HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Forex, Cum sa joci eficient?
Cucu Mucu
mesaj 14 Apr 2006, 05:33 PM
Mesaj #36


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



rofl.gif Eu am riscat cam tare, dar pe intuitie mai mult. Am plasat un long mare (200 de para) pe e/u cand a ajuns la 1,2098. Acum astept sa creasca. Daca o ia in sus, m-am scos, daca o ia in jos ma scutura de jumatate din bani. sad.gif Ma bazez pe faptul ca economia americana nu si-a revenit asa cum prognozau, ci din contra, pe cand zona euro incepe sa se intareasca si mai tare. Sa speram ca am intuit corect.
Pentru opriri, cauta tot acolo si bband-stop, te ajuta foarte mult sa iti fixezi sl. Despre cand sa te opresti in castig, eu de regula pun cam 5 puncte sub primul punct de rezistenta. E de ajuns. Daca nu gasesti, iti trimit eu un mail cu atasament indicatorii pe care ii folosesc.
Nu stiu care e treaba cu tranzactiile pe metatrader, ca nu mai joc pe virtual, nu prea am timp, de-abia ma pot concentra pe 1-2 perechi pt bani reali.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 14 Apr 2006, 07:50 PM
Mesaj #37


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Şi eu am tot testat KI + indicatorii de pe acolo, însă rezultatele nu mi s-au părut prea bune. Scria pe undeva că indicatorii de trend puternic cum e şi astă 'au dreptate' cam în 30% din cazuri, ceea ce mi se pare cam puţin. Iar ceilalţi indicatori folosiţi ca filtre (ADX, Trendtraffic) nu mi s-au părut prea eficienţi. Eu cel puţin am pierdut destul de mult prin strategia asta.
Am mai încercat preţ de câteva zile şi strategia + indicatorii brain şi strategia + indicatorii strato (asemănătoare cu strategia tunnel).

Acum am încercat o combinare între KI şi strato. Mai exact, am ca indicator de trend puternic KI signals, ca filtre ADX, Trend Traffic şi ca puncte de intrare / ieşire ecuaţia camarilla (suprapusă peste fib pivots).

Azi nici eu n-am reuşit să închid pe metatrader nicio poziţie. Îmi spunea că "Trading is disabled" - ca şi când piaţa ar fi închisă. Chestie puţin frustrantă pentru am stat să privesc cum +30 pips s-au transformat în -10...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Apr 2006, 01:09 AM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Sa facem o caracterizarea a brokerilor cu care lucram:


Marketiva

+ cadou cei 5$ reali
+ posibilitatea de a transfera bani si prin egold sau ebullion, stiut fiind ca wire transfer e cam scumpic la tarife smile.gif
+ interfata facila, poate prea simpla
+ serviciu de stiri online bunicel
+ suport foarte bine pus la punct, oamenii mi-au raspuns rapid la orice intrebare
- lipsa mijloacelor tehnice de analiza mai avansate

Metatrader

+ interfata specializata foarte bine pusa la punct, cu acces rapid la indicatori
+ psobilitatea folosirii unor indicatori proprii
+ livrarea si unui editor de indicatori, sisteme de tranzationare etc.
- deocamdata nu stiu

Va astept si pe voi sa completati.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Apr 2006, 01:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Apr 2006, 08:28 AM
Mesaj #39


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Se pare ca intuitia este mai tare decat analizele. laugh.gif In dimineata asta m-am trezit mai bogat cu 2,86$ laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 Apr 2006, 09:35 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 17 Apr 2006, 09:28 AM)
Se pare ca intuitia este mai tare decat analizele. laugh.gif In dimineata asta m-am trezit mai bogat cu 2,86$ laugh.gif

Si eu bagasem un long dar l-am inchis pe 0 inainte sa plec, gandindu-ma ca in weekend se pot intampla multe si nu am vrut sa risc. Cresterea s-a produs incepand de luni daca vad eu bine.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Apr 2006, 10:07 AM
Mesaj #41


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Da, a inceput cu deschiderea bursei de la Tokyo si a continuat pana dimineata pe la 6-7.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 Apr 2006, 10:31 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Impresia mea este ca perechea EUR/USD e cea mai dinamica dintre toate. Oscilatiile mari sunt foarte bruste, iar perioadele de "acalmie" sunt caracterizate de variatiuni destul de importante (5-10 puncte). Pare a fi o pereche de tip hit and run.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 17 Apr 2006, 10:42 AM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Din ce am citit eu, campioana pare a fi g/j. Are oscilatii de 100-200 puncte.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 17 Apr 2006, 01:55 PM
Mesaj #44


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Are cineva vreo idee de ce nu pot să fac nici o tranzacţie pe metatrader? Îmi spune "Trade is disabled".


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 17 Apr 2006, 02:05 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (black ice @ 17 Apr 2006, 02:55 PM)
Are cineva vreo idee de ce nu pot să fac nici o tranzacţie pe metatrader? Îmi spune "Trade is disabled".

Am avut si eu aceeasi problema, dar am aflat ce se intampla. Este liber de Paste, Pastele Catolic. Am gasit in mailbox anuntul cu zilele in care nu se lucreaza.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 18 Apr 2006, 02:06 PM
Mesaj #46


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Într-adevăr, am găsit şi eu mailul cu orarul, dar nu prea ştiam care e diferenţa de fus orar. Că tot veni vorba, care e diferenţa de fus orar pentru Marketiva şi pentru Metatrader? biggrin.gif

Acum despre brokeri.

Marketiva e ok, însă mai are mult de lucru la grafice până să ajungă la nivelul unui MT. Suportul este bun şi rapid, posibilităţile de transfer a banilor iaraşi sunt bune, iar cei 5$ oferiţi bonus sunt un plus. Tot un plus e şi faptul că nu e o platformă java. Minusuri, cum ziceam, sunt graficele, sistemul de Alerts şi Signals care nu prea funcţionează.

Am mai încercat North Finance şi StrategyBuilder FX 4 care folosesc platforma MetaTrader 4. Majoritatea brokerilor din Rusia folosesc MT (Alpari, North Finance, etc.) iar un minus personal, să zic aşa, e faptul că sunt din Rusia, iar mare încredere n-am în ei. Cel puţin nu pentru sume relativ mari de bani.

Forex Trader am încercat câteva zile, doar din curiozitate dar nu mi-a plăcut deloc interfaţa (java platform).

Din ce-am mai citit, am înţeles că Oanda ar fi cel mai bun broker. L-a încercat cineva?

Acest topic a fost editat de black ice: 18 Apr 2006, 02:06 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fata Morgana
mesaj 18 Apr 2006, 04:09 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 17 April 06
Forumist Nr.: 8.113



QUOTE (black ice @ 22 Mar 2006, 01:46 AM)

La Price Type ai trei optiuni: Market, Stop şi Limit - prima e clar ce e, dar ce reprezintă ultimele două? Stop am înţeles (din experimente mai mult) că reprezintă preţul la care vor fi cumpărate acţiunile dar Limit n-am reuşit să-mi dau seama ce e.

TIPURI DE ORDINE - in romana smile.gif
Sper sa va fie de folos!

QUOTE
Din ce-am mai citit, am înţeles că Oanda ar fi cel mai bun broker. L-a încercat cineva?

Am un prieten care tranzactioneaza cu Oanda si e foarte multumit.

Oanda e alegerea ideala pentru inceput. Ca si la Marketiva, nu exista suma minima necesara, poti investi si 50$ daca vrei, nu exista loturi fixe, poti trece cat vrei la cantitate - lucru care iti permite un control mai bun al banilor.
Au si o reputatie buna.

Platforma e destul de simpla, intuitiva, iar sistemul de punere/modificare a ordinelor direct pe grafic e foarte bun.
Graficele sunt slabute, destul de limitate, dar poti face analiza pe Metatrader si tranzactiona pe Oanda.

Spor la pipsi! smile.gif

Acest topic a fost editat de Fata Morgana: 18 Apr 2006, 04:21 PM


--------------------
"The only traders who fail are traders who quit." - Ryan Jones - Money management
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 18 Apr 2006, 04:30 PM
Mesaj #48


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Fata Morgana, welcome.gif

Despre tipurile de ordine, de pe acel topic am reuşit să mă lămuresc, doar că am ajuns acolo printr-un link de pe softpedia.

Un lucru pe care tot am vrut să-l întreb e ce valute tranzacţionaţi şi de ce?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fata Morgana
mesaj 19 Apr 2006, 07:59 AM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 17 April 06
Forumist Nr.: 8.113



QUOTE (black ice @ 18 Apr 2006, 05:30 PM)
Fata Morgana, welcome.gif


Multumesc! smile.gif

QUOTE
Un lucru pe care tot am vrut să-l întreb e ce valute tranzacţionaţi şi de ce?

Prima pereche pe care am tranzactionat, a fost gpb/jpy.
De ce? Pentru ca m-au atras fluctuatiile mari de pe aceasta pereche si mi-am zis: "moama, cat poti sa castigi pe perechea asta!"... biggrin.gif

Corect ar fi fost sa ma gandesc la cat poti sa pierd... dar incepatorii nu prea fac asta.

Mai tranzactionez si acum pe gbp/jpy, dar mai rar, cu multa prudenta si urmand un money management strict.

Unii traderi recomanda sa te axezi pe o singura pereche. Altii au cateva perechi preferate si le tranzactioneaza doar pe acelea.

Eur/usd, de exemplu, este preferata de foarte multi traderi, din cauza spreadului mic, si nu numai.

Oricare ar fi perechea/perechile pe care tranzactionezi, respecta regulile de money management si vei avea numai de castigat!
thumb_yello.gif


--------------------
"The only traders who fail are traders who quit." - Ryan Jones - Money management
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 19 Apr 2006, 09:10 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Fata Morgana @ 19 Apr 2006, 08:59 AM)
Corect ar fi fost sa ma gandesc la cat poti sa pierd... dar incepatorii nu prea fac asta.

Eu am gandit oarecum invers la prima tranzactie. Am zis, "mooaaa, daca se pot pierde cateva sute de dolari in doar juma de ora inseamna ca se poate castiga la fel de mult in la fel de putin timp. De atunci ma tot chinui sa gasesc o cale sa de a maximiza castigul si de a minimiza pierderea."

Eu acum tranzactionez pe EUR/USD, are 2-3 trenduri majore pe zi si mi se pare suficient pentru un incepator ca mine.
Apropos de GBP/JPY, din cate am observat eu, in mica mea experienta pe forex, cam toate perechile cu JPY sunt cam sneaky, te pacalesc destul de des, spre deosebire de alte perechi. Oare se intampla asta din cauza ca tranzactioneaza foarte mult japonezii? rolleyes.gif Nu stiu, am senzatia ca trebui sa gandesti mult mai profund si sa fi mult mai prudent atunci cand tranzactionezi o pereche cu JPY. Aceasta impresie o am si din faptul ca m-am fript foarte mult pe aceste perechi. Poate sunt subiectiv.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 19 Apr 2006, 11:57 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am plasat un ordin long in limita deasupra liniei de rezistenta si mai vroiam sa plasez unul sub linia de suport, in ideea ca una dine ele se va sparge la un moment dat, dar nu am mai apucat sa fac asta pentru ca ordinul long mi-a fost executat la un pret sub cel pe care il precizasem eu. Cred ca acum am priceput si eu de ce exista intrari stop si limita.
Limita se foloseste atunci cand plasezi un ordin long la un pret sub pretul pietei sau un ordin short la un pret mai mare decat pretul pietiei.
Stop se foloseste atunci cand plasezi un ordin long la un pret peste pretul pietei si un ordin short la un pret mai mic decat pretul pietei... cred... unsure.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 19 Apr 2006, 02:11 PM
Mesaj #52


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
Pending Orders se impart in Limit Orders si Stop Orders

1. Limit Orders (LO)
Ordinele de tip LO sunt ordine date brokerului pentru a cumpara/vinde o moneda la un anumit pret. Ele sunt de obicei folosite pentru a obtine un pret mai bun si a evita slippage (executarea unui ordin la un pret nedorit).
Cand vindem deasupra pretului pietei plasam un Limit Order.
Cand cumparam la un pret mai mic decat pretul pietei, plasam un Limit Order.
Exista insa riscul ca aceste ordine LO sa nu se execute. Un ordin de tip LO se va executa doar daca pretul pietei va trece prin el, daca va atinge valoarea pe care am specificat-o la plasarea lui. Daca pretul pietei va varia in salturi si nu va atinge valoarea ajungand brusc la o valoare mai mare sau mai mica decat cea dorita de noi, ordinul LO nu va fi executat. Doar 70-90% din ordinele de tip LO ating pretul specificat si initiaza tranzactia.


QUOTE
Stop Orders sunt ordine plasate pentru a intra in tranzactie la un alt pret decat cel al pietei.
Cand cumparam la un pret mai mare decat pretul pietei, plasam un Stop Order – Buy Stop.
Cand vindem sub pretul pietei, plasam un Stop Order – Sell Stop.

Majoritatea Stop Orders, sunt folosite ca Stop Loss, ordinul plasat impreuna cu ordinul de intrare pentru a asigura iesirea din tranzactie atunci cand piata se misca impotriva noastra.
De asemenea, in box play,  atunci cand asteptam un breackout (spargerea unui suport sau a unei rezistente), folosim Stop Orders.
Stop Orders se transforma in Market Orders atunci cand pretul ajunge la cel pus cu ajutorul lor. De aceea, Stop Orders sunt si ele supuse slippage.


wink.gif

Quote dat din linkul Fetei Morgana.

Eu am început să tranzacţionez doar pe eur/usd, mai apoi, când testam tot felul de sisteme de trading, am încercat şi alte perechi dar până la urmă cred că cel mai bine e să te concentrezi doar asupra unei perechi, sau cel mult două.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fusion
mesaj 21 Apr 2006, 03:36 AM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 9 October 04
Forumist Nr.: 4.633



http://en.wikipedia.org/wiki/Forex_scams
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 May 2006, 02:08 PM
Mesaj #54


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Boiz, nu mai comentati nimic? Nu mai aveti timp pt ca va numarati banii castigati pe forex? laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 9 May 2006, 03:14 PM
Mesaj #55


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Well, eu mă tot lupt să ajung iar la 5$. Am avut o perioadă destul de proastă în care am făcut tot felul de experimente (tranzacţii cu perechi volatile, "exotice", încercat tot felul de sisteme de trading în genul "holy grail") şi am cam pierdut până aproape de 0.20$.
De ceva vreme tranzacţionez numai pe e/u, am renunţat la sisteme complicate (gen K1, Brain) şi încerc să mă ghidez după principiul KISS (keep it simple stupid) biggrin.gif
Până acum, e cel mai eficient. Am reuşit să urc la 0.60 în aproximativ o săptămănă. Doar cu doua MA, RSI, ADX şi MACD pe diferite timeframe-uri.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 9 May 2006, 03:31 PM
Mesaj #56


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pai e foarte bine. Ai avut 300% profit /saptamana. Se pare ca merge bine Kiss-ul. laugh.gif Eu ma tin de bts. Are cam 41,7% profit.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 9 May 2006, 05:57 PM
Mesaj #57


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Da, chiar merge bine kiss-ul. biggrin.gif
Tocmai acum jumătate de oră am avut +150 pips, cam cel mai mare profit într-o singură zi, pe care l-am avut de când am început tradingul. Concret, am avut trei ordine long, unul rămas de ieri seară de când a început să scadă euro, iar celelalte două erau pending orders; s-au declanşat pe măsura ce a urcat preţul. Am avut pentru prima pozitie +95, a doua +36 iar a treia +20. Adică aproximativ 10 centi.

Am încercat Brainul (să-i zic bts parcă-mi sună ciudat biggrin.gif ) însă, nu m-a prea mulţumit. E într-adevăr foarte bun pentru perioadele cu trend puternic, dar de obicei piaţa se află în range... cu oscilaţii (şi spike-uri) de cel mult 100 pipsi. Iar în situaţii din astea, dacă nu ai ordinele plasate bine nu prea ai cum anticipa spikeurile, sau oscilaţiile mai puternice, chiar dacă te uiţi toată ziua pe grafice.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 May 2006, 08:08 PM
Mesaj #58


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Concurs pt 100 $

Este un concurs ce se desfasoara saptamanal, vineri seara desemnandu-se castigatorul ca fiind traderul care a realizat cel mai mare procent de profit pe un cont de 2500 de dolari virtuali.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fata Morgana
mesaj 11 Jun 2006, 01:17 AM
Mesaj #59


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 17 April 06
Forumist Nr.: 8.113



Aici veti gasi, periodic, competitii cu premii mai mult decat atractive biggrin.gif

Tipuri de ordine il veti gasi acum aici.


Pentru ca multa lume incep cu Marketiva: e buna pentru inceput, ca un joculet. Dar nu investiti banii la Marketiva. Daca vreti sa investiti, cel mai bine ar fi sa cautati un broker cu renume.

Evitati companiile nereglementate
Ca sa poata obtine autorizatia din partea autoritatilor supervizoare, un broker forex va fi verificat in privinta mai multor aspecte: stabilitatea financiara a companiei, mangementul acesteia, echipa de conducere s.a. Chiar si dupa autorizare, agentia guvernamentala de reglementare continua sa verifice si sa raporteze situatia financiara a companiei si toate plangerile clientilor sunt verificate.
Din nefericire, cand e vorba de forex, astfel de organizatii guvernamentale de reglementare sunt functioneaza doar intr-un numar limitat de tari.
E important ca firmele sa fie din tari cu rating AAA: USA, UK sau tari din Europa de Vest, pentru a avea o siguranta a fondurilor cat mai mare.

Marketiva este o companie nereglementata. Pot oricand sa dispara cu banii investitorilor.

Alegerea unui broker - cateva aspecte de care trebuie sa tineti seama.

Acest topic a fost editat de Fata Morgana: 11 Jun 2006, 01:28 AM


--------------------
"The only traders who fail are traders who quit." - Ryan Jones - Money management
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 11 Jun 2006, 04:31 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



hiya.gif Sunt si eu in faza de demo cu ACM (in nici un caz Adrian Copilu' Minune laugh.gif )
Cum in domeniu sunt inca la faza de "new kid on the block" , o sa tac si o sa ascult smile.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 12 Jun 2006, 09:13 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Azi m-au contactat telefonic cei de la ACM. Asta da suport tehnic laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Jun 2006, 12:10 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Foarte OK ce a zis Fata Morgana.

A jucat careva din voi pe bani reali? Rog descrierea exerientei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 Jul 2006, 12:31 AM
Mesaj #63


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Chiar sunt curios şi eu dacă a trecut cineva pe "live trading" sau, cei care mai activează în domeniu, când şi-au produs să treacă pe bani reali şi de ce?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 10 Jul 2006, 12:06 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Pai momentan inca sunt in stadiul de antrenament, nu ma simt stapan pe mine, asa incat nu trec sa joc in bursa pe bani reali. Oricum in momentul in care voi trece la faza "real" sunt constient ca va trebui sa dedic mult timp(piata trebuie urmarita in mod continuu, altfel nu poti profita de "moment") si bani ( nu te poti incurca cu "firimituri" de genul 100-200€). Din ceea ce am observat pana acum, treci de la extaz la agonie in numai cateva secunde laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 14 Jul 2006, 07:26 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu cred ca e ca la jocul de pocker, degeaba joci pe bete de chibrit, atunci cand joci pe banii din buzunar se schimba mentalitatea si stilul de joc si multe altele.
Cred ca chestiile cu antrenamentul fara bani reali sunt bune doar pentru a invata regulile jocului si atat.

Cel mai bine ar fi sa-si aloce fiecare o suma la care poate renunta (ca atunci cand te duci la cazinou, pentru distractictie), si sa joci pe sume modeste, fiind inarmat cu rabdare.

Totusi e greu de crezut ca cineva, dintr-un loc fara o traditie recenta in domeniu, sa sparga bursa monetara...

Ar trebui urmate niste cursuri seroase pentru a intelege functionarea si mecanismele, macar atunci cand dai faliment sa stii ce s-a intamplat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 15 Jul 2006, 03:17 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Quantum @ 14 Jul 2006, 08:26 AM)
Ar trebui urmate niste cursuri serioase

Unde? Cine le organizeaza? Cand ? Care sunt costurile?
Daca tu stii ceva, sunt mai mult decat bucuros sa folosesc informatiile oferite wink.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 24 Aug 2006, 08:16 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Sunt firme specializate care fac asta, de obicei cei ce si tranzactioneaza pe forex.


Am vazut ca la inceput erati extrem de entuziasmati de a juca pe forex(ca toti de altfel)...acum s-a inmuiat de tot, pentru ca nu perseverati in ceea ce vreti sa faceti.
Bine ca nu jucati pe bani acolo, ca va manaca aia cu fulgi cu tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 24 Aug 2006, 05:32 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Cine ti-a spus ca nu mai tranzactionam la forex? S-a stins subiectul numai. Intr-adevar, e pacat.
Cursuri de specialitate tot nu am reusit sa gasesc. Informatia in domeniu pare a fi secret de stat laugh.gif


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Aug 2006, 04:33 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



N-ai cautat suficient...
Daca nu gasesti, iti spun eu 3 nume de firme din Bucuresti, au site; dar va trebui sa dai o bere, pentru a compensa lenea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 27 Aug 2006, 02:32 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Dau berea si iti mai dau si o baterie cu vin pe deasupra daca imi spui cum voi reusi eu sa fac acele cursuri in Bucuresti laugh.gif Poate doar daca sunt online.


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman