HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Noi Capu' La Motoc Vrem, De ce trebuie sa existe vinovati?
Olaf
mesaj 13 Apr 2006, 02:08 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Copacii lovesc din nou
Un nou atentat era sa ia ieri viata inca unui baiat de 17 ani. Se pare ca atentatul a fost planuit si dus la capat de un membru al unei organizatii teroriste cu ramuri peste tot in lume, "Copacii de pretutindeni". Aceeasi sursa ne spune ca aceste atentate ar fi organizate de catre copaci si indreptate impotriva persoanelor de 17 ani din pura gelozie, generata de faptul ca de la aceasta varsta oamenii incep sa se catere din ce in ce mai putin in pomi. Desigur, aceste informatii nu pot fi puse la indoiala, ele fiind pure speculatii.

In realitate, se cauta iarasi vinovati. De data asta nu mai era furtuna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 Apr 2006, 07:40 AM
Mesaj #37


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



acuma ca dunarea inunda tot ce prinde, pe cine or sa faca vinovat?
ca la debandada cu care se fac evacuarile, orice accident e posibil

putin off topic - de remarcat diferenta de atitudine inte oamenii pe care ii loveste beleaua din 30 in 30 de ani, si cei pe care ii loveste odata la 6 luni... cei din urma se evacueaza inainte sa dea vreo autoritate ordin...
oare sa fie un semn ca si tsunami si inundatiile vin de mari sarbatori religioase?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 25 Apr 2006, 09:18 AM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (mutulica @ 25 Apr 2006, 08:40 AM)
acuma ca dunarea inunda tot ce prinde, pe cine or sa faca vinovat?
ca la debandada cu care se fac evacuarile, orice accident e posibil


Daca e vorba de populatie, de vina sunt guvernantii, care n-au facut ceea ce trebuia, tinand cont de ce s-a intamplat in anii trecuti.

Daca e voba de guvernanti, de vina e populatia, care nu accepta/intelege ce recomanda/spune/ordona guvernul.
Si uite asa se lalaie problema an de an...

Problema e simpla: an de an au loc inundatii. Cine trebuie sa masuri? Cei alesi, democratic, INSARCINATI/PLATITI sa rezolve problemele obstii. Daca nu fac acest lucru, inlocuiti si trasi la raspundere!

Populatia ar trebui SA CONSTIENTIZEZE anumite lucruri: e responsabila pe cine alege (ar trebui sa se aplice zicala romaneasca <Pomul se cunoaste dupa roade, omul dupa fapte>); e necesar ca cel (ales) care nu si-a facut datoria sa fie pedepsit si inlocuit; trebuie sa se informeze/sa stie ce indatoriri/atributii au alesii.



--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Apr 2006, 09:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 25 Apr 2006, 09:42 AM
Mesaj #39


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hmm... avem o trilema aici...
imi amintesc ca anul trecut, pe vremea inundatiilor din Banat, scriam ca populatia din zone si-a cam facut-o "manu propria"... deoarece s-au servit cu pietris si balast din diguri, slabindu-le rezistenta

cam acelasi lucru s-a spus in citeva rinduri si acum, unele diguri fiind slabite din cauza unor inconstienti. ca digurile nu rezista, fiind proiectate pentru a face fata unor eforturi mult mai reduse, a fost deja recunoscut de catre autoritati. practic, cei ce au alocat bani in trecut au facut-o bazat pe istoricul fluviului, ori anul asta se depasesc toate recordurile

mai stiu insa ca anul trecut, oltenii se plingeau de seceta si de faptul ca nu au irigatii... canelele de irigatii find distruse in proportie de 60% tot de ei (au dus acasa lespezile ca sa isi paveze curtile, tevile ca sa faca umbrare si suporti la vita de vie, au lasat canalele sa se comateze si sa se obtureze ne-ingrijindu-le)
acum ar fi fost bune aceste canale, prin deschiderea carora ar fi obtinut scaderea presiunii apelor

sunt si autoritatile de vina, pentru ca nu au pedepsit pe cei ce si-au batut joc de averea comuna, dar ... cerc vicios, daca ii pedepseau nu mai erau votati, si nu ajungeau la putere, deci... cei ce au votat, si au fost de acord cu delasarea, si-au fcut-o cu mina lor

sa nu mai comentez un reportaj de pe antena, unde o gasca de betivi spuneau ca ei pazesc doar circiuma, ca aia conteaza pentru ei, si ca dunarea inunda doar pe prosti

poate ne-o veni si noua mintea de dupa urma


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grx1us
mesaj 30 Apr 2006, 01:42 PM
Mesaj #40


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 43
Inscris: 7 April 03
Forumist Nr.: 170



QUOTE (mutulica @ 25 Apr 2006, 11:42 AM)
hmm... avem o trilema aici...


"poate ne-o veni si noua mintea de dupa urma"


cred ca este o utopie. in 1990 au stricat/furat "bunurile intregului popor". desi suna desuet, acesta era adevarul. erau bunurile noastre, ale tuturor. Si eu, si parintii mei, precum si parintii/coforumisti au contribuit prin impozite la ridicarea respectivelor obiective. Dupa bulibaseala, gena romanului a iesit la iveala. Au furat ce se putea fura, iar ce nu puteau lua au distrus. imi este groaza de perioada aceea cind furau toti ca li se cuvine. am vazut la unii in curte si 2 motopompe pentru irigatii, nu cred ca aveau ce face cu ele, dar asta e . sintem "romini"

acum citeva zile, primul ministru a avut un moment de stralucire si a gasit vinovatul> pe ceausescu, ca a indiguit dunarea. de acord. insa dupa 90 cine a mai intretinut digurile respective? unii patroni de ferme piscicole au facut brese sa poata popula baltile respective

iar cum vechile obiceiuri se pastreaza, http://www3.ziare.ro/articol.php/1146291937
http://www3.ziare.ro/articol.php/1146172689
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ZAMOLXE
mesaj 1 May 2006, 09:30 AM
Mesaj #41


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 313
Inscris: 7 March 06
Forumist Nr.: 7.960



QUOTE (grx1us @ 30 Apr 2006, 02:42 PM)
Dupa bulibaseala, gena romanului a iesit la iveala. Au furat ce se putea fura, iar ce nu puteau lua au distrus. imi este groaza de perioada aceea cind furau toti ca li se cuvine. am vazut la unii in curte si 2 motopompe pentru irigatii, nu cred ca aveau ce face cu ele, dar asta e . sintem "romini"

acum citeva zile, primul ministru a avut un moment de stralucire si a gasit vinovatul> pe ceausescu, ca a indiguit dunarea. de acord. insa dupa 90 cine a mai intretinut digurile respective? unii patroni de ferme piscicole au facut brese sa poata popula baltile respective

iar cum vechile obiceiuri se pastreaza, http://www3.ziare.ro/articol.php/1146291937
http://www3.ziare.ro/articol.php/1146172689

S-a furat, s-a distrus, se fura ,se distruge... se va fura, se va distruge... Asta e "TONUL" dat de cei care "aranjeaza" treburile tarii! Nu fac ei acelasi lucru? Pestele de la cap se impute!

Gena acestui popor nu e de hoti si distrugatori! Asta vor "altii" sa fie! Se stie, prea bine, ce poate aceasta natiune! A dovedit-o de multe ori!

Si iata-l pe "Motoc": Ceausescu ! De 16 ani, in momentele grele pt. tara, guvernantii "pun" aceeasi placa. Ori ca sunt de stanga, de dreapta, de centru, TOTI spun acelasi lucru!



--------------------
Mai bine sa mori in picioare decat sa traiesti in genunchi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 May 2006, 10:46 AM
Mesaj #42


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



desigur ceausescu...
el e de vina si pentru meciul de la middlesbrough


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 01:24 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman