTE
QUOTE
Si care este sistemul de referinta?

Cel lasat de D-zeu.

Am vazut ca in ultimul timp o cam dai pe de laturi cu raspunsurile...
Indica citatu' cu sistemul de referinta lasat de Dumnezeu...ce mare greutate?
QUOTE
QUOTE
Biblia nu pomenste nimic de vreun sistem de referinta

Poate cea citita de tine.

Pai asta ziceam si eu... Hai sa veedm ce zice biblia lutheriana...
QUOTE
QUOTE
Nu ai vazut ca nu ai fost in stare, desi te-am intrebat de doua ori, sa spui exact care este porunca a doua
Traiesti in lumi paralele. Cand m-ai intrebat tu pe mine ce scrie in porunca 2 ? Da o fuga in Exod 20 si citeste singur.

Pai eu te-am intrebat de doua ori in ultimele doua posturi dar ai ocolit raspunsu' ... Acum vad ca mi l-ai dat si m-am lamurit - ai ramas bolcat inca la VT... Foarte bine, e problema ta ta... Sa inteleg ca nici tu nu-L recunosti pe Iisus ca Dumnezeu, ca iudeii? De fapt ai si recunoscut ca ar trebui sa ne luam dupa evrei ca ei respecta cuvantul lui Dumnezeu... Pai dupa evrei sa te iei tu, ca noi crestinii, ne luam dupa Dumnezeu, care intre timp a venit printre noi si ne-a dat Legea Noua, cu poruncile corespunzatoare. Iata poruncile pe care ni le-a dat Dumnezeu ultima data, si pe care ti le-am mai spus odata, dar vad ca le ignori:
36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii
(Matei 22)
Nu-i asa ca orice evreu care nu-L accepta pe Iius ca Dumnezeu si implicit si NT, va spune la fel ca tine? Nu-i asa ca nu e o simpla coincidenta asta? E clar ca buna ziua care este a doua porunca, la fel de importanta ca si prima de altfel...
QUOTE
Esti depasit de vremuri Clopotel

Pai pana una alta vad ca tu esti in Testamentul invechit... Eu ma iau dup cel nou...
QUOTE
QUOTE
Pe ce baza faci asta? Concret...

Vorba aia , doar am zis ca nu voi obosi postand :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
Ie-te pe baza d'alea. Acu e clar ?

Pai si unde scrie in aceste versete de legi morale si imorale? Care sunt dintre acestea morale si care nu, si dupa ce criterii? Eu asta te-am intrebat dar vad ca pentru tine nu e clar...
QUOTE
Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.

Aiurea, asta o spune Luther si tu te iei dupa el... Biblia il contrazice ca de fiecare data...
Iata ce zice Iisus in Noul Testament, desigur:
şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului (Matei 28, 20)
QUOTE
QUOTE
Auzi la el, cica nu mancam decat elemente simbolice

Razi de vidul tau de cunostinte biblice. Habar nu ai de simbolistica ei. Dupa tine, evreii de Paste Il mancau pe Isus ad literam si nu mielul simbolic.
Tu vorbesti de Biblie, cand dai la o parte NT... Acum nu ma lasi cu evreii tai?!... Pai ce treaba au evreii cu Iisus in afara sa-L rastigneasca... Ce treaba are Pastele evreiesc cu Iius? De ce amesteci lucrurile?
Cand Mantuitorul a zis sa mancam Trupul Sau si sa bem Sangele Sau, nu a zis sa mancam simboluri sau inchipuiri ci ceva foarte real ca si El, caci daca Trupul si Sangele lui Iisus nu sunt reale si doar inchipuiri, atunci noi ce mancam si la ce bun?
Ok... Mananca tu simboluri si inchipuiri si o sa vezi ca viata vesnica tot simbol si inchipuire va fi pentru tine...
Spune-mi Iisus este tot simbol si inchipuire sau este real?

PS... chestia cu 24 de ore nu zic ca ar conta, am vrut doar sa scot in evidenta modul total haotic cum interpreteaza Bolt Sfanta SCriptura...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 01:00 PM
Mesaj #338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
[QUOTE]Eu pana acum, nu am citit niciunde ca in ortodoxism se spune pe undeva ca zilele Creatiei ar fi avut 24 ore.[/QUOTE]
Unde-i noutatea ?
[QUOTE]La tine ma astept sa sustii chestia asta, pentru ca te-a luat gura pe dinainte si ai afirmat-o..[/QUOTE]
Vezi ca l-a luat pe Moise primul.
[QUOTE]Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile[/QUOTE]
Bineinteles, si inca ce se complica.
[QUOTE]Pai de ce sa se complice?![/QUOTE]
Pt. ca daca zilele n-au tinut 24 de ore tot raportul e fals tocmai datorita naturii la care se refera. Ca sa nu mai vorbim de "gogosile" divine precum "in sase zile..." sau "a fost o seara si o dimineata...". Ce rost are o afirmatie dubitabila din partea lui D-zeu ? Cand te adresezi creaturilor Tale vrei sa fii inteles precis si coerent si nu in cinci moduri interpretabile.
[QUOTE] In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic... dar sa afirmi sa ar fi 24 de ore pe baza de speculatii,[/QUOTE]
E logica si nu speculatie. Asta daca nu cumva crezi ca regnul vegetal si animal statea in bezna erelor propuse de tine supravietuind acestora.
[QUOTE]ca si acum sunt 24 de ore dar asta datorita Soarelui care in ziua intai nu exista, e absurd[/QUOTE]
Absurd e sa crezi ca Autorul timpului nu era in stare sa stabileasca un ritm creativ exact si in afara Soarelui. Tu nu-ti dai seama ca orice referinta facuta apoi la cele 6 zile de creatie cand de fapt (conform opiniei tale) puteau fi oricate, ar fi fost o gogorita ?
[QUOTE]E spre compromiterea Sfineti Scripturi si nu spre intarirea adevarului ei ce afirmi tu..[/QUOTE]
Pai numa' unu' ca tine putea debita asemenea nenorociri.
Aloo, e spre compromiterea Scripturii sa-L faci mincinos pe D-zeu cand El iti spune ca a creat lumea-n 6 zile.
E spre rusinea ta sa consideri ca o natie reprezentanta a Lui, a crezut toata existenta ei pana azi ca D-zeu a zis un adevar atunci cand a spus ce a spus iar tu zici ca nu a fost asa.
Nu exista nici o interventie divina corectiva cu privire la crezul iudaic de saptamana literala a creatiei. De altfel, porunca 4 confirma asta cu varf si indesat, creationistu' lu' peste.
Bati campii. Cat ar vrea omul sa fie rabdator cu tine nu se poate. Din rau in mai rau o tii cu modul in care te raportezi la Scriptura. Cine stie ce nenorociri am sa mai citesc maine...
[QUOTE]Apoi... a invatat cineva ceva bun de la tine de te lauzi singur mintind?[/QUOTE]
First of all, tu nu intri in categoria "cineva".
[QUOTE]Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu?
Pai are bade, ca D-zeu n-avea nevoie de prezenta unui astru pt. a stabili cu precizie durata unei zile terestre.
[QUOTE]Eu spuneam ca intre primele 3 zile si urmatoarele 4 nu a fost nici o diferenta ca durata...[/QUOTE]
laugh.gif Ca sa vezi. Pai asta zic si eu, ca toate zilele au fost egale, de 24 de ore.
[QUOTE]In care verset se spune asta?![/QUOTE]
In ala pe care nu-l vezi tu. Dupa intrebarea pusa a fost si raspunsul dat. Da' cine sa priceapa ?
[QUOTE]Am vazut ca in ultimul timp o cam dai pe de laturi cu raspunsurile..[/QUOTE]
Te-au lasat bateriile Clopotel.
[QUOTE]Indica citatu' cu sistemul de referinta lasat de Dumnezeu...ce mare greutate?[/QUOTE]
Pai iti indic tot VT si NT. Care-i ordinea zilelor acolo ?
[QUOTE]Acum vad ca mi l-ai dat si m-am lamurit - ai ramas bolcat inca la VT[/QUOTE]
Pai unde in alta parte citesti tu porunca 2 ?
[QUOTE]Sa inteleg ca nici tu nu-L recunosti pe Iisus ca Dumnezeu, ca iudeii?[/QUOTE]
Lasa bautura. rofl.gif
[QUOTE]De fapt ai si recunoscut ca ar trebui sa ne luam dupa evrei ca ei respecta cuvantul lui Dumnezeu.[/QUOTE]
Eu am spus ca trebuie sa te iei dupa evreul Isus si nu dupa altcineva. Ce a facut El aia sa faci si tu, antisemitule.
[QUOTE]Pai dupa evrei sa te iei tu, ca noi crestinii, ne luam dupa Dumnezeu,[/QUOTE]
Dupa d-zeul de C-tin & Co.
[QUOTE]care intre timp a venit printre noi si ne-a dat Legea Noua, cu poruncile corespunzatoare.[/QUOTE]
Ie-te fleosc. laugh.gif S-a invechit Decalogul, ai ? Zi-o lui D-zeu. Persisti in zona tulbure a confuziilor intre sinteza si detaliu.
[QUOTE]36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?[/QUOTE]
Intrebare prosteasca, de amator. Ceva gen "se cuvine sa platim bir Cezarului sau nu ?"
[QUOTE]37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.[/QUOTE]
Isus a raspuns cu ceea ce pierdeau din vedere oamenii carora le vorbea si nu a vrut nici o clipa sa spuna ca cele 4 detalii privind iubirea de D-zeu s-au volatilizat. Ai de-a face c-o sinteza a primelor 4 porunci.
[QUOTE]39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.[/QUOTE]
La fel. Isus raspunde eliptic cu privire la celelalte 6 porunci care vizeaza iubirea intre oameni. E doar o alta siteza si nu o revocare a celor 6 detalii privind manifestarea iubirii catre semen.
[QUOTE]40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii [/QUOTE]
Aha, deci se cuprinde si nu se reduce. Aceste doua porunci-sinteza CUPRIND, INCADREAZA, CONTIN dragostea de D-zeu si de om.
[QUOTE]Eu ma iau dup cel nou.[/QUOTE]
In NT nu exista bazaconiile pe care le crezi si le practici tu. Acolo ai respectarea celor 10 detalii decalogice de catre Isus si nu calcarea lor.
[QUOTE]Pai si unde scrie in aceste versete de legi morale si imorale?[/QUOTE]
Asta ar trebui sa te intreb eu pe tine deoarece terminologia iti apartine. Eu nu am spus niciodata "legi morale si imorale" ci : Decalogul - Legea morala scrisa de D-zeu Insusi si cartea (zapisul) legii - legile ceremoniale arhetipice scrise de Moise la indicatiile lui D-zeu. Fa ochii mari.
[QUOTE]şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului[/QUOTE]
Pai e cu noi bade dar prin DS, ca El ca persoana s-a inaltat.
[QUOTE]Cand Mantuitorul a zis sa mancam Trupul Sau si sa bem Sangele Sau, nu a zis sa mancam simboluri sau inchipuiri ci ceva foarte real ca si El,[/QUOTE]
Pai normal, deoarece invatatura si faptele Sale care-i hranesc pe cei ce le primesc sunt reale. Iar simbolurile erau si ele cat se poate de reale dar in nici un caz nu se transforma in trupul Sau in burtile noastre.
[QUOTE]caci daca Trupul si Sangele lui Iisus nu sunt reale si doar inchipuiri,[/QUOTE]
Aloo, reale sunt dar sunt pe cruce, nu la noi pe masa. Efectul faptelor Sale (cu tot ceea ce a facut) si a pedagogiei Lui (cu tot ceea ce ne-a invatat) ne dau viata. Viata vine de la trupul atarnat pe cruce si sangele scurs acolo in locul celui al nostru. Si nu de la o presupusa si ridicola tranfosrmare a 2 simboluri in trupul Sau ad literam in stomacurile noastre.
[QUOTE]Ok... Mananca tu simboluri si inchipuiri [/QUOTE]
Pai eu mananc cu mintea faptele si vorbele Sale conform actului comemorativ instituit de El. Cina a fost doar mobilul unei pedagogii si nu un ospat.
[QUOTE]Spune-mi Iisus este tot simbol si inchipuire sau este real? [/QUOTE]
Pai la cat Il haliti voi ad literam de sute de ani, cred ca s-a cam terminat deja cu bietul Sau trup. laugh.gif
[QUOTE]chestia cu 24 de ore nu zic ca ar conta, am vrut doar sa scot in evidenta modul total haotic cum interpreteaza Bolt Sfanta SCriptura... [/QUOTE]
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta... thumb_yello.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2006, 01:58 PM
Mesaj #339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Bolt)
Hm, care poate fi Marti sau Joi.
Pt. tine care vrei, pt. mine e Duminica. Dar nu mai e simbata ziua de odihna (!), si tu ziceai ca nu scrie nicaieri in NT de schimbarea zilei... Divagatia ta cu ce fel de odihna, etc. este doar pt. a devia atentia de la mesajul principal - modificarea zilei de odihna pt. a gasi cu adevarat odihna Domnului.
QUOTE
Pana sa te citesc pe tine am crezut ca alde Clopotel si Artanis sunt cele mai mari nulitati in materie de logica,
Eu vad ca au o logica mai buna ca a ta, ca a ta e deformata de concluziile pe care le fortezi.
QUOTE
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta...
Mie nu mi-ar trebui nici de gratis. E fragmentat, inconsecvent si plin de sine ca da pe afara rofl.gif Lauda de sine nu miroase a bine!

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 May 2006, 02:05 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 02:17 PM
Mesaj #340


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile

Bineinteles, si inca ce se complica.
Pai nu face decat sa-ti darame dogma ta lutheriana, ce mare paguba... Alta paguba nu exista, si nici nu are cum sa existe... Tu vii cu afirmatii aberante cu 24 de ore... Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei, care au avut lumina, dar nu de la Soare, iar mai mult: pamantul era "netocmit si gol"... Intelegi macar ce inseamna asta? De cine este data astazi durata zilei de 24 de ore si de cine ar fi putut fi data atunci? Nu vezi ca nu ai nici un fundament pentru astfel de aberatii, decat ca sa-ti salvezi dogma de la distrugere, ca pe acest argument tu zici ca e sambata, ca ar avea 24 de ore... Dar daca ai vedea ca nu ar fi avut cum sa aibe 24 de ore, doar aceasta simpla constatare ti-ar darama sandramaua de logica...
QUOTE
Pt. ca daca zilele n-au tinut 24 de ore tot raportul e fals tocmai datorita naturii la care se refera.

Asta o fi abureala lutheriana... Dar baza biblica ioc...
QUOTE
Ca sa nu mai vorbim de "gogosile" divine precum "in sase zile..." sau "a fost o seara si o dimineata...".

Nu sunt deloc gogosi, ci asta a fost realitatea... Acolo zice 6 zile nu zice niciunde ca au fost 144 de ore. Dimineata si seara putea sa fie in functie de lumina, care noi stim ca nu avea cum sa fie de la Soare, ba mai mult nu se spune ca ar fi fost punctiforma ca a Soarelui...(ca poate cumva crezi ca Dumnezeu avea nevoie de bec ca sa vada sa lucreze...)
QUOTE
Ce rost are o afirmatie dubitabila din partea lui D-zeu ?

Nu e dubitabila deloc... De ce sa spui tu mai mult decat a spus El, doar ca sa-ti salvezi teoria dogmatica?
QUOTE
Cand te adresezi creaturilor Tale vrei sa fii inteles precis si coerent si nu in cinci moduri interpretabile.

Exact... si atunci tu de ce te apuci de SF-uri si scenariui gratuite, fara nici o baza...
Te-am mai intrebat de ce ai afirmat ca Dumnezeu ar fi stins lumina prima in ziua a patra? Ce baza ai pentru aceasta afirmatie? In ce verset spune asta?
QUOTE
E logica si nu speculatie. Asta daca nu cumva crezi ca regnul vegetal si animal statea in bezna erelor propuse de tine supravietuind acestora.
O fi logica lutherano-bolduiana ca eu nu am afirmat niciodata, si nici Biblia, ca nu ar fi fost lumina ci ca ar fi fost numai bezna...
QUOTE
Absurd e sa crezi ca Autorul timpului nu era in stare sa stabileasca un ritm creativ exact si in afara Soarelui.

Asta nu arata decat putina ta intelegere... Unde am pomenit eu ca Dumnezeu nu ar fi fost in stare sa stabileasca un ritm creativ, si ce are de-a face ritmul creativ cu 24 de ore, cand acolo se vorbeste de zile... Eu am fost de acord decat cu afirmatia ta categorica cum ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore... Asta pe ce baza o faci... Da-mi citatul respectiv...
QUOTE
Tu nu-ti dai seama ca orice referinta facuta apoi la cele 6 zile de creatie cand de fapt (conform opiniei tale) puteau fi oricate, ar fi fost o gogorita ?
Unde am zis eu ca ar fi oricate si unde am lasat eu sa se inteleaga macar asta? Sau tii doar sa ne arati ca tu citesti dar nu gandesti... Arata-ne ca mai siu gandesti si spunemi unde am zis eu ca zilele creatie ar fi fost mai mult de 6 + a 7-a de odihna Domnului...
QUOTE
QUOTE
Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu?

Pai are bade, ca D-zeu n-avea nevoie de prezenta unui astru pt. a stabili cu precizie durata unei zile terestre.
Pai tocmai ca n-are draga Franz lutherian, n-are...Se vede clar ca inca din ziua intai Dumnezeu a facut lumina si fara Soare, ba mai mult El a facut si Soarele, in ziua a 4-a... Iar acolo nu se spune niciunde ca ar fi vorba de durata unei zile terestre actuale... De cand zilele Dumnezeului celui vesnic ar trebui sa fei egale cu cele ale omului? De ce sa nu ramanem doar la notiunea generica de zi? Stiu pentru ca atunci ti s-ar mai taia radacinile in a justifica sambata...
QUOTE
Aloo, e spre compromiterea Scripturii sa-L faci mincinos pe D-zeu cand El iti spune ca a creat lumea-n 6 zile.
Pai tu strigi aloo si dormi?! Unde am zis eu ca nu ar fi vorba de 6 zile+1 de odihna? Iar apoi tu vrei ca Dumnezeu sa lucreze dupa logica ta luminata.... Ai tu vreo baza in a afirma ca o zi de lucru de-a lui Dumnezeu e egala ca numar de ore de lucru de-ale lui Bolt? De cand Il limitezi tu pe Dumnezeu la logica ta lutheriana...
QUOTE
De altfel, porunca 4 confirma asta cu varf si indesat, creationistu' lu' peste.

Pai de peste esti tu ca in porunca a 4-a a VT nu se pomeneste nimic de 24 ore ca ar fi fost zilele Creatiei...
QUOTE
Isus raspunde eliptic

Nu... faptul ca tu intelegi eliptic nu inseamna ca si Iisus vorbeste eliptic... Conteaza mult intelegerea receptorului....
QUOTE
Aha, deci se cuprinde si nu se reduce.
Pai daca se cuprinde, inseamna ca e inclusa in ea... Si atunci eu cand ti-am zis sa-mi spui a doua porunca a lui Dumnezeu, tu de ce mi-o dai pe aia din VT si nu pe asta din NT?

In sfarsit...
QUOTE
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta...

Nimic... chiar ma felicit ca nu sunt in haosul lutherian sau ,ma rog, boldian - tot pe-acolo... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 May 2006, 02:21 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 02:27 PM
Mesaj #341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Pt. tine care vrei, pt. mine e duminica.

La mine nu poate fi nici Marti nici Joi pt. ca Pavel nu vorbeste de o zi a saptamanii acolo, ci de o zi a ocaziei pt. evrei de a raspunde chemarii divine prin ascultarea de evenaghelie. La tine de unde si pana unde e Duminica saptamanala ?
QUOTE
Dar nu mai e simbata ziua de odihna

Ba si inca ce mai e.
QUOTE
tu ziceai ca nu scrie nicaieri in NT de schimbarea zilei..

Pai normal ca nu scrie de schimbarea zilei din porunca 4. Pavel le vorbeste evreilor acolo de cu totul altceva. De o cu totul alta tema si anume ziua la care sa se intoarca si ei la D-zeu pt. a intra in odihna Lui.
QUOTE
Divagatia ta cu ce fel de odihna, etc. este doar pt. a devia atentia de la mesajul principal

Si cam care este mesajul principal ? Unde citesti tu acolo ca-i vorba de schimbarea zilei din porunca 4 cand acolo Pavel insista pe ascultare prin paralelism cu neascultarea celor din pustie ? blink.gif Evident ca trebuie sa ai discernamant (desi extrem de putin) pt. a vedea despre ce fel de odihna e vorba acolo.
QUOTE
modificarea hilei de odihna pt. a gasi cu adevarat odihna Domnului.

Ei nu ca-i rau de tot. laugh.gif
Unde vezi tu omule acolo, ca ziua din porunca 4 se modifica atunci cand in vesetul 3 scrie asa :
"Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în "odihna", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!"
si apoi la versetul 10 asa :
"Fiindcă cine intră în odihna Lui, se odihneşte şi el de lucrările lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale."
QUOTE
Eu vad ca au o logica mai buna ca a ta, ca a ta e deformata de concluziile pe care le fortezi.

Ioane, ca sa vezi iti trebuie 3 lucruri :
1. bunavointa.
2. stiinta
3. discernamant.
Cele 3 lipsesc cu desavarsire in cazul oricaruia dointre voi. Nu-i de mirare ca va-ntelegeti perfect.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 03:30 PM
Mesaj #342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Tu vii cu afirmatii aberante cu 24 de ore.

Atunci cu cateva sute de ani, e bine ? laugh.gif Auzi bade, cand spui ca ceva nu e corect ai grija sa spui si cum e corect. De unde stii ca acele zile n-au tinut tot 24 de ore daca D-zeu le numeste asa si tot asa le considera milioane de reprezentati ai Sai in decursul istoriei fara ca acestia sa fie corectati ?
QUOTE
Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei,

Hai lasa fentele, zi mai repede cat tineau acele zile.
QUOTE
De cine este data astazi durata zilei de 24 de ore si de cine ar fi putut fi data atunci?

In primele 3 zile durata a fost stabilita de Creator in absenta Soarelui iar in urmatoarele 4 tot de Creator prin prezenta acestuia. Dar ce legatura e intre acest subiect si porunca 4 ca tot te strofoci cu el ?
QUOTE
Nu vezi ca nu ai nici un fundament pentru astfel de aberatii,

Fundamentul e afirmatia lui D-zeu transmisa prin inspiratie scribului Sau, bade. Stiu ca deductia sanatoasa nu ti-e cunoscuta.
QUOTE
decat ca sa-ti salvezi dogma de la distrugere, ca pe acest argument tu zici ca e sambata, ca ar avea 24 de ore.

Mergi de-a busilea. Dogma pe care o ponegresti e scrisa de D-zeu cu mana lui si respectata de Isus. Nu durata zilelor e argumentul "istetimeo", ci declaratiile lui D-zeu. Daca n-are 24 de ore cat are si de unde stii ? De ce atunci D-zeu le numeste pe toate zi, dioptrie ?
QUOTE
Dar daca ai vedea ca nu ar fi avut cum sa aibe 24 de ore,

Si inca ce au avut 24 de ore. TOATE, fara deosebire. Esti disperat deoarece n-ai porunca pt. Duminica si sari prin digresiuni expunandu-ti penibilul rationament, doar doar de ai scapare.
QUOTE
doar aceasta simpla constatare ti-ar darama sandramaua de logica..

Nici cea mai vaga urma de ratiune nu te-ar scoate din hruba prin care te tarai.
QUOTE
Dar baza biblica ioc..

Doar nu credeai ca vei putea fi in stare s-o distingi.
QUOTE
Nu sunt deloc gogosi, ci asta a fost realitatea...

O realitate de cate 24 de ore.
QUOTE
Acolo zice 6 zile nu zice niciunde ca au fost 144 de ore.

Pai daca traiesti in alta lume, te cred. laugh.gif
QUOTE
Dimineata si seara putea sa fie in functie de lumina, care noi stim ca nu avea cum sa fie de la Soare,

Pai dom' profesor, oare de ce stabilise D-zeu cate o seara si o dimineata in afara Soarelui ? Ee, vezi ca incet incet iti rasare si tie soarele mintii apuse ?
QUOTE
Nu e dubitabila deloc.

Pai numa-n limba si mitea ta, ziua are mai mult de 24 de ore. Sau mai putin, dupa chef. laugh.gif
QUOTE
De ce sa spui tu mai mult decat a spus El, doar ca sa-ti salvezi teoria dogmatica?

Agramaticalitate-o, doctrina se bazeaza pe o PORUNCA BIBLICA in directa legatura cu un eveniment creativ etapizat de Creator in 7 x 24 ore. Zii si lui Isus ca tinea Sabatul nestiind ca ziua de fapt n-avea 24 de ore. rofl.gif
QUOTE
Exact... si atunci tu de ce te apuci de SF-uri si scenariui gratuite, fara nici o baza..

Faci transfer de identitate colega. Eu sunt cel care sustine ca ziua avea 24 de ore si nu tu. Iar baza e acolo unde tu n-o s-o vezi nicand.
QUOTE
Te-am mai intrebat de ce ai afirmat ca Dumnezeu ar fi stins lumina prima in ziua a patra?

Iar eu acum te intreb unde ai citit tu asa ceva ?
QUOTE
O fi logica lutherano-bolduiana ca eu nu am afirmat niciodata,

Auzi, da' tu cand ti-ai dat seama de implicatii ? Never ever.
QUOTE
ca nu ar fi fost lumina ci ca ar fi fost numai bezna

Pai mah, bade mah, daca ziua tinea mai mult de 24 de ore, cat tinea seara si cat tinea dimineata ?
QUOTE
Asta nu arata decat putina ta intelegere.

Arata la greu lipsa ta de discernamant cu privire la implicatiile zicerilor tale.
QUOTE
Unde am pomenit eu ca Dumnezeu nu ar fi fost in stare sa stabileasca un ritm creativ,

Acolo unde ai zis ca ziua nu avea 24 de ore deoarece nu exista Soarele.
QUOTE
si ce are de-a face ritmul creativ cu 24 de ore, cand acolo se vorbeste de zile..

Zile care tineau cat ?
QUOTE
Eu am fost de acord decat cu afirmatia ta categorica cum ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore... Asta pe ce baza o faci... Da-mi citatul respectiv...

Ai o Biblie intreaga al dispozitie si nu un citat. Ziua a avut 24 de ore pt. ca asa spune D-zeu. Daca tu crezi ca nu e asa, inseamna ca i-o spui verde-n fata lui D-zeu ca a mintit si ca acolo nu-i vorba de zile (care au 24 de ore) ci de sute de ani sau miimi de secunda.
QUOTE
Unde am zis eu ca ar fi oricate si unde am lasat eu sa se inteleaga macar asta?

Ai zis-o ori de cate ori ai zis ca zilele nu au avut cate 24 de ore.
QUOTE
Arata-ne ca mai siu gandesti si spunemi unde am zis eu ca zilele creatie ar fi fost mai mult de 6 + a 7-a de odihna Domnului...

Amnezie, ia d'aici :
QUOTE
In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic..

Cand nu stii exact pt. ca pretinzi tu - nu ne-a spus D-zeu exact - poti spune orice de fapt.
QUOTE
Pai tocmai ca n-are draga Franz lutherian, n-are

Pai si daca n-are, de ce spui ca ziua n-a avut 24 de ore deoarece nu era Soarele prezent ?
QUOTE
Se vede clar ca inca din ziua intai Dumnezeu a facut lumina si fara Soare, ba mai mult El a facut si Soarele, in ziua a 4-a..

Eu zic exact acelasi lucru dar cu deosebirea ca avem motive biblice sa credem ca acele zile erau de 24 de ore. Tu ai spus ca nu aveau atat. Pe ce te bazezi ?
QUOTE
Iar acolo nu se spune niciunde ca ar fi vorba de durata unei zile terestre actuale

Nu se pune de ce ? Ca n-ai pornit tu cronometrul ? Nu-ti spune D-zeu ca o seara si o dimineata reprezinta o zi ? Tu ce intelegi prin "o seara si o dimineata" ? Un interval orar oricat de lung sau oricat de scurt ? blink.gif
QUOTE
De cand zilele Dumnezeului celui vesnic ar trebui sa fei egale cu cele ale omului?

Pai nu zilele Lui abrambureala, ci ale creaturilor Sale. Doar raportul genezei nu l-a inspirat pt. El. Si daca l-a inspirat pt. oameni nu era firesc sa vorbeasca in termenii perceputi de ei in lumea lor ? Vai de capu' tau de intelyghent.
QUOTE
De ce sa nu ramanem doar la notiunea generica de zi?

Si la ce-ti foloseste ? Ce inseamna generica ? De ce D-zeu spune ca a fost ziua x, y, z...daca erau doar generice ?
QUOTE
Stiu pentru ca atunci ti s-ar mai taia radacinile in a justifica sambata...

Bade Clopotel, justificarea Sabatului tine de D-zeu si nu de grohaiturile tale. Spune-i Lui ca porunca 4 nu mai e valabila.
QUOTE
Pai tu strigi aloo si dormi?!

Visai ca esti treaz ? Nu, fa nani mai departe.
QUOTE
Unde am zis eu ca nu ar fi vorba de 6 zile+1 de odihna?

Acolo unde umbli cu 2 masuri. Din moment ce sustii ca zilele creatiei n-au avut 24 de ore literale ar trebui sa-ti probezi afirmatia. Culmea e ca "reusita" ta ar culmina c-o palma peste fata Celui ce a zis-o clar : "a fost o seara si o dimineata, astfel a fost ziua x". Tu crezi ca El vorbea la pereti ca tine atunci cand a facut aceste delimitari temporare ? Cui folosea acest limbaj fara echivoc daca de fapt zilele nu aveau 24 de ore ? Ce sa mai inteleaga umanitatea atunci ?
QUOTE
Ai tu vreo baza in a afirma ca o zi de lucru de-a lui Dumnezeu e egala ca numar de ore de lucru de-ale lui Bolt?

Pai o zice El si nu eu.
QUOTE
Pai de peste esti tu ca in porunca a 4-a a VT nu se pomeneste nimic de 24 ore ca ar fi fost zilele Creatiei.

Se pomeneste acolo unde tu nici macar cu creionul nu poti urmari textul.
QUOTE
Nu... faptul ca tu intelegi eliptic nu inseamna ca si Iisus vorbeste eliptic... Conteaza mult intelegerea receptorului.

Faptul ca Isus face o sinteza nu inseamna ca tu esti in stare s-o si intelegi. Isus a vorbit sintetic de n ori si nu cred ca s-a gandit cineva sa lase-n Biblie doar acele texte. Ia vezi tu mai bine cam cine era receptorul din Carte si apoi mai zgarai tastele.
QUOTE
Pai daca se cuprinde, inseamna ca e inclusa in ea..

Pai si tu de ce o excluzi ? Casa ta nu presupune niste elemente ? Tu dormi in casa sau in dormitor ? Gatesti in casa sau in bucatarie ? Faptul ca te poti exprima generic : "merg acasa sa vad o emisiune", inseamna ca nu mai ai camere ci doar 4 pereti si un capac deasupra ? De cand sinteza elimina componenta ?
QUOTE
Si atunci eu cand ti-am zis sa-mi spui a doua porunca a lui Dumnezeu, tu de ce mi-o dai pe aia din VT si nu pe asta din NT?

Tu mi-ai cerut porunca 2 si pe aceea ti-am dat-o. Daca spuneai sinteza 2, primeai ce ai dorit.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 04:09 PM
Mesaj #343


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Lasa fandoselile, se vede unde lipseste doaga. L-ai incapacitat pe D-zeu si acu o dai in vorbe mari.

Pai din pacate pt. tine se vede, si anume la Bolt...Daca e vreunul pe-aci care l-a "incapacitat" pe D-zeu, atunci tu esti acela...
QUOTE
QUOTE
Doar nu voiai sa vina marti noaptea


Sau Duminica. Oare de ce veneau Sambata ?

Pt. ca erau in Legea Veche, cea umbrita de Mantuitor, so simple...
QUOTE
Sapa un pic la radacina si ai sa vezi ca ziua de odihna numita de evrei shabbat corespunde cu cea numita de noi Sambata, de italieni Sabato, de rusi Subota, de hispanici Sabado, de francezi Samedi etc.

Aham, deci asta e argumentul... rofl.gif Dar stiai ca Duminica inseamna ziua Domnului - care umbreste ziua Creatiei din VT ?
QUOTE
QUOTE
Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt


Ai vazut ca si ei denumesc ziua tot de la aceeasi radacina fonetica ?

Pai ai un argument in plus sa te convertesti la islamism...ca si ei tin ca tine tot sambata, si ei neaga pe Iisus ca Fiul al lui D-zeu...nu o sa ai nici o problema...
QUOTE
Esti contrazis flagrant de afirmatiile Lui. El spune ca a venit sa faca voia Tatalui. Voia Tatalui nu inseamna orice dar fara Decalog.

Da, dar nu zice numai asta...straduieste-te sa citesti mai mult...
QUOTE
Daca asta e argumentul tau atunci ar trebui ca in virtutea acestei afirmatii, sa tii toate zilele saptamanii ca zi a poruncii 4.

Iisus cand a spus ca este Domn si al sambetei, nu a zis absolut nimic de porunca 4 din Decalog. Poti sa le tii pe toate, dar nu in ideea de repaos, ci in ideea de rugaciune de ex.
QUOTE
QUOTE
Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.


Eu am ca suport Decalogul scris de mana divina si faptele lui Isus. Tu pe ce te bazezi, ca porunca nu spune nimic de inviere si Duminica ?

Fapta cea mai importanta a lui Iisus este ca a Inviat Duminica, si a calcat moartea, asta e baza sperantei si esenta vietii crestinului, adica mantuirea...si nu contemplarea Creatiei si nici instaurarea de asezaminte vesnice cu sange pe usa...
QUOTE
QUOTE
Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...


Vai de pielea ta ce te vei mai ostoi tu sa explici gogosile astea Cui trebuie intr-o zi anume. Ca pilda si porunca de la Isus n-ai avut ci de conciliiele lui C-tin si a lui Teodosie. Arata tu tuturor unde scrie in porunca 4 ca ziua D-lui e cea a invierii si ca pe ea ti-o porunceste El.

Ce gogosi stimabile ? A Inviat sau nu Hristos ? A facut-o sau nu Duminica ? Duhul Sfant s-a pogorat duminica sau nu ? Ce vrei pilda mai mare decat asta ? Tu continua sa te cramponezi in forma veche a poruncii a 4-a, pt. ca pana una alta Iisus ne-a dat in Matei 22, o alta forma Decalogului, fie ca tie iti place, fie ca nu...
QUOTE
QUOTE
Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.


Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.

O fi si in ceruri dar ce zici, Mantuitorul S-a intrupat in ceruri in fata apostolor ? unsure.gif
QUOTE
A raspunde la asa ceva, inseamna ceva ce tu inca n-ai experimentat si de aia te feliciti in oglinda.

Aici nu se discuta persoana mea, iar te-au lasat bateriile...? Daca vrei sa discuti despre cat de frumos si destept esti tu, poti incerca un alt topic...biggrin.gif

QUOTE
Iti repet - Pavel vorbeste evreilor despre odihna ascultarii de D-zeu. Alta zi nu inseamna Duminica ci oricare alta zi.

Ad nauseam si piggyheadness argument, ilogic. Ai de gand odata sa incerci sa fii logic ? smile.gif
UNDE VORBESTE DE ODIHNA ASCULTARII DE D-ZEU ? Sau la voi se poarta adaugirea Bibliei...o fi si asta o moda... cool.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 04:28 PM
Mesaj #344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei,


Hai lasa fentele, zi mai repede cat tineau acele zile.

Bolt, o tot dai din penibil in ridicol...pai ce importanta are cat tineau acele zile daca nu se specifica ? Doar de dragul de a mai duce o discutie a la Gica contra ?

Te doare mintea, nu alta...imi imaginez urmasii "teologiei" boltiene peste milenii, cand o se se cramponeze la fel de penibil ca zilele Creatiei au fost si vor ramane de 24 de ore, desi aceasta se stie ca variaza in timp (de ordinul milisecundelor zilnic si de regula creste, pt. ca viteza de rotatie a Pamantului scade) din mai multe cauze : datorita miscarilor compuse de rotatie si revolutie ale Terrei, datorita influentei corpurilor din apropiere prin forte mareice ( din care cea mai importanta este Luna care are un factor de stabilizare, dar si de franare a vitezei de rotatie a Terrei, dar si planetele, cometele, etc. au rolul lor), datorita miscarilor tectonice, a cutremurelor sau a evenimentelor la scara mare din atmosfera (vezi El Nino care a lungit ziua cu 0.0007 secunde)...
Asta e, cand nu ai idee ce inseamna de fapt termenul de "zi", si ca variaza pe diferite planete, si ca asta depinde de mai multi factori, si ca nu e constanta, etc...

Iar pt. a-si completa acest autoportret ridicol, superdoxatu' nostru de servicu, concluzioneaza:
QUOTE
Pai numa-n limba si mitea ta, ziua are mai mult de 24 de ore. Sau mai putin, dupa chef.


Acest topic a fost editat de Artanis: 1 May 2006, 04:33 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 05:08 PM
Mesaj #345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Daca e vreunul pe-aci care l-a "incapacitat" pe D-zeu, atunci tu esti acela...

Eu respect porunca Lui in timp ce voi pe a lui C-tin, Teodosie etc.
QUOTE
Pt. ca erau in Legea Veche

Unde scrie ca Decalogul e Lege veche ? rolleyes.gif De ce Isus l-a respectat intocmai ?
QUOTE
cea umbrita de Mantuitor,

Ia uite ia ce a umbrit El :
Evrei 8.5 : "Ei fac o slujbă, care este chipul şi umbra lucrurilor cereşti, după poruncile primite de Moise de la Dumnezeu, când avea să facă cortul: "Ia seama", i s-a zis, "să faci totul după chipul care ţi-a fost arătat pe munte".
Sapa mai adanc Artanis.
QUOTE
Aham, deci asta e argumentul

Esti trist de amuzant. Cine a zis ca asta-i un argument tp. respectarea poruncii, hlizeala ?
Orbecaiai dupa legatura etimologica dintre shabbat si Sambata si ti-am pus o proptea in prabusirea-ti zgomotoasa. Erai in research-uri fara final nedumirindu-te ce legatura este intre shabbat si Sambata. Ie-te ca legatura e larga si au facut-o mai multi.
QUOTE
Dar stiai ca Duminica inseamna ziua Domnului

Daca tot vrei exactitate afla ca Duminica vine de la Domenica, o diminutivare la Dies Domini.
QUOTE
care umbreste ziua Creatiei din VT ?

Cred ca ti s-a spart becu' si d'aia vezi numai umbre. Niciodata Decalogul nu a fost o umbra ci o lumina pt. umanitate.
QUOTE
Pai ai un argument in plus sa te convertesti la islamism.

Iar tu unul in plus sa tragi apa dupa teoria-ti desueta.
QUOTE
ca si ei tin ca tine tot sambata

Pai du-te Sambata la geamie.
QUOTE
Da, dar nu zice numai asta...

Pai ia-o etapizat. Fa o data ce spune si ai admis ca da iar apoi daca ai dubii pune intrebari. Unde se contrazice Isus in ziceri de intelegi tu sa tii Duminica ?
QUOTE
Iisus cand a spus ca este Domn si al sambetei, nu a zis absolut nimic de porunca 4 din Decalog.

Ooo, daa, Sabatul fiind in porunca din fundul gradinii tale. laugh.gif Asa e maica, nu de Sabatul din Decalog era vorba acolo... laugh.gif
QUOTE
Poti sa le tii pe toate, dar nu in ideea de repaos, ci in ideea de rugaciune de ex.

rofl.gif Nu mi-a fost dat una mai tare ca asta. Si de exemplu mai ce ? rofl.gif
QUOTE
Fapta cea mai importanta a lui Iisus este ca a Inviat Duminica,

Si unde spune El ca asta inlocuieste porunca 4. Eu zic ca moartea pe cruce e cea mai mare fapta deoarece daca nu murea acolo nu avea cum sa invie.
QUOTE
si nu contemplarea Creatiei si nici instaurarea de asezaminte vesnice cu sange pe usa...

Contemplarea ti-e poruncita, bade. Si Omul Isus a tinut cont de ea. Tu de ce nu ? Cat despre sangele pe usa, ala si-a avut rolul sau. Da' asta n-o-nteleg crestinii pe banda rulanta cu hopuri.
QUOTE
Ce gogosi stimabile ?

Pretentia nebiblica in virtutea careia pretindeti ca D-zeu a schimbat semnificatia poruncii 4 din creatie in inviere si ca Isus si apostolii ar fi tinut altceva decat Sambata.
QUOTE
A Inviat sau nu Hristos ?

Mai mult, a fost promis, S-a intrupat, a si murit, a si-nviat si va si reveni. Cand tii ziua revenirii Sale ? laugh.gif
QUOTE
A facut-o sau nu Duminica ?

Scrie sau nu in porunca 4 de asta ?
QUOTE
Duhul Sfant s-a pogorat duminica sau nu ?

Numai Duminica ? Scrie de asta-n Decalog ? cry.gif
QUOTE
Ce vrei pilda mai mare decat asta ?

A lui D-zeu. thumb_yello.gif
QUOTE
Tu continua sa te cramponezi in forma veche a poruncii a 4-a,

Unde a scris D-zeu cu mana lui forma noua ?
QUOTE
pt. ca pana una alta Iisus ne-a dat in Matei 22, o alta forma Decalogului, fie ca tie iti place, fie ca nu...

Oo daa, ne-a dat si Luca 4.16 etc etc.
QUOTE
O fi si in ceruri dar ce zici, Mantuitorul S-a intrupat in ceruri in fata apostolor ?

Acum, sigur e numai in ceruri.
QUOTE
Aici nu se discuta persoana mea, iar te-au lasat bateriile...?

Pai n-o expune asa de scandalos. Tie ti s-au scurs cumva ?
QUOTE
UNDE VORBESTE DE ODIHNA ASCULTARII DE D-ZEU ?

Ie-te colea, gumhead :
Evrei 4.3 : "Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în "odihna", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!" Măcar că lucrările Lui fuseseră isprăvite încă de la întemeierea lumii."
Despre care odihna vorbise D-zeu, bade ? Ca explicatia ca nu vorbise de cea din porunca 4 vine imediat in completare.
Evrei 4.4 : "Căci într-un loc a vorbit astfel despre ziua a şaptea: "Dumnezeu S-a odihnit în ziua a şaptea de toate lucrările Lui."
Asta-i o odihna.
Ie-te-o si p'a doua :
Evrei 4.5 : "Şi aici este zis iarăşi: "Nu vor intra în odihna Mea!"
Hmm ? blink.gif
P'aici ai trecut ?
Evrei 4.6 : "Deci, fiindcă rămâne ca să intre unii în odihna aceasta, şi pentru că aceia cărora li s-a vestit întâi vestea buna n-au intrat în ea, din pricina neascultării lor,"
Care odihna ? Aia care are legatura cu vestea buna, sensei. Aia care n-are nici o legatura cu cea a poruncii 4 ci cu asta :
Evrei 4.8 : "Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi. "
Iosua le-a dat porunca 4 ca sa fie amintit in legatura cu ea ? hh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 05:18 PM
Mesaj #346


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
ce importanta are cat tineau acele zile daca nu se specifica

Pai tocmai, ca se specifica si pt. orbi.
QUOTE
ca zilele Creatiei au fost si vor ramane de 24 de ore,

Au fost, sunt si vor ramane 24 de ore indiferent de variatiile impuse de geofizica si astrofizica. Nu detaliul de secunde se discuta ci ceea ce a declarat D-zeu fara echivoc.
QUOTE
desi aceasta se stie ca variaza in timp (de ordinul milisecundelor zilnic si de regula creste, pt. ca viteza de rotatie a Pamantului scade) din mai multe cauze : datorita miscarilor compuse de rotatie si revolutie ale Terrei, datorita influentei corpurilor din apropiere prin forte mareice ( din care cea mai importanta este Luna care are un factor de stabilizare, dar si de franare a vitezei de rotatie a Terrei, dar si planetele, cometele, etc. au rolul lor), datorita miscarilor tectonice, a cutremurelor sau a evenimentelor la scara mare din atmosfera (vezi El Nino care a lungit ziua cu 0.0007 secunde).

O stropeala semidocta in stradania inconstienta de a mai bate un cui la cosciugul Duminicii. Asta faci tu. Ce are una cu alta ? Viteza de rotatie a Pamanutului scade fata de ce ? Si care a fost cea initiala ? Cred ca-ti dai seama de implicatiile unui raspuns pe baza extensiei propriei tale teorii.
QUOTE
Asta e, cand nu ai idee ce inseamna de fapt termenul de "zi"

Cand nu ai idee ce inseamna nici declaratie divina nici implicatiile unei teorii fanteziste, cand confunzi milisecundele cu zilele...
QUOTE
Iar pt. a-si completa acest autoportret ridicol, superdoxatu' nostru de servicu, concluzioneaza:

E singura perspectiva eliptica asupra declaratiilor roomate-ului tau.

Acest topic a fost editat de Bolt: 1 May 2006, 05:19 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 May 2006, 06:38 PM
Mesaj #347


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



[Off topic]

Mai fratilor, si voi vreti sa interziceti ateilor sa scrie pe Universul Credintei... Pai de cand sunt eu pe Han nu am vazut intre atei si credinciosi atatea invective cate isi arunca intre ei credinciosii, cand nu sunt de aceeasi confesiune... Mai ca-mi vine sa ma crucesc, nu alta... Nu se poate argumenta pro-duminca sau pro-sambata fara atacuri la persoana?

[/off topic]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 07:07 PM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eheheei, au fost odata happytimes. rolleyes.gif
S-a discutat si colocvial dar cand argumentele on topic au inceput sa lipseasca asta e tot ce le-a mai ramas.
Cat despre mine, cand am vazut ca orice discutie sobra a incetat de mult si sansa ca vreodata sa reintre pe un fagas onorabil cu exponenti ca ei e ca si inexistenta, am sperat ca un nivel de adresare mai comun lor, ii va trezi cumva vreodata la realitate.
Din nefericire, n-a fost sa fie nici asa. Ce-a urmat ? Balci. De ce am mai participat ? Pt. ca am ferma convingere ca cine este interesat de subiect are discernamantul necesar sa jaloneze prin standardul vulgar impus de dreptmaritori si sa ramana totusi cu ceva util.
Iar in alta ordine de idei, hai sa fim mai modesti cu asa-zisele bune maniere desfasurate intre atei si teisti ca nu-i deloc asa. Si acolo s-a-mpartit lumea ca la usa cortului.

Acest topic a fost editat de Bolt: 1 May 2006, 07:10 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 08:02 PM
Mesaj #349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Ie-te ca legatura e larga si au facut-o mai multi.

Ca sunt mai multi pe langa subiect nu este un argument...Tot nu vad shabatu' tau si al iudeio-musulmanilor in Decalog, eu vad tot ziua a saptea, care la noi este Duminica, adica Ziua Domnului...biggrin.gif
QUOTE
Niciodata Decalogul nu a fost o umbra ci o lumina pt. umanitate.

Intelegi ce poti, pt. ca eu nu am spus ca Decalogul este o umbra, ci ca acesta a fost reformulat/improspatit de catre Iisus si prin faptele sale nu s-a lasat sa se inteleaga (decat pt. unii care nu au glagore in cap) ca acesta respecta porunca a 4 din formularea cea veche.
Cat despre umbre, te faci ca uiti:
16 Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17 Care sunt umbra celor viitoare
iar trupul (este) al lui Hristos.
(Col 2)
QUOTE
Nu mi-a fost dat una mai tare ca asta.

Razi si tu, daca altceva nu poti...
QUOTE
Si unde spune El ca asta inlocuieste porunca 4. Eu zic ca moartea pe cruce e cea mai mare fapta deoarece daca nu murea acolo nu avea cum sa invie.

Tu poti abera necontenit, nu ne mai surprinde...
QUOTE
QUOTE
Ce vrei pilda mai mare decat asta ?


A lui D-zeu.

Iar uiti ca Iisus e D-zeu, si ca El a inviat duminca, biruind moartea pt. mantuirea noastra ?
QUOTE
Ie-te colea, gumhead :

P.... nu e p.... destul pana nu e si fudul...Pai "gumhead", UNDE VEZI TU ACOLO "ODIHNA ASCULTARII" ? Cand acolo se vorbeste despre odihna Domnului, si despre neascultarea (de catre oameni) a acesteia, nicidecum de aberatiile fabulante ale tale...Dar de ce nu citesti tot capitolul 4 din Evrei ? Asta de ce nu ai citat ? :
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii,
12. Caci cuvantul lui Dumnezeu e viu si lucrator si mai ascutit decat orice sabie cu doua taisuri, si patrunde pana la despartitura sufletului si duhului, dintre incheieturi si maduva, si destoinic este sa judece simtirile si cugetarile inimii,

M-am lamurit cu tine, exegetu' boltist... hh.gif

QUOTE
QUOTE
Pt. ca erau in Legea Veche


Unde scrie ca Decalogul e Lege veche ? De ce Isus l-a respectat intocmai ?

Decalogul nu cumva a fost in Vechiul Testament ? "Vechiul" de-acolo, iti spune ceva ? smile.gif Iar Iisus nu a tinut sambata prin odihna si repaos, oricat te-ai da matale cu capul de pereti pe-aci...Deci nici urma de shabbatu' lu' peste...dimpotriva, era Domn si al sambetei, prin urmare a oricarei zi din saptamana si a infaptuit vindecari sambata, etc...
QUOTE
Au fost, sunt si vor ramane 24 de ore indiferent de variatiile impuse de geofizica si astrofizica. Nu detaliul de secunde se discuta ci ceea ce a declarat D-zeu fara echivoc.

Luther asta va invata si sa preziceti viitorul ? Supraoameni mai sunt sectarii astia...
QUOTE
O stropeala semidocta in stradania inconstienta de a mai bate un cui la cosciugul Duminicii. Asta faci tu. Ce are una cu alta ? Viteza de rotatie a Pamanutului scade fata de ce ? Si care a fost cea initiala ? Cred ca-ti dai seama de implicatiile unui raspuns pe baza extensiei propriei tale teorii.

Mai bine semidoct decat sfertodoct smile.gif Stii care era viteza initiala ? Ei afla ca sunt indicii ca era mult mai mare decat astazi de unde rezulta ca ziua era mult mai scurta, mai ales inainte ca Luna sa devina satelit natural al Terrei...Mai sapa colega, nu mai apela la ignoranta in loc de argumente...Esti de rasul curcilor cu ziua ta fixa de 24 de ore...Mai ramane sa le-o spui si alora de pe Pluto, poate te cred, pt ca culmea, tot "zi" se numeste si acolo ohyeah.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2006, 08:29 PM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ abis,
Ai dreptate, e prea mult atac la persoana aici. Cred ca nici o parte nu vrea sa piarda biggrin.gif, si au aparut loviturile "sub centura". Pacat ca se uita ca nu rezolva nimic.
@ Bolt
Eu retrag tot ce am spus referitor la persoana ta, si imi cer scuze. Intr-adevar sunt cum ai spus, lipsit de discernamint, de logica , de bunavointa, etc, etc, si inca nu am spus tot. Stiu asta nu prin raportare la alt om ci la modelul meu care este Iisus.
Indiferent daca iti convine sau nu, eu interpretez asfel spusele Sf. Pavel:
Pt. ca evreii nu au fost vrednici de odihna Domnului, Acesta hotaraste o alta zi de odihna, (8. ...Dumnezeu nu ar mai fi vorbit de o alta zi de odihna 9.Drept aceea s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporuluilui Dumezeu, ). Aceasta a fost inca din vremea apostolilor Duminica (cel putin traditia si citeva referiri din NT spun asta), ziua invierii lui Iisus. Asta o sa o respect si eu, tu respect-o pe care vrei.

Nu vreau sa te conving, iti prezint convingerea mea, buna rea cum e si incredintarea ca, potrivit spuselor Sf. Pavel, am ales bine ziua de odihna. Nu mai incerca sa ma convingi, lasa-ma in gresala mea, tu ti-ai facut datoria pina la capat. La fel cred si despre incercarea mea, la judecata fiecare va raspunde pt. alegerea sa.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 08:53 PM
Mesaj #351


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Ca sunt mai multi pe langa subiect nu este un argument

Ai intrebat ce legatura exista intre Sabat si Sambata si ti-am zis.
QUOTE
Tot nu vad shabatu' tau si al iudeio-musulmanilor in Decalog,

Nici n-ai sa-l vezi in atare conditii.
QUOTE
eu vad tot ziua a saptea,

Pai a 7-a e Sambata (Shabbat = odihna).
QUOTE
care la noi este Duminica, adica Ziua Domnului.

Care nu e relevant pt. ca-i Dies Solis.
QUOTE
Intelegi ce poti, pt. ca eu nu am spus ca Decalogul este o umbra, ci ca acesta a fost reformulat/improspatit de catre Iisus si prin faptele sale

Care fapte ?
QUOTE
ca acesta respecta porunca a 4 din formularea cea veche.

Unde spune D-zeu ca-i veche ?
QUOTE
16 Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17 Care sunt umbra celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos. (Col 2)

Referinta e legata de legea ceremoniala, zapisul scris de Moise si nu de Decalog. Conform rationamentului tau, umbra a celor viitoare ar fi si celelalte 9.
QUOTE
Tu poti abera necontenit, nu ne mai surprinde...

Eu cred ca te surprinde profund extensia rationamentului evenimentelor din crestinism acolo unde nu e cazul.
QUOTE
Iar uiti ca Iisus e D-zeu,

D-zeul Isus a tinut Sambata.
QUOTE
si ca El a inviat duminca

... si n-are nici o legatura cu porunca 4.
QUOTE
biruind moartea pt. mantuirea noastra ?

Lucru inceput Vineri.
QUOTE
Pai "gumhead", UNDE VEZI TU ACOLO "ODIHNA ASCULTARII" ?

Exact acolo unde te prefaci tu ca n-o vezi. Ai 2 elemente in acel pasaj care se repeta : odihna si ascultarea. Care odihna ? Aia implicata de tema pasajului -ascultarea evreilor de evenghelie.
QUOTE
Cand acolo se vorbeste despre odihna Domnului, si despre neascultarea (de catre oameni) a acesteia, nicidecum de aberatiile fabulante ale tale

Pai exact lucrul asta il spun si eu. Odihna data de D-zeu celor ce-L asculta. Unde scrie de inviere si schimbarea poruncii 4 cand de fapt ea e amintita in paralelism pt. a delimita cele 2 odihne.
QUOTE
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.

Odihna lui D-zeu e Duminica ? Unde scrie ? Cum intri in odihna lui D-zeu altfel decat ascultand de El ? E clar ca intri dupa ce-L asculti.
QUOTE
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii,

Deci in odihna care vine prin ascultare. Cazi prada neascultarii - nu intri in odihna. Ce-i asa de greu ?
QUOTE
Decalogul nu cumva a fost in Vechiul Testament ?

VT e o denumire istorico-cronologica si nu una teologic-valorica. Ceea ce folosea biserica primara era doar VT.
QUOTE
Iar Iisus nu a tinut sambata prin odihna si repaos,

Da' cin' ti-a spus asa ceva ? Odihna are si un caracter activ nu doar tolaneala. Nevoile oamenilor pe care El le intalnea trebuiau indeplinite imediat.
QUOTE
era Domn si al sambetei, prin urmare a oricarei zi din saptamana si a infaptuit vindecari sambata,

Era firesc sa faca, tot asa cum ne spune si noua sa facem, indiferent de zi. Criteriul vindecarilor Sale cu pretentii calcatoare de porunca, in opinia ta, pica imediat datorita faptului ca El a facut vindecari in orice zi. Deci vindecarea nu poate fi luata ca reper pt. delimitare. Predicarea in sinagogi tot calcare de Sabat era ? Tu trebuie sa citesti ceea ce El n-a facut in Sabat. Nici El, nici apropiatii Sai.
QUOTE
Stii care era viteza initiala ?

N-are absolut nici o relevanta in contextul in care D-zeu apeleaza la o descriptie extrem de sugestiva : "a fost o seara si o dimineata, aceasta a fost ziua x". Micile variatii impuse de noua geofizica terestra ca urmare a evenimentului pandiluvial nu schimba cu nimic referintele de 24 de ore.
QUOTE
Ei afla ca sunt indicii ca era mult mai mare decat astazi de unde rezulta ca ziua era mult mai scurta,

Indicii sa citesti tu in Geneza.
Acolo singurul indiciu, chiar si dupa potop, e ziua de 24 de ore. Asa a fost Moise inspirat, asa a scris. Asa au crezut milioane de oameni dirijati de inspiratia profetica si revelatia divina, asa crede orice crestin biblic.
Nu exista nici o dovada astro si geofizica cu privire la diferente mari de durata a zilei de acum 5000 de ani prin comparatie cu cea de acum. Chiar daca ar fi, asta nu schimba cu absolut nimic specificatiile clare din porunca 4 din Decalog. Cand D-zeu iti spune sa tii o zi, nu-L intrebi cat dura ea la miime de secunda acu' mii de ani.
QUOTE
mai ales inainte ca Luna sa devina satelit natural al Terrei..

Aha, deci Luna n-a fost creata... I got it. sad.gif
QUOTE
Esti de rasul curcilor cu ziua ta fixa de 24 de ore

Razi de D-zeu nu de mine. Nu reiese de absolut nicaieri ca o zi a creatiei ar fi avut variatii de natura sa nu suporte descrierea seara + dimineata si sa fie numita zi, in limbajul cel mai comun al tuturor cititorilor Cuvantului divin.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 09:10 PM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Cred ca nici o parte nu vrea sa piarda

Eu nu am ce pierde. Isus n-a tinut Duminica. Fac ce a facut si Modelul meu.
QUOTE
Eu retrag tot ce am spus referitor la persoana ta, si imi cer scuze.

So do I. thumb_yello.gif
QUOTE
Indiferent daca iti convine sau nu

Ignora-ma, eu nu contez.
QUOTE
Pt. ca evreii nu au fost vrednici de odihna Domnului,

Care din ele omule, deoarece Pavel vorbeste in pasaj de 2 odihne ? Una a poruncii 4 si alta care vine prin ascultarea de D-zeu. E o banalitate de pasaj. Nu trebuie sa fii un savant ca sa-l intelegi. Pavel cheama evreii la odihna in care el ca si crestin intrase deja.
QUOTE
Acesta hotaraste o alta zi de odihna, (8. ...Dumnezeu nu ar mai fi vorbit de o alta zi de odihna

Amin ! Deci D-zeu hotaraste pt. evrei o noua zi, de a intra in odihna ascultarii de El dupa cum cei care au ascultat deja (crestinii) au intrat in ea.
QUOTE
Drept aceea s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporuluilui Dumezeu,

Intreg contextul capitolului 4 nu aminteste catusi de putin cuvantul sarbatoare. De aici si aparitia lui suspecta si neavenita. Traducerea pe care o folosesti e tendentioasa in asa hal incat a omis faptul ca acest cuvant (sarbatoare) e aparte de context. Latimotivul pasajului e dat de 2 cuvinte : odihna si ascultare. Nicidecum de sarbatorit ceva. Nu ma crede pe mine. Consulta n alte traduceri si mai ales manuscrisul si ai sa vezi cum suna de fapt versetul.
QUOTE
Aceasta a fost inca din vremea apostolilor Duminica

Nimic mai neadevarat. Scrierile NT sunt facute la zeci de ani dupa inaltarea lui Isus si nu avem absolut nicaieri cuvantul Duminica sau sarbatoarea invierii.
QUOTE
iti prezint convingerea mea, buna rea cum e si incredintarea ca, potrivit spuselor Sf. Pavel, am ales bine ziua de odihna.

Atunci cum de accepti sa tii alta zi decat tinea Pavel ? Unde face el vreo corectie vreunei biserici cu privire la porunca 4 ? Nicaieri. Mai mult, merge la predici la sinagogi pline de toate neamurile (si nu doar de evrei) in Sabat si nu corecteaza pe nimeni nici macar aluziv. Trecusera ani de zile totusi.
QUOTE
Nu mai incerca sa ma convingi,

Eu nu postez pt. a convinge pe cineva. Duhul Sfant convinge dar la momentul oportun.
QUOTE
la judecata fiecare va raspunde pt. alegerea sa.

Amin ! thumb_yello.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 09:38 PM
Mesaj #353


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Se pare ca Abis are dreptate... discutiile contin prea multe atacuri la persoana... Haideti sa atacam doar subiectul si nu interlocutorii...
Thanks Abis!

Draga Bolt,
QUOTE
Auzi bade, cand spui ca ceva nu e corect ai grija sa spui si cum e corect. De unde stii ca acele zile n-au tinut tot 24 de ore daca D-zeu le numeste asa si tot asa le considera milioane de reprezentati ai Sai in decursul istoriei fara ca acestia sa fie corectati ?

Tu ai afirmat ca zilele Creatiei ar avea 24 ore, iar eu ti-am cerut concret sa-mi spui de unde deduci tu asta, caci noi stim de ce ziua terestra are acum 24 de ore: din cauza soarelui care e pe post de luminator si din cauza rotatiei pamantului care face o rotatie completa in jurul axei de 24 de ore... Ori chiar in primele zile ale Creatiei nu exista deloc soarele, iar pamantul era netocmit si gol, adica e greu de presupus vreo rotatie...
Deci notiunea de zi, are baza biblica caci acolo se vorbeste chiar de zi si se vorbeste si de seara si de dimineata, dar a specula mai departe ca acea zi ar fi avut chiar 24 de ore mi se pare fara justrificare si este o afirmatie gratuita...
Personal eu nu pot afirma cat a durat acea prima zi in ore, ca nu am nici o baza sa avansez vreo cifra... Poate sa fi durat 24 de ore la fel de mult cum poate sa fi fost de 100 de ore sau doar de 20 de secunde, caci la Dumnezeu orice este posibil...
Eu nu stiu cate milioane de oameni considera ca ziua Creatiei ar fi avut 24 de ore.... Pentru ca acolo nu ni se vorbeste deloc despre asa ceva... Este ca si cum eu pe baza faptului ca Dumnezeu e Duh, as avansa ideea ca ar avea culoarea alburie, ca stiu eu ca duhurile ar avea aceasta culoare...
Tu daca ma intrebi ce culoare are Dumnezeu, ti se pare normal ca eu sa spun ca alb, iar tu cand zici ca nu am baza sa spun ca e alb, eu sa replic ca daca tu ma contrazici cu albul e musai sa avansezi alta culoare?!
Din toata discutia cu orele Creatiei, eu nu am vrut decat sa scot in evidenta faptul ca are importanta notiunea de numar de zi si nu o anumita denumire sau lungime... De exemplu, daca de maine tu te-ai muta pe Saturn sau chiar in alt sistem solar, pe o planeta unde pot fi chiar doi sori (lucru posibil de realizat de catre om), unde ziua nu are 24 de ore, tu ai incepe sa tii ziua de odihna bazat pe ce?! Nu tot pe ziua de acolo, si nu tot incepand sa numeri zilele de la 1 si intr-a saptea sa tii odihna.. Sau tu crezi ca acolo esti absolvit de a te mai ruga lui Dumnezeu...
Repet - am incercat doar sa arat ca la nivelul Creatiei, in ceea ce privesc zilele, important este numerotarea lor... Iar a saptea trebuie inchinata Domnului... Daca noi am lucra 9 zile si apoi ne-am odihni am gresi... Daca am lucra 5 zile si apoi ne-am odihni, iar am gresi... dar daca noi lucram 6 zile si intr-a saptea ne odihnim, la fel ca Domnul, e clar ca nu avem cum gresi, mai ales ca noi in aceasta a saptea zi traim mai mult Invierea Domnului care ne da viata adevarata...
Cu sambatarii eu nu as avea nimic daca nu ar fii ramas in VT, si ar serba si ei Invierea Domnului, si daca Domnul nu ar fi vorbit clar de o alta zi de odihna... Acolo, nu exista nici o baza sa spunem ca nu ar fi vorba de ziua de odihna din porunca a patra, care deja fusese batuta-n cuie ca numita Sambata, caci ni se face chiar precizarea referitor la porunca a patra:
4 Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale". <-Asta e clar referire la porunca a 4-a, fara dubiu...
5 Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
Si acum, atentie aici:
6 Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
Tocamai de aceea, ce face Dumnezeu referitor strict la ziua de odihna din porunca a 4-a, indicata cu doua versete mai sus:
7 Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".
(Evrei 4)
Pentru mine este clar ca aici Dumnezeu a hotarat o noua zi de odihna, iar aceasta nu poate fi alta decat ziua in care a stralucit Domnul in Inviere... Introducerea unor termeni straini Biblei ca de exemplu:"odihna ascultarii" pe care tu il folosesti din plin, mie mi se pare un fel de perdea de fum, caci acolo e vorba de "odihna Domnului" si nu "odihna ascultarii" caci asa ceva nu exista, ca este ilogic sa asociezi astfel cele doua cuvinte.. Pur si simplu nu au sens... Tu pur si simplu pui doua cuvinte unul langa altul, fara sa-ti dai seama ca ele nu spun nimic, si nu au nici o legatura cu se spune in text...
In text avem asa:
cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
pentru ca a intelege prin odihna lui Dumnezeu, ceea ce spui tu, adica "odihna ascultarii", este iarasi non sens, cum de altfel si mai departe, a intelege prin "s-a odihnit de lucrarile lui", in loc de acea odihna sa intelegem "odihna ascultarii"... Este clar ca este non sens a folosi aceasta expresie:"odihna ascultarii", caci niciunde nu este ea folosita in Biblie, dar este evident si ilogica aceasta asociere de cuvinte...
Mai mult, chiar se precizeaza:
11 Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeaşi pildă a neascultării, De aici vedem ca exista o pilda, adica un exemplu, al neascultarii, dupa cum exista si pilda a ascultarii... Ce inseamna aceasta pilda? Ca unii s-au odihnit in odihna Domnului caci au intrat in odihna Domnului, deoarece si Domnul a fost in odihna Sa, caci zice ca S-a odihnit si El de ale Sale..... Iar despre odihna Domnului ar fi caraghios sa folosim cuvintele "odihna ascultarii"..., caci Domnul de cine sa mai asculte...
Acolo, dupa cum vezi, intelesul e simplu si direct, nu e cazul sa apelezi la asocieri ciudate de cuvinte, luate din versete diferite...

Daca tu Bolt, zici ca de ce nu am sarbatori moartea Lui si nu Invierea, pe motiv ca daca nu era moartea, nu putea fi nici Invierea, atunci este ca si cum ai spune ca ar trebui sa ne inchinam si satanei, ca daca nu ar fi satana sa ne ispiteasca, noi nu am putea sa ne mantuim si sa fim langa Dumnezeu... Mantuitorul a zis ca omul trebuie sa fie ispitit si El S-a lasat ispitit de satana, la fel S-a lasat omorat, dar daca vezi bine, vei vedea ca atat satana cat si moartea sunt doar mijloace prin care omul se lamureste cu sufeltul, ca aurul in foc, ca sa se mantuiasca si sa fie langa Dumnezeu.... Prin urmare, noi nu avem cum sa sarbatorim moartea in locul Invierii, caci scopul este Invierea si nu moartea... De aceea, chiar Invierea este mai importanta decat Creatia, caci s-a vazut ca dupa Creatie omul a cazut in pacat, adica s-a lasat ispitit si a fost ispitit cu adevarat de satana... Ori Invierea inseamna mai mult decat Creatia, tocmai ca arata ca omul poate invinge ispitele satanei... Prin urmare, nu orice se naste se mantuieste, adica Invie, ci important este doar ca sa Invii... Sau altfel spus: daca nu Invii, degeaba te-ai nascut, ba mai mult: mai bine nu te nasteai....
Eu asta as vrea sa spun referitor la mesajul Noului Testament, fata de noua zi de odihna, ziua Domnului, si este ce am inteles eu prin prisma dogmei ortodoxe... Daca am inteles gresit, sa spuna fratii mei ortodocsi, unde am gresit, ca stiut este ca nu prea ma duce capul... Si daca ei vor spune cum este altfel corect, eu o sa le fac ascultare si o sa-i urmez pe ei spre Iisus Hristos, pe calea cea dreapta....
O scurta discutie mai am cu tine Bolt, si anume:
QUOTE
QUOTE
Te-am mai intrebat de ce ai afirmat ca Dumnezeu ar fi stins lumina prima in ziua a patra?

Iar eu acum te intreb unde ai citit tu asa ceva ?

Pai cum unde:in postul asta, unde ai scris, cand te-am intrebat eu:
QUOTE

QUOTE
Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?

La sfarsitul zilei 4.

Si eu te-am intrebat, din nou, unde scrie acolo ca la sfarsitul zilei a patra Dumnezeu a facut ce spui tu, adica a stins vreo lumina? Atata tot...

Apoi o alta problema de care vad ca tu te folosesti iarasi gratuit si artificial:
QUOTE
Decalogul - Legea morala scrisa de D-zeu Insusi si cartea (zapisul) legii - legile ceremoniale arhetipice scrise de Moise la indicatiile lui D-zeu.
Unde a impartit Dumnezeu legile Lui in morale, ceremoniale si nu mai stiu de care?
Poti indica vreun verset in Bibie unde a facut Dumnezeu aceasta impartire?
Apoi unde a spus Dumnezeu, ca tu poti sa clasifici legile dupa cum consideri tu, si apoi la unele asezaminte vesnice date de El, poti renunta, iar la altele nu? Poti da vreun citat? Care?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 09:44 PM
Mesaj #354


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
eu vad tot ziua a saptea,


Pai a 7-a e Sambata (Shabbat = odihna).

Pt. ca asa postulezi tu sau cum ? Iete ca la noi ziua a 7-a e Duminica, sic ! smile.gif
QUOTE
QUOTE
Intelegi ce poti, pt. ca eu nu am spus ca Decalogul este o umbra, ci ca acesta a fost reformulat/improspatit de catre Iisus si prin faptele sale


Care fapte ?

Ti s-a tot spus, dar rabdarea are o limita...Revezi reformularea noua a vechiului Decalog in Matei 22 in care nu-i nici urma de sambata, si faptul ca Iisus a atras atentia asupra tinerii sambetei (spre nemultumirea si furia iudeilor dar si a lui Bolt rolleyes.gif ) si a facut vindecari in acea zi...
QUOTE
Eu cred ca te surprinde profund extensia rationamentului evenimentelor din crestinism acolo unde nu e cazul.

"Extensiile" tale ilogice nu ma mai surprind, ne-ai obisnuit deja cu ele...NU poate fi vorba despre sarbatorirea crucificarii (desi si asta se tine prin post sever vinerea) ci de sarbatoarea cea mai importanta din istoria omenirii, cea a Invierii Mantuitorului nostru...
QUOTE
Referinta e legata de legea ceremoniala, zapisul scris de Moise si nu de Decalog. Conform rationamentului tau, umbra a celor viitoare ar fi si celelalte 9.

Eu zic sa ne mai scutesti nitel cu ceremonialu' legal si cu moralu'/imoralu' lu' peste prajit...Acolo zice clar "sambete" nu inchipuirile tale...
QUOTE
D-zeul Isus a tinut Sambata.

Ipse dixit, ilogic...pana una alta nu ai facut altceva decat sa te faci de ras cu pseudorationamentele tale cum ca vindecarile infaptuite de Iisus sambata = odihna si repaus, aka shabat smile.gif
QUOTE
Exact acolo unde te prefaci tu ca n-o vezi. Ai 2 elemente in acel pasaj care se repeta : odihna si ascultarea. Care odihna ? Aia implicata de tema pasajului -ascultarea evreilor de evenghelie.

Fugi bre de-aci, ca deja o dai in balarii cu "odihna implicata de ascultarea evreilor de evanghelie"... rofl.gif
Cand e clar pt. orcine care stie sa citeasca un text ca este vorba despre "acea odihna", adica echivalenta omeneasca a odihnei lui D-zeu...

10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii


QUOTE
Razi de D-zeu nu de mine. Nu reiese de absolut nicaieri ca o zi a creatiei ar fi avut variatii de natura sa nu suporte descrierea seara + dimineata si sa fie numita zi, in limbajul cel mai comun al tuturor cititorilor Cuvantului divin.

D-zeu nu ti-a lasat indicii ca tu sa "deduci" ca zilele Creatiei erau intervale de 24 de ore. Alternanta seara/dimineata exista si pe Pluto, poate in cele din urma o sa te prinzi ca acest interval nu inseamna ceva fix ci depinde de viteza de rotatie a unei planete oarecare (cu atat mai putin cand Lumea nu era desavarsita)... hh.gif

Acest topic a fost editat de Artanis: 1 May 2006, 11:00 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 10:10 PM
Mesaj #355


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Clopotel)
Pentru mine este clar ca aici Dumnezeu a hotarat o noua zi de odihna, iar aceasta nu poate fi alta decat ziua in care a stralucit Domnul in Inviere... Introducerea unor termeni straini Biblei ca de exemplu:"odihna ascultarii" pe care tu il folosesti din plin, mie mi se pare un fel de perdea de fum, caci acolo e vorba de "odihna Domnului" si nu "odihna ascultarii" caci asa ceva nu exista, ca este ilogic sa asociezi astfel cele doua cuvinte.. Pur si simplu nu au sens... Tu pur si simplu pui doua cuvinte unul langa altul, fara sa-ti dai seama ca ele nu spun nimic, si nu au nici o legatura cu se spune in text...

Si stii ce mai este caraghios ? Trecand pe langa hilarul alaturarii ilogice a celor 2 termeni, este faptul ca nu poate gasi acolo ambele cuvinte, pt. ca NU exista "ascultare" ci "neascultare" wub.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 10:40 PM
Mesaj #356


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Artanis,
Eu de fapt inteleg unde vrea el sa bata, dar e gresit ce vrea sa zica, ca nu are ca scop decat deturnarea intelesului corect, in alta parte... In fapt putem spune ca de fapt exista si ascultare, de vreme ce acolo se spune:
cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale
Adica asta inseamna ca au fost totusi si unii care au ascultat de Dumnezeu si au intrat in odihna Lui...
Eu nu am vrut decat sa arat ca asocierea:"odihna ascultarii " este incorect folosita, deoarece odihna este a lui Dumnezeu si nu a ascultarii...Ascultarea e de Dumnezeu... Sau altfel spus: din text reiese: ca au fost unii care au dat pilda, sau exemplu de ascultare si au intrat in odihna Domnului, dupa cum unii au dat pilda de neascultare si nu au intrat in odihna Domnului...
Probabil ca Bolt, daca analizeaza bine, tot la aceasta concluzie va ajunge, dar in dogma lui e folosita, probabil, acea expresie, ca sa distraga atentia de la intelesul corect, si sa te duca cu gandul in alta parte, cum ca nu ar avea nimic de-a face cu porunca a 4-a pomenita chiar cu doua versete mai sus...
Tehnica aceasta este des folosita in iluzionism de exemplu, cand cu o mana faci figuri de stil gratuite ca sa atragi atentia asupra ei, iar cu cealalta mana, faci scamatoria, si la sfarsit omul zice: "wow... ce tare e: din palma lui se fac cu adevarat banii aceia..." Ia sa nu fi facut el figurile de stil (care repet, nu au alt rol decat de a distrage atentia de la esential) cu mana cealalta; mai reusea el sa pacaleasca oamenii? Asa si Bolt: daca nu ar folosi aceste figuri de stil: "odihna ascultarii", "legi morale", "legi ceremoniale" etc...(cuvinte mari nu-i asa? - cu intelesuri adanci si datatoare (dar si distragatoare) de indelungi ganduri), ar mai avea vreo logica ce spune el? E simplu, pur si simplu, din discursul lui, scoti cuvintele mari, care oricum nu apar in Biblie, si vezi ce inteles capata fraza lui...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 10:49 PM
Mesaj #357


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Tu ai afirmat ca zilele Creatiei ar avea 24 ore, iar eu ti-am cerut concret sa-mi spui de unde deduci tu asta,

Fix din modul in care sunt descrise si denumite de Creator. Fix din tacerea lui D-zeu cu privirea la o posibila variatie intre primele 3 si urmatoarele 4. Si fix din modul de intelegere a lor de catre poporul Sau reprezentant care niciodata nu a fost corectat prin vreo revelatie cu privire la asa ceva. Auzi, eu tot nu inteleg un lucru la tine. Ce tot ii dai tu cu diferentele cronologice intre primele 3 si ultimele 4 din moment ce noi vorbim de a 7-a ?
QUOTE
Ori chiar in primele zile ale Creatiei nu exista deloc soarele, iar pamantul era netocmit si gol, adica e greu de presupus vreo rotatie...

Atunci de ce D-zeu foloseste aceeasi terminologie ? Vezi ce simpla e deductia ? Un D-zeu corect nu face un de un limbaj inexact.
QUOTE
Deci notiunea de zi, are baza biblica caci acolo se vorbeste chiar de zi si se vorbeste si de seara si de dimineata, dar a specula mai departe ca acea zi ar fi avut chiar 24 de ore mi se pare fara justrificare si este o afirmatie gratuita

Nu-ti da voie limbajul folosit si descrierea lor sa crezi una ca asta.
QUOTE
Personal eu nu pot afirma cat a durat acea prima zi in ore, ca nu am nici o baza sa avansez vreo cifra..

Ai descrierea si afirmatia divina.
QUOTE
Poate sa fi durat 24 de ore la fel de mult cum poate sa fi fost de 100 de ore sau doar de 20 de secunde, caci la Dumnezeu orice este posibil...

Pierzi din vedere ca ziua 7 nu avea cum sa dureze atat.
QUOTE
Eu nu stiu cate milioane de oameni considera ca ziua Creatiei ar fi avut 24 de ore..

Cateva zeci poate sute. Cert e ca majoritatea covarsitoare a creationistilor biblici considera asa. Nu iau in discutie efectele diluviale asupra geotectonicii si dinamicii terestre care nu a schimbat in mare masura aceasta durata.
QUOTE
Din toata discutia cu orele Creatiei, eu nu am vrut decat sa scot in evidenta faptul ca are importanta notiunea de numar de zi si nu o anumita denumire sau lungime.

Importanta are tot ce a zis D-zeu. El a zis zi si a descris-o corespunzator. Daca n-ar fi important n-are da o porunca referitor la un interval temporal.
QUOTE
De exemplu, daca de maine tu te-ai muta pe Saturn sau chiar in alt sistem solar, pe o planeta unde pot fi chiar doi sori (lucru posibil de realizat de catre om), unde ziua nu are 24 de ore, tu ai incepe sa tii ziua de odihna bazat pe ce?!

Intri intr-un spatiu speculativ cu totul irelevant. Noi suntem terani si D-zeu a scris pt. noi. Daca totusi voi merge pe alta planeta voi respecta timpul aceleia. Dar atat timp cat suntem aici sa nu ascundem padurea dupa copaci ca Isus n-a facut-o.
QUOTE
Repet - am incercat doar sa arat ca la nivelul Creatiei, in ceea ce privesc zilele, important este numerotarea lor.

Iar vin si completez astfel : descrierea, ordinea si intervalul orar sugerat de denumirea folosita de Inspiratie. Nu vrei tu sa crezi ca ziua atunci avea tot 24 de ore +, - inca ceva - e treaba ta. Noi vorbim de Decalog in general si de o anumita porunca in special.
QUOTE
dar daca noi lucram 6 zile si intr-a saptea ne odihnim, la fel ca Domnul, e clar ca nu avem cum gres

Teoria ta pierde din vedere un aspect practic. Cine are caderea sa dea startul si astfel sa stabileasca ciclicitatea ? Cine stabileste ordinea ? Conform raportului biblic privind startul si succesiunea, ziua 7 e Sambata iar ziua 1 e Duminica.
QUOTE
Cu sambatarii eu nu as avea nimic daca nu ar fii ramas in VT, si ar serba si ei Invierea Domnului, si daca Domnul nu ar fi vorbit clar de o alta zi de odihna...

Ei au ramas in Cuvantul divin si nu in VT. Cu atat mai mult cu cat VT este si el Cuvantul lui D-zeu.
Invierea nu-i poruncita de D-zeu in locul Sabatului poruncii 4.
Iar D-zeu n-a vorbit nici o clipa de alta zi de odihna in porunca 4 ci de alta zi in care-i asteapta pe evrei sa intre in odihna in care au intrat deja crestinii - cea a ascultarii de evanghelie.
QUOTE
Acolo, nu exista nici o baza sa spunem ca nu ar fi vorba de ziua de odihna din porunca a patra, care deja fusese batuta-n cuie ca numita Sambata, caci ni se face chiar precizarea referitor la porunca a patra:
4 Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale". <-Asta e clar referire la porunca a 4-a, fara dubiu...

Pai este omule vorba si de porunca 4 acolo dar prin paralelismul odihnelor si nu ca ar fi vorba de schimbarea poruncii. Dubiul e urias ca ar fi vorba de asa ceva deoarece porunca e amintita tocmai pt. a nu se face confuzia. Evreii credeau ca odihna sabatica e tot ce le trebuie. Pavel le spune ca mai trebuie una - a ascultarii de evanghelie. De aceea e amintita porunca 4, pt. a face diferenta si nu confuzia.
QUOTE
5 Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".

Amin ! Deci e clar ca nu intri in odihna lui D-zeu ca evreu doar pazind Sabatul daca nu primesti evanghelia. Ce nu ti-e clar ? Asta le spune Pavel de fapt.
QUOTE
6 Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,

Pai si ce alta odihna le vestea Pavel evreilor decat cea pe care ei o respingeau - Isus ? Nu e data pilda neintrarea celorlalti datorita nesupunerii ? Pai aia au tinut Sabatul cu varf si indesat si totusi D-zeu spune ca n-au intrat in odihna Lui. Concluzia ? Voi parafraza :
"Evreilor, le spune Pavel, nu tinand doar Sabatul poruncii 4 intrati in odihna lui D-zeu ci primind si traind evanghelia. Vedeti ca altii n-au intrat in odihna lui D-zeu pt. ca n-au ascultat chemarea. Nu repetati greseala ci intrati ca si noi (crestinii) in odihna ascultarii de El prin evanghelie. De aceea D-zeu mai are rabdare si va asteapta din nou (o noua zi) pt. a intra in odihna Sa sabatica."
De unde pana unde spune Pavel acolo de sarbatoarea invierii, ziua 1 si inlocuirea celei de-a 7 cu ea ? Nici vorba de asa ceva.
QUOTE
Pentru mine este clar ca aici Dumnezeu a hotarat o noua zi de odihna, iar aceasta nu poate fi alta decat ziua in care a stralucit Domnul in Inviere...

Conform carui text ca asa ceva nu exista nicaieri.
QUOTE
Daca tu Bolt, zici ca de ce nu am sarbatori moartea Lui si nu Invierea, pe motiv ca daca nu era moartea, nu putea fi nici Invierea, atunci este ca si cum ai spune ca ar trebui sa ne inchinam si satanei, ca daca nu ar fi satana sa ne ispiteasca, noi nu am putea sa ne mantuim si sa fim langa Dumnezeu..

Alt rationament eronat si parabiblic. Prezenta lui Satan nu a fost un eveniment dezirabil si planificat. Fara el, nici nu mai putea fi vorba de despartire de D-zeu si ca atare nu mai murea nimeni pt. noi.
QUOTE
Prin urmare, noi nu avem cum sa sarbatorim moartea in locul Invierii, caci scopul este Invierea si nu moartea.

Pardon, atat intruparea, viata, moartea, invierea cat si revenirea, sunt 5 etape ale aceluiasi proces - al salvarii omului. Diseci lucrurile in mod arbitrar alegand unele si lasand altele. Care-i criteriul ?
QUOTE
De aceea, chiar Invierea este mai importanta decat Creatia,

E propria ta filozofie, D-zeu tacand la capitolul importantelor. Tot ce face El e important.
QUOTE
Daca am inteles gresit, sa spuna fratii mei ortodocsi, unde am gresit

Aoleu, mai bine sa ramana intre noi.
QUOTE
Si eu te-am intrebat, din nou, unde scrie acolo ca la sfarsitul zilei a patra Dumnezeu a facut ce spui tu, adica a stins vreo lumina?

Raspunsul dat a fost corespondent intrebarii. Amintesteti-o. Desi eu nu vad rostul acestei digresiuni.
QUOTE
Unde a impartit Dumnezeu legile Lui in morale, ceremoniale si nu mai stiu de care?

Clopotel, sunt inca o data suprins de crasa ta lipsa de notiuni biblice fundamentale. Nu mi-a fost dat sa intalnesc inca un crestin de alta confesiune care sa se bage-n discutii fara un minimum de bagaj de cunostite. Tu nu stii pana in ziua de azi ca D-zeu a dat o Lege morala in piatra si ca a dictat o suita de diferite legi lui Moise pe care acesta le-a scris intr-o carte de care Biblia abunda-n referinte ? Sunt cutremurat de asa ceva. Omule, e scandalos. Incearca totusi sa tii la imaginea celor pe care-i reprezinti macar. Eu aveam in parohie batrani de 80 de ani care stiau asa ceva pe de rost iar tu... Nu se poate...
QUOTE
Poti indica vreun verset in Bibie unde a facut Dumnezeu aceasta impartire?

Sper sa nu exagerez dar cred ca-l postez a cincea oara, acum ceva mai dezvoltat :

Exod 21.1 : "Iată legile, pe care le vei pune înaintea lor."

Exod 24.3,4 : "Moise a venit şi a spus poporului toate cuvintele Domnului şi toate legile. Tot poporul a răspuns într-un glas: "Vom face tot ce a zis Domnul." Moise a scris toate cuvintele Domnului."

Exod 24.7 : "A luat cartea legământului, şi a citit-o în faţa poporului. Ei au zis: "Vom face şi vom asculta tot ce a zis Domnul."
Iosua 8.31 : "cum poruncise copiilor lui Israel Moise, robul Domnului, şi cum este scris în cartea legii lui Moise"

2 Imparati 14.6 : "Dar n-a omorât pe fiii ucigaşilor, căci aşa este scris în cartea legii lui Moise, unde Domnul dă următoarea poruncă: "Să nu se omoare părinţii pentru copii, şi să nu se omoare copiii pentru părinţi; ci fiecare să fie omorât pentru păcatul lui."

2 Cronici 34.14 : "În clipa când au scos argintul care fusese adus în Casa Domnului, preotul Hilchia a găsit cartea Legii Domnului, dată prin Moise."

Neemia 8.1 : "Când a venit luna a şaptea, copiii lui Israel erau în cetăţile lor. Atunci tot poporul s-a strâns ca un singur om pe locul deschis dinaintea porţii apelor. Au zis cărturarului Ezra să se ducă să ia cartea Legii lui Moise, dată de Domnul lui Israel."

Daca Biblia e inspirata de D-zeu atunci suntem de acord ca El face si delimitarea acolo unde da 10 porunci pe table de piatrta iar restul i le dicteaza lui Moise care le scrie intr-o carte.

QUOTE
Apoi unde a spus Dumnezeu, ca tu poti sa clasifici legile dupa cum consideri tu,

Pai asta considera orice cititor al Cartii. E evidenta subimpartirea in functie de redactor, continut si scop. Tu chiar nu poti judeca singur fleacurile astea ?
QUOTE
si apoi la unele asezaminte vesnice date de El, poti renunta, iar la altele nu?

Bineinteles. Tu sigur ai deschis vreodata Scriptura. Acuma pe bune, raman perplex, nimeni nu mi-a mai cerut asa ceva.
QUOTE
Poti da vreun citat? Care?

Nici nu-i nevoie de citat ca ne umplem de asa ceva. E suficient sa stim care a fost rolul celor 2 legi si in ce se intampla odata cu crucificarea lui Isus. Adu-ti aminte de perdeaua de la templu care s-a rupt cand Isus si-a dat ultima suflare. wink.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 10:50 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Clopotel)
Eu nu am vrut decat sa arat ca asocierea:"odihna ascultarii " este incorect folosita, deoarece odihna este a lui Dumnezeu si nu a ascultarii...Ascultarea e de Dumnezeu... Sau altfel spus: din text reiese: ca au fost unii care au dat pilda, sau exemplu de ascultare si au intrat in odihna Domnului, dupa cum unii au dat pilda de neascultare si nu au intrat in odihna Domnului...

Exact asta i-am aratat si eu lui Bolt, dar aparent zadarnic...chiar devine mai ceva decat o telenovela incrancenarea acestuia de a se agata de niste gogomanii debitate initial, in loc sa-si accepte limitele interpretarilor lui care devin de-a dreptul penibile...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2006, 11:29 PM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Bolt)
Care din ele omule, deoarece Pavel vorbeste in pasaj de 2 odihne ? Una a poruncii 4 si alta care vine prin ascultarea de D-zeu. E o banalitate de pasaj. Nu trebuie sa fii un savant ca sa-l intelegi. Pavel cheama evreii la odihna in care el ca si crestin intrase deja.
Pt. ca ma exprim mai greu sa facem o schita:

odihna la care nu au ajuns evreii ----> ii corespunde o zi (ziua de odihna a V. T.)
odihna promisa prin Iisus Hristos -----> ii corespunde o alta zi (Ev.4,8) , stabilita de Dumnezeu

Cred ca pina aici nu exista obiectii.

Ce inseamna asadar pt. tine o "noua" zi (o alta zi de odihna)?

Am aruncat o privire si in alte Biblii (protestante rom., engleza). Intelegerea diferita ar putea fi explicata si de diferentele de traducere. Cea mai clara mi se pare cea ortodoxa, in cea protestanta am gasit o fraza ininteligibila - v. 7, care vrea sa sugereze ca "Astazi" este acea zi, dar nu e clara:<< El hotaraste din nou o zi: "Astazi", zicind in David, dupa atita vreme, cum s-a spus mai spus, "Astazi daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!">>. Asta ar putea duce la interpretarea ca astazi e ziua de odihna, ca e in fiecare zi, daca nuai inima impietrita. Dar atunci nu mai au sens restul pasajelor in care e vorba de noua zi de odihna a Domnului.
Din cea ortodoxa, de unde am mai dat citatul citeva mesaje in urma, inteleg ca aceasta schimbare a zilei are loc "astazi" (in zilele in care propovaduia Sf. Pavel), de aceea se solicita credinciosilor sa nu aiba inima impietrita (la modificare) si sa nu fie neascultatori.

Totusi, in toate e clar ca e vorba de o alta zi, dar precum cea de Sabat (odihna).
Deci o zi a Domnului, alta decit Simbata. Care?

Acum, dupa ce am postat am citit ce a mai scris Bolt.
Inteleg ca interpretarea lui transforma "o alta zi" in "o altfel de zi", in care credinciosul adauga ceva in plus, credinta in Iisus. Dar asta cade, pt. ca nu avem noi caderea sa schimbam ceea ce Sf. Pavel spune numai aici de 2 ori - o alta zi de odihna si o noua zi.
In Biblia protestanta, versetul 9 e astfel scris:" Ramine dar o odihna ca cea de Sabat pt. poprul lui Dumnezeu." (Asemanatoare, se repeta, sfintita, dar nu identica).

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 May 2006, 11:47 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 11:47 PM
Mesaj #360


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
Acuma pe bune, raman perplex, nimeni nu mi-a mai cerut asa ceva.

Nici eu nu ti-as fi cerut daca tu nu te foloseai de aceste argumente... In acest caz este normal sa te intreb pe ce baza aduci acele argumente...
Daca tu imparti legile lui Dumnezeu dupa o anumita regula, si apoi pe baza impartelii renunti la unele legi si pastrezi altele, nu ti se pare normal sa te intreb pe ce baza si cu a cui porunca ai facut imparteala?
Personal nu ma deranjeaza si nu este o noutate pentru mine imparteala legilor... Problema intervine cand tu folosesti imparteala legilor ca sa scapi de unele si sa pastrezi altele... Pentru asta ti-am cerut temei biblic pe care vad ca tu nu esti in stare sa mi-l dai ca nici nu ai cum, ci doar "ramai perplex" ca te intreb...
QUOTE
Ce tot ii dai tu cu diferentele cronologice intre primele 3 si ultimele 4 din moment ce noi vorbim de a 7-a ?

Simplu - ca sa vezi ca ziua a saptea este importanta ca numar, adica sa fie a saptea, si nu ca denumire...
Iar daca mai realizezi si ca ziua a saptea a Creatiei, nu ai baza sa spui ca ar fi egala ca durata (ore) cu ziua de Sambata, atunci vei intelege mai usor ca numarul zilei e relevant si nu denumirea ei...Iar ziua intai a Creatiei nu avem motive sa credem ca nu ar fi fost egala cu ziua a 7-a, pe cand ziua I a Creatiei avem motive sa ne indoim ca ar fi avut 24 de ore, caci motivele pentru care ziua de Sambata are astazi 24 de ore, atunci nu existau... Asta e tot...
QUOTE
Atunci de ce D-zeu foloseste aceeasi terminologie ?

Simplu - Dumnezeu a considerat ca e important pentru om sa stie ca a Creat in 6 zile, fara a arata omului cate ore a durat mai exact Creatia Sa, la fel cum nu a precizat mai mult nici despre nasterea Fiului, de ex., decat ca L-a nascut... Orice speculatie mai mult pe baza acestora, este o simpla speculatie, si e folosita de regula in functie de interese...
Eu ca sa serbez Duminica, nu am nevoie sa arat ca ziua Creatiei a avut fix 24 de ore ca astazi, caci eu serbez atunci Invierea Domnului, si mai sunt si in odihna Domnului in ziua a 7a... In schimb tu se pare ca ai nevoie sa arati ca ziua Creatie a avut 24 de ore ca si astazi, caci pentru tine nu numarul zilei conteaza ci denumirea ei... Diferenta fiind esentiala...
QUOTE
Pierzi din vedere ca ziua 7 nu avea cum sa dureze atat.
Pe ce baza afirmi asta? De ce eviti sa discuti la concret? Ai vazut ca eu dau si citatul sau macar fac referire la el, cand afirm ceva atat de categoric...
QUOTE
Cateva zeci poate sute. Cert e ca majoritatea covarsitoare a creationistilor biblici considera asa. Nu iau in discutie efectele diluviale asupra geotectonicii si dinamicii terestre care nu a schimbat in mare masura aceasta durata.
Dupa cum ai vazut nici eu nu iau in calcul datele terestre de astazi ci doar ce spune Biblia la Fecerea...
Apoi eu nu tin sa-i contrazic aiurea pe creationistii de care vorbesti, ci doar doresc sa-mi arate unde se precizeaza ca ziua Creatiei ar fi avut 24 de ore ca astzi, cand nu exista nici Soarele iar pamantul era netocmit si gol... Nu doresc decat sami dea capitolul si versetul ca ma descurc eu dupa aceea...
QUOTE
Intri intr-un spatiu speculativ cu totul irelevant.

Nu am speculat nimic, eu doar am pus o intrebare cand tu faci o afirmatie...: pe ce baza afirmi? Iar tu in loc sa dai citatul, esti cel ce face speculatia cum ca asa e musai sa fie... Ori asta nu e un argument...
QUOTE
Noi suntem terani si D-zeu a scris pt. noi. Daca totusi voi merge pe alta planeta voi respecta timpul aceleia.
Bravo... Iar daca Dumnezeu iti permite sa mergi pe alta planeta, atunci cum ramane cu Sambata ta care nu are 24 de ore? Tu crezi ca mai exista alta planeta in sistemul solar cu ziua de 24 de ore? Tu crezi cumva ca atunci cand parasesti planeta Il parasesti si pe Dumnezeu?
QUOTE
Teoria ta pierde din vedere un aspect practic. Cine are caderea sa dea startul si astfel sa stabileasca ciclicitatea ? Cine stabileste ordinea ? Conform raportului biblic privind startul si succesiunea, ziua 7 e Sambata iar ziua 1 e Duminica.
Poate ca aici e punctul crucial... E clar ca la un moment dat s-a dat startul... Dar acel citat, care zice ca Dumnezeu da o noua zi de odihna, oare nu poate insemna un nou start? A fost odata un start si o lege care guverna acel parcurs, acum ca avem o noua Lege, deoarece Dumenzeu a venit intre noi, e clar ca avem de-a face si cu un nou start, si ne spune si de ce: ca unii, care de fapt sunt majoritatea, nu au intrat in odihna Lui..
QUOTE
Pai aia au tinut Sabatul cu varf si indesat si totusi D-zeu spune ca n-au intrat in odihna Lui.

Pai tocmai, ca au tinut sabatul cu varf si indesat, ajungand pana acolo incat l-au hulit pe Dumnezeu ca vindeca sambata, astfel incat Dumnezeu a fost nevoit sa le reaminteasca ca El e Domn si al sambetei... Asta e sabatul pe care l-au tinut ei, care e departe de a fi in odihna lui Dumnezeu... Deci una e sa ti sabatul cum vrei tu, si alta e sa ti sabatul cum a vrut Dumnezeu... De aceea a si dat o noua zi de odihna, caci in vechea zi de odihna, evreii tinand-o cu vardf si indesat cum spui tu, faceau pilda neascularii...
QUOTE
De aceea D-zeu mai are rabdare si va asteapta din nou (o noua zi) pt. a intra in odihna Sa sabatica."

Unde scrie asta? Acolo scrie clar ca le da o noua zi de odihna, caci in vechea zi de odihna nu s-au odihnit in odihna Lui.. Si spera ca in aceasta noua zi de odihna, oamenii sa nu cada din nou in pilda neascultarii... Sper ca nu o sa o dai iarasi in simboluri cum ca de fapt zi ar fi simbol...
QUOTE

QUOTE
De aceea, chiar Invierea este mai importanta decat Creatia, 

E propria ta filozofie, D-zeu tacand la capitolul importantelor. Tot ce face El e important
Nu e nici o filozofie aici... De creat am fost creat... Acum nu trebuie decat sa ma uit inainte sa vad ce fac, si nu in urma... Nimic din urma nu ma poate salva... Singura sansa este numai inainte, iar inainte este Invierea... Creatia este in urma, si nu-mi garanteaza nimic...
QUOTE
Tu nu stii pana in ziua de azi ca D-zeu a dat o Lege morala in piatra si ca a dictat o suita de diferite legi lui Moise pe care acesta le-a scris intr-o carte de care Biblia abunda-n referinte ?
Pai eu stiu ca a dat acele legi, dar nu-mi aduc aminte sa fi citit in Biblie ca Dumnezeu a zis: acum dau legi morale, acum dau legi ceremoniale...Pe cele morale urmarile pe cele ceremoniale, cand vor muschii vostrii aruncati-le... In care capitol, verset zice asta?
QUOTE
Daca Biblia e inspirata de D-zeu atunci suntem de acord ca El face si delimitarea acolo unde da 10 porunci pe table de piatrta iar restul i le dicteaza lui Moise care le scrie intr-o carte.
Wow... acum am inteles... facem imparteala in functie de suportul pe care sunt poruncite: cele pe piatra sunt morale, cele dictate sunt ceremoniale.... Ce e pe piatra raman, ce e dictat de Dumnezeu, e doar facultativ...
Repet: nu am nimic impotriva impartelii: dar unde e scrisa in Biblie ca in functie de imparteala renuntam la unele porunci si la altele nu?



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 11:55 PM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Bravo... Iar daca Dumnezeu iti permite sa mergi pe alta planeta, atunci cum ramane cu Sambata ta care nu are 24 de ore? Tu crezi ca mai exista alta planeta in sistemul solar cu ziua de 24 de ore? Tu crezi cumva ca atunci cand parasesti planeta Il parasesti si pe Dumnezeu?

Iti dai seama ce complicat a fost pt. cei care au stat ceva timp pe Luna sau pt. cei de pe statia orbitala...e un cosmonaut rus care a stat vreo 18 luni pe Mir, si pt. acesta succesiunea dimineata-seara venea de mai multe ori pe "zi" ... rofl.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 2 May 2006, 08:08 AM
Mesaj #362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Pt. ca asa postulezi tu sau cum ?

Asa spune Cartea pe care tot te stradui s-o abordezi cu succes si nu-ti iese.
QUOTE
Iete ca la noi ziua a 7-a e Duminica, sic !

Cand o-ti stabili voi succesiunea zilelor in Univers atunci poate o conta.
QUOTE
Revezi reformularea noua a vechiului Decalog

Nu exista asa ceva acolo. Posteaza textele.
QUOTE
si faptul ca Iisus a atras atentia asupra tinerii sambetei

A atras atentia in mod constructiv si.
QUOTE
si a facut vindecari in acea zi...

Cum era firesc sa faca.
QUOTE
"Extensiile" tale ilogice nu ma mai surprind

Ilogic e sa crezi ca tu ca om poti schimba o porunca scrisa de D-zeu.
QUOTE
NU poate fi vorba despre sarbatorirea crucificarii

Motivul fiind ?
QUOTE
ci de sarbatoarea cea mai importanta din istoria omenirii, cea a Invierii Mantuitorului nostru.

Unde spune D-zeu asta ?
QUOTE
Eu zic sa ne mai scutesti nitel cu ceremonialu' legal si cu moralu'/imoralu' lu' peste prajit...Acolo zice clar "sambete" nu inchipuirile tale...

Ia uite care Sambete :
Leviticul 23.38 : "Afară de aceasta să păziţi Sabatele Domnului, şi să vă aduceţi darurile voastre Domnului, să aduceţi toate jertfele făcute pentru împlinirea unei juruinţe şi toate darurile voastre făcute de bună voie."
Leviticul 25.2 : "Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Când veţi intra în ţara pe care v-o dau, pământul să se odihnească, să ţină un Sabat în cinstea Domnului."
Asta asa pe fuga.
QUOTE
Ipse dixit, ilogic.

Asa scrie peste tot.
QUOTE
pana una alta nu ai facut altceva decat sa te faci de ras cu pseudorationamentele tale cum ca vindecarile infaptuite de Iisus sambata = odihna si repaus, aka shabat

Pai asta e rationament hristic. El il explica. E odihna activa in favoarea omului. Asta era parte a misiunii Sale si nu avea cum sa inceteze. Gaseste tu un raport prin care in zi de Sabat Isus isi castiga existenta. El sau cei apropiati Lui.
QUOTE
Fugi bre de-aci, ca deja o dai in balarii cu "odihna implicata de ascultarea evreilor de evanghelie"

Unde scrie ca Pavel le vorbea evreilor de odihna invierii si Duminica ? rofl.gif
QUOTE
Cand e clar pt. orcine care stie sa citeasca un text ca este vorba despre "acea odihna", adica echivalenta omeneasca a odihnei lui D-zeu.

Asta e doar una din cele 2 odihne amintite in pasaj. Cu a doua cum ramane ? Aia in care e amintit Iosua si-n care spune Pavel ca ei (crestinii) deja sunt ?
QUOTE
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii

Si cand S-a odihnit D-zeu ? Nu in ziua 7 ? Odihna la care se face referire aici e prin paralelismul subiectelor - cea pe care o da ascultarea de D-zeu.
QUOTE
D-zeu nu ti-a lasat indicii ca tu sa "deduci" ca zilele Creatiei erau intervale de 24 de ore.

A lasat 2 : denumirea de zi si descrierea perioadei.
QUOTE
Alternanta seara/dimineata exista si pe Pluto

Exact. Deci daca Geneza era scrisa pt. plutonieni acea alternanta cu perioada ei urma sa fie ziua de pe Pluto. Aci e Terra si mergem pe masura ei. Ce-i asa de greu ?
QUOTE
poate in cele din urma o sa te prinzi ca acest interval nu inseamna ceva fix ci depinde de viteza de rotatie a unei planete oarecare

Paote ca in sfarsit ai sa-ti dai seama ca aici se dicuta situatia Terrei si nicidecum altceva. Faptul ca Saturn are ziua ei nu are legatura cu periodicitatea terestra. Nu saturnienilor a fost scrisa Geneza. Daca li s-ar fi scris lor, ar fi avut exact perioada data de un Soare al lor. Nimic mai simplu.
QUOTE
Trecand pe langa hilarul alaturarii ilogice a celor 2 termeni, este faptul ca nu poate gasi acolo ambele cuvinte, pt. ca NU exista "ascultare" ci "neascultare"

Ce vorbesti (citesti) dom'le ? Ia mai vezi aici :
Evrei 4.3 : "Pe când noi, fiindcă am CREZUT, intrăm în "ODIHNA", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!" Măcar că lucrările Lui fuseseră isprăvite încă de la întemeierea lumii."
Deci cine crede si asculta intra.
Evrei 4.6 : " Deci, fiindcă rămâne ca să intre unii în ODIHNA aceasta, şi pentru că aceia cărora li s-a vestit întâi vestea buna n-au intrat în ea, din pricina NEASCULTARII lor, "
Cine nu asculta nu intra in odihna.
Sunt termeni extrem de alturati si intr-o relatie logica.


@clopotel :
QUOTE
Adica asta inseamna ca au fost totusi si unii care au ascultat de Dumnezeu si au intrat in odihna Lui...

Exact. Iar evreii sunt invitati sa imite modelul celor care au intrat in acea odihna ascultand de D-zeu.
QUOTE
Eu nu am vrut decat sa arat ca asocierea:"odihna ascultarii " este incorect folosita, deoarece odihna este a lui Dumnezeu si nu a ascultarii.

Eu am facut uz doar de o scurtatura verbala. Citeste odihna ascultarii astfel : odihna sufleteasca ce vine prin ascultarea de D-zeu. Este exact acelasi lucru. Odihna ascultarii e ca pacea intelegerii etc.
QUOTE
Ascultarea e de Dumnezeu... Sau altfel spus: din text reiese: ca au fost unii care au dat pilda, sau exemplu de ascultare si au intrat in odihna Domnului, dupa cum unii au dat pilda de neascultare si nu au intrat in odihna Domnului...

Amin !
QUOTE
Probabil ca Bolt, daca analizeaza bine, tot la aceasta concluzie va ajunge, dar in dogma lui e folosita, probabil, acea expresie, ca sa distraga atentia de la intelesul corect, si sa te duca cu gandul in alta parte, cum ca nu ar avea nimic de-a face cu porunca a 4-a pomenita chiar cu doua versete mai sus

E pomenita pt. a nu lasa loc de confuzie. Deoarece evreii tineau Sabatul si totusi nu intrasera in odihna de care vorbea Pavel. De ce ? Pt. ca ascultarea de Sabat nu tinea loc de ascultarea de evanghelia pe care o predica D-zeu prin el.


@ioanV :
QUOTE
odihna la care nu au ajuns evreii ----> ii corespunde o zi (ziua de odihna a V. T.)

Fals. Pune in paranteza textul biblic si nu concluzia ta. Odihna la care n-au ajuns evreii DESI TINEAU SABATUL e odihna la care au ajuns ceilalti care L-au ascultat pe D-zeu in timp ce TINEAU SABATUL. Sunt amintiti cei din vremea lui Iosua, doar nu vrei sa zici ca aia erau duminicalisti.
QUOTE
odihna promisa prin Iisus Hristos -----> ii corespunde  o alta zi (Ev.4,8) , stabilita de Dumnezeu

Exact. O alta zi de raspuns la cererea lui D-zeu de a asculta de El. Acea alta zi nu-i una saptamanala ci e una a oportunitatii fata de rabdarea lui D-zeu catre poporul Sau din vechime.
Voi faceti o teribila confuzie crezand ca Pavel scrie epistola altora decat unora care aveau probleme cu D-zeu pe linia credintei in Isus. Asta era problema evreilor si nu care zi sa tina conform poruncii 4. Ascultarea de D-zeu era acceptarea lui Isus. De aici urma sa vina odihna.
QUOTE
Ce inseamna asadar pt. tine o "noua" zi (o alta zi de odihna)?

Sigur nu una saptamanala care conform textului poate fi oricare, acolo neexistand absolut nici o referire la inviere. Pasajul vorbeste de o noua zi-ocazie-oportunitate fata de rabdarea divina. Iar evreii trebuiau sa nu piarda aceasta ocazie asa cum o pierdusera unii in vechime. Uite cat de simplu e acest paralelism. Aia din vechime nu avusesera problema cu ziua tinuta conform poruncii 4 pt. a putea trage concluzia ca despre asta e vorba in pasaj. Problema lor fusese neascultarea. Cand sa asculte de D-zeu evreii carora le vorbea Pavel ? Cat mai repede. Asta e mesajul apostolului.
QUOTE
Asta ar putea duce la interpretarea ca astazi e ziua de odihna, ca e in fiecare zi, daca nuai inima impietrita.

Exact. Aia e "ziua" ascultarii. Odihna vine cand decizi sa asculti de D-zeu.
QUOTE
Dar atunci nu mai au sens restul pasajelor in care e vorba de noua zi de odihna a Domnului.

Ba da. E vorba de o noua zi deoarece poporul evreu primise o noua invitatie.
QUOTE
Din cea ortodoxa, de unde am mai dat citatul citeva mesaje in urma, inteleg ca aceasta schimbare a zilei are loc "astazi"

Pai vezi cat de absurd ar fi ? Daca orice cititor ar intelege ca D-zeu schimba ziua din porunca 4 la data citirii pasajului (sa zicem Marti) ar trebui sa inteleaga ca trebuie sa tina Martea. Ori nici vorba de asa ceva. Acel astazi denota urgenta si neamanarea ocaziei de a intra in odihna ce vine prin ascultarea de D-zeu, invitatie adresata evreilor. Ei aveau probleme cu neascultarea de D-zeu (respingandu-L pe Isus) si nu crestinii.
QUOTE
Totusi, in toate e clar ca e vorba de o alta zi, dar precum cea de Sabat (odihna).

Exact. O alta zi in care D-zeu ii asteapta sa raspunda chemarii. Care zi ? Cea mai apropiata cu putinta.
QUOTE
Inteleg ca interpretarea lui transforma "o alta zi" in "o altfel de zi", in care credinciosul adauga ceva in plus, credinta in Iisus.

O alta zi = o zi a ascultarii.
QUOTE
In Biblia protestanta, versetul 9 e astfel scris:" Ramine dar o odihna ca cea de Sabat pt. poprul lui Dumnezeu.

Exact. Mai corect ar fi asa : "ramane o odihna sabatica pt. poporul lui D-zeu". De aici si aluzia la caracteristica acelei noi zi de odihna - "o odihna asemanatoarea Sabatului". Nicidecum loctiitoare.



@clopotel :
QUOTE
Daca tu imparti legile lui Dumnezeu dupa o anumita regula, si apoi pe baza impartelii renunti la unele legi si pastrezi altele, nu ti se pare normal sa te intreb pe ce baza si cu a cui porunca ai facut imparteala?

Iti repet a nu stiu cata oara : nu eu imparta legile ci Cel care le-a dat. Nu eu hotarasc valabilitatea lor ci Cel care le-a dat.
QUOTE
Problema intervine cand tu folosesti imparteala legilor ca sa scapi de unele si sa pastrezi altele..

Ai o premisa gresita. Nu scaparea si pastrarea e scopul ci efectivitatea lor decisa de D-zeu.
QUOTE
Simplu - ca sa vezi ca ziua a saptea este importanta ca numar, adica sa fie a saptea, si nu ca denumire..

Iar eu te-am tot intrebat : bun, daca numarul e important, cine stabileste succesiunea astfel stabilind si numarul de ordine al lor ? D-zeu - logic. Conform raportului Sau ziua 7 e cea de Sabat. Azi la noi Sambata.
QUOTE
Iar daca mai realizezi si ca ziua a saptea a Creatiei, nu ai baza sa spui ca ar fi egala ca durata (ore) cu ziua de Sambata, atunci vei intelege mai usor ca numarul zilei e relevant si nu denumirea ei.

Cum sa fie numarul de ordine irelevant cad D-zeu zice clar : "a 7-a" ?
QUOTE
pe cand ziua I a Creatiei avem motive sa ne indoim ca ar fi avut 24 de ore, caci motivele pentru care ziua de Sambata are astazi 24 de ore, atunci nu existau

Nu exista motivul astral dar exista "motivul" unui Creator precis.
QUOTE
Simplu - Dumnezeu a considerat ca e important pentru om sa stie ca a Creat in 6 zile, fara a arata omului cate ore a durat mai exact Creatia Sa,

Care de fapt, zici tu, ca n-au fost 6 zile dar nu vii cu nici un argument biblic la asa ceva. Cam confuz d-zeul imaginat de tine. Pe de o parte numeste toate zilele la fel, le descrie ca fiind o succesiune seara + dimineata, dar paradoxal, ziua 2 nu e egala ca durata cu ziua 6. De ce ar mentine El confuzia ? Unde explica El aceasta ipotetica diferenta ? De ce ar numi si descrie la fel 2 intervale de timp cu durate atat de diferite ? Ca sa ce ?
QUOTE
Eu ca sa serbez Duminica, nu am nevoie sa arat ca ziua Creatiei a avut fix 24 de ore ca astazi,

Nici eu ca sa tin ziua 7. Importanta e ordinea (succesiunea) stabilita de Creator indiferent cat ar dura acele zile primordiale. De aceea nu am vazut de la bun inceput utilitatea digresiunii la care ai recurs. D-zeu spune a 7-a si atat. Bine-bine, cine stabileste care e a 7-a ? Tot El, fireste.
QUOTE
In schimb tu se pare ca ai nevoie sa arati ca ziua Creatie a avut 24 de ore ca si astazi, caci pentru tine nu numarul zilei conteaza ci denumirea ei..

Ce treaba are denumirea cu durata ? Indiferent de durata, denumirea e data de numarul de ordine stabilit de Creator. El a zis asa : ziua 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 (odihna). Ce zi sa tinem ? Nimic mai simplu - cea care a zis El, de odihna, a 7-a.
QUOTE
ci doar doresc sa-mi arate unde se precizeaza ca ziua Creatiei ar fi avut 24 de ore ca astzi, cand nu exista nici Soarele iar pamantul era netocmit si gol.

Printr-o banala deductie ce vine prin descrierea facuta de D-zeu tuturor zilelor. Creatorul nu avea nevoie de prezenta unui astru pt. a stabili o succesiune.
QUOTE
Bravo... Iar daca Dumnezeu iti permite sa mergi pe alta planeta, atunci cum ramane cu Sambata ta care nu are 24 de ore?

Reperul e ziua 7 si nu cat dureaza ea. D-zeu n-a spus : "tineti ultimele 24 de ore ci tineti ziua 7."
QUOTE
Dar acel citat, care zice ca Dumnezeu da o noua zi de odihna, oare nu poate insemna un nou start?

In nic un caz. Startul acolo e ascultarea de D-ze in opozitie cu neascultarea. Si nu startul unui nou ciclu saptamanal.
QUOTE
Pai tocmai, ca au tinut sabatul cu varf si indesat, ajungand pana acolo incat l-au hulit pe Dumnezeu ca vindeca sambata, astfel incat Dumnezeu a fost nevoit sa le reaminteasca ca El e Domn si al sambetei..

Ca atare ramane valabil. Omule, valabilitatea sau nevalabilitatea unei porunci divine nu tine de fasoanele si nimicnicia umana.
Nu schimba D-zeu porunca pt. ca unii o ignora, pe ea sau pe altele.
QUOTE
Asta e sabatul pe care l-au tinut ei, care e departe de a fi in odihna lui Dumnezeu.

Este una din odihnele lui D-zeu. Cea de-a doua e odihna sau pacea interioara pe care o da ascultarea. Deoarece poti tine Sabatul ca evreii si totusi sa-L respingi pe Isus. Asta-i problematica pasajului din Evrei 4 si nu schimbarea zilei din porunca 4.
QUOTE
Deci una e sa ti sabatul cum vrei tu, si alta e sa ti sabatul cum a vrut Dumnezeu.

Inpasajul din Evrei se vorbeste despre ascultare si odihna ce decurge din ea si nu despre cum sa tina omul Sabatul poruncii 4.
QUOTE
Acolo scrie clar ca le da o noua zi de odihna, caci in vechea zi de odihna nu s-au odihnit in odihna Lui.

Pt. ca nu L-au ascultat in totalitate pe D-zeu. Ei de tinut tineau Sabatul.
QUOTE
Si spera ca in aceasta noua zi de odihna, oamenii sa nu cada din nou in pilda neascultarii.

Pai daca diferenta consta doar intr-o zi, e si normal ca asta nu-i suficient pt. ascultare.
QUOTE
Pai eu stiu ca a dat acele legi, dar nu-mi aduc aminte sa fi citit in Biblie ca Dumnezeu a zis: acum dau legi morale, acum dau legi ceremoniale..

Insista. Citeste mai mult si mai profund.
QUOTE
Pe cele morale urmarile pe cele ceremoniale, cand vor muschii vostrii aruncati-le... In care capitol, verset zice asta?

In nici unul. La D-zeu nu e dupa muschii nostri ci dupa cum zice El. Afla voia Lui.
QUOTE
facem imparteala in functie de suportul pe care sunt poruncite: cele pe piatra sunt morale, cele dictate sunt ceremoniale...

Nu, ci in functie de continutul, semnificatia si redactorul lor.
QUOTE
Ce e pe piatra raman, ce e dictat de Dumnezeu, e doar facultativ.

E temporar.
QUOTE
Repet: nu am nimic impotriva impartelii: dar unde e scrisa in Biblie ca in functie de imparteala renuntam la unele porunci si la altele nu?

Citeste NT mai atent.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 2 May 2006, 02:29 PM
Mesaj #363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Asa spune Cartea pe care tot te stradui s-o abordezi cu succes si nu-ti iese.

No way...asa zici tu ca spune Cartea pe care tot te stradui s-o abordezi cu succes si nu-ti iese...sesizezi diferenta ? sad.gif
QUOTE
QUOTE
Revezi reformularea noua a vechiului Decalog


Nu exista asa ceva acolo. Posteaza textele.

S-a tot citat Matei 22, nu o s-o fac a 100-a oara...
QUOTE
Ilogic e sa crezi ca tu ca om poti schimba o porunca scrisa de D-zeu.

Ilogic e sa crezi ca am spus ca eu schimb Legea Veche, cand Iisus o face...
QUOTE
QUOTE
NU poate fi vorba despre sarbatorirea crucificariici de sarbatoarea cea mai importanta din istoria omenirii, cea a Invierii Mantuitorului nostru.


Motivul fiind ?

Incearca sa mai si rationezi inainte de a dai "add reply"...
QUOTE
Unde spune D-zeu asta ?

Stii tu unde, sau asa se pare ca ai acces la aceasta...la Carte...smile.gif Si mai e undeva unde nu cauti, in invataturile Sfintilor Parinti...
QUOTE
QUOTE
Eu zic sa ne mai scutesti nitel cu ceremonialu' legal si cu moralu'/imoralu' lu' peste prajit...Acolo zice clar "sambete" nu inchipuirile tale...


Ia uite care Sambete :
Leviticul 23.38 : "Afara de aceasta sa paziti Sabatele Domnului, si sa va aduceti darurile voastre Domnului, sa aduceti toate jertfele facute pentru împlinirea unei juruinte si toate darurile voastre facute de buna voie."
Leviticul 25.2 : "Vorbeste copiilor lui Israel, si spune-le: ,Când veti intra în tara pe care v-o dau, pamântul sa se odihneasca, sa tina un Sabat în cinstea Domnului."
Asta asa pe fuga.

Ia incearca data viitoare sa nu mai fii pe fuga, si sa citesti ceea ce citezi si sa nu mai extragi haotic pasaje din Scriptura, pt. ca noi vorbeam aici despre altceva...desi in primul exemplu ai putea avea f.bine o enumeratie, adica poti inlocui virgula cu punct. Iar in al doilea nici urma de ceremonii legale, morale sau imorale...Mai incearca...smile.gif
QUOTE
Gaseste tu un raport prin care in zi de Sabat Isus isi castiga existenta. El sau cei apropiati Lui.

Pai ti s-a adus...Ce zici, Iisus si apostolii mergeau pe ogor si culegeau grane sambata pt. a-si castiga existenta, sau pt. a respecta shabatu' ? biggrin.gif
QUOTE
Asta e doar una din cele 2 odihne amintite in pasaj. Cu a doua cum ramane ? Aia in care e amintit Iosua si-n care spune Pavel ca ei (crestinii) deja sunt ?

Cum sa ramana cu "a doua", cand este de fapt aceeasi ? biggrin.gif Nici vorba de imaginata ta "odihna implicata de ascultarea evreilor de evanghelie". E induiosatoare incrancerarea cu care insisti sa vezi cai verzi pe pereti...
QUOTE
Odihna la care se face referire aici e prin paralelismul subiectelor - cea pe care o da ascultarea de D-zeu.

Imi pare rau pt. tine si imaginatia ta bogata, dar trebuie sa te anunt ca nu exista nici un "paralelism al subiectelor", ci o echivalenta...smile.gif


QUOTE
QUOTE
D-zeu nu ti-a lasat indicii ca tu sa "deduci" ca zilele Creatiei erau intervale de 24 de ore.


A lasat 2 : denumirea de zi si descrierea perioadei.

Din nou imi pare rau pt. tine ca refuzi sa intelegi ca denumirea de "zi" si intervalul alternantei dimineata/seara nu este, nu a fost si nu va fi niciodata ceva batut in cuie ci functie de viteza de rotatie a planetei, care nu este constanta in timp, si bineinteles de existenta stelei...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 2 May 2006, 07:34 PM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
S-a tot citat Matei 22, nu o s-o fac a 100-a oara...

Hai sa vedem :
Matei 22.34-40 : "Când au auzit Fariseii că Isus a astupat gura Saducheilor, s-au strâns la un loc. Şi unul din ei, un învăţător al Legii, ca să-L ispitească, I-a pus întrebarea următoare: "Învăţătorule, care este cea mai mare poruncă din Lege?" Isus i-a răspuns: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău." "Aceasta este cea dintâi, şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemenea ei, este: ,Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.' În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi Proorocii."
Orice cunoscator al Scripturii, chiar si de un nivel elementar, intelege imediat ca sinteza Legii e dragostea manifestata pe doua coordonate, amintite-n mod eliptic de Isus. Cum il iubim pe D-zeu si pe semen ? Citim in detaliile Decalogului (4+6). Niciodata sinteza nu inlatura detaliul ci confera perspectiva. Ori perspectiva Legii e dragostea.
QUOTE
Ilogic e sa crezi ca am spus ca eu schimb Legea Veche, cand Iisus o face.

Irational e sa crezi ca Isus isi schimba propria Lege in timp ce o declara vesnica si tine de fapt Sambata.
QUOTE
Incearca sa mai si rationezi inainte de a dai "add reply".

Repet intrebarea : motivul neserbarii crucificarii find care ? Asta daca tot serbati invierea desi D-zeu nu v-o cere nicaieri si cu atat mai putin ca substitut al zilei poruncii 4. Conform rationamentului vostru care spune ca un eveniment important din crestinatate trebuie serbat inlocuind o porunca divina, e cat se poate de legitima intrebarea - de ce v-ati oprit doar la inviere ?
QUOTE
Si mai e undeva unde nu cauti, in invataturile Sfintilor Parinti.

Solicita Biblia sprijinul lor ?
QUOTE
Ia incearca data viitoare sa nu mai fii pe fuga, si sa citesti ceea ce citezi si sa nu mai extragi haotic pasaje din Scriptura,

Acolo e vorba despre exact sabatele la care se face referire in Coloseni. Stiu ca ramai perplex la citirea lor.
QUOTE
noi vorbeam aici despre altceva...desi in primul exemplu ai putea avea f.bine o enumeratie, adica poti inlocui virgula cu punct.

Vorbeam despre ce sabate se vorbeste in Coloseni. Iar eu ti-am aratat - de cele ceremoniale. Nu inteleg chestia cu enumeratia punctul si virgula. Ce-i scris e usor de citit si inteles.
QUOTE
Iar in al doilea nici urma de ceremonii legale, morale sau imorale.

Asociatia asta iti apartine. Textul si contextul, ca sa nu mai vorbesc de semnificatie, le delimiteaza extrem de usor. Dar ca sa fie totusi si mai clar pt. potentiali vizitatori, uite ce mai spune Biblia despre sabate :

Leviticul 23.32 : "Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, şi să vă smeriţi sufletele în ziua aceasta; din seara zilei a noua până în seara următoare, să prăznuiţi Sabatul vostru."

Iata ca evreii nu aveau doar Sabatul poruncii 4 ci si alte zile de sarbatoare si odihna pe parcursul anului numite generic tot Sabat. Acestea erau de fat niste sarbatori ceremoniale cu rol pedagogic care prefigurau anumite evenimente ce aveau sa se intample. O data venit Hristos si implinit planul de salvare orice sabat ceremonial devenea inutil. La aceasta se refera Pavel catre Coloseni asociind acele sabate cu ceea ce erau insotite de obicei in legea ceremoniala : mancaruri, bauturi etc.
QUOTE
Pai ti s-a adus..

Unde ? Isus vindeca pe bani ?
QUOTE
Ce zici, Iisus si apostolii mergeau pe ogor si culegeau grane sambata pt. a-si castiga existenta, sau pt. a respecta shabatu' ?

Ca de obicei, hai sa vedem textul :

Matei 12.1,2 : "În vremea aceea, Isus trecea prin lanurile de grâu, într-o zi de Sabat. Ucenicii Lui, care erau flămânzi, au început să smulgă spice de grâu şi să le mănânce. Fariseii, când au văzut lucrul acesta, I-au zis: "Uite că ucenicii Tăi fac ce nu este îngăduit să facă în ziua Sabatului."

Ce ne spune textul ? Ca intr-o zi Isus TRECEA prin niste lanuri de grau. Unde mergea cu ucenicii ? Mirare, mare mirare - LA SINAGOGA. De unde stim ? Din versetul 9 : "Isus a plecat de acolo, şi a intrat în sinagogă." Era Isus la munca ogorului ? Nicivorba, ci merge acolo unde trebuia. La intalnirea cu Cuvantul lui D-zeu, in Casa Sa de studiu si rugaciune. Azi ii spunem biserica.
Mai departe. De ce au mancat ucenicii ? Pt. ca erau flamanzi. Ce au pretins fariseii ? O nebunie conform careia un om flamand nu putea manca boabe de grau in Sabat, deoarece acest lucru ar fi insemnat cules de grane (conform Talmudului). Ce le spune Isus ? Le aminteste un episod davidic si un pasaj al legii ceremoniale conform caruia, aparent si preotii ar calca Sabatul si totusi n-o fac de fapt. De ce ? Pt. ca ceea ce fac ei e necesar si trebuie facut. Asa a poruncit D-zeu.
Concluzia e simpla : Isus corijeaza obtuzitatea fariseica (chiar fata de propria practica si istorie) privind modul in care trebuie sa sabatizeze omul si nu-i contrazice nici o clipa ca Sabatul poruncii 4 n-ar mai fi valabil si cu atat mai putin sustituibil de o alta zi. Cat despre opinia ca Isus ar fi calcat Sabatul, aceasta corespunde perfect acuzelor aduse de farisei. Alegeti pe cine credeti. Daca fariseii au avut dreptate, atunci Isus a calcat cu adevarat o porunca divina si a fost un pacatos la fel ca noi.
QUOTE
Cum sa ramana cu "a doua", cand este de fapt aceeasi ?

Hai sa revedem pasajul :

Evrei 4.3 : "Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în "odihna", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!" Măcar că lucrările Lui fuseseră isprăvite încă de la întemeierea lumii."
Aici sunt cele 2 odihne. Cea fata de care D-zeu a jurat ca unii din vechime nu vor intra in ea si a doua, cea in care se odihnise dupa actul creativ.

Evrei 4.4,5 : "Căci într-un loc a vorbit astfel despre ziua a şaptea: "Dumnezeu S-a odihnit în ziua a şaptea de toate lucrările Lui." Şi aici este zis iarăşi: "Nu vor intra în odihna Mea!"
Aici avem un detaliu privind cele doua odihne tocmai pt. a nu exista o confuzie din parte evreilor (ei tinand deja Sabatul).

Evrei 4.11 : "Să ne grăbim dar să intrăm în odihna aceasta, pentru ca nimeni să nu cadă în aceeaşi pildă de neascultare."
Care odihna ? Cea in care poti sa nu intri prin neascultare. Bun, pai daca ar fi fost vorba de odihna poruncii 4, evreii deja o tineau si de ce le-ar mai fi vorbit Pavel de ea ? Ca atare, nu despre Sabatul zilei a 7-a e vorba aici ci de odihna in care intri prin ascultarea de D-zeu.

QUOTE
Nici vorba de imaginata ta "odihna implicata de ascultarea evreilor de evanghelie".

Si inca ce vorba e de asa ceva. Asta doar daca nu cumva crezi ca de fapt Pavel le scrie unor evrei crestini, de cea mai inalta traire si incredere in Isus.
QUOTE
induiosatoare incrancerarea cu care insisti sa vezi cai verzi pe pereti..

Sa decida altii.
QUOTE
Imi pare rau pt. tine si imaginatia ta bogata, dar trebuie sa te anunt ca nu exista nici un "paralelism al subiectelor", ci o echivalenta..

Ba e un paralelism al opusurilor. Intrarea sau neintrarea in odihna lui D-zeu in functie de ascultarea sau neascultarea de El.
Cum pot fi echivalente ascultarea cu neascultarea ?
QUOTE
Din nou imi pare rau pt. tine ca refuzi sa intelegi ca denumirea de "zi" si intervalul alternantei dimineata/seara nu este, nu a fost si nu va fi niciodata ceva batut in cuie ci functie de viteza de rotatie a planetei, care nu este constanta in timp, si bineinteles de existenta stelei...

Inconstanta vitezei de rotatie a Terrei nu are absolut nici o legatura cu subiectul dezbatut. Chiar admitand anumite diferente (pe care eu de altfel le cunosc de cand am terminat unul din cursurile de geologie - prin '94, cu Bleahu), tot nu exista nici un motiv de serbare a Duminicii adus de geofizica. Eu nu v-am inteles digresiunea din moment ce succesiune a 7 zile (indiferent de durata lor) si initierea ciclului de catre Creator, reprezinta baza discutiei. Daca El denumeste succesiunea seara + dimineata - zi, si avem in vedere ca aceste cuvinte urmau a fi intelese de oameni, nu cred ca trebuie sa avem dubii ca D-zeu chiar dorea sa fie inteles precis.
Repet - nu vad legatura acestui subiect cu tinerea sau netinere cutarei sau cutarei zile. Succesiune ramane, la fel si initierea ei de catre Creator. Orice altceva e irelevant. De altfel eu am si spus-o : pe Pluto tii ziua 7 conform timpului de acolo. Pe D-zeu Il intereseaza mesajul si timpul spiritual al zilei si nu timpul fizic al ei de 24 de ore.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 2 May 2006, 10:00 PM
Mesaj #365


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@Bolt
Textul biblic in discutie scoate in evidenta in paralel 2 lucruri: dobindirea odihnei adevarate si trairea ei in alta zi de odihna. Daca Sf. Pavel ar fi vrut sa spuna ce spui tu ar fi spus-o intr-o fraza, ceva cam asa: Nu fiti neascultatori, credeti in Iisus Hristos si veti gasi adevarata odihna, pe care nu ati putut-o dobindi pina acum in ziua de sabat.
La ce ar mai fi nevoie sa spuna de 2 ori ca e alta zi de odihna, cind putea sa spuna doar ca e alta odihna. Pierzi un termen important din text (pe care se insista, cu modificarea zilei) si interpretarea devine partiala.
Imi pare rau, cred ca interpretarea ta reduce intelegerea textului.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman