HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

14 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ziua Domnului
Care este Ziua Domnului?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 37
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
IoanV
mesaj 29 Apr 2006, 09:14 AM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Vezi ce inseamna sa concluzionezi fara sa intrebi ? Cine ti-a spus tie ca eu nu iau Cina D-lui ? O iau la fel ca voi dar cred doar ceea ce a spus Isus.
Tu ai spus ca participi la o comemorare, chiar daca acum o "indulcesti" cu "Cina D-lui". Si nu e la fel ca la noi. Diferenta esentiala este credinta cu care iei "Cina". Daca e o comemorare, e piine si vin, daca e taina e trup si singe sfint, cum s-a vazut si in alta parte, cind s-a mai discutat. Tu consumi ceva, eu cu totul altceva. Asemanarea exterioara nu are valoare.
QUOTE
Daca ale noastre crezuri coincid cu ale lui Isus, putem dormi linistiti. De indreptat si schimbat - numai ceea ce nu-i conform cu vorbele si faptele Sale.
Sau cu interpretarile noastre..... Vezi doar ca referindu-ne la aceleasi cuvinte intelegem lucruri diferite. Tu ai niste certitudini, eu altele...
QUOTE
Amin ! Comiti o greaseala impardonabila. Nu nenorocitul de Bolt e cel pe care trebuie sa-l citesti si sa-l asculti. Stii tu pe cine.
Da, m-am exprimat gresit. Nu tu nu prezinti incredere ci interpretarea construita de tine, pt. ca ai lipsit-o de fundatie. Dar credeam ca se intelege asta.
QUOTE
Stiu, si mie imi pare rau ca nu luam toti parte la acelasi ospat. Dar sunt disponibil sa merg numai in conditiile impuse de El si nu de concilii paguboase.
Lasa ca precizeaza El destul de bine conditiile. Cele la care te referi sunt conditiile pe care le pui tu. Eu procedez atfel. Sunt mult mai permeabil la alte credinte, dar le si triez f. mult. Daca unii zic ca se imbogatesc pe o cale si eu am nevoie de acea bogatie, ii urmez, dar la urma analizez cu atentie unde am ajuns si cu ce pret. Asadar, daca tu cistigi mai mult in biserica ta decit in cea Ortodoxa, daca te ajuta mai mult sarbatorirea simbetei, fa-o astfel, eu nu te judec pt. asta. Dar nu ma judeca nici tu ca eu tin Duminica, sau ca ramin ortodox, oi fi avind si eu motivele mele. Partea importanta este sa relationam corect cu iubire, pe acestea insista Iisus.
Si nu uita, cind iei peste picior pe cineva care sustine o interpretare traditionala, nu te iei de el, ci de toti cei care au adoptat-o si o impartasesc. Pt. ca acea interpretare apartine tuturor celor care o adopta, toti au un temei in ea. Asta nu mi-a placut iun ceea ce ai facut, nu mai conta omul pt. tine ci acel "adevar" cu ziua. Te intreb, daca mintuirea unui om ar depinde de ziua in care se tine sarbatoarea, crezi ca Dumnezeu ar fi dispus sa o schimbe in alta zi? Eu in nemernicia mea cred ca da. Tu probabil vei zice ca nu, Dumnezeu nu schimba ce a dat. Aici e diferenta intre noi... Si nu uita din zi de odihna a devenit zi de ospat sfint. Asa e bine cum e acum, simbata zi de odihna, nu mergem la serviciu, iar Duminica ziua Sfinta.

Nu sunt prada a propriului scenariu. Ce sa-i fac, daca lumina sfinta vine numai la ortodocsi, care tin ziua sfinta Duminica. Doar ca nu sunt asa rigid in interpetare, mai ales ca Isaia care a prorocit si venirea lui Hristos spune ca se va schimba si ziua sabatului.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Apr 2006, 09:18 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 29 Apr 2006, 09:23 AM
Mesaj #317


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
1. Ce intelegi tu prin: Dumnezeu S-a odihnit in ziua a saptea?

Eu inteleg exact ceea ce intelegea si poporul Sau reprezentant si Isus si apostolii. La sfarsitul zilelor de creatie, in ultimul interval de 24 de ore, D-zeu si-a contemplat creatia.

Serios?! Tu zici ca Dumnezeu si-a contemplat creatia 24 ore? Sa inteleg ca a contempla = a se odihni ? Si dupa ce a terminat de contemplat in acea zi, a mai contemplat vreodata sau a contemplat odata si gata?

QUOTE
QUOTE
2. Cum se numea ziua a saptea si cat a durat odihna Domnului?

Ziua 7 se numea exact cum a numit-o poporul Sau reprezentant, Isus si apostolii - odihna. Aceasta a dura o seara si o dimineata, adica exact intervalul de 24 de ore.

Pai si tie nu ti-a spus nimeni pana acum ca Duminica noi o numim si zi de odihna, intocmai ca in VT, doar este ziua a saptea...
QUOTE
QUOTE
3. Ziua aceasta a 7-a se numea cumva sambata?

Se numea conform limbii ebrice Shabbat care inseamna odihna.

Iar in limba romana se numeste Duminica care inseamna Ziua Domnului in care noi facem doua lucruri: ne odihnim in odihna Domnului, dar preamarim si cinstim si Invierea caci aceasta ne-a dat viata... (Invierea o gasesti in NT)
QUOTE
QUOTE
Poti preciza mai exact, unde se spune in Biblie ca Dumnezeu S-a odihnit intr-o zi de sambata, 24 de ore?

Da, in Geneza citim asa :
Gen. 1.31 : "Dumnezeu S-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune. Astfel a fost o seară, şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a şasea."
Gen. 2.2,3 : "În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse. 3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse."

Tot nu vad unde scrie sambata... Acolo scrie ziua a saptea... Important este sa fie a saptea nu-i asa? Zice ca a lucrat 6 zile si intr-a saptea S-a odihnit, lucru pe care-l facem si noi....
Plus ca ideea aceea cu 24 de ore este cam ciudata, caci nu se spune niciunde asta...
Chiar la inceput in Geneza avem:
1 La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2 Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3 Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină! Şi a fost lumină.
4 Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5 Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.

Ziua aceea este imposibil sa fi avut 24 de ore, caci 24 de ore sunt date de rotatia pamantului in jurul axei sale si lumina zilei vine de la soare... Ori noi stim ca Soarele si stelele au foast facute abia in ziua a patra:
14 Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15 Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16 A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17 Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18 Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19 Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.

Apropo cum se numeste aceasta zi a patra in care a facut Dumnezeu Soarele?
QUOTE
Lasa gogomaniile si ia nota ca El a avut un popor reprezentant timp de secole cu mari oameni ai Adevarului si pt. care atat identificarea zilei a 7-a cat si intervalul ei, n-au fost niciodata un mare mister asa cum sugerezi tu. Isus nu a fost catusi de putin debusolat in a intelege care-i ziua, cat tine etc. Lasa joaca.
Eu nu zic ca a fost vreun mister, si cu toate astea, vad ca tu, care crezi ca nu e nici un mister, nu esti in stare sa raspunzi... Stiu ca nu poti, dar de ce nu recunosti ca nu poti?!
Astazi, ziua a saptea a saptamanii este Duminica,
Unde scrie asta in porunca ?

Cum unde scrie? Nu scrie acolo ca ziua a saptea este zi de odihna? Noi in ziua a saptea, adica Duminica, odata si cu Invierea Domnului, si mai ales pentru aceasta, sarbatorim si ziua de odihna, conform poruncii a patra...
QUOTE
QUOTE
Ziua Domnului,

Ziua D-lui e cea pe care a hotarat-o El si al carei Domn S-a declarat. Lasa prostiile.

Pai lasa tu prostiile... Dumnezeu este Domn si al Martei cum este si al Miercurei si al Duminicii. Nu a zis nicand ca ar fi Domn numai al Sambetei, ci a zis si al Sambetei, tocmai ca sa vada gogomanii ca toate zilele sunt ale lui Dumnezeu si ca EL este Domn peste toate, nu numai peste unele da si peste altele nu...
QUOTE
QUOTE
pe care conform poruncii a patra,

Unde scrie in porunca 4 de inviere si Duminica ?

Chestiunea sta tine de logica elementara...Daca nu o intelegi trebuie sa reiei notiunile de la clasa I... In porunca a patra scrie numai de odihna Domnului, adica de ziua a saptea, Invierea nu avea cum sa apara, devreme ce nu avusese loc...
Ba mai mult, chiar daca spunea ceva, cum de altfel a si facut prin profetii Sai, evreii tai tot nu respectau, devreme ce nu L-au recunoscut nici pe El.... Poate ca aici musulmanii de ex. Sunt mai apropiati de Iisus decat iudeii de azi, caci macar musulmanii Il considera un mare profet si Ii acorda mult respect...
QUOTE
QUOTE
si o respectam conform VT 

Conform VT inseamna ca in VT. Unde citim acolo de Duminca ?

Unde citim la Geneza de sambata? Acolo scrie doar ziua a saptea, care nici macar nu putea fi o zi obisnuita ca astazi cum ratacit gandesti tu...
QUOTE
Clopotel, imaginatia ta fecunda nu-i subiectul acestui topic.

Te inteleg ca iti vezi propriile contradictii dogmatice, iti promit ca la sfarsit o sa te lamuresc ce si cum, nu ca as fi eu vreun destept, ca eu sunt prost, nu "destept super calificat in snoave" ca tine... Intai doresc sa ajungi tu singur la concluzi ca ce sustii sunt pur si simplu aberatii, si dupa aceea, cu mila lui Dumnezeu, le vom lamuri pe rand corect si bine...
QUOTE
QUOTE
Adica prefacerea, cu adevarat si nu doar in inchipuire, cum credeti voi protestantii, a Trupului si Sangele Mantuitorului nu este o Taina dumnezeiasca? 

Ar fi daca s-ar intampla. Asa ceva nu scrie in Biblie.

Ba scrie evident, numai ca tu ocolesti cu obstinatie acele pasaje, iar cand esti fortuit sa nu le ocolesti, le dai interpretari total haotice, numai ca sa nu recunosti Adevarul lui Dumnezeu, caci daca ai recunoste Adevarul in acel loc, mai ales in acel loc, toata dogma ta ar cadea ca un joc de domino...

Din ce i-ai spus lui Ioan, ca sa nu zici ca as avea ceva cu tine, Doamne fereste:
QUOTE
QUOTE
Hristos spune ca cine nu maninca trupul Sau si nu bea singele Sau, nu are parte de El. Cred ca asta e si problema ta, nu prea ai parte de El.

Vezi ce inseamna sa concluzionezi fara sa intrebi ? Cine ti-a spus tie ca eu nu iau Cina D-lui ? O iau la fel ca voi dar cred doar ceea ce a spus Isus.
Pai tu cand vorbesti la modul hulitor despre Trupul si Sangele Mantuitorului pe care a zis sa le mancam ca sa avem viata vesnica, si tu zici ca manca "pulpa", apoi incerci sa ne aburesti zicand ca si tu iei Cina Domnului, dar fara "pulpa".... atunci ce-ar mai putea fi de spus?! Unde a pomenit Iisus de pulpa asa cum e in imaginatia ta? Pentru tine Trupul si Sangele Mantuitorului sunt "pulpa"?... Numai iudeii tai ar putea gandi asa ceva, cei ce L-au rastignit...
QUOTE
LEGEA MORALA SCRISA DE INSUSI D-ZEU SI RESPECTATA DE ISUS NU VA FI NICIODATA UN DETALIU NESEMNIFICATIV

Dumnezeu a sctis unele lucruri, a vorbit direct unele lucruri, a transmis prin profeti unele lucruri... Toate sunt de la Dumnezeu si au aceeasi valoare si putere... Tu insa, ca sa-ti justifici anumite devieri dogmatice, le imparti dupa bunul plac in legi morale, nemorale si mai stiu eu cum, ca sa respecti unele (vorba vine) si pe altele sa le arunci la cos...
Unde scrie ca Dumnezeu ti-a dat voie sa faci asta? cand a impartit Dumnezeu poruncile lui in morale si nemorale si cand a zis ca la unele poti sa renunti cand vrei tu, cand la toate a zis ca sunt legaminte vesnice? Adica tu imparti legamintele vesnice in morale si nemorale dupa interesele tale dogmatice, si apoi pastrezi unele si arunci altele... Unde a zis Dumnezeu ca avem voie ca anumite asezaminte vesnice sa nu le consideram vesnice, iar pe altele sa le consideram vesnice, fara cracnire, ba mai mult nici sa nu poata fi atinsa de implinirea Legii cea adusa chiar de Dumnezeu?

Acest topic a fost editat de Clopotel: 29 Apr 2006, 09:26 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 29 Apr 2006, 01:21 PM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Vorbeam strict despre Decalog.



Uitasem ca la tine exista un D-zeu al Decalogului si unul al restului.

Uitasem ca la tine exista un D-zeu al Decalogului si altul al legilor lui Moise...pt. ca de cel din urma nu mai asculti si nu iti faci asezamant vesnic cu sange pe usa, etc...biggrin.gif
QUOTE
Nu orice crestin e un sfant ?

Aberezi maladiv...Vezi tu cuvantul "crestin" in pasajele aduse de tine ?? Crestin e cel care are credinta in persoana si invataturile lui Iisus Cristos si este botezat crestin. Departe de a fi un sfant...care este cel santificat de biserica lui Hristos, si f. rar se foloseste in cazul oamenilor de rand care doar duc o viata curata si cucernica...Deci nu, nu orice crestin este sfant...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Apr 2006, 01:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Bolt
mesaj 29 Apr 2006, 02:50 PM
Mesaj #319


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Tu ai spus ca participi la o comemorare, chiar daca acum o "indulcesti" cu "Cina D-lui".

Cina D-lui am numit-o intotdeauna, iar comemorare este pt. ca asa o descrie Isus.
QUOTE
Si nu e la fel ca la noi.

Bineinteles ca nu, nici nu trebuie sa fie. Eu m-am referit strict la fundamente.
QUOTE
Diferenta esentiala este credinta cu care iei "Cina".

Credinta in ce ? Aici e diferenta.
QUOTE
Daca e o comemorare, e piine si vin, daca e taina e trup si singe sfint, cum s-a vazut si in alta parte, cind s-a mai discutat.

Ca sa fie taina trebuie s-o spuna Isus, ca acele elemente simbolice sa se transforme iar trebuie s-o spuna Isus, ori nu e cazul. Pedagogia Lui nu rezida-n transformari miraculoase ale elementelor Cinei ci in transformarea celui ce o ia cu o anumita pregatire.
QUOTE
Tu consumi ceva, eu cu totul altceva.

Consumam aceleasi elemente dar tu astepti sa se intample cu ele ceva ce Mantuitorul nu a zis. Inca nu acceptati simbolistica biblica, e deficienta voastra. De aici si eroarea grava interpretativa. El alege 2 simboluri ale Sale (ca invatatura) iar voi considerati ca-L papati ad literam pt. ca elementele s-ar metamorfoza. Bon apetit. Nici un crestin din primele 2 secole n-a crezut asemenea aberatii. De fapt, cultul transsubstantiatiei era indeobsete cunoscut in diferite religii pagane.
QUOTE
Vezi doar ca referindu-ne la aceleasi cuvinte intelegem lucruri diferite. Tu ai niste certitudini, eu altele...

Eu am dovezile biblice ale crezului meu. Tu poti spune acelasi lucru. Daca noi nu concordam in a admite ce spune Cartea noastra de capatai, sa-i lasam pe altii sa decida cine e corect si cine nu.
QUOTE
Nu tu nu prezinti incredere ci interpretarea construita de tine, pt. ca ai lipsit-o de fundatie.

Fundatia e Isus. El nu a tinut Duminica si nici n-a schimbat Legea morala.
QUOTE
Lasa ca precizeaza El destul de bine conditiile. Cele la care te referi sunt conditiile pe care le pui tu.

Conditiile se regasesc in Carte si nu in alta parte. ori ceea ce faci tu nu scrie acolo. Cand ai sa ai dovada ca Isus a calcat Decalogul tinand o alta zi decat cea din porunca 4 atunci sa vorbesti de conditiile mele. Pana una alta asta e o conditie a Lui - respectarea Legii lui D-zeu de catre om.
QUOTE
Sunt mult mai permeabil la alte credinte, dar le si triez f. mult.

De triat triaza doar cel ce cunoaste forte bine standardul, originalul. Numai acela e capabil sa discearna intre ce ramane si ce se arunca. Ori deocamdata tu nu esti un crestin biblic. Poti fi bine intentionat dar slab educat in sensul crezului. Aici nu ma refer la chestiuni generale.
QUOTE
Asadar, daca tu cistigi mai mult in biserica ta decit in cea Ortodoxa, daca te ajuta mai mult sarbatorirea simbetei, fa-o astfel, eu nu te judec pt. asta.

E o premisa gresita. La D-zeu nu vii dupa castig. Cat priveste tinerea zilei poruncii 4, e o obligatie morala asa cum a fost si pt. Omul Isus care se constituia in model al omenirii.
QUOTE
Dar nu ma judeca nici tu ca eu tin Duminica, sau ca ramin ortodox, oi fi avind si eu motivele mele.

Eu nu te judec ci doar iti atrag atentia ca nu ai nici un motiv legal (prin asta inteleg porunca divina expresa asa cum e in cazul celeilalte zi). Deci poti spune ca tii Duminica avand motivele tale si nicidecum ca Modelul tau a facut la fel.
QUOTE
Partea importanta este sa relationam corect cu iubire, pe acestea insista Iisus.

Nu a zis nimeni ca acest lucru nu e cu putinta sau ca n-ar trebui indeplinit. Topicul vizeaza strict urmatorul subiect : ce zi sa tina crestinul si de ce ?
QUOTE
Si nu uita, cind iei peste picior pe cineva care sustine o interpretare traditionala, nu te iei de el, ci de toti cei care au adoptat-o si o impartasesc.

Si nu uita, cand iei in desert porunca D-lui pe care cineva o sustine c-o interpretare exclusiv biblica, nu intorci spatele omului ci lui D-zeu. Legea morala nu se tine dupa sentimentele grupurilor ci dupa cum e lasata de Autorul ei. Asa a facut Isus, asa trebuie sa faca toti cei care-L urmeaza.
QUOTE
Pt. ca acea interpretare apartine tuturor celor care o adopta, toti au un temei in ea.

E un argument naiv ce pleaca de la premisa perfectiunii omului si irelevantei lui D-zeu. Ce treaba au temeiurile absurde ale unor nerozi din secolele 3 si 4 cu ceea ce a invatat Isus prin vorba si fapta ?
QUOTE
Asta nu mi-a placut iun ceea ce ai facut, nu mai conta omul pt. tine ci acel "adevar" cu ziua.

Ioane, daca tot doresti un proces corect in acest sens, ia ia-o tu cu inceputul. Omul care nu conteaza pt. el si-L ignora pe D-zeu nu mai conteaza pt. nimeni. Nu ma intelege gresit, nu eu am dat tonul unei astfel de atmosfere. Eu recurg doar la un paralelism strategic neinitiat si neintentionat de mine. Cu mine se poate discuta extrem de agreabil si manierat atat timp cat toti respecta conditiile. Cand insa apelam la tot felul de etichete care construiesc premise scandaloase, partitura se schimba. Nu de drag ci din alte motive. Probabil vor fi intelese mai tarziu.
QUOTE
Te intreb, daca mintuirea unui om ar depinde de ziua in care se tine sarbatoarea, crezi ca Dumnezeu ar fi dispus sa o schimbe in alta zi?

Pai in priumul rand D-zeu n-a schimbat-o pt. ca s-ar fi facut singur mincinos. N-a schimbat nici semnificatia poruncii 4 si nici ziua de odihna ancestrala. Dar uite inca un exemplu de gandire parabiblica. Modul acesta disecant care imparte Adevarul in chestiuni primare, secundare si tertiare denota un amatorism biblic fatidic. Nu poti opera cu asemenea instrumente premisale in Cartea vietii. regula e extrem de simpla - CE A FACUT ISUS OMUL, ACEEA FACI SI TU, in materie de crez si practica.
QUOTE
Si nu uita din zi de odihna a devenit zi de ospat sfint.

Unde scrie asta ?
QUOTE
Asa e bine cum e acum, simbata zi de odihna, nu mergem la serviciu, iar Duminica ziua Sfinta.

Nu optiunile lumii moderne postindustriale dicteaza ce-i sfant si bun, dragule. Noi vorbim de viata cretinului iar in Legea pe care el trebuie s-o urmeze nu scrie asa ceva. E doar o singura zi de odihna fizica si dezvoltare spirituala. Iar aceea e cea pe care a poruncit-o D-zeu : a 7-a.
QUOTE
Isaia care a prorocit si venirea lui Hristos spune ca se va schimba si ziua sabatului.

Nu exista nicaieri asa ceva. Ceea ce spune acolo Isaia n-are absolut nici o legatura cu Sabatul poruncii 4. Mai mult, Isaia intr-una din profetii spune ca Sabatul va fi perpetuat :
Isaia 66.23 : "În fiecare lună nouă şi în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, - zice Domnul."
Oricum, cred ca esti de acord ca Isus stia foarte bine ce a profetit Isaia si cu toate astea a fost consecvent poruncii. De ce ? Simplu : porunca 4 nu va fi niciodata subiect de schimbare deoarece are o semnificatie care-L investeste pe Creator cu autoritatea care i se cuvine.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 29 Apr 2006, 04:49 PM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Serios?!

Foarte.
QUOTE
Tu zici ca Dumnezeu si-a contemplat creatia 24 ore?

Mda.
QUOTE
Sa inteleg ca a contempla = a se odihni ?

Mi-e cel mai la indemana termen, asta daca nu cumva consider ca omnipotenta ramasese-n pana de calorii dupa efortul depus.
QUOTE
Si dupa ce a terminat de contemplat in acea zi, a mai contemplat vreodata sau a contemplat odata si gata?

Avem vreun raport biblic in acest sens ?
QUOTE
Pai si tie nu ti-a spus nimeni pana acum ca Duminica noi o numim si zi de odihna, intocmai ca in VT, doar este ziua a saptea...

Nu ti se pare corect ca D-zeu s-o numeasca asa ? Unde numeste El Duminica zi de odihna ? Nu e ziua a 7-a ci a 1-a.
QUOTE
Iar in limba romana se numeste Duminica

Si ? Cui ii pasa de asta ?
QUOTE
care inseamna Ziua Domnului

Nu conteaza traducerea noastra ci a lui D-zeu. El o numeste ziua 1. Protesteaza. Ziua Lui e cea pe care a scris-o cu mana Lui.
QUOTE
ne odihnim in odihna Domnului,

Dar nu in ziua pe care a hotarat-o El.
QUOTE
dar preamarim si cinstim si Invierea

Porunca nu vorbeste despre ea.
QUOTE
caci aceasta ne-a dat viata.

Viata o ai de la Creator.
QUOTE
Invierea o gasesti in NT

Dar nu in porunca 4.
QUOTE
Tot nu vad unde scrie sambata

Nici eu unde scrie Duminica. In ebraica se scrie shabbat si inseamna odihna. La evrei zilele saptamanii erau si sunt inca denumite dupa ordinea lor si nu dupa planete.
QUOTE
Acolo scrie ziua a saptea.

Pai noi despre ce vorbim ? Doar nu vrei sa scrie Duminica. Acolo scrie shabbat care inseamna odihna. Iti voi repeta cat e necesar. smile.gif
QUOTE
Important este sa fie a saptea nu-i asa?

Pai daca asa spune D-zeu...
QUOTE
Zice ca a lucrat 6 zile si intr-a saptea S-a odihnit, lucru pe care-l facem si noi....

Nu e vorba de ritm aici ci de unde incepe acesta.
QUOTE
Plus ca ideea aceea cu 24 de ore este cam ciudata, caci nu se spune niciunde asta..

Pai daca D-zeu zice "a fost o seara si o dimineata" iar apoi concluzioneaza - "aceasta a fost ziua x". Cuvantul folosit pt. zi este yom, care pana-n ziua de azi inseamna in ebraica zi de 24 de ore.
QUOTE
Ziua aceea este imposibil sa fi avut 24 de ore, caci 24 de ore sunt date de rotatia pamantului in jurul axei sale si lumina zilei vine de la soare... Ori noi stim ca Soarele si stelele au foast facute abia in ziua a patra:

Ba nu-i deloc imposibil. Conform implicatiilor raportului referitor la primele 3 zile ale creatiei, intervalul acestor zile a fost stabilit in afara prezentei celor 2 corpuri ceresti. Lumina preexistand deja, vezi versetul 3. Soarele apare abia dupa ce a fost creata viata vegetala. In numirea primelor 3 zile ca si a celorlalte 4 nu exista nici o diferenta.
QUOTE
Apropo cum se numeste aceasta zi a patra in care a facut Dumnezeu Soarele?

Exact cum i-ai spus si tu. Ziua a 4-a. Azi cultura vestica ii spune Miercuri sau Joi in functie de sistemul de referinta.
QUOTE
Eu nu zic ca a fost vreun mister, si cu toate astea, vad ca tu, care crezi ca nu e nici un mister, nu esti in stare sa raspunzi.

Pai eu ti-am spus-o pe sleau de nspe mii de ori : ziua 7 e Sabatul (odihna biblica stabilita de Creator).
QUOTE
Stiu ca nu poti, dar de ce nu recunosti ca nu poti?!

Hai hai, scularea, nu eu am dubii care-i ziua 7 din porunca 4. Lasa cioacele.
QUOTE
Noi in ziua a saptea, adica Duminica,

Ne ne ne, nu adica Duminica ci adica Shabbat care in romneste se zice Sambata.
QUOTE
odata si cu Invierea Domnului,

Care nu-i mentionata de porunca... Mai tu chiar nu vezi cat de pe de laturi esti cu amestecul asta in porunca scrisa de D-zeu ? Unde vezi tu sa-ti spuna El acolo de inviere, ziua 1 si alte pretinse piosenii constantiniste ?
QUOTE
sarbatorim si ziua de odihna, conform poruncii a patra.

Pai unde scrie in porunca 4 de Duminica si inviere ? Am sa-ti tot pun intrebarea asta pana ai s-o visezi.
QUOTE
Pai lasa tu prostiile.

Nu eu vorbesc despre ce D-zeu tace, deci lasa inca o data prostiile si ramai la porunca asa cum ti-a scris-o El.
QUOTE
Dumnezeu este Domn si al Martei cum este si al Miercurei si al Duminicii.

laugh.gif Pai si le tii pe toate ? Hai mai Clopotele ca doar nu o data ti-am corectat acest comic rationament.
QUOTE
Nu a zis nicand ca ar fi Domn numai al Sambetei,

Ia mai ia tu o lectie de la amabilul Bolt :
Exod 20.10 : "Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău"
Ce-i inchinat D-lui, e al D-lui. In confruntarea cu fariseii pe tema dezlegarii Sabatului, atunci cand lui Isus i s-a spus ca n-are autoritate sa faca asa ceva, El a spus clar : e domn si al Sabatului (printre altele, desigur). Acolo nu era vorba daca e Domn sau nu si al celorlalte zile ale saptamanii, ci daca era Domn al Sabatului ca institutie divina in Legea Morala. Deci pana la urma ziua lui D-zeu e cea pe care si-o revendica El. Adica ziua 7, shabbat, azi Sambata.
QUOTE
ci a zis si al Sambetei, tocmai ca sa vada gogomanii ca toate zilele sunt ale lui Dumnezeu si ca EL este Domn peste toate,

Auzi, gogomanii aia care confunda porunca 4 cu toata saptamana, ar trebui sa fie consecventi propriului lor rationament si sa se odihneasca non-stop.
Citeste mai atent pasajul cu fariseii. Litigiul era ce sa se faca in Sabat acolo si nu daca Isus era Creatorul timpului. Problema era cum sa se raporteze omul la D-zeu in Sabat. Ce sa faca si ce nu. Isus corecta la greu obtuzitatile fariseice iar tolomacii aia reactionau spunandu-I ca n-are calitatea de a hotara ce trebuie si ce nu. Iar El le-o spune pe sleau : sunt Domn si al Sabatului. Particula "si" implicand o autoritate extinsa.
QUOTE
Chestiunea sta tine de logica elementara.

Cu alte cuvinte Isus care tinea Sabatul nu avea logica. thumb_yello.gif
QUOTE
In porunca a patra scrie numai de odihna Domnului, adica de ziua a saptea, Invierea nu avea cum sa apara, devreme ce nu avusese loc.

Aalooooo, dom' inginer, da' de unde si pana unde trebuia sa scrie acolo asa ceva ? Ce treaba are invierea cu Legea morala ?
E la mintea gainii ca daca in porunca nu scrie si ea e scrisa de D-zeu, numai atat a vrut El sa scrie acolo. Punct.
Tu ca om o iei ca atare si nu te apuci sa sari in alt subiect care nu-i implicat sau macar sugerat de porunca.
Tot acolo nu scrie nici de promisiunea venirii lui Isus, nici de nasterea Sa, nici de rastignirea Sa etc. Si daca nu scrie D-zeu, ce ? Ne apucam sa scriem noi ? De unde autoritatea asta de a implica intr-o porunca lucruri nescrise acolo ? Daca serbarea invierii urma sa fie vreo norma morala, stai tu fara grija ca o scria D-zeu acolo. Ridicolul e si mai mare cu cat Isus a instituit actul Cinei care vorbeste de invierea Sa (si de revenirea Sa) fara doar si poate, si cu toate astea n-a amintit nici o zi a saptamanii de serbare a acesteia. Deci pe Isus nu la impiedicat nimic sa vorbeasca de evenimente care urmau sa se intample. De ce a tacut Isus in ce priveste ziua 1 ? Pt. ca nu exista nici o legatura intre serbarea unui eveniment dintr-un proces (invierea) si o porunca morala care are legatura cu alt proces (creatia).
QUOTE
Unde citim la Geneza de sambata?

Acolo unde citim ziua 7, care in ebraica se spune Shabbat si in romaneste Sambata. thumb_yello.gif
QUOTE
cum ratacit gandesti tu..

Daca vezi lumea deformata schimbati ochelarii.
QUOTE
Te inteleg ca iti vezi propriile contradictii dogmatice

Traiesti intr-o lume care nu exista Clopotel. Isus a tinut Sambata, ziua 7.
QUOTE
iti promit ca la sfarsit o sa te lamuresc ce si cum

Ai sa ma lamuresti cand ai sa-mi arati ca Isus a tinut Duminica. El e Modelul nostru. El a schimbat multe si a vorbit despre evenimente ce urmau sa se intample. Nimic nu l-ar fi impiedicat sa dea o porunca noua privind ziua din porunca 4. Ori El tace si face ce scrie acolo de mana Lui. Fa si tu la fel.
QUOTE
Intai doresc sa ajungi tu singur la concluzi ca ce sustii sunt pur si simplu aberatii,

Asta sa i-o spui lui D-zeu. Eu tin "aberatiile" Lui si nu "adevarurile" constantiniste.
QUOTE
Ba scrie evident, numai ca tu ocolesti cu obstinatie acele pasaje,

Invata simbolistica Bibliei si dupa aia vino la discutii.
QUOTE
le dai interpretari total haotice,

Haotic e sa crezi in transformari miraculoase acolo unde nu exista.
QUOTE
numai ca sa nu recunosti Adevarul lui Dumnezeu

Pretinsa transformare nu-i adevar divin. E doar o alta practica pagana travestita intr-un minunat act comemorativ si pedagogic.
QUOTE
Pai tu cand vorbesti la modul hulitor despre Trupul si Sangele Mantuitorului pe care a zis sa le mancam ca sa avem viata vesnica, si tu zici ca manca "pulpa"

Tocmai, ca eu spun ca nu mancati decat elemente simbolice, adevarata hrana fiind cea a mintii. Pe cand voi sustineti ca mancati pulpa. laugh.gif
QUOTE
apoi incerci sa ne aburesti zicand ca si tu iei Cina Domnului, dar fara "pulpa"

Ba cu "pulpa" dar aia merge la minte si nu la burta.
QUOTE
Unde a pomenit Iisus de pulpa asa cum e in imaginatia ta?

Pai tocmai, ca El n-a pomenit dar asta implicati voi atunci cand pretindeti ca cele 2 elemente simbolice ale Cinei suporta un proces de metamorfoza prin care devin realmente echivalente trupului Sau. Ignoranta crasa a mai marilor vostri e cu atat mai amuzanta cu cat nu vede ambianta pascala a instituirii Cinei in care intalnim o sumedenie de simboluri cu caracter pedagogic. Am o intrebare : iudeii cand mancau miel, tot bucati din Isus ingerau ? laugh.gif Doamne, ti se face parul maciuca cand auzi asa ceva. Cand va spun canibali va suparati. Pai asta implica ce spuneti voi.
QUOTE
Pentru tine Trupul si Sangele Mantuitorului sunt "pulpa"?... Numai iudeii tai ar putea gandi asa ceva, cei ce L-au rastignit.

Pai tocmai ca ei nu credeau treaba asta. La ei, elementele unui ritual nu erau niciodata confundate cu ceea ce prefigurau. Aveau doar caracter simbolic asa cum o au si cele de la Cina. Invatatura e cea care hraneste si-i simbolizata prin elemente elementare hranei. Cu alte cuvinte : dupa cum trupul are nevoie de cele 2 elemente tot asa are nevoie si spiritul de Isus. E doar un paralelism bazat pe un simbolism.
QUOTE
Tu insa, ca sa-ti justifici anumite devieri dogmatice, le imparti dupa bunul plac in legi morale, nemorale si mai stiu eu cum, ca sa respecti unele (vorba vine) si pe altele sa le arunci la cos...

Mai ia un update de aici :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Deci nu le impart eu ci realitatea istorica.
QUOTE
Unde scrie ca Dumnezeu ti-a dat voie sa faci asta?

In Cartea de care tu habar nu ai.
QUOTE
cand a impartit Dumnezeu poruncile lui in morale si nemorale si cand a zis ca la unele poti sa renunti cand vrei tu,

Pai trageti frate o circumcizie. laugh.gif thumb_yello.gif
QUOTE
cand la toate a zis ca sunt legaminte vesnice?

Eu cand iti spun ca Biblia nu-i pt. amatori... Iti repet ca-mi esti drag. Vesnicia efectului prin plenitudinea si efectivitatea lui nu e tot una cu perpetuitatea faptului, a unei actiunii. Unde scrie asta ? Eee, cat dai ? jamie.gif
QUOTE
Adica tu imparti legamintele vesnice in morale si nemorale dupa interesele tale dogmatice,

Daca circumcizia nu ti-e suficienta iti recomand si niste jertfe la templu. laugh.gif
QUOTE
si apoi pastrezi unele si arunci altele

Mai ia un update :
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
QUOTE
Unde a zis Dumnezeu ca avem voie ca anumite asezaminte vesnice sa nu le consideram vesnice, iar pe altele sa le consideram vesnice,

Tot in Cartea de care inca esti departe.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 29 Apr 2006, 04:59 PM
Mesaj #321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Uitasem ca la tine exista un D-zeu al Decalogului si altul al legilor lui Moise.

Nu, eu am sustinut tot timpul ca-i acelasi, doar ca poruncile sunt de doua feluri : temporare si vesnice. Deci fa diferenta. thumb_yello.gif
QUOTE
pt. ca de cel din urma nu mai asculti si nu iti faci asezamant vesnic cu sange pe usa, etc

Singurul motiv de care ar trebui sa razi e rationamentul tau, deoarece e clar pt. toata lumea de ce nu se mai face acest lucru azi.
QUOTE
Aberezi maladiv

Crezi maladiv.
QUOTE
Vezi tu cuvantul "crestin" in pasajele aduse de tine ?

Ce intelegi tu prin crestin ? Asta :
QUOTE
Crestin e cel care are credinta in persoana si invataturile lui Iisus Cristos

Pai si Isus dateaza de la intrupare, nu-i Acelasi D-zeu ? Ce Biblie citesti tu omule ? Al cui esti tu ? laugh.gif
QUOTE
Deci nu, nu orice crestin este sfant..

Ba da. Sfant e orice om care a raspuns chemarii lui D-zeu. Gradul si masura in care el consimte sa traiasca dupa invatatura divina denota altceva decat calificativul lui de sfant in sensul primar al cuvantului, adica cel de ales, pus de o parte. Citeste epistolele catre Corinteni. Acolo sunt sfinti care comit incest. Ia-te de Pavel ca-i numeste asa.

Acest topic a fost editat de Bolt: 29 Apr 2006, 05:00 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 29 Apr 2006, 07:34 PM
Mesaj #322


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
caci aceasta ne-a dat viata.


Viata o ai de la Creator.

Si viermilor le-a dat viata, numai ca se vorbea despre viata vesnica, cea care conteaza...nu mai e o surpriza insa ca esti pe langa subiect si pe langa logica...
QUOTE
QUOTE
Invierea o gasesti in NT


Dar nu in porunca 4.

Invierea neavand loc pe vremea lui Moise, cand s-a dat Decalogul, este evident...
QUOTE
QUOTE
Si dupa ce a terminat de contemplat in acea zi, a mai contemplat vreodata sau a contemplat odata si gata
?
Avem vreun raport biblic in acest sens ?

Dar ce zici, ratiune avem ?
QUOTE
QUOTE
care inseamna Ziua Domnului 


Nu conteaza traducerea noastra ci a lui D-zeu.

Dar a "voastra" cu sambata conteaza, sau cum ? ohyeah.gif
QUOTE
QUOTE
Sa inteleg ca a contempla = a se odihni ?


Mi-e cel mai la indemana termen,

Si aici discutam ce ti-e tie cel mai la indemana ? unsure.gif
QUOTE
QUOTE
Acolo scrie ziua a saptea.


Pai noi despre ce vorbim ? Doar nu vrei sa scrie Duminica.

rofl.gif Doar nu vrei sa scrie sambata ?
QUOTE
QUOTE
Chestiunea sta tine de logica elementara.


Cu alte cuvinte Isus care tinea Sabatul nu avea logica.

Cu alte cuvinte cei care citesc in Scriptura ca Iisus a tinut sambata nu au logica wink.gif
QUOTE
QUOTE
ci a zis si al Sambetei, tocmai ca sa vada gogomanii ca toate zilele sunt ale lui Dumnezeu si ca EL este Domn peste toate,


Auzi, gogomanii aia care confunda porunca 4 cu toata saptamana

Gogomanii de fata in primul rand ar trebui sa faca distinctia intre porunci si faptul ca D-zeu e Domnul tuturor zilelor...
QUOTE
QUOTE
Pai tu cand vorbesti la modul hulitor despre Trupul si Sangele Mantuitorului pe care a zis sa le mancam ca sa avem viata vesnica, si tu zici ca manca "pulpa"



Tocmai, ca eu spun ca nu mancati decat elemente simbolice, adevarata hrana fiind cea a mintii. Pe cand voi sustineti ca mancati pulpa.

Deja asta nu mai e prostie ci nesimtire...pt. ca oricarui sectar caruia i se explica de zeci de ori ca trupul lui Isus impartasit nu e format din carne nu poate veni cu enormitati d-astea la nesfarsit...
QUOTE
QUOTE
Uitasem ca la tine exista un D-zeu al Decalogului si altul al legilor lui Moise.


Nu, eu am sustinut tot timpul ca-i acelasi, doar ca poruncile sunt de doua feluri : temporare si vesnice. Deci fa diferenta.

Aham, si tu traduci dupa cum vrea muschiu' tau termenul "vesnic" din Biblie ba temporar ba vesnic...smile.gif
QUOTE
QUOTE
Crestin e cel care are credinta in persoana si invataturile lui Iisus Cristos


Pai si Isus dateaza de la intrupare, nu-i Acelasi D-zeu ? Ce Biblie citesti tu omule ? Al cui esti tu ?

E chestiune de credinta, pt. ca iudeii acelui D-zeu nu-L accepta pe Isus ca D-zeu persoana. Deci mare grija cand citesti - daca poti, pt. ca am spus credinta in persoana lui Iisus, adica in D-zeu intrupat...
QUOTE
QUOTE
Deci nu, nu orice crestin este sfant..


Ba da. Sfant e orice om care a raspuns chemarii lui D-zeu.

Nu te lasi deloc de aberatii...deci iudeii de astazi sunt crestini ba chiar sfinti dupa pseudorationamentul tau...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Apr 2006, 10:14 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ Bolt

Uite cam cum stau lucrurile cu Vechiul Testament:

Sf. Pavel, Evrei, 8:

6. Acum însă, Arhiereul nostru a dobândit o slujire cu atât mai osebită, cu cât este şi Mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este întemeiat pe mai bune făgăduinţe.
7. Căci dacă (testamentul) cel dintâi ar fi fost fără de prihană, nu s-ar mai fi căutat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu îi mustră şi le zice: "Iată vin zile, zice Domnul, când voi face, cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am făcut cu părinţii lor, în ziua când i-am apucat de mână ca să-i scot din pământul Egiptului; căci ei n-au rămas în testamentul Meu, de aceea şi Eu i-am părăsit - zice Domnul.
10. Că acesta e testamentul pe care îl voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: Pune-voi legile Mele în cugetul lor şi în inima lor le voi scrie, şi voi fi lor Dumnezeu şi ei vor fi poporul Meu.
11. Şi nu va mai învăţa fiecare pe vecinul său şi fiecare pe fratele său zicând: Cunoaşte pe Domnul! - căci toţi Mă vor cunoaşte, de la cel mai mic până la cel mai mare al lor;
12. Căci voi fi milostiv cu nedreptăţile lor şi de păcatele lor nu-Mi voi mai aduce aminte".
13. Şi zicând: "Nou", Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire.

Iar asa cum Iisus nu le spune in cuvinte consemnate in evaghelii cum sa renunte la jertfele VT, nu explica direct ce au de facut mai departe, la fel este si cu ziua sabatului. Pt. ca multe a facut si spus Iisus si multe i-a invatat Duhul Sfint, care n-au mai fost scrise in carti ci integrate imediat si pastrate in traditie.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 29 Apr 2006, 10:46 PM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Si viermilor le-a dat viata

Nu si Lege morala.
QUOTE
numai ca se vorbea despre viata vesnica, cea care conteaza.

Nu, se vorbea despre porunca 4.
QUOTE
nu mai e o surpriza insa ca esti pe langa subiect si pe langa logica...

Tu esti de mult sub subiect iar cuvantul logica il rostesti dupa ureche pt. ca nu l-ai experimentat. Dovada e tocmai digresiunea pe care ai initiat-o.
QUOTE
Invierea neavand loc pe vremea lui Moise, cand s-a dat Decalogul, este evident...

Deci D-zeu nu-i omniscient. laugh.gif thumb_yello.gif Auzi, da' pan' la urma ce legatura e intre porunca 4 si inviere ? Ce treaba are morala cu invierea ? Maine ai sa schimbi porunca 8 pt. ca ai uitat de intrupare ? blink.gif
QUOTE
Dar ce zici, ratiune avem ?

Tu NU. Nenea, aici se vorbeste despre ce putem citi in text. Deductiile matale le tii la ora de beletristica.
QUOTE
Dar a "voastra" cu sambata conteaza, sau cum ?

Mancate-ar mama de studios ce esti, ia uite ce scrie in Biblia editata de BOR :
Luca 4.16 : "Şi a venit în Nazaret, unde fusese crescut, şi, după obiceiul Său, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogă şi S-a sculat să citească."
QUOTE
Si aici discutam ce ti-e tie cel mai la indemana ?

Am fost intrebat si am raspuns. Ce mi-e mie la indemana nu-i porunca divina.
QUOTE
Doar nu vrei sa scrie sambata ?

Pai scrie baby. Evreii ii spuneau shabbat iar noi ii spunem Sambata. Asta daca nu cumva crezi ca Biblia a scris-o badea Moise din Dealu Verde. Stii ce de panarama te faci cu infantilismele astea ? Aaa, scuza-ma asta-i pe potentialul tau. Tu vrei sa convingi acum o lume intrega ca daca in manuscris nu scrie in limba romana SAMBATA, scrie altceva decat aceeasi zi ?
QUOTE
Cu alte cuvinte cei care citesc in Scriptura ca Iisus a tinut sambata nu au logica

Logica ta n-o doreste nimeni. Puneti-o la naftalina. Si pana una alta, arata lumii unde a tinut El Duminica. Atatea lucruri a spus si a facut in mod anticipativ, de ce nu si asta ? Unde a lasat macar sa se inteleaga schimbarea propriei Sale porunci si de ce ?
QUOTE
Gogomanii de fata in primul rand ar trebui sa faca distinctia intre porunci si faptul ca D-zeu e Domnul tuturor zilelor.

Cine a zis altfel ? De ce tii Duminica si nu toate zilele, pe cale de consecinta ? Vai de capu' rationamentului tau.
QUOTE
Deja asta nu mai e prostie ci nesimtire.

Prostie si nesimtire e acolo unde considerati ca trupul lui D-zeu devine hrana in burtile voastre, paganilor. Numai aia aveau asemenea stupizenii in care considerau exact la fel ca voi. Pai deh, asta-i si originea minunatei vostre invataturi. Doar crestinismul trebuia sa prinda la toti.
QUOTE
pt. ca oricarui sectar caruia i se explica de zeci de ori ca trupul lui Isus impartasit nu e format din carne nu poate veni cu enormitati d-astea la nesfarsit...

Pai daca trupul Lui nu-i din carne atunci e din ce ? Cand va hotarati cu hermeneutica voastra de nici doi bani ? Pe de o parte clamati ca mergeti pe sensul ad literam si cand dati cu ochii de monstruozitate o cotiti. Astept ultima explicatie. Desi eu o stiu, vreau sa vad ce debitati voi dupa care va pun in fata Dogmatica ortodoxa, cititilor.
QUOTE
Aham, si tu traduci dupa cum vrea muschiu' tau termenul "vesnic" din Biblie ba temporar ba vesnic..

Pai iti spun a mia oara - Biblia e pt. baieti destepti, ea are si interpretarea daca ai cap s-o intelegi.
QUOTE
Nu te lasi deloc de aberatii.

Nu citesti deloc ce trebuie.
QUOTE
deci iudeii de astazi sunt crestini ba chiar sfinti dupa pseudorationamentul tau...

Nu. Pt. ca iudeii de azi nu raspund chemarii D-lui. Dar si aici sa fim cu masura. Au printre ei oameni sinceri care-L cauta pe D-zeu atat cat le permite cunostinta lor.
Sa fie clar - orice om care raspunde chemarii divine conform putinului sau multului pe care-l poate sti la un moment dat, e un om pus de o parte (sfant), adica diferit de cei care-L ignora pe D-zeu.

Acest topic a fost editat de Bolt: 29 Apr 2006, 10:48 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 29 Apr 2006, 11:04 PM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Uite cam cum stau lucrurile cu Vechiul Testament

S-o crezi tu ca acolo Isus vorbeste de Decalog sau de tot VT. Ati fost educati gresit. Tu ai citit cu atentie versetul 10 ? Decalogul nu face parte din Legile lui D-zeu ? Putem de maine avea alti d-zei, ucide, fura, idolatriza etc ? La implicatii te-ai gandit ? Pai nu, ca nu ati fost invatati dar nici voua nu va dat prin cap.
QUOTE
Iar asa cum Iisus nu le spune in cuvinte consemnate in evaghelii cum sa renunte la jertfele VT, nu explica direct ce au de facut mai departe, la fel este si cu ziua sabatului.

Ioane, nici tu n-ai discernamant dar e de inteles. Tu inca nu cunosti laitmotivul NT si de aceea cazi prada aceleiasi perene confuzii. Pavel lupta cu crestinii dintre evrei pt. a nu mai tine oranduirile lui Moise (cartea legii) si ceea ce era la baza vechiului legamant. Tablele de piatra pe care D-zeu Insusi a scris Legea morala a omenirii, nu are nici o legatura cu ce spui tu acolo. Pavel nu vorbeste acolo despre tinerea sau netinerea Decalogului si cu atat mai putin a Sabatului. Unde citesti tu acolo de inviere substitutiva a creatiei si Duminica loctiitoare de Sambata ? Ce cuvinte de acolo implica aceste lucruri ? Tu unde vezi cuvantul anulare sau schimbare hop, sari repede cu schimbarea poruncii 4 ? Nu acelasi Pavel tinea Sabatul, nu acelasi Isus tinea Sabatul ? Cum adica, una fac si alta predica ?
QUOTE
Pt. ca multe a facut si spus Iisus si multe i-a invatat Duhul Sfint, care n-au mai fost scrise in carti ci integrate imediat si pastrate in traditie.

Nimic mai gresit sa crezi ca ceea ce nu s-a scris, era la polul opus a ceea ce s-a scris. Modul in care se raporteaza scriitorii NT la VT (singura Biblie pe atunci) nu lasa deloc sa se inteleaga asa ceva. Mai mult, ei spun ca de fapt biserica crestina avea tot adevarul complet desi NT abia se scria. Scrierile NT vin ca detalii la VT si corectii la practici gresite.

Acest topic a fost editat de Bolt: 29 Apr 2006, 11:06 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Apr 2006, 10:22 AM
Mesaj #326


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



In incercarea de ati mentine pozitia cu orice pret vii acum si spui ca de fapt apostolul Pavel nu stie ce spune cind vorbeste de schimbari. Poti sa o spui, dar cine te va crede? Tu mai aduci jertfe de animale? De ce ai renuntat la ele? Cum delimitezi exact intre acele legi temporare si vesnice?

Eu am incercat sa iti arat ca trecerea de la VT la NT nu a fost chiar o treaba simpla, si nu e clar precizat in Biblie ce anume ramine si ce se modifica.

Nu mai discut asupra pozitiei adoptate. Parintele Cleopa, a carui opinie o impartasesc si eu, stia Biblia pe de rost. Tu vad ca nu stii decit anumite chestii, incomplet si vii si iti iei iar atitudinea aia de superioritate.
Ok, habar n-am eu, dar stiu in cine sa am incredere. Sint prost ca Ford la cultura generala, dar in citeva minute iti gasesc oamenii care iti raspund cel mai bine la orice problema, e bine asa? tongue.gif

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2006, 10:23 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 10:50 AM
Mesaj #327


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
In incercarea de ati mentine pozitia cu orice pret

Pozitia mea coincide cu a Modelului nostru.
QUOTE
vii acum si spui ca de fapt apostolul Pavel nu stie ce spune cind vorbeste de schimbari.

Care schimbari omule, unde citesti tu acolo ca Pavel vorbeste de schimbarea poruncii 4 si le spune evrilor sa nu mai tina Sabatul ci Duminica ? Chiar nu sesizezi ridicolul in care-l implici pe apostolul neamurilor ?
QUOTE
Poti sa o spui, dar cine te va crede?

Cu siguranta doar ce-i ce au pus mana pe Carte cu adevarat si nu vin la masa dezbaterilor cu vorbe din auzite si banuite.
QUOTE
Tu mai aduci jertfe de animale?

Scrie asta in Decalog ?
QUOTE
De ce ai renuntat la ele?

Tu asa ceva n-ai citit :
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
QUOTE
Cum delimitezi exact intre acele legi temporare si vesnice?

E a treia oara cand va postez textele astea :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
QUOTE
Eu am incercat sa iti arat ca trecerea de la VT la NT nu a fost chiar o treaba simpla, si nu e clar precizat in Biblie ce anume ramine si ce se modifica.

Ba e extrem de clar precizat. Dar pt. cine stie sa citeasca.
QUOTE
Parintele Cleopa, a carui opinie o impartasesc si eu, stia Biblia pe de rost.

Si fariseii stiau VT. Nu eruditia unui om apasa pe talerul Adevarului. Viata noastra spirituala nu depinde de pedagogia intermediarilor ci de cea hristica. Tot NT marturiseste ca adevarul era deja existent deci poate fi citit cu usurinta.
QUOTE
Tu vad ca nu stii decit anumite chestii, incomplet si vii si iti iei iar atitudinea aia de superioritate.

Eu stiu ceea ce conteaza si spre surprinderea ta mult mai multe decat putem dezbate aici. Nu atitudinea mea e una superioara ci expresia superioritatii inerente a adevarului fata de minciuna.
QUOTE
Ok, habar n-am eu, dar stiu in cine sa am incredere.

Nu cred ca acela ar trebui sa fie un om ci un anume Om. Fa ce a facut El si nu vei gresi. Atunci ii vei vedea pe toti ceilalti cat de mici sunt si cat de putin conteaza.
QUOTE
in citeva minute iti gasesc oamenii care iti raspund cel mai bine la orice problema, e bine asa?

N-ai sa gasesti nici un om pe lumea asta care sa-ti spuna ca D-zeu a schimbat porunca 4 in timp ce de fapt o implinea. Poate doar la vreun ospiciu vei gasi un asemenea individ.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 30 Apr 2006, 11:59 AM
Mesaj #328


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



azi e duminica.
am spalat rufe. am spalat vase. m-am spalat pe mine. am facut mancare. am pacatuit?

tin minte, ori de cate ori, mama sau oricine altcineva imi spune ca duminica sa nu lucrez imi aduc aminte de o vorbele lui Iisus care ii certa pe fariseii ce l-au huiduit cand l-a vindecat pe orb in ziua de sambata- ce era zi de odihna la ei- si le-a zis ca oare in ziua aceasta animalele nu mananca?
mi se pare ipocrizie sa spui ca tii ziua Duminicii dar te spetesti sa faci mancare, sa te aranjezi, sa faci sex sau orice altceva.
in fond, cine nu merge la biserica Duminica - fara a se aranja ca pentru bal- si doar atat face, eu cred ca pacatuieste.

poate pana la urma, la cate pacate am, acesta ar fi cel mai mic...

serbarea duminicii - scuze daca stiati link-ul


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Apr 2006, 02:36 PM
Mesaj #329


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Care schimbari omule, unde citesti tu acolo ca Pavel vorbeste de schimbarea poruncii 4 si le spune evrilor sa nu mai tina Sabatul ci Duminica ?
Nu chiar acolo, dar credeam ca stii, uita-te in Evrei, 4 (probabil ca ti s-a mai aratat asta):

1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduinţa să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.
2. Pentru că şi nouă ni s-a binevestit ca şi acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credinţa la cei care l-au auzit.
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârşite de la întemeierea lumii.
4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".
5. Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeaşi pildă a neascultării,

Clar ca buna ziua.

QUOTE
Eu stiu ceea ce conteaza
Posibil, ceea ce conteaza si sustine parerea ta. Eu vorbeam de oameni care au stiut sau stiu tot ce scrie in Biblie. Asta face diferenta...
QUOTE
N-ai sa gasesti nici un om pe lumea asta care sa-ti spuna ca D-zeu a schimbat porunca 4
Ei, na, vezi mai sus. Cred ca Sf. Pavel merita incredere, nu? Nu a schimbat porunca ci numai ziua de odihna.
QUOTE
Nu atitudinea mea e una superioara ci expresia superioritatii inerente a adevarului fata de minciuna.
Vorbe goale... Hai sa ne laudam singuri, daca nu ne lauda altii...auzi taica, i-n-e-r-e-n-t-e! Citesc destul de usor printre rinduri si stiu ce, de unde pleaca...
QUOTE
Atunci ii vei vedea pe toti ceilalti cat de mici sunt si cat de putin conteaza.
Asa-i mai Bolt, nu stiam de ce te vad asa mic in ultima vreme... Dar lasind gluma la o parte, sa stii ca e foarte important sa ai incredere in semeni si sa tii la ei. Altfel esti ca fariseii, un mormint varuit, nu un crestin demn de Iisus care spune sa ne iubim unii pe altii asa cum El ne-a iubit.

Ai grija deci, sa nu cazi in pilda neascultarii!

Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2006, 02:42 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Apr 2006, 05:10 PM
Mesaj #330


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
Eu nu o sa mai insist prea mult cu lamuririle ca vad ca au facut-o altii mai bine ca mine...
Pe scurt voi raspunde la anumite puncte...
QUOTE
QUOTE
Tu zici ca Dumnezeu si-a contemplat creatia 24 ore? 

Mda.

Iar te apuci de speculatii... Unde scrie acolo ca Dumnezeu a contemplat creatia 24 ore? Caci ziua a saptea a fost egala ca durata ca ziua intai, iar in ziua intai nu era nici soare, iar despre pamant se spune ca era "netocmit si gol"... Cum ai ajuns tu la concluzia ca erau fix 24 de ore?
QUOTE
Si dupa ce a terminat de contemplat in acea zi, a mai contemplat vreodata sau a contemplat odata si gata?
Avem vreun raport biblic in acest sens ?

A... cand nu stii, mai bine spui ca nu stii decat sa raspunzi cu alta intrebare...
QUOTE
QUOTE
Pai si tie nu ti-a spus nimeni pana acum ca Duminica noi o numim si zi de odihna, intocmai ca in VT, doar este ziua a saptea...

Nu ti se pare corect ca D-zeu s-o numeasca asa ? Unde numeste El Duminica zi de odihna ? Nu e ziua a 7-a ci a 1-a.

Pai tocmai ca nu a numit nici Duminica si nici sambata si nici miercurea zi de odihna, ci ziua a saptea.... Unde se pomeneste la Facerea ca Dumnezeu si-a inceput lucrarea in zi de Duminica ca sa o termine in zi de sambata?
QUOTE
QUOTE
Iar in limba romana se numeste Duminica

Si ? Cui ii pasa de asta ?

Crestinilor care cred cu adevarat in Noul Testament...
QUOTE
QUOTE
ne odihnim in odihna Domnului,

Dar nu in ziua pe care a hotarat-o El.

Cum nu?! Nu este acum Duminica ziua a saptea? Nu a Inviat Domnul Duminica? Nu Domnul a hotarat sa Invie Duminica?
QUOTE
QUOTE
dar preamarim si cinstim si Invierea

Porunca nu vorbeste despre ea.

Tu despre ce porunca vorbesti aici? Nu ai vazut ca nu ai fost in stare, desi te-am intrebat de doua ori, sa spui exact care este porunca a doua... Doar Mantuitorul a spus-o cu gura Lui... Nu faci decat sa o dai cotita cu legile morale si imorale, de parca a pomenit Dumnezeu vreodata de asa ceva...
QUOTE
QUOTE
caci aceasta ne-a dat viata.

Viata o ai de la Creator.

Serios? Se pare ca habar nu ai de Noul Testament...Acesta vorbeste mai mult despre viata decat VT...
Iata cateva citate, poate te vei dumiri si tu ce e cu viata asta:
14 Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viata şi puţini sunt care o află.(Matei 7)
Daca o aveau deja viata de la Creator, atunci de care viata mai vorbeste insusi Creatorul, caci prin El s-au facut toate?
46 Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică.(Matei 25)Ce viata au aceia care merg la osanda vesnica si la ce le foloseste?
36 Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.(Ioan 3)
Intelegi cumva Bolt ce inseamna cu adevarat viata, sau e nevoie sa-ti talmaceasca cineva corect Biblia?
In alt loc zice si mai clar:
22 Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine şi lasă morţii să-şi îngroape morţii lor.(Matei 8)
Ai vazut Bolt ca viii aia la care te gandesti tu sunt de fapt morti ca asa-i numeste Mantuitorul?
Si chiar in pasajul care te doare pe tine cel mai tare, ca nu-l respecti se vorbeste despre viata:
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi. (Ioan 6)
Te miri nu-i asa? Te gandesti cumva ca ai deja viata in tine nu-i asa? Tu crezi ca Iisus vorbeste de o viata simbolica, de crezi ca la ea poti ajunge doar prin simboluri? Daca Trupul si Sangele lui Iisus ar fi simboluri atunci si viata ar fi tot simbolica, ba chiar si Iisus ar fi tot simbol, caci doar Trupul si Sangele Lui sunt atat de reale ca si El... Ai vazut ca nici Toma nu a crezut ca Iisus era in Trup si Sange atunci cand L-a vazut dupa Inviere.... Si el credea ca sunt tot simboluri sau naluciri... Si ai vazut ce i-a zis Iisus:
27 Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios.
28 A răspuns Toma şi I-a zis: Domnul meu şi Dumnezeul meu!
29 Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!
(Ioan 20)Si ca tine au fost chiar si cativa preoti ortodocsi, care au avut indoieli ca la Sfanta Impartasanie avem de-a face cu Trupul si Sangele Mantuitorului in realitate si nu simboluri sau inchipuiri, si Mantuitorul a procedat cu ei la fel ca si cu Toma, le-a prefacut si in vedere panea si vinul in carne si sange ca si cel din urma necredincios sa creada...
Dar majoritatea ortodocsilor prefera sa se gaseasca printre aceia despre care Mantuitorul zice:Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!
QUOTE
QUOTE
Invierea o gasesti in NT

Dar nu in porunca 4.

Evident ca si porunca a patra, de vreme ce in Noul Testament gasim cuprinsa toata "Legea si proorocii"... Trebuie numai sa iei in calcul NT si sa-L accepti pe Iisus ca Dumnezeu...
QUOTE
QUOTE
Tot nu vad unde scrie sambata

Nici eu unde scrie Duminica. In ebraica se scrie shabbat si inseamna odihna. La evrei zilele saptamanii erau si sunt inca denumite dupa ordinea lor si nu dupa planete.

Iar intri in balarii... Despre ce planete vorbesti cand Duminica inseamna Ziua Domnului? Tu crezi ca Domnul e vreo planeta ceva? La ortodocsi zilele saptamanii sunt inca denumite tot dupa ordinea lor, iar ziua a saptea este Duminica, care este Invierea si odihna Domnului? Ca nu pricepi tu, nu vad nici un bai in asta... Nici evreii nu au priceput, desi Dumnezeu era langa ei... Asa ca ai o scuza...Sau nu ai, ca ar trebui sa inveti din greselile altora, nu sa le repeti si tu...
QUOTE
QUOTE
Acolo scrie ziua a saptea.

Pai noi despre ce vorbim ? Doar nu vrei sa scrie Duminica. Acolo scrie shabbat care inseamna odihna. Iti voi repeta cat e necesar.
Pai poti sa repeti pana ramai fara curent, la Facerea, la care faci tu refereire, scrie clar ziua a saptea, nu scrie vreun nume de ziua... Daca shabbat inseamna odihna pe evreieste, e foarte bine... Pe romaneste, noi sarbatorim odihna Domnului in ziua a 7-a, adica Duminica...
QUOTE
QUOTE
Important este sa fie a saptea nu-i asa?

Pai daca asa spune D-zeu...
Pai si atunci, ce tot vociferezi pe aici, de vreme ce acum ziua a saprea e Duminica?
QUOTE
 
QUOTE
Zice ca a lucrat 6 zile si intr-a saptea S-a odihnit, lucru pe care-l facem si noi....

Nu e vorba de ritm aici ci de unde incepe acesta.

Incepe cu ziua intai si se termina cu a saptea, ziua de odihna pe romaneste, pe evreieste o fi sabbat, pe chinezeste se numeste xiuxi - pe bune cool.gif ... Ce problema ai tu aici?
QUOTE
QUOTE
Plus ca ideea aceea cu 24 de ore este cam ciudata, caci nu se spune niciunde asta..

Pai daca D-zeu zice "a fost o seara si o dimineata" iar apoi concluzioneaza - "aceasta a fost ziua x". Cuvantul folosit pt. zi este yom, care pana-n ziua de azi inseamna in ebraica zi de 24 de ore.

Pai mai Bolt, nu contesta nimeni ca a fost seara si a fost dimineata, ci doar ca ziua aceea nu prea avea cum sa aibe 24 de ore... Nu exista nici o referinta in Biblie ca acea zi avea 24 ore... Eu am adus vorba despre asta, doar ca sa vezi ca te arunci cu capu' inainte fara sa discerni ce spui si ce citesti... Si pe Saturn avem zi si noapte - cate ore are ziua? Asta ca sa vezi ca exista si zile de marimi diferite, care sunt date de viteza de rotatie in jurul axei acelei planete... Plus ca acolo, nu aveam de-a face inca cu Soarele caci acesta era facut abia in ziua a 4-a...Iar pamantul era "netocmit si gol", adica putin probabil sa fie vorba de vreo rotatie...
Apoi cand Dumnezeu zice: "Să fie lumină! Şi a fost lumină." nu se spune niciunde ca acea lumina este punctiforma cum e cea de la Soare... Asa ca afirmatia ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore, mi se par niste afirmatii hazardate si fara temei Biblic...
QUOTE
QUOTE
Ziua aceea este imposibil sa fi avut 24 de ore, caci 24 de ore sunt date de rotatia pamantului in jurul axei sale si lumina zilei vine de la soare... Ori noi stim ca Soarele si stelele au foast facute abia in ziua a patra:

Ba nu-i deloc imposibil. Conform implicatiilor raportului referitor la primele 3 zile ale creatiei, intervalul acestor zile a fost stabilit in afara prezentei celor 2 corpuri ceresti. Lumina preexistand deja, vezi versetul 3. Soarele apare abia dupa ce a fost creata viata vegetala. In numirea primelor 3 zile ca si a celorlalte 4 nu exista nici o diferenta.

Pai vad ca stii sa citesti dar nu prea intelegi... Daca intre primele 3 zile si urmatoarele 4, ale Creatiei, nu a fost nici o diferenta, nu realizezi ca in ultimele 4 zile, lumina zilei nu era data de Soare ci de lumina facuta de Domnul in ziua intai? Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?
QUOTE
QUOTE
Apropo cum se numeste aceasta zi a patra in care a facut Dumnezeu Soarele?

Exact cum i-ai spus si tu. Ziua a 4-a. Azi cultura vestica ii spune Miercuri sau Joi in functie de sistemul de referinta.

Si care este sistemul de referinta? Biblia nu pomenste nimic de vreun sistem de referinta... Face doar o enumerare de zile... Important e a cata zi e si nu cum se numeste ea... Ziua a 4-a este ziua a 4-a, indiferent ca se numeste Miercuri sau joi cum spui tu... Ziua a 7-a important e sa fie a 7-a si nu ca se numeste Sambata sau Duminica - asta din punct de vedere al Creatiei... Insa noi stim ca Invierea a fost facuta de ziua Domnului, si atunci am numit aceasta zi Duminica...
Asta este asa ca sa avem discutii mai simple cu tine... In fapt de Inviere, in ziua Duminicii, noi suntem automat in odihna Domnului, ca de altfel si la alte Sarbatori, cum este chiar cel al Izvorului Tamaduirii, care a fost de curand, unde tot in odihna Domnului ne-am odihnit.... Asta ca sa vezi orizontul mult mai larg pe care ni-l da noua crestinilor Noul Testament...
QUOTE
QUOTE
odata si cu Invierea Domnului,

Care nu-i mentionata de porunca... Mai tu chiar nu vezi cat de pe de laturi esti cu amestecul asta in porunca scrisa de D-zeu ? Unde vezi tu sa-ti spuna El acolo de inviere, ziua 1 si alte pretinse piosenii constantiniste ?

Iar o iei prin balarii cu constantinismul... Pai Invierea Domnului in zi de Duminica e o inventie constantinista, de aduci vorba de ea?! Zici ca nu e mentionata in porunca?! Pai Dumnezeu, cand a vazut ca poruncile Sale nu sunt respectate de oameni, fie ca erau scrise, fie ca erau vorbite, atunci ne-a aratat si cu fapta Inviind a treia zi, in zi de Duminica, crezand ca poate de data asta Il vom asculta... Dar se pare ca sunt unii care nici fapta nu e pe masura intelegerii lor... Tu de ce crezi ca a Inviat a treia zi, in zi de Duminica? Cand putea sa Invieze imediat sau in zi de sabat, ca doar la Dumnezeu orice era posibil?
QUOTE
QUOTE
sarbatorim si ziua de odihna, conform poruncii a patra.

Pai unde scrie in porunca 4 de Duminica si inviere ? Am sa-ti tot pun intrebarea asta pana ai s-o visezi.

Mai bine ai visa tu Noul Tesatment, in care Dumnezeu spune clar ca sunt doar doua porunci care cuprind toata Legea Veche si proorocii...
QUOTE
QUOTE
Dumnezeu este Domn si al Martei cum este si al Miercurei si al Duminicii. 

Pai si le tii pe toate ?

Pai tocmai ca fiind Domn peste toate arata clar ca nu face deosebire intre ele, doar peste toate e Domn far deosebire...
In schimb, prin Inviere, ne-a aratat clar care e Ziua Lui...
QUOTE
QUOTE
Nu a zis nicand ca ar fi Domn numai al Sambetei,

Ia mai ia tu o lectie de la amabilul Bolt :
Exod 20.10 : "Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău"

Pai domn' profesor Bolt a dat faliment de la inceput, asa ca e cazu' sa-si schimbe meseria... Acolo zice ziua a 7-a nu zice Sambata... Noi ziua a 7-a, Duminica, o inchinam Domnului caci in aceasta zi a Inviat..
QUOTE
Ce-i inchinat D-lui, e al D-lui. In confruntarea cu fariseii pe tema dezlegarii Sabatului, atunci cand lui Isus i s-a spus ca n-are autoritate sa faca asa ceva, El a spus clar : e domn si al Sabatului (printre altele, desigur). Acolo nu era vorba daca e Domn sau nu si al celorlalte zile ale saptamanii, ci daca era Domn al Sabatului ca institutie divina in Legea Morala.
Unde vorbeste Dumnezeu de vreo lege morala sau imorala? A dat Dumnezeu vreo Lege care nu e morala? Astea sunt clasificari boltiste... Ba am mai auzit si pe la masoni chestii din astea cu legi morale...
QUOTE
QUOTE
In porunca a patra scrie numai de odihna Domnului, adica de ziua a saptea, Invierea nu avea cum sa apara, devreme ce nu avusese loc.

Aalooooo, dom' inginer, da' de unde si pana unde trebuia sa scrie acolo asa ceva ? Ce treaba are invierea cu Legea morala ?

Iar mai iei cu legile tale morale si cu clasificarile dupa ureche? Toate legile lui Dumnezeu care sunt asezaminte vesnice fie le pastrezi pe toate fie nici una... Dar sa-mi spui mie acum ca pe unele le pastrezi si pe unele nu, dupa cum te taie pe tine capu' e vrajeala ieftina... Pe ce baza faci asta? Concret...
QUOTE
QUOTE
iti promit ca la sfarsit o sa te lamuresc ce si cum

Ai sa ma lamuresti cand ai sa-mi arati ca Isus a tinut Duminica.
Pai daca a facut cea mai mare fapta din toata istoria omenirii, dar ce spune eu a omenirii, a intregii Creatii, prin care ne da viata vesnica, in zi de Duminica, ce vrei mai mult?! Nu arata clar importanta lucrarii... Adica crearea lumii este mai importanta decat Invierea Domnului, care a facut lumea?
QUOTE
El e Modelul nostru. El a schimbat multe si a vorbit despre evenimente ce urmau sa se intample. Nimic nu l-ar fi impiedicat sa dea o porunca noua privind ziua din porunca 4. Ori El tace si face ce scrie acolo de mana Lui. Fa si tu la fel.
Bravo! Ai vazut ca bine zici pana la urma... Dar nu stiu si daca intelegi ce zici... El tace si face cum bineb zici, si ce face El cu adevarat maret este in zi de Duminica...
QUOTE
QUOTE
Intai doresc sa ajungi tu singur la concluzi ca ce sustii sunt pur si simplu aberatii, 

Asta sa i-o spui lui D-zeu. Eu tin "aberatiile" Lui si nu "adevarurile" constantiniste.

Inca odata, nu ca mi-ar pasa, dar ce tot aberezi cu constantinismul in discutia asta? A inviat cumva Iisus in alta zi si Constantin ne-a mintit? Invierea Domnului este un adevar constantinist si nu biblic? Eu iti vorbesc acum de la Constantin si nu din Biblie? Nu scrie in Biblie ca Iisus a inviat Duminica? Pai si atunci tu de ce sari in balarii? Stai frumos pe drumul drept, ca noi de Biblie vorbim aici, nu de Constantin sau de Mitra al tau..., sau de nu mai stiu cine ti se nazare tie...
QUOTE
QUOTE
Pai tu cand vorbesti la modul hulitor despre Trupul si Sangele Mantuitorului pe care a zis sa le mancam ca sa avem viata vesnica, si tu zici ca manca "pulpa"

Tocmai, ca eu spun ca nu mancati decat elemente simbolice, adevarata hrana fiind cea a mintii. Pe cand voi sustineti ca mancati pulpa.

Chestia cu pulpa e bagata ca hula impotriva lui Dumnezeu de sectari si de eretici... Auzi la el, cica nu mancam decat elemente simbolice rofl.gif , e penibil Bolt ce spui... Pai tu crezi ca vreun element de atsa simbolic, fie el inchipuit cu cea mai mare fantezie, iti va da vreodata viata vesnica... E clar ce intelegi tu din crestinism...
QUOTE
QUOTE
Pentru tine Trupul si Sangele Mantuitorului sunt "pulpa"?... Numai iudeii tai ar putea gandi asa ceva, cei ce L-au rastignit.

Pai tocmai ca ei nu credeau treaba asta.

Pai si tu esti la fel ca ei... Ce tu crezi? Si atunci ce tot te dai crestin?
QUOTE
QUOTE
Tu insa, ca sa-ti justifici anumite devieri dogmatice, le imparti dupa bunul plac in legi morale, nemorale si mai stiu eu cum, ca sa respecti unele (vorba vine) si pe altele sa le arunci la cos...

Mai ia un update de aici :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Deci nu le impart eu ci realitatea istorica.

Pai tu nu vezi sa citesti? Unde scrie acolo legi morale si legi nemorale? Acolo se spune ca Dumnezeu a dat legi fie prin Moise fie prin tablite... Toate au fost asezaminte vesnice, si nu scrie ca unele ar fi morale si altele imorale...Tu esti cumva mason de o dai cu legea morala? Nu zic ca e rau sa fi mason, dar e bine sa stim cu cine discutam... cool.gif
QUOTE
QUOTE
cand a impartit Dumnezeu poruncile lui in morale si nemorale si cand a zis ca la unele poti sa renunti cand vrei tu,

Pai trageti frate o circumcizie.
Antisemitule.... hh.gif
QUOTE

Mai ia un update :
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."

Ai vazut?! Tu scrii si nu intelegi ce scrii... Ai vazut ce s-a ales de zapisul cu poruncile lui? L-a pironit pe cruce... Apoi a calcat si moartea si a Inviat? Adica a facut mai mult decat sa-ti deseneze si tu tot nu pricepi...
QUOTE
QUOTE
Unde a zis Dumnezeu ca avem voie ca anumite asezaminte vesnice sa nu le consideram vesnice, iar pe altele sa le consideram vesnice,

Tot in Cartea de care inca esti departe.

Vreun numar de capitol, sau de verset ceva?
Sau mai bine nu te mai chinui, ca te faci de pomina... tongue.gif Ramai la sambata pana o sa treci si tu in normalitate si sa sarbatoresti Ziua Invierii Domnului, caci Invierea te duce la viata, caci daca Domnul nu a Inviat zadarnica e credinta ta, dupa cum spune Sfantul Apostol...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 06:53 PM
Mesaj #331


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Nu chiar acolo, dar credeam ca stii, uita-te in Evrei, 4 (probabil ca ti s-a mai aratat asta)

Cu siguranta ca am mai raspuns.Hai sa ne laudam singuri,
QUOTE
1. Să ne temem, deci, ca nu cumva, câtă vreme ni se lasă făgăduinţa să intrăm în odihna Lui, să pară că a rămas pe urmă cineva dintre voi.

Versetul 1 traseaza subiectul : intrarea in odihna lui D-zeu.
QUOTE
2. Pentru că şi nouă ni s-a binevestit ca şi acelora, dar cuvântul propovăduirii nu le-a fost lor de folos, nefiind unit cu credinţa la cei care l-au auzit.

Deci invitatia lui D-zeu a fost vestita crestinilor ca si celor din vechime.
QUOTE
3. Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în odihnă, precum s-a zis: "M-am jurat întru mânia Mea: nu vor intra întru odihna Mea", măcar că lucrurile erau săvârşite de la întemeierea lumii.

Prin urmare crestinul, prin credinta intra in odihna lui D-zeu.
QUOTE
4. Căci undeva, despre ziua a şaptea, a zis astfel: "Şi S-a odihnit Dumnezeu în ziua a şaptea de toate lucrurile Sale".

Amintirea poruncii 4.
QUOTE
5. Şi în acelaşi loc, zice iarăşi: "Nu vor intra întru odihna Mea!".

D-zeu nu da o porunca ici si o contrazice colo. Cu siguranta ca de alta invitatie la odihna este vorba.
QUOTE
6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,

Care odihna ? Alta decat cea a poruncii 4. Mai exact ? Scrie in verset - aceea in care intri prin supunerea (ascultarea) in fata lui D-zeu.
QUOTE
7. Dumnezeu hotărăşte din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veţi auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoşaţi inimile voastre".

D-zeu a rostit prin gura lui David porunca 4 ? In nici un caz. De fapt David spune si el despre ce odihna e vorba - cea a ascultarii de D-zeu, cea a increderii in El si in Fiul Sau trimis. Absolut nici o legatura cu porunca 4 care are cu totul alta semnificatie.
QUOTE
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.

Pai a dat Iosua Decalogul cu porunca 4 ? Bineinteles ca nu. Nu la aceasta odihna se refera Pavel ci la acest tip de odihna cunoscuta evreilor de altfel :

2Cronici 14.6,7 : "A zidit cetăţi întărite în Iuda; căci ţara a fost liniştită, şi împotriva lui n-a fost război în anii aceia, pentru că Domnul i-a dat odihnă. El a zis lui Iuda: "Să zidim aceste cetăţi, şi să le înconjurăm cu ziduri, cu turnuri, cu porţi şi cu zăvoare; ţara este încă a noastră, căci am căutat pe Domnul, Dumnezeul nostru. L-am căutat, şi El ne-a dat odihnă din toate părţile."

2Cronici 15.1-7 : "Duhul lui Dumnezeu a venit peste Azaria, fiul lui Oded, şi Azaria s-a dus înaintea lui Asa, şi i-a zis: "Ascultaţi-mă, Asa, şi tot Iuda şi Beniamin! Domnul este cu voi când sunteţi cu El; dacă-L căutaţi, Îl veţi găsi; iar dacă-L părăsiţi, şi El vă va părăsi. Multă vreme Israel a fost fără Dumnezeul cel adevărat, fără preot care să înveţe pe oameni, şi fără lege. Dar în mijlocul strâmtorării lor s-au întors la Domnul, Dumnezeul lui Israel, L-au căutat, şi L-au găsit. În vremurile acelea, nu era linişte pentru cei ce se duceau şi veneau, căci erau mari tulburări printre toţi locuitorii ţării; un popor se bătea împotriva altui popor, o cetate împotriva altei cetăţi, pentru că Dumnezeu le tulbura cu tot felul de strâmtorări: voi dar, întăriţi-vă, şi nu lăsaţi să vă slăbească mâinile, căci faptele voastre vor avea o răsplată."

2Cronici 15.15 : "tot Iuda s-a bucurat de jurământul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bună voia lor, şi-L găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur."

La acest tip de odihna se refera Pavel catre conationalii lui.
QUOTE
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Alta zi, alta zi dar ce fel de odihna ? Cea de care se vorbeste pana acum. Si anume a ascultarii de D-zeu. Nu odihna poruncii 4 e problema evreilor. Pavel nu le vorbea despre ce nu era cazul ca doar erau cu totii tinatori ai zilei 7 si nu avea rost.
QUOTE
10. Pentru că cine a intrat în odihna lui Dumnezeu s-a odihnit şi el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.

Aha, deci odihna lui D-zeu care o da prin ascultarea de El.
QUOTE
11. Să ne silim, deci, ca să intrăm în acea odihnă, ca nimeni să nu cadă în aceeaşi pildă a neascultării,

Care odihna ? Cea care vine prin ascultare. Versetul e extrem de clar. Doua cuvinte constituie laitmotivul acestui pasaj : odihna si ascultarea. Nici o legatura cu schimbarea zilei poruncii 4 a carei semnificatie e memorialul creatiei si odihna saptamanala.
QUOTE
Clar ca buna ziua.

Ca nu e vorba de odihna saptamanala.
QUOTE
Posibil, ceea ce conteaza si sustine parerea ta.

Pe care o regasesti si la Isus.
QUOTE
Eu vorbeam de oameni care au stiut sau stiu tot ce scrie in Biblie.

Lipsa ta de cultura biblica elementara te determina sa-i investesti pe altii cu ceea ce-ti lipseste tie. E specific oricarui amator. Nu asta e problema ci faptul ca n-ai nici cea mai mica urma de incredere in ceea ce vezi cu ochii tai si speri la explicatii lamuritoare de acolo de unde nu vor veni niciodata. Creezi mituri savante in speranta ca misticul din ele va suplini golul de notiuni biblice fundamentale de la tine. Nu-i o idee buna. Nu lasa pe altul ceea ce te responsabilizeaza direct pe tine. Eroarea altuia nu o vei putea invoca atunci cand va trebui sa dai socoteala in fata Cui dam cu totii.
QUOTE
Ei, na, vezi mai sus.

Incetul cu incetul insisti sa ma convingi ca nu stii sa citesti.
QUOTE
Cred ca Sf. Pavel merita incredere, nu?

Exact, tine ziua pe care a tinut-o si el. thumb_yello.gif
QUOTE
Nu a schimbat porunca ci numai ziua de odihna.

Care odihna ? He he, vezi ce simplu e ? thumb_yello.gif
QUOTE
Vorbe goale.

Dar cuvinte pline.
QUOTE
Hai sa ne laudam singuri,

N-o face nimeni. Mie imi place lauda paulina. Chiar, o stii care e ?
QUOTE
Citesc destul de usor printre rinduri si stiu ce, de unde pleaca

Stii in functie de ce ai invatat, de ce vrei si ce astepti. E clar ca la lectiile de Biblie nu ai fost prezent iar de vrut, vrei cu orice pret confortul gregar. De asteptat ? O himera.
QUOTE
Asa-i mai Bolt, nu stiam de ce te vad asa mic in ultima vreme.

Ca sa vezi cat de mult ti-ai irosit vremea pe topic privind unde nu trebuie. Si cand ma gandesc ca ti-am atras atentia. D'aia inca nu vezi ce scrie intr-un banal text biblic, pt. ca nu privesti la faptele si vorbele Cui trebuie.
QUOTE
Dar lasind gluma la o parte, sa stii ca e foarte important sa ai incredere in semeni si sa tii la ei.

E noul subiect al topicului ?
QUOTE
Altfel esti ca fariseii, un mormint varuit, nu un crestin demn de Iisus care spune sa ne iubim unii pe altii asa cum El ne-a iubit.

Un crestin demn de Isus e cel care-I tine poruncile pt. ca-L iubeste.
QUOTE
Ai grija deci, sa nu cazi in pilda neascultarii!

Nu eu incalc porunca Lui ci duminicalistii.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 30 Apr 2006, 07:58 PM
Mesaj #332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Invierea neavand loc pe vremea lui Moise, cand s-a dat Decalogul, este evident...



Deci D-zeu nu-i omniscient.

Non sequitur, ilogic. Logica asta e un mister pt. tine...
QUOTE
Deductiile matale le tii la ora de beletristica.

Si ale tale la ora de aberatii fabulante...
QUOTE
QUOTE
Dar a "voastra" cu sambata conteaza, sau cum ?


Mancate-ar mama de studios ce esti, ia uite ce scrie in Biblia editata de BOR :
Luca 4.16 : "Şi a venit în Nazaret, unde fusese crescut, şi, după obiceiul Său, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogă şi S-a sculat să citească."

So ? Sambata erau iudeii adunati in sinagoga. Doar nu voiai sa vina marti noaptea...Relevanta duminicii rasare din multe pasaje aduse aici, si mai ales pt. ca e ziua Invierii Domnului.
QUOTE
QUOTE
Doar nu vrei sa scrie sambata ?


Pai scrie baby. Evreii ii spuneau shabbat iar noi ii spunem Sambata.

"Voi" ii puteti spune si joi, pt. ca shabbat (שבת) inseamna odihna, repaus, si nu sambata...Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt (السبت) biggrin.gif
QUOTE
Si pana una alta, arata lumii unde a tinut El Duminica.

Iisus nu a venit pt. a sarbatori nu vreo zi anume sau pt. a se odihni intr-o zi anume. Pt. cum precizeaza, El e Domnul tuturor zilelor, si al sambetei...Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.
QUOTE
QUOTE
Gogomanii de fata in primul rand ar trebui sa faca distinctia intre porunci si faptul ca D-zeu e Domnul tuturor zilelor.


Cine a zis altfel ? De ce tii Duminica si nu toate zilele, pe cale de consecinta ? Vai de capu' rationamentului tau.

Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...
QUOTE
Pai daca trupul Lui nu-i din carne atunci e din ce ?

Invierea este in trup si suflet, ai aflat ? Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.
QUOTE
QUOTE
Aham, si tu traduci dupa cum vrea muschiu' tau termenul "vesnic" din Biblie ba temporar ba vesnic..


Pai iti spun a mia oara - Biblia e pt. baieti destepti, ea are si interpretarea daca ai cap s-o intelegi.

Asa va maguliti voi in secta de la coltu' blocului, numindu-va de mii de ori "baieti destepti" ? Nici o problema, si aia de la BUG Mafia se autointituleaza la fel biggrin.gif
QUOTE
Au printre ei oameni sinceri care-L cauta pe D-zeu atat cat le permite cunostinta lor.
Sa fie clar - orice om care raspunde chemarii divine conform putinului sau multului pe care-l poate sti la un moment dat, e un om pus de o parte (sfant), adica diferit de cei care-L ignora pe D-zeu.

rofl.gif deci conditia pt. a fi sfant este sa nu-l ignori pe D-zeu...Pai nici Satana nu-l ignora... cry.gif
Eu cand ti-am spus ca a debita aberatii e putin spus la tine, tu nu ai vrut sa crezi...
Ideea nu e doar sa cauti sa sa nu ignori, ci sa fii in dreapta credinta...Cautarea asta la nesfarsit nu are nici o finalitate daca esti pe langa viata lui Hristos, ca nu vorbim aici de filozofia imaginata de fiecare nauc in cautarile sale...Viata vesnica nu o obtii doar cautand si negasind...sau respectand legea 4 din Decalog...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 08:38 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Caci ziua a saptea a fost egala ca durata ca ziua intai, iar in ziua intai nu era nici soare, iar despre pamant se spune ca era "netocmit si gol"... Cum ai ajuns tu la concluzia ca erau fix 24 de ore?

Printr-o banala deductie. Daca ziua 7 a avut si are 24 de ore iar D-zeu le numeste pe primele 3 la fel, e logic ca tot 24 de ore aveau si primele. Bah da' greu mai e.
QUOTE
A... cand nu stii, mai bine spui ca nu stii decat sa raspunzi cu alta intrebare...

Intrebarea mea a fost un raspuns rafinat la ineptia ta. Dar ca de obicei pricepi doar ce te tine cureaua.
QUOTE
Pai tocmai ca nu a numit nici Duminica si nici sambata si nici miercurea zi de odihna, ci ziua a saptea.... Unde se pomeneste la Facerea ca Dumnezeu si-a inceput lucrarea in zi de Duminica ca sa o termine in zi de sambata?

Pai nu era nevoie, bade. Doar D-zeu nu era imparat roman sa dea nume zilelor saptamanii dupa planete. Inteligenta divina a prevazut in mod expres ca zilele sa poarte denumirea ordinii lor. Aceasta inteligenta care perpetua ciclul saptamanal al creatiei si odihnei a fost transmisa si poporului Sau reprezentant tocmai pt. a nu crea dubii. 1, 2, 3, 4, 5, 6, shabbat (odihna).
QUOTE
Crestinilor care cred cu adevarat in Noul Testament..

Crestinilor care-i vai de mama lor de cultura biblica. Ce treaba are denumirea Duminicii cu respectarea poruncii 4 ? blink.gif
QUOTE
Nu este acum Duminica ziua a saptea?

Nu. E ziua 1. Eu discut aici ce scrie inBiblie si nu balivernele instituite peste secole. Biblia nu e moda Clopotel.
QUOTE
Nu a Inviat Domnul Duminica?

Si ? Unde scrie in porunca 4 de asta ?
QUOTE
Nu Domnul a hotarat sa Invie Duminica?

Si ? Unde a hotarat El Duminica in porunca 4 ?
QUOTE
Tu despre ce porunca vorbesti aici?

Aia pe care Isus a tinut-o si pe care tu o incalci.
QUOTE
Nu ai vazut ca nu ai fost in stare, desi te-am intrebat de doua ori, sa spui exact care este porunca a doua

Traiesti in lumi paralele. Cand m-ai intrebat tu pe mine ce scrie in porunca 2 ? Da o fuga in Exod 20 si citeste singur.
QUOTE
Doar Mantuitorul a spus-o cu gura Lui..

Mai mult, a scris-o cu mana Lui.
QUOTE
Nu faci decat sa o dai cotita cu legile morale si imorale, de parca a pomenit Dumnezeu vreodata de asa ceva.

Percepi lumea de dupa colt si de aia ti se pare ca altii o cotesc. Zi mai bine despre ce ai de gand sa vorbesti pana la urma.
QUOTE
Serios?

Ihmmm... Aaa nu, scuze, tu o ai de la C-tin incoace.
QUOTE
Se pare ca habar nu ai de Noul Testament.

Daa, s-a vazut pe ce lume traiesti. Via de mama ei.
QUOTE
14 Şi strâmtă este poarta şi îngustă este calea care duce la viata

Pai bah, bade bah, de cand calea e totuna cu Facatorul ei ? laugh.gif
QUOTE
Daca o aveau deja viata de la Creator, atunci de care viata mai vorbeste insusi Creatorul, caci prin El s-au facut toate?

De viata pe care o da El. Vai de 'ntelectu' noastru de baieti dashteptzy ce suntem.
QUOTE
36 Cel ce crede în Fiul are viaţă veşnică, iar cel ce nu ascultă de Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el.

Pai si daca Fiul Creator are viata, pan' la urma de la cine o ai ?
QUOTE
53 Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.

Amin ! Nu ai parte de Isus, nu ai parte de viata. Ce inseamna sa ai parte ? In nici un caz niscaiva pulpa. laugh.gif
QUOTE
Evident ca si porunca a patra, de vreme ce in Noul Testament gasim cuprinsa toata "Legea si proorocii".

hh.gif Imi arati si mie porunca aia din NT unde in loc de ziua 7 scrie ziua 1 ?
QUOTE
Trebuie numai sa iei in calcul NT si sa-L accepti pe Iisus ca Dumnezeu...

Bla bla bla, faptele Omului Isus cand le faci, coteala ? Te tot invarti in vorbe mari dar fapte ioc.
QUOTE
Iar intri in balarii.

Balarie a fost intrebarea ta. Eu te-am luat la remorca dar tu tot acolo te simti bine.
QUOTE
Despre ce planete vorbesti cand Duminica inseamna Ziua Domnului?

Habar nu ai de etimologia zilelor saptamanii. Mare rabdare trebuie sa mai am...
QUOTE
Tu crezi ca Domnul e vreo planeta ceva?

Dar tu crezi ca-i fiul lui Mithra ?
QUOTE
La ortodocsi zilele saptamanii sunt inca denumite tot dupa ordinea lor

Ai luat-o razna. In ce calendar citesti tu in loc de Marti, ziua 2 (sau 3) ?
QUOTE
iar ziua a saptea este Duminica, care este Invierea si odihna Domnului?

Lasa minciuna, Biblia o numeste ziua 1.
QUOTE
Pai poti sa repeti pana ramai fara curent, la Facerea, la care faci tu refereire, scrie clar ziua a saptea, nu scrie vreun nume de ziua.

Poti sa te urci pe pereti pana cade tencuiala, ce legatura are una cu alta ? Daca acolo nu scrie numele nici unei zile contemporane, tu cum stii ce zi e azi ?
QUOTE
Pe romaneste, noi sarbatorim odihna Domnului in ziua a 7-a, adica Duminica...

Pe dumnezeieste, crestinii biblici sarbatoresc odihna D-lui din porunca 4, adica Sambata si nu cea inventata de filoromanisti.
QUOTE
Pai si atunci, ce tot vociferezi pe aici, de vreme ce acum ziua a saprea e Duminica?

Unde spune D-zeu ca trebuie sa fie asa ?
QUOTE
Incepe cu ziua intai si se termina cu a saptea,

Conform Bibliei, cu Duminica (ziua 1) si Sambata (ziua 7).
QUOTE
Ce problema ai tu aici?

Pai tu ai. Tii o zi neporuncita.
QUOTE
Pai mai Bolt, nu contesta nimeni ca a fost seara si a fost dimineata, ci doar ca ziua aceea nu prea avea cum sa aibe 24 de ore.

De ce ?
QUOTE
Nu exista nici o referinta in Biblie ca acea zi avea 24 ore.

Ba da. E cuvantul folosit.
QUOTE
Eu am adus vorba despre asta, doar ca sa vezi ca te arunci cu capu' inainte fara sa discerni ce spui si ce citesti..

Iar eu ti-am raspuns doar ca sa vezi ca-ti pui galeata-n cap fara sa fie nevoie. Daca acele zile n-au tinut toate 24 de ore, cat au tinut ? Bun, de unde stii ? Bagatela ta de rationament mai mult complica lucrurile decat rezolva. Clopotele, esti penibil in materie de logica implicatiilor. Pe de o parte vii c-o sugestie tampita ca ziua din cadrul creatiei n-avea 24 de ore dar ignori faptul ca daca ar fi asa, si acum comentez doar un singur aspect din multimea care s-ar declansa - respectarea poruncii 4 de catre poporul reprezentant al lui D-zeu, s-a bazat pe o gogoasa tinuta ascunsa de D-zeu si descoperita acum in mod exceptional de tine. Tu cunosti macar punctul de vedere oficial al BOR ? Pai daca te-ar auzi oamenii aia de acolo ce nenorociri scrii, te-ar excomunica. Bisericile noastre cred ambele in zile literare de 24 de ore ale creatie. Daca ai chef de panarama, fa-o cu altii. Zi merci ca-ti scriu si mai inveti cateceva bun.
QUOTE
Si pe Saturn avem zi si noapte - cate ore are ziua? Asta ca sa vezi ca exista si zile de marimi diferite, care sunt date de viteza de rotatie in jurul axei acelei planete.

Si ? Ai dat-o-n truisme ?
QUOTE
Plus ca acolo, nu aveam de-a face inca cu Soarele caci acesta era facut abia in ziua a 4-a.

Pai asta I-o spui Creatorul bade, nu mie. Sau nu crezi in omnipotenta Lui ?
QUOTE
Asa ca afirmatia ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore, mi se par niste afirmatii hazardate si fara temei Biblic...

Hai ca te provoc la un expozeu al dementei acestei ipoteze. Asta ca sa vada toata lumea de ce esti in stare cu adevarat. Bun, cat a avut prima zi ? Spui dupa care zici de unde stii. Astept.
QUOTE
Daca intre primele 3 zile si urmatoarele 4, ale Creatiei, nu a fost nici o diferenta

Nici o diferenta cronologica.
QUOTE
Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?

La sfarsitul zilei 4.
QUOTE
Si care este sistemul de referinta?

Cel lasat de D-zeu.
QUOTE
Biblia nu pomenste nimic de vreun sistem de referinta

Poate cea citita de tine.
QUOTE
Face doar o enumerare de zile.

Pai si asta nu implica o ordine din moment ce zilele VT erau in ordinea creatiei, dom' logica.
QUOTE
Important e a cata zi e si nu cum se numeste ea.

Important e ce a hotarat D-zeu.
QUOTE
Ziua a 4-a este ziua a 4-a, indiferent ca se numeste Miercuri sau joi cum spui tu.

Miercuri sau Joi corespund la 2 sisteme diferite. Eu il aleg pe cel instituit de Creator.
QUOTE
Ziua a 7-a important e sa fie a 7-a si nu ca se numeste Sambata sau Duminica

A 7-a in succesiunea lasata de Creator si nu de imparatii romani.
QUOTE
Insa noi stim ca Invierea a fost facuta de ziua Domnului, si atunci am numit aceasta zi Duminica...

Care toata lumea, cu exceptia ta, stie ca e ziua 1 conform creatiei.
QUOTE
Asta este asa ca sa avem discutii mai simple cu tine

Suna a LSD colega.
QUOTE
In fapt de Inviere, in ziua Duminicii, noi suntem automat in odihna Domnului,

A d-lui fiul lui Mithra, nenea Dies Solis. Acolo esti tu de fapt.
QUOTE
Asta ca sa vezi orizontul mult mai larg pe care ni-l da noua crestinilor Noul Testament...

Asta-i orizontul negru botezat de romani in biserica lui Isus. Fiecare va da socoteala la vremea lui.
QUOTE
Iar o iei prin balarii cu constantinismul..

Sunteti pana-n gat in el.
QUOTE
Pai Invierea Domnului in zi de Duminica e o inventie constantinista, de aduci vorba de ea?

Bace, vorbim de porunca 4 nu de inviere. Scrie in ea asa ceva ?
QUOTE
Pai Dumnezeu, cand a vazut ca poruncile Sale nu sunt respectate de oameni, fie ca erau scrise, fie ca erau vorbite, atunci ne-a aratat si cu fapta Inviind a treia zi, in zi de Duminica, crezand ca poate de data asta Il vom asculta.

Buaahaahaa, cu alte cuvinte porunca sfanta, dreapta si buna a lui D-zeu depinde in valabilitatea ei, de cheful unora ca tine care se tot fac ca n-o inteleg ? Cu alte cuvinte, D-zeu mai lasa de la El, ai ? Tu-ti dai seama ca afirmi o nerozie ? Cum nu respectau oamenii aceia Sabatul ? Unde vezi tu sa le spuna D-zeu asa ceva ? El le-a atras atentia la cum il respectau si nu in ce zi.
QUOTE
Tu de ce crezi ca a Inviat a treia zi, in zi de Duminica?

Foarte simplu si biblic. Daca Vineri a murit, Sambata se odihnea conform poruncii iar Duminica (ziua 1) incepea lucrul din nou. thumb_yello.gif
QUOTE
Cand putea sa Invieze imediat sau in zi de sabat, ca doar la Dumnezeu orice era posibil?

Calcarea Legii morale e numai la voi posibil. D-zeu e consecvent poruncii Lui.
QUOTE
Mai bine ai visa tu Noul Tesatment, in care Dumnezeu spune clar ca sunt doar doua porunci care cuprind toata Legea Veche si proorocii...

Mai bine ai sta departe tu de toata Biblia ca mai rau iti faci. E de preferat sa nu stii nimic decat sa stii prost. Persisti in inepta confuzie dintre sinteza si detaliu.
QUOTE
Pai tocmai ca fiind Domn peste toate arata clar ca nu face deosebire intre ele, doar peste toate e Domn far deosebire.

Daca nu face deosebire cum caraghios afirmi, atunci de ce da in ziua 7 intalnire omului ? De ce Isus si apostolii fac deosebire ? Tu confunzi (ca de obicei) nedeosebirea de act creativ al unitatii de timp cu deosebirea semnificatiei.
QUOTE
In schimb, prin Inviere, ne-a aratat clar care e Ziua Lui.

Ziua Lui e in porunca. Unde zice El ca ar fi invierea ? De ce nu intruparea ?
QUOTE
Pai domn' profesor Bolt a dat faliment de la inceput, asa ca e cazu' sa-si schimbe meseria..

Pai "studentul" Clopotel a fost exmatriculat de mult asa ca e cazul s-o ia cu realfabetizarea.
QUOTE
Acolo zice ziua a 7-a nu zice Sambata..

Si cam care-i ziua 7 conform Bibliei, musiu ? laugh.gif
QUOTE
Noi ziua a 7-a, Duminica, o inchinam Domnului caci in aceasta zi a Inviat..

Tu chiar nu vezi ca nu contati si ca initiativele voastre perverse travestite-n piosenii de rigola, n-au nici o treaba cu precizia si claritatea poruncii implinite de milioane de oameni sub mandat divin ? Abramburismele voastre liber initiate bazate pe tot soiul de supozitii care mai de care neporuncite si selectiv demarate, nu preocupa pe nimeni dragul meu. Mie-mi vii cu dovezi irefutabile, mie-mi vii cu ce-a scris D-zeu, mie-mi vii cu faptele Modelului tuturor crestinilor si nu cu palavre de astea oxidate.
QUOTE
Unde vorbeste Dumnezeu de vreo lege morala sau imorala?

Nicaieri. Totul e un vid de morala rofl.gif
QUOTE
A dat Dumnezeu vreo Lege care nu e morala?

Pai si daca nu, de ce in mod imoral o incalci ?
QUOTE
Iar mai iei cu legile tale morale si cu clasificarile dupa ureche?

Nu, te iau cu clasificari dupa degetul lui D-zeu.
QUOTE
Toate legile lui Dumnezeu care sunt asezaminte vesnice fie le pastrezi pe toate fie nici una.

Pai trageti frate o circumcizie sau ia gatul la dusmani. thumb_yello.gif
QUOTE
Dar sa-mi spui mie acum ca pe unele le pastrezi si pe unele nu, dupa cum te taie pe tine capu' e vrajeala ieftina.

Pai mah vrajeala, iti spune D-ze care, cum si-n ce fel. Trebuie doar sa-L asculti. Altfel o s-o tot tii in zbuciumul asta de care le vorbea si Pavel evreilor in cap. 4.
QUOTE
Pe ce baza faci asta? Concret...

Vorba aia , doar am zis ca nu voi obosi postand :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
Ie-te pe baza d'alea. Acu e clar ?
QUOTE
Pai daca a facut cea mai mare fapta din toata istoria omenirii, dar ce spune eu a omenirii, a intregii Creatii, prin care ne da viata vesnica, in zi de Duminica, ce vrei mai mult?!

Sa-mi arati legatura dintre porunca 4 si Duminica.
QUOTE
Nu arata clar importanta lucrarii...

N-are absolut nici o legatura cu porunca 4.
QUOTE
Adica crearea lumii este mai importanta decat Invierea Domnului, care a facut lumea?

Nu crearea lumii ci Creatorul, bade. Confunzi a mia oara tema.
QUOTE
El tace si face cum bineb zici, si ce face El cu adevarat maret este in zi de Duminica...

Exact ceva ce n-are nici cea mai mica legatura cu ce zi trebuie sa tina omul ca zi de odihna a poruncii 4. Dovada o reprezinta tocmai faptele Celui in discutie. Aloo, vorbim de porunca 4.
QUOTE
Inca odata, nu ca mi-ar pasa, dar ce tot aberezi cu constantinismul in discutia asta?

Pai vezi ce inseamna sa nu ai habar de istorie sau sa ti-o spuna unii doar pe aia pe care considera ei ca trebuie s-o stii ?
QUOTE
A inviat cumva Iisus in alta zi si Constantin ne-a mintit?

Nu dragule, C-tin va mintit cand va spus ca trebuie sa tineti ziua invierii in locul celeia poruncite de D-zeu si tinute de Cel ce inviase si nu ceruse asa ceva in timp ce nimic nu-L putea impiedica s-o ceara.
QUOTE
Invierea Domnului este un adevar constantinist si nu biblic?

Subiectul e porunca 4.
QUOTE
Pai si atunci tu de ce sari in balarii?

Tu esti in balarii pt. ca vorbesti ceva ce nu te intreaba nimeni. Subiectul e simplu - ce zi tine crestinul conform poruncii 4 si de ce ?
QUOTE
Stai frumos pe drumul drept, ca noi de Biblie vorbim aici, nu de Constantin sau de Mitra al tau..., sau de nu mai stiu cine ti se nazare tie..

Esti depasit de vremuri Clopotel.
QUOTE
Chestia cu pulpa e bagata ca hula impotriva lui Dumnezeu de sectari si de eretici.

Nu nu. Blasfemia canibalica va apartine. Noi ne hranim sufletele cu Isus si nu burtile. El intra acolo unde trebuie si nu in pantece.
QUOTE
Auzi la el, cica nu mancam decat elemente simbolice

Razi de vidul tau de cunostinte biblice. Habar nu ai de simbolistica ei. Dupa tine, evreii de Paste Il mancau pe Isus ad literam si nu mielul simbolic. rofl.gif
QUOTE
Pai tu crezi ca vreun element de atsa simbolic, fie el inchipuit cu cea mai mare fantezie, iti va da vreodata viata vesnica.

Bineintels ca nu. Voi de ce credeti invers ?
QUOTE
E clar ce intelegi tu din crestinism...

Nu canibalism.
QUOTE
Unde scrie acolo legi morale si legi nemorale?

Cum bade, Decalogul scris de D-zeu nu-i lege morala ? rofl.gif
QUOTE
Toate au fost asezaminte vesnice,

Ti-am mai explicat cum e cu vesnicul biblic, e stabilit de contextul general.
QUOTE
si nu scrie ca unele ar fi morale si altele imorale.

Ia da mataluta definitia celor doua cuvinte ca vad ca esti pus pe fapte mari.
QUOTE
Tu esti cumva mason de o dai cu legea morala?

Oopaa, morala e apanajul masonilor ? Al ortodocsilor nu ?
QUOTE
Antisemitule.

Pai tu esti cel care nu distinge ce pica si ce ramane din VT.
QUOTE
Ai vazut?! Tu scrii si nu intelegi ce scrii.

Tu citesti si habar nu ai ce citesti.
QUOTE
Ai vazut ce s-a ales de zapisul cu poruncile lui?

Pai si cine a spus ca mai e valabil ?
QUOTE
Vreun numar de capitol, sau de verset ceva?

Deja ti-am dat mai mult decat poti duce.
QUOTE
Ramai la sambata pana o sa treci si tu in normalitate si sa sarbatoresti Ziua Invierii Domnului,

Ramai la porunca respectata de Isus si sarbatoreste ce a sarbatorit si El. Lasa inventiile acolo unde El tace.
QUOTE
caci Invierea te duce la viata

Eu zic ca moartea. Nu e biblic ?
QUOTE
caci daca Domnul nu a Inviat zadarnica e credinta ta, dupa cum spune Sfantul Apostol..

Ca sa fi inviat trebuie sa fi murit mai intai. Apostolul vorbeste in aceeasi masura si despre moartea salvatoare. Ce zi serbezi ca urmare a acestui lucru ? Vineri, ai ? Spor la serbari nebiblice.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 30 Apr 2006, 08:58 PM
Mesaj #334


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Mai Bolt, da prost ma mai crezi. Vine Sf. Pavel si spune clar ca se da alta zi de odihna, duminica, in care crestinii vor gasi odihna alaturi de Dumnezeu, si imi faci analiza de text, a se citi rastalmacire, ca si cum ar spune altceva. Mai insinuezi si ca Sf. Pavel nu stie ce spune. Eu cred ca tu ai mintea prea putin deschisa ca sa intelegi.
QUOTE
Lipsa ta de cultura biblica elementara te determina sa-i investesti pe altii cu ceea ce-ti lipseste tie. E specific oricarui amator. Nu asta e problema ci faptul ca n-ai nici cea mai mica urma de incredere in ceea ce vezi cu ochii tai si speri la explicatii lamuritoare de acolo de unde nu vor veni niciodata.
Las' ca nu-i chiar asa. Eu vad cu ochii mei ce spune apostolul, si nici nu sint asa prost sa nu inteleg.
Analiza pe text putem face cu totii, chiar sa ne si laudam singuri, asta nu garanteaza valabilitatea lor. Chiar sunt convins ca vei mai descoperi si alte lucruri, care iti vor schimba perspectiva. Dar pina una alta nu stii tu ce stiu eu sau altii. Si mai lasa-ma cu cultura ta biblica ca "lentilele" pe care le folosesti distorsioneaza intelegerea chiar si acolo unde negru pe alb scrie clar, nu vezi bine, dovada: recunosti ca e alta zi, dar nu e alta.
QUOTE
Alta zi, alta zi dar ce fel de odihna ?
Oricum, bine ca pina la urma ai inteles ca e alta zi. Dar cu ce fel de odihna deschidem alt topic, sau s-a schimbat subiectul?

Eu m-am plictisit iar de discutat (dau textul precis si tot o intorci ca la Paris), oricum ma bucur ca am aflat inca un temei al credintei mele, impartasita prin incredere de la cei mai destepti decit mine.


Acest topic a fost editat de IoanV: 30 Apr 2006, 09:09 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 09:13 PM
Mesaj #335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Non sequitur, ilogic. Logica asta e un mister pt. tine...

Lasa fandoselile, se vede unde lipseste doaga. L-ai incapacitat pe D-zeu si acu o dai in vorbe mari.
QUOTE
Si ale tale la ora de aberatii fabulante.

La cursul tinut de tine ? Nu multumesc, nu te pot inlocui. Acolo esti meserias. laugh.gif
QUOTE
So ?

So ? S-o tii minte. Ai uitat ce-ai intrebat ?
QUOTE
Sambata erau iudeii adunati in sinagoga.

Corect si nu degeaba.
QUOTE
Doar nu voiai sa vina marti noaptea

Sau Duminica. Oare de ce veneau Sambata ?
QUOTE
Relevanta duminicii rasare din multe pasaje aduse aici, si mai ales pt. ca e ziua Invierii Domnului.

E o gogorita romanista si nimic mai mult. N-are nici o treaba mesajul si semnificatia poruncii 4 cu balivernele voastre pretins pioase. La fel faceau si parintii vostri de suflet - fariseii.
QUOTE
"Voi" ii puteti spune si joi, pt. ca shabbat (שבת) inseamna odihna, repaus, si nu sambata.

Si Sambata ce inseamna, luminate ? Stii etimologia cuvantului ? Nu inseamna nimic. Nu e nici o planeta cu nume similar pt. limba romana. Anglofonii ii zic Saturday de la Saturn dar e o diferenta fonica evidenta intre Sambata si Saturday. Sapa un pic la radacina si ai sa vezi ca ziua de odihna numita de evrei shabbat corespunde cu cea numita de noi Sambata, de italieni Sabato, de rusi Subota, de hispanici Sabado, de francezi Samedi etc. Deci pana la urma de la ce vine Sambata daca nu de la ebraicul shabbat care inseamna odihna si care desemneaza ziua cu acelasi nume (semnificatie) ? In romaneste vine de fapt de la o vulgarizare latina Sambata care initial era doar Sabata.
QUOTE
Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt

Ai vazut ca si ei denumesc ziua tot de la aceeasi radacina fonetica ?
QUOTE
Iisus nu a venit pt. a sarbatori nu vreo zi anume sau pt. a se odihni intr-o zi anume.

Minti brutal. Esti contrazis flagrant de afirmatiile Lui. El spune ca a venit sa faca voia Tatalui. Voia Tatalui nu inseamna orice dar fara Decalog.
QUOTE
Pt. cum precizeaza, El e Domnul tuturor zilelor, si al sambetei.

Daca asta e argumentul tau atunci ar trebui ca in virtutea acestei afirmatii, sa tii toate zilele saptamanii ca zi a poruncii 4. Numai o teribila debilitate mintala poate duce la un asemenea rationament si concluzie. Si al Sambetei nu inseamna Duminica. Si al Sambetei apare ca urmare a contextului biblic pe care-l ignori de mama focului si al autoritatii totale a lui Isus.
QUOTE
Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.

Eu am ca suport Decalogul scris de mana divina si faptele lui Isus. Tu pe ce te bazezi, ca porunca nu spune nimic de inviere si Duminica ?
QUOTE
Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...

Vai de pielea ta ce te vei mai ostoi tu sa explici gogosile astea Cui trebuie intr-o zi anume. Ca pilda si porunca de la Isus n-ai avut ci de conciliiele lui C-tin si a lui Teodosie. Arata tu tuturor unde scrie in porunca 4 ca ziua D-lui e cea a invierii si ca pe ea ti-o porunceste El.
QUOTE
Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.

Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.
QUOTE
Asa va maguliti voi in secta de la coltu' blocului, numindu-va de mii de ori "baieti destepti" ?

In partea 2 e un mare adevar.
QUOTE
Nici o problema, si aia de la BUG Mafia se autointituleaza la fel

Aia se dau tot ortodocsi. Deci sunt norma voastra.
QUOTE
deci conditia pt. a fi sfant este sa nu-l ignori pe D-zeu.

Ai inteles ce-ai vrut. Aaa nu, pardon, ce ai putut.
QUOTE
Eu cand ti-am spus ca a debita aberatii e putin spus la tine, tu nu ai vrut sa crezi.

Eu cand ti-am spus ca ochelarii sparti nu te duc mai departe de groapa...ai mers pana ai cazut in ea.
QUOTE
Ideea nu e doar sa cauti sa sa nu ignori, ci sa fii in dreapta credinta

Pustiu', vezi ca eu am scris asa : "ori ce om care RASPUNDE chemarii divine". A raspunde la asa ceva, inseamna ceva ce tu inca n-ai experimentat si de aia te feliciti in oglinda.
QUOTE
Cautarea asta la nesfarsit nu are nici o finalitate daca esti pe langa viata lui Hristos,

Cautare dupa cum ti-arata D-zeu nu implica un nesfarsit. Cine a raspuns, nu e pe langa.
QUOTE
ca nu vorbim aici de filozofia imaginata de fiecare nauc in cautarile sale.

Cu siguranta ca orbecaiala voastra romanisto-elenista n-are nici o treaba cu evanghelia.
QUOTE
Viata vesnica nu o obtii doar cautand si negasind

Viata vesnica n-o obtii cautand si gasind prost. O obtii urmand Modelul. Tine ziua pe care a tinut-o El si va fi bine. Nu ca asta ar fi singurul lucru de facut.
QUOTE
sau respectand legea 4 din Decalog..

Pai cin' te pune bade la parti din el ? Respecta-l pe tot cum a facut Isus.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 30 Apr 2006, 09:23 PM
Mesaj #336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Mai Bolt, da prost ma mai crezi. Vine Sf. Pavel si spune clar ca se da alta zi de odihna, duminica,

Evit ziua in care voi fi fortat s-o recunosc pe sleau. Nu ma obliga.
Unde vezi tu acolo ca D-zeu vorbeste de o alta zi din porunca 4 ? Unde vezi tu acolo ca El vorbeste de inviere ? Iti repet - Pavel vorbeste evreilor despre odihna ascultarii de D-zeu. Alta zi nu inseamna Duminica ci oricare alta zi.
QUOTE
si imi faci analiza de text, a se citi rastalmacire, ca si cum ar spune altceva.

Pana sa te citesc pe tine am crezut ca alde Clopotel si Artanis sunt cele mai mari nulitati in materie de logica, rationament si lectura biblica elementara. M-am inselat. Daca tu crezi ca Pavel vorbeste evreilor in cap. 4 de schimbarea zilei de odihna din porunca 4 cand e clar ca lumina zilei ca apostolul ii invita sa asculte de D-zeu prin evanghelie de fapt, atunci esti irecuperabil.
QUOTE
Mai insinuezi si ca Sf. Pavel nu stie ce spune.

Pavel stie, tu habar nu ai ca cel ce tinea Sambata nu avea cum sa le spuna tocmai evreilor o anomalie.
QUOTE
Eu cred ca tu ai mintea prea putin deschisa ca sa intelegi.

Eu cred ca de deschisa ce o ai, a intrat in ea orice numai ce e adevarat nu.
QUOTE
Eu vad cu ochii mei ce spune apostolul, si nici nu sint asa prost sa nu inteleg.

Din cele 2 o prefer pe prima - sigur nu vezi ce scrie apostolul.
QUOTE
Analiza pe text putem face cu totii, chiar sa ne si laudam singuri, asta nu garanteaza valabilitatea lor.

Atunci de ce preferi pseudoanaliza duminicalista ? De ce nu extinzi criteriul pana unde trebuie ?
QUOTE
Oricum, bine ca pina la urma ai inteles ca e alta zi.

Hm, care poate fi Marti sau Joi.
QUOTE
Dar cu ce fel de odihna deschidem alt topic, sau s-a schimbat subiectul?

Nu-i nevoie, scrie in epistola de ce fel de odiohna e vorba. De cea a ascultarii de D-zeu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 30 Apr 2006, 11:59 PM
Mesaj #337


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Eu am adus vorba despre asta, doar ca sa vezi ca te arunci cu capu' inainte fara sa discerni ce spui si ce citesti..
Iar eu ti-am raspuns doar ca sa vezi ca-ti pui galeata-n cap fara sa fie nevoie. Daca acele zile n-au tinut toate 24 de ore, cat au tinut ? Bun, de unde stii ? Bagatela ta de rationament mai mult complica lucrurile decat rezolva. Clopotele, esti penibil in materie de logica implicatiilor. Pe de o parte vii c-o sugestie tampita ca ziua din cadrul creatiei n-avea 24 de ore dar ignori faptul ca daca ar fi asa, si acum comentez doar un singur aspect din multimea care s-ar declansa - respectarea poruncii 4 de catre poporul reprezentant al lui D-zeu, s-a bazat pe o gogoasa tinuta ascunsa de D-zeu si descoperita acum in mod exceptional de tine. Tu cunosti macar punctul de vedere oficial al BOR ? Pai daca te-ar auzi oamenii aia de acolo ce nenorociri scrii, te-ar excomunica. Bisericile noastre cred ambele in zile literare de 24 de ore ale creatie. Daca ai chef de panarama, fa-o cu altii. Zi merci ca-ti scriu si mai inveti cateceva bun.

Eu pana acum, nu am citit niciunde ca in ortodoxism se spune pe undeva ca zilele Creatiei ar fi avut 24 ore... La tine ma astept sa sustii chestia asta, pentru ca te-a luat gura pe dinainte si ai afirmat-o... Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile... Pai de ce sa se complice?! In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic... dar sa afirmi sa ar fi 24 de ore pe baza de speculatii, ca si acum sunt 24 de ore dar asta datorita Soarelui care in ziua intai nu exista, e absurd...E spre compromiterea Sfineti Scripturi si nu spre intarirea adevarului ei ce afirmi tu...
Apoi... a invatat cineva ceva bun de la tine de te lauzi singur mintind?
QUOTE
QUOTE
Plus ca acolo, nu aveam de-a face inca cu Soarele caci acesta era facut abia in ziua a 4-a.

Pai asta I-o spui Creatorul bade, nu mie. Sau nu crezi in omnipotenta Lui ?
Eu vorbesc de una, tu intelegi alta... Nimic de mirare aici... Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu? 24 de ore este dupa logica ta norma dupa care Dumnezeu este omnipotent?!
QUOTE
QUOTE
Daca intre primele 3 zile si urmatoarele 4, ale Creatiei, nu a fost nici o diferenta

Nici o diferenta cronologica.

Vorbesti fara noima, fara nici un inteles... Eu nu contestam cronologia, mai ales ca asta este evidenta si din ce am enuntat eu... Eu spuneam ca intre primele 3 zile si urmatoarele 4 nu a fost nici o diferenta ca durata...
QUOTE
QUOTE
Cand a stins Dumnezeu lumina din ziua intai care era alta decat cea de la Soare?

La sfarsitul zilei 4.

Iara te-a mintit Luther... In care verset se spune asta?! Citeaza-l aici...
QUOTE
QUOTE
Si care este sistemul de referinta?

Cel lasat de D-zeu.

Am vazut ca in ultimul timp o cam dai pe de laturi cu raspunsurile...
Indica citatu' cu sistemul de referinta lasat de Dumnezeu...ce mare greutate?
QUOTE
QUOTE
Biblia nu pomenste nimic de vreun sistem de referinta

Poate cea citita de tine.

Pai asta ziceam si eu... Hai sa veedm ce zice biblia lutheriana...
QUOTE
QUOTE
Nu ai vazut ca nu ai fost in stare, desi te-am intrebat de doua ori, sa spui exact care este porunca a doua
Traiesti in lumi paralele. Cand m-ai intrebat tu pe mine ce scrie in porunca 2 ? Da o fuga in Exod 20 si citeste singur.

Pai eu te-am intrebat de doua ori in ultimele doua posturi dar ai ocolit raspunsu' ... Acum vad ca mi l-ai dat si m-am lamurit - ai ramas bolcat inca la VT... Foarte bine, e problema ta ta... Sa inteleg ca nici tu nu-L recunosti pe Iisus ca Dumnezeu, ca iudeii? De fapt ai si recunoscut ca ar trebui sa ne luam dupa evrei ca ei respecta cuvantul lui Dumnezeu... Pai dupa evrei sa te iei tu, ca noi crestinii, ne luam dupa Dumnezeu, care intre timp a venit printre noi si ne-a dat Legea Noua, cu poruncile corespunzatoare. Iata poruncile pe care ni le-a dat Dumnezeu ultima data, si pe care ti le-am mai spus odata, dar vad ca le ignori:
36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii
(Matei 22)
Nu-i asa ca orice evreu care nu-L accepta pe Iius ca Dumnezeu si implicit si NT, va spune la fel ca tine? Nu-i asa ca nu e o simpla coincidenta asta? E clar ca buna ziua care este a doua porunca, la fel de importanta ca si prima de altfel...
QUOTE
Esti depasit de vremuri Clopotel

Pai pana una alta vad ca tu esti in Testamentul invechit... Eu ma iau dup cel nou...
QUOTE
QUOTE
Pe ce baza faci asta? Concret...

Vorba aia , doar am zis ca nu voi obosi postand :
Exod 24.4 : "Moise a scris toate cuvintele Domnului."
Exod 32.16 : "Tablele erau lucrarea lui Dumnezeu, şi scrisul era scrisul lui Dumnezeu, săpat pe table"
Coloseni 2.14 : "A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce."
Ie-te pe baza d'alea. Acu e clar ?

Pai si unde scrie in aceste versete de legi morale si imorale? Care sunt dintre acestea morale si care nu, si dupa ce criterii? Eu asta te-am intrebat dar vad ca pentru tine nu e clar...
QUOTE
Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.

Aiurea, asta o spune Luther si tu te iei dupa el... Biblia il contrazice ca de fiecare data...
Iata ce zice Iisus in Noul Testament, desigur:
şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului (Matei 28, 20)
QUOTE
QUOTE
Auzi la el, cica nu mancam decat elemente simbolice

Razi de vidul tau de cunostinte biblice. Habar nu ai de simbolistica ei. Dupa tine, evreii de Paste Il mancau pe Isus ad literam si nu mielul simbolic.
Tu vorbesti de Biblie, cand dai la o parte NT... Acum nu ma lasi cu evreii tai?!... Pai ce treaba au evreii cu Iisus in afara sa-L rastigneasca... Ce treaba are Pastele evreiesc cu Iius? De ce amesteci lucrurile?
Cand Mantuitorul a zis sa mancam Trupul Sau si sa bem Sangele Sau, nu a zis sa mancam simboluri sau inchipuiri ci ceva foarte real ca si El, caci daca Trupul si Sangele lui Iisus nu sunt reale si doar inchipuiri, atunci noi ce mancam si la ce bun?
Ok... Mananca tu simboluri si inchipuiri si o sa vezi ca viata vesnica tot simbol si inchipuire va fi pentru tine...
Spune-mi Iisus este tot simbol si inchipuire sau este real?

PS... chestia cu 24 de ore nu zic ca ar conta, am vrut doar sa scot in evidenta modul total haotic cum interpreteaza Bolt Sfanta SCriptura...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 01:00 PM
Mesaj #338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
[QUOTE]Eu pana acum, nu am citit niciunde ca in ortodoxism se spune pe undeva ca zilele Creatiei ar fi avut 24 ore.[/QUOTE]
Unde-i noutatea ?
[QUOTE]La tine ma astept sa sustii chestia asta, pentru ca te-a luat gura pe dinainte si ai afirmat-o..[/QUOTE]
Vezi ca l-a luat pe Moise primul.
[QUOTE]Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile[/QUOTE]
Bineinteles, si inca ce se complica.
[QUOTE]Pai de ce sa se complice?![/QUOTE]
Pt. ca daca zilele n-au tinut 24 de ore tot raportul e fals tocmai datorita naturii la care se refera. Ca sa nu mai vorbim de "gogosile" divine precum "in sase zile..." sau "a fost o seara si o dimineata...". Ce rost are o afirmatie dubitabila din partea lui D-zeu ? Cand te adresezi creaturilor Tale vrei sa fii inteles precis si coerent si nu in cinci moduri interpretabile.
[QUOTE] In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic... dar sa afirmi sa ar fi 24 de ore pe baza de speculatii,[/QUOTE]
E logica si nu speculatie. Asta daca nu cumva crezi ca regnul vegetal si animal statea in bezna erelor propuse de tine supravietuind acestora.
[QUOTE]ca si acum sunt 24 de ore dar asta datorita Soarelui care in ziua intai nu exista, e absurd[/QUOTE]
Absurd e sa crezi ca Autorul timpului nu era in stare sa stabileasca un ritm creativ exact si in afara Soarelui. Tu nu-ti dai seama ca orice referinta facuta apoi la cele 6 zile de creatie cand de fapt (conform opiniei tale) puteau fi oricate, ar fi fost o gogorita ?
[QUOTE]E spre compromiterea Sfineti Scripturi si nu spre intarirea adevarului ei ce afirmi tu..[/QUOTE]
Pai numa' unu' ca tine putea debita asemenea nenorociri.
Aloo, e spre compromiterea Scripturii sa-L faci mincinos pe D-zeu cand El iti spune ca a creat lumea-n 6 zile.
E spre rusinea ta sa consideri ca o natie reprezentanta a Lui, a crezut toata existenta ei pana azi ca D-zeu a zis un adevar atunci cand a spus ce a spus iar tu zici ca nu a fost asa.
Nu exista nici o interventie divina corectiva cu privire la crezul iudaic de saptamana literala a creatiei. De altfel, porunca 4 confirma asta cu varf si indesat, creationistu' lu' peste.
Bati campii. Cat ar vrea omul sa fie rabdator cu tine nu se poate. Din rau in mai rau o tii cu modul in care te raportezi la Scriptura. Cine stie ce nenorociri am sa mai citesc maine...
[QUOTE]Apoi... a invatat cineva ceva bun de la tine de te lauzi singur mintind?[/QUOTE]
First of all, tu nu intri in categoria "cineva".
[QUOTE]Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu?
Pai are bade, ca D-zeu n-avea nevoie de prezenta unui astru pt. a stabili cu precizie durata unei zile terestre.
[QUOTE]Eu spuneam ca intre primele 3 zile si urmatoarele 4 nu a fost nici o diferenta ca durata...[/QUOTE]
laugh.gif Ca sa vezi. Pai asta zic si eu, ca toate zilele au fost egale, de 24 de ore.
[QUOTE]In care verset se spune asta?![/QUOTE]
In ala pe care nu-l vezi tu. Dupa intrebarea pusa a fost si raspunsul dat. Da' cine sa priceapa ?
[QUOTE]Am vazut ca in ultimul timp o cam dai pe de laturi cu raspunsurile..[/QUOTE]
Te-au lasat bateriile Clopotel.
[QUOTE]Indica citatu' cu sistemul de referinta lasat de Dumnezeu...ce mare greutate?[/QUOTE]
Pai iti indic tot VT si NT. Care-i ordinea zilelor acolo ?
[QUOTE]Acum vad ca mi l-ai dat si m-am lamurit - ai ramas bolcat inca la VT[/QUOTE]
Pai unde in alta parte citesti tu porunca 2 ?
[QUOTE]Sa inteleg ca nici tu nu-L recunosti pe Iisus ca Dumnezeu, ca iudeii?[/QUOTE]
Lasa bautura. rofl.gif
[QUOTE]De fapt ai si recunoscut ca ar trebui sa ne luam dupa evrei ca ei respecta cuvantul lui Dumnezeu.[/QUOTE]
Eu am spus ca trebuie sa te iei dupa evreul Isus si nu dupa altcineva. Ce a facut El aia sa faci si tu, antisemitule.
[QUOTE]Pai dupa evrei sa te iei tu, ca noi crestinii, ne luam dupa Dumnezeu,[/QUOTE]
Dupa d-zeul de C-tin & Co.
[QUOTE]care intre timp a venit printre noi si ne-a dat Legea Noua, cu poruncile corespunzatoare.[/QUOTE]
Ie-te fleosc. laugh.gif S-a invechit Decalogul, ai ? Zi-o lui D-zeu. Persisti in zona tulbure a confuziilor intre sinteza si detaliu.
[QUOTE]36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?[/QUOTE]
Intrebare prosteasca, de amator. Ceva gen "se cuvine sa platim bir Cezarului sau nu ?"
[QUOTE]37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.[/QUOTE]
Isus a raspuns cu ceea ce pierdeau din vedere oamenii carora le vorbea si nu a vrut nici o clipa sa spuna ca cele 4 detalii privind iubirea de D-zeu s-au volatilizat. Ai de-a face c-o sinteza a primelor 4 porunci.
[QUOTE]39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.[/QUOTE]
La fel. Isus raspunde eliptic cu privire la celelalte 6 porunci care vizeaza iubirea intre oameni. E doar o alta siteza si nu o revocare a celor 6 detalii privind manifestarea iubirii catre semen.
[QUOTE]40 In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii [/QUOTE]
Aha, deci se cuprinde si nu se reduce. Aceste doua porunci-sinteza CUPRIND, INCADREAZA, CONTIN dragostea de D-zeu si de om.
[QUOTE]Eu ma iau dup cel nou.[/QUOTE]
In NT nu exista bazaconiile pe care le crezi si le practici tu. Acolo ai respectarea celor 10 detalii decalogice de catre Isus si nu calcarea lor.
[QUOTE]Pai si unde scrie in aceste versete de legi morale si imorale?[/QUOTE]
Asta ar trebui sa te intreb eu pe tine deoarece terminologia iti apartine. Eu nu am spus niciodata "legi morale si imorale" ci : Decalogul - Legea morala scrisa de D-zeu Insusi si cartea (zapisul) legii - legile ceremoniale arhetipice scrise de Moise la indicatiile lui D-zeu. Fa ochii mari.
[QUOTE]şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului[/QUOTE]
Pai e cu noi bade dar prin DS, ca El ca persoana s-a inaltat.
[QUOTE]Cand Mantuitorul a zis sa mancam Trupul Sau si sa bem Sangele Sau, nu a zis sa mancam simboluri sau inchipuiri ci ceva foarte real ca si El,[/QUOTE]
Pai normal, deoarece invatatura si faptele Sale care-i hranesc pe cei ce le primesc sunt reale. Iar simbolurile erau si ele cat se poate de reale dar in nici un caz nu se transforma in trupul Sau in burtile noastre.
[QUOTE]caci daca Trupul si Sangele lui Iisus nu sunt reale si doar inchipuiri,[/QUOTE]
Aloo, reale sunt dar sunt pe cruce, nu la noi pe masa. Efectul faptelor Sale (cu tot ceea ce a facut) si a pedagogiei Lui (cu tot ceea ce ne-a invatat) ne dau viata. Viata vine de la trupul atarnat pe cruce si sangele scurs acolo in locul celui al nostru. Si nu de la o presupusa si ridicola tranfosrmare a 2 simboluri in trupul Sau ad literam in stomacurile noastre.
[QUOTE]Ok... Mananca tu simboluri si inchipuiri [/QUOTE]
Pai eu mananc cu mintea faptele si vorbele Sale conform actului comemorativ instituit de El. Cina a fost doar mobilul unei pedagogii si nu un ospat.
[QUOTE]Spune-mi Iisus este tot simbol si inchipuire sau este real? [/QUOTE]
Pai la cat Il haliti voi ad literam de sute de ani, cred ca s-a cam terminat deja cu bietul Sau trup. laugh.gif
[QUOTE]chestia cu 24 de ore nu zic ca ar conta, am vrut doar sa scot in evidenta modul total haotic cum interpreteaza Bolt Sfanta SCriptura... [/QUOTE]
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta... thumb_yello.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2006, 01:58 PM
Mesaj #339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Bolt)
Hm, care poate fi Marti sau Joi.
Pt. tine care vrei, pt. mine e Duminica. Dar nu mai e simbata ziua de odihna (!), si tu ziceai ca nu scrie nicaieri in NT de schimbarea zilei... Divagatia ta cu ce fel de odihna, etc. este doar pt. a devia atentia de la mesajul principal - modificarea zilei de odihna pt. a gasi cu adevarat odihna Domnului.
QUOTE
Pana sa te citesc pe tine am crezut ca alde Clopotel si Artanis sunt cele mai mari nulitati in materie de logica,
Eu vad ca au o logica mai buna ca a ta, ca a ta e deformata de concluziile pe care le fortezi.
QUOTE
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta...
Mie nu mi-ar trebui nici de gratis. E fragmentat, inconsecvent si plin de sine ca da pe afara rofl.gif Lauda de sine nu miroase a bine!

Acest topic a fost editat de IoanV: 1 May 2006, 02:05 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 May 2006, 02:17 PM
Mesaj #340


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Bolt,
QUOTE
QUOTE
Tu zici ca daca iti pui intrebari asupra acestui lucru se complica lucrurile

Bineinteles, si inca ce se complica.
Pai nu face decat sa-ti darame dogma ta lutheriana, ce mare paguba... Alta paguba nu exista, si nici nu are cum sa existe... Tu vii cu afirmatii aberante cu 24 de ore... Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei, care au avut lumina, dar nu de la Soare, iar mai mult: pamantul era "netocmit si gol"... Intelegi macar ce inseamna asta? De cine este data astazi durata zilei de 24 de ore si de cine ar fi putut fi data atunci? Nu vezi ca nu ai nici un fundament pentru astfel de aberatii, decat ca sa-ti salvezi dogma de la distrugere, ca pe acest argument tu zici ca e sambata, ca ar avea 24 de ore... Dar daca ai vedea ca nu ar fi avut cum sa aibe 24 de ore, doar aceasta simpla constatare ti-ar darama sandramaua de logica...
QUOTE
Pt. ca daca zilele n-au tinut 24 de ore tot raportul e fals tocmai datorita naturii la care se refera.

Asta o fi abureala lutheriana... Dar baza biblica ioc...
QUOTE
Ca sa nu mai vorbim de "gogosile" divine precum "in sase zile..." sau "a fost o seara si o dimineata...".

Nu sunt deloc gogosi, ci asta a fost realitatea... Acolo zice 6 zile nu zice niciunde ca au fost 144 de ore. Dimineata si seara putea sa fie in functie de lumina, care noi stim ca nu avea cum sa fie de la Soare, ba mai mult nu se spune ca ar fi fost punctiforma ca a Soarelui...(ca poate cumva crezi ca Dumnezeu avea nevoie de bec ca sa vada sa lucreze...)
QUOTE
Ce rost are o afirmatie dubitabila din partea lui D-zeu ?

Nu e dubitabila deloc... De ce sa spui tu mai mult decat a spus El, doar ca sa-ti salvezi teoria dogmatica?
QUOTE
Cand te adresezi creaturilor Tale vrei sa fii inteles precis si coerent si nu in cinci moduri interpretabile.

Exact... si atunci tu de ce te apuci de SF-uri si scenariui gratuite, fara nici o baza...
Te-am mai intrebat de ce ai afirmat ca Dumnezeu ar fi stins lumina prima in ziua a patra? Ce baza ai pentru aceasta afirmatie? In ce verset spune asta?
QUOTE
E logica si nu speculatie. Asta daca nu cumva crezi ca regnul vegetal si animal statea in bezna erelor propuse de tine supravietuind acestora.
O fi logica lutherano-bolduiana ca eu nu am afirmat niciodata, si nici Biblia, ca nu ar fi fost lumina ci ca ar fi fost numai bezna...
QUOTE
Absurd e sa crezi ca Autorul timpului nu era in stare sa stabileasca un ritm creativ exact si in afara Soarelui.

Asta nu arata decat putina ta intelegere... Unde am pomenit eu ca Dumnezeu nu ar fi fost in stare sa stabileasca un ritm creativ, si ce are de-a face ritmul creativ cu 24 de ore, cand acolo se vorbeste de zile... Eu am fost de acord decat cu afirmatia ta categorica cum ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore... Asta pe ce baza o faci... Da-mi citatul respectiv...
QUOTE
Tu nu-ti dai seama ca orice referinta facuta apoi la cele 6 zile de creatie cand de fapt (conform opiniei tale) puteau fi oricate, ar fi fost o gogorita ?
Unde am zis eu ca ar fi oricate si unde am lasat eu sa se inteleaga macar asta? Sau tii doar sa ne arati ca tu citesti dar nu gandesti... Arata-ne ca mai siu gandesti si spunemi unde am zis eu ca zilele creatie ar fi fost mai mult de 6 + a 7-a de odihna Domnului...
QUOTE
QUOTE
Ce treaba are durata zilei de Creatie cu omnipotenta lui Dumnezeu?

Pai are bade, ca D-zeu n-avea nevoie de prezenta unui astru pt. a stabili cu precizie durata unei zile terestre.
Pai tocmai ca n-are draga Franz lutherian, n-are...Se vede clar ca inca din ziua intai Dumnezeu a facut lumina si fara Soare, ba mai mult El a facut si Soarele, in ziua a 4-a... Iar acolo nu se spune niciunde ca ar fi vorba de durata unei zile terestre actuale... De cand zilele Dumnezeului celui vesnic ar trebui sa fei egale cu cele ale omului? De ce sa nu ramanem doar la notiunea generica de zi? Stiu pentru ca atunci ti s-ar mai taia radacinile in a justifica sambata...
QUOTE
Aloo, e spre compromiterea Scripturii sa-L faci mincinos pe D-zeu cand El iti spune ca a creat lumea-n 6 zile.
Pai tu strigi aloo si dormi?! Unde am zis eu ca nu ar fi vorba de 6 zile+1 de odihna? Iar apoi tu vrei ca Dumnezeu sa lucreze dupa logica ta luminata.... Ai tu vreo baza in a afirma ca o zi de lucru de-a lui Dumnezeu e egala ca numar de ore de lucru de-ale lui Bolt? De cand Il limitezi tu pe Dumnezeu la logica ta lutheriana...
QUOTE
De altfel, porunca 4 confirma asta cu varf si indesat, creationistu' lu' peste.

Pai de peste esti tu ca in porunca a 4-a a VT nu se pomeneste nimic de 24 ore ca ar fi fost zilele Creatiei...
QUOTE
Isus raspunde eliptic

Nu... faptul ca tu intelegi eliptic nu inseamna ca si Iisus vorbeste eliptic... Conteaza mult intelegerea receptorului....
QUOTE
Aha, deci se cuprinde si nu se reduce.
Pai daca se cuprinde, inseamna ca e inclusa in ea... Si atunci eu cand ti-am zis sa-mi spui a doua porunca a lui Dumnezeu, tu de ce mi-o dai pe aia din VT si nu pe asta din NT?

In sfarsit...
QUOTE
Ce n-ai da tu sa ai macar o mia parte din "haosul" asta...

Nimic... chiar ma felicit ca nu sunt in haosul lutherian sau ,ma rog, boldian - tot pe-acolo... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 May 2006, 02:21 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 02:27 PM
Mesaj #341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Pt. tine care vrei, pt. mine e duminica.

La mine nu poate fi nici Marti nici Joi pt. ca Pavel nu vorbeste de o zi a saptamanii acolo, ci de o zi a ocaziei pt. evrei de a raspunde chemarii divine prin ascultarea de evenaghelie. La tine de unde si pana unde e Duminica saptamanala ?
QUOTE
Dar nu mai e simbata ziua de odihna

Ba si inca ce mai e.
QUOTE
tu ziceai ca nu scrie nicaieri in NT de schimbarea zilei..

Pai normal ca nu scrie de schimbarea zilei din porunca 4. Pavel le vorbeste evreilor acolo de cu totul altceva. De o cu totul alta tema si anume ziua la care sa se intoarca si ei la D-zeu pt. a intra in odihna Lui.
QUOTE
Divagatia ta cu ce fel de odihna, etc. este doar pt. a devia atentia de la mesajul principal

Si cam care este mesajul principal ? Unde citesti tu acolo ca-i vorba de schimbarea zilei din porunca 4 cand acolo Pavel insista pe ascultare prin paralelism cu neascultarea celor din pustie ? blink.gif Evident ca trebuie sa ai discernamant (desi extrem de putin) pt. a vedea despre ce fel de odihna e vorba acolo.
QUOTE
modificarea hilei de odihna pt. a gasi cu adevarat odihna Domnului.

Ei nu ca-i rau de tot. laugh.gif
Unde vezi tu omule acolo, ca ziua din porunca 4 se modifica atunci cand in vesetul 3 scrie asa :
"Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în "odihna", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!"
si apoi la versetul 10 asa :
"Fiindcă cine intră în odihna Lui, se odihneşte şi el de lucrările lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrările Sale."
QUOTE
Eu vad ca au o logica mai buna ca a ta, ca a ta e deformata de concluziile pe care le fortezi.

Ioane, ca sa vezi iti trebuie 3 lucruri :
1. bunavointa.
2. stiinta
3. discernamant.
Cele 3 lipsesc cu desavarsire in cazul oricaruia dointre voi. Nu-i de mirare ca va-ntelegeti perfect.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 03:30 PM
Mesaj #342


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@clopotel :
QUOTE
Tu vii cu afirmatii aberante cu 24 de ore.

Atunci cu cateva sute de ani, e bine ? laugh.gif Auzi bade, cand spui ca ceva nu e corect ai grija sa spui si cum e corect. De unde stii ca acele zile n-au tinut tot 24 de ore daca D-zeu le numeste asa si tot asa le considera milioane de reprezentati ai Sai in decursul istoriei fara ca acestia sa fie corectati ?
QUOTE
Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei,

Hai lasa fentele, zi mai repede cat tineau acele zile.
QUOTE
De cine este data astazi durata zilei de 24 de ore si de cine ar fi putut fi data atunci?

In primele 3 zile durata a fost stabilita de Creator in absenta Soarelui iar in urmatoarele 4 tot de Creator prin prezenta acestuia. Dar ce legatura e intre acest subiect si porunca 4 ca tot te strofoci cu el ?
QUOTE
Nu vezi ca nu ai nici un fundament pentru astfel de aberatii,

Fundamentul e afirmatia lui D-zeu transmisa prin inspiratie scribului Sau, bade. Stiu ca deductia sanatoasa nu ti-e cunoscuta.
QUOTE
decat ca sa-ti salvezi dogma de la distrugere, ca pe acest argument tu zici ca e sambata, ca ar avea 24 de ore.

Mergi de-a busilea. Dogma pe care o ponegresti e scrisa de D-zeu cu mana lui si respectata de Isus. Nu durata zilelor e argumentul "istetimeo", ci declaratiile lui D-zeu. Daca n-are 24 de ore cat are si de unde stii ? De ce atunci D-zeu le numeste pe toate zi, dioptrie ?
QUOTE
Dar daca ai vedea ca nu ar fi avut cum sa aibe 24 de ore,

Si inca ce au avut 24 de ore. TOATE, fara deosebire. Esti disperat deoarece n-ai porunca pt. Duminica si sari prin digresiuni expunandu-ti penibilul rationament, doar doar de ai scapare.
QUOTE
doar aceasta simpla constatare ti-ar darama sandramaua de logica..

Nici cea mai vaga urma de ratiune nu te-ar scoate din hruba prin care te tarai.
QUOTE
Dar baza biblica ioc..

Doar nu credeai ca vei putea fi in stare s-o distingi.
QUOTE
Nu sunt deloc gogosi, ci asta a fost realitatea...

O realitate de cate 24 de ore.
QUOTE
Acolo zice 6 zile nu zice niciunde ca au fost 144 de ore.

Pai daca traiesti in alta lume, te cred. laugh.gif
QUOTE
Dimineata si seara putea sa fie in functie de lumina, care noi stim ca nu avea cum sa fie de la Soare,

Pai dom' profesor, oare de ce stabilise D-zeu cate o seara si o dimineata in afara Soarelui ? Ee, vezi ca incet incet iti rasare si tie soarele mintii apuse ?
QUOTE
Nu e dubitabila deloc.

Pai numa-n limba si mitea ta, ziua are mai mult de 24 de ore. Sau mai putin, dupa chef. laugh.gif
QUOTE
De ce sa spui tu mai mult decat a spus El, doar ca sa-ti salvezi teoria dogmatica?

Agramaticalitate-o, doctrina se bazeaza pe o PORUNCA BIBLICA in directa legatura cu un eveniment creativ etapizat de Creator in 7 x 24 ore. Zii si lui Isus ca tinea Sabatul nestiind ca ziua de fapt n-avea 24 de ore. rofl.gif
QUOTE
Exact... si atunci tu de ce te apuci de SF-uri si scenariui gratuite, fara nici o baza..

Faci transfer de identitate colega. Eu sunt cel care sustine ca ziua avea 24 de ore si nu tu. Iar baza e acolo unde tu n-o s-o vezi nicand.
QUOTE
Te-am mai intrebat de ce ai afirmat ca Dumnezeu ar fi stins lumina prima in ziua a patra?

Iar eu acum te intreb unde ai citit tu asa ceva ?
QUOTE
O fi logica lutherano-bolduiana ca eu nu am afirmat niciodata,

Auzi, da' tu cand ti-ai dat seama de implicatii ? Never ever.
QUOTE
ca nu ar fi fost lumina ci ca ar fi fost numai bezna

Pai mah, bade mah, daca ziua tinea mai mult de 24 de ore, cat tinea seara si cat tinea dimineata ?
QUOTE
Asta nu arata decat putina ta intelegere.

Arata la greu lipsa ta de discernamant cu privire la implicatiile zicerilor tale.
QUOTE
Unde am pomenit eu ca Dumnezeu nu ar fi fost in stare sa stabileasca un ritm creativ,

Acolo unde ai zis ca ziua nu avea 24 de ore deoarece nu exista Soarele.
QUOTE
si ce are de-a face ritmul creativ cu 24 de ore, cand acolo se vorbeste de zile..

Zile care tineau cat ?
QUOTE
Eu am fost de acord decat cu afirmatia ta categorica cum ca zilele Creatiei ar fi avut 24 de ore... Asta pe ce baza o faci... Da-mi citatul respectiv...

Ai o Biblie intreaga al dispozitie si nu un citat. Ziua a avut 24 de ore pt. ca asa spune D-zeu. Daca tu crezi ca nu e asa, inseamna ca i-o spui verde-n fata lui D-zeu ca a mintit si ca acolo nu-i vorba de zile (care au 24 de ore) ci de sute de ani sau miimi de secunda.
QUOTE
Unde am zis eu ca ar fi oricate si unde am lasat eu sa se inteleaga macar asta?

Ai zis-o ori de cate ori ai zis ca zilele nu au avut cate 24 de ore.
QUOTE
Arata-ne ca mai siu gandesti si spunemi unde am zis eu ca zilele creatie ar fi fost mai mult de 6 + a 7-a de odihna Domnului...

Amnezie, ia d'aici :
QUOTE
In cel mai rau caz spunem ca nu stim asta, ca nu putem preciza nimic..

Cand nu stii exact pt. ca pretinzi tu - nu ne-a spus D-zeu exact - poti spune orice de fapt.
QUOTE
Pai tocmai ca n-are draga Franz lutherian, n-are

Pai si daca n-are, de ce spui ca ziua n-a avut 24 de ore deoarece nu era Soarele prezent ?
QUOTE
Se vede clar ca inca din ziua intai Dumnezeu a facut lumina si fara Soare, ba mai mult El a facut si Soarele, in ziua a 4-a..

Eu zic exact acelasi lucru dar cu deosebirea ca avem motive biblice sa credem ca acele zile erau de 24 de ore. Tu ai spus ca nu aveau atat. Pe ce te bazezi ?
QUOTE
Iar acolo nu se spune niciunde ca ar fi vorba de durata unei zile terestre actuale

Nu se pune de ce ? Ca n-ai pornit tu cronometrul ? Nu-ti spune D-zeu ca o seara si o dimineata reprezinta o zi ? Tu ce intelegi prin "o seara si o dimineata" ? Un interval orar oricat de lung sau oricat de scurt ? blink.gif
QUOTE
De cand zilele Dumnezeului celui vesnic ar trebui sa fei egale cu cele ale omului?

Pai nu zilele Lui abrambureala, ci ale creaturilor Sale. Doar raportul genezei nu l-a inspirat pt. El. Si daca l-a inspirat pt. oameni nu era firesc sa vorbeasca in termenii perceputi de ei in lumea lor ? Vai de capu' tau de intelyghent.
QUOTE
De ce sa nu ramanem doar la notiunea generica de zi?

Si la ce-ti foloseste ? Ce inseamna generica ? De ce D-zeu spune ca a fost ziua x, y, z...daca erau doar generice ?
QUOTE
Stiu pentru ca atunci ti s-ar mai taia radacinile in a justifica sambata...

Bade Clopotel, justificarea Sabatului tine de D-zeu si nu de grohaiturile tale. Spune-i Lui ca porunca 4 nu mai e valabila.
QUOTE
Pai tu strigi aloo si dormi?!

Visai ca esti treaz ? Nu, fa nani mai departe.
QUOTE
Unde am zis eu ca nu ar fi vorba de 6 zile+1 de odihna?

Acolo unde umbli cu 2 masuri. Din moment ce sustii ca zilele creatiei n-au avut 24 de ore literale ar trebui sa-ti probezi afirmatia. Culmea e ca "reusita" ta ar culmina c-o palma peste fata Celui ce a zis-o clar : "a fost o seara si o dimineata, astfel a fost ziua x". Tu crezi ca El vorbea la pereti ca tine atunci cand a facut aceste delimitari temporare ? Cui folosea acest limbaj fara echivoc daca de fapt zilele nu aveau 24 de ore ? Ce sa mai inteleaga umanitatea atunci ?
QUOTE
Ai tu vreo baza in a afirma ca o zi de lucru de-a lui Dumnezeu e egala ca numar de ore de lucru de-ale lui Bolt?

Pai o zice El si nu eu.
QUOTE
Pai de peste esti tu ca in porunca a 4-a a VT nu se pomeneste nimic de 24 ore ca ar fi fost zilele Creatiei.

Se pomeneste acolo unde tu nici macar cu creionul nu poti urmari textul.
QUOTE
Nu... faptul ca tu intelegi eliptic nu inseamna ca si Iisus vorbeste eliptic... Conteaza mult intelegerea receptorului.

Faptul ca Isus face o sinteza nu inseamna ca tu esti in stare s-o si intelegi. Isus a vorbit sintetic de n ori si nu cred ca s-a gandit cineva sa lase-n Biblie doar acele texte. Ia vezi tu mai bine cam cine era receptorul din Carte si apoi mai zgarai tastele.
QUOTE
Pai daca se cuprinde, inseamna ca e inclusa in ea..

Pai si tu de ce o excluzi ? Casa ta nu presupune niste elemente ? Tu dormi in casa sau in dormitor ? Gatesti in casa sau in bucatarie ? Faptul ca te poti exprima generic : "merg acasa sa vad o emisiune", inseamna ca nu mai ai camere ci doar 4 pereti si un capac deasupra ? De cand sinteza elimina componenta ?
QUOTE
Si atunci eu cand ti-am zis sa-mi spui a doua porunca a lui Dumnezeu, tu de ce mi-o dai pe aia din VT si nu pe asta din NT?

Tu mi-ai cerut porunca 2 si pe aceea ti-am dat-o. Daca spuneai sinteza 2, primeai ce ai dorit.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 04:09 PM
Mesaj #343


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Lasa fandoselile, se vede unde lipseste doaga. L-ai incapacitat pe D-zeu si acu o dai in vorbe mari.

Pai din pacate pt. tine se vede, si anume la Bolt...Daca e vreunul pe-aci care l-a "incapacitat" pe D-zeu, atunci tu esti acela...
QUOTE
QUOTE
Doar nu voiai sa vina marti noaptea


Sau Duminica. Oare de ce veneau Sambata ?

Pt. ca erau in Legea Veche, cea umbrita de Mantuitor, so simple...
QUOTE
Sapa un pic la radacina si ai sa vezi ca ziua de odihna numita de evrei shabbat corespunde cu cea numita de noi Sambata, de italieni Sabato, de rusi Subota, de hispanici Sabado, de francezi Samedi etc.

Aham, deci asta e argumentul... rofl.gif Dar stiai ca Duminica inseamna ziua Domnului - care umbreste ziua Creatiei din VT ?
QUOTE
QUOTE
Dar te poti converti la mahomedanism si sa-i spui Sabt


Ai vazut ca si ei denumesc ziua tot de la aceeasi radacina fonetica ?

Pai ai un argument in plus sa te convertesti la islamism...ca si ei tin ca tine tot sambata, si ei neaga pe Iisus ca Fiul al lui D-zeu...nu o sa ai nici o problema...
QUOTE
Esti contrazis flagrant de afirmatiile Lui. El spune ca a venit sa faca voia Tatalui. Voia Tatalui nu inseamna orice dar fara Decalog.

Da, dar nu zice numai asta...straduieste-te sa citesti mai mult...
QUOTE
Daca asta e argumentul tau atunci ar trebui ca in virtutea acestei afirmatii, sa tii toate zilele saptamanii ca zi a poruncii 4.

Iisus cand a spus ca este Domn si al sambetei, nu a zis absolut nimic de porunca 4 din Decalog. Poti sa le tii pe toate, dar nu in ideea de repaos, ci in ideea de rugaciune de ex.
QUOTE
QUOTE
Asta pt. a nu te crampona inutil in tinerea zilei de sambata.


Eu am ca suport Decalogul scris de mana divina si faptele lui Isus. Tu pe ce te bazezi, ca porunca nu spune nimic de inviere si Duminica ?

Fapta cea mai importanta a lui Iisus este ca a Inviat Duminica, si a calcat moartea, asta e baza sperantei si esenta vietii crestinului, adica mantuirea...si nu contemplarea Creatiei si nici instaurarea de asezaminte vesnice cu sange pe usa...
QUOTE
QUOTE
Vai de capu' tau daca nu intelegi odata ca Ziua Domnului e ziua Invierii Domnului...


Vai de pielea ta ce te vei mai ostoi tu sa explici gogosile astea Cui trebuie intr-o zi anume. Ca pilda si porunca de la Isus n-ai avut ci de conciliiele lui C-tin si a lui Teodosie. Arata tu tuturor unde scrie in porunca 4 ca ziua D-lui e cea a invierii si ca pe ea ti-o porunceste El.

Ce gogosi stimabile ? A Inviat sau nu Hristos ? A facut-o sau nu Duminica ? Duhul Sfant s-a pogorat duminica sau nu ? Ce vrei pilda mai mare decat asta ? Tu continua sa te cramponezi in forma veche a poruncii a 4-a, pt. ca pana una alta Iisus ne-a dat in Matei 22, o alta forma Decalogului, fie ca tie iti place, fie ca nu...
QUOTE
QUOTE
Trupul pe care il hulesti tu nu este cel efemer de carne, ci este cel al vietii vesnice.


Trupul pe care-l inventati voi e in ceruri.

O fi si in ceruri dar ce zici, Mantuitorul S-a intrupat in ceruri in fata apostolor ? unsure.gif
QUOTE
A raspunde la asa ceva, inseamna ceva ce tu inca n-ai experimentat si de aia te feliciti in oglinda.

Aici nu se discuta persoana mea, iar te-au lasat bateriile...? Daca vrei sa discuti despre cat de frumos si destept esti tu, poti incerca un alt topic...biggrin.gif

QUOTE
Iti repet - Pavel vorbeste evreilor despre odihna ascultarii de D-zeu. Alta zi nu inseamna Duminica ci oricare alta zi.

Ad nauseam si piggyheadness argument, ilogic. Ai de gand odata sa incerci sa fii logic ? smile.gif
UNDE VORBESTE DE ODIHNA ASCULTARII DE D-ZEU ? Sau la voi se poarta adaugirea Bibliei...o fi si asta o moda... cool.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 04:28 PM
Mesaj #344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
QUOTE
Acolo se vorbeste de zile, de zilele Creatiei,


Hai lasa fentele, zi mai repede cat tineau acele zile.

Bolt, o tot dai din penibil in ridicol...pai ce importanta are cat tineau acele zile daca nu se specifica ? Doar de dragul de a mai duce o discutie a la Gica contra ?

Te doare mintea, nu alta...imi imaginez urmasii "teologiei" boltiene peste milenii, cand o se se cramponeze la fel de penibil ca zilele Creatiei au fost si vor ramane de 24 de ore, desi aceasta se stie ca variaza in timp (de ordinul milisecundelor zilnic si de regula creste, pt. ca viteza de rotatie a Pamantului scade) din mai multe cauze : datorita miscarilor compuse de rotatie si revolutie ale Terrei, datorita influentei corpurilor din apropiere prin forte mareice ( din care cea mai importanta este Luna care are un factor de stabilizare, dar si de franare a vitezei de rotatie a Terrei, dar si planetele, cometele, etc. au rolul lor), datorita miscarilor tectonice, a cutremurelor sau a evenimentelor la scara mare din atmosfera (vezi El Nino care a lungit ziua cu 0.0007 secunde)...
Asta e, cand nu ai idee ce inseamna de fapt termenul de "zi", si ca variaza pe diferite planete, si ca asta depinde de mai multi factori, si ca nu e constanta, etc...

Iar pt. a-si completa acest autoportret ridicol, superdoxatu' nostru de servicu, concluzioneaza:
QUOTE
Pai numa-n limba si mitea ta, ziua are mai mult de 24 de ore. Sau mai putin, dupa chef.


Acest topic a fost editat de Artanis: 1 May 2006, 04:33 PM


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 05:08 PM
Mesaj #345


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Daca e vreunul pe-aci care l-a "incapacitat" pe D-zeu, atunci tu esti acela...

Eu respect porunca Lui in timp ce voi pe a lui C-tin, Teodosie etc.
QUOTE
Pt. ca erau in Legea Veche

Unde scrie ca Decalogul e Lege veche ? rolleyes.gif De ce Isus l-a respectat intocmai ?
QUOTE
cea umbrita de Mantuitor,

Ia uite ia ce a umbrit El :
Evrei 8.5 : "Ei fac o slujbă, care este chipul şi umbra lucrurilor cereşti, după poruncile primite de Moise de la Dumnezeu, când avea să facă cortul: "Ia seama", i s-a zis, "să faci totul după chipul care ţi-a fost arătat pe munte".
Sapa mai adanc Artanis.
QUOTE
Aham, deci asta e argumentul

Esti trist de amuzant. Cine a zis ca asta-i un argument tp. respectarea poruncii, hlizeala ?
Orbecaiai dupa legatura etimologica dintre shabbat si Sambata si ti-am pus o proptea in prabusirea-ti zgomotoasa. Erai in research-uri fara final nedumirindu-te ce legatura este intre shabbat si Sambata. Ie-te ca legatura e larga si au facut-o mai multi.
QUOTE
Dar stiai ca Duminica inseamna ziua Domnului

Daca tot vrei exactitate afla ca Duminica vine de la Domenica, o diminutivare la Dies Domini.
QUOTE
care umbreste ziua Creatiei din VT ?

Cred ca ti s-a spart becu' si d'aia vezi numai umbre. Niciodata Decalogul nu a fost o umbra ci o lumina pt. umanitate.
QUOTE
Pai ai un argument in plus sa te convertesti la islamism.

Iar tu unul in plus sa tragi apa dupa teoria-ti desueta.
QUOTE
ca si ei tin ca tine tot sambata

Pai du-te Sambata la geamie.
QUOTE
Da, dar nu zice numai asta...

Pai ia-o etapizat. Fa o data ce spune si ai admis ca da iar apoi daca ai dubii pune intrebari. Unde se contrazice Isus in ziceri de intelegi tu sa tii Duminica ?
QUOTE
Iisus cand a spus ca este Domn si al sambetei, nu a zis absolut nimic de porunca 4 din Decalog.

Ooo, daa, Sabatul fiind in porunca din fundul gradinii tale. laugh.gif Asa e maica, nu de Sabatul din Decalog era vorba acolo... laugh.gif
QUOTE
Poti sa le tii pe toate, dar nu in ideea de repaos, ci in ideea de rugaciune de ex.

rofl.gif Nu mi-a fost dat una mai tare ca asta. Si de exemplu mai ce ? rofl.gif
QUOTE
Fapta cea mai importanta a lui Iisus este ca a Inviat Duminica,

Si unde spune El ca asta inlocuieste porunca 4. Eu zic ca moartea pe cruce e cea mai mare fapta deoarece daca nu murea acolo nu avea cum sa invie.
QUOTE
si nu contemplarea Creatiei si nici instaurarea de asezaminte vesnice cu sange pe usa...

Contemplarea ti-e poruncita, bade. Si Omul Isus a tinut cont de ea. Tu de ce nu ? Cat despre sangele pe usa, ala si-a avut rolul sau. Da' asta n-o-nteleg crestinii pe banda rulanta cu hopuri.
QUOTE
Ce gogosi stimabile ?

Pretentia nebiblica in virtutea careia pretindeti ca D-zeu a schimbat semnificatia poruncii 4 din creatie in inviere si ca Isus si apostolii ar fi tinut altceva decat Sambata.
QUOTE
A Inviat sau nu Hristos ?

Mai mult, a fost promis, S-a intrupat, a si murit, a si-nviat si va si reveni. Cand tii ziua revenirii Sale ? laugh.gif
QUOTE
A facut-o sau nu Duminica ?

Scrie sau nu in porunca 4 de asta ?
QUOTE
Duhul Sfant s-a pogorat duminica sau nu ?

Numai Duminica ? Scrie de asta-n Decalog ? cry.gif
QUOTE
Ce vrei pilda mai mare decat asta ?

A lui D-zeu. thumb_yello.gif
QUOTE
Tu continua sa te cramponezi in forma veche a poruncii a 4-a,

Unde a scris D-zeu cu mana lui forma noua ?
QUOTE
pt. ca pana una alta Iisus ne-a dat in Matei 22, o alta forma Decalogului, fie ca tie iti place, fie ca nu...

Oo daa, ne-a dat si Luca 4.16 etc etc.
QUOTE
O fi si in ceruri dar ce zici, Mantuitorul S-a intrupat in ceruri in fata apostolor ?

Acum, sigur e numai in ceruri.
QUOTE
Aici nu se discuta persoana mea, iar te-au lasat bateriile...?

Pai n-o expune asa de scandalos. Tie ti s-au scurs cumva ?
QUOTE
UNDE VORBESTE DE ODIHNA ASCULTARII DE D-ZEU ?

Ie-te colea, gumhead :
Evrei 4.3 : "Pe când noi, fiindcă am crezut, intrăm în "odihna", despre care a vorbit El, când a zis: "Am jurat în mânia Mea, că nu vor intra în odihna Mea!" Măcar că lucrările Lui fuseseră isprăvite încă de la întemeierea lumii."
Despre care odihna vorbise D-zeu, bade ? Ca explicatia ca nu vorbise de cea din porunca 4 vine imediat in completare.
Evrei 4.4 : "Căci într-un loc a vorbit astfel despre ziua a şaptea: "Dumnezeu S-a odihnit în ziua a şaptea de toate lucrările Lui."
Asta-i o odihna.
Ie-te-o si p'a doua :
Evrei 4.5 : "Şi aici este zis iarăşi: "Nu vor intra în odihna Mea!"
Hmm ? blink.gif
P'aici ai trecut ?
Evrei 4.6 : "Deci, fiindcă rămâne ca să intre unii în odihna aceasta, şi pentru că aceia cărora li s-a vestit întâi vestea buna n-au intrat în ea, din pricina neascultării lor,"
Care odihna ? Aia care are legatura cu vestea buna, sensei. Aia care n-are nici o legatura cu cea a poruncii 4 ci cu asta :
Evrei 4.8 : "Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi. "
Iosua le-a dat porunca 4 ca sa fie amintit in legatura cu ea ? hh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 05:18 PM
Mesaj #346


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
ce importanta are cat tineau acele zile daca nu se specifica

Pai tocmai, ca se specifica si pt. orbi.
QUOTE
ca zilele Creatiei au fost si vor ramane de 24 de ore,

Au fost, sunt si vor ramane 24 de ore indiferent de variatiile impuse de geofizica si astrofizica. Nu detaliul de secunde se discuta ci ceea ce a declarat D-zeu fara echivoc.
QUOTE
desi aceasta se stie ca variaza in timp (de ordinul milisecundelor zilnic si de regula creste, pt. ca viteza de rotatie a Pamantului scade) din mai multe cauze : datorita miscarilor compuse de rotatie si revolutie ale Terrei, datorita influentei corpurilor din apropiere prin forte mareice ( din care cea mai importanta este Luna care are un factor de stabilizare, dar si de franare a vitezei de rotatie a Terrei, dar si planetele, cometele, etc. au rolul lor), datorita miscarilor tectonice, a cutremurelor sau a evenimentelor la scara mare din atmosfera (vezi El Nino care a lungit ziua cu 0.0007 secunde).

O stropeala semidocta in stradania inconstienta de a mai bate un cui la cosciugul Duminicii. Asta faci tu. Ce are una cu alta ? Viteza de rotatie a Pamanutului scade fata de ce ? Si care a fost cea initiala ? Cred ca-ti dai seama de implicatiile unui raspuns pe baza extensiei propriei tale teorii.
QUOTE
Asta e, cand nu ai idee ce inseamna de fapt termenul de "zi"

Cand nu ai idee ce inseamna nici declaratie divina nici implicatiile unei teorii fanteziste, cand confunzi milisecundele cu zilele...
QUOTE
Iar pt. a-si completa acest autoportret ridicol, superdoxatu' nostru de servicu, concluzioneaza:

E singura perspectiva eliptica asupra declaratiilor roomate-ului tau.

Acest topic a fost editat de Bolt: 1 May 2006, 05:19 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 May 2006, 06:38 PM
Mesaj #347


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



[Off topic]

Mai fratilor, si voi vreti sa interziceti ateilor sa scrie pe Universul Credintei... Pai de cand sunt eu pe Han nu am vazut intre atei si credinciosi atatea invective cate isi arunca intre ei credinciosii, cand nu sunt de aceeasi confesiune... Mai ca-mi vine sa ma crucesc, nu alta... Nu se poate argumenta pro-duminca sau pro-sambata fara atacuri la persoana?

[/off topic]


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 1 May 2006, 07:07 PM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eheheei, au fost odata happytimes. rolleyes.gif
S-a discutat si colocvial dar cand argumentele on topic au inceput sa lipseasca asta e tot ce le-a mai ramas.
Cat despre mine, cand am vazut ca orice discutie sobra a incetat de mult si sansa ca vreodata sa reintre pe un fagas onorabil cu exponenti ca ei e ca si inexistenta, am sperat ca un nivel de adresare mai comun lor, ii va trezi cumva vreodata la realitate.
Din nefericire, n-a fost sa fie nici asa. Ce-a urmat ? Balci. De ce am mai participat ? Pt. ca am ferma convingere ca cine este interesat de subiect are discernamantul necesar sa jaloneze prin standardul vulgar impus de dreptmaritori si sa ramana totusi cu ceva util.
Iar in alta ordine de idei, hai sa fim mai modesti cu asa-zisele bune maniere desfasurate intre atei si teisti ca nu-i deloc asa. Si acolo s-a-mpartit lumea ca la usa cortului.

Acest topic a fost editat de Bolt: 1 May 2006, 07:10 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 1 May 2006, 08:02 PM
Mesaj #349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE
Ie-te ca legatura e larga si au facut-o mai multi.

Ca sunt mai multi pe langa subiect nu este un argument...Tot nu vad shabatu' tau si al iudeio-musulmanilor in Decalog, eu vad tot ziua a saptea, care la noi este Duminica, adica Ziua Domnului...biggrin.gif
QUOTE
Niciodata Decalogul nu a fost o umbra ci o lumina pt. umanitate.

Intelegi ce poti, pt. ca eu nu am spus ca Decalogul este o umbra, ci ca acesta a fost reformulat/improspatit de catre Iisus si prin faptele sale nu s-a lasat sa se inteleaga (decat pt. unii care nu au glagore in cap) ca acesta respecta porunca a 4 din formularea cea veche.
Cat despre umbre, te faci ca uiti:
16 Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17 Care sunt umbra celor viitoare
iar trupul (este) al lui Hristos.
(Col 2)
QUOTE
Nu mi-a fost dat una mai tare ca asta.

Razi si tu, daca altceva nu poti...
QUOTE
Si unde spune El ca asta inlocuieste porunca 4. Eu zic ca moartea pe cruce e cea mai mare fapta deoarece daca nu murea acolo nu avea cum sa invie.

Tu poti abera necontenit, nu ne mai surprinde...
QUOTE
QUOTE
Ce vrei pilda mai mare decat asta ?


A lui D-zeu.

Iar uiti ca Iisus e D-zeu, si ca El a inviat duminca, biruind moartea pt. mantuirea noastra ?
QUOTE
Ie-te colea, gumhead :

P.... nu e p.... destul pana nu e si fudul...Pai "gumhead", UNDE VEZI TU ACOLO "ODIHNA ASCULTARII" ? Cand acolo se vorbeste despre odihna Domnului, si despre neascultarea (de catre oameni) a acesteia, nicidecum de aberatiile fabulante ale tale...Dar de ce nu citesti tot capitolul 4 din Evrei ? Asta de ce nu ai citat ? :
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii,
12. Caci cuvantul lui Dumnezeu e viu si lucrator si mai ascutit decat orice sabie cu doua taisuri, si patrunde pana la despartitura sufletului si duhului, dintre incheieturi si maduva, si destoinic este sa judece simtirile si cugetarile inimii,

M-am lamurit cu tine, exegetu' boltist... hh.gif

QUOTE
QUOTE
Pt. ca erau in Legea Veche


Unde scrie ca Decalogul e Lege veche ? De ce Isus l-a respectat intocmai ?

Decalogul nu cumva a fost in Vechiul Testament ? "Vechiul" de-acolo, iti spune ceva ? smile.gif Iar Iisus nu a tinut sambata prin odihna si repaos, oricat te-ai da matale cu capul de pereti pe-aci...Deci nici urma de shabbatu' lu' peste...dimpotriva, era Domn si al sambetei, prin urmare a oricarei zi din saptamana si a infaptuit vindecari sambata, etc...
QUOTE
Au fost, sunt si vor ramane 24 de ore indiferent de variatiile impuse de geofizica si astrofizica. Nu detaliul de secunde se discuta ci ceea ce a declarat D-zeu fara echivoc.

Luther asta va invata si sa preziceti viitorul ? Supraoameni mai sunt sectarii astia...
QUOTE
O stropeala semidocta in stradania inconstienta de a mai bate un cui la cosciugul Duminicii. Asta faci tu. Ce are una cu alta ? Viteza de rotatie a Pamanutului scade fata de ce ? Si care a fost cea initiala ? Cred ca-ti dai seama de implicatiile unui raspuns pe baza extensiei propriei tale teorii.

Mai bine semidoct decat sfertodoct smile.gif Stii care era viteza initiala ? Ei afla ca sunt indicii ca era mult mai mare decat astazi de unde rezulta ca ziua era mult mai scurta, mai ales inainte ca Luna sa devina satelit natural al Terrei...Mai sapa colega, nu mai apela la ignoranta in loc de argumente...Esti de rasul curcilor cu ziua ta fixa de 24 de ore...Mai ramane sa le-o spui si alora de pe Pluto, poate te cred, pt ca culmea, tot "zi" se numeste si acolo ohyeah.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 1 May 2006, 08:29 PM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



@ abis,
Ai dreptate, e prea mult atac la persoana aici. Cred ca nici o parte nu vrea sa piarda biggrin.gif, si au aparut loviturile "sub centura". Pacat ca se uita ca nu rezolva nimic.
@ Bolt
Eu retrag tot ce am spus referitor la persoana ta, si imi cer scuze. Intr-adevar sunt cum ai spus, lipsit de discernamint, de logica , de bunavointa, etc, etc, si inca nu am spus tot. Stiu asta nu prin raportare la alt om ci la modelul meu care este Iisus.
Indiferent daca iti convine sau nu, eu interpretez asfel spusele Sf. Pavel:
Pt. ca evreii nu au fost vrednici de odihna Domnului, Acesta hotaraste o alta zi de odihna, (8. ...Dumnezeu nu ar mai fi vorbit de o alta zi de odihna 9.Drept aceea s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporuluilui Dumezeu, ). Aceasta a fost inca din vremea apostolilor Duminica (cel putin traditia si citeva referiri din NT spun asta), ziua invierii lui Iisus. Asta o sa o respect si eu, tu respect-o pe care vrei.

Nu vreau sa te conving, iti prezint convingerea mea, buna rea cum e si incredintarea ca, potrivit spuselor Sf. Pavel, am ales bine ziua de odihna. Nu mai incerca sa ma convingi, lasa-ma in gresala mea, tu ti-ai facut datoria pina la capat. La fel cred si despre incercarea mea, la judecata fiecare va raspunde pt. alegerea sa.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

14 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:47 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman