HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Forex, Cum sa joci eficient?
actionmedia
mesaj 21 Mar 2006, 06:37 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am descis acest topic pentru a vorbi aici despe jocul pe forex. Pentru cine vrea sa incerce, simplu, poate da un search pe google "forex" sau poate intra pe forex.com sau pe marketiva.net. La oricare exista un trial free, poti sa te antrenezi pe gratis

Forex este o piata de tranzactionare a valutelor. Acolo se poate specula in marja.
Ce inseamna marja? Este suma pe care o depui pentru specula. De obicei reprezinta cam 1% din sumele cu care lucrezi de fapt. E mai greu de explicat si este mult mai simplu sa incerci singur.

Aici putem discuta strategii, tactici de atacare a pietei, dar si capcane sau greseli care se pot face.

Nu exista retete minune pentru a castiga pe forex, tine de fler, de inspiratie si mai depinde de cat de prudent sau rabdator esti.

Cateva lucruri pe care le-am invatat in cele 3 zile de cand joc pe forex:
1. Pastreaza cat mai multi bani cash. Este cel mai bine sa ai marja mare, in caz de modificari accentuate ale cursului sa poti sa eviti o lichidare automata a pozitiei.
2. Uneori e mai bine sa inchizi o pozitie, chiar si in pierdere, daca simti ca astfel vei evita o pierdere si mai mare. Eu unul prefer sa nu fac asta foarte des, dar este sanatos sa pierzi sume mici, decat sume mari. M-am fript de vreo cateva ori din cauza acestei incapatanari de a pastra pozitia.
3. Nu lasa pozitiile nesupravegheate, sau daca le lasi, poate ar fi bine sa apelezi la un stoploss (stoploss, este o lichidare automata a pozitiei la un curs indicat de jucator, intotdeauna inferior celui la care s-a plasat ordinul initial). Daca cursul este superior, se cheama lichidare la limita. Eu m-am fript pentru ca am lasat niste pozitii nesupravegheate.
4. Afacerea e de tipul "loveste si fugi". Nu poti pastra foarte mult timp o pozitie fara sa pierzi. A tine foarte mult timp imobilizati niste bani in pozitii necastigatoare inseamna imposibilitatea de a fructifica eventuale pozitii cu potential castigator.

Strategii sunt multe eu sunt mai mult decat novice. Abia invat cum se folosec instrumentele de lucru.

Cheia pentru o afacere de succes pe Forex este informatia, dar tot informatia te poate face sa pierzi. Eu personal nu ma ghidez foarte tare dupa stiri pentru nu am inca experienta necesara pentru a le interpreta, dar sunt oameni care speculeaza foarte bine unele informatii.

Bilantul meu azi e unul negru.
Pe forex.com am pierdut peste 1000 de dolari (din cauza ca am deschis prea multe pozitii)
Pe Marketiva, am mers doar pe ordine duble la limita, am jucat si pe bani reali, pe aia 5 dolari pe care ti-i da marketiva la inscriere. Am si pierdut pentru ca nu stiam sa folosesc corect iinstrumentele, am folosit fara sa imi dau seama toata marja (5 $) si m-a scos automat in secunda doi, cu pierdere de vreo 25 centi. Apoi am revenit si acum am 5.26 dolari in cont si am mizat pe o revenire a euroiului fata de dolar. Am marja destula, asa ca astept sa se intample.

Bafta la toata lumea care isi incearca norocul pe Forex.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 21 Mar 2006, 10:13 PM
Mesaj #2


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Buna idee cu topicul! thumb_yello.gif

Linkuri:
Broker Forex
Broker Oanda
Site stiri
Stiri romanaStiri si analize
Calendar economic
Training
Incepatori
Trading ebooks

Inca ceva cu care m-am ars eu ieri. Nu tranzactionati sume importante in ajunul unor evenimente economice majore. E greu de anticipat directia pietei. Nici eu nu mai las pozitii deschise neobservate. Dimineata aveam 3 pozitii contra eur pt aud si aveam vreo 60 de centi castig. M-am lacomit, crezand ca euro se va deprecia si mai mult in fata dolarului australian, asa ca mi-am pus un stop loss generos. In seara asta am vazut ca brokerul mi-a inchis pozitiile deoarece nu mai aveam marja. Fiecare sut in fund un salt inainte. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 22 Mar 2006, 12:46 AM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Chiar bună ideea topicului. Voiam să întreb pe undeva nişte chestii legate de instrumentele de lucru de pe Marketiva şi nu ştiam cine ar putea să mă lămurească.

1. La Price Type ai trei optiuni: Market, Stop şi Limit - prima e clar ce e, dar ce reprezintă ultimele două? Stop am înţeles (din experimente mai mult) că reprezintă preţul la care vor fi cumpărate acţiunile dar Limit n-am reuşit să-mi dau seama ce e.

Ieri am început să joc pe Marketiva iar până acum am făcut profit cam 1200 USD. M-a prins foarte bine căderea cursului EUR/USD de la 1.2166 la 1.2085 - de ieri noapte. Din păcate, azi n-am mai reuşit să speculez momentul iar cursul a ajuns aproape de 1.21.

Strategia mea bănuiesc că e cea mai simplă şi comună: cumpăr ieftin - lucru ce se poate anticipa de pe grafice (de ştiri încă n-am reuşit să mă folosesc eficient) - şi vând scump. Automatizarea pe care o face softul mi se pare excelentă. Acum de exemplu mi-am folosit aproape tot capitalul pentru a specula o creştere de aprox. 11-12 puncte, şi am reuşit chestia asta de două ori chiar în decursul unei jumătaţi de oră. Setez softului care e preţul la care vreau să cumpere (Price Type - Stop), cât vreau să cumpere, când vreau să vândă (Exit Target) şi eventual când mă lăcomesc şi un Exit Stop-Loss egal cu preţul de cumpărare.

Acum am investit şi cei 5 (mai exact 3USD) pe care îi pune softul la dispoziţie şi tare am impresia că m-am lăcomit: am ca target cam 40 de puncte... iar EUR/USD nu dă semne că ar vrea să crească atât de mult.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Mar 2006, 12:46 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 22 Mar 2006, 11:19 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (black ice @ 22 Mar 2006, 12:46 AM)
1. La Price Type ai trei optiuni: Market, Stop şi Limit - prima e clar ce e, dar ce reprezintă ultimele două?

Limit inseamna limita de la care incepe sa cumpere. Stop nu stiu exact ce inseamna. Market e clar pretul pietei.

QUOTE
Ieri am început să joc pe Marketiva iar până acum am făcut profit cam 1200 USD.


Felicitari. Inseamna ca ai investit gras. smile.gif

Keep up the good work



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 22 Mar 2006, 11:20 AM
Mesaj #5


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Black, incearca sa nu iti folosesti tot capitalul in tranzactii, pastreaza o marja, pt ca in momentul in care atingi marginea de creditare, brokerul iti ca inchide automat tranzactia, rezultand pierderi destul de mari. Iar cu stop los acorda-i macar 20-30 de puncte in jos fata de pretul de cumparare(vanzare). Chiar daca intuiesti corect trendul , este posibil sa aiba mici fluctuatii si ti se va inchide automat tranzactia cu ordin stop loss.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 22 Mar 2006, 11:24 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Mar 2006, 01:39 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cred ca am avut ceea ce se cheama norocul incepatorului. Acum nu mai intuiesc aproape nimic corect. Cred ca trebuie sa fii bine documentat daca vrei sa castigi pe Foerx. Tebuie sa iti dedici destul de mult timp studierii pietei si mai trebuie sa fi foarte rabdator. Dar rabdator la modul sa te abtii sa faci vreo investitie inainte de a fi convins ca faci alegerea buna. Se zice ca un bun speculant este ala care stie cand sa nu fac nimic, nici sa vanda, nici sa cumpere.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 25 Mar 2006, 12:56 AM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



La inceput am investit cam tot bugetul virtual ce-l aveam la dispozitie si la fel am facut si acum cateva zile, inainte sa plec din tara - am dat comezi automate, cand sa cumpere si cand sa vanda. A rezultat un profit de aproximativ 5000 $. Imi pare rau ca nu mai am rezultatele sa vad exact fiecare tranzactie cu cate puncte a urcat - chiar asa, vi s-a intamplat sa va dispara toate comenzile din senin ca si cand ati fi apasat pe 'clear'?

Poate fi - de fapt, mai mult ca sigur e - norocul incepatorului. Astept sa vad saptamana viitoare ce fac. Acum am cumparat iar destul de mult - aproape de marginea creditarii, insa, e intr-adevar o idee buna ca data viitoare sa-mi las o margine de siguranta. Asemenea si cu Stop-Loss, buna idee, marius. thumb_yello.gif

PS: Am facut vreo 3 centi din acei 5 $ (din care doar 3 poti investi) pusi la dispozitie de cont. biggrin.gif Cei care au folosit bani mai multi, prin ce metoda ati facut transferul?

Acest topic a fost editat de black ice: 25 Mar 2006, 12:57 AM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Mar 2006, 02:03 AM
Mesaj #8


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Cei care au folosit bani mai multi, prin ce metoda ati facut transferul?

Merge prin egold si wiretransfer, dar sfatul meu e sa mai astepti cu banii.
Eu am scazut la 2,4 dolari si apoi am urcat. In prezent sunt la 3.7. Procentual se castiga destul de bine. Dar deocamdata observam. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 27 Mar 2006, 01:38 AM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Nu intru inca cu bani reali. Am sa astept minim o luna, sa vad cum ma descurc pe plan virtual. Deocamdata totul e in cadere libera: n-am anticipat o scadere asa de drastica a cursului EUR/USD - iar semne de revenire inca nu prea sunt.

Voua cum va mai merge?

PS: Am intrebat despre Price Type pe Discussion - Support, iar in doua secunde mi-au dat toate informatiile. Daca aveti vreo nelamurire privind vreo chestie de genul asta, mai simpla, nu ezitati sa folositi acel chat.

Campo Syle si Alerts ati folosit?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fusion
mesaj 27 Mar 2006, 08:21 AM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 9 October 04
Forumist Nr.: 4.633



Unul din site-urile mentionate mai sus, babypips.com, recomanda sa nu te avanti in a baga bani reali.
Recomandarea lor este:
1. invata
2. fa-ti un sistem
3. testeaza sistemul offline - te uiti pe istoria cursului, si simulezi rezultatul aplicarii sistemului
4. testeaza sistemul online (adica in timp), dar nu pe bani adevarati, timp de minim 2 luni
5. bagi bani adevarati, avand grija sa:
- nu te abati de la sistem
- nu bagi prea multi bani intr-o singura tranzactie (recomandat nu mai mult de 2-3% din totalul de bani pe care il ai in cont)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 27 Mar 2006, 03:17 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Acum testez si un alt sistem. Mizez pe sume mici, pe toate sau pe majoritatea perechilor (in functie de marja pe care o am). Incerc sa ma abtin de la tranzactionare atunci cand nu sunt sigur incotro o ia cursul. Tinta este pe 2-3 zile. Astept sa treaca pe + si dupa aceea vand. Iti ia ceva timp sa studiezi, dar cred ca dupa ce cunosti piata incepi sa le simti altfel. Castigul este relativ mic, dar este relativ sigur. Pastrez intotdeauna o marja considerabila ca sa nu am surprize.

Cred ca concentrarea pe 2-3 perechi poate fi o stategie buna daca ajungi sa le cunosti foarte bine si sa stii sa interpretezi mesajele pe care ti le da piata. Totusi ai un handicap, poti inregistra pierderi mari


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Mar 2006, 06:22 PM
Mesaj #12


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu joc 2 pachete a 100 para. Imi raman 1,7zeci si ceva usedei pt marja de siguranta. Ce am observat - NU STIU DACA E REGULA: euro si gbp cresc sau scad cam la aceeasi proportie fata de jpy (nu stiu daca si fata de usd, aud sau kiwi). Eu am castigat bine azi-noapte - am avut doua long pe gbp si eur impotriva jpy. Azi sunt cam stresat ca am o vanzare impotriva eur pt usd si sunt pe minus. Mai postati observatii, poate reusim sa creem impeuna un sistem fiabil.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 28 Mar 2006, 11:33 PM
Mesaj #13


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Daca ai vanzare EUR/USD e cam nasol ca acum s-a ajuns la 1.2006 iar maine va creste. Am avut si eu vanzare dar exit-pointul meu a fost pe la 1.2020, am castigat cam 500 de dolari (2 loturi de 100k).
Pe bani reali am ajuns azi la 7$ dupa ce am vandut, iar maine sper sa ajung la 8. Ma bazez pe o crestere a EUR/USD pana pe la 1.2060 daca nu chiar mai mult.

fusion, multumesc pentru acel link (nu-l vazusem in postul lui marius), in ultimele doua zile am citit tot ce scrie pe acolo. Acum mai trebuie sa aprofundez putin, sa inteleg mai bine tot ce se explica acolo si sa incep sa-mi construiesc un sistem.

marius, daca nu cumva le-ai citit deja, tutorialele de pe babypips.com sunt excelente. Se explica foarte misto destul de multe lucruri. Abia dupa ce am terminat de citit acele tutoriale mi-am dat seama cat de putine stiam despre ceea ce inseamna de fapt FOREX.
Am avut pentru un moment tendinta de a face un mic rezumat cu observatii dar mai bine e sa citesti ce scrie in linkul acela pentru ca explica mult mai bine.

Acum am o mare nemultumire fata de Marketiva si anume faptul ca nu poti sa ai mai multe grafice cu diferiti indicatori. Singura solutie este Save-ul dar as fi preferat fie sa pot vedea un singur grafic cu toti indicatorii doriti, fie mai multe. Din pacate nici una nu merge pentru ca fie nu pot din cauza spatiului, fie din cauza softului. Am incercat sa folosesc un soft dedicat graficelor insa cel gasit, XTick Pro, costa in jur de 80$ pe luna. Solutia gasita momentan e un alt cont demo facut pe North Finance iar cu ajutorul softului lor (MetaTrader 4) pot sa-mi creez un singur grafic cu toti indicatorii doriti, mai exact: MA+ME, MACD, RSI, Stochastic si Fibonacci Retracement. Iar pe Marketiva am MA+ME, Bollinger Bands (sau Parabolic SAR) si RSI (sau MACD). Iar timpul folosit e 1H - 4H - Daily.

Voi ce indicatori folositi?

Acest topic a fost editat de black ice: 28 Mar 2006, 11:41 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 28 Mar 2006, 11:46 PM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (black ice @ 28 Mar 2006, 11:33 PM)
Daca ai vanzare EUR/USD e cam nasol ca acum s-a ajuns la 1.2006 iar maine va creste. Am avut si eu vanzare dar exit-pointul meu a fost pe la 1.2020, am castigat cam 500 de dolari (2 loturi de 100k).Am vandut

Am vandut ambel;e pozitii cand eur/usd a scazut la 1.2010 si am castigat 107 pips


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 29 Mar 2006, 03:15 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Sistemul meu nu este cel mai eficient dar este unul prudent si vad ca da roade. Chiar daca se mai intampla sa gresesc, in mare functioneaza. Pana acum am reusit sa recuperez 450 de dolari din pierderea de 1100 pe care am avut-o saptamana trecuta.
Repet descrierea sistemului:
- Deschid pozitii de 10000 dolari pe toate perechile aflate la tranzactionare. Pe Forex.com sunt 15.
- Daca unele perechi mi se par par prea nesigure, aman deschiderea lor pana cand am o certitudine cu privire la trend.
- Pastrez o marja suficienta cat pentru inca 8-10 pozitii, asta ar insemna cam 35% - 40% din total.
- Inchid pozitiile in momentul in care fac un castig multumitor, fara riscuri inutile. (eu inchid pe la 7-12 dolari) Bine, mai urmaresc si piata si daca simt ca se poate mai mult le las.
- Ce e pe rosu las, dar am grija sa nu am mai mult de 3-4 pozitii lasate pentru a doua zi.
- Daca am inchis prea multe pozitii, reiau procesul.

Daca piata e linistita, ai sanse sa faci pe cel putin 50% din perechi un mic profit, indiferent daca intuiesti sau nu trendul de la bun inceput. Pur si simplu, din micile oscilatii.
Eu merg pe principiul ca din 15 incercari trebuie sa se concretizeze cateva. Daca mai sistudiezi putin trendurile, ai sanse sa concretizezi mai mult de 70%.

Pana acum castigul mediu zilnic a fost de 100, la un capital de 1100-1300 dolari. Banuiesc ca pe masura ce creste capitalul, crestge si castigul.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fusion
mesaj 30 Mar 2006, 03:18 AM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 9 October 04
Forumist Nr.: 4.633



actionmedia, mi se pare ca la sistemul care il folosesti, poti fi "maturat" foarte repede. Tu mizezi pe faptul ca piata e relativ stabila si faci profit din lucrul acesta. Dar in acelasi timp, toti banii pe care i-ai castigat ii poti pierde foarte usor intr-o zi proasta.
Ce vad rau este:
1. investesti prea mult: 60-65% din ce ai.
2. insisti prea mult sa deschizi pozitie. Chiar daca nu poti prezice cat de cat bine care este trendul
3. folosesti prea mult intuitia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Mar 2006, 10:17 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Daca voi fi maturat, voi vedea, deocamdata testez.
1. Chiar daca investesc mult, in general inchid repede cel putin 50% din pozitii, iar investitia este dispersata, se intampla foarte rar sa gresesc la toate cele 15 pozitii deschise. Deci nu investesc toti cei 60-65% pe o singura sau doar pe 2-3 pozitii, ci cate putin din fiecare.
2. Nu. Am precizat ca deschid o pozitie doar cand am oarece "certitudini".
3. Folosesc si intuitia dar ma bazez pe grafice si pe trenduri.

Da, este un sistem simplu pentru cineva care nu prea stie cu cine se mananca forex.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 31 Mar 2006, 11:10 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Un instrument pe care nu l-am folosit pana acum este OCO "One Cancels the Other". Acum il testez, sa vedem cat este de eficient.
Din cate am inteles. OCO inseamna practic plasarea a doua iesiri pentru comanda initiala, o iesire stop loss si o iesire in limita. Deci daca ai intuit gresit trendul, poti sta linistit ca nu vei pierde prea mult, de asemenea daca l-ai intuit corect, vei iesi acolo unde ai hotarat, daca binenteles trendul se va mentine pana cand cursul va ajunge la valoarea indicata de tine.
Cred ca OCO e util daca nu prea ai timp sa stai toata ziua pe forex.
Acum stau sa ma gandesc cam ce combinatii de OCO se pot face pe aceeasi pereche.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 31 Mar 2006, 06:48 PM
Mesaj #19


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



OCO e un bun instrument, pacat ca nu il are si Marketiva; il poti folosi cand observi ca pretul a stat in range destul de mult timp - semn ca va urma un break - si il poti combina cu unele indicatoare si pattern-uri ale graficelor.

later edit...

Dupa ce am mai citit cate ceva despre acest OCO, imi dau seama ca n-am inteles tocmai corect prima data cand am scris aici. De fapt OCO inseamna ca poti sa pui un ordin de limit (Exit-Target) si unul de stop (Stop-Loss) aceleiasi tranzactii...
Combinatii cu OCO este chiar recomandabil sa faci (mai ales stop-loss). De exemplu: deschid o pozitie in care ST este -50 iar TP (take profit sau exit-target) +100. Daca trendul este crescator pot sa schimb acel ST treptat pana ajung la 0 (cifra la care am cumparat) iar mai apoi cat mai sus pentru a avea asigurat un profit.

P.S. Ca sa nu fie complet inutil postul asta: am dat peste un forum (aici) din .ro unde sunt explicate destul de bine majoritatea lucrurilor necesare unui incepator. Eu cel putin am gasit foarte utile informatiile gasite pe acolo.

Acest topic a fost editat de black ice: 31 Mar 2006, 09:24 PM


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Apr 2006, 09:22 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (black ice @ 31 Mar 2006, 07:48 PM)
OCO e un bun instrument, pacat ca nu il are si Marketiva

Il are. Eu l-am folosit cu succes de cateva ori. O singura data am iesit pe stop loss pentru ca l-am pus prea sus si nu am tinut cont de diferenta de curs intre bid si offer.

Am mai folosit si Fibonacci, doar ca pe asta nu il are Marketiva (sau nu l-am gasit eu) pentru a lua decizia la ce curs sa intru pe piata si la ce curs sa ies. Nu prea mai intru la cursul pietei.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 3 Apr 2006, 11:38 AM
Mesaj #21


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Pentru Fibonacci şi alte instrumente care nu sunt pe Marketiva folosesc MetaTrader 4. De fapt, cam toate graficele mi le-am organizat in MT. Marketiva mai folosesc doar pentru a face tranzactii.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Apr 2006, 03:19 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Azi a fost o zi agitata. Euro s-a apreciat dramatic. Eu am si castigat dar am si pierdut ca urmare a acestei bruste aprecieri. Daca puneam o tinta mai lunga cred ca imi dublam fondurile azi, pe EUR/USD.
Am mizat prost de 2-3 ori pe scaderea Euroiului, dar asta nu s-a intamplat, noroc ca mi-am pus stop. Nu stiu cum la un moment dat ramai blocat pe o idee si nu vezi ce se intampla. Cand acea idee iti aduce bani e OK dar cand incepi sa pierzi e nasol. Am zis idee, dar nu e corect, mai degraba o proiectie. Mi-am facut o proiectie care s-a dovedit gresita de la inceput si mi-a trebuit destul de mult timp si efort ca sa ies, da ma eliberez de acea proiectie. E ciudat ca nu reuseam sa gandesc altfel. Abia dupa vreo 3 esecuri am iesit, nu fara emotii.
Pe marketiva, pe bani reali, am urcat de la 4,28 la 7,19 dupa care am coborat la 5,12 si am revenit la 5,91.
Pe forex.com am recuperat pana acum 700 dolari din aia 1100 pe care i-am pierdut. Sistemul meu nu il mai pot aplica acum pentru ca nu prea mai am marja. M-am abatut de la sistem (am cumparat mai mult decat un lot) si am facut o coada de vreo 500 de dolari doar pe o singura pereche, asa ca deocamdata nu pot decat sa astept cuminte sa isi revina piata.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Apr 2006, 03:46 PM
Mesaj #23


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Fratilor, sa nu faceti tranzactii la revenge. Adica sa intrati imediat dupa ce ati pierdut, sperand sa recuperati ceva. Eu ieri, de la 11$ am ajuns la 6,4 pe Marketiva. Am pierdut mult pe gpb/jpy si azi am o coada de 56 puncte pe un short aud/usd. Momentan merg pe 2 indicatori: MACD pt volum si RSI pt pret. Cumper sau vand la capete(in sens invers pantei), cand incepe sa se curbeze, dar am destule semnale false, cand ,dupa o orizontala mica poate sa isi continue miscarea initiala, si daca intru in sens invers ma ard. Mai studiez sa vad ce indicator m-ar putea ajuta sa filtrez semnalele de la acestea doua. Am revenit la pachete de 100 de para. Ieri am jucat cu pachete de 200, de unde si pierderile astronomice. In rest, citim. Va recomand "Trading for a living" de nustiucineacum. Daca nu o gasiti, da-ti un semn si o trimit eu pe mail.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 4 Apr 2006, 03:56 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



De cateva zeci de minute a inceput a 4-a sarja ofensiva a euro fata de dolar. Ma intreb daca va trece de 1.23. Are toate sansele la cum creste. Sarja asta am ratat-o mi-am pus intrare prea jos, neatinsa de piata. Acum nu mai vreau sa intru chiar daca continua sa creasca, imi e teama sa nu intru prea tarziu. Totusi vad ca inca mai creste.
Pare insa ca aceasta crestere e mai timida decat cele dinainte. Oare sa inceapa regresia? rolleyes.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Apr 2006, 03:58 PM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am citit un survey de la nu stiu ce banca americana si baietii asteapta euro la 1,41 in iarna. Calculele mele pt eur/usd:
Pivot: 12222
1 resistance 12324
2nd resistance 12380
3rd resistance 12482
1 suport 12166
2nd suport 12064
3rd suport 12008

Eu cred ca rupe azi prima rezistenta

Am intrat cu 2 ordine a cate 100 para. Un long si un short. Oriunde ar lua-o e castigatoare pozitia, ca piata oricum va fluctua pana se va aseza intre linile de suport si rezistenta.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 4 Apr 2006, 04:09 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 5 Apr 2006, 12:03 PM
Mesaj #26


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



În ultimele două zile de la 6.40$ am ajuns la 2.06$... Tranzacţionam numai e/u iar când a început ascensiunea euro m-a prins pe short cu două loturi de 100. Am pierdut cam ~150pips pe fiecare lot. Am crezut că piaţa îşi va reveni, astfel că la fiecare semnal de coborâre puneam câte un lot. Aşa am mai pierdut în jur de 50 pipsi. Am şi câştigat câtiva, am avut două trei tranzacţii încheiate pe plus 10.
Ieri seară când am văzut că s-a stabilizat între 1.2250-60 am pus încă un ordin de 100 short. Azi am văzut că la 1.2281 am primit un margin call. Iar acum stau cuminte şi ma uit la cei 2$ rămaşi, fără să ştiu prea bine cum să continuu.

Acum, ce am învăţat din toată treaba asta, este că trebuie să fiu mult mai prudent şi că trebuie să-mi corelez SL şi EP în funcţie de o strategie. Strategie pe care momentan nu o am, şi până la un punct mi s-a părut că pe o piată cât se poate de impredictibilă orice sistem dă greş şi că în afară de unele linii generale nu are rost să-mi impun cine ştie ce reguli complicate.

În ultimul timp am folosit tot felul de indicatori, ADX, CCI, AO, etc. Cred că trebuie să ma axez pe doi, trei indicatori pe care să ajung să-i cunosc foarte bine şi în funcţie de care să-mi stabilesc o regulă de 'intrare' pe piaţă şi una de 'ieşire', toate combinate cu un money management adecvat.

Şi cred că ar trebui să tranzacţionez şi cu alte valute. Până acum doar cu euro/usd am tranzacţionat...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 5 Apr 2006, 02:11 PM
Mesaj #27


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am gasit un nou indicator interesant.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 6 Apr 2006, 12:23 PM
Mesaj #28


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Ai folosit combinaţiile de indicatori de pe acolo?


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Apr 2006, 12:32 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am pierdut din nou mult pe forex.com pentru ca m-am abatut de la sistem. Acum mai am 344 dolari virtuali din cei 2000 initiali. Sunt oarecum la nivelul la care vroiam sa incep cu bani reali. Pe la 350-500. Am sa incerc sa uit ca am avut 2000 si voi incepe de la 344 sa construiesc. Am adoptat alt sistem, intrare si iesire controlata cu OCO. Sistem care functioneaza relativ bine pe marketiva. Trebuie doar sa imi perfectionez sistemul de anticipare a evolutiei pietei. Apropos de asta, as vrea sa adaug cateva principii generale aici.

Ca sa poti sa anticipezi miscarile pietei, trebuie sa stii care sunt factorii care determina evolutia pietei sau a cursului de schimb intre 2 monede. Eu personal am identificat 2 componente:
1. Componenta reala, economica sau altfel spus raportul dintre economiile celor doua state ale caror monede se tranzactioneaza. De obicei aceasta componenta reala sau majora da trendul pe termen lung prin ratele dobanzilor, prin ratele inflatiei s.a.m.d. Am numit-o componenta reala pentru ca este determinata de operatiuni reale de cerere si oferta reala petru o valuta sau alta.
2. Conponenta speculativa, este cea care modifica cursul de pe o zi pe alta sau chiar de pe un minut pe altul. Aceasta componenta urmareste practic cererea si oferta celor care speculeaza pe forex. Cel mai adesea se castiga sau se pierde pe aceasta componenta speculativa.

Cum functioneaza legea cererii si a ofertei pe forex? Ca pe orice alta piata. O crestere a cererii antreneaza o crestere a pretului si de obicei o crestere a cursului antreneaza o crestere a cererii. Unde se opreste cresterea? Acolo unde isi fixeaza fiecare iesirea de pe piata, asa numitele zone de rezistenta. Acolo se opreste cresterea pentru ca oamenii incep sa vanda ce au cumparat mai devreme sau nu mai cumpara nimeni sau foarte putini si implicit se produce o scadere a cursului. Cu cat vand mai multi, cu atat cursul scade mai mult. Tot acolo pot intra in joc si cei care speculeaza scaderea cursului (pentru ca pe forex, spre deosebire de alte piete, poti specula instant atat cresterile cat si scaderile de pret.)
Unde se opreste scaderea? Acolo unde oamenii incep din nou sa cumpere. Adica sa exercite o presiune a cererii. Fie ca ei cumpara pentru o noua speculatie "long" (adica de crestere a pretului) sau pentru a inchide o speculatie "short" (adica de scadere a pretului) aceeasta oprire a scaderii se numeste suport.

Poti casitga foarte mult daca stii sa recunosti zonele de suport si de rezistenta la fel cum poti pierde foarte mult daca nu le recunosti sau le confunzi cu altceva.

Daca o pereche are un trend major (real) bine conturat, de obicei iesi in castig daca speculezi cu masura pe acel trend. Nu castigi foarte mult, dar pe terment relativ lung (zile, saptamani, luni) iti poti rotunji economiile.
De exemplu, daca euro are o tendinta de crestere fata de dolar pe termen lung. Daca speculezi long pe euro (adica pe crestere) ai toate sansele sa iesi in castig, chiar daca din cand in cad mai scade cursul. Doar sa ai suficienta marja ca sa acoperi scaderea, chiar o scadere accentuata.
Daca insa pe un trend real crescator vrei sa speculezi short (pe scadere) trebuie sa ai in vedere mai multe masuri de siguranta, poate chiar un stop loss si eventual sa supraveghezi cursul in permanenta sau cat mai des. Este un procedeu foarte riscant.
Probabil ca jucatorii cu experienta stiu sa speculeze atat short cat si long un trend real crescator si pot face bani foarte multi daca anticipeaza cat mai multe zone de suport si de rezistenta si speculeaza pe ele.

Sa revenim la comportamentul pietei. Cresterile sau scaderile sunt provocate de obicei de o concentrare a uneri categorii de jucatori si o diluare a altora. De exemplu cresterile sunt provocate de o concentrare mare de ordine de cumparare si o absenta sau o prezenta slaba a ordinelor de cumparare. La scadere fiind exact invers, o concentrare a ordinelor de vanzare in detrimentul celor de cumparare. Arta jocului este sa anticipezi cand se produc cele mai mari concentrari sau cele mai mari diferente dintre cerere si oferta si binenteles care este aceasta diferenta. De aceea poate ca e bine sa folosesti acele instrumente care se folosesc cel mai des sau de catre aia care exercita cel mai mare impact pe piata, in fundamentarea deciziilor.

Totusi este destul de dificil, pentru ca sunt foarte, foarte multe modele de interpretare a datelor, foarte multi indicatori si fiecare se simte confortabil cateva dintre ele. Pana si fiecare model in parte poate avea rezultate diferite de la o persoana la alta, daca se folosesc date sau grafice diferite.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Apr 2006, 01:27 PM
Mesaj #30


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (actionmedia @ 6 Apr 2006, 01:32 PM)
Am adoptat alt sistem, intrare si iesire controlata cu OCO. Sistem care functioneaza relativ bine pe marketiva. Trebuie doar sa imi perfectionez sistemul de anticipare a evolutiei pietei. Apropos de asta, as vrea sa adaug cateva principii generale aici.

Asta presupune insa sa urmaresti piata pe tot parcursul zilei: presupune ca nu poti sa urmaresti piata intr-o zi ( pana de curent, pana de net, etc) si ai mai multe pozitii deschise. Va fi dezastru. Ar fi de folos un sistem automat de tranzactionare dar asta merge pe mt4.
blackice - foloesc Kl de acolo, combinat cu Juice, ADX si BullPower. Filtrez destul de bine semnalele false. Pana acum merge bine.

And btw, boiz, azinoapte am facut un site despre chestiunile astea
aici. Va rog sa il tratati cu indulgenta, ca nu prea am avut timp sa il "bibilesc". Pe masura ce mai conspectez materiale mai postez. Sper sa am timp sa expun si strategia asta noua cu indicatorii de mai sus. Mie ieri mi-a facut 50p, iar azi 110p pana acum. Rata de semnale false este de 1 fals la 3 bune, ceea ce zic eu ca e bine.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Apr 2006, 02:58 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Se pare ca lui euro sau la jucatorii la euro/USD nu prea le place rata de 1,22 chiar daca euro sta mai mult pe acolo pe la 1,22. ideea ca tinde cand catre 1.23 cand catre 1.21.. acuma a luat-o vertiginos in jos si a pierdut 70 puncte in doar jumate de ora. Si continua sa scada.
Edit:
Un pattern interesant pentru Euro vs Dolar este ca dimineata de obicei creste, iar seara de obicei scade, sa fie oare vreo legatura cu fusul orar si momentul in care intra pe piata diferitele mari companii din europa si USA? rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de actionmedia: 6 Apr 2006, 03:00 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Apr 2006, 04:21 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



And going, and going... laugh.gif Indicatorii mai sus mentionati m-au pus pe val la scaderea asta. Am primit semnalul de intrare la 1.2315.

sa fie oare vreo legatura cu fusul orar si momentul in care intra pe piata diferitele mari companii din europa si USA?
Asa cred si eu, fiecare piata isi joaca valuta ei.

Parca au innebunit europenele zilele astea. De regula mergeau in acelasi sens: cand e/u scadea, scadea si g/u si crestea u/c, dar ieri euro crestea si lira o luase in jos. Azi a fost randul elvetianului sa o ia aiurea pe carare. Cand e/u ccrestea, crestea si u/c. Nu mai inteleg nimic, nu ca as fi inteles eu prea multe si pana azi.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 6 Apr 2006, 04:55 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Apr 2006, 02:17 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (mariusc2 @ 6 Apr 2006, 02:27 PM)
foloesc Kl de acolo, combinat cu Juice, ADX si BullPower. Filtrez destul de bine semnalele false. Pana acum merge bine.

Cum e? Ai mai testat sistemul? Cum merge? Ceva rezultate?
Eu nu prea am mai avut timp. Am mai studiat asa printre picaturi.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Apr 2006, 02:41 PM
Mesaj #34


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Nu prea am mai avut timp saptamana asta nici eu. Mai mult dupa ora 22, cand piata e moarta deja.
Sistemul e tot in testari, dar da destule semnale false. Parte buna este ca nu pierde nici un trend.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 14 Apr 2006, 03:02 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am inceput sa il testez si eu. Din cate am observat pierderile nu sunt foarte mari, atunci cand sunt. Iar castigurile sunt substantiale, atunci cand sunt anticipate bine. Asa am vazut pe grafic.

Acum tocmai a semnalat un posibil break up pe USD/EUR. Break care pare evident daca te uiti la acalmia care este acum pe piata. Am plasat o comanda conform prognozei, sa vedem ce iese.

Problema este ca inca nu am identificat nici o modalitate de a stabili si iesirea de pe piata. Mai ales in situatii de genul acesta de convergenta a pietei. Cand ai situatii de-astea mi se pare destul de greu sa anticipezi unde se va opri cresterea sau scaderea dupa break.

O chestie ciudata pe meta trader, nu ma lasa sa inchid pozitiile, am incercat sa tranzactionez virtual si pe metatrader dar nu imi place.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman