HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Năstase A Fost Mătrăşit !, Pe plan politic şi din "interior" ...
Michelle
mesaj 16 Mar 2006, 11:58 AM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (actionmedia @ 16 Mar 2006, 12:13 PM)

De unde stii ca nu este decat o chestie de fatada a lui Geoana? De unde stii ca nu se da "prostanac", tocmai pentru a-i putea lucra pe altii.



Pe ce te bazezi? Poate ca se gandise de mai mult timp sa candideze dar a tinut-o pentru el. Nu a spus in stanga si in dreapta ca vrea sa candideze, dar a actionat pentru a-si asigura scaunul. La fel si cu Nastase. Probabil ca a vrut sa il dea la o parte de cand a devenit presedinte, dar a tinut pentru el si a actionat pe ascuns. Mie asa mi se pare Geoana. Mi se pare ca face pe prostul dar ca e foarte siret.


Simplu.Ca sa ai putere intr-un partid trebuie sa ai informatii.Informatiile se strang sub forma de dosare in timp(a se citi ani de zile) si ca sa ai acces la ele,informatiile,e necesar sa fi avut o functie mare in stat/servicii de informatii.Bunicuta stie tot.I-au trecut prin mina muuulte informatii.Acum le utilizeaza.Dar bunicuta nu vrea si nu stie sa reformeze partidul pentru simplul fapt ca e" intepenita in proiect.De aici conflictul intre generatii.Nastase a stat vreme lunga pe linga bunicuta si are scoala vietii.Si el stie multe despre multi dar iata ca nu suficient ca sa-si balanseze punctele slabe.Geoana n-a avut cum sa stranga prea multe dosare ca ambasador sau ministru de externe, deci n-are nimic in mina .In concluzie oricit de destept sau diabolic ar fi nu are cu ce juca wink.gif PSD-ul e acum in deriva iar Geoana n-are cum stapani carma.E prea mic si neexperimentat pentru o nava atat de mare si pe deasupra si pe furtuna.Problema greilor din acest partid este ca ei nu sunt invatati sa lupte din opozitie,pentru ca n-au prea fost in opozitie...pe vremea guvernarii CDR aia isi faceau singuri opozitia.PSD-ul n-a avut decit sa astepte la cotitura alegerile,dar de luptat nu prea a luptat.
Vorba lui Cristoiu ...daca ies greii pe strada la manifestatie alaturi de poporul nemultumit n-au unde parca gipanele.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 12:00 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Doar daca bunicutza nu s-a gandit sa-l lase pe Geoana mostenitor la tron... laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 16 Mar 2006, 12:08 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Bunicutza are de platit multe polite celor care l-au dezamagit si au indraznit sa-l marginalizeze.Geoana se numara printre ei. tongue.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Mar 2006, 12:08 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Mar 2006, 12:17 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Michelle @ 16 Mar 2006, 11:58 AM)
Simplu.Ca sa ai putere intr-un partid trebuie sa ai informatii.Informatiile se strang sub forma de dosare in timp(a se citi ani de zile) si ca sa ai acces la ele,informatiile,e necesar sa fi avut o functie mare in stat/servicii de informatii.

Hmm. E vorba de control, nu neaparat de putere. Si este doar o forma de a tine sub control membrii partidului. Banuiesc ca mai exista si alte forme.
Eu credeam ca stii ceva din interior, nu doar chestii teoretice despre cum se controleaza un partid.

QUOTE
si ca sa ai acces la ele,informatiile,e necesar sa fi avut o functie mare in stat/servicii de informatii.

Sau sa ai legatura cu cineva care are o astfel de functie. Sa te sustina acel cineva. Detinerea de informatii nu este o garantie a detinerii controluli. Iti mai trebuie si alte calitati pentru asta.

QUOTE
Geoana n-a avut cum sa stranga prea multe dosare ca ambasador sau ministru de externe


Eh, cred ca a avut timp sa stranga suficiente dosare cat sa ii controleze pe aia care au mai multe dosare decat el. Pana la urma nu conteaza cantitatea ci calitatea informatiilor.

QUOTE
deci n-are nimic in mina .In concluzie oricit de destept sau diabolic ar fi nu are cu ce juca


Nu as paria pe asta. Daca stie sa controleze cativa oameni si sa faca slalom se va descurca. Va scapa de balast si va pune corabia pe linia de plutire.

QUOTE
Bunicutza are de platit multe polite celor care l-au dezamagit si au indraznit sa-l marginalizeze.Geoana se numara printre ei.


Paia pana la urma cine il sustine pe Geoana?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 16 Mar 2006, 12:36 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Si daca as sti ceva din interior...crezi ca as scrie pe forumuri? laugh.gif
Pe Geoana nu-l sustine nimeni stai linistit,acuma fiecare se sustine pe el insusi si propria piele.L-au montat atuncea ca sa o indeparteze pe bunicutza.Sunt vremuri grele pentru PSD .Scapa cine poate.
Eu intre control,putere,carma ...nu vad nici o diferenta.Poate ma luminezi!

QUOTE
Detinerea de informatii nu este o garantie a detinerii controluli. Iti mai trebuie si alte calitati pentru asta.
De acord cu asta ...nu e suficienta dar e necesara.Exact asta am subliniat si eu...poate fi un fin analist,poate fi bun manipulator (dar aici pentru Geoana n-as baga mina-n foc!)dar daca n-are cu ce??? jamie.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 16 Mar 2006, 12:47 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Am retiunt opinia ta. Imi mentin opinia mea.
Discutia aceasta este offtopic asa ca ma opresc aici. Oricum nu mai am altceva de adaugat.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
HerrGott
mesaj 16 Mar 2006, 12:51 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 118
Inscris: 16 December 04
Forumist Nr.: 5.210



@

Pe Gioana il sustin americanii, pe Iliescu rusii. Pe Nastase francezii de la Sorbona...
lupta de la PSD este si o lupta intre diferitele stangi internationale..

numai bine..


--------------------
Im Untergang des Abendlandes.
Gloobä.dä - ischtdäs deidsschä Pordal fir ghrischtlichn Gloohm.
Siehe, der Stern, den die Weisen im Morgenland gesehen hatten,
ging vor ihnen her, bis er über dem Ort stand, wo das Kindlein war.
Der Herr segne euch je mehr und mehr, euch und eure Kinder!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 16 Mar 2006, 02:00 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



Koncluzie (finala ?????)
user posted image


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decāt tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Mar 2006, 03:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (actionmedia @ 16 Mar 2006, 12:17 PM)
Hmm. E vorba de control, nu neaparat de putere. Si este doar o forma de a tine sub control membrii partidului. Banuiesc ca mai exista si alte forme.
Eu credeam ca stii ceva din interior, nu doar chestii teoretice despre cum se controleaza un partid.

Ma - de cind a plecat Cosminca vechiul stil de tinut in friu membrii mai emportanti ai partidului s-a dus naibii desi era unul cit se poate de eficace. Asta asa ... ca si chestie oarecum "din interior" spusa. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Mar 2006, 07:14 PM
Mesaj #45


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2006, 08:26 AM)
acum a inceput circul, se cearta aia din faimoasa Alianta pe scaunul lasat liber de nastase la camera

Nu se cearta nimeni, PD va sustine candidatul PNL.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 07:19 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Si UDMR la fel...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 07:43 PM
Mesaj #47


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 07:14 PM)

Nu se cearta nimeni, PD va sustine candidatul PNL.

laugh.gif ce-mi place de voi uneori


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 07:47 PM
Mesaj #48


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 07:14 PM)
Nu se cearta nimeni, PD va sustine candidatul PNL.

Doar daca acest candidat e Mona Musca, aceasta pedista liberala.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 10:07 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Sa inteleg ca era mai bine sa nu existe discutii si totul sa se dicteze de la centru? laugh.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 10:29 PM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Crezi ca nu e impus din dealul Cotrocenilor? Asa ca nu ar trebui sa existe discutii. Doar Antonescu si Orban, ca astia-s cu gura mai mare si le mai pasa de doctrina liberala.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Mar 2006, 08:40 AM
Mesaj #51


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (mariusc2 @ 16 Mar 2006, 07:47 PM)
QUOTE (abis @ 16 Mar 2006, 07:14 PM)
Nu se cearta nimeni, PD va sustine candidatul PNL.

Doar daca acest candidat e Mona Musca, aceasta pedista liberala.

Nu stiu de unde ti-ai luat informatiile, eu nu am auzit asa ceva. I-am auzit pe pedisti dand asigurari ca vor vota candidatul PNL. Mona Musca sustine ca nu va candida.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 17 Mar 2006, 12:54 PM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
De unde stii ca nu este decat o chestie de fatada a lui Geoana? De unde stii ca nu se da "prostanac", tocmai pentru a-i putea lucra pe altii.
deobicei cind faci prea mult pe prostul, risti sa ramai asa


pe de alta parte... spunea unul la radio ca Nastase ar fi trintit o "imi bag p*&^ in ea politica" dupa ce s-a terminat reuniunea de la otopeni...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Mar 2006, 09:46 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (mariusc2 @ 16 Mar 2006, 11:29 PM)
Doar Antonescu si Orban, ca astia-s cu gura mai mare si le mai pasa de doctrina liberala.

ohh,daaa! le pasa,le pasa...numa cum se face ca domnu' Crin tacu malc multi ani de zile cit era in opozitie nici pe la teveu nu s-arata?...acum insa de cind e sefu' la ananghie e tot timpu' cu doctrina-n gura hh.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Nov 2006, 02:57 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



A inceput o discutie pe un alt topic si care cred ca isi are mai degraba locul aici.
Intrebarea este cine l-a trimis in judecata pe Nastase.
Unii zic ca Alianta DA, eu spun ca Parchetul.

Iata discutia de pana acum:

QUOTE (The Dude)
Pe de alta parte Alianta a deschis Cutia Pandorei trimitandu-l in judecata pe Nastatse, ceea ce semnifica ca de acum inainte astfel de lovituri au devenit permise in lupta politica, ori PD-ul are multe personalitati vulnerabile din puncul asta de vedere.


QUOTE (actionmedia)
Stai putin, sa nu facem confuzii. Nu Alianta l-a trimis in judecata pe Nastase ci Parchetul.
....
A spune ca ala sau alalalt e corupt, hot sau mai stiu eu cum era permis si inainte in lupta politica. Trimiterea in judecata nu mai tine de lupta politica.
Daca PD-ul are oameni care ar trebui judecati pentru diverse fapte ilicite, atunci foarte bine, sa fie judecati. Care e problema?


QUOTE (The Dude)
...afirmatia asta introduce o confuzie. Trimiterea in judecata a unui demnitar de acest rang, pe un caz destul de clar n-are legatura cu parchetul decat pentru cititori ziarului "Infractoarea Mov"...daca mai exista...sau pentru alti naivi...Nu incerca nici macar sa sugerezi o astfel de idee...din tot ce ai scris pe aici pana acum s-a vazut destul de clar ca nu apartii nici pe departe unei astfel de categorii.

Ce se intampla cu Nastase este strict politic si unda verde primita de executanti va conduce la solutionarea acestui caz in modul dorit in termene imediate si pana la capat. Nu s-a intamplat la fel cu Patriciu de exemplu unde dupa parerea mea ilegalitatile erau cel putin la fel de flagrante si unde lucrurile se taraganeaza la nesfarsit.


Am mai citat inca un pasaj care cred ca vrea sa fie un argument pentru cele spuse mai sus. Adica uite Berceanu care este la putere nu este trimis in judecata, desi a facut si el ce a facut:

QUOTE (The Dude)
Stiai ca Berceanu este prorietarul unei firme de piscine pe numele ei "AVI SRL" din Craiova ?? Stiai ca un control al Curtii de Conturi din 2004 il acuza pe relativ proaspatul ministru al lucrarilor publice de abateri grave cu implicatii penale ?? Poti umple numai cu el singur cateva celule de la Rahova la cate capete are in raportul ala...dar nu se vrea...raportul a trecut in asteptare, iar dl. Berceanu a devenit ministru...nici prin presa n-a ajuns..Straniu si bizar...parchetul pare ca se scobeste in nas, desi din actele firmei reiese ca Berceanu a produs marfa si a incasat facturi de cateva milioane bune de euroi....fara insa sa aiba actele justificative pentru materia prima utilizata...de fapt ea nici nu apare..Un fel de magician Berceanu asta..


QUOTE (The Dude)

QUOTE
 
Trimiterea in judecata nu mai tine de lupta politica.


ba nu e decat o alta faza a ei...O faza la care pana acuma nu s-a ajuns de maniera asta, si nu pana aici. Mai dar si oficial se cere acordul pentru anchetare


Acum urmeaza raspunsul meu:

Deci, daca ar fi asa cum spui si anume ca Alianta l-a trimis in judecata pe Nastase, inseamna ca nu s-a schimbat nimic fata de 1989 si cu atat mai putin fata de 2004. Nu ar exista separatie a puterilor in stat si fiecare taie pe fiecare cand ii vin bazdacii. Daca Alianta l-a trimis in judecata pe Nastase inseamna ca nu politica se amesteca in justitie, iar procurorii nu fac decat sa execute comenzi politice.
Eu pun acea afirmatie "Alianta l-a trimis in judecata pe Nastase" pe seama unei mentalitati ancorate inca in trecut, atunci cand exista un tatuc si un partid stat care decidea soarta fiecarui om.
Eu personal, consider ca am depasit acea faza si ca suntem ceva mai avansati, iar trimiterea in judecata a lui Nastase, reprezinta de fapt tocmai semnul ca justitia functioneaza independent de politic.

Cat despre Berceanu, daca stii atat de multe despre el, de ce nu faci o sesizare, la politie, la parchet, banuiesc ca ai si probe care sa sustina acele afirmatii. Daca nu ai probe, atunci de unde stii ca sunt adevarate?
Faptul ca inca nu exista nici un reprezentant al puterii trimis in judecata este doar o situatie temporara, daca este vreunul vinovat, probabil ca va ajunge intr-un final la judecata. Cercetati (anchetati) sunt destui, inclusiv de la PD

Acest topic a fost editat de actionmedia: 15 Nov 2006, 02:59 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Nov 2006, 03:02 PM
Mesaj #55


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 02:49 PM)
daca este vreunul vinovat, probabil ca va ajunge intr-un final la judecata. Cercetati (anchetati) sunt destui, inclusiv de la PD

Cīndva... de exemplu, cīnd Alianţa, mai exact Băsescu, nu va mai fi la putere, nu?

Acest topic a fost editat de Adina: 15 Nov 2006, 03:09 PM


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Nov 2006, 03:20 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 02:54 PM)
QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 02:49 PM)
daca este vreunul vinovat, probabil ca va ajunge intr-un final la judecata. Cercetati (anchetati) sunt destui, inclusiv de la PD

Cīndva... de exemplu, cīnd Alianţa, mai exact Băsescu, nu va mai fi la putere, nu?

Nu neaparat. De ce ar fi asa?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2006, 03:41 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 02:49 PM)
Eu personal, consider ca am depasit acea faza si ca suntem ceva mai avansati, iar trimiterea in judecata a lui Nastase, reprezinta de fapt tocmai semnul ca justitia functioneaza independent de politic.


In primul rand tin sa iti multumesc pentru corectia facuta. Am postat intradevar nu acolo unde trebuia, apoi iti multumesc ca ai acceptat dialogul cu mine.

Acum chestia cu Berceanu e notorie in cadrul firmei respective, iar cativa dintre participantii la frauda au si disparut de pe scena. Firma insusi s-a dorit inchisa, pentru ca scandalul sa fie aplanat...dar nu e usor deloc pentru ca intre timp are mai multe contracte in Franta..De ce nu torn asta ?? vezi mai intai pozitia mea fata de delatiune de pe topicul "turnator sau ilegalist", apoi sunt in posesia unui caz mult mai grav si mai evident care il are in centrul lui chiar pe presedintele Basescu...am vb. si despre cazul asta pe undeva pe aici, caz despre care colateral s-a scris si in presa...fara nici un ecou. In sitatia asta, trei patru articole au aparut in Cotidianul si Gardianul...si nimeni nu le-a luat in seama...Nu s-a sesizat nimeni din oficiu desi era clar cazul; Minsitrul Sanatatii nu a comentat ba chiar a intors capul in alta parte desi cu numai cateva zile inainte condamnase generic fapte ca cele aparute in presa...Cui sa reclam in situatia asta ???

In cazul interventiei prezidentiale, noi cei care am fost martori la evenimentele din institutia respectiva am aflat de acum doua luni rezultatul unui concurs care se va desfasura abia maine 16.11.2006 ??? Ti se pare corect ??? Sunt vremurile de care zici trecute ??? Uite iti dau in premiera si ma verifici Luni cand vor fi publicate rezultatele concursului de maine: "Dan Mihai Musat- director General la Spitalul de Oncologie" si Galie Nicolae- La fel la Institutul Marius Nasta" amandoi membrii PD, propulasti de PD pentru aceste pozitii dupa ce in prealabil li s-a natezit calea...unii contracandiadati periculosi nu au fost admisi in concurs, iar cei ramasi sunt constransi sa se retraga..Si tine-te bine: ambii cu dosare penale pe rol, unul pentru delapidare, altul pentru omor din culpa...Nu zic mai mult ca poate ma calca vreo masina....guvernamentala.


QUOTE
Deci, daca ar fi asa cum spui si anume ca Alianta l-a trimis in judecata pe Nastase, inseamna ca nu s-a schimbat nimic fata de 1989 si cu atat mai putin fata de 2004.


Ba da...s-au schimbat o gramada, dar nu in sensul in care spui tu. Puterile in stat s-au separat...da au ramas prietene si cu interese care converg...mai ales atunci cand sunt infiltrate la toate nivelurile de un partid politic sau de un grup aliat de partide. PSD-ul nici nu isi facea o problema de imagine in legatura cu asta...aminteste-ti cum ne-a trimis Nastase sa ii numaram ouale cand l-am intrebat de tablouri

QUOTE
inseamna ca  politica se amesteca in justitie, iar procurorii nu fac decat sa execute comenzi politice.


nu mai...politica e un concept....la fel si justitia...n-au ele treaba. Exista politicieni si judecatori...si factori de decizie. Nu trebuie nici un fel de cuvant pronuntat...Eu magistrat incredintez cazul lui X, pentru ca il stiu pe X si pentru ca X ma stie pe mine...mesajul a fost transmis....X stie ce are de facut. Tu la ce crezi ca se referea Basescu cand imediat dupa alegeri i-a transmis lui Nastase: "Adriane, nici nu stii cat de mic incepi sa fi !!" crezi ca facea bashcau ?? Nope my friend... a transmis clar un mesaj tuturor celor avizati: Fratilor s-a deschis sezonul la Adrian Nastase...pa el, pa el...pa el pa mama (matusa) lui !!

QUOTE
Faptul ca inca nu exista nici un reprezentant al puterii trimis in judecata este doar o situatie temporara, daca este vreunul vinovat, probabil ca va ajunge intr-un final la judecata.


Din pacate optimismul acestei afirmatii nu e intrecut decat de naivitatea ei...nu o spun ca sa te jignesc, ci din nostalgie pentru o naivitate pe care eu am avuto la randul meu si pe care am pierduto dureros


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Nov 2006, 03:56 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Hai sa ramanem ontopic. Deci tu sustii ca Adrian Nastase a fost trimis in judecata la comanda politica.
Pe ce te bazezi? Cine a dat telefon si cui? Sau cine a dat ordin si cui, sa il trimita in judecata pe Nastase? Crezi ca justitia nu si-ar fi facut treaba fara ordin din afara ei?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2006, 04:07 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 03:48 PM)
Pe ce te bazezi?

vorba lui Moromete rofl.gif

pai ma bazez pe tot istoricul :Basescu da semnalul...Brusc, si dintro data fostul (ATENTIE !!!) primministru al tarii devine inamicul public numarul unu. Incepe dosariada..cinci doar asa la prima strigare...in unul din cele cinci dosare ceva se profileaza..martorii isi schimba depozitia de vreo trei ori, si apar mereu altii noi..nu-i usor nici asta, dar merge mai bine ca alealate...pac la Parchet.


Acuma ori Nastase e cel mai mare bandit in viata pe care l-a avut Romania de la Terente incoace....ori cineva face o mare pasiune pentru el.
Repet e un fost primministru, nu un golan de rand, si are in numai cateva luni tot DNA-ul pe cap.
Dan Iosif sta si bea tuica, face trafic, braconeaza la greu, poarta ilegal arme...insa vremea lui nu a venit..n-a suparat pe nimeni, asa ca nimeni nu-l supara....Si cati altii ca el...

Acest topic a fost editat de The Dude: 15 Nov 2006, 04:09 PM


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Nov 2006, 04:16 PM
Mesaj #60


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Bre, hai să fim serioşi. Cītă īnchisoare crezi că ar face Năstase pentru chestia aia cu termopanele? Un rahat. De fapt, marile şmecherii făcute de el sīnt la limita legii şi pentru alea nu au ce să īi facă. Asta, īn cazul fericit īn care chiar ar fi condamnat, lucru pe care eu nu īl cred.


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2006, 04:23 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 04:08 PM)
Cītă īnchisoare crezi că ar face Năstase pentru chestia aia cu termopanele?

Nu mai e aia...s-a schimbat schimbarea..Termopanele nu mai e cap de acuzare..Cap de acuzare e mita, luare, dare..nashpa 8 ani cel mai mult...si introducerea a 12 containere prin vama fara taxe din china...Poate sa isi ia vreo 10, din care ca e la prima abatere isi ia vreo 2...dupa aia face recurs..si trebuie sa le dea el la aia niste ani acolo, sau sa ii dea statul compensatie pentru deranj cateva milioane de coco.


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Nov 2006, 04:34 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (The Dude @ 15 Nov 2006, 03:59 PM)
QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 03:48 PM)
Pe ce te bazezi?

vorba lui Moromete rofl.gif

pai ma bazez pe tot istoricul :Basescu da semnalul...Brusc, si dintro data fostul (ATENTIE !!!) primministru al tarii devine inamicul public numarul unu.

Pai si de ce e asta un semn ca s-ar fi facut la comanda politica?
Asa am si eu un scenariu:
Este ales Basescu si incet-incet face curatenie in parchet (il rascheteaza, il da cu palux) si in justitie. Nastase este vinovat, parchetul aduna probe si in final, pe baza acelor probe il trimite in judecata. Fara nici un fel de comanda politica, Nastase e tratat ca orice alt om. Pana sa iasa Base presedinte era mai nasol, ca PSD-ul tinea din scurt justitia si nu ii lasa sa isi faca treaba. Acum au libertate de miscare si de-aia l-au trimis pe Nastase la tribunal


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 15 Nov 2006, 04:40 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 04:26 PM)
Este ales Basescu si incet-incet face curatenie in parchet (il rascheteaza, il da cu palux) si in justitie.

pai parca ziceai ca n-are treaba...ca e cu separatia, cu alea cu alea...cu impartialitatea.

QUOTE
Fara nici un fel de comanda politica, Nastase e tratat ca orice alt om.


daca era asa nu era el primul la rand....si nu in patruzeci de cazuri imbarligate dintrodata...Astepta saracu' domnu' Dinu la coada cu caz clar, la fel si Vantu, la fel si Becali...da vezi tu ca Basescu nu cu Nastase tragea la spirtuase in timpul liber...


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 15 Nov 2006, 04:41 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 04:08 PM)
Cītă īnchisoare crezi că ar face Năstase...?

Maxim 15 ani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 15 Nov 2006, 04:51 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (The Dude @ 15 Nov 2006, 04:32 PM)
QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 04:26 PM)
Este ales Basescu si incet-incet face curatenie in parchet (il rascheteaza, il da cu palux) si in justitie.

pai parca ziceai ca n-are treaba...ca e cu separatia, cu alea cu alea...cu impartialitatea.

Pai daca era murdar parchetul nu trebuia sa il spele, sa il curete? Oricum nu el, ci doar prin faptul ca a fost ales presedinte s-a putut face chestia asta. Procesul de curatire inca e in desfasurare.

QUOTE
daca era asa nu era el primul la rand


Pai nu e primul. E primul caz mai de notorietate. Mai sunt altii inaintea lui si altii care stau la rand. Care e problema?

QUOTE
Astepta saracu' domnu' Dinu la coada cu caz clar, la fel si Vantu, la fel si Becali.


Sa nu uitam ca acesti oameni enumerati au mai multa putere de a trage sfori, decat are Nastase in acest moment. Nastase e singur si inevitabil e mai vulnerabil decat ceilalti. De-aia e primul din aceasta lista, va veni si randul lor.
Si mai e ceva. Nici un caz nu seamana unul cu altul si nu ai cum sa aprecizei complexitatea unui caz decat subiectiv. Deci a spune ca pentru ca Nastase e primul din cutare lista de "potentiali inculpati" nu e un argument care sa sprijine ideea ca Nascase a fost trimis in judecata la comanda politica.

Deci, poate ca singurul merit pe care il are Base este ca l-a scos in afara scenei politice pe Nastase si l-a lasat fara sustinatori.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 15 Nov 2006, 05:02 PM
Mesaj #66


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (Uncle Sam @ 15 Nov 2006, 04:33 PM)
QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 04:08 PM)
Cītă īnchisoare crezi că ar face Năstase...?

Maxim 15 ani.

Maxim 15 şi minim deloc! rofl.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 15 Nov 2006, 05:49 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 04:54 PM)
QUOTE (Uncle Sam @ 15 Nov 2006, 04:33 PM)
QUOTE (Adina @ 15 Nov 2006, 04:08 PM)
Cītă īnchisoare crezi că ar face Năstase...?

Maxim 15 ani.

Maxim 15 şi minim deloc! rofl.gif

Evident. Ca altfel scriam intre 8 si 15 ani, de exemplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Dude
mesaj 16 Nov 2006, 08:57 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 9.057
Inscris: 24 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.595



QUOTE (actionmedia @ 15 Nov 2006, 04:43 PM)
Procesul de curatire inca e in desfasurare.



mai, parchetul se curata cu peria de sarma si cu petrosin...se ceruieste dupa aia, sa devina lunecos adica numai bun sa iti rupi gatul pe el daca nu esti avizat


QUOTE
E primul caz mai de notorietate. Mai sunt altii inaintea lui si altii care stau la rand. Care e problema?



....19 capete de acuzare in numai doua luni ??? si nu e nici o inversunare aici ??...e doar normal si de notorietate.
Problema e ca unii stau la rand de cativa ani buni asteptatnd ca infractiunile lor sa fie prescrise, pe fapte clare si nu fabricate in pripa, si pe anchete care au costat bani grei de la bugetul de stat.


Vrei sa se faca dreptate, iei o sesizare o lasi sa isi faca cursul normal, ii dai inceperea urmariri penale daca e cazul, faci proces, condamni si il ai la zbarna pe Nastase intrun an cel mult doi...Nici nu e greu in cazul lui. Vrei sa iti arati muschii, sau sa iti plateti polite trimeti patru procurori, inventezi sau confectionezi cat mai multe capete de acuzare (eventual 19), faci zarva mare ca fara publicitate n-are farmec...si daca vezi ca se incurca nu mai ti cont de nimic si il iei pe sus..ce mama dracu'

QUOTE
Deci, poate ca singurul merit pe care il are Base este ca l-a scos in afara scenei politice pe Nastase si l-a lasat fara sustinatori
.


Nu Base l-a scos pe Nastase...pentru sustinatori lui Nastase s-a autoexclus prin lacomie si aroganta....iar de pe scena l-a scos electoratul


--------------------
"Te iubesc, Richard Parker. Vei fi mereu cu mine. Fie ca Dumnezeu să te aibă in grijă !"
<arraink@yahoo.com>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Nov 2006, 09:01 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
...19 capete de acuzare in numai doua luni ??? si nu e nici o inversunare aici ??...e doar normal si de notorietate.
Problema e ca unii stau la rand de cativa ani buni asteptatnd ca infractiunile lor sa fie prescrise, pe fapte clare si nu fabricate in pripa, si pe anchete care au costat bani grei de la bugetul de stat.



Pai si ce propui, nu sa ii condamne pe toti cu aceeasi inversunare? Sau poate crezi ca ar trebui sa o lase mai moale cu Nastase, ca mai sunt si altii?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Uncle Sam
mesaj 16 Nov 2006, 09:21 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.526
Inscris: 12 October 06
Din: Romania
Forumist Nr.: 8.789



QUOTE (The Dude @ 16 Nov 2006, 08:49 AM)
....iar de pe scena l-a scos electoratul

Electoratul l-a pus bine mersi in Parlament unde a fost numit chiar mare sef la Camera Deputatilor, de unde nu a putut fi dat jos decat de-ai lui. Nu electoratul l-a scos. Nici macar opozitia. Sau ati uitat faza cu tentativele de inlocuire ale lui Nastase si Vacaroiu?
Vacaroiu e si acum la locul lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 04:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman